Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
ingerul_alb
Buna fetelor...vai ce frumos a nins afara si s-a pus si zapada...azi mi-am scos pitica afara sa faca cunostinta cu zapada...i-am dat cu putina zapada pe nasuc si sa vedeti cum se stramba,a fost haioasa rau dar sigur i-a placut pt ca nu a plans....acum m-a laut o durere de burta rau de tot...de aseara mi-a venit ciclul si ma doare burtica,azi noapte am luat eu o pastiluta sa pot dormi si eu cat de cat iar acum vad ca ma lau iar durerea...sincer chiar nu mi-a fost dor de durerile astea pe care le urasc si din nefericire le am in fiecare luna...ieri dupa masa trebuia sa ma duc si la ginecolog la control dar daca a venit "monstruletul"nu m-am mai dus si sper sa-mi treaca pana nu pleaca dr in concediu ca sa ma pot duce si eu la contro...hai ca deja v-am plictisit,FELICITARI pentru cele 500 de pagini si FELICITARI proaspetei mamici.va poop
ingerul_alb
Am crezut ca voi posta si eu pe pagina 500 crybaby.gif dar nu am avut noroc crybaby.gif nervi.gif
rody_ms
QUOTE(raly @ Dec 15 2009, 02:24 PM) *
fetelor 500 pagini!!!!!!!!!!! yupiiiiiiiiiiiiiii bananab.gif
Cum sarbatorim?

asa....
rody_ms
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 04:49 PM) *
Am crezut ca voi posta si eu pe pagina 500 crybaby.gif dar nu am avut noroc crybaby.gif nervi.gif

nu fii supi, noi postam pe pagina 1.000 trandafir.gif
ingerul_alb
Asa e rody,ai dreptate...cam putina activitate pe aici,pai ce faceti fetelor,dormiti?????Haideti scoateti nasul la zapada sa va inviorati si apoi faceti prezenta si pe aici.... floare2.gif
MIOSA



cum va puneti peisajelea alea frumoase specifice craciunului?
eu sunt cam varza si habar n-am
si unde le gasiti? pe ce site-uri?
si poza la avatar cum o puneti ca parca mi-as pune si eu mecla pe ecran gravida.gif ?????????????
MIOSA
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 03:43 PM) *
Asa e rody,ai dreptate...cam putina activitate pe aici,pai ce faceti fetelor,dormiti?????Haideti scoateti nasul la zapada sa va inviorati si apoi faceti prezenta si pe aici.... floare2.gif



dupa cate zile ti-a recomandat doctorul pediatru sa scoti bebe-ul afara? si in ce conditii?
ingerul_alb
Pai eu am scos copilul afara dupa vro saptamana jumate cand am fost cu ea la dr...dr pediatru nu mi-a spus nimik nici cand s-o scot nici sa n-o scot sau in ce conditii...in schimb eu am scos-o aproape in fiecare zi intre orele 12-15 pt ca atunci e cel mai cald afara fff bine imbracata si infasata si nu am stat mai mult de o ora si ceva cu ea asta in zilele care le-am mai prins fiind cald afara iar acum cand e frig cam o jumatate de ora...aerul face bine oricarui copil si sa nu ezitazi sa va scoateti copilul afara oricat de frig ar fi macar o jumatate de ora pt ca daca il tineti in casa mereu la caldurica se va invata asa si la cel mai mic curent sau frig imediat raceste...devine sensibil si nu e bine,iar camera in care doarme copilul trebuie aerisita in fiecare zi ca sa poata dormi linistit in "aer curat".
MIOSA


ai mare dreptate cu scosul afara
dar nu stiu la cate zile trebuie sa-i scoatem afara
pe Calin l-am nascut vara si in a 10 zi l-am scos afara
pe cei nascuti iarna am inteles ca mai tarziu dar nu stiu cat de tarziu
bineinteles ca daca ploua , bate vantul nu este bine sa ii scoti
eu il imbracam ca pt afara pe calin si stateam in dreptul geamuui cu el juma de ora cand era urat afara

MIOSA
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 05:17 PM) *
Pai eu am scos copilul afara dupa vro saptamana jumate cand am fost cu ea la dr...dr pediatru nu mi-a spus nimik nici cand s-o scot nici sa n-o scot sau in ce conditii...in schimb eu am scos-o aproape in fiecare zi intre orele 12-15 pt ca atunci e cel mai cald afara fff bine imbracata si infasata si nu am stat mai mult de o ora si ceva cu ea asta in zilele care le-am mai prins fiind cald afara iar acum cand e frig cam o jumatate de ora...aerul face bine oricarui copil si sa nu ezitazi sa va scoateti copilul afara oricat de frig ar fi macar o jumatate de ora pt ca daca il tineti in casa mereu la caldurica se va invata asa si la cel mai mic curent sau frig imediat raceste...devine sensibil si nu e bine,iar camera in care doarme copilul trebuie aerisita in fiecare zi ca sa poata dormi linistit in "aer curat".



doctorul pediatru trebuia sa vina la tine acasa macar de 2 sau 3 ori nu sa te cheme la o policlinica plina de batranei bolnavi
eu de abia cand a facut calin o luna m-am dus cu el la doctor.....pana atunci a venit doctorul aproape saptamana l acasa la noi
Rox12
FELICITARI BURTICI SI MAMICI PT CELE 500 DE PAGINI floare2.gif floare2.gif floare2.gif
FELICITARI NOII MAMICI,REFACERE USOARA SI BEBE SANATOS. floare2.gif
rody_ms
QUOTE(danna2009 @ Dec 15 2009, 01:25 AM) *
Foarte frumoase fotoooo!!!Unde sunt oamenii acestia de zapada asa frumosi,ca nu i-am vazut?Si noi am facut o plimbare prin Bucuresti acum doua seri,cu masina,ce-i drept,dar nu am vazut frumosii acestia!
In cate sapt esti?Nu prea ai luat kg multe,se pare...smile.gif

Fotografiile sunt facute in centrul Tg Muresului.
Acum sunt in saptamana 38. Kg am destule. Am avut mai multe, doar ca in vara am fost operata de colecist si de atunci in loc sa pun, eu am slabit. Acum in ultimele 3 sapatamani doar am pus 2 kg.
raluca4p
QUOTE(radu simona @ Dec 15 2009, 11:26 AM) *
ce calmante ati luat dupa cezariana?



in ziua operatiei, cat am stat la reanimare am avut toata ziua perfuzii in care mi-au bagat mia intai ketonal si apoi algocalmin.


va multumesc fetelor pentru urari si aveti dreptate, tati este topit - desi isi dorea un baietel.
Inainte sa raman insarcinata am avut 51 kg, la nastere ajunsesem la 62 gk iar azi dimineata m-am cantarit si am 55 kg. Alaptez si sper sa am lapte cat mai mult timp.


va pupic pe toate.
rody_ms
QUOTE(raluca4p @ Dec 14 2009, 01:38 PM) *
buna fetelor,

marti am nascut prin cezariana o fetita de 2950g si 47 cm jucaus.gif , a luat 10 la nastere si amandoua suntem bine. pe link-ul de mai jos am pus cateva poze cu bubulina mea - Natalia Maria. http://picasaweb.google.ro/ralucadedu/NataliaMaria#
ma apuc de citit ce am pierdut. oFloare.gif
va pupic


Felicitari Raluca, sa iti creasca mare , sanatoasa si frumoasa mica minune din viata ta. E o scumpica de fata.

rody_ms
QUOTE(danna2009 @ Dec 14 2009, 04:44 AM) *
Buna foarte dimi burtici si mamici!Adaugati-ne si pe noi pe lista mamicilor si fetitelor de decembrie!

Bine ai venit Danna, binenteles ca te adaug pe listuta si te asteptam sa te vedem cu bebe in brate si sa ne cunoastem cat mai repede. Iti doresc de pe acum nastere usoara trandafir.gif
rody_ms
Si la mine in sfarsit a venit zapada. De dimineata ninge intr-una si e super frumos.
Sambata am facut o prostie, duminica am tras si am stat toata ziua in pat si ma rugam de bebelina sa miste sa o simt si eu ca ea e bine. In fine, dupamasa mi-a dat un picior mic sub coaste si gata. Noaptea de duminica spre luni nu am dormit deloc. Si luni iar am caomis-o, am plecat cu noaptea in cap la tara sa taiem porcul. Cica eu eram pregatita sa nu fac nimic si sa stau cumintica in pat. Da de unde ca mai mult am lucrat eu decat restul. Si uite asa ma rugam sa terminam cat mai repede sa ajung acasa in caz ca e ceva sa fu cat mai aproape de spital.Norocul meu a fost ca si bebelina era foarte actica in jucat fotbal si alte sporturi extreme asa ca macar din acest punct de vedere am stat linistita. Aseara au inceput ceva contractii si asteptam acum sa vad daca continua, sau daca vom dormi. Asa ca dupa o noapte pe care am dormit-o integral (prima in ultimele trei luni), azi dimineata am mers la control. Asa ca, dupa ce am semnat ca refuz internarea, dupa ce am glumit cu doctorita si ne-am inteles ca la primele semne reale de nastere merg urgent la maternitate am mers si la ecograf. Acolo s-a chinuit saraca doctorita sa o masoare pe bebelina si deabia a reusit. A zis ca e foarte activa si da intr-una din piciorus si dupa cum se prezinta ar mai vrea sa stea acolo. Placenta e in stare foarte buna, lichid este, doar ca nu mi-a spus greutatea, doar ca sa stau linistita ca va avea in jur de 3 kg la nastere si dupa cum se prezinta eco, mergem pe nastere naturala si sa nu ma mai gandesc la cezariana.Singura problema care ar putea declansa nasterea mai repede de termen este colul care este foarte deschis. Asa ca daca in 2 saptamani nu nasc trebuie sa mergem din nou la control. Acuma sper ca nu v-am plictisit prea tare si mai trimiteti-ma sa actualizez din nou listuta rolleyes.gif
Va pup dragele mele tzuc.gif si ma bucur enorm ca a mai crescut activitatea pe aici
rody_ms
QUOTE(MIOSA @ Dec 15 2009, 06:50 PM) *
cum va puneti peisajelea alea frumoase specifice craciunului?
eu sunt cam varza si habar n-am
si unde le gasiti? pe ce site-uri?
si poza la avatar cum o puneti ca parca mi-as pune si eu mecla pe ecran gravida.gif ?????????????

hai sa incerc sa explic. Deobicei am un stil de-a explica ca nu intelege nimeni nimic liwlol.gif 0
in primul rand as vrea sa te intreb daca iti mai amintest unde ai scris datele referitoare la locul unde o sa nast si care iti apare la fiecare postare
poti ajunge pe acele site-uri cu peisaje sau altceva tot ce vrei foarte simplu. Te pui pe imagina care vrei si dai clic pe ea. se v-a deschide site-ul si de acolo poti sa alegi ce vrei. Trebuie sa cauti codul de img pe care il copiezi si il pui la tine in my controls, edits signature (adica unde ai scris tua ace iti spuneam mai sus.
rody_ms
nervi.gif mi-am amintit ce vroiam sa mai scriu. Draga mea Bety nu iti mai face griji cu privinta la insuratoarea baiatului. Avem destule fetite. Uitate pe listuta sa vezi cate are mosul de adus. Daca nu se schimba nimic la mine si eu o sa am o fetita.... si la cat de dragalas e baietelul tau sa stii ca am pus ochii pe el yes.gif asa ca ai o posibila nora deja hug.gif
ingerul_alb
Ai dreptate Miosa insa dr pediatru nu a venit niciodata acasa asa ca nu am avut ce face decat sa ma duc eu la ea...asat este...e o super dr dar nu se duce niciodata la domiciliul bebelului.
ingerul_alb
Eu am inteles Rody....merci notworthy.gif
looloo
QUOTE(radu simona @ Dec 15 2009, 01:02 PM) *
buna diminiata fetelor mai am 2 zile pana la evenimentul cel mare si m-am lipit de un curet ca m-am instrambat toata gura e stranba ochiul imi curge nici nu mai stiu ce sa fac de dormit nui pot sa dorm is terminata si emotiile sunt foarte mari ,felicitari raluca ai o fetita spendida e o frumusete sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa

uoffff. nu te mai nelinisti in privinta marii intalniri. agiti bebicul. cat despre celelalte... of, of, si iar of. ptr ochi poti sa folosesti kanamicina sulfat (unguent oftalmic). este foarte, foarte bun si din cate stiu eu tot din asta se da si bebilor la ochisori imediat dupa ce se nasc sa nu se usuce ochisorii. cat priveste somnul... cred ca acum toate avem o problema. eu zic ca dorm, dar de fapt mai mult visez tampenii pe care mi le aduc aminte daca sunt mari, sau nu daca sunt tampenii mai mici laugh.gif .

QUOTE(danna68 @ Dec 15 2009, 01:16 PM) *
a nascut azinoapte la 2.05, fetita asa cum a zis, are 3370 gr. azi merg sa o vad si eu, a nascut destul de greu din cate mi-a povestit, insa acum sunt bine amandoua, va pup si nastere usoara tuturor floare2.gif

danna, transmite-i ca suntem toate alaturi de ea si ca ii dorim multa sanatate ei si bebelinei si le asteptam pe amandoua aici. vrem neaparat sa facem cunostinta cu bebica, ca si asa avem cam putine rasfatate pe aici. mai avem nevoie ca sa aiba baietii nostri pe cine sa ubeasca liwlol.gif)

QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 04:47 PM) *
Buna fetelor...vai ce frumos a nins afara si s-a pus si zapada...azi mi-am scos pitica afara sa faca cunostinta cu zapada...i-am dat cu putina zapada pe nasuc si sa vedeti cum se stramba,a fost haioasa rau dar sigur i-a placut pt ca nu a plans....acum m-a laut o durere de burta rau de tot...de aseara mi-a venit ciclul si ma doare burtica,azi noapte am luat eu o pastiluta sa pot dormi si eu cat de cat iar acum vad ca ma lau iar durerea...sincer chiar nu mi-a fost dor de durerile astea pe care le urasc si din nefericire le am in fiecare luna...ieri dupa masa trebuia sa ma duc si la ginecolog la control dar daca a venit "monstruletul"nu m-am mai dus si sper sa-mi treaca pana nu pleaca dr in concediu ca sa ma pot duce si eu la contro...hai ca deja v-am plictisit,FELICITARI pentru cele 500 de pagini si FELICITARI proaspetei mamici.va poop

nu ne-ai plictisit. incearca ptr durerile de burta si sa tii o sticla cu apa calda (fierbinte, cat suporti) la burta sau la spate, depinde unde este mai puternica durerea. ajuta si asta. trebuia sa ii faci o poza bebelinei cu zapada pe nas. taaare as fi vrut sa o vad si eu ce reactie a avut.

QUOTE(raluca4p @ Dec 15 2009, 08:12 PM) *
in ziua operatiei, cat am stat la reanimare am avut toata ziua perfuzii in care mi-au bagat mia intai ketonal si apoi algocalmin.
va multumesc fetelor pentru urari si aveti dreptate, tati este topit - desi isi dorea un baietel.
Inainte sa raman insarcinata am avut 51 kg, la nastere ajunsesem la 62 gk iar azi dimineata m-am cantarit si am 55 kg. Alaptez si sper sa am lapte cat mai mult timp.
va pupic pe toate.

pai in privinta kilogramelor, stai foarte bine! si poate sa zica cine ce o zice, dar ca "fata lu' tata"... nu e nimeni. nici macar baietelul. asta se stie de cand e lumea si pamantul. tatal meu si acum e suparat ca nu fac fata. si i-am zis ca nu il las sa imi vada baiatul. si atunci, foarte prompt: ce, ai innebunit? lasa ca am o fata. e bine ca am si un baiat acum.

QUOTE(rody_ms @ Dec 15 2009, 08:33 PM) *
Acolo s-a chinuit saraca doctorita sa o masoare pe bebelina si deabia a reusit. A zis ca e foarte activa si da intr-una din piciorus si dupa cum se prezinta ar mai vrea sa stea acolo. Placenta e in stare foarte buna, lichid este, doar ca nu mi-a spus greutatea, doar ca sa stau linistita ca va avea in jur de 3 kg la nastere si dupa cum se prezinta eco, mergem pe nastere naturala si sa nu ma mai gandesc la cezariana.Singura problema care ar putea declansa nasterea mai repede de termen este colul care este foarte deschis. Asa ca daca in 2 saptamani nu nasc trebuie sa mergem din nou la control. Acuma sper ca nu v-am plictisit prea tare si mai trimiteti-ma sa actualizez din nou listuta rolleyes.gif
Va pup dragele mele tzuc.gif si ma bucur enorm ca a mai crescut activitatea pe aici

auzi, rody, ia vezi cum faci sa nu o mai comiti asa des. eu una m-am invatat minte. pe bune. si acum imi fac reprosuri ca daca nu ma chinuiam atat cu scoala si cu inspectia lu' peste nu bagam antibiotic si alte medicamente in mine ca sa il tin pe bebe in burta.
e bine ca bebelina este activa. ete parca vad ca facem si echipa de fotbal ptr fete, iar baietii ii punem in galerie liwlol.gif)
si mie la fel mi-a zis, ca daca nu nasc in 2 saptamani, ne vedem la control. dar voiam sa stiu: apuc doua saptamani, sau nu? una vad ca a trecut fara evenimente. sa vedem daca trece si a doua. si eu am colul deschis de tot si bebe este foarte jos.
si nu mai zice de plictiseala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

miosa, pentru avatar este usor. intri in my controls (este in stanga pe dunga unde in dreapta scrie numele cu care esti logata). si acolo ai o optiune "edit avatar settings". dai acolo click, si dupa aia dai click pe "Upload a new image from your computer" si pe browse. iti cauti imaginea pe care vrei sa o pui, si dai save, parca. si cu asta cam gata.
looloo
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 09:04 PM) *
Ai dreptate Miosa insa dr pediatru nu a venit niciodata acasa asa ca nu am avut ce face decat sa ma duc eu la ea...asat este...e o super dr dar nu se duce niciodata la domiciliul bebelului.

doamne, cat e de mumoasa denise. e superba. si are niste ochisori mari in fotografia de la semnatura... si cu rozul ala portocaliu... este o FRUMOASA!!!!. dupa ce il vezi pe baiatul meu, ne intalnim sa discutam despre "viitorul copiilor"? liwlol.gif)) sa stii ca sunt buna ca soacra, ca nu vreau sa fiu ca soacra-mea liwlol.gif))
ingerul_alb
ok looloo ramane sa stabili detalile floare2.gif
danna2009
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 03:43 PM) *
Asa e rody,ai dreptate...cam putina activitate pe aici,pai ce faceti fetelor,dormiti?????Haideti scoateti nasul la zapada sa va inviorati si apoi faceti prezenta si pe aici.... floare2.gif


Am iesit foarte putin pe-afara acum.E frig si viscoleste pe-aici.Am incercat sa ma joc cu Nero,cainele nostru ,prin curte,dar nu am reusit sa stau pe-afara decat cateva minute...
Am si eu o intrebare:daca totul a fost ok la ultimul control(acum 3 sapt) si medicul mi-a zis ca ne vedem la spital cand incepe travaliul,sa ma impacientez ptr ca nu m-a mai chemat la control,sau e un semn ca totul e ok si nu era nevoie?Nu vreau sa fiu pisaloaga si nici sa ma sperii aiurea,sa inventez probleme unde nu sunt,dar citind pe aici observ ca voi va tot duceti la control...Asteptarea mi se pare lunga...Mi-a zis ca voi naste natural,ca s-a asezat corect si rezultatele la probele luate au fost ok...Sa stau linistita si sa astept inceperea travaliului,sau sa ma duc maine dimineata pana la spital,la maternitatea Polizu,ptr un control?La cabinetul dumnealui,unde am mers de obicei nu am mai prins programare ,dansul este foarte solicitat...
rody_ms
QUOTE(danna2009 @ Dec 15 2009, 09:36 PM) *
Am iesit foarte putin pe-afara acum.E frig si viscoleste pe-aici.Am incercat sa ma joc cu Nero,cainele nostru ,prin curte,dar nu am reusit sa stau pe-afara decat cateva minute...
Am si eu o intrebare:daca totul a fost ok la ultimul control(acum 3 sapt) si medicul mi-a zis ca ne vedem la spital cand incepe travaliul,sa ma impacientez ptr ca nu m-a mai chemat la control,sau e un semn ca totul e ok si nu era nevoie?Nu vreau sa fiu pisaloaga si nici sa ma sperii aiurea,sa inventez probleme unde nu sunt,dar citind pe aici observ ca voi va tot duceti la control...Asteptarea mi se pare lunga...Mi-a zis ca voi naste natural,ca s-a asezat corect si rezultatele la probele luate au fost ok...Sa stau linistita si sa astept inceperea travaliului,sau sa ma duc maine dimineata pana la spital,la maternitatea Polizu,ptr un control?La cabinetul dumnealui,unde am mers de obicei nu am mai prins programare ,dansul este foarte solicitat...

decat sa stai asa nelinistita, eu zic sa mergi maine la control. Si nu te mai gandii aiurea ca nu iti face bine. Si eu am asteptat o luna pana azi de la ultimul control. Medicul tau ce ti-a spus? te asista el la nastere sau nasti cu cine e de garda?
rody_ms
QUOTE(looloo @ Dec 15 2009, 09:08 PM) *
doamne, cat e de mumoasa denise. e superba. si are niste ochisori mari in fotografia de la semnatura... si cu rozul ala portocaliu... este o FRUMOASA!!!!. dupa ce il vezi pe baiatul meu, ne intalnim sa discutam despre "viitorul copiilor"? liwlol.gif)) sa stii ca sunt buna ca soacra, ca nu vreau sa fiu ca soacra-mea liwlol.gif))

Aha.... uite o viitoare pereche nanner.gif
Looloo.... si daca baiatul tau o sa vrea sa se uite dupa fata mea ce faci ? liwlol.gif
rody_ms
QUOTE(looloo @ Dec 15 2009, 09:05 PM) *
auzi, rody, ia vezi cum faci sa nu o mai comiti asa des. eu una m-am invatat minte. pe bune. si acum imi fac reprosuri ca daca nu ma chinuiam atat cu scoala si cu inspectia lu' peste nu bagam antibiotic si alte medicamente in mine ca sa il tin pe bebe in burta.
e bine ca bebelina este activa. ete parca vad ca facem si echipa de fotbal ptr fete, iar baietii ii punem in galerie liwlol.gif)
si mie la fel mi-a zis, ca daca nu nasc in 2 saptamani, ne vedem la control. dar voiam sa stiu: apuc doua saptamani, sau nu? una vad ca a trecut fara evenimente. sa vedem daca trece si a doua. si eu am colul deschis de tot si bebe este foarte jos.
si nu mai zice de plictiseala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Looloo draga eu comit doar cumparaturi, mancare, curatenie..... si nu am voie nici macar pe astea sa le comit.Si in ultimele 7 saptamani am fost foarte cuminte ca sa ajung cat mai aproape de termen si imi amintesc cat munceai tu si te pregateai sa iasa bine inspectia si ma enervai ca nu erai cumintica de tot. Acum ma bucur esti tu ceea care imi spune sa fiu cuminte. Oricum stai linistita, am mai comis azi ce era de comis ca sa fie totul.... aproape ... pregatit. Azi mi-a platit ratele, consumurile si in sfarsit am cumparat salteaua pt patut. a mai ramas de cumparat vanita pe care o cumpara tati. In rest deacuma cumintica si mai raman de facut doar pregatirile pt sarbatori. liwlol.gif Curatenia o face iuby, iar sarmalele mama mea
looloo
QUOTE(danna2009 @ Dec 15 2009, 09:36 PM) *
Am iesit foarte putin pe-afara acum.E frig si viscoleste pe-aici.Am incercat sa ma joc cu Nero,cainele nostru ,prin curte,dar nu am reusit sa stau pe-afara decat cateva minute...
Am si eu o intrebare:daca totul a fost ok la ultimul control(acum 3 sapt) si medicul mi-a zis ca ne vedem la spital cand incepe travaliul,sa ma impacientez ptr ca nu m-a mai chemat la control,sau e un semn ca totul e ok si nu era nevoie?Nu vreau sa fiu pisaloaga si nici sa ma sperii aiurea,sa inventez probleme unde nu sunt,dar citind pe aici observ ca voi va tot duceti la control...Asteptarea mi se pare lunga...Mi-a zis ca voi naste natural,ca s-a asezat corect si rezultatele la probele luate au fost ok...Sa stau linistita si sa astept inceperea travaliului,sau sa ma duc maine dimineata pana la spital,la maternitatea Polizu,ptr un control?La cabinetul dumnealui,unde am mers de obicei nu am mai prins programare ,dansul este foarte solicitat...

dana, daca ai facut si toate analizele si au iesit bine, iar el ti-a zis ca va vedeti la spital cand vei naste, nu cred ca are rost sa te sperii. eu una am facut control ptr ca am stat si in spital internata o saptaman si am avut probleme cu colul, de asta m-a chemat mai des. rody a explicat si ea, de ce a fost la control. daca tu crezi ca ai nevoie sa iti faci un controll chiar si pentru simplul fapt ca vrei sa stii ca totul a ramas in regula, du-te la doctor, nu astepta. uneori intuitia apare ea din vreo cauza. dar daca tu simti ca este totul bine, stai linistita. cu cat iti faci mai multe ganduri, cu atat te vei simti mai nelinistita si ii transmiti si lui bebe starea de neliniste.

QUOTE(rody_ms @ Dec 15 2009, 10:13 PM) *
Aha.... uite o viitoare pereche nanner.gif
Looloo.... si daca baiatul tau o sa vrea sa se uite dupa fata mea ce faci ? liwlol.gif

pai... nu stiu. o sa il las pe el sa aleaga. pot sa ma pun contra dorintelor sale? nu stii vorba? te pui gica contra gustului omului? nicio sansa. dar ce te faci daca nu i-o place fetei tale de baiatul mieu? iar lui i-o place? sa vezi atunci telenovea in toata regula liwlol.gif) parca vad ca vine un alt baiat si fura amandoua fetele: si pe a ta, si pe a lui inger alb. si baiatul meu ramane cu mamitica sa-i caute o fata liwlol.gif) (ptiu, ptiu, doamne fereste. doar n-o sta dupa fusta ma-sii ca il bat eu daca e tolomac asa).
si ii bine ca n-o comiti rau. asa, fii cumintica sa nu ajungi ca mine, sa te cuminteasca bebe laugh.gif

la noi s-a oprit ninsoarea. toata ziua a nins, dar a viscolit si nu s-a asezat cum trebuie. era asa de frumoooos. as fi iesit si eu afar, dar mi-a fost frica, ptr ca sotul este de servici astazi si vine abia maine pe la ora 15.00 acasa. mi-a fost frica sa nu fac vreo prostie si sa vina bebe in seara asta iar eu sa fiu singura. nu mi-a picat prea bine ca maica-mea nu a zis sa vina sa doarma la mine, dar nici eu nu i-am zis ca dupa zice iar ca sunt rasfatata si ma enerveaza. oi fi eu intr-adevar inchipuita? vreau prea multa atentie? e adevarat ca sta destul de aproape, dar tot face jumatate de ora (asta daca se misca in graba mare) pana ajunge la mine de cand o sun.
gata, scrisei destul. ma duc sa manac niste sendvisuri facute la aparat. mmmmm laugh.gif
bety_dumy
QUOTE(rody_ms @ Dec 15 2009, 07:50 PM) *
nervi.gif mi-am amintit ce vroiam sa mai scriu. Draga mea Bety nu iti mai face griji cu privinta la insuratoarea baiatului. Avem destule fetite. Uitate pe listuta sa vezi cate are mosul de adus. Daca nu se schimba nimic la mine si eu o sa am o fetita.... si la cat de dragalas e baietelul tau sa stii ca am pus ochii pe el yes.gif asa ca ai o posibila nora deja hug.gif

atunci ma linistesc.........inseamna ca isi gaseste el vreo fata pe aici. partners.gif

QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 08:04 PM) *
Ai dreptate Miosa insa dr pediatru nu a venit niciodata acasa asa ca nu am avut ce face decat sa ma duc eu la ea...asat este...e o super dr dar nu se duce niciodata la domiciliul bebelului.

la mine a venit acasa,maine as vrea sa o chem iar bebelusul meu tot are niste bubite pe corp daca pana acum erau ca o iritatie de ieri am vazut ca i-au aparut unele ca un cos(au ceva alb in interior) trebuie sa vad ce sunt cu ele.
rody_ms
QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 09:05 PM) *
Eu am inteles Rody....merci notworthy.gif

doamne cat e de dulce ingerasul tau hug.gif
anaandreea
QUOTE(MIOSA @ Dec 15 2009, 01:16 PM) *
multam de sfat
ii voi telefona doctorului sa-l intreb...........poate are el un stoc secret pentru pacientele lui si ma rezolva daca nu.....am cam pus-o

dar tu parca erai mamica de ianuarie? ce s-a intamplat de nasti in decembrie?ti-au gresit data? si de ce nastere provocata ca vad ca ai 38 saptamani
scz ca te intreb asa direct


Conform UM am DPN pe 29 decembrie, dar cand am intrat prima oara pe acest site stiam de la ecografii ca DPN-ul va fi 11 ianuarie, de aceea am intrat la Mamici de Ianuarie. Apoi am realizat ca la eco bebe poate sa fie mai mare sau mai mic, si data se ia in functie de UM asa ca sunt mamica de Decembrie undercover liwlol.gif

Nasterea va fi provocata deoarece bebe are o mica problema si va trebui monitorizat in primele momente, iar eu nu voi naste in orasul in care locuiesc (nu au dotari la sectia de neonatologie) de aceea nu pot astepta sa ma apuce durerile ca sa fac un drum de 120 km prin zapada sa ajung la spital... Plus ca sunt nascuta pe 24 decembrie smile.gif
anaandreea
Am vazut ca aici sunt cateva mamici care au nascut sau urmeaza sa nasca la Maternitatea Cuza Voda, Iasi. Eu nu sunt din Iasi insa voi naste acolo (natural) si as vrea tare mult sa-mi spuneti care este politica spitalului in legatura cu vizitele, asistarea tatalui (sau a altei persoane) la nastere, ce trebuie sa iau in bagaj, daca exista posibilitatea sa stau in rezerva, cat se da la doctor/moasa/asistenta etc si orice alta informatie. Va rog mult, doctorita mea a hotarat pe ultima suta de metri ca e mai bine sa nasc la Iasi deoarece s-ar putea sa apara niste complicatii. Multumesc!
danna2009
QUOTE(rody_ms @ Dec 15 2009, 08:10 PM) *
decat sa stai asa nelinistita, eu zic sa mergi maine la control. Si nu te mai gandii aiurea ca nu iti face bine. Si eu am asteptat o luna pana azi de la ultimul control. Medicul tau ce ti-a spus? te asista el la nastere sau nasti cu cine e de garda?


Ai asteptat o luna si tu?Asta e linistitor ptr mine.Ma simt bine,bebelina se zbenguie in burtica,dar am vazut ca fetele au mers mai des la medic in ultima perioada a sarcinii,de aceea m-au apucat gandurile.Dumnealui mi-a zis ca ne vedem la spita,nu mai e cazul sa ne vedem la cabinet.Dl doctor mi-a precizat ca atunci cand am travaliu sa merg la camera de garda la Polizu si sa spun ca sunt pacienta dumnealui si va fi anuntat sa vina.A ramas stabilit ca dansul ma asista,ptr ca mi-a urmarit sarcina toata perioada.Dumnealui mi-a facut si amniocenteza ptr ca imi iesise DRY Test cu pericol sindrom Down din cauza varstei,probabil...Am uitat sa precizez ca am 39 de ani smile.gif.Rezultatele amnio au fost ok,sarcina a fost ok,fara probleme(am facut f multe analize,probabil si voi!) si acum va imaginati cu cata nerabdare asteptam si eu si sotul meu sa ne intalnim cu minunea cea mica!
Tu ai mers la spital cand s-a declansat travaliul?Cum ti-ai dat seama?Multumesc pentru ca mi-ai raspuns.Mi-a facut chiar bine sa aflu ca si tu ai asteptat o luna fara control...smile.gif
rody_ms
QUOTE(danna2009 @ Dec 16 2009, 12:10 AM) *
Ai asteptat o luna si tu?Asta e linistitor ptr mine.Ma simt bine,bebelina se zbenguie in burtica,dar am vazut ca fetele au mers mai des la medic in ultima perioada a sarcinii,de aceea m-au apucat gandurile.Dumnealui mi-a zis ca ne vedem la spita,nu mai e cazul sa ne vedem la cabinet.Dl doctor mi-a precizat ca atunci cand am travaliu sa merg la camera de garda la Polizu si sa spun ca sunt pacienta dumnealui si va fi anuntat sa vina.A ramas stabilit ca dansul ma asista,ptr ca mi-a urmarit sarcina toata perioada.Dumnealui mi-a facut si amniocenteza ptr ca imi iesise DRY Test cu pericol sindrom Down din cauza varstei,probabil...Am uitat sa precizez ca am 39 de ani smile.gif.Rezultatele amnio au fost ok,sarcina a fost ok,fara probleme(am facut f multe analize,probabil si voi!) si acum va imaginati cu cata nerabdare asteptam si eu si sotul meu sa ne intalnim cu minunea cea mica!
Tu ai mers la spital cand s-a declansat travaliul?Cum ti-ai dat seama?Multumesc pentru ca mi-ai raspuns.Mi-a facut chiar bine sa aflu ca si tu ai asteptat o luna fara control...smile.gif

Cat timp simti ca bebe se zbenguieste in burtica e foarte bine. in ce priveste varsta multi ani inainte. Te inteleg cand spui ca esti nerabdatoare si ca ai trecut prin foarte mute analize. Eu am 41 de ani si la fel am facut toate testele pe care mi le-au cerut medicii sa le fac. Singura care nu am facut-o a fost amniocenteza si chiar daca mi-a cerea cineva sa o fac as fii refuzat-o. Singura problema si care mi-a dat emotii mari in ce priveste pastrarea sarcinii a fost operatia de colecist pe care a trebuit sa o fac cand aveam 22 de saptamani. Daca la varsta asta a vrut DD sa facem bebei atunci sunt sigura ca vor fii niste bebei sanatosi si mult mai deosebiti fata de altii. Suntem ceva mai mature si si probabil ne facem foarte multe griji. Dupa controlul de azi pot sa spun ca m-am linistit si astept din moment in moment declansarea travaliului. Ca o fii azi ,ca o fii saptamana viitoare, cand vrea bebelina mea sa iasa eu o astept cu bratele deschise.
In concluzie inca nu mi-i s-a declansat travaliul, doar ca dupa cum imi spunea doctorita mea, sunt deja dilatata.
Si eu m-am mirat acum o luna cand mi-a spus doctorita ca ne vedem peste o luna. Ma asteptam sa ma cheme mai des la control ca si pe restul fetelor, dar se pare ca fiecare medic cu metodele lui.
Esti la primul copil sau mai ai acasa vre-o unul ?
rody_ms
Lista mamici decembrie 2009

LISTA MAMICI SI BEBEI

tutulica – Matei Cristian data nasterii 23 oct -2,160 kg 45 cm
ingerul alb – Denise Ana Maria – data nasterii 2 noiembrie
ramona z - Ayman Ahmed - data nasterii 20 noiembrie, 3,750 kg, nastere naturala
Nicsor – - Mihnea Gabriel 24 noiembrie, 3,420 kg, 49,5 cm
Adaadriana – Cosmin Stefan, 3,700kg,53cm
Mar59ro - Miriam Ayline 27 noiembrie, 3,500 kg, 52 cm, cezariana
bety dumy - Silviu Constantin- 3 decembrie, 3,400kg, natural
liana - Naomi - 3 decembrie, 4.300 kg, 55cm, natural
laura07 - 1 dec - Stefan Alexandru - 3,450 kg, 51 cm, cezariana
Soricica84 – 14 dec - Raul Andrei - 9 decembrie, 3,500 kg, 55 cm, natural
raluca4p - Natalia Maria - ???decembrie, 2,950 kg, 47 cm, cezariana
Tinkerbell - Arina- 15 decembrie, 3,370, natural


LISTA MAMICI CU BURTICI
Katrin - 18 dec - fetita.gif Gloria
larysa 25 – 25 dec - Luca Andrei
looloo – 31 dec - Teodor Stefan - Maternitatea Buzau - dr. Stoica Gratiela
loryfel - 24 dec - Petronius Sebastian - Brasov - Materniatea Brasov
aurassha - 23 dec - Eva Maria - Bucuresti- Filantropia
radu simona – 25 dec
Rody_ms – 1 ian - fetita.gif - Maternitatea veche Tg Mures
OAna22 - 25 dec- 1 ian - barza.gif
TINA_MRVL ? dec - barza.gif
Raly 12 dec - Bianca - Spitalul Sf Pantelimon Bucuresti - dr. Irina Pacu
lolitaa - 25 dec - barza.gif
ruxy80 - 04 ian Evelina Maria
MIOSA - 29 dec - Anca Maria- Bucuresti Prelungirea Ghencea - Materniatea CFR2
masada - 19 dec - Cristian Matei - Spitalul Cuza Voda Iasi
annitado -24 dec - Roxana - Vatra Dornei-Maternitatea Bistrita
oproiu 23 dec - barza.gif Spitalul Polizu, Bucuresti, dr Lemnete Gabriel
giulia26it - 8 dec
danna2009 - 2 dec - Daria Ana Maria - Maternitatea polizu, dr.Horia Cioflan
roxana marius - 8 dec, Gabriela Cosmina, Maternitatea Cuza Voda, Iasi
Izabellax3 - 31 dec - Darius Constantin - Spital Ilfov
Rox12 - 26 dec - Bogdan Cristian - Maternitatea Filantropia
mela 74 - 25 dec - fetita.gif
Zamorica - 27 dec
Gabryelle – 31 dec – Cristian Stefan - Filantropia, dr. Maria Bari

Lista mamici cu burtici pe care le rugam sa mai intre din cand in cand pe forum

clauditza
Mami Irina
pisicul
irina m
dumy 82
laurette
roxanna
liaana
alex2009
little bebe
Inutza – 12 dec
Ioana31 – 15 dec
Oana georgiana - 18 dec
thaisa - 15 dec
danna68
QUOTE(raly @ Dec 15 2009, 12:20 PM) *
felicitari si multa, multa sanatate din partea noastra, atat pt mamica cat si pt pitica!
multumim mult ca ne aduci vesti si te rugam sa ii transmiti toate gandurile noastre bune.
trandafir.gif



QUOTE(bety_dumy @ Dec 15 2009, 01:17 PM) *
te asteptam,sa-i urezi multa sanatate ei si bebelusului ei.
se apropie timpul.......sa ai parte de nastere usoara si un bebelus sanatos

hmmmm,nu prea stiu......ca de baut nu am voie........dar virtual ciocnesc un paharel floare2.gif



QUOTE(ingerul_alb @ Dec 15 2009, 02:47 PM) *
Buna fetelor...vai ce frumos a nins afara si s-a pus si zapada...azi mi-am scos pitica afara sa faca cunostinta cu zapada...i-am dat cu putina zapada pe nasuc si sa vedeti cum se stramba,a fost haioasa rau dar sigur i-a placut pt ca nu a plans....acum m-a laut o durere de burta rau de tot...de aseara mi-a venit ciclul si ma doare burtica,azi noapte am luat eu o pastiluta sa pot dormi si eu cat de cat iar acum vad ca ma lau iar durerea...sincer chiar nu mi-a fost dor de durerile astea pe care le urasc si din nefericire le am in fiecare luna...ieri dupa masa trebuia sa ma duc si la ginecolog la control dar daca a venit "monstruletul"nu m-am mai dus si sper sa-mi treaca pana nu pleaca dr in concediu ca sa ma pot duce si eu la contro...hai ca deja v-am plictisit,FELICITARI pentru cele 500 de pagini si FELICITARI proaspetei mamici.va poop



QUOTE(Rox12 @ Dec 15 2009, 06:08 PM) *
FELICITARI BURTICI SI MAMICI PT CELE 500 DE PAGINI floare2.gif floare2.gif floare2.gif
FELICITARI NOII MAMICI,REFACERE USOARA SI BEBE SANATOS. floare2.gif



QUOTE(looloo @ Dec 15 2009, 07:05 PM) *
uoffff. nu te mai nelinisti in privinta marii intalniri. agiti bebicul. cat despre celelalte... of, of, si iar of. ptr ochi poti sa folosesti kanamicina sulfat (unguent oftalmic). este foarte, foarte bun si din cate stiu eu tot din asta se da si bebilor la ochisori imediat dupa ce se nasc sa nu se usuce ochisorii. cat priveste somnul... cred ca acum toate avem o problema. eu zic ca dorm, dar de fapt mai mult visez tampenii pe care mi le aduc aminte daca sunt mari, sau nu daca sunt tampenii mai mici laugh.gif .
danna, transmite-i ca suntem toate alaturi de ea si ca ii dorim multa sanatate ei si bebelinei si le asteptam pe amandoua aici. vrem neaparat sa facem cunostinta cu bebica, ca si asa avem cam putine rasfatate pe aici. mai avem nevoie ca sa aiba baietii nostri pe cine sa ubeasca liwlol.gif)
nu ne-ai plictisit. incearca ptr durerile de burta si sa tii o sticla cu apa calda (fierbinte, cat suporti) la burta sau la spate, depinde unde este mai puternica durerea. ajuta si asta. trebuia sa ii faci o poza bebelinei cu zapada pe nas. taaare as fi vrut sa o vad si eu ce reactie a avut.
pai in privinta kilogramelor, stai foarte bine! si poate sa zica cine ce o zice, dar ca "fata lu' tata"... nu e nimeni. nici macar baietelul. asta se stie de cand e lumea si pamantul. tatal meu si acum e suparat ca nu fac fata. si i-am zis ca nu il las sa imi vada baiatul. si atunci, foarte prompt: ce, ai innebunit? lasa ca am o fata. e bine ca am si un baiat acum.
auzi, rody, ia vezi cum faci sa nu o mai comiti asa des. eu una m-am invatat minte. pe bune. si acum imi fac reprosuri ca daca nu ma chinuiam atat cu scoala si cu inspectia lu' peste nu bagam antibiotic si alte medicamente in mine ca sa il tin pe bebe in burta.
e bine ca bebelina este activa. ete parca vad ca facem si echipa de fotbal ptr fete, iar baietii ii punem in galerie liwlol.gif)
si mie la fel mi-a zis, ca daca nu nasc in 2 saptamani, ne vedem la control. dar voiam sa stiu: apuc doua saptamani, sau nu? una vad ca a trecut fara evenimente. sa vedem daca trece si a doua. si eu am colul deschis de tot si bebe este foarte jos.
si nu mai zice de plictiseala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

miosa, pentru avatar este usor. intri in my controls (este in stanga pe dunga unde in dreapta scrie numele cu care esti logata). si acolo ai o optiune "edit avatar settings". dai acolo click, si dupa aia dai click pe "Upload a new image from your computer" si pe browse. iti cauti imaginea pe care vrei sa o pui, si dai save, parca. si cu asta cam gata.

multumim tuturor, arina a promis ca intra sa va povesteasca si ea cand ajunge acasa, deocamdata bebita este grasunica si dulcica foc si este sanatoasa ceea ce este cel mai important, chiar sa bucurat cand i-am transmis urarile voastre si mi-a spus sa va pup pe toate floare2.gif nastere usoara fetelor si bebei sanatosi
Cristina_Yannis
QUOTE(danna68 @ Dec 15 2009, 11:31 AM) *
nici la Elias nu aveau ... deci e foarte bine ca ai gasit, nastere usoara si un bebe sanatos floare2.gif


Buna burticute de decembrie floare2.gif floare2.gif floare2.gif ...scuze ca ma bag si eu in seama......sunt la Mamici de Ianuarie....si va mai citesc din cand in cand si mai ales imi place sa va vad bebelushii.... Dana am o intrebare: cand la Elias nu aveau Oxitocina? pentru ca eu am vorbit cu dr mea si mi-a spus ca au primit,am vorbit cu ea pe 3 dec.....mi se pare ciudat acum ... oFloare1.gif
danna68
QUOTE(Cristina_Yannis @ Dec 15 2009, 11:57 PM) *
Buna burticute de decembrie floare2.gif floare2.gif floare2.gif ...scuze ca ma bag si eu in seama......sunt la Mamici de Ianuarie....si va mai citesc din cand in cand si mai ales imi place sa va vad bebelushii.... Dana am o intrebare: cand la Elias nu aveau Oxitocina? pentru ca eu am vorbit cu dr mea si mi-a spus ca au primit,am vorbit cu ea pe 3 dec.....mi se pare ciudat acum ... oFloare1.gif

buna, noaptea trecuta a nascut una din fetele de la voi Tinkerbell si ne-au trimis sa-i cumparam ptr ca a spus asistenta ca ei au avut dar s-a terminat, logic ca nu am gasit oricat ne-am stresat ... insa am "rezolvat" tot acolo .. banuiesti tu cum blush.gif oricum as fi preferat sa stiu din timp si nu mai batea sotul ei drumurile ... daca gasesti pe undeva poti procura, daca nu rezolvi si acolo ... acum nu stiu cum procedeaza dr ta, ptr ca la ea dr a venit aproape de final, a nascut cu el, dar rezidenta a fost cea care a stat cu ea ore intregi pana a ajuns la nastere ... tzuc.gif
danna2009
QUOTE(rody_ms @ Dec 15 2009, 10:36 PM) *
Cat timp simti ca bebe se zbenguieste in burtica e foarte bine. in ce priveste varsta multi ani inainte. Te inteleg cand spui ca esti nerabdatoare si ca ai trecut prin foarte mute analize. Eu am 41 de ani si la fel am facut toate testele pe care mi le-au cerut medicii sa le fac. Singura care nu am facut-o a fost amniocenteza si chiar daca mi-a cerea cineva sa o fac as fii refuzat-o. Singura problema si care mi-a dat emotii mari in ce priveste pastrarea sarcinii a fost operatia de colecist pe care a trebuit sa o fac cand aveam 22 de saptamani. Daca la varsta asta a vrut DD sa facem bebei atunci sunt sigura ca vor fii niste bebei sanatosi si mult mai deosebiti fata de altii. Suntem ceva mai mature si si probabil ne facem foarte multe griji. Dupa controlul de azi pot sa spun ca m-am linistit si astept din moment in moment declansarea travaliului. Ca o fii azi ,ca o fii saptamana viitoare, cand vrea bebelina mea sa iasa eu o astept cu bratele deschise.
In concluzie inca nu mi-i s-a declansat travaliul, doar ca dupa cum imi spunea doctorita mea, sunt deja dilatata.
Si eu m-am mirat acum o luna cand mi-a spus doctorita ca ne vedem peste o luna. Ma asteptam sa ma cheme mai des la control ca si pe restul fetelor, dar se pare ca fiecare medic cu metodele lui.
Esti la primul copil sau mai ai acasa vre-o unul ?

PRIMUL!!!O FETITA!DARIA ANNA MARIA:) !Anul trecut am pierdut o sarcina sad.gif...Poate de aceea sunt mai grijulie acum..Am racit atunci..in luna a 3-a s-a intamplat...Cat despre faptul ca se misca asa ma gandeam si eu:ca atata timp cat bebelina se zbenguie e ok!:)Am inteles ca nu ai nascut nici tu inca...Tu probabil ai stiut data ultimei menstruatii...Eu nu am stiut exact data ultimului ciclu si de aici incurcaturile cu DPN 9dec si apoi 2 dec stabilita ecografic in trim2 respectiv 3...Medicul meu nu era de acord cu ce a zis dr de la eco..,dansul a zis ca nu poate fi asa...Dupa spusele dumnealui si ce a vazut la eco facuta de dansul sunt in saptamana 40(am inceput-o duminica..)Astept din clipa in clipa sa nasc..Spui ca si tu ai o varsta mai... inteleapta:),deci ma intelegi cat sunt de nerabdatoare sa ma intalnesc cu miracolul nostru !Voi mai avea insa rabdare...Pe-aici ninge,e viscol,azi au fost blocaje in trafic...Nu ai facut amniocenteza ptr ca nu ti-a iesit risc down,probabil...Medicul meu este de exceptie,Horia Cioflan se numeste si lucreaza la Polizu,dar mergem la cabinetul particular al dumnealui...Am avut si am mare incredere in dansul.Ingrijorarea mea ti-am zis ca a venit de la faptul ca de 3 saptamani nu mi-a vazut burtica,dar probabil a vazut dansul ca totul era bine si nu mai este nevoie sa ma consulte la cabinet.Din cauza frigului cred ca nici maine nu ma duc dimineata la medic.Mai bine stau calma si linistita acasa si astept sa se hotarasca bebelina sa iasa:)!Trebuie sa am incredere in DD si sa astept cuminte sosirea sorocului:).Va tin la curent!Observati ca nu am somn..Insomnia e un semn ca se apropie nasterea,asa am citit...De cateva nopti bune nu mai am somn...Stam pana spre dimineata si eu si sotul..ne uitam la filme,stam pe calculator...Somn usor va doresc!Pe maine!
danna2009
QUOTE(danna2009 @ Dec 16 2009, 12:54 AM) *
PRIMUL!!!O FETITA!DARIA ANNA MARIA:) !Anul trecut am pierdut o sarcina sad.gif...Poate de aceea sunt mai grijulie acum..Am racit atunci..in luna a 3-a s-a intamplat...Cat despre faptul ca se misca asa ma gandeam si eu:ca atata timp cat bebelina se zbenguie e ok!:)Am inteles ca nu ai nascut nici tu inca...Tu probabil ai stiut data ultimei menstruatii...Eu nu am stiut exact data ultimului ciclu si de aici incurcaturile cu DPN 9dec si apoi 2 dec stabilita ecografic in trim2 respectiv 3...Medicul meu nu era de acord cu ce a zis dr de la eco..,dansul a zis ca nu poate fi asa...Dupa spusele dumnealui si ce a vazut la eco facuta de dansul sunt in saptamana 40(am inceput-o duminica..)Astept din clipa in clipa sa nasc..Spui ca si tu ai o varsta mai... inteleapta:),deci ma intelegi cat sunt de nerabdatoare sa ma intalnesc cu miracolul nostru !Voi mai avea insa rabdare...Pe-aici ninge,e viscol,azi au fost blocaje in trafic...Nu ai facut amniocenteza ptr ca nu ti-a iesit risc down,probabil...Medicul meu este de exceptie,Horia Cioflan se numeste si lucreaza la Polizu,dar mergem la cabinetul particular al dumnealui...Am avut si am mare incredere in dansul.Ingrijorarea mea ti-am zis ca a venit de la faptul ca de 3 saptamani nu mi-a vazut burtica,dar probabil a vazut dansul ca totul era bine si nu mai este nevoie sa ma consulte la cabinet.Din cauza frigului cred ca nici maine nu ma duc dimineata la medic.Mai bine stau calma si linistita acasa si astept sa se hotarasca bebelina sa iasa:)!Trebuie sa am incredere in DD si sa astept cuminte sosirea sorocului:).Va tin la curent!Observati ca nu am somn..Insomnia e un semn ca se apropie nasterea,asa am citit...De cateva nopti bune nu mai am somn...Stam pana spre dimineata si eu si sotul..ne uitam la filme,stam pe calculator...Somn usor va doresc!Pe maine!

SA INTELEG CA SI TU VEI NASTE NATURAL?DECI VARSTA NU E UN IMPEDIMENT NICI PTR DOCTORITA TA?M-au nelinistit unele persoane ca ar fi bine sa nasc prin cezariana din cauza varstei:(...Eu am zis insa sa merg pe mana doctorului si sa incerc sa nasc natural...I-am cerut cezariana dr ,dar dansul a zis ca nu e cazul si ca e mult mai bine natural...Dr de familie insa mi-a zis sa fac cezariana ptr ca am 39 de ani!
danna68
QUOTE(danna2009 @ Dec 16 2009, 12:59 AM) *
SA INTELEG CA SI TU VEI NASTE NATURAL?DECI VARSTA NU E UN IMPEDIMENT NICI PTR DOCTORITA TA?M-au nelinistit unele persoane ca ar fi bine sa nasc prin cezariana din cauza varstei:(...Eu am zis insa sa merg pe mana doctorului si sa incerc sa nasc natural...I-am cerut cezariana dr ,dar dansul a zis ca nu e cazul si ca e mult mai bine natural...Dr de familie insa mi-a zis sa fac cezariana ptr ca am 39 de ani!

buna, eu tot la 39 de ani am nascut, insa daca nu aveam o prima cezariana dr mi-a spus ca era ok sa nasc natural, insa asa nici nu a vrut sa auda de nastere naturala... dupa cezariana a spus ca probabil as fi nascut foarte usor ... dar nu a vrut sa isi asume nici un risc oFloare1.gif deci nu cred ca tine de varsta, eu prima cezariana am avut-o la 21 de ani oFloare1.gif ... nastere usoara va doresc la toate
MIOSA
QUOTE(danna2009 @ Dec 15 2009, 07:36 PM) *
Am iesit foarte putin pe-afara acum.E frig si viscoleste pe-aici.Am incercat sa ma joc cu Nero,cainele nostru ,prin curte,dar nu am reusit sa stau pe-afara decat cateva minute...
Am si eu o intrebare:daca totul a fost ok la ultimul control(acum 3 sapt) si medicul mi-a zis ca ne vedem la spital cand incepe travaliul,sa ma impacientez ptr ca nu m-a mai chemat la control,sau e un semn ca totul e ok si nu era nevoie?Nu vreau sa fiu pisaloaga si nici sa ma sperii aiurea,sa inventez probleme unde nu sunt,dar citind pe aici observ ca voi va tot duceti la control...Asteptarea mi se pare lunga...Mi-a zis ca voi naste natural,ca s-a asezat corect si rezultatele la probele luate au fost ok...Sa stau linistita si sa astept inceperea travaliului,sau sa ma duc maine dimineata pana la spital,la maternitatea Polizu,ptr un control?La cabinetul dumnealui,unde am mers de obicei nu am mai prins programare ,dansul este foarte solicitat...



si eu am fost pe 7 decembrie la control si mai m-a chmat pe 28 dec ( inainte cu o zi de cezariana), a zis ca lichidul, uterul si toate cele sunt ok
si mie mi-i s-a parut ciudat ca stau 3 saptamani pe ghimpi dar probabil ca doar daca era ceva cu colul sau altceva ne chema mai devreme
oproiu
Neata fetelor,

UPY am facut 39 de sapt! Asa ca bebe al meu poata sa vina oricand! A inceput sa dea semne, dureri, contractii!

Fetelor vreau si eu o parere......in urma controlului de sambata la spital dr a zis sa vin joi sau vineri la spital sau la cabinet la control, dar ultima oara ma durut controlul de am tipat si mi-au dat lacrimile iar dupa aceea 2 zile am avut o scurgere maronie......asa ca nu stiu ce sa fac....sa merg maine la dr sau nu? daca ma doare iar asa de rau?
Offf nu stiu ce sa fac.....as sta sa inceapa travaliu si abia atunci sa merg la spital!

O zi buna
MIOSA


neata fetele frumoasele si grasele,

ce faceti?
loloooo ne-a saturat DD de zapada................na........... vroiam zapada si ne-a dat
aseara a facut soata mea partie in curte si acum este la loc zapada
Calin sta lipit cu nasul de geam si asteapta pranzul ca sa iesim afara

mai nene dar ati tot vorbit ieri, v-ati incuscrit, v-ati aranjat nuntiile copiilor, ati si negociat sa fiti soacre bune.............parca ati fi astia de la PD-L, PNL sau PSD
va tineti de sotii
va inviorat prima zapada .........
fetele de ianuarie bine ati venit la mamici de decembrie...............bafta la nastere si sa aveti bebei sanatosi si cuminti
ce faceti azi? ca de plecat eu nu ma risc sa plec cu masina nicaieri...............in plus tot neamul m-a consemnat la domiciliu.........nu am voie sa ma urc la volan nici pana la piata...........
si speram sa trag o fuga sa mai iau un cadou pt Craciun pt al meu sot ( i-am luat eu ceva dar nu este complet)

azi noapte nu am dormit iar decat 2-3 ore si alea intrerupte..................ai de coaja noastra cand om naste .........o sa fim deja obosite si incercanate................doar sufletelul o sa fie inviorat cand ne-om vedea bebeii....
MIOSA


despre aurrassha mai stiti ceva? nu a mai intrat de cateva zile!!
rody_ms

buna dimineata fetelor, hai la o cafea sau ceai, este pt toata lumea
Miosa draga, mai facut sa rad de dimineata.... noi suntem in partidul mamicilor
La Aurassha ma gandeam si eu azi noapte si la alte fete care nu au mai scris de ceva timp, sa speram ca o sa apara cu vesti bune cat de curand.Si cum esti din Bucuresti si eu zic sa lasi volanul deoparte acum dupa ce am vazui la stiri.
rody_ms
Raluca4p, mamicuta de ianuarie Cristina vrea sa stie unde ai nascut si ar dori sa vorbiti.Se pare ca sotii vostri se cunosc.
rody_ms
QUOTE(oproiu @ Dec 16 2009, 10:28 AM) *
Neata fetelor,

UPY am facut 39 de sapt! Asa ca bebe al meu poata sa vina oricand! A inceput sa dea semne, dureri, contractii!

Fetelor vreau si eu o parere......in urma controlului de sambata la spital dr a zis sa vin joi sau vineri la spital sau la cabinet la control, dar ultima oara ma durut controlul de am tipat si mi-au dat lacrimile iar dupa aceea 2 zile am avut o scurgere maronie......asa ca nu stiu ce sa fac....sa merg maine la dr sau nu? daca ma doare iar asa de rau?
Offf nu stiu ce sa fac.....as sta sa inceapa travaliu si abia atunci sa merg la spital!

O zi buna

felicitari.... se pare ca esti tot mai aproape de marea intalnire. In ce priveste mersul la control, daca te-a chemat mergi. Nu te mai gandii la aceea durere ca se poate repeta. Acum doua luni si pe mine m-a durut putin si ieri imi era groaza sa ma urc pe masa, dar totul a fost ok, nu am simtit nimic, mi-a zis sa stau linistita si pe urma ca pot sa ma ridic> Raspunsul a fost ca e colul deschis. Acuma s-ar putea ca acesta sa fie motivul pt care nu m-a durut, nu a avut unde sa apese ca sa il masoare
rody_ms
QUOTE(danna2009 @ Dec 16 2009, 02:59 AM) *
SA INTELEG CA SI TU VEI NASTE NATURAL?DECI VARSTA NU E UN IMPEDIMENT NICI PTR DOCTORITA TA?M-au nelinistit unele persoane ca ar fi bine sa nasc prin cezariana din cauza varstei:(...Eu am zis insa sa merg pe mana doctorului si sa incerc sa nasc natural...I-am cerut cezariana dr ,dar dansul a zis ca nu e cazul si ca e mult mai bine natural...Dr de familie insa mi-a zis sa fac cezariana ptr ca am 39 de ani!

Draga Danna, lasate pe mana medicului ginecolog, el stie cel mai bine. Si mie mi-a spus doctorita ca din cauza varstei voi face cezariana. Ieri mi-a spus sa mi-i scot din cap, pt ca totul se prezinta bine si nu se mai pune problema. Pot sa nasc linistita natural. La fel mi-a spus si medicul care ma urmarit cat timp am fost internata.. Acuma totul depinde de organismul tau, iar in caz ca apare ceva atunci iti vor face cezariana. Totul e in mintea noastra si in primul rand trebuie sa ne invingem teama de durere. Durerea o intensificam noi gandindune la EA.
soricica84
Buna fetelor!
Ma confrunt si eu cu o problma. Cred ca bebe a facut colici, pentru ca este forte agitat, nu doarme,isi strange piciorusele la piept si nu-i cnvine nimic desi este schimbat si a mancat. apropae toata noaptea nu a dormit si a fost agitat.
Se poate sa aiba colici la doar o saptamana? I-am dat sabsimplex solutie( la indrumarea pediatrului) si ceai de chimen vreau sa-i dau am auzit ca e bun dar totusi nu e prea mic?
Astept parerea voastra si daca mai stiti remedii penru colici va rog sa-mi spuneti.

Multumesc!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.