Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
looloo
QUOTE(Elena M @ Apr 27 2010, 11:21 AM) *
fetelor vroiam sa va intreb...bebelusii vostri se uita la reclame? vreu sa va zic ca maya e disperata dupa reclame, parca e hipnotizata, si rade in hohote la unele dintre ele

elena, am o verisoara de 3 anisori, si cand avea vcreo 7-8 luni, pana pe la 1 an jumate a fost la fel de fascinata de reclame. radeam de ea ca daca te asezai in fata ei cand erau reclame, se intindea sa vada dupa tine. uneori cadea intr-o parte si era super haioasa. erau alde matusi-mea nevoiti sa inregistreze reclame cand voiau sa o tina ocupata. este doar o peioada, din cate am observat. am vazut la un moment dat la teo ca si fetita cea mica a sotilor nastase facea la fel. eu zic sa nu te ingrijorezi, ci sa o filmezi cand face cate o faza tare in timpul reclamelor asa, ca amintire. numai sa nu o lasi foarte mult timp fericita ca scapi de ea pentru un moment sau doua si iti faci treaba (nu ca ai face asta). foloseste asta numai ca arma secreta atunci cand nu poti scapa fie de un plans, fie de vreo treaba urgenta pe care trebuie sa o faci. parerea mea! nu te supara pe mine., te rooooggg!!!!

fetelor, am avut o noapte de toata cacaoa, ca sa nu zic de altceva. teo a dormit pana la 2, a mancat, la 4 s-a trezit iar si a mancat, apoi de la 5 jumate m-a frichinit din jumatate in jumatate de ora pana la 10 cand l-am trezit de tot ca ametisem. se tot strangea de burtica si il auzeam cum se chinuie sa dea basinute. credeti ca este de la anestezia de la dentist? doctorita a zis ca este o anestezie care trege foarte putin in laptele matern si care se face femeilor gravide. oricum, la 3 ore si jumatate dupa anestezie m-am muls si am aruncat lapticul. i-am dat din cel pe care l-am congelat. vad ca acum este vioi, n-are nicio treaba. dar azi-noapte m-a zapacit.
looloo
s-ar parea ca nu e de la anestezie (sper ca de la luna noua tongue.gif si nu de la altceva).
va dau si voua ce am gasit (niste traduceri din reviste engleze de specialitate) poate va vor ajuta vreodata:

"Novocaina (si alte medicamente utilizate pentru anestezia locala, ca de ex. Bupivacaina si lidocaina) sunt considerate a fi compatibile cu alaptatul.
Majoritatea medicamentelor orale pentru sedare sunt considerate compatibile cu alaptatul.
Mama care a suportat o operatie dentara nu trebuie sa intrerupa alaptatul (doar pe timpul operatiei, desigur).Pt. a minimaliza expunerea bebelusului, mama se poate mulge dupa operatie. Dar, nu este necesar sa astepte sa alapteze dupa aceea sau sa mulga cu pompa si apoi sa arunce laptele – mama poate alapta cat de repede isi poate tine copilul in brate.
Sunt multe medicamente impotriva durerii compatibile cu alaptarea".

"Multe mame sunt ingrijorate din cauza interventiilor dentare (ruperi de masele, curatare de canale etc) in timpul alaptarii. De cele mai multe ori li se spune ca trebuie sa intrerupa temporar alaptarea pentru a lua medicamente impotriva durerii sau antibiotice sau trebuie sa astepte ca anestezia sa se curete din organism.Acestea nu sunt intotdeauna necesare, de fapt, nu sunt necesare niciodata.Acest ghid este pt. mame care alapteaza copii sanatosi, nascuti la termen.Bebelusii cu probleme necesita consideratii speciale.
Lidocaina si derivatele acesteia (anestezii dentare locale) nu afecteaza laptele matern.
Daca mama ia Valium sau Demeral (confuz ) atunci cand se trezeste din anestezie si nu se mai simte sedata poate alapta.Rar, e necesara mulgerea si aruncarea laptelui.Dupa dr.Hale, cantitatea de anestezic (o doza) din laptele matern este minima.
Razele x, daca este nevoie de ele se pot face, nu sunt periculoase si mama poate alapta imediat.
Pentru albirea dintilor se foloseste un compus pe baza de peroxid, acesta este absorbit in tesut dar este distrus imediat. Asa ca nu afecteaza laptele matern."
nicsor
soricoaica, f dragut raul! ce ii mai place in scaunul de masina, tare fericit este!

miosa, ma invit la tocanita ta!

eu tr sa stau cu ochii pe mihnea, il pun in pat intr-o pozitie si il gasesc in alta, cred ca f curand o sa se intoarca......
raly
QUOTE(soricica84 @ Apr 26 2010, 05:26 PM) *
Fetelor, bebeii vostri isi tin bine capul singuri? Mie mi se pare ca Raul nu prea are stabilitate cand il tin in brate si am citit ca deja la 4 luni trebuie sa-si tina capul foarte bine.
Maine ma duc la pediatra sa vedem ce zice si ea.

Lavinia (sper sa fi retinut bine numele, dc nu sa imi zici ca vin cu un miel) sa stii ca nici Bianca nu isi tine capul mereu f bine. Uneori zici ca e un pui beat, adik il mai fataie asa. Cred ca trebuie sa mai avem putina rabdare cu ei, inca isi intaresc muschii.
raly
[quote name='looloo' date='Apr 26 2010, 07:22 PM' post='1319797']
si o mai alaptezi pe zana? stiu ca mazarea dauneaza grav sanatatii burticii liwlol.gif

nu mai alaptez de la 2 luni si un pic. productia de la vacuta Ralu a fost cam proasta biggrin.gif , traiasca vacuta Milumil!
iar in legatura ideea de a fi mai dura nitel cu ceilalti, si mie mi-a luat ceva sa fiu asa si nici nu-mi reuseste de fiecare data, dar sincer m-am cam saturat de sfaturi, idei, pareri, adik in teorie toti suntem extraordinari dar in practica...praf. Asa ca le spun sa incerce macar sa se puna in locul meu. Sa nu fiu inteleasa gresit accept sfaturi dar cu argumente solide nu chestii de genul, "nu pune copilul in scaunul de masina ca e prea mic" pai scaunul e pt grupa ei de varsta deci nu e prea mica pt el, acel scaun a fost verificat si supus unor teste si sigur e mai sigur in el decat la mine in brate. Sau la cel mai mic scancet ia repede copilul in brate, eeee nici asta nu se poate ca dc stai cu ea mai mult cele 8 kg se simt foarte bine, asa in vizita nu. Am avut de curand o discutie f serioasa si cu soacra si cu mama in legatura cu toate aceste aspecte, sper sa fi inteles. Scz ca v-am impuiat capul, dar simteam nevoia sa ma descarc ca-s satula pana-n gat si peste de atatia oameni "priceputi" dar care dc ii pui la treaba dau din colt in colt!
uhaaa na ca am zis-o biggrin.gif
raly
QUOTE(soricica84 @ Apr 27 2010, 08:55 AM) *
Si adaugam si noi niste poze:

frumosi baieti ai! cred ca-s tare gustoase jucariile alea, e tare dulce Raul!
am vazut ca l-ai pus in scaun de masina. tu folosesti si reductorul ala sau fara el? la scaunul nostru de masina scrie ca dc bebe are peste 6 kg sa nu mai folosim reductorul si nu prea stiu ce sa fac. Raul sta linistit in scaun si cu si fara reductor?
raly
QUOTE(Elena M @ Apr 27 2010, 09:21 AM) *
fetelor vroiam sa va intreb...bebelusii vostri se uita la reclame? vreu sa va zic ca maya e disperata dupa reclame, parca e hipnotizata, si rade in hohote la unele dintre ele

da se uita si e f incantata, cred ca sunt f atrasi de culorile vii.
raly
QUOTE(looloo @ Apr 27 2010, 10:08 AM) *
elena, am o verisoara de 3 anisori, si cand avea vcreo 7-8 luni, pana pe la 1 an jumate a fost la fel de fascinata de reclame. radeam de ea ca daca te asezai in fata ei cand erau reclame, se intindea sa vada dupa tine. uneori cadea intr-o parte si era super haioasa. erau alde matusi-mea nevoiti sa inregistreze reclame cand voiau sa o tina ocupata. este doar o peioada, din cate am observat. am vazut la un moment dat la teo ca si fetita cea mica a sotilor nastase facea la fel. eu zic sa nu te ingrijorezi, ci sa o filmezi cand face cate o faza tare in timpul reclamelor asa, ca amintire. numai sa nu o lasi foarte mult timp fericita ca scapi de ea pentru un moment sau doua si iti faci treaba (nu ca ai face asta). foloseste asta numai ca arma secreta atunci cand nu poti scapa fie de un plans, fie de vreo treaba urgenta pe care trebuie sa o faci. parerea mea! nu te supara pe mine., te rooooggg!!!!

fetelor, am avut o noapte de toata cacaoa, ca sa nu zic de altceva. teo a dormit pana la 2, a mancat, la 4 s-a trezit iar si a mancat, apoi de la 5 jumate m-a frichinit din jumatate in jumatate de ora pana la 10 cand l-am trezit de tot ca ametisem. se tot strangea de burtica si il auzeam cum se chinuie sa dea basinute. credeti ca este de la anestezia de la dentist? doctorita a zis ca este o anestezie care trege foarte putin in laptele matern si care se face femeilor gravide. oricum, la 3 ore si jumatate dupa anestezie m-am muls si am aruncat lapticul. i-am dat din cel pe care l-am congelat. vad ca acum este vioi, n-are nicio treaba. dar azi-noapte m-a zapacit.

eu cred ca a avut o seara/noapte mai proasta. si zuza s-a trezit la 2 azi noapte desi ea se trezeste in ultimul timp pe la 3, chiar 4. cred ca au si ei momente mai putin bune, ii mai deranjeaza gingiile, sunt usor constipati, le e frig , le e cald si tot asa.
nicsor
fetelor, voi ati inceput sa le dati apa la copii?
eu ii dau de cateva zile atunci cand sughite, ii dau cateva lingurite. stiti dc apa trebuie fiarta inainte sau se poate da si asa. eu nu i-am fiert-o, este apa plata din comert. azi o sa o intreb si pe pediatra.
acum o sa ii dau sa manance , ne imbracam si iesim afara. apropo, cum ii mai imbracati pe micuti cand ii scoateti afara?
raly
QUOTE(nicsor @ Apr 27 2010, 11:44 AM) *
fetelor, voi ati inceput sa le dati apa la copii?
eu ii dau de cateva zile atunci cand sughite, ii dau cateva lingurite. stiti dc apa trebuie fiarta inainte sau se poate da si asa. eu nu i-am fiert-o, este apa plata din comert. azi o sa o intreb si pe pediatra.
acum o sa ii dau sa manance , ne imbracam si iesim afara. apropo, cum ii mai imbracati pe micuti cand ii scoateti afara?

eu i-am mai dat apa plata si nefiarta (mi s-a recomandat izvorul alb-dorna). iar de imbracat ii pun un body mai grosut un dres pantaloni si un hanorac din bumbac sau un balon (paltonas subtirel) si caciula dar tot asa mai subtire. si ii iau ceva de invelit dc adoarme sa o pot inveli.
distractie placuta afara
raly
fetelor ati disparut toate?
ati vazut ca au aparut mamicile de decembrie 2010? asa repede a trecut timpul, parca mai ieri era si noi ca ele...devin melancolica.
pupici
ingerul_alb
QUOTE(raly @ Apr 27 2010, 01:32 PM) *
fetelor ati disparut toate?
ati vazut ca au aparut mamicile de decembrie 2010? asa repede a trecut timpul, parca mai ieri era si noi ca ele...devin melancolica.
pupici

Unde au aparut?ca la mine nu apare niciun topic cu mamici de decembrie 2010.la voi apare?
MIOSA
nici eu nu am vazut mamiciile de dec2010!!! la mine se termina in septembrie
chiar m-am mirat ca nu au aparut ceve de octombrie , noiembrie.........
va dati seama ca anul trecut pe timpul asta nici nu stiam ca sunt insarcinata liwlol.gif bebe Anca era acolo mica si pitica..........eu am aflat prin luna mai cam pe 7-8 mai nu mai tin minte exact ziua

am fost afara vreo 2 ore juma te si acum iesim din nou............astept sa se trezeasca piticul meu Calin si apoi fugim afara
o sa-i dau sa pape Ancai afara in carut..............manaca foarte bine afara...........si ii place tare mult
sambata as vrea sa merg sa-mi cumpar cateva floricele sa imi fac jardiniere si sa mai plantez prin gradina............voi v-ati cumparat? care sunt preturile la petunii, panselute etc???

niscor tocanita a iesit superba cu oleaca de mamaliga langa ea............am sa mai fac si alta data ca se face super rapid...........cand vrei poti veni sa manaci tocanita....... eating.gif
eu i-am dat apa Ancai cand sughite dar nu prea este incantata........folosesc apa plata
( nefiarta) si de obicei cumpar Devin din carrefour ....este bulgareasca si scrie ca este speciala pt copii si autorizata de astia de la sanatate.........

cat despre ce-i care va dau sfaturi despre cresterea si educarea copiilor asta este doar inceputul
eu incerc sa-l fac pe Calin sa fie ordonat si ii zic sa stranga jucariile..........daca este mama , tata sau altcineva el cere ajutor si imediat sar sa il ajute...........sau ii zic sa manance sare tata.......nu forta copilul, apoi sare mama lasa sa manace ca si asa este slabut, si tot asa..........cum o dai tot nu-i bine........dar eu ii ignor si le mai fac observatie..........mai rau este ca il mai pedepsesc si sare mama imediat ca sa-l las ca este si el mic........dar cand Calin i se urca in cap si nu o asculta imediat vine si se plange la mine ca a suparat-o........( eu stau vis-a-vis de parintii mei si ba ei la mine, ba eu la ei Calin se joaca si la noi in curte si la ei), deci aproape ca stam impreuna

azi am cules menta din gradina si am pus-o la uscat...........ce ceaiuri bune fac mereu din ea..........mie una imi place ca-i rocoritoare si buna la burtica copiilor..........decat asta din pliculetele de la plafar

hai ca va las ca mergem afara

pupici
Elena G
Buna tuturor,

Am nevoie de un sfat. Am fost astazi la vaccin cu fata (de 4 luni) si plange foarte tare acum acasa. Ea de fel nu plange mai deloc, doar cand ii este foame. I s-a mai intamplat cuiva asta? Oare de ce plange in continuu? Temperatura nu are insa plange si in carut, si in brate, sub orice forma...

Multumesc pentru sfaturi....
Elena
ingerul_alb
QUOTE(Elena G @ Apr 27 2010, 06:19 PM) *
Buna tuturor,

Am nevoie de un sfat. Am fost astazi la vaccin cu fata (de 4 luni) si plange foarte tare acum acasa. Ea de fel nu plange mai deloc, doar cand ii este foame. I s-a mai intamplat cuiva asta? Oare de ce plange in continuu? Temperatura nu are insa plange si in carut, si in brate, sub orice forma...

Multumesc pentru sfaturi....
Elena



Buna...banuiesc ca o doare locul acolo sau poate s-a speriat rau ca i-a facut vaccinul si inca ii este teama,ii este teama,incearca sa ii pui niste gheata acolo infasurata intr-o bluzita ca sa nu fie asa rece si vei daca se opreste.
ingerul_alb
Mai fetelor dar ce se intampla cu voi?era o perioada in care scriati de nu mai apucam sa citim,cate 6 pagini acum ce faceti?pe unde umblati ca mi-e dor de voi...RODYYYYYYYYYYYYY UNDE ESTI?Hai mai fetelor sa mai vorbim si eu ca yo sunt suparat ca m-am certat cu sotul azi si cam am nervi dar cand scriu aici parca uit.V-ati interesat si voi de vitaminele acelea SANASOL la farmacii?
soricica84
QUOTE(raly @ Apr 27 2010, 11:56 AM) *
frumosi baieti ai! cred ca-s tare gustoase jucariile alea, e tare dulce Raul!
am vazut ca l-ai pus in scaun de masina. tu folosesti si reductorul ala sau fara el? la scaunul nostru de masina scrie ca dc bebe are peste 6 kg sa nu mai folosim reductorul si nu prea stiu ce sa fac. Raul sta linistit in scaun si cu si fara reductor?


Da sta foarte bine si fara reductor.
masada
seara buna fetili
am aparut si noi in sf....k de obicei iar am patit ceva...bubuloiul meu a racit putin, s-a infundat nasucul de nu putea sa suga
si dai cu urlete si febra. am fost la dr ieri si i-a dat nurofen, nazomer, oscillo..nush cum si pt imunitate - echinaceea si altele...l-o fi tras curentul de la decapotabila biggrin.gif acum s-a mai linistit, dar tot agitat e.

noi inca n-am fost chemati la vaccin, dar cum suntem raciti nici nu ne grabim

miosa...suntem pe aceeasi lungime de unda...tocanita paparam si noi

soricica, tare fudul sta raul in scaunelul lui
..pupam pe el

otilia... mare curtea mea dar necesita ingrijire permanenta...se ocupa sotul de gazon dar florile mele saracele au ramas de izbeliste primavara asta.pupici lui bebe luca...si mai asteptam o prezentare de moda

bubuloiul meu isi tine capul perfect, se ridica in fundic, bn nu reuseste dar incearca

va pup
looloo
QUOTE(nicsor @ Apr 27 2010, 01:44 PM) *
fetelor, voi ati inceput sa le dati apa la copii?
eu ii dau de cateva zile atunci cand sughite, ii dau cateva lingurite. stiti dc apa trebuie fiarta inainte sau se poate da si asa. eu nu i-am fiert-o, este apa plata din comert. azi o sa o intreb si pe pediatra.
acum o sa ii dau sa manance , ne imbracam si iesim afara. apropo, cum ii mai imbracati pe micuti cand ii scoateti afara?

eu nu i-am dat, ca atunci cand ii dau zici ca este cacaole (verisorul meu a inventat termenul in clasa a III-a, ca fiind pluralul de la cacao). dar pediatra mi-a zis sa ii dau, ca e normal sa il invat cu gustul ei. v-am zis ca pediatra asta noua la care l-am dus este adepta naturalului si normalului. de imbracat... eu ii dau body si pantaloni normali, apoi un pulovar si salopeta de blugi pe deasupra. ii mai pun o caciula care sa ii tina bine la urechi (al meu nu sta deloc cu urechile acoperite cand are caciuli din alea stil fes, asa ca am ramas la alea cu baieri) si pantofi in picioare. nu imi place sa ii pun pantofiori, ca mi se pare ca il chinuie, dar imi aduc aminte cand eram la mamaia ca stateam o saptamana prin praf cu picioarele goale (era cea mai misto senzatie sa simti praful ala fin printre degete), si cand ma luau ai mei acasa si trebuia sa ma incalt, zici ca eram puricele cu 99 de ocale de plumb. asa ca am zis sa ii dau baiatului pantofiori (foarte usori, de altfel) sa il invat cu forma.

QUOTE(Elena G @ Apr 27 2010, 07:19 PM) *
Buna tuturor,

Am nevoie de un sfat. Am fost astazi la vaccin cu fata (de 4 luni) si plange foarte tare acum acasa. Ea de fel nu plange mai deloc, doar cand ii este foame. I s-a mai intamplat cuiva asta? Oare de ce plange in continuu? Temperatura nu are insa plange si in carut, si in brate, sub orice forma...

Multumesc pentru sfaturi....
Elena

sigur o doare acolo. pune comprese reci, sau cataplasme cu morcov ras. stiu ca era si o alifie care calma locul, dar nu mai stiu cum ii zice. citisem pe net despre ea si era recomandata piticilor peste 3 luni, deci este buna acum.

QUOTE(ingerul_alb @ Apr 27 2010, 08:13 PM) *
Mai fetelor dar ce se intampla cu voi?era o perioada in care scriati de nu mai apucam sa citim,cate 6 pagini acum ce faceti?pe unde umblati ca mi-e dor de voi...RODYYYYYYYYYYYYY UNDE ESTI?Hai mai fetelor sa mai vorbim si eu ca yo sunt suparat ca m-am certat cu sotul azi si cam am nervi dar cand scriu aici parca uit.V-ati interesat si voi de vitaminele acelea SANASOL la farmacii?

eu nu m-am interesat, scz. o sa ma uit maine la sensiblu. mie pediatra mi-a zis sa ii dau calciu sirop, nu fiole. a zis ca fiolele sunt facute sa fie injectabile, deci nu au aceeasi putere de absorbtie si asimilare in organism ca cel sirop.

rodyyyyyy!!!!! ia sa o sunam pe rody...
looloo
cica abonatul rody are telefonul inchis. sad.gif o fi patit ceva? sper din tot sufletul ca si ea si adelina si burtica sunt bine. laurentiu si cu tati sigur sunt ok.
isabellax3
buna etelor
am reusit sa maui citesc din cand in cand cateva pagini... de am 2 copii si nici un ajutor.. asa ca la pc mai rarut in parc mai des...smile.gif
Darius , bebele meu tocmai va fi posesor de dintisor.. un mic mugur de dinte se vade si se simte jos... ai vostrii au??? ca mie mi se pare cam repede la 4 luni si o saptamana.

voi ce le dati sa pape??? noi desi sugem si acum la 10 mancam aproape un borcam de hip desert de fruncte , pe la pranz putina supa , seara cereALE SI NU NE INTELEGEM CU CEAIUL SI APA.

AS PUNE POZE DAR NU STIU...
Elena G
Multumesc! A adormit mititica. I-am pus si gheata si i-am cantat cu toatele cate suntem in jurul ei. Multumesc!
looloo
hai sa va mai pun niste poze cu noi:

aici tinem jucariile in mana, si bineinteles le ducem la gura, dar daca nu intra, le aruncam


mai tineti minte jucarica de care ma speriam? acum e faina, tare, mai ales de cand a pus mami ursuletii si ajung la ei


am prins-o si pe bunica intr-o ipostaza mai frumoasa. o fi din cauza ca rad eu?


a vrut mami sa vada cum i-ar fi stat cu o fetita. ce ziceti? a reusit? mie nu imi place si o sa ii spun (sper ca nu traumatizez baiatul si mai tarziu devine fetita liwlol.gif brrr!! )


inainte (cand eu aveam doua saptamani iar minunica de langa mine avea 3 luni)...


si dupa... (eu am 4 luni si ea 6 jumate). se mai vede diferenta?
ingerul_alb
Pai si eu ii dau tot calciu sub forma de sirop Looloo si te rog mai incearca maine sa o suni pe Rody si dane si noua de veste,sunt ingrijorata sa nu fi patit ceva ea sau piticul din burtica.poop
bety_dumy
QUOTE(Elena M @ Apr 27 2010, 10:21 AM) *
fetelor vroiam sa va intreb...bebelusii vostri se uita la reclame? vreu sa va zic ca maya e disperata dupa reclame, parca e hipnotizata, si rade in hohote la unele dintre ele

Silviu se uita la desene.........si ii plac foarte mult..........uneori chiuie asa de tare.........

cat despre vaccin ,noi trebuia sa-l facem ieri sau azi ,dar sa amanat . Dr. nu are la cabinet si asistenta mi-a spus sa astept pana pe 10 ca poate primesc ,daca nu trebuie sa-l cumparam........si sa nu ma astept la mai putin de 2 milioane........
voi ati intalnit problema asta?
MIOSA
QUOTE(Elena G @ Apr 27 2010, 06:19 PM) *
Buna tuturor,

Am nevoie de un sfat. Am fost astazi la vaccin cu fata (de 4 luni) si plange foarte tare acum acasa. Ea de fel nu plange mai deloc, doar cand ii este foame. I s-a mai intamplat cuiva asta? Oare de ce plange in continuu? Temperatura nu are insa plange si in carut, si in brate, sub orice forma...

Multumesc pentru sfaturi....
Elena



probabil ca-i foarte tarziuy de raspuns dar baga-i uo juma de supozitor cu paracetamol pt sugari ( 125mg)
macar 2 zile sa-i bagi la 8 ore circa
MIOSA
neata,

bety cand ii faceam lui Calin vaccin am intalnit situatia asta........am amanat o saptamana vaccinul si a fost ok.........au primit pe stoc si l-am facut gratis

luci, cuscra draga ma omoara teo......este un scump...........ce gropite face in obraji cand rade...........sunt topita toata dupa ginerele meu.............vai dragul de el.............cand ia soata mea salariu ma duc sa-i caut si eu jucarie din aceea Ancai..........de care i-ai luat lui Teo............si la vara o sa fie buna cand stam pe paturica la umbra visinilor...........sotul meu a plantat gazon si vom sta afara pe iarba zilnic...........luam si o piscina ...........( avem una dar este f mare 5000 l de apa si nu prea am unde sa o pun si cu ce sa o umplu)

o sa incerc azi sa mai pun niste poze............dar nu promit ca nu vreau sa aruncati cu pietre in mine daca nu reusesc
MIOSA


Teo Stefan ...........LA MULTI ANI!!!! CU SANATATE, FERICIRE SI NOROC


LUCI, sa-ti traiasca baiatul, sa se faca mare si cuminte si voi sa fiti sanatosi si rabdatori sa va ocupati de el..........si sa-i mai faceti si o surioara dar tot cu gropite!


oFloare1.gif iti trimite Anca o floricica si un pupic dulce!!! occasion.gif


masada
LA MULTE LUNITE TEO occasion.gif SA CRESTI MARE SI SANATOS ...pupicei de la noi pe gropitele alea scumpe love1.gif

vai looloo vei avea o mandrete de cavaler, cred k va fi f inalt iar cand rade te topesti...

k veni vb de reclame ..lui cristian ii place reclama la nesstea...cand danseaza ala in hotel...rade cu gura pana la urechi cand aude melodia

otilia stiu ka atat sora cat si cumnata mea (au nascut in italia) le dadea bebeilor (acum au 2 ani) paste de la plasmon si mancare pt bebei la borcanele ( sunt de fructe, carne, etc) cand vin imi iau si eu...ele ziceau k-s f bune.
masada
QUOTE(isabellax3 @ Apr 27 2010, 08:12 PM) *
buna etelor
am reusit sa maui citesc din cand in cand cateva pagini... de am 2 copii si nici un ajutor.. asa ca la pc mai rarut in parc mai des...smile.gif
Darius , bebele meu tocmai va fi posesor de dintisor.. un mic mugur de dinte se vade si se simte jos... ai vostrii au??? ca mie mi se pare cam repede la 4 luni si o saptamana.

voi ce le dati sa pape??? noi desi sugem si acum la 10 mancam aproape un borcam de hip desert de fruncte , pe la pranz putina supa , seara cereALE SI NU NE INTELEGEM CU CEAIUL SI APA.

AS PUNE POZE DAR NU STIU...


bun venit isabellax3... sa-ti traiasca puii...si felicitari lui darius pt dintisor...la noi, pe forum doar Maya e detinatoare de o astfel de performanta....cristian al meu tot isi roade dgetelele dar inca nu a aparut nici un dintisor..

despre poze...m-am chinuit si eu, dar m-au invatat fetele... asa k
1- fa-ti cont pe photobucket (intri in galeria cuiva de poze si dai pe inregistrare cont nou, dupa care dai pe bulk upload- daca vei sa descarci mai multe poze , save and share iar cand faci click pe fiecare poza apar niste coduri, il copiezi pe cel care incepe cu IMG apoi paste in fereastra unde scrii si gata...bafta
soricica84
QUOTE(isabellax3 @ Apr 27 2010, 08:12 PM) *
buna etelor
am reusit sa maui citesc din cand in cand cateva pagini... de am 2 copii si nici un ajutor.. asa ca la pc mai rarut in parc mai des...smile.gif
Darius , bebele meu tocmai va fi posesor de dintisor.. un mic mugur de dinte se vade si se simte jos... ai vostrii au??? ca mie mi se pare cam repede la 4 luni si o saptamana.

voi ce le dati sa pape??? noi desi sugem si acum la 10 mancam aproape un borcam de hip desert de fruncte , pe la pranz putina supa , seara cereALE SI NU NE INTELEGEM CU CEAIUL SI APA.

AS PUNE POZE DAR NU STIU...


Buna isabella. Bine ai revenit. Lui Raul inca nu i-au dat dintisorii.
Raul mananca lapte nan1, iar dimineata la 10 papa mar ras, la pranz supa pasata, si intre mese ceai si suc de mere si morcovi dupa amiaza. La apa cand ii dau se stramba si nu prea vrea.
O zi buna!!
soricica84
QUOTE(looloo @ Apr 27 2010, 09:05 PM) *
hai sa va mai pun niste poze cu noi:

aici tinem jucariile in mana, si bineinteles le ducem la gura, dar daca nu intra, le aruncam


mai tineti minte jucarica de care ma speriam? acum e faina, tare, mai ales de cand a pus mami ursuletii si ajung la ei


am prins-o si pe bunica intr-o ipostaza mai frumoasa. o fi din cauza ca rad eu?


a vrut mami sa vada cum i-ar fi stat cu o fetita. ce ziceti? a reusit? mie nu imi place si o sa ii spun (sper ca nu traumatizez baiatul si mai tarziu devine fetita liwlol.gif brrr!! )


inainte (cand eu aveam doua saptamani iar minunica de langa mine avea 3 luni)...


si dupa... (eu am 4 luni si ea 6 jumate). se mai vede diferenta?


Vai ce poze frumoase! Ce gropite face in poza cu bunica, zambeste cam in coltul gurii wink.gif.
Si intr-adevar nu se mai vede diferenta intre el si fetita. S-a dezvoltat si a ajuns-o din urma. S-a facut el mare ca sa-i faca in ciuda biggrin.gif .
soricica84
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif TEO
zamorica
buna!! in sfarsit reusesc sa mai intru si eu fetelor, acum cat mai doarme puturosul meu!!

La multe luni Teoooo!!! occasion.gif stiam eu ca este un sarbatorit azi.. unsure.gif sa ii zici mamei tale sa te lase sa srabatoresti cu un "paharel" de suc de morcovi sau mere:))) mai TEo frumos mai esti, mie imi place cel mai mult poza in care are tricoul ala cu cravata, e bestial liwlol.gif) ce am mai ras aseara cu sotul meu cand am vazut-o!!!

SOricica foarte frumoase pozele cu Raul, e un scump si ce scaunel de masina are ... pffff!!! Ma bucur ca a fost totul ok la doctor... deci nu imi mai fac griji cand luca da din cap ca o papusa nebuna liwlol.gif)

MAsada chiar ieri m-am uitat la borcanase sa vad cam de la cate luni sunt recomandate, am vazut tot la firma asta o pasta mica, care se pune intr-o zeama de supa, si cica are calciu.. incerc sa ma mai documentez!! ma gandeam sa nu ii dau borcanase, as vrea sa ii fac eu tot, m-as simtit mai bine, macar acum la inceput cat e mic, de exemplu sunt borcanase cu fructe si ma gandesc ca ar fi inutil sa i le dau cand le pot face eu, in schimb pe alea cu peste sau carnita o sa incerc sa i le dau, dar cand o sa fie mai marisor... multumim de sfat!! trandafir.gif

isabela bine ai revenit!! te mai asteptam si felicitari pt dintisor!!!

Ah Miosa ce te invidiez pentru curtea ta, ce o sa va mai distrati voi la vara acolo!! bananab.gif

Sper ca ROdy e ok....

si iar am uitat dar voiam sa va mai scriu ceva

va pupam pe toti floare2.gif
zamorica

asa face luca cand se alinta tongue.gif
raly
buna dimineata fetelor,
masada, imi pare rau ca a racit bebe. Multa sanatate!
Sper ca Rody sa fie ok, precum si bebelusul din burtica.
Isabella, bine ai venit! Felicitari Darius pentru dintisor. Yupiiii acum avem si o fetita (Maya) si un baietel (Darius) posesori de dintisori! Dar a plans cand ia iesit, sau a fost cumintel? Sa stiu si eu la ce sa ma astept.
Luci, frumoase poze ai cu cei doi barbati din viata ta! E tare dulce Teo in poza cu mamaie, are niste gropite, eu l-as musca de obrajorii aia, imi dai voie? Imi plac sosetelele galbene antiderapante avem si noi o pereche si toata lumea a facut misto de noi, "ce ne era frica sa nu o ia Ilinca in picioare si sa alunece pe parchet?". occasion.gif occasion.gif occasion.gif LA MULTI ANI, TEO!
Bety, noi vaccinurile le-am cumparat si pana acum. Si e in jur de 300 ron, cel mai ieftin la farmaciile HelpNet.
Otilia, e dulce rau bebe Luca. Iar in poza in care scoate limbuta e tare scump, rasfatul mic! Vroiam sa te intreb dc i-ai facut a doua doza de Rotarix?
Bianca nu stiu ce are, ca de 2 nopti se trezeste f devreme adik pe la 2, 2.30 si de obicei se trezea pe la 03.30 - 04.00. Ma gandesc ca poate ii e frg ca ne-au oprit astia caldura si o invelesc cu o paturica mai groasa. Sper sa revina la programul anterior ca asa suntem cam rupti de somn. E smechera rau in ultimul timp, a invatat sa se intoarca singura pe burta, dar doar pe stanga (noi amandoi suntem stangaci, poate o avea vreo legatura) dar inapoi nu mai poate..deh...fundul greu si dc o intoarcem noi se enerveaza ...ambitioasa/incapatanata de mica. Evident ca dc e ambitioasa seamana cu mine si dc e incapatanata cu ta'su. Noi am stabilit asta de la inceput, toate calitatile sunt de la mine si defectele de la ta'su biggrin.gif
va pup si va urez o zi frumoasa
masada
QUOTE(zamorica @ Apr 28 2010, 10:11 AM) *

asa face luca cand se alinta tongue.gif



vaiii Doamne...poza cu ochelari e comica rau... lol-craciun.gif e un frumos cu limbuta scoasa
masada
QUOTE(raly @ Apr 28 2010, 10:51 AM) *
buna dimineata fetelor,
masada, imi pare rau ca a racit bebe. Multa sanatate!
Sper ca Rody sa fie ok, precum si bebelusul din burtica.
Isabella, bine ai venit! Felicitari Darius pentru dintisor. Yupiiii acum avem si o fetita (Maya) si un baietel (Darius) posesori de dintisori! Dar a plans cand ia iesit, sau a fost cumintel? Sa stiu si eu la ce sa ma astept.
Luci, frumoase poze ai cu cei doi barbati din viata ta! E tare dulce Teo in poza cu mamaie, are niste gropite, eu l-as musca de obrajorii aia, imi dai voie? Imi plac sosetelele galbene antiderapante avem si noi o pereche si toata lumea a facut misto de noi, "ce ne era frica sa nu o ia Ilinca in picioare si sa alunece pe parchet?". occasion.gif occasion.gif occasion.gif LA MULTI ANI, TEO!
Bety, noi vaccinurile le-am cumparat si pana acum. Si e in jur de 300 ron, cel mai ieftin la farmaciile HelpNet.
Otilia, e dulce rau bebe Luca. Iar in poza in care scoate limbuta e tare scump, rasfatul mic! Vroiam sa te intreb dc i-ai facut a doua doza de Rotarix?
Bianca nu stiu ce are, ca de 2 nopti se trezeste f devreme adik pe la 2, 2.30 si de obicei se trezea pe la 03.30 - 04.00. Ma gandesc ca poate ii e frg ca ne-au oprit astia caldura si o invelesc cu o paturica mai groasa. Sper sa revina la programul anterior ca asa suntem cam rupti de somn. E smechera rau in ultimul timp, a invatat sa se intoarca singura pe burta, dar doar pe stanga (noi amandoi suntem stangaci, poate o avea vreo legatura) dar inapoi nu mai poate..deh...fundul greu si dc o intoarcem noi se enerveaza ...ambitioasa/incapatanata de mica. Evident ca dc e ambitioasa seamana cu mine si dc e incapatanata cu ta'su. Noi am stabilit asta de la inceput, toate calitatile sunt de la mine si defectele de la ta'su biggrin.gif
va pup si va urez o zi frumoasa



multumim deja ne simtim mai bine...si cristian mai are nopti cu schimbare de program, sa zic asa dar isi revine. el adoarme pe la 9.30, papa prin somn pe la 2.30, se mai foieste pe la 4 si trezirea la 6.30-7
looloo
multumim fetili de urari. gropite nush cu cine seamana de face. cred ca cu vecinul liwlol.gif . face el tac'su niste incercari de gropite cand vorbeste, dar din cauza ca este slab, iar eu fac doar daca ma chinui.
si va las sa il muscati daca ma lasati sa musc si eu falcutele bibicilor vostri, ca teo nu prea are laugh.gif
gabi, daca venim la vara pe la tine ne primesti si pe noi in piscina? oricum, i-am zis sotului sa faca tot posibilul ca la vara sa ne faca abonament la bazin, dar e mai misto in aer liber.

QUOTE(ingerul_alb @ Apr 27 2010, 11:27 PM) *
Pai si eu ii dau tot calciu sub forma de sirop Looloo si te rog mai incearca maine sa o suni pe Rody si dane si noua de veste,sunt ingrijorata sa nu fi patit ceva ea sau piticul din burtica.poop

o mai sun acum. sper si eu sa fie ok.

QUOTE(bety_dumy @ Apr 27 2010, 11:33 PM) *
Silviu se uita la desene.........si ii plac foarte mult..........uneori chiuie asa de tare.........

cat despre vaccin ,noi trebuia sa-l facem ieri sau azi ,dar sa amanat . Dr. nu are la cabinet si asistenta mi-a spus sa astept pana pe 10 ca poate primesc ,daca nu trebuie sa-l cumparam........si sa nu ma astept la mai putin de 2 milioane........
voi ati intalnit problema asta?

dap. eu azi trebuia sa ma duc la vaccin si au zis ca nu au. asa ca ma duc maine doar la control si sa vad ce imi zic de vaccin.

QUOTE(zamorica @ Apr 28 2010, 11:02 AM) *
buna!! in sfarsit reusesc sa mai intru si eu fetelor, acum cat mai doarme puturosul meu!!

MAsada chiar ieri m-am uitat la borcanase sa vad cam de la cate luni sunt recomandate, am vazut tot la firma asta o pasta mica, care se pune intr-o zeama de supa, si cica are calciu.. incerc sa ma mai documentez!! ma gandeam sa nu ii dau borcanase, as vrea sa ii fac eu tot, m-as simtit mai bine, macar acum la inceput cat e mic, de exemplu sunt borcanase cu fructe si ma gandesc ca ar fi inutil sa i le dau cand le pot face eu, in schimb pe alea cu peste sau carnita o sa incerc sa i le dau, dar cand o sa fie mai marisor... multumim de sfat!! trandafir.gif

isabela bine ai revenit!! te mai asteptam si felicitari pt dintisor!!!

Ah Miosa ce te invidiez pentru curtea ta, ce o sa va mai distrati voi la vara acolo!! bananab.gif

Sper ca ROdy e ok....

si iar am uitat dar voiam sa va mai scriu ceva

va pupam pe toti floare2.gif


si eu le invidiez pe masada si pe gabi pentru curte. as fi vrut si eu una, cat de mica. mi-ar fi placut sa imi pun singura flori si sa legume. cred ca as fi avut grija de ele.
oti, chiar nu gasesti morcovi, telina, pastarnac, radacina de ceva, pe la voi prin hipermarketuri? ca tot vad la tv ca se folosesc pe la voi. ma gandesc ca de undeva trebuie sa ia si aia.
cat despre carnita, de vita nu gasesti? doctorita mea a zis sa nu ii dau de pui de cumparat, ci mai bine de vita, ca ala nu este crescut in timp record cu ingrasaminte si alte prostii.
si eu ma gandesc ca mai bine ii fac eu decat sa ii dau din borcanele. ma gandesc ca si alea au ceva conservant sa tina.

QUOTE(zamorica @ Apr 28 2010, 11:11 AM) *

asa face luca cand se alinta tongue.gif

ce tare eeee!!!!!!!!!!!! imi place cu ochelari de soare. auzi, tot aerul ala de fotomodel il are. eu ma chinui sa il fac pe teo sa scoata limba. poate poate ma imita, dar vad ca nu are de gand. e superb luca cu limbuta scoasa liwlol.gif . pupe luci dulceata ta. vreau si eu sa faca teo asa mutrite. al meu in afara de faptul ca rade la orice si la oricine, altceva nu face. nu face mutrite, nu scuipa cand face bruuu din gurita, nu scoate limba... cred ca l-as filma non stop. ieri l-am filmat cu fetita aceea ca incepusera amandoi concertul. fiecare vorbea pe limba lui, iar al meu statea cu ochii numai pe surioara mai mare a minunicai (o cheama miruna pe pitica). asta mai mare e o blondina cu ochii verzi, frumoasa foc. deci, gagicar de meserie il fac pe fi-miu pana se insoara, ca dupa aia ma bate cuscra liwlol.gif
nicsor
QUOTE(bety_dumy @ Apr 27 2010, 10:33 PM) *
Silviu se uita la desene.........si ii plac foarte mult..........uneori chiuie asa de tare.........

cat despre vaccin ,noi trebuia sa-l facem ieri sau azi ,dar sa amanat . Dr. nu are la cabinet si asistenta mi-a spus sa astept pana pe 10 ca poate primesc ,daca nu trebuie sa-l cumparam........si sa nu ma astept la mai putin de 2 milioane........
voi ati intalnit problema asta?

bety, vaccinul de la 4 luni costa 218 in farmaciile Helpnet
raly
QUOTE(masada @ Apr 28 2010, 10:16 AM) *
multumim deja ne simtim mai bine...si cristian mai are nopti cu schimbare de program, sa zic asa dar isi revine. el adoarme pe la 9.30, papa prin somn pe la 2.30, se mai foieste pe la 4 si trezirea la 6.30-7

cam asa are programul si zana zorilor. eu tot sper sa renunte la masa de noapte...dar deocamdata nicio sansa.
raly
Luci, te las eu sa o musti pe Ilinca ca are niste falcuteee...poate ma invrednicesc sa pun niste poze ca sunt in urma raaaau cu pozele
soricica84
QUOTE(zamorica @ Apr 28 2010, 10:11 AM) *

asa face luca cand se alinta tongue.gif


Ce simpatic este cu limbuta pe afara!! Iar cu ochelari este gata sa cucereasca fetele!!
zamorica
chiar asta voiam sa zic... MAsada sper sa se simte mai bine Cristian... ii trimitem multi pupici sa se faca bine repede!!!!

raly nu am mai facut rotarixul, a zis pediatra ca se poate face pana la 6 luni si sa mai asteptam, sa vedem ce se intampla... hmmm...inseamna ca aveti o gimnasta mica si tot asa gandesc si eu, defectele de la tati liwlol.gif)

looloo cam greu cu radacinoasele, morcovi sunt, telina aici se foloseste tulpina, oare i-o pot pune? si altceva sa stii ca nu am vazut... in rest legume gasesc orice si pe toata perioada anului.... iar cu carnea de vitra ai dreptate, numai ca eu mama comoda blush.gif ma gandeam ca fierbe cam greu... oricum ce nu fac eu pt Luca, dar peste mi-ar fi frica sa ii dau... ma gandesc la oase... si stiu ca dupa ce o sa mai creasca i-ar prinde bine niste peste in alimentatie.. si ieri ca tot m-am documentat am vazut pui bio:)) cica ala ar fi ca ala de casa...

Looloo parca il si vad pe Teo cu 2 gagici de mana de pe la 10 ani, le scoate la suc liwlol.gif)




soricica84
Raul cam de 5 zile nu se mai trezeste noaptea de 2 ori, ci doar o data la 2 sau 3.
Azi noapte nu s-a trezit deloc de la 9.00 pana azi dimineata la 7.
nicsor
buna fetelor!

La multe lunite, Teo!

Mai, mai am vazut niste poze care mi-au placut tare mult!
Fetelor ne cresc copii si sunt din ce in ce mai dulci!!!!!

Noi ieri am fost la doctor, avem 8 kg si 68 cm, in rest este bine. De azi am inceput si diversificarea, am papat mar si vad ca ne place, la inceput s-a strambat putin pt ca era un gust nou dupa care mi-a tras de lingurita si a bagat-o in gurita.
Tot de ieri l-am pus si in carutul sport, pana acum mergeam cu landoul afara si nu mai avea stare deloc si foia si incepea sa planga......ieri insa nu s-a miscat, a fost f incantat, a analizat tot din jur si nu a scos un cuvant. aseara insa a fost f obosit fiinca nu a dormit ieri pe zi si nu prea a mancat suficient, a c-am plans, dar cu toate astea s-a trezit pe la 3.10 apoi la 6.

Tot asa il imbrac si eu afara, multumesc pt raspunsuri!

Si eu ma gandesc ca s-a intamplat ceva cu Rody, ea nu dispare fara motiv....sa speram ca este bine!
zamorica
fetelor luca cum e bezmetic noaptea si nu se trezeste, chiar daca foieste pe acolo, daca nu e 5 eu nu il iau sa ii dau sa manance, ca sa ii formez programul, ii pun suzeta si dupa 5 minute o scapa si adoarme la loc!! poate merge si la voi asa


si mai am o nedumerire.. daca sucul la inceput nu poate fi facut cu metalul, pe ala de morcov cu ce il pot face? :-??
Elena M
neata spunem si noi chiar daca e aproape pranz smile.gif
nu acum ne-am trezit, noi suntem harnicute, la 6-7 ne trezim, poate prea harnicute cateodata
am fost putin plecate de acasa si acum am reusit sa intram

occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif TEO!!!!
Un pupic pe gropita de la o alta gropita(si Maya are gropite)
looloo nu m-am supart pe tine, mi-ai scris ieri legat de reclame, cum sa ma supar Doamne Fereste!!! Si mie mi se pare fff amuzant cum reactioneaza Maya la reclame si nu ma ingrijorez din cauza asta pentru ca nu sta numai la tv si chiar daca e singura am observat ca nu prea ii mai place sa stea fff mult asa, trebuie sa stau cu ea ca altfel imi face reprosuri!! biggrin.gif
zamorica ce dulce e Luca iti vine sa-l mananci si ce smecheros e cu ochelarii!!! wink.gif
isabella bine ai venit! si fetita mea are dintisori, doi la numar si i-au aparut la 5 lunite, n-am avut nici o problema pana acum din cauza asta dar avem un gel pentru gingiute, se numeste pansoral; in ceea ce priveste papica, noi inca n-am inceput diversificarea, adica fetita mea mananca lapte praf, suc de fructe si cereale seara;
bety si noi trebuie sa facem vaccinul de 6 lunite pe 4 mai si avem aceeasi problema, nu sunt vaccinuri!!!! si cred ca va trebui sa-l cumparam daca nu se va gasi pana atunci
masada sanatate multa la puiul tau si multi pupicei de la maya sa se faca bine mai repede!! tzuc.gif hug.gif
Elena M
va pupam pe toate si pe toti si va dorim o zi buna si plina de soare
noi ne pregatim sa iesim pe afara
mai vorbim
raly
QUOTE(soricica84 @ Apr 28 2010, 10:59 AM) *
Raul cam de 5 zile nu se mai trezeste noaptea de 2 ori, ci doar o data la 2 sau 3.
Azi noapte nu s-a trezit deloc de la 9.00 pana azi dimineata la 7.

Bravooooooo Raul! sa o tii tot asa cu somnicul. Sa dormi pana dimineata sa se odihneasca si mami si tati!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.