Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
nicsor
QUOTE(looloo @ Mar 31 2010, 06:34 PM) *
teo a avut 3400 la nastere, gabi. sper sa nu s efaca de 12 kg la 1 an. nu stiu cum de a luat atat d emult intro luna. mi se pare exagerat, dar... ma rog. astea la dispensar au schimbat cantarul acum si parca mi se pare prea mare diferenta de la o luna la alta, in conditiile in care el imi lua fix 1 kg pe luna. acum ar fi trebuit sa aiba vreo 6400, dar ma rog. are si 64 de cm lungime, asa ca cine stie ce, nu se vede.

fetelor, sa nu mancati spanac. aveti foarte mare grija. eu asa l-am dat pe teo peste cap. cica are mult fier si il irita la stomacel. de aia mie nu imi manca baiatul ziua. acum, astazi, vad ca a mancat bine, cum manca el de obicei. ba chiar imi ia nurofenul simplu, neamestecat cu laptic. numai amoxicilina nu ii place si trebuie sa ma mulg un pic sa amestec amoxicilina, apoi sa ii dau san in continuare.

si gabi, daca te spovedesti, poti sa ii spui parintelui ca nu ai tinut post si este posibil sa iti dea dezlegare sa te impartasesti. bine, tu stii cat de rigid este preotul tau duhovnic, dar stiu ca majoritatea trec peste asta stiind ca ai copil mic.

si mihnea a luat de la o luna la a doua 1800, initial ne-am speriat dar acum nu ne-a mai luat decat geramajul normal, v-am mai spus are 7500 si 66 cm la 4 luni. eu zic ca este destul de bine!

mersi pt sfat, saptamana viitoare ma gandeam sa fac spanac cu carne de la garnita......un deliciu dar se pare ca tr sa spun pas....
MIOSA

fetele am uitat..........vreau si eu o reteta de pasca bunaaaaaaaaa cu multa branza..........si bineinteles care se face repede...........am uitat cu desavarsire si acum mi-am adus aminte ..........am tot cumparat in anii trecuti dar parca nu este asa de buna ca cea facuta in casa

stiu ca nu-i forum de gatit dar poate ma ajutati si pe mine mai ales ca tati si Calin sunt ( si eu bineinteles) inebuniti dupa dulciuri facute in casa
danna2009
Buna dimi!Azi suntem bine!Am luat antibioticul usor si apoi am baut laptic de la mami.Azi dimineata am vopsit oua cu foi de ceapa rosie si normala,fara vopsea speciala.E primul Paste al Dariei !I-am facut foto cu ousoarele vopsite azi si ne-am distrat un pic.Acum doarme mica printesa.Eu am baut o gura de cafea si sa vad de ce ma apuc mai intai pe aici.Trebuie sa nu fac zgomot sa nu o trezesc.Eu nu am facut curatenie generala de Paste,ptr ca nu am cum...doar eu stau cu Daria si sunt obosita mai mereu.Cred ca sunt racita de ceva vreme,ca prea ma dor toate!Ieri medicul mi-a prescris si mie antibiotic:ospen..zice ca doar asta am voie sa iau acum,cand alaptez..Voi ce stiti?As putea sa iau si alt antibiotic?Nu ma simt in apele mele de ceva vreme si vad ca nu-mi trec durerile articulare..zici ca am 100 de ani,asa ma dor picioarele,mainile,spatele,dimineata,cand ma trezesc si daca stau jos si ma ridic..Acum e timp frumos.Aaaa..vroiam sa va intreb:ati primit salariul?adik indemnizatia aceea de crestere copil?Eu am terminat de pe 22 februarie concediul postnatal si atunci am depus actele...Alocatia a venit pe 2 luni in martie...Sper sa mi-o puna pe card de-acum...nu am inteles de ce nu au pus-o de la inceput..doar am optat ptr aceasta varianta!Stiti vreo reteta de pasca de paste?As vrea sa fac..sa vad daca imi permite timpul si daca am energia necesara.Sunt un pic trista si ptr ca nu dau burtica jos:(...am 76 de kg ...facusem 89 kg,e drept,dar parca as vrea sa scap mai repede de burtik...pe 17 aprilie avem botezul la Moldova,la biserica aceea cu cupola din aur,de la Cajvana..suntem prieteni cu parintele Davidoaia,de acolo..asa a vrut sotul meu,sa mergem acolo..vom face si cununia religioasa ,ptr ca a ramas nefacuta...Abia astept sa vizitez zona Moldovei,ptr ca nu am fost pe la manastirile de acolo!E un pic departe,dar merita efortul.Vom merge doar vreo 30 de persoane,avem rezervate doua pensiuni si sper sa adunam amintiri deosebite atat de la cele doua evenimente speciale din viata noastra,cat si in urma vizitarii zonei care este superba din cate vad in fotografii pe net!Speram si eu sa mai slabesc pana atunci,dar nu am sanse..Am observat ca daca nu mananc bine nu am laptic ptr Daria...eu beau lapte Brenac(doar asta ii prieste..am experimentat!)in fiecare zi si mananc cereale...S-a trezit zana mica si dupa ce am pupacit-o un pic se uita la tv la o comedie..ai vostri se uita la tv?oare e bine sa-i lasam sa se uite si ei ?va pun foto cu minunatele mele ousoare!(nu au iesit chiar cum speram,dar imi plac,ptr ca sunt de la primul Paste cu zana noastra mica!)

danna2009
QUOTE(nicsor @ Apr 1 2010, 11:04 AM) *
si mihnea a luat de la o luna la a doua 1800, initial ne-am speriat dar acum nu ne-a mai luat decat geramajul normal, v-am mai spus are 7500 si 66 cm la 4 luni. eu zic ca este destul de bine!

mersi pt sfat, saptamana viitoare ma gandeam sa fac spanac cu carne de la garnita......un deliciu dar se pare ca tr sa spun pas....

Si Daria a luat mai mult la inceput..Cam 50g pe zi!In ultima luna insa a luat 600 de g.Acum are 7kg 100g si 67 de cm la 3 luni si 2 saptamani.
nicsor
QUOTE(MIOSA @ Apr 1 2010, 11:09 AM) *
fetele am uitat..........vreau si eu o reteta de pasca bunaaaaaaaaa cu multa branza..........si bineinteles care se face repede...........am uitat cu desavarsire si acum mi-am adus aminte ..........am tot cumparat in anii trecuti dar parca nu este asa de buna ca cea facuta in casa

stiu ca nu-i forum de gatit dar poate ma ajutati si pe mine mai ales ca tati si Calin sunt ( si eu bineinteles) inebuniti dupa dulciuri facute in casa

eu fac pasca din coca de cozonac,iar umplutura din branza dulce , oua, stafide, zahar si zahar vanilat, esenta de rom sau lamaie, nu stiu exact cantitatile fiinca am reteta la mama (acolo facem pastele in fiecare an). poti incerca sa faci mai multa coca de cozonac iar umplutura in fc de vasul in care o coci. noi facem mai multa, adca dintr-un kg de branza dulce, fiinca suntem si multi
nicsor
QUOTE(danna2009 @ Apr 1 2010, 11:16 AM) *
Buna dimi!Azi suntem bine!Am luat antibioticul usor si apoi am baut laptic de la mami.Azi dimineata am vopsit oua cu foi de ceapa rosie si normala,fara vopsea speciala.E primul Paste al Dariei !I-am facut foto cu ousoarele vopsite azi si ne-am distrat un pic.Acum doarme mica printesa.Eu am baut o gura de cafea si sa vad de ce ma apuc mai intai pe aici.Trebuie sa nu fac zgomot sa nu o trezesc.Eu nu am facut curatenie generala de Paste,ptr ca nu am cum...doar eu stau cu Daria si sunt obosita mai mereu.Cred ca sunt racita de ceva vreme,ca prea ma dor toate!Ieri medicul mi-a prescris si mie antibiotic:ospen..zice ca doar asta am voie sa iau acum,cand alaptez..Voi ce stiti?As putea sa iau si alt antibiotic?Nu ma simt in apele mele de ceva vreme si vad ca nu-mi trec durerile articulare..zici ca am 100 de ani,asa ma dor picioarele,mainile,spatele,dimineata,cand ma trezesc si daca stau jos si ma ridic..Acum e timp frumos.Aaaa..vroiam sa va intreb:ati primit salariul?adik indemnizatia aceea de crestere copil?Eu am terminat de pe 22 februarie concediul postnatal si atunci am depus actele...Alocatia a venit pe 2 luni in martie...Sper sa mi-o puna pe card de-acum...nu am inteles de ce nu au pus-o de la inceput..doar am optat ptr aceasta varianta!Stiti vreo reteta de pasca de paste?As vrea sa fac..sa vad daca imi permite timpul si daca am energia necesara.Sunt un pic trista si ptr ca nu dau burtica jos:(...am 76 de kg ...facusem 89 kg,e drept,dar parca as vrea sa scap mai repede de burtik...pe 17 aprilie avem botezul la Moldova,la biserica aceea cu cupola din aur,de la Cajvana..suntem prieteni cu parintele Davidoaia,de acolo..asa a vrut sotul meu,sa mergem acolo..vom face si cununia religioasa ,ptr ca a ramas nefacuta...Abia astept sa vizitez zona Moldovei,ptr ca nu am fost pe la manastirile de acolo!E un pic departe,dar merita efortul.Vom merge doar vreo 30 de persoane,avem rezervate doua pensiuni si sper sa adunam amintiri deosebite atat de la cele doua evenimente speciale din viata noastra,cat si in urma vizitarii zonei care este superba din cate vad in fotografii pe net!Speram si eu sa mai slabesc pana atunci,dar nu am sanse..Am observat ca daca nu mananc bine nu am laptic ptr Daria...eu beau lapte Brenac(doar asta ii prieste..am experimentat!)in fiecare zi si mananc cereale...S-a trezit zana mica si dupa ce am pupacit-o un pic se uita la tv la o comedie..ai vostri se uita la tv?oare e bine sa-i lasam sa se uite si ei ?va pun foto cu minunatele mele ousoare!(nu au iesit chiar cum speram,dar imi plac,ptr ca sunt de la primul Paste cu zana noastra mica!)

dana, ai voie sa iei antibiotic cat timp alaptezi?

superba daria langa cosuletele de oua! e f atenta sa vada ea tot!

eu am intrat in concediu de crestere pe 18 februarie, am depus actele pe 26 febr fiinca m-au intarziat de la serv si nu am primit nimic, nici nu ma astept, mi-au spus 2 luni- 2 luni si jumatate deci mai sigur prin mai o sa imi intre si mie banutii.....

frumoasa zona Moldovei, am vizitat-o pe la 12 ani, nu imi mai amintesc in detaliu totul dar cate ceva mai retin, sa mai creasca Mihnea si o mai vizitam si noi!

Felicitari si casa de piatra de pe acuma!te asteptam cu poze!
si eu ma pregatesc de nunta sorei mele pe 24 aprilie si sper sa intru in rochita cu care am fost nasa anul trecut ( eram insarcinata in 4 luni si jumatare) caci bani sa imi cumpar altceva nu am momentan.....
MIOSA

BUNA

am sa incerc sa fac din coca de cozonac...........vorba lui nicsor fac mai multa

vai dana........ce printesa frumoasa si ce frumoase poze
mi-ai dat o idee grozava sa ii fac si eu o sedinta foto ancai cu ocazia primului paste al ei
despre Moldova numai lucruri bune am auzit dar nu am ajuns .........Calin era mic si nu suporta drumul lung cu masina iar acum este Ancuta care nu cred ca o sa suporte drum lung.............asa ca iar amanam drumul in Moldova vreo 2-3 ani

Dana eu iti urez de pe acum Casa de Piatra si fericire multa si sa fiti sanatosi si fericiti!!
la ora 3 vine mama si inrosim oua impreuna pt ca am cumparat o vopsea lichida si imi ajunge pentru vreo 60-70 oua .
de abia astept.............dupa care le voi decora cu Calin si poate si pictez cu tempera cateva............sa vedem ce timp am.......eu de regula pictez oualele cu tempera cu motive folclorice sau ce-mi trece prin cap............nu ies ele ca la televizor dar frumusele tot sunt

poti lua ospen fara probleme...........eu am luat 10 zile cat am fost insarcinata cu Anca pentru ca am fost internata cu Calin care a facut scarlatina........si preventiv ne-a dat la tot familionul ospen ............iar Anca multumesc lui dumnezeu este bine sanatoasa chiar daca in burtica a fost bombardata de medicamente

nicsor in ce zona pleci??? te invidiez ca poti pleca undeva departe de Bucuresti.............eu nu plec niciodata de Paste si Craciun deoarece parintii mei si ai sotului sunt aici in Bucuresti si obisnuim sa facem sarbatoariile cu ei

hai ca am limbarnita asa ca mai bine scurtez pana nu va plictisesc..............merg sa stau si eu in pat intinsa o ora pana vine mama

pupici si spor la pregatiri!!

Katrin
Buna fetele !
Maammaaa ce pregatiri de Paste merg pe aici smile.gif Santeti bravooo ca coaceti cozonac !!! Eu iata nu stiu sa fac cozonac, cel putin nu am incercat niciodata. Doar oua vopsesc si cozonacul il cumpar. Maine vom vopsi si noi oua, vom face cumparaturile. Azi nu am reusit nimic sa fac Gloria a dormit f-e putin si putinul care l-a dormit a scancit prin somn, de parca o durea burtika, apoi si-a facut cacuta si iata abia acum vad a adormit mai strans.

Azi am sunat croitoreasa care mi-a fost recomandata si ce credeti .... e ocupata pana in luna mai nervi.gif Iar la altcineva asa din anunturi sa apelez nu imi este a risca ... asa ca ... va trebui sa colind magazinele sa caut rochite.

Danna ce frumoasa e Daria, un ingeras !!! O sa-i fac si eu Gloriei foto cu ousoarele - primul lor Paste !!

Va pupam si va uram spor la treaba !!! Fug si eu repejor sa mai fac cate ceva pana se trezeste cocolina.
nicsor
QUOTE(MIOSA @ Apr 1 2010, 01:46 PM) *
BUNA

am sa incerc sa fac din coca de cozonac...........vorba lui nicsor fac mai multa

vai dana........ce printesa frumoasa si ce frumoase poze
mi-ai dat o idee grozava sa ii fac si eu o sedinta foto ancai cu ocazia primului paste al ei
despre Moldova numai lucruri bune am auzit dar nu am ajuns .........Calin era mic si nu suporta drumul lung cu masina iar acum este Ancuta care nu cred ca o sa suporte drum lung.............asa ca iar amanam drumul in Moldova vreo 2-3 ani

Dana eu iti urez de pe acum Casa de Piatra si fericire multa si sa fiti sanatosi si fericiti!!
la ora 3 vine mama si inrosim oua impreuna pt ca am cumparat o vopsea lichida si imi ajunge pentru vreo 60-70 oua .
de abia astept.............dupa care le voi decora cu Calin si poate si pictez cu tempera cateva............sa vedem ce timp am.......eu de regula pictez oualele cu tempera cu motive folclorice sau ce-mi trece prin cap............nu ies ele ca la televizor dar frumusele tot sunt

poti lua ospen fara probleme...........eu am luat 10 zile cat am fost insarcinata cu Anca pentru ca am fost internata cu Calin care a facut scarlatina........si preventiv ne-a dat la tot familionul ospen ............iar Anca multumesc lui dumnezeu este bine sanatoasa chiar daca in burtica a fost bombardata de medicamente

nicsor in ce zona pleci??? te invidiez ca poti pleca undeva departe de Bucuresti.............eu nu plec niciodata de Paste si Craciun deoarece parintii mei si ai sotului sunt aici in Bucuresti si obisnuim sa facem sarbatoariile cu ei

hai ca am limbarnita asa ca mai bine scurtez pana nu va plictisesc..............merg sa stau si eu in pat intinsa o ora pana vine mama

pupici si spor la pregatiri!!

noi de loc suntem din Slatina, dar parintii mei s-au mutat la tara in Piatra Olt. e tare frumos, nu sunt masini, curte destul de mare....ce sa zic abia astept.....
la noi e bine ca suntem amandoi din acelasi loc, bunicii stau in sate diferite la distanta de 15 km asa ca o sa mergem sa ii vizitam pe toti...
looloo
QUOTE(raly @ Mar 31 2010, 07:59 PM) *
buna fetelor,
Luci dar de ce ii dai lui Teo amoxicilina? Probabil ca ai scris intr-un post anterior dar cum eu sunt cu memoria varza (sechele dupa nastere - tb sa dau si eu vina pe ceva) probabil ca nu am vazut wink.gif
Astazi am spalat si eu perdelele, sper sa s e ususce curand sa le si calc si pun la loc. De mancare nu stiu ce sa fac, cred ca o sa fac o salata boeuf, salata ciuperci o frptura la cuptor si niste ciorbita. As incerca si un cozonac dar imi ia mult timp si zana e cam mofturoasa in ultimul timp. Eram asa fericita ca 2 nopti a dormit pana la 5-6 dimineata si zburdam va dati seama, eu obsedata sa doarma toata noaptea. Si duminica a fost cu bunicii la impartasanie si i-au sarit o masa, au pus-o pe picioare si de 2 zile ne lptam cu ea sa doarma iar noaptea si sa nu o punem pe picioare ca scartaie. M-am enervat dar asta-i viata!

am fost la doctorita si a facut otita. o forma mai usoara, dar oricum, are nevoie de tratament. si asta numai din casa, ca barbate-miu mereu iesea afara putin sa duca oala cu apa, ca il incomoda. cand ii ziceam, zicea ca n-are nik, ca e cald in camera. dupa ce a facut baiatul otita, i-am zis ca daca mai comenteaza vreodata la ce zic eu de baiat, jar mananca, cu tot riscul de a ne lua la cearta. el este genul mai lasa-ma s ate las, si nu o data ne-am ciondanit din cauza lui teo (bine, e mult spus din cauza lui). acum i-am zis ca il bat daca mai zice pas liwlol.gif (ist mai nebuna eu, dar nici sa imi deranjeze baiatul cu ceva, ca atata ii trebuie).
si stai linistita ca isi va relua bubulina mica programul. o va ajuta si vremea de afara, ca s-a marit ziua si este lumina mai mult timp. tine-ti-o mai mult treaza seara jucandu-va cu ea si poate isi va relua programul. eu alaltaieri am fost cu teo si cu mama mea la cumparaturi si am ajuns tarziu acasa, pe la 8. la 8 jumate i-am facut baita si la 9 a adormit. capatase un obicei ca dupa baie sa doarma o jumatate de ora, apoi se culca iar la 12 noaptea. ei, dupa doua ore de stat in marsupiu la cumparaturi, a avut o tentativa sa se trezeasca dupa baita, dar n-a putut. a deschis ochii, a ras un pic, si dupa aia a adormit bustean pana la 2 noaptea cand a mancat. de atunci, la ora 10 seara doarme de zici ca a muncit toata ziua liwlol.gif .

QUOTE(MIOSA @ Mar 31 2010, 08:38 PM) *
Luci eu nu am un parinte duhovnic........merg destul de rar la biserica.......iar cei de la mine de la biserica sunt foarte rigizi........daca nu tii cel putin 3 zile post nu te spovedeste.............iar eu sunt foarte pofticioasa si uituca asa ca nu am reusit de mult timp sa tin post
dar sufletul meu este curat si sper sa-i placa lui Doamne Doamne asta
teoretic Teo la 1 an trebuie sa aiba 3400*3 adica 10200 grame asa ca pana la 12 nu mai este mult.............ei sa fie sanatosi si sa ia in greutate cat vor muschii lor
am uitat sa-ti spun ca tare mult mi-a placut jucaria aia pe care i-ai luat-o lui Teo......am vazut ca are si luminite........frumos
si zici ca ti-ai imbracat flacaul de Paste..........bravo..........si eu pastrez aceasta traditie.............are Anca pregatit un sarafan coral cu brodarie la baza pentru Paste...........doar vremea sa fie buna sa pot sa o scot cu un dres si acel sarafan

hai puppici si o seara buna

atunci lasa ca te spovedesti alta data. cica pana la 12 luni nu mai e mult liwlol.gif . ce glumeata esti!!! mai e o groaza. tongue.gif offff. ti-am zis ca mie mi se pare ca trece foarte greu timpul. tu il ai si pe calin si iti mai mananca si el din timp. dar eu stau toata ziua legatade gat cu teo si trece timpul greu. ii faci te rog niste poze ancutei cu sarafan? ce ma enervati voi astea cu fetite!!! vreau si eu o fetita sa o gatesc si sa o fac mai mai! liwlol.gif

QUOTE(danna2009 @ Mar 31 2010, 11:51 PM) *
Am venit tarziu acasa si pana am adormit-o pe bebelina ,pana am aranjat cumparaturile,apoi un pic de ordine pe aici ,a trecut timpul.Te sun maine.Avem rosu in gat si se pare ca bronsita.Ne-a dat antibiotic augumentin si un siropel ptr tuse.Ii dau 1ml la 12 ore antibioticul.Tu cum i-l dai?Nu-i place la gust.A baut laptic dupa de la san.Noi nu bem decat asa.Biberonul nu are succes.Acum dorm si tati si fata.Va pup si va doresc noapte buna!

suna-ma cand poti, ca daca nu l-as avea pe teo, as zice: cum de n-are timp???!!!! dar asa... stai linistita ca stiu cum este cu sunatul. eu am ajuns sa sun lumea numai cand am nevoie. deja cred ca se supara toti pe mine, dar asta este.

QUOTE(nicsor @ Apr 1 2010, 11:58 AM) *
neata!
eu nu gatesc nimic fiinca mergem la mama si cred ca o sa termine totul pana ajungem noi. un tort de piscoturi il fac eu, restul le face impreuna cu sora mea care si-a luat liber si pleaca de azi la tara....
eu nu am tinut post fiinca simt nevoia sa beau multe lactate. imi pare rau dar asta este!

ce bine imi pare ca mai e cineva care nu face nimic de pasti ca ia de la mama. si eu sunt la fel. de aia nici n-am zis ceva pe aici cand vorbeau fetele de pregatiri. si curatenie, fac asa... mai d eochii lumi, ca la fel ca si danna, stau numai eu cu teo si nu ma lasa deloc sa fug de langa el. si d emancat, mananc ori cand doarme el, ori in dormitor, langa patutul lui pe genunchi.

QUOTE(danna2009 @ Apr 1 2010, 12:20 PM) *
Si Daria a luat mai mult la inceput..Cam 50g pe zi!In ultima luna insa a luat 600 de g.Acum are 7kg 100g si 67 de cm la 3 luni si 2 saptamani.

ce lunguta este!!eu ma gandeam ca are teo mult, dar se pare ca este in limite normale.chiar ma bucur.
looloo
astazi am fost cu el la denie (cele 12 evanghelii). credeti ca am stat? ei as! a stat 10 minute linistit in carucior (am si intrat inauntru, ca a plouat) si dupa aia, da-i frichineala. si preotul nu mai termina evanghelia... si ia-l in brate, fa-i jucarele... am zis ca nu mai apucam sa iesim de acolo. pana la urma, dupa prima evanghelie am zbughit-o acasa pe ploaie torentiala. dupa 10 minute, aproape de casa, a iesit soarele, asa ca mai stai cu frichiniciul la soare ca sa doarma bine, mai ales ca ieri nu am iesit.
pentru prima data, a apucat degetul lui taica-su si l-a dus la gurita.am consemnat, bineinteles, faptul si acum, citindu-va pe voi, abia astept sa ii fac pozici cu ouale de pasti.
ce frumos suna: primul Paste al lui teo!!! ce chestie, cum ajung sa fie atat de importante unele evenimente numai pentru ca ai un copil si le traiesti prin prisma lui. super! nu m-as fi asteptat sa ma schimbe bebelinul chiar asa de mult. eu inainte tineam postul tot, faceam de toate cu maica-mea, mergeam la toate deniile, la slujba toata, dar acum e altceva. Pastele are o cu totul alta importanta. ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un copil sa imi infrumuseteze si mai mult sarbatorile.

hai, iertati-ma ca ma laungesc cu lamentarile. pupici fetelor, si spor la treaba. abia astept sa vad o groaza de poze cu bubulini si bubuline dupa pasti!

si gabi, ca am uitat: si mama mea face pasca tot din aluat de cozonac, si iese o bunatate. pana la urma, nu coca este improtanta la pasca, ci cat de buna este branza. ca si fetele, si mama mea pune stafide, si oua multe si branza dulce amestecata cu un pci de branza sarata. ise o bunaciune. mmm!!!! abia astept sa halesc de pasti. sa vina pastele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am innebunit, scuzati liwlol.gif
looloo
si danna, eu ii dau 3.5ml la 8 ore. data trecuta, cand a avut rosu in gat, alta doctorita imi daduse 5ml, dar ii dadeam eu 4 ca mi s-a parut mult, mai ales ca atunci avea vreo 5,5 kg.
ingerul_alb
Buna seara fetelor,am lipsit cam mult si drept urmare am stat pana la ora asta doar ca sa citesc tot ce ati scris voi zilele astea...am vazut multi bebei ffff frumosi...sa va traiasca si sa ma mandriti cu ei pt ca aveti si de ce,unul mai frumos decat altul nici nu ma cuvinte...cu o foarte mare intarziere le doresc LA MULTI ANI tuturor FLORILOR.Acum sa incep sa va mai povestesc,am fost zilele trecute cu pitica la ortopedie,mai exact vineri, sa vedem ce ne zice de sold si cum era de asteptat ne-a trimis la eco pe care va spun cu surprindere ca nu am platit-o,pana am facut noi eco dr a plecat asa ca a trebuit sa revin luni dupa rezultat dar surpriza dr nu era acolo asa ca tipa de la informati ne-a spus sa venit miercuri,ca sa nu mai lungesc vorba totul a iesit ok insa ne-a spus sa mai revenim dupa 6 luni pt inca o eco ca sa ne convingem de tot ca este bine pitica mea...cu ochisorul este asa si asa intreba cineva daca a mai folosit cineva TOBREX da am folosit eu la pitica si este foarte bun...ce sa va mai spun?cu diversificarea este bine,papam dimineta suc,la pranz piure de mere o zi,a doua zi cereale si a treia zi piure de legume,seara cereale si intre ele lapte si o masa de ceai...iesim afara zilnic iar seara adoarme intre ora 22:00-23:00 dar avem o mare problema pe care sincer nu mi-o explic,fata nu ia in greutate,in doua saptamani a luat 100g si credeti-ma ca mananca destul,marti ma duc iar cu ea la dr sa o cantarim sa vedem ca a mai luat insa eu cred ca s-ar putea sa aiba viermisori si de aceea nu asimileaza,chiar nu stiu ce sa mai cred...Elena felicitari pt primul dintisor la noi inca nu se vede nimik...AZI FACEM 5 LUNITE occasion.gif occasion.gif occasion.gif Apropo am vazut ca nimeni nu mi-a simtit lipsa pe aici,asa repede m-ati uitat?????Aaaa,mai am o noutate legata de fetita mea,este alergica la piscaturiel de puricei mostenire de la mine,cand o pisca vreunul se face o buba cat unghia poate chiar un pic mai mare si cum noi stam la casa wacko.gif si avem o gramada de pisici prin jur este imposibil sa nu o piste cate unul...A invatat sa manance cu lingurita si acum deschide singura gurita cand vede lingurita venind spre ea dar asta se intampla doar cand avem in meniu pireul de mere care ne place la nebunie si cand ma vede ca vin cu borcanelul in mana incepe sa chiuie inainte sa-l desfac,la restul mancarurilor pe care le papam cu lingurita ne cam facem ca ploua,papa dar nu cu aceeasi pofta cu care papam piureul de mere...Cam atat ca v-am cam plictisit si oricum mi se inchid ochi de somn,poate reusesc sa pun si eu o poza doua azi daca am timp,va poop si va urez de pe acum PASTE FERICIT!!! partners.gif
soricica84
QUOTE(ingerul_alb @ Apr 2 2010, 02:16 AM) *
Buna seara fetelor,am lipsit cam mult si drept urmare am stat pana la ora asta doar ca sa citesc tot ce ati scris voi zilele astea...am vazut multi bebei ffff frumosi...sa va traiasca si sa ma mandriti cu ei pt ca aveti si de ce,unul mai frumos decat altul nici nu ma cuvinte...cu o foarte mare intarziere le doresc LA MULTI ANI tuturor FLORILOR.Acum sa incep sa va mai povestesc,am fost zilele trecute cu pitica la ortopedie,mai exact vineri, sa vedem ce ne zice de sold si cum era de asteptat ne-a trimis la eco pe care va spun cu surprindere ca nu am platit-o,pana am facut noi eco dr a plecat asa ca a trebuit sa revin luni dupa rezultat dar surpriza dr nu era acolo asa ca tipa de la informati ne-a spus sa venit miercuri,ca sa nu mai lungesc vorba totul a iesit ok insa ne-a spus sa mai revenim dupa 6 luni pt inca o eco ca sa ne convingem de tot ca este bine pitica mea...cu ochisorul este asa si asa intreba cineva daca a mai folosit cineva TOBREX da am folosit eu la pitica si este foarte bun...ce sa va mai spun?cu diversificarea este bine,papam dimineta suc,la pranz piure de mere o zi,a doua zi cereale si a treia zi piure de legume,seara cereale si intre ele lapte si o masa de ceai...iesim afara zilnic iar seara adoarme intre ora 22:00-23:00 dar avem o mare problema pe care sincer nu mi-o explic,fata nu ia in greutate,in doua saptamani a luat 100g si credeti-ma ca mananca destul,marti ma duc iar cu ea la dr sa o cantarim sa vedem ca a mai luat insa eu cred ca s-ar putea sa aiba viermisori si de aceea nu asimileaza,chiar nu stiu ce sa mai cred...Elena felicitari pt primul dintisor la noi inca nu se vede nimik...AZI FACEM 5 LUNITE occasion.gif occasion.gif occasion.gif Apropo am vazut ca nimeni nu mi-a simtit lipsa pe aici,asa repede m-ati uitat?????Aaaa,mai am o noutate legata de fetita mea,este alergica la piscaturiel de puricei mostenire de la mine,cand o pisca vreunul se face o buba cat unghia poate chiar un pic mai mare si cum noi stam la casa wacko.gif si avem o gramada de pisici prin jur este imposibil sa nu o piste cate unul...A invatat sa manance cu lingurita si acum deschide singura gurita cand vede lingurita venind spre ea dar asta se intampla doar cand avem in meniu pireul de mere care ne place la nebunie si cand ma vede ca vin cu borcanelul in mana incepe sa chiuie inainte sa-l desfac,la restul mancarurilor pe care le papam cu lingurita ne cam facem ca ploua,papa dar nu cu aceeasi pofta cu care papam piureul de mere...Cam atat ca v-am cam plictisit si oricum mi se inchid ochi de somn,poate reusesc sa pun si eu o poza doua azi daca am timp,va poop si va urez de pe acum PASTE FERICIT!!! partners.gif

Nu te-am uitat si asteptam sa intri sa ne spui ce s-a intamplat de ai absentat!
La multe lunite si felicitari pentru progresele facute de pitica ta!!!
Si noi iti uram PASTE FERICIT!!! tzuc.gif
nicsor
QUOTE(looloo @ Apr 1 2010, 08:56 PM) *
astazi am fost cu el la denie (cele 12 evanghelii). credeti ca am stat? ei as! a stat 10 minute linistit in carucior (am si intrat inauntru, ca a plouat) si dupa aia, da-i frichineala. si preotul nu mai termina evanghelia... si ia-l in brate, fa-i jucarele... am zis ca nu mai apucam sa iesim de acolo. pana la urma, dupa prima evanghelie am zbughit-o acasa pe ploaie torentiala. dupa 10 minute, aproape de casa, a iesit soarele, asa ca mai stai cu frichiniciul la soare ca sa doarma bine, mai ales ca ieri nu am iesit.
pentru prima data, a apucat degetul lui taica-su si l-a dus la gurita.am consemnat, bineinteles, faptul si acum, citindu-va pe voi, abia astept sa ii fac pozici cu ouale de pasti.
ce frumos suna: primul Paste al lui teo!!! ce chestie, cum ajung sa fie atat de importante unele evenimente numai pentru ca ai un copil si le traiesti prin prisma lui. super! nu m-as fi asteptat sa ma schimbe bebelinul chiar asa de mult. eu inainte tineam postul tot, faceam de toate cu maica-mea, mergeam la toate deniile, la slujba toata, dar acum e altceva. Pastele are o cu totul alta importanta. ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un copil sa imi infrumuseteze si mai mult sarbatorile.

hai, iertati-ma ca ma laungesc cu lamentarile. pupici fetelor, si spor la treaba. abia astept sa vad o groaza de poze cu bubulini si bubuline dupa pasti!

si gabi, ca am uitat: si mama mea face pasca tot din aluat de cozonac, si iese o bunatate. pana la urma, nu coca este improtanta la pasca, ci cat de buna este branza. ca si fetele, si mama mea pune stafide, si oua multe si branza dulce amestecata cu un pci de branza sarata. ise o bunaciune. mmm!!!! abia astept sa halesc de pasti. sa vina pastele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am innebunit, scuzati liwlol.gif

la cum povestesti de pasca, deja mi s-a facut pofta!
ai perfecta dreptate, acum totul se raporteaza la copilul nostru!
nicsor
QUOTE(ingerul_alb @ Apr 2 2010, 01:16 AM) *

buna! eu chiar m-am gandit zilele astea la tine, dar nu am apucat sa scriu. nu te-am uitat, stai linistita!
la multe lunite! occasion.gif
si eu am inceput sa ii dau cereale si este f incantat de lingurita, parca nu are rabdare cand ma vede cu ea.....e asa de dulce!!!! nu reusesc sa ii fac poze cand mananca fiinca tr sa il tinem de manute caci altfel incearca sa prinda lingurita si iti rastoana continutul....
nicsor
fetelor, si eu va urez de pe acum Paste Fericit!
azi mai am si eu de terminat curatenia, calcat, bagaje de facut si nelipsita plimbare cu Mihnea, asa ca este posibil sa nu mai pot intra pe net.
Noi plecam maine si ne intoarcem marti in Bucuresti, pana atunci, sa aveti parte de niste zile minunate alaturi de cei dragi!

Va pupam!
ingerul_alb
Buna mamici,am intrat sa va spun si voua ce pitica norocoasa am,datorita ei am castigat un premiu de la membri acestui site si am vrut sa impartasesc cu aceasta bucurie...nu este cine stie ce dar este norocul ei...intrati si voi sa vedeti ce am castigat noi...poop
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...=0#entry1259880
MIOSA
buna fetelor,

eu a intrat sa va urez un Paste Fericit alaturi de cei dragi si mai ales de bebeii vostri scumpi si deosebiti. Nu cred ca am sa mai intru o perioada pentru ca maine am treaba la greu iar duminica plecam de dimineata pana seara la tara la sora mea sa fecm Pastele tot familionul.
Din suflet va urez sa aveti parte de liniste, fericire si implinirea tuturor dorintelor.

In alta ordine de idei ( credeati ca ati scapat de logoreea mea??? nanner.gif ), am fost azi la doctor..........nu mi-s s-a dat nimic ( concediu pe aprilie, reteta de lapte ), mi-a consultat fata ( mai este un pic rosie in gat si continuam doar cu supozitorul si icaturile de nas) , apoi am fost in piata ( a fost greseala vietii mele). Era ingrozitor de aglomerat , eu cu fata in brate, Calin ma tinea de geaca , mama cara sacosile............cumplit..........culmea este ca tot de pensionari era plina piata........drumul pana acasa a fost nasol ..........am stat la stop de x-pe mii ori...........iar acum am hranit copii, i-am bagat la culcare si apoi la 4 jumate plec cu ei la biserica sa trecem pe sub masa.Asa ca s-a ales praful de programul meu de a face azi sarmale, am sa fac maine tot si sper sa ajung sa fac tot ce vreau.
Fac oleaca de ordine, si apoi plecam.
mi-am luat floricele ( clopotei , matisori si narcise albe), si mi-am pus prin casa.............ador floriile si acum simt ca vin sarbatorile
oualele mi-au iesit superbe.
Luci vreau sa fac o sedinta foto in dimineata de Paste cu calin si Anca si sa-i copiez ( saru mana pentru idee), ideea lui Dana . Mi-a placut teribil de mult. Asa ca o imbrac pe Anca cu sarafanul si o iau la pozat.
Ceea ce simti tu acum cu hainutele la fetite am simtit si eu 5 ani jumate pana a venit Anca. Sufeream ca un caine ca lui Calin nu-i gasesc haine frumoase( mi-ar fi placut costume de marinar, haine gen irlandeze, sau mai stiu eu de care )
Dar pentru ca esti fata buna Doamne Doamne te va ajuta si vei mai face o fetita.Totul este sa-ti doresti si tu cu al tau sot.
Inger alb nu te-am uitat............mereu citim despre tine............ca sa te incurajez iti zic ca si eu cand am fost bebe luam 200-300 gr pe luna ( era mama terminata iar doctorul o acuza ca nu-mi da sa manac), nici acum nu sunt prea mare dar toata familia este scunda iar tata este slab. Oricum monitorizeaz-o pe pitica si incerca sa gasesti o explicatie( eventual fa-i niste analize)
Luci am uitat sa-ti spun ..........sa-i cureti si urechea exterioara ( pavilionul) , mereu dupa baita si sa insisti prin canalele alea . Iar daca al tau sot vrea sa mai iasa afara sa-i dai cu o tigaie in teasta ca nu0i de gluma cu curentul din timpul baii...........iti face o pneumonie sau doamne fereste altceva de il zapacesti pe Teo rau de tot. Iti iei tigaia langa tine si zdup una in crestet si daca comenteaza ii mai dai una liwlol.gif .............sper ca nu te superi de sfat

Nicsor multumim de urari...............vreme frumoasa si sa ne auzim cu bine marti...........asteptam poze...........si eu am rude dar in nordul jud olt ( spre Dragasani ...........mai sus)

fetelor PASTE FERICIT si multi pupici bebeilor vostri!!!

bety_dumy
si eu vreau sa fac o sedinta foto cu Silviu duminica ......alaturi de cosuletele cu oua..........

si din suflet va urez un :

looloo
inger alb, fii sigura ca ti-am dus lipsa. niciodata sa nu te gandesti ca nu simtim lipsa vreuneia dintre noi, doar ca nu mereu avem timpul necesar sa o spunem. eu cel putin, cand ma apuc sa raspund, uit si ce voiam sa spun. imi pare bine ca piticuta ta este bine cu soldul si e super de voi ca mancati si diversificat. abia asteptam si noi sa fim oameni mari.

occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif [font="Century Gothic"]Denise!!!!! [/font]
doamne, 5 luni!!!! mi se pare asa... o eternitate liwlol.gif

gabi, buna ideea cu tigaia. ce tare ai fost. am ras cu lacrimi citind si mi-am imaginat cu as sta cu tigaia langa cadita lui teo, si cand emil vrea sa iasa, eu zbangggg o tigaie in cap liwlol.gif . nu va speriati, fetelor, nu sunt violenta, cu toate ca uneori l-as cam strange de gat ca pune baiatul pe locul doi dupa cine stie ce prostie ca fotbalul. din fericire asta se intampla rar, cand este cate un derby ca steaua-dinamo.
aaa! si multumim de urari si le intoarcem insutit. rezista ancuta pe drumul spre tara? sau stati aproape de buc? o duci in scaun? zi si mie, ca vreau si eu sa dau o fuga pana la bunica mea (numai o ora) si nu stiu cum sa fac cu teo, ca astuia nu i-a placut in masina din burta. zici ca da strechea cand este in ti-ti!!!

danna, noroc cu tine cu sesiunea foto de pasti, ca sincer pe bine nu m-ar fi dus bila. vad ca si fetele subscriu la idee, asa ca vezi ce alte idei de foto iti mai vin, ca ai zis ca asta este pasiunea ta.

fetelor, azi am fost cu teo si cu tati sa trecem pe sub masa. noroc ca n-a fost nimeni in biserica ca radea si curcile de noi. eu statea, cu ditai fundul in sus dupa masa si ma uitam sa vad daca am apucat baiatul ca lumea de la tat'su, ca la cat sunt de grasa nu am putut sa execut mersul piticului pe dedesubt. oricum, important este ca am trecut. mai naspa este ca de la surfactantii din detergentii de ghiuvete si aragaz si alte cele am facut niste rani la buricele degetelor, de toata frumusetea. asa ca in seara asta face tati baie baiatului. sper sa se descurce si cu baia si cu masajul de dupa, ca eu nu suport nimic lichid pe degete.

si Paste Fericit! tuturor in caz ca nu ne mai citim pana dupa Pasti.
looloo
si pentru ca rody v-a aratat cum se trezeste adelina, haideti sa va arat cum se trezeste teo:

mai intai, deschidem incet ochii, sa nu care cumva sa ne intre soarele in ochi

dupa aceea ne intindem bine de tot sa crestem mari

apoi mancam un pic manutele

dupa aia o vedem pe mami si radem si ne e rusine, asa ca ne acoperim repede sa nu se prinda ca radem

iar in final radem cu toata gura

si inca ceva: sunt super fericita si am bocit ca toanta, ca teo a ras pentru prima data cu sunet, cu hohote la tac'su in baita. (suparata ca la el si nu la mine, dar...)
danna2009
QUOTE(looloo @ Apr 1 2010, 10:24 PM) *
si danna, eu ii dau 3.5ml la 8 ore. data trecuta, cand a avut rosu in gat, alta doctorita imi daduse 5ml, dar ii dadeam eu 4 ca mi s-a parut mult, mai ales ca atunci avea vreo 5,5 kg.

Mie mi-a calculat la kg si ii dau 1ml la 12 ore!Tot amoxicilina..intre 2 luni si 2 ani...Ti-a dat mult,intr-adevar...Am sa ma uit si pe net sa vad...
danieelaa
Dragi mamici de Decembrie 2009 va doresc un PASTE FERICIT!

raly
buna dimineata fetelor,
In primul rand multa sanantate Dariei, si Dana multumim pt idea cu pozele. E o dulce Daria in pozele cu ousoarele de Paste!
Luci, imi pare rau ca Teo e bolnavior. Dar otita se manifesta in vreun fel? Adik a plans, ti-ai dat seama ca are un disconfort sau pur si simplu ti-a zis medicul? IAr in legatura cu sotul, si zanul meu face la fel, iese cu cadita dupa ce i-am facut baie si zice ca e cald in camera nu-i problema. Cred ca reteta lui gabi cu tigaia e tare buna. Eu am o oala mare asa mai sanatoasa, pe aia o sa o folosesc biggrin.gif Draga mea, termina cu grasimea ta...o vezi tu, eu nu...deci esti tu foarte aspra cu tine! Ia pune niste poze cu tine in care o sa vedem (SIGUR) o mamici si o femeie fericita, care a plans de dragul rasului puiului ei ( m-a impresionat mult lucrul asta, sunt curioasa cum vom reactiona cand bebeii vor zice pt prima data mami sau tati). Uhaa..Teo mi-a inseninat ziua! E o scumpete asa cum se intinde el, sa il pupi pe nasuc din partea mea, Ilinca nu stie si il morfoleste d c o las pe ea! liwlol.gif
Noi plecam la tara cu bebelina si facem cam o ora, dar e cuminte in masina, adik ori doarme ori mai nou vrea sa fie tinuta in sus sa vada pe geam sau in jurul ei. Noi scaun d e masina nu avem si nici nu cred ca vom cumpara curand pt ca Ilinca are o problema dc e legata in ceva. Eu zic sa incerci cu Teo intai un drum mai scurt asa de 10 min si sa il tii in sus ca dc vede imprejurimile poate e linistit.
La multi ani Denise! Inger alb sigur ca ti-am simtit lipsa, dar postam toate asa pe fuga incat nu scriem chiar tot ce simtim! Nu te supara te rog!
Gabi (draga mea cuscra) biggrin.gif , si eu am patit-o cu aglomeratia, am iesit aseara sa ne luam si noi ceva de PAste si am fost in Real ca e singurul non stop. Bine ca e nonstop dar au 3 case deschise, nu iti spun ce ne-am enervat, dar asta e, trece! Am iesit ca vroiam neaparat sa isi ia sotul ceva ca pe 7 aprilie e si ziua lui de nastere si nu stiam nici ce cadou sa ii iau, in fine pana la urma si-a luat un sacou f dragut...dar dupa nervi si lamentari si cozi..etc.
PASTE FERICIT va urez si eu! Sa va aduca Iepurasul tot ce va doriti, multe cadouri si mai ales, pace si liniste in suflete!
Ilinca mi-a zis sa va transmit ( bine pe chinezeasca ei dar am reusit sa descifrez ceva) muuulti pupici pt bebei ( si unul special pt Calin, cuscra fii pe faza) si la si pentru mamici!
Sa aveti sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
bety_dumy
azi implinim si noi 4 luni..............suntem foarte fericiti......
looloo
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif silviu!!!!!!!!!!!!
sa traiesti fericit, puiule si sa fii sanatos, si s o bucuri pe mami cu orice ocazie.
masada
QUOTE(bety_dumy @ Apr 3 2010, 09:32 AM) *
azi implinim si noi 4 luni..............suntem foarte fericiti......

LA MUUUULTE LUNITE!!!!!!!! SA CRESTI MARE SI SA-TI BUCURI PARINTII occasion.gif

UN PASTE FERICIT TUTUROR trandafir.gif
looloo
raly, cand il imbracam pe teo si ii dadeam body din acela care se baga pe cap, daca il atingeam la urechiuse plamgea de nu mai putea. la doctor, l-a palpat in spatele si langa urechiuse si a inceput imediat sa planga. abia am plecat de acolo ca lumea ca a plans si nu l-am linistit nici cu ceai ca trebuia sa il tin pe mana si il atingeam iar la urechiuse.
eu pana la tara fac o jumatate de ora, si la teo depinde in ce stare este, ca daca e obosit, nu sta doamne fereste, mai ales ca lui nu ii place in brate decat daca il tin pe verticala.
si bebeii nostri sunt sigura ca vor zice mai intai tata, dar asta pentru ca e mai usor de zis ca silaba repetitiva (nu ma credeti desteapta, ca am citit si eu in reviste). dar primul cuvant cu inteles pentru ei, va fi mama, chiar daca tatii nu isi vor incapea in piele ca zic mai intai tata. e ca atunci cand ei zic: dadadada, tatatata, cacaca si tot asa. ete cica romanul nu s-a nascut poet. liwlol.gif
si hai sa va arat si cum eram eu inainte. nu eram cine stie ce slabatura, dar nici ca acum, frate.

aici eram la scoala (doamne ce mi-e dor de scoala aia!)

si aici ma pregateam sa ies cu sotul la o plimbarica
masada
looloo, vaiiii am ras cu lacrimi....las-o mai moale cu grasimea, deci eu cred k te vezi dubla...mi
te imaginam pe sub masa...... biggrin.gif
masada

iata-ne si noi dupa ce am venit ieri de la Doamne Doamne, nush sa postez poze asa k le-em atatasat in glitterfy
laura85soare
danna2009
QUOTE(laura85soare @ Apr 3 2010, 07:56 PM) *

SARBATORI FERICITE DIN SUFLET!
Azi am fost la cumparaturi in Cora Berceni.I-am luat Dariei hainute ptr Paste si noua de asemenea.Tati i-a luat o rochita galbena de vara superba,pijama din catifea roz!Nu am rezistat si i-am facut poze in ele!Vi-i arat in poza si pe ea cu tati la intrarea in Cora pe scara rulanta ptr prima oara!Am facut pasca in dupa amiaza asta impreuna cu fetita noastra ascultatoare .Evident ca am pozat-o si cu pasca ei in forma de inima si cu cealalta,pe care o voi imparti ptr tatal meu.Daria va trimite pupici si va invita la o portie de pasca si un ou !Noi plecam la Lehliu maine.Pe marti,mamici si bebelusi!

danna2009
va daruiesc un zambet de ingeras dulce !Iat-o pe Daria cum rade la caruselul ei!
looloo
masada, nu esti prima care mi-a spus ca aras cu lacrimi imaginandu-si scena. adevarul era ca a fost de tot rasul rad eu singura de mine, d-apai voi liwlol.gif
esteti niste frumosi amandoi, ce mai incolo si incoace?! te invat eu daca ai timp (ca de vrut, stiu sigur ca vrei) sa pui poze, ca nu este greu deloc. eu si acum ii mai multumesc lui rody ca si-a dat drumul la gura si m-am desteptat si eu cu pozele astea. acum nu ma mai opreste nici cutu, sa pun. mai nasol este cand nu am poze, dar facem liwlol.gif
si pune poze si cu fetita ta mai mare (parca fetita ai, nu?)

danna, pijamaua ca pijamaua, dar rochita aia galbena este superba. si ii vine galbenul extraordinar de bine. si multumim din suflet de zambet. adevarul este ca atunci cand vezi un bebelus razand sau zambind, nu iti mai trebuie nimic. este medicament universal, inclusiv pentru vreme rea.
looloo
in noaptea Invierii Domnului, va urez mamici si bebici sa fiti fericiti si sanatosi si tot binele din lume sa vina la voi. din tot sufletul va doresc ca Domnul sa vegheze asupra voastra si sa va dea tot ce e mai bine pentru sufletele voastre (am citit eu intr-o carte veche ca nu este bine sa te rogi "Doamne, da-mi!", ci sa ceri sa iti dea El ce crede ca este mai bine pentru tine, ca poate tu nu stii ce sa faci cu tot ce iti da).
Paste fericit!
looloo
aaaa! ai am uitat sa va spun, daca tot ma tin de scris acum la aproape 1 noaptea:
nu mancati oua multe sa nu dea galbenarea peste voi liwlol.gif eu sigur mananc vreo doua ca mi-e pofta.(nu va suparati pe mine, dar mi-e somn de crap si astept sotul sa vina cu lumina).
anastasia80
masada
HRISTOS A INVIAT!!!!!!!!!!
Domnul sa va aiba in paza lui si sa va ocroteasca.
looloo, astept sa ma inveti sa pun poze....ms de complimente notworthy.gif , sunt convinsa k toti bbii nostri-s
niste frumuseti, iar cand rad cu gurita pana la urechi (cum facea Tudor cand s-a trezit) te topesti pur si simplu. cat despre
noi, mamicile, toate suntem niste frumoase, rubiconde sau nu, maternitatea ne-a inflorit. iar tu esti aceeasi fata frumoasa
din pozele de la scoala sau care impingea carutul lui tudor...as spune kiar mai frumoasa in ultima, mai luminoasa.
danna, de bubulina ta....fara cuvinte, o dulceata..in roz sau galben e o frumusete....seamana cu mamica ei...
bn, nici cu tati nu mi-e rusine rolleyes.gif
iutasem, sapt trecuta am fost la pediatra si mi-a zis k n-am voie sa mananc miel(cica e in crestere) sau cozonac...pt k sunt fff toxice pt bebe (alaptez)...asa k grija mare la ce mancati.
va doresc sarbatori frumoase si linistite
masada
looloo, sper k nu te superi k i-am zis bebeului tau tudor...si acum ma intreb de ce nu i-am pus numele
baiatului meu nervi.gif suna atat bine
zamorica
zamorica
Paste fericit fetelor... noi am facut o felictare mai personalizata biggrin.gif

doamne, abia am reust sa intru si eu dupa o saptamana de curatenie si mancare, imi pare rau ca nu am intrat zilele astea deloc, v-as fi dat o reteta suuuper de pasca, eu ma topesc dupa ea, dar nici o problema, este timp si pentru la anu' ! liwlol.gif

asa... trebuie sa iau pe rand...

Rody, superbe pozele din natura, imi place super mult de voi, eu numai cand ii zic sotului meu sa iesim la o plimbare se stramba, esti o norocoasa sa stii!!

Looloo m-ai dat pe spate cu pozele , acum am observat ce gropite are Teo, acum e si mai apetisant.. yam yam... si sa stii ca imi pari si mai frumoasa acum decat inainte oFloare.gif a si mi-am adus aminte si eu ma cert cu sotul meu pentru chestii de genul asta, rateaza un zambet pentru nu stiu ce film, sau azi de exemplu se uita la formula unu nervi.gif cred ca saptamana viitoate ma duc sa imi cumpar o tigaie mai sanatoasa liwlol.gif)))

Bety ma repet, va sta foooarte bine impreuna si la multe lunite Silviu, doamne 4 luni!!

Inger alb la multi ani pt Denise, nu stiu daca ma crezi dar sa stii ca si eu m-am gandit ca nu ai mai intrat de mult, stii cum e cu bebeii, niciodata nu ai timp suficient!!!

Masada sunt superbi copilasii , asteptam poze mai multe, hai ca incerc sa iti explic eu vedem daca ma pricep... http://photobucket.com/ fa-ti cont aici, dupa selectezi upload pictures , selectezi from my computer, pui poza pe care o vrei, astepti sa se incarce, dupa dai save and share, iar dupa o sa iti apara mai multe coduri, il copii pe cel de jos si cam asta e, nu prea ma pricep eu asa sa explic dar sper sa reusesti oFloare.gif

dana, ne incanti cu poze superbe , cel putin in rochita aia galbena zici ca sta o papusica de portelan oFloare.gif

elena felicitari pentru dintisorul Mayei, sper sa ii iasa si baiatului meu tot asa, fara sa imi dau seama, si sunt super frumoase pozele de la tara, trebuie sa fie apetisant piciorusul ala!! biggrin.gif

Fetelor multumim pentru complimente, ne-a mai crescut inima putin, rody mami nu e niciodata prezenta in poze pentru ca nu e niciodata aranjata blush.gif , nu mai am niciodata timp, si ochii sunt mosteniti de la amandoi, de la ine forma si de la tati culoarea, am dat lovitura cu ei!! biggrin.gif

bety_dumy
Din lumina care vine,
Si speranta ce se naste....
Un Miracol pentru ....sine
Fericire si mult bine....
Va dorim in zi de Paste!
HRISTOS A INVIAT!

SI VA PUNEM SI CATEVA POZE DE AZI.........

CU MAMI.......

CU MAMI SI TATI.....CIOCNEAM CU MAMI UN OUSOR.....DE CIOCOLATA ....
soricica84
Hristos a inviat fetelor! Sper ca ati avut un Paste cat mai fericit cu atat mai mult cu cat i-ati avut alaturi pe piticii vostri.
Am vazut niste poze superbe cu bebeii, care mai decare mai aranjat si mai dichisit pentru marea sarbatoare.
Felicitari tuturor aveti cu ce sa va mandriti!
Sa aveti o zi cat mai frumoasa si calduroasa!
Va pupam! tzuc.gif
looloo
QUOTE(masada @ Apr 4 2010, 12:55 PM) *
HRISTOS A INVIAT!!!!!!!!!!
Domnul sa va aiba in paza lui si sa va ocroteasca.
looloo, astept sa ma inveti sa pun poze....ms de complimente notworthy.gif , sunt convinsa k toti bbii nostri-s
niste frumuseti, iar cand rad cu gurita pana la urechi (cum facea Tudor cand s-a trezit) te topesti pur si simplu. cat despre
noi, mamicile, toate suntem niste frumoase, rubiconde sau nu, maternitatea ne-a inflorit. iar tu esti aceeasi fata frumoasa
din pozele de la scoala sau care impingea carutul lui tudor...as spune kiar mai frumoasa in ultima, mai luminoasa.

ADEVARAT A INVIAT!
masada, este exact cum a zis zamorica. faci cont urmarind pasii pe photobucket, numai vezi ca dupa ce completezi toate rubricile acolo, la un moment dat, te intreaba daca vrei sa upgradezi photobucketul sau sa cumperi. ii dai no, ca te baga in altele. dupa ce ai reusit sa intri in photobucket, dai mai intai click pe my home, si abia dupa aceea pe upload. from my computer este deja selectat de ei. si iti alegi pozele pe care le vrei, dai open si ele se incarca. dupa ce se incarca, o sa te puna sa le pui titlu, descrieri si altele. nu pierde timp cu asta ca oricum pe forum nu apar. dai direct save and share. dupa aceea iti arata toate pozele una langa alta, si tu copii al patrulea cod, cel care incepe cu IMG si il pui aici pe forum in fereastra in care scrii. si gata.

QUOTE(masada @ Apr 4 2010, 12:58 PM) *
looloo, sper k nu te superi k i-am zis bebeului tau tudor...si acum ma intreb de ce nu i-am pus numele
baiatului meu nervi.gif suna atat bine

nu ma supar, stai linistita. taica-miu ii spune toderas de la filmul ala... toamna bobocilor. m-a tampit cu toderas al lui.
looloo
va zic tuturor ADEVARAT A INVIAT!
zamorica, este dulce foc luca cu cosuletul de oua si costumasul acela. e dulceeeeeeeeeeeee! manca-i-ar mami costumasul!

bety, mi-a placut de silviu in costum de blugi la nebunie. stii cat am cautat sa ii iau si eu? sa dea naiba ca aici la noi am gasit numai niste prostii de costumase, iar ce mi-a placut era 120 RON si mi s-a parut prea mult.

masada, eu am mancat la cozonac.... de mi-au trasnit urechile. e adevarat ca era facut de soacra-mea. doctorita ti-a zis de cel de cumparat sa nu mananci? teo nu pare sa aiba vreo reactie la el pana acum.
MIOSA

salutari dragelor,

ce bebei frumosi am vazut..........gatiti si fericiti..........Silviu este un scump, dana fata este superba in special in rochita galbena, zamorica imi place bebeul tau cu costumasul acela.............si daca am uitat vreun bebeul sa ma iertati dar sunt cam zapacita si obosita
sper ca ati petrecut bine
noi ne-am relaxat zilelele acestea ...........iar Anca a facut fata cu brio la un drum spre Giurgiu 9 circa 40 km de Bucuresti)...........deci putem calatorii fara probleme
cum ati petrecut???noi nu am facut excese de nici un fel............am fost cuminti si am mancat din toate cate ceva
a fost si vreme frumoasa si am stat numai afara cu fata
draga cuscra acel cozonac a iesit binisor...........cidat la gust nu prea semana cu gustul cozonacului nostru dar interesant...........bineinteles ca nu am respectat reteta si am pus zahar si faina mai mult ca mi-i s-a parut ciudat ca doar asa putin
deci pozeeeee

bety_dumy
QUOTE(looloo @ Apr 5 2010, 05:19 PM) *
va zic tuturor ADEVARAT A INVIAT!

bety, mi-a placut de silviu in costum de blugi la nebunie. stii cat am cautat sa ii iau si eu? sa dea naiba ca aici la noi am gasit numai niste prostii de costumase, iar ce mi-a placut era 120 RON si mi s-a parut prea mult.

eu l-am cumparat de pe net. am dat pe el.........20 de lei.
MIOSA
neata,

ce fac fetele??? v-ati trezit?bebeii sunt bine???
si pentru ca am uitat sa scriu explicatiile la poze pe care deja le-am postat vi-i le prezint acum
prima ..........ce am gatit eu pentru Paste
a doua : sotul si cu mielul
a treia: sotul, Calin si pisica surorii mele
a patra : socrela ,Calin si Anca
a cincea: socrela, socrelu, eu , Anca si Calin
a sasea: Calin zis Regele Sotiilor si Anca zisa Zana Zoriilor
a saptea: Anca in toata splendoarea ei
am sa mai pun poze pentru ca a inceput sa-mi placa

Anca si maimuta Cleo

suzetosii

pregatirea de baita .............scuzati pasa dar vroiam sa va arat copanelele

eu si Anca inaite de baita

asa ne lasa Calin desert mie si sotului m de la mama si t de la tata

va urez o zi buna si pupici tuturor

va astept cu poze si impresii despre aceste zile speciale

bety_dumy
buna fetele.............inca nu ati venit din ''concediu?''...........noi va mai punem cateva poze.........ca si lui miosa a inceput sa-mi placa.......noroc cu rody ca ne-a spus cum sa facem biggrin.gif

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.