Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
loryfel
si eu am mai observat o mica problema,stiu ce este,dar...mi se intareste burta foarte des,stiu ca sunt contractiile alea braxton-....,nu ma doare nu simt absolut nimic doar ca mi se intareste destul de des,de abia astept sa ma duc la doctor sa ii spun...
raly
QUOTE(loryfel @ Oct 9 2009, 11:41 AM) *
eu am dureri la spate pe partea dreapta,am dureri cateodata insuportabile,chiar si acum ma doare,mai ales cand stau pe scaun,iar cand am durerile astea imi vine sa ma intind,dar daca ma pun in pat intepenesc,asa ca prefer mai bine sa ma plimb un picut si aunt si la birou,mai ies prin curte,mai fac cate o tura,cand vad ca imi mai trag cate o privire patroni ma intorc inapoi,dar nu mor eu pana pe 1 nov,atunci indiferent ce s-ar intampla numai stau...

foarte nasol! dar nu exista niste pastilute care sa iti amelioreze cat de cat durerea? sau macar stii de la ce sunt durerile astea? totusi pana la 1 noimebrie mai este si tu trebuie sa suporti.
multa sanatate partners.gif
loryfel
QUOTE(raly @ Oct 9 2009, 12:04 PM) *
foarte nasol! dar nu exista niste pastilute care sa iti amelioreze cat de cat durerea? sau macar stii de la ce sunt durerile astea? totusi pana la 1 noimebrie mai este si tu trebuie sa suporti.
multa sanatate partners.gif

pastile a spus sa i-au no-spa,durerile sunt din cauza ca sunt mica,slabuta,iar bebelusul meu a gasit acolo o pozitie care lui ii place si nu vrea sa plece de acolo,asta e...acum ma lupt si cu arsurile,mi-am luat lapte la munca,ca mi-a zis una din voi sa beau lapte,dar nu imi trece crybaby.gif ...azi merg la farmacie sa imi i-au ceva...ma transform intr-un dragon care scuipa flacari pe gura... liwlol.gif
raluca4p
QUOTE(loryfel @ Oct 9 2009, 09:55 AM) *
si eu am mai observat o mica problema,stiu ce este,dar...mi se intareste burta foarte des,stiu ca sunt contractiile alea braxton-....,nu ma doare nu simt absolut nimic doar ca mi se intareste destul de des,de abia astept sa ma duc la doctor sa ii spun...



sa stii ca eu am contractii d-astea de vreo 3 saptamani , foarte dese si uneori si foarte intense. doctorul mi-a spus sa nu ma impacientez, sa stau linistita, sa iau in continuare NOspa forte si in nici un caz sa nu fac efort. mi-a facut si 2 perfuzii cu scobutil si nospa dar bubulina mea nu a apreciat deloc gestul ... s-a agitat foarte rau cat timp am fost cu perfuzia in vena.

important este sa fii linistita, sa elimini orice stres - de parca s-ar putea asa ... tzuc.gif

ai grija de tine, sanatate multa si tie si burticii hug.gif
oproiu
QUOTE(raly @ Oct 9 2009, 11:46 AM) *
si pe mine ma mai doare intr-o parte uneori dar nu asa de tare. ai incercat sa dormi cu o perna intre picioare? iar daca durerea persista ar trebui sa mergi macar la medicul de familie.
Eu am alta problema, ma simt uneori atat de balonata de parca stau sa plesnesc, parca nici nu pot respira asa mi se umfla burtica!
voi patiti asa ceva?

merg joia viitoare la dr si atunci vad exact ce e acolo de ma doare ca dr meu face si eco, eu balonata si umflata in burta ma simt dupa ce mananc mult sau carne...asa am observat, dar imi revin repede.
multumesc mult pt parerile voastre
raly
QUOTE(loryfel @ Oct 9 2009, 12:20 PM) *
pastile a spus sa i-au no-spa,durerile sunt din cauza ca sunt mica,slabuta,iar bebelusul meu a gasit acolo o pozitie care lui ii place si nu vrea sa plece de acolo,asta e...acum ma lupt si cu arsurile,mi-am luat lapte la munca,ca mi-a zis una din voi sa beau lapte,dar nu imi trece crybaby.gif ...azi merg la farmacie sa imi i-au ceva...ma transform intr-un dragon care scuipa flacari pe gura... liwlol.gif

mie pentru arsuri mi s-a recomandat rennie si mai zicea cineva, cred ca rody sa mancam masline cu samburi cu tot! incearca, poate te ajuta!
Katrin
Buna fetelor !
Laura odihna placuta la munte ! Sa respiri si p-u noi un pic de aer curat de acolo smile.gif
Loryfel si eu scriam acum vreo sapt. si ceva despre aceleasi contractii ale uterului : dese , ca deja erau atat de dese ca ma tineau toata ziua. Pana am ajuns la medic si cind a vazut ce burtica tareee am ... wacko.gif si mi-a prescris tratament. Eu am luat Magne B6 si Papaverina supozitorii , si e atat de bine acum !!! Daca se incordeaza burtica de 3-4 ori in zi, ceia ce e normal in cazul acestor contractii Braxton Hicks sa se incordeze nu mai mult de 5-6 ori in zi. Faci bine ca mai iesi afara prin curte si te mai plimbi, te inteleg atat de bine cu statul pe scaun , p-u mine ultimele sapt de m-ca devenisera cosmar.

V-am pupat , noi iesim la plimbare si sa cumpar ciocolata, ieri vroiam atat de tare , incat noaptea am visat multeeee ciocolate biggrin.gif . Asa ca ... cat vreau eu sa nu maninc mult dulce, dar ... o ciocolotica mica de pofta o s-o infulec biggrin.gif
Katrin
si eu ieri seara am avut arsuri si ma gindeam ca poate e de la pastila de Sorbifer huh.gif
soricica84
Buna pe ziua de azi! Tocmai am citit pe net ca sperma provoaca contractii si poate duce la nastere prematura. Sperma contine o substanta care poate declansa nasterea. Stiti ceva despre acest lucru? Pe mine m-a cam speriat. Oricum se intampla cam o data pe saptamana, dar totusi.... ohmy.gif Voi faceti sex protejat in perioada aceasta?
Katrin
QUOTE(soricica84 @ Oct 9 2009, 02:09 PM) *
Buna pe ziua de azi! Tocmai am citit pe net ca sperma provoaca contractii si poate duce la nastere prematura. Sperma contine o substanta care poate declansa nasterea. Stiti ceva despre acest lucru? Pe mine m-a cam speriat. Oricum se intampla cam o data pe saptamana, dar totusi.... ohmy.gif Voi faceti sex protejat in perioada aceasta?


Da, asa e soricica , sperma provoaca contractii. De multe ori medicii recomanda sexul si ciocolata neagra in cazul in care sarcina trece peste termen.
Mie de cind mi-a crescut burtica sotului ii e teama sa se atinga de mine, asa ca ... no sex yes.gif , ca doar n-o sa-l impun , fiindca eu nu m-as da inlaturi biggrin.gif Asta e ! Nu a mai ramas atat de mult smile.gif
loryfel
QUOTE(soricica84 @ Oct 9 2009, 02:09 PM) *
Buna pe ziua de azi! Tocmai am citit pe net ca sperma provoaca contractii si poate duce la nastere prematura. Sperma contine o substanta care poate declansa nasterea. Stiti ceva despre acest lucru? Pe mine m-a cam speriat. Oricum se intampla cam o data pe saptamana, dar totusi.... ohmy.gif Voi faceti sex protejat in perioada aceasta?

si eu am auzit acelasi lucru...noi inca mai practicam acest 'sport',chiar daca cam tot asa ca tine o data pe saptamana...dar daca nu ai probleme cu sarcina si nu ai interdictie de la medic,pot sa faci linistita,mie medicul mi-a zis ca pana nu imi zice el sa ma opresc,in caz ca e vreo problema,pot sa fac pana in ultima zi de sarcina...dar la mine nu e pofta,cam lipseste...
raly
QUOTE(soricica84 @ Oct 9 2009, 02:09 PM) *
Buna pe ziua de azi! Tocmai am citit pe net ca sperma provoaca contractii si poate duce la nastere prematura. Sperma contine o substanta care poate declansa nasterea. Stiti ceva despre acest lucru? Pe mine m-a cam speriat. Oricum se intampla cam o data pe saptamana, dar totusi.... ohmy.gif Voi faceti sex protejat in perioada aceasta?

eu nu fac sex protejat dar nici nu cred chestia asta cu contractiile! ai gasit undeva pe un site informatii in legatura cu sperma si contractiile? poti sa ne dai si noua site-ul?
mersi
soricica84
QUOTE(raly @ Oct 9 2009, 02:28 PM) *
eu nu fac sex protejat dar nici nu cred chestia asta cu contractiile! ai gasit undeva pe un site informatii in legatura cu sperma si contractiile? poti sa ne dai si noua site-ul?
mersi


Uitati aici site-urile: http://www.121.ro/articole/art3714-sexul-in-sarcina.html/ http://www.i-medic.ro/copilul/sarcina/sarc...cini-sa-fac-sex.
loryfel
QUOTE(raly @ Oct 9 2009, 02:28 PM) *
eu nu fac sex protejat dar nici nu cred chestia asta cu contractiile! ai gasit undeva pe un site informatii in legatura cu sperma si contractiile? poti sa ne dai si noua site-ul?
mersi

raly asa este ca si mie mi-a zis medicul si scrie si pe net...
raly
QUOTE(loryfel @ Oct 9 2009, 03:01 PM) *
raly asa este ca si mie mi-a zis medicul si scrie si pe net...

e f posibil sa aveti dreptate! mie medicul nu mi-a zis nimik, dar o sa intreb cand ma voi duce iar la el si o sa caut si ceva informatii pe net sa vad ce gasesc!
multumesc frumos loryfel!
de asta e bine ca avem forum-ul asta si ne avem una pe alta! partners.gif
raly
dragele mele eu va urez un weekend magnific cu soare, odihna si tot ce va doriti voi!
floare2.gif
MIOSA


buna fetele,

ce mai faceti?
laura sa ne scrii unde ai fost la munte si cum a fost!
eu oricum iti urez distractie placuta
si voi care mai puteti profitati si mergeti la munte pana sa nasteti ca apoi nu mai puteti iesi din casa si o sa simtiti nevoia
oricum noi nascand iarna nu vom avea voie decat dupa minim 21 zile sa iesim cu bebeii pe afara la plimbare. Iar pana ii aclimatizam trece luna ( la inceput iesi 10 minute, apoi 15 minute etc ) sigur veti incepe sa ii scoateti in balcon la inceput sau in curte
sa nu credeti ca dati o tura de parc cu caruciorul liwlol.gif din prima zi
in rest ce sa va mai zic
am fost azi la doctorita mea pediatra sa o intrb de cursul de puericultura pentru al meu sot
ea nu stia nimic saraca
i-am promis ca o sun sa ii dau legea si ce mai rebuie ca sa se informeze
sunt tare curioasa daca ii da sau nu!!!!
am inecput sa ma simt din ce in ce mai mare ohmy.gif si ma misc ca o rata prin casa
despre dureri ..........acestea sunt si la mine, ba spatele, ba sub sani, basub coaste, ba jos la baza bazinului in parti
dar nefiind ceva constant nu ma inpacientez deoarece sunt normale multe dinele
cu primul bebe am ajuns la miezul noptii cand aveam 7 luni din cauza durerilor
de fapt copilul se asezase pe nervul sciatic si de aceea aveam acele dureri ingrozitoare ( burta, spate plus picirul drept de nu puteam sa merg)............tratament..........nu exista..........solutia: astepti sa isi schimbe pozitia copilul si iei 2 no-spa
asa ca trebuie sa fim curajoase, rabdatoare si optimiste ca ne va trece buba sa zic asa
in week-end sper sa fie frumos si sa pot baga floricelele in casa
si sa pot vopsi inca 2 usi pe care le mai am

mai vorbim si va pupacesc pe toate






masada
salutare!
sa aveti un weekend linistit, fara dureri si cat mai odihnitor. trandafir.gif
bety_dumy
neatza fetelor,ce faceti?
stiti vreuna dintre voi daca sunt in somaj,trebuie sa iau concediu medical....sau ceva cu o luna inainte?
ramona_z
QUOTE(bety_dumy @ Oct 10 2009, 11:29 AM) *
neatza fetelor,ce faceti?
stiti vreuna dintre voi daca sunt in somaj,trebuie sa iau concediu medical....sau ceva cu o luna inainte?


Buna burtici, week- end placut sa aveti.

Bety, chiar voiam sa te intreb pe tine daca mai stii ceva de asta. Eu cand am intrebat la somaj a zis ca imi recomanda sa imi pun foaia de la medicul de familie pt prenatal abia de la 1 noiembrie.
In schimb medicul de familie voia sa imi dea foaia de boala pt concediu prenatal chiar de saptamana asta, ca ma deja 32 de sapt pline. MIe nu tare imi convine, cel putin pana nu imi intra somajul de pe luna asta pe card. Din momentul in care iti pui foaia de boala la somaj se suspenda somajul ( din care imi faceam planuri sa iau carucior biggrin.gif ), si nu stiu cand imi vin primii bani de prenatal. Oricum in 19 oct. merg la somaj sa vad ce imi zic ei si te anunt si pe tine.
bety_dumy
QUOTE(ramona_z @ Oct 10 2009, 01:17 PM) *
Buna burtici, week- end placut sa aveti.

Bety, chiar voiam sa te intreb pe tine daca mai stii ceva de asta. Eu cand am intrebat la somaj a zis ca imi recomanda sa imi pun foaia de la medicul de familie pt prenatal abia de la 1 noiembrie.
In schimb medicul de familie voia sa imi dea foaia de boala pt concediu prenatal chiar de saptamana asta, ca ma deja 32 de sapt pline. MIe nu tare imi convine, cel putin pana nu imi intra somajul de pe luna asta pe card. Din momentul in care iti pui foaia de boala la somaj se suspenda somajul ( din care imi faceam planuri sa iau carucior biggrin.gif ), si nu stiu cand imi vin primii bani de prenatal. Oricum in 19 oct. merg la somaj sa vad ce imi zic ei si te anunt si pe tine.

mie mi-au zis sa depun actele pana pe 15......ca sa intru cu 1 noiembrie. mi-au mai cerut copii dupa buletin,carnet de somaj si carnet de munca si o declaratie data la notariat cum ca nu realizez alte venituri in afara ajutorului de somaj..am sa mai trec sa mai intreb si eu zilele astea sa ma lamuresc
lolitaa
QUOTE(rody_ms @ Sep 29 2009, 09:49 PM) *
Dragele mele Looloo si Loryfel, verificati-va email-ul si anuntati-ma daca este ok. Va pupic

Daca te rog frumos imi poti trimite si mie cartea.Adresa mea de email e pernes_amalia@yahoo.com.Multumesc anticipat.Pupici la burtici.
lolitaa
QUOTE(rody_ms @ Sep 29 2009, 09:49 PM) *
Dragele mele Looloo si Loryfel, verificati-va email-ul si anuntati-ma daca este ok. Va pupic

Daca te rog frumos imi poti trimite si mie cartea.Adresa mea de email e pernes_amalia@yahoo.com.Multumesc anticipat.Pupici la burtici.
looloo
QUOTE(Katrin @ Oct 8 2009, 04:35 PM) *
multumesc looloo !!!
m-ai facut sa rad cu povestitul filmelor liwlol.gif liwlol.gif Ce anume telenovele ? sau thrillere ? liwlol.gif tongue.gif
E bine ca vorbim cu bebeii inca de pe acum, eu de ex. nu rezist tentatiei atunci cind se misca sa nu vb cu ea, altfel nici nu imi inchipui smile.gif Sa ma vada cineva dintr-o parte ce "discutii" avem taree ar mai ride. Sotul citeodata se intreaba cu cine vb eu acolo la mobil liwlol.gif , dar eu vb cu dulceata biggrin.gif biggrin.gif

am prostul obicei de a ma uita la tot felul de documentare si AXN. si ii povestesc filmele, iar la documentare ne minunam amandoi. adik eu ca toanta si el se minuneaza de mine, cred. si ma mai uit la filme de groaza (mai rar acum) si ii spun cum sunt aia pictati pe fata si ce masti au. tongue.gif mama nebuna

QUOTE(elena27 @ Oct 8 2009, 06:12 PM) *
Buna din nou pe ziua de astazi viitoarelor mamici de decmebrie oFloare.gif
Si eu astept un baietel pe 18 decembrie..si tind sa cred ca o sa vina de Craciun rolleyes.gif .Sunt foarte emotionata si fericita..dar in acelasi tipm si speriata ca se apropie de acum.
Ma bucur deasemeni ca v-am gasit si astept sa ne auzim si dupa nastere.
Pupicei

sa iti traiasca bebicul!!! s-ar parea ca anul asta baietii sunt la putere laugh.gif . si speriate cred ca suntem toate intr-o oarecare masura. pe mine cel mai mult ma sperie ca nu o sa stiu ce sa ii fac cand il vad ca plange sau cand ii va fi rau. dar cand ma gandesc ca o sa il am langa mine si o sa pot sa il tin in brate si sa i iubesc, trece tot.

QUOTE(soricica84 @ Oct 8 2009, 07:12 PM) *
Si mie mi-a iesit la ultimele analize o usoara anemie si mi-a dat sa iau acid folic si tardyferon. Apropo voi luati elevit? Si daca da, din ce luna? Eu iau din luna a 4 a si mi-a zis doctorul sa iau pana la sfarsitul sarcinii.

soricica, eu iau elevit de la 8 saptamani. si am luat zi de zi, chiar daca am mancat fructe si legume. cred ca in toate astea 5-6 luni de sarcina de cand iau, am intrerupt doar vreo 2 zile, cand am fost plecata de acasa. si ma simt bine, iar pana acum bebe a mers foarte bine. singura problema pe care am avut-o mai grava asa, sunt acum durerile de spate.

si voiam sa va intreb: voi aveti impresia ca vi se dizloca oasele pelvisului? cand ma trezesc dimineata, dupa ce am stat relaxata toata noaptea, am impresia ca mi s-au deplasat oasele. uneori, daca ma intorc de pe o parte pe alta ma brusc, imi trosnesc oasele soldurilor. s-o fi pregatind organismul meu ptr venirea lui bebe? sau o fi doar o impresie?
mar59ro
buna burtici

raly ma intrebai daca am greturi dupa fiecare masa sau nma cateodata...ei bine pot spune ca in primul rand eu nu am pofta de mancare...mi-e foame cu adevarat f rar...in rest mi se intampla cateodata sa nu-mi pice bine cate o mancare...
cu vitaminele ,eu am luat din sapt 19 elevit ,apoi din sapt 27 am luat centum materna.

zilele astea chiar m-am simtit bine...nu am mai avut dureri sau arsuri mari...dar bebelina mea se misca tot mai tare...am niste senzatii tare ciudate...

va doresc un weeken cat mai placut

pup
masada

am recitit postarile anterioare si vad k am ramas cu tema nefacuta.multumim rody_ms pt reactualizarea listutei. asadar, masada-18 decembrie-baietel- cristian matei- maternitatea Cuza Voda, Iasi, prof. dr. Lupascu Ivona
loloo, interesanta ideea cu povestitul filmelor tongue.gif am sa incerc si eu.
sa aveti o zi frumoasa !
pooopici pe burtici trandafir.gif
looloo
QUOTE(masada @ Oct 11 2009, 12:32 PM) *
am recitit postarile anterioare si vad k am ramas cu tema nefacuta.multumim rody_ms pt reactualizarea listutei. asadar, masada-18 decembrie-baietel- cristian matei- maternitatea Cuza Voda, Iasi, prof. dr. Lupascu Ivona
loloo, interesanta ideea cu povestitul filmelor tongue.gif am sa incerc si eu.
sa aveti o zi frumoasa !
pooopici pe burtici trandafir.gif

pai povesti nu stau acum sa ii spun, ca oricum nu intelege ce ii spun. important este sa imi auda vocea pe care o am cand vorbesc cu el, ca atunci cand vorbesc cu altcineva, vocea mea nu are acelasi timbru. si de povesti, sincer, n-am chef. asa ca ii povestesc ce vad la televizor sau il intreb ce mai face si ma rog de el sa imi arate funduletul sau sa imi dea un piciorus sa il pap. oi fi innebunit, nu zic nu, dar da roade, ca se calmeaza cand vorbesc cu el.
loryfel
neata burtici,cum a fost weekendul?
nu stiu cum dormiti sau daca dormiti noaptea,dar mie a inceput sa imi fie dor de o noapte dormita de la cap la cap,ma trezesc din 2 in 2 ore,nu mai pot sa stau bine nicicum,pana si cand ma intorc de pe-o parte pe alta ma trezesc,nu stiu ce sa mai fac,ca ma simt obosita...
giuliana
[Numele quote loryfel '=' Data = '12 octombrie 2009, după 08:35' = '939265 ']
Neata burtici, weekendul Cum a fost?
nu stiu cum dormiti sau daca dormiti noaptea, Dar mie a inceput sa imi fie dor de o noapte dormita de la PAC PAC LA, ma trezesc din 2 în 2 ore, nu mai pot sa stau bine nicicum, pana si cand ma intorc de pe -O parte PE Alta ma trezesc, nu stiu ce sa mai fac, ca ma simt obosita ...
[/ quote]
Neata noi am avut un weekend placut cu miscari usoare ca am fost plecati de acasa dar ne revenim noi ,pot sa spun ca noi dormim f bine noapte in afara de faptil ca mergem la toaleta de 3-4 ori altceva nu se intampla momentan.Incearca sa bei un pahar cu lapte cald inainte sa te culci poate te ajuta la ceva si hai capu susu ca nu mai este mult trebuie sa ne pregatim sufleteste pt acele nopti cand nu vm putea dormi deloc.
raly
QUOTE(loryfel @ Oct 12 2009, 08:35 AM) *
neata burtici,cum a fost weekendul?
nu stiu cum dormiti sau daca dormiti noaptea,dar mie a inceput sa imi fie dor de o noapte dormita de la cap la cap,ma trezesc din 2 in 2 ore,nu mai pot sa stau bine nicicum,pana si cand ma intorc de pe-o parte pe alta ma trezesc,nu stiu ce sa mai fac,ca ma simt obosita...

si eu ma trezesc noaptea si nu prea mai pot adormi! incearca cu lapte cald sau cu jumatate de pahar de vin in serile cand esti prea obosita! e crunt sa nu te poti odihni mai ales daca a doua zi trebuie sa mergi si la serviciu! dar trecem noi si peste asta oFloare.gif
raly
QUOTE(mar59ro @ Oct 11 2009, 12:30 PM) *
buna burtici

raly ma intrebai daca am greturi dupa fiecare masa sau nma cateodata...ei bine pot spune ca in primul rand eu nu am pofta de mancare...mi-e foame cu adevarat f rar...in rest mi se intampla cateodata sa nu-mi pice bine cate o mancare...
cu vitaminele ,eu am luat din sapt 19 elevit ,apoi din sapt 27 am luat centum materna.

zilele astea chiar m-am simtit bine...nu am mai avut dureri sau arsuri mari...dar bebelina mea se misca tot mai tare...am niste senzatii tare ciudate...

va doresc un weeken cat mai placut

pup

mersi pentru raspuns! mie imi e foame uneori dar mananc destul de putin pentru ca dupa ce mananc mai mult de 5 inghitituri incep greturile! oricum m-am decis sa ma duc sa ma internez marti si miercuri, sa vedem dupa cum o sa fie!
pupici
laura07
buna dimineata! ce fac bebeii? am venit de la munte, frumos dar obositor!
raly
QUOTE(laura07 @ Oct 12 2009, 10:35 AM) *
buna dimineata! ce fac bebeii? am venit de la munte, frumos dar obositor!

ai avut vreme buna? cred ca v-ati distrat super! trandafir.gif
MIOSA
NEATA FETELE!!!

RUGAMINTE: CINE STIE UNDE SE FAC ACELE CURSURI DE PUERICULTURA?
DOCTORITA MEA NU STIE, DOCTORITA PEDIATRA NU STIE IAR EU VREAU NEAPARAT CA SOTUL MEU SA STEA ACASA U MINE 15 ZILE LUCRATOARE. EU NASC PRIN CEZARIANA , MAI AM UN COPIL DECI SUNT PERICULOASA DACA RAMAN SINGURA CU 2 COPII SI TAIATA PE BURTA.
TOTI AU AUZIT DE LEGEA ASTA DAR NIMENI NU STIE NIMIC
CAM CIUDAT!!!!!!!

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP.......................ATENTIE SUNT DIN BUCURESTI.................SA NU-MI TRIMITE-TI SOTUL PRIN ORADEA SAU ALT ORAS LA CURSURI

CIUDAT ESTE CA DOCTORITA PEDIATRU A ZIS CA EA NU ARE COMPETENTA DE TINUT CURSURI DE PUERICULTURA CHIAR DACA ESTE PEDIATRU SI INVATA MAMICIILE CUM SA SE POARTE CU BEBEII DIN PRIMA ZI.


VA PUPIC SI ASTEPT PARERI!!!!


MULTUMESC!!!
loryfel
fetelor,am simtit niste intepaturi groaznice in interiorul burtii,dar pornind de jos,din zona pelviana in sus spre burta,ce-or fi fost intepaturile astea,vreo 3 intepaturi una dupa alta,si supa aceea gata nu am simtit nimic...
voi ce ziceti?...sunt un pic ingrijorata,la doctor numa pe 26 tre sa merg,dar daca mai simt asa ma duc la spital...sper sa nu pray.gif
masada
QUOTE(loryfel @ Oct 12 2009, 02:02 PM) *
fetelor,am simtit niste intepaturi groaznice in interiorul burtii,dar pornind de jos,din zona pelviana in sus spre burta,ce-or fi fost intepaturile astea,vreo 3 intepaturi una dupa alta,si supa aceea gata nu am simtit nimic...
voi ce ziceti?...sunt un pic ingrijorata,la doctor numa pe 26 tre sa merg,dar daca mai simt asa ma duc la spital...sper sa nu pray.gif

nici nu stiu ce sa-ti spun, ideea e k si eu am uneori, sa spunem 2 ori pe zi dureri profunde de burta de ma ia si cu calduri, as zice ca-s contractii, insa nu ma alarmez pt ca nu se intampla in mod regulat. ma gandesc k-o fi uterul care creste in dimensiune ...poate nu e nimic ingrijorator. ia no-spa. o fi atins vreun nerv mai sensibil rolleyes.gif poate nu e cazul sa te alarmezi...si eu tot pe 26 merg la dr...altfel as fi intrebat. hai curaj si gandire pozitiva.
raly
QUOTE(loryfel @ Oct 12 2009, 02:02 PM) *
fetelor,am simtit niste intepaturi groaznice in interiorul burtii,dar pornind de jos,din zona pelviana in sus spre burta,ce-or fi fost intepaturile astea,vreo 3 intepaturi una dupa alta,si supa aceea gata nu am simtit nimic...
voi ce ziceti?...sunt un pic ingrijorata,la doctor numa pe 26 tre sa merg,dar daca mai simt asa ma duc la spital...sper sa nu pray.gif

mi se mai intampla si mie niste dureri asa ascutite dar care nu dureaza mult! daca persista ia un no-spa! nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi..
pupici
raluca4p
QUOTE(MIOSA @ Oct 12 2009, 10:03 AM) *
NEATA FETELE!!!

RUGAMINTE: CINE STIE UNDE SE FAC ACELE CURSURI DE PUERICULTURA?
DOCTORITA MEA NU STIE, DOCTORITA PEDIATRA NU STIE IAR EU VREAU NEAPARAT CA SOTUL MEU SA STEA ACASA U MINE 15 ZILE LUCRATOARE. EU NASC PRIN CEZARIANA , MAI AM UN COPIL DECI SUNT PERICULOASA DACA RAMAN SINGURA CU 2 COPII SI TAIATA PE BURTA.
TOTI AU AUZIT DE LEGEA ASTA DAR NIMENI NU STIE NIMIC
CAM CIUDAT!!!!!!!

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP.......................ATENTIE SUNT DIN BUCURESTI.................SA NU-MI TRIMITE-TI SOTUL PRIN ORADEA SAU ALT ORAS LA CURSURI

CIUDAT ESTE CA DOCTORITA PEDIATRU A ZIS CA EA NU ARE COMPETENTA DE TINUT CURSURI DE PUERICULTURA CHIAR DACA ESTE PEDIATRU SI INVATA MAMICIILE CUM SA SE POARTE CU BEBEII DIN PRIMA ZI.
VA PUPIC SI ASTEPT PARERI!!!!
MULTUMESC!!!



Hello,

cursuri de puericultura se fac la spitalul Filantropia parca de 2 ori pe saptamana, va elibera viitorului tatic un certificat cu care se prezinta la mediucl de familie pentru a i se elibera adeverinta pentru servici. cam asta este.


Pupici si bafta cu piticii! oFloare.gif
raluca4p
aaa....azi burtica mea face 30 de saptamani bananab.gif de-acum intru in linie dreapta .

si acum intrebare pentru burtici cu fetite fetita.gif : ma gandeam zilele trecute ca cel mai bine ar fii sa ii fac gaurile in urechi bubulinei mele in spital, dar asta ar insemna sa cumpar si cercelusii in prealabil, voi v-ati uitat prin magazine dupa cercelusi?? sau aveti alt plan pentru situatia asta??


Pupicei
laura07
da raly am avut vreme frumoasa, am fost fara sot, cu, cumnatii mei si cu nepoteii, nepotica de 1 an si 10 luni si nepotelul de 8 luni, eu am stat cu nepotica, ea oricum sta mai mult pe la mine decat cu , cumnata, nu au cu cine sa o lase si cat mai pot eu mai stau cu ea, ne-am plimbat amandoua si am incercat sa ne odihnim.
si eu mai am intepaturi, medicul a zis ca nu-s periculoase, sunt normale, se intoarce bebe si organismul se pregateste de nastere, ia no-spa.
laura07
raluca, eu am baietel dar iti zic de la nepoata, sa-i cumperi cercei tortite , pana intru-n gram, sa nu ii cumperi cu surub!
raluca4p
QUOTE(laura07 @ Oct 12 2009, 02:17 PM) *
raluca, eu am baietel dar iti zic de la nepoata, sa-i cumperi cercei tortite , pana intru-n gram, sa nu ii cumperi cu surub!



hello Laura, sa-ti traiasca baietelul si nastere usoara. nepoatei tale i-au pus direct cercelusii in spital?? pe vremea noastra se puneau ate rolleyes.gif



pupici
laura07
da, i-au pus direct cercelusii, stiu ca se puneau ate, bunica a pus cercei ( ate) la trei sferturi din sat, acum de, am evoluat!
ruxy80
QUOTE(raluca4p @ Oct 12 2009, 03:18 PM) *
aaa....azi burtica mea face 30 de saptamani bananab.gif de-acum intru in linie dreapta .

si acum intrebare pentru burtici cu fetite fetita.gif : ma gandeam zilele trecute ca cel mai bine ar fii sa ii fac gaurile in urechi bubulinei mele in spital, dar asta ar insemna sa cumpar si cercelusii in prealabil, voi v-ati uitat prin magazine dupa cercelusi?? sau aveti alt plan pentru situatia asta??
Pupicei


Buna Raluca,

Si noi tot asa vom face...la clinica unde voi naste o sa-i rog sa-i faca fetei gauri in urechi si cerceii o sa-i iau probabil cu cateva sapt. inainte sa nasc...i-am ochit deja untr-un magazin...si, asa cum zice si Laura...fara surub...cu tortita..ce-am vazut eu sunt simpli, ca niste tortite, costa 230RON, noi ducem aur la schimb ca-mi da soacra niste cercei si ma costa numai manopera..deci mult mai putin...ideea e ca e mai bine sa-i faca acolo, in spital, fetitei gauri

floare2.gif
laura07
ce de fetite, au baieteii de unde alege!
Katrin
buna fetelor !
raluca felicitari cu cele 30 sapt. !!!

fetelor la cite sapt se intoarce bebe cu capsorul in jos ?? azi medicii m-au speriat ... la USG facuut la 27 sapt bebita era cu funduletul in jos si faceau panica ca e in pozitia asta. Eu am citit ca bebeii se intorc cam pe la 32-34-36 sapt. Eu o simt mai mult in partea de jos, cred ca si acum tot asa sta cu funduletul in jos si bate cu piciorusele, rar o simt in partea de sus. La voi cum e ?? Ca eu azi nu ma pot opri din plans ... nu stiu ce e cu mine ... sau o fi si de la vremea asta intunecoasa , dar am o dispozitie .... nervi.gif
Katrin
ce idee buna cu cercelusii , eu ma gindisem cindva cind inca nu era bebita in burtica ca o sa-i fac gauri de timpuriu sa fie frumoasa fata mea smile.gif
ruxy80
QUOTE(Katrin @ Oct 12 2009, 06:25 PM) *
buna fetelor !
raluca felicitari cu cele 30 sapt. !!!

fetelor la cite sapt se intoarce bebe cu capsorul in jos ?? azi medicii m-au speriat ... la USG facuut la 27 sapt bebita era cu funduletul in jos si faceau panica ca e in pozitia asta. Eu am citit ca bebeii se intorc cam pe la 32-34-36 sapt. Eu o simt mai mult in partea de jos, cred ca si acum tot asa sta cu funduletul in jos si bate cu piciorusele, rar o simt in partea de sus. La voi cum e ?? Ca eu azi nu ma pot opri din plans ... nu stiu ce e cu mine ... sau o fi si de la vremea asta intunecoasa , dar am o dispozitie .... nervi.gif


Katrin, eu am dat acum o cautare rapida pe net ca eram si eu curioasa si am vazut ca fetele ziceau ca li s-au intors bebeii dupa 30 de sapt.32-34..unii chiar si la 38 de sapt...sa nu te sperii..are bebe destul timp sa se intoarca..pun pariu ca la urmatoarea eco o sa ai o surpriza placuta....eu miercuri ma duc si chiar sunt curioasa cu sta
laura07
al meu este intors, dar nu stiu cand s-a intors, nu te speria se poate intoarece si cu o zi pana sa nasti
oproiu
anima1.gif
QUOTE(Katrin @ Oct 12 2009, 06:25 PM) *
buna fetelor !
raluca felicitari cu cele 30 sapt. !!!

fetelor la cite sapt se intoarce bebe cu capsorul in jos ?? azi medicii m-au speriat ... la USG facuut la 27 sapt bebita era cu funduletul in jos si faceau panica ca e in pozitia asta. Eu am citit ca bebeii se intorc cam pe la 32-34-36 sapt. Eu o simt mai mult in partea de jos, cred ca si acum tot asa sta cu funduletul in jos si bate cu piciorusele, rar o simt in partea de sus. La voi cum e ?? Ca eu azi nu ma pot opri din plans ... nu stiu ce e cu mine ... sau o fi si de la vremea asta intunecoasa , dar am o dispozitie .... nervi.gif

Buna Katrin,
Imi primul rand imi place numele tau, biggrin.gif biggrin.gif asa as fi pus numele daca era fetita...in al doilea rand stai linistita ca sunt copii care se intorc cu caputul in jos si cu cateva zile sa vina pe lume si sunt bebei care se nasc cu funduletul nu cred ca ai motive de pe acum sa iti faci griji, wink.gif ai dreptate ca se stie ca dupa 30 de saptamani se intorc cel putin asa scrie la carte....si eu il simt pe al meu undeva pe la buric...abia joi il voi vedea.... super.gif la 25 de sapt al meu statea cu capul in partea dreapta jos si cu piciorusele in stanga sus...chiar zicea dr ca imi trace la coaste anima1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.