Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
Aurassha
Fetelor, mai naste careva la Filantropia (Bucuresti)? Stie cineva care-i treaba p-acolo de Sarbatori?
Eu am DPN 23 decembrie, dar cica bebelina mea e mai micuta, si s-ar putea sa ma prinda Craciunul...
rody_ms
Lista mamici decembrie 2009

1 laura07 - 1 dec - barza.gif Stefan Alexandru
2 Katrin - 18 dec - fetita.gif
3 clauditza
4 Mami Irina
5 pisicul
6 irina m
7 liana
8 dumy 82
9 laurette
10 roxanna
11 larysa 25 – 25 dec - barza.gif Luca Andrei
12 looloo – 31 dec - barza.gif Teodor Stefan
13 loryfel - 24 dec - barza.gif Petronius
14 aurassha - 23 dec - fetita.gif
15 liaana
16 radu simona – 25 dec
17 bety dumy - 9 dec - barza.gif Silviu Florian sau Marian
18 ramona z - 5 dec - barza.gif Ayman Ahmed
19 alex2009
20 tutulica – 12 dec - barza.gif Matei Cristian
21 Mela74
22 little bebe
23 Inutza – 12 dec
24 Mar59ro - 7 dec - fetita.gif Miriam Ayline
25 Soricica84 – 14 dec - barza.gif Raul Andrei
26 Ioana31 – 15 dec
27 Adaadriana – 1 dec
28 Raly – 30 dec - fetita.gif
29 Rody_ms – 1 ian - fetita.gif

30 OAna22 - 25 dec- 1 ian - barza.gif
31 Tinkerbell - Arina- 10 dec - fetita.gif
32 TINA_MRVL ? dec - barza.gif
33 Raly 28 dec - barza.gif
34 lolitaa - 25 dec - barza.gif
35 ruxy80 - 04 ian
36 ramona z - 5 dec - barza.gif
37 Oana georgiana - 18 dec
38 raluca4p - 22 dec Raisa Marina sau Robert Andrei
39 mela 74 - 25 dec - fetita.gif
40 thaisa - 15 dec
41 MIOSA - ??? - fetita.gif Anca Maria
42 masada - 19 dec - barza.gif Cristian Matei
43 annitado ? - fetita.gif
44 oproiu 22 dec - barza.gif
45 giulia26it - 8 dec

..... si mai asteptam mamici in clubul nostru floare2.gif

rody_ms
45 de mamici in club, dar cam multe absente unsure.gif

15 barza.gif si 9 fetita.gif si multe barza2.gif

jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif
soricica84
QUOTE(looloo @ Sep 21 2009, 05:48 PM) *
soricica, mie prietena mea de la plafar a zis ca nu influenteaza bebele cu nimic. am intrebat azi si doctorita si a zis acelasi lucru, dar fa cum crezi tu mai bine. eu am luat 2 pastilute din acelea in 2 zile diferite ptr niste dureri groaznice de masele. la eco 4D, bebe era foarte bine.

loryfel, ai plecat? fugi sa vezi daca e bebe ok. si ne spui si noua ce facea: dormea, sau se juca. dai detalii multe, ca eu pe bebe al meu il mai vad abia prin octombrie pe la sfarsit, asa ca... tin pasul cu el doar prin voi.

gabriela, mai esti pe aici? am intrebat-o pe doctorita de gaze la stomac, si a zis ca nu prea avem ce face, decat, daca devine dureros, sau ne imbalonam tare, sa luam carbune medicinal ca e pe baza de plante si nu are nicio contraindicatie.

azi am fost si eu la doctorita mea si a zis ca stam bine, dupa control. si... a zis ca nu ne apuca 31 decembrie sub nicio forma. eu ma cam speriasem ptr ca am auzit ca daca e in concediu, nu vine la maternitate. dar a zis ca pana in craciun, adik de craciun sa fiu cu bebe acasa, imi provoaca nasterea, iar daca nu merge, facem cezariana, dar oricum, sa ajungem pana acolo. asa ca... daca bebe nu este mai grabit, pana la craciun imi vad bebele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! super.gif bananab.gif


Multumesc frumos ca te-ai interesat pentru mine. Maine voi merge la Plafar sa le cumpar si apoi iti spun daca m-au ajutat. floare2.gif
loryfel
Am venit de la doctor,bebele meu nici la eco nu sta...intr-una misca...totul e bine bebe se dezvolta foarte repede si bine,e mare,singura problema e ca am placenta joasa si a zis ca la urmatorul control mai discutam,poate mai urca...sunt super fericita ca am un bebe sanatos si foarte bine dezvoltat,cum a zis doctorul...mie un pic frica de ce mi-a zis cu placenta,voi ce ziceti,o fi grav,lamuriti-ma...va rog...de emotii nu l-am intrebat cate grame are bebe... crybaby.gif
bety_dumy
QUOTE(loryfel @ Sep 21 2009, 09:22 PM) *
Am venit de la doctor,bebele meu nici la eco nu sta...intr-una misca...totul e bine bebe se dezvolta foarte repede si bine,e mare,singura problema e ca am placenta joasa si a zis ca la urmatorul control mai discutam,poate mai urca...sunt super fericita ca am un bebe sanatos si foarte bine dezvoltat,cum a zis doctorul...mie un pic frica de ce mi-a zis cu placenta,voi ce ziceti,o fi grav,lamuriti-ma...va rog...de emotii nu l-am intrebat cate grame are bebe... crybaby.gif

nu stiu ce sa zic........presupun ca nu este grav,daca era nu iti spunea?
rody_ms
buna dimineata fetelor! dar pe unde sunteti? Activitate slabuta pe aici. cafea.gif
Loryfel, stai linistita, daca era ceva grav iti spunea medicul. Probabil la urmatorul control o sa iti dea mai multe informatii care probabil o sa aiba legatura cu nasterea tzuc.gif Stai linistita si bucurate de jucaus.gif jucausul din burtica ta
ramona_z
buna fetelor, cum va simtiti? Eu nu am mai intrat ceva vreme, ca am fost ocupata cu cumparaturile. Apoi m-am apucat de tricotat o paturica la bebe, ca asa mai stau si eu prin casa, ca altfel sunt tot timpul pe drumuri , si mi-e frica sa nu ma ia de pe drum o nastere inainte de termen... biggrin.gif
Voi cum sunteti cu kg? Mie mi-e putin teama ca de mai bine de o lunapoate chiar 2 nu am mai pus un gram pe mine , tot 7 am in plus, burta creste, bebe se misca bine, oi fi slabind eu?
Pentru fetele mai avansate in sarcina, voi cum simtit miscarile, ca mie mi se pare ca mai mult se impinge in toate directiile, lovituri mai putine, dar burta mi se misca cu totul de cat se impinge prin ea.
rody_ms
QUOTE(ramona_z @ Sep 22 2009, 12:33 PM) *
buna fetelor, cum va simtiti? Eu nu am mai intrat ceva vreme, ca am fost ocupata cu cumparaturile. Apoi m-am apucat de tricotat o paturica la bebe, ca asa mai stau si eu prin casa, ca altfel sunt tot timpul pe drumuri , si mi-e frica sa nu ma ia de pe drum o nastere inainte de termen... biggrin.gif
Voi cum sunteti cu kg? Mie mi-e putin teama ca de mai bine de o lunapoate chiar 2 nu am mai pus un gram pe mine , tot 7 am in plus, burta creste, bebe se misca bine, oi fi slabind eu?
Pentru fetele mai avansate in sarcina, voi cum simtit miscarile, ca mie mi se pare ca mai mult se impinge in toate directiile, lovituri mai putine, dar burta mi se misca cu totul de cat se impinge prin ea.


de doua luni nici eu nu am pus nici un kg in plus, bebelina creste si cred ca eu slabesc. Probabil decand mi-am schimbat modul de viatza, adica stau acasa, mananc la aceleasi ore si in principal faptul ca am scapat de stresul zilnic de la munca.
Nu sunt mai avansata ca tine, dar si la mine misca prin toate partile. Cum creste asa o sa se vada si burtica cum se misca.
Si daca nu sunt indiscreta ce ai cumparat? ceva frumos pt bebe? rolleyes.gif
mar59ro
neata fetelor

astazi mergem si noi la eco 4d bananab.gif abea astept sa-mi vad bebita...o sa va dau detalii deseara sau maine ...sper sa primesc numa vesti bune...

in leg cu kg nici eu nu am mai luat in greutate am 6 kg pana acum...si eu ma mir ca peste tot scrie ca in perioada asta punem 4-500 gr /sapt...la mine nu e valabil dar sper ca bebe sa fi luat bine in greutate...

fetelor pe mine iar a inceput sa ma omoare constipatia...cand nu am arsuri majore ma ia aata...nu mai zic ca nu mai am nici o pozitie comoda de stat in pat nervi.gif nervi.gif nervi.gif si cand ma gandesc ca raul abea acum incepe...am auzit ca ultima luna e groaznica...ce ma fac daca eu de pe acum ma vait???voi cum va odihniti?

ma bucur de vremea frumoasa de afara ca mai ies in gradina...

va pup si va dau vesti mai tarziu

bety_dumy
QUOTE(ramona_z @ Sep 22 2009, 12:33 PM) *
buna fetelor, cum va simtiti? Eu nu am mai intrat ceva vreme, ca am fost ocupata cu cumparaturile. Apoi m-am apucat de tricotat o paturica la bebe, ca asa mai stau si eu prin casa, ca altfel sunt tot timpul pe drumuri , si mi-e frica sa nu ma ia de pe drum o nastere inainte de termen... biggrin.gif
Voi cum sunteti cu kg? Mie mi-e putin teama ca de mai bine de o lunapoate chiar 2 nu am mai pus un gram pe mine , tot 7 am in plus, burta creste, bebe se misca bine, oi fi slabind eu?
Pentru fetele mai avansate in sarcina, voi cum simtit miscarile, ca mie mi se pare ca mai mult se impinge in toate directiile, lovituri mai putine, dar burta mi se misca cu totul de cat se impinge prin ea.

ce bine ca stii sa tricotezi........eu nu stiu ca as face si eu. cu kg......eu de acum am inceput sa mai pun,deci si tu ai timp.
iar cu miscarile asa este .......impinge in burta.......de zici ca vrea saiasa,acum e mai rar,dar am auzit ca ste normal ca in perioada asta creste bebe si trebuie sa doarma si mai mult.
rody_ms
Draga mar59ro te asteptam cu vestile cele bune. In ce priveste arsurile eu cred ca mi-am gasit "medicamentul". mananc seara 3-4 masline si le onghit si samburele. se spune ca acestea impreuna cu samburele iti mananca arsurile. Si uite asa de doua zile decand incerc acest tratament am reusit si eu sa dorm noptile. E drept ca e mai greu cu intorsul de pe o parte pe alta, dar o sa treaca si perioada asta. La incaltat o sa ne ajute tati ca deja o face liwlol.gif
Singura problema la mine e ca de ce vreau sa ma plimb cat mai mult nu pot, ma apuca dureri sub burta, sau dureri de spate si gata s-a dus plimbarea mea oFloare1.gif
ramona_z
QUOTE(rody_ms @ Sep 22 2009, 12:48 PM) *
de doua luni nici eu nu am pus nici un kg in plus, bebelina creste si cred ca eu slabesc. Probabil decand mi-am schimbat modul de viatza, adica stau acasa, mananc la aceleasi ore si in principal faptul ca am scapat de stresul zilnic de la munca.
Nu sunt mai avansata ca tine, dar si la mine misca prin toate partile. Cum creste asa o sa se vada si burtica cum se misca.
Si daca nu sunt indiscreta ce ai cumparat? ceva frumos pt bebe? rolleyes.gif


nu esti indiscreta, am tot cumparat, la bebe cam tot ce ii trebuie, hainute, sticlute, suzete, chiar si termometru de baita si termometru suzeta, i-am luat si patutul. Iar eu mi-am luat tot ce imi trebuie pt. bagajul de maternitate.
rody_ms
QUOTE(ramona_z @ Sep 22 2009, 01:51 PM) *
nu esti indiscreta, am tot cumparat, la bebe cam tot ce ii trebuie, hainute, sticlute, suzete, chiar si termometru de baita si termometru suzeta, i-am luat si patutul. Iar eu mi-am luat tot ce imi trebuie pt. bagajul de maternitate.


da stiu ca ai cumparat ceva. Eu inca nu am cumparat decat cateva lucruri pt mine necesare la maternitate. Astept sa vad ce mai primesc pt bebelina mea, si in functie de ce o sa am o sa cumpar ce mai imi trebuie. Deocamdata la stadiu de piata, cum apuc la un magazin de bebe, cum casc ochii bine rolleyes.gif
raluca4p
Buna fetelor,


sunt happy, bananab.gif bananab.gif bananab.gif , v-am spus eu de targul baby expo si uitandu-ma pe pagina lor , mi-am incarcat si eu poza cu burtica la concursul " cea mai frumoasa burtica" gravida.gif si am castigat nanner.gif .. nu stiu exact ce, niste produse de la NUK si ceva de imbracat super.gif asta ca si cadou pentru ca ieri a fost ziua mea.


Pupici
rody_ms
QUOTE(raluca4p @ Sep 22 2009, 02:37 PM) *
Buna fetelor,
sunt happy, bananab.gif bananab.gif bananab.gif , v-am spus eu de targul baby expo si uitandu-ma pe pagina lor , mi-am incarcat si eu poza cu burtica la concursul " cea mai frumoasa burtica" gravida.gif si am castigat nanner.gif .. nu stiu exact ce, niste produse de la NUK si ceva de imbracat super.gif asta ca si cadou pentru ca ieri a fost ziua mea.
Pupici


felicitari pt premiu raluca eusa_clap.gif guitar.gif
si...... occasion.gif La multi ani si numai fericire in viata !!! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
bety_dumy
QUOTE(rody_ms @ Sep 22 2009, 01:44 PM) *
Draga mar59ro te asteptam cu vestile cele bune. In ce priveste arsurile eu cred ca mi-am gasit "medicamentul". mananc seara 3-4 masline si le onghit si samburele. se spune ca acestea impreuna cu samburele iti mananca arsurile. Si uite asa de doua zile decand incerc acest tratament am reusit si eu sa dorm noptile. E drept ca e mai greu cu intorsul de pe o parte pe alta, dar o sa treaca si perioada asta. La incaltat o sa ne ajute tati ca deja o face liwlol.gif
Singura problema la mine e ca de ce vreau sa ma plimb cat mai mult nu pot, ma apuca dureri sub burta, sau dureri de spate si gata s-a dus plimbarea mea oFloare1.gif

si pe noi ne mai ajuta tati la incaltat.......dar asta e ,sa faca si taticii ceva nu? iar cu plimbarea si eu incerc sa merg cat mai mult pe jos,cica ajuta la nastere,ca nasc mai usor......sa vedem cat de adevarat o fi.

QUOTE(raluca4p @ Sep 22 2009, 02:37 PM) *
Buna fetelor,
sunt happy, bananab.gif bananab.gif bananab.gif , v-am spus eu de targul baby expo si uitandu-ma pe pagina lor , mi-am incarcat si eu poza cu burtica la concursul " cea mai frumoasa burtica" gravida.gif si am castigat nanner.gif .. nu stiu exact ce, niste produse de la NUK si ceva de imbracat super.gif asta ca si cadou pentru ca ieri a fost ziua mea.
Pupici

super........felicitari ptr ce ai castigat si
LA MULTI ANI !!! MULTA FERICIRE SI TOT CE ITI DORESTI. floare2.gif floare2.gif floare2.gif
raly
QUOTE(ramona_z @ Sep 22 2009, 12:33 PM) *
buna fetelor, cum va simtiti? Eu nu am mai intrat ceva vreme, ca am fost ocupata cu cumparaturile. Apoi m-am apucat de tricotat o paturica la bebe, ca asa mai stau si eu prin casa, ca altfel sunt tot timpul pe drumuri , si mi-e frica sa nu ma ia de pe drum o nastere inainte de termen... biggrin.gif
Voi cum sunteti cu kg? Mie mi-e putin teama ca de mai bine de o lunapoate chiar 2 nu am mai pus un gram pe mine , tot 7 am in plus, burta creste, bebe se misca bine, oi fi slabind eu?
Pentru fetele mai avansate in sarcina, voi cum simtit miscarile, ca mie mi se pare ca mai mult se impinge in toate directiile, lovituri mai putine, dar burta mi se misca cu totul de cat se impinge prin ea.

eu nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme! eu am 26 saptamani si am luat doar 3 - 4 kg (nu ca m-as supara) si doctorita a zis ca e ok atata timp cat bebele e bine dezvoltat! Am inteles ca de acum incolo vom incepe sa luam serios in greutate!
raly
QUOTE(mar59ro @ Sep 22 2009, 01:08 PM) *
neata fetelor

astazi mergem si noi la eco 4d bananab.gif abea astept sa-mi vad bebita...o sa va dau detalii deseara sau maine ...sper sa primesc numa vesti bune...

in leg cu kg nici eu nu am mai luat in greutate am 6 kg pana acum...si eu ma mir ca peste tot scrie ca in perioada asta punem 4-500 gr /sapt...la mine nu e valabil dar sper ca bebe sa fi luat bine in greutate...

fetelor pe mine iar a inceput sa ma omoare constipatia...cand nu am arsuri majore ma ia aata...nu mai zic ca nu mai am nici o pozitie comoda de stat in pat nervi.gif nervi.gif nervi.gif si cand ma gandesc ca raul abea acum incepe...am auzit ca ultima luna e groaznica...ce ma fac daca eu de pe acum ma vait???voi cum va odihniti?

ma bucur de vremea frumoasa de afara ca mai ies in gradina...

va pup si va dau vesti mai tarziu


draga mea eu cu constipatia am probleme mari dinainte de a ramane insarcinata, iar de cand sunt gravida am purgatie doar cu supozitoare cu glicerina pentru adulti si cu sennax (se gaseste la farmacie si e din plante)! daca nu e ceva f grav poti sa incerci sa mananci struguri si sa bei apa sau lapte apoi, am auzit ca ar avea efect!
rody_ms
QUOTE(bety_dumy @ Sep 22 2009, 02:52 PM) *
si pe noi ne mai ajuta tati la incaltat.......dar asta e ,sa faca si taticii ceva nu? iar cu plimbarea si eu incerc sa merg cat mai mult pe jos,cica ajuta la nastere,ca nasc mai usor......sa vedem cat de adevarat o fi.


Sa stii ca este adevarat, cu cat de plimbi mai mult cu atat mai bine, si mai ales in perioada dinaintea nasterii e bine sa va plimbati cat mai mult, asta pt cine v-a naste natural floare2.gif
loryfel
QUOTE(raluca4p @ Sep 22 2009, 02:37 PM) *
Buna fetelor,
sunt happy, bananab.gif bananab.gif bananab.gif , v-am spus eu de targul baby expo si uitandu-ma pe pagina lor , mi-am incarcat si eu poza cu burtica la concursul " cea mai frumoasa burtica" gravida.gif si am castigat nanner.gif .. nu stiu exact ce, niste produse de la NUK si ceva de imbracat super.gif asta ca si cadou pentru ca ieri a fost ziua mea.
Pupici

Felicitari si ..sa ai o sarcina usoara si sa fii fericita...
loryfel
desi am o burtica maricica inca nu avem nevoie de ajutorul lui tati,dar oricum a devenit un pic cam dificil incaltatul,in viitorul apropiat trebuie sa il pun la treaba..
Katrin

raluca La Multi Ani !!! Multa sanatate tie si lui bebe din burticuta !!!

si pe mine ma ajuta tati in ultimul timp la incheiat inlaltamintea, ca doar nu are incotro, nu are cum refuza biggrin.gif

p-u constipatie incercati prunele uscate, o sa vedeti ca intr-adevar sint rezultate, o sa se regleze tractul intestinal imediat.

raly
QUOTE(raluca4p @ Sep 22 2009, 02:37 PM) *
Buna fetelor,
sunt happy, bananab.gif bananab.gif bananab.gif , v-am spus eu de targul baby expo si uitandu-ma pe pagina lor , mi-am incarcat si eu poza cu burtica la concursul " cea mai frumoasa burtica" gravida.gif si am castigat nanner.gif .. nu stiu exact ce, niste produse de la NUK si ceva de imbracat super.gif asta ca si cadou pentru ca ieri a fost ziua mea.
Pupici

bravooooooo, felicitari! eu cred ca bebe ti-a purtat noroc partners.gif
raly
QUOTE(Katrin @ Sep 21 2009, 05:37 PM) *
raly si pe mine tot ma deranjeaza astfel de dureri , doar ca eu pana acum nu fac decit masaj cu ulei p-u masaj sau de masline si exercitii usoare care stii ca imi ajuta cit de cit. Despre Diclofenac iata am citit aici http://www.ozone.ro/product.php?id=15&mod=files ca este contraidicat din luna a 6 de sarcina ohmy.gif

am citit si eu acum! imi pare rau ca vi l-am recomandat si saru mana ca mi-ai deschis ochii! cred ca va trebui sa ne chinuim asa ca diclofenac-ul nu e permis!
ms frumos inca odata Katrin trandafir.gif
Katrin
QUOTE(raly @ Sep 22 2009, 04:01 PM) *
am citit si eu acum! imi pare rau ca vi l-am recomandat si saru mana ca mi-ai deschis ochii! cred ca va trebui sa ne chinuim asa ca diclofenac-ul nu e permis!
ms frumos inca odata Katrin trandafir.gif


Cu placere ! smile.gif
daca sincer eu orice medicament care mi-l prescriu medicii cum ajung acasa deschid netul si incep a citi, dupa care cind sa-l cumpar iarasi citesc mai intai prescriptia. Fiti f-e atente, mai ales acum in perioada asta !
Raly stii ca eu iata si ieri si azi ma simt mai bine, sotul imi face masaj asa usor in f-e seara cu ulei masaj sau ulei masline. Plus eu zilele astea fac exercitii usoare si ma stradui sa nu ma las cu t-a greutatea pe piciorul drept, mai pe scurt invat sa traiesc altfel smile.gif Se vede ca bebeii apasa pe vre-un nerv astfel simtim noi disconfortul asta.
raluca4p
va multumesc pentru urari.

pana acum ni s-a tot urat " sarcina usoara" , de-acum ( cel putin asa mi se intampla mie) ni se spune " nastere usoara " .. . Ma inspaimanta pentru ca realizez ca se apropie momentul barza.gif ... macar acum bebe e la " purtator" gravida.gif . pe de alta parte insa , abia astept sa imi cunosc galusca... pe voi nu va cuprinde un pic teama???
Katrin
QUOTE(raluca4p @ Sep 22 2009, 04:23 PM) *
va multumesc pentru urari.

pana acum ni s-a tot urat " sarcina usoara" , de-acum ( cel putin asa mi se intampla mie) ni se spune " nastere usoara " .. . Ma inspaimanta pentru ca realizez ca se apropie momentul barza.gif ... macar acum bebe e la " purtator" gravida.gif . pe de alta parte insa , abia astept sa imi cunosc galusca... pe voi nu va cuprinde un pic teama???


eu nu ma tem de aceia ca ma va durea sau chestii din astea, ci de faptul ca bebita sa fie bine si clar si eu sa fiu bine ca sa o crestem smile.gif
clar ca atunci in ajun cred ca temerile o sa se accentuieze, dar doar gindind pozitiv si informindu-ne despre ceia ce ne asteapta o sa reusim sa fie totul bine, ca doar nu sintem noi primele si ultimele care am nascut si care vom naste. Eu ma stradui sa nu ascult povesti din astea "negre" ca nu face bine la creierul nostru gravid smile.gif , trebuie sa gindim cit mai optimist. Bebeii cind se nasc si p-u ei e un stres oarecare, dar inchipuitiva ca la stresul lor se mai adauga si al nostru, pe cind noi sintem mami si noi trebuie sa-i incurajam si sa-i sustiem ca ei sint mici si neajutorati. Eu bebitei mele de pe acum ii tot repet : Mami o sa te ajute si o sa fie totul bine !!! smile.gif
looloo
La multi ani si sarcina si nastere usoara, raluca. si sa dea DD sa fie bebe sanatos, ca de restul ii faci tu rost, sigur!!!!!!!!
katrin, ai dreptate cu stresul ptr bebe. daca va spun ce am patit azi-noapte... si ptr ce? daca puteti, sa imi ziceti voi, ca eu n-am prea inteles ptr ce.
soacra mea mult iubita, pe langa niste boli pe care le are dar pe care le trateaza pe toate cu medicamente si nu e nimic grav (tiroida si tensiune mare, atat), mai sufera si de ipohondrie si lipsa de atentie, ca sa nu ii zic altfel. si ieri socra-miu a fost plecat din localitate la tara sa culeaga nush ce, iar ea a zis ca i-e frica sa doarma singura, si i-e urat, ca daca moare singura in casa, iar sotul meu mult iubit, a venit acasa si a zis: eu ma duc la mama sa dorm cu ea, vii si tu? eu oricum ma duc. si de frica sa nu ma apuce durerea de acum cateva nopti cand l-am trezit la 3 noaptea sa imi aduca un no spa ptr ca aveam junghiuri ca niste cutite prin burta, am zis ca ma duc cu el. in plus, m-am gandit ca i-o fi frica femeii sa nu moara , io stiu? fac si eu un gest frumos. si am crezut ca turbez toata noaptea: am dormit intr-un pat plin de ghionturi si damburi si arcuri sarite, am dormit doar 2 ore, de la 12 la 2, toata noaptea, soacra-mea sforaia bine mersi ca la un moment dat am plecat intr-o bucatarie sa dorm, intr-un pat care era scurt si trebuia sa stau chircita, m-am intors in patul cu ghionturi, si de la 4 dimineata, dupa frecusuri si alte cele, m-a intors in patul cu ghionturi si m-am uitat la tv pana a sunat ceasul. intre timp, eram atat de suparata si nervoasa incat m-a apucat o criza de bocit, si bebe a fost agitat toata noaptea. va jur ca nu cred ca a stat linistit mai mult de 1 sfert de ora, ca dupa aia iar incepea sa se miste si impingea prin burta... am crezut ca turbez. am stat si la serviciu 5 ore cu niste cretini de copii de psofesionala la care a trebuit sa tip ca sa ii potolesc, deci sunt facuta varza. iar dimineata, soacra-mea: "vaaai, da' ce des te scoli sa te duci la baie... si noi am fost fetita gravide, dar nu eram asa ca tine... da' ma rog, nu esti la tine acasa, nu esti in patu' tau... dar io i-am spus lui fi-miu ca nu e nevoie sa veniti!"
am crezut ca ii trantesc pe amandoi.
cred ca o sa mai pupe soacra-mea sa imi vada fata, cand mi-o vedea ceafa. si cand ma gandesc cat am alergat s ii cumpar retetele si sa ii iau analizele, si sa ii fac programari... imi vine sa imi dau pumni iar.
ce e mai rau, e ca l-am stresat pe bebe. si mi-e frica sa nu ii fi facut rau stresul si toata activitatea de azi-noapte.
imi cer scuze ca v-am zapacit, dar nu mai puteam, simteam nevoia sa ma descarc intr-un fel. imi cer scuze, din nou.
bety_dumy
QUOTE(rody_ms @ Sep 22 2009, 03:00 PM) *
Sa stii ca este adevarat, cu cat de plimbi mai mult cu atat mai bine, si mai ales in perioada dinaintea nasterii e bine sa va plimbati cat mai mult, asta pt cine v-a naste natural floare2.gif


asta incercam sa facem,bine ca acum obosim mai repede ca inainte dar.......mergem cat putem.
QUOTE(raluca4p @ Sep 22 2009, 04:23 PM) *
va multumesc pentru urari.

pana acum ni s-a tot urat " sarcina usoara" , de-acum ( cel putin asa mi se intampla mie) ni se spune " nastere usoara " .. . Ma inspaimanta pentru ca realizez ca se apropie momentul barza.gif ... macar acum bebe e la " purtator" gravida.gif . pe de alta parte insa , abia astept sa imi cunosc galusca... pe voi nu va cuprinde un pic teama???

ba daaaaaaaaa msi eu am o teama.........dar ma gandesc ca e vorba doar de 1 zi,nici macar atata ,cateva ore......apoi imi voi tine bebelusul in brate........offff abia astept sa-l tin inbrate sa-l analizez....... rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
bety_dumy
LOOLOO ,te cred ca ai fost stresata........dar bebe o sa fie bine,a fost si el agitata ,dar acum te vei duce acasa sa te odihnesti....... floare2.gif floare2.gif floare2.gif
Katrin
eiiii looloo hai nu retrai din cauza soacrei , nu trebuie sa stresezi bebe-ul p-u o soacra wink.gif Eu am noroc ca soacra-mea e la 200 km si o vad din Paste in Craciun , doar ca atunci cind merg la tara acasa nu dorm la ea, si la mama mea smile.gif, la mama ma simt mai in voie, iar la soacra-mea nu ma lasa nimic sa fac, ci doar sa stau jos asezata pe scaun de parca eu nu sint satula de scaun wacko.gif
soricica84
QUOTE(ramona_z @ Sep 22 2009, 12:33 PM) *
buna fetelor, cum va simtiti? Eu nu am mai intrat ceva vreme, ca am fost ocupata cu cumparaturile. Apoi m-am apucat de tricotat o paturica la bebe, ca asa mai stau si eu prin casa, ca altfel sunt tot timpul pe drumuri , si mi-e frica sa nu ma ia de pe drum o nastere inainte de termen... biggrin.gif
Voi cum sunteti cu kg? Mie mi-e putin teama ca de mai bine de o lunapoate chiar 2 nu am mai pus un gram pe mine , tot 7 am in plus, burta creste, bebe se misca bine, oi fi slabind eu?
Pentru fetele mai avansate in sarcina, voi cum simtit miscarile, ca mie mi se pare ca mai mult se impinge in toate directiile, lovituri mai putine, dar burta mi se misca cu totul de cat se impinge prin ea.



Stai linistita in legatura cu kg. Tu te plangi ca ai pus prea putine si eu ca am pus cam multe (13 kg) si nu stiu de unde caci nu mananc mult. Atata timp cat bebele este bine si s-a dezvoltat corespunzator nu trebuie sa te ingrijorezi asupra kg, din contra trebuie sa te bucuri.
Eu am 29 de saptamani. La mine bebele se misca mai tot timpul prin toata burta, dar noaptea cand dorm doarme si el, e linistit.
looloo
multumesc mult, fetelor. imi pare rau ca v-am folosit pe post de umar ptr plans. dar nu mai puteam de nervi. acum... am uitat (sau cel putin ma fac tongue.gif).
astazi bebe si-a revenit la normal, deci... sper sa nu ii fi facut vreun rau.
in legatura cu kilogramele... si la mine e nashpa. soricica, macar tu ai 29 de saptamani. eu am 26 (aproape) si am luat 11 kg. e jale. dar nu ma simt nici greoaie, si nici nu mi se pare ca burta e mare. nush unde le-am pus. poate pe degete, pe undeva. intr-adevar, am pus pe picioare. dar alea mi se mai si umfla. eh... sa fie bebe dolofanel. pupe mami copanelele.
ati vazut cat de superbi sunt bebeii mici, mici cand au dungute la picioruse? cute din alea de dolofanei? io i-as manca din cap pana in picioare. mi-s dragi de mor.
soricica84
Unele din noi se plang de kg, iar eu ma plang pt ca de ceva vreme mi-au aparut pe picioare sub fund si pe fund niste vene rosii sparte inestetice , care cica sunt de la ingrasare brusca sau de la hormoni. Eu ma cam sperii de ele si ma gandesc ce ma fac daca nu-mi vor trece dupa nastere asa cum zic unii ca dispar dupa. Mai are cineva asa ceva?
looloo
QUOTE(soricica84 @ Sep 22 2009, 07:37 PM) *
Unele din noi se plang de kg, iar eu ma plang pt ca de ceva vreme mi-au aparut pe picioare sub fund si pe fund niste vene rosii sparte inestetice , care cica sunt de la ingrasare brusca sau de la hormoni. Eu ma cam sperii de ele si ma gandesc ce ma fac daca nu-mi vor trece dupa nastere asa cum zic unii ca dispar dupa. Mai are cineva asa ceva?

eu am din alea pe picior, sus. doar ca eu le am genetic mostenite, asa ca ale mele nu dispar. dar am auzit si eu ca daca sunt dobandite in urma nasterii, sau a ingrasarii bruste, trec in timp, cu masaj cu creme hidratante.
rody_ms
QUOTE(soricica84 @ Sep 22 2009, 07:37 PM) *
Unele din noi se plang de kg, iar eu ma plang pt ca de ceva vreme mi-au aparut pe picioare sub fund si pe fund niste vene rosii sparte inestetice , care cica sunt de la ingrasare brusca sau de la hormoni. Eu ma cam sperii de ele si ma gandesc ce ma fac daca nu-mi vor trece dupa nastere asa cum zic unii ca dispar dupa. Mai are cineva asa ceva?


da sorica, am si eu cateva, dar mi-a spus doctorita sa nu imi fac griji ca dupa nastere dispar. Te pup tzuc.gif
bety_dumy
QUOTE(soricica84 @ Sep 22 2009, 06:18 PM) *
Stai linistita in legatura cu kg. Tu te plangi ca ai pus prea putine si eu ca am pus cam multe (13 kg) si nu stiu de unde caci nu mananc mult. Atata timp cat bebele este bine si s-a dezvoltat corespunzator nu trebuie sa te ingrijorezi asupra kg, din contra trebuie sa te bucuri.
Eu am 29 de saptamani. La mine bebele se misca mai tot timpul prin toata burta, dar noaptea cand dorm doarme si el, e linistit.


la mine noaptea il apuca ,cand ma bag eu la somn...
QUOTE(soricica84 @ Sep 22 2009, 07:37 PM) *
Unele din noi se plang de kg, iar eu ma plang pt ca de ceva vreme mi-au aparut pe picioare sub fund si pe fund niste vene rosii sparte inestetice , care cica sunt de la ingrasare brusca sau de la hormoni. Eu ma cam sperii de ele si ma gandesc ce ma fac daca nu-mi vor trece dupa nastere asa cum zic unii ca dispar dupa. Mai are cineva asa ceva?

mie mi-au aparut la sani asa ceva,ca mi s-au marit destul de multisor..........
Katrin
Buna burticutele !
Dulceata mea intra azi in trimestrul III love1.gif love1.gif love1.gif jucaus.gif bananab.gif

Si mie tot la sin mi-au aparut vene micute, parca ar fi un paienjenis, doar ca la mine sinii nu s-au marit decit un pic; si la fel si la picior mai jos de gamba au aparut sad.gif
mar59ro
buna dimi

scuze ca nu am mai intrat ieri dar am sarbatorit cu tati vestile bune...

bebita e bine ...am 28,1 sapt calendaristic dar ea are 29,4 de sarcina...are 1389 gr...iar toate masuratorile sunt simetrice si in parametrii.am inca mult lichid amniotic si deci are unde sa se zbenguie...iar placenta e ok. bananab.gif bananab.gifbananab.gif

o sa mai merg peste 4 sapt la urm control...

loloooo nu te mai stresa... noi si bebicii nostri suntem cele mai importante acum...nimic nu ar trebui sa ne afecteze...

mersi de sfaturi ptr arsuri si constipatie...

in sfarsit l-am auzit si eu pe dr ca zice ca pot sa fac si eu ceva miscare...ma bucur ca deacum ma apuc si eu de cumparaturi...de cand astept...

deacum o sa-mi treaca altfel timpul...cumparaturi...amenajatul camerei...

inca nu ma gandesc la mom nasterii...dar ma gandesc la cum o sa fie cand o s-o tin in brate...

va pup si va doresc o zi buna
raluca4p
QUOTE(mar59ro @ Sep 23 2009, 09:08 AM) *
buna dimi

scuze ca nu am mai intrat ieri dar am sarbatorit cu tati vestile bune...

bebita e bine ...am 28,1 sapt calendaristic dar ea are 29,4 de sarcina...are 1389 gr...iar toate masuratorile sunt simetrice si in parametrii.am inca mult lichid amniotic si deci are unde sa se zbenguie...iar placenta e ok. bananab.gif bananab.gifbananab.gif

o sa mai merg peste 4 sapt la urm control...

loloooo nu te mai stresa... noi si bebicii nostri suntem cele mai importante acum...nimic nu ar trebui sa ne afecteze...

mersi de sfaturi ptr arsuri si constipatie...

in sfarsit l-am auzit si eu pe dr ca zice ca pot sa fac si eu ceva miscare...ma bucur ca deacum ma apuc si eu de cumparaturi...de cand astept...

deacum o sa-mi treaca altfel timpul...cumparaturi...amenajatul camerei...

inca nu ma gandesc la mom nasterii...dar ma gandesc la cum o sa fie cand o s-o tin in brate...

va pup si va doresc o zi buna



ei...felicitari, super.gif tie iti face medicul tau toate masuratorile de fiecare data cand te duci la control?


daca tot te apuci de cumparaturi, poate ne vedem la targul baby expo, incepe maine . abia astept sa ma duc sa imi clatesc ochii si poate gasesc un carucior si alte prostioare.

Pupici


loryfel
QUOTE(mar59ro @ Sep 23 2009, 11:08 AM) *
buna dimi

scuze ca nu am mai intrat ieri dar am sarbatorit cu tati vestile bune...

bebita e bine ...am 28,1 sapt calendaristic dar ea are 29,4 de sarcina...are 1389 gr...iar toate masuratorile sunt simetrice si in parametrii.am inca mult lichid amniotic si deci are unde sa se zbenguie...iar placenta e ok. bananab.gif bananab.gifbananab.gif

o sa mai merg peste 4 sapt la urm control...

loloooo nu te mai stresa... noi si bebicii nostri suntem cele mai importante acum...nimic nu ar trebui sa ne afecteze...

mersi de sfaturi ptr arsuri si constipatie...

in sfarsit l-am auzit si eu pe dr ca zice ca pot sa fac si eu ceva miscare...ma bucur ca deacum ma apuc si eu de cumparaturi...de cand astept...

deacum o sa-mi treaca altfel timpul...cumparaturi...amenajatul camerei...

inca nu ma gandesc la mom nasterii...dar ma gandesc la cum o sa fie cand o s-o tin in brate...

va pup si va doresc o zi buna

felicitari ai bebeloi...sa-ti traiasca...
raly
QUOTE(mar59ro @ Sep 23 2009, 11:08 AM) *
buna dimi

scuze ca nu am mai intrat ieri dar am sarbatorit cu tati vestile bune...

bebita e bine ...am 28,1 sapt calendaristic dar ea are 29,4 de sarcina...are 1389 gr...iar toate masuratorile sunt simetrice si in parametrii.am inca mult lichid amniotic si deci are unde sa se zbenguie...iar placenta e ok. bananab.gif bananab.gifbananab.gif

o sa mai merg peste 4 sapt la urm control...

loloooo nu te mai stresa... noi si bebicii nostri suntem cele mai importante acum...nimic nu ar trebui sa ne afecteze...

mersi de sfaturi ptr arsuri si constipatie...

in sfarsit l-am auzit si eu pe dr ca zice ca pot sa fac si eu ceva miscare...ma bucur ca deacum ma apuc si eu de cumparaturi...de cand astept...

deacum o sa-mi treaca altfel timpul...cumparaturi...amenajatul camerei...

inca nu ma gandesc la mom nasterii...dar ma gandesc la cum o sa fie cand o s-o tin in brate...

va pup si va doresc o zi buna


felicitari pentru bebelina sanatoasa si bine dezvoltata! sa dea d-zeu sa fiti asa si in continuare pana la nastere! gravida.gif
Katrin
mar59 felicitari p-u bebita sanatosica ! smile.gif
MIOSA
QUOTE(raluca4p @ Sep 23 2009, 11:37 AM) *
ei...felicitari, super.gif tie iti face medicul tau toate masuratorile de fiecare data cand te duci la control?
daca tot te apuci de cumparaturi, poate ne vedem la targul baby expo, incepe maine . abia astept sa ma duc sa imi clatesc ochii si poate gasesc un carucior si alte prostioare.

Pupici



ASTEPTAM VESTI DESPRE TARG

SI NOI INCEPEM DIN NOIEMBRIE CUMPARATURILE
DE ABIA ASTEPT
mar59ro
QUOTE(raluca4p @ Sep 23 2009, 11:37 AM) *
ei...felicitari, super.gif tie iti face medicul tau toate masuratorile de fiecare data cand te duci la control?
daca tot te apuci de cumparaturi, poate ne vedem la targul baby expo, incepe maine . abia astept sa ma duc sa imi clatesc ochii si poate gasesc un carucior si alte prostioare.

Pupici


in sapt 24 am facut eco normal...acum am facut 4 d.mai facusem un 4 d insapt 19.asta a fost ultimul mai amanuntit.deacum a zis ca va masura doar cat ia in greutate...am scapat de stres ca nu e bine..imi faceam multe griji...va dati seama ca eu de 3 luni iau tratam cu gynipral care imi da multe palpitatii...si ma gandeam ca doamne fere sa nu-i afecteze si ei inimioara...sau imi era frica de ce a scris tutulica mai demult cand a facut 4d ca a vazut ceva la creier...acum stau linistita...si astept sa se faca mare...
am uitat sa va zic ca nu a vrut sa-si arate deloc fata...cat de mult se misca...mainile si le tinea pe toata fata...vrea sa ne faca surpriza cum o sa arate...si eram asa curiosi...eu il supar pe tati ca are nasul mare(nu il are)si ii spuneam ca abea astept eco sa-i vad nasucul...ca sigur e ca al meu...frumos...dar nu am vazut decat urechiusele bine...si binenteles ca deja fitze...are margele...si-a pus cordon...dar a zis dr ca nu e problema...ca poate sa-l dea jos...si oricum nu ne deranjeaza ca facem cezariana...

ralu imi pare rau ca nu o sa ne vedem la targ...eu sunt din bv si e f departe ptr mine...in brasovul asta nu e targ si sunt f suparata...ce bine de voi...dintr-un loc luati tot...

va lassa-mi fac o sal de fructe...va invit eating.gif eating.gif eating.gif

pup
rody_ms
buna fetelor floare2.gif

Mar59ro, felicitari pt vestile bune.
Katrin occasion.gif pt cele 28 de saptamani

Si cu riscul de a ma repeta am sa scriu si ce am scris la mamicile de ianuarie oFloare1.gif asta pt ca totusi cred ca ar trebuii sa ne apucam de cumparaturi ceva mai repede
rody_ms
Si iata niste sfaturi pe care le-am gasit:

Medicii spun ca, incepand cu luna a saptea, geanta trebuie sa te astepte langa usa si partenerul tau sau o alta persoana de incredere sa cunoasca acest lucru.
Bagajul pentru maternitate trebuie sa contina strictul necesar si sa fie usor de manevrat. Inainte de a iti face insa acest bagaj, este indicat sa stii exact daca lucrurile repective corespund politicii maternitatii. Intreaba-ti medicul daca are anumite recomandari speciale sau daca exista restrictii pe perioada cat vei sta internata.

Trusoul tau trebuie sa contina in primul rand tinuta de spital. Cele mai nimerite sunt camasile de noapte descheiate in fata, astfel incat sa permita alaptarea. Este bine sa ai cel putin doua, chiar daca la nastere, de regula, ti se va da o astfel de camasa de la spital. Ai apoi nevoie de cateva perechi de chiloti, care trebuie sa fie cat mai comozi si sa nu jeneze, de preferat din bumbac. Sutienul este la randul sau util, fiind indicate cele speciale pentru alaptare, care te vor ajuta sa iti protejezi sanii, ce vor avea de suferit in primele zile dupa nastere din cauza febrei laptelui. Completeaza-ti garderoba de spital cu un halat, papuci, sosete, prosoape, mai ales ca trebuie sa ai un prosop special pentru sani, care necesita o ingrijire speciala in spital. Tot pentru sani, va trebui sa ai o crema speciala pentru mameloane, care vor avea foarte mult de suferit pana cand lucrurile intra in normal cu alaptarea bebelusului. Roaga-ti medicul sa iti recomande o astfel de crema sau poti intreba si farmacistul despre un astfel de produs, care este special si nu trebuie sa fie nociv copilului. Nu uita nici de tampoane absorbante, care iti vor proteja hainele de surplusul de lapte din sani.

Intreaba apoi la spital daca este nevoie sa iti aduci tu vata si tampoane de acasa sau daca acestea ti se vor da din spital, pentru ca, dupa ce vei naste, timp de cateva zile vei elimina secretii sangvinolente, numite lohii.

Nu in ultimul rand, ca totul sa fie perfect pentru orice deplasare, bagajul tau trebuie sa contina sapun, periuta si pasta de dinti, perie de par. Mai poti adauga si ceva de citit pe perioada cat vei sta in camera singura, daca bebelusul tau va fi tinut cu toti ceilalti copii, precum si servetele sau hartie igienica. Ca sa scapi de griji, nu ar strica sa iti iei si suporturi protectoare pentru toaleta.

Nu uita ca bagajul tau trebuie sa contina neaparat si strictul necesar pentru bebelus. Vei vedea ca pentru el exista o lista separata cu atat de multe produse incat, daca nu esti pregatita cu majoritatea dintre ele, dupa nastere tu vei intra in panica, iar familia ta, in loc sa stea langa tine, va fi mai tot timpul pe drumuri. Fiecare spital are, de regula, o lista facuta de medicul neonatolog, pe care ar fi util sa o procuri atunci cand te apuci de bagajul tau.

Bagajul va trebui sa mai contina buletin de identitate, adeverinta de salariat in care se precizeaza plata CAS si contul in care s-a facut plata, analizele din toata perioada de sarcina si o trusa epidurala, daca nasti normal.

De asemenea, nu uita ca vei avea nevoie de hainute pentru copil. Asigura-te cu cateva body-uri, care sunt cele mai comode si usor de manevrat pentru copil. Vei mai avea nevoie de caciulite de interior, sosetele si manusi, scutece de unica folosinta speciale pentru nou-nascuti, servetele umede, o paturica, un prosop, comprese sterile pentru sters ochii, ser fiziologic, o crema pentru iritatii fesiere, dar nu pudra de talc. Poti sa iti iei si doua biberoane adaptate varstei de 0-3 luni, ceai anticolici.

rody_ms
INFO COMPLEMENTARA

Nu uita ca ai venit singura la spital, dar plecati doi. Pentru plecat acasa, ai nevoie de un port-bebe sau un costumas mai gros pentru exterior, caciulita de exterior, botosei. Si, ai grija, ca si tu vei avea nevoie de haine si pantofi!(mai bine zis pt iarna-cizme)

ar cam trebuii sa ne apucam de cumparaturi cele care inca nu am inceput asta. Pt bebe chiar trebuie ceva lucruri....

- scutece pentru nou nascuti, servetele umede
- hainute pentru bebe nou nascut ( spalate si calcate dupa ce au fost cumparate sau primite!). Cand cumperi hanutele sa fii atenta sa fie din bumbac, sa se imbrace si sa se dezbdrace usor. Cele mai folosite hainute: body, caciulita, bluzite, panaloni eventual cu botos cu tot, sosete, manusi sa nu se zgarie, salopeta si botosi separati ( cat mai moi, din material textil ). Va trebui sa fii atenta sa nu-l imbraci prea gros. Supraincalzirea bebelusului este la fel de periculoasa ca si racoarea. In mod normal, in spital este cald, la „bebelarie” conditiile de temperatura sunt constante.
- 2 prosoape pentru bebe
- biberon si tetine ( in mod normal bebe ar trebui sa suga dar nu strica sa ai si biberoanele cu tine) gata sterilizate; atentie, sunt greu de pastrat sterile in spital.
- suzeta pentru cazurile de urgenta, desi ar fi bine sa eviti sa o folosesti, mai ales ca in spital nu prea ai cum sa o sterilizezi.
crema pentru fundulet de bebe , de obicei creme pe baza de zinc folosite pentru a evita eritemul fesier.
rody_ms
si sper ca nu va plictisesc cu informatiile astea, dar mai am una care mie mi-a placut cum suna:

Ce trebuie sa ia / faca el, viitorul tata:

- sa recupereze cartea de identitate (si carnetul de sanatate ), sa stie unde sunt certificatele voastre de nastere si toate celelalte acte pentru inregistrarea copilului.
- aparat de fotografiat sau camera video ( sa spun si de sarurile de care s-ar putea sa aiba nevoie daca –i vine rau in sala de nasteri ????) - in cazul in care nu l-ati luat voi deja
- sa stie unde sunt hainutele bebeului pentru iesirea din spital . Hainutele trebuie sa fie grupate , sa nu existe riscul de a uita ceva .. de emotie!
- sa stie unde este lista cu ceea ce are de facut! Lista ati facut-o impreuna!
-sa-ti aduca apa, sucuri, compot ( multe si neacidulate) dar si mancare daca cea din spital nu este suportabila(mai sigura ceea facuta de mama acasa)
- sa inregistreze copilul , preferabil cu numele agreat de cum acord
- sa se bucure de nasterea copilului
- sa aiba voie sa iasa cu prietenii sa sarbatoareasca evenimentul ( avanpremiera ) si sa dea raportul despre cum s-a distrat si ce glume s-au facut pe seama lui.
- sa pregateasca sarbatorirea evenimentului atunci cand vii acasa cu bebe.


Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.