Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
looloo
doamne, inger alb, ce ingeras de fetita ai. e o scumpete. te rog si pe tine, ca pe tutulica: nu mi-o dai si mie macar o zi? sa o dragalesc un pic, si dupa aia ti-o dau inapoi. este o FRUMOASA!!!!! sa iti traiasca si sa fie fericita.

QUOTE(loryfel @ Dec 1 2009, 02:42 PM) *
Fetelor nu stiu cum sa va zic,am o scurgere abundenta de culoare alb-galbuie,mai mult alba si ca o crema,oare de la ce o fi,pun o intrebare stupida cred,dar ca sa ma lamuresc pana merg la doctor,ar putea fi dopul,nu are firisoare de sange,dar nu stiu,de aseara am observat ca imi curge mai mult decat de obicei,voi ce ziceti...ar trebui sa sun la doctor sau e o scurgere normala?

loryfel, dopul nu este o scurgere. poate iesi in reprize, dar este compact, ca si o piftie. si cum am mai zis, nu e musai sa fie vascularizat. in plus, este gelatinos, albicios transparent, nu alb-galbui. din cate stiu, si am observat la mine, ce spui tu este leucoree, adik secretiile vaginale, care spre sfarsitul sarcinii devin mai abundente. asa am si eu. combat cu stergerea cu servetele umede dupa ce merg la toaleta (adik sa fii mai stricta cu igiena locala). daca crezi ca este altceva, mergi macar la medicul de familie, dar eu zic ca nu este motiv sa te ingrijorezi. si lichid amniotic daca pierzi (mi-a spus doctorul care a avut grija de mine in spital sa fiu foarte atenta daca pierd lichid, mai ales ca am colul deschis si am pierdut dopul) este un lichid apos, transparent. si diferenta dintre el si scurgerile vaginale (leucoreea aceea) este ca nu are miros, culoare si este mai lichid, mai ca apa, asa. efectiv zici ca ai dat drumul la apa si curge un pic mai tulbure, sau daca stai la bloc, ca apa aia cu clor.
looloo
si pentru cele care nasc normal (sau cel putin isi doresc, cum sunt si eu), am gasit pe forum aici, imagini cu nasteri normale. filmulete. daca credeti ca nu faceti fata sa vedeti, va sfatuiesc sa nu va uitati. nu este ceva neaparat dur, dar este mult prea exact. daca sunteti mai sensibile (chiar si la imagini ce contin scene cu durere), nu va uitati. eu dupa ce am vazut asta, am constatat ca de fapt nasterea naturala consta intr-un efort destul de mare, dar pentru un timp scurt. daca va uitati, vedeti ca expluzarea dureaza numai vreo 2 minute. am ajuns la concluzia ca mai dureros este travaliul decat nasterea in sine. asa ca eu ma mentin: voi naste normal, daca nu apar complicatii. da Doamne sa nu apara! laugh.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1756
bety_dumy
QUOTE(rody_ms @ Nov 30 2009, 08:19 PM) *
Pai Mos Nicolae t-il face tie cadou pe bebe, iar cadourile lui bebe vor sta sub brad aduse de mos Craciun
Si fiinca esti atat de nerebdatoare, te rog sa imi dai un apel pe telefon cand se apropie momentul nasterii sa stau si eu linistita ca mi-ai transmis si mie nerabdarea ta. deabia astept sa te vad cu bebe in brate. pupici tzuc.gif

chiar sunt nerabdatoare.........asta si pentru ca imi este frica de momentul nasterii....de travaliu si vrea sa scap mai repede.

maine dimineata voi merge iar la control......sa vedem ce mai zice dna. doctor......
ingerul_alb
Buna mamici...va multumesc pt complimentele adresate fetitei mele...sunt sigura ca si voi o sa aveti niste ingerasi la fel sau poate mai frumosi iar tie looloo mnu ti-o dau ca mie frica ca nu mi-o mai dai inapoi laugh.gif ...va pupic dulcic si mai vb ca acum tre sa bag la spalat hainutelei ingerasului meu floare2.gif
looloo
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 1 2009, 03:42 PM) *
Buna mamici...va multumesc pt complimentele adresate fetitei mele...sunt sigura ca si voi o sa aveti niste ingerasi la fel sau poate mai frumosi iar tie looloo mnu ti-o dau ca mie frica ca nu mi-o mai dai inapoi laugh.gif ...va pupic dulcic si mai vb ca acum tre sa bag la spalat hainutelei ingerasului meu floare2.gif

si mie mi-ar fi frica liwlol.gif) , asa ca te inteleg
ingerul_alb
Daca tot am invatat sa postez si eu poze hai sa va fac cunostinta cu mine si sotul meu....si soacra este intr-o poza http://s959.photobucket.com/albums/ae72/ingerul_alb/
bety_dumy
QUOTE(looloo @ Dec 1 2009, 02:33 PM) *
si pentru cele care nasc normal (sau cel putin isi doresc, cum sunt si eu), am gasit pe forum aici, imagini cu nasteri normale. filmulete. daca credeti ca nu faceti fata sa vedeti, va sfatuiesc sa nu va uitati. nu este ceva neaparat dur, dar este mult prea exact. daca sunteti mai sensibile (chiar si la imagini ce contin scene cu durere), nu va uitati. eu dupa ce am vazut asta, am constatat ca de fapt nasterea naturala consta intr-un efort destul de mare, dar pentru un timp scurt. daca va uitati, vedeti ca expluzarea dureaza numai vreo 2 minute. am ajuns la concluzia ca mai dureros este travaliul decat nasterea in sine. asa ca eu ma mentin: voi naste normal, daca nu apar complicatii. da Doamne sa nu apara! laugh.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1756

le-am vazut si eu.............nasterea dureaza destul de putin,mai greu este pana iese capul si apoi umerii......de travaliu imi este si mie frica,ca cele sa zicem 5 minute pana iese bebe.........trec repede........
roxana_marius
Buna burtici, pana mai zilele trecute era carantina in Iasi si nu aveai voie cu nimic pentru bebe/ decat pampers acum trebuie sa iau si ce trebuie lui bebe? cam ce/cat ar trebui sa cuprinda, in varianata ca stam max.3 zile?
cat de des il schimba?
roxana_marius
Am fost cu tati la cumparaturi pentru bebe..............nici nu stiam ce vrem, dar ne miram ce mici sunt.....si dragute
aaaaaaaaa trebe sa am biberon la mine in maternitate? solutii de spalat/dezinfectat/hidratat, etc?
soricica84
QUOTE(loryfel @ Dec 1 2009, 02:42 PM) *
Fetelor nu stiu cum sa va zic,am o scurgere abundenta de culoare alb-galbuie,mai mult alba si ca o crema,oare de la ce o fi,pun o intrebare stupida cred,dar ca sa ma lamuresc pana merg la doctor,ar putea fi dopul,nu are firisoare de sange,dar nu stiu,de aseara am observat ca imi curge mai mult decat de obicei,voi ce ziceti...ar trebui sa sun la doctor sau e o scurgere normala?



Si eu am aceasta scurgere alba si este mai abundenta acum, dar asa este normal la sfarsitul sarcinii. Nu trebuie sa te ingrijorezi si sa alertezi doctorul.
ingerul_alb
Cam putina activitate pe aici...ce faceti dormiti?fetelor in maternitate nu prea iti trebuiesc multe...iti trebuie sapun,pampersi luati-va un pachet mic cu 43 de pampersi,crema de galbenele pt bebe,elastice de prins parul cand alaptati,servetele umede,vata cam 2 pachete...tampoane sa nu va luati ca nu prea va lasa sa inlocuiti vata cu tamponul asa ca nu are rost,vro 2-3 camasi de noapte,chilotei,hartie igienica,ciorapi,prosop...apropo va puteti lua si un prosop moale ca sa il puneti pe perna cand dormiti pt ca eu una am facut bubute pe fata de la lenjeria din spital....bine ca au trecut acum...biberon nu va trebuie...bineinteles hainute pt bebe ca cel putin la maternitate la bucu erau infasati in niste carpe rupte copii si cam atat,daca imi mai amintesc ceva va mai spun floare2.gif
bety_dumy
QUOTE(roxana_marius @ Dec 1 2009, 03:48 PM) *
Am fost cu tati la cumparaturi pentru bebe..............nici nu stiam ce vrem, dar ne miram ce mici sunt.....si dragute
aaaaaaaaa trebe sa am biberon la mine in maternitate? solutii de spalat/dezinfectat/hidratat, etc?

depinde de orasul tau..........la mine in oras nu trebuie pentru bebe decat pampersi.
ingerul_alb
Aaaaa si sa nu duceti tot pachetul de pampersi la asistentele de la nou-nascuti...duceti pe rand cam 8 pampersi pe zi pt ca ajung pt bebe...mie mi-a mai cerut si o cutie de lapte Nan ca sa-i de supliment si de produse de spalare sau dezinfectare pt bebe nu aveti nevoie in spital ca vin asistentele si il curata la ochisori si unde mai e nevoie iar baie nu se face in mod normal pana cand nu-i cade buricul dar asta presupun ca stiati
soricica84
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 1 2009, 06:35 PM) *
Cam putina activitate pe aici...ce faceti dormiti?fetelor in maternitate nu prea iti trebuiesc multe...iti trebuie sapun,pampersi luati-va un pachet mic cu 43 de pampersi,crema de galbenele pt bebe,elastice de prins parul cand alaptati,servetele umede,vata cam 2 pachete...tampoane sa nu va luati ca nu prea va lasa sa inlocuiti vata cu tamponul asa ca nu are rost,vro 2-3 camasi de noapte,chilotei,hartie igienica,ciorapi,prosop...apropo va puteti lua si un prosop moale ca sa il puneti pe perna cand dormiti pt ca eu una am facut bubute pe fata de la lenjeria din spital....bine ca au trecut acum...biberon nu va trebuie...bineinteles hainute pt bebe ca cel putin la maternitate la bucu erau infasati in niste carpe rupte copii si cam atat,daca imi mai amintesc ceva va mai spun floare2.gif



Multumim pentru aceste informatii. Chiar sunt utile, mai ales pt mine smile.gif .
natsandrea
buna mamicilor trandafir.gif
am venit sa va doresc nastere usoara si refacere rapida.....si mai ales bebelusi sanatosi
a venit si luna voastra...multa bafta va doresc
roxana_marius
multumesc frumos!..............dar hainutele pentru bebe cate, de care sau doar de infasat?
roxana_marius
Am o problema existentiala......oare nu aprind luminile pentru sarbatori de astazi, tare as vrea sa le vad.............dar daca tati vine de la munca si-l plimb degeaba, cred ca se supara................si asa am mers 1h si 1/2 pe jos astazi .........chiar daca mai sunt cateva zile nu as vrea sa o fortez sa vina!
sunt paranoia......................la fiecare miscare, ma gandesc ca a venit timpu..................si sincer nu simt de cat emotii, si ma rog la DD sa venim sanatoase acasa...................probabil ati auzit de celebru domn stafilococ din Iasi, astta e cea mai mare grija/frica.
eu incerc sa fiu cat mai odihnita, ma gandesc ca daca vine nu vreau sa fiu din start obosita si somnoroasa, ca atunci de unde sa iau energie sa trec de travaliu?

in rest tare vreau sa vina zapada si craciunu!............deja ma gandesc ca peste vrio 3 ani va merge cu noi la schi! rolleyes.gif
MIOSA
QUOTE(bety_dumy @ Dec 1 2009, 01:36 PM) *
chiar sunt nerabdatoare.........asta si pentru ca imi este frica de momentul nasterii....de travaliu si vrea sa scap mai repede.

maine dimineata voi merge iar la control......sa vedem ce mai zice dna. doctor......


bafta maine la control!!

nicsor
buna fetelor!
foarte active ati fost..............cand am timp o sa citesc ce am pierdut, momentan timpul nu imi permite si sunt f obosita.....stau f prost la capitolul somn...........

am revenit!
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.
suntem acasa de vineri si incercam sa ne acomodam ......bebe este cumintel. cu mancatul stam mai prost, dar pe zii ce trece e din ce in ce mai bine........

nu stiu sa pun poze asa ca cine se ofera sa-mi puna si mie astept adresa de email. mailul meu este bcs_nico@yahoo.com

pupici
MIOSA


acum am venit din parc
dezamagita ca nu au aprins luminitele
cica pe 5 decembrie ( teoretic nu inseamna nimic aceasta data), dar ma rog
s-a dat baiatul in leagane si masinute , am luat kurtos si am privit pe la tarabe cu turta dulce si acadele
preturile de neam prost ca la noi in Romania
o tura cu masinuta 8 lei ............fara comentarii
asa ca am programat urmatoarea plimbare prin parc pe 6 decembrie ( iesim mai pe inserate la vot si dam o raita prin parc), ca sa vedem luminitele din Parcul Moghioros
eu una sunt inebunita dupa luminite
cine stie Bucurestiul an de an plec din P-ta Romana pe jos pana la Universitate si apoi ma duc tot pe jos in Cismigiu sa beau un vin fiert
bineinteles ca anul acesta voi sari peste acest ritual dar cu masina tot ma plimb odata sa vad centrul luminat
in parc lume multaaaaaaaaaaa...........ca la 1 decembrie.............dar nimic special organizat
dupa o ora si ceva de plimbare ma simt cam ametita ( eu nu am facut deloc miscare in timpul sarcinii......serviciu , gradinita, casa si asata cu masina mica.........p jos cateva sute de metri doar)
stau un pic in pat si apoi bag o fripturica la cuptor
inger multumim de sfaturile privind spitalizarea

o seara buna si o noapte odihnitoare

MIOSA
QUOTE(nicsor @ Dec 1 2009, 06:03 PM) *
buna fetelor!
foarte active ati fost..............cand am timp o sa citesc ce am pierdut, momentan timpul nu imi permite si sunt f obosita.....stau f prost la capitolul somn...........

am revenit!
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.
suntem acasa de vineri si incercam sa ne acomodam ......bebe este cumintel. cu mancatul stam mai prost, dar pe zii ce trece e din ce in ce mai bine........

nu stiu sa pun poze asa ca cine se ofera sa-mi puna si mie astept adresa de email. mailul meu este bcs_nico@yahoo.com

pupici



bine ati venit respectiv revenit
sa-ti traiasca baiatul s, sa fie sanatos si la punga gros
o sa-ti revii sau mai bine zis o sa te obisnuiesti cu somnul acesta in etape
ai facut cezariana? dane detalii daca poti, cat a costat , cum sunt serviciile, ce ti-au cerut in maternitate etc

bafta si sa aveti grija de voi
Rox12
QUOTE(nicsor @ Dec 1 2009, 06:03 PM) *
buna fetelor!
foarte active ati fost..............cand am timp o sa citesc ce am pierdut, momentan timpul nu imi permite si sunt f obosita.....stau f prost la capitolul somn...........

am revenit!
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.
suntem acasa de vineri si incercam sa ne acomodam ......bebe este cumintel. cu mancatul stam mai prost, dar pe zii ce trece e din ce in ce mai bine........

nu stiu sa pun poze asa ca cine se ofera sa-mi puna si mie astept adresa de email. mailul meu este bcs_nico@yahoo.com

pupici

Felicitari. floare2.gif floare2.gif floare2.gif Asteptam poze si povestea nasterii daca te lasa bebe Mihnea .
rody_ms
QUOTE(nicsor @ Dec 1 2009, 08:03 PM) *
buna fetelor!
foarte active ati fost..............cand am timp o sa citesc ce am pierdut, momentan timpul nu imi permite si sunt f obosita.....stau f prost la capitolul somn...........

am revenit!
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.
suntem acasa de vineri si incercam sa ne acomodam ......bebe este cumintel. cu mancatul stam mai prost, dar pe zii ce trece e din ce in ce mai bine........

nu stiu sa pun poze asa ca cine se ofera sa-mi puna si mie astept adresa de email. mailul meu este bcs_nico@yahoo.com

pupici

felicitari pt bebe. Sa creasca mare, sanatos si frunos si sa fii mandra de printul tau hug.gif
Daca vrei poti sa trimiti pozele pe adresa pop_rodi_dori@yahoo.com
rody_ms
Lista mamici decembrie 2009

LISTA MAMICI SI BEBEI

tutulica – Matei Cristian data nasterii 23 oct -2,160 kg 45 cm
ingerul alb – Denise Ana Maria – data nasterii 2 noiembrie
ramona z - Ayman Ahmed - data nasterii 20 noiembrie, 3,750 kg, nastere naturala
Nicsor – - Mihnea Gabriel 24 noiembrie, 3,420 kg, 49,5 cm

LISTA MAMICI CU BURTICI

laura07 - 1 dec - Stefan Alexandru
Katrin - 18 dec - fetita.gif Gloria
larysa 25 – 25 dec - Luca Andrei
looloo – 31 dec - Teodor Stefan - Maternitatea Buzau - dr. Stoica Gratiela
loryfel - 24 dec - Petronius Sebastian - Brasov - Materniatea Brasov
aurassha - 23 dec - Eva Maria - Bucuresti- Filantropia
radu simona – 25 dec
bety dumy - 9 dec - Silviu Florian sau Marian - Spitalul judetean
Mar59ro - 1 dec - Miriam Ayline Brasov - Maternitatea Brasov
Soricica84 – 14 dec - Raul Andrei - Bucuresti Maternitatea Bucuresti - dr. Olaru Gabriel
Rody_ms – 1 ian - fetita.gif - Maternitatea veche Tg Mures
OAna22 - 25 dec- 1 ian - barza.gif
Tinkerbell - Arina- 10 dec - fetita.gif
TINA_MRVL ? dec - barza.gif
Raly 12 dec - Bianca - Spitalul Sf Pantelimon Bucuresti - dr. Irina Pacu
lolitaa - 25 dec - barza.gif
ruxy80 - 04 ian Evelina Maria
raluca4p - 22 dec - Natalia Maria
MIOSA - 29 dec - Anca Maria- Bucuresti Prelungirea Ghencea - Materniatea CFR2
masada - 19 dec - Cristian Matei - Spitalul Cuza Voda Iasi
annitado -24 dec - Roxana - Vatra Dornei-Maternitatea Bistrita
oproiu 23 dec - barza.gif Spitalul Polizu, Bucuresti, dr Lemnete Gabriel
giulia26it - 8 dec
danna2009 - 2 dec - fetita.gif - Maternitatea polizu, dr.Horia Cioflan
roxana marius - 8 dec, Gabriela Cosmina, Maternitatea Cuza Voda, Iasi
Izabellax3 - 31 dec - Darius Constantin - Spital Ilfov
Rox12 - 26 dec - Bogdan Cristian - Maternitatea Filantropia
mela 74 - 25 dec - fetita.gif
Zamorica - 27 dec
Gabryelle – 31 dec – Cristian Stefan - Filantropia, dr. Maria Bari
liana - 1 dec - Naomi - Spania

Lista mamici cu burtici pe care le rugam sa mai intre din cand in cand pe forum
clauditza
Mami Irina
pisicul
irina m
dumy 82
laurette
roxanna
liaana
alex2009
little bebe
Inutza – 12 dec
Ioana31 – 15 dec
Adaadriana – 1 dec
Oana georgiana - 18 dec
thaisa - 15 dec
ingerul_alb
QUOTE(nicsor @ Dec 1 2009, 06:03 PM) *
buna fetelor!
foarte active ati fost..............cand am timp o sa citesc ce am pierdut, momentan timpul nu imi permite si sunt f obosita.....stau f prost la capitolul somn...........

am revenit!
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.
suntem acasa de vineri si incercam sa ne acomodam ......bebe este cumintel. cu mancatul stam mai prost, dar pe zii ce trece e din ce in ce mai bine........

nu stiu sa pun poze asa ca cine se ofera sa-mi puna si mie astept adresa de email. mailul meu este bcs_nico@yahoo.com

pupici

Felicitari...sa-ti traiasca,sa fie sanatos,frumos si sa te bucuri de el in fiecare clipa...te astepatam cu detali floare2.gif
ingerul_alb
QUOTE(roxana_marius @ Dec 1 2009, 05:15 PM) *
multumesc frumos!..............dar hainutele pentru bebe cate, de care sau doar de infasat?

Hainute pt bebe cateva schimburi...adik costumase,caciulite,ciorapei si eventual manusi ca sa nu se zgarie pe fata (asta daca ai daca nu asta e)iar daca vrei sa o infesi(eu nu am infasat-o pe pitica mea)ia si cateva fase si cam atat aaaaaaaa si o paturica ca sa o invelesti in caz ca nu vrei sa o infesi...cam atat...cate hainute nu stiu sa-ti spun vro 3 din fiecare (costumase,caciulite,ciorape)in caz ca iti mai trebuie o sa-ti mai aduca cineva pe parcurs...si poti lua la tine si costumasul cu care scoti copilul din spital daca vrei daca nu tot la fel ti-l poate aduce cineva atunci
simina_ana
Anul trecut pe vremea asta, tati se ruga de Iancu sa iasa din burtica.....dar bebe mic si smecher s-a lasat asteptat....si a venit 7 zile mai tarziu.....
Nici nu-mi vine sa cred ca a trecut deja un an si incep sa se nasca bebeii de decembrie 2009....
Fetelor.....sarcina usoara in continuare....si nastere si mai usoara....Sa nu va fie teama de nastere... naturala sau cezariana....ganditi-va ca o sa va tineti puiutul in brate cat de curand.....Un cadou mai frumos nici ca va putea aduce Mosul....
Pupici la burtici, mamici si bebici care s-au grabit sa iasa....
looloo
nicsor, sa-ti traiasca baiatul. ce fericita trebuie sa fii cu el acasa!!! e bine, e sanatos... e langa tine... ce iti mai poti dori? zi-ne mai multe despre nastere si ce face bebe acasa. nu stiu, povesteste orice.

si fetelor, de astazi cu adevarat ne numim "mamici de decembrie" smile.gif
bety_dumy
QUOTE(roxana_marius @ Dec 1 2009, 06:38 PM) *
Am o problema existentiala......oare nu aprind luminile pentru sarbatori de astazi, tare as vrea sa le vad.............dar daca tati vine de la munca si-l plimb degeaba, cred ca se supara................si asa am mers 1h si 1/2 pe jos astazi .........chiar daca mai sunt cateva zile nu as vrea sa o fortez sa vina!
sunt paranoia......................la fiecare miscare, ma gandesc ca a venit timpu..................si sincer nu simt de cat emotii, si ma rog la DD sa venim sanatoase acasa...................probabil ati auzit de celebru domn stafilococ din Iasi, astta e cea mai mare grija/frica.
eu incerc sa fiu cat mai odihnita, ma gandesc ca daca vine nu vreau sa fiu din start obosita si somnoroasa, ca atunci de unde sa iau energie sa trec de travaliu?

in rest tare vreau sa vina zapada si craciunu!............deja ma gandesc ca peste vrio 3 ani va merge cu noi la schi! rolleyes.gif


la mine in oras le-a aprins............este asa de frumos......perioada asta a anului imi place cel mai mult......ma emotioneaza mereu.........
si eu am mers ieri mult...........dar am mai stat si jos.......am mai mers..........cica face bine,ne ajuta sa nastem usor.
si sa stii ca nu esti paranoia......sau poate suntem amandoua,ca si eu daca e ceva mai asa zic ''gata vine bebe''.........daca simt vreo durere........sau orice.....

QUOTE(MIOSA @ Dec 1 2009, 06:59 PM) *
bafta maine la control!!

multumesc.........maine revin cu detalii......

QUOTE(nicsor @ Dec 1 2009, 07:03 PM) *
buna fetelor!
foarte active ati fost..............cand am timp o sa citesc ce am pierdut, momentan timpul nu imi permite si sunt f obosita.....stau f prost la capitolul somn...........

am revenit!
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.
suntem acasa de vineri si incercam sa ne acomodam ......bebe este cumintel. cu mancatul stam mai prost, dar pe zii ce trece e din ce in ce mai bine........

nu stiu sa pun poze asa ca cine se ofera sa-mi puna si mie astept adresa de email. mailul meu este bcs_nico@yahoo.com

pupici

FELICITARI PENTRU BEBE.

acum il asteptam pe cel de decembrie.........sa vedem cui ii aduce mosu' primul bebe.

pupici la toate burticutele si bebeii
tinkerbell
fetelor...care mai naste natural pe aici? pe mine a inceput sa ma cam i a frica deoarece stiu ca este foarte aproape....doctorul mi-a spus sa revin peste 2 sapt daca mai e cazul ...daca nu sa l sun sa vina la spital biggrin.gif am 38 de sapt acum...voi cum va simtiti? si as vrea sa mi spuneti daca v ati ingrasat pt k eu am 78 de kg....si avem 50 sad.gif((( si sunt fff umflata...si are cineva idee unde se face injectia aceea pt dilatare? :*
bety_dumy
QUOTE(tinkerbell @ Dec 2 2009, 12:28 AM) *
fetelor...care mai naste natural pe aici? pe mine a inceput sa ma cam i a frica deoarece stiu ca este foarte aproape....doctorul mi-a spus sa revin peste 2 sapt daca mai e cazul ...daca nu sa l sun sa vina la spital biggrin.gif am 38 de sapt acum...voi cum va simtiti? si as vrea sa mi spuneti daca v ati ingrasat pt k eu am 78 de kg....si avem 50 sad.gif((( si sunt fff umflata...si are cineva idee unde se face injectia aceea pt dilatare? :*

eu vreau sa nasc natural..........si imi este si mie frica .........
pentru dilatare se baga perfuzie,nu face injectie.....
MIOSA


buna dimineata mamici si bebici de decembrie,

ce faceti? noi suntem bine, facem un pic de ordine prin casa, iesim un pic pe afara, lucruri obisnuite
aseara am avut iar arsuri ( nu mai avusesem de vreo 2 saptamani), si nu stiu mai este normal sa am acum la 34 saptamani...............sau este un semn rau?
de la 2 dimineata nu a mai dormit..............asta este
fetelor m-am hotarat.............azi fac o ciorbita de fasole cu cimbru, kaiser etc
dupa ce nasc nu o sa mai am voie o perioada ..........asa ca o fac azi ca cine stie cand mai pot manca asa bunatate de mancarte traditional romaneasca..............ma duc in piata si iau si niste ceapa verde...........ca tot a fost ieri ziua Nationala a Romaniei.............ori la bal ori la spital vorba aceea...........daca am iar arsuri am pus-o

laura in cazul in care citesti ce scriem eu iti urez bafta pentru ziua de vineri............banuiesc ca ai emotii mari de intri asa rar................ma voi gandi cu drag la tine si la bebe-ul tau care vineri va vedea o mamica frumoasa plina de iubire

fetele va urez o zi buna cu spor si vorbim mai incolo
fug sa spal vasele fac_curat.gif si sa fac curatenie
raly
buna dimineta fetelor,
astazi e prima mea zi oficiala de prenatal! rolleyes.gif
ma pun pe citit si ne auzim mai tarziu, ca azi mergem si la medic sa o vedem pe bebelusha si sper sa aflam si data cezarienei.
pupici si o zi frumoasa va doresc trandafir.gif
soricica84
QUOTE(nicsor @ Dec 1 2009, 08:03 PM) *
buna fetelor!
foarte active ati fost..............cand am timp o sa citesc ce am pierdut, momentan timpul nu imi permite si sunt f obosita.....stau f prost la capitolul somn...........

am revenit!
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.
suntem acasa de vineri si incercam sa ne acomodam ......bebe este cumintel. cu mancatul stam mai prost, dar pe zii ce trece e din ce in ce mai bine........

nu stiu sa pun poze asa ca cine se ofera sa-mi puna si mie astept adresa de email. mailul meu este bcs_nico@yahoo.com

pupici



Felicitari pentru cel mic si asteptam mai multe detalii cand ai mai mult timp liber floare2.gif !
oproiu
QUOTE(nicsor @ Dec 1 2009, 08:03 PM) *
marti pe 24 a venit pe lume Mihnea Gabriel, 3420, 49.5 cm si nota 10.

SA ITI TRAIASCA BAIETELUL SA FIE SANATOS, FRUMOS,NOROCOS!

QUOTE(tinkerbell @ Dec 2 2009, 01:28 AM) *
fetelor...care mai naste natural pe aici? pe mine a inceput sa ma cam i a frica deoarece stiu ca este foarte aproape....doctorul mi-a spus sa revin peste 2 sapt daca mai e cazul ...daca nu sa l sun sa vina la spital biggrin.gif am 38 de sapt acum...voi cum va simtiti? si as vrea sa mi spuneti daca v ati ingrasat pt k eu am 78 de kg....si avem 50 sad.gif((( si sunt fff umflata...si are cineva idee unde se face injectia aceea pt dilatare? :*

Eu voi naste natural 100% iar dr m-a asigurat ca voi putea chiar daca sufar de aritmie extrasistolica clasa Lown3! cat despre kg stai linistita si eu de la 53 am ajuns la 75kg!
QUOTE(simina_ana @ Dec 1 2009, 09:45 PM) *
Anul trecut pe vremea asta, tati se ruga de Iancu sa iasa din burtica.....dar bebe mic si smecher s-a lasat asteptat....si a venit 7 zile mai tarziu.....
Nici nu-mi vine sa cred ca a trecut deja un an si incep sa se nasca bebeii de decembrie 2009....
Fetelor.....sarcina usoara in continuare....si nastere si mai usoara....Sa nu va fie teama de nastere... naturala sau cezariana....ganditi-va ca o sa va tineti puiutul in brate cat de curand.....Un cadou mai frumos nici ca va putea aduce Mosul....
Pupici la burtici, mamici si bebici care s-au grabit sa iasa....

Sa iti traiasca baitelul si la multi ani, iti multumim ca esti inca alaturi de noi,poate ne dai si niste sfaturi?!
QUOTE(MIOSA @ Dec 2 2009, 10:23 AM) *
aseara am avut iar arsuri ( nu mai avusesem de vreo 2 saptamani), si nu stiu mai este normal sa am acum la 34 saptamani...............sau este un semn rau?

Si noi inca avem arsuri dar am observat ca e vb si de ceea ce mananc, de ex am mancat un pateu vegetal cam piperat iar noaptea am avut niste arsuri de ma tavaleam pe jos,asa ca ai grija ceea ce mananci!
Spor la treaba!


soricica84
QUOTE(tinkerbell @ Dec 2 2009, 01:28 AM) *
fetelor...care mai naste natural pe aici? pe mine a inceput sa ma cam i a frica deoarece stiu ca este foarte aproape....doctorul mi-a spus sa revin peste 2 sapt daca mai e cazul ...daca nu sa l sun sa vina la spital biggrin.gif am 38 de sapt acum...voi cum va simtiti? si as vrea sa mi spuneti daca v ati ingrasat pt k eu am 78 de kg....si avem 50 sad.gif((( si sunt fff umflata...si are cineva idee unde se face injectia aceea pt dilatare? :*



Buna. Si eu tot natural voi naste, in principiu daca nu apare vreo problema, pt ca bebele este intors cu capul in jos spre iesire. Mie saptamana trecuta mi-a spus doctorul ca pana maine pe 3 voi naste, dar se pare ca cel mic se lasa asteptat. Maine ma duc la control sa vedem ce-mi mai spune.
Si mie imi este frica de nastere, dar incerc sa ma gandesc la momentul cand il voi tine in brate. Abia astept si nu ma mai gandesc la durere. Dar el nu anunta nimic....
In ceea ce priveste kg si eu am luat cam multe de la 60 kg la 83 kg si eu m-am umflat mai ales la picioare, in rest la fata nu prea.
Seara in special am dureri sub burta si daca merg pe jos la fel ma doare si se lasa durerea pe picioare, mi se contracta si burta dar fara durere, ca sa ma pot alarma si gandi ca este un semn pt nastere.
De injectia pt dilatare nici eu nu stiu prea multe.
Aurassha
Si pe mine a inceput sa ma ia frica... am implinit azi 37 de saptamani, dar ne-a spus doctoritza ca fetita e cam cu 5-7 zile in urma.. deci as fi de fapt in 36.
Maine ma duc iar la ecograf, cu speranta ca intre timp s-a intors cu capul in jos (desi nu prea cred, ca simteam, banuiesc).
Mie mi-e frica de cezariana... mai rau decat de nasterea naturala..
Dar, cum o da Domnul.. numa' Eva sa fie bine..

Legat de kilograme, nu va mai ganditi, ca n-are rost. Sunt femei care iau 5-7 kile maxim si la 3 luni dupa nasterea arata exact ca inainte, si sunt altele care iau 40 de kile. Asta e! Acum avem alte prioritati, dupa ce nastem discutam si solutii anti-kilograme, anti-celulita si vergeturi, etc... Acum sa ne concentram sa trecem cu bine noi si bebeii peste nastere si primele zile :-)

Pupici!
oproiu
QUOTE(Aurassha @ Dec 2 2009, 12:51 PM) *
Si pe mine a inceput sa ma ia frica... am implinit azi 37 de saptamani, dar ne-a spus doctoritza ca fetita e cam cu 5-7 zile in urma.. deci as fi de fapt in 36.

Si noi azi am implinit 37 de sapt super.gif ,saptamana trecuta cand am fost la dr a zis ca bebe e cu capul in jos bine pozitionat, colul e scurtat, deci suntem pregatiti!

Fetetelor vreau sa va intreb ceva....voi aveti vise erotice?...e adevarat ca nu mai fac "treaba" cu sotul dar e normal?
Pup
bety_dumy
tocmai am venit de la control.......doctora mea tot o tine cu cezariana.........
ma anuntat ca in weekend nu va fi in localitate deci nu va veni sa ma asiste daca nasc.......iar de garda la spital vor fi niste doctori unde va trebui sa fiu ''pregatita'' in cazul in care pana la urma trebuie cezariana.
ma mai gasit si cu tensiunea f mare (16 cu 10) iar dupa-masa ma chemat la policlinica sa imi dea trimitere la cardiolog.
nu stiu ce sa fac fetelor............trebuie sa-i dau raspunsul dupa-masa ptr ca daca optez ptr cezariana ,maine sau vineri ma programeaza ptr operatie.
i-o fi frica din cauza tensiunii mari??

ce ma sfatuiti sa fac??
raly
QUOTE(bety_dumy @ Dec 2 2009, 12:11 PM) *
tocmai am venit de la control.......doctora mea tot o tine cu cezariana.........
ma anuntat ca in weekend nu va fi in localitate deci nu va veni sa ma asiste daca nasc.......iar de garda la spital vor fi niste doctori unde va trebui sa fiu ''pregatita'' in cazul in care pana la urma trebuie cezariana.
ma mai gasit si cu tensiunea f mare (16 cu 10) iar dupa-masa ma chemat la policlinica sa imi dea trimitere la cardiolog.
nu stiu ce sa fac fetelor............trebuie sa-i dau raspunsul dupa-masa ptr ca daca optez ptr cezariana ,maine sau vineri ma programeaza ptr operatie.
i-o fi frica din cauza tensiunii mari??

ce ma sfatuiti sa fac??

buna bety,
sincer, eu in locul tau as mai cere si parerea altui medic. crezi ca te poti duce si la alt medic inainte sa mergi la ea? mi se pare ca insista prea mult cu cezariana...
tutulica
Buna mamicutelor,o felicitam intai pe noua mamicuta multa sanatate la amandoi sa-ti creasca mare baietelul si sa-ti aduca bucurie toata viata.A nascut si Adadriana desi am vazut ca nu a mai intrat pe acest forum ,a nascut joi si are un baietel de 3,700kg si 53cm ,i-l cheama COSMIN STEFAN asa ca puteti s-o treceti la listuta de mamicute.Noi suntem cumintei si tot mai frumusel sotu zice ca seamana cu el eu ca seamana cu mine mai vedem noi in luniile ce au sa vina.Am intrat in decembrie cred c-o sa fie cea mai frumoasa luna din anul asta.Tati a cumparat si cadoul ptr David de mos Nicolae insa el nu stie,i-a cumparat o carte frumoasa despre corpul uman care are si cateva puzlle in ea speram sa-i placa si sa afle si el raspunsul la unele curiozitati pe care le are in legatura cu corpul nostru.Nu prea mai am lapte si nu vrea sa vina orice as face si ma simt asa de prost sper ca voi sa aveti cat mai mult laptic cand v-a veni timpul.Cred ca acum o sa ne tot invinovatim ptr orice nemultumire pe care o are bebita,mi-as fi dorit sa-l alaptez mai mult timp.
tutulica
QUOTE(bety_dumy @ Dec 2 2009, 12:11 PM) *
tocmai am venit de la control.......doctora mea tot o tine cu cezariana.........
ma anuntat ca in weekend nu va fi in localitate deci nu va veni sa ma asiste daca nasc.......iar de garda la spital vor fi niste doctori unde va trebui sa fiu ''pregatita'' in cazul in care pana la urma trebuie cezariana.
ma mai gasit si cu tensiunea f mare (16 cu 10) iar dupa-masa ma chemat la policlinica sa imi dea trimitere la cardiolog.
nu stiu ce sa fac fetelor............trebuie sa-i dau raspunsul dupa-masa ptr ca daca optez ptr cezariana ,maine sau vineri ma programeaza ptr operatie.
i-o fi frica din cauza tensiunii mari??

ce ma sfatuiti sa fac??

Deci nu as vrea sa te dezamagesc dar toate mamiciile care au tensiunea mare[ ptr catrebuie sa recunosti ca este mare ]erau programate ptr cezariana atunci cand eu am fost in spital.Cred ca ar trebui sa-ti asculti medicul ptr ca te-a avut sub observatie toata sarcina si nu cred ca-ti recomanda cezariana daca nu era necesara.Daca mergi la cardiologie o sa primesti si de acolo un sfat care i-ti v-a fi de folos.Nu trebuie sa-ti faci griji mai ales ca ptr bebe o sa fie mult mai usor ptr ca nu mai trece printr-un travaliu care poate fi destul de greu ptr el.Intradevar o sa te refaci un pic mai greu dar eu zic ca trebuie sa te gandesti intai la bebe ptr ca tensiunea prea mare nu-i face bine.Incearca sa nu faci efort prea mare ptr ca poate sa creasca mai mult.Cred ca vei face o alegere buna ,sotul tau ce parere are?
mamiralu
buna burticute si mamiciute...ce faceti?va preregtaiti?doamne ca ma iua emotiile cand va vad...imi amntesc de mn...acum 2 luni....nasteri usoare tuturor...bety...eu zic sa nu stai pe ganduri si sa accepti cezariana...vezi tu parreile sunt impartite...dar cand e vb de tensiune...hmmmmm....e zic sa accepti pt xca nu e de joaca...tensiunea poate creste si in timpul operatiei dar acolo esti monitorizata....e altcumva...eu iti ure nastere usoara...cel putin ca a mea de care nu ma plang:)
laura07
multumesc miosa, iti dai seama ca am emotii, am intrat mai rar pt. ca, daca mi-au spart masina am fost la asigurari si pe unde mai trebuia ca era dovada de la politie pe numele meu si am zis sa las totul rezolvat, astazi am fost la coafor maine merg la anestezist si vineri este marele eveniment, deja nu mai dorm de cateva nopti, imi fac tot felul de griji, daca nu ma descurc, daca, daca...., cu tote ca nepotica este crescuta de mine si mai am habar, am montat cu sotul caruciorul si ne distram ca nu stiam sa-l strangem si el zicea ca la 40 de ani carucioare ne trebuia, dar el saracu are morcovul intrat pana la frunze!
laura07
bety, am vazut ca medicul meu la toate mamicile cu tensiune le zicea de cezariana, pe una chiar nu a mai lasat-o sa se duca acasa , avea tensiunea 18 cu ceva si ii facea cezariana in ziua respectiva, toate am vrea sa nastem normal dar asta este, nu-ti pune viata in joc, nici pe a ta nici pe a bebelusului
oproiu
QUOTE(bety_dumy @ Dec 2 2009, 01:11 PM) *
tocmai am venit de la control.......doctora mea tot o tine cu cezariana.........
ma anuntat ca in weekend nu va fi in localitate deci nu va veni sa ma asiste daca nasc.......iar de garda la spital vor fi niste doctori unde va trebui sa fiu ''pregatita'' in cazul in care pana la urma trebuie cezariana.
ma mai gasit si cu tensiunea f mare (16 cu 10) iar dupa-masa ma chemat la policlinica sa imi dea trimitere la cardiolog.
nu stiu ce sa fac fetelor............trebuie sa-i dau raspunsul dupa-masa ptr ca daca optez ptr cezariana ,maine sau vineri ma programeaza ptr operatie.
i-o fi frica din cauza tensiunii mari??

ce ma sfatuiti sa fac??

Bety imi pare rau sa aud asta si mai ales cat te-ai zbatut sa nasti natural, ai gasit si substanta pt dilatare, mai conteaza cata incredere ai in dr tau, eu de ex daca dr meu mi-ar recomanda cezarina nu as ezita, si sa iti spun de ce, el e adeptul nasteriilor naturale dar daca viata mamei sau al fatului e pusa in pericol atunci taie,el foarte rar recurge la cezariana,dar eu am istoricul dr si colege care a nascut cu el, asa ca am inceredere in el! tu stii ce legatura ai avut cu dr si cata incredere ai in ea!
Ai grija de tine pana la urma Dumnezeu va veghea asupra voastra si totul va fi bine, noi iti tinem pumni si capul sus !
ingerul_alb
QUOTE(oproiu @ Dec 2 2009, 11:00 AM) *
Si noi azi am implinit 37 de sapt super.gif ,saptamana trecuta cand am fost la dr a zis ca bebe e cu capul in jos bine pozitionat, colul e scurtat, deci suntem pregatiti!

Fetetelor vreau sa va intreb ceva....voi aveti vise erotice?...e adevarat ca nu mai fac "treaba" cu sotul dar e normal?
Pup

Eu am avut vise erotice tot spre sf sarcini si cu toate ca eu am avut treaba cu sotul meu pana in ultima noapte asa ca e ceva normal cred eu
bety_dumy
va multumesc pentru sfaturi..........
raly la alt doctor nu cred ca am timp sa mai ajung, si pe aici nu prea te mai ia nimeni in primire daca nu ai fost la ei toata sarcina......
ma mai gandesc si la treaba ca daca ma incapatanez sa nasc normal si apare ceva........doctora o sa imi zica ''ti-am spus eu''
asta este........pana la urma o sa treaca si asta.......si voi avea pe bebe.
ingerul_alb
QUOTE(tutulica @ Dec 2 2009, 11:28 AM) *
Buna mamicutelor,o felicitam intai pe noua mamicuta multa sanatate la amandoi sa-ti creasca mare baietelul si sa-ti aduca bucurie toata viata.A nascut si Adadriana desi am vazut ca nu a mai intrat pe acest forum ,a nascut joi si are un baietel de 3,700kg si 53cm ,i-l cheama COSMIN STEFAN asa ca puteti s-o treceti la listuta de mamicute.Noi suntem cumintei si tot mai frumusel sotu zice ca seamana cu el eu ca seamana cu mine mai vedem noi in luniile ce au sa vina.Am intrat in decembrie cred c-o sa fie cea mai frumoasa luna din anul asta.Tati a cumparat si cadoul ptr David de mos Nicolae insa el nu stie,i-a cumparat o carte frumoasa despre corpul uman care are si cateva puzlle in ea speram sa-i placa si sa afle si el raspunsul la unele curiozitati pe care le are in legatura cu corpul nostru.Nu prea mai am lapte si nu vrea sa vina orice as face si ma simt asa de prost sper ca voi sa aveti cat mai mult laptic cand v-a veni timpul.Cred ca acum o sa ne tot invinovatim ptr orice nemultumire pe care o are bebita,mi-as fi dorit sa-l alaptez mai mult timp.

Asta este Tutulica...tu tot ai avut dar eu nu am avut decat 2 saptamani jumate si ala nu era bun pt ca fata mea statea o ora la san si cand o luam plangea de foame de o auzea tot blocul adik nu se satura...eu ii dau lapte praf acum,bebelac si sa sti ca ii merge bine mi-a luat intr-o saptamana 250g asa ca tot raul spre bine...poop
liana
buna fetele. acum am venit si eu de la spital de la monitorizare. maine sunt programata sa ma interneze ca sa imi provoace nasterea ptr ca e bebele mare si eu am ajuns la termen. va pup si mai vb noi.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.