Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
roxana_marius
QUOTE(Katrin @ Nov 18 2009, 06:18 PM) *
ce bine ar fi sa se fi schimbat sapt aceasta cu funduletul in sus. Abia astept si eu sa fac USG sa vedem daca sint rezultate. Dar acum de cind s-a intors bebe unde simti mai mult miscarile ? in partea de sus ? fiindca eu inainte le simteam 90% in partea de jos, iar acum pot spune ca 80% din miscari le simt in partea de sus.




acum pot spune ca le simt in partea de sus .........de la buric cam de un lat de palma mai sus o unflatura mai mare (e funduletu)...................................si in laterale.

Katrin
QUOTE(roxana_marius @ Nov 18 2009, 07:27 PM) *
acum pot spune ca le simt in partea de sus .........de la buric cam de un lat de palma mai sus o unflatura mai mare (e funduletu)...................................si in laterale.


aha ... multumesc mult de raspuns roxana !!!!
MIOSA

ce zi!!
plina de vesti minunate!
mi-am facut un dusulet si vreau sa va ma zic ceva ce poate unele dintre voi nu stiti
"pasarica alba-n cioc" indiferent de cum nastem trebuie sa fie ca si cantareata cheala
sper ca ati inteles ce am zis si sa nu va suparati ca v-am zis dar poate puteti sa va " coafati voi si sa evitati o infirmiera rutinata care sa va faca aceasta operatie destul de rusinoasa din punctul meu de vedere
este o jena in minus ca oricum vom avea parte si de altele pe acolo pe la spital
pt cele cu cezariana preferabil facut total la cosmetica pentru ca taietura vine exact pe acolo prin partea superioara sa zic asa
si sa creasca mai greu

pupici si sper ca nu v-ati suparat ca v-am dat un astfel de sfat

o seara buna
ingerul_alb
Looloo iti multumesc pt fisier...l-am primit floare2.gif
bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Nov 18 2009, 09:47 PM) *
ce zi!!
plina de vesti minunate!
mi-am facut un dusulet si vreau sa va ma zic ceva ce poate unele dintre voi nu stiti
"pasarica alba-n cioc" indiferent de cum nastem trebuie sa fie ca si cantareata cheala
sper ca ati inteles ce am zis si sa nu va suparati ca v-am zis dar poate puteti sa va " coafati voi si sa evitati o infirmiera rutinata care sa va faca aceasta operatie destul de rusinoasa din punctul meu de vedere
este o jena in minus ca oricum vom avea parte si de altele pe acolo pe la spital
pt cele cu cezariana preferabil facut total la cosmetica pentru ca taietura vine exact pe acolo prin partea superioara sa zic asa
si sa creasca mai greu

pupici si sper ca nu v-ati suparat ca v-am dat un astfel de sfat

o seara buna

cum sa ne suparam..........eu una mereu o am asa...........dar am o prietena care sa dus sanasca ''aranjata'' de acasa si la spital ca sa-i ia bani tot a mai facut-o.....
asa ca depinde de asistente
raly
QUOTE(MIOSA @ Nov 18 2009, 09:47 PM) *
ce zi!!
plina de vesti minunate!
mi-am facut un dusulet si vreau sa va ma zic ceva ce poate unele dintre voi nu stiti
"pasarica alba-n cioc" indiferent de cum nastem trebuie sa fie ca si cantareata cheala
sper ca ati inteles ce am zis si sa nu va suparati ca v-am zis dar poate puteti sa va " coafati voi si sa evitati o infirmiera rutinata care sa va faca aceasta operatie destul de rusinoasa din punctul meu de vedere
este o jena in minus ca oricum vom avea parte si de altele pe acolo pe la spital
pt cele cu cezariana preferabil facut total la cosmetica pentru ca taietura vine exact pe acolo prin partea superioara sa zic asa
si sa creasca mai greu

pupici si sper ca nu v-ati suparat ca v-am dat un astfel de sfat

o seara buna

nuuuuuuuuu cum sa ne suparam?! multumim mult de tot pt sfaturi! eu vroiam sa te intreb, la cezariana intri dezbracata complet in sala de nasteri? la terapie intensiva te imbraca in ceva sau tot in costumul Evei? Eu sunt destul de pudica de fel si as vrea sa stiu la ce sa ma astept!
pupici si astept raspuns dc poti
raly
buna dimineata fetelor,
ce faceti, cum va simtiti? eu am papat niste lapte cu cereale si vad ca bebelusha mea nu mai suporta nici laptele ca am o stare de greata de nu mai pot.
va astept cu vesti trandafir.gif
roxana_marius
buna dimineata.....................si noi am papat un laptic cu cereale, am luat pastiluta si as fi vrut sa fac un somnic............dar m-am foit si tot degeaba................bebe e bine,cam agitat, ..............

o zi frumoasa burtici si mamici
oproiu
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 10:40 AM) *
buna dimineata.....................si noi am papat un laptic cu cereale, am luat pastiluta si as fi vrut sa fac un somnic............dar m-am foit si tot degeaba................bebe e bine,cam agitat, ..............

o zi frumoasa burtici si mamici

Roxana daca ai luat pastila cu vitamine si ai papat lapte cica nu e bine ca laptele contine calciu si cica taie din consistenta vitaminelor, dr meu mi-a recomandat sa iau vitaminele la pranz cand masa e consistenta..............acum nu stiu mai multe dar poate are dreptate.......
Pup
roxana_marius
QUOTE(MIOSA @ Nov 18 2009, 08:47 PM) *
ce zi!!
plina de vesti minunate!
mi-am facut un dusulet si vreau sa va ma zic ceva ce poate unele dintre voi nu stiti
"pasarica alba-n cioc" indiferent de cum nastem trebuie sa fie ca si cantareata cheala
sper ca ati inteles ce am zis si sa nu va suparati ca v-am zis dar poate puteti sa va " coafati voi si sa evitati o infirmiera rutinata care sa va faca aceasta operatie destul de rusinoasa din punctul meu de vedere
este o jena in minus ca oricum vom avea parte si de altele pe acolo pe la spital
pt cele cu cezariana preferabil facut total la cosmetica pentru ca taietura vine exact pe acolo prin partea superioara sa zic asa
si sa creasca mai greu

pupici si sper ca nu v-ati suparat ca v-am dat un astfel de sfat

o seara buna


de ce sa ne suparam............e bine sa stim ce se cere de la noi.........................da nu ma vad la cosmetica, cred ca e cam traumatizant pt. bebe o astfel de operatiune, nu ar sti sarace ce se petrece.................acum serios citisem ca nu ar fi tocmai indicat in perioada asta iar unele chiar refuza sa la faca pe burtici....................voi stiti ceva de genu?
crybaby.gif tare greu e sa ma chinui acasa, tot timpu mergeam la cosmetica dar acum cu gandu la bebe, nu am avut curaj aaaaaaaaaaaaaa si la curs Lamaze ni sa recomandat sa folosim crema/lama
roxana_marius
QUOTE(oproiu @ Nov 19 2009, 08:44 AM) *
Roxana daca ai luat pastila cu vitamine si ai papat lapte cica nu e bine ca laptele contine calciu si cica taie din consistenta vitaminelor, dr meu mi-a recomandat sa iau vitaminele la pranz cand masa e consistenta..............acum nu stiu mai multe dar poate are dreptate.......
Pup



multumesc esti o scumpa..............dar nu am luat vitamine, eu iau de mai multe luni tratament ca bebe si colul ne speriasera.............eu iau elevit seara, ca atunci pap consistent ca stau cu sotu la masa, si parca atunci cand il vad imi vine si mie o pofta mare, mare...............in rest ziua, de una singura pap cat mai mult fructe, legume, gratar, salate..............deja am pus cam 22 si nici prea mult nu-i bine
raly
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 09:47 AM) *
de ce sa ne suparam............e bine sa stim ce se cere de la noi.........................da nu ma vad la cosmetica, cred ca e cam traumatizant pt. bebe o astfel de operatiune, nu ar sti sarace ce se petrece.................acum serios citisem ca nu ar fi tocmai indicat in perioada asta iar unele chiar refuza sa la faca pe burtici....................voi stiti ceva de genu?
crybaby.gif tare greu e sa ma chinui acasa, tot timpu mergeam la cosmetica dar acum cu gandu la bebe, nu am avut curaj aaaaaaaaaaaaaa si la curs Lamaze ni sa recomandat sa folosim crema/lama

eu folosesc epilatorul pana la un anumit punct si apoi pt restul paratul de ras electric. ce e greu e ca trebuie sa folosesc oglinda ca altfel nu vad mare lucru laugh.gif
roxana_marius
QUOTE(raly @ Nov 19 2009, 08:53 AM) *
eu folosesc epilatorul pana la un anumit punct si apoi pt restul paratul de ras electric. ce e greu e ca trebuie sa folosesc oglinda ca altfel nu vad mare lucru laugh.gif



gravida.gif cunoastem problema cu obstacolul
MIOSA
QUOTE(raly @ Nov 19 2009, 08:11 AM) *
nuuuuuuuuu cum sa ne suparam?! multumim mult de tot pt sfaturi! eu vroiam sa te intreb, la cezariana intri dezbracata complet in sala de nasteri? la terapie intensiva te imbraca in ceva sau tot in costumul Evei? Eu sunt destul de pudica de fel si as vrea sa stiu la ce sa ma astept!
pupici si astept raspuns dc poti



nici un minut nu stai dezbracata complet
iti da o camasa speciala care se inchide in spate cand intri in sala de operatii , iar la reanumare la fel stai in camasa de noapte astfel incat esti imbracata si invelita
sonda ti-o pune in salon o asisitenta ( nu te doare deloc), si mergi catre sala de operatii imbracata in camasa si cu sonda pusa
gabryelle
Neatza fetelor

Eu de vreo cateva zile nu mai am delok pofta de mancare....nu mai pap asa mult ca inainte...si nu ca as tine la silueta...pana acum am pus 12 kg
Azi ma duc la targ ..poate am noroc si cumpar carucior., saltelutza...si ma mai orientez eu la fata locului

Va pupicesc pe toate si sa aveti o zi usoara
MIOSA


eu din cate stiu din luna a 7 -a nu se mai recomanda ceara fierbinte ci se recomanda epilatul cu ceara de unica folosinta
la mine este o problema ca nu o mai vad sa zic asa anima1.gif
ii compatimesc pe burtosii periodici sad.gif
eu ma mai fac acum cu ceara si gata................fac pauza de ceara o sa apelez la crema sau lama pentru a evita posibile probleme
bety_dumy
QUOTE(raly @ Nov 19 2009, 09:13 AM) *
buna dimineata fetelor,
ce faceti, cum va simtiti? eu am papat niste lapte cu cereale si vad ca bebelusha mea nu mai suporta nici laptele ca am o stare de greata de nu mai pot.
va astept cu vesti trandafir.gif


eu starea de greata o am aproape in fiecare seara........trebuie sa am mareee grija ce mananc ca altfel......direct la boboci o dau.
bebe asta al meu e tare pretentios la mancare.........carne fff putina mai pot manca.........cartofi prajiti la fel.........si multe altele care inainte imi placeau acum nu le mai suport

QUOTE(MIOSA @ Nov 19 2009, 10:18 AM) *
eu din cate stiu din luna a 7 -a nu se mai recomanda ceara fierbinte ci se recomanda epilatul cu ceara de unica folosinta
la mine este o problema ca nu o mai vad sa zic asa anima1.gif
ii compatimesc pe burtosii periodici sad.gif
eu ma mai fac acum cu ceara si gata................fac pauza de ceara o sa apelez la crema sau lama pentru a evita posibile probleme

si eu am apelat la lama.........cu burta am aceeasi problema,numai ca pe mine ma ''ajuta'' sotul
raly
QUOTE(MIOSA @ Nov 19 2009, 10:05 AM) *
nici un minut nu stai dezbracata complet
iti da o camasa speciala care se inchide in spate cand intri in sala de operatii , iar la reanumare la fel stai in camasa de noapte astfel incat esti imbracata si invelita
sonda ti-o pune in salon o asisitenta ( nu te doare deloc), si mergi catre sala de operatii imbracata in camasa si cu sonda pusa

saru mana de informatii! m-am mai linistit, si eu sunt nebuna nu mi-e atat teama de operatie cat imi e de faptul ca as sta dezbracata doh.gif
raly
QUOTE(gabryelle @ Nov 19 2009, 10:18 AM) *
Neatza fetelor

Eu de vreo cateva zile nu mai am delok pofta de mancare....nu mai pap asa mult ca inainte...si nu ca as tine la silueta...pana acum am pus 12 kg
Azi ma duc la targ ..poate am noroc si cumpar carucior., saltelutza...si ma mai orientez eu la fata locului

Va pupicesc pe toate si sa aveti o zi usoara

sa ne zici si noua daca merita sa vizitam targul (banuiesc ca e vorba despre baby expo) ca as vrea sa ma duc si eu sambata partners.gif
raly
QUOTE(bety_dumy @ Nov 19 2009, 10:43 AM) *
eu starea de greata o am aproape in fiecare seara........trebuie sa am mareee grija ce mananc ca altfel......direct la boboci o dau.
bebe asta al meu e tare pretentios la mancare.........carne fff putina mai pot manca.........cartofi prajiti la fel.........si multe altele care inainte imi placeau acum nu le mai suport
si eu am apelat la lama.........cu burta am aceeasi problema,numai ca pe mine ma ''ajuta'' sotul

carne nici eu nu mananc aproape deloc nu am mancat toata sarcina, iar greturile imi mai trec cu apa rece si rennie, incearca si tu poate are efect ca si fi-mea e tare fitoasa la mancare.......o sa ii zic fitosica de acum ianinte biggrin.gif
looloo
QUOTE(gabryelle @ Nov 18 2009, 07:38 PM) *
Pana la controlul de la 32 de saptamani mi-a zis ca ea nu e adepta cezarianei...si ca nu vede de ce nu as naste natural...copilul e deja intors si eu sunt sanatoasa tun...
Apoi acu 2 sapt cand am fost la ctrl mi-a zis ca tb sa tin sarcina pana in sapt 36 macar..eu am colul deschis din sapt 28....si daca pana pe 20 decembrie de nasc imi face cezariana
Sincera sa fiu nu am chef sa ma apuce de Revelion sau de Craciun sa nasc cu medicul de garda....primul DPN la mine este 31.12 - 02.02
Oricum discutia finala o sa o avem sapt viitoare......

mersi ptr lamuriri. eu inca stau in cumpana ce sa fac. exact ca si tine, parca n-as vrea cu medicul de garda, dar parca nici n-as vrea sa fortez lucrurile, ci sa le las sa decurga asa cum vin. de aia te-am intrebat.

QUOTE(MIOSA @ Nov 18 2009, 10:47 PM) *
ce zi!!
plina de vesti minunate!
mi-am facut un dusulet si vreau sa va ma zic ceva ce poate unele dintre voi nu stiti
"pasarica alba-n cioc" indiferent de cum nastem trebuie sa fie ca si cantareata cheala
sper ca ati inteles ce am zis si sa nu va suparati ca v-am zis dar poate puteti sa va " coafati voi si sa evitati o infirmiera rutinata care sa va faca aceasta operatie destul de rusinoasa din punctul meu de vedere
este o jena in minus ca oricum vom avea parte si de altele pe acolo pe la spital
pt cele cu cezariana preferabil facut total la cosmetica pentru ca taietura vine exact pe acolo prin partea superioara sa zic asa
si sa creasca mai greu
pupici si sper ca nu v-ati suparat ca v-am dat un astfel de sfat
o seara buna

auzi la ea cica sa ne suparam!!!!! doamne fereste. auzi, dar chiar voiam sa va intreb la un moment dat: ne facem total sau... blush.gif stiti voi... mai lasam ceva pe mijloc? (asta la spital)
si pe mine ma ajuta sotul, dar cand ii zic ca trebe sa ma faca "mai mai", se inroseste de moare si cand trebuie sa ma coafeze da cu lama de zici ca sunt din cristal si eu ii zic sa dea ca lumea ca altfel mai ramane pe acolo ceva si rade doctorita de mine liwlol.gif) si el iar se inroseste

QUOTE(ingerul_alb @ Nov 18 2009, 10:52 PM) *
Looloo iti multumesc pt fisier...l-am primit floare2.gif

n-ai ptr ce, mihaela. ce-ti face bebelina? cum este sa o tii in brate si sa o aliniti? a inceput sa va zambeasca?
doamne ce va invidiez! si pe tine, si pe tutulica
Aurassha
QUOTE(gabryelle @ Nov 18 2009, 07:42 PM) *
Poate ne intalnim prin maternitate....sapt viitoare aflu si eu cum nasc..pana atunci a zis ca ma tine in suspans


Deci suntem 3 care nastem la Filantropia, si cam in jurul aceleiasi date... poate ne intalnim p-acolo rolleyes.gif

Eu azi am control la doctoritza mea, sa vad cum merge treaba... poate totusi s-a intors nazdravana
Aurassha
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 10:47 AM) *
de ce sa ne suparam............e bine sa stim ce se cere de la noi.........................da nu ma vad la cosmetica, cred ca e cam traumatizant pt. bebe o astfel de operatiune, nu ar sti sarace ce se petrece.................acum serios citisem ca nu ar fi tocmai indicat in perioada asta iar unele chiar refuza sa la faca pe burtici....................voi stiti ceva de genu?
crybaby.gif tare greu e sa ma chinui acasa, tot timpu mergeam la cosmetica dar acum cu gandu la bebe, nu am avut curaj aaaaaaaaaaaaaa si la curs Lamaze ni sa recomandat sa folosim crema/lama


Mai, ce sa zic, eu am fost pe toata perioada sarcinii la cosmetica... si mereu ma depilez complet wink.gif
Intr-adevar, pe burtica nu m-am mai luat, de frica sa nu traumatizez bebitza, pt ca ceara este totusi destul de fierbinte. Dar mai exista si varianta de depilare cu ceara rece.
Daca ai o cosmeticiana buna stie in ce pozitii sa te puna sa nu ai nici o problema. Cea la care merg eu are o groaza de cliente gravidutze. Una din ele s-a depilat chiar cu o zi inainte sa nasca... tocmai ca sa scape de procedura de la spital.

Crema de depilat eu stiam ca e complet contra-indicata, pt ca e toxica. Iar cu lama exista riscul sa te tai, iar cum gravidutele au imunitatea scazuta, te poti trezi cu o frumusete de infectie de la o mica zgaiba.. si mai bine eviti.
nicsor
QUOTE(MIOSA @ Nov 19 2009, 09:18 AM) *
eu din cate stiu din luna a 7 -a nu se mai recomanda ceara fierbinte ci se recomanda epilatul cu ceara de unica folosinta
la mine este o problema ca nu o mai vad sa zic asa anima1.gif
ii compatimesc pe burtosii periodici sad.gif
eu ma mai fac acum cu ceara si gata................fac pauza de ceara o sa apelez la crema sau lama pentru a evita posibile probleme


Neata!
Miosa, eu nu imi mai vad nici degetele de la picioare decat dc aplec capul mai in fata.....liwlol.gif ....sotul meu imi spune ''Dl director''.
Eu folosesc partial aparatul, dupa care lama, cu oglinda binenteles insa ma ajuta si sotul. pana acum 1 luna ma chinuiam singura, dar acum nu mai pot si cer ajutor.

Nu mai am acele secretii, am scapat.....

Fetelor, voi ce mai mancati? Nu mai stiu ce sa mai mananc. Ciorbita, fripturica si lactatele sunt de baza acum, dar parca mai simt nevoia sa mananc si altceva dar nu prea stiu ce....
MIOSA
QUOTE(Aurassha @ Nov 19 2009, 11:25 AM) *
Mai, ce sa zic, eu am fost pe toata perioada sarcinii la cosmetica... si mereu ma depilez complet wink.gif
Intr-adevar, pe burtica nu m-am mai luat, de frica sa nu traumatizez bebitza, pt ca ceara este totusi destul de fierbinte. Dar mai exista si varianta de depilare cu ceara rece.
Daca ai o cosmeticiana buna stie in ce pozitii sa te puna sa nu ai nici o problema. Cea la care merg eu are o groaza de cliente gravidutze. Una din ele s-a depilat chiar cu o zi inainte sa nasca... tocmai ca sa scape de procedura de la spital.

Crema de depilat eu stiam ca e complet contra-indicata, pt ca e toxica. Iar cu lama exista riscul sa te tai, iar cum gravidutele au imunitatea scazuta, te poti trezi cu o frumusete de infectie de la o mica zgaiba.. si mai bine eviti.



ACUM MA BUCUR CA AM DESCHIS SUBIECTUL
mai aflu si eu cate ceva
deci crema este toxica ?????????? atunci o taiem de pe lista si faza cu lama m-a speriat..............mai ales ca eu nu l-am pus niciodata pe sotul meu ...........lui ii este frica sa isi faca singur axila ( ma pune pe mine), deci clar nu am cum sa-l pun iar eu singura nu ma mai pot face , si atunci voi apela in continuare la serviciile cosmeticienei mele


Aurassha
QUOTE(MIOSA @ Nov 19 2009, 01:35 PM) *
ACUM MA BUCUR CA AM DESCHIS SUBIECTUL
mai aflu si eu cate ceva
deci crema este toxica ?????????? atunci o taiem de pe lista si faza cu lama m-a speriat..............mai ales ca eu nu l-am pus niciodata pe sotul meu ...........lui ii este frica sa isi faca singur axila ( ma pune pe mine), deci clar nu am cum sa-l pun iar eu singura nu ma mai pot face , si atunci voi apela in continuare la serviciile cosmeticienei mele


Gandeste-te ca aceasta crema depilatoare TOPESTE firul de par... deci are in componenta ei niste substante f puternice.
La inceputul sarcinii m-am interesat ce am voie sa folosesc si ce nu, si crema depilatoare era pe lista de interzise. De altfel, nu sunt indicate nici macar cremele de corp normale, caci au parfumuri si tot felul de chestii, ci trebuie folosite cele speciale pt gravide, deci.. iti dai seama ca e bine totusi sa eviti sa folosesti chestii incarcate cu tot felul de chimicale.
Eu am evitat si sa ma vopsesc la par.. nu doar pt ca intra substanta in contact cu pielea, ci si pt ca in timpul vopsitului inhalezi aburi toxici. Abia acuma m-am vopsit, cu o vopsea fara amoniac, caci mi-a zis doctoritza ca nu mai am de ce sa ma tem, bebitza e complet formata, are toate organele, deci pot sa ma vopsesc linistita.
MIOSA
QUOTE(nicsor @ Nov 19 2009, 11:31 AM) *
Neata!
Miosa, eu nu imi mai vad nici degetele de la picioare decat dc aplec capul mai in fata.....liwlol.gif ....sotul meu imi spune ''Dl director''.
Eu folosesc partial aparatul, dupa care lama, cu oglinda binenteles insa ma ajuta si sotul. pana acum 1 luna ma chinuiam singura, dar acum nu mai pot si cer ajutor.

Nu mai am acele secretii, am scapat.....

Fetelor, voi ce mai mancati? Nu mai stiu ce sa mai mananc. Ciorbita, fripturica si lactatele sunt de baza acum, dar parca mai simt nevoia sa mananc si altceva dar nu prea stiu ce....



mananca variat si multe paste care se recomanda in cazul gravidutelor
fructe, legume,
eu spre exemlu am facut de multe ori paste ( cu bacon, ciupercute etc ce vrei tu), orez cu lapte, budinca ( cu branza telemea , spaghete, lapte , oua), gris si fidea cu lapte, mancarica de ciuperci, de conopida, praz cu pui si masline, sarmale de pui,supa cu galuste, perisoare ( tot de pui), sufleuri de conopida, broccoli, cartofi, peste pane, peste la cuptor cu cartofiori, piure cu diverse fripturici, varza la cuptor cu carnita
eu sunt pentru mancarea gatita
macar 3-4 zile pe saptamana sa mananci gatit
macati cat mai multa mancare gatita, salate, fructe, paste pe care le puteti face in fel si chip, sufleuri si alte lucruri pe la cuptor
mai puteti manca si castane coapte, alune, seminte, migdale, fistic etc dar atentie la sarea lor

cred ca ti-am dat destule idei!!! o sa nasti pana le pui in practica biggrin.gif

soricica84
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 10:47 AM) *
de ce sa ne suparam............e bine sa stim ce se cere de la noi.........................da nu ma vad la cosmetica, cred ca e cam traumatizant pt. bebe o astfel de operatiune, nu ar sti sarace ce se petrece.................acum serios citisem ca nu ar fi tocmai indicat in perioada asta iar unele chiar refuza sa la faca pe burtici....................voi stiti ceva de genu?
crybaby.gif tare greu e sa ma chinui acasa, tot timpu mergeam la cosmetica dar acum cu gandu la bebe, nu am avut curaj aaaaaaaaaaaaaa si la curs Lamaze ni sa recomandat sa folosim crema/lama



Buna,
sa stii ca eu ma fac la cosmetica doar inghinal de 4 ani. Iar de cand am ramas gravida am continuat sa merg sa ma fac tot acolo pt ca stii si tu parul creste mai greu si nu mai stai cu grija ca la celelalte metode ca va creste repede. Vreau sa-ti spun ca nu am avut nici o problema pana acum cu epilarea acolo, cosmeticiana mea este foarte buna si are o mana......stie cum sa alunge durerea si chiar sapt viitoare voi merge la ea inainte de a merge la doctor.
Stiu ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste epilarea inghinala la cosmetica, insa eu nu am avut probleme si dureaza "operatiunea" foarte putin. Acum depinde de fiecare.

Va pup!
MIOSA
QUOTE(Aurassha @ Nov 19 2009, 11:42 AM) *
Gandeste-te ca aceasta crema depilatoare TOPESTE firul de par... deci are in componenta ei niste substante f puternice.
La inceputul sarcinii m-am interesat ce am voie sa folosesc si ce nu, si crema depilatoare era pe lista de interzise. De altfel, nu sunt indicate nici macar cremele de corp normale, caci au parfumuri si tot felul de chestii, ci trebuie folosite cele speciale pt gravide, deci.. iti dai seama ca e bine totusi sa eviti sa folosesti chestii incarcate cu tot felul de chimicale.
Eu am evitat si sa ma vopsesc la par.. nu doar pt ca intra substanta in contact cu pielea, ci si pt ca in timpul vopsitului inhalezi aburi toxici. Abia acuma m-am vopsit, cu o vopsea fara amoniac, caci mi-a zis doctoritza ca nu mai am de ce sa ma tem, bebitza e complet formata, are toate organele, deci pot sa ma vopsesc linistita.



ai dreptate!!!
nici eu nu m-am vopsit, nu mi-am dat cu ruj ( cica ciontine plumb pe care il bagi in burtica ) dar chestia cu crema nu o stiam
eu de vopsit ma voi vopsi dupa ce nasc...........atunci ma tund si ma vopsesc...........sotul ma vrea naturala cu parul lung..........asa am fost si la primul copil dupa care mi-am facut de cap si m-am vopsit
acum intentionez sa ma fac cafea cu lapte sper sa-mi stea bine..............si sa ma tund scurt iar ( veti vedea ca bebe o sa va apuce de par si cercei de o sa va saturati )
multam frumos!
raly
QUOTE(Aurassha @ Nov 19 2009, 12:17 PM) *
Deci suntem 3 care nastem la Filantropia, si cam in jurul aceleiasi date... poate ne intalnim p-acolo rolleyes.gif

Eu azi am control la doctoritza mea, sa vad cum merge treaba... poate totusi s-a intors nazdravana

te asteptam cu vesti buuuuuune! trandafir.gif
bety_dumy
QUOTE(raly @ Nov 19 2009, 11:19 AM) *
carne nici eu nu mananc aproape deloc nu am mancat toata sarcina, iar greturile imi mai trec cu apa rece si rennie, incearca si tu poate are efect ca si fi-mea e tare fitoasa la mancare.......o sa ii zic fitosica de acum ianinte biggrin.gif

hyhyhyhyhyh...........da asa este,numai bebelusi cu fitze

QUOTE(MIOSA @ Nov 19 2009, 12:43 PM) *
mananca variat si multe paste care se recomanda in cazul gravidutelor
fructe, legume,
eu spre exemlu am facut de multe ori paste ( cu bacon, ciupercute etc ce vrei tu), orez cu lapte, budinca ( cu branza telemea , spaghete, lapte , oua), gris si fidea cu lapte, mancarica de ciuperci, de conopida, praz cu pui si masline, sarmale de pui,supa cu galuste, perisoare ( tot de pui), sufleuri de conopida, broccoli, cartofi, peste pane, peste la cuptor cu cartofiori, piure cu diverse fripturici, varza la cuptor cu carnita
eu sunt pentru mancarea gatita
macar 3-4 zile pe saptamana sa mananci gatit
macati cat mai multa mancare gatita, salate, fructe, paste pe care le puteti face in fel si chip, sufleuri si alte lucruri pe la cuptor
mai puteti manca si castane coapte, alune, seminte, migdale, fistic etc dar atentie la sarea lor

cred ca ti-am dat destule idei!!! o sa nasti pana le pui in practica biggrin.gif


mie dr. mi-a zis sa nu mamanc paste.......
MIOSA
eu stiu ca sunt recomandate pastele, asa am auzit de la mai multi doctori
hai ca mai avem un pic si facem 400 de pagini
sa vezi cand om ajunge la 1000 ce chef facem...........cu bebeii nostri in brate

ce sfat vreau sa va dau la toate..........nu stiu pe unde lucrati dar cred ca indiferent de functie si loc ar fi bine ca toate sa faceti acset lucru

cereti de la Resurse Umane copie de pe cartea voastra de munca conform cu originalul ............in cazul in care se intampla ceva in cei 2 ani cat stati acasa cu cartea voastra va va fi mai usor sa scateti duplicat de pe carte daca aveti aceasta copie
eu din pacate sunt disperata pentru ca patroana mea este foarte neserioasa.........mi-a promis ca imi da copie de pe contractul de munca si carte de cateva luni.............si ciuciu.............o sa imi dea sa stau linistita............sper sa nu ma trezesc cu probleme in cartea de munca ca o manac cu fulgi cu tot...................va da-ti seama ca stau cu emotii...........iar cand va veti depune actele de crestere copil pana la 2 ani o sa ne trebuiasca si fisele fiscale care teoretic prin februarie ni-i se dau
norocul meu este ca imi intra salariu pe card si la o adica pot demostra cu extrasul de banca ce bani neti mi-a virat firma in ultimile 12 luni
sper sa nu ajung la certa cu distinsa patroana ca o si ciufulesc un pic
MIOSA
QUOTE(bety_dumy @ Nov 19 2009, 01:14 PM) *
hyhyhyhyhyh...........da asa este,numai bebelusi cu fitze
mie dr. mi-a zis sa nu mamanc paste.......



de ce sa nu mananci?
roxana_marius
si-am ajuns la 400
roxana_marius
bravo fetelor
roxana_marius
bananab.gif
bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Nov 19 2009, 03:41 PM) *
de ce sa nu mananci?

cand i-am spus ca mi s-au umflat picioarele mi-a zis asa '' nu manca sarat,nu manca paine multa,dulciuri,paste fainoase''
acum ea stie ce si cum......oricum nu prea mancam eu
bety_dumy
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 04:11 PM) *
bananab.gif

tu esti cu o zi diferenta de mine.........vei naste normal?
MIOSA



am inteles acum de ce nu poti manca!!

ma gandeam eu ca ai o problema medicala de nu poti manca!!\eu sunt adepta pastelor.............se fac repede si sunt gustoase.............in schimb se pot face cu o gramada de ingrediente
tutulica
Vad ca aveti activitate nu gluma,la cat mai multe pagini fetelor.Eu stau cu bebita in bratica ptr ca apropo de mancare Mateiut este cam flamancios si il doare burtica din cauza ca mananca de parca i-ar fura cineva biberonul.David ar fi vrut si el sa suga de la tatica dar am reusit sa-l conving ca nu este bine,voi ce-ati fi facut in locul meu?Mamicile care mai au copilasi ce o sa faceti daca cel mare o sa vrea si el sa suga?As vrea sa va rog ceva ptr ca eu nu reusesc sa va pun poze cu MATEI SI DAVID,daca doreste cineva sa-mi dea adresa de mail sa-i trimit poze apoi sa le posteze pe forum.As fi bucuroasa sa va fac cunostiinta cu minuniile mele si cred ca v-ar aduce zambetul pe buze sa-i vedeti.
gabryelle
Tocmai am venit de la babyexpo...
E la fel ca in septembrie......eu stiam deja ce vreau sa cumpar, asa ca nu am mai facut turul standurilor
Am luat carucior, cateva hainutze, sterilizator , salteluta, pernutze pt protectie si un set de lenjerie
roxana_marius
help
burtici/mamici...............voi ati hotarat daca veti alapta la cerere (CAND PLANGE SI VREA EL) SAU DIN 3 IN 3 ORE?
si de ce optati pentru una din variante?
masada
buna burticute frumoase...n-am mai intrat in ultima vreme...am fost tare ocupata. fetita mea a racit si de duminica incoace a tot avut febra ba 39,4, ba 38,7 de m-a zapacit de griji. am dus-o la medic si de ieri i-a scazut in sf febra...eu cum mare lucru nu am voie sa fac asa greu mi-a venit sa am grija de ea...numa cand zicea "mami" cu ochisorii inrositi de febra mi se rupea sufletul.
ieri am reusit sa merg in sf la control, bebe e bine iar de vineri,27.11 ma internez cu bagaj cu tot rolleyes.gif pt asteptarea marelui eveniment...dr mea asteapta sa intram in sapt 37 si cred k ma opereaza pt k, dupa cum am mai zis...nu tre sa astept contractiile. mai am 2 saptamani si GATA IL VAD PE BEBITA.
fetelor daca vreti sa mai postati o data nr de telefon v-as fi recunoscatoare...stiu k le-ati mai scris dar nu mai stiu pe ce pagina...eu ma numesc adriana si nr meu e 0756439990.
mela, iubita mea, Dumnezeu sa va intareasca si sa va dea putere sa aveti grija de voi si de parintii vostri. notworthy.gif ..unul dintre cele mai mari pacate este acela de a judeca proprii parinti, faptul k voi aveti grija lor cred ca se va intoarce inzecit si Dumnezeu o sa va ajute sa aveti un bebe sanatos de care o sa va bucurati si care la randul lui va fi un sprijin pt voi. imi dau seama cat de greu tre sa-ti fie cu burtica sa ai grija de un om bolnav...sa-i gatesti, sa-l hranesti...offf ...un copil de dimensiuni mai mari. sunt sigura insa ca Dumnezeu e alaturi de voi si o sa va ajute sa depasiti aceste momente dificile oFloare1.gif
multa sanatate va doresc...la toate burticutele si bebeii
MIOSA


pagina 400 bananab.gif

deci ziua de 27 noiembrie va fi o zi speciala!!!!!!!!
ne vom gandi la toate 4

tutulica eu care mai am un baiat de 5 ani acasa sincer i-as explica ca laptele nu este bun si nu l-as lasa
dar daca ar insista cred ca as ceda sil-as lasa odata ( gustul laptelui matern este destul de naspha sa zic asa) iar a doua oara nu las mai lasa
laura07
am facut si ultimele analize, miercuri merg cu rezultatul la medic
eu cand am scos fibromul, pe masa de operatie am fost dezbracata, acolo mi-au pus si sonda iar la terapie am fost tot dezbracata, ma gandesc ca si acum este la fel
tutulica
QUOTE(roxana_marius @ Nov 19 2009, 04:45 PM) *
help
burtici/mamici...............voi ati hotarat daca veti alapta la cerere (CAND PLANGE SI VREA EL) SAU DIN 3 IN 3 ORE?
si de ce optati pentru una din variante?

Matei mananca la 3 ore deoarece s-a obisnuit asa din maternitate,este bine deoarece este multumit si restul timpului doarme.Pe David l-am alaptat la cerere el manca si la 1,5h ma trezea toata noaptea si toata ziua nu reuseam sa fac nimic,nu reuseam sa merg nicaieri si eram obosita moarta.Cand a inceput sa-i dau sa manance nu aveam timp sa-i prepar nici macar supica eram tot timpul pe fuga.Acum este mai bine dar asta ptr ca asa a hotarat bebita probabil ca daca s-ar trezi mai des i-as da sa manance cand ar vrea el.Matei nu plange decat foarte rar dar atunci cand e foame isi mananca pumni si incepe sa isi suga degetele,deci e clar ca stie ce vrea in schimb David plangea si nu stiam ce vrea .
tutulica
QUOTE(MIOSA @ Nov 19 2009, 05:06 PM) *
pagina 400 bananab.gif

deci ziua de 27 noiembrie va fi o zi speciala!!!!!!!!
ne vom gandi la toate 4

tutulica eu care mai am un baiat de 5 ani acasa sincer i-as explica ca laptele nu este bun si nu l-as lasa
dar daca ar insista cred ca as ceda sil-as lasa odata ( gustul laptelui matern este destul de naspha sa zic asa) iar a doua oara nu las mai lasa

Chiar nu e naspa gustul laptelui de mama este dulce la gust in comparatie cu laptele praf care chiar nu are nici un gust.
ssimmona
Buna, fetelor! Si felicitari pentru implinirea celor 400 de pagini de forumit tongue.gif eusa_clap.gif

QUOTE(gabryelle @ Nov 19 2009, 02:45 PM) *
Tocmai am venit de la babyexpo...
E la fel ca in septembrie......eu stiam deja ce vreau sa cumpar, asa ca nu am mai facut turul standurilor
Am luat carucior, cateva hainutze, sterilizator , salteluta, pernutze pt protectie si un set de lenjerie


Gaby, curand voi merge si eu aici la un astfel de targ ... dar inca nu mi-e clar un lucru: produsele pe care le poti achizitiona de-acolo au ceva reducere? oFloare.gif
rody_ms
400 de pagini bananab.gif felicitari fetelor, acum am ce citi
rody_ms
QUOTE(tutulica @ Nov 19 2009, 05:34 PM) *
Vad ca aveti activitate nu gluma,la cat mai multe pagini fetelor.Eu stau cu bebita in bratica ptr ca apropo de mancare Mateiut este cam flamancios si il doare burtica din cauza ca mananca de parca i-ar fura cineva biberonul.David ar fi vrut si el sa suga de la tatica dar am reusit sa-l conving ca nu este bine,voi ce-ati fi facut in locul meu?Mamicile care mai au copilasi ce o sa faceti daca cel mare o sa vrea si el sa suga?As vrea sa va rog ceva ptr ca eu nu reusesc sa va pun poze cu MATEI SI DAVID,daca doreste cineva sa-mi dea adresa de mail sa-i trimit poze apoi sa le posteze pe forum.As fi bucuroasa sa va fac cunostiinta cu minuniile mele si cred ca v-ar aduce zambetul pe buze sa-i vedeti.


sincer cred ca al meu nu o sa vrea asta, doar are 14 ani trandafir.gif
mail:pop_rodi_dori@yahoo.com
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.