Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
Aurassha
Fetelor, legat de documente:
- adeverinta de salariat - are valabilitate 3 luni de zile; cel putin pe a mea asa scrie, eu am luat-o deja
- trimiterea de la medicul de familie - aceasta are valabilitate doar 30 de zile - am vorbit si eu cu doctoritza mea sa mi-o elibereze la inceputul lui decembrie

M-am distrat citind fazele cu gatitul :-)
Sa stiti ca la mine a fost invers - inca din primele luni ale sarcinii, desi eu nu puteam manca mai nimic si vomam tot, gateam f bine pentru restul familiei. Si in perioada asta am facut pentru prima data o groza de chestii: blat de tort, madlene, chec, placinte de tot felul, paine de casa, foccacia, pizza de casa, etc... si toate mi-au iesit excelente! :-)
Mai mult, am devenit foarte iubitoare de flori :-) Imi placeau si inainte, dar s-a accentuat clar aceasta slabiciune :-)
Deci, inainte sa stiu clar de la doctor ca am fetitza, am banuit, date fiind aceste noi inclinatii pe care mi le-am descoperit :-)
Aurassha
... Apropo de chestia cu gatitul, dat fiind ca am devenit foarte "gaticioasa", barbate-miu m-a poreclit Ratatouille happy.gif
oproiu
Si iata si patutu` lui bebita...........
bety_dumy
foarte frumos patutul........cam asa ceva as vrea si eu sa iau.
nicsor
QUOTE(bety_dumy @ Nov 13 2009, 10:55 AM) *
dar de ce se primeste asa tarziu??? 2 saptamani mi se pare foarte mult.........

doar la noi.....firma este mare, iar explicatia celor de la personal este ca au f mult de lucru si prelucreaza datele in ordinea in care le-au primit, plus ca de multe ori se intampla sa intarzie f mult la semnat, asa ca zilele se aduna. Azi vb cu un coleg si mi-a spus ca tot ce tine de adev pt spital au prioritate si ca se fac in regim de urgenta.
bety_dumy
cat despre lista cu ce trebuie eu mi-am mai pus pe langa ce a insirat NICSOR , 3 pachetele de servetele umede....hartie igienica si am sa mai vad ce ar mai trebui. pentru bebe nu imi trebuie nimic,nu ne lasa cu hainute in spital pentru el,decat pampersi
nicsor
QUOTE(Rox12 @ Nov 13 2009, 10:55 AM) *
Neata burtici si mamici.
N-am mai scris nimic de mult dar am citit in fiecare zi.Nu am avut starea necesara..nu aveam nici un subiect nou,nimic,dar cand am citit povestea lui Tutulica m-am ingrozit. crybaby.gif
Doamne Tutulica a fost groaznic prin ce ai trecut dar bine ca DD a avut grija de tine si de bebe si acum sunteti sanatosi.Daca ai trecut tu prin asta sigur o sa fi o mama buna si o sa te descurci. eusa_clap.gif

In legatura cu adeverinta si eu stiu ca e valabila 30 de zile si probabil o s-o iau la inceputul lui dec.

In legatura cu somnul...am nopti si nopti...oricum ma trezesc macar de 2 ori pe noapte pt a merge la baie nervi.gif dar ...mai nou ma mai trezesc durerile pe care le simt la degetele de la maini...nu stiu exact cum sa va explic...s-au umflat degetele ca nu mai pot purta verigheta (asta n-ar fi o prob) dar ma dor ...si mai mult noaptea...am senzatia uneori ca imi amortesc. crybaby.gif

va doresc o zi buna si linistita partners.gif floare2.gif


Nici eu nu am stiut ce valabilitate are adeverinta, insa termenul este scris pe ea, adica: 3 luni de la data emiterii.
Nu vreau sa va influentez, poate difera de la la o firma la alta.....
oproiu
QUOTE(bety_dumy @ Nov 13 2009, 02:28 PM) *
foarte frumos patutul........cam asa ceva as vrea si eu sa iau.

Bety sa stii ca patutu` e cadou de la socrii si l-au facut pe comanda...au zis sa nu il schimbam prea devreme de aceea a comandat asa patut mare...are dimensiuni de 80 pe 160 lungime........in conditiile in care patutul standard pt copii e de 60/120 sau 70/140.......pana si salteaua a facut-o pe comanda logic.............
si inca o poza ca tare mie drag..........
ssimmona
E f frumos patutul! super.gif Se modifica cumva in perioada cand se va ridica in picioare? Sau se lasa salteaua mai jos? tzuc.gif
masada
QUOTE(roxana_marius @ Nov 12 2009, 05:35 PM) *
unde vad si eu listuta aia cu burticile.......si mamicile de dec?
care burtici sunt tot din iasi?............ne intalnim la maternitate bananab.gif

eu voi naste la iasi, roxana. partners.gif ..desi nu-s de-acolo.....sigur ne vom intalni. la ce medic esti. eu la dr lupascu. am mai scris deja k am fost internata de 2 ori...kam stiu cum sta treaba...uite nr meu 0756439990. sigur o sa ma internez mai devreme de termen, am o sarcina mai pretentioasa sa zic asa si nu tre sa intru in travaliu...tre sa ma opereze din timp.
poate ne vom intalni...eu m-as bucura trandafir.gif
masada
QUOTE(roxana_marius @ Nov 12 2009, 04:58 PM) *
cand ai dpn? pote ne intalnim la maternitate! rolleyes.gif ...............de ca ai fost internata, daca nu sunt prea indiscreta, sunteti bine?

dpn pe 18 decembrie conform ultimei eco. internata am fost cu 1-2 in urma pt analize amanuntite...nu era multumita dr mea de o analiza si a vrut probl sa aprofundeze.
tu cand ai dpn?
bety_dumy
te cred OPROIU ca iti este drag........cui nu-i este??? eu abia astept sa-l cumpar.......
nicsor
QUOTE(oproiu @ Nov 13 2009, 12:14 PM) *
Si iata si patutu` lui bebita...........


f frumos patutul, si al nostru tot de lemn este si tot asa de mare.
sunt foarte bucuroasa deoarece ieri l-am adus acasa, l-am si montat aseara, ne mai trebuie lenjeria si este gata sa-l primeasca pe bebe.
printre altele ieri am fost vizitata si de vecina mea (lucreaza ca asistenta la sala de nasteri), mi-a spus ca dupa cum arata burtica, nu crede ca mai rezist pana pe 20 cand ar fii programarea pt cezariana.
asa ca in cazul in care ''dispar'' cateva zile inseamna ca fericitul eveniment a avut loc.
acum vreau sa mai stau un pic in pat fiinca dupa ziua de ieri cand am stat f mult in picioare, se resimte oboseala.....
raly
QUOTE(bety_dumy @ Nov 12 2009, 05:28 PM) *
este vorba de moasa care il scoate din spital.........ea trebuie sa-i cumpere hainutele cu care iese bebe,paturica.....tot ce-i trebuie,apoi tot ea stiu ca-i face prima baie...

asa este,la mine in oras nu iti trebuie hainute pentru bebe,decat pampersi,pentru ca pe perioada cat sta in spital il tine infasat.
eu auzisem de 3 moase.......dar ai dreptate una ii face prima baita........si i se da prosop,sapun....si auzisem si de un cadou ceva.......

la noi nasa il scoate din spital si sicner nus tiu dc o sa imi cumpere ceva. mi-a cumparat pana acum niste hainute foarte dragute pentru bebe si nu cred ca e cazul sa mai cumpere ceva!
raly
QUOTE(looloo @ Nov 12 2009, 07:21 PM) *
uof, bety, daca as putea, ti-as da eu un pic de somn de la mine, ca eu dorm de la 22.00 pana pe la 8.00 dimineata cu sculare de 3 ori pe noapte (ceas, fix la aceeasi ora) si mai trag cate un pui de somn si ziua. iti trimit un pic prin mail? laugh.gif
bety, la noi la buzau, sunt 2 moase si fiecare primeste de la inceput sapun si prosop. atat. nu conteaza cine face prima baie. ele oricum se oicupa de mine si de bebe. iar in legatura cu cine il scoate din spital, asta o face nasa. ea cumpara si toate hainutele de scos din spital. la noi, cel putin, asa este.

in legatura cu mancarea, sa stiti ca intr-adevar ni se strica, se schimba gusturile. eu acu mananc cat mai acru, cat mai otetit. mananc ciorba cu otet, daca va puteti inchipui. cand ma vede barbate-miu se stramba de zici ca il vede pe ala nashparliu. laugh.gif dar mie asa imi place. si fac mancarea nesarata, de pune saracul cate o lingura de sare in farfurie, si acra. ultima oara cand am facut ciorba, a zis ca el nu poate sa manance asa ceva, iar mie mi se parea o bunatateeeeee... mmmm! deci e din vina sarcinii, nu a noastra.

si inca ceva. azi am tras o sperietura... am vrut sa sun la salvare. tongue.gif. am avut niste dureri puternice jos, in vagin si o presiune tampita. inainte sa inceapa durerea asta, fusesem la baie sa fac pishu, si automat m-am gandit ca mi s-o fi rupt apa, si eu nu am stiut. si m-am asezat cumintica in pat, am stat vreo doua ore, si cand am vazut ca nu m-au apucat contractii, ca bebe misca, m-am mai linistit. dar tot nu stiu de la ce este. ca sa intelegeti, durerea este ca atunci cand te ustura cand faci pipi pentru ca ai infectie sau ai racit jos. voi aveti idee de la ce ar putea fi?

am avut si eu niste dureri asemanatoare dar imediat ce le simteam imi venea si sa urinez si doctorita mi-a zis ca ma loveste bebe in vezica si asta-i motivul pt care simt durerile
trandafir.gif
raly
QUOTE(tutulica @ Nov 12 2009, 08:52 PM) *
M-i sau rupt membranelela 27 de saptamani,nu am facut nici un efort am avut dureri de spate care se lasau in jos pe piciorapoi am pierdut dopul gelatinos acasa iar dupa o ora de cand am ajuns la spital m-i s-a rupt apa.Am stat in sala de nasteri o noapte ptr ca se declansase travaliu dar dupa 3 zile de perfuzii cu ginipral acesta s-a oprit.Am stat 6 saptamani in pat si am facut tratament cu antibiotice ptr ca avand membranele rupte se declansau tot felu de infectii la col.Am facut nenumarate injectii dar am reusit sa ajungem la 33 de saptamani si l-am nascut cu greutatea de 2,150gr si 45cm a avut totusi o greutate buna.Nasterea a fost normala dar mult mai grea de cat la primul copil ptr ca nu am avut contractii deloc doar niste dureri foarte puternice de burta si spate nimeni nu m-a crezut ca o sa nasc ptr ca tns-eul arata contractii 0.cand m-au dus in sfarsit in sala aveam dilatatie complecta si deja se vedea capul copilasului.A fost groaznic si sincer am fost foarte dezamagita de doctorii care s-au ocupat de mine,ptr ca ei vreau sa ajungem la 34 de saptamani si nu m-au crezut ca aveam dureri de 3zile ,poate a fost de vina si aparatu de tns care nu inregistra nici o contractie iar ei au crezut ca am intrat intr-o criza de nebunie.Se pare ca bebe a venit pe lume atunci cand a vrut el in ciuda a ce prevesteau doctorii.Apoi placenta a fost inserata pe partea dreapta si nimeni nu a vazut desi m-i s-au facut zeci de ecografe,mi-a fost scoasa manuala dupa vreo 40 de minute de la nastere timp in care ei au sperat totusi c-o sa se dezlipeasca singura.Experienta a fost groaznica dar am bucuria ca am un copil sanatos si ca-l pot tine in bratica.Greu a fost ptr mine si faptul ca nu am avut voie sa primesc vizite ptr ca am fost pe sectia de septic,am stat departe de David si tati timp de 2 luni timp in care copilasul meu cel mare a inplinit 5 anisori si a inceput gradinita iar mami nu a fost cu el.David a crescut enorm in acest timp si s-a maturizat mult fapt ce ma face sa gandesc ca a fost greu si ptr el.Acum nu-mi doresc decat sa uit totul ptr ca a fost ca uin cosmar totul.Sper sa nu mai treaca nimeni prin ce am trecut eu .Va doresc sanatate si sa stati cat mai putin in spital atunci cand va veni momentul nasteri.Cateodata am impresia ca am decazut asa de mult ,ma simt slabita de puteri si nu mai am puterea sa lupt ca altadata ma intreb daca ma voi regasi vreodata,sper ca voi reusi sa fiu in continuare o mamica buna.Nu pot sa va pun poze ptr ca nu stiu cum sa procedez.

offf doamne prin cate ai putut sa treci! dar ce nu te darama te face mai puternic! trebuie sa incerci sa vezi partea plina a paharului, ai un bebe frumos si sanatos si un baietel mai mare care acum o are alaturi pe mami a lui si pe fratiorul lui! O sa fii o mama extraordinara (asa cum sunt sigura ca esti deja), dar ai nevoie de ceva timp de recuperare! Multumim frumos ca iti faci timp sa mai intri si sa stai de vorba cu noi! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
oproiu
QUOTE(ssimmona @ Nov 13 2009, 02:53 PM) *
E f frumos patutul! super.gif Se modifica cumva in perioada cand se va ridica in picioare? Sau se lasa salteaua mai jos? tzuc.gif

Se va modifica cand bebita va mai creste si sa nu cada din patut se va lasa mai jos salteau iar usile clisante se vor micsora ....asa am convenit cu firma de unde l-am comandat....sunt prieteni buni cu socrii.......
raly
QUOTE(nicsor @ Nov 12 2009, 11:36 PM) *
Da, eu l-am facut. listuta am luat-o de pe net si am ajustat-o in functie de nevoile mele, in mare, c-am aste este:
- vata (2 pachete mari!)
- servetele nas - batistute
- sapun
- periuta de dinti
- pasta de dinti
- pieptan
- tampoane
- hartie igienica
- elastice de prins parul, clame
- chiloti cu burtiera
- sutiene de alaptat
- tampoane de sani
- prosop moale pentru sani - sanii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare!
- sosete - 3 perechi
- camasi de noapte - 2-3 bucati
- halat
- papuci de casa si slapi pt. dus
- prosop de fata
Si pt bebe am pus cate ceva : - body
- pantalonas
- caciulita
- salopeta cu maneci
- botosei
- pampers
- servetele umede

Sper sa-ti fie de folos!

Astept modificari de la mamicile care au nascut deja.

Multumesc frumos, cam asta contine si lista mea si am mai adaugat:
- tifon, pentru a impacheta vata (am inteles ca asa se cere in anumite spitale) si chiar si tampoane
- servetele umede un pach pt mine si unul pt bebe
- supozitoare cu glicerina (in caz de constipatie dupa nastere)
- deodorant (lady) dar nu foarte puternic
- incarcator telefon mobil
- crema de fata
- o crema pentru sani- Garmastan

Acte necesare
Cartea de identitate/buletin (original si copie);
Carnetul de sanatate;
Carnetul de gravida (daca exista);
Adeverinta de la serviciu;
Dosarul cu toate analizele facute in timpul sarcinii;
Ultimele ecografiile facute in timpul sarcinii;
Eventual si o lista cu tratamentele si medicamentele din timpul sarcinii;

credeti ca mai trebuie ceva adaugat?
pupici trandafir.gif

oproiu
Si poate ati vrea sa facem cunostinta (ca tot am invatat cum sa atasam poze)
ssimmona
QUOTE(oproiu @ Nov 13 2009, 12:30 PM) *
Se va modifica cand bebita va mai creste si sa nu cada din patut se va lasa mai jos salteau iar usile clisante se vor micsora ....asa am convenit cu firma de unde l-am comandat....sunt prieteni buni cu socrii.......

E f ok asa .. ma gandeam eu ca se va modifica un pic ... smile.gif
Esti o mami frumoasa foc ... cu o burtica rolleyes.gif incapatoare smile.gif !
Sa folositi sanatosi patutul! floare2.gif
masada
tutulica....tare-mi pare rau pt ce s-a intamplat, dar cred ca DD va iubeste ffff mult. cand am fost internata sapt trecuta am cunoscut o burtica cu membranele rupte la 24 de sapt....saracuta de ea, dupa ani in care incercase sa aduca pe lume un bebe,dupa tratamente si cam la limita cu varsta...nu va spun ce sentimente ne incercau pe toate din salon....la fel ca si tine a facut injectii pt a preveni infectia, din pacate insa bebelusha n-a vrut sa stea in burtica decat inca 2 saptamani, asa k la 26 de sapt s-a nascut maria-mihaela(in sapt cu SF Arhangheli Mihail si Gavril) cu o greutate de 800 g. e la incubator micuta de ea si va dati seama si voi cam ce sanse are. dar, cum D-zeu face minuni poate si maria-mihaela va supravietui.

ce sa mai spun....vei uita pe parcurs toata durerea si suferinta pt k asa suntem noi mamele. eu sunt tare surprinsa cum a stat bb acolo cumintel inca 6 saptamani....cum ziceam minuni se intampla mereu....esti o fericita floare2.gif si sa ai parte numai de bucurii din partea lui mateiut.
masada
QUOTE(oproiu @ Nov 13 2009, 02:42 PM) *
Si poate ati vrea sa facem cunostinta (ca tot am invatat cum sa atasam poze)

ce mamica frumoasa!!!!!!!!!!!
floare2.gif
MIOSA


Tutulica m-ai impresionat si te inteleg foarte bine avand si eu un baiat de 5 ani. Cred ca este ingrozitor prin ce ai trecut si totusi esti acasa. Doar acest lucru conteaza acum, stiu ca esti deprimata si iti va fi greu sa iti revii dar concentreaza-te asupra copiilor, asupra Craciunului care vine si care iti va aduce tot ce doresti.Eu nu sufort spitalele si totusi am fost internata cu Calin in luna mai ( cand aveam 1 luna de sarcina), in spital pentru ca a avut scarlatina.Am fost izolati in salon si in afara de sot nu prea aveam voie sa primesc vizitatori.A fost oribil dar a atrecut.Tu esti o mama buna, curajoasa si mare iubitoare de copii tai.Sotul tau sunt sigura ca te va ajuta sa treci peste aceasta perioada.Iti recomand ca zilnic sa iti aloci un pic de timp pentru tine( fa-ti unghile, machiaza-te, fa un pic de gimnastica, citeste, croseteaza) orice dar sa fie strict timpul tau pentru tine.Acum esti mai sensibila si aceea depresie postnastere iti da tarcoale...........nu o lasa sa intre in sufletul tau.Daca iti face bine seara cand vine sotul acasa iesi singurica la plimbare juma de ora sau mergi si bea o ciocolata calda intr-un local.Nu stiu ce sa-ti sugerez pentru ca nu iti cunosc obiceiurile si gusturile dar sunt sigura ca vei reusi.

Acum schimband tonul te intreb ceve....Ce ma fac ca la mine in familie nimeni nu suporta rozul?azi am fost sa ii iau lui bebe ( este fetita), cate ceva de cumparat si reactia sotului a fost " alte culori in afara de roz nu aveti?' iar Calin feciorul meu a zis" beahhhhhhhhhh rozul este scarbos............'Si iata cum am cumparat un costum cu galben , unul verde praz si inca unul alb cu tighel roz.Vai de mine cand se va umple casa de roz..........sotul si baiatul vor deveni nervosi precum taurii la rosu

va pupic pe toate si mai vb

o zi buna
oproiu
QUOTE(masada @ Nov 13 2009, 04:03 PM) *
ce mamica frumoasa!!!!!!!!!!!
floare2.gif

Multumim mult
cred ca toate mamicile sunt frumoase ca si tine notworthy.gif
oproiu
QUOTE(ssimmona @ Nov 13 2009, 03:47 PM) *
E f ok asa .. ma gandeam eu ca se va modifica un pic ... smile.gif
Esti o mami frumoasa foc ... cu o burtica rolleyes.gif incapatoare smile.gif !
Sa folositi sanatosi patutul! floare2.gif

Multumim mult pt tot
Pupici
oproiu
QUOTE(Aurassha @ Nov 13 2009, 02:04 PM) *
Fetelor, legat de documente:
- adeverinta de salariat - are valabilitate 3 luni de zile; cel putin pe a mea asa scrie, eu am luat-o deja
- trimiterea de la medicul de familie - aceasta are valabilitate doar 30 de zile - am vorbit si eu cu doctoritza mea sa mi-o elibereze la inceputul lui decembrie

M-am distrat citind fazele cu gatitul :-)
Sa stiti ca la mine a fost invers - inca din primele luni ale sarcinii, desi eu nu puteam manca mai nimic si vomam tot, gateam f bine pentru restul familiei. Si in perioada asta am facut pentru prima data o groza de chestii: blat de tort, madlene, chec, placinte de tot felul, paine de casa, foccacia, pizza de casa, etc... si toate mi-au iesit excelente! :-)
Mai mult, am devenit foarte iubitoare de flori :-) Imi placeau si inainte, dar s-a accentuat clar aceasta slabiciune :-)
Deci, inainte sa stiu clar de la doctor ca am fetitza, am banuit, date fiind aceste noi inclinatii pe care mi le-am descoperit :-)

Mai ce sa zic cred ca mamicile de baietei nu prea mai fac mancarea buna in schimb cele de fetite fac ceea mai buna mancare din perioada gravidiei, in schimb cu floriile am o colega care are o mandrete de fetita acum in varsta de 7 anisori si pana sa ramana gravida nu iubea asa de mult floriile e in schimb toata perioada cat a fost gravida si pana in prezent iubeste la nebunie floriile.
Pup
oproiu

QUOTE(tutulica @ Nov 12 2009, 09:52 PM) *
M-i sau rupt membranelela 27 de saptamani,nu am facut nici un efort am avut dureri de spate care se lasau in jos pe piciorapoi am pierdut dopul gelatinos acasa iar dupa o ora de cand am ajuns la spital m-i s-a rupt apa.Am stat in sala de nasteri o noapte ptr ca se declansase travaliu dar dupa 3 zile de perfuzii cu ginipral acesta s-a oprit.Am stat 6 saptamani in pat si am facut tratament cu antibiotice ptr ca avand membranele rupte se declansau tot felu de infectii la col.Am facut nenumarate injectii dar am reusit sa ajungem la 33 de saptamani si l-am nascut cu greutatea de 2,150gr si 45cm a avut totusi o greutate buna.Nasterea a fost normala dar mult mai grea de cat la primul copil ptr ca nu am avut contractii deloc doar niste dureri foarte puternice de burta si spate nimeni nu m-a crezut ca o sa nasc ptr ca tns-eul arata contractii 0.cand m-au dus in sfarsit in sala aveam dilatatie complecta si deja se vedea capul copilasului.A fost groaznic si sincer am fost foarte dezamagita de doctorii care s-au ocupat de mine,ptr ca ei vreau sa ajungem la 34 de saptamani si nu m-au crezut ca aveam dureri de 3zile ,poate a fost de vina si aparatu de tns care nu inregistra nici o contractie iar ei au crezut ca am intrat intr-o criza de nebunie.Se pare ca bebe a venit pe lume atunci cand a vrut el in ciuda a ce prevesteau doctorii.Apoi placenta a fost inserata pe partea dreapta si nimeni nu a vazut desi m-i s-au facut zeci de ecografe,mi-a fost scoasa manuala dupa vreo 40 de minute de la nastere timp in care ei au sperat totusi c-o sa se dezlipeasca singura.Experienta a fost groaznica dar am bucuria ca am un copil sanatos si ca-l pot tine in bratica.Greu a fost ptr mine si faptul ca nu am avut voie sa primesc vizite ptr ca am fost pe sectia de septic,am stat departe de David si tati timp de 2 luni timp in care copilasul meu cel mare a inplinit 5 anisori si a inceput gradinita iar mami nu a fost cu el.David a crescut enorm in acest timp si s-a maturizat mult fapt ce ma face sa gandesc ca a fost greu si ptr el.Acum nu-mi doresc decat sa uit totul ptr ca a fost ca uin cosmar totul.Sper sa nu mai treaca nimeni prin ce am trecut eu .Va doresc sanatate si sa stati cat mai putin in spital atunci cand va veni momentul nasteri.Cateodata am impresia ca am decazut asa de mult ,ma simt slabita de puteri si nu mai am puterea sa lupt ca altadata ma intreb daca ma voi regasi vreodata,sper ca voi reusi sa fiu in continuare o mamica buna.Nu pot sa va pun poze ptr ca nu stiu cum sa procedez.

Off asa ma intristeaza cand citesc astfel de lucrurii...........cu ajutorul lui Dumnezeu vei trece si peste perioada asta.......noi iti suntem alaturi si ne rugam pt voi............ai incredere in tine si in cei apropiati si vei vedea ce vis urat ti se va parea mai tarziu........cum a mai zis o mamica fa-ti timp pt tine, stiu ca nu iti arde mai ales cu 2 copii dar te va ajuta mult.....
Pupici
oproiu
Mamicilor abia acum va inteleg ce inseamna "cric" citeam zilele astea ca e o durerea intre picioare ca un "cric" pe atunci nu intelegeam ce inseamna ........pana ieri seara cand am inceput sa simt pe partea stanga intre picioare o durere de oase de parca se intind oasele si chiar asa e ca un "cric"......azi am fost pe afara si am observat ca mergand pe jos ma lasat durerea..in schimb am traversat strada alergand asa putin si am simtit un junghi in partea dreapta a burtici de ziceai ca mi-a bagat cineva un cutit in burtica...........noroc ca ma lasat repede durerea aceea ascutita........acum vad ca ma doare doar asa cand ma aplec pe dreapta sau ridic ceva cu mana dreapta.......sper sa imi treaca ca abia peste 2 sapt merg la dr pray.gif
Pup
roxana_marius
QUOTE(masada @ Nov 13 2009, 12:55 PM) *
eu voi naste la iasi, roxana. partners.gif ..desi nu-s de-acolo.....sigur ne vom intalni. la ce medic esti. eu la dr lupascu. am mai scris deja k am fost internata de 2 ori...kam stiu cum sta treaba...uite nr meu 0756439990. sigur o sa ma internez mai devreme de termen, am o sarcina mai pretentioasa sa zic asa si nu tre sa intru in travaliu...tre sa ma opereze din timp.
poate ne vom intalni...eu m-as bucura trandafir.gif

Buna eu sunt la dr. Aursulesei................eram interesata sa vad cum faceti voi rost de oxitocina, dar in cazul tau cred ca nu mai trebe, ...probabil!..............
...........incepand cu 8 dec. ma internez! daca nu vrea sa vina ea pana atunci! rolleyes.gif .................asa ca sper sa ne vedem in prima parte din decembrie..............asta ca parca aveai dpn pe 19/20 parca
soricica84
Buna fetelor. Tocmai mi-am luat de la plafar ceai diuretic pentru gravide. Mi l-a recomandat cineva pentru picioare si maine umflate. Sa vedem daca are vre-un efect si se mai desumfla"butucii".

Va pup! tzuc.gif
bety_dumy
QUOTE(soricica84 @ Nov 13 2009, 07:07 PM) *
Buna fetelor. Tocmai mi-am luat de la plafar ceai diuretic pentru gravide. Mi l-a recomandat cineva pentru picioare si maine umflate. Sa vedem daca are vre-un efect si se mai desumfla"butucii".

Va pup! tzuc.gif

sa ne spui si noua rezultatele........
Rox12
Neata burtici.Ce liniste e pe aici.. sad.gif Am trecut pe aici sa va salut si sa va doresc un weekend placut si linistit. hi.gif floare2.gif
Am facut si noi 34 de saptamani.Mai e putin ...si m-au luat emotiile.. anima1.gif ohmy.gif
nicsor
QUOTE(oproiu @ Nov 13 2009, 04:14 PM) *
Mamicilor abia acum va inteleg ce inseamna "cric" citeam zilele astea ca e o durerea intre picioare ca un "cric" pe atunci nu intelegeam ce inseamna ........pana ieri seara cand am inceput sa simt pe partea stanga intre picioare o durere de oase de parca se intind oasele si chiar asa e ca un "cric"......azi am fost pe afara si am observat ca mergand pe jos ma lasat durerea..in schimb am traversat strada alergand asa putin si am simtit un junghi in partea dreapta a burtici de ziceai ca mi-a bagat cineva un cutit in burtica...........noroc ca ma lasat repede durerea aceea ascutita........acum vad ca ma doare doar asa cand ma aplec pe dreapta sau ridic ceva cu mana dreapta.......sper sa imi treaca ca abia peste 2 sapt merg la dr pray.gif
Pup


stai linistita, eventual in pat si o sa treaca, pe mine asa m-a lasat
nicsor
azi am implinit 39 de saptamani (cel putin dupa ultimele eco, fiinca initial Dnp-ul a fost la inceputul lui decembrie) ....si am din ce in ce mai multe emotii......
la consultatie eram programata marti seara, dar pt ca imi este din ce in ce mai greu aseara l-am sunat pe doctor sa-l mai intreb cate ceva.
m-a chemat luni dimineata sa ma vada si sa mai imi faca ceva analize, si dc totul este ok stabilim si data pt cezariana.
de dimineata imi tot curge nasul, sper sa nu ma ia vreo raceala...

va pup
raluca4p
QUOTE(nicsor @ Nov 14 2009, 11:08 AM) *
azi am implinit 39 de saptamani (cel putin dupa ultimele eco, fiinca initial Dnp-ul a fost la inceputul lui decembrie) ....si am din ce in ce mai multe emotii......
la consultatie eram programata marti seara, dar pt ca imi este din ce in ce mai greu aseara l-am sunat pe doctor sa-l mai intreb cate ceva.
m-a chemat luni dimineata sa ma vada si sa mai imi faca ceva analize, si dc totul este ok stabilim si data pt cezariana.
de dimineata imi tot curge nasul, sper sa nu ma ia vreo raceala...

va pup



poate ne faci vreo surpriza si ne anunti peste cateva zile ca esti proaspata mamica floare2.gif .

eu am fost racita zdravan - baga repede ceai cu muuuulta lamaie si miere, e singurul remediu.



pupici
MIOSA

salutari,

observ ca in week end este mai slaba activitate..........se vede ca se sta acasa cu sotii, mai se merge in vizite , mai facem ceva prin casa etc
eu acum imi trag sufletul dupao zi plina de activitati gospodaresti............asa in pasi de melc ca altfel nu ma mai pot misca
sunt usor dezamagita ca imi propun sa fac o gramada in cursul unei zile si nu fac decat jumate ( eu fiind o fire energica sufar ca nu mai am asa spor)...........dar trecem peste aceasta etapa si vom rebeni la forma noastra initiala
nemernicul ala de pisic al meu domnul Tomy mi-a furat toata carnea de vita pe care o scosesem la dezghetat sa fac o friptura la cuptor.................visam sa o pun azi la macerat cu mirodenii si sa o fac maine cu cartofiori, ciuercute si vin alb
mai fac un......... spada.gif ...........cand il prind o sa-l alerg prin toata curtea ( cum lasi 5 min geamul deschis se furiseaza in bucatarie sa fure mancare)
wife.gif
va las si mai vb si maine
sper sa am timp mai mult
pupici

bety_dumy
QUOTE(nicsor @ Nov 14 2009, 01:08 PM) *
azi am implinit 39 de saptamani (cel putin dupa ultimele eco, fiinca initial Dnp-ul a fost la inceputul lui decembrie) ....si am din ce in ce mai multe emotii......
la consultatie eram programata marti seara, dar pt ca imi este din ce in ce mai greu aseara l-am sunat pe doctor sa-l mai intreb cate ceva.
m-a chemat luni dimineata sa ma vada si sa mai imi faca ceva analize, si dc totul este ok stabilim si data pt cezariana.
de dimineata imi tot curge nasul, sper sa nu ma ia vreo raceala...

va pup

inseamna ca tu urmeazi ca mamica............asteptam vesti.......

QUOTE(MIOSA @ Nov 14 2009, 08:24 PM) *
salutari,

observ ca in week end este mai slaba activitate..........se vede ca se sta acasa cu sotii, mai se merge in vizite , mai facem ceva prin casa etc
eu acum imi trag sufletul dupao zi plina de activitati gospodaresti............asa in pasi de melc ca altfel nu ma mai pot misca
sunt usor dezamagita ca imi propun sa fac o gramada in cursul unei zile si nu fac decat jumate ( eu fiind o fire energica sufar ca nu mai am asa spor)...........dar trecem peste aceasta etapa si vom rebeni la forma noastra initiala
nemernicul ala de pisic al meu domnul Tomy mi-a furat toata carnea de vita pe care o scosesem la dezghetat sa fac o friptura la cuptor.................visam sa o pun azi la macerat cu mirodenii si sa o fac maine cu cartofiori, ciuercute si vin alb
mai fac un......... spada.gif ...........cand il prind o sa-l alerg prin toata curtea ( cum lasi 5 min geamul deschis se furiseaza in bucatarie sa fure mancare)
wife.gif
va las si mai vb si maine
sper sa am timp mai mult
pupici

hot pisoiul tau......imi imaginez ce sa lins pe botic dupa masa copioasa pe care a avut-o bouncy.gif
oproiu
Neata mamicilor,
Am mai gasit o lista pt bagajul de maternitate ,poate ne ajuta........

Cartea de identitate/buletin (original si copie)
Carnetul de sanatate
Adeverinta de la serviciu
Dosarul de analize din timpul sarcinii
Carnetul gravidei

Ce trebuie sa iei in bagaj pentru tine:

Portofelul
Telefon mobil/cartela telefonica
Ceas
Carte/radio cu casti
Aparat foto
Periuta si asta de dinti
Sapun
Deodorant
Prosoape
Pieptene
Servetele umede, uscate
Crema de fata
Crema de corp
Strugurel de buze
Agrafe/elastic de par
2 pachete de vata
Tampoane
Papuci
Ciorapi, sosete
3 camasi de noapte
Chiloti
Hainele pentru drumul la spital
Halat calduros
Sutiene de alaptat
Tampoane de sani
Crema pentru sani
Pompa de muls
Apa plata/sucuri neacidulate
Pahare si farfurii de unica folosinta

Pe langa acestea, daca gravida doreste si cu permisiunea medicilor si a personalului din maternitate, viitoarea mamica isi poate lua cu ea o minge de travaliu.

Pentru bebelus trebuie (desi au si in maternitate de obicei), mai multe scutece de panza sau impermeabile gen Pampers de dimensiune newborn (nou-nascuti). In primele zile nou-nascutii pot avea nevoie sa fie schimbati si de zece ori pe zi.

Asadar in bagajul de maternitate pentru bebe trebuie sa pui:


Scutece
Pudra
Ulei de corp
Servetele umede
Crema pentru funduletul bebelusului pe baza de zinc impotriva eritemului fesier
Sampon "fara lacrimi" pentru bebelusi
2 prosoape
Biberon
Tetine
Suzeta
Cutie cu lapte praf
O cutie cu ceai contra colicilor abdominale
Hainute din bumbac: body, caciulita, bluzite, pantaloni, sosete, manusi sa nu se zgarie, salopeta si botosei
Haine pentru iesirea din maternitate
Cosulet sau landou pentru plecarea din spital
In functie de anotimp este bine sa revizuim geanta gravidei si sa mai inlocuim hainele dupa temperatura medie si dupa dimensiunile la care ajunge gravida. De asemenea, alimentele si lichidele din bagaj trebuie sa fie proaspete.

Desi pare sa fie destul de mare, geanta gravidei trebuie temeinic pregatita pentru ca din momentul inceperii travaliului, femeia sa nu mai fie preocupata de aceasta, ci sa aiba timp sa faca un dus daca o relaxeaza, sau impreuna cu sotul/partenerul ei sa urmareasca evolutia travaliului, aceste "amanunte" fiind importante pentru medic.
bety_dumy
ce lista mareeeeeeeee
ramona_z
buna fetelor, sper ca sunteti bine toate, felicitari proaspetelor mamici bebelusii sa va aduca numai bucurii. Eu intru din ce in ce mai rar, ca nu mai pot intre pregatiri si durerile pe care le simt in toata zona bazinului, de parca mi s-ar desface osisor cu osisor. Eu am pregatit deja bagajul de maternitate, exact cel pe care l-a scris oproiu.
MIOSA
t

neata,

acum am aflat ca azi este Lasatul Secului
asa ca cele care puteti da-ti o fuga la nasi cu un mic plocon
eu din pacate nu pot sa ma duc la ei dar cu siguranta ii voi suna sa le zic ca ma gandesc la ei dar nu pot ajunge pe la ei
daca stiam de ieri.................imi schimbam tot programul
dar poate totusi reusesc sa fug macar 1 ora pe la ei ca tare imi sun dragi
looloo
va spun cat se poate de sincer ca sunt invidioasa pe voi, cele care aveti mai multe saptamani ca mine. cel putin nicsor... n-am cuvinte. iar in fruntea listei de mamici invidiate sunt tutulica si inger alb. nu mai pot fetelor, nu mai am rabdare. vreau sa imi vad bebelusul. sa vad daca seamana cu mine, asa cum mi s-a parut la eco 4D, sau seamana cu taica-su. vrea sa pot sa stau langa el sa il vad cum respira, sa il vad cum se stramba, sa il simt cum papa lapte. nu mai pot. stau si ma gandesc cum oi rezista pana la revelion sau craciun (inca nu m-am hotarat daca o las pe doctorita sa imi provoace nasterea inainte de craciun, sau il las pe bebe sa vina cand vrea el). NU MAI POT!!!! liwlol.gif)) sunt eu razna pe campiile patriei, sau si voi simtiti la fel? cel putin de cand stau acasa... e si mai si. in loc sa ma pregatesc ca peste doua saptamani imi vin profesorii aia in inspectie si eu nu m-am pregatit cu nimic... eu stau si spal rufele lui bebe... visez cum este sa il am langa mine... sunt capia, ce mai!
hai ca v-am plectesit destul, dar cand ii spun lui barbate-miu nici nu ma mai baga in seama. pe al l-am capiat deja liwlol.gif
bety_dumy
QUOTE(MIOSA @ Nov 15 2009, 12:45 PM) *
t

neata,

acum am aflat ca azi este Lasatul Secului
asa ca cele care puteti da-ti o fuga la nasi cu un mic plocon
eu din pacate nu pot sa ma duc la ei dar cu siguranta ii voi suna sa le zic ca ma gandesc la ei dar nu pot ajunge pe la ei
daca stiam de ieri.................imi schimbam tot programul
dar poate totusi reusesc sa fug macar 1 ora pe la ei ca tare imi sun dragi

eu nu am cum sa ajung la ei.........sunt tocmai in italia......

QUOTE(looloo @ Nov 15 2009, 01:11 PM) *
va spun cat se poate de sincer ca sunt invidioasa pe voi, cele care aveti mai multe saptamani ca mine. cel putin nicsor... n-am cuvinte. iar in fruntea listei de mamici invidiate sunt tutulica si inger alb. nu mai pot fetelor, nu mai am rabdare. vreau sa imi vad bebelusul. sa vad daca seamana cu mine, asa cum mi s-a parut la eco 4D, sau seamana cu taica-su. vrea sa pot sa stau langa el sa il vad cum respira, sa il vad cum se stramba, sa il simt cum papa lapte. nu mai pot. stau si ma gandesc cum oi rezista pana la revelion sau craciun (inca nu m-am hotarat daca o las pe doctorita sa imi provoace nasterea inainte de craciun, sau il las pe bebe sa vina cand vrea el). NU MAI POT!!!! liwlol.gif)) sunt eu razna pe campiile patriei, sau si voi simtiti la fel? cel putin de cand stau acasa... e si mai si. in loc sa ma pregatesc ca peste doua saptamani imi vin profesorii aia in inspectie si eu nu m-am pregatit cu nimic... eu stau si spal rufele lui bebe... visez cum este sa il am langa mine... sunt capia, ce mai!
hai ca v-am plectesit destul, dar cand ii spun lui barbate-miu nici nu ma mai baga in seama. pe al l-am capiat deja liwlol.gif

te cred...........asa eram si eu acum......numar zilele care mai sunt......
masada
QUOTE(looloo @ Nov 15 2009, 01:11 PM) *
va spun cat se poate de sincer ca sunt invidioasa pe voi, cele care aveti mai multe saptamani ca mine. cel putin nicsor... n-am cuvinte. iar in fruntea listei de mamici invidiate sunt tutulica si inger alb. nu mai pot fetelor, nu mai am rabdare. vreau sa imi vad bebelusul. sa vad daca seamana cu mine, asa cum mi s-a parut la eco 4D, sau seamana cu taica-su. vrea sa pot sa stau langa el sa il vad cum respira, sa il vad cum se stramba, sa il simt cum papa lapte. nu mai pot. stau si ma gandesc cum oi rezista pana la revelion sau craciun (inca nu m-am hotarat daca o las pe doctorita sa imi provoace nasterea inainte de craciun, sau il las pe bebe sa vina cand vrea el). NU MAI POT!!!! liwlol.gif)) sunt eu razna pe campiile patriei, sau si voi simtiti la fel? cel putin de cand stau acasa... e si mai si. in loc sa ma pregatesc ca peste doua saptamani imi vin profesorii aia in inspectie si eu nu m-am pregatit cu nimic... eu stau si spal rufele lui bebe... visez cum este sa il am langa mine... sunt capia, ce mai!
hai ca v-am plectesit destul, dar cand ii spun lui barbate-miu nici nu ma mai baga in seama. pe al l-am capiat deja liwlol.gif

nu-i nimic anormal cu sentimentele si trairile care te incearca...toate suntem nerabdatoare...ce sa-ti spun eu spal si calc rufele lui bebe de pe la 6 luni. incearca totusi sa te bucuri de miscarile pe care le simti acum...e ceva unic. eu, parca la prima sarcina nu am dat asa multa importanta la fiecare impunsatura:) acum traiesc totul la maxim...eu kiar ma gandesc ce goala ma voi simti fara bebe in burtica.
rabdare mai avem un picut...iar cu inspectia sa vezi tu ce bine o sa-ti iasa..stii tu cele mai reusite ore sunt cele neregizate...asa ca stai linistita...


nicsor ma trec emotiile cand ma gandesc la cele 39 de saptamani ale tale. eu nu stiu daca ajung la cele 39 s-ar putea sa ma opereze la 37...mai am 2 sapt. curaj floare2.gif

miosa ce fericit l-ai facut pe tomy ieri!

laura07
sa nu uitati sa luati la voi si actele necesare pt. certificatul de nastere, si cand scoate taticul certificatul sa ceara si o adeverinta ca nu a depus acte pt trusou ( asta pt. cele care nu nasteti la voi in oras)
masada
QUOTE(laura07 @ Nov 15 2009, 03:55 PM) *
sa nu uitati sa luati la voi si actele necesare pt. certificatul de nastere, si cand scoate taticul certificatul sa ceara si o adeverinta ca nu a depus acte pt trusou ( asta pt. cele care nu nasteti la voi in oras)

interesant de stiut despre trusou...ce acte trebuie si despre ce suma e vb?
looloo
in legatura cu trusoul, va dau ce am gasit eu tot pe net sau pe forumuri
si in legatura cu actele. daca va intereseaza, am un fisier intreg cu contracte de munca cu alte cele numit "bani de pe urma lui bebe". contine tot ce am gasit eu sau am auzit in legatura cu drepturile banesti pe care le putem dobandi. daca intereseaza pe cineva, sa imi zica si il trimit prin mail. eu le-am strans ca stiam sigur ca voi uita.

prima de nastere este 230 ron, trusoul 150 ron si mai e si alocatia de 200 ron pentru urmatorii 2 ani indiferent de indemnizatia mamei de crestere a copilului, chiar daca e minimul de 600 ron sau maximul de 4000 ron.
Trusou: dosar cu sina,cerere tip,declaratie pe propia raspundere privind nesolicitarea anterioara a sumei(formular tip),buletin mama(orig+copie),buletin tata copie,certificat bebe(orig+copie).Se depune la starea civila
Prima de nastere: dosar cu sina,declaratie pe propia raspundere privind rangul copilului(formular tip),buletin mama(orig+copie),buletin tata(copie),certificat nastere bebe(orig+copie),livret de familie(orig+copie pt paginile scrise).La primarie
Alocatie bebe:dosar cu sina,cerere tip,buletin mama(orig+copie),certificat nastere bebe(orig+copie),certif casatorie(orig+copie),buletin tata(copie).La primarie

laura, dar trebuie cerauta de la primarie adeverinta ca nu am depus cerere sau dosar ptr trusou? si chiar asa, fetelor! spuneti-mi si mie cum s eface declararea copilului si cum se dobandeste certificatul lui de nastere.
looloo
si cam aceeasi marie, dar cu alta palarie...

Serviciul Ajutor Social
- Acorda:
A. ACTE NECESARE PENTRU Acordarea alocatiei pentru copiii nou-nascuti
1. Buletin/carte de identitate mama (original si copie)
2. Certificat de nastere copil nou-nascut (original si copie)
3. Cerere-tip de acordare a alocatiei pentru copilul nou-nascut
4. Declaratie pe propria raspundere privind rangul copilului nou-nascut.

B. ACTE NECESARE PENTRU Acordarea trusoului pentru nou-nascuti
1. Buletin/carte de identitate parinte solicitant (original si copie)
2. Certificat de nastere copil nou-nascut (original si copie)
3. Cerere-tip de acordare a a trusolului pentru nou-nascuti (completata de parintele solicitant)
4. Declaratie pe propria raspundere a celuilalt parinte.
loryfel
QUOTE(looloo @ Nov 15 2009, 06:14 PM) *
in legatura cu trusoul, va dau ce am gasit eu tot pe net sau pe forumuri
si in legatura cu actele. daca va intereseaza, am un fisier intreg cu contracte de munca cu alte cele numit "bani de pe urma lui bebe". contine tot ce am gasit eu sau am auzit in legatura cu drepturile banesti pe care le putem dobandi. daca intereseaza pe cineva, sa imi zica si il trimit prin mail. eu le-am strans ca stiam sigur ca voi uita.

prima de nastere este 230 ron, trusoul 150 ron si mai e si alocatia de 200 ron pentru urmatorii 2 ani indiferent de indemnizatia mamei de crestere a copilului, chiar daca e minimul de 600 ron sau maximul de 4000 ron.
Trusou: dosar cu sina,cerere tip,declaratie pe propia raspundere privind nesolicitarea anterioara a sumei(formular tip),buletin mama(orig+copie),buletin tata copie,certificat bebe(orig+copie).Se depune la starea civila
Prima de nastere: dosar cu sina,declaratie pe propia raspundere privind rangul copilului(formular tip),buletin mama(orig+copie),buletin tata(copie),certificat nastere bebe(orig+copie),livret de familie(orig+copie pt paginile scrise).La primarie
Alocatie bebe:dosar cu sina,cerere tip,buletin mama(orig+copie),certificat nastere bebe(orig+copie),certif casatorie(orig+copie),buletin tata(copie).La primarie

laura, dar trebuie cerauta de la primarie adeverinta ca nu am depus cerere sau dosar ptr trusou? si chiar asa, fetelor! spuneti-mi si mie cum s eface declararea copilului si cum se dobandeste certificatul lui de nastere.

trimite-mi si mie te rog fisierul ala,cred ca ai emailul meu...
MIOSA
QUOTE(looloo @ Nov 15 2009, 12:11 PM) *
va spun cat se poate de sincer ca sunt invidioasa pe voi, cele care aveti mai multe saptamani ca mine. cel putin nicsor... n-am cuvinte. iar in fruntea listei de mamici invidiate sunt tutulica si inger alb. nu mai pot fetelor, nu mai am rabdare. vreau sa imi vad bebelusul. sa vad daca seamana cu mine, asa cum mi s-a parut la eco 4D, sau seamana cu taica-su. vrea sa pot sa stau langa el sa il vad cum respira, sa il vad cum se stramba, sa il simt cum papa lapte. nu mai pot. stau si ma gandesc cum oi rezista pana la revelion sau craciun (inca nu m-am hotarat daca o las pe doctorita sa imi provoace nasterea inainte de craciun, sau il las pe bebe sa vina cand vrea el). NU MAI POT!!!! liwlol.gif)) sunt eu razna pe campiile patriei, sau si voi simtiti la fel? cel putin de cand stau acasa... e si mai si. in loc sa ma pregatesc ca peste doua saptamani imi vin profesorii aia in inspectie si eu nu m-am pregatit cu nimic... eu stau si spal rufele lui bebe... visez cum este sa il am langa mine... sunt capia, ce mai!
hai ca v-am plectesit destul, dar cand ii spun lui barbate-miu nici nu ma mai baga in seama. pe al l-am capiat deja liwlol.gif



stai linistita ca si eu la fel sunt! NERABDATOAREEEEEEEEEEEEEEEE
tot in preajma Craciunului sau a Revelionului voi naste si eu dar nu stiu exact cand.............voi afla in luna decembrie cred ca pe la inceput cand sper sa imi programeze cezariana..........parca nu mai pot sa stau nici pe stg nici pe dr, incerc sa nu pregatesc totul pentru bebe ca apoi voi inebuni sa le vad pe toate asezate si patutul gol.....de abia pe 1 decembrie intru in prenatral ( cu o intarziere de 3 saptamani ), pentru ca la serviciu ma mai iau cu munca si mai uit, de abia saptamana asta am cumparat 3 costumase si tot asa...........o lalai cu cate ceva pe fiecare saptamana ca sa am impresia ca nu sunt pregatita sa vina bebe

deci noi vom naste cam in aceeasi perioada.............sincer as vrea inainte de Craciun sa nasc chiar daca voi fi la regim si nu am sa pot manca nimic............dar pentru mine dintre toate sarbatoriile Craciunul mi-i se pare cea mai frumoasa si mi-ar place enorm sa fie si pitica cu noi de Craciun

asa ca fa ca mine lalaieeeeeeeeeee totul, azi un costumas, saptamana viitoare prosoape pt bebe, cealalta saptamana cadita si tot asa

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.