Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
soricica84
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 05:45 PM) *
help
burtici/mamici...............voi ati hotarat daca veti alapta la cerere (CAND PLANGE SI VREA EL) SAU DIN 3 IN 3 ORE?
si de ce optati pentru una din variante?



Eu ma gandeam sa-i dau sa manance din 3 in 3 ore. Asa am auzit ca este mai bine decat la cerere. Acum vom vedea la momentul potrivit.
soricica84
Felicitari fetelor pentru cele 400 de pagini! La cat mai multe ca sa avem ce sa citim. occasion.gif occasion.gif occasion.gif

Nici eu nu stiu ce sa mai mananc, cum sa mai diversific mancarea. Dar ce prefer si mananc cu pofta sunt lactatele: lapte, branza, cascaval, fructele: mere si banane, ciorba de vacuta, iar ca mancare sunt mai pretentioasa si nu prea mananc orice fel.
Oricum pe zi ce trece ma sperie cantarul cand vad kg acumulate. Dar asta se rezolva dupa....
raluca4p
QUOTE(gabryelle @ Nov 19 2009, 02:45 PM) *
Tocmai am venit de la babyexpo...
E la fel ca in septembrie......eu stiam deja ce vreau sa cumpar, asa ca nu am mai facut turul standurilor
Am luat carucior, cateva hainutze, sterilizator , salteluta, pernutze pt protectie si un set de lenjerie



spune-ne si noua preturile pentru ce ai achizitionat si eventual marcile. cred ca toate suntem interesate de asta. am uitat sa-ti spun sa le folosesti cu placere tzuc.gif

ieri am fost in Auchan si am luat primele hainute pentru bubulina mea: cateva body-uri, vreo 3 costumase si cateva caciulite. nu am luat multe pentru ca o sa mai si primesc....


Azi am fost la spital pentru niste monitorizari, m-a pus la un aparat sa asculte inimioara lui bebe love1.gif jucaus.gif si totul este in regula super.gif , la fel si eu ( am pulsul mare dar mi-a spus cardioloaga sa nu ma panichez ca tahicardia e normala in sarcina )

ce repede trece timpul , mai avem un pic si devenim mamici cu acte in regula nanner.gif
rody_ms
QUOTE(Katrin @ Nov 18 2009, 08:18 PM) *
ce bine ar fi sa se fi schimbat sapt aceasta cu funduletul in sus. Abia astept si eu sa fac USG sa vedem daca sint rezultate. Dar acum de cind s-a intors bebe unde simti mai mult miscarile ? in partea de sus ? fiindca eu inainte le simteam 90% in partea de jos, iar acum pot spune ca 80% din miscari le simt in partea de sus.

s-a intors cu capul in jos. Daca simti miscarile in sus atunci te loveste cu piciorusele si isi misca fundelul. Lovituri mici si regulate in partea de jos inseamna ca e capsorul si bebe sughite
bety_dumy
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 04:45 PM) *
help
burtici/mamici...............voi ati hotarat daca veti alapta la cerere (CAND PLANGE SI VREA EL) SAU DIN 3 IN 3 ORE?
si de ce optati pentru una din variante?


eu cred ca din 3 in 3 ore.......am auzit ca sa este mai bine.....acum om vedea noi.......
QUOTE(ssimmona @ Nov 19 2009, 05:21 PM) *
Buna, fetelor! Si felicitari pentru implinirea celor 400 de pagini de forumit tongue.gif eusa_clap.gif
Gaby, curand voi merge si eu aici la un astfel de targ ... dar inca nu mi-e clar un lucru: produsele pe care le poti achizitiona de-acolo au ceva reducere? oFloare.gif

multumim......

eu deocamdata nu prea cumpar ptr bebe..........deja ieri am mai primit alte hainute.......body,pantalonasi,caciulite,bluze.......cateva salopete de scos afara........un pachet de pampers.....si un ham......

si am primit 2 promisiuni pentru patut.......se pare ca incet,incet primesc cam tot ce trebuie.
si azi o verisoara mi-a mai cumparat o paturica in care se baga bebele si se strange cu fermoar.......nu am vazut-o dar abia astept sa mi-o aduca.....
ingerul_alb
QUOTE(looloo @ Nov 19 2009, 11:03 AM) *
mersi ptr lamuriri. eu inca stau in cumpana ce sa fac. exact ca si tine, parca n-as vrea cu medicul de garda, dar parca nici n-as vrea sa fortez lucrurile, ci sa le las sa decurga asa cum vin. de aia te-am intrebat.
auzi la ea cica sa ne suparam!!!!! doamne fereste. auzi, dar chiar voiam sa va intreb la un moment dat: ne facem total sau... blush.gif stiti voi... mai lasam ceva pe mijloc? (asta la spital)
si pe mine ma ajuta sotul, dar cand ii zic ca trebe sa ma faca "mai mai", se inroseste de moare si cand trebuie sa ma coafeze da cu lama de zici ca sunt din cristal si eu ii zic sa dea ca lumea ca altfel mai ramane pe acolo ceva si rade doctorita de mine liwlol.gif) si el iar se inroseste
n-ai ptr ce, mihaela. ce-ti face bebelina? cum este sa o tii in brate si sa o aliniti? a inceput sa va zambeasca?
doamne ce va invidiez! si pe tine, si pe tutulica

Buna...bebelina mea este bine dar eu sunt cam ingrijorata ptr ca nu prea am lapte si ii completez cu lapte praf dar cam vomita de la el si nu stiu de ce...maine ma duc la dr din nou cu ea si o sa intreb ce se intampla...a inceput sa zambeasca si a inceput sa si vada...nu distinge ce si cum dar vede umbre si imi place sa stau in fata ei ptr ca imi vede umbra si se uita ff atenta la mine cu o fata de curioasa...e o dulceata de fata...in rest suntem bine amandoua,popiciiiiii floare2.gif
laura07
inger alb, poate bebelina nu tolereaza lactoza si din acest motiv vomita
ingerul_alb
QUOTE(laura07 @ Nov 19 2009, 07:09 PM) *
inger alb, poate bebelina nu tolereaza lactoza si din acest motiv vomita

Asa ma gandeam si eu dar ciudat este ca nu vomita mereu doar cateodata...adik de 2-3 ori la 24 ore...eu ii dau la fiecare masa lapte praf si supliment ii dau lapte de la mine cat reusesc eu sa mulg cu pompa(pt ca sa invatat cu biberonul si acum e f puturoasa la san...nu mai trage asa ca ma mulg si il dau cu biberonul)si nu e f mult ptr ca nu prea am...nu stiu ce sa cred oricum o sa vb maine cu dr sa vad ce zice.
rody_ms
vai cat ati mai scris wacko.gif nu mai ajung sa recuperez, iar pana sa mai scriu ceva incep sa uit doh.gif ce vroiam sa scriu.
Cert e ca ma apuca niste emotii puternice cand vad cum va apropiati de momentul nasterii.
A mi-am amintit, ia sa nu va mai aud ca sunteti batrane. Oricum titlul asta imi apartine anima1.gif am eu 41 de ani, dar zau de nu ma simt ca si cum as avea 20. La inceput si eu spuneam ca sunt batrana sa mai fac un bebe..... etc,etc,etc..... dar totul s-a schimbat. Inclusiv felul in care vreau sa nasc adica natural, doar ca asta nu depinde de dorinta mea. Oricum medicul mi-a spus ca vom vedea atunci.
Am uitat sa va mai spun ca ieri am fost la control si se pare ca totul e ok cu colul meu. nu mi-a spus ca sa inchis la loc, dar nici ca e deschis. mi-a spus doar ca e bien si ne vedem peste o luna la control. Ma asteptam sa ma cheme mai des la controale, peste o luna o sa am 38 de saptamani
tutulica
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 19 2009, 08:06 PM) *
Buna...bebelina mea este bine dar eu sunt cam ingrijorata ptr ca nu prea am lapte si ii completez cu lapte praf dar cam vomita de la el si nu stiu de ce...maine ma duc la dr din nou cu ea si o sa intreb ce se intampla...a inceput sa zambeasca si a inceput sa si vada...nu distinge ce si cum dar vede umbre si imi place sa stau in fata ei ptr ca imi vede umbra si se uita ff atenta la mine cu o fata de curioasa...e o dulceata de fata...in rest suntem bine amandoua,popiciiiiii floare2.gif

Nici eu nu am lapte suficient,nu stiu de ce dar noaptea nu imi vine lapte asa ca si eu i-i dau peste noapte lapte praf.Fiindca este prematur ne-a fost recomandat din maternitate laptele pre nan dar nu avem probleme cu el.Ma gandesc ca daca nu i-ar place nu l-ar manca .Si Matei vomita cauza era ca este foarte lacom si gaurile de la tetina erau prea mari ,curgea foarte mult si termina biberonu in cateva clipe.I-am cumparat vreo 4 feluri de tetine si acum i-i dam cu cea care are gaura mica asa ca munceste mai mult pana mananca si nu i-i curge mult lapte dintr-o data.Obligatoriu i-l tinem in sus pana scoate aerul afara chiar daca dureaza mai mult.Poti sa faci pauze mici pana la terminarea biberonului ca sa respire.Inca un motiv de la care vomita a fost sab simplex picaturiile ptr colici asa ca am renuntat la ele de tot.
tutulica
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 19 2009, 08:17 PM) *
Asa ma gandeam si eu dar ciudat este ca nu vomita mereu doar cateodata...adik de 2-3 ori la 24 ore...eu ii dau la fiecare masa lapte praf si supliment ii dau lapte de la mine cat reusesc eu sa mulg cu pompa(pt ca sa invatat cu biberonul si acum e f puturoasa la san...nu mai trage asa ca ma mulg si il dau cu biberonul)si nu e f mult ptr ca nu prea am...nu stiu ce sa cred oricum o sa vb maine cu dr sa vad ce zice.

Cred ca motivul ptr care nu prea avem lapte este ptr ca ne mulgem noi altfel ar fi daca ar suge copilasul.Am mai vorbit si cu alte mamici si ele considera ca din acelasi motiv pierd laptele.
looloo
QUOTE(tutulica @ Nov 19 2009, 05:34 PM) *
Vad ca aveti activitate nu gluma,la cat mai multe pagini fetelor.Eu stau cu bebita in bratica ptr ca apropo de mancare Mateiut este cam flamancios si il doare burtica din cauza ca mananca de parca i-ar fura cineva biberonul.David ar fi vrut si el sa suga de la tatica dar am reusit sa-l conving ca nu este bine,voi ce-ati fi facut in locul meu?Mamicile care mai au copilasi ce o sa faceti daca cel mare o sa vrea si el sa suga?As vrea sa va rog ceva ptr ca eu nu reusesc sa va pun poze cu MATEI SI DAVID,daca doreste cineva sa-mi dea adresa de mail sa-i trimit poze apoi sa le posteze pe forum.As fi bucuroasa sa va fac cunostiinta cu minuniile mele si cred ca v-ar aduce zambetul pe buze sa-i vedeti.

cred ca i-as explica ca laptele de la san este bun numai pentru bebelusi, pentru ca ii ajuta sa creasca mari, asa cum a facut si el, dar pentru cei mari nu este bun si nici nu este foarte frumos. eventual da-i putin intr-o lingurita sau intr-o canuta sa vada cum este la gust ca sa ii satisfaci curiozitatea, dar nu-i da direct de la san. ma gandesc ca daca vrea neaparat de la san inseamna ca nu este curios sa vada cum este laptele ci vrea sa il imite pe matei, ceea ce nu mi se pare foarte bine pentru david. stiu a david este un copil foarte reusit, din cate ne-ai mai spus tu despre el si cred ca daca tu si cu tati i-ati explica pe intelesul lui de ce nu este voie de la san ar intelege si l-ar face si mai responsabil fata de matei. doar el este fratele mai mare, nu? eu una asa zic. explica-i ca nu este chiar frumos pentru un "barbat" de varsta lui sa faca asa ceva, si nici prea sanatos pentru matei (chiar daca tu dupa aceea ai spala sanul).

QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 05:45 PM) *
help
burtici/mamici...............voi ati hotarat daca veti alapta la cerere (CAND PLANGE SI VREA EL) SAU DIN 3 IN 3 ORE?
si de ce optati pentru una din variante?

eu cred ca o sa incerc din 3 in 3 ore, dar daca il vad ca plange, iti dai seama ca nu pot sa il las sa stea asa. sau daca vad ca nu se satura pentru ca o sa fie un lenevior. din cate am citit, e bine sa il hranesti atunci cand cere, dar ma gandesc ca totodata, copiilor le place rutina si un program, odata invatat, le aduce o anumita stare de liniste. eu cam asa stiu, de aceea voi incerca din 3 in 3 ore cu incalcarea regulii in situatii extreme laugh.gif

QUOTE(ingerul_alb @ Nov 19 2009, 09:06 PM) *
Buna...bebelina mea este bine dar eu sunt cam ingrijorata ptr ca nu prea am lapte si ii completez cu lapte praf dar cam vomita de la el si nu stiu de ce...maine ma duc la dr din nou cu ea si o sa intreb ce se intampla...a inceput sa zambeasca si a inceput sa si vada...nu distinge ce si cum dar vede umbre si imi place sa stau in fata ei ptr ca imi vede umbra si se uita ff atenta la mine cu o fata de curioasa...e o dulceata de fata...in rest suntem bine amandoua,popiciiiiii floare2.gif

este totusi posibil sa nu ii placa sau sa nu tolereze tipul de lapte praf pe care i-l dai. ai incerat sa il schimbi? verisoarei mele nu ii placea decat laptele din comert, si pentru ca numai de la ala lua ingreutate si doar pe ala il manca, doctorul i-a spus maica-sii sa ii dea din ala. vezi ce zice si doctorul.

QUOTE(rody_ms @ Nov 19 2009, 09:29 PM) *
Am uitat sa va mai spun ca ieri am fost la control si se pare ca totul e ok cu colul meu. nu mi-a spus ca sa inchis la loc, dar nici ca e deschis. mi-a spus doar ca e bien si ne vedem peste o luna la control. Ma asteptam sa ma cheme mai des la controale, peste o luna o sa am 38 de saptamani

asa rody! e normal s ate simti ca la 20 de ani, pentru ca se spune ca ai varsta din suflet si nu aia dupa ani.
cat despre control, si pe mine tot asa rar ma cheama doctorita. mi-a explicat ca atata timp cat analizele si controalele si ecografiile au iesit bune, nu are rost sa ma cheme mai des. mai curand, mi-a recomandat sa ma programez eu la ea daca am vreo problema, sau sa o sun decat sa vin degeaba la cabinet ca sa constate din nou ca e totul ok.
rody_ms
draga Tutulica astept pozele pe mail cu ceea mai mare placere ca sa le postez aici
pop_rodi_dori@yahoo.com
Te pupic si pe tine si pe bebe wub.gif hug.gif
looloo
tutulica, nu stiu daca ai inteles ceva din ce am scris. nu il cunosc bine pe david decat din ce mi-ai spus tu. dar sper ca am exprimat cat de cat ce voiam sa spun fara sa crezi ca ii aduc lui david vreo critica referitoare la comportamentul lui. nu a fost nicidecum intentia mea, doar am vrut sa acopar cele doua cauze ale curiozitatii lui: sa vada cum e laptele sau sa vada cum e sa suga la san.
sa nu te superi pe mine, te roooog.
rody_ms
QUOTE(looloo @ Nov 19 2009, 09:47 PM) *
asa rody! e normal s ate simti ca la 20 de ani, pentru ca se spune ca ai varsta din suflet si nu aia dupa ani.
cat despre control, si pe mine tot asa rar ma cheama doctorita. mi-a explicat ca atata timp cat analizele si controalele si ecografiile au iesit bune, nu are rost sa ma cheme mai des. mai curand, mi-a recomandat sa ma programez eu la ea daca am vreo problema, sau sa o sun decat sa vin degeaba la cabinet ca sa constate din nou ca e totul ok.


Drga Looloo, ma uit la tickerul tau si constat ca esti mai mare decat mine cu o zi. Oauuuuu
occasion.gif pt 34 sapt. si inca 6 saptamani minunate pana la marea intalnire
tutulica
QUOTE(looloo @ Nov 19 2009, 08:50 PM) *
tutulica, nu stiu daca ai inteles ceva din ce am scris. nu il cunosc bine pe david decat din ce mi-ai spus tu. dar sper ca am exprimat cat de cat ce voiam sa spun fara sa crezi ca ii aduc lui david vreo critica referitoare la comportamentul lui. nu a fost nicidecum intentia mea, doar am vrut sa acopar cele doua cauze ale curiozitatii lui: sa vada cum e laptele sau sa vada cum e sa suga la san.
sa nu te superi pe mine, te roooog.

El isi dorea sa suga inainte sa-l nasc pe Matei dar i-am spus ca laptele vine dupa nastere,cred ca este doar curios.Deocamdata nu a dat semne ca l-ar invidia pe Matei dintr-un anumit motiv.Ne-a transmis astazi doamna de la gradi ca David s-a schimbat mult in bine de cand am ajuns acasa si ca sigur a fost afectat de lipsa mea.Acum insa si-a revenit si se poarta altfelchiar a luat o bulina rosie astazi deoarece a fost foarte atent la lectie si a dat raspunsuri corecte la intrebari.Oricum are doar 5 ani si nu-i putem cere sa inteleaga anumite lucruri ca un om matur.
tutulica
QUOTE(rody_ms @ Nov 19 2009, 08:53 PM) *
Drga Looloo, ma uit la tickerul tau si constat ca esti mai mare decat mine cu o zi. Oauuuuu
occasion.gif pt 34 sapt. si inca 6 saptamani minunate pana la marea intalnire

Ti-am trimis pozele te rog sa postezi cateva dintre ele care sunt mai clare.Iti multumesc mult ca-ti pierzi timpul cu noi.Este brunet asa cum mi-am dorit ramane de vazut daca v-a avea si ochii verzi asa cum se pare.David este blond cu ochii caprui si imi doream ca Matei sa fie brunet.
Katrin
Buna mamicutze !!!
Tutulica asteptam poze cu flacaii smile.gif
Rody bebelina mea sughita cam de 3-4 ori pe zi si dintotdeauna am simtit aceste miscari ritmice doar in partea de jos, doar ca ..... de fiecare data imi spun la USG ca sta funduletul inainte. Si eu ma gindeam ca ar fi normal sa se simta sughitul acolo unde e capusorul si nu mai inteleg nimic ....

Fetelor eu zilele astea m-am cam plictisit acasa sad.gif .... nu stiu ce m-a apucat .... parca vreau la servici ..... vreau activitate .... am asa o stare sufleteasca aiurea sad.gif de nu pot sa va redau .... cred ca cind apare bebita n-o sa mai reusesc sa ma plictisesc deloc.
rody_ms
QUOTE(Katrin @ Nov 19 2009, 11:07 PM) *
Buna mamicutze !!!
Tutulica asteptam poze cu flacaii smile.gif
Rody bebelina mea sughita cam de 3-4 ori pe zi si dintotdeauna am simtit aceste miscari ritmice doar in partea de jos, doar ca ..... de fiecare data imi spun la USG ca sta funduletul inainte. Si eu ma gindeam ca ar fi normal sa se simta sughitul acolo unde e capusorul si nu mai inteleg nimic ....

Fetelor eu zilele astea m-am cam plictisit acasa sad.gif .... nu stiu ce m-a apucat .... parca vreau la servici ..... vreau activitate .... am asa o stare sufleteasca aiurea sad.gif de nu pot sa va redau .... cred ca cind apare bebita n-o sa mai reusesc sa ma plictisesc deloc.


imediat va postez pozele cu Matei, baietelul lui tutulica. Doar sa le modific putin contrastul
ingerul_alb
QUOTE(tutulica @ Nov 19 2009, 07:38 PM) *
Nici eu nu am lapte suficient,nu stiu de ce dar noaptea nu imi vine lapte asa ca si eu i-i dau peste noapte lapte praf.Fiindca este prematur ne-a fost recomandat din maternitate laptele pre nan dar nu avem probleme cu el.Ma gandesc ca daca nu i-ar place nu l-ar manca .Si Matei vomita cauza era ca este foarte lacom si gaurile de la tetina erau prea mari ,curgea foarte mult si termina biberonu in cateva clipe.I-am cumparat vreo 4 feluri de tetine si acum i-i dam cu cea care are gaura mica asa ca munceste mai mult pana mananca si nu i-i curge mult lapte dintr-o data.Obligatoriu i-l tinem in sus pana scoate aerul afara chiar daca dureaza mai mult.Poti sa faci pauze mici pana la terminarea biberonului ca sa respire.Inca un motiv de la care vomita a fost sab simplex picaturiile ptr colici asa ca am renuntat la ele de tot.

In legatura cu laptele o sa cer si parerea dr si o sa incerc sa il schimb...nu mi se pare a fi lacoma cand papa iar tetina are doar o gaurica...si eu o tin in sus pana scoate aerul dar nu il scoate de fiecare data iar pt colici eu folosesc Baby Drink este un ceai de la farmacie...asta mi-a recomandat dr dar nu am voie sa-i dau decat un pliculet pe zi adik 50 ml...aaaaa si mai am o problema...bubulina mea nu bea apa deloc,in fiecare zi incerc sa o pacalesc dar nu reusesc...cum simte ca e apa cum da afara biberonul cu limbuta si se stramba de parca i-as da cine stie ce...as vrea sa inlocuiesc apa cu ceai dar nu Baby Drink pt ca nu pot sa-i dau mai mult si nu stiu ce ceai sa ii dau...adik sa-i pot da in cantitati mai mari fara sa-i dauneze in vrun fel...imi pute-ti da un sfat? tzuc.gif
rody_ms
Draga Tutulica, ai o scumpete de baietel. Sa iti creasca mare si sanatos hug.gif . E mic el acum, dar ce mare se va face si va cucerii inimile fetelor
rody_ms
si acum fetelor Tutulica prin intermediul meu v-il prezinta pe Matei









am incercat sa le fac cat mai clare, sper sa se vada bine
rody_ms
inger alb, asteptam poze si cu comoara ta floare2.gif
looloo
QUOTE(rody_ms @ Nov 19 2009, 09:53 PM) *
Drga Looloo, ma uit la tickerul tau si constat ca esti mai mare decat mine cu o zi. Oauuuuu
occasion.gif pt 34 sapt. si inca 6 saptamani minunate pana la marea intalnire

dap, 6 saptamani rody. si minunate sa fie, dar mi s epare ca mai este o gramada!!!!! liwlol.gif) m-am tampit, vreau sa imi vad bebelul, sa il tin in brate... serios, sunt capia.

QUOTE(tutulica @ Nov 19 2009, 10:28 PM) *
El isi dorea sa suga inainte sa-l nasc pe Matei dar i-am spus ca laptele vine dupa nastere,cred ca este doar curios.Deocamdata nu a dat semne ca l-ar invidia pe Matei dintr-un anumit motiv.Ne-a transmis astazi doamna de la gradi ca David s-a schimbat mult in bine de cand am ajuns acasa si ca sigur a fost afectat de lipsa mea.Acum insa si-a revenit si se poarta altfelchiar a luat o bulina rosie astazi deoarece a fost foarte atent la lectie si a dat raspunsuri corecte la intrebari.Oricum are doar 5 ani si nu-i putem cere sa inteleaga anumite lucruri ca un om matur.

inseamna ca lui chiar i-ai lipsit mult de tot. asta inseamna ca aveti o relatie minunata. trebuie sa fii tare fericita ca ai un baietel atat de minunat si intelegator, care isi ia si in serios rolul de frate mai mare. mi-as dori ca si baietelul meu sa fie asa, iar eu sa pot stabili cu el o relatie atat de stransa. felicitari, tutulica. mamici asa... mai rarut.
cat despre matei... nu mi-l dai mie pana nasc, macar? sau macar o zi. hai, te roooogg!!!! este pur si simplu minunat. l-as manca tot. si nici nu pare asa micut. este un scumpic mai ales cum sta in paturica acolo si doarme ca un ingeras. doamne, nu mai pot de dragul lui. sa iti traiasca, tutlica si sa dea DD sa va bucurati toti 4 de cat mai multe zile fericite. da-i tu te rog lui matei un pupic din partea mea, ca de la mine nu ajunge la el smile.gif tzuc.gif
laura85soare
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 19 2009, 11:48 PM) *
In legatura cu laptele o sa cer si parerea dr si o sa incerc sa il schimb...nu mi se pare a fi lacoma cand papa iar tetina are doar o gaurica...si eu o tin in sus pana scoate aerul dar nu il scoate de fiecare data iar pt colici eu folosesc Baby Drink este un ceai de la farmacie...asta mi-a recomandat dr dar nu am voie sa-i dau decat un pliculet pe zi adik 50 ml...aaaaa si mai am o problema...bubulina mea nu bea apa deloc,in fiecare zi incerc sa o pacalesc dar nu reusesc...cum simte ca e apa cum da afara biberonul cu limbuta si se stramba de parca i-as da cine stie ce...as vrea sa inlocuiesc apa cu ceai dar nu Baby Drink pt ca nu pot sa-i dau mai mult si nu stiu ce ceai sa ii dau...adik sa-i pot da in cantitati mai mari fara sa-i dauneze in vrun fel...imi pute-ti da un sfat? tzuc.gif


in primul rand imi cer scuze ca dau buzna peste voi
am citit ca micuta ta vomita laptele
ce lapte ai zis ca ii dai?
te intreb deoarece si eu m-am confruntat cu aceasta problema
sa sti k nu faci nimic gresit in ceea ce priveste ca te mulgi............ din contra faci foarte, foarte bine.... asa poti vedea cantitatea de lapte pe care o ai in san
eu nu am facut de la bun inceput asa ceva
timp de 3 saptamani ne-am chinuit (eu si fetita mea) adica o puneam la san, o tineam si 3 ore sau chiar mai mult si plangea de mama focului si nu stiam de ce...... eu ma strangeam putin si automat imi iesia o picatura si credeam ca am lapte pana cand intr-o si m-a pus d-na dr de familie sa o alaptez in fata dansei si surprizaaaaaaaaa....... fata mea tragea in gol
nu va dati seama prin ce am trecut in clipa cand d-na dr de familie mi-a zis ca fata mea a trait cu zile.....
imediat ce am ajuns acasa medicul de familie m-a pus sa-i dau lapte praf si i-am dat nan1 dar il vomita in jet, i l-am schimbat si i-am dat milupa milumil 1

o alta cauza poate fi si tetina de la biberon
eu ii dau sa suga si acum cu tetine de la primi pasii 0+ acestea au gaurile cele mai mici
sa sti ca si eu cand ei dadeam nan1 nu parea ca nu-i place laptele il papa cu pofta dar il vomita

doar baby drink ii dai pentru colici?????? cred ca este foarte putin... este apa de ploaie

sa sti ca nici Andradei nu-i place apa..... incerc sa-i mai dau si eu cate putina sa se obisnuiasaca, sau mai ales cand sughite foarte rau de nu mai stiu ce sa-i fac



laura85soare
tutulica am si eu o intrebare cam cate kg avea baietelul tau in pozele acelea?
te intreb deoarece si fata mea tot asa slabuta era cand am nascut-o.
desi am nascut la 40 de saptamani si 5 zile....
Andrada a avut la nastere 2690 g si 51 cm
sincer imi era si frica sa pun mana pe ea.
dar stai linistita ca o sa vezi ce bine o sa ia in greutate.... nici tie n-o sa-ti vina sa crezi
asa imi spunea si mie dr de familie ca o sa-i prinda pe cei care s-au nascut la o greutate de 3 kg si ceva
si nu o credeam sub nici o forma
ingerul_alb
QUOTE(laura85soare @ Nov 19 2009, 11:06 PM) *
in primul rand imi cer scuze ca dau buzna peste voi
am citit ca micuta ta vomita laptele
ce lapte ai zis ca ii dai?
te intreb deoarece si eu m-am confruntat cu aceasta problema
sa sti k nu faci nimic gresit in ceea ce priveste ca te mulgi............ din contra faci foarte, foarte bine.... asa poti vedea cantitatea de lapte pe care o ai in san
eu nu am facut de la bun inceput asa ceva
timp de 3 saptamani ne-am chinuit (eu si fetita mea) adica o puneam la san, o tineam si 3 ore sau chiar mai mult si plangea de mama focului si nu stiam de ce...... eu ma strangeam putin si automat imi iesia o picatura si credeam ca am lapte pana cand intr-o si m-a pus d-na dr de familie sa o alaptez in fata dansei si surprizaaaaaaaaa....... fata mea tragea in gol
nu va dati seama prin ce am trecut in clipa cand d-na dr de familie mi-a zis ca fata mea a trait cu zile.....
imediat ce am ajuns acasa medicul de familie m-a pus sa-i dau lapte praf si i-am dat nan1 dar il vomita in jet, i l-am schimbat si i-am dat milupa milumil 1

o alta cauza poate fi si tetina de la biberon
eu ii dau sa suga si acum cu tetine de la primi pasii 0+ acestea au gaurile cele mai mici
sa sti ca si eu cand ei dadeam nan1 nu parea ca nu-i place laptele il papa cu pofta dar il vomita

doar baby drink ii dai pentru colici?????? cred ca este foarte putin... este apa de ploaie

sa sti ca nici Andradei nu-i place apa..... incerc sa-i mai dau si eu cate putina sa se obisnuiasaca, sau mai ales cand sughite foarte rau de nu mai stiu ce sa-i fac
Buna...noua ne face placere cand mai intra cate cineva nou si ne mai da sfaturi asa ca e o placere...ce lapte ii dau?Bebelac1 ptr ca asa mi-a zis dr...in legatura cu mulsul stiu si eu ca fac bine dar intr-o zi nu scot mai mult de 120 ml de lapte asta in zilele bune si tocmai asta ma ingrijoreaza ptr ca ea mananca 120 ml de lapte praf la o masa...maine ma duc la dr dimineata si o sa o alaptez si eu in fata ei ca ptr asta ma chemat la cabinet si sa vedem ce spune...doar Baby Drink ii dau dar fata mea are 18 zile si nu a facut inca colici eu ii dau asa ptr orice eventualitate dar nu am probleme cu ea in privinta asta...ii dau mai mult inloc de apa dar nu mai mult de 50 ml pe zi...o sa intru si maine sa va spun ce a zis dr,pana atunci pupici....aaaaaaaa TUTULICA FELICITARI PTR INGERASUL TAU...SA-TI TRAIASCA SI SA FIE SANATOS
MIOSA
QUOTE(laura07 @ Nov 19 2009, 04:14 PM) *
am facut si ultimele analize, miercuri merg cu rezultatul la medic
eu cand am scos fibromul, pe masa de operatie am fost dezbracata, acolo mi-au pus si sonda iar la terapie am fost tot dezbracata, ma gandesc ca si acum este la fel



stai linistita

eu am cezariana facuta acum 5 ani
si asta a fost procedura
sonda montata de asistenta in salon si pusa camasa lor pe tine
dupa ce te anesteziaza normal ca iti ridica camasa si iti da burta cu iod si ramai goala in partea de jos a corpului
dar in sus esti cu camasa pe tine
iar la reanimare ( terapie intensiva), eu am stat cu camasa pe mine
nu vad de ce unii ar face altfel
ca este o taietura de circa 10 cm...............
eu inebunesc daca ma pune sa ma dezbrac de tot
si asa mi-e rusine la fiecare control

bety_dumy
QUOTE(laura85soare @ Nov 20 2009, 12:15 AM) *
tutulica am si eu o intrebare cam cate kg avea baietelul tau in pozele acelea?
te intreb deoarece si fata mea tot asa slabuta era cand am nascut-o.
desi am nascut la 40 de saptamani si 5 zile....
Andrada a avut la nastere 2690 g si 51 cm
sincer imi era si frica sa pun mana pe ea.
dar stai linistita ca o sa vezi ce bine o sa ia in greutate.... nici tie n-o sa-ti vina sa crezi
asa imi spunea si mie dr de familie ca o sa-i prinda pe cei care s-au nascut la o greutate de 3 kg si ceva
si nu o credeam sub nici o forma

bine ai venit pe la noi LAURA ,nu am mai vorbit de mult..........ce face printesa ta???

QUOTE(MIOSA @ Nov 20 2009, 10:12 AM) *
stai linistita

eu am cezariana facuta acum 5 ani
si asta a fost procedura
sonda montata de asistenta in salon si pusa camasa lor pe tine
dupa ce te anesteziaza normal ca iti ridica camasa si iti da burta cu iod si ramai goala in partea de jos a corpului
dar in sus esti cu camasa pe tine
iar la reanimare ( terapie intensiva), eu am stat cu camasa pe mine
nu vad de ce unii ar face altfel
ca este o taietura de circa 10 cm...............
eu inebunesc daca ma pune sa ma dezbrac de tot
si asa mi-e rusine la fiecare control

si eu care ma gandeam ca numai mie imi este rusine la control......... rolleyes.gif
MIOSA
salutari mamici si bebici,

multe subiecte s-au dezbatut in ultimile 4 pagini
hai sa va zic cum a fost la mine
pe Calin l-am nascut la 2670 gr si 47 cm.........doctorita in acest caz mi-a recomandat Pre Nan ( lapte praf), eu lapte matern nu am avut( ma mulgeam o zi intreaga si ii strangeam cat pentru o masa restul era praf) si asta doar 3 saptamani ca apoi nu am mai avut deloc lapte. Cu Pre Nan Calin al meu mi-a luat cate 1 kg in greutate in fiecare luna .............primele 3 luni am folosit acest lapte chiar daca produce falimentul casei ( acum o cutie costa circa 33-35 lei iar mie Calin imi manca o cutie in 2 zile asta inseamna vreo 500 lei lunar ). Dupa cele 3 luni am trecut pe Bebelac pe care la mancat foarte bine si cu care a continuat sa ia in greutate 500-700 gr pe luna ( oricum in primele 3 luni ia cel mai mult). se zice ca la 1 an trebuie sa aibe de 3 ori greutatea de la nastere.
Despre tetine atentie mare ca ele sunt pe grupe de varste. Adica la 1 luna are o gaurica mica si cu cat creste bebe cu atat creste si gaura ( pe la 8-9 luni ii veti pune si cereale in biberonul cu lapte si are o gaura mare ca sa curga laptele acela cremos prin ea). Tot despre tetine sunt unele cu supapa ...........Calin nu le-a agreat tragea saracul si degeaba.
Apa nu i-am dat decat de pe la 3-4 luni in sus pentru ca ii dadeam ceai si lapte. Cand i-am introdus mancare diversificata am inceput sa-i dau si lapte. Daca sughita ii dadeam 2-3 picaturi de lamaie cu apa. Vedeti sa nu confundati regurgitatul cu vomitatul. Este specific fiecarui copil ca dupa ce mananca sa dea un pic afara de aceea cand il tineti sus sa ii iasa aerul punetiva pe umar o bavetica curata sa verse acolo nu pe bluza voastra.
Tutulica Matei al tau este un inger..........sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurie si fericire in suflet

Din punctul meu de vedere toate produsele pt colici sunt o prostie............copilul care face face si gata. In afara de ceai care poate avea si un alt rol eu am incercat toate produsele si tot mi-a facut colici ( am tinut regim alimentar de la 52 kg cat aveam cand am nascut in 3 saptamani cat l-am alaptata am ajuns la 38 kg..........si acest regim special sa nu faca colici............si tot a facut)
asa ca in afara de ceai ( baby drink i-am dat eu : contine anason, chimen, musetel si menta adica tot ce=i trebuie copilulu pt un tranzit intestinal bun), altceva nu am da gand sa ii dau bubulinei cand va veni
in rest sa auzim de bine

MIOSA


asa am uitat
despre timpii dintre mese
mie mi-a zis doctorita pediatru asa: laptele matern se digera intr-o ora jumate- doua ( ceea ce inseamna ca nu trebuie alaptat mai devreme de acest interval pt ca ii bagi lapte proaspat peste lapte deja partial digerat si ii dai niste dureri de burta mari).............iar laptele praf se digera intre 2 si 2 ore jumatate........asa ca sfatul meu nu alaptati mai devreme de 2 ore si jumatate cu lapte matern si nu alaptat mai devreme de 3 ore cu lapte praf. Am o cunostinta care la primul tipat ii baga tata in gura ..............si vreau sa va zic ca plangea mereu copilul acela iar ea era o leguma ............nici o coirba nu putea sa faca ca mereu il alapta..............degeaba i-am explicat, era si asistenta medicala de profesie ca tot nu a inteles si s-a chinuit ingrozitor si ea si copilul. Nu va incapatanati sa ii alaptati intr-una...........trebuie sa le lasati timp de digerare a ultimei mese. Un copil care plange nu plange doar de foame ( vrea alinare, il deranjeaza pampersul, o unghie, s-a speriat de ceva, il jeneaza un articol de imbracaminte ( atentie la etichete?)). Nu trebuie hraniti intr-una ca nu este bine pt sanatatea lor.

pupici si mai vb
soricica84
Neata fetele. Ce faceti? Cum va mai impacati cu somnul?
Eu dorm din ce in ce mai putin si mai rau, nu-mi gasesc nici o pozitie, mai mult dorm pe partea dreapta ca pe stanga ma dor coastele; ma duc la baie de 4-5 ori si cand ma trezesc sunt foarte obosita. Ziua incerc sa dorm macar putin dar nu prea reusesc.

tzuc.gif
bety_dumy
QUOTE(soricica84 @ Nov 20 2009, 11:31 AM) *
Neata fetele. Ce faceti? Cum va mai impacati cu somnul?
Eu dorm din ce in ce mai putin si mai rau, nu-mi gasesc nici o pozitie, mai mult dorm pe partea dreapta ca pe stanga ma dor coastele; ma duc la baie de 4-5 ori si cand ma trezesc sunt foarte obosita. Ziua incerc sa dorm macar putin dar nu prea reusesc.

tzuc.gif

si eu sunt la fel........de abia dorm...........dar eu incerc sa nu dorm ziua ca altfel...........toata noaptea stau cu ochii in tavan,,,,,,,
tutulica
Multumesc mult RODYptr poze arata grozav,cel putin ptr mine.Pozele sunt facute saptamana asta iar marti avea 2,410 kg nu-l cantaresc decat o data pe saptamana ,nu vreau s-o iau pe partea cealalta si sa fiu stresata ptr cateva grame pe care le ia sau nu le ia .In ce priveste ceaiul noi i-i dam ceai granulat de la milupa tot ptr colici dar nu i-i dau decat o data pe zi vreo 10 gr.Din maternitate n-i s-a spus ca avem voie sa-i dam intre mese jumatate din cantitatea de lapte pe care o bea.Medicul de familie mi-a recomandat sa nu-i dau nimic altceva decat lapte de la san pana la varsta de 6luni.Nu plange decat dacai-l supar atunci cand i-i schimb hainutele iar cand e foame isi roade pumni cu asa o pofta.In ce priveste apa nu o sa-i dau ptr ca laptele de la san contine si apa si am inteles ca nu mai este nevoie ,poate daca era vasra si era foarte cald.Eu ptr lapte beau ceai de chimen si vad ca are efect.Lapte praf i-i dau noaptea in cazul in care nu reusesc sa ma mulg suficient.
radu simona
probleme cu somnul nu prea am darprobleme cu picoarele si cu spatele ma dor abia mers sunt ca un pinguin acum am intrat in a36 saptamana mai avem un pic si scapam,e o frumusete matei sa fie sanatos si sa te bucuri de el oFloare1.gif
rody_ms
QUOTE(radu simona @ Nov 20 2009, 01:07 PM) *
probleme cu somnul nu prea am darprobleme cu picoarele si cu spatele ma dor abia mers sunt ca un pinguin acum am intrat in a36 saptamana mai avem un pic si scapam,e o frumusete matei sa fie sanatos si sa te bucuri de el oFloare1.gif

pimguine sau ratuste cred ca toate suntem. occasion.gif si inca 4 lipsite de peripetii. Simona ne spui si noua ce o sa ai fetita sau baiat? tzuc.gif
MIOSA


dureri: spate ba jos ba sus, burta ba jos ba sus, somn.................ciuciu............cateva ore pe noapte si alea vai mama lor..............culmea este ca la serviciu nu ma doare nimic.......doar seara si noaptea am dureri..........bebe da din maini si picioare super mult si tare...........aseara a sughitat saraca vreo 10 minute ..............
nicsor
QUOTE(soricica84 @ Nov 20 2009, 10:31 AM) *
Neata fetele. Ce faceti? Cum va mai impacati cu somnul?
Eu dorm din ce in ce mai putin si mai rau, nu-mi gasesc nici o pozitie, mai mult dorm pe partea dreapta ca pe stanga ma dor coastele; ma duc la baie de 4-5 ori si cand ma trezesc sunt foarte obosita. Ziua incerc sa dorm macar putin dar nu prea reusesc.

tzuc.gif



Nu vreau sa te sperii dar o sa fie din ce in ce mai rau. incearca sa dormi pe o suprafata mai moale, pe mine ma ajuta. noi dormim pe o canapea extensibila, una din parti este mai tare si anume cea de la margine. De cateva saptamani dorm pe ea deoarece la fel ca tine, merg de 4-5 ori la baie, dar dupa ce pleaca sotul dimineata la serv ma mut pe partea mai moale si pot spune ca e mult mai bine. macar mai dorm si eu 2-3 ore.
roxana_marius
QUOTE(soricica84 @ Nov 20 2009, 10:31 AM) *
Neata fetele. Ce faceti? Cum va mai impacati cu somnul?
Eu dorm din ce in ce mai putin si mai rau, nu-mi gasesc nici o pozitie, mai mult dorm pe partea dreapta ca pe stanga ma dor coastele; ma duc la baie de 4-5 ori si cand ma trezesc sunt foarte obosita. Ziua incerc sa dorm macar putin dar nu prea reusesc.

tzuc.gif

si eu dorm foarte rau, m-am chinuit de pe la 3 sa mai atipesc un pic, dar pe la 9 am reusit, incerc sa ma odihnesc cat mai mult ca nu vreau sa ma gaseasc bebe pe picior gresit, sa fiu deja obosita si somnoroasa cand imi da vestea ca viiinnneeeeeee

rody_ms
QUOTE(MIOSA @ Nov 20 2009, 01:34 PM) *
dureri: spate ba jos ba sus, burta ba jos ba sus, somn.................ciuciu............cateva ore pe noapte si alea vai mama lor..............culmea este ca la serviciu nu ma doare nimic.......doar seara si noaptea am dureri..........bebe da din maini si picioare super mult si tare...........aseara a sughitat saraca vreo 10 minute ..............

ohmy.gif tu inca mai mergi la servici?
nicsor
foarte active ati fost .....
felicitari pt cele 400 de pagini....

tutulica, m-am emotionat f tare cand ti-am vazut micutul. e tare frumusel! Sa va traiasca si sa ii dea Dumnezeu multa sanatate!
nicsor
foarte active ati fost .....
felicitari pt cele 400 de pagini....

tutulica, m-am emotionat f tare cand ti-am vazut micutul. e tare frumusel! Sa va traiasca si sa ii dea Dumnezeu multa sanatate!
nicsor
foarte active ati fost .....
felicitari pt cele 400 de pagini....

tutulica, m-am emotionat f tare cand ti-am vazut micutul. e tare frumusel! Sa va traiasca si sa ii dea Dumnezeu multa sanatate!
radu simona
am un baietel de 2.5kg dar inca mai crestem ca avem doar 36saptamani si doctorul ne-a zis ca o sa ajungem peste 3kg si jumatate si an luat destul in greutate de la 57kg am ajuns la78de kg,de aia ne dor picioarele si spatele si e un nazdravan si jumatate de l aora 8.30 incepe sa danseze in loc sa doarma si asa o tine pana pe la 21.30 can d selinisteste si prefera doar pe parte dreapta sa stea pe stanga e jale nu ma lasa sa stau 1 minut jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif cam asa face
Aurassha
QUOTE(tutulica @ Nov 19 2009, 10:28 PM) *
El isi dorea sa suga inainte sa-l nasc pe Matei dar i-am spus ca laptele vine dupa nastere,cred ca este doar curios.Deocamdata nu a dat semne ca l-ar invidia pe Matei dintr-un anumit motiv.Ne-a transmis astazi doamna de la gradi ca David s-a schimbat mult in bine de cand am ajuns acasa si ca sigur a fost afectat de lipsa mea.Acum insa si-a revenit si se poarta altfelchiar a luat o bulina rosie astazi deoarece a fost foarte atent la lectie si a dat raspunsuri corecte la intrebari.Oricum are doar 5 ani si nu-i putem cere sa inteleaga anumite lucruri ca un om matur.



Nu vreau sa dau sfaturi, tu stii cel mai bine cum sa-ti abordezi baietelul, il cunosti cel mai bine. Dar, fiind psiholog, nu pot sa nu remarc ca nu este ok dpdv psihologic sa-i incurajezi un astfel de comportament, pentru ca poti sa-i provoci o regresie sau o fixatie in stadiul oral. Parerea mea e ca, desi zici ca nu da semne ca l-ar invidia pe micutul Matei, s-ar putea sa fie totusi vorba de complexul lui Cain care s-a activat. Poate si faptul ca ai lipsit, si el a perceput si motivul pt care ai lipsit (adica cel mic) il face sa intre intr-o mica competitie cu fratiorul, care te-a acaparat :-). Si el vrea sa se asigure ca nu te-a pierdut, si ca nu si-a pierdut statutul.

Asta nu inseamna sa-i penalizezi cu ceva comportamentul sau curiozitatea. Dar nu-i genera asteptari, amanandu-l zicandu-i ca "alta data" sau ceva de genul asta, ci spune-i ferm ca nu se poate la varsta lui sa mai suga la sanul mamei, toti copiii, inclusiv el, au supt atunci cand a trebuit, la momentul potrivit. Acuma nu mai se poate, el e deja baiat mare. Acum e randul lui Matei, si trebuie sa-i respectam si lui dreptul la lapticul mamei. Si daca insista sau devine razgaiat, poti chiar sa plusezi putin: "Iti dai seama ce-ar zice alti baietei de varsta ta, colegii de gradi, daca ar afla ca sugi inca la sanul mamei? Ar rade de tine, ca inca nu esti baiat mare!" :-) Iar pe de alta parte securizeaza-l si ofera-i si lui cat poti de multa atentie si afectiune, sa vada ca nu s-a schimbat nimic in relatia dintre voi.

Scuze de bla-bla-ul psihologic :-) ... sper ca nu te-am suparat cu ceva.. vroiam doar sa-ti spun si parerea mea trandafir.gif
nicsor
eu nu mai reusesc sa scriu f mult, dar citesc tot ce ati scris.

as vrea sa deschid un alt subiect adresat in general mamicilor care au nascut deja.
Sunt curioasa sa aflu cum s-au comportat sanii vostrii inainte de nastere?
La mine sunt inca moi si cum ma apropii de termen ma asteptam sa se mai intareasca cat de cat. Eu chiar vreau sa alaptez la san si incep sa-mi pun problema dc o sa am sau nu lapte.
La mine dopul gelatinos se tot rupe, contractii sunt dar nu regulate, iar doctorul doreste sa mai asteptam pana luni, marti cu cezariana.
Cum a fost la voi?
Aurassha
Zuza mea era aseara pozitionata transvers, cu capul in dreapta si piciorusele in stanga.

Eu nu stiu ce sa mai cred... din ce ziceti voi, a mea a fost si cu capul in jos.. am si simtit ca sughite si eram convinsa ca e cu capul in jos.. si totusi, la eco aseara era transvers
Deci a fost, in decurs de 2 sapt, cu capul in stanga, sus, jos si in dreapta.. o fatzaita mai mare ca asta mica ca mea nu cred sa existe. Barbate-miu zice ca e normal, ca e clar ca seamana cu mine rolleyes.gif ca si eu sunt la fel de cand ma stiu.

Am decis sa mergem cu Dumnezeu inainte.. cum o da Domnul... mergem pe ideea de nastere naturala, si vedem la fata locului, daca nu se poate si nu se poate, intru in cezariana. Si, din cate am vb cu doctoritza, n-o sa vreau, daca nasc natural, nici anestezie din-aia peridurala. caci e cu risc sa ma bleojdesc de tot si se se intarzie nejustificat totul si sa fie nevoita doctoritza sa bage forcepsul dupa bebitza.. si eu nu vreau asta... Deci, vreau sa nasc ca pe camp laugh.gif

gabryelle
Aurassha...tu cu cine o sa nasti...?nu mai stiu daca mi-ai spus sau nu...

Nici eu nu vreau epidurala daca nasc natural....ca doamne fereste sa se ajunga la forceps....
Abia astept sapt viitoare sa ma duc la control sa vad ce mai zice...si ce mai face teroristul...ca are o energie in el ce nu am vazut...seamana cu taica-su ca maica-sa e mai lenesa...
gabryelle
[quote name='raluca4p' date='Nov 19 2009, 07:07 PM' post='1058153']
spune-ne si noua preturile pentru ce ai achizitionat si eventual marcile. cred ca toate suntem interesate de asta. am uitat sa-ti spun sa le folosesti cu placere tzuc.gif

Am luat saltelutza cu cocos cu 279 lei, cateva hainutze de la Alkarom....aveau preturi bune, carucior am luat de la Bertoni - modelul Plasma la care am adaugat si scaunul pt masina = 1020lei, un set de lenjerie tot de la Bertoni cu aparatori pt patut = 130 lei si un sterilizator ( are fct si de incalzir de la Joycare la 2 milioane.....

MIOSA
QUOTE(rody_ms @ Nov 20 2009, 11:49 AM) *
ohmy.gif tu inca mai mergi la servici?



DAAAAAAAAAAAAAAA
mai merg pana pe 30 Noiembrie !!!
asa am hotarat eu! ( teoretic trebuia sa intru pe 9 Noiembrie in prenatal)
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.