Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
larysa_25
pot incepe eu ...... camera bebe





maine o sa postez si cu hainutele cumparate pana acum
Katrin
QUOTE(zamorica @ Nov 5 2009, 05:13 PM) *
buna floare2.gif
ce emotii am cand vad ca unele dintre voi au peste 35 de saptamani... inca un pic si incepe... bananab.gif o nastere cat mai usoara tuturor!!!
de cateva zile simt ca bebele misca mult in partea de jos... asta inseamna ca s-a intors? bouncy.gif
o zi frumoasa tuturor! oFloare.gif oFloare.gif oFloare.gif


zamorica eu tot o simt jos - asta inseamna ca bebe este in pozitie pelvina
Katrin
larysa_25 f-e frumoasa camera bebe-ului !!! Imi place !!!
larysa_25
QUOTE(Katrin @ Nov 5 2009, 08:09 PM) *
zamorica eu tot o simt jos - asta inseamna ca bebe este in pozitie pelvina



eu simt lovituri mai puternice in zona buricului mai spre dreapta la ultima eco bebelica era cu capul jos
larysa_25
QUOTE(Katrin @ Nov 5 2009, 08:10 PM) *
larysa_25 f-e frumoasa camera bebe-ului !!! Imi place !!!



ma bucur si mie imi place tongue.gif
soricica84
Fetelor tocmai am vorbit cu o prietena care a nascut luni pe 02.11 la aceeasi maternitate unde voi naste si eu
(Maternitarea Bucur) si mi-a spus ca a costat-o nasterea prin cezariana (i-a facut inainte 2 injectii de dilatare, dar in zadar) cam 1800 ron: 250 euro la doctor, 200 ron anastezist, cate 100 ron la moase si restul la asistente cam 5-10 lei de fiecare data. Operatia a fost ok,dar abia azi si-a vazut copilul :-( si nu-l poate alapta pt ca nu are sfarcurile formate, desi are lapte. I-a spus sa se mulga si nu stie daca il va putea alapta pe cel mic.
Oricum mie mi se pare destul de mult cat a dat, dar nu cred ca minte pt ca imi este prietena si o cunosc destul de bine.
bety_dumy
QUOTE(larysa_25 @ Nov 5 2009, 07:11 PM) *
ma bucur si mie imi place tongue.gif

te credem...........eu nu am cum sa-i fac o camera separata lui bebe,asa ca va sta cu noi......
sa te intreb ceva.........perdeluta care vine deasupra patului ai cumparat-o separat? cum se prinde?
bety_dumy
QUOTE(soricica84 @ Nov 5 2009, 07:55 PM) *
Fetelor tocmai am vorbit cu o prietena care a nascut luni pe 02.11 la aceeasi maternitate unde voi naste si eu
(Maternitarea Bucur) si mi-a spus ca a costat-o nasterea prin cezariana (i-a facut inainte 2 injectii de dilatare, dar in zadar) cam 1800 ron: 250 euro la doctor, 200 ron anastezist, cate 100 ron la moase si restul la asistente cam 5-10 lei de fiecare data. Operatia a fost ok,dar abia azi si-a vazut copilul :-( si nu-l poate alapta pt ca nu are sfarcurile formate, desi are lapte. I-a spus sa se mulga si nu stie daca il va putea alapta pe cel mic.
Oricum mie mi se pare destul de mult cat a dat, dar nu cred ca minte pt ca imi este prietena si o cunosc destul de bine.

nu minte.........si in pitesti tot ieri v-am scris cat a dat o mamica............8 milioane dr. 2 mil. anestezistul...la moasa a dat mai putin 50 ron ..........iar la restul asistentelor tot cam asa se da si pe la noi .......te duci la spalat 5 ron.......plus ca mai dai si la cele care sunt la bebe......
larysa_25
QUOTE(bety_dumy @ Nov 5 2009, 09:24 PM) *
te credem...........eu nu am cum sa-i fac o camera separata lui bebe,asa ca va sta cu noi......
sa te intreb ceva.........perdeluta care vine deasupra patului ai cumparat-o separat? cum se prinde?


da baldachinul se cumpara separat (suport+perdeluta) si a costat 100 ron
laura07
larysa, sa nu tii jucariile de plus langa bebe, poate face astm
Aurassha

Fetelor, eu am implinit 33 de saptamani, azi am fost la ecografie si bebitza mea este inca pozitionata cu capul in sus. Doctoritza mi-a zis ca ar trebui sa se intoarca cu capul in jos in maxim 1-2 saptamani... dar nu prea vad cum va putea, caci deja nu prea mai are loc. Daca nu se va intoarce, probabil se va naste asa, cu funduletul inainte...

Mai stiti mamici care au nascut bebelusi care au iesit mai intai cu funduletul? (eu vreau sa nasc natural, nu cezariana)
Aveti idee daca acest tip de nastere, cu bebele pozitionat invers decat ar trebui, este cu probleme sau ceva?

Sincer, sunt putin speriata unsure.gif
bety_dumy
QUOTE(Aurassha @ Nov 5 2009, 10:42 PM) *
Fetelor, eu am implinit 33 de saptamani, azi am fost la ecografie si bebitza mea este inca pozitionata cu capul in sus. Doctoritza mi-a zis ca ar trebui sa se intoarca cu capul in jos in maxim 1-2 saptamani... dar nu prea vad cum va putea, caci deja nu prea mai are loc. Daca nu se va intoarce, probabil se va naste asa, cu funduletul inainte...

Mai stiti mamici care au nascut bebelusi care au iesit mai intai cu funduletul? (eu vreau sa nasc natural, nu cezariana)
Aveti idee daca acest tip de nastere, cu bebele pozitionat invers decat ar trebui, este cu probleme sau ceva?

Sincer, sunt putin speriata unsure.gif

eu nu am auzit pe nimeni care a nascut bebelul cu funduletul inainte..........stiu ca in astfel de cazuri se face cezariana
MIOSA
QUOTE(Aurassha @ Nov 5 2009, 09:42 PM) *
Fetelor, eu am implinit 33 de saptamani, azi am fost la ecografie si bebitza mea este inca pozitionata cu capul in sus. Doctoritza mi-a zis ca ar trebui sa se intoarca cu capul in jos in maxim 1-2 saptamani... dar nu prea vad cum va putea, caci deja nu prea mai are loc. Daca nu se va intoarce, probabil se va naste asa, cu funduletul inainte...

Mai stiti mamici care au nascut bebelusi care au iesit mai intai cu funduletul? (eu vreau sa nasc natural, nu cezariana)
Aveti idee daca acest tip de nastere, cu bebele pozitionat invers decat ar trebui, este cu probleme sau ceva?

Sincer, sunt putin speriata unsure.gif



PRIMUL MEU COPIL ERA POZITIONAT CU FUNDUL IN JOS INTR-O PARTE ( AVEA CAPUL IN ZONA FICATULUI SI PUS PE DIAGONALA IN BURTA CU FUNDUL IN JOS)...................DOSCTORUL A ZIS FOARTE CLAR.............CEZARIANA ...........EU FIIND SI FOARTE MICA IN BAZIN

NU VREAU SA TE SPERII DAR LA MINE ASA A AFOST
DAR POATE SE INTOARCE ( MULTI COPII SE INTORC SI LA 38 SAPTAMANI)
laura07
astazi am facut 35 de saptamani, toata noaptea am visat ca am nascut si nu aveam laptic, bebe plangea de foame!
roxana_marius
QUOTE(Aurassha @ Nov 5 2009, 10:42 PM) *
Fetelor, eu am implinit 33 de saptamani, azi am fost la ecografie si bebitza mea este inca pozitionata cu capul in sus. Doctoritza mi-a zis ca ar trebui sa se intoarca cu capul in jos in maxim 1-2 saptamani... dar nu prea vad cum va putea, caci deja nu prea mai are loc. Daca nu se va intoarce, probabil se va naste asa, cu funduletul inainte...

Mai stiti mamici care au nascut bebelusi care au iesit mai intai cu funduletul? (eu vreau sa nasc natural, nu cezariana)
Aveti idee daca acest tip de nastere, cu bebele pozitionat invers decat ar trebui, este cu probleme sau ceva?

Sincer, sunt putin speriata unsure.gif


cu funduletu inainte? 68.gif .........cu piciorusele adica... oFloare.gif
Nici bebe al meu nu s-a intors................se poate intoarce si in ultima saptamana! Cunosc un caz in care bebe era intors din s 28, iar cand nastere........surpriza s-a intors invers...................cu riscul de a fi rea cu tine si-mi cer scuze darrr noi vrem sa nastem niste omuleti sanatosi, nu? indiferent cat de greu fa fi cu cezariana pentru noi si pentru tatici...........
La mine mi-a zis clar doctorul: cezariana....................pentru ca restul corpului e mai mic de cat capu, ar esi iar apoi chiar daca nu sau dilatat "toate" cum trebe el iese fortat si te cam rupe................dar si asupra capului se exercita o presiune mai mare, iese greu iar medicii nu pot de cat sa-l ajute tragandu-l..........iar la cat e de fraged.........
Si foarte important chiar daca la eco cordonu nu e in jurul gatului, in ultimu moment el poate ajunge astfel..............daca iese capu primul si doctorii vad ca are cordonul......te opresti din impis , ei il tae si totu e ok............................
iar in cazul nostru ies piciorusele, burtica si implicit o parte din cordon..............pana sa se ajunga la cap, cordonul il poate strangula. DECI BEBE E MAI IMORTANT SI DACA NU II CONVINGEM SA SE INTOARCA VOM SUPORTA SI O CEZARIANA!
Sper ca am reprodus destul de clar ce mi-a zis doctoru! Daca nu se intelege vin cu completari!

sunt mamici care au nascut cu bebelu pozitionat invers...........dar parca riscul e mult prea mare
roxana_marius
rolleyes.gif rolleyes.gif
QUOTE(larysa_25 @ Nov 5 2009, 07:08 PM) *
pot incepe eu ...... camera bebe





maine o sa postez si cu hainutele cumparate pana acum


rolleyes.gif
foarte frumosa cameraaa.................si eu vreau tot patut alb din lemn si voi fura ideia cu perdeluta de la tine wink.gif ca ieste asa ca din poveste

la voi bebe chiar va dormi in camera separata? noua la curs lamaze ni-a zis sa nu facem asa ceva,,,,,,,,,deci ne-am conformat .....asa ca ne mutam si noi in camera lui bebe momentan, o camera mai mica si mai calduroasa ...........iar can tati nu o sa mai poat ca bebe o sa planga.............va fugi in" camera noastra"(=alta camera) sa se o odihneasca pentru a face fata la munca
roxana_marius
QUOTE(laura07 @ Nov 6 2009, 10:54 AM) *
astazi am facut 35 de saptamani, toata noaptea am visat ca am nascut si nu aveam laptic, bebe plangea de foame!


eiiiiiiiiiiiiiiiiii
trebue sa avem o atitudine pozitiva, ...
o sa nastem la termen, mai avem un picut 2 sau 3 saptamani din cate am inteles eu si bebe e pregatit sa vinaa, parca asa nu?
eu mai citesc pe la mamicile din octombrie.........si nu am retinut sa fie vrio una fara laptic, da sunt unele care au mai putin, dar si atunci am vazut ca-si asuma o parte din vina ca nu au papat si bau ce si cat trebe, o parte se chinue si se mulg si tot ofera lui bebe laptic, ca-i mult mai sanatos asa.
da bebe o sa planga de foame, doar asa o sa comunice cu noi............o mama la o prietena a spus ca daca nu plange sa ne facem griji............... rolleyes.gif
roxana_marius
QUOTE(laura07 @ Nov 6 2009, 10:54 AM) *
astazi am facut 35 de saptamani, toata noaptea am visat ca am nascut si nu aveam laptic, bebe plangea de foame!

scuze.....................am uitat la cat sunt de zapacita.........................felicitari pentru cele 35 de saptamani...........
oproiu
QUOTE(Aurassha @ Nov 5 2009, 11:42 PM) *
Fetelor, eu am implinit 33 de saptamani, azi am fost la ecografie si bebitza mea este inca pozitionata cu capul in sus. Doctoritza mi-a zis ca ar trebui sa se intoarca cu capul in jos in maxim 1-2 saptamani... dar nu prea vad cum va putea, caci deja nu prea mai are loc. Daca nu se va intoarce, probabil se va naste asa, cu funduletul inainte...

Mai stiti mamici care au nascut bebelusi care au iesit mai intai cu funduletul? (eu vreau sa nasc natural, nu cezariana)
Aveti idee daca acest tip de nastere, cu bebele pozitionat invers decat ar trebui, este cu probleme sau ceva?

Sincer, sunt putin speriata unsure.gif

Stai linistita, dr meu a zis ca se pot naste copii cu funduletul inainte....dar si ca se poate intoarce chiar in faza de travaliu, sau cu o zi doua inainte...nu iti mai face griji si stai linistita...sanatosi sa fiti!
Pup
MIOSA


felicitari pt cele 35 de saptamani
este ceva normal sa ai vise urate in timpul sarcinii...............trebuie sa recunoastem ca oricat de optimiste suntem tot ne macina niste intrebari si ne trec niste ganduri negre prin cap
toate astea se regasesc in subconstientul nostru care ne vegheaza atunci cand dormim si ne ofera aceste vise urate
si eu am ..........incerc sa nu ma gandesc la ele...........
vis-a-vis de lapte eu zic sa nu va faceti probleme
chiar daca cel matern ne lipseste daca aveti grija de bebei vor fi sanatosi si cu lapte praf
nu trebuie sa facem o tragedie ca nu avem lapte matern ( sunt milioane de copii crescuti cu la[pte praf)
Pe Calin l-am crescut cu lapte praf si a fost ok ( mi-a racit prima oara la 1 an si jumatate)......iar pana la 4 ani cand l-am dat la gradinita imi racea de 2 ori pe an ..................deci nu este sensibil deloc
in plus nu stiu daca stiti dar daca va stresati cu laptele s-ar putea sa nu va vina ( laptetle acesta de la un soc, o emotie puternica, o suparare isi poate pieri sa zic asa...............si tot asa pe fond de stres laptele poate sa nu vina)
asa ca stati lnistite ca in 90 si ceva % din cazuri laptele vine ( iar daca nu vine nu este o tragedie............doar ca te ruineaza financiar acest lucru )

bety_dumy
QUOTE(laura07 @ Nov 6 2009, 10:54 AM) *
astazi am facut 35 de saptamani, toata noaptea am visat ca am nascut si nu aveam laptic, bebe plangea de foame!

FELICITARI..........IAR CU VISELE,STAI LINISTITA SI EU VISEZ URAT........dar nu este nimic.......
oproiu
fetelor eu am facut deja hemoroizi!!!!!!!!!am fost constipata aum o luna si au esit abia acum!!!!!!!imi dau cu un unguent dar e incomod si disconfortant!!!!!!!!!!!!!!
laura07
multumesc fetelor pt. urari, nu intru in panica numai ca ma sperie ce vise am! voi mai sofati?
ingerul_alb
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif
MIOSA

DA, EU MAI SOFEZ
PROBABIL CA VOI SOFA PANA NASC
CA O SA STAU ACASA IN DECEMBRIE DAR TREBUIE SA IL DUC SI SA IL IAU PE CALIN DE LA GRADINITA ( NU ARE CINE DECAT EU)
ASA CA SPER SA NU NASC IN MASINA biggrin.gif
DAR ESTE OK MA SIMT BINE SI CONDUC NUMAI PE DISTANTE SCURTE
NU M-AS BAGA LA UN DRUM BUCURESTI-RM VALCEA SAU CONSTANTA

zamorica
Felicitari Ingerul alb, sa iti traiasca...si va doresc tot binele din lume!!! floare2.gif floare2.gif floare2.gif
oproiu
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 6 2009, 04:40 PM) *
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif

Sa fiti sanatoase si bine a venit fetitei tale, ma bucur mult ca sunteti bine, pana la urma la cate sapt ai nascut?,
Te pup
raluca4p
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 6 2009, 01:40 PM) *
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif



felicitari ingeras, sa-ti dea Domnul multa sanatate si tie si fetitei, floare2.gif sa ai parte de nopti linistite si o bubulina cumintica.

m-am emotionat teribil cand am citit marea veste si cred ca nu sunt singura.

ai dat startul la bebici rolleyes.gif jucaus.gif

tu cum te simti dupa operatie??


sa nu ne uiti cu amanunte despre viata de proaspata mamica si poate ne arati si niste poze cu micuta comoara.



tzuc.gif
raluca4p
QUOTE(oproiu @ Nov 6 2009, 11:55 AM) *
fetelor eu am facut deja hemoroizi!!!!!!!!!am fost constipata aum o luna si au esit abia acum!!!!!!!imi dau cu un unguent dar e incomod si disconfortant!!!!!!!!!!!!!!

te inteleg perfect, eu am hemoroizi de vreo 2 luni de la constipatie dar si de la statul la birou mai mult decat a trebuit. cremele nu dau rezultate extraordinare ( am folosit pana acum ultraproct si procto-glyvenol. tu ce unguent folosesti??
Rox12
FELICITARI INGERAS SI BUN VENIT BEBELINEI bere.gif guitar.gif floare2.gif ASTEPTAM POZE SI DETALII.
oproiu
QUOTE(raluca4p @ Nov 6 2009, 05:57 PM) *
te inteleg perfect, eu am hemoroizi de vreo 2 luni de la constipatie dar si de la statul la birou mai mult decat a trebuit. cremele nu dau rezultate extraordinare ( am folosit pana acum ultraproct si procto-glyvenol. tu ce unguent folosesti??

Buna Raluca,
eu folosesc ca si tine procto-glyvenol de 4 zile si mie am frica ca raman cu ei pana la nastere si dupa.......nu stiu ce ne facem huh.gif
roxana_marius
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 6 2009, 03:40 PM) *
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif

FELICITARII!
larysa_25
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 6 2009, 04:40 PM) *
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif



FELICITARI SI BINE AI VENIT DENISE



desi presupun ca nu te poti dezlipi de bebelina te asteptam sa ne povestesti cum a fost si bineinteles cu poze oFloare1.gif
ingerul_alb
QUOTE(oproiu @ Nov 6 2009, 03:45 PM) *
Sa fiti sanatoase si bine a venit fetitei tale, ma bucur mult ca sunteti bine, pana la urma la cate sapt ai nascut?,
Te pup

La 39 de saptamani
ingerul_alb
QUOTE(raluca4p @ Nov 6 2009, 03:54 PM) *
felicitari ingeras, sa-ti dea Domnul multa sanatate si tie si fetitei, floare2.gif sa ai parte de nopti linistite si o bubulina cumintica.

m-am emotionat teribil cand am citit marea veste si cred ca nu sunt singura.

ai dat startul la bebici rolleyes.gif jucaus.gif

tu cum te simti dupa operatie??
sa nu ne uiti cu amanunte despre viata de proaspata mamica si poate ne arati si niste poze cu micuta comoara.
tzuc.gif

Iti multumesc pt urarile facute...dupa operatie in primele 2 zile am stat la reanimare si apoi ma mutat in salon...acum sunt ok e mai greu cu ridicatul din pat ca se incordeaza burtica si cam doare...promit sa intru zilnic si sa va tin la curent cu toate aventurile unei proaspete mamici si o sa pun si poze floare2.gif
Aurassha


Interesant de citit: http://nuvaccinurilor.blogspot.com/

Felicitari Ingerul Alb! Sa-ti traiasca bebelina!!! Sa fiti amandoua sanatoase si fericite si sa va bucurati una de cealalata! 9704.gif

Multumesc fetelor pentru incurajari. Am mai citit si eu intre timp pe net despre nasterea pelviana - asa se numeste cand bebe e pozitionat cu piciorushele/funduletul in jos si capul in sus. E riscant natural, intra-devar... Dar poate cine stie, se intoarce pana atunci, mai e ceva vreme... si o sa fie totul ok...

Pupici! trandafir.gif
soricica84
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 6 2009, 04:40 PM) *
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif



FELICITARI tzuc.gif , sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea si te asteptam cu detalii despre nastere, conditiile de acolo si despre costuri pt ca si eu voi naste la Maternitatea Bucur! Iata ca s-a dat startul la nasteri. Nu-mi vine sa cred faptul ca in curand fiecare din noi va intra pe forum si va anunta marea veste. Am fost foarte emotionata cand am citit. Inca o data FELICITARI! floare2.gif
lolitaa
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 6 2009, 02:40 PM) *
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif

Multe felicitari, ce e mai important e ca sunteti amndoua bine si sanatoase.Aveti grija de voi si asteptam poze.Multi pupici
laura07
sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa!
bety_dumy
neatza fetelor..........haideti la o cafea.gif
ingerul_alb
QUOTE(soricica84 @ Nov 6 2009, 08:57 PM) *
FELICITARI tzuc.gif , sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea si te asteptam cu detalii despre nastere, conditiile de acolo si despre costuri pt ca si eu voi naste la Maternitatea Bucur! Iata ca s-a dat startul la nasteri. Nu-mi vine sa cred faptul ca in curand fiecare din noi va intra pe forum si va anunta marea veste. Am fost foarte emotionata cand am citit. Inca o data FELICITARI! floare2.gif

Buna...ma asteptam sa ma intrebi asta...pot sa iti spun ca am scapat f ieftin cu nasterea...la dr am dat 250 pt ca nu aveam mai mult la mine atunci(ma gandeam sa-i mai dau dupa nastere cand imi adusea sotul)si la anestezista 100 in rest nu am dat la nimeni nimic...dupa nastere am dat la asistente cam 75-85 lei in total in toate zilele astea care au fost 4 la numar(2 la reanimare si 2 in salon)in ceea ce tine de dr dupa operatie nu l-am mai vz pana in ziua in care ma externat asa ca nu mai aveam de ce sa ii dau ceva...in saloane este ff cald si curat conditile sunt super ok si am stat in salon normal ca erau si saloane cu plata...cu mancarea este o problema pt ca daca nu ai de mancare la tine mori de foame pt ca ti se da putina si este nasoala rau...sa-i puneti pe soti vostri sa va cumpere din piata prune uscate ca sa aveti la voi va ajuta enorm de mult sa iesiti afara si astfel scapati de clisma...mie mi-a dar o colega de salon 10 prune de la ea si la o ora dupa aia spargeam wc si faceam ca la robinet fara pic de efort...cam atat va mai astept cu intrebari floare2.gif
masada
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 6 2009, 03:40 PM) *
Fetelor scz pt faptul ca am lipsit atat dar am o veste AM NASCUT si am fost in spital...dr meu s-a inselat in privinta varstei fatului si duminica noaptea mi s-a rupt apa...am facut cezariana si sunt bine acum...fetita mea este si ea bine am nascut-o cu 3100g lungime 50cm si a luat nota 9...acum am ajuns amandoua acasica si sunt fff obosita...va poop si mai vb floare2.gif

FELICITARI INGERASILOR!!!!!!!!!!!! inger.gif trandafir.gif floare2.gif jucaus.gif

muuuulta sanatate......sa-ti fie bebelina o mancacioasa bb.gif si sa te lase sa dormi macar din cand in cand tongue.gif si sa ti se vindece operatia cat mai repede.
esti o mamica tare curajoasa....prima dintre noi bananab.gif
fetelor s-a dat startul...cine urmeaza?
ramona_z
felicitari ingerul_alb, si sa aveti parte de multa sanatate. La cate saptamani ai nascut?
ramona_z
am vazut ca aveai 39, dar cate iti spusese medicul ca ai inainte de a naste?
ingerul_alb
da am nascut la 39 de saptamani iar dupa parerea dr luni intram in saptamana 36....
OAna22
BUnaaa!!Felicitarele,ingerul_alb!!!Numai bine alaturi de fetitza ta!Sa fie sanatoasa!Poate pui pozici cu micuta comoara! jucaus.gif
OAna22
Weekend placut,burtici!Eu cu sotul meu o sa colindam magazinele weekendul acesta sa vedem ce cumparam pt bebe..am emotii mari...am asteptat atat!Chiar nu mai rezist;)Sper sa gasesc lucrusoare dragutze pt baietelul nostru!Inca o data un weekend minunta va doresc! floare2.gif si petrecere frumoasa celor ce se numesc Mihaela,Gabriela,etc ..dar si bebelushilor ce vor purta aceste nume occasion.gif
bety_dumy
QUOTE(ramona_z @ Nov 7 2009, 04:01 PM) *
am vazut ca aveai 39, dar cate iti spusese medicul ca ai inainte de a naste?

ramona.....ai rezolvat cu concediul medical la somaj???

QUOTE(OAna22 @ Nov 7 2009, 04:38 PM) *
Weekend placut,burtici!Eu cu sotul meu o sa colindam magazinele weekendul acesta sa vedem ce cumparam pt bebe..am emotii mari...am asteptat atat!Chiar nu mai rezist;)Sper sa gasesc lucrusoare dragutze pt baietelul nostru!Inca o data un weekend minunta va doresc! floare2.gif si petrecere frumoasa celor ce se numesc Mihaela,Gabriela,etc ..dar si bebelushilor ce vor purta aceste nume occasion.gif

si pe unde va duceti??? eu nu am fost.......daca vezi ceva oferte poate ma anunti si pe mine.
pupici.
azi ma duc sa vizitez mamica de noiembrie care a facut cezariana. a nascut cu dr. Tanasescu si Stefanescu.
roxana_marius
QUOTE(ingerul_alb @ Nov 7 2009, 04:21 PM) *
da am nascut la 39 de saptamani iar dupa parerea dr luni intram in saptamana 36....


scuze dar nu inteleg cum e posibil asa ceva? NU stiai data ultimei menstruatii? bebe nu era prea dezvoltat pentru saptaman 36?................................e bun de dstiut ca daca nastem prematur sar putea sa fie de fapt la termen.......offffffffffffffffffff si cu atata tehnologie, ecografiiii

Multa sanatate! Si sa va bucurati de bebe
bety_dumy
QUOTE(roxana_marius @ Nov 7 2009, 06:34 PM) *
scuze dar nu inteleg cum e posibil asa ceva? NU stiai data ultimei menstruatii? bebe nu era prea dezvoltat pentru saptaman 36?................................e bun de dstiut ca daca nastem prematur sar putea sa fie de fapt la termen.......offffffffffffffffffff si cu atata tehnologie, ecografiiii

Multa sanatate! Si sa va bucurati de bebe

aici dr este de vina.........dar oricum bine ca amandoua sunt bine .
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.