Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
mela74
Bine v-am regasit mamici cu pitici.
Nu am mai scris de cateva luni, dar cand am avut timp v-am citit. Bine ca inca nu m-ati sters din lista. Intre timp am nascut si eu pe 11 decembrie o fetita de 2850g pe care o cheama Maria Denisa. A vrut sa vina mai repede dar suntem bn.
Colici? lol-craciun.gif suntem la zii cu ei nervi.gif Infacol, espumisan,ceai de colici,nimic nu merge. Avem program ziua si noaptea.
Ne plac degetelele dar nu si suzeta pe care o dam afara cu limbuta. Nu suntem botezata dar sambata rezolvam problema.
in cateva cuvinte am spus cred ca aproape tot. Acum sa va arat si minunea impreuna cu mami si tati.






mela74
In legatura cu tortul, eu am dat comanda de 4 kg pentru 30 persoane. Sper sa ajunga.Preotul il plateste numai nasii, in jur de 200ron au spus de la biserica
masada
buna mamicutelor!
vad ca sunteti tare ocupate cu botezul...la mine a fost suuuuper. nu m-am ocupat de nimic eu, sotul s-a descurcat de
minune cu meniu, tort, etc. pt mine totul a fost o surpriza. petrecerea am facut-o la un salon recent deschis super elegant,
ultima fita. patroana ne-a facut cadou decorarea salii si cadouri pt invitati- un cosulet in forma de fluturasi bleo cu bombonele si pozica bebeului....a fost suuuuper petrecere cu 120 de invitati. am atasat si niste poze de la restaurant ...nush cat se vede k inca n-am invatat sa pun poze kalumea...rushinica mie.
mela ai o minune de fetita...iar poza cu degetelele in gura....e ....coplesitoare...ce mai ...deja e rockerita lol-craciun.gif

va puuuuup pe toate
tutulica
QUOTE(MIOSA @ Jan 28 2010, 06:23 PM) *
fetele la 25 invitati cate kg sa aibe tortul?
ca o sa dau comanda si nu stiu
pleaseeeeeeeeeeeeeee

elena ai o fata superba.........sa-ti traiasca

loloo accept pupicii pentru anca de la teo

ce ciudat sa le zicem pe nume

hai ca mai sunt 2 sapt si ii crestinam

am uitat sa va intreb .............voi cand ati vorbit la biserica pt botez ati platit ceva

ca la noi la Buc platesc parintii o donatie de 100 lei si il mai taxeaza si pe nasul de 300-400 la botez

la voi cum este???

duminica ma vopsesc.............uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
scap de curcubeul din cap
bineinteles ca nu stiu ce culoare ............o sa ma hotarasc la coafor............am renuntat la suvite ca nu imi ieseau nuata aia de blond platinat cenusiu...............ci imi ieseau blond de sapa cum ii zic eu la blondul ala urat

hai pupici si mai vb

noi la 17 persoane am avut un tort de 5,300gr si bineanteles ca a ramas,la biserica am platit programarea 50ron pe care nasi ne-au dat-o inapoi si dupa botez a mai platit tot nasu 100ron la preot si 50ron la pastor .
tutulica
QUOTE(Elena M @ Jan 28 2010, 02:37 PM) *
Multumesc pentru urari tuturor! smile.gif
Si fetita mea facea la fel cand avea o luna acum doarme in patut nu mai vrea la mami pe piept.








Foarte frumusica fetita ta ne poti spune cate kg a avut la nastere m-i se pare ca este marisoara si parul este destul de mare.BINE A-TI VENIT.
looloo
eu acum mananc si am zis sa mai intru (ca nu am mai intrat de mult) sa vad ce ati mai scris, gandindu-ma ca bebe doarme. a dormit fi-miu de s-a rupt: 5 minute liwlol.gif .

scuzati, dra nu mai pot sta
va scriu ce voiam mai tarziu sau maine
sczeeeeee
oproiu
Buna seara mamcii si bebeii,

Va multumesc pt sfaturii, a baut ceai de musetel si a facut caca, upi ce bine iar dupa aceea in 10 min a adormit, noroc ca am apucat sa o schimb!Va multumesc mult!
ingerul_alb
Buna fetelor...nu am mai intrat de 2 zile pt ca am avut ceva probleme...ultima data v-am zis ca mi s-a oprit curentul parca iar asta a fost marti parca,hai sa va explic ce s-a intamplat....marti dimineata pe la ora 7 ne-am trezit ca batea cineva la usa ca nebunu de mai avea un pic si o darama si striga tot ca nebunul "deschide-ti politia",bun....m-am ridicat din pat si am deschis,erau si cei de la electrica cu ei si vroiau sa vada daca am contoar si sa-l verifice...i-am lasat sa intre si sa se uite,bineinteles ca au zis ca totul e ok si au plecat...la nici 15 min dupa asta s-a oprit curentul,nu m-am panicat pt ca am crezut ca inca verifica aia ceva pe la tablourile de afara,dupa vro ora am sunat la electrica sa intreb ce se intampla si mi-a spus ca nu se stie nimik dar ca va trimite o echipa aici sa vada despre ce e vorba...dupa vro 3 ore si ceva apare si echipa care ajunge la concluzia ca nu exista nicio defectiune si ca sa sun la caserie ca de acolo este oprita(aveam toate facturile platite),am sunat acolo dar nu a ras nimeni asa ca sotul meu a plecat la ei la caserie sa vada care e problema si a aflat....vro 3 famili din bloc furau curent si au fost turnati de alti care stiau si de aceea au venit cei de la electrica cu politia asa ca dupa ce i-au ridicat pe cei vinovati au taiat cablul care ii alimenta cu curent iar noi spre ghinionul nostru eram legati pe acelasi cablu...cand a ajuns sotul meu acolo era deja tarziu pt ca tura deja se schimbase si nu mai putea face nimeni nimik pana a doua zi,asa ca ne-am luat frumos bagajelul si am plecat la tata unde am sta pana ieri seara...bineinteles ca asta nu a fost tot....ieri cand s-a dus acolo sotul meu inafara faptului ca l-a plimbat de colo colo i-au dat si vestea ca nu ne mai poate lega inapoi pe acel cablu pt asta ar insemna sa dea din nou curent la cei care furasera asa ca i-am cerut 700 lei ca sa vina ei sa puna un alt cablu de care sa ne lege si sa fim singuri care ne alimentam prin acel cablu...asa ca vrand nevrand a trebuit sa scoate 700 lei de pe la prieteni pt ca nu aveam bani acestia si ne-am bagat din nou lumina...a fost un cosmar si am avut nervi intinsi la maxim...la -20 grade nu cred ca era momentul sa ne opreasca curentul iar daca o facea putea sa vine sa ne lege inapoi avand in vedere ca la noi totul era ok nu sa ne bage sula-n coasta sa scoatem 700 ca altfel inghetam de frig (avem centrala),dar ce sa-i faci?asta este viata in Romania si tre s-o luam ca atare pt ca oricum nu putem schimba nimik.....poop
bety_dumy
noua la biserica ne-a zis sa dam 100 de lei ca parinti si nasii partea lor.......
cat despre tort stiu ca se ia 100 de gr de persoana ,deci la 25 de invitati ar trebui un tort de 2.5 kg
Katrin
elena , mela aveti niste bombonele de copilasi !!! iar poza cu degetelele in gurita este super-tare smile.gif , i-am arata-o si sotului biggrin.gif , sint asa hazlii dulcetile astea micute love1.gif

cind va vad ca va pregatiti asa intens de botez sau deja l-ati facut ma faceti sa ma razgindesc, sa-l facem mai devreme smile.gif Eu ma gindeam prin luna mai sau inceput de iunie sa-l facem cind va fi cald deja, iar pe de alta parte ma gindesc ca as vrea mai repede sa fie crestinata.
Elena M
QUOTE(tutulica @ Jan 28 2010, 08:08 PM) *
Foarte frumusica fetita ta ne poti spune cate kg a avut la nastere m-i se pare ca este marisoara si parul este destul de mare.BINE A-TI VENIT.


Salutare!!
Da Maya este un copil maricel. Am mai scris, Maya a avut 4kg cand s-a nascut si 54 cm.Acum are 6kg .Parul este mare, asa s-a nascut smile.gif
Pupicei






looloo
mela, elena, aveti niste frumuseti in miniatura. intr-adevar, mela, poza cu degetele in gurita este super tare. parca e din aia de pus poster pe perete liwlol.gif . super faina.
masada, felicitari ptr botez. se vede ca ati fost cuminti cu totii, inclusiv micutul care din poze nu se vede ca ar fi plans.

fi-miu sta acum cu putza goala si este un fericit. daca l-ati vedea cum da din picioruse... e haios tare. si zambeste cu gura pana la urechi. i-am lasat pampersul, ca poate face caca, dar nu prea cred.

fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care au nascut normal (ca ma gandesc ca la cele cu cezariana o fi ceva diferit,, nu stiu): voi mai aveti lohii? am nascut de o luna lsi inca mai am. nu mai sunt rosii sau rozalii ca inainte, ci albicioase, si nici in cantitate mare, dar sunt si ma intrebam cand naiba trec, ca m-am saturat rau de vata si alte cele. nu mai pot! plus ca de la vata si chiloti am facut o iritatie la incheietura picioarelor care chiar doare.
looloo
LA MULTI ANI ANCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

te pupa Teo in speranta ca vei fi fericita toata viata, si sanatoasa. te pupa mami a lui Teo in speranta ca vei cuminte (asta ca sa o lasi pe mami a ta sa fie linistita, ca mie nu imi plac copiii foarte cuminti laugh.gif ) si sanatoasa si ca le vei aduce parintilor tai multa fericire si numai impliniri.
pupici, bombonico si sa dea DD sa ne vedem si noi pana veti face anul tu si cu Teo. tzuc.gif
Elena M
QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 11:42 AM) *
mela, elena, aveti niste frumuseti in miniatura. intr-adevar, mela, poza cu degetele in gurita este super tare. parca e din aia de pus poster pe perete liwlol.gif . super faina.
masada, felicitari ptr botez. se vede ca ati fost cuminti cu totii, inclusiv micutul care din poze nu se vede ca ar fi plans.

fi-miu sta acum cu putza goala si este un fericit. daca l-ati vedea cum da din picioruse... e haios tare. si zambeste cu gura pana la urechi. i-am lasat pampersul, ca poate face caca, dar nu prea cred.

fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care au nascut normal (ca ma gandesc ca la cele cu cezariana o fi ceva diferit,, nu stiu): voi mai aveti lohii? am nascut de o luna lsi inca mai am. nu mai sunt rosii sau rozalii ca inainte, ci albicioase, si nici in cantitate mare, dar sunt si ma intrebam cand naiba trec, ca m-am saturat rau de vata si alte cele. nu mai pot! plus ca de la vata si chiloti am facut o iritatie la incheietura picioarelor care chiar doare.



looloo, eu am facut cezariana si am avut lohii aproape 2 luni dupa care a inceput menstruatia care vreau sa spun ca a fost masiva, n-am avut niciodata o sangerare atat de puternica dar n-au fost dureri menstruale. Eu pot spune ca am intrat in normal din punctul asta de vedere.



bety_dumy
QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 01:42 PM) *
mela, elena, aveti niste frumuseti in miniatura. intr-adevar, mela, poza cu degetele in gurita este super tare. parca e din aia de pus poster pe perete liwlol.gif . super faina.
masada, felicitari ptr botez. se vede ca ati fost cuminti cu totii, inclusiv micutul care din poze nu se vede ca ar fi plans.

fi-miu sta acum cu putza goala si este un fericit. daca l-ati vedea cum da din picioruse... e haios tare. si zambeste cu gura pana la urechi. i-am lasat pampersul, ca poate face caca, dar nu prea cred.

fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care au nascut normal (ca ma gandesc ca la cele cu cezariana o fi ceva diferit,, nu stiu): voi mai aveti lohii? am nascut de o luna lsi inca mai am. nu mai sunt rosii sau rozalii ca inainte, ci albicioase, si nici in cantitate mare, dar sunt si ma intrebam cand naiba trec, ca m-am saturat rau de vata si alte cele. nu mai pot! plus ca de la vata si chiloti am facut o iritatie la incheietura picioarelor care chiar doare.

eu nu am mai nimic........
MIOSA
QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 11:45 AM) *
LA MULTI ANI ANCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

te pupa Teo in speranta ca vei fi fericita toata viata, si sanatoasa. te pupa mami a lui Teo in speranta ca vei cuminte (asta ca sa o lasi pe mami a ta sa fie linistita, ca mie nu imi plac copiii foarte cuminti laugh.gif ) si sanatoasa si ca le vei aduce parintilor tai multa fericire si numai impliniri.
pupici, bombonico si sa dea DD sa ne vedem si noi pana veti face anul tu si cu Teo. tzuc.gif



multumim frumos de urari
Anca a fost tare incantata sa auda asa urare frumoasa!!
si sa stii ca mi-a zis ca il pupa si ea pe Teo .............dupa care s-a inrosit toata ( si nu de la colici) lol-craciun.gif
MIOSA

a fost d-na doctor pe la noi si suntem in forma maxima
suntem ok
am luat 3.5 cm lungime ( intr-o luna) si 700 gr greutate ( intr-o luna)
asa ca avem si noi 3100 gr acum ( ca un nou nascut dar noi deja avem 1 luna)............o sa recuperam noi si restul
bine ca i-am dat cu biberonul in ultimile 2 saptamani ca a mancat si fata ceva ( a luat 500 gr in ultimile 2 saptamani) ca in primele cand i-am dat piept sugea ......nimic aproape
am fata isteata ca a refuzat sanul mamei si a vrut laptic de la mama in biberon ca altfel luat putin rau

mi-a zis ca la fizicul ei manaca foarte bine 100-130 ml la o masa si ca in cazul in care regurgiteaza mai des as putea sa-i micsorez portia pana la 90 cat ar trebui ea sa manace acum

o sa ne dea si laptic gratuit cred ca din martie pentru ca i-am zis ca noi mergem si pe supliment
pana la 3 luni cica nu au destule enzime in aparatul digestiv si se vor mai chinui cu kaka, colici si alte lucruri
despre fornait a zis ca este ok si ca la pitica mea este mai accentuat pt ca ea regurgiteaza si mai ramana pe acolo resturi de lapte si de accea se aude mai tare

mi-a zis fara ceai in continuare ( pentru ca laptele este cel mai bun iar noi avem de recuperat in greutate), ot sa-i dau putina apa ( cea plata de preferinta si aia fiarta si racita)

gimnastica si masaj dupa 3 luni

si nu mai stiu ce mi-a zis

pana una sunt bucuroasa ca a luat bine in greutate in ultimile saptamani si sper ca la 2 luni sa aibe 4100 deci sa-mi ia 1 kg in urmatoarea luna

doamna doctor nu mai vine pe la noi pe acasa acum ne asteapta la vacinul de 2 luni

va pupic si mai vb

fetele care mi-ati scris despre taxa la biserica va rog sa-mi ziceti si din ce oras sunteti

ca vad ca preotii din Bucuresti se cam arunca la preturi

culmea este ca mie mi-a dat si chitanta pe cei 100 lei pe care scrie donatie pt sfanta taina a botezului............dar lui nasu sigur nu-i mai da ca se fac negocierile in altar
lol-craciun.gif

bendis_2ro
buna fetele si pitici...
looloo...
eu am avut lohii pana ieri seara...
acum e ca si la ultima zi de ciclu...
la unele persoane se termina mai repede la altele mai greu dar cica 40 de zile e termenul!!!
bendis_2ro
moisa, ma bucur ca bebita e bine...si o asculta pe mama ei...
asa si trebuie, cu siguranta o sa ia si mai mult de un kg...
multa sanatate, si sa fie ffff cumintica ii dorim!
looloo
QUOTE(Elena M @ Jan 29 2010, 02:57 PM) *
looloo, eu am facut cezariana si am avut lohii aproape 2 luni dupa care a inceput menstruatia care vreau sa spun ca a fost masiva, n-am avut niciodata o sangerare atat de puternica dar n-au fost dureri menstruale. Eu pot spune ca am intrat in normal din punctul asta de vedere.

offff, sper sa nu dureze atat. m-am saturat rau de tot
sincer, nu mai pot. imi sta pe creier. seara cand adoarme bebe mai stau si eu in pat fara nimic. mi s epare asa o fericire... si parca ma simt atat de libera... acum ii inteleg pe bebici de ce sunt asa fericiti cand stau fara pampers.
azi l-am lasat si eu pe al meu vreo jumatate de ora fara pampers. nu l-am mai vazut asa fericit de ... gangurea si radea si dadea din picioruse de zici ca era la maraton, si statea numai cu ele ridicate, de zici ca voia sa ii intre aer liwlol.gif . i-am pupat copanelele... de nu a mai ramas nimic din ele.

QUOTE(bety_dumy @ Jan 29 2010, 03:04 PM) *
eu nu am mai nimic........

ce bine o fi. esti o fericita. ce mai face bibicul? ne-ai povestit de botez, dar de el nu ai mai zis nimic. oare tu cu ce i-ai reglat scaunul? ca vad ca acum a inceput al meu sa se constipe.
looloo
QUOTE(MIOSA @ Jan 29 2010, 06:01 PM) *
multumim frumos de urari
Anca a fost tare incantata sa auda asa urare frumoasa!!
si sa stii ca mi-a zis ca il pupa si ea pe Teo .............dupa care s-a inrosit toata ( si nu de la colici) lol-craciun.gif


teo s-a emotionat cand a auzit ca Ancuta s-a inrosit cand i-a trimis pupicul. a zis ca asteapta cu maaaare nerabdare sa vina vara aia si sa se roage de mami si tati sa il duca sa o vada si sa ii dea personal un pupic macar liwlol.gif
Anca1985
am ratat....nu ti'am zis la multi ani teodor stefan!!!!!!!!!!!!!!!!!!la multe lunite vesele si frumoase in continuare!!!!!!!
pupici Looloo

Anca1985
QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 10:42 AM) *
fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care au nascut normal (ca ma gandesc ca la cele cu cezariana o fi ceva diferit,, nu stiu): voi mai aveti lohii? am nascut de o luna lsi inca mai am. nu mai sunt rosii sau rozalii ca inainte, ci albicioase, si nici in cantitate mare, dar sunt si ma intrebam cand naiba trec, ca m-am saturat rau de vata si alte cele. nu mai pot! plus ca de la vata si chiloti am facut o iritatie la incheietura picioarelor care chiar doare.


buna seara tuturor si scuzati ca am dat buzna mai devreme tongue.gif
Looloo vroiam sa'ti spun ca mie una o luna m'au tinut treburile...am nascut natural.in prima saptamana au fost mai naspa dupa care putin.iar menstruatia mi'a venit FIX la o luna dupa ce am incetat sa mai alaptez...dar este normala,nu dureri f mari,nu cantitate mare.depinde de la caz la caz...sper sa iti treaca si tie in curand,nu cred ca mai dureaza o saptamana dupa cum zici ca sunt acuma.imi pare rau de iritatie tzuc.gif e enervanta,te cred.
looloo
QUOTE(Anca1985 @ Jan 29 2010, 07:36 PM) *
am ratat....nu ti'am zis la multi ani teodor stefan!!!!!!!!!!!!!!!!!!la multe lunite vesele si frumoase in continuare!!!!!!!
pupici Looloo


vai, anca, multumim din suflet de trandafir si de urare. trebuia ca trandafirul ala superb sa i-l dea Teo vanesei. dar sa ne ierte frumusetea aia mica de Vanesa ca nu am facut-o. noi acum suntem mici si ne tin prea ocupati colicii si alte problemute. sa nu va suparati pe noi. ca sa ne revansam, va dam pupici muuulti si din tot sufletul tzuc.gif
Katrin
Buna fetelor !
Looloo eu aproape de fiecare data o las putin la aer cind o schimb si cum spui tu e cea mai fericita biggrin.gif , scoate niste sunete tare interesante si da din picioruse de zici ca gata sare de pe masa smile.gif . Iar cind ii pun pampersul parca trage din mine cind vad cum se chinuie ei t-a ziua cu vata ceia intre picioruse.
Despre lohii pot sa spun ca si eu care am nascut prin cezariana inca mai sint cite ceva eliminari asa albicioase putin galbui, insa zilele astea sint putine de tot. Ce fel de "vata" folosesti tu de te iriti ? Eu de cind am nascut m-am straduit sa ma spal mai des in timpul zilei si a fost ok, nu am avut nici un fel de iritatii. De fapt de absorbante m-am folosit cam 2 sapt, mai apoi doar din astea de zi cu zi , fiindca nu au fost deloc abundente.
Lui Stefan multe lunite inainte , sa creasca mare si frumos si sa treaca Prutul sa vina in ospetie la Gloria biggrin.gif Pupici de la noi !!! partners.gif
Anca1985
suparaaaaaaaaaaaam?DOAMNE FERESTE laugh.gif in nici un caz...de cate ori ne'ai urat pana acuma tu...si eu la prima lui luna de viata n'am fost pe faza.da' las' ca ne revansam noi bananab.gif
colici?uuuooofff mititelu'...a mea nu a avut f multi insa cand avea (de obicei am inteles ca seara sunt crizele mai mari ,intre 17 si 21,ceva de gen) ii faceam baie,sau o lipeam cu burta de mine...alte metode n'am incercat (cu feonul sau cu sticla cu apa calda langa,sau cu scutecul cald pe burta,sau cu bebele pe burta ta,etc)
sper sa treaca repede...de obicei pe la 2 luni jumate incep sa dispara (daca sunt mari).
looloo
QUOTE(Katrin @ Jan 29 2010, 07:51 PM) *
Buna fetelor !
Looloo eu aproape de fiecare data o las putin la aer cind o schimb si cum spui tu e cea mai fericita biggrin.gif , scoate niste sunete tare interesante si da din picioruse de zici ca gata sare de pe masa smile.gif . Iar cind ii pun pampersul parca trage din mine cind vad cum se chinuie ei t-a ziua cu vata ceia intre picioruse.
Despre lohii pot sa spun ca si eu care am nascut prin cezariana inca mai sint cite ceva eliminari asa albicioase putin galbui, insa zilele astea sint putine de tot. Ce fel de "vata" folosesti tu de te iriti ? Eu de cind am nascut m-am straduit sa ma spal mai des in timpul zilei si a fost ok, nu am avut nici un fel de iritatii. De fapt de absorbante m-am folosit cam 2 sapt, mai apoi doar din astea de zi cu zi , fiindca nu au fost deloc abundente.
Lui Stefan multe lunite inainte , sa creasca mare si frumos si sa treaca Prutul sa vina in ospetie la Gloria biggrin.gif Pupici de la noi !!! partners.gif

multumim pentru urarem katrin. folosesc vata normala. cred ca mai curand ma irit de la chilot. de spalat ma spal de fiecare data cand ma duc la toaleta, iar pe vata pun mereu rivanol. iritatiile le-am facut si din cauza ca pana mai acum cateva zile, puneam pe vata fasa sau comprese sterile si se frecau alea de piele. sau cel putin asa cred, ca alte explicatii nu am gasit. m-am spalat inclusiv cu ceai de musetel, apoi cu galbenele si pelin. nu trec. acum dau cu fucidin si sper sa mai treaca.

QUOTE(Anca1985 @ Jan 29 2010, 07:53 PM) *
suparaaaaaaaaaaaam?DOAMNE FERESTE laugh.gif in nici un caz...de cate ori ne'ai urat pana acuma tu...si eu la prima lui luna de viata n'am fost pe faza.da' las' ca ne revansam noi bananab.gif
colici?uuuooofff mititelu'...a mea nu a avut f multi insa cand avea (de obicei am inteles ca seara sunt crizele mai mari ,intre 17 si 21,ceva de gen) ii faceam baie,sau o lipeam cu burta de mine...alte metode n'am incercat (cu feonul sau cu sticla cu apa calda langa,sau cu scutecul cald pe burta,sau cu bebele pe burta ta,etc)
sper sa treaca repede...de obicei pe la 2 luni jumate incep sa dispara (daca sunt mari).

imi pare bine ca nu te-ai suparat si stai linistita, ca nu ai ratat nimic. primim urari oricand si nu ne suparam pe nimeni. important e sa stim ca se gandeste cineva la noi. eu am incercat si feonul. tine, at timp merge. daca il inchid... nasol. acum, nu stiu ce sa zic. cred ca colicii nu mai sunt asa durerosi, cel putin de cand ii dau infacol, dar se constipa. si de la scremut se si trezeste, de la el si plange... are burtica umflata, imbalonata... basinele da, dar nu iese afara. in seara asta ii mai dau un pic de ceai.
looloo
si fetelor, cred ca m-am capiat. bocesc de un sfert de ora de zici ca mi s-au inecat toate corabiile. am pus melodia aia a nicoletei guta: "am si eu un baietel". si nu ma pot abtine. ma uit la bebe, ascult melodia si bocesc. cand aud melodia, nu-mi vine sa cred ca in sfarsit am si eu un puiut. sunt fericita si speriata in acelasi timp. speriata ca nu stiu daca o sa fie bine tot timpul de acum incolo. vorba melodiei: "de s-ar intampla ceva, as plati cu viata mea". cand il voi aduce la restaurant, vreau sa pun melodia asta si sa dansez cu tati si cu bebe. facem un trio. cred ca o sa plang si atunci. ete ma potolisem si m-a luat iar.
culmea e ca bebe a adormit pe melodie. pe el il calmeaza, deci va trebui sa o ascut mult timp de acum incolo tongue.gif .
masada
hug.gif
QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 07:13 PM) *
si fetelor, cred ca m-am capiat. bocesc de un sfert de ora de zici ca mi s-au inecat toate corabiile. am pus melodia aia a nicoletei guta: "am si eu un baietel". si nu ma pot abtine. ma uit la bebe, ascult melodia si bocesc. cand aud melodia, nu-mi vine sa cred ca in sfarsit am si eu un puiut. sunt fericita si speriata in acelasi timp. speriata ca nu stiu daca o sa fie bine tot timpul de acum incolo. vorba melodiei: "de s-ar intampla ceva, as plati cu viata mea". cand il voi aduce la restaurant, vreau sa pun melodia asta si sa dansez cu tati si cu bebe. facem un trio. cred ca o sa plang si atunci. ete ma potolisem si m-a luat iar.
culmea e ca bebe a adormit pe melodie. pe el il calmeaza, deci va trebui sa o ascut mult timp de acum incolo tongue.gif .

hug.gif hug.gif looloo- sunt lacrimi de fericire...asta inseamna sa fii mama...bun venit in randul nostru...toata
existenta ta va depinde doar de micutul caruia i-ai dat viata...si la urmatorii care vor veni.
cat despre colici si eu ma confrunt cu ei...culmea e ca sunt perioade...si intr-adevar se manifesta seara, pe lla 10 se linisteste si el....am incercat si cu feon, baby drink ...etc siropele si prafuri...nimic nu da roade.
va puuup ...iar are o criza
bety_dumy
QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 07:15 PM) *
offff, sper sa nu dureze atat. m-am saturat rau de tot
sincer, nu mai pot. imi sta pe creier. seara cand adoarme bebe mai stau si eu in pat fara nimic. mi s epare asa o fericire... si parca ma simt atat de libera... acum ii inteleg pe bebici de ce sunt asa fericiti cand stau fara pampers.
azi l-am lasat si eu pe al meu vreo jumatate de ora fara pampers. nu l-am mai vazut asa fericit de ... gangurea si radea si dadea din picioruse de zici ca era la maraton, si statea numai cu ele ridicate, de zici ca voia sa ii intre aer liwlol.gif . i-am pupat copanelele... de nu a mai ramas nimic din ele.
ce bine o fi. esti o fericita. ce mai face bibicul? ne-ai povestit de botez, dar de el nu ai mai zis nimic. oare tu cu ce i-ai reglat scaunul? ca vad ca acum a inceput al meu sa se constipe.

bebele este bine........gangure......a inceput sa mai si suga la piept......... iar de reglat scaunul....nu am facut nimic deosebit,am mancat ciorbe mai multe.....

QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 08:13 PM) *
si fetelor, cred ca m-am capiat. bocesc de un sfert de ora de zici ca mi s-au inecat toate corabiile. am pus melodia aia a nicoletei guta: "am si eu un baietel". si nu ma pot abtine. ma uit la bebe, ascult melodia si bocesc. cand aud melodia, nu-mi vine sa cred ca in sfarsit am si eu un puiut. sunt fericita si speriata in acelasi timp. speriata ca nu stiu daca o sa fie bine tot timpul de acum incolo. vorba melodiei: "de s-ar intampla ceva, as plati cu viata mea". cand il voi aduce la restaurant, vreau sa pun melodia asta si sa dansez cu tati si cu bebe. facem un trio. cred ca o sa plang si atunci. ete ma potolisem si m-a luat iar.
culmea e ca bebe a adormit pe melodie. pe el il calmeaza, deci va trebui sa o ascut mult timp de acum incolo tongue.gif .

si pe mine ma apuca plansul ...........cand ma uit la el si il mai vad cum face guritza cand gangure...cand rade.........ma emotionez ca am asa o comoara......sper sa ma descurc ca mamica de acum inainte.......
Katrin
QUOTE(looloo @ Jan 29 2010, 08:13 PM) *
si fetelor, cred ca m-am capiat. bocesc de un sfert de ora de zici ca mi s-au inecat toate corabiile. am pus melodia aia a nicoletei guta: "am si eu un baietel". si nu ma pot abtine. ma uit la bebe, ascult melodia si bocesc. cand aud melodia, nu-mi vine sa cred ca in sfarsit am si eu un puiut. sunt fericita si speriata in acelasi timp. speriata ca nu stiu daca o sa fie bine tot timpul de acum incolo. vorba melodiei: "de s-ar intampla ceva, as plati cu viata mea". cand il voi aduce la restaurant, vreau sa pun melodia asta si sa dansez cu tati si cu bebe. facem un trio. cred ca o sa plang si atunci. ete ma potolisem si m-a luat iar.
culmea e ca bebe a adormit pe melodie. pe el il calmeaza, deci va trebui sa o ascut mult timp de acum incolo tongue.gif .


looloo sa stii ca nu esti singura , si eu am plins de citeva ori; p-u ochisorii ceia dulci sint in stare sa-mi dau ultima suflare. Cum spunea si masada sint lacrimi de fericire si acum intelegem si noi ce inseamna sa fii parinte. Este cel mai suprem sentiment care l-am trait pana acum si care nu se compara cu nimic pe lumea asta !!!
ingerul_alb
QUOTE(MIOSA @ Jan 29 2010, 04:12 PM) *
a fost d-na doctor pe la noi si suntem in forma maxima
suntem ok
am luat 3.5 cm lungime ( intr-o luna) si 700 gr greutate ( intr-o luna)
asa ca avem si noi 3100 gr acum ( ca un nou nascut dar noi deja avem 1 luna)............o sa recuperam noi si restul
bine ca i-am dat cu biberonul in ultimile 2 saptamani ca a mancat si fata ceva ( a luat 500 gr in ultimile 2 saptamani) ca in primele cand i-am dat piept sugea ......nimic aproape
am fata isteata ca a refuzat sanul mamei si a vrut laptic de la mama in biberon ca altfel luat putin rau

mi-a zis ca la fizicul ei manaca foarte bine 100-130 ml la o masa si ca in cazul in care regurgiteaza mai des as putea sa-i micsorez portia pana la 90 cat ar trebui ea sa manace acum

o sa ne dea si laptic gratuit cred ca din martie pentru ca i-am zis ca noi mergem si pe supliment
pana la 3 luni cica nu au destule enzime in aparatul digestiv si se vor mai chinui cu kaka, colici si alte lucruri
despre fornait a zis ca este ok si ca la pitica mea este mai accentuat pt ca ea regurgiteaza si mai ramana pe acolo resturi de lapte si de accea se aude mai tare

mi-a zis fara ceai in continuare ( pentru ca laptele este cel mai bun iar noi avem de recuperat in greutate), ot sa-i dau putina apa ( cea plata de preferinta si aia fiarta si racita)

gimnastica si masaj dupa 3 luni

si nu mai stiu ce mi-a zis

pana una sunt bucuroasa ca a luat bine in greutate in ultimile saptamani si sper ca la 2 luni sa aibe 4100 deci sa-mi ia 1 kg in urmatoarea luna

doamna doctor nu mai vine pe la noi pe acasa acum ne asteapta la vacinul de 2 luni

va pupic si mai vb

fetele care mi-ati scris despre taxa la biserica va rog sa-mi ziceti si din ce oras sunteti

ca vad ca preotii din Bucuresti se cam arunca la preturi

culmea este ca mie mi-a dat si chitanta pe cei 100 lei pe care scrie donatie pt sfanta taina a botezului............dar lui nasu sigur nu-i mai da ca se fac negocierile in altar
lol-craciun.gif

Pana la 2 luni trebuie sa ajunga la minim 4.5 kg pt ca altfel nu-i face vaccinul...cel putin asa mi-a zis dr cand i-am facut vaccinul lu pitica,a mea avea 4.6 kg si de aceea mi-a zis ca daca avea sub 4.5 nu il facea.
bety_dumy
fetelor...azi este ziua cea mare........ne bagam in cristelnita.......sper sa fie cumintel bebelusul meu.
ieri au venit nasii pe la noi........au primit trusoul bebelusului (l-au comandat din Grecia) , au luat si cruciulite de pus in piept.......si marturii care sunt foarte frumoase......abia astept sa mergem la biserica..........
looloo
bety, abia astept sa ne spui cum a fost si sa ne arati poze. poze muuuulteeeee vrem!!!!!!!!!!!!!
sa va fie de bine si sa va aduca toata dragostea lui Dumnezeu acest botez. intr-adevar astazi duci la biserica un pagan si primesti un crestin.
pupici multi de la noi si va tinem pumnii sa fie totul bine. aveti noroc si de o zi frumoasa
looloo
si cu scuzele de rigoare ca va deranjam, ca va stresam, va aratam si noile noastre poze. si scuzati faptul ca mami si tati au o predilectie sa ma vada dezbracat, ca sa faca comparatie cu pozele unde eram mai mic si sa vada cat am crescut
http://picasaweb.google.com/looloo1109/Beb...feat=directlink
Elena M
QUOTE(bety_dumy @ Jan 30 2010, 07:55 AM) *
fetelor...azi este ziua cea mare........ne bagam in cristelnita.......sper sa fie cumintel bebelusul meu.
ieri au venit nasii pe la noi........au primit trusoul bebelusului (l-au comandat din Grecia) , au luat si cruciulite de pus in piept.......si marturii care sunt foarte frumoase......abia astept sa mergem la biserica..........



Ce sa zic Bety?! "Scufundare" placuta!!! smile.gif smile.gif Sunt convinsa ca bebelusul tau va fi senzational la botez. Sa aveti petrecere frumoasa si va asteptam crestini si cu multe poze.
Pupicei multi tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif









bendis_2ro
subscriu fetelor..
pe mine ma boceste plansul din orice....
orice are legatura cu bebe...
de multe emotii e capabil un om!!!!
Elena M
QUOTE(looloo @ Jan 30 2010, 10:42 AM) *
si cu scuzele de rigoare ca va deranjam, ca va stresam, va aratam si noile noastre poze. si scuzati faptul ca mami si tati au o predilectie sa ma vada dezbracat, ca sa faca comparatie cu pozele unde eram mai mic si sa vada cat am crescut
http://picasaweb.google.com/looloo1109/Beb...feat=directlink



Nu ne stresati! smile.gif
Am vazut pozele, e un scumpic Teo, un ingeras inger.gif !
Pupicei de la Maya pentru Teo tzuc.gif



bendis_2ro
doamne ajuta sa fiti sanatosi!
MIOSA
salutari

azi am fost in prima vizita toti 4...........am fost la socri
emotionant

loloo sa-ti traiasca flacaul, s-a facut mare si frumos...........si cum sta el pe burta lui taticu

faza de peste 4.5 kg la vaccin nu am stiut............nici doctorita nu mi-a zis nimic............speram sa facem 4.5 kg intr-o luna adica sa luam 1.4 kg............cam mult dar nu imposibil............si daca este mai amanam 1,2 saptamani vaccinul si asta este
v-am zis ca veti plange de fericire de cand eram cu bebeii in burtica............nu se compara cu nimic aceste sentimente pe care le traim

bety bafta la botez, petrecere frumoasa , piticul sa fie curajos cand ii face baita si sa ne povestesti cum a fost

eu ieri am facut pe eroina si am facut curat in toata casa, am tras ca o nebuna ca stiam ca am week-endul plin de vizite si nu am timp sa fac eu sau sotul....iar aseara am inebunit de dureri de operatie si spate, mi-i s-a si umflat un pic operatia intr-un colt,
azi vad ca ma simt mai bine, s-a mai desumflat operatia dar am si stat potolita
oricum luni vreau sa ma duc la controlul de 6 saptamani ...........eu o sa am 5 sper ca nu se supara nimeni,,,,,,,,,sa vedem daca este totul ok...............

maine vin nasii sa vb despre botez, merg la coafor asa ca iar stau in vizite

va pupic pe toate si aveti grija de voi

cele cu cezariana stati potolite si nu rasturnati casa cu fundul in sus cum a m facut eu ca nu-i bine............noi mai suntem multe luni sensibile si ni se pot intampla diverse lucruri

acum astept sa se scoale fata , sa-i dau sa pape si apoi vreau sa dorm macar 2 ore

va pupic
looloo
QUOTE(Elena M @ Jan 30 2010, 01:13 PM) *
Nu ne stresati! smile.gif
Am vazut pozele, e un scumpic Teo, un ingeras inger.gif !
Pupicei de la Maya pentru Teo tzuc.gif

sa stii ca pupicei de la fetite nu refuzam niciodata. si ne place sa ii si intoarcem, macar indoit daca nu putem sa triplam sau sa inzecim. sper sa nu se transforme intr-un gagicar, ca nu ne plac astia care umbla din floare in floare. o sa am eu grija, oricum.

ancuta, sa stii ca teo nu renunta la tine. doar se mai baga si el in seama cand se uita cate o fetita la el oFloare.gif

gabi, ai grija, maica cu curatenia asta. si eu trebuie sa fac, dar eu am primit vizite si asa, mai cu deranj. pana la urma, cui nu-i place sa nu vina, iar cine are sau a avut copil mic, sigur intelege situatia.

si ma mai gandesc la ceva, legat de kilogramele alea pentru vaccin. daca un bebe se naste prematur, sa zicem de 1900 gr (ceea ce este destul d ebine ptr un prematur), el saracul, in 2 luni nu are cum sa ajunga la 4,5 kg nici daca il umfli cu pompa. si atunci ce faci? astepti inca 2 luni cu vaccinul? mi se pare ciudat. adik ma gandesc ca vaccinurile alea se fac la o varsta tocmai ca sa aiba un anumit efect. daca astepti prea mult, or mai fi la fel?
danna2009



ingerul_alb
QUOTE(looloo @ Jan 30 2010, 04:34 PM) *
sa stii ca pupicei de la fetite nu refuzam niciodata. si ne place sa ii si intoarcem, macar indoit daca nu putem sa triplam sau sa inzecim. sper sa nu se transforme intr-un gagicar, ca nu ne plac astia care umbla din floare in floare. o sa am eu grija, oricum.

ancuta, sa stii ca teo nu renunta la tine. doar se mai baga si el in seama cand se uita cate o fetita la el oFloare.gif

gabi, ai grija, maica cu curatenia asta. si eu trebuie sa fac, dar eu am primit vizite si asa, mai cu deranj. pana la urma, cui nu-i place sa nu vina, iar cine are sau a avut copil mic, sigur intelege situatia.

si ma mai gandesc la ceva, legat de kilogramele alea pentru vaccin. daca un bebe se naste prematur, sa zicem de 1900 gr (ceea ce este destul d ebine ptr un prematur), el saracul, in 2 luni nu are cum sa ajunga la 4,5 kg nici daca il umfli cu pompa. si atunci ce faci? astepti inca 2 luni cu vaccinul? mi se pare ciudat. adik ma gandesc ca vaccinurile alea se fac la o varsta tocmai ca sa aiba un anumit efect. daca astepti prea mult, or mai fi la fel?

Vaccinul se face intre 2-3 luni dar nu trebuie sa depasesti 3 luni pt ca trebuie sa fie o diferenta macar de 1 luna intre ele iar urmatorul este la 4 luni...si pitica mea l-a facut cu o saptamana mai tarziu dar nu pt ca nu avea acele kg ci pt ca a fost un pic racita si nu a vrut dr sa il faca...la 2 luni avea 4.8 kg iar dupa o saptamana si ceva cand i-am facut vaccinul avea 4.6 kg,a scazut in greutate din cauza raceli iar dr asa mi-a explicat ca se poate intarzia cu vaccinul dar nu mai mult de maxim 1 luna iar daca totusi nu ajunge bb la greutatea asta nu il face,sare peste acest vaccin.eu asa stiu eventual intreba-ti si voi dr pediatru ca sa fiti sigure.
rody_ms
Buna fetelor!
va astept la o felie de tort

si un pahar de


ingerul_alb
QUOTE(rody_ms @ Jan 30 2010, 10:00 PM) *
Buna fetelor!
va astept la o felie de tort

si un pahar de


A fost ziua ta???Scuze dar nu am stiut...La Multi Anii!!!Multa sanatate,fericire si noroc,iti doresc o viata lunga si presarata numai cu impliniri alaturi de cei dragi tie...Pooop
rody_ms
QUOTE(ingerul_alb @ Jan 31 2010, 12:29 AM) *
A fost ziua ta???Scuze dar nu am stiut...La Multi Anii!!!Multa sanatate,fericire si noroc,iti doresc o viata lunga si presarata numai cu impliniri alaturi de cei dragi tie...Pooop

Multumim, multumim tzuc.gif
rody_ms
QUOTE(mela74 @ Jan 28 2010, 09:21 PM) *
Bine v-am regasit mamici cu pitici.
Nu am mai scris de cateva luni, dar cand am avut timp v-am citit. Bine ca inca nu m-ati sters din lista. Intre timp am nascut si eu pe 11 decembrie o fetita de 2850g pe care o cheama Maria Denisa. A vrut sa vina mai repede dar suntem bn.
Colici? lol-craciun.gif suntem la zii cu ei nervi.gif Infacol, espumisan,ceai de colici,nimic nu merge. Avem program ziua si noaptea.
Ne plac degetelele dar nu si suzeta pe care o dam afara cu limbuta. Nu suntem botezata dar sambata rezolvam problema.
in cateva cuvinte am spus cred ca aproape tot. Acum sa va arat si minunea impreuna cu mami si tati.

bine ai revenit mela, sa iti creasca fata mare sanatoasa si frunoasa. Maria denisa esti o frumusica de fetita. Sa fii cunibte si sa ii aduci lui mami numai bucurii.
Si te asteptam mai des la discutii. Pupici
rody_ms
Lista mamici decembrie 2009

BUN VENIT TUTUROR BEBEILOR

LISTA MAMICI SI BEBEI

tutulica – Matei Cristian data nasterii 23 oct -2,160 kg 45 cm
ingerul alb – Denise Ana Maria – data nasterii 2 noiembrie
ramona z - Ayman Ahmed - data nasterii 20 noiembrie, 3,750 kg, nastere naturala
Nicsor – - Mihnea Gabriel 24 noiembrie, 3,420 kg, 49,5 cm
Adaadriana – Cosmin Stefan, 3,700kg,53cm
Mar59ro - Miriam Ayline 27 noiembrie, 3,500 kg, 52 cm, cezariana
laura07 - 1 dec - Stefan Alexandru - 3,450 kg, 51 cm, cezariana
dana_ichim - Mihnea Cristian - 2 decembrie, 3,500kg
bety dumy - Silviu Constantin- 3 decembrie, 3,400kg, natural
liana - Naomi - 3 decembrie, 4.300 kg, 55cm, natural
masada - Cristian Matei - 8 decembrie, 3,00 kg, cezariana
roxana marius -Gabriela Cosmina, 8 decembrie, 3,150 kg, natural
Soricica84 – Raul Andrei - 9 decembrie, 3,500 kg, 55 cm, natural
raluca4p - Natalia Maria - ???decembrie, 2,950 kg, 47 cm, cezariana
mela 74 - Maria Denisa - 11 decembrie - 2,850 kg, natural
larysa 25 – Luca Andrei- 14 decembrie - 3,250 kg si 49cm, cezariana
Tinkerbell - Arina- 15 decembrie, 3,370, natural
oproiu - Ecaterina - 18 decembrie, 3,450 kg, 49 cm, natural
Rody_ms – Adelina Brindusa - 20 decembrie - 2,900 kg, 47 cm, natural
Katrin - Gloria - 20 decembrie, 3,570 kg, 52 cm, cezariana
loryfel - Petronius Sebastian - 20 decembrie, 2,900 kg, 50 cm, cezariana
Izabellax3 - Darius Constantin - 20 decembrie, 3,300kg, 52 cm, cezariana
Rox12 - Bogdan Cristian - 21 decembrie, 3,150 kg, 51 cm, cezariana
Raly - Bianca - 21 decembrie, 3,900 kg, 52 cm, cezariana
bendis 2ro - Mihnea Luca - 22 decembrie, 2,770kg, 50cm, natural
lolitaa - Darius Constantin - 23 decembrie, 3,230 kg, 53 cm
danna2009 - Daria Ana Maria - 23 decembrie 3,500 kg, 53 cm, cezariana
OAna22 - Cristian Octavian - 25 decembrie - 3,500 kg, cezariana
looloo – Teodor Stefan - 28 decembrie, 3,400 kg, 51 cm
MIOSA - Anca Maria- 29 decembrie, 2,520 kg, 46.5 cm, cezariana
Gabryelle – Cristian Stefan - 31 decembrie, 3,900kg, 55 cm, cezariana
ruxy80 - 04 ian Evelina Maria
aurassha - Eva Maria - 5 ianuarie, 3,250kg, 50cm, cezariana
Zamorica - Luca - 11 ianuarie 2010, 3,640 kg, natural

LISTA MAMICI CU BURTICI fetelor mai dati si voi un semn, ati nascut? cum sunteti? vrem poze cu bebei trandafir.gif

radu simona – 25 dec
TINA_MRVL ? dec - barza.gif
annitado -24 dec - Roxana - Vatra Dornei-Maternitatea Bistrita
giulia26it - 8 dec

rody_ms
QUOTE(Elena M @ Jan 28 2010, 12:52 PM) *
Salutare mamici!!
Sunt o mamica de noiembrie si am vazut ca la voi, la mamici de decembrie e activitate nu gluma, la noi mai putin.... sad.gif
Asa ca m-am gandit...sa scriu si eu la voi 1_3ani.gif ...daca ma primiti...

Buna Elena, cu intarziere iti spun si eu bine ai venit in randurile noastre. trandafir.gif
rody_ms
Zilele astea nu prea am scris, iar de citit doar asa pe sarite. Am vazut ca ati discutat despre botez. Eu m-am abtinut de la acest ediscutii pt ca noi vom face botezul la biserica catolica. La noi nu se merge cu ploconul la nasi nici nu se fac cadouri. Nasa ii cumpara finutei hainitele de botez, de dupa botez si cerceii. Mai trebuie sa duca o cana de sticla pt apa frumos impodobita cu floricele si o lumanare legata cu panglica.
Deabia astept si eu sa o botezam sa pot iesi pe strada cu ea la plimbare. Deocamdata ne plimbam cu caruciorul prin curte in fiecare zii cate o jumatate de ora.
Luci, am citit ca ai plans, te inteleg cum te-ai simtit pt ca la fel am fost si eu. Pupic pt teo de la adelina tzuc.gif
Oproiu..... daca te rog frumos ne spui numele tau, suna cam ciudat sa iti spunem asa. trandafir.gif Si micuta mea tot la patru zile face caca si ajutata cu supozitor. Mi-a spus doctorita ca nu creaza dependenta si sa il dau linistita. Azi insa nu a mai fost nevoi, s-a gandit ea asa de ziua mea sa imi faca cadou un kakacel mare de tot care sa fie si mult si sa iasa si din scutec, sa murdarim si hainitele si tot corpul si pe spate si pe burtica..... dar ce conteaza ca ne-am murdarit, bucurie mare ca am reusit sa facem fara ajutoare.

Offff se vede ca nu e niciuna din voi pe aici sa ma trimita la culcare ca am scris cat pt o saptamana wacko.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.