Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
raly
QUOTE(laura07 @ Nov 4 2009, 01:33 PM) *
ce faceti fetelor, intr-un final am terminat cu zugraveala si curatenia, mai am de adus mobila lui bebe, raly - centura nu se pune imediat dupa nastere!

bine ai revenit laura! dar cand se pune centura? eu vreau sa fac cezariana.
pup
loryfel
buna burtici,
am fost luni la doctor,avem 2.300kg,e un baietel mare el e bine,doar ca peste 3 saptamani merg iar la doctor ca am placenta calcefiata,s-a maturizat mult prea repede,si vom vedea atunci cum arata,voi avea 36 de saptamani si daca e bine si are greutatea necesara,s-ar putea sa nasc mai repede...ramane de vazut ce vom face,tratament nu mi-a dat ca nu are ce sa faca...nu ma stresez camedicul mi-a zis ca totul o sa fei bine,dar totusi ganduri am ...voi ati mai auzit de treaba asta ce stiti?...sunt in concediu bananab.gif
raly
QUOTE(mar59ro @ Nov 4 2009, 01:41 PM) *
felicitari...nu mai avem mult

eu sunt cam sperita ca luni a nascut o prietena de a mea si nu avea decat 31 de sapt...nu prea a stat cuminte ,a tot muncit si sambata noaptea i s-a rupt apa...a ajuns la spital si i s-au facut tot felu de injectii pana luni cand i-a facut cezariana.are o fetita de 1600 gr,respira singura dar tot e critica prima sapt.oricm o va tine mult in spital ptr ca afara nu ia asa repede in greutate ca in burtica.
fetelor eu am o intrebare ...se zice ca mai bine nasti la 7 luni decat la 8...voi stiti ceva in sensul asta?ca si eu am 35 de sapt deci 8 luni...de ce ar avea probleme mai mari un bebe la 8 luni de peste 2500 gr decat unul la 7 de 1600 gr?

patutul si eu l-am luat din lemn...e mai bun

bun venit noilor mamici

sa fiti cuminti si mai lasati treburile de toamna,,,stati si va odihniti ca nu o sa mai aveti ocazia...nu se poate sa va plictisiti...stiti de cand sunt eu la pat si uite ca a trecut timpul...am vorbit cu bebe tot timpul si i-am zis ca mami e cuminte deci sa fie si ea...s m-a ascultat...

va pup

cred ca esti speriata, situatia princare trece prietena ta e chiar dificila, dar cu ajutorul lui D-zeu si al medicilor sa speram ca va fi bine! asa am auzit si eu cu faza ca mai bine nasti la 7 luni decat la 8 luni, dar nu cred ca e adevarat ca si mie mi se pare ciudat, e mai ok un sa se nasca un bebe la 2500 gr decat unul la 1600 gr!
dar eu te sfatuiesc pe tine sa incerci sa nu te mai gandesti la necazul prietenei, fiecare organism reactioneaza diferit si la fel si fiecare sarcina e diferita de la femeie la femeie! sa nu te gandesti ca e posibil sa ti se intample si tie asa ceva! si oricum bebelina ta e fetita ascultatoare si o sa stea la mami in burtica atat cat va fi nevoie, stiu eu sigur, ca ia zis bebelushei mele (ele vorbesc asa intr-un anume limbaj, pe care doar ele il inteleg guitar.gif )
pupici de la mine si de la bebelusha mea love1.gif
raly
QUOTE(loryfel @ Nov 4 2009, 02:01 PM) *
buna burtici,
am fost luni la doctor,avem 2.300kg,e un baietel mare el e bine,doar ca peste 3 saptamani merg iar la doctor ca am placenta calcefiata,s-a maturizat mult prea repede,si vom vedea atunci cum arata,voi avea 36 de saptamani si daca e bine si are greutatea necesara,s-ar putea sa nasc mai repede...ramane de vazut ce vom face,tratament nu mi-a dat ca nu are ce sa faca...nu ma stresez camedicul mi-a zis ca totul o sa fei bine,dar totusi ganduri am ...voi ati mai auzit de treaba asta ce stiti?...sunt in concediu bananab.gif

imi pare rau nu am auzit de placenta calcifiata, dar nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme, caci dc era ceva grav eu cred ca medicul iti zicea sau in cel mai rau caz te interna in spital! si dc iti faci probleme nu ii faci bine nici lui bebe!
pupici trandafir.gif
roxana_marius
[b]placenta imbatranita[/b]
"eu am avut placenta imbatranita si calcifiata.s-a descoperit la 35 de saptamani si dr. mi-a zis ca daca contiunua sa imbatraneasca e posibil sa nasc prematur sau sa-mi pprovoace nasterea, pt ca la bebe nu mai ajunge nici papa, nici aer.a zis ca trebuie sa ma supravegheze mai atent si eu sa fiu preagatita...zis si facut, numai ca bebe a venit pe lumea asta la 42 de saptamani si atunci pt ca mi s-a provocat nasterea, altfel el mai statea in burtica, chiar si fara papa mult.smile.gif se si vede ca alexutza mea nici acum nu vrea sa pape prea mult:)"...........asta povesteste o alta mamica.........................deci..................cum va fi voia lui doamne doamne

Deci medicu va supraveghea mai atent sarcina, iar tu nu ai de ce sa te stresezi ca nu face bine lui bebe
roxana_marius
Eu am urmat cursurile de Lamaze.........si cum din luna a 7-a stau in pat ca se grabea bebe.........am intrebat si eu la curs de ce mai bine 7 si nu 8..........................raspunsul a fost ca asa a ramas in cultura populara, pentru ca in general in luna a 8-a desi bebe e mai bine dezvoltat, se afala in general in drumul spre pozitia "de nastere", ARE DEJA CAM cu 500g FATA DE LUNA ANTERIOARA-este mai greu de scos fortat)............deci nu aveau cum sa-l scoata de cat cu forceps si ventuza..........traumatizau bebele....in general nu mai supravetuia..........mama perdea mult sange, etc.....................DECI TOATE ASTEA CAND NU AVEAU ACCES LA BANALA CEZARIANA DE ASTAZI!

In luna a 8-a, din fericire copilasul este suficient de matur sa poata supravietui in afara uterului, desi doar plamanul sau nu este pe deplin maturizat, astfel ca este posibil ca la nastere sa aiba nevoie de suport medical si asistenta respiratorie.
zamorica
buna mamici si burtici! floare2.gif
in cazul asta ma astept sa nasc pe 27 decembrie... cu cat mai repede cu atat mai bine... si asa e plictiseala acolo... ar fi mai interesant afara nu? jucaus.gif
apropo de nasterea la 8 luni; teoretic ar trebui sa fie mai bine pentru bebe nu, ca doar e mai dezvoltat dar am o cunostinta care a nascut la 8 luni si a cam avut probleme cu bebe, oricum acum e bine, poate a fost un caz particular, oricum nu trebuie sa iti faci griji bebe inca sta la caldurica gravida.gif
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
soricica84
QUOTE(Rox12 @ Nov 3 2009, 09:22 PM) *
gata m-am intors de la plimbare...e asa frumos afara...ninge si e un aer curat.. rolleyes.gif
Referitor la patut eu optez pentru cel din lemn... e mai zdravan
Eu am o intrebare voi ati pregatit bagajul pentru spital?Cam ce contine ? unsure.gif


In mare parte l-am pregatit, dar mai am de cumparat. Am deja o camasa de noapte speciala pentru alaptat, pijamale, halat, sosete, vata, servetele umede si uscate, papuci, tampoane pentru sani, sutien iar pentru bebe sapun, pudra, pampersi, cateva hainute, pantheneol spuma pentru fundulet( am auzit ca este mai bun). Cam atat ca deocamdata nu-mi mai aduc aminte.
bety_dumy
QUOTE(mar59ro @ Nov 4 2009, 01:41 PM) *
felicitari...nu mai avem mult

eu sunt cam sperita ca luni a nascut o prietena de a mea si nu avea decat 31 de sapt...nu prea a stat cuminte ,a tot muncit si sambata noaptea i s-a rupt apa...a ajuns la spital si i s-au facut tot felu de injectii pana luni cand i-a facut cezariana.are o fetita de 1600 gr,respira singura dar tot e critica prima sapt.oricm o va tine mult in spital ptr ca afara nu ia asa repede in greutate ca in burtica.
fetelor eu am o intrebare ...se zice ca mai bine nasti la 7 luni decat la 8...voi stiti ceva in sensul asta?ca si eu am 35 de sapt deci 8 luni...de ce ar avea probleme mai mari un bebe la 8 luni de peste 2500 gr decat unul la 7 de 1600 gr?

patutul si eu l-am luat din lemn...e mai bun

bun venit noilor mamici

sa fiti cuminti si mai lasati treburile de toamna,,,stati si va odihniti ca nu o sa mai aveti ocazia...nu se poate sa va plictisiti...stiti de cand sunt eu la pat si uite ca a trecut timpul...am vorbit cu bebe tot timpul si i-am zis ca mami e cuminte deci sa fie si ea...s m-a ascultat...

va pup

stai linistita..............bebe o sa vina la timpul potrivit.......
laura07
raly. si eu nasc tot cu cezariana si centura se pune dupa ce cade coaja operatiei, stiu de la cumnata mea!
rody_ms
Lista mamici decembrie 2009

laura07 - 1 dec - Stefan Alexandru
Katrin - 18 dec - fetita.gif
clauditza
Mami Irina
pisicul
irina m
liana
dumy 82
laurette
roxanna
larysa 25 – 25 dec - Luca Andrei
looloo – 31 dec - Teodor Stefan - Maternitatea Buzau - dr. Stoica Gratiela
loryfel - 24 dec - Petronius Sebastian - Brasov - Materniatea Brasov
aurassha - 23 dec - Eva Maria - Bucuresti- Filantropia
liaana
radu simona – 25 dec
bety dumy - 9 dec - Silviu Florian sau Marian - Spitalul judetean
ramona z - 5 dec - Ayman Ahmed
alex2009
tutulica – 12 dec - Matei Cristian
Mela74
little bebe
Inutza – 12 dec
Mar59ro - 1 dec - Miriam Ayline Brasov - Maternitatea Brasov
Soricica84 – 14 dec - Raul Andrei - Bucuresti Maternitatea Bucuresti - dr. Olaru Gabriel
Ioana31 – 15 dec
Adaadriana – 1 dec
Rody_ms – 1 ian - fetita.gif - Maternitatea veche Tg Mures
OAna22 - 25 dec- 1 ian - barza.gif
Tinkerbell - Arina- 10 dec - fetita.gif
TINA_MRVL ? dec - barza.gif
Raly 12 dec - Bianca - Spitalul Sf Pantelimon Bucuresti - dr. Irina Pacu
lolitaa - 25 dec - barza.gif
ruxy80 - 04 ian Evelina Maria
ramona z - 5 dec - barza.gif
Oana georgiana - 18 dec
raluca4p - 22 dec Raisa Marina sau Robert Andrei
mela 74 - 25 dec - fetita.gif
thaisa - 15 dec
MIOSA - 21 dec - Anca Maria- Bucuresti Prelungirea Ghencea - Materniatea CFR2
masada - 19 dec - Cristian Matei - Spitalul Cuza Voda Iasi
annitado -24 dec - Roxana - Vatra Dornei-Maternitatea Bistrita
oproiu 22 dec - barza.gif
giulia26it - 8 dec
ingerul alb - ? dec - barza.gif Maternitatea Bucur, Bucuresti, dr. Mircea Conea
danna2009 - 2 dec - fetita.gif - Maternitatea polizu, dr.Horia Cioflan
roxana marius - 10 dec - fetita.gif
utilizator.... Izabela - 31 dec - Darius Constantin - Spital Ilfov
Rox12 - 26 dec - Bogdan Cristian - Maternitatea Filantropia
Zamorica - 27 dec

..... si mai asteptam mamici in clubul nostru floare2.gif
rody_ms
Dragi mamicute, daca sunt modificari sau completari de facut la listuta va rog sa ma anuntati. Sper sa nu imi fii scapat nimic. Va pup, si va propun cava mai multa activitate pe aici ca suntem codase la scris oFloare1.gif
bety_dumy
QUOTE(rody_ms @ Nov 4 2009, 04:25 PM) *
Dragi mamicute, daca sunt modificari sau completari de facut la listuta va rog sa ma anuntati. Sper sa nu imi fii scapat nimic. Va pup, si va propun cava mai multa activitate pe aici ca suntem codase la scris oFloare1.gif

la mine sa schimbat numele bebelui....... este Silviu-Constantin
mar59ro
QUOTE(raly @ Nov 4 2009, 02:05 PM) *
cred ca esti speriata, situatia princare trece prietena ta e chiar dificila, dar cu ajutorul lui D-zeu si al medicilor sa speram ca va fi bine! asa am auzit si eu cu faza ca mai bine nasti la 7 luni decat la 8 luni, dar nu cred ca e adevarat ca si mie mi se pare ciudat, e mai ok un sa se nasca un bebe la 2500 gr decat unul la 1600 gr!
dar eu te sfatuiesc pe tine sa incerci sa nu te mai gandesti la necazul prietenei, fiecare organism reactioneaza diferit si la fel si fiecare sarcina e diferita de la femeie la femeie! sa nu te gandesti ca e posibil sa ti se intample si tie asa ceva! si oricum bebelina ta e fetita ascultatoare si o sa stea la mami in burtica atat cat va fi nevoie, stiu eu sigur, ca ia zis bebelushei mele (ele vorbesc asa intr-un anume limbaj, pe care doar ele il inteleg guitar.gif )
pupici de la mine si de la bebelusha mea love1.gif

multumesc de incurajari...ma rog la dzeu ptr prietena mea.bebelusa ei a primit nota 8 la nastere si v-am zis ca respira singura...deci ma gandesc ca totul e bine chiar si de la 31 de sapt...eu sper ca am scapat de orice risc dar tot negociez cu ayline sa mai stea macar 2 sapt...
sper ca toti bebeii sa vorbeasca intre ei si sa fie cuminti cat trebuie...

va pup
soricica84
QUOTE(rody_ms @ Nov 4 2009, 05:25 PM) *
Dragi mamicute, daca sunt modificari sau completari de facut la listuta va rog sa ma anuntati. Sper sa nu imi fii scapat nimic. Va pup, si va propun cava mai multa activitate pe aici ca suntem codase la scris oFloare1.gif


Da la mine ar fi. Maternitatea unde voi naste se numeste Maternitatea Bucur. floare2.gif
Aurassha
[quote name='Rox12' date='Nov 2 2009, 04:19 PM' post='997327']
Aurassha
Daaa si eu ma bucur ca nu sunt singura care va naste la Filantropia. bananab.gif
Sunt la prof.Peltecu si pana acum a fost ok .Daca poti sa-mi dai mai multe detalii despre spital si despre tarifele practicate ti-as fi recunoscatoare. floare2.gif

Despre spital pot sa-ti zic de bine: este o maternitate nou renovata, totul e nou, paturi noi, echipamentele medicale perfromante, tot..
Din cate am inteles, sunt niste paturi speciale in care nasti, se transforma si in masa de nasteri, si dupa nastere nu te mai muta, te lasa in acelasi pat, ceea ce e mai ok decat sa te mute dupa nastere.
Despre personalul medical iarasi am auzit de bine, ca sunt ok, atenti, responsabili. O prietena de-a mea care a nascut acolo a fost foarte multumita si acuma e din nou insarcinata, si vrea tot acolo.

Despre tarife, eu zic sa nu te stresezi. Banii se dau intotdeauna dupa. Si dai cat poti si cat vrei.
Prietena mea a nascut natural acum 2 ani si atunci a dat cam 250 de Euro la medic, cate 150 Roni la 2 moase care au asistat-o, cam 100 de euro la neonatolog si maruntish la asistente si infirmiere. Dar tin sa-ti precizez ca ea e o persoana cu o situatia materiala foarte buna si si-a permis sumele astea. Eu am intrebat-o pe doctoritza mea cat se poate de direct si ea mi-a zis ca in general se da mult mai putin, iar unele femei chiar nu dau nimic, caci nu-si permit, asta e. Dansa mi-a zis ca se cam umfla tarifele astea, lumea zice ca da mai mult decat da realmente, nu stiu de ce... si ca sa nu-mi fac probleme, ca ei oricum isi fac treaba cat pot de bine. Sincer, nu vad nici un motiv pentru care nu as crede-o.

Eu nu stiu cat voi da, sincer. Pentru ca suntem intr-o situatie financiara destul de precara si depinde foarte mult de cat putem sa strangem pana atunci. Noi incercam sa strangem cat mai mult, dar... in vremurile astea e foarte greu...
MIOSA


cred ca multi si exagereaza ca au dat mult sa para smecheri
eu cred ca dai atat cat poti si nu o sa-ti ia gatul doctorul
ideea de a da dupa nastere este ok pentru ca daca a fost personalul "marlan' mai tai din suma sau o tai pe toata
bananab.gif
despre ce centura vorbiti voi? cumva de burtiera???
mai am o saptamana si il vad pe bebe la echo..........de abia astept.............sunt curioasa daca mai are cordonul infasurat in jurul gatului de 2 ori..............dar la ce gimnastica face la mine in burta ma indoiesc ca nu il mai are........oricum stati linistite.............voi naste o noua Nadia Comaneci..............sparagtul, sfoara , roata si alte cateva exercitii ea deja le stie...........
jucaus.gif
va urez o seara buna si mai vb


tot nu se stie nimic de tutulica?
bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Nov 4 2009, 07:07 PM) *
cred ca multi si exagereaza ca au dat mult sa para smecheri
eu cred ca dai atat cat poti si nu o sa-ti ia gatul doctorul
ideea de a da dupa nastere este ok pentru ca daca a fost personalul "marlan' mai tai din suma sau o tai pe toata
bananab.gif
despre ce centura vorbiti voi? cumva de burtiera???
mai am o saptamana si il vad pe bebe la echo..........de abia astept.............sunt curioasa daca mai are cordonul infasurat in jurul gatului de 2 ori..............dar la ce gimnastica face la mine in burta ma indoiesc ca nu il mai are........oricum stati linistite.............voi naste o noua Nadia Comaneci..............sparagtul, sfoara , roata si alte cateva exercitii ea deja le stie...........
jucaus.gif
va urez o seara buna si mai vb
tot nu se stie nimic de tutulica?

tocmai am vorbit la telefon cu o proaspata mamica de noiembrie(a nascut cu dr cu care voi naste si eu) , a facut cezariana......si a dat cate 4 mil. la doctori(la cezariana sunt 2 ) plus 2 mil anestezistul. asta ca sa va faceti o idee........
oricum dr cu care voi naste eu nu ia cerut o anumita suma si ia zis sa-i dea cat vrea ea ( a si mers luna de luna la cabinetul particular la control......cum fac si eu de altfel. iar in ultima luna a chemat-o saptamanal,dar la spital.)
oricum pentru cele cu cezariana.........costa ceva mai mult,doar sunt 2 doctori.......
Rox12
Aurassha

Multumesc de informatii floare2.gif Ce sa spun nici noi nu avem o situatie financiara extraordinara dar ma gandeam ca o sa fac pe naiba in patru sa fac rost de bani ,numai sa aiba grija de noi cum trebuie , chiar daca nu sunt de acord cu datu spagii dar asta e tara in care traim. nervi.gif
Dar banii chiar se dau dupa??? pai si te baga in seama moasele sau asistentele? wacko.gif Eu imi faceam griji ca atunci cand ma vor apuca durerile nasterii trebuie sa am o singura problema ....sa am unde sa-mi pun banii ....si sa incep sa-i impart in stanga si in dreapta ...si sa ma mai vait un pic la cateo contractie...ca sa se poata ocupa cum trebuie de mine.
nervi.gif Sunt paranoia,nu? wife.gif
dana_ichim
Buna!
Sunt si eu noua pe aici.
O viitoare mamica de decembrie
Am citit tot ce s-a postat pana acum aici
Am si eu o intrebare: mai naste cineva in decembrie cu doamna Corina Grigoriu de la Municipal?
QUOTE(Rox12 @ Nov 4 2009, 06:36 PM) *
Aurassha

Multumesc de informatii floare2.gif Ce sa spun nici noi nu avem o situatie financiara extraordinara dar ma gandeam ca o sa fac pe naiba in patru sa fac rost de bani ,numai sa aiba grija de noi cum trebuie , chiar daca nu sunt de acord cu datu spagii dar asta e tara in care traim. nervi.gif
Dar banii chiar se dau dupa??? pai si te baga in seama moasele sau asistentele? wacko.gif Eu imi faceam griji ca atunci cand ma vor apuca durerile nasterii trebuie sa am o singura problema ....sa am unde sa-mi pun banii ....si sa incep sa-i impart in stanga si in dreapta ...si sa ma mai vait un pic la cateo contractie...ca sa se poata ocupa cum trebuie de mine.
nervi.gif Sunt paranoia,nu? wife.gif

Rox12
Bine ai venit printre noi Dana floare2.gif
MIOSA


eu la prima nastere ( cezariana) nici nu stiu cine a fost al doilea doctor
nimeni nu mi-a zis si sincer nici un doctor ( in afara de al meu nu m-a intrebat de sanatate)
in concluzie nu am dat nimic la al doilea doctor pentru ca oricum el nu face nimic..........doar sta acolo ca in caz de ceva sa ajute
mi-i se pare aiurea sa ii dau bani doar ca ajuta cu privitul
sper ca nici acum sa nu dau nimic
sincer nici nu ii cunosc numele celui de al doilea doctor care a asistat la nastere
daca vrea bani sa-i ceara la doctorul meu pt ca am inteles ca ei isi mai impart banii
pe mine personal nu ma ajuta cu nimic deci de ce sa-i dau bani?
iar cat am stat in maternitate nu a venit nic i un doctor sa ma vada in afara de al meu
asa ca eu zic sa va axati strict pe doctorul vostru care va urmarit si va ajuta la nastere
atenti ca sunt asistente care cer de la pbraz spaga pentru nimic
eu astora le-am strecurat un mare zambet si un sincer multumesc si atat
adica daca imi ia temperatura nu cred ca este cazul sa ii dau bani
in afara de cele care fac toaletele dimineata si seara ( sincera sa fiu mi-i se pare inuman si de prost gust aceasta operatiune , fara pic de intimitate , de parca am fi micutele vaci).alte asistente nu isi merita bani
poate ca sunt rea sau zgarcita dupa altii dar sincer vreau sa ofer bani atunci cand sunt facute niste servicii
nu asa sa dau doar ca este efectul de turma ( au dat toate din salon trebuie sa dau si eu)
mie nimeni nu imi da gratis nimic
eu de ce as da?
ganditiva bine si calculati bine cui ii dati si cui nu
pentru ca un bebe necesita foarte mare cheltuiala ( am deja un baiat de 5 ani )
si fiecare banut este important

va pupic

bety_dumy
QUOTE(dana_ichim @ Nov 4 2009, 07:47 PM) *
Buna!
Sunt si eu noua pe aici.
O viitoare mamica de decembrie
Am citit tot ce s-a postat pana acum aici
Am si eu o intrebare: mai naste cineva in decembrie cu doamna Corina Grigoriu de la Municipal?

bine ai venit dana
laura07
bine ai venit dana!
laura07
fetelor, ce pompa de san ati cumparat ca-s tare confuza.
bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Nov 4 2009, 09:00 PM) *
eu la prima nastere ( cezariana) nici nu stiu cine a fost al doilea doctor
nimeni nu mi-a zis si sincer nici un doctor ( in afara de al meu nu m-a intrebat de sanatate)
in concluzie nu am dat nimic la al doilea doctor pentru ca oricum el nu face nimic..........doar sta acolo ca in caz de ceva sa ajute
mi-i se pare aiurea sa ii dau bani doar ca ajuta cu privitul
sper ca nici acum sa nu dau nimic
sincer nici nu ii cunosc numele celui de al doilea doctor care a asistat la nastere
daca vrea bani sa-i ceara la doctorul meu pt ca am inteles ca ei isi mai impart banii
pe mine personal nu ma ajuta cu nimic deci de ce sa-i dau bani?
iar cat am stat in maternitate nu a venit nic i un doctor sa ma vada in afara de al meu
asa ca eu zic sa va axati strict pe doctorul vostru care va urmarit si va ajuta la nastere
atenti ca sunt asistente care cer de la pbraz spaga pentru nimic
eu astora le-am strecurat un mare zambet si un sincer multumesc si atat
adica daca imi ia temperatura nu cred ca este cazul sa ii dau bani
in afara de cele care fac toaletele dimineata si seara ( sincera sa fiu mi-i se pare inuman si de prost gust aceasta operatiune , fara pic de intimitate , de parca am fi micutele vaci).alte asistente nu isi merita bani
poate ca sunt rea sau zgarcita dupa altii dar sincer vreau sa ofer bani atunci cand sunt facute niste servicii
nu asa sa dau doar ca este efectul de turma ( au dat toate din salon trebuie sa dau si eu)
mie nimeni nu imi da gratis nimic
eu de ce as da?
ganditiva bine si calculati bine cui ii dati si cui nu
pentru ca un bebe necesita foarte mare cheltuiala ( am deja un baiat de 5 ani )
si fiecare banut este important

va pupic

ai mare drepate .............noua nu ne da nimeni.........si mai sunt persoane care doar s elauda ca dau o gramada de bani si de fapt nu dau.........chiar am un caz in familie(matusa mea asa a facut cat a fost internata......tot le auzea pe celelalte femei ca au dat nu stiu cat.......si ea zicea mereu ca a dat mai mult,cu toate ca nu dadea. ......si uita asa se ridica pretul........)
raly
QUOTE(laura07 @ Nov 4 2009, 09:40 PM) *
fetelor, ce pompa de san ati cumparat ca-s tare confuza.

eu ma gandeam la una manuala de la primii pasi sau de la chicco (eu nu vad nicio diferenta intre ele, doar de pret, cea de la chcco fiind mai mare, na firma!)
eu credeam ca centura se pune imediat dupa ce nasti ca sa nu ti se lase muschii si sa se retraga bine burtica, dar cred ca ai dreptate, oricum probabl o sa o cumpar mai devreme sa vedem!
tu cum te mai simti, ca mai ai putin, e mai greu in ultima luna?
apropo fetelor propun un subiect nou, celule stem recoltati?
pup si hai sa ne mobilizam, am ramas asa putine la discutii!
pup
Katrin
Buna fetelor ! Nu am prea intrat pe net zilele astea si am ramas in urma cu ce se mai discuta pe aici smile.gif, sper ca o sa-mi fac ceva timp sa citesc. Noi iata numai ce am venit de la USG, totul este bine, bebitza are 2,339 kg, doar ca inca nu s-a intors cu capsorul sad.gif. Medicul a spus ca mai sint ceva sanse de a se intoarce, doar ca normal ar fi fost ca sa se fi intors deja.
Rox12
QUOTE(raly @ Nov 5 2009, 08:38 AM) *
eu ma gandeam la una manuala de la primii pasi sau de la chicco (eu nu vad nicio diferenta intre ele, doar de pret, cea de la chcco fiind mai mare, na firma!)
eu credeam ca centura se pune imediat dupa ce nasti ca sa nu ti se lase muschii si sa se retraga bine burtica, dar cred ca ai dreptate, oricum probabl o sa o cumpar mai devreme sa vedem!
tu cum te mai simti, ca mai ai putin, e mai greu in ultima luna?
apropo fetelor propun un subiect nou, celule stem recoltati?
pup si hai sa ne mobilizam, am ramas asa putine la discutii!
pup

Imi pare rau pentru mine si pentru bebe dar chiar nu mai am de unde face rost de 1000 de euro pentru a recolta si celule stem sad.gif crybaby.gif Stiu ca in loc de spagi la doctori si asistente mai bine as strange bani pentru a recolta celule stem dar mai trebuie sa mai cumparam si carucior si patut si pampersi si...multe altele cand vine bebele asa ca nu am decat sa ma rog ca bebele sa fie sanatos pray.gif
bety_dumy
QUOTE(raly @ Nov 5 2009, 09:38 AM) *
eu ma gandeam la una manuala de la primii pasi sau de la chicco (eu nu vad nicio diferenta intre ele, doar de pret, cea de la chcco fiind mai mare, na firma!)
eu credeam ca centura se pune imediat dupa ce nasti ca sa nu ti se lase muschii si sa se retraga bine burtica, dar cred ca ai dreptate, oricum probabl o sa o cumpar mai devreme sa vedem!
tu cum te mai simti, ca mai ai putin, e mai greu in ultima luna?
apropo fetelor propun un subiect nou, celule stem recoltati?
pup si hai sa ne mobilizam, am ramas asa putine la discutii!
pup

nici eu nu imi permit recoltarea celulelor..............asta este.........bugetul nu imi permite.........de abia sa strang pentru nastere.........patut........si cate or mai trebui.........la un somaj de 480 de ron.......va dati seama.... oFloare1.gif
MIOSA


acum 5 ani cand am nascut eu pompele manuale erau cele mai bune
sa vedeti ce muschi faceti la manute...............hahahahaha
despre celule ce sa zic!!.....................nu avem bani asa ca mergem cu Dumnezeu inainte

bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Nov 5 2009, 11:02 AM) *
acum 5 ani cand am nascut eu pompele manuale erau cele mai bune
sa vedeti ce muschi faceti la manute...............hahahahaha
despre celule ce sa zic!!.....................nu avem bani asa ca mergem cu Dumnezeu inainte

hyhyhyhyhhyyhy...........da...tare......ne facem culturiste hahahaha
laura07
raly, imi este destul de bine, multumesc lui dumnezeu, mai ales ca mai am o taietura proaspata de la fibrom, nu ma asteptam sa-mi fie asa de bine, mai ma trezesc cu picioarele umflate , dar asta depinde si cat de mult stau in picioare, pe 16 merg la control si apoi programam cezariana, eu recoltez celule, am primit chitul de acum o luna, banii pe care trebuia sa-i dam pe patut, lucrusoare si tot ce aveam nevoie pt bebe ii dam la celule, am primit tot ce aveam nevoie, noi nu am cumparat decat carut si pemparsi, si cateva nimicuri, a, bine si am facut un sifonier si cateva etajere in camera copilului, dar tot ce era necesar , am primit, ma tot perpelesc cu pompa, nu sunt hotarata de care sa cumpar.
oproiu
QUOTE(Rox12 @ Nov 5 2009, 11:24 AM) *
Imi pare rau pentru mine si pentru bebe dar chiar nu mai am de unde face rost de 1000 de euro pentru a recolta si celule stem sad.gif crybaby.gif Stiu ca in loc de spagi la doctori si asistente mai bine as strange bani pentru a recolta celule stem dar mai trebuie sa mai cumparam si carucior si patut si pampersi si...multe altele cand vine bebele asa ca nu am decat sa ma rog ca bebele sa fie sanatos pray.gif

Bani se dau in rate ,dupa ce nasti dureaza o sapt doua pana verifica sangele...asa ca e o problema de timp dupa ce vei naste si asa cum am mai zis la firma din Cluj,bani se dau in 3 ratedupa verificarea sangelui....asa ca mai e timp....firma se numeste Cord Blood Centre www.cordcenter.ro
Pup
rody_ms
Buna dimineata fetelor!
Se trezeste careva din voi cu dureri de picioare, de sus pana jos?

Bine ai venit Dana in clubul nostru floare2.gif ne spui si noua de unde esti, cand ai DPN, ce se ascunde in burtica si eventual la ce nume te-ai gandit?
laura07
si eu tot cu cei de la Cord recoltez, rody, si eu ma mai trezesc cu dureri de picioare, dar le-am pus pe seama dormitului pe o parte!
Katrin
fetelor dar nu va grabiti cu pompa p-u san ?? adica poate nici n-o sa aveti nevoie de ea ... parerea mea e ca in momentul in care voi avea nevoie imi voi cumpara, multe mamici nu au nevoie de ea deloc.
dana_ichim
QUOTE(rody_ms @ Nov 5 2009, 11:19 AM) *
Buna dimineata fetelor!
Se trezeste careva din voi cu dureri de picioare, de sus pana jos?

Bine ai venit Dana in clubul nostru floare2.gif ne spui si noua de unde esti, cand ai DPN, ce se ascunde in burtica si eventual la ce nume te-ai gandit?


Buna!
Sunt din Bucuresti. DPN-ul (teoretic)este pe 11 decembrie, practic cand o vrea domnul bebe sa apara. Acu eu sper ca nu prea devreme dar om vedea.
Pe pitic zicem noi ca-l va chema Tudor Cristian
Lusha&Zbenguica
BUNA DIMINEATA
REVIN CU VESTI PROASPETE


PESTE 8 ZILE ESTE ZIUA LUI ANDU

HAIDETI SA II FACEM VIATA MAI USOARA
HAIDETI SA MARIM LANTUL UMAN

AJUTORUL E IN MAINILE NOASTRE
SA NU RAMANEM INDIFERENTI


bety_dumy
QUOTE(dana_ichim @ Nov 5 2009, 01:56 PM) *
Buna!
Sunt din Bucuresti. DPN-ul (teoretic)este pe 11 decembrie, practic cand o vrea domnul bebe sa apara. Acu eu sper ca nu prea devreme dar om vedea.
Pe pitic zicem noi ca-l va chema Tudor Cristian

esti apropiata de mine cu DPN-ul .....dar cum spui si tu ramane de vazut cand vrea bebe sa vina
zamorica
buna floare2.gif
ce emotii am cand vad ca unele dintre voi au peste 35 de saptamani... inca un pic si incepe... bananab.gif o nastere cat mai usoara tuturor!!!
de cateva zile simt ca bebele misca mult in partea de jos... asta inseamna ca s-a intors? bouncy.gif
o zi frumoasa tuturor! oFloare.gif oFloare.gif oFloare.gif
raluca4p
am fost ieri la eco de trimestrul 3 la medsana , si am fost foarte dezamagita, dupa ce ca preturile sunt exagerate nici nu mi-a dat toate info asa cum s-a intamplat la morfologia de trim 2.

am aflat doar ca bebelina mea are 1900 grame si a ramas in urma cu o saptamana, adica cronologic are 33 de sapt si 3 zile dar morfologic are 32 si 3 zile sad.gif

daca merge cineva la medsana sa nu ma programati la dr Benedict Ancar - e a doua eco facuta de medicul asta si la fel de "fada" in informatii.
mi-am facut si niste analize: glicemia, calcemia si hemoglobina si toate sunt sub limite - d-aia sunt asa ametita tot timpul , de la glicemie care este 52 ( normal este 70 -110) si de la anemie.

Nici raceala nu mi-a trecut, sunt in faza de nas infundat.
bety_dumy
QUOTE(zamorica @ Nov 5 2009, 05:13 PM) *
buna floare2.gif
ce emotii am cand vad ca unele dintre voi au peste 35 de saptamani... inca un pic si incepe... bananab.gif o nastere cat mai usoara tuturor!!!
de cateva zile simt ca bebele misca mult in partea de jos... asta inseamna ca s-a intors? bouncy.gif
o zi frumoasa tuturor! oFloare.gif oFloare.gif oFloare.gif

da..........incet incet o sa plecam sa nastem,abia astept momonetul ala........sa spuna vreuna dintre noi .....'' am o fetia sau baietel''si apoi sa incepem discutiile despre bebei.........
bety_dumy
RAMONA_Z ,ai depus actele la somaj??
larysa_25
bine v-am regasit fetelor trandafir.gif noi abia astazi ne-am intors......

ce faceti sunteti bine noi suntem foarte nazdravani.......cu toate ca am citit ca de acum incolo bebe nu se va misca asa de des Luca al meu face tumbe in burtica......mai face vreun bebe asa? oare e normal?

Despre recoltarea celulelor ce pot sa va spun este ca noi nu vom recolta......am calculat si paracalculat si am ajuns la concluzia ca nu putem recolta......asta e.....acum cu Dumnezeu inainte.....
larysa_25
QUOTE(bety_dumy @ Nov 5 2009, 06:40 PM) *
da..........incet incet o sa plecam sa nastem,abia astept momonetul ala........sa spuna vreuna dintre noi .....'' am o fetia sau baietel''si apoi sa incepem discutiile despre bebei.........



asa e si eu abia astept momentul dar sincer am inceput deja sa am emotii cand ma gandesc (cu toate ca pana acum eram foarte curajoasa) si mai rau este ca imi trec tot felul de idei prin cap: oare cum o sa fie? o sa ma descurc? dar ce ma fac daca plange si nu o sa reusesc sa il linistersc? si mai ales ce o sa ma fac dupa ce o sa ramanem doar noi 2 cu bebe (cred ca o sa o sechestrez ori pe mama ori pe soacra la noi liwlol.gif )?
larysa_25
QUOTE(raluca4p @ Nov 5 2009, 06:34 PM) *
am fost ieri la eco de trimestrul 3 la medsana , si am fost foarte dezamagita, dupa ce ca preturile sunt exagerate nici nu mi-a dat toate info asa cum s-a intamplat la morfologia de trim 2.

am aflat doar ca bebelina mea are 1900 grame si a ramas in urma cu o saptamana, adica cronologic are 33 de sapt si 3 zile dar morfologic are 32 si 3 zile sad.gif

daca merge cineva la medsana sa nu ma programati la dr Benedict Ancar - e a doua eco facuta de medicul asta si la fel de "fada" in informatii.
mi-am facut si niste analize: glicemia, calcemia si hemoglobina si toate sunt sub limite - d-aia sunt asa ametita tot timpul , de la glicemie care este 52 ( normal este 70 -110) si de la anemie.

Nici raceala nu mi-a trecut, sunt in faza de nas infundat.



nu fi suparata eu am auzit ca acum in ultima perioada bebei i-au cel mai mult in greutate si poate si din cauza la raceala bebelina ta a fost mai puturoasa, eu zic sa stai linistita ca nu e nimiq si sa te gandesti ca daca tu nu esti linistita nici bebelina ta nu e.......
roxana_marius
Am imlinit si noi 35 saptamamiiiiiii! fetita.gif
Referitor la celulele stem si noi recoltam.................nu ne permitem dar facem imprumut iar de cumparat nu am luat nimic pentru bebelina................prietenele vor cumpara un patut pray.gif iar buneii si matuselele vor aduce ceva hainute speeerr............si mai avem si cunostinte cu bebei care au in garderoba hainute mici......................

Burtici de ce cumparati carut pentru bebe? 68.gif .........................nu ne trebe............................ carut.gif .................noi vom esi cu saniuteleeeeeeeeeeee, nu? super.gif
roxana_marius
Daca tot aveti hainute pregatite si tot felu de lucrusoareee, camera pregatita .................poate vedem niste poze!!!!!!!!!!!!

La noi camera e santier in lucru..................asa o speriem ca nu are unde sta si mai amana si ea sosirea pana la termen! liwlol.gif

larysa_25
QUOTE(roxana_marius @ Nov 5 2009, 07:48 PM) *
Am imlinit si noi 35 saptamamiiiiiii! fetita.gif
Referitor la celulele stem si noi recoltam.................nu ne permitem dar facem imprumut iar de cumparat nu am luat nimic pentru bebelina................prietenele vor cumpara un patut pray.gif iar buneii si matuselele vor aduce ceva hainute speeerr............si mai avem si cunostinte cu bebei care au in garderoba hainute mici......................

Burtici de ce cumparati carut pentru bebe? 68.gif .........................nu ne trebe............................ carut.gif .................noi vom esi cu saniuteleeeeeeeeeeee, nu? super.gif



FELICITARI
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.