Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
anamarianegrii
QUOTE(laura07 @ Jun 5 2009, 06:31 PM) *
medicul a zis ca el asta recomanda, eu am crezut ca o sa ma puna sa fac triplu test



Laura,
Mie mi-a spus medicul de familie ca acum se fac obligatoriu, indiferent de varsta mamei si bitestul si triplu testul; bitestul se face in primul trimestru - saptamanile 9-12 iar triplu testul se face in trimestrul 2 - saptamanile 18-22.
Sa intrebi pentru verificare si sa ne spui si noua!
Ma bucur ca bebica al tau e sanatos! Sarcina usoara si sanatate!
anamarianegrii
Bine ai venit Bety! Sarcina usoara si multa sanatate!
Iata si lista reactualizata!

laura07
Katrin
clauditza
Mami Irina
pisicul
irina m
liana
dumy 82
laurette
laura21
roxanna
larysa 25
looloo
loryfel
aurassha
liaana
radu simona
bety dumy

Numai bine!
anamarianegrii
QUOTE(bety_dumy @ Jun 6 2009, 08:45 AM) *
da,ma cheama la ecograf din 3 in 3 saptamani,prima data am facut la 7 apoi la 10 si trebuia sa ma duc saptamana astadin nou dar am zis sa mi las sa mai treaca macar cateva zile. sunt din pitesti si merg la o doctora tot de aici....multi mi-au recomandat sa nasc la bucuresti dar nu am la cine sa ma duc ,.....si imi este peste mana asa ca raman aici




Buna Bety,

Dar ti s-a spus ca ai avea ceva probleme de faci asa de des? Ecografiile astea-s bune dar nu asa dese! Cum spunea si Laura - in primul trimestru, in al doilea si la sfarsit una sau doua sa se vada cum sta bebicul si daca e gata de nastere; in total 3 sau 4 sunt suficiente!

Sanatate!
anku
QUOTE(anamarianegrii @ Jun 6 2009, 09:52 AM) *
Laura,
Mie mi-a spus medicul de familie ca acum se fac obligatoriu, indiferent de varsta mamei si bitestul si triplu testul; bitestul se face in primul trimestru - saptamanile 9-12 iar triplu testul se face in trimestrul 2 - saptamanile 18-22.
Sa intrebi pentru verificare si sa ne spui si noua!
Ma bucur ca bebica al tau e sanatos! Sarcina usoara si sanatate!

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif obligatoriu????
pai si cine nu are bani???face p de gratis???
pai si dc afli ca e ceva neinregula mai are rost...la varsta aceea a sarcinii nu mai poti face nimic ...chiar dc te tine inima sa faci ceva unui pui care creste in tine...
aici nu se face decat analize si ecografii foarte amnuntite si se asculta inima bebe din sapt in sapt...
cu medicii astia este de groaza!!!!auzi obligatoriu....doamneeeeeeee...pai acum in romania cannd te pui sa faci un copil inseamna ca tb ori sa faci imprumut in banca ori sa ai un cont bunicel in banca...
am ramas uimita... sad.gif ohmy.gif
bety_dumy
QUOTE(anamarianegrii @ Jun 6 2009, 09:55 AM) *
Buna Bety,

Dar ti s-a spus ca ai avea ceva probleme de faci asa de des? Ecografiile astea-s bune dar nu asa dese! Cum spunea si Laura - in primul trimestru, in al doilea si la sfarsit una sau doua sa se vada cum sta bebicul si daca e gata de nastere; in total 3 sau 4 sunt suficiente!

Sanatate!


nu am probleme,la cele 2 ecografe mi-a zis ca totul este ok. doar rh-ul este negativ ,dar pentru asta fac o analiza de sange la fiecare 6 saptamani sa monitorizez anticorpii, iar pana acum erau in limte normale........mai cunosc o fata care este la aceeasi doctora si tot asa o cheama si pe ea
anku
in rest vad ca sunteti bine fetelor ...si ma bucur...
p vremea cand aveam si eu 14 sapt eram ingrozita ca dr din romania imi spuneau sa avortez...cat mai am timp cica...
ca aveam toxoplosmoza si nu aveau medicamente ....si ma asigurau ca va iesi un copil bolnav cu capul sau care va trai numai 4-5 zile...a fost un cosmar...sa te sfatuiasca medicii sa omori in loc sa vindeci....de atunci am boala p dr...
[b]ecografii[/b]....eu in total am facut vreo 14 dar din cauza toxoplosmozei...dar recomandat este cam 5-6 eco ...asa mi-a spus dr de aici...
ce multe mamicute v-ati adunat.... rolleyes.gif
va poop p toate... oFloare1.gif tzuc.gif
bety_dumy
si noi te pupam pe tine.......
bety_dumy
buna dimineata fetele.....ce liniste este pe aici...........ce mai faceti?
Katrin
QUOTE(bety_dumy @ Jun 8 2009, 09:24 AM) *
buna dimineata fetele.....ce liniste este pe aici...........ce mai faceti?


Neataaaaaaaaaa !!! Iata ce sa facem, incerc sa-mi revin, Bobitza al meu ce m-a chinuit, astazi cu efect intirziat, abia la servici wacko.gif Si cel mai interesant ca mi s-a facut rau de la parfum biggrin.gif Si eu care credeam ca gata cu greturile si vomitarile ....

Voi ce mai faceti ? Ce fac burticutele ?
Katrin
Fetelor asa mai retraiesc, maine trebuie sa merg la ecografie pray.gif
bety_dumy
katrin in cate saptamani esti?
Katrin
QUOTE(bety_dumy @ Jun 8 2009, 02:58 PM) *
katrin in cate saptamani esti?


Conf. ultimei date a menstr. in a 13-a
bety_dumy
eu as fi intrat intr-a 14 .........si eu sunt la fel cu mirosul de parfum,mancare........si multe altele....sper sa treaca starea asta cat mai repede
anne03
buna si eu voi naste in decembrie. din pacate am fost depistata cu streptococ grupa B si cu ureeaplasma si sunt f. speriata. am consultat 2 medici ginecologi care dupa analizarea antibiogramei mi-au recomandat tratament diferit. unul mi-a recomndata penicilina injectabil iar celalalt eritromicina pastile. si nu stiu ce sa fac. cert este ca inainte de a ramane gravida mi-am facut analizele si au iesit bine. stiti ceva de aceste infectii eu am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru.
Katrin
QUOTE(anne03 @ Jun 8 2009, 11:54 PM) *
buna si eu voi naste in decembrie. din pacate am fost depistata cu streptococ grupa B si cu ureeaplasma si sunt f. speriata. am consultat 2 medici ginecologi care dupa analizarea antibiogramei mi-au recomandat tratament diferit. unul mi-a recomndata penicilina injectabil iar celalalt eritromicina pastile. si nu stiu ce sa fac. cert este ca inainte de a ramane gravida mi-am facut analizele si au iesit bine. stiti ceva de aceste infectii eu am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru.


Buna anne ! Felicitari p-u burticuta !

Daca zici ca inainte de a ramine insarcinata nu erau pozitive ... poate mai faci inca o data analizele in alt centru.
Am facut si eu tratament p-u ureaplasma inainte de a ramine insarcinata, si p-u stafilococ.
Despre streptococ (doar ca nu stiu din ce grupa este mai periculos, ca nu sint toate periculoase) stiu ca el este periculos in momentul in care se naste copilul, daca nu este depistat la timp si nu i se injecteaza mamei un preparat , va avea de suferit copilul ....
Eu nu am facut analizele p-u Stafilococ si Streptococ acum in timpul sarcinii, va trebui sa le fac si eu numaidecit.

liaana
Salutare din nou,ce mai faceti si cum este burtica voastra ,se vede ca la mine se umfla doar dupa ce manac ceva iar pana seara am o burtica de care sunt tare mandra insa dimineata parca a fugit,la voi cu se comporta burtica ca eu abia atept sa o vada toata lume nu numai eu si sotul
bety_dumy
QUOTE(liaana @ Jun 9 2009, 12:01 PM) *
Salutare din nou,ce mai faceti si cum este burtica voastra ,se vede ca la mine se umfla doar dupa ce manac ceva iar pana seara am o burtica de care sunt tare mandra insa dimineata parca a fugit,la voi cu se comporta burtica ca eu abia atept sa o vada toata lume nu numai eu si sotul

la mine nu prea se vede.............si eu abia astept sa creasca....hyhyhyhyy
bety_dumy
QUOTE(anne03 @ Jun 8 2009, 11:54 PM) *
buna si eu voi naste in decembrie. din pacate am fost depistata cu streptococ grupa B si cu ureeaplasma si sunt f. speriata. am consultat 2 medici ginecologi care dupa analizarea antibiogramei mi-au recomandat tratament diferit. unul mi-a recomndata penicilina injectabil iar celalalt eritromicina pastile. si nu stiu ce sa fac. cert este ca inainte de a ramane gravida mi-am facut analizele si au iesit bine. stiti ceva de aceste infectii eu am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru.

bine ai venit sa iti dea DD o sarcina usoara.........nu stiu ce za zic de infectiile tale,poate ca nu este nimic grav,nu mai fi spriata,gandeste pozitiv si totul va fi bine.........
Katrin
QUOTE(liaana @ Jun 9 2009, 12:01 PM) *
Salutare din nou,ce mai faceti si cum este burtica voastra ,se vede ca la mine se umfla doar dupa ce manac ceva iar pana seara am o burtica de care sunt tare mandra insa dimineata parca a fugit,la voi cu se comporta burtica ca eu abia atept sa o vada toata lume nu numai eu si sotul


biggrin.gif aceiasi problema mi-am pus-o si eu de citeva zile incoace, nu ma mai simt balonata si asa mi-a scazut burtica smile.gif, cum spui si tu liana pana seara se mai umfla un pic, dar dimineata e la zero biggrin.gif biggrin.gif

Noi am vrut azi sa ajungem la ecograf, dar nu s-a primit, sotul avea o intilnire importanta de dimineata, el a spus ca vrea si el sa vada smile.gif si maine nu stiu daca o sa pot eu ... poate deja joi o sa mergem si retraiesc tareeeee ... fiindca acum nu mai simt disconfortul din burtica , au ramas doar ceva greturi din cind in cind ... poate nici nu trebuie sa fie disconfort la burtica ????

eu le spun la prietenele mele ca deja creste burtica, dar ele rid ca nu se vede nimic, nu vad altii dar noi vedem schimbarile smile.gif

Pupici la burticute !!!
bety_dumy
QUOTE(Katrin @ Jun 9 2009, 02:18 PM) *
biggrin.gif aceiasi problema mi-am pus-o si eu de citeva zile incoace, nu ma mai simt balonata si asa mi-a scazut burtica smile.gif, cum spui si tu liana pana seara se mai umfla un pic, dar dimineata e la zero biggrin.gif biggrin.gif

Noi am vrut azi sa ajungem la ecograf, dar nu s-a primit, sotul avea o intilnire importanta de dimineata, el a spus ca vrea si el sa vada smile.gif si maine nu stiu daca o sa pot eu ... poate deja joi o sa mergem si retraiesc tareeeee ... fiindca acum nu mai simt disconfortul din burtica , au ramas doar ceva greturi din cind in cind ... poate nici nu trebuie sa fie disconfort la burtica ????

eu le spun la prietenele mele ca deja creste burtica, dar ele rid ca nu se vede nimic, nu vad altii dar noi vedem schimbarile smile.gif

Pupici la burticute !!!


ai dreptate.....noi le vedem..........hyhyhyhyhy
liaana
QUOTE(Katrin @ Jun 9 2009, 02:18 PM) *
biggrin.gif aceiasi problema mi-am pus-o si eu de citeva zile incoace, nu ma mai simt balonata si asa mi-a scazut burtica smile.gif, cum spui si tu liana pana seara se mai umfla un pic, dar dimineata e la zero biggrin.gif biggrin.gif

Noi am vrut azi sa ajungem la ecograf, dar nu s-a primit, sotul avea o intilnire importanta de dimineata, el a spus ca vrea si el sa vada smile.gif si maine nu stiu daca o sa pot eu ... poate deja joi o sa mergem si retraiesc tareeeee ... fiindca acum nu mai simt disconfortul din burtica , au ramas doar ceva greturi din cind in cind ... poate nici nu trebuie sa fie disconfort la burtica ????

eu le spun la prietenele mele ca deja creste burtica, dar ele rid ca nu se vede nimic, nu vad altii dar noi vedem schimbarile smile.gif

Pupici la burticute !!!

si la mine la fel in legatura cu prietenele tot timpul ma intreaba cand ma intalnesc cu ele dar trebuie sa trecem peste asta,am crezut ca sunt singura la care ii se intampla asta dar acum ca ati povestit si voi intamplarile voastre ma-m mai linistit,insa trebuie sa avem rabdare ca de acum ne rotunjim mai mult
anamarianegrii
QUOTE(Katrin @ Jun 9 2009, 02:18 PM) *
biggrin.gif aceiasi problema mi-am pus-o si eu de citeva zile incoace, nu ma mai simt balonata si asa mi-a scazut burtica smile.gif, cum spui si tu liana pana seara se mai umfla un pic, dar dimineata e la zero biggrin.gif biggrin.gif

Noi am vrut azi sa ajungem la ecograf, dar nu s-a primit, sotul avea o intilnire importanta de dimineata, el a spus ca vrea si el sa vada smile.gif si maine nu stiu daca o sa pot eu ... poate deja joi o sa mergem si retraiesc tareeeee ... fiindca acum nu mai simt disconfortul din burtica , au ramas doar ceva greturi din cind in cind ... poate nici nu trebuie sa fie disconfort la burtica ????

eu le spun la prietenele mele ca deja creste burtica, dar ele rid ca nu se vede nimic, nu vad altii dar noi vedem schimbarile smile.gif

Pupici la burticute !!!



Hey, Katrin,
Si eu asteptam cu mare nerabdare sa vad ce-ai facut la eco; de-acuma pe joi.
Cat despre simptome - sa stii ca spre sfarsitul primului trimestru incep sa dispara - asa ca poti fi linistita. Greturi pot sa mai apara ocazional daca te deranjeaza vreu miros, ceva...
Burtica nu prea se cunoaste decat de pe la 4 luni incolo...poate mai devreme la tine ca tu ai spus ca esti slabutza. Dar te inteleg...si mie mi se parea ca am ditamai burta la 3 luni smile.gif dar nu luasem nici macar un kg in greutate smile.gif

Te pup,
Asteptam vesti!
anamarianegrii
QUOTE(anne03 @ Jun 8 2009, 11:54 PM) *
buna si eu voi naste in decembrie. din pacate am fost depistata cu streptococ grupa B si cu ureeaplasma si sunt f. speriata. am consultat 2 medici ginecologi care dupa analizarea antibiogramei mi-au recomandat tratament diferit. unul mi-a recomndata penicilina injectabil iar celalalt eritromicina pastile. si nu stiu ce sa fac. cert este ca inainte de a ramane gravida mi-am facut analizele si au iesit bine. stiti ceva de aceste infectii eu am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru.



Bine ai venit si sarcina usoara! Repeta analizele cum ti-a spus si Katrin. Si mai cauta pe net - ca se gasesc informatii.
In rest sa fii sanatoasa si sa te bucuri de burtica!
looloo
referitor la cresterea burticii, mama mea mi-a spus zilele trecute ca daca acum, la 11 saptamanai arat asa (adik grasa, cu toate ca am luat doar 2 kg), la noua luni voi fi o balena de o tona. mie mi se pare ca imi creste burtica zi de zi, si singurul care rade de mine este sotul. cateodata imi vine sa ii dau una in cap crybaby.gif
biggrin.gif
anamarianegrii
Eu pana la 4 luni nu am luat nimic in greutate; probabil si din cauza greturilor; apoi a venit caldura si abia puteam sa mananc cate ceva. Dar am bagat la greu fructe si am baut multa apa pentru hidratare. Am luat in total 12 Kg.
Looloo, o sa vedeti voi cine rade la urma - ca mai tarziu, cand chiar o sa ai burta mare o sa-l pui sa-ti faca masaj la picioare asa ca ar face bine sa se pregateasca smile.gif
anne03
QUOTE(Katrin @ Jun 9 2009, 08:53 AM) *
Buna anne ! Felicitari p-u burticuta !

Daca zici ca inainte de a ramine insarcinata nu erau pozitive ... poate mai faci inca o data analizele in alt centru.
Am facut si eu tratament p-u ureaplasma inainte de a ramine insarcinata, si p-u stafilococ.
Despre streptococ (doar ca nu stiu din ce grupa este mai periculos, ca nu sint toate periculoase) stiu ca el este periculos in momentul in care se naste copilul, daca nu este depistat la timp si nu i se injecteaza mamei un preparat , va avea de suferit copilul ....
Eu nu am facut analizele p-u Stafilococ si Streptococ acum in timpul sarcinii, va trebui sa le fac si eu numaidecit.



Multumesc mult pentru incurajare. Am repetat analizele la un alt laborator, am inteles ca au cele mai noi kitt-uri pentru analize. Joi primesc raspunsul.
loryfel
QUOTE(liaana @ Jun 9 2009, 12:01 PM) *
Salutare din nou,ce mai faceti si cum este burtica voastra ,se vede ca la mine se umfla doar dupa ce manac ceva iar pana seara am o burtica de care sunt tare mandra insa dimineata parca a fugit,la voi cu se comporta burtica ca eu abia atept sa o vada toata lume nu numai eu si sotul


Si eu patesc la fel,am o burtica de toata splendoarea,dar dimineata dispare,cine stie,se vede sau nu bebicul meu,oricum de abia astept sa se vada.Am numai 12 saptamani si mi s-a zis ca e mult prea devrema ca sa se vada,se va vedea mai incolo.
bety_dumy
QUOTE(anamarianegrii @ Jun 9 2009, 09:34 PM) *
Eu pana la 4 luni nu am luat nimic in greutate; probabil si din cauza greturilor; apoi a venit caldura si abia puteam sa mananc cate ceva. Dar am bagat la greu fructe si am baut multa apa pentru hidratare. Am luat in total 12 Kg.
Looloo, o sa vedeti voi cine rade la urma - ca mai tarziu, cand chiar o sa ai burta mare o sa-l pui sa-ti faca masaj la picioare asa ca ar face bine sa se pregateasca smile.gif

asa am fost si eu,acum am 14 saptamani dar pot sa spun ca de cand am ramas am slabit 5 kg ,bine ca ma bucura asta fiind o fata mai grasuta imi era frica ca o sa ma ingras imediat,sper sa nu iau ffff mult in greutate,nici acum nu prea am pofta de mancare ,mananc multe rosii si fructe.........

QUOTE(anne03 @ Jun 9 2009, 10:56 PM) *
Multumesc mult pentru incurajare. Am repetat analizele la un alt laborator, am inteles ca au cele mai noi kitt-uri pentru analize. Joi primesc raspunsul.

sa ne spui cum au iesit,noi iti tinem pumnii si fii optimista,o sa fie totul bine
Katrin
QUOTE(anamarianegrii @ Jun 9 2009, 09:34 PM) *
Eu pana la 4 luni nu am luat nimic in greutate; probabil si din cauza greturilor; apoi a venit caldura si abia puteam sa mananc cate ceva. Dar am bagat la greu fructe si am baut multa apa pentru hidratare. Am luat in total 12 Kg.
Looloo, o sa vedeti voi cine rade la urma - ca mai tarziu, cand chiar o sa ai burta mare o sa-l pui sa-ti faca masaj la picioare asa ca ar face bine sa se pregateasca smile.gif


Salutare tuturor Mamicilor si Burticutelor !!! smile.gif

he-he-he masaj la picioare smile.gif sotului meu nu-i place deloc sa faca masaj la picioare, in rest face smile.gif , dar o sa-l invatam noi si cu cel p-u picioare biggrin.gif

Offff la partea cu mincatul sint in stare sa pap din 3 in 3 ore rolleyes.gif , mai ales ultimele sapt. am mincat tare multe prod. de patiserie, am zis ca gata ajunge, numai azi mai vreau o felie mare de tort si gata biggrin.gif biggrin.gif Eu inca nu m-am cintarit, dar parca nu vad nici o schimbare inca smile.gif

Pupici la toti !!!! Ne ducem noi la magazin ca e ora mesei sa vedem ce tortic luam wink.gif (sper ca nu v-am facut pofta smile.gif )
bety_dumy
sa aveti pofta .....hyhyhyhy
anamarianegrii
QUOTE(Katrin @ Jun 10 2009, 12:37 PM) *
Salutare tuturor Mamicilor si Burticutelor !!! smile.gif

he-he-he masaj la picioare smile.gif sotului meu nu-i place deloc sa faca masaj la picioare, in rest face smile.gif , dar o sa-l invatam noi si cu cel p-u picioare biggrin.gif

Offff la partea cu mincatul sint in stare sa pap din 3 in 3 ore rolleyes.gif , mai ales ultimele sapt. am mincat tare multe prod. de patiserie, am zis ca gata ajunge, numai azi mai vreau o felie mare de tort si gata biggrin.gif biggrin.gif Eu inca nu m-am cintarit, dar parca nu vad nici o schimbare inca smile.gif

Pupici la toti !!!! Ne ducem noi la magazin ca e ora mesei sa vedem ce tortic luam wink.gif (sper ca nu v-am facut pofta smile.gif )



Uite, te servesc din torul pe care l-am facut eu ieri! eating.gif Va invit pe toate smile.gif

Katrin
QUOTE(anamarianegrii @ Jun 10 2009, 12:52 PM) *
Uite, te servesc din torul pe care l-am facut eu ieri! eating.gif Va invit pe toate smile.gif



Anamaria ce apetisant arata !!! Mneam-mneam !!! anima1.gif e asemanator cu cel care am mincat eu numai ce smile.gif , tot cu kiwi deasupra biggrin.gif si cu un fel de jeleu de capsune si cu crema alba smile.gif iar inauntru cu nuci rolleyes.gif Al tau tot cu nuci este ??? Sa stii ca nu as refuza o feliuta eating.gif
laura07
buna, ce faceti? si la mine seara se vade ca am un pic de burta, deja rad prietenii de mine si sunt intrebata daca, chiar sunt insarcinata? la capitolul greturi stau bine, nu stiu ce sunt alea greturi, nu pot sa mananc dulce, nu imi face greata dar nu ma atrag gusturile de dulce, mananc salate la greu, parca-s capra!
looloo
aoleu, fetelor, ma-nnebuniti. io acush ce fac?
iar beau suc de rosii? apropo m-am tampit cu sucul de rosii. numai din ala beau. dar pe bune, eu cred ca sunt imbalonata. am o burtaaa.... cat o sura. ma gandesc si io ca la inceput de 12 saptamani n-ar avea cum sa se vada dar... nush. si mancati voi si pentru mine tort din ala buna, asa cum arata in poza. va pup si aveti grija de burtici.
laura07
poate sa fie si de la sucul de rosii, eu stiu ca baloneaza
Katrin
la inceputul sarcinii si eu preferam sucul de rosii (cind erau greturile mai intense) si sarat imi placea, acum nu ma mai atrage acru/sarat.
mai sapt. trecuta am baut suc de mar cu morcov si am avut niste arsuri la stomac (eu in general nu stiu ce e durerea de stomac) de mi-a trecut pofta de suc, am zis ca mai bine beau niste apa filtrata sau ceai (nu negru) wacko.gif
Ahhhhh si apropo, eu stiu ca varza baloneaza , si pana ieri nu am mincat varza, insa, ieri am mincat si nu m-am balonat deloc.
Nu stiu ce zic mamicile cu experienta, dar eu o sa pap de toate cite putin ca mai apoi copilul poate fi alergic la ceva care mama nu a mincat deloc (asa am auzit eu ... o fi mit ... astept si parerile voastre rolleyes.gif )

Katrin
Fetelor voi ce parere aveti despre taierea parului in sarcina ??? Ca sint diferite superstitii in privinta asta ... Si noi sambata trebuie sa mergem la nunta si as vrea sa-mi asez un pic parul si nu stiu ce sa fac sa-l tai sau nu ...
anamarianegrii
Eu nu stiu nici o parere; si eu m-am tuns cat am fost gravida! Stiam cu vopsitul parului- dar si aici pareri pro si contra. Eu cred ca nu-i nici o problema! Fa-te mumusica cum ii sta bine unei gravidute smile.gif
bety_dumy
QUOTE(Katrin @ Jun 11 2009, 09:54 AM) *
Fetelor voi ce parere aveti despre taierea parului in sarcina ??? Ca sint diferite superstitii in privinta asta ... Si noi sambata trebuie sa mergem la nunta si as vrea sa-mi asez un pic parul si nu stiu ce sa fac sa-l tai sau nu ...

eu nu am auzit nimic depsre taiatul parului...doar ca creste mai repede in timpul sarcinii........mama mea chiar imi zicea sa ma mai tund....asa ca cred ca nu este nimic
loryfel
QUOTE(Katrin @ Jun 11 2009, 09:54 AM) *
Fetelor voi ce parere aveti despre taierea parului in sarcina ??? Ca sint diferite superstitii in privinta asta ... Si noi sambata trebuie sa mergem la nunta si as vrea sa-mi asez un pic parul si nu stiu ce sa fac sa-l tai sau nu ...

Nu cred ca e vreo problema,superstitii babesti,la fel am auzit ca vopsitul in timpul sarcinii nu este recomandat din cauza amoniacului,dar nu stiu ce sa zic rolleyes.gif
ramona_z
buna fetelor, ma primiti si pe mine? Eu sunt in 15 saptamani, si am DPN pe 5 decembrie. Care dintre voi s-a hotarat sa faca triplul test?
bety_dumy
QUOTE(ramona_z @ Jun 11 2009, 12:23 PM) *
buna fetelor, ma primiti si pe mine? Eu sunt in 15 saptamani, si am DPN pe 5 decembrie. Care dintre voi s-a hotarat sa faca triplul test?

bine ai venit,eu am aprox 14 saptamani .......inca nu am vb cu doctora despre triplu test........dar am sa vb,tie ti-a spus sa-l faci?
ramona_z
QUOTE(bety_dumy @ Jun 11 2009, 12:56 PM) *
bine ai venit,eu am aprox 14 saptamani .......inca nu am vb cu doctora despre triplu test........dar am sa vb,tie ti-a spus sa-l faci?

Mie mi-a recomandat medicul triplu test intre sapt 15-18, si 3d intre sapt 24-26, dar eu am 33 de ani si in septembrie anul trecut am pierdut o sarcina, si inainte cu un an am avut o sarcina la care nu s-a dezvoltat embrionul, deci cel mai bine e sa fac toate testele.
laura07
bun venit noilor mamici!
katrin, eu despre tuns nu am auzit nimic, despre vopsit am tot auzit ca nu-i bine sa te vopsesti pana pe la 4 luni, ramona- eu am facut bitestul, inca nu am rezultatul si cred ca dupa asta am sa fac triplu test, pt ca am 35 de ani .
bety_dumy
QUOTE(ramona_z @ Jun 11 2009, 02:49 PM) *
Mie mi-a recomandat medicul triplu test intre sapt 15-18, si 3d intre sapt 24-26, dar eu am 33 de ani si in septembrie anul trecut am pierdut o sarcina, si inainte cu un an am avut o sarcina la care nu s-a dezvoltat embrionul, deci cel mai bine e sa fac toate testele.



QUOTE(laura07 @ Jun 11 2009, 03:56 PM) *
bun venit noilor mamici!
katrin, eu despre tuns nu am auzit nimic, despre vopsit am tot auzit ca nu-i bine sa te vopsesti pana pe la 4 luni, ramona- eu am facut bitestul, inca nu am rezultatul si cred ca dupa asta am sa fac triplu test, pt ca am 35 de ani .

mie nu mi-a zis nimic nici despre bi test nici despre triplu test...........am deja 14 saptamani si am nteles ca trebuia facut bitestul pana acum......nu stiu ce sa zic,azi ma duc la ecograf si am sa o intreb.......si eu am 29 de ani ,nu mai sunt asa tinerica
laura07
zice ca dupa 30 de ani sunt ,, obligatorii", dar nu strica sa-l faci.
bety_dumy
QUOTE(laura07 @ Jun 11 2009, 04:52 PM) *
zice ca dupa 30 de ani sunt ,, obligatorii", dar nu strica sa-l faci.

da,am vorbit azi cu doctora si mi-a zis sa il fac .......bebele meu era bine..misca in burtica cu toate ca mie mi-a zis ca o sa simt peste vreo luna......el(ea) era tare jucaus.....nu stim inca ce va fi.
ai idee cat costa acest triplu test?
Katrin
'neata fetelor !!!! am fost la ecografie, papadia noastra se juca jucaus.gif , ce mare e deja rolleyes.gif Totul este bine, nu se vede nici o abatere, creierasul este dezvoltat, coloana verteb. este inchisa, minute, picioruse, inimioara se vede cum bate. Si se pare ca va fi fetita biggrin.gif , inca nu este sigur medicul, mai precis o sa ne spuna la ecogr. de la 18-22 sapt.
Si poza avem smile.gif Sotul de data asta i-a gasit alt nume : Cosmonaut laugh.gif
Si mi-e care imi era frica sa merg la eco. ca nu cumva sa nu imi spuna ca ceva e in neregula, CE BINE CIND E BINE !!!!
bety_dumy
ne bucuram ffffffff mult KATRIN ,sa dea DD sa fie bine pana la capat,mie nu mi-a zis ce va fi......nici poza nu mi-a dat ,dar am sa ma mai duc si la alt doctor ca sa imi fac ecografie si sa iau si poze........trebuie sa ma interesez si de triplu test.............sper sa iasa totul ok
radu simona
buna fetelor cum merge sarcina la voi noi suntem in a 12 saptamana ,nu mai avem greturi asa intense ca in saptamana 8-9 sau mai calmat dar oboseala nu ne da pace dormim mult . trandafir.gif trandafir.gif notworthy.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.