Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
bety_dumy
Rox12
Neata ,multumesc de primire.
DPN-UL este 26 decembrie din punct de vedere cronologic dar bebele este mai dezvoltat cu aproape 2 sapt ,asa ca e posibil sa vina mai devreme rolleyes.gif Am 33 de ani

Rody_ms : Da sunt din Sinaia dar aici nu mai exista sectie de maternitate in spital si oricum dupa cum v-am spus dupa ce am umblat vreo 3 ani pe la doctori pe aici am ajuns la Bucuresti. Merg la prof.Peltecu la Filantropia care mi-a dat si tratamentul si imi urmareste sarcina .Sper ca bebele sa stea in burtica atat cat trebuie sau cel putin pana la inceputul lui dec.pentru ca atunci ma voi muta in Bucuresti la o prietena tocmai pentru a fi mai aproape si sa nu am surprize.

Ingerul_alb : occasion.gif pentrul sotul tau

In rest bebele e bine acum doarme ca i-am pus muzica iar cu somnul in general reusesc sa adorm undeva la ora 01 dupa ce termina el de dansat . guitar.gif

Acum va las ca trebuie sa plec la mama.Ne mai auzim luni.Weekend placut. floare2.gif
raluca4p
vad ca nu ma ajuta nimeni cu idei pentru coafura de nasa... sad.gif si voi sunteti in pana de idei ca si mine...


in alta ordine de idei, am racit wacko.gif ma simt groaznic, ma ustura gatul , nasul, ochii ...tot nervi.gif cred ca am stat in curent . si ca sa fie perfect sotul meu a plecat intr-o misiune asa ca sunt singurica acasa, cu o cana de ceai si fara nici un remediu pentru raceala asta. voi ati racit pe perioada sarcinii?? putem face sau lua altceva in afara de un ceai cu miere si lamaie??

bety_dumy
QUOTE(raluca4p @ Oct 31 2009, 02:07 PM) *
vad ca nu ma ajuta nimeni cu idei pentru coafura de nasa... sad.gif si voi sunteti in pana de idei ca si mine...
in alta ordine de idei, am racit wacko.gif ma simt groaznic, ma ustura gatul , nasul, ochii ...tot nervi.gif cred ca am stat in curent . si ca sa fie perfect sotul meu a plecat intr-o misiune asa ca sunt singurica acasa, cu o cana de ceai si fara nici un remediu pentru raceala asta. voi ati racit pe perioada sarcinii?? putem face sau lua altceva in afara de un ceai cu miere si lamaie??

si eu am fost ca tine.............nu am avut voie sa iau nimic.......decat ceai cu miere si lamaie ,iar ptr gat am luat cateva pastilute din plante......mom le zice,mi le-a recomandat o proaspata mamica care a luat si ea in perioada sarcinii.dupa 3 pastilute din acelea mi-a trecut durerea in gat.
raluca4p
QUOTE(bety_dumy @ Oct 31 2009, 12:10 PM) *
si eu am fost ca tine.............nu am avut voie sa iau nimic.......decat ceai cu miere si lamaie ,iar ptr gat am luat cateva pastilute din plante......mom le zice,mi le-a recomandat o proaspata mamica care a luat si ea in perioada sarcinii.dupa 3 pastilute din acelea mi-a trecut durerea in gat.



multumesc bety, o sa incerc sa ajung la farmacie sa imi iau pastilutele astea.

o sa imi fac comanda de o pizza, asa ca va invit la o felie cu mozzarela si muulte ciuperci .


pupici
Aurassha
[quote name='Rox12' date='Oct 30 2009, 10:42 PM' post='989877']
sunt in 32 de saptamani si astept un baietel O sa nasc in Bucuresti la Filantropia dar nu stiu sigur daca voi naste natural sau prin cezariana ( asta o sa stabilim la urmatorul control din noiembrie).


Hey!! Iata ca nu sunt singura care va naste la Filantropia!! biggrin.gif

La ce doctor esti?

Eu sunt in 33 de saptamani (am DPN 23 dec) si, daca nu intervine ceva intre timp, o sa nasc natural. Eu sunt la dna dr Profirescu, care este super-ok :-)
bety_dumy
QUOTE(raluca4p @ Oct 31 2009, 02:39 PM) *
multumesc bety, o sa incerc sa ajung la farmacie sa imi iau pastilutele astea.

o sa imi fac comanda de o pizza, asa ca va invit la o felie cu mozzarela si muulte ciuperci .
pupici

mmmmmmm,delicioasa......... floare2.gif
ingerul_alb
Buna dimineata fetelor...cam putina activitate pe aici...offffffff iar nu am somn asa ca am intrat incetisor pe forum (ca sa nu-l trezesc pe sotul meu) sa vad ce ati mai scris pe aici...va multumesc pt urarile de bine si chiar sper sa iasa bine petrecere...stati linistite ca nu ma obosesc prea mult muncind pt ca ma ajuta fff mult soacra mea,eu fac ce e mai usor...am pregatit atatea bunatati pt azi incat imi venea sa pap eu tot ieri...salata de beouf...sarmalute...azi facem aperitivul...si carne pt gratar eating.gif eating.gif eating.gif de tort nu mai spun nimik ca arata super si ala...abea astept sa pap din toate astea...hai ca poate mai intru si mai tarziu daca am timp oricum bebitul meu e bine si eu la fel cu exceptia faptului ca nu prea pot sa dorm si ma trezesc la ore de genul acesta si nu am ce face pt ca toata lumea din casa sforaie acum dar in rest suntem ok... floare2.gif
masada
buna burticutele!!!!!!!!!!!
ce dor mi-a fost de voi!
eu, dupa cum va ziceam sapt trecuta urma sa m internez la spital, lucru pe care l-am si facut. mi-am repetat tot setul de analize. afara de vechea mea anemie totul e ok. acum fac penicilina / 6h/ 10 zile, apoi continui cu moldamin 1/ sapt pana voi naste. nu stiu exact sa va explic de ce...am inteles ideea de la dr insa nu stiu dak pot reproduce corect info....oricum de la reumatism mi se trage si e mai sigur asa si pt bebe. mi-am pus branula la mana pt k nu mai suportam durerea, asa k totul e bine.
vad k au mai aparut burtici pe la noi...bun venit tuturor!
raluca4p
raceala nu mi-a trecut, ba chiar e mai rau .... crybaby.gif
Bety, pastilutele Dr Mom pentru gat ma ajuta, dar doar pe moment si vad ca nici ceaiurile cu multe miere si lamaie nu dau nici un rezultat cafea.gif , probabil ca raceala trebuie sa-si faca efectul 7 zile....offff ce stare de toata bafta am..... nervi.gif nu mai am nici pofta de mancare...
abia astept sa vina sotul meu acasa ca simt nevoia sa ma dadaceasca cineva, de! suntem insarcinate si ne permitem sa fim rasfatate mai mult decat normal gravida.gif



fetelor, am intrat in luna noiembrie... luna viitoare e momentul cel mare. ce repede a trecut timpul,nu vi se pare??? parca acum cateva zile faceam testul si vedeam doua liniute rolleyes.gif blush.gif



Voi v-ati gandit la produsele bio pentru bebelusi?? eu i-am luat deja bubulinei mele un sapun organic si am inceput sa caut si ulei de corp si sampon tot organice/bio, doar ca nu stiu ce sa aleg. am gasit mai multe site-uri dedicate, dar inca cercetez piata.
oproiu
buna mamicilor,
noi am avut probleme cu site-ul cand il activam de pe laptop-ul meu huh.gif dar noroc cu cumnatul ca se pricepe,am racit sad.gif si eu de la sot dar cu infuzie de musetel,solutie chinezeasca de nas , ceai de lamaie si miere sper sa ne facem bine,wk asta in afara de vizita de la biserica si socrii nu facem nimik, ne uitam la film si stam la caldura.. smile.gif .nici nu imi vine sa cred ca miercuri facem 33 de sapt...... nu mai am mult....... super.gif azi a inceput sa ninga la Bucuresti biggrin.gif
Va pup
bety_dumy
QUOTE(raluca4p @ Nov 1 2009, 04:17 PM) *
raceala nu mi-a trecut, ba chiar e mai rau .... crybaby.gif
Bety, pastilutele Dr Mom pentru gat ma ajuta, dar doar pe moment si vad ca nici ceaiurile cu multe miere si lamaie nu dau nici un rezultat cafea.gif , probabil ca raceala trebuie sa-si faca efectul 7 zile....offff ce stare de toata bafta am..... nervi.gif nu mai am nici pofta de mancare...
abia astept sa vina sotul meu acasa ca simt nevoia sa ma dadaceasca cineva, de! suntem insarcinate si ne permitem sa fim rasfatate mai mult decat normal gravida.gif
fetelor, am intrat in luna noiembrie... luna viitoare e momentul cel mare. ce repede a trecut timpul,nu vi se pare??? parca acum cateva zile faceam testul si vedeam doua liniute rolleyes.gif blush.gif
Voi v-ati gandit la produsele bio pentru bebelusi?? eu i-am luat deja bubulinei mele un sapun organic si am inceput sa caut si ulei de corp si sampon tot organice/bio, doar ca nu stiu ce sa aleg. am gasit mai multe site-uri dedicate, dar inca cercetez piata.

offfffffff,imi pare rau ca nu iti trece.....stiu cum te simti.........eu si acuma mai tusesc........am acea tuse seaca......si am baut la ceai........dar degeaba......
la mine s-ar putea ca bebe sa vina si luna asta........depinde cat de grabit este........ floare2.gif
MIOSA
ola,

nu am avut timp sa intru..............offfffffffffff.........treaba asta nu se mai termina..............fa curat, fa mancare, ai grija de copil,,,,,,,,,,,,,etc
asta in conditiile in care sotul meu ma ajuta
dar nu mai sunt la fel de sprintena ca inainte............acum de abia ma mai misc.............mi-a fost si rau azi...........am facut o cadere de calciu.....
voi cum va descurcati cu treburile casnice???ca eu in week-end de abia fac fata
in cursul saptamanii nu prea am timp de nimic
azi am facut si gem de gutui.............a iesit o nebunie...........sunt mandra de mine
piticul meu este un pic racit, sotul la fel sper ca eu sa scap nanner.gif
maine merg la munca iar.............AMR 3 saptamani lucratoare .................iupiiiiiiiiiiiiiiiiiii
suntem in noiembrie si mai avem un pic................ce bine.................v-am zis ca am mai crescut cu 1 kg??!! adica am deja 8 kg luate
este foarte bine dar la 1.53 ai mei le simt foarteeeeeeeeeeee bine............eu fiind o subtirica sa nu zic slabuta simt din plin cele 8 kg
si cred ca bubulina este asezata transversal ca nu ma lasa mai mult de 10 min pe o parte ca trebuie sa ma schimb pe cealalta

hai ca va las acum
mai vb si maine
pupici

daniela34
QUOTE(larysa_25 @ Oct 30 2009, 05:41 AM) *
fetelor eu v-am pupat ca plec la mama soacra si o sa ma intorc duminica asa ca aveti grija de voi si de bebei

va doresc un week-end placut
tzuc.gif

BuNA FETELOR,
Am vorbit umpic pe mess cu Ralu cred...dar daca mai aveti intrebari despre sp pantelimon si dr pacu sunt bucuroasa sa vi le dau....mess pe yahoo este danatoma.

Acuma eu nu mai folosesc leaganul -patut pt bebe (el are al pat in camera lui) asa ca mas bucura daca pot sa il dau uneia dintre fetele de pe acest forum.
daca aveti nevoie sau stiti ca cineva are nevoie dati emailul meu pt detalii danatoma@yahoo.com.
despre patut:
are 1 m lungime,1 m inaltime,67 cm latime,34 cm adincime(de la saltea in sus),este alb din lemn (f rezistent) si lemn impletit...este unic in Romania-adus din SUA.Il dau cu salteau,plapuma cearceaf si aparatoarele-toate din bumbac si aduse din SUA.(culoare vernil-e bun atit pt fetite cit si pt baietei),PRET 600ron neg.
http://s655.photobucket.com/albums/uu280/d...20de%20vinzare/
aici am pozele.

Multa sanatate la viitorii bebei!!
raly
QUOTE(raluca4p @ Oct 30 2009, 07:05 PM) *
mamici , cum stati cu tenisunea?? mie mi-a crescut de la 9 la 12 oFloare1.gif iar pulsul il am peste 100.

miercuri ma duc la doctor sa imi fac eco 4d - morfologia de trim 3 si o sa ajung si la dr meu gineco sa vedem ce zice de tensiune.

in rest? voi cum va mai simtiti?? eu simt ca mi-a bagat cineva un cric intre pricioare sa imi departeze oasele pelvisului...urata senzatie....dar ce sa-i faci? se pregateste organismul.

am fost la film azi, la "this is it"cu MJ.... pacat ca a murit, a fost un artist complet.
pupici

si eu am dureri din astea, gen faza cu cricul (foarte tare, apropo laugh.gif ), mai ales noaptea cand stau in pat. asta e, mai avem putin!
raly
QUOTE(looloo @ Oct 30 2009, 07:20 PM) *
mi-ati facut pofta cu salata boeuf si snitelele laugh.gif . eu as manca salata boeuf cred ca pana as cadea lata. mancarica de gulii n-am mancat niciodata, asa ca... insa in seara asta mi-a tunat de spaghete cu mult sos de rosii si carnati picanti de plescoi. asa ca... mi-am trimis barbatul sa imi ia spaghete si o sa ma apuc in curand sa fac.

fetelor, am o chestie care ma da gata, pentru ca nu stiu daca este normala sau nu. daca stau 5-10 minute relaxata in pat sau pe scaun, cand ma misc (nu conteaza cat de putin) ma dor oasele intre picioare si de fapt toata zona aia de mor. abia ma dau jos din pat, abia merg... ma doare crunt. sa fie de la bebe care apasa cu capul pe oasele pelviene? ca el este si cu capul in jos, si foarte jos situat. de aia si intru in medical.
apropo: mersi ptr explicatie, raly. o sa mai vorbesc cu doctorita de familie cand m-oi duce la ea marti. si dupa aia ma duc la ginecoloaga si vad ce rezolv.

va rog frumos, daca ati avut si voi dureri din astea, ziceti-mi ce sa fac, sau de la ce sunt. daca stau mai mult in picioare sau merg, imi trec. e ca si cum mi s-ar obisnui din nou muschii si oasele cu pozitia verticala si cu efortul. ma dispera durerea asta.

si eu am problema cu durerea pelviana si intr-adevar daca merg pe jos saus tau in picioare e mai bine, dar cred ca ar trebui sa ii spui medicului ca la tine sunt durerile asa mari!
pupici si multa sanatate oFloare.gif
raly
QUOTE(Rox12 @ Oct 30 2009, 09:42 PM) *
Buna seara mamici de decembrie floare2.gif De cateva zile citesc pe aici si acum mi-am facut curaj si m-am inscris si eu.Sa va spun cate ceva despre mine: sunt in 32 de saptamani si astept un baietel ( sper sa nu se schimbe pana la sfarsit ca am mai auzit cazuri de astea de pe ultima suta s-a vazut altceva...). O sa nasc in Bucuresti la Filantropia dar nu stiu sigur daca voi naste natural sau prin cezariana ( asta o sa stabilim la urmatorul control din noiembrie).Pana acum sarcina a fost destul de usoara,fara greturi doar usoare dureri de cap,cu efort mai putin pentru ca sarcina e destul de jos ....dar am luat foarte multe kg.(21). crybaby.gif Deci din ce am citit eu pe aici cred ca am batut recordul... smile.gif . daca le mai pun si pe cele acumulate pe timpul tratamentului ( caci am facut tratament vreo 5 luni ca tot incercam de vreo 4 ani si nimic,nimic ) atunci mai adunati 8 kg.Ideea e ca anul trecut pe vremea asta aveam 62 kg iar acum am 91kg doh.gif Asta e scap eu de ele ,nu vreau decat sa fie bine bebele jucaus.gif .
Sper sa ma primiti si pe mine in cercul vostru si sa ne imprietenim. smile.gif oFloare.gif
O seara buna si o noapte linistita va doresc tzuc.gif

bine ai venit, sa fii sanatoasa si tu si voinicul tau! In legatura cu kg, stai linistita o sa le dai jos tot cu ajutorul lui bebe!
te primim cu drag printre noi, dar pentru asta trebuie sa ne spui cum o s ail cheme pe bebele tau tongue.gif
raly
QUOTE(ingerul_alb @ Oct 31 2009, 01:19 AM) *
Bine ai venit Rox12...bineinteles ca te primim si pe tine...ce mai faceti fetelor?eu am fost ocupata mai toata ziua cu pregatirile pt ziua sotului meu...ultimele cumparaturi si planuri...am mai facut si curatenie nervi.gif eu nu pot sa dorm fetelor asa devreme...este 00:17 si eu nu am somn iar asta se intampla de cateva saptamani si nu stiu de ce...va poop si aveti grija de voi...cred ca o sa mai vb luni ca maine iar am treaba si tre sa ma duc si la parintii mei acasa sa-i vizitez impreuna cu sotu iar duminica e petrecere super.gif asa ca pe luni fetelor. tzuc.gif

occasion.gif pentru sotul tau!
raly
QUOTE(raluca4p @ Oct 31 2009, 02:07 PM) *
vad ca nu ma ajuta nimeni cu idei pentru coafura de nasa... sad.gif si voi sunteti in pana de idei ca si mine...
in alta ordine de idei, am racit wacko.gif ma simt groaznic, ma ustura gatul , nasul, ochii ...tot nervi.gif cred ca am stat in curent . si ca sa fie perfect sotul meu a plecat intr-o misiune asa ca sunt singurica acasa, cu o cana de ceai si fara nici un remediu pentru raceala asta. voi ati racit pe perioada sarcinii?? putem face sau lua altceva in afara de un ceai cu miere si lamaie??

cat am fost racita mie mi s-a recomandat paracetamol, tantum verde si oscilococcinum, dar sincera sa fiu am luat doar paracetamol ca de restul mi-a fost frica! oricum pana nu isi face damblaua raceala nu trece....deci multa rabdare si multe ceaiuri (eu beam cam 5-6/zi)
multa sanatate!
raly
QUOTE(masada @ Nov 1 2009, 04:17 PM) *
buna burticutele!!!!!!!!!!!
ce dor mi-a fost de voi!
eu, dupa cum va ziceam sapt trecuta urma sa m internez la spital, lucru pe care l-am si facut. mi-am repetat tot setul de analize. afara de vechea mea anemie totul e ok. acum fac penicilina / 6h/ 10 zile, apoi continui cu moldamin 1/ sapt pana voi naste. nu stiu exact sa va explic de ce...am inteles ideea de la dr insa nu stiu dak pot reproduce corect info....oricum de la reumatism mi se trage si e mai sigur asa si pt bebe. mi-am pus branula la mana pt k nu mai suportam durerea, asa k totul e bine.
vad k au mai aparut burtici pe la noi...bun venit tuturor!

buna si bine ai revenit!
ma bucur ca esti mai bine si ca analizele au iesit ok! foarte nasoala faza cu penicilina si moldamin, mai ales ca-s si dureroase, dar or sa treaca repede!
multa sanatate!
Rox12
Aurassha
Daaa si eu ma bucur ca nu sunt singura care va naste la Filantropia. bananab.gif
Sunt la prof.Peltecu si pana acum a fost ok .Daca poti sa-mi dai mai multe detalii despre spital si despre tarifele practicate ti-as fi recunoscatoare. floare2.gif

Raly

Pe jucaus.gif o sa-l cheme Bogdan Cristian . smile.gif

Imi pare rau pentru voi fetelor ca aveti probleme cu raceala asta .Eu pana acum am scapat si preventiv il indop si pe al meu sot cu paracetamol si ceaiuri seara biggrin.gif yes.gif
Eu ma confrunt in schimb cu niste arsuri de nu mai pot. crybaby.gif si beau la apa de ar trebui sa stau numai la baie nervi.gif

Acum ma duc sa mai fac_curat.gif spalvase.gif
oproiu
Fetelor pe unde sunteti? cam mica activitatea pe ziua de azi...
Eu am fost la stomatolog si mi-a pus un pasamnet la jumatatea de masea pirduta, mai mult de atat nu ar ce sa imi faca abia dupa ce nasc imi va pun plomba, riscul meseriei de a fi mama.......in rest ce sa va mai zic....asteptam in casa la caldurica sa imi treaca raceala asta......
Pup si multa sanatate
soricica84
Buna fetelor. Noi astazi implinim 35 de saptamani nanner.gif . Am fost la doctor si am vazut iar bebicul. Este destul de marisor are 2600 gr, este cu capul in jos si picioarele sus si este foarte bine dezvoltat. Colul este inchis deocamdata, asa ca va sta acolo pana la termen. Este foarte jucaus si activ, nu statea deloc sa-l masoare doctorul. Peste 3 saptamani imi va face o evaluare finala cu analize de sange, examen ginecologic etc.
Voi pe unde sunteti? Cum va simtiti?
bety_dumy
QUOTE(soricica84 @ Nov 2 2009, 11:10 PM) *
Buna fetelor. Noi astazi implinim 35 de saptamani nanner.gif . Am fost la doctor si am vazut iar bebicul. Este destul de marisor are 2600 gr, este cu capul in jos si picioarele sus si este foarte bine dezvoltat. Colul este inchis deocamdata, asa ca va sta acolo pana la termen. Este foarte jucaus si activ, nu statea deloc sa-l masoare doctorul. Peste 3 saptamani imi va face o evaluare finala cu analize de sange, examen ginecologic etc.
Voi pe unde sunteti? Cum va simtiti?

FELICITARI mai ai putin si iti vei cunoaste bebele...........
MIOSA
salutari,

intre un ceai de musetel si o ridiche neagra ma intrat sa vad ce ati mai scris
calin este bolnavior( rosu in gat) si sunt cu el acasa
sotul este si el racit iar eu ma lupt sa nu iau raceala de la ei
este foarte frig afara
am iesit in curte 5 minute si mi-a fost tare frig si fulguia usor
centrala merge ca nebuna semn ca intradevar este frig
mai vb
va las ca am un pilafior pe foc pentru baietelul meu


raly
QUOTE(Rox12 @ Nov 2 2009, 03:19 PM) *
Aurassha
Daaa si eu ma bucur ca nu sunt singura care va naste la Filantropia. bananab.gif
Sunt la prof.Peltecu si pana acum a fost ok .Daca poti sa-mi dai mai multe detalii despre spital si despre tarifele practicate ti-as fi recunoscatoare. floare2.gif

Raly

Pe jucaus.gif o sa-l cheme Bogdan Cristian . smile.gif

Imi pare rau pentru voi fetelor ca aveti probleme cu raceala asta .Eu pana acum am scapat si preventiv il indop si pe al meu sot cu paracetamol si ceaiuri seara biggrin.gif yes.gif
Eu ma confrunt in schimb cu niste arsuri de nu mai pot. crybaby.gif si beau la apa de ar trebui sa stau numai la baie nervi.gif

Acum ma duc sa mai fac_curat.gif spalvase.gif

e foarte frumos numele baietelului tau! arsuri am si eu (cik ii creste parul lui bebe, dar la ce arsuri am cred ca ii creste si pe picioare si la subrat nu doar pe cap biggrin.gif ) si iau rennie, mai ajuta uneori si tot la fel beau f multa apa!
raly
QUOTE(soricica84 @ Nov 2 2009, 11:10 PM) *
Buna fetelor. Noi astazi implinim 35 de saptamani nanner.gif . Am fost la doctor si am vazut iar bebicul. Este destul de marisor are 2600 gr, este cu capul in jos si picioarele sus si este foarte bine dezvoltat. Colul este inchis deocamdata, asa ca va sta acolo pana la termen. Este foarte jucaus si activ, nu statea deloc sa-l masoare doctorul. Peste 3 saptamani imi va face o evaluare finala cu analize de sange, examen ginecologic etc.
Voi pe unde sunteti? Cum va simtiti?

ohoooo, multe inainte (dar exact cat trebuie)!!! mai ai putin si il tii in brate, ce frumooooos jucaus.gif
si e foarte bine ca e jucaus si activ dar vad ca e si ascultator nu vine mai devreme...un bebe model ce mai!
sa iti traiasca, sa te bucuri de el! oFloare.gif
rody_ms
QUOTE(soricica84 @ Nov 3 2009, 12:10 AM) *
Buna fetelor. Noi astazi implinim 35 de saptamani nanner.gif . Am fost la doctor si am vazut iar bebicul. Este destul de marisor are 2600 gr, este cu capul in jos si picioarele sus si este foarte bine dezvoltat. Colul este inchis deocamdata, asa ca va sta acolo pana la termen. Este foarte jucaus si activ, nu statea deloc sa-l masoare doctorul. Peste 3 saptamani imi va face o evaluare finala cu analize de sange, examen ginecologic etc.
Voi pe unde sunteti? Cum va simtiti?

felicitari mamicuto, mai are bebe de stat 5 saptamani si gata il tii in brate floare2.gif
eu bantui pe aici si nu prea am chef de nimic. Ieri am facut modificari prin camera sa punem patutul lui bebe. Urmeaza sa merg sa ii cumpar salteaua si astenuturile si pe urma e gata pregatit.E un chin sa stau in pat, ma dor picioarele de sus pana jos si ma mai apuca si carceii de imi cand in cand ca imi vine sa ma urc pe pereti de durere. Dar sper sa trecem si peste perioada asta cu bine.
In ce priveste consumul de apa sa stiti. ca este recomandat sa bem cat mai multe lichide.
Rox12
Raly : Da .al meu cred ca o sa iasa cu codite impletite la ce arsuri am yes.gif Pana acum am rezistat fara sa iau vreun medicament si sper sa mai rezist ca apa e din belsug . biggrin.gif

Cam slaba activitatea pe aici azi.Ati inghetat ?La noi ninge si e frrrrrrrrrrig dar tot o sa ies la o plimbarica ca nu rezist in casa 24 de ore. wink.gif
roxana_marius
Buna burtici.......................slaba activitatea? Pai vad ca nimeni nu mai vrea sa povesteasca nic..............asa ca daca mai intrati ...............sa aveti ce citi nou....................
Eu incerc sa ma documentez despre patut.................de lemn sau panza? care e mai indicat? Voi pentru care ati optat?
Ce va mai fac bebeii? A mea e bine si incerc sa o conving sa se intoarca, ca tare nu vreau cezarian!

roxana_marius
aaaaaaaaaaaaaaa
Parca mai erau burtici fortate de imprejurari sa stea la pat.....................cu ce va unpleti timpu, ca eu nu stiu ce sa mai fac...................................tot numar saptamnile pana la terme!
roxana_marius
Am plecat sa le vizitez pe mamicile din octombrie.................
roxana_marius
QUOTE(soricica84 @ Nov 2 2009, 11:10 PM) *
Buna fetelor. Noi astazi implinim 35 de saptamani nanner.gif . Am fost la doctor si am vazut iar bebicul. Este destul de marisor are 2600 gr, este cu capul in jos si picioarele sus si este foarte bine dezvoltat. Colul este inchis deocamdata, asa ca va sta acolo pana la termen. Este foarte jucaus si activ, nu statea deloc sa-l masoare doctorul. Peste 3 saptamani imi va face o evaluare finala cu analize de sange, examen ginecologic etc.
Voi pe unde sunteti? Cum va simtiti?

Ma bucur ca sunteti bine.......................... rolleyes.gif
Cum merg pregatirile pentu venirea bebicului?
Rox12
gata m-am intors de la plimbare...e asa frumos afara...ninge si e un aer curat.. rolleyes.gif
Referitor la patut eu optez pentru cel din lemn... e mai zdravan
Eu am o intrebare voi ati pregatit bagajul pentru spital?Cam ce contine ? unsure.gif
MIOSA
QUOTE(Rox12 @ Nov 3 2009, 04:12 PM) *
Raly : Da .al meu cred ca o sa iasa cu codite impletite la ce arsuri am yes.gif Pana acum am rezistat fara sa iau vreun medicament si sper sa mai rezist ca apa e din belsug . biggrin.gif

Cam slaba activitatea pe aici azi.Ati inghetat ?La noi ninge si e frrrrrrrrrrig dar tot o sa ies la o plimbarica ca nu rezist in casa 24 de ore. wink.gif



si eu la fel am zis ca o sa iasa direct cu cozi la ce arsuri am
mai stiti desenele animate cu Mihaela
asa ii zic ca o sa fie o mica Mihaela biggrin.gif
MIOSA
QUOTE(Rox12 @ Nov 3 2009, 07:22 PM) *
gata m-am intors de la plimbare...e asa frumos afara...ninge si e un aer curat.. rolleyes.gif
Referitor la patut eu optez pentru cel din lemn... e mai zdravan
Eu am o intrebare voi ati pregatit bagajul pentru spital?Cam ce contine ? unsure.gif



eu va recomand tot patutul de lemn
este solid, ii stimuleaza sa merga mai repede si sa se ridice in picioaresi in plus nu este asa de jos ca cel de panza
cand bebeii se vor misca in voie va trebui sa ii lasam in jos...............e aici este problema ca la cele de panza josul este chiar jos pe unde circula nebunul de curent si praf si ce-o mai fi
asa ca eu nici nu ma gandesc la panza
lemn cu invelitori speciale sa nu se loveasca bebe cred ca este cea mai buna alegere
despre bagajul meu ce sa zic.....este in curs de facere.............momentan contine o camasa de noapre, un halat, papuci si 3 perechi de chilotei de femeie serioasa
trebuie sa mai cumpar inca o camasa, vata, fasa sterila, servetele umede, ciorapi, deodorant foarte usor parfumat ( parfumurile grele derenjeaza bebeii) restul le mai avem prin casa un sapun, o savoniera si neaparat trebuie sa-mi cumpar o carte
sigur voi putea citi in spital ca de dormit ciuciu ...............la cat de sensibila sunt eu cu somnu daca apun 2-3 ore pe nopate sunt boieroaica
eu pentru perioada cand voi ramane acasa ma gandeam sa imi cumpar andrele si sa ma apuc de tricotaj
nu ma pricep dar poate imi iese ( am vazut niste jachete de fetite pe lila si roz o nebunie dar costa 40-80 lei bucata ceea ce imi depaseste bugetul), asa ca poate imi ies si mie
sunt alea gen bolero
mai vb
ma duc pe la bucatarie ca ma astepat diverse chestii pe acolo de facut

o seara bina si mai vb si maine




bety_dumy
QUOTE(rody_ms @ Nov 3 2009, 03:24 PM) *
felicitari mamicuto, mai are bebe de stat 5 saptamani si gata il tii in brate floare2.gif
eu bantui pe aici si nu prea am chef de nimic. Ieri am facut modificari prin camera sa punem patutul lui bebe. Urmeaza sa merg sa ii cumpar salteaua si astenuturile si pe urma e gata pregatit.E un chin sa stau in pat, ma dor picioarele de sus pana jos si ma mai apuca si carceii de imi cand in cand ca imi vine sa ma urc pe pereti de durere. Dar sper sa trecem si peste perioada asta cu bine.
In ce priveste consumul de apa sa stiti. ca este recomandat sa bem cat mai multe lichide.

eu una beau chiar f multa apa......nu exagerez dar sar de 2 litri pe zi..........

QUOTE(roxana_marius @ Nov 3 2009, 08:05 PM) *
Buna burtici.......................slaba activitatea? Pai vad ca nimeni nu mai vrea sa povesteasca nic..............asa ca daca mai intrati ...............sa aveti ce citi nou....................
Eu incerc sa ma documentez despre patut.................de lemn sau panza? care e mai indicat? Voi pentru care ati optat?
Ce va mai fac bebeii? A mea e bine si incerc sa o conving sa se intoarca, ca tare nu vreau cezarian!


eu optez pentru cel din lemn ,cum spune si MIOSA ,este mai zdravan si bebeii se pot agata de el cand mai cresc.....ii voi lua aparatoare sa nu se loveasca si va fi ok
QUOTE(Rox12 @ Nov 3 2009, 08:22 PM) *
gata m-am intors de la plimbare...e asa frumos afara...ninge si e un aer curat.. rolleyes.gif
Referitor la patut eu optez pentru cel din lemn... e mai zdravan
Eu am o intrebare voi ati pregatit bagajul pentru spital?Cam ce contine ? unsure.gif

de bagaj nu m-am apucat.......astept sa ma linistesc cu umblatul........am facut niste cursuri si am tot fost plecata,iar acum umblu pentru actele de care am nevoie la somaj............

azi am fost la dr de familie sa imi iau medical (si era asa de frig afara.,acum pe seara a si fulguit.....)............mai trebuie sa ma duc si pe la notariat pentru o declaratie.........apoi sa ma duc se depun actele............si dupa.....incep sa iau ce trebuie pentru bagaj........unele dintre ele le mai am dar......tot raman si de cumparat.
azi doctora de familie mi-a zis ca am burta cam mica pentru cate saptamani am.........abia astept sa ajung la dr. ginecolog.......cred ca vineri ma prezint la ea.
pupici
looloo
QUOTE(Rox12 @ Nov 3 2009, 09:22 PM) *
gata m-am intors de la plimbare...e asa frumos afara...ninge si e un aer curat.. rolleyes.gif
Referitor la patut eu optez pentru cel din lemn... e mai zdravan
Eu am o intrebare voi ati pregatit bagajul pentru spital?Cam ce contine ? unsure.gif

seara buna, mamici si burtici. va puppe toti si pe toate.
nici eu nu am facut bagajul, dar am niste imensitati de liste. daca vrei, da-mi mailul si ti le trimit. ideea este ca in principiu iti trebuie tie multa vata si haine de schimb, iar ptr bebe de imbracat, pampersi, pudra ptr fundulet, crema ptr iritatii (cica bepanthene ar fi cea mai buna), scutecele... si bineinteles, multi bani liwlol.gif (rad sa fac haz de necaz)
patutul si eu tot din lemn folosesc pe ideea spusa si de bety. ii va prinde lui bebe mai bine mai tarziu, plus ca saracul printre zabrele ma vede mai bine decat prin plasa.
cat priveste ce mai fac cat stau in pat... citesc, ma uit la teleevizor, mananc (de o sa ajung Moby Dick), si imi fac 15000 de ganduri si planuri, niciunul buna, de fapt tongue.gif
looloo
In Cluj, invazie de sobolani. Pe strazi, prin case, peste tot...
Funar, disperat, cere ajutor de la Bucuresti.
De acolo, i se raspunde:
- In cateva zile primesti un pachet.
Vine pachetul! In el, un sobolan alb, micut cu un bilet: "Da-i drumul prin oras!"
Da drumul Funar, la sobolan, si, in 24 de ore, au disparut toti parazitii.
Suna Funar la centru si multumeste.
Dupa cateva zile, invazie de soareci.
La fel, se cere ajutor.
Primeste pachet cu un soricel mic, alb si biletul cu: "Da-i drumul prin oras!"
Da drumu' Funar, la soricel ... si dispar iar toti parazitii.
Multmeste iar Funar, dar mai zice:
- Ba, pe acolo, pe la voi, un ungur micut si alb nu aveti?
=================
Capitanul unei corabii, balbait de felul lui, urmarind in zare cu binoclul:
-Re...re....repede, om la apa!
Sar marinarii in mare si-l scot pe unul in ultimul moment.
A doua zi:
-Re...re.....re......repede, om la apa!
Iar sar toti marinarii si scot pe unul gata sa se inece.
A treia zi:
-Re.....re.....re....
Sar toti marinarii in apa iar capitanul:
-Re....rechini!
==================
Cele 7 minuni din Romania, in perioada ceausista:

1. Toata lumea avea de lucru.
2. Desi toata lumea avea de lucru, nimeni nu muncea.
3. Desi nimeni nu muncea, planul se facea 100 %.
4. Desi planul se facea peste 100 %, nu puteai cumpara nimic.
5. Desi nu gaseai nimic de cumparat, toata lumea avea de toate.
6. Desi toata lumea avea de toate, toti furau.
7. Desi toti furau, niciodata nu lipsea nimic.
zamorica
buna!!!
Am atatea sa va spun... asa, in primul rand sunt o mamica de ianuarie.... intru pentru prima data pe forumul asta... si nu stiu de ce m/am oprit direct la voi oFloare1.gif de o luna stau si citesc toate paginile, abia acum am terminat... am trait si eu cu voi emotiile de aici
As vrea sa imi explice si mie cineva, va rog, care-i treaba cu Dpn-ul. eu il am pe 12 ianuarie insa baietelul meu este mai dezvoltat cu 2 saptamani si in ultima eco scrie 27 decembrie. problema este ca medicul nu mi/a dat foarte multe detalii, eu sunt in italia si aici doctorii nu prea dau multe detalii vor sa scape cat mai repede... eu acum la ce sa ma astept... sa nasc pe 27 pentru ca bebele e mai dezvoltat sau ramane 12 ianuarie.. asa cum e calculat dupa ultima menstruatie?
pupici pt toate burticile floare2.gif
Rox12
QUOTE(looloo @ Nov 3 2009, 08:56 PM) *
seara buna, mamici si burtici. va puppe toti si pe toate.
nici eu nu am facut bagajul, dar am niste imensitati de liste. daca vrei, da-mi mailul si ti le trimit. ideea este ca in principiu iti trebuie tie multa vata si haine de schimb, iar ptr bebe de imbracat, pampersi, pudra ptr fundulet, crema ptr iritatii (cica bepanthene ar fi cea mai buna), scutecele... si bineinteles, multi bani liwlol.gif (rad sa fac haz de necaz)
patutul si eu tot din lemn folosesc pe ideea spusa si de bety. ii va prinde lui bebe mai bine mai tarziu, plus ca saracul printre zabrele ma vede mai bine decat prin plasa.
cat priveste ce mai fac cat stau in pat... citesc, ma uit la teleevizor, mananc (de o sa ajung Moby Dick), si imi fac 15000 de ganduri si planuri, niciunul buna, de fapt tongue.gif


Am pus si eu in bagaj cam aceleasi lucruri..mai am cate ceva de cumparat dar vroiam sa vad ce idei aveti si voi.Din cate am inteles la Filantropia nu as avea nevoie de hainute pt bebe decat pt ziua externarii,nu stiu cum e in alta parte.
Si da stiu ca in primul rand trebuie sa avem BANI ,MULTI BANI la noi mad.gif nervi.gif Asta e ...trecem noi si peste asta sa ne ajute DD sa fie bebelusii nostri sanatosi pray.gif
bety_dumy
QUOTE(zamorica @ Nov 3 2009, 10:21 PM) *
buna!!!
Am atatea sa va spun... asa, in primul rand sunt o mamica de ianuarie.... intru pentru prima data pe forumul asta... si nu stiu de ce m/am oprit direct la voi oFloare1.gif de o luna stau si citesc toate paginile, abia acum am terminat... am trait si eu cu voi emotiile de aici
As vrea sa imi explice si mie cineva, va rog, care-i treaba cu Dpn-ul. eu il am pe 12 ianuarie insa baietelul meu este mai dezvoltat cu 2 saptamani si in ultima eco scrie 27 decembrie. problema este ca medicul nu mi/a dat foarte multe detalii, eu sunt in italia si aici doctorii nu prea dau multe detalii vor sa scape cat mai repede... eu acum la ce sa ma astept... sa nasc pe 27 pentru ca bebele e mai dezvoltat sau ramane 12 ianuarie.. asa cum e calculat dupa ultima menstruatie?
pupici pt toate burticile floare2.gif

bine ai venit printre noi.
DPN-UL se poate schimba........si la mine prima data mi-a zis ca este pe 10 decembrie......iar la ultimul control mi-a zis pe 4.....
daca vei naste normal cred ca depinde mult de cum va vrea bebe sa iasa...........eu una ma pregatesc......daca o vrea sa iasa in luna noiembrie?? nici un medic nu va sti sigur cand va veni bebe pe lume asa ca......pregateste-te si ptr data de 27 decembrie.
pupici si te mai asteptam sa ne scrii. floare2.gif floare2.gif floare2.gif
bety_dumy
hyhyhhyhy, azi am implinit 35 de saptamani............ rolleyes.gif
MIOSA
QUOTE(bety_dumy @ Nov 4 2009, 09:41 AM) *
hyhyhhyhy, azi am implinit 35 de saptamani............ rolleyes.gif



FELICITARI PENTRU CELE 35 DE SAPTAMANI
MAI AI UN PIC SI GATA
EU AM 31 DE SAPTAMANI DECI MAI AM DE ASTEPTAM DESTUL



bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Nov 4 2009, 11:01 AM) *
FELICITARI PENTRU CELE 35 DE SAPTAMANI
MAI AI UN PIC SI GATA
EU AM 31 DE SAPTAMANI DECI MAI AM DE ASTEPTAM DESTUL

nu este asa mult.........
apropo,te-ai inscris la firma aceea?? am sa intru si pe mess mai tarziu..........dar acum ma apuc de ceva curatenie prin casa......
raly
QUOTE(roxana_marius @ Nov 3 2009, 08:05 PM) *
Buna burtici.......................slaba activitatea? Pai vad ca nimeni nu mai vrea sa povesteasca nic..............asa ca daca mai intrati ...............sa aveti ce citi nou....................
Eu incerc sa ma documentez despre patut.................de lemn sau panza? care e mai indicat? Voi pentru care ati optat?
Ce va mai fac bebeii? A mea e bine si incerc sa o conving sa se intoarca, ca tare nu vreau cezarian!

eu am luat deja unul din panza, si e foarte dragut si am si primit unul din lemn dar nu cred ca il pot folosi mai mult de 1 an! la inceput vom folosi patutul din panza si mai apoi probabil cel din lemn sau vom cumpara altul!
raly
QUOTE(Rox12 @ Nov 3 2009, 08:22 PM) *
gata m-am intors de la plimbare...e asa frumos afara...ninge si e un aer curat.. rolleyes.gif
Referitor la patut eu optez pentru cel din lemn... e mai zdravan
Eu am o intrebare voi ati pregatit bagajul pentru spital?Cam ce contine ? unsure.gif

inca nu mi-am facut bagajul dar mi-am cumparat (adik am primit de ziua mea) un halat, papuci si camasa de noapte (cu privire la tate - adik de alaptat biggrin.gif ) si toate-s verzi nanner.gif si am deja o listuta o sa o consult sambata sa vad ce pot sa imi mai cumpar. Oricum eu vreau sa imi iau si 2 perechi de pijamale (cu pantaloni) ca nu prea suport camasile de noapte.
Dar ne-or lasa in spital cu pijamale? O sa imi iau si centura din aceea care strange, voi v-ati luat?
laura07
ce faceti fetelor, intr-un final am terminat cu zugraveala si curatenia, mai am de adus mobila lui bebe, raly - centura nu se pune imediat dupa nastere!
mar59ro
QUOTE(bety_dumy @ Nov 4 2009, 10:41 AM) *
hyhyhhyhy, azi am implinit 35 de saptamani............ rolleyes.gif

felicitari...nu mai avem mult

eu sunt cam sperita ca luni a nascut o prietena de a mea si nu avea decat 31 de sapt...nu prea a stat cuminte ,a tot muncit si sambata noaptea i s-a rupt apa...a ajuns la spital si i s-au facut tot felu de injectii pana luni cand i-a facut cezariana.are o fetita de 1600 gr,respira singura dar tot e critica prima sapt.oricm o va tine mult in spital ptr ca afara nu ia asa repede in greutate ca in burtica.
fetelor eu am o intrebare ...se zice ca mai bine nasti la 7 luni decat la 8...voi stiti ceva in sensul asta?ca si eu am 35 de sapt deci 8 luni...de ce ar avea probleme mai mari un bebe la 8 luni de peste 2500 gr decat unul la 7 de 1600 gr?

patutul si eu l-am luat din lemn...e mai bun

bun venit noilor mamici

sa fiti cuminti si mai lasati treburile de toamna,,,stati si va odihniti ca nu o sa mai aveti ocazia...nu se poate sa va plictisiti...stiti de cand sunt eu la pat si uite ca a trecut timpul...am vorbit cu bebe tot timpul si i-am zis ca mami e cuminte deci sa fie si ea...s m-a ascultat...

va pup
raly
QUOTE(bety_dumy @ Nov 4 2009, 10:41 AM) *
hyhyhhyhy, azi am implinit 35 de saptamani............ rolleyes.gif

bravoooo, felicitari, noi avem doar 31 saptamani! sa fie sanatos bebele si tu la fel!
occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.