Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
raly
asaaaaa sa continuam, am ramas la draga de Agnes, imi place la nebunie felul in care o imbraci pe Luiza, iar la botez a fost splendida. Te rog sa ii transmiti din partea mea. Am luat foarte multe idei de la tine, si in felul de a o imbraca pe zana mai tarziu si din felul tau de a gandi si din experienta ta de viata, in legatura cu casatoria. Imi place rau de tine ca esti directa si sincera sa nu te schimbi draguta, niciodata si pt nimeni! Parerea mea..hac! partners.gif
Cuscra e o dulce Ancuta, are niste trasaturi asa delicate, ca o floricica! Si imi place de mor caciulita ei alba! Iar de Calin, ce sa mai zic e un scump, imi place relatia dintre cei 2 frati. Adik se vede clar ca in fine, Calin este f mandru de surioara lui! Sa dea D-zeu sa se inteleaga si mai tarziu cel putin la fel de bine! Imi place si bicla, dar as vrea sa vad si portbagajul ca sa vad in ce o sa o care pe fi'mea mai tarziu biggrin.gif LA multi ani , Ancuta
Luci te cred ca te apuca pandaliile la un moment dat! Bravo, foarte bine ca ai gasit solutie sa te si mulgi si sa il hranesti si pe Teo! Iar faptul ca Teo isi tot schimba programul, e posibil sa aiba o etapa de crestere, si baiatul vrea mai mult sau altceva. Din nefericire cred ca va trebui sa te adaptezi toanelor baiatului si cred ca asta e doar inceputul! Sa vezi mai tarziu toane cu discoteca, gagici etc biggrin.gif Si eu visez prostii si ma gandesc la tot felul de rahaturi si uneori imi vine sa o musc pe Ilinca de falci cand dupa ce papa (noaptea) se fosneste o ora pana adorme, dar ca sa nu-i zic nimik, o "injur" asa cum ma "injura" mamaie pe mine cand eram mika : "sa dea D-zeu sa te faci tu mare" si uneori mai are efect yes.gif si mai imi trec nervisorii!
Diseara ne ducem si noi la medic sa facem vaccinul de 4 luni si sa speram ca ne da si noua unda verde la diversificare. Ma cam sperie si pe mine diversificare, dar sper sa ne descurcam
pup
raly
fetelor sunteti cam multe absente, loryfel, laura, roxana_marius nu ati mai intrat demult. macar asa un cuvant, sa stim ca sunteti bine
pup
roxana_marius
Buna ...multumesc pentru info legat de dr........... floare2.gif Noi suntem bine...acu am venit de la kineto si iar am lasat-o pe pat sa mai doarma............fug sa pap ceva si daca mai doarme revin...................o zi frumoasa si spor la povestit
MIOSA
salutari ,

si multumim de urari..........domnisoara simte ca este ziua ei si mi-a scos peri albi in cap..........de azi dimineata a dormit fix 20 min si atat si alea afara

daca o las in patut plange chiar daca vorbesc cu ea si ma vede, vrea in brate, vrea in balansoar etc
iar eu ca o desteapta m-am apucat sa fac curat in dulapul lor sa bag hainele de iarna si sa scot hainele de vara..........va dati seama cei la mine in casa .......maldare de haine...............am reusit sa bag o masina de ale ei si sa le intind...........ce ma fac daca azi este asa toata ziua.????...........am si rasturnat cosurile lui Calin de jucarii ( sa fac curat in ele si am numai jjucarii pe mochete)

sper sa adoarma amandoi ca azi trebuie sa terminb ce am inceput, maine sa aspir, praf etc ca sambata este ziua sotului si avem musafiri/..........si colac trebuie sa facem si cumparaturi tot sambata,............asa ca este cam naspha

voi ce faceti de 1 Mai??? plecati la iarba verde???
noi facem un gratar ca tot il sarbatorim pe al meu sot..........si nu iesim nicaieri...........poate duminica prin Gradina Zoologica sau Herastrau

hai ca fug ca tipa bubulina

pupici

Elena M
LA MULTE LUNITE ANCA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

masada
QUOTE(MIOSA @ Apr 28 2010, 08:00 PM) *
rody ne bucuram ce esti ok..........iar adelina este asa de sexi......ai grija cu pozele astea

agnes cand vrei sa scrii esti invitata noastra...........nu ne suparam..........

masada, te inteleg in privinta fetei............al meu nu mi-a zis ca-i gelos dar de multe ori cand ma ocup de Anca atunci vrea si el ceva............si inevitabil uneori mai si tip la el sau il pedepsesc...........asta este..........le explicam situatia si vor intelege in timp

elena, maya este o scumpica acolo pe iarba........si ce gasca de prieteni are deja...........super

iata si cateva poze"
atentie ca tin bine suzeta........sa nu incercati sa mi-o sustrageti

asa stau eu pe burtica

buna fetili

ffffffffffff scumpa anca....ce delicata e.....pupicei si occasion.gif LA MUUUULTE LUNITE[color="#FF0000"][/color]

calin va arata ca ea este surioara lui

Calin mandru de bicla lui

hai va pup si o seara buna

MIOSA

tot eu sunt anima1.gif
am reusit sa o adorm pe mandra afara si am bagat carucioruul in hol..........noroc ca din hol intru in camera lor asa ca am triat jucariile (iar arunc o punga de maini, roti, capote, parbrize, grenade, muncitori accidentati doar cu un picior sau mai rau fara cap, picioare, jucarii kinder, masini fara roti etc), mare atentie la jucarii fetelor.........eu i-am cumparat lui Calin de toate sa aiba baiatul cu ce se juca, diverse ca sa ii stimulez imaginatia si arunc periodic sacosi intregi..........le face asa de mici ca nu am ce sa dau macar la alti copii mai saraci...........
asa ca acum sunt blocata in dormitorul copiilor si nu mai am ce sa fac..........aici.......ca am vase de spalat dar nu pot sa o las pe mandra in carut ca mi-e frica.............si nici sa o duc cu carutul in bucatarie nu pot ca al naibii este asa mare ca nu incape pe usa de la bucatarie cafea.gif ..........asa ca stau pe net si citesc respectiv scriu

cuscra rally mai astept si eu niste poze cu Ilinca zau asa............si iertare mare dar eu nu stiu cand este nascuta..........cred ca in afara de bebele lui Zamora , Anca este cea mai mica ( ea azi face 4 luni) si bineinteles Teo al lui Luci care este cu circa 15 ore mai mare decat Anca
caciulita aceea este crosetata de mama mea si o am din zestrea lui Calin...........fetelor i-am spalat Ancai rochitele de vara, body-urile cu maneca scurta si pantalonasii de vara plus salopete de la fratele ei ..........ce dragi imi sunt
de abia astept sa o imbrac
la cum evolueaza vremea clar cand ies afara pot sa o scot cu body maneca lunga, rochita si un dres mai ales ca la mine bate soarele toata ziua

hai ca va las ca altfle va umplu vreo 5 pagini ca eu sunt vorbareata bananab.gif

MIOSA

pai ce credeati ca scapati de mine???
iata ca am citit pe la fetele de ianuarie..........mai nene ...........sa ne fie rusinica...........pai ele au xdepasit 2000 de pagini si noi nici macar la 1000 nu am ajuns
1_3ani.gif trebuie sa ne apucam serios de scris.........
asa deci tot in dormitorul copiilor sunt.................noroc ca am aici calculatorul
Anca mea doarme de 1 ora si 20 minute..........ce bine ca se odihneste

tot in hol este in carucior si Calin sforaie.........imi vine sa ma culc pe covor sa dorm si eu un pic...........

hai ca va las acum
gata
pana diseara nu mai intru
bety_dumy
QUOTE(Elena M @ Apr 29 2010, 11:30 AM) *
neata fetele!!

multumim de complimente in primul rand floare2.gif
ma bucur ca nu v-am plictisit smile.gif

am fost aseara la medic cu maya dupa cum va si spuneam si e totul fff bine adica maya are 67cm si 7100 g deci a crescut 3 cm si a luat 700g in ultima luna si domnul doctor a zis ca-i super bine ca la varsta ei copii nu mai cresc atat de mult

de astazi incepem si noi diversificarea incepem cu supica de radacinoase dupa care la un interval de 3-4 zile introducem in urmatoarea ordine cartoful, dovlecelul, spanac(oricand ca e usor de digerat si fff bun) brocoli, conopida, orez sau pesmet ca sa ingrosam fff mult supica si in cele din urma carnita de pui(piept sau picior fara piele fiert separat de legume)

ce sa va mai spun...mi-a spus extrem de multe lucruri...mi-a dat si reteta cu fier si acid folic (pana la 6 luni bebeii au fierul si acidul folic pe care l-au luat de la mamica lor cand erau in burtica apoi nu mai au si trebuie sa primeasca)

va spun sincer ca am ceva emotii, mi-e teama sa nu gresesc....

mi-a mai spus dl. doctor ca intr-o luna pana la urmatoarea intalnire trebuie sa ajungem la performanta de a inmlocui masa de lapte de la pranz(13-14) cu supica (mai groasa de legume)

tot legat de supica mi-a mai zis ca mai tarziu o sa adaugam si un pic de unt proaspat pentru gust si apita in care au fiert legumele sa o bea bebelusu dupa ce papa supica, cica ar fi ffff importanta pentru dezvoltarea bebelusului, dezvoltarea neurologica, ar avea ffff multe vitamine si minerale, care ar fi dumnezeiesti

daca imi mai aduc aminte de ceva va anunt

va pupicesc si acum fug la bucatarie ca am treaba, ma apuc de gatit si pentru maya si pentru sotul meu, eu sunt intr-un 'vesnic regim" smile.gif

si noi am fost azi la doctor.......fiind acelasi doctor la fel ne-a zis si noua despre supica ,numai ca mai avem de astepta vreo 2 saptamani pana incepem sa papam........prima zi 6-8 lingurite si crestem treptat.
pe langa unt mai tarziu ne-a zis ca o sa adaugam si ulei de porumb,sterilizat inainte.......incepem cu 5 picaturi(primele 5 zile) iar in urmatoarele 5 zile crestem cu alte 5 picaturi(pana la 25 de picaturi).
in rest in seara asta papam cereale.............ptr prima data......
avem 7 kg si 66 de cm....am crescut 4 cm si am luat 600 de grame.
acum avem programare luna viitoare pe 27......
roxana_marius
Am revenit .............bebe a adormit acum la 4 ....si nu stiu cum o sa facem ca de obicei sta treaza pana pe la 17;30 mai sta si treaza 30 de min afara.........programu nostru e foarte interesant :
trezirea pe la 6 sau max 7....la 8:30 suntem afara .........cred ca cei care ma vad zic" Iar mama asta nebuna cu patura roz..".la plimbare si indiferent de vreme....pe la 11 si un pic reusim sa ajungem acasa............si dupa cum ati mai vazut de cateva zile o las asa si mai doarme..........si mai face un somnic acum mai pe seara
asa ca toata ziua sunt in priza si bineinteles ca daca ies din camera ei in cateva minute "mornae" de parca mar striga...asa ca si eu o car dupa mine

Pun cat de curand si poze cu grasunica mea
Eu chiar nu stiu ca sa mai scriu........aaaa.......eu sunt la vesnicu regim anti colici dar am calcat stramb cu o salata de vinete cu maioneza si nu a avut nimic......dar am papat zilele trecute si o 1/2 de banana si s-a constipat....si a fost cam "nervosila" asa ca iar stau cuminte si nici experienta cu salata nu o mai repet ca am stat cu-n morcov.................dar tare buna a fost...un gust tare nou si bun ca de un an nu mai papasem maioneza.............offff ce buna a fost
roxana_marius
La mine e o mare dezordine in toata casa dar chiar nu mai am energie sa mai strang ceva..............trebuie sa fac cumva sa plec cu fata afara pe la 19 ca cica vindem apartamenu si vin omuleti sa-l vada............asa ca trebuie sa fiu pe afara atunci ca sa nu ma topesc de rusine.... super.gif

Ar putea sa creada ca e casa de burlac..........dar cum sa ascund patu lu bebe nervi.gif
bety_dumy
aaaaaaa si sa nu uit,mie mi-a spus domnul doctor sa nu-l pun inca in fundulet. de la 6 luni a zis sa incep sa-l pun intre perne.
masada
QUOTE(roxana_marius @ Apr 29 2010, 04:36 PM) *
La mine e o mare dezordine in toata casa dar chiar nu mai am energie sa mai strang ceva..............trebuie sa fac cumva sa plec cu fata afara pe la 19 ca cica vindem apartamenu si vin omuleti sa-l vada............asa ca trebuie sa fiu pe afara atunci ca sa nu ma topesc de rusine.... super.gif

Ar putea sa creada ca e casa de burlac..........dar cum sa ascund patu lu bebe nervi.gif

vai ce m-am amuzat lol-craciun.gif toata lumea stie ca e greu cu un bebel in casa....
masada
bety si elena multumim de info cu privire la diversificare ..e bn sa ai cat mai multe pct de vedere
soricica84
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif Anca si sa mai puna mami poze asa frumoase cu tine!!
Elena ce mare si draguta a crescut Maya si ce bine se simte in gasca de copii! Sa ne mai scrii ce progrese mai face sa stim si noi la ce sa ne asteptam.
looloo
QUOTE(raly @ Apr 29 2010, 12:43 PM) *
asaaaaa sa continuam, am ramas la draga de Agnes, imi place la nebunie felul in care o imbraci pe Luiza, iar la botez a fost splendida. Te rog sa ii transmiti din partea mea. Am luat foarte multe idei de la tine, si in felul de a o imbraca pe zana mai tarziu si din felul tau de a gandi si din experienta ta de viata, in legatura cu casatoria. Imi place rau de tine ca esti directa si sincera sa nu te schimbi draguta, niciodata si pt nimeni! Parerea mea..hac! partners.gif
Cuscra e o dulce Ancuta, are niste trasaturi asa delicate, ca o floricica! Si imi place de mor caciulita ei alba! Iar de Calin, ce sa mai zic e un scump, imi place relatia dintre cei 2 frati. Adik se vede clar ca in fine, Calin este f mandru de surioara lui! Sa dea D-zeu sa se inteleaga si mai tarziu cel putin la fel de bine! Imi place si bicla, dar as vrea sa vad si portbagajul ca sa vad in ce o sa o care pe fi'mea mai tarziu biggrin.gif LA multi ani , Ancuta
Luci te cred ca te apuca pandaliile la un moment dat! Bravo, foarte bine ca ai gasit solutie sa te si mulgi si sa il hranesti si pe Teo! Iar faptul ca Teo isi tot schimba programul, e posibil sa aiba o etapa de crestere, si baiatul vrea mai mult sau altceva. Din nefericire cred ca va trebui sa te adaptezi toanelor baiatului si cred ca asta e doar inceputul! Sa vezi mai tarziu toane cu discoteca, gagici etc biggrin.gif Si eu visez prostii si ma gandesc la tot felul de rahaturi si uneori imi vine sa o musc pe Ilinca de falci cand dupa ce papa (noaptea) se fosneste o ora pana adorme, dar ca sa nu-i zic nimik, o "injur" asa cum ma "injura" mamaie pe mine cand eram mika : "sa dea D-zeu sa te faci tu mare" si uneori mai are efect yes.gif si mai imi trec nervisorii!
Diseara ne ducem si noi la medic sa facem vaccinul de 4 luni si sa speram ca ne da si noua unda verde la diversificare. Ma cam sperie si pe mine diversificare, dar sper sa ne descurcam
pup

si eu il injur cu "dar-ar sanatatea in capul (variabil - curul ) tau." altfel mi-e teama s ainjur. am auzit-o la un moment dat pe monica tatoiu spunand ca nu crede decat in blestemele parintilor, care se transmit pana la a 7-a genratie. eu nu cred deloc, dar decat sa pateasca bibicul ceva, mai bine suflu in iaurt.
cat priveste faza cu crescutul... ma uit cand ies cu el la pustanii de azi. cand vad cate unul finut, imbracat smecherste dar cu gust, ma gandesc ca asa o sa arate si el. cand vad cate unul din aia prost crescuti care fac ca toate cele pe strada... ma gandesc ca il bat daca face asa, ca eu n-o sa-l invat asa ceva. vreau sa fie un cavaler in adevaratul sens al cuvantului. ma gandesc cum o sa vorbesc eu cu el de gagici, de sex... ca maica-mea nu mi-a zsi nimic. am avut noroc cu o matusa mai zbanghie ca am aflat de ciclu, ca altfel ziceam ca m-am taiat prin anumite parti si plangeam la scoala.
nu radeti, ca asa este! laugh.gif asa ca eu una zic ca sunt cam luata cu pluta pe somes, dar... n-am ce face. in privinta lui teo sunt paranoica si nu stiu daca ma voi schimba vreodata.

QUOTE(MIOSA @ Apr 29 2010, 02:03 PM) *
salutari ,

si multumim de urari..........domnisoara simte ca este ziua ei si mi-a scos peri albi in cap..........de azi dimineata a dormit fix 20 min si atat si alea afara

voi ce faceti de 1 Mai??? plecati la iarba verde???
noi facem un gratar ca tot il sarbatorim pe al meu sot..........si nu iesim nicaieri...........poate duminica prin Gradina Zoologica sau Herastrau

hai ca fug ca tipa bubulina

pupici

mdeaaaaaa "multumim de urari". noroc cu fetele, ca noi...dar ne iarta ancuta, nu? chiar nu avui timp.
in schimb, acum ii canta teo din toate baierile: "Happy birthday to you! happy birthday to you! happy birthday dear anca! happy birthday to you!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

de 1 mai barbate-miu zicea sa iesim la o iarba verde daca o fi frumos. si sa stiti ca parca m-as incumeta, dar trebuie sa iau landoul de la carucior, ca pe jos eu nu pun baiatul sa nu il traga pamantul rece la plamani. asa, acolo e si protejat si doarme bine, ca in patut.
looloo
si multumim din suflet elena si bety. sa stiti ca eu am completat acolo, la schema mea de diversificare ordinea in care se introduc toate cele in supica. si am scris si ca intr-o luna trebuie inlocuita masa. la mine o sa fie o luna jumate, ca atunci face 6 luni. de sambata, 1 mai, ii dau sucul de morcov. sa vedem cum reactioneaza.

fetelor, se joaca fi-miu de un sfert de ora cu punga de la pampersi. scuipa-l-as sa nu se deoache. nu-l laudati ca i se urac la cap. liwlol.gif
looloo
ah, am uitat sa va spun. flacaul meu are 7400 gr (deci a luat 500 gr) si 68 de cm. este ditai lunganul. cred ca de aia nici nu pare asa grasun. ca totusi 7400 gr la 4 luni nu-s de ici de colea.
MIOSA
v-am promis ca revin

luci, m-ai facut sa rad cu Teo...........dar atentie la pungi ca sunt periculoase......si ce grasun este are 1400 inaintea Ancai si 9 cm........asa sa fie mai inalt ca Anca sigur seamana cu mine miniona ( ca sa nu zuc pitica liwlol.gif )
roxana nu trebuie sa-ti pese de ce zic vizitatorii..........numai cine nu are copii nu intelege ca nu ai timp sa te ocupi si de copil si sa fie si casa luna
bety Silviu a luat bine in greutate foarte bine
luci draga mea parca te si vad cu stai cu Teo la o sueta gen ' totul despre sex" cum il sfatuiesti parinteste sa foloseasca prezervativul si sa nu vina in casa cu fel si fel de mandre liwlol.gif

si mama mea este ca a ta........tacuta ca un peste ..........cand i-am zic ca mi-a venit a zis...........sa nu te speli cu apa rece si nici fierbinte..........si gata ..........asta a fost tot dialogul

Anca va multumeste inca odata de urari si va pupiceste pe toti si toate dulce, dulce

bety ti-a recomandat un anumit tip de cereale doctorul??? cat despre statul in fundulet eu imi aduc aminte ca pe Calin pe la 5 luni sau 5 luni jumate am inceput sa-l pun intre perne...........oricum nu suntem departe de momentul premergatorului asta pentru cele care vreti sa folositi............eu nu am cum pt ca la mine este foarte inghesuit si saraca Anca s-ar lovi mereu de mobile si am si niste usi inguste si nu poate sa treaca dintr-o camera in alta, mai sunt si pragurile care sunt mai inalte etc

hai ca fug la buca ca trebuie sa fac olecuta de haleala pt seara asta

va pupic si va urez o seara buna

bety_dumy
QUOTE(looloo @ Apr 29 2010, 07:00 PM) *
ah, am uitat sa va spun. flacaul meu are 7400 gr (deci a luat 500 gr) si 68 de cm. este ditai lunganul. cred ca de aia nici nu pare asa grasun. ca totusi 7400 gr la 4 luni nu-s de ici de colea.

doctorul mi-a spus ca la 5 luni un bebelus ar trebui sa aiba 6.500 kg.deci sunt bine copilasii nostri la acest capitol
QUOTE(MIOSA @ Apr 29 2010, 07:14 PM) *
v-am promis ca revin

bety ti-a recomandat un anumit tip de cereale doctorul???

nu mi-a zis de o marca anume,decat sa fie din cele pe care scrie 4+ ,adica de la 4 luni.
eu i-am luat tot de la milupa,daca ii dau si lapte din gama asta am zis sa merg cu ea si i-am luat cereale cu mar si morcov. mai erau cu banane si orez cu porumb.
bety_dumy
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif sarbatoritilor de ieri si de azi.
nu le doresc decat multa multa sanatate,fericire si un gram de noroc.
ingerul_alb
Buna,buna si occasion.gif occasion.gif occasion.gif pentru toti sarbatoriti,sa creasca mari,sanatosi si frumosi...ce mai faceti?si eu am inceput sa o tin un pic pe Denise in fundulet,cand vreau sa o iau in brate mai intai o trag de manute si o ridic in fund o tin cateva secunde si apoi o iau in brate dar intre perne nu am pus-o si nici nu prea nu vreau cel putin asa a zis pediatra...si fata mea se joaca cu pungile si ii place mult zgomotul care-l face,ai nu am iesit cu fata afara in schimb a fost sotul meu cu ea pray.gif ce-o fi fost cu el nu stiu ca nu face gesturi de genul asta de obicei iar eu am dormit vro doua ore ca un ingeras somn.gif ...va mai aduceti aminte ca acum o luna si ceva am intrat aici si v-am spus ca fata mea a castigat un premiu la o tragere la sorti pe acest site?chiar va dadusem si link-ul sa vedeti ce a castigat,vreau sa va spun ca abea azi am primit cadoul prin fan curier si asta pentru ca am tot trimis mail-uri persoanei care m-a anuntat ca altfel nu cred ca-l mai primeam...fata mea nu prea a mancat azi nu stiu ce a fost cu ea,sper sa-si revina si sa nu aiba iar rosu in gat...de saptamana viitoare ma gandeam sa incep sa-i dau piure de cartofii,crede-ti ca e prea devreme?si mazare sau fasole verde pot sa-i dau pe la 6 luni jumate?adik peste vro doua saptamani ca pe 2 face 6 luni occasion.gif ...eu va citesc in fiecare zi dar uneori nu am ce sa scriu,sunt in pana de ideei ca si acum si ori nu scriu deloc ori scriu numai prosti care sunt sigura ca nu intereseaza pe nimeni dar ce sa fac...asta e va plictisesc si mai ocup si spatiu degeaba dar cum spunea cineva pe aici tre sa recuperam ca suntem in urma rau cu scrisul fata de alte topic-uri in care fetele au fost mai vrenice.hai poop
ingerul_alb

ingerul_alb
Va place ce pitic jegarel am?in primele poze papa spanac si in ultima tocmai bause suculet de mar cu morcov si daduse un pic pe ea...statea pe burtica ca sa ragaie.
ingerul_alb
Iar acum am sa va pun un filmulet cu mama mea de acum 2 ani parca cand a venit si ea din italia si era tare bine dispusa....sper sa va placa si sa radeti cu gura pana la urechi...asta ca sa incepeti ziua bine.
ingerul_alb
Am umplut aproape o pagina fetelor...hai ca ma bag la somnik si mai vorbim si maine,poate reusesc sa pun niste poze de la Campu Lung cu peisaje sa vedeti ce frumos este...poop
bety_dumy
QUOTE(ingerul_alb @ Apr 29 2010, 10:33 PM) *
Am umplut aproape o pagina fetelor...hai ca ma bag la somnik si mai vorbim si maine,poate reusesc sa pun niste poze de la Campu Lung cu peisaje sa vedeti ce frumos este...poop

ce frumoasa este piticuta asa murdarica.......este o scumpa
bety_dumy
sa va pun si eu cateva poze.........mi-a luat mami o basca si ma minunez tare.......
aici zambeam putin.........

aici ma uit la mami..........

iar aici...........foarteeeeeeeeeeeeeee mirat.........'' ce or avea astia cu mine?????''

ingerul_alb
Buna dimineata,asa cum v-am promis hai sa punem poze cu niste peisaje frumoase de la Campu Lung

ingerul_alb
Upssss...a doua poza in care scrie Brasov este pusa din greseala si nu e de la Campu Lung...Scuze,eram prea somnoroasa si le-am "scufundat".poop
nicsor
QUOTE(bety_dumy @ Apr 29 2010, 08:56 PM) *
doctorul mi-a spus ca la 5 luni un bebelus ar trebui sa aiba 6.500 kg.deci sunt bine copilasii nostri la acest capitol

nu mi-a zis de o marca anume,decat sa fie din cele pe care scrie 4+ ,adica de la 4 luni.
eu i-am luat tot de la milupa,daca ii dau si lapte din gama asta am zis sa merg cu ea si i-am luat cereale cu mar si morcov. mai erau cu banane si orez cu porumb.

mihnea la 5 luni are 8 kg si nu mi se pare gras deloc, doar pufos.....

Mie asa mi-a recomandat sa merg cu aceeasi gama de cereale ca si laptele, ii dau praf seara cu cereale, in rest san.
raly
buna dimineata fetelor,
am fost si noi aseara si am facut vaccinul si a fost totul ok. are 8300 g si 68 cm, greutatea si lungimea unui copil de 6 luni, mie mi se pare cam ciudata dezvoltarea asta brusca, mai ales ca ea nu e hranita decat cu lapte praf. In fine ce ma ingrijoreaza e faptul ca uneori ii tremura manutele, fara niciun motiv, adik nu cand se joaca sau cand sta intr-o pozitie mai ciudata. Am intrebat-o pe pediatra si mi-a zis ca paote ii e frig, dar sigur nu ii era ca avea manutele si piciorusele calde si mi-a zis sa ma duc cu ea la Grigore Alexandrescu.
Voi aveti problema asta, cu tremuratul? Stiti un cabinet particular deschis si sambata unde sa gasesc un medic bun, ca as vrea sa ma duc maine.
Am intrebat-o si de diversificare si m-a lamurit bustean, ca sa incep cu suc de mere o lingurita si apoi sa ii dau pana la 50 ml sau chiar 100 dc e indoit cu apa si apoi suc de morcov. Dar nu am inteles dc sa ii dau intre mese sau sa-i inlocuiesc o masa. Voi cum le dati bebeilor?
fetelor dc puteti/stiti ajutati-ma si pe mine cu un raspuns
mersi mult
raly
E tare frumoasa Denise, are niste ochisori frumosi!Si Silviu, m-a topit, e tare frumusel si are niste caciulite/bandane f frumoase! Seamana f bine cu tine Bety!
gabi LA MULTI ANI pt sot, sa fie sanatos si bucuros! ai reusit sa termini curatenia?
bety_dumy
QUOTE(nicsor @ Apr 30 2010, 09:39 AM) *

Mie asa mi-a recomandat sa merg cu aceeasi gama de cereale ca si laptele, ii dau praf seara cu cereale, in rest san.

nu arata de 8 kg..........poate ca este si mai lung..........oricum am vazut si fetita la 5 luni care avea 9kg si arata foarte bine.
bety_dumy
QUOTE(raly @ Apr 30 2010, 09:45 AM) *
buna dimineata fetelor,
am fost si noi aseara si am facut vaccinul si a fost totul ok. are 8300 g si 68 cm, greutatea si lungimea unui copil de 6 luni, mie mi se pare cam ciudata dezvoltarea asta brusca, mai ales ca ea nu e hranita decat cu lapte praf. In fine ce ma ingrijoreaza e faptul ca uneori ii tremura manutele, fara niciun motiv, adik nu cand se joaca sau cand sta intr-o pozitie mai ciudata. Am intrebat-o pe pediatra si mi-a zis ca paote ii e frig, dar sigur nu ii era ca avea manutele si piciorusele calde si mi-a zis sa ma duc cu ea la Grigore Alexandrescu.
Voi aveti problema asta, cu tremuratul? Stiti un cabinet particular deschis si sambata unde sa gasesc un medic bun, ca as vrea sa ma duc maine.
Am intrebat-o si de diversificare si m-a lamurit bustean, ca sa incep cu suc de mere o lingurita si apoi sa ii dau pana la 50 ml sau chiar 100 dc e indoit cu apa si apoi suc de morcov. Dar nu am inteles dc sa ii dau intre mese sau sa-i inlocuiesc o masa. Voi cum le dati bebeilor?
mersi mult

QUOTE(raly @ Apr 30 2010, 09:46 AM) *
E tare frumoasa Denise, are niste ochisori frumosi!Si Silviu, m-a topit, e tare frumusel si are niste caciulite/bandane f frumoase! Seamana f bine cu tine Bety!
gabi LA MULTI ANI pt sot, sa fie sanatos si bucuros! ai reusit sa termini curatenia?

multumim.
cat despre suculet si noi am inceput cu cate o lingurita ,si i-l dadeam intre mese.
dupa cele 6 zile in care am ajuns la 6 lingurite ne-a spus sa-i crestem cu cate 10 ml iar cand ajungem de la 60 ml in sus sa-l impartim in 2 .......dimineata si dupa -masa.
nicsor
QUOTE(ingerul_alb @ Apr 29 2010, 10:27 PM) *
Iar acum am sa va pun un filmulet cu mama mea de acum 2 ani parca cand a venit si ea din italia si era tare bine dispusa....sper sa va placa si sa radeti cu gura pana la urechi...asta ca sa incepeti ziua bine.

inger alb, denis are niste ok frumosi de iti vine sa ii pupi non stop, are dulcica este plina de spanac pe fata!
Mama ta este super tare, m-am distrat dupa ce noapte am avut!

Fetelor, am avut noapte alba cu mihnea azi noapte, a adormit aseara dupa baita si cereale c-am 1 ora si jumatate dupa care de la 12.30 s-a trezit si a inceput sa planga, nu vroia san, la-m tinut in brate, adormea dup care se trezea plangand, am incercat sa il legan, acelasi rezultat, in final pe la 3.30 l-am pus pe picioare, i-am dat putin eferalgan si asa a m adormit si eu cu el pe picioarepana pe la 5 cand l-am pus in patut. la 6 fara un sfert s-a trezit din nou, l-am luat langa mine in pat, i-am dat sa manance si am mai dormit pana la 8.
nu stiu ce sa zic, este f agitat de vreo 2 zile.
ieri l-am scos de 2 ori afara de la 1.30 la 4 si de la 6 la 8 fara ceva, prima data a dormit vreo 2 ore, iar aseara o ore si ceva.

si casa mea este cu fundu in sus, vreau sa ma apuc de curatenie dar nu reusesc deloc, am o gramada si de calcat, mancare de facut si eu sunt moarta de oboseala.

noi cred ca plecam la nasi la curte de 1 mai.
nicsor
QUOTE(bety_dumy @ Apr 30 2010, 06:55 AM) *
sa va pun si eu cateva poze.........mi-a luat mami o basca si ma minunez tare.......

iar aici...........foarteeeeeeeeeeeeeee mirat.........'' ce or avea astia cu mine?????''

bety, ce a crescut silviu! incepe sa aiba trasaturi de barbatel.....
nicsor
QUOTE(raly @ Apr 30 2010, 09:45 AM) *
buna dimineata fetelor,
mersi mult

raly, Mihnea tremura tot cand e tare bucuros si crede ca vrei sa il iei in brate.
soricica84
QUOTE(ingerul_alb @ Apr 29 2010, 09:46 PM) *

Foarte haioasa pitica ta!! smile.gif
raly
QUOTE(nicsor @ Apr 30 2010, 09:47 AM) *
inger alb, denis are niste ok frumosi de iti vine sa ii pupi non stop, are dulcica este plina de spanac pe fata!
Mama ta este super tare, m-am distrat dupa ce noapte am avut!

Fetelor, am avut noapte alba cu mihnea azi noapte, a adormit aseara dupa baita si cereale c-am 1 ora si jumatate dupa care de la 12.30 s-a trezit si a inceput sa planga, nu vroia san, la-m tinut in brate, adormea dup care se trezea plangand, am incercat sa il legan, acelasi rezultat, in final pe la 3.30 l-am pus pe picioare, i-am dat putin eferalgan si asa a m adormit si eu cu el pe picioarepana pe la 5 cand l-am pus in patut. la 6 fara un sfert s-a trezit din nou, l-am luat langa mine in pat, i-am dat sa manance si am mai dormit pana la 8.
nu stiu ce sa zic, este f agitat de vreo 2 zile.
ieri l-am scos de 2 ori afara de la 1.30 la 4 si de la 6 la 8 fara ceva, prima data a dormit vreo 2 ore, iar aseara o ore si ceva.

si casa mea este cu fundu in sus, vreau sa ma apuc de curatenie dar nu reusesc deloc, am o gramada si de calcat, mancare de facut si eu sunt moarta de oboseala.

noi cred ca plecam la nasi la curte de 1 mai.

nicsor si noi mai patim asa si pediatra mi-a zis sa ii dam panadol ca e posibil sa planga sau sa fie agitati din cauza dintilor, pentru ca radacinile incep sa-si faca simtite prezenta. Eu zic sa incerci, caci Panadolul cik se poate da de la 3 luni. Iar cu curatenia, eu fac seara dupa ce adoarme zuza, dc nu dimineata si dc nici as anu s epaote, astept weekend-ul cand e si sotul aks sau cand vin bunicii.
mersi frumos de raspuns cu tremuratul, dar ea mi se pare ca nu o face cu niciun motiv adik statea intinsa in pat si si-a ridicat manutele si a inceput sa tremure. Nu stiu poate sunt eu nebuna si exagerez dar sigur nu ma linistesc pana nu ajungem la medic
raly
QUOTE(bety_dumy @ Apr 30 2010, 09:13 AM) *
multumim.
cat despre suculet si noi am inceput cu cate o lingurita ,si i-l dadeam intre mese.
dupa cele 6 zile in care am ajuns la 6 lingurite ne-a spus sa-i crestem cu cate 10 ml iar cand ajungem de la 60 ml in sus sa-l impartim in 2 .......dimineata si dupa -masa.

bety mersi frumos de raspuns. mi-am notat si o sa incep si eu de saptam viitoare. dar sucul cum il faci? la robot si apoi il strecori prin ceva ca sa ramana doar suc, fara pulpa?
bety_dumy
QUOTE(nicsor @ Apr 30 2010, 10:49 AM) *
bety, ce a crescut silviu! incepe sa aiba trasaturi de barbatel.....

multumesc..........de....luni facem 5 luni.........suntem mareeeeee
raly
QUOTE(roxana_marius @ Apr 29 2010, 03:36 PM) *

liwlol.gif deci esti f haiaosa cu "casa de burlac"! Eu zic s anu te mai stresezi, important sa vindeti apartamentul cat mai repede, viitori cumparatori sa creada ce-or vrea, doar sa dea banii pe apartament!
pup
zamorica
in primul rand liwlol.gif).. inger alb e super haioasa mama ta iar Denise e un ingeras, nu cred ca am vazut un copil cu ochii mai mari!! oFloare.gif si sa stii ca nu ne plictisesti, scrie tot ce iti trece prin cap numai bine, dezvoltam si noi mai multe subiecte!!

bety chiar voiam sa zic ca nu l-am mai vazut de mult pe Silviu, ce smecheras e el cu caciulitele alea, si chiar ca e mare, un barbatel in toata firea tongue.gif

Raly e posibil sa tremure de la oboseala, Luca atunci cand era mai mic, si plangea de la colici, dupa o perioda ii tremura barbita eu cred ca asta trebuie sa fie...

Nicsor imi pare rau ca trebuie sa te chinui atat, o fi agitat de la schimbarile astea de vreme, sper sa se linisteasca!!!

Doamne Looloo ce nebunatica esti, eu sunt mai inchisa, nu stiu daca o sa vb despre sex cu el, de asta il am pe tati cu gura mare, sa ii explice el ce si cum liwlol.gif)

Fetelor ati fost toate la doctor si aveti copii mari si sanatosi... la multe kg inainte!!! bananab.gif doamne ce mai trece timpul!!!

A si nu va mai chinuiti atat cu curatenia, important este sa avem copii sanatosi, avem timp sa recuperam dupa!!

floare2.gif
zamorica
imi pare rau ca nu i-am schimbat tricoul, vomitase inaite, dar imi place poza asta, are fata de puisor liwlol.gif)

si un zambet si un pupic pentru printesele de pe forum (pe opraz pentru cele "ocupate") oFloare.gif

si am mai gasit inca o poza frumoasa din seria catalin botezatu liwlol.gif)
raly
e dulce raaau Luca! Are o fetisoara asa blanda, eu nu mi-l imaginez suparat sau plangand, desi sunt sigura ca mai face si asa. Sa pui o poza si cu el suparat ca sunt sigura ca e la fel de dulce! partners.gif
In legatura cu sexul si chestii din astea tabuu, ai mei au discutat cu mine f deschis despre orice de pe la vreo 8 ani. Si eu vreau cu fi-mea sa discut orice, sper sa ma vada ca o prietena nu ca pe mami. Off, sper sa imi si iasa!
Ms frumos si pt raspunsul si cu tremuratul, sper ca maine sa ma ajung si la medic (altul) sa ma linistesc
bety_dumy
QUOTE(raly @ Apr 30 2010, 12:08 PM) *
bety mersi frumos de raspuns. mi-am notat si o sa incep si eu de saptam viitoare. dar sucul cum il faci? la robot si apoi il strecori prin ceva ca sa ramana doar suc, fara pulpa?

il dau pe razatoare apoi il pun intr-un tifon si il strecor cu mana.ptr 4- de ml.........nu are rost sa-l fac in robot.
lui Silviu ii place sucul de morcov si cel de mar dar mai putin,nu i-au placut citricele asa ca am renuntat si nu i-am mai dat,voi incerca mai tarziu
bety_dumy
QUOTE(zamorica @ Apr 30 2010, 12:53 PM) *
si am mai gasit inca o poza frumoasa din seria catalin botezatu liwlol.gif)

doamne ce dulce este............
looloo
QUOTE(MIOSA @ Apr 29 2010, 08:14 PM) *
v-am promis ca revin

luci, m-ai facut sa rad cu Teo...........dar atentie la pungi ca sunt periculoase......si ce grasun este are 1400 inaintea Ancai si 9 cm........asa sa fie mai inalt ca Anca sigur seamana cu mine miniona ( ca sa nu zuc pitica liwlol.gif )
roxana nu trebuie sa-ti pese de ce zic vizitatorii..........numai cine nu are copii nu intelege ca nu ai timp sa te ocupi si de copil si sa fie si casa luna
luci draga mea parca te si vad cu stai cu Teo la o sueta gen ' totul despre sex" cum il sfatuiesti parinteste sa foloseasca prezervativul si sa nu vina in casa cu fel si fel de mandre liwlol.gif

si mama mea este ca a ta........tacuta ca un peste ..........cand i-am zic ca mi-a venit a zis...........sa nu te speli cu apa rece si nici fierbinte..........si gata ..........asta a fost tot dialogul

Anca va multumeste inca odata de urari si va pupiceste pe toti si toate dulce, dulce

bety ti-a recomandat un anumit tip de cereale doctorul??? cat despre statul in fundulet eu imi aduc aminte ca pe Calin pe la 5 luni sau 5 luni jumate am inceput sa-l pun intre perne...........oricum nu suntem departe de momentul premergatorului asta pentru cele care vreti sa folositi............eu nu am cum pt ca la mine este foarte inghesuit si saraca Anca s-ar lovi mereu de mobile si am si niste usi inguste si nu poate sa treaca dintr-o camera in alta, mai sunt si pragurile care sunt mai inalte etc

hai ca fug la buca ca trebuie sa fac olecuta de haleala pt seara asta

gabi, eu cu maica-mea am avut o relatie mai rece, asa. abia acum, de cand am fost insarcinata am discutat si noi mai multe si s-a mai deschis, deci iti dai seama. daca mama ta e la fel, ma intelegi. si de cand ma stiu mi-am invidiat verisoara buna ca maica-sa ii spunea totul. de fapt eu cu matusi-mea am vorbit orice. daca voiam sa ma descarc la cineva sau un sfat referitor la sex, sau orice, ma duceam la ea sau o sunam. in plus, cand m-am maritat, majoritatea din familie tot ca pe un copil fara minte ma priveau. ea a fost singura care m-a tratat ca pe un adult care si-a facut o familie. sa-i dea DD sanatate (ca nu prea are grija de ea si mereu ma iau de capul ei). asa ca mi-am jurat ca daca o fi si fi-miu sau fi-mea mai deschis (ca daca el nu vrea... pot eu sa ma dau peste cap si n-o sa mearga) o sa vorbesc orice cu el. nu va zic ca matusi-mea m-a invatat si sa sarut.
hooooo!!!!!!! nu va ganditi la prostii. mi-a zis sa ma uit la filme si sa fac si eu cu limba cum fac aia pe interiorul cotului. si stiti care e faza mai tare? a mers beton. primul baiat pe care l-am sarutat m-a intrebat daca am mai avut prieten inainte.
nu va suparati ca v-am povestit, nu? macar va distrati daca sunteti suparate sau obosite. va mai descretiti fruntile.
si daca mai vreti, va mai povestesc chestiute din astea gogonate care mi s-au intamplat. o sa va spun odata cum am ramas eu prietena cu sotul. dar mai incolo, cand n-om mai avea subiecte de vorbit.

QUOTE(ingerul_alb @ Apr 29 2010, 10:35 PM) *
Buna,buna si occasion.gif occasion.gif occasion.gif pentru toti sarbatoriti,sa creasca mari,sanatosi si frumosi...ce mai faceti?si eu am inceput sa o tin un pic pe Denise in fundulet,cand vreau sa o iau in brate mai intai o trag de manute si o ridic in fund o tin cateva secunde si apoi o iau in brate dar intre perne nu am pus-o si nici nu prea nu vreau cel putin asa a zis pediatra...si fata mea se joaca cu pungile si ii place mult zgomotul care-l face,ai nu am iesit cu fata afara in schimb a fost sotul meu cu ea pray.gif ce-o fi fost cu el nu stiu ca nu face gesturi de genul asta de obicei iar eu am dormit vro doua ore ca un ingeras somn.gif ...va mai aduceti aminte ca acum o luna si ceva am intrat aici si v-am spus ca fata mea a castigat un premiu la o tragere la sorti pe acest site?chiar va dadusem si link-ul sa vedeti ce a castigat,vreau sa va spun ca abea azi am primit cadoul prin fan curier si asta pentru ca am tot trimis mail-uri persoanei care m-a anuntat ca altfel nu cred ca-l mai primeam...fata mea nu prea a mancat azi nu stiu ce a fost cu ea,sper sa-si revina si sa nu aiba iar rosu in gat...de saptamana viitoare ma gandeam sa incep sa-i dau piure de cartofii,crede-ti ca e prea devreme?si mazare sau fasole verde pot sa-i dau pe la 6 luni jumate?adik peste vro doua saptamani ca pe 2 face 6 luni occasion.gif ...eu va citesc in fiecare zi dar uneori nu am ce sa scriu,sunt in pana de ideei ca si acum si ori nu scriu deloc ori scriu numai prosti care sunt sigura ca nu intereseaza pe nimeni dar ce sa fac...asta e va plictisesc si mai ocup si spatiu degeaba dar cum spunea cineva pe aici tre sa recuperam ca suntem in urma rau cu scrisul fata de alte topic-uri in care fetele au fost mai vrenice.hai poop

doaamne, 6 luni!!!!!!! ce-a trecut timpul!!!!!!!!!!! daca nu spuneai ca denise face 6 luni peste 2 zile, nu imi dadeam seama ca este asa de mare. eu zic sa mai astepti un pic cu fasolea verde si mazarea. macar pana la 7 luni. la un moment dat, doctorita pediatra la care am fost, mi-a zis sa nu imi fac probleme daca o saptamana sau doua mananca aceeasi supita. adik din acelasi fel. a spus ca bebelusilor le place monotonia in ce priveste programul si mancarea. eventual ii scot o legauma, i-o bag peste cateva zile, daca mi se pare mie ca s-a saturat. nu stiu ce sa zic. iti spun parerea mea.

QUOTE(ingerul_alb @ Apr 29 2010, 10:46 PM) *

deci este MORTALA!!!!!!!!!!! am ras cu lacrimi. doamne, ce dulce eeee!!!!!!!!!!! ete si cica ce sa scrie, ce sa zica... poi cum? stai cu minunata aia micuta mozolita si nu ne-o arati? nu vrei sa ne spui ce pozne face? nu vrei sa ne spui daca ii place mancarica? daca isi roade degetelele de la picioare... daca sotul a fost atins de suflarea SF. Duh si a facut un lucru de minune ptr el? liwlol.gif (nu te supara, dar al meu cand face ceva din proprie initiativa, mereu ma gandesc ca s-a uitat DD si la mine de i-a trimis gandul cel bun)
looloo
QUOTE(bety_dumy @ Apr 30 2010, 07:55 AM) *

bety, ai un baiat...!!!! superb. imi place de mor de el. pare asa... finutz. daca ar fi mai mare, as zice ca este manierat. nu stiu exact cum sa iti explic. ai vazut cand observi pe strada pe cine care arata imbracat cu bun gust si civilizat, si foarte curat si simplu totusi, si parca iti place de iti lumineaza ziua? asa sunt eu cu silviu al tau si cu luca al zamoricai. doar ca luca imi place enorm de mult ptr ca, asa cum a zis si raly, pare mereu vesel si fara griji. cand il vad pe el, imi imaginez ca nici eu nu mai nicio grija si ca nimci rau nu se poate intampla.

QUOTE(nicsor @ Apr 30 2010, 10:39 AM) *

e bine. inseamna ca va calcam pe urme cu greutate. m-ai linistit, ca mie mi s-a parut un pic cam mult.

QUOTE(raly @ Apr 30 2010, 10:45 AM) *
buna dimineata fetelor,
mersi mult

raly, nu sta. du-te cu ilinca la doctor. decat sa te iei dupa parerile noastre, care sunt pur si simplu niste pareri, ca nu stim exact xum face pitica, mai bine du-te la doctor sa iti spuna el ca nu e nimic. eu nu sunt din bucuresti, asa ca nu te pot ajuta cu doctor. suna la ei, la spital si cere-le o programare la cel mai bun pediatru, daca nu stie nimeni sa iti spuna.
cat despre suc, uite eu am inceput de astazi sa ii dau. si ii dau de morcov, nu de mar. marul i-l dau peste o saptamana. il fac in felul urmator: dau morcovul pe razatoarea aia cu tepi de bebelus (aia ptr morcov), apoi il pun intr-un tifon si il scurg. asa ii dau numai sucul, nu si pulpa. la robot iese cu pulpa, ori acum, fiind prima data cand bea, cica mai bine ii dau numai sucul. daca crezi ca te chinui prea mult cu razatoarea aia, ca este ceva munca, dar iese mai mult suc dintr-un morcov, da pe razatoarea mica de la una de inox (nu din aia din piata), apoi fa la fel cu tifonul. si eu i-am dat astazi o lingurita din aia de-a noastra, normala, aproape 5-10 ml. n-au fost 10ml, dar parca vreo 5 si ceva, a fost ii dau cu niste lingurite mai micute, de la avent, asa ca lui i-au revenit vreo 3-4 lingurite din alea, ca nici pline nu pot sa i le dau ca il fac totuna.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.