Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
rody_ms
Si acum sa va povestesc
Priviti cum stiu eu sa trag cu ochul


Si fiindca era soare mare s-a gandit tati ca mi-ar sta mai bine cu niste ochelari de soare


aici exersam talentele de viitoare cantareata


cica fratiorul meu ma tinea in brate, ieri a fost si ziua lui de nume ca il cheama si Florin


aici mami m-a facut sa rad, dar eu ca deobicei.....


si fiindca mami a vazut ce imi pregatea tati s-a speriat ( uitati-va aici ce elefantel e mami)


si priviti ce a facut tati ca sa nu mai plang si sa adorm repede repede, in mijlocul naturii


rody_ms
si mie mi-a placut si am adormit



si daca eu dormeam, tati si mami se bucurau ca au terminat traba si se pregateau de plecare


iar eu incepeam sa ma trezesc. Priviti ce ritual de trezire am :




si in timp ce eu ma trezeam fratele meu exersa saritura cu prajina


e si dupa ce am fost schimbata si cu burtica plina, ne-am iubit cu mami


si in speranta ca nu v-am plictisit cu atatea poze, revenim saptamana viitoare cu un nou episod.
Noapet buna bebei si somnic usor. Va pupa Adelina pe toti tzuc.gif

bety_dumy
doamne ce frumos ati petrecut la iarba verde...........ce frumoasa e adelina.........mai ales cand doare in '' leagan'' ......pupici de la Silviu ptr dulcica de ea.
rody_ms
QUOTE(bety_dumy @ Mar 30 2010, 06:56 AM) *
doamne ce frumos ati petrecut la iarba verde...........ce frumoasa e adelina.........mai ales cand doare in '' leagan'' ......pupici de la Silviu ptr dulcica de ea.

multumim de pupicei si oferim si noi la randul nostru.
Si mamici va astept la o
soricica84
Am revenit si noi cu poze:













soricica84
QUOTE(danna2009 @ Mar 29 2010, 09:34 PM) *
Buna,fetelor!La multi ani ptr floricele si pentru bebelusii care au implinit lunite cat am lipsit eu de pe aici!Am vazut ceva foto acum si sunteti o incantare ptr ochi!Doamne,ce-au mai crescut bebelusii nostri!Si voi ce bine aratati!Am sa pun cateva foto cu mica noastra zana dulce sa ne vedeti cum mai aratam si noi.Am fost la parastas la tatal meu si cred ca a racit un pic.Am mers cu masina,dar pe acolo a stat si ea in scoica ei un pic pe-afara..se pare ca a fost curent..E prima noastra miva raceala..sad.gif..Noi am avut alaltaieri prima temperatura 38 ,ieri 38 ,1 si azi 38...sad.gif..Am pus supozitor cu paracetamol la recomandarea medicului care era plecat din bucuresti...I-a scazut si s-a linistit..Daria acum doarme..i-am pus supozitor si sper sa nu ii mai creasca temperatura..ATi patit-o si voi?Parca tuseste un pic si uneori mai si stranuta..rar,ce e drept...Voi ati introdus supliment laptic in afara de san ?Ati diversificat cumva deja?Eu am zis ca dupa 4 luni sa incep..Daria doar lapte de la san bea .Nici nu bea din biberon.Nici suzeta nu tine.Isi cam papa uneori degetelul...Nu-i place sa stea pe burta...voi cum stati la acest capitol?Citesc ca voi vorbiti si la telefon...Poate,daca nu va deranjeaza,imi dati si mie nr de tel sa ma mai consult si eu cu voi cand ma confrunt cu cate o situatie cu bebelina...Am ID de mess danaodorheianu..puteti sa ma bagati in lista si sa imi dati acolo nr de tel,daca nu il puteti scrie pe site-ul acesta...Daria are 7kg100g si 67 de cm.Nu are un program strict de mese..Noaptea doarme..dimineata pe la 6 jum avem prima masa..apoi pe la 9..la 11..apoi cand cere ea sau cand vreau sa o linistesc si sa adoarma...Voi ii tineti in scoica?Sper ca nu ii face rau la coloana..Aaaa..saliveaza mult..uneori da afara laptic si se uda mult..ne schimbam f des din acest motiv..SUGHITE IN FIECARE ZI MACAR O DATA!Ii dau laptic sa suga si sab sau bonisan...Voi aveti probl cu sughitul?Gangurim,strigam ceva,dam din manute si picioruse,recunoastem pe mami si tati si radem ,dar nu cu zgomot..adica inca nu hohoteste de ras...rade ,dar nu se aude...Cand incepe sa fie rasul cu sonor cristalin?Abia astept sa o aud razand!Am auzit-o cate un pic atunci cand o pup eu pe barbita ..se gadila si rade cu sonor..dar nu tare si nu f mult..Cum sa o fac sa rada mai mult?Voi ce le mai faceti sa ii inveseliti?Hai ca trec sa pun niste foto..Revin mai tarziu..am ceva timp acum...o veghez sa vad daca are temperatura..sper sa doarma mai mult..a adormit pe la 19:30...










Buna. Era timpul sa mai apari si tu printre noi smile.gif . Pe la 4 luni o sa incepem diversificarea. Deocamdata mancam doar lapte praf si ceai cam 50 ml pe zi.
Nici lui Raul nu-i prea place pe buritca dar il mai las putin cate putin sa se obisnuiasca.
La capitolul ras stam foarte bine. Noi radem in hohote de la 2 luni si gangurim toata ziua si facem mare galagie.Raul a inceput la inceput sa rada singur apoi cu noi. Cum vede pe cineva, indiferent ca este strain rade si incepe sa gangureasca.
Si bineinteles ca dupa atata ras incepe sa sughita si-l potolesc cu putin ceai.
Apropo, frumoase poze si se vede ca a mai crescut Daria!!!
Pupici din partea noastra! tzuc.gif
soricica84
Foarte frumos ati petrecut Rody, in mijlocul naturii! Se vede ca sunteti o familie fericita si va bucurati unul de celalalt.
Si interesanta ideea cu leganusul se vede ca i-a placut si a adorimit.
Iar pe Adelina iti vine sa o mananci cand doarme, ochii si falcutele spun totul!! tzuc.gif
MIOSA
buna dimi,

rody multumim de complimente.............iar tie sa-ti traiasca amandoi copii, sa fie sanatosi si sa va aduca multe bucurii!!!
superb era peisajul acela cu dealuri..........intr-un fel te invidiez ca aveti asa o zona frumoasa, noi aici printre blocuri si campie nu suntem asa fericiti si nu putem profita asa mult de natura
eu cand plec cu Anca si trebuie hranita si schimbata dau drumul la caldura mare si o schimb in masina pe bancheta din spate dupa care papa si gata ....fata-i gata.........iti recomand cu caldura sa o schimbi in masina si la fel sa-i dai sa pape

ce leagan interesant a facut tati pt printesa...............de retinut ideea
soricica te-am vazut........esti o draguta iar Raul la fel............sa cresca mare si sa fie sanatos!!
dar si in cazul tau baiatul seamana cu taticul nicidecum cu mami...............cred ca ochii o sa fie ai tai...........
noi azi intentionam sa iesim afara vreo ora daca este cald............din moment ce nu face temperatura, nu tusesste nu are nici un indiciu de rosu in gat eu zic ca nu-i fac rau daca o scot o ora afara........bineinteles daca sunt 20 de grade

azi voi continua cu curatenia..........si spal la greu ca joi si vineri nu mai putem spala ............
rody am baut din cafeluta si este delicioasa.....mmmmmm...........buna rau
si nu in ultimul rand La Multi Ani pentru Laurentiu Florin.........sa fie cuminte, destept si sanatos!!!!ca aratos este ....o sa cam rapeasca inimioare multe.... oFloare.gif

hai la treaba fetelor si nu uitati.............cand faceti o pauza veniti la calculator

pupici!!!
bety_dumy
ce bine arata cafeluta aceea.......de cand nu am mai baut una..........

de pasti Silviu va avea si el ceva nou in meniu ,si anume 1 lingurita de suc de morcovi........
nicsor

Nicsor si zana noatra a avut momente din astea de nemultumire acuta. Sincer la sfatul pediatrei am lasat-o ziua s aplanga in patut cam 10 min (maxim) ca sa vada ca nu sarim la cel mai mic scancet si in rest am incercat sa o linistim cu jucarii zgomotoase, care-i distrageau atentia. Ea are u cutiuta muzicala (din aceea de Craciun) la care invartim la cheita si e f incantata de ea. Iar cu somnicul si cu agitatia am rezolvat-o cat de cat cu ceai Colic Baby, e cam scump 35 ron dar o linistea, ii lua starea de nervozitate. Poate te ajuta ceva din sfaturile mele. Si apropo seara la lapticul de culcare ii puneam 5 ml de ceai din asta in lapte, si acum ii mai punem si dormea gaza mai mult. Pup
Uhaaa...iar am scris ca nebuna, sper sa reusesc azi sa mai pun niste poze ca mi-ati facut pofta partners.gif
[/quote]
multumesc mult pt sfaturi!
incercam si asta sa vedem dc merge......
aseara mi-a mancat cereale si 90 de lapte praf apoi putin piept si a dormit pana la 3 si jumatate a mancat pana pe la 4 si ceva si s-a mai trezit pe la 8 fara.....am mai incercat sa ii dau si in alte seri supliment dar nu l-a vrut!
ieri insa l-am tinut mai mult afara adica de la 1.30pana la 4, la 5 am iesit din nou pana la 19.20, i-am dat sa manance , baita pe la 9.45, papa si somn pe la 11. pot spune ca m-am mai odihnit si eu.....
bety_dumy
QUOTE(danna2009 @ Mar 29 2010, 09:34 PM) *
Buna,fetelor!La multi ani ptr floricele si pentru bebelusii care au implinit lunite cat am lipsit eu de pe aici!Am vazut ceva foto acum si sunteti o incantare ptr ochi!Doamne,ce-au mai crescut bebelusii nostri!Si voi ce bine aratati!Am sa pun cateva foto cu mica noastra zana dulce sa ne vedeti cum mai aratam si noi.Am fost la parastas la tatal meu si cred ca a racit un pic.Am mers cu masina,dar pe acolo a stat si ea in scoica ei un pic pe-afara..se pare ca a fost curent..E prima noastra miva raceala..sad.gif..Noi am avut alaltaieri prima temperatura 38 ,ieri 38 ,1 si azi 38...sad.gif..Am pus supozitor cu paracetamol la recomandarea medicului care era plecat din bucuresti...I-a scazut si s-a linistit..Daria acum doarme..i-am pus supozitor si sper sa nu ii mai creasca temperatura..ATi patit-o si voi?Parca tuseste un pic si uneori mai si stranuta..rar,ce e drept...Voi ati introdus supliment laptic in afara de san ?Ati diversificat cumva deja?Eu am zis ca dupa 4 luni sa incep..Daria doar lapte de la san bea .Nici nu bea din biberon.Nici suzeta nu tine.Isi cam papa uneori degetelul...Nu-i place sa stea pe burta...voi cum stati la acest capitol?Citesc ca voi vorbiti si la telefon...Poate,daca nu va deranjeaza,imi dati si mie nr de tel sa ma mai consult si eu cu voi cand ma confrunt cu cate o situatie cu bebelina...Am ID de mess danaodorheianu..puteti sa ma bagati in lista si sa imi dati acolo nr de tel,daca nu il puteti scrie pe site-ul acesta...Daria are 7kg100g si 67 de cm.Nu are un program strict de mese..Noaptea doarme..dimineata pe la 6 jum avem prima masa..apoi pe la 9..la 11..apoi cand cere ea sau cand vreau sa o linistesc si sa adoarma...Voi ii tineti in scoica?Sper ca nu ii face rau la coloana..Aaaa..saliveaza mult..uneori da afara laptic si se uda mult..ne schimbam f des din acest motiv..SUGHITE IN FIECARE ZI MACAR O DATA!Ii dau laptic sa suga si sab sau bonisan...Voi aveti probl cu sughitul?Gangurim,strigam ceva,dam din manute si picioruse,recunoastem pe mami si tati si radem ,dar nu cu zgomot..adica inca nu hohoteste de ras...rade ,dar nu se aude...Cand incepe sa fie rasul cu sonor cristalin?Abia astept sa o aud razand!Am auzit-o cate un pic atunci cand o pup eu pe barbita ..se gadila si rade cu sonor..dar nu tare si nu f mult..Cum sa o fac sa rada mai mult?Voi ce le mai faceti sa ii inveseliti?Hai ca trec sa pun niste foto..Revin mai tarziu..am ceva timp acum...o veghez sa vad daca are temperatura..sper sa doarma mai mult..a adormit pe la 19:30...

si Silviu sughita in fiecare zi, dr ne-a spus ca atunci cand sughite sa-i dam o picatura de zeama de lamaie ,cu pipeta.
despre ras , radem si noi, uneori si cu zgomot,dar mai rar.
am sa te adaug si eu in lista de mess, sper ca e ok
nicsor
QUOTE(MIOSA @ Mar 29 2010, 03:21 PM) *
nu stiu de ce nu mi-a luat comentariile
deci???

intr-o poza este Calin care imi furase benzile de epilat mustata si se epila el pe picioare ca asa a vazut la mami
in rest este Anca imbracata in rochita si la bulanele goale si in stil mafiot cantand " dupa blocurile gri" cu toate ca noi stam in cartier de case

mai fetelor dar am vazut niste baietoi frumosi.............bety ........Silviu este tare smecherit, zamorica la fel..........si ce mamica tinerica esti............felicitari ca ai facut copilul asa tinerica ( eu regret ca i-am facut asa tarziu ...........unul la 28 si altul la 33............mergea un 25 si maxim un 30)

despre kaka si Anca tot un scaun are pe zi ( hranita 100% artificial) si este perfect normal ..........

nicsor nu stiu ce sfat sa0-ti dau...............Mihnea manaca prea des si Anca prea rar liwlol.gif o sa-i treaca perioada aceasta de mare foame..........oricum daca vezi ceva ciudat mergi la doctor............mai bine sa te duci degeaba ............
la luna plina si eu sunt foarte nervoasa si agitata si vorba aia sunt ditamai omul ( ca varsta ca fizicul..............45 kg la 1.53 cm nu cresd ca impresioneaza pe nimeni)............deci se poate ca si Mihnea sa fie mai agitat, sensibil, nervos sau mai stiu eu cum atunci cand este luna plina .
sa stii ca Anca a acceptat pupicii de la Mihnea si ii intoarce si ea

hai ca va las fetelor ca omul trebuie sa mai si munceasca

frumoase pozele cu piticii tai...mi se pare ideal sa ai pereche, doamne ajuta sa mai facem si noi o fetita!
eu cred ca nici nu se satura tot timpul...dar nici supliment nu papa decat cand are il chef.....
bety_dumy
si acum.......cateva poze de azi-dimineata


aici ne-am facut singurei poza......nu ne-am incadrat bine........iar mami arata foarte obosita....

nicsor
QUOTE(rody_ms @ Mar 30 2010, 12:50 AM) *
si mie mi-a placut si am adormit



si daca eu dormeam, tati si mami se bucurau ca au terminat traba si se pregateau de plecare


Noapet buna bebei si somnic usor. Va pupa Adelina pe toti tzuc.gif

inventiv, tati!
tare frumusica este! pupici de la Mihnea.....
nicsor
si mihnea sughita, la fel ii dau si eu ..putina zeama de lamaie
el rade destul de mult si cu toata lumea, dar zgomotos doar cu mami si tati.....
manutele sunt un deliciu, ii plac f mult, nu pot spune acelasi lucru si de suzeta pe care nu o vrea mai deloc spre dejamagirea mea...preferam suzeta si nu degetul.....


Miosa sa-ti traiasca printesa si multe lunite inainte!!!!!
off, mi-am amintit tare slaba mai esti!!!!!

si gata cu vb ca nu mai sta deloc Mihnea, a inceput sa planga...
masada
dana si nicsor aveti niste minuni de papusi, sa va traiasca si sa va bucurati de ele.
ingenioasa treaba cu scoica agatata de copaca
masada
nicsor scuze, tiu ai baiat....era vb de rody
masada
QUOTE(bety_dumy @ Mar 30 2010, 10:33 AM) *
si acum.......cateva poze de azi-dimineata


aici ne-am facut singurei poza......nu ne-am incadrat bine........iar mami arata foarte obosita....


ce frumosi sunteti voi amandoi.... trandafir.gif
MIOSA
bety, silviu iti seamana enorm............niscor , Anca sunteti frumosi amandoi.......

fetelor mergeti cu bebeii sa luati lumina???
eu cred ca merg cu Calin si pe tati il las acasa cu Anca..........astia tot anunta 3-4 grade noaptea si parca nu m-as risca sa o scot afara noaptea
si cand se trece pe sub masa? joi sau vineri?? ca vreau sa merg cu amandoi!!! si apoi mergem si sa ne impartasim....

Nicsor, Anca vrea si suzeta dar sa stii ca prefera mainiile bagate pana la cot daca se poate............ce-or avea pe ele ??? miere???
bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Mar 30 2010, 07:50 PM) *
bety, silviu iti seamana enorm............niscor , Anca sunteti frumosi amandoi.......

fetelor mergeti cu bebeii sa luati lumina???
eu cred ca merg cu Calin si pe tati il las acasa cu Anca..........astia tot anunta 3-4 grade noaptea si parca nu m-as risca sa o scot afara noaptea
si cand se trece pe sub masa? joi sau vineri?? ca vreau sa merg cu amandoi!!! si apoi mergem si sa ne impartasim....

Nicsor, Anca vrea si suzeta dar sa stii ca prefera mainiile bagate pana la cot daca se poate............ce-or avea pe ele ??? miere???

si Silviu adora degetele.......si mai nou daca are o salopeta ceva mai larguta pe el ,trage de ea pana o baga in guritza.......
looloo
QUOTE(rody_ms @ Mar 29 2010, 11:44 PM) *
Teo sa nu iti fie frica de jucarie, ea trebuie sa te faca sa razi, sa canti, ce mai o adevarat de distractie v-a deveni pt tine
Si intradevar se vede cat esti de cumnite si ce baiat mare te-ai facut
Da Adelina "give me 5".... mereu da cu mana drepta
Referitor la poza nud nu iti face probleme Adelina nu a vazut-o
Si parca asa dorm si eu rolleyes.gif
Ce mai incolo si incoace normal ca ne place. Esti un frumusel foc tzuc.gif

multumim, multumim! auzi, daca il aduc pe teo pe la voi (ipotetic liwlol.gif ), il da tati al lui adelina in leganel cu ea? blush.gif
e super haioasa cum doarme in scaunul de masina. bine ca a tinut sarma sau sforicica aia, ca mie mi s-a parut cam fragila.

danna, nr meu de cosmote este: 0761.339.619 daca vrei, mai am si un orange. ti le dau pe amandoua cu draga inima. fii atenta cu raceala. mie pentru un pic de rosu in gat mi-a dat antibiotic, amoxicilina. nu e de gluma, ca se poate agrava.

am fost cu teo la medic astazi si purcelusul meu a lua 1600gr luna asta. are 7kg si m-a cocosat astazi in marsupiu (care este roz... un roz din ala de iti ia ochii, ca il avem de la verisoara lui mami) la cumparaturi prin carrefour. din pacate, avem si un pic de otita la ambele urechiuse, asa ca iar luam antibiotic - amoxicilina - si nurofen. mi-a dat doctorita si apa de mare marimer pentru nasuc sa ii pun de 2-3 ori pe zi. fetelor, dupa ce ca este al naibii de scumpa -42 lei -, cand pulverizezi iese un jet... abia mi-a intrat mie tot, d-apai baiatului. nu stiti daca se poate adapta puverizatorul ala? ca nici sa apesi mai putin pe el nu se poate. e nasol rau de tot.

ne-am cumparat din carrefour robot de bucatarie multifunctional platinum cu 240 de lei (avea mami pusi la saltea, ca in nadejdea lui tati... laugh.gif ) si a luat mami la baiat o pereche de pantofei smecheri (care intra greu in picior tongue.gif ) si o geaca de fas misto (zice mami, ca baiatul...)

si sa nu uit: gabi, eu nu il scot pe teo in noaptea de pasti. il trimit pe emil sa ia lumina si pasca, iar eu stau cu baiatul acasa. la noi la episcopie se da pasca de la inceputul slujbei, nu trebuie sa stai la toata slujba. de impartasit copiii se impartasesc sambata pana in ora 10. la noi cel putin, asa este. vineri trecem si noi pe sub masa si ducem flori (pana in ora 3, ca dupa aia se fac pregatirile pentru prohod) si imi doresc din tot sufletul sa ajung un pic si la prohod, asa ca o sa il iau pe teo in carucior si stam si noi afara si cantam.

daca vreti sa indulcitit ceiutul bebeilor si sa nu le dati zahar, vedeti ca se gaseste la farmacie glucoza (100% dextroza). este 7lei cutia si va ajunge o gramada. eu daca stiam, nu mai dadeam un car de bani pe babydrink. tarziu, de curand, am aflat si eu de la matusi-mea. ma tin de vreo saptamana sa va spun si voua. teo acum bea babycalm acum si nu mi-l refuza deloc.

soricica, intr-adevar piticul tau ti-a furat ochii. e un dulcic si jumatate.

scuzatiu atat scris, dar am scris dupa cum mi-am adus aminte, ca baba loo... e vai de ea liwlol.gif
nicsor
neata!
azi sunt mai odihnita. l-am culcat pe Mihnea pe la 11.30 si s-a trezit pe la 5.30 dimineata a mancat , a mai dormit o jumatate de ora si de la 7 suntem trezi.
vad ca afara este nor, posibil sa si ploua, sper sa pot iesi totusi cu el mai tarziu...
fetelor unde faceti sarbatorile de Paste? noi plecam la parintii mei la tara, abia astept.....sper sa avem si vreme frumoasa ca sa putem sta afara!!
eu nu o sa merg cu el sa luam lumina, mergem dimineata sa luam paste si sa il impartasim.....buna ideea ta, looloo sa mergem de sambata sa speram ca si ajungem pt ca tati lucreaza si apoi plecam la drum.
Elena M
neata fetele!!!!
in sfarsit reusesc si eu sa mai intru pe forum...
am intrat si ieri putin dar n-am avut timp sa scriu doar am citit putin din cat ati scris ati fost harnicute si n-am terminat dar sper ca azi sa citesc tot ce ati scris cat am lipsit eu
am vazut in schimb niste poze super cu adevarati ingerasi....sunt asa frumosi toti parca iti vine sa-i mananci si nu altceva
am fost ocupata ca am fost plecati la tara si dupa ce am venit am avut treaba si parca nici nu stiu pe unde a trecut ziua, plus ca ma simt asa de obosita, cred ca astenia de primavara isi spune cuvantul
voi?bine sanatoase?
ati inceput pregatirile de Paste?ce gatiti?curatenia ati terminat-o?
pupicei la toata lumea de la elena si maya tzuc.gif
Elena M
cam tarziu spun si eu LA MULTI ANI TUTUROR FLORILOR!!!!!!
Elena M
QUOTE(nicsor @ Mar 31 2010, 09:37 AM) *
neata!
azi sunt mai odihnita. l-am culcat pe Mihnea pe la 11.30 si s-a trezit pe la 5.30 dimineata a mancat , a mai dormit o jumatate de ora si de la 7 suntem trezi.
vad ca afara este nor, posibil sa si ploua, sper sa pot iesi totusi cu el mai tarziu...
fetelor unde faceti sarbatorile de Paste? noi plecam la parintii mei la tara, abia astept.....sper sa avem si vreme frumoasa ca sa putem sta afara!!
eu nu o sa merg cu el sa luam lumina, mergem dimineata sa luam paste si sa il impartasim.....buna ideea ta, looloo sa mergem de sambata sa speram ca si ajungem pt ca tati lucreaza si apoi plecam la drum.



noi trebuie sa ne impartim de Paste, sambata si duminica mergem la valcea la rudele sotului si luni si marti mergem la mine la tara la parintii si bunica mea
si noi tot duminica dimineata mergem la impartasit, nu o sa mergem la Inviere, mi se pare prea mult pentru un copil asa mic
Elena M
sa va arat cateva poze de la tara

asa dormim in carucior



aici suntem cu strabunica



si aici sambata seara cand am ajuns la performanta de a ne baga piciorul in gurita

Elena M
aaaaaaaaa....si era sa uit...din seria "ce se mai intampla cu copilul meu, cum creste , cum se dezvolta...." va anuntam cu mandrie ca.....AVEM UN DINTISOR!!!! biggrin.gif
da da da!!! citit bine fetelor a inceput sa ne creasca un dintisor jos in mijloc, l-am vazut luni seara
nu a avut fetita mea nimic, nici febra, nici agitata nu a fost nimic...doar ca are tendinta de a roade mai mult ca de obicei
danna2009
QUOTE(Elena M @ Mar 31 2010, 10:17 AM) *
aaaaaaaaa....si era sa uit...din seria "ce se mai intampla cu copilul meu, cum creste , cum se dezvolta...." va anuntam cu mandrie ca.....AVEM UN DINTISOR!!!! biggrin.gif
da da da!!! citit bine fetelor a inceput sa ne creasca un dintisor jos in mijloc, l-am vazut luni seara
nu a avut fetita mea nimic, nici febra, nici agitata nu a fost nimic...doar ca are tendinta de a roade mai mult ca de obicei

FELICITARI PTR DINTISOR SI LA MAI MULTI!:)Dulce foc mica voastra printesa!
Elena M
multumim frumos !!! tzuc.gif
si voi sunteti niste frumoase scumpe tzuc.gif
soricica84
QUOTE(Elena M @ Mar 31 2010, 11:17 AM) *
aaaaaaaaa....si era sa uit...din seria "ce se mai intampla cu copilul meu, cum creste , cum se dezvolta...." va anuntam cu mandrie ca.....AVEM UN DINTISOR!!!! biggrin.gif
da da da!!! citit bine fetelor a inceput sa ne creasca un dintisor jos in mijloc, l-am vazut luni seara
nu a avut fetita mea nimic, nici febra, nici agitata nu a fost nimic...doar ca are tendinta de a roade mai mult ca de obicei


Felicitari pentru dintisor si la cat mai multi sa fie fara dureri !!!!
Elena M
QUOTE(soricica84 @ Mar 31 2010, 10:39 AM) *
Felicitari pentru dintisor si la cat mai multi sa fie fara dureri !!!!

multumim trandafir.gif
asa sa fie la toata lumea
danna2009
Multumesc ptr tel Luci!Te sun dupa ce venim azi de la medic.Ne ducem la 15 la doctor..asa ne-a zis..sa o controleze sa nu cumva sa aiba rosu in gat si sa nu se agraveze sa faca pneumonie..asa mi-a zis..m-a cam speriat cu vorbele astea...Eu ii pun TOBREX in ochisorul stang .A mai pus cineva?Ii pun o data pe zi o picatura.Avea o mica problema la ochisor:un pic rosie pleoapa si i se lipea cand se trezea..are un canal infundat cred...parca suntem spre bine...Astept cu emotie ora 15 sa vedem cum stam..e mica si nu stii,intr-adevar,cum poate evolua orice infectie.De mancat mananca,e vesela,nu a mai facut febra,dar parca nu poate sa gangureasca in voie ..parca e jenata de ceva..sa vedem exact cum stam azi.E saptamana mare si ne pregatim de Paste.Maine vopsesc ouale .Sper sa mergem azi,dupa ce mergem la medic si prin Carrefour,dupa cumparaturi.Am vazut oferta la fotografii..o sa incerc sa fac un cd cu poze sa le scoatem azi .I-am facut album Dariei si real,nu doar pe computer:).Eu am hobby fotografia:))!
looloo
QUOTE(Elena M @ Mar 31 2010, 10:50 AM) *
neata fetele!!!!
in sfarsit reusesc si eu sa mai intru pe forum...
am intrat si ieri putin dar n-am avut timp sa scriu doar am citit putin din cat ati scris ati fost harnicute si n-am terminat dar sper ca azi sa citesc tot ce ati scris cat am lipsit eu
am vazut in schimb niste poze super cu adevarati ingerasi....sunt asa frumosi toti parca iti vine sa-i mananci si nu altceva
am fost ocupata ca am fost plecati la tara si dupa ce am venit am avut treaba si parca nici nu stiu pe unde a trecut ziua, plus ca ma simt asa de obosita, cred ca astenia de primavara isi spune cuvantul
voi?bine sanatoase?
ati inceput pregatirile de Paste?ce gatiti?curatenia ati terminat-o?
pupicei la toata lumea de la elena si maya tzuc.gif

uh! eu nici nu m-am apucat de curatenie. mi-e o lene si o groaza!!! ca am un dezastru fara margini in casa. abia astept de fapt sa ma apuc, ca sa vad si eu casa pusa la punct cat de cat.
elena e tare de tot maya cu piciorusul in gurita liwlol.gif tare, tare, tare de tot! mi-a placut la nebunie pozica. si felicitari ptr dintisori. sa dea DD sa iasa toti la fel ca asta, pe nesimtite.

danna, n-ai ptr ce sa imi multumesti ptr telefon. suna-ma cand vrei. daca nu raspund inseamna ca ii dau lui teo sa manance. in rest raspund de cate ori aud telefonul. le am date mai incet sa nu il trezeasca cine suna. dar stai linistita ca le tin pe langa mine, asa ca suna cand ai timp.
MIOSA


buna fetele,

ce faceti? noi am luat o mica pauza si am intrat sa vedem ce mai fac bebeii. Azi am atacat frigiderul, spalat, clatit aerisit si tot tacamul. Mai am oleaca si il dovedesc dupa care ma apuc de baie...........sper sa o termin azi. Vineri mergem si noi si trecem pe sub masa si maine dimineata mergem sa ne impartasim.Vineri vreau sa fac sarmale si ce-oi mai gati de Paste ca nu stiu inca, sambata fac cozonacul si o ultima curatenie. Iar maine inrosim oualele si le decoram . Pitica mea este bine cred ca ia revenit apetitul....ieri a mancat bine in jur de 750 ml in 24 ore. Iar ziua de azi a inceput bine. Dar mia facut kaka deja de 2 ori lucru neobisnuit pentru ea. Sper sa nu aiba probleme la burtica. De Inviere am sa ma duc eu dupa lumina pentru ca merg cu parintii mei il iau si pe Calin si tati cu Anca raman acasa sa ne astepte sa ciocnim oua. Nu am sa stau la slujba ca nu am cum ca o sa-l ia somnul pe Calin si nu numai pe el. Luci mi-ar place sa ascult si eu prohodul ( cand eram mai mica eram nelipsita), dar daca ploua nu am cum sa merg. Trebuie sa merg cu caruciorul iar daca ploua si se face namol nu pot pleca prin noroaie cu fata ca ramanem impotmoliti..........suntem cartierul cel mai oropsit din Bucuresti. V-am zis ca noi nu ne putem plimba cu caruciorul decat in curte ca a fara sunt noroaie si sleauri....o zgaltai pe Anca saraca de ii ies toate cele.
Maine o sa plec cu portbebe-ul la biserica pentru impartasania copiilor ca eu nu am reusit sa tin post asa ca sarim si anul acesta peste spovedanie si impartasanie.
Danna bafta la doctor..........sper ca Daria sa nu aiba probleme
Elena ce sa-ti zic..........FELICITARI pentru primul dintisor........a iesit foarte repede...........pitica nu are inca 5 luni din cate stiu eu
............iar pozele cu strabunica sunt superbe...........sa va traiasca si sa fie sanatoasa............

Luci felicitari si tie pentru performanta lui Teo de a ajunge ditamai baiatul de 7 kg...........a mancat nu gluma .......cred ca la 1 an o sa aiba in jur de 12 kg..............oricum la 1 an trebuie sa-si tripleze kg

deci Anca ar trebui sa aiba in jur de 7.5 kg la 1 an adica aproape cat are Teo acum.............ooooooooooo anima1.gif
Teo ce greutate a avut la nastere ca nu mai tin minte????

hai ca am scris destul .............las aceasta placere si altora..............va pupacesc pe toti si mai vorbim cu siguranta mai tarziu cand imi mai iau o pauza



soricica84
QUOTE(MIOSA @ Mar 31 2010, 12:09 PM) *
buna fetele,

ce faceti? noi am luat o mica pauza si am intrat sa vedem ce mai fac bebeii. Azi am atacat frigiderul, spalat, clatit aerisit si tot tacamul. Mai am oleaca si il dovedesc dupa care ma apuc de baie...........sper sa o termin azi. Vineri mergem si noi si trecem pe sub masa si maine dimineata mergem sa ne impartasim.Vineri vreau sa fac sarmale si ce-oi mai gati de Paste ca nu stiu inca, sambata fac cozonacul si o ultima curatenie. Iar maine inrosim oualele si le decoram . Pitica mea este bine cred ca ia revenit apetitul....ieri a mancat bine in jur de 750 ml in 24 ore. Iar ziua de azi a inceput bine. Dar mia facut kaka deja de 2 ori lucru neobisnuit pentru ea. Sper sa nu aiba probleme la burtica. De Inviere am sa ma duc eu dupa lumina pentru ca merg cu parintii mei il iau si pe Calin si tati cu Anca raman acasa sa ne astepte sa ciocnim oua. Nu am sa stau la slujba ca nu am cum ca o sa-l ia somnul pe Calin si nu numai pe el. Luci mi-ar place sa ascult si eu prohodul ( cand eram mai mica eram nelipsita), dar daca ploua nu am cum sa merg. Trebuie sa merg cu caruciorul iar daca ploua si se face namol nu pot pleca prin noroaie cu fata ca ramanem impotmoliti..........suntem cartierul cel mai oropsit din Bucuresti. V-am zis ca noi nu ne putem plimba cu caruciorul decat in curte ca a fara sunt noroaie si sleauri....o zgaltai pe Anca saraca de ii ies toate cele.
Maine o sa plec cu portbebe-ul la biserica pentru impartasania copiilor ca eu nu am reusit sa tin post asa ca sarim si anul acesta peste spovedanie si impartasanie.
Danna bafta la doctor..........sper ca Daria sa nu aiba probleme
Elena ce sa-ti zic..........FELICITARI pentru primul dintisor........a iesit foarte repede...........pitica nu are inca 5 luni din cate stiu eu
............iar pozele cu strabunica sunt superbe...........sa va traiasca si sa fie sanatoasa............

Luci felicitari si tie pentru performanta lui Teo de a ajunge ditamai baiatul de 7 kg...........a mancat nu gluma .......cred ca la 1 an o sa aiba in jur de 12 kg..............oricum la 1 an trebuie sa-si tripleze kg

deci Anca ar trebui sa aiba in jur de 7.5 kg la 1 an adica aproape cat are Teo acum.............ooooooooooo anima1.gif
Teo ce greutate a avut la nastere ca nu mai tin minte????

hai ca am scris destul .............las aceasta placere si altora..............va pupacesc pe toti si mai vorbim cu siguranta mai tarziu cand imi mai iau o pauza



Buna. Si Raul face de vreo 3 zile caca de 2 ori pe zi si cam moale. La fel mi s-a parut si mie ciudat pentru ca de fel facea o data pe zi. E adevarat ca a inceput sa manance mai mult cam 150-180 ml, dar nu cred sa fie de la asta.
Daca si azi face la fel maine mergem la pediatru. Spre sa nu fie vreo problema.
Noi de Paste mergem sa luam lumina noi doi fara Raul. El ramane acasa cu soacra.
Astazi vom sta acasa si voi incerca sa mai fac putina curatenie.
Va pupam si noi! tzuc.gif
bety_dumy
QUOTE(Elena M @ Mar 31 2010, 11:17 AM) *
aaaaaaaaa....si era sa uit...din seria "ce se mai intampla cu copilul meu, cum creste , cum se dezvolta...." va anuntam cu mandrie ca.....AVEM UN DINTISOR!!!! biggrin.gif
da da da!!! citit bine fetelor a inceput sa ne creasca un dintisor jos in mijloc, l-am vazut luni seara
nu a avut fetita mea nimic, nici febra, nici agitata nu a fost nimic...doar ca are tendinta de a roade mai mult ca de obicei

felicitari ptr dintisor.......si sa fie si la urmatorii tot fara febra .
pupici
nicsor
QUOTE(Elena M @ Mar 31 2010, 10:17 AM) *
aaaaaaaaa....si era sa uit...din seria "ce se mai intampla cu copilul meu, cum creste , cum se dezvolta...." va anuntam cu mandrie ca.....AVEM UN DINTISOR!!!! biggrin.gif
da da da!!! citit bine fetelor a inceput sa ne creasca un dintisor jos in mijloc, l-am vazut luni seara
nu a avut fetita mea nimic, nici febra, nici agitata nu a fost nimic...doar ca are tendinta de a roade mai mult ca de obicei

tare frumusica Maia!
felicitari pt dintisor! mi se pare asa devreme!!!!! tu parca nu o mai alaptezi la san, nu?
Elena M
QUOTE(nicsor @ Mar 31 2010, 12:46 PM) *
tare frumusica Maia!
felicitari pt dintisor! mi se pare asa devreme!!!!! tu parca nu o mai alaptezi la san, nu?



nu ii dau san, n-am avut sad.gif
si mie mi se pare devreme dar ce sa-i fac nu pot sa il bag inapoi in gingie biggrin.gif
si sotului meu imi spunea soacra mea tot la varsta asta i-au aparut dintisorii asa ca daca maya seamana cu tati asa se intampla si la ea smile.gif
eu ma bucur ca pana acum nu avem probleme si sper sa nu avem
masada
elena felicitari pt dintisorul Mayei...iata k a inceput sa apara si primul dintisor la bebeii nostri....
va vine sa credeti? rolleyes.gif
vom merge si noi vineri sa trecem pe sub masa, daca e cald vom merge si la Inviere...daca nu o sa ne aduca tati si cu alexandra(fetita noastra) lumina.
maine voi inrosi ouale si eu...ce mancare mai gatiti voi pt Paste? si apropo, fetele care alaptati, tineti post sapt asta?
looloo
teo a avut 3400 la nastere, gabi. sper sa nu s efaca de 12 kg la 1 an. nu stiu cum de a luat atat d emult intro luna. mi se pare exagerat, dar... ma rog. astea la dispensar au schimbat cantarul acum si parca mi se pare prea mare diferenta de la o luna la alta, in conditiile in care el imi lua fix 1 kg pe luna. acum ar fi trebuit sa aiba vreo 6400, dar ma rog. are si 64 de cm lungime, asa ca cine stie ce, nu se vede.

fetelor, sa nu mancati spanac. aveti foarte mare grija. eu asa l-am dat pe teo peste cap. cica are mult fier si il irita la stomacel. de aia mie nu imi manca baiatul ziua. acum, astazi, vad ca a mancat bine, cum manca el de obicei. ba chiar imi ia nurofenul simplu, neamestecat cu laptic. numai amoxicilina nu ii place si trebuie sa ma mulg un pic sa amestec amoxicilina, apoi sa ii dau san in continuare.

si gabi, daca te spovedesti, poti sa ii spui parintelui ca nu ai tinut post si este posibil sa iti dea dezlegare sa te impartasesti. bine, tu stii cat de rigid este preotul tau duhovnic, dar stiu ca majoritatea trec peste asta stiind ca ai copil mic.
raly
buna fetelor,
dana2009 buine ai revenit, chiar intrebam de tine la un moment dat! si Ilinca mai sughite uneori si ii dau lamaie dar ma de 2 ori pe zi. Pediatra ne-ar recomandat s ao lasam mai usor cu lamaia (ea sughita dupa fiecare masa si ii daedam de fiecare data lamaie) si in rest o iau in brate si o mai plimb prin casa, o tin nitel de nasuc sa traga aer mai mult pe gura, ii dau niste apa plata cu lingurita. Are niste ochisori iubita ta mica, superbi, e tere dulcica!
Miosa, m-am scos cu un asa ginere! Auzi sa se gandeasca el sa iti ia un robot sa faca treaba prin casa, tare dulce din partea lui! Cred ca e foarte apropia de tine. Cat de spre faptul ca e vorbaret, s-ar putea sa avem o problema ca si zana toata ziua vorbeste, e drept pe limba ei dar bodogane intr-una biggrin.gif Cu avrea n-i problema, nici noi nu detinem mult dar ne descurcam, ei sa fie sanatosi biggrin.gif Aaa si era sa uit LA MULTI ANI ANCUTA, asa ca de la cumnata la cumnata! Am citit eu intr-un post ca faci cozonac? YUMIIII te rog s aimi pastrez si mie putin miros intr-un borcan asa...eu sunt innebunita dupa mirsul de cozonac de sarbatori (bine si gustul imi place) dar mirosul...e cel care imi spune ca vin sarbatorile!
Rody, foarte frumoase pozele! Ai o familie pe cinste! Iar ochisorii Adelinei sunt super frumosi (eu am o pasiune pt ochi albastri, ca sa ii am eu si speram ca si Ilinca sa ma mosteneasca, dar nu prea cred, ca-s cam inchisi la culoare). Apropo imi place la nebunie poza cu tine si cu sotul, e asa din suflet, fara artificii!
Soricica, Raul e un scump, mai ales in poza aia in care scoate limbuta, e dulce rau!
Bety sunt f frumoase pozele cu Silviu si cu tine! Seamana asa bine cu tine!
Elena e asa de scumpa Maya. Imi place f mult palariuta ei, de unde ai cumparat-o? Iar pozele cu bunica ta sunt superbe! Se vede ca bunica e asa fericita! Bunicile mele sunt innebunite dupa cea mica, iar dupa ce au vazut-o prima data au plans ca nu le venea sa creada ca eu am crescut asa mare si am copil! Iar bunica ta are asa o fata blanda...Foarte frumoase pozele, stiu ma repet dar trebuia sa spun din nou ca asta simt. Si maia , FELICITARI, pentru dintisor, esti o fetita curajoasa si precoce, sa dea D-zeu si ceilalti sa iasa asa usor!
Luci dar de ce ii dai lui Teo amoxicilina? Probabil ca ai scris intr-un post anterior dar cum eu sunt cu memoria varza (sechele dupa nastere - tb sa dau si eu vina pe ceva) probabil ca nu am vazut wink.gif
Astazi am spalat si eu perdelele, sper sa s e ususce curand sa le si calc si pun la loc. De mancare nu stiu ce sa fac, cred ca o sa fac o salata boeuf, salata ciuperci o frptura la cuptor si niste ciorbita. As incerca si un cozonac dar imi ia mult timp si zana e cam mofturoasa in ultimul timp. Eram asa fericita ca 2 nopti a dormit pana la 5-6 dimineata si zburdam va dati seama, eu obsedata sa doarma toata noaptea. Si duminica a fost cu bunicii la impartasanie si i-au sarit o masa, au pus-o pe picioare si de 2 zile ne lptam cu ea sa doarma iar noaptea si sa nu o punem pe picioare ca scartaie. M-am enervat dar asta-i viata!
MIOSA
salutari,

am terminat baiaaaaaaaaaaaaa uraaaaaaaaaaa
vai ce bine ma simt............mai am un pic si dovedesc toata casa cu curatenia.............nu-mi vine sa cred ca o sa fac in toata casa curatenie generala

de gatit draga cuscra eu fac deocamdata sarmale de pui si cozonac
am gasit o reteta de cozonac pe care nu o framanti de inebunbesti si o lasi o singura data la crescut a....asa ca o voi face pe aceasta pt ca este mai rapida decat cea clasica............sper sa iasa si bun la gust cozonacul

Luci eu nu am un parinte duhovnic........merg destul de rar la biserica.......iar cei de la mine de la biserica sunt foarte rigizi........daca nu tii cel putin 3 zile post nu te spovedeste.............iar eu sunt foarte pofticioasa si uituca asa ca nu am reusit de mult timp sa tin post
dar sufletul meu este curat si sper sa-i placa lui Doamne Doamne asta
teoretic Teo la 1 an trebuie sa aiba 3400*3 adica 10200 grame asa ca pana la 12 nu mai este mult.............ei sa fie sanatosi si sa ia in greutate cat vor muschii lor
am uitat sa-ti spun ca tare mult mi-a placut jucaria aia pe care i-ai luat-o lui Teo......am vazut ca are si luminite........frumos
si zici ca ti-ai imbracat flacaul de Paste..........bravo..........si eu pastrez aceasta traditie.............are Anca pregatit un sarafan coral cu brodarie la baza pentru Paste...........doar vremea sa fie buna sa pot sa o scot cu un dres si acel sarafan

mai bagati si voi idei despre ce sa gatim de Paste...............nu ca am manca cu 10 giuri dar sa fie ceva mai special.............eu am ramas blocata la sarmale si atat.............alta idee nu-mi mai vine


acum eu scriu si Anca canta cu caruselul in acelasi timp............ma rog canta!!!...........gangureste asa legat de parca ar fi un cantecel...........of ce draga imi este .........imi vine sa o musc dar ma abtin cat pot............

hai puppici si o seara buna



bety_dumy
QUOTE(masada @ Mar 31 2010, 05:39 PM) *
elena felicitari pt dintisorul Mayei...iata k a inceput sa apara si primul dintisor la bebeii nostri....
va vine sa credeti? rolleyes.gif
vom merge si noi vineri sa trecem pe sub masa, daca e cald vom merge si la Inviere...daca nu o sa ne aduca tati si cu alexandra(fetita noastra) lumina.
maine voi inrosi ouale si eu...ce mancare mai gatiti voi pt Paste? si apropo, fetele care alaptati, tineti post sapt asta?

eu una nu tin post,recunosc ca de mult nu am mai tinut........
raly
QUOTE(MIOSA @ Mar 31 2010, 06:38 PM) *
salutari,

am terminat baiaaaaaaaaaaaaa uraaaaaaaaaaa
vai ce bine ma simt............mai am un pic si dovedesc toata casa cu curatenia.............nu-mi vine sa cred ca o sa fac in toata casa curatenie generala

de gatit draga cuscra eu fac deocamdata sarmale de pui si cozonac
am gasit o reteta de cozonac pe care nu o framanti de inebunbesti si o lasi o singura data la crescut a....asa ca o voi face pe aceasta pt ca este mai rapida decat cea clasica............sper sa iasa si bun la gust cozonacul

Luci eu nu am un parinte duhovnic........merg destul de rar la biserica.......iar cei de la mine de la biserica sunt foarte rigizi........daca nu tii cel putin 3 zile post nu te spovedeste.............iar eu sunt foarte pofticioasa si uituca asa ca nu am reusit de mult timp sa tin post
dar sufletul meu este curat si sper sa-i placa lui Doamne Doamne asta
teoretic Teo la 1 an trebuie sa aiba 3400*3 adica 10200 grame asa ca pana la 12 nu mai este mult.............ei sa fie sanatosi si sa ia in greutate cat vor muschii lor
am uitat sa-ti spun ca tare mult mi-a placut jucaria aia pe care i-ai luat-o lui Teo......am vazut ca are si luminite........frumos
si zici ca ti-ai imbracat flacaul de Paste..........bravo..........si eu pastrez aceasta traditie.............are Anca pregatit un sarafan coral cu brodarie la baza pentru Paste...........doar vremea sa fie buna sa pot sa o scot cu un dres si acel sarafan

mai bagati si voi idei despre ce sa gatim de Paste...............nu ca am manca cu 10 giuri dar sa fie ceva mai special.............eu am ramas blocata la sarmale si atat.............alta idee nu-mi mai vine
acum eu scriu si Anca canta cu caruselul in acelasi timp............ma rog canta!!!...........gangureste asa legat de parca ar fi un cantecel...........of ce draga imi este .........imi vine sa o musc dar ma abtin cat pot............

hai puppici si o seara buna

cuscra te rog frumos posteaza reteta de cozonac, ca pe mine faza cu framanatatul si crescututl ma omoara! poate dc a ta e mai usoara ma incumet si fac si eu!
fetelor sunt iar promotii in Cora cel din Berceni la haniute copii, i-am luat Ilincai o pereche de blugi la 10 ron. Si eu tin la traitia d Paste sa iti imbracii copilul ( oricum de fiecare data cand iesim ii cumpar ceva partners.gif
O seara buna sa aveti
danna2009
QUOTE(looloo @ Mar 31 2010, 06:34 PM) *
teo a avut 3400 la nastere, gabi. sper sa nu s efaca de 12 kg la 1 an. nu stiu cum de a luat atat d emult intro luna. mi se pare exagerat, dar... ma rog. astea la dispensar au schimbat cantarul acum si parca mi se pare prea mare diferenta de la o luna la alta, in conditiile in care el imi lua fix 1 kg pe luna. acum ar fi trebuit sa aiba vreo 6400, dar ma rog. are si 64 de cm lungime, asa ca cine stie ce, nu se vede.

fetelor, sa nu mancati spanac. aveti foarte mare grija. eu asa l-am dat pe teo peste cap. cica are mult fier si il irita la stomacel. de aia mie nu imi manca baiatul ziua. acum, astazi, vad ca a mancat bine, cum manca el de obicei. ba chiar imi ia nurofenul simplu, neamestecat cu laptic. numai amoxicilina nu ii place si trebuie sa ma mulg un pic sa amestec amoxicilina, apoi sa ii dau san in continuare.

si gabi, daca te spovedesti, poti sa ii spui parintelui ca nu ai tinut post si este posibil sa iti dea dezlegare sa te impartasesti. bine, tu stii cat de rigid este preotul tau duhovnic, dar stiu ca majoritatea trec peste asta stiind ca ai copil mic.

Am venit tarziu acasa si pana am adormit-o pe bebelina ,pana am aranjat cumparaturile,apoi un pic de ordine pe aici ,a trecut timpul.Te sun maine.Avem rosu in gat si se pare ca bronsita.Ne-a dat antibiotic augumentin si un siropel ptr tuse.Ii dau 1ml la 12 ore antibioticul.Tu cum i-l dai?Nu-i place la gust.A baut laptic dupa de la san.Noi nu bem decat asa.Biberonul nu are succes.Acum dorm si tati si fata.Va pup si va doresc noapte buna!
MIOSA
buna dimi,

ne-am impartasit acum dimineata si mai mult dormeam decat sa fim atente ...bineinteles ca si pe Calin l-am impartasit

dana imi pare rau ca Daria este bolnavioara, ii doresc insanatosire grabnica si sa fi cu ochii pe ea, sa nu ii creasca temperatura.....daca este cazul nu uita de otet diluat cu apa si pus sosete in picioruse ca sa ii scazi temperatura ( in prealabil le uzi in solutia cu otet)

cuscra fi pe faza

ii zice cozonac Kugelhupf

300 unt, 10 oua, 10 linguri faina, 8 linguri lapte, 4 linguri zahar, 20 gr drojdie, 100 gr stafide, 2 linguri zahar praf

se freaca 25 gr de unt pana se face spuma, se adauga pe rand 10 galbenusuri, 10 linguri faina cernuta si 8 linguri de lapte caldut in care s-au dizolvat 4 linguri de zahar. se adauga drojdia muiata in lapte caldut, apoi esentele, stafidele si la final albusurile batute spuma. se face un aluat si se imparte in 2 . Se pune in forma si se lasa sa cresca , se coace la foc potrivit se pune pe deasupra zahar praf cand se scoate din cuptor. Sincer mi-i se pare cam putin zahar asa ca pe propia raspundere am sa pun un pic mai mult
repet este o reterta pe care nu am facut-o niciodata dar suna bine si relativ rapid de facut

hai ca fug sa-i dau papa bebelinei care comenteaza in patut de zor

masada
neata fetele!
hai lasati aspiratorul si poftiti la un ceai fierbinte...Pastele nu vine cu bata, asa ca facem cat putem...asta e.la mine
e tare greu cu teroristul meu care tipa continuu. am reusit si eu sa spal perdelele, aspirat...mai avem da' cat putem facem, cat nu....
Elena M
neata fetele!
ce faceti?
bebelusii?
raly sa stii ca bunica mea e exact cum spuneai si tu de ale tale, parca e bunica aceea din povesti si chiar e o femeie fff blanda si buna care nu cred ca s-a certata cu cineva in viata ei
Elena M
QUOTE(danna2009 @ Mar 31 2010, 10:51 PM) *
Am venit tarziu acasa si pana am adormit-o pe bebelina ,pana am aranjat cumparaturile,apoi un pic de ordine pe aici ,a trecut timpul.Te sun maine.Avem rosu in gat si se pare ca bronsita.Ne-a dat antibiotic augumentin si un siropel ptr tuse.Ii dau 1ml la 12 ore antibioticul.Tu cum i-l dai?Nu-i place la gust.A baut laptic dupa de la san.Noi nu bem decat asa.Biberonul nu are succes.Acum dorm si tati si fata.Va pup si va doresc noapte buna!



sanatate multa daria!!!
maya te pupiceste si te imbratiseaza strans ca tu sa te faci bine repede tzuc.gif hug.gif tzuc.gif hug.gif
nicsor
QUOTE(masada @ Mar 31 2010, 04:39 PM) *
elena felicitari pt dintisorul Mayei...iata k a inceput sa apara si primul dintisor la bebeii nostri....
va vine sa credeti? rolleyes.gif
vom merge si noi vineri sa trecem pe sub masa, daca e cald vom merge si la Inviere...daca nu o sa ne aduca tati si cu alexandra(fetita noastra) lumina.
maine voi inrosi ouale si eu...ce mancare mai gatiti voi pt Paste? si apropo, fetele care alaptati, tineti post sapt asta?

neata!
eu nu gatesc nimic fiinca mergem la mama si cred ca o sa termine totul pana ajungem noi. un tort de piscoturi il fac eu, restul le face impreuna cu sora mea care si-a luat liber si pleaca de azi la tara....
eu nu am tinut post fiinca simt nevoia sa beau multe lactate. imi pare rau dar asta este!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.