Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
rody_ms
buna mamici si bebei, am intra doar sa va arat in fuga o mica crestina
ingerul_alb
Vaiiii Rody este superba rochita,o adevarata splendoare....felicitari pt crestinarea bebeului sa-i fie de bine...pooop din partea mea pt pitica ta...fetelor am si eu o intrebare,voi aveti acea razatoare de sticla sau aveti de gand sa o cumparati?eu chiar nu stiu ce sa fac sa o iau sau nu,nu stiu la ce mi-am putea folosi din moment ce am storcator,nu costa mult,am gasit-o la 5 lei dar nu stiu ce as putea face cu ea....voi ce ziceti sa o iau sau nu iar mamicile mai experimentate sper sa imi spuna daca imi va fi de folos la ceva....va poop
MIOSA
pe aceasta razatoare carea preferata a bebelusilor...........mar cu biscuite..........se dau ambele ( mai intai biscuitele si apoi marul) si se amesteca ( cred ca pe la 6-8 luni in functie de cand incepi diversificarea), chiar daca ai robot marul se rade obligatoriu pe plastic sau sticla............fierul oxideaza marul si provoaca probleme la burtica bebelusului
bineinteles ca vei putea rade si pere sau alte fructe de consistenta marului
Elena M
QUOTE(danna2009 @ Feb 14 2010, 06:01 AM) *
Eu ii dau Sab simplex dupa fiecare masa sau in timpul mesei...Sa nu-i mai dau daca nu mai are colici?Ma gandeam ca ajuta la eliminarea spumei laptelui supt care provoaca colici...Nu mai are colici,am vazut...
Fetelor,am o inima tare grea acum.Ieri la ora 17 a decedat tatal meu,la doar 69 de ani...sad.gif..."ucis",as putea spune de incompetenta medicilor de la spitalul din Alexandria!A asteptat 2 ore sa il ia salvarea sa il aduca la Bucuresti la Fundeni...Am intervenit cu un medic de aici care a sunat si a zis ca ii reclama la colegiul medicilor daca nu ii dau drumul sa vina la Bucuresti si ptr medicatie gresita...avea ciroza decompensata si ei l-au umflat mai mult cu perfuzii..au refuzat sa i-l dea fratelui meu sa il aduca la Bucuresti..ziceau ca nu il pot transfera la alt spital decat daca suna medicul de acolo sa spuna ca il primeste...in conditiile in care el trebuia trimis de urgenta sa i se scoata lichid...A sunat la spital un prieten medic si a reusit sa obtina acordul ptr transfer(in conditiile in care un bolnav grav e trimis de spital cu salvarea ,nu il tin acolo sa moara...si medicul care l-a "ingrijit" a primit si bani de 2 ori in cele 2 zile ,esuand lamentabil in "incercarea" de a scoate lichid cu un ac prea mic...a zis ca nu au in dotare ac mai mare,deci nu ii poate scoate lichidul acolo,dar a refuzat sa-l trimita la alt spital.Cand au trimis salvare cu medic era insa prea tarziu pentru tati al meu:(.Nici nu-mi vine sa cred si nu stiu ce sa fac sa imi eliberez inima ...Va scriu aici pentru ca sunteti grupul de prietene virtuale care ma sustin de cateva luni bune in clipele grele cu sfaturile si cu relatari din experientele lor de viata de mamica.Imi cer scuze daca gestul meu de a scrie asa ceva e nepotrivit cu tema generala"despre bebelusii nostri" si cu ziua speciala de azi...Imi stavilesc plansul de dragul Dariei,dar am sufletul sfasiat in bucati si parca nu gasesc putere sa il cos la loc...Am mers de la Bucuresti cu bebelina in masina pana la tara aseara,la Plosca,in Teleorman.A fost cuminte ingerasul nostru si m-a ajutat cu zambetul ei sa ii aduc o raza de lumina mamei mele,care e distrusa.Ne-am intors la miezul noptii.I-am facut baie ingerasului,a baut laptic si pe la 1 a adormit.Am inteles ca imi afecteaza laptele tristetea mea si ii pot transmite hormoni de stres...Sa incerc sa-i dau zilele acestea lapte praf la o masa Dariei,ca s-o obisnuiesc cu el ptr ziua cand voi lipsi ptr inmormantare?Ea nu a baut decat lapte matern,ceai o singura data si s-a constipat.:(Am rezolvat cu supozitor cu glicerina(a facut fff muuult cand i-am bagat supozitorul)Mi se rupe sufletul la gandul ca nu pot fi fizic alaturi de mama mea si fratele meu,dar stiu ca bebelusa noastra ar fi perturbata de agitatia de acolo si de lumea multa si trebuie ferita de multime de oameni..este si iarna...Nu stiu cum sa fac...as vrea sa fiu si eu acolo...au ajutoare ,vor fi multi..tatal meu a fost profesor de matematica si l-au vizitat ieri in jur de 25 de persoane,mi-a zis fratele meu..nu stia cum se dusese vestea ca e internat acolo...stiu ca vor veni multi din fostii elevi si numerosii prieteni si cunoascuti...scriu randurile acestea si parca e vorba de o poveste in care personajele nu suntem noi..nu e vorba de tati...Nu mai am somn...Am sa ma strecor in bratele sotului care doarme si voi incerca sa ma linistesc si sa adorm...Nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asta...Azi e Ziua indragostitilor...planeaza iubirea deasupra lumii...va doresc s-aveti parte de iubire de la cei pe care ii iubiti si sa fiti fericite azi si mereu!Voi incerca pentru sotul meu si bebelina noastra sa nu intunec aceasta zi inundata de iubire pe toate posturile si pe toate lungimile de unda...Mami si tati sunt un model de iubire ptr orice om...niciodata nu s-au certat in cei 40 de ani de casatorie impliniti in ianuarie anul acesta...am invatat ce inseamna respectul pentru celalalt si iubirea fara limite...Iubiti-va mult si bucurati-va de fiecare clipa alaturi de cei dragi,ca si cand ar fi ultima..pentru ca viata e ciudata si nu stii cand este ultima cu adevarat...



Mi-au dat lacrimile cand am citit...sincere condoleante! Imi pot doar inchipui ce simti, nici nu vreau sa ma gandesc ce poate insemna asa ceva..eu pe 3 septembrie mi-am pierdut bunicul si eram cu Maya in burtica...a fost groaznic dar ma rog situatia nu se compara...Sa te ajute Dumnezeu sa treci peste acest moment dificil din viata ta. Iti doresc din suflet sa fii tare si puternica.
Te imbratisez cu drag
PS:Sa nu uiti ca iti sunt alaturi si ca esti prezenta in rugaciunile mele
Elena M
QUOTE(rody_ms @ Feb 14 2010, 11:04 PM) *
buna mamici si bebei, am intra doar sa va arat in fuga o mica crestina



E foarte frumoasa!O adevarata printesa!Sa va traiasca si sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si numai bine!Felicitari pentru botez!
Katrin
Buna fetelor !!! Cum a fost week-end-ul ?
Rody felicitari cu increstinarea printesei !!! Ai o fetita foarte frumoasa !!! Si ce rochita frumoasa i-a cumparat mami wink.gif
oproiu
mamicilor nu mai stiu ce sa fac fetita mea e constipata, de 2 sapt face caca stimulata si cu ceai de musetel si cu supozitor face la 3, 4 zile si atunci stimulata nu mai stiu ce sa fac......si mititica se screme, are colicii, off nu mai pot!
Voi ce faceti?
Condolente Dana, sa ii fie tarana usoara!
Katrin
QUOTE(oproiu @ Feb 15 2010, 01:49 PM) *
mamicilor nu mai stiu ce sa fac fetita mea e constipata, de 2 sapt face caca stimulata si cu ceai de musetel si cu supozitor face la 3, 4 zile si atunci stimulata nu mai stiu ce sa fac......si mititica se screme, are colicii, off nu mai pot!
Voi ce faceti?
Condolente Dana, sa ii fie tarana usoara!


micuta , cred ca se chinuie enorm sad.gif Poate un pic a mai creste si s-a regla. Medicul ce spune ???
Noi nu avem astfel de probleme. De ex. Gloria azi pana la ora asta a facut deja de 3 ori cacuta.
looloo
rody, adelina este o frumusete. vezi mai tarziu, poate ii faci un catalog de prezentare cu poze, daca ai ceva bani si sa il arati la niste agentii de publicitate. poate ai o mica vedeta in devenire... cine stie!!

la fel stiu si eu de razatoare, ca este indicata ptr fructe, ca robotul de bucatarie oxideaza de la cutite.

rody, gabi, cum a fost la botez. la mine, dupa toata supararea si toata tevatura, a iesit nesperat de bine. nici nu ma asteptam. si am iesit bine si cu banii. bebe a fost un cuminte. sunt fericita ca acum am un mic crestin in brate si ca... uimitor, dupa botez imi mananca la 3 ore si nu la 2 ca inainte. si doarme... ca valiza in gara.
astazi este super nashpa afara - iarasi ninge si este frig. ieri am iesit afara si am stat vreo 2 ore ca era atat de cald si de frumos... superb. astazi s-ar parea ca nu mai scot bebicul afara. uofffff

elena, felicitari ptr casa. sa o stapaniti sanatosi si sa fiti cei mai fericiti oameni in ea. si cu aranjatul... stati linistiti, ca asta e cel mai bine sa fie facuta in timp. eu am stat 2 ani numai cu baia aranjata si cu bucataria. in rest, in dormitor aveam patul si pe masa tv-ul, si un sifonier primit de la mamaia, antic si de demult, iar in sufragerie un fotoliu de la soacra-mea, biblioteca de la unchi-miu si o masa de la maica-mea. sar eram super multumiti ca eram la noi acasa.
ah! si te rog, trimite-mi si mie carticica cu mancarea ptr bebic pe adresa lucy_dreaming@yahoo.com

katrin, noi suntem bine. bebe a dormit toata noaptea, s-a trezit la 9 a mancat putin si dupa aceea s-a mai trezit la 10 jumate marait si cu gurita dupa foame si l-am tinut pe picioare dormind amandoi pana la 12. deci... dormim amandoi ca doi purcei tongue.gif
zici ca m-am botezat si eu cu el liwlol.gif)

zamorica, ce mai face bibicul?

masada, ma bucur ca ai reusit sa mai intri. te mai asteptam sa mai schimbam un pahar de vorba
MIOSA
cateva poze de la botez

noi si, nasii cu fetita lor
http://picasaweb.google.com/radianmoise/Bo...354556206902482
oproiu
QUOTE(Katrin @ Feb 15 2010, 03:17 PM) *
micuta , cred ca se chinuie enorm sad.gif Poate un pic a mai creste si s-a regla. Medicul ce spune ???
Noi nu avem astfel de probleme. De ex. Gloria azi pana la ora asta a facut deja de 3 ori cacuta.

pediatra a zis daca nu face 2,3 zile sa bag supozitor dar totusi nu se obisnuieste trazitul asa?



Katrin
Looloo ma bucur ca a iesit bine !!! P-u Stefan de la Gloria

Si noi am stabilit pe 24 aprilie botezul si cumatria. Speram sa nu mai schimbam data pana atunci. Acum sa vedem de local.
Katrin
QUOTE(oproiu @ Feb 15 2010, 03:55 PM) *
pediatra a zis daca nu face 2,3 zile sa bag supozitor dar totusi nu se obisnuieste trazitul asa?


poate sa se obisnuiasca sau poate din contra sa se regleze.
Katrin
looloo asteptam pozici !!! rolleyes.gif

MIOSA ai papusica de fetita !!! Sa va fie sanatosica !!! Felicitari cu increstinarea !!!
looloo
serios de nu sunt invidioasa pe voi, fetele cu fetite. pai la ce frumuseti aveti voi... unde sa ma mai bag si eu cu fi-miu. stiu ca lui ii place de toate si primeste pupici de la toate si da la toate fetitele pupici. doamne, si am zis ca nu il fac gagicar liwlol.gif . dar nu este gagicar, nu? doar este amabil ca da pupici fetitelor voastre. ca la cat sunt ele de dulci... le-as pupa eu, da-pai el.
acum el este foarte fericit ca isi desfasoara cea mai placuta activitate: statul in fundul gol. daca l-ati vedea cum pedaleaza... la cros il inscriu daca nu il face tac'su fotbalist liwlol.gif

si ca sa stiti de ce am deviat pe apele somesului, ca doar ist dusa cu pluta, eu poze o sa am abia peste vreo saptamana, am inteles. nu stiu daca il pot face pe nenea cu camera sa mi le dea mai repede.

oproiu, mie mi-a zis doctorita ca supozitoarele, bagate la nevoie, adik la 2-3 zile, nu dau dependenta. si mi-a mai zis ca ii pot da ceai de anason. am mai explicat cum mi-a zis sa il fac. numai ca bebe al meu face o data pe zi si asta cred ca de la debridat. incearca si sa ii dai o lingurita de suc de portocala. ii storci tu, pe loc o feliuta de portocala si ii dai sucul. la teo functioneaza si asta.
Katrin
acum vreo 2 sapt au venit niste prieteni la noi cu baietelul lor care are 1,5 ani si cind a pupat-o pe Gloria odata i-a cazut caciulita pe ochi biggrin.gif biggrin.gif Glumeam cu sotul ca e primul ei pup din partea unui baiat biggrin.gif
mamaPIA82
buna mamici dragi!

eu sunt o mamica de cotombrie 2009, si am intrat pe la voi, fiindca am ceva de vanzare si poate va intereseaza, s.a. am de vanzare o pompa electrica de la NUK, aproape noua, pungi de stocarea a laptelui matern, vreo 40 de bucati si 1 cutie cu tampoane pentru san. toate la 230 ron. si mai am 1 cutie de infacol impotriva colicilor - 35 ron, si injectii d3 intrebati medicul pentru detalii. d3 sunt cumparate din italia din farmacie! 3 euro fiola! daca va intereseaza va rog sa ma contactati la adresa anda_nechita@hotmail.com.

sa va traiasca puiutiiii!... asa repede trece timpul...
looloo
fetelor, iar ati disparut? ce va mai fac bebeii? rad in hohote?
voiam sa intreb fetele care au carusel: se arata bebicii interesati de el? ca maine as vrea sa ma duc sa ii cumpar si eu.
looloo
si pentru ca am facut in seara asta rost de cateva poze, sa vi le arat
aia ultima, grasa, neagra si urata sunt eu
la local sper ca nu am aratat asa. cand mi-o trimite si pozele de acolo vi le arat. la biserica am fost jalnica. maica-mea m-a interpelat si mi-a spus: sper ca nu te duci asa la local!!!! tongue.gif

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Botez?feat=directlink
Anca1985
hai mah Looloo liwlol.gif cum grasa,neagra si urata liwlol.gif nu e deloc asa tzuc.gif
vroiam sa spun ca teodor ne'a pupacit si pe noi dealungul vietii liwlol.gif deci...daca'si face o iubita pe aici,si cu siguranta o sa fie greu de ales ca am vazut numai bebici frumoase aici tzuc.gif ,o sa o faca taaaaare geloasa whistling.gif

sa iti traiasca noul crestin floare2.gif
ingerul_alb
Dar de ce nu te-ai imbracat in rochita de la croitoreasa?ca tare curioasa eram s-o vad,oricum ai fost frumoasa asa ca stai linistita si sa nu te mai descri niciodata asa ca ma superi...am fost azi pe la dr pediatru cu o mica treaba si am profitat de ocazie sa o intreb ce ii pot da bebelinei inafara de lapte si cu ce ar trebui sa incep si am primit ceva indicati pe care deja le stiam dar am vrut totusi sa intreb,oricum ii voi incepe diversificarea dupa botez si asa mai sunt 4 zile pana atunci asa ca mai pot astepta....vreau sa astept pt ca sincer storcatorul meu este un pic mai vechi si tare vreau sa iau altul si anume cel la care fac astia reclama la tv Power Juicer sau ceva de genul asta,nu stiu cat de corect am scris ca nu le am cu engleza asa ca looloo corecteaza-ma daca e nevoie....am facut comanda azi si la acea razatoare de sticla si am tot asteptat sa ma sune pentru confirmare dar nu m-au sunat,ma rog....pe 8 martie suntem prezenti la pediatru pentru vaccinul de 4 luni,Doamne ce-a mai trecut timpul asta,parca ieri eram la spital in travaliu si dadeam pumnii in pat de durere...offfffffff,asa ne vom aminti si peste ani si intr-o zi le vom povesti ingerasilor nostri cum le-am dat viata,ne vom aminti cu drag mereu acel moment cu toate ca poate pentru unele a fost cel mai dureros moment din viata lor....hai ca am cam luat-o razna,va poop si noapte buna,vorbim maine daca am timp sa intru ca sunt in febra cumpraturilor pentru botez...poop
bety_dumy
QUOTE(looloo @ Feb 16 2010, 12:10 AM) *
fetelor, iar ati disparut? ce va mai fac bebeii? rad in hohote?
voiam sa intreb fetele care au carusel: se arata bebicii interesati de el? ca maine as vrea sa ma duc sa ii cumpar si eu.

bebele meu ii place foarte mult caruselul.........il pun in patut si-i dau drumul la el,se uita asa atent si vorbeste cu el .....
frumoase pozele de la botez.....si nu esti deloc grasa asa cum zici.
tutulica
QUOTE(danna2009 @ Feb 14 2010, 07:01 AM) *
Eu ii dau Sab simplex dupa fiecare masa sau in timpul mesei...Sa nu-i mai dau daca nu mai are colici?Ma gandeam ca ajuta la eliminarea spumei laptelui supt care provoaca colici...Nu mai are colici,am vazut...
Fetelor,am o inima tare grea acum.Ieri la ora 17 a decedat tatal meu,la doar 69 de ani...sad.gif..."ucis",as putea spune de incompetenta medicilor de la spitalul din Alexandria!A asteptat 2 ore sa il ia salvarea sa il aduca la Bucuresti la Fundeni...Am intervenit cu un medic de aici care a sunat si a zis ca ii reclama la colegiul medicilor daca nu ii dau drumul sa vina la Bucuresti si ptr medicatie gresita...avea ciroza decompensata si ei l-au umflat mai mult cu perfuzii..au refuzat sa i-l dea fratelui meu sa il aduca la Bucuresti..ziceau ca nu il pot transfera la alt spital decat daca suna medicul de acolo sa spuna ca il primeste...in conditiile in care el trebuia trimis de urgenta sa i se scoata lichid...A sunat la spital un prieten medic si a reusit sa obtina acordul ptr transfer(in conditiile in care un bolnav grav e trimis de spital cu salvarea ,nu il tin acolo sa moara...si medicul care l-a "ingrijit" a primit si bani de 2 ori in cele 2 zile ,esuand lamentabil in "incercarea" de a scoate lichid cu un ac prea mic...a zis ca nu au in dotare ac mai mare,deci nu ii poate scoate lichidul acolo,dar a refuzat sa-l trimita la alt spital.Cand au trimis salvare cu medic era insa prea tarziu pentru tati al meu:(.Nici nu-mi vine sa cred si nu stiu ce sa fac sa imi eliberez inima ...Va scriu aici pentru ca sunteti grupul de prietene virtuale care ma sustin de cateva luni bune in clipele grele cu sfaturile si cu relatari din experientele lor de viata de mamica.Imi cer scuze daca gestul meu de a scrie asa ceva e nepotrivit cu tema generala"despre bebelusii nostri" si cu ziua speciala de azi...Imi stavilesc plansul de dragul Dariei,dar am sufletul sfasiat in bucati si parca nu gasesc putere sa il cos la loc...Am mers de la Bucuresti cu bebelina in masina pana la tara aseara,la Plosca,in Teleorman.A fost cuminte ingerasul nostru si m-a ajutat cu zambetul ei sa ii aduc o raza de lumina mamei mele,care e distrusa.Ne-am intors la miezul noptii.I-am facut baie ingerasului,a baut laptic si pe la 1 a adormit.Am inteles ca imi afecteaza laptele tristetea mea si ii pot transmite hormoni de stres...Sa incerc sa-i dau zilele acestea lapte praf la o masa Dariei,ca s-o obisnuiesc cu el ptr ziua cand voi lipsi ptr inmormantare?Ea nu a baut decat lapte matern,ceai o singura data si s-a constipat.:(Am rezolvat cu supozitor cu glicerina(a facut fff muuult cand i-am bagat supozitorul)Mi se rupe sufletul la gandul ca nu pot fi fizic alaturi de mama mea si fratele meu,dar stiu ca bebelusa noastra ar fi perturbata de agitatia de acolo si de lumea multa si trebuie ferita de multime de oameni..este si iarna...Nu stiu cum sa fac...as vrea sa fiu si eu acolo...au ajutoare ,vor fi multi..tatal meu a fost profesor de matematica si l-au vizitat ieri in jur de 25 de persoane,mi-a zis fratele meu..nu stia cum se dusese vestea ca e internat acolo...stiu ca vor veni multi din fostii elevi si numerosii prieteni si cunoascuti...scriu randurile acestea si parca e vorba de o poveste in care personajele nu suntem noi..nu e vorba de tati...Nu mai am somn...Am sa ma strecor in bratele sotului care doarme si voi incerca sa ma linistesc si sa adorm...Nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asta...Azi e Ziua indragostitilor...planeaza iubirea deasupra lumii...va doresc s-aveti parte de iubire de la cei pe care ii iubiti si sa fiti fericite azi si mereu!Voi incerca pentru sotul meu si bebelina noastra sa nu intunec aceasta zi inundata de iubire pe toate posturile si pe toate lungimile de unda...Mami si tati sunt un model de iubire ptr orice om...niciodata nu s-au certat in cei 40 de ani de casatorie impliniti in ianuarie anul acesta...am invatat ce inseamna respectul pentru celalalt si iubirea fara limite...Iubiti-va mult si bucurati-va de fiecare clipa alaturi de cei dragi,ca si cand ar fi ultima..pentru ca viata e ciudata si nu stii cand este ultima cu adevarat...

Condoleante,imi pare rau ca tocmai acum esti nevoita sa treci prin asemenea clipe sincer asta este si cea mai mare frica a mea ptr ca desi am aproape 30 ani nu mi-a murit nimeni drag pana acum.Si tatal meu este mort dar nu am apucat sa-l cunosc ptr ca ne-a parasit atunci cand eram mici.Nu-ti pot intelege durerea ptr ca n-am fost pusa in situatia asta dar incearca sa nu te invinovatesti ptr ca nu poti fi alaturi de mama si fratele tau ptr ca copilasul tau este mai important si sunt sigura ca asta gandesc si ei.Dumnezeu ne da puterea sa trecem peste necazuri si iti da in schimb alte bucurii cum ar fi zambetul fetitei tale,asa ca bucurate cat mai mult de el chiar daca o faci cu ochii in lacrimi.Probabil ca si sotul tau stie ca suferi si asteapta sa-ti imparti suferinta cu el asa ca nu ezita sa-ti plangi durerea v-a fi alaturi de tine asa cum si tatal tau a fost alaturi de mama ta mereu.Poate dupa ce trec momentele astea ai putea s-o iei pe mama ta cateva zile la tine ptr a se bucura de fetita ta si ptr a vedea ca viata isi are rostul ei in continuare.
looloo
QUOTE(Anca1985 @ Feb 16 2010, 12:34 AM) *
hai mah Looloo liwlol.gif cum grasa,neagra si urata liwlol.gif nu e deloc asa tzuc.gif
vroiam sa spun ca teodor ne'a pupacit si pe noi dealungul vietii liwlol.gif deci...daca'si face o iubita pe aici,si cu siguranta o sa fie greu de ales ca am vazut numai bebici frumoase aici tzuc.gif ,o sa o faca taaaaare geloasa whistling.gif

sa iti traiasca noul crestin floare2.gif

anca, sa nu te recunosc, ca ai schimbat poza liwlol.gif. chiar voiam sa intru la voi la decembrie sa iti spun ca abia acum am vazut si eu, tampa de mine, pozele de pe picassa (dar m-am gandit sa nu s esupere fetele ca ma uit mai mutl la vanessa decat la ceilalti bebici. apropo e frumos si mattia si mihnea-parca asa il cheama pe baietelul lui allias, nu?). anca, vanessa pe bune ca este superba. iar poza aia cu costumul de baie este super tare, chiar daca este de la spate. si comentariile de la poze... am ras de unele cu lacrimi. pi bune, te stiam eu mai zuza, dar tu esti intruchiparea vorbei: "romanul s-a nascut poet". de unde le scoti? ca eu pot sa ma chinui 5 ani si imi ies in cel mai bun caz niste chestii plangacioase.
sa stii ca intr-adevar are teo niste preferinte pe aici dar le spune separat ca sa nu se supere una pe cealalta. nu ca nu se poate hotari, dar pur si simplu ii este imposibil sa aleaga intre frumusetile lui ancuta si adelina. este terminat dupa ele. (bine, mai nebuna ma-sa ca se uita la pozele lor zi de zi si ii e ciuda ca nu are si o fata, da' ...)

sunteti toate niste dragute, dar pe bune grasa, neagra si urata. ca mare sunt cat doua camioane, neagra eram ca sunt vopsita negru si aveam si haina aia lunga si larga neagra, si urata... pai n-o stiti pe muma padurii? ete o vazura-ti acum liwlol.gif

QUOTE(ingerul_alb @ Feb 16 2010, 12:49 AM) *
Dar de ce nu te-ai imbracat in rochita de la croitoreasa?ca tare curioasa eram s-o vad,oricum ai fost frumoasa asa ca stai linistita si sa nu te mai descri niciodata asa ca ma superi...am fost azi pe la dr pediatru cu o mica treaba si am profitat de ocazie sa o intreb ce ii pot da bebelinei inafara de lapte si cu ce ar trebui sa incep si am primit ceva indicati pe care deja le stiam dar am vrut totusi sa intreb,oricum ii voi incepe diversificarea dupa botez si asa mai sunt 4 zile pana atunci asa ca mai pot astepta....vreau sa astept pt ca sincer storcatorul meu este un pic mai vechi si tare vreau sa iau altul si anume cel la care fac astia reclama la tv Power Juicer sau ceva de genul asta,nu stiu cat de corect am scris ca nu le am cu engleza asa ca looloo corecteaza-ma daca e nevoie....am facut comanda azi si la acea razatoare de sticla si am tot asteptat sa ma sune pentru confirmare dar nu m-au sunat,ma rog....pe 8 martie suntem prezenti la pediatru pentru vaccinul de 4 luni,Doamne ce-a mai trecut timpul asta,parca ieri eram la spital in travaliu si dadeam pumnii in pat de durere...offfffffff,asa ne vom aminti si peste ani si intr-o zi le vom povesti ingerasilor nostri cum le-am dat viata,ne vom aminti cu drag mereu acel moment cu toate ca poate pentru unele a fost cel mai dureros moment din viata lor....hai ca am cam luat-o razna,va poop si noapte buna,vorbim maine daca am timp sa intru ca sunt in febra cumpraturilor pentru botez...poop

cu rochita am fost imbracata la local. cand o sa am poze si de acolo, le pun si pe alea sa vedeti cum a fost si cum am aratat. zic eu ca acolo am aratat cat de cat mai omeneste, ca am fost aranjata cat de cat. n-am avut parul latos si nici ciudata asa ca muma padurii. o sa vedeti voi.
si vorba ta: nici nu stim cand a trecut timpul. zi de zi, mi se pare ca trece timpul incet, dar cand ma gandesc ca face bebe 2 luni, nu stiu cand a trecut timpul. iar de bubulina ta ca face 4 luni, parca tot nu-mi vine sa cred. mai acum ai intrat pe forum si ne-ai spus ca ai o bombonica frumoasa mica si scumpa.

QUOTE(bety_dumy @ Feb 16 2010, 09:06 AM) *
bebele meu ii place foarte mult caruselul.........il pun in patut si-i dau drumul la el,se uita asa atent si vorbeste cu el .....
frumoase pozele de la botez.....si nu esti deloc grasa asa cum zici.

astazi i-am pus si eu cutiuta muzicala si l-a apucat rasul si tipatul in patut de am zis ca nu este adevarat. si i-a adus nasa la botez un ursulet care canta chestia aia cu I love you. si astazi i-am dat drumul. daca il vedeati ce ochi a gogonat si nu mai misca, nu mai respira, parca, numai sa auda cantecelul ala. asa ca astazi sigur ma duc cu el in oras si ii iau un carusel cu mai multe melodii daca gasesc.
acum nici nu ma mai baga pe mine in seama ca aude melodiile de la calculator. sa vedeti ce o sa ma cert cu tacsu' ca el o s avrea sa isi vada meciurile la calculator si eu vreau sa ii pun lui fi'miu muzica. liwlol.gif
tutulica
QUOTE(oproiu @ Feb 15 2010, 12:49 PM) *
mamicilor nu mai stiu ce sa fac fetita mea e constipata, de 2 sapt face caca stimulata si cu ceai de musetel si cu supozitor face la 3, 4 zile si atunci stimulata nu mai stiu ce sa fac......si mititica se screme, are colicii, off nu mai pot!
Voi ce faceti?
Condolente Dana, sa ii fie tarana usoara!

Pe noi debridatul ne-a ajutat un timp si i-am dat 1ml de 3 ori pe zi,apoi doamna dr ne-a spus sa-i bagam in lapte cate un varf de cutit de biotics sa ajungem la 1 pliculet pe zi.Biotics-ul sunt niste enzime extrase din lapte ce ajuta la reglarea tranzitului intestinal si reface flora intestinala atunci cand dam antibioticecopilului se foloseste obligatoriu la copii ptr ca ajuta sa nu-i afecteze stomacelul insa nu stie toata lumea despre el ptr ca este mai costisitor si presupun ca din cauza asta nu-l recomanda dr.Noua ne-a fost recomandat de fiecare data cand i-am dat antibiotice ptr baietelul cel mare asa ca l-am folosit cu toata increderea si la cel mic.Se foloseste si aunci cand copilul are diaree ptr ca regleaza tranzitul intestinal.Ptr adulti sunt capsule iar ptr copii este la pliculet sub forma de praf.I-am dat 7 zile cate 1 pliculet pe zi.Intre timp i-am schimbat si laptele am trecut de la milupa la humana si cred ca humana i se potriveste mai bine,acum are scaun zilnic si am scapat de o problema.
bety_dumy
am primit si noi ursuletul acela care canta I LOVE YOU si ne place......tare mult.poate ne facem cantaret
tutulica
QUOTE(looloo @ Feb 15 2010, 11:27 PM) *
si pentru ca am facut in seara asta rost de cateva poze, sa vi le arat
aia ultima, grasa, neagra si urata sunt eu
la local sper ca nu am aratat asa. cand mi-o trimite si pozele de acolo vi le arat. la biserica am fost jalnica. maica-mea m-a interpelat si mi-a spus: sper ca nu te duci asa la local!!!! tongue.gif

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Botez?feat=directlink

Cine-i aia grasa si urata de la sfarsit aaaaaaaa tu erai intr-adevar nu esti asa grasa cum te imaginezi tu singura si daca nu ma insel esti si inalta asa ca arati numai bine.Atunci cand faci nazbati pe sub paturica cum te simti ,presupun ca sotul tau te place la nebunie asa ca daca el te place la naiba cu toti ceilalti mai avem cateva luni pana vine vara si mai slabim noi pana atunci.Eu mai am vreo 8 kg pana la 50 la cat vreau sa ajung insa fiti atente ca odata cu greutatea scade si cupa la sutien asa ca nu va straduiti prea tare suntem mai sexy asa durdulici.
MIOSA


luci ..........zau asa...........muma padurii..........grasa, neagra si urata..........nu mai te subestima atat...........esti mamica si atat conteaza..........fizicul este asa o chestie de completare...........si sincer eu una nu te-am vazut atat de mare cat 2 camioane

de abia astept sa vad pozele de la botezul lui Teo............
despre carusel numai lucruri bune............melodia o linisteste pe Anca ,............inca nu il vede ( este in celalalt capat al patutului si cum ea sta numai pe parti nu il poate vedea) dar melodia ii place tare mult
Anca a primit o papusa la botez mare cat ea imbracata in tarancuta care cannta o melodie vesela si in obrajori i se aprind 2 becuri rosii ( imita imbujorarea)............ii place si aceasta pt ca vede foarte clar papusa, se aprind si beculetele si mai si canta
a inceput sa-si tina f bine capul (rar o mai ia razna), stam si pe burtica un pic dar nu ne prea place, iar fericirea maxima este cand stam fara pampers cateva minute.............rade si da din picioare non stop

azi facem si noi 7 saptamani

mai vb ca acum ne pregatim sa iesim afara

va pupacim pe toti
tutulica
Atunci cand se foloseste batista bebelusului nu se astupa cealalta nara se mentioneaza si in prospect ca se curata fiecare nara pe rand si se foloseste 30 de secunde apoi lasam bebelusul sa respire si mai inceram odata daca este nevoie.Se spala cu detergent lichid dupa fiecare folosire si se fierbe ptr a nu ramane microbi pe ea pe care apoi sa-i introducem din nou in nasucul bebelusului.Intr-adeva nu se foloseste ceaiul de tei la baieti ptr ca desi o sa v-i se para hazliu ,folosit des duce la ipotenta si nu radeti este foarte adevarat.
tutulica
Apropo de frumusete fetelor m-a vazut David in baie cand aplicam o masca pe fata si m-a intrebat ptr ce este? bineanteles ca eu i-am spus ca te ajuta sa intineresti apoi el s-a dus la tati si i-a zis:e bine ca mami se da cu creme sa fie mereu tanara ptr ca eu cand o sa fiu mare o sa ma insor cu ea.A doua zi l-am intrebat daca si Matei o sa vrea sa se insoare cu mine el ce-o sa faca si mi-a spus simplu ca o sa-si caute alta nevasta,a renuntat usor la mine in favoarea fratelui sau mai mic.
Elena M
Salutare fetelor!!!
Ce faceti?Bebelusii?
Noi suntem binisor...pe la 11 i-am dat fetitei mele sa pape, intai suc(de morcovi) si apoi laptic. A papat tot suculetul(40ml) si apoi i-am dat laptic. Dupa ce a papat aproximativ 60ml de lapte a vomitat, lapte si suc amestecat...Ce sa fac?
M-am gandit sa nu-i mai dau suc 3-4 zile si apoi sa mai incerc inca o data. Nu stiu de ce face asa ca nu e prima data cand ii dau suc de morcovi...
Pupici la toata lumea


Elena M
QUOTE(looloo @ Feb 15 2010, 10:27 PM) *
si pentru ca am facut in seara asta rost de cateva poze, sa vi le arat
aia ultima, grasa, neagra si urata sunt eu
la local sper ca nu am aratat asa. cand mi-o trimite si pozele de acolo vi le arat. la biserica am fost jalnica. maica-mea m-a interpelat si mi-a spus: sper ca nu te duci asa la local!!!! tongue.gif

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Botez?feat=directlink



Super pozele!!!Nu esti nici grasa, nici neagra nici urata!!!!!
Esti o mamica frumoasa!!!!!!!! floare2.gif floare2.gif floare2.gif


Elena M
QUOTE(looloo @ Feb 15 2010, 10:27 PM) *
si pentru ca am facut in seara asta rost de cateva poze, sa vi le arat
aia ultima, grasa, neagra si urata sunt eu
la local sper ca nu am aratat asa. cand mi-o trimite si pozele de acolo vi le arat. la biserica am fost jalnica. maica-mea m-a interpelat si mi-a spus: sper ca nu te duci asa la local!!!! tongue.gif

http://picasaweb.google.com/looloo1109/Botez?feat=directlink



Super pozele!!!Nu esti nici grasa, nici neagra nici urata!!!!!
Esti o mamica frumoasa!!!!!!!! floare2.gif floare2.gif floare2.gif


oproiu
QUOTE(tutulica @ Feb 16 2010, 01:02 PM) *
Pe noi debridatul ne-a ajutat un timp si i-am dat 1ml de 3 ori pe zi,apoi doamna dr ne-a spus sa-i bagam in lapte cate un varf de cutit de biotics sa ajungem la 1 pliculet pe zi.Biotics-ul sunt niste enzime extrase din lapte ce ajuta la reglarea tranzitului intestinal si reface flora intestinala atunci cand dam antibioticecopilului se foloseste obligatoriu la copii ptr ca ajuta sa nu-i afecteze stomacelul insa nu stie toata lumea despre el ptr ca este mai costisitor si presupun ca din cauza asta nu-l recomanda dr.Noua ne-a fost recomandat de fiecare data cand i-am dat antibiotice ptr baietelul cel mare asa ca l-am folosit cu toata increderea si la cel mic.Se foloseste si aunci cand copilul are diaree ptr ca regleaza tranzitul intestinal.Ptr adulti sunt capsule iar ptr copii este la pliculet sub forma de praf.I-am dat 7 zile cate 1 pliculet pe zi.Intre timp i-am schimbat si laptele am trecut de la milupa la humana si cred ca humana i se potriveste mai bine,acum are scaun zilnic si am scapat de o problema.

O sa incerc si asta, dar eu ii dau numai san, ceea ce inseamna ca o masa o sa ma mulg si ii dau la biberon!
Multumesc
Katrin
QUOTE(looloo @ Feb 16 2010, 12:10 AM) *
fetelor, iar ati disparut? ce va mai fac bebeii? rad in hohote?
voiam sa intreb fetele care au carusel: se arata bebicii interesati de el? ca maine as vrea sa ma duc sa ii cumpar si eu.


looloo Gloria se "topeste" dupa ratele de la carusel, ii plac enorm !!! il pun si canta/danseaza ratele si poate sa stea si cite 1,5 ore sa gangureasca cu ele, si da din manute si picioruse cu asa o energie de zici ca gata le apuca acusi de gat biggrin.gif biggrin.gif . Desigur pana la un moment cind se plictiseste biggrin.gif Chiar spuneam ca e un lucru tare bun caruselul, fiindca la jucariile de mana nu prea reactioneaza asa si se plictiseste cu mult mai repede si nici nu ii e asa de interesant.

La voi bebeii mai regurciteaza, vomita ??? Eu nu mai stiu ce sa fac .... sint disperata sad.gif Daca adoarme imediat dupa ce am hranit-o atunci e ok, nu da nimic afara, iar daca dupa masa incepe sa se joace sau sa se manzeasca atunci e tare nasol, fiindca nu numai regurciteaza ci chiar vomita. La voi e la fel ???

Zilele astea imi pare ca am mai putin laptic:(, am inceput sa beau ceai p-u lactatie. Inainte daca nu alaptam vreo 3 ore sanii se umpleau imediat cu lapte , acum insa si la 5 ore simt ca sanii sint cam goi. Oare pierd lapticul ??? sad.gif
Fetelor la voi cum e ??? Poate din cauza ca fetita maninca mai mult acum ???
Katrin
QUOTE(tutulica @ Feb 16 2010, 02:17 PM) *
Apropo de frumusete fetelor m-a vazut David in baie cand aplicam o masca pe fata si m-a intrebat ptr ce este? bineanteles ca eu i-am spus ca te ajuta sa intineresti apoi el s-a dus la tati si i-a zis:e bine ca mami se da cu creme sa fie mereu tanara ptr ca eu cand o sa fiu mare o sa ma insor cu ea.A doua zi l-am intrebat daca si Matei o sa vrea sa se insoare cu mine el ce-o sa faca si mi-a spus simplu ca o sa-si caute alta nevasta,a renuntat usor la mine in favoarea fratelui sau mai mic.


liwlol.gif tutulica interesant la voi, nu va plictisiti deloc smile.gif
Katrin
looloo tu ai vazut femei grase ?? anima1.gif Mie de ex. mai tare imi plac cele un pic mai cu forme, decat slabele biggrin.gif , cu toate ca si eu intru in categoria lor smile.gif
Mama mea este o slabatura si eu ii seman ei. Si imi spunea ca m-a nascut pe mine, l-a nascut pe frate-meu si a pus pe ea 0 kilograme. Cand la sora-mea vreo citeva luni dupa nastere ramasese cu ceva kg in plus pe ea si se gandea "Taci ca o sa fiu si eu mai plinuta un pic " biggrin.gif Eiiiii de unde peste citeva luni i-a disparut tot si iar a revenit la formele initiale. Asa ca pe noi femeile cine sa ne mai inteleaga .... care-s mai grasute vor sa fie slabe , iar cele slabe vor si ele un pic mai mari biggrin.gif
Sa ne multumim ca sintem sanatoase si ca sotii ne iubesc asa cum sintem si ca avem niste dulceti de bebelusi. Hai ca noi asteptam poze cu tine in rochita !!!!
bety_dumy
QUOTE(Katrin @ Feb 16 2010, 07:34 PM) *
looloo Gloria se "topeste" dupa ratele de la carusel, ii plac enorm !!! il pun si canta/danseaza ratele si poate sa stea si cite 1,5 ore sa gangureasca cu ele, si da din manute si picioruse cu asa o energie de zici ca gata le apuca acusi de gat biggrin.gif biggrin.gif . Desigur pana la un moment cind se plictiseste biggrin.gif Chiar spuneam ca e un lucru tare bun caruselul, fiindca la jucariile de mana nu prea reactioneaza asa si se plictiseste cu mult mai repede si nici nu ii e asa de interesant.

La voi bebeii mai regurciteaza, vomita ??? Eu nu mai stiu ce sa fac .... sint disperata sad.gif Daca adoarme imediat dupa ce am hranit-o atunci e ok, nu da nimic afara, iar daca dupa masa incepe sa se joace sau sa se manzeasca atunci e tare nasol, fiindca nu numai regurciteaza ci chiar vomita. La voi e la fel ???

Zilele astea imi pare ca am mai putin laptic:(, am inceput sa beau ceai p-u lactatie. Inainte daca nu alaptam vreo 3 ore sanii se umpleau imediat cu lapte , acum insa si la 5 ore simt ca sanii sint cam goi. Oare pierd lapticul ??? sad.gif
Fetelor la voi cum e ??? Poate din cauza ca fetita maninca mai mult acum ???

bebelusul meu nu a vomitat niciodata pana acum si sper sa nu o faca nici de acum incolo.
in schimb a inceput sa-i placa pumnisorul lui........cum nu sunt atenta il baga pe tot in gurita si incepe sa-l ''manance'' ai vostri fac la el? cum sa fac sa-l dezvat?
Katrin
QUOTE(bety_dumy @ Feb 16 2010, 08:37 PM) *
bebelusul meu nu a vomitat niciodata pana acum si sper sa nu o faca nici de acum incolo.
in schimb a inceput sa-i placa pumnisorul lui........cum nu sunt atenta il baga pe tot in gurita si incepe sa-l ''manance'' ai vostri fac la el? cum sa fac sa-l dezvat?


bety si fetita mea tot iubeste pumnisorul/degetelul mare seara inainte de culcare cind vrea sa doarma. Ii pun manusitele. In timpul zilei adoarme fara nici o problema. Am incercat sa-i dau suzeta insa in nici intr-un caz nu o vrea , face niste mutrite acre biggrin.gif si o scuipa cat colo biggrin.gif
MIOSA
QUOTE(Katrin @ Feb 16 2010, 05:34 PM) *
looloo Gloria se "topeste" dupa ratele de la carusel, ii plac enorm !!! il pun si canta/danseaza ratele si poate sa stea si cite 1,5 ore sa gangureasca cu ele, si da din manute si picioruse cu asa o energie de zici ca gata le apuca acusi de gat biggrin.gif biggrin.gif . Desigur pana la un moment cind se plictiseste biggrin.gif Chiar spuneam ca e un lucru tare bun caruselul, fiindca la jucariile de mana nu prea reactioneaza asa si se plictiseste cu mult mai repede si nici nu ii e asa de interesant.

La voi bebeii mai regurciteaza, vomita ??? Eu nu mai stiu ce sa fac .... sint disperata sad.gif Daca adoarme imediat dupa ce am hranit-o atunci e ok, nu da nimic afara, iar daca dupa masa incepe sa se joace sau sa se manzeasca atunci e tare nasol, fiindca nu numai regurciteaza ci chiar vomita. La voi e la fel ???

Zilele astea imi pare ca am mai putin laptic:(, am inceput sa beau ceai p-u lactatie. Inainte daca nu alaptam vreo 3 ore sanii se umpleau imediat cu lapte , acum insa si la 5 ore simt ca sanii sint cam goi. Oare pierd lapticul ??? sad.gif
Fetelor la voi cum e ??? Poate din cauza ca fetita maninca mai mult acum ???


si Anca mai regurgiteaza............de vomitat mi-a vomitat de vreo 3 ori ............si la fel cum se agita cum da afara lapti.........se pare ca o sa ne mai chinuim asa vreo 2 luni ............in general dupa ce fac 3 luni incep sa-si revina dar sunt bebelusi care pana pe la 5-6 luni regurgiteaza............eu din cauza asta sunt f stresata si cum aud un sunet fug la ea........chiar daca o tin numai intr-o parte ea a inceput sa-si miste capul bine si asa mie frica

despre laptic eu nu mai am deloc...........gata fuse si se duse............cu pregatirile de botez s stresul aferent s-a dus...........imi pare rau dar totusi imi pare bine ca am avut pana acum pt ca cu primul nu am avut decat vreo saptamana doua

MIOSA
QUOTE(Elena M @ Feb 16 2010, 12:27 PM) *
Salutare fetelor!!!
Ce faceti?Bebelusii?
Noi suntem binisor...pe la 11 i-am dat fetitei mele sa pape, intai suc(de morcovi) si apoi laptic. A papat tot suculetul(40ml) si apoi i-am dat laptic. Dupa ce a papat aproximativ 60ml de lapte a vomitat, lapte si suc amestecat...Ce sa fac?
M-am gandit sa nu-i mai dau suc 3-4 zile si apoi sa mai incerc inca o data. Nu stiu de ce face asa ca nu e prima data cand ii dau suc de morcovi...
Pupici la toata lumea





cred ca i-ai dat mult din prima
orice aliment nou se baga cate putin cantitativ si se creste treptat ..........incepe cu o singura lingurita de suc de morcovi9 circa 5 ml), a doau zi 10 ml si tot asa
MIOSA
QUOTE(tutulica @ Feb 16 2010, 12:17 PM) *
Apropo de frumusete fetelor m-a vazut David in baie cand aplicam o masca pe fata si m-a intrebat ptr ce este? bineanteles ca eu i-am spus ca te ajuta sa intineresti apoi el s-a dus la tati si i-a zis:e bine ca mami se da cu creme sa fie mereu tanara ptr ca eu cand o sa fiu mare o sa ma insor cu ea.A doua zi l-am intrebat daca si Matei o sa vrea sa se insoare cu mine el ce-o sa faca si mi-a spus simplu ca o sa-si caute alta nevasta,a renuntat usor la mine in favoarea fratelui sau mai mic.



tutulica cum te descurci cu amandoi copii???? ..........ca si eu sunt ca tine cu o pitica mica si un baiat de 5 ani jumate si sunt cam capie.............pe cel mare il duci la gradi?..........eu una nu il mai duc acum ca mie frica sa nu-mi aduca ceva pe acasa si sa-mi imbolnaveasca fata...........o sa-l duc dupa Paste si o sa-l iau la pranz ( sper atunci sa-mi fie mai bine)
tutulica
QUOTE(oproiu @ Feb 16 2010, 02:02 PM) *
O sa incerc si asta, dar eu ii dau numai san, ceea ce inseamna ca o masa o sa ma mulg si ii dau la biberon!
Multumesc
NU ESTE NECESAR SA-I PUI IN BIBERON POTI SA-I DAI SI DUPA MASA CU LINGURITA
oproiu
QUOTE(tutulica @ Feb 16 2010, 09:53 PM) *
NU ESTE NECESAR SA-I PUI IN BIBERON POTI SA-I DAI SI DUPA MASA CU LINGURITA

Mersi
oproiu
Fetelor ce acte imi trebuie pt indemnizatie?
Ati scris voi undeva dar nu mai gasesc pagina,
Multumesc
tutulica
QUOTE(MIOSA @ Feb 16 2010, 08:11 PM) *
tutulica cum te descurci cu amandoi copii???? ..........ca si eu sunt ca tine cu o pitica mica si un baiat de 5 ani jumate si sunt cam capie.............pe cel mare il duci la gradi?..........eu una nu il mai duc acum ca mie frica sa nu-mi aduca ceva pe acasa si sa-mi imbolnaveasca fata...........o sa-l duc dupa Paste si o sa-l iau la pranz ( sper atunci sa-mi fie mai bine)

I-l ducem in continuare la gradi pe David este ca un serviciu ptr el nu vreau sa-l invat acasa trebuie sa fie un copil responsabil mai ales ca au deja teme pe care daca le pierde trebuie apoi sa le recupereze.I-l tin acasa doar cand este bolnav sau cand este si tati in concediu.De ce iti este asa de teama ca cel mic se va imbolnavi,nu ti-ar fi mai usor sa fi doar cu cel mic.Cand am venit acasa din maternitate si tati si David aveau gripa au stat doar mai la distanta de cel mic si nu au avut voie sa-l pupaceasca ,nu s-a imbolnavit deloc si noi suntem tot raciti.Matei este cuminte ziua doarme si cate 3 ore timp in care eu imi fac ordine si gatesc apoi stau cu el si ma joc, seara vin baieti cei mari acasa si tati sta cu Matei si eu i-i fac baie lui David sau i-i citesc o poveste.David se joaca de cele mai multe ori singur sau se uita la desene pot sa-l las in camera cu cel mic atunci cand acesta doarme iar eu sa-mi fac treaba ptr ca nu-i face nici un rau ma cheama doar atunci cand se trezeste sau plange.David i-l iubeste pe Matei dar nu-i acorda foarte mare atentie este mai mult interesat de preocuparile lui si de jocurile lui.Imi pune intrebari despre Matei vine si rade de el atunci cand scoate zgomote ciudate sau cand ne vede ca noi ne distram pe seama lui apoi revine la treburiile lui.Intr-un fel este bine ptr ca nu da semne de gelozie si nici nu insista atunci cand vede ca nu-l pot ajuta cu ceva ca trebuie sa ma ocup de Matei.Incercam sa ne facem timp de amandoi si in special baia de seara ma ajuta sa stau de vorba mai mult cu David si sa fiu aproape de el in rest mai gatesc cate-o mancare preferata sau i-i mai fac cate o surpriza ptr a ma recompensa fata de el iar el este incantat de fiecare lucru care poate are o importanta asa de mica.
tutulica
QUOTE(oproiu @ Feb 16 2010, 08:02 PM) *
Fetelor ce acte imi trebuie pt indemnizatie?
Ati scris voi undeva dar nu mai gasesc pagina,
Multumesc

cauta pagina 624 acolo am scris de ce acte ai nevoie daca vrei sa ma intrebi ceva iti raspund cu placere
bety_dumy
QUOTE(oproiu @ Feb 16 2010, 10:02 PM) *
Fetelor ce acte imi trebuie pt indemnizatie?
Ati scris voi undeva dar nu mai gasesc pagina,
Multumesc

iti trebuie asa..: cerere tip ptr acordarea indemnizatiei , adeverinta ( tip,luata de la primarie) cu veniturile realizate in ultimele 12 luni , copie buletin , copie certificat nastere copil si (dupa caz ,daca vrei) extras de cont
ingerul_alb
Buna seara mamici cu pitici...ce va fac pitici,sunt bine sanatosi?voi cum sunteti?pitica mea a inceput sa faca kk ca aiurea,o zi nu face deloc iar a doua zi face de 2 ori,este adevarat ca nu plange si nu cred ca o doare burtica,este absolut normala iar cand face kk nu este constipat,este asa cum face de obicei....fetele care aveti carusel cat ati dat pe el si de unde l-ati luat ca vreau sa i-au si eu unul insa pe net mi se par super scumpe...va pooop si noapte buna
bety_dumy
QUOTE(ingerul_alb @ Feb 17 2010, 12:50 AM) *
Buna seara mamici cu pitici...ce va fac pitici,sunt bine sanatosi?voi cum sunteti?pitica mea a inceput sa faca kk ca aiurea,o zi nu face deloc iar a doua zi face de 2 ori,este adevarat ca nu plange si nu cred ca o doare burtica,este absolut normala iar cand face kk nu este constipat,este asa cum face de obicei....fetele care aveti carusel cat ati dat pe el si de unde l-ati luat ca vreau sa i-au si eu unul insa pe net mi se par super scumpe...va pooop si noapte buna

eu l-am primit,dar am auzit ca ar fi in jur de 50-60 lei (acelea care au animalute din plus moale) ca sunt si mai ieftine dar animalutele sunt din plastic
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.