Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
oproiu
QUOTE(loryfel @ Oct 6 2009, 12:06 PM) *
ce liniste e la noi pe forum...probabil unele mai dormiti,altele la munci ca mine...altele la cumparaturi...oricum la inceput eram mai multe fete caum ne-am imputinat...tutulica nu mai da nici un semn...sa speram ca totul e bine,mi-e dor de bebele meu,dar numai pe 26 octombrie il mai vad,ca doctorul m-a programat atunci,ca a zis ca daca totul e bine,mai putin faza cu placenta,dar nu e motiv de ingrijorare,nu are rost mai repede,bine daca am vreo problema sa il sun bla bla ...

Buna,
Am vazut in tiket ca copii nostri sunt de o seama tongue.gif
Ai DPN pe 22 dec? ca eu il am pe 23 dec...
Toate cele bune si multa sanatate

Katrin
Buna burtici iernatice ! gravida.gif

Loryfel tareeee draguta burtica ta !!! Seamana cu a mea yes.gif biggrin.gif
Chiar fetelor ... nu a mai aparut Tutulica unsure.gif , nu ne ramine decit sa speram ca e totul ok la ea.
Eu zilele astea am stat acasuta si fac "dezintoxicare" de computer biggrin.gif , tareee imi era ciuda pe el in ultimul timp la servici. De ieri oficial sint in concediu de maternitate si deja ma gindesc sa ma apus de ceva cumparaturi si p-u bebe. Zilele astea mi-am mai procurat niste bluzite mai grosute, o geaca (nu stiu daca pana se mai raceste zilele care vin daca o sa ma mai incapa, ca vad ca inca e cald p-u geaca). Iar azi vreau sa merg sa vad poate imi mai cumpar o pereche de pantaloni mai grosuti sport.
V-am pupat ! O zi cit mai frumoasa va doresc !
loryfel
QUOTE(oproiu @ Oct 6 2009, 01:19 PM) *
Buna,
Am vazut in tiket ca copii nostri sunt de o seama tongue.gif
Ai DPN pe 22 dec? ca eu il am pe 23 dec...
Toate cele bune si multa sanatate

DPN meu e pe 24 decembrie,cand vine mos Craciun. laugh.gif
oproiu
QUOTE(loryfel @ Oct 6 2009, 01:37 PM) *
DPN meu e pe 24 decembrie,cand vine mos Craciun. laugh.gif


asa e pardon am calculat invers,
rody_ms
Lista mamici decembrie 2009

1 laura07 - 1 dec - barza.gif Stefan Alexandru
2 Katrin - 18 dec - fetita.gif
3 clauditza
4 Mami Irina
5 pisicul
6 irina m
7 liana
8 dumy 82
9 laurette
10 roxanna
11 larysa 25 – 25 dec - barza.gif Luca Andrei
12 looloo – 31 dec - barza.gif Teodor Stefan - Maternitatea Buzau - dr. Stoica Gratiela
13 loryfel - 24 dec - barza.gif Petronius Sebastian - Brasov - Materniatea Brasov
14 aurassha - 23 dec - fetita.gif Eva Maria - Bucuresti- Filantropia
15 liaana
16 radu simona – 25 dec
17 bety dumy - 9 dec - barza.gif Silviu Florian sau Marian - Spitalul judetean
18 ramona z - 5 dec - barza.gif Ayman Ahmed
19 alex2009
20 tutulica – 12 dec - barza.gif Matei Cristian
21 Mela74
22 little bebe
23 Inutza – 12 dec
24 Mar59ro - 1 dec - fetita.gif Miriam Ayline Brasov - Maternitatea Brasov
25 Soricica84 – 14 dec - barza.gif Raul Andrei - Bucuresti Maternitatea Bucuresti - dr. Olaru Gabriel
26 Ioana31 – 15 dec
27 Adaadriana – 1 dec
28 Rody_ms – 1 ian - fetita.gif - Maternitatea veche Tg Mures
29 OAna22 - 25 dec- 1 ian - barza.gif
30 Tinkerbell - Arina- 10 dec - fetita.gif
31 TINA_MRVL ? dec - barza.gif
32 Raly 24 dec - fetita.gif Bianca - Spitalul Sf Pantelimon Bucuresti - dr. Irina Pacu
33 lolitaa - 25 dec - barza.gif
34 ruxy80 - 04 ian
35 ramona z - 5 dec - barza.gif
36 Oana georgiana - 18 dec
37 raluca4p - 22 dec Raisa Marina sau Robert Andrei
38 mela 74 - 25 dec - fetita.gif
39 thaisa - 15 dec
40 MIOSA - 21 dec - fetita.gif Anca Maria- Bucuresti Prelungirea Ghencea - Materniatea CFR2
41 masada - 19 dec - barza.gif Cristian Matei
42 annitado -24 dec - fetita.gif Roxana - Vatra Dornei-Maternitatea Bistrita
43 oproiu 22 dec - barza.gif
44 giulia26it - 8 dec

..... si mai asteptam mamici in clubul nostru floare2.gif
mar59ro
buna burtici

loryfel ai o burtica superba,felicitari,promit ca si eu zilele astea o sa postez poze cu a mea...ca doar ce eu sa nu ma mandresc???

fetelor si eu sunt de acord cu FARA VACCINURI in timpul sarcinii...mai bine mancam sanatos,nu ne stresam...si ne odihnim...
eu am avut o perioada groaznica de arsuri ,prin sapt 27,28 apoi m-au lasat si acum iar au aparut.eu beau lapte rece si mai trec...daca nu mai pot ca ma arde rau iau o lingurita de malox.mi l-a rec dr. a zis sa nu iau mai mult de 3/zi.

in schimb eu am intrat in sapt 31 si nu mai pot dormi...nicicum...pe nici o parte...,ma dor toate...si la mine daca nu-i convine pozitia in care stau face scandal...da din toate...pupa mama pe ea...ce personalitate are...

hai ca imediat o sa uitam de astea...cand o sa-i tinem in brate...

va pup
Katrin
QUOTE(mar59ro @ Oct 6 2009, 05:50 PM) *
buna burtici

loryfel ai o burtica superba,felicitari,promit ca si eu zilele astea o sa postez poze cu a mea...ca doar ce eu sa nu ma mandresc???

fetelor si eu sunt de acord cu FARA VACCINURI in timpul sarcinii...mai bine mancam sanatos,nu ne stresam...si ne odihnim...
eu am avut o perioada groaznica de arsuri ,prin sapt 27,28 apoi m-au lasat si acum iar au aparut.eu beau lapte rece si mai trec...daca nu mai pot ca ma arde rau iau o lingurita de malox.mi l-a rec dr. a zis sa nu iau mai mult de 3/zi.

in schimb eu am intrat in sapt 31 si nu mai pot dormi...nicicum...pe nici o parte...,ma dor toate...si la mine daca nu-i convine pozitia in care stau face scandal...da din toate...pupa mama pe ea...ce personalitate are...

hai ca imediat o sa uitam de astea...cand o sa-i tinem in brate...

va pup


si eu am unele seri in care ma odihnesc mai rau, dar ma stradui sa nu merg la culcare devreme, fiindca deja pe la 01.00 s-a zis cu somnul.
looloo
QUOTE(bety_dumy @ Oct 6 2009, 10:36 AM) *
ce burtica frumoasa ai............burtica mea nu sa umflat asa in dreptul buricului.......si sunt mai mare in sarcina ca tine....oare este bebe micut....

bety, nici eu parca nu am burta mare. toata lumea zice ca n-am burta de gravida in 7 luni. dar bebe e bine. cred ca pur si simplu lui bebe ii e bine in spatiul pe care il are. ii este de ajuns. iar atunci cand nu ii este, da din picioare si zice: "Heeeeii!!!! schimba pozitia ca nu mi place!!!" laugh.gif jucaus.gif

QUOTE(loryfel @ Oct 6 2009, 12:06 PM) *
ce liniste e la noi pe forum...probabil unele mai dormiti,altele la munci ca mine...altele la cumparaturi...oricum la inceput eram mai multe fete caum ne-am imputinat...tutulica nu mai da nici un semn...sa speram ca totul e bine,mi-e dor de bebele meu,dar numai pe 26 octombrie il mai vad,ca doctorul m-a programat atunci,ca a zis ca daca totul e bine,mai putin faza cu placenta,dar nu e motiv de ingrijorare,nu are rost mai repede,bine daca am vreo problema sa il sun bla bla ...

loryfel, ai o burtica superba. imi plac la nebunie femeile gravide cu burtica din aia rotunda, frumoas. si nu ai niciun fel de vergeturi. ce bebe frumos o sa iasa din kinder cu surprize.... mmmm... abia astept sa il vad!
si chiar ca ne-am cam imputinat. or fi mamicile ocupate, ca parca nu-mi vine sa cred ca nu s-au simtit bine aici.

QUOTE(larysa_25 @ Oct 6 2009, 12:16 PM) *
Buna fetelor am lipsit ceva timp dar acum am revenit oFloare1.gif ...................haideti ca ma apuc de citit ca am ramas cam in urma si ati postat asa de mult

tzuc.gif tzuc.gif

larysa, n-am postat chiar asa de mult tongue.gif . sau cel putin mie asa mi se pare. smile.gif
bety_dumy
offffff ,fetele,am inceput incet incet sa obosesc mai repede.......daca pana acum mergeam mult pe jos,acum trebuie sa mai micsorez distanta..........iar cu dormitul si la mine este la fel.......de abia imi gasesc pozitia si toata noaptea ma invart de pe o parte pe alta.
giuliana
Buna fetelor,ma numesc Giulia si sunt insarcinata in 31 de saptamani cu o minune de baietel care se va naste probabil pe 11 decembrie,eu am 24 de ani si sunt foarte fericita ca voi deveni mamica.Va citesc de mult timp insa doar acum am reusit sa ma insciu pe acest forum asa ca de acum voi fi alturi de voi
giuliana
aaaaaaaaa si am uitat sa va spun ca se va numi Luca Dumitru.
soricica84
QUOTE(giuliana @ Oct 6 2009, 10:22 PM) *
Buna fetelor,ma numesc Giulia si sunt insarcinata in 31 de saptamani cu o minune de baietel care se va naste probabil pe 11 decembrie,eu am 24 de ani si sunt foarte fericita ca voi deveni mamica.Va citesc de mult timp insa doar acum am reusit sa ma insciu pe acest forum asa ca de acum voi fi alturi de voi


Bine ai venit si sper sa-ti fie de folos discutiile noastre!
loryfel
Bina ai venit giuliana oFloare1.gif ...sa-ti traiasca baietelu...
oproiu
QUOTE(giuliana @ Oct 6 2009, 10:22 PM) *
Buna fetelor,ma numesc Giulia si sunt insarcinata in 31 de saptamani cu o minune de baietel care se va naste probabil pe 11 decembrie,eu am 24 de ani si sunt foarte fericita ca voi deveni mamica.Va citesc de mult timp insa doar acum am reusit sa ma insciu pe acest forum asa ca de acum voi fi alturi de voi

Bine ai venit floare2.gif
Sa iti traiasca baitelul sa fie sanatos, norocos si frumos.
Sa fi activa printre noi iti dorim. anima1.gif
raly
QUOTE(giuliana @ Oct 6 2009, 10:23 PM) *
aaaaaaaaa si am uitat sa va spun ca se va numi Luca Dumitru.

bine ai venit giuliana! sa fiti sanatosi si tu si minunea din burtica! oFloare.gif
oproiu
Neata burtici, oFloare.gif
Ce faceti? eu sunt la munca si sunt fericita ca, de saptamana viitoare intru in concediu de odihna 3 saptamani dupa care in prenatal super.gif
Voi cum faceti fata situatie actuale? bagajul pt maternitate l-ati facut?eu saptamana viitoare ma apuc de cumparaturi, e o intreaga lista huh.gif
pupici si va astept cu vesti.
bety_dumy
QUOTE(giuliana @ Oct 6 2009, 10:22 PM) *
Buna fetelor,ma numesc Giulia si sunt insarcinata in 31 de saptamani cu o minune de baietel care se va naste probabil pe 11 decembrie,eu am 24 de ani si sunt foarte fericita ca voi deveni mamica.Va citesc de mult timp insa doar acum am reusit sa ma insciu pe acest forum asa ca de acum voi fi alturi de voi

bine ai venit ,se pare ca vom naste f aproape una de alta,eu am DPN PE 9 DEC.de unde esti u?
bety_dumy
QUOTE(oproiu @ Oct 7 2009, 10:31 AM) *
Neata burtici, oFloare.gif
Ce faceti? eu sunt la munca si sunt fericita ca, de saptamana viitoare intru in concediu de odihna 3 saptamani dupa care in prenatal super.gif
Voi cum faceti fata situatie actuale? bagajul pt maternitate l-ati facut?eu saptamana viitoare ma apuc de cumparaturi, e o intreaga lista huh.gif
pupici si va astept cu vesti.

eu nu l-am facut.........o sa incep incet incet.....
giuliana
QUOTE(bety_dumy @ Oct 7 2009, 10:46 AM) *
bine ai venit ,se pare ca vom naste f aproape una de alta,eu am DPN PE 9 DEC.de unde esti u?

Dpn meu a fost si el tot pe 9 dec dar la ultimul control si sa stabilit pe 11 ,insa daca socotesti babeste pe 9 fac 40 de saptamani insa doctotrita sa luat si dupa data cand iam zis ca amiscat prima data pe care eu nu am fost sigura si iam dat o data aproximativa ,de acum asteptam sa vedem cand si cum se va intampla .Sunt din jud Hunedoara oras Vulcan
giuliana
de bagaj trebuie sa ma apuc si eu incet incet ina trebuie sami fac o listuta detailata sa fiu sigura ca le cumpar pe toate laugh.gif
raly
si eu dorm din ce in ce mai nasol! anima1.gif adik ma trezesc noaptea cam pe la 01.00 si mai adorm cam pe la 03.00 iar dimineata cand trebuie sa ma trezesc sa plec la serviciu e cam greu, dar asta e o sa treaca!
in legatura cu cumparaturile, noi deja ne-am apucat (dupa ce am reusit sa ne convingem parintii ca nu-i nicio problema.....deh superstitiile:wacko: ) am luat deja patut si carucior (comandate online la niste preturi f bune, daca vreti va dau site-ul) si am cumparat si ceva hainute:
- cam 4 body-uri de casa (pantalonasi+bluzita+caciulita)
- 3-4 costumase de iesit afara
- 2 caciulite de exterior mai groase
- 2 scutece de bumbac mari
- scutece de bumbac pentru infasat
- o paturica, un portbebe
si am vrea sa luam si biberoane si suzete (2 suzete avem deja ca am primit la targ la baby expo)
eu sper sa mai cumpar una alta sa vedem si de cati bani vom dispune
sper ca nu v-am plicitsit, astept comentariile voastre!
voi cam ce credeti ca ar trebui sa avem gata pt bebe?
loryfel
eu inca nu m-am apucat de nimic,astept sa intru in concediu,ca trebuie mai intai sa zugravesc si dupa aceea amenajarea si cumparaturile...trimite-mi si mie site-ul raly sa vad de unde sa aleg ca am vazut in mai multe locuri,dar cu cat vezi mai multe cu atat ai de unde alege...nici de bagaj nu m-am apucat inca,astept urmatorul control la medic sa vedem ce imi zice si apoi ma apuc si de ala...listute mi-am tot procurat si katrin daca nu ma insel a postat niste listute cu ce avem nevoie pentru noi si bebei...giuliana uitate pe oaginile anterioare...
oproiu
QUOTE(raly @ Oct 7 2009, 11:15 AM) *
si eu dorm din ce in ce mai nasol! anima1.gif adik ma trezesc noaptea cam pe la 01.00 si mai adorm cam pe la 03.00 iar dimineata cand trebuie sa ma trezesc sa plec la serviciu e cam greu, dar asta e o sa treaca!
in legatura cu cumparaturile, noi deja ne-am apucat (dupa ce am reusit sa ne convingem parintii ca nu-i nicio problema.....deh superstitiile:wacko: ) am luat deja patut si carucior (comandate online la niste preturi f bune, daca vreti va dau site-ul) si am cumparat si ceva hainute:
- cam 4 body-uri de casa (pantalonasi+bluzita+caciulita)
- 3-4 costumase de iesit afara
- 2 caciulite de exterior mai groase
- 2 scutece de bumbac mari
- scutece de bumbac pentru infasat
- o paturica, un portbebe
si am vrea sa luam si biberoane si suzete (2 suzete avem deja ca am primit la targ la baby expo)
eu sper sa mai cumpar una alta sa vedem si de cati bani vom dispune
sper ca nu v-am plicitsit, astept comentariile voastre!
voi cam ce credeti ca ar trebui sa avem gata pt bebe?

da vreau site-ul, esti harnicuta rau happy.gif
pup
oproiu
Pentru ajutor am o lista care am gasit-o pe internet:

"Inca din luna a saptea de sarcina, este bine ca viitoarele mamici sa isi pregateasca bagajul pentru maternitate, pentru a evita in primul rand sporirea emotiilor, in cazul in care gravida nu are tot ce ii este necesar in momentul nasterii.

Foarte importante sunt toate analizele facute in timpul sarcinii, inclusiv ecografiile si eventual, lista cu ce doctorii i-au fost administrate in timpul sarcinii.

Actele necesare care nu trebuie sa lipseasca din bagajul de maternitate:



Cartea de identitate/buletin (original si copie)

Carnetul de sanatate

Adeverinta de la serviciu

Dosarul de analize din timpul sarcinii

Carnetul gravidei

Ce trebuie sa iei in bagaj pentru tine:


Portofelul

Telefon mobil/cartela telefonica

Ceas

Carte/radio cu casti

Aparat foto

Periuta si pasta de dinti

Sapun

Deodorant

Prosoape

Pieptan

Servetele umede, uscate

Crema de fata

Crema de corp

Strugurel de buze

Agrafe/elastic de par

2 pachete de vata

Tampoane

Papuci

Ciorapi, sosete

3 camasi de noapte

Chiloti

Hainele pentru drumul la spital

Halat calduros

Sutiene de alaptat

Tampoane de sani

Crema pentru sani

Pompa de muls

Apa plata/sucuri neacidulate

Pahare si farfurii de unica folosinta

Pe langa acestea, daca gravida doreste si cu permisiunea medicilor si a personalului din maternitate, viitoarea mamica isi poate lua cu ea o minge de travaliu.

Pentru bebelus trebuie (desi au si in maternitate de obicei), mai multe scutece de panza sau impermeabile gen Pampers de dimensiune newborn (nou-nascuti). In primele zile nou-nascutii pot avea nevoie sa fie schimbati si de zece ori pe zi.

Asadar in bagajul de maternitate pentru bebe trebuie sa pui:


Scutece

Pudra

Ulei de corp

Servetele umede

Crema pentru funduletul bebelusului pe baza de zinc impotriva eritemului fesier

Sampon "fara lacrimi" pentru bebelusi

2 prosoape

Biberon

Tetine

Suzeta

Cutie cu lapte praf

O cutie cu ceai contra colicilor abdominale

Hainute din bumbac: body, caciulita, bluzite, pantaloni, sosete, manusi sa nu se zgarie, salopeta si botosei

Haine pentru iesirea din maternitate

Cosulet sau landou pentru plecarea din spital

In functie de anotimp este bine sa revizuim geanta gravidei si sa mai inlocuim hainele dupa temperatura medie si dupa dimensiunile la care ajunge gravida. De asemenea, alimentele si lichidele din bagaj trebuie sa fie proaspete.

Desi pare sa fie destul de mare, geanta gravidei trebuie temeinic pregatita pentru ca din momentul inceperii travaliului, femeia sa nu mai fie preocupata de aceasta, ci sa aiba timp sa faca un dus daca o relaxeaza, sau impreuna cu sotul/partenerul ei sa urmareasca evolutia travaliului, aceste "amanunte" fiind importante pentru medic."
raly
QUOTE(loryfel @ Oct 7 2009, 11:38 AM) *
eu inca nu m-am apucat de nimic,astept sa intru in concediu,ca trebuie mai intai sa zugravesc si dupa aceea amenajarea si cumparaturile...trimite-mi si mie site-ul raly sa vad de unde sa aleg ca am vazut in mai multe locuri,dar cu cat vezi mai multe cu atat ai de unde alege...nici de bagaj nu m-am apucat inca,astept urmatorul control la medic sa vedem ce imi zice si apoi ma apuc si de ala...listute mi-am tot procurat si katrin daca nu ma insel a postat niste listute cu ce avem nevoie pentru noi si bebei...giuliana uitate pe oaginile anterioare...

dragele mele aceste este site-ul www.articolecopii.ro. Sper sa nu fie considerata reclama! Eu am comandat Tarc Pat Pliant cu balansoar FW2 158, Carucior M203 - 3 in 1, si mi s-au parut f ok ca raport calitate pret. Adik aceleasi produse le-am gasit si pe alte site-uri si in magazine la preturi mai mari cu 3-4 mil. Ideea e ca oamenii au preturi mai mici pe site, dar au si un magazin in Bucuresti, in Titan unde preturile sunt mai mari, dar noi pentru a nu plati livrarea produselor am fost si ne-am ridicat singuri produsele din magazin
Daca aveti ceva intrebari in legatura cu produsele pe care le-am comandat eu, va stau la dispozitie!
Acuma s vrea sa caut pe net ceva informatii in legatura cu biberoanele, care ar fi mai bune, am inteles ca cele dela Nuk sunt chiar ok, voi ce ati auzit?
pupici la mamici si bebelusi floare2.gif
MIOSA


salutari de bun venit noii mamici!

firma nuk este ok................am folosit la calin fara probleme.............insa atentie................cele care stati la curte de unde va procurati apa de sterilizat
eu am patit-o in sensul ca dupa 2 saptamani de sterilizare cu apa din put plina de calcar biberoanele mele nu mai erau transparente ci albe................s-au matuit si patat asa urat incat le-am aruncat pe toate si apoi am folosit apa de la bloc pentru a steriliza biberoanele, tetinele etc

tot atentie pentru cele care veti folosi pompe de muls................acestea nu se sterilizeaza ( eu le-am topit...s-au deformat si apoi m-am luminat ca nu se sterilizeaza)
eu din noiembrie ma apuc de amenajarea camerei si de cumparatur pentru bebe si mine
pana atunci nema bani..........si nici timp
mai am 5 zile co pe care le voi lua special pentru amenajarea camerei
iar in prenatal am de gand sa umblu si sa-mi fac cumparaturile pentru bebe si mine

cine stie daca in europa gasesc mocheta ( specifica pentru copii) , si cat este mp................va rog sa imi ziceti
nu vreau sa fac drumul pana acolo degeaba

mai vorbim

pupici



raluca4p
QUOTE(raly @ Oct 7 2009, 10:26 AM) *
dragele mele aceste este site-ul www.articolecopii.ro. Sper sa nu fie considerata reclama! Eu am comandat Tarc Pat Pliant cu balansoar FW2 158, Carucior M203 - 3 in 1, si mi s-au parut f ok ca raport calitate pret. Adik aceleasi produse le-am gasit si pe alte site-uri si in magazine la preturi mai mari cu 3-4 mil. Ideea e ca oamenii au preturi mai mici pe site, dar au si un magazin in Bucuresti, in Titan unde preturile sunt mai mari, dar noi pentru a nu plati livrarea produselor am fost si ne-am ridicat singuri produsele din magazin
Daca aveti ceva intrebari in legatura cu produsele pe care le-am comandat eu, va stau la dispozitie!
Acuma s vrea sa caut pe net ceva informatii in legatura cu biberoanele, care ar fi mai bune, am inteles ca cele dela Nuk sunt chiar ok, voi ce ati auzit?
pupici la mamici si bebelusi floare2.gif



ce marca e caruciorul?? si eu tot 3 in 1 vreau si pana acum n-am vazut decat la primii pasi ceva mai accesibil ( 850 ron fata de alte marci unde am vazut si cu 2500 ron ) .

Eu mi-am cumparat doar 2 camasi de noapte deocamdata - una dintre ele este speciala pentru alaptat si e asa de draguta...are o barza cu un bebe in plisc fetita.gif . Si am mai luat un sapun organic, ceea ce va recomand si voua in locul sampoanelor si sapunurilor din comert care sunt plini de parabeni si etanoli....


azi ma duc la eco sa o vad pe bebi
love1.gif


raly
QUOTE(MIOSA @ Oct 7 2009, 02:03 PM) *
salutari de bun venit noii mamici!

firma nuk este ok................am folosit la calin fara probleme.............insa atentie................cele care stati la curte de unde va procurati apa de sterilizat
eu am patit-o in sensul ca dupa 2 saptamani de sterilizare cu apa din put plina de calcar biberoanele mele nu mai erau transparente ci albe................s-au matuit si patat asa urat incat le-am aruncat pe toate si apoi am folosit apa de la bloc pentru a steriliza biberoanele, tetinele etc

tot atentie pentru cele care veti folosi pompe de muls................acestea nu se sterilizeaza ( eu le-am topit...s-au deformat si apoi m-am luminat ca nu se sterilizeaza)
eu din noiembrie ma apuc de amenajarea camerei si de cumparatur pentru bebe si mine
pana atunci nema bani..........si nici timp
mai am 5 zile co pe care le voi lua special pentru amenajarea camerei
iar in prenatal am de gand sa umblu si sa-mi fac cumparaturile pentru bebe si mine

cine stie daca in europa gasesc mocheta ( specifica pentru copii) , si cat este mp................va rog sa imi ziceti
nu vreau sa fac drumul pana acolo degeaba

mai vorbim

pupici

sincer mocheta nu stiu dc au, dar in schimb sunt tot felul de covoare, diverse dimensiuni si imprimeuri pentru copii! sunt foarte frumoase! dar dc vrei neaparat mocheta, intr-o vreme erau reduceri mari la piritex, incearca macar sa intri pe site
si...multumim frumos de sfaturi, sunt binevenite de la o mamica cu experienta, mai ales pentru noi cele aflate la prima sarcina! partners.gif
raly
QUOTE(raluca4p @ Oct 7 2009, 02:21 PM) *
ce marca e caruciorul?? si eu tot 3 in 1 vreau si pana acum n-am vazut decat la primii pasi ceva mai accesibil ( 850 ron fata de alte marci unde am vazut si cu 2500 ron ) .

Eu mi-am cumparat doar 2 camasi de noapte deocamdata - una dintre ele este speciala pentru alaptat si e asa de draguta...are o barza cu un bebe in plisc fetita.gif . Si am mai luat un sapun organic, ceea ce va recomand si voua in locul sampoanelor si sapunurilor din comert care sunt plini de parabeni si etanoli....
azi ma duc la eco sa o vad pe bebi
love1.gif

si eu vreau sa imi cumpar pijamale de alaptat. imi poti spune cat au costat?
caruciorul este marca babycare si se poate folosi si ca landou, apoi pt stat in fundulet, iar cosuletul (landou) este detasabil si se poate face si cosulet de plimbat bebe! daca mai ai intrebari aici sunt trandafir.gif
raluca4p
QUOTE(raly @ Oct 7 2009, 12:46 PM) *
si eu vreau sa imi cumpar pijamale de alaptat. imi poti spune cat au costat?
caruciorul este marca babycare si se poate folosi si ca landou, apoi pt stat in fundulet, iar cosuletul (landou) este detasabil si se poate face si cosulet de plimbat bebe! daca mai ai intrebari aici sunt trandafir.gif


am dat pe camasuta de noapte incredibila suma de 22 ron yes.gif , mai vreau sa imi iau inca una cu halat subtire, chiar daca o sa fie decembrie cred ca o sa fie destul de cald in spital, si daca nu o sa fie o sa ne treaca oricum toate caldurile.

fetelor, sunt de acord cu grevele astea si mitingurile care au loc azi in Bucuresti, dar din totate zilele, exact azi a trebui sa vin la servici fara masina si am luat microbuzul doh.gif .....am facut o ora un drum care l-as fi facut in mod normal in 10 minute.... m-a obosit ingrozitor sad.gif .
voi cum va descurcati cu transportul??

m-am decis, mai vin la munca si sapt viitoare si apoi gata, mai am 2 sapt de concediu de odihna si pe 1 noiembrie intru in prenatal super.gif
mar59ro
buna fetelor

giuliana bine ai venit la noi...

eu am zis ca ma apuc de camera si cumparaturi dar parca nu-mi vine sa cred ca mai e asa putin...nu ma pot hotara la ce magazine sa merg...ce bine de mamicile din bucuresti,aveti de unde alege...in brasov e f mica oferta...iar pe siteuri mi se par preturile mari plus ca in poze pot aparea diferit...

pup
MIOSA
chiar daca este mare Bucurestiul asta nu inseamana ca este bine
ca sa mergi dintr-o locatie in alta poti face si 2 ore pe drum cu autobuzele
asa ca te lasi pagubas si mai bine cauti ce intri trebuie din zona ta si nu mergi din cartier in cartier
si la noi ofertele sunt diferite: de la extrem de scump la extrem de prost calitativ asa ca trebuie sa fim superrrr atente
eu am cateva magazine prin Dr Taberei si ma descurc cu ele
in Bucuresti cu cat inaintezi in centru cu atat gasesti preturi mai mari
mai sunt si mall-urile dar nu te poti atinge decat la reduceri
sa nu iti para rau ca stai in Brasov
eu as da Bucurestiul oricand

o zi buna si mai vorbim


bety_dumy
QUOTE(giuliana @ Oct 7 2009, 11:05 AM) *
Dpn meu a fost si el tot pe 9 dec dar la ultimul control si sa stabilit pe 11 ,insa daca socotesti babeste pe 9 fac 40 de saptamani insa doctotrita sa luat si dupa data cand iam zis ca amiscat prima data pe care eu nu am fost sigura si iam dat o data aproximativa ,de acum asteptam sa vedem cand si cum se va intampla .Sunt din jud Hunedoara oras Vulcan

si la mine se mai schimba,acum dpinde si de bebe ,cat de grabit este sa vina pe lume sau nu.......
ruxy80
QUOTE(mar59ro @ Oct 7 2009, 04:54 PM) *
buna fetelor

giuliana bine ai venit la noi...

eu am zis ca ma apuc de camera si cumparaturi dar parca nu-mi vine sa cred ca mai e asa putin...nu ma pot hotara la ce magazine sa merg...ce bine de mamicile din bucuresti,aveti de unde alege...in brasov e f mica oferta...iar pe siteuri mi se par preturile mari plus ca in poze pot aparea diferit...

pup


Buna fetelor trandafir.gif

Eu am fost in Brasov si m-am uitat la sugestia ta si in Brintex si am fost placut surprinsa..am vazut lucrusoare dragute si multe magazine pt. bebei...preturile nu-s neaparat mai mici insa lucruri destule...am ochit si caruciorul care e 2in 1 (landou+sport mai tarziu) si e fain cu roti mari, echilibrate si avad in vedere ca e 390RON raman bani si pt scaun tip scoica (ala il comand de pe net..am eu un fix cu marca Bertoni) rolleyes.gif

Sa stii ca m-am uitat si la magazinele Baby Shop..ala de pe Branduselor si cel din Eliana Mall...asa..c sugestie..sunt ok amandoua

va pup burtici dragute de decembrie partners.gif
bety_dumy
la mine in oras patuturile incep de la 250 pana la 1000 ron,depinde de preferintele fiecaruia.
eu am sa iau unul de lemn............care este in jur de 360 lei ,nu prea stam bine cu banii,mai ales ca eu sunt si somera oFloare1.gif si am un somaj de 480 ron........dar pe parcurs poate voi schimba patutul,ramane de vazut. ce mi se pare f scumpa este salteaua ptr patut,unde am intrebat eu era 200 ron.....
ruxy80
QUOTE(bety_dumy @ Oct 7 2009, 06:11 PM) *
la mine in oras patuturile incep de la 250 pana la 1000 ron,depinde de preferintele fiecaruia.
eu am sa iau unul de lemn............care este in jur de 360 lei ,nu prea stam bine cu banii,mai ales ca eu sunt si somera oFloare1.gif si am un somaj de 480 ron........dar pe parcurs poate voi schimba patutul,ramane de vazut. ce mi se pare f scumpa este salteaua ptr patut,unde am intrebat eu era 200 ron.....


Bety, pe net te-ai uitat..parca am vazut saltelute si cu 100RON si ceva..si eu va trebui sa iau si mi se par destul de scumpe oFloare1.gif
looloo
bine ai venit, giulia. sa iti traiasca baietelul. imi place la nebunie numele luca. sa dea DD sa ai un bebe sanatos si DD sa il ocroteasca mereu. stii vorba aia: ce imi doresc eu mie, sa iti dea Dumnezeu tie smile.gif .
cat despre cumparaturi... greu de tot, fetelor. eu i-am cumparat lui bebe 4 caciulite: 2 subtiri si 2 mai groase. si atat. in rest... nimic.
chiar ii spuneam sotului ca daca Doamne fereste se intampla sa fie nevoie sa ma internez acum, n-am nimic: nici camasa de noapte, nici capot, nici ... de niciuna. si sper sa imi revin cat de cat cu banii abia prin noiembrie. mai devreme... cred ca nu am sanse. dar bine ca e bebe ok si o bate pe mami in burtica de zici ca face gimnastica aerobica. pupe mami putza lui jucaus.gif
giuliana
QUOTE(looloo @ Oct 7 2009, 08:02 PM) *
bine ai venit, giulia. sa iti traiasca baietelul. imi place la nebunie numele luca. sa dea DD sa ai un bebe sanatos si DD sa il ocroteasca mereu. stii vorba aia: ce imi doresc eu mie, sa iti dea Dumnezeu tie smile.gif .
cat despre cumparaturi... greu de tot, fetelor. eu i-am cumparat lui bebe 4 caciulite: 2 subtiri si 2 mai groase. si atat. in rest... nimic.
chiar ii spuneam sotului ca daca Doamne fereste se intampla sa fie nevoie sa ma internez acum, n-am nimic: nici camasa de noapte, nici capot, nici ... de niciuna. si sper sa imi revin cat de cat cu banii abia prin noiembrie. mai devreme... cred ca nu am sanse. dar bine ca e bebe ok si o bate pe mami in burtica de zici ca face gimnastica aerobica. pupe mami putza lui jucaus.gif

iti multumesc tare mult pt vb frumoase si sa te ajute si pe tine dumnezeu si sa iti indeplineasca toate dorintele floare2.gif
giuliana
fetelor ce parere aveti despre faptul ca eu am inceput sa beau suc de morcov cu mere facut acasa (am primit de curand un storcator)si nu stiu daca ar mai trebui sa mai iau calciu si fier avand in vedere ca beau destul pe timpul zilei adica in jur de 500ml nu am ajuns sal intreb pe doctor si pana atunci va cer sfatul voua...
looloo
QUOTE(giuliana @ Oct 7 2009, 08:40 PM) *
fetelor ce parere aveti despre faptul ca eu am inceput sa beau suc de morcov cu mere facut acasa (am primit de curand un storcator)si nu stiu daca ar mai trebui sa mai iau calciu si fier avand in vedere ca beau destul pe timpul zilei adica in jur de 500ml nu am ajuns sal intreb pe doctor si pana atunci va cer sfatul voua...

daca ti-a dat doctorul calciul, ia-l in continuare. rau nu are ce sa iti faca
plus ca din morcov si mar, adik din fructe si legume, nu se ia atat de repede calciul si vitaminele. se asimileaza si se vad efectele abia dupa cura de 3-4 luni. sau cel putin eu asa stiu. este ca la regim: trebuie sa faci cura cel putin o luna sa ai ceva rezultate.
soricica84
QUOTE(raly @ Oct 7 2009, 12:26 PM) *
dragele mele aceste este site-ul www.articolecopii.ro. Sper sa nu fie considerata reclama! Eu am comandat Tarc Pat Pliant cu balansoar FW2 158, Carucior M203 - 3 in 1, si mi s-au parut f ok ca raport calitate pret. Adik aceleasi produse le-am gasit si pe alte site-uri si in magazine la preturi mai mari cu 3-4 mil. Ideea e ca oamenii au preturi mai mici pe site, dar au si un magazin in Bucuresti, in Titan unde preturile sunt mai mari, dar noi pentru a nu plati livrarea produselor am fost si ne-am ridicat singuri produsele din magazin
Daca aveti ceva intrebari in legatura cu produsele pe care le-am comandat eu, va stau la dispozitie!
Acuma s vrea sa caut pe net ceva informatii in legatura cu biberoanele, care ar fi mai bune, am inteles ca cele dela Nuk sunt chiar ok, voi ce ati auzit?
pupici la mamici si bebelusi floare2.gif


Foarte util site-ul. Multumim pentru el. O sa merg si eu acolo, ca oricum nu am cumparat nimic pana acum pentru bebe.
soricica84
Eu pana acum mi-am cumparat pentru mine halat, 2 camasi de noapte speciale pentru alaptat, chiloti din aceia mari si urati ( cam cum poarta mamele noastre cica din aceia trebuie ca sa intre vata in ei), tampoane pentru sani, vata, ciorapi, papuci, ulei de corp pentru bebe, 2 suzete, 1 biberon, servetele umede, uscate si.....cam atat. O sa vad ce mai trebuie sa iau pentru mine si apoi trec la bebe ca lui nu i-am luat nimic.
Si de saptamana viitoare intru in prenatal super.gif
bety_dumy
QUOTE(ruxy80 @ Oct 7 2009, 06:21 PM) *
Bety, pe net te-ai uitat..parca am vazut saltelute si cu 100RON si ceva..si eu va trebui sa iau si mi se par destul de scumpe oFloare1.gif

nu m-am uitat pe net,am sa caut si pe aici poate gasesc ceva mai ieftin. in schimb eu mai sunt reprezentanta la o firma gen oriflame,dar au fff multe produse,printre care si lenjerii de pat........dar luna aceasta au bagat lucruri noi printre care si set ptr bebe care are pilota,cearceaf ptr patut si fata de perna.........abia astept sa-i iau si eu lui bebe una

QUOTE(soricica84 @ Oct 7 2009, 10:52 PM) *
Eu pana acum mi-am cumparat pentru mine halat, 2 camasi de noapte speciale pentru alaptat, chiloti din aceia mari si urati ( cam cum poarta mamele noastre cica din aceia trebuie ca sa intre vata in ei), tampoane pentru sani, vata, ciorapi, papuci, ulei de corp pentru bebe, 2 suzete, 1 biberon, servetele umede, uscate si.....cam atat. O sa vad ce mai trebuie sa iau pentru mine si apoi trec la bebe ca lui nu i-am luat nimic.
Si de saptamana viitoare intru in prenatal super.gif

hai ca ceva ceva tot ti-ai luat........nu ca mine nimic,dar am timp....
loryfel
neata oFloare1.gif
vad ca unele din voi chiar ati facut ceva cumparaturi eu nimic inca,sa intru in concediu si dupa aceea le fac pe toate..zugravit...amenajat...cumparaturi rolleyes.gif
raly
QUOTE(raluca4p @ Oct 7 2009, 02:21 PM) *
ce marca e caruciorul?? si eu tot 3 in 1 vreau si pana acum n-am vazut decat la primii pasi ceva mai accesibil ( 850 ron fata de alte marci unde am vazut si cu 2500 ron ) .

Eu mi-am cumparat doar 2 camasi de noapte deocamdata - una dintre ele este speciala pentru alaptat si e asa de draguta...are o barza cu un bebe in plisc fetita.gif . Si am mai luat un sapun organic, ceea ce va recomand si voua in locul sampoanelor si sapunurilor din comert care sunt plini de parabeni si etanoli....
azi ma duc la eco sa o vad pe bebi
love1.gif

cum a fost la ecografie? ce face bebe?
ramona_z
QUOTE(raly @ Oct 7 2009, 12:26 PM) *
dragele mele aceste este site-ul www.articolecopii.ro. Sper sa nu fie considerata reclama! Eu am comandat Tarc Pat Pliant cu balansoar FW2 158, Carucior M203 - 3 in 1, si mi s-au parut f ok ca raport calitate pret. Adik aceleasi produse le-am gasit si pe alte site-uri si in magazine la preturi mai mari cu 3-4 mil. Ideea e ca oamenii au preturi mai mici pe site, dar au si un magazin in Bucuresti, in Titan unde preturile sunt mai mari, dar noi pentru a nu plati livrarea produselor am fost si ne-am ridicat singuri produsele din magazin
Daca aveti ceva intrebari in legatura cu produsele pe care le-am comandat eu, va stau la dispozitie!
Acuma s vrea sa caut pe net ceva informatii in legatura cu biberoanele, care ar fi mai bune, am inteles ca cele dela Nuk sunt chiar ok, voi ce ati auzit?
pupici la mamici si bebelusi floare2.gif


raly, te rog , daca ai chef posteaza niste poze cu caruciorul, mai ales ma intereseaza cum e cand e cosulet, pt. ca nu am gasit pe net nicaieri sa imi arate, decat caruciorul. Ai dreptate, e mai mult decat convenabil raportul calitate- pret.
laura07
am fost marti la eco de trim 3, avem 1,5 kg, suntem bine, imi dadea emotii, isi baga degetul in ochi, de acum mergem mai des la nenea doctorul, am mai facut si o analiza de anticorpi, cand am timp va pun poze cu bebe!
raly
buna dimineata dragele mele!
Sincer eu am incercat sa cumpar una alta din timp pentru ca am zis ca e mai bine asa treptat decat sa se adune toate si sa nu dispun de prea mult bani gramada! Plus ca sunt lucruri pe care vroiam sa le aleg eu, adik daca mi le-ar fi ales oricine altcineva poate nu mi-ar fi placut! Acum sincer stau ceva mai linistita ca mi le-am luat!
Aseara am fost la ecografie si sunt foarte fericita ca bebelusha este foarte bine! Adik conform UM trebuia sa avem 27 saptamani si 3 zile iar conform varstei ecografice are 29 saptam si 3 zile si 1 kg si 200g, e tare bine! bananab.gif I-am zis sotului meu ca in ritmul in care se dezvolta bebe o sa nasc in noiembrie ( sa stiti ca nu ma plang ma laud super.gif )
dar din nefericire doctorita mi-a recomandat ca eu sa ma internez vreo 2 zile in spital, pentru ca inca am greturi, mai vomit nu prea pot manca, si sa incerce sa imi faca niste perfuzii cu vitamine. Voi ati facut asa ceva ca as vrea sa stiu la ce sa ma astept?
AStept parerile voastre, multam fain si multi pupici! love1.gif
raly
QUOTE(ramona_z @ Oct 8 2009, 10:19 AM) *
raly, te rog , daca ai chef posteaza niste poze cu caruciorul, mai ales ma intereseaza cum e cand e cosulet, pt. ca nu am gasit pe net nicaieri sa imi arate, decat caruciorul. Ai dreptate, e mai mult decat convenabil raportul calitate- pret.

draga mea pot sa postez niste poze dar cam saptamana viitoare, ca l-am dus la tara sa nu ocupe spatiu si o sa ajung acolo abia saptamana viitoare! dar daca vrei si poti, te poti duce in Titan, la mall Titan si au acolo magazin de prezentare si il au expus acolo si fetele sunt dragute iti vor arata tot ce vrei!
pupici
oproiu
Buna fetelor,

Voua cum va sta bebeli in burtica? ca pe mine ma doare in dreapta capului din piep de zici ca m-am lovit si sunt vanata mai ales la birou cand stau aplecata, cel mai bine ma simt cand stau culcata pe stanga, ce bine ca de luni intru in concediu super.gif , eu cred ca sta cu picioarele sus sad.gif , poate nu stiu sigur mellow.gif , abia astept sa il vad la eco vinerea viitoare biggrin.gif ,
va pup
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.