Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
rody_ms
Bine ati revenit Katrin si Roxana. Katrin de la tine asteptam poze multe multe si multumim de urari.
Daniela, trebuie sa te obisnuiesti ca tu vei fii prima in fiacare dimineata pe aici si cum faci asa cafea buna o sa venim dupa miros sa o savuram impreuna. Si felicitari pt dintisori.
Si sa va dau si eu vestea ceea mare ca era sa uit de ea. De cate ori o puneam pe Olita pe Brandusa plagea de mama focului, asa ca am abandonat idee. Dar ieri, zdup cu ea pe olita, am luat olita din zbor de pe dulap (cica urma sa mai ramana acolo pe post de bibelou cateva zile), dezbracat fetita cu viteza lumini, pus fundul in olita siiiiii....... fetita mea zambea si se tinea bine pe pozitii, nici o inclinare, nici o rasturnare si o fata luminata dupa ce mi-a umplut olita de cacacel. Asa ca acuma stie ca e bine sa stea pe olita ca face si ea mai usor treaba.
rody_ms
offff, uitucxa de mine, de o ora ma gandesc ce vroiam sa scriu.
LA MULTI ANI DARIA !!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif

Asteptam felia de tort mami Dana. Doar tu ii faci in fiecare luna tort. Cred ca cel de un an v-a cel mai deosebit. Poze mami.
soricica84
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif Daria!
Felicitari pentru dintisor fina!
Raul nu mai are stare in pat vrea sa se ridice sa stea in fundulet sau in picioare. Se chinuie dar deocamdata nu se ridica singurel in fundulet. Il mai tin eu in fund si-i place sa priveasca peste tot. Se rostogoleste in tot patul si era chiar sa cada ca ajunsese pe marginea patului si l-am vazut in ultimul moment.
Branzica tot nu-i place sa pape. I-am cumparat piure de piersici si branzica de vaci la borcanel si ii place de nu se mai satura. Dar nu prea sunt de acord cu borcanelele cumparate. Dar e singurul cu branzica ce-i place.
In rest mananca piureu cu mere, pere, piersici, caise, banana(dar nu foarte des!) cam 190 gr pe zi si 2-3 biscuiti. In unele zile ii dau toate fructele alteori combinate.
Mancam si supica de zarzavat cu carne de pui si galbenus de ou de (2-3 ori pe saptamana) alternat.
O data la 2 zile mananca si iaurt simplu sau cu biscuiti.
Si lapte cam 180-210 ml de 2 ori pe zi, iar seara cereale cu lapte 210 ml.
nicsor
buna!
Am revenit si noi, aseara ne-am intors si noi de la tara! Vad ca am ceva de recuperat, vreo 40 de pagini, bravo fetelor, ati avut activitate........cand am timp recuperez si cu cititul ca tare sunt curioasa ce au mai facut pipticii vostri.

Mihnea a mai crescut si el un pic, maine face 7 luni, s-a si bronzat un pic caci a facut baie in piscina si tare i-a placut....este o ratusca in devenire.......poti sa il tii cat vrei in apa, cand il scoti incepe sa planga........acum dam din maini si din picioare la baita de ne face fleasca........

A inceput sa fie f curios, ii plac animalele, zilele trecute tragea catelusi (mama are 2 catelusi de cateva luni) de mustati si chiar le-a bagat manuta in gura, tare m-am speriat prima data, dupa care cand am vazut ca ei il ling l-am lasat........
si de copii este f incantat, parca isi doreste sa se joace cu ei, adica sa ii prinda de par doh.gif , printre altele.
el rade cu toata lumea, deseori cand merg pe strada vad oameni care ii zambesc, unii se opresc si vb cu el, altii trec si ii aud cand spun ca: ce frumos zambea copilul acela!
ma bucur ca este sociabil!

Trebuie sa merg si eu la cumparaturi zilelea astea si o sa ii cumpar olita, nu am apucat pana acum, sunt tare curioasa ce reactie are cand il voi pune pe ea........

in rest ce sa va zic......la capitolul mancare stam mai prost decat cand am plecat........nu imi mai mananca decat para si banana ca si fructe, marul nici o lingurita nu mai vrea, ciorbita nu prea o mai mananca nici pe asta, ca si cerealele de altfel, inainte imi manca si 180 ml inainte de culcare, iar acum a avut seri cand nu a vrut deloc, iar iaurtul il mananca de cele mai multe ori pe tot.........in rest tzitzi e la inaltime.........ce sa zic am ajuns la performanta sa ne mutam singurel de la un san la celalalt cand simte ca nu mai are ...........
e bine ca mai am inca lapte, nu stiu ce o sa fac dupa fiinca nu imi mai i-a biberonul deloc, nici macar cu ceai de care nu a mai baut de aproape 2 saptamani.......
rau este ca imi sta in continuare f mult la san cate o ora si jumatate fiinca mai si doarme intre timp, v-am mai spus cum il las jos si dau semne sa plec de langa el cum incepe sa planga, asa ca acum il alaptez langa mine si cat timp mananca el si doarme dorm si eu cu el. noaptea e mai greu caci se trezeste si acum, nu e renuntat la masa de la 2-3 si nici nu da semne ca ar renunta......cand se trezeste este ud fleasca pe body, si cat il schimb se pune pe planssi mai tace cand il pun la san. apropo, ai vostrii transpira noaptea? eu am avut cateva seri cand l-am lasat sa doarma doar in pampers, insa acum a fost ceva mai racoare si l-am imbracat mai ales ca dormim cu fereastra deschisa la baie si el nu mai sta invelit.

apropo, ce le mai faceti de mancare, vreau sa mai schimb si eu ciorbita cu altceva? i-am facut si paste cu branzica si ou si a mancat ceva, ma gandeam sa ii dau si orez, putem sa le dam? daca da, cum l-ati pregatit voi?

hai ca va las ca a venit tati la masa, sa mancam si noi impreuna caci pleaca din nou........

sper sa am am timp sa citesc si din urma!

mai vb!


raly
QUOTE(MIOSA @ Jun 23 2010, 11:47 AM) *
neata,

stiti cantecul ala" ce bine imi pare ca ti-ai luat teapa?"..........mi-i se potriveste manusa
am plecat cu copii, nepotul ( l-am sunat si pe celalalt nepot sa se pregateasca ca vin sa-l iau sa mergem in parc), am luat barcuta sa ne jucam pe lac cu ea etc..............si teapa .............cand am ajuns in parc a inceput ploaia............dar ce ploaie nene ca nu vedeai la 5 m...........asa ca ne-am intors cu coada intre picioare acasa si o sa jucam piticot si coloram carti

ma bucur pt voi ca sunteti apropiate de parinti si sa pastrati cu sfintenie aceasta apropiere............
cuscra pai eu da ii zic mamei un banc mai deochiat, sau vorbesc o prostie ma dezmosteneste instantaneu........este f pudica

azi Ancuta a papat juma de piercica, 1 mar si 2 biscuiti
voi cat le dati dimineata????

la pranz incerc sa-i pun si laptic in supa poate asa o papa cu mai multa placere

mai vb


imi place la nebunie cum povestesti, esti f haioasa! se vede ca esti o persoana f optimista liwlol.gif
aaaa pai mama imi zice mie bancuri deochiate, e f de gasca biggrin.gif
raly

QUOTE(rody_ms @ Jun 23 2010, 11:50 AM) *
Bine ati revenit Katrin si Roxana. Katrin de la tine asteptam poze multe multe si multumim de urari.
Daniela, trebuie sa te obisnuiesti ca tu vei fii prima in fiacare dimineata pe aici si cum faci asa cafea buna o sa venim dupa miros sa o savuram impreuna. Si felicitari pt dintisori.
Si sa va dau si eu vestea ceea mare ca era sa uit de ea. De cate ori o puneam pe Olita pe Brandusa plagea de mama focului, asa ca am abandonat idee. Dar ieri, zdup cu ea pe olita, am luat olita din zbor de pe dulap (cica urma sa mai ramana acolo pe post de bibelou cateva zile), dezbracat fetita cu viteza lumini, pus fundul in olita siiiiii....... fetita mea zambea si se tinea bine pe pozitii, nici o inclinare, nici o rasturnare si o fata luminata dupa ce mi-a umplut olita de cacacel. Asa ca acuma stie ca e bine sa stea pe olita ca face si ea mai usor treaba.


Bravooo Adelina! Sa iubesti olita, eu asa ii zic Bilincei, ca ceva timp o sa iti fie buna prietena! Bine eu ii zic lu fi'mea si cand plange mai rau, ca e bine ca o sa faca sanii mari biggrin.gif mama denaturata...deh
raly
QUOTE(nicsor @ Jun 23 2010, 12:45 PM) *
buna!
Am revenit si noi, aseara ne-am intors si noi de la tara! Vad ca am ceva de recuperat, vreo 40 de pagini, bravo fetelor, ati avut activitate........cand am timp recuperez si cu cititul ca tare sunt curioasa ce au mai facut pipticii vostri.

Mihnea a mai crescut si el un pic, maine face 7 luni, s-a si bronzat un pic caci a facut baie in piscina si tare i-a placut....este o ratusca in devenire.......poti sa il tii cat vrei in apa, cand il scoti incepe sa planga........acum dam din maini si din picioare la baita de ne face fleasca........

A inceput sa fie f curios, ii plac animalele, zilele trecute tragea catelusi (mama are 2 catelusi de cateva luni) de mustati si chiar le-a bagat manuta in gura, tare m-am speriat prima data, dupa care cand am vazut ca ei il ling l-am lasat........
si de copii este f incantat, parca isi doreste sa se joace cu ei, adica sa ii prinda de par doh.gif , printre altele.
el rade cu toata lumea, deseori cand merg pe strada vad oameni care ii zambesc, unii se opresc si vb cu el, altii trec si ii aud cand spun ca: ce frumos zambea copilul acela!
ma bucur ca este sociabil!

Trebuie sa merg si eu la cumparaturi zilelea astea si o sa ii cumpar olita, nu am apucat pana acum, sunt tare curioasa ce reactie are cand il voi pune pe ea........

in rest ce sa va zic......la capitolul mancare stam mai prost decat cand am plecat........nu imi mai mananca decat para si banana ca si fructe, marul nici o lingurita nu mai vrea, ciorbita nu prea o mai mananca nici pe asta, ca si cerealele de altfel, inainte imi manca si 180 ml inainte de culcare, iar acum a avut seri cand nu a vrut deloc, iar iaurtul il mananca de cele mai multe ori pe tot.........in rest tzitzi e la inaltime.........ce sa zic am ajuns la performanta sa ne mutam singurel de la un san la celalalt cand simte ca nu mai are ...........
e bine ca mai am inca lapte, nu stiu ce o sa fac dupa fiinca nu imi mai i-a biberonul deloc, nici macar cu ceai de care nu a mai baut de aproape 2 saptamani.......
rau este ca imi sta in continuare f mult la san cate o ora si jumatate fiinca mai si doarme intre timp, v-am mai spus cum il las jos si dau semne sa plec de langa el cum incepe sa planga, asa ca acum il alaptez langa mine si cat timp mananca el si doarme dorm si eu cu el. noaptea e mai greu caci se trezeste si acum, nu e renuntat la masa de la 2-3 si nici nu da semne ca ar renunta......cand se trezeste este ud fleasca pe body, si cat il schimb se pune pe planssi mai tace cand il pun la san. apropo, ai vostrii transpira noaptea? eu am avut cateva seri cand l-am lasat sa doarma doar in pampers, insa acum a fost ceva mai racoare si l-am imbracat mai ales ca dormim cu fereastra deschisa la baie si el nu mai sta invelit.

apropo, ce le mai faceti de mancare, vreau sa mai schimb si eu ciorbita cu altceva? i-am facut si paste cu branzica si ou si a mancat ceva, ma gandeam sa ii dau si orez, putem sa le dam? daca da, cum l-ati pregatit voi?

hai ca va las ca a venit tati la masa, sa mancam si noi impreuna caci pleaca din nou........

sper sa am am timp sa citesc si din urma!

mai vb!

ce bine ca e asa sociabil si se lipeste de toata lumea! Cred ca mai tarziu or sa aiba ei preferatii lor, dar acum iubesc pe toata lumea! Imi pare rau ca nu papa prea bine si Ilinca e innebunita dupa lapte ( eu nu mai alaptez, dar ea e innebunita dupa Milumil), adik orice, pana la lapte! Nici ea nu vroia sa manance piureul de legume drept urmare i-am ras un mar in el, dar cum Mihnea nu prea indrageste marul, pune-i putin piureu de caisa, piersica, banana, nectarina, ce papa el cu drag. Sau incearca cu un borcanel din comert (de mancare pt bebei). Eu de fiecare data cand ii introduc un aliment nou, de exemplu piureu de piersici, prima data i-am dat la borcanel, cumparat si dc am vazut ca-i place, am cumparat fructe si i-am facut eu. Oricum laptele si mai ales sanul mamei ramane prima lor dragoste. Ca sa scapi de problema cu biberonul (ca nu-l accepta) schimba-i tetina, sau si mai bine i-ai o canita pe car eo poate tine singur, are si gura mai larga (ii poti da si supa mai groasa prin ea).
Poate te ajuta ceva din cele de mai sus.
Pup
MIOSA
nicsor bine ai revenit

nu stiu daca orez cu lapte poti sa-i dai dar gris sigur poti , piure spanac, brocolli, sa-i pui paste in ciorbita sau supa cei faci, incerca si cu un pic de lapte in piureul de legume( eu azi incerc si sper sa manace mai cu pofta)
pitica mea in schimb nu bea sucuri naturale.........am incerat mar, morcov, piersica, cirese nectarina si nimic......se stramba rau si plange.........

dar am sa mai incerc mai incolo ca ei oricum isi schimba gusturile destul de des

acum pap si eu de pranz si poate dorm si eu olecuta( daca ma lasa copii astia ) ca tare somn imi este

cuscra Rally tare zapacita esti.......ti-am zis eu ca-mi placi........Calin ii trimite Bilincutei o sarma ca cica daca lui ii plac trebuie si ei sa-i placa

hai ca nu mai pot sa scriu ca-i ancuta in brate si vrea sa manance tastaura
nicsor
QUOTE(MIOSA @ Jun 23 2010, 01:18 PM) *
nicsor bine ai revenit

nu stiu daca orez cu lapte poti sa-i dai dar gris sigur poti , piure spanac, brocolli, sa-i pui paste in ciorbita sau supa cei faci, incerca si cu un pic de lapte in piureul de legume( eu azi incerc si sper sa manace mai cu pofta)
pitica mea in schimb nu bea sucuri naturale.........am incerat mar, morcov, piersica, cirese nectarina si nimic......se stramba rau si plange.........

dar am sa mai incerc mai incolo ca ei oricum isi schimba gusturile destul de des

acum pap si eu de pranz si poate dorm si eu olecuta( daca ma lasa copii astia ) ca tare somn imi este

cuscra Rally tare zapacita esti.......ti-am zis eu ca-mi placi........Calin ii trimite Bilincutei o sarma ca cica daca lui ii plac trebuie si ei sa-i placa

hai ca nu mai pot sa scriu ca-i ancuta in brate si vrea sa manance tastaura

azi i-am pus un pic de fidea in ciorbita si vad ca a mancat-o toata, cei drept ca am mancat si noi o data cu el, adica mai mult tati, eu am papat dupa. a mancat tot asta si datorita lui tati care pe langa faptul ca manca impreuna cu el se mai si stramba, se pitea, facea in toate felurile ca sa ii distraga atentia si uite asa a papat tot.
de obicei cand nu vrea sa manance incearca sa vada ce are in lingurita si dc nu ii place nu mai deschide gura sub nici o forma.

apropo, am uitat sa va spun ca avem 2 dintisori.
raly
QUOTE(nicsor @ Jun 23 2010, 02:05 PM) *
azi i-am pus un pic de fidea in ciorbita si vad ca a mancat-o toata, cei drept ca am mancat si noi o data cu el, adica mai mult tati, eu am papat dupa. a mancat tot asta si datorita lui tati care pe langa faptul ca manca impreuna cu el se mai si stramba, se pitea, facea in toate felurile ca sa ii distraga atentia si uite asa a papat tot.
de obicei cand nu vrea sa manance incearca sa vada ce are in lingurita si dc nu ii place nu mai deschide gura sub nici o forma.

apropo, am uitat sa va spun ca avem 2 dintisori.

Bravoooooo Mihnea! Felicitari pentru dintisori!
MIOSA
Mihnea felicitari pt dintisori!
Daria, La Multi Ani cu sanatate si mult noroc in viata!

Va ziceam ca vreau sa dorm!..........ei bine nu am reusit ca mi-a plouat in casa fac_curat.gif .........asa ca da-i cu ligheanul, da-i cu carpa si strange apa........SOS la sot........a venit de la munca sa faca constatare........naspha rau trewbuie sa schimbam tot cartonul de pe casa ( l-am schimbat acum 2 ani), asa ca amanam alte planuri si ne apucam sa strangem bani de carton.........iar nepotul meu din greseala mi-a si varsat juma de lighean cu apa pe jos.....asa ca da-i si strange repede ce am apucat .......asa ca s-a dus pe apa sambetei somnicul meu de frumusete

acum dorm toti copii (3 si cu nepotul) eu stau pe net si soata se uita la tv ca a terminat de bocanit prin pod

i-am pus laptic in piure Ancutei si doamne ajuta a mancat mai bine.........nu excelent ca fructul de dimineata dar mai bine

rody ma bucur ca vrei sa faci acele colaje.........cand vrei tu ne zici si postam poze..........Ancuta mea saptamana viitoare face 6 luni dar o sa am grija sa-i fac o poza frumusica
Cuscra Luci sa-i faci lui Teo o poza si ai grija la freza.......sa fie mai haioasa !
Cuscra Rally o sa-i fac si lui Calin o poza dar mai sport imbracat ca ti-am zis ca uraste camasiile si sacourile ( la botezul Ancai i-am zis ca nu-l primeste preotul in biserica daca nu are sacou)
soricica84
QUOTE(nicsor @ Jun 23 2010, 12:45 PM) *
buna!
Am revenit si noi, aseara ne-am intors si noi de la tara! Vad ca am ceva de recuperat, vreo 40 de pagini, bravo fetelor, ati avut activitate........cand am timp recuperez si cu cititul ca tare sunt curioasa ce au mai facut pipticii vostri.

Mihnea a mai crescut si el un pic, maine face 7 luni, s-a si bronzat un pic caci a facut baie in piscina si tare i-a placut....este o ratusca in devenire.......poti sa il tii cat vrei in apa, cand il scoti incepe sa planga........acum dam din maini si din picioare la baita de ne face fleasca........

A inceput sa fie f curios, ii plac animalele, zilele trecute tragea catelusi (mama are 2 catelusi de cateva luni) de mustati si chiar le-a bagat manuta in gura, tare m-am speriat prima data, dupa care cand am vazut ca ei il ling l-am lasat........
si de copii este f incantat, parca isi doreste sa se joace cu ei, adica sa ii prinda de par doh.gif , printre altele.
el rade cu toata lumea, deseori cand merg pe strada vad oameni care ii zambesc, unii se opresc si vb cu el, altii trec si ii aud cand spun ca: ce frumos zambea copilul acela!
ma bucur ca este sociabil!

Trebuie sa merg si eu la cumparaturi zilelea astea si o sa ii cumpar olita, nu am apucat pana acum, sunt tare curioasa ce reactie are cand il voi pune pe ea........

in rest ce sa va zic......la capitolul mancare stam mai prost decat cand am plecat........nu imi mai mananca decat para si banana ca si fructe, marul nici o lingurita nu mai vrea, ciorbita nu prea o mai mananca nici pe asta, ca si cerealele de altfel, inainte imi manca si 180 ml inainte de culcare, iar acum a avut seri cand nu a vrut deloc, iar iaurtul il mananca de cele mai multe ori pe tot.........in rest tzitzi e la inaltime.........ce sa zic am ajuns la performanta sa ne mutam singurel de la un san la celalalt cand simte ca nu mai are ...........
e bine ca mai am inca lapte, nu stiu ce o sa fac dupa fiinca nu imi mai i-a biberonul deloc, nici macar cu ceai de care nu a mai baut de aproape 2 saptamani.......
rau este ca imi sta in continuare f mult la san cate o ora si jumatate fiinca mai si doarme intre timp, v-am mai spus cum il las jos si dau semne sa plec de langa el cum incepe sa planga, asa ca acum il alaptez langa mine si cat timp mananca el si doarme dorm si eu cu el. noaptea e mai greu caci se trezeste si acum, nu e renuntat la masa de la 2-3 si nici nu da semne ca ar renunta......cand se trezeste este ud fleasca pe body, si cat il schimb se pune pe planssi mai tace cand il pun la san. apropo, ai vostrii transpira noaptea? eu am avut cateva seri cand l-am lasat sa doarma doar in pampers, insa acum a fost ceva mai racoare si l-am imbracat mai ales ca dormim cu fereastra deschisa la baie si el nu mai sta invelit.

apropo, ce le mai faceti de mancare, vreau sa mai schimb si eu ciorbita cu altceva? i-am facut si paste cu branzica si ou si a mancat ceva, ma gandeam sa ii dau si orez, putem sa le dam? daca da, cum l-ati pregatit voi?

hai ca va las ca a venit tati la masa, sa mancam si noi impreuna caci pleaca din nou........

sper sa am am timp sa citesc si din urma!

mai vb!


Si Raul este foarte sociabil cu toata lumea. Rade la necunoscuti pe strada si mai nou chiuie si tipa de se uita toti sa vada cine este in carucior apoi se amuza vazandu-l.
De mancare eu i-am dat azi piure de cartof cu conopida si dovlecel si i-a placut. O sa incerc maine dovlecel umplut.
Am gasit un site unde sunt mai multe retete.http://www.reclama/retete-bebelusi/varsta-6-7-luni/

Felicitari pentru dintisori!!
soricica84
Da din pacate nu stiam ca nu poti face reclama la alte site-uri. In loc de cuvantul reclama este reclama si restul cuvintelor scrise anterior. Poti sa vezi acolo si alte retete pentru diferite varste.
Sper sa-ti fie de folos!
soricica84
Da nici asa nu ma lasa. Este copilul punct ro.
rody_ms
QUOTE(raly @ Jun 23 2010, 12:56 PM) *
Bravooo Adelina! Sa iubesti olita, eu asa ii zic Bilincei, ca ceva timp o sa iti fie buna prietena! Bine eu ii zic lu fi'mea si cand plange mai rau, ca e bine ca o sa faca sanii mari biggrin.gif mama denaturata...deh

auzi la ea ce vorbeste pe acolo. liwlol.gif

QUOTE(nicsor @ Jun 23 2010, 02:05 PM) *
azi i-am pus un pic de fidea in ciorbita si vad ca a mancat-o toata, cei drept ca am mancat si noi o data cu el, adica mai mult tati, eu am papat dupa. a mancat tot asta si datorita lui tati care pe langa faptul ca manca impreuna cu el se mai si stramba, se pitea, facea in toate felurile ca sa ii distraga atentia si uite asa a papat tot.
de obicei cand nu vrea sa manance incearca sa vada ce are in lingurita si dc nu ii place nu mai deschide gura sub nici o forma.

apropo, am uitat sa va spun ca avem 2 dintisori.

Bravo Mihnea, asa sa faci de fiecare data, sa papi tot, tot. Si felicitari pt dintisori. Bine ai revenit Nicsor. Nu crezi ca trebuie sa dai raportul si in imagini? Hai ca mai nou eu dau raportul zilnic cu poze. Iar ma uit si nu stiu ce sa aleg liwlol.gif
bety_dumy
eu am uitat sa va zic ca ieri am fost la dr...............avem 7750 kg . si 69 de cm.
de luna viitoare putem papa ficatei de pasare.......
si aproape ca si al 2-lea dintisor iese la iveala.
rody_ms
si o portie buna de ras cu mami impreuna, asa ca scuzati deranjul, ne-am luptat cu pernele, cu plapiumioara, cu tot ce era pe pat, bine ca in final nea-m distrat



Raullll. hai sa ne plimbam

Uite asa ma distrez cu picioarele in carucior si cand cred ca nu ma vede mama



da in fundel va place cum stau?

rody_ms
si asta e pt nasa Luci

si asa cant

si aici joaca mea preferata sa numar degetelele


iar la sportul extrem de a baga pumnii in gurita, inca nu am renuntat

somn usor, v-am pupat si la nani am plecat
rody_ms
pt mai multe poze accesati http://s960.photobucket.com/albums/ae83/ro...usa%206%20luni/
cred ca trebuie sa o iau mai usor cu pozele ca deja sunt foarte multe. O sa creasca si o sa zica: mami ai inebunit? dar mie cati ani imi trebuie sa le vad pe toate ? smile.gif)Cand ma gandesc ca lui Laurentiu ii faceam o poza- doua pe luna, iar pe urma ii faceam la serbari si sarbatori si eventual cand ieseam undeva la plimbare si mare. Asta pana mi-am luat aparay digital, ca pe urma are si el colectie liwlol.gif
MIOSA
neata,

hai la o cafeluta virtuala................

adelina esti o bombonica de fata................
finutul meu silviu feliciotari pt al doilea dintisor


va urez o zi senina

MIOSA
aloooooooooo,
unde sunteti???
trezirea............dana unde este cafeluta????
la noi ploua si este frig...........circa 15 gr acum afara deci oribil...........umezeala mare.........asa ca azi nu iesim afara cu Ancuta............plec pe seara doar cu Calin la logoped
ce ati mai facut de papa la bebelusi????
looloo
mihnea, felicitari pentru performanta de a avea doi dintisori o data. bravo!!!!!! notworthy.gif teo iti ridica osanale, ca el si acum se chinuie cu gingiutele.

silviu, felicitari si tie puiule, pentru al doilea dintisor. mai, ce baieti mari avem noi aici!!!!

sa va dau raportul, mai intai: ieri am facut si noi vaccinul de 4 luni, cumparat. m-a costat 170 de lei si a trebuit sa ne scarpinam bine de ei, dar asta este. avem 7800 de gr si 71 de cm, inca avem gingiutele intregi, ca a zis d-na doctor ca mai avem de tras pana ne vor iesi dintii. si a zis ca pe la 7 luni noi o sa mergem in picioare, ca l-a vazut ca ii place sa faca hop-hop, si a busit-o rasul. i-am zis ca nu sta in fund si mi-a zis ca n-am ce-i face. sa incerc sa il pun cand il prind in toane mai bune, si cam atat. dar m-a avertizat ca e posibil sa stea in picioare inainte de a sta in fund. mi-au intrat si mie banii de indemnizatie. a fost bine, ca au picat la tanc ptr vaccin, ca altfel nu o scoteam la cap.

QUOTE(MIOSA @ Jun 23 2010, 05:13 PM) *
Mihnea felicitari pt dintisori!
Daria, La Multi Ani cu sanatate si mult noroc in viata!

Va ziceam ca vreau sa dorm!..........ei bine nu am reusit ca mi-a plouat in casa fac_curat.gif .........asa ca da-i cu ligheanul, da-i cu carpa si strange apa........SOS la sot........a venit de la munca sa faca constatare........naspha rau trewbuie sa schimbam tot cartonul de pe casa ( l-am schimbat acum 2 ani), asa ca amanam alte planuri si ne apucam sa strangem bani de carton.........iar nepotul meu din greseala mi-a si varsat juma de lighean cu apa pe jos.....asa ca da-i si strange repede ce am apucat .......asa ca s-a dus pe apa sambetei somnicul meu de frumusete

acum dorm toti copii (3 si cu nepotul) eu stau pe net si soata se uita la tv ca a terminat de bocanit prin pod

i-am pus laptic in piure Ancutei si doamne ajuta a mancat mai bine.........nu excelent ca fructul de dimineata dar mai bine

rody ma bucur ca vrei sa faci acele colaje.........cand vrei tu ne zici si postam poze..........Ancuta mea saptamana viitoare face 6 luni dar o sa am grija sa-i fac o poza frumusica
Cuscra Luci sa-i faci lui Teo o poza si ai grija la freza.......sa fie mai haioasa !
Cuscra Rally o sa-i fac si lui Calin o poza dar mai sport imbracat ca ti-am zis ca uraste camasiile si sacourile ( la botezul Ancai i-am zis ca nu-l primeste preotul in biserica daca nu are sacou)

uof, mai gabi, ce ti-e si cu acoperisurile astea. imi pare rau ca avui astfel de treaba ieri. daca venea sotul ptr o altfel de constatare la locul faptei, ma bucuram, pe bune liwlol.gif.........................
o sa-i fac si lui teo o poza de album si una de coma. vad eu cum fac, mai ales ca duminica vreau sa-i
fac tort.

QUOTE(rody_ms @ Jun 23 2010, 10:22 PM) *
si asta e pt nasa Luci

si aici joaca mea preferata sa numar degetelele

somn usor, v-am pupat si la nani am plecat

of, manca-i-ar nasa degetelele lea frumoase si ochisorii aia dulci si albastri. esti o frumusete, brandusa. te pup duuuulce si eu si teo pe obraz sa n-o faca geloasa pe ancuta laugh.gif tzuc.gif tzuc.gif
nicsor
QUOTE(soricica84 @ Jun 23 2010, 05:28 PM) *
Si Raul este foarte sociabil cu toata lumea. Rade la necunoscuti pe strada si mai nou chiuie si tipa de se uita toti sa vada cine este in carucior apoi se amuza vazandu-l.
De mancare eu i-am dat azi piure de cartof cu conopida si dovlecel si i-a placut. O sa incerc maine dovlecel umplut.
Am gasit un site unde sunt mai multe retete.http://www.reclama/retete-bebelusi/varsta-6-7-luni/

Felicitari pentru dintisori!!

mersi pt site!
Din pacate nu ii place cartoful, i-am pus la supita si nu a mancat, asa ca tr sa inlocuiesc cu altceva......
nicsor
QUOTE(rody_ms @ Jun 23 2010, 06:24 PM) *
auzi la ea ce vorbeste pe acolo. liwlol.gif
Bravo Mihnea, asa sa faci de fiecare data, sa papi tot, tot. Si felicitari pt dintisori. Bine ai revenit Nicsor. Nu crezi ca trebuie sa dai raportul si in imagini? Hai ca mai nou eu dau raportul zilnic cu poze. Iar ma uit si nu stiu ce sa aleg liwlol.gif

promit ca pun si poze, nu mai am foarte recente pt ca v-am mai spus ca mi s-a stricat aparatul foto si cum nu mai mergea reparat, ieri am cumparat altul.........
mai am cateva pe care nu le-ati vazut dar nu am avut timp sa le incarc pe picassa......poate azi ca iar ploua afara crybaby.gif .....
danutza17
Salutare!!! Offf, mama lui de job... nici bine n-am venit si trage seful de mine... de dimineata alerg. Gata... vine si cafeaua! Sper sa o primiti chiar si la ora asta!

O zi minunata va doresc!
danutza17
LA MULTE LUNITE MIHNEA!!!! SA CRESTI MARE, SANATOS SI VOIOS FRUMOSULE!!! occasion.gif
nicsor
Mai, Adelina, mai, ce mare ai crescut! Se vede ca iti place sa faci poze! Rody, sa ii faci cat mai multe ca este f expresiva in ele si nu iti face probleme, macar sa se plictiseasca ea uitandu-se la ele decat sa nu aiba mai deloc.

miosa te inteleg perfect si eu am patit la fel la tara cand a plouat torential. acolo este si mai rau caci de cate ori ploua mai tare se ia si curentul.....cand s-a intamplat eram cu mihnea la baie fara lanterna sau lumanari, eu plina de gel de dus, el in scoica si pana sa vina mama cu lanterna sa pus pe plans....

looloo, ai scapat ieftin cu vaccinul, eu am dat 220 pe el. noi am scapat pana la 1 an nu mai facem altul bananab.gif

danutza17
QUOTE(nicsor @ Jun 23 2010, 02:05 PM) *
apropo, am uitat sa va spun ca avem 2 dintisori.


Felicitari pentru dintisori cavalerule! tzuc.gif
danutza17
QUOTE(soricica84 @ Jun 23 2010, 12:08 PM) *
Felicitari pentru dintisor fina!


Multumesc nasica draga! tzuc.gif
danutza17
QUOTE(looloo @ Jun 24 2010, 10:17 AM) *
sa va dau raportul, mai intai: ieri am facut si noi vaccinul de 4 luni, cumparat. m-a costat 170 de lei si a trebuit sa ne scarpinam bine de ei, dar asta este. avem 7800 de gr si 71 de cm, inca avem gingiutele intregi, ca a zis d-na doctor ca mai avem de tras pana ne vor iesi dintii. si a zis ca pe la 7 luni noi o sa mergem in picioare, ca l-a vazut ca ii place sa faca hop-hop, si a busit-o rasul. i-am zis ca nu sta in fund si mi-a zis ca n-am ce-i face. sa incerc sa il pun cand il prind in toane mai bune, si cam atat. dar m-a avertizat ca e posibil sa stea in picioare inainte de a sta in fund. mi-au intrat si mie banii de indemnizatie. a fost bine, ca au picat la tanc ptr vaccin, ca altfel nu o scoteam la cap.


Bravo Teo! Ce baietel mare are mama! hug.gif
danutza17
QUOTE(rody_ms @ Jun 23 2010, 10:21 PM) *


Mai frumusete esti o minune! Esti super, super in toate pozele, dar asta le intrece pe toate. E preferata mea. Foarte hotarata printesa. tzuc.gif
nicsor
am reusit sa incarc o parte din poze:
http://picasaweb.google.com/nicsor40/6Luni
nicsor
QUOTE(danutza17 @ Jun 24 2010, 11:24 AM) *
LA MULTE LUNITE MIHNEA!!!! SA CRESTI MARE, SANATOS SI VOIOS FRUMOSULE!!! occasion.gif

multumim mult!
danna2009
Buna,fetelor si bebeilor!Am reusit sa mai intru si eu un pic sa vad ce mai spuneti si sa admir foto postate de voi!Multumim ptr urari !LA MULTI ANI TUTUROR BEBELUSILOR CARE AU IMPLINIT LUNITE CAT AM LIPSIT NOI!Pe-aici ploua,asa ca stam in casa.Va aratam cateva foto cu noi de ieri,cand a fost ziua zanei mici si am stat tot in casa,dar si cu tati:)...Am inceput si noi diversificarea...Papa mar cu biscuite la 10,supa la 14 ,grau cu 5 fructe de la Nestle in jur de 17:30...in completare,evident,laptic de la mami..e preferatul!:)
Nu am facut tort ieri,dar am cumparat unul..desi eu si sotul am trecut un pic pe regim,asa zicem noi:)...insa am facut o exceptie cu ocazia zilei printesei noastre!
Iata-ne pe toti 3 cu tortul Dariei

Zana mica vrea sa bage degetelul in tort!



Am crescut,stau singura in fotoliu!

II SALUT PE TOTI BEBELUSII!

Mami si zana mica,doua fericite!
danna2009
Daria adora sa faca baitza!





MIOSA
Mihnea La Multi Ani mai cavalere...........sa ne traiesti si sa ne inveselesti!!!! La multi ani si tie mamico cu intarziere ca erai la tara!!!

Teo dar inalt esti mai barbate............si bravo ca vrei in picioruse!!........sa vezi Luci ce repede slabesti cand incepi sa alergi dupa el prin casa

Dana , Daria este o frumusete de fetita.........imi place ca sarbatoriti lunar ziua zanei!!!


fetelor eu am inebunit.........caut cazare pt concediu din august........si bineinteles locatii
hai cu idei si link-uri des[re diverse locatii la munte sau cazare mai ieftina la mare
mi-ar place sa merg in Apuseni in zana Arieseni-Padis......sau Baile Herculane..........dar sunt cam departe locatiile si nu stiu Ancuta cum va rezista la un asemenea drum lung

voi pe unde mergeti in concediu???
astept idei
danutza17
QUOTE(nicsor @ Jun 24 2010, 12:18 PM) *
am reusit sa incarc o parte din poze:
http://picasaweb.google.com/nicsor40/6Luni

Superbe pozele.
Imi plac in special cele doua in care doarme in brate la tine, dar cea in care are nasucul lipit de obrazul tau e de-a dreptul dementiala! tzuc.gif
nicsor
QUOTE(danna2009 @ Jun 24 2010, 12:26 PM) *
Buna,fetelor si bebeilor!Am reusit sa mai intru si eu un pic sa vad ce mai spuneti si sa admir foto postate de voi!Multumim ptr urari !LA MULTI ANI TUTUROR BEBELUSILOR CARE AU IMPLINIT LUNITE CAT AM LIPSIT NOI!Pe-aici ploua,asa ca stam in casa.Va aratam cateva foto cu noi de ieri,cand a fost ziua zanei mici si am stat tot in casa,dar si cu tati:)...Am inceput si noi diversificarea...Papa mar cu biscuite la 10,supa la 14 ,grau cu 5 fructe de la Nestle in jur de 17:30...in completare,evident,laptic de la mami..e preferatul!:)
Nu am facut tort ieri,dar am cumparat unul..desi eu si sotul am trecut un pic pe regim,asa zicem noi:)...insa am facut o exceptie cu ocazia zilei printesei noastre!
Iata-ne pe toti 3 cu tortul Dariei

Dana, La multe lunite Dariei! Ce frumos ca ii luati tort in fiecare luna.....
Imi place ca o imbraci f frumos, are niste rochite superbe!

danutza17
QUOTE(danna2009 @ Jun 24 2010, 12:26 PM) *


Cumatra, ia uite ce poza reusita!!!! O FAMILIE MINUNATA!!! trandafir.gif tzuc.gif

QUOTE(danna2009 @ Jun 24 2010, 12:26 PM) *
Mami si zana mica,doua fericite!


Asta e preferata mea! Cumatra scumpa si zana dulce finuta!! Niste frumoase!!! tzuc.gif
nicsor
QUOTE(MIOSA @ Jun 24 2010, 12:50 PM) *
Mihnea La Multi Ani mai cavalere...........sa ne traiesti si sa ne inveselesti!!!! La multi ani si tie mamico cu intarziere ca erai la tara!!!

Teo dar inalt esti mai barbate............si bravo ca vrei in picioruse!!........sa vezi Luci ce repede slabesti cand incepi sa alergi dupa el prin casa

Dana , Daria este o frumusete de fetita.........imi place ca sarbatoriti lunar ziua zanei!!!
fetelor eu am inebunit.........caut cazare pt concediu din august........si bineinteles locatii
hai cu idei si link-uri des[re diverse locatii la munte sau cazare mai ieftina la mare
mi-ar place sa merg in Apuseni in zana Arieseni-Padis......sau Baile Herculane..........dar sunt cam departe locatiile si nu stiu Ancuta cum va rezista la un asemenea drum lung

voi pe unde mergeti in concediu???
astept idei

Multumim, multumim!

Azi am vazut la stiri pe pro tv, poate mai arata si diseara despre taberele de copii de la mare......se pare ca s-au reprofilat, acum pot merge si parinti cu copii in aceste tabere iar tariful spuneau ca ajunge la 70 ron de pers cu 3 mese pe zii. Poti sa te interesezi dc iti surade ideea.....
La Arieseni este f frumos se merita sa mergi acolo, tarifele sunt mai mici ca in alte locuri insa faci c-am 9 ore cu masina pana acolo.

Am uitat sa va spun......Mihnea si-a descoperit putulica si tare mult ii place sa traga de ea........
azi o sa il cantaresc si eu sa vad cat a mai luat in greutate.....
nicsor
Fetelor, multumesc pt urari!
Am mai citit cate ceva din urma si am vazut ca ati fost alaturi de mine, cel putin cu gandul, de ziua mea.

Am vazut si nistew poze superbe de la serbarile de sf de an ........superbe pozele cu calin.....rody, sper sa fiu si eu la fel de mandra de fiumi-o cand o sa creasca.....
raly
QUOTE(nicsor @ Jun 24 2010, 02:55 PM) *
Fetelor, multumesc pt urari!
Am mai citit cate ceva din urma si am vazut ca ati fost alaturi de mine, cel putin cu gandul, de ziua mea.

Am vazut si nistew poze superbe de la serbarile de sf de an ........superbe pozele cu calin.....rody, sper sa fiu si eu la fel de mandra de fiumi-o cand o sa creasca.....


LA multi ani, Mihnea! occasion.gif occasion.gif occasion.gif Sa fii sanatos si voinic!
Nicsor spune-mi si mie la ce farmacie ai gasit tu vaccinul asa ieftin?
Multam fain de raspuns
looloo
si acum, sa va arat noile noastre poze. am reusit in sfarsit s ale incarc in photobucket

saptamana trecuta am fost in dragaica (targ anual la noi) si asa m-am dat cu tati in trenulet, ca mami nu a incaput pentru ca este o rama care atunci cand mananca se umfla si ramane asa (rama are sub doua grame liwlol.gif )



si asa am stat in calusei doar sa imi faca tati poza, ca nu a vrut nimeni sa se urce cu mine


dupa aia am stat in fund (singur!!!! ) pe canapea la bunica


bunicul mi-a aratat puisori si am vrut sa ii iau de gat sa iubesc, dar nu mi i-a dat


cu bunicul si bunica (sa nu ziceti ca seman cu bunica ca se supara mami liwlol.gif )


inapoi acasa in masina, ma intrebam obosit de ce nu ma tine mami in brate si m-a prins cu curelele astea sa stau in fund. de ce o fi tinand cu tot dinadinsul sa stau in fund?


si apoi am iesit in crang cu prietenul meu david si ne-a prins ploaia, as aca ne-am adapostit amandoi sa ne uitam unul la altul (de fap fiecare la jucaria celuilalt)
looloo
occasion.gif daria (pentru ieri, cu scuzele de rigoare) si mihnea. sunteti asa de frumosi!!!
mai dariuca, frumoasa mai esti si te imbraca mami chiar ca pe o zanutza.

si mihnea, imi place cum dormi tu si cu tati. si pe cine ai tu acolo? pe chip sau pe dale?nicsor, esti tare frumoasa, si are mihnea niste ochi frumosi!!! mari si rotunzi. imi place la nebunie de el. ia sa ni-l arati mai des!!!!
bety_dumy
eu pe vaccinul de 4 luni am dat 230 d elei..........iar cel de 6 luni mi-a zis ca o sa ma coste 260.........
danna2009
QUOTE(looloo @ Jun 24 2010, 04:23 PM) *
si acum, sa va arat noile noastre poze. am reusit in sfarsit s ale incarc in photobucket

saptamana trecuta am fost in dragaica (targ anual la noi) si asa m-am dat cu tati in trenulet, ca mami nu a incaput pentru ca este o rama care atunci cand mananca se umfla si ramane asa (rama are sub doua grame liwlol.gif )



si asa am stat in calusei doar sa imi faca tati poza, ca nu a vrut nimeni sa se urce cu mine


dupa aia am stat in fund (singur!!!! ) pe canapea la bunica


bunicul mi-a aratat puisori si am vrut sa ii iau de gat sa iubesc, dar nu mi i-a dat


cu bunicul si bunica (sa nu ziceti ca seman cu bunica ca se supara mami liwlol.gif )


inapoi acasa in masina, ma intrebam obosit de ce nu ma tine mami in brate si m-a prins cu curelele astea sa stau in fund. de ce o fi tinand cu tot dinadinsul sa stau in fund?


si apoi am iesit in crang cu prietenul meu david si ne-a prins ploaia, as aca ne-am adapostit amandoi sa ne uitam unul la altul (de fap fiecare la jucaria celuilalt)

Felicitari ptr cat ati progresat!Sunteti teribili in calusei si tare mandru pe canapea singurel!Sta f bine in fundulet,vad!Pare mai mare de 6 luni!Ce sa mai zicem de pletele carliontate care va flutura in vant!Frangeti inimile fetitelor cu siguranta!
rody_ms
QUOTE(looloo @ Jun 24 2010, 04:23 PM) *
si acum, sa va arat noile noastre poze. am reusit in sfarsit s ale incarc in photobucket

saptamana trecuta am fost in dragaica (targ anual la noi) si asa m-am dat cu tati in trenulet, ca mami nu a incaput pentru ca este o rama care atunci cand mananca se umfla si ramane asa (rama are sub doua grame liwlol.gif )

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif NOTA 1000 am ras de m-am prapait, iar printesa mea s-a luat dupa mine liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
rody_ms
QUOTE(looloo @ Jun 24 2010, 04:23 PM) *
si acum, sa va arat noile noastre poze. am reusit in sfarsit s ale incarc in photobucket

saptamana trecuta am fost in dragaica (targ anual la noi) si asa m-am dat cu tati in trenulet, ca mami nu a incaput pentru ca este o rama care atunci cand mananca se umfla si ramane asa (rama are sub doua grame liwlol.gif )



si asa am stat in calusei doar sa imi faca tati poza, ca nu a vrut nimeni sa se urce cu mine

pai de ce nu ne-ai chemat si pe noi Teo draga, ca ne dadeam noi cu tine in carusel. Adica tati meu biruia cu amandoi, mami meu si mami tau stateau ca doua rame la povesti si ne priveau pe furis si tati tau facea poze. Si ca sa nu fie suparare o chemam si pe Ancuta si pe Raul.
Auzi la ea, rame, pai 10 minute am ras ca nici pozele nu am fost in stare sa le admir ca lumea.
rody_ms

occasion.gif occasion.gif occasion.gif La multi ani Mihnea !!!! pupicei frumosule, sa cresti mare, mare, sanatos, voinic, frumos si la punga gros.
rody_ms
nicsor, unde ai tinut tu ascunse pozele astea superbe ? Mihnea, esti o minunatie de baiat. Si cand te mai intalnesti cu veverita papai degetul de tot.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.