Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
roxana_marius
QUOTE(MIOSA @ Jun 4 2010, 01:25 PM) *
eu am inceput cu supa ca sa profit de legumele astea care au aparut acum


mai exact cum si ce pui in supa?..poate fac eu ceva gresit?
nicsor
QUOTE(zamorica @ Jun 3 2010, 05:01 PM) *
stati ca acum am vazut ce a scris Nicsor,, parca mai era o mamica cu umflatura la san, oare era Dana, oricum cum zice Miosa, mai bine mergi la medic!! a plans Mihnea din cauza dintisorului, a avut un efect asupra lui? tare mi-e frica cu dintii astia... :-s

Ramona a crescut frumos baietelul tau!!

eu sunt cu umflatura. acum nu mai doare asa rau, vad cum decurg lucrurile si merg saptamana viitoare........imi este c-am greu cu Mihnea sa plec singura. doctora de familie are cabinetul destul de departe de noi si pe deasupra mai si astepti pe la usa chiar si cu programare.

Da, a avut cateva zile cand a plans din orice, chiar si dc il tineai in brate il apuca cate o criza de plans si roade orice prinde. mai nou sta in carut cu gurita pe manarele carutului si roade la ele. tr sa fiu f atenta cum merg fiinca se poate lovi f usor.

si el face la fel la masa, ma oboseste ingrozitor. noi l-am pus deja in scaunul de masa care la inceput i-a placut, acum se tot foieste in el. vrea castronul cu mancare, nu ii mai place nici barbita, imi murdareste de fiecare data hainutele fiinca atunci cand nu mai vrea sa manance da din cap, scuipa ce are in gurita si tot asa.......dc ii pun jucari pe masa de la scaun le baga in gura si le murdareste de mancare sau le arunca jos si apoi incepe sa planga ca le vrea inapoi.

asa ca pt cele care au bebei mai mici c-am asta va asteapta!
cand imi spunea verisoara mea ca era mai bine cand manaca doar lapte nu o credeam, acum inteleg ce vroia sa-mi spuna.
e normal sa nu mai avem timp de nimic. eu nu am pe nimeni sa ma ajute cu Mihnea in afara de tati care vine seara.
la mine zilele se desfasoara astfel: dimineata se trezeste pe la 6 sa manance, il pun langa mine si ii dau sa pape si mai dormim pana pe la 8-8.30. o data la 2 zile ii fac supita asa ca pun totul la fiert apoi ii fac fructele, le mananca , mai sta careva minute si apoi cere la san, uneori adoarema cand mananca iar daca il pun jos se trezeste si uite asa se face 11-11.30 cand eisim afara. cand este prea cald nu stam decat f putin cand este placut ne intoarcem in jur de 2 acasa. ii dau sa manance supica, apoi lapte la san mananc si eu si mai iesim din nou afara, uneori stam pana pe la 7.30-8 cand ne intoarcem alteori ne intoarcem mai devreme si ii mai dau un pic sa suga, pe la 9-9.30 ii facem baita, mananca cerealele imediat apoi il pun la piept unde si adoarme.
printre picaturi mai fac si o mancare, curatenie, spalat, calcat........si uite asa trece saptamana.
hai ca merg sa ii pasez ciorbita sa ii dau sa pape si apoi mergem afara. vad ca este soare dar adie si vantul.....
zamorica
La multi ani Maya, fetita frumoasa!! occasion.gif mai ce trece timpul... parca acum iti ziceam la multi ani de 6 luni

Moooama Nicsor ce program... nici nu vreau sa ma gandesc, de luni incep si eu cu supa!!

Fetelor am o rugaminte: spuneti-mi si mie ce marci de cereale folositi si cu ce marci de lapte le faceti?

Miosa voi cum va mai simtiti? Sper ca nu a racit micuta Ancuta?

Rody, Looloo, Elena, Katrin Inger alb, voi unde sunteti?
Katrin
hopa am aparut si noi bananab.gif Ce dor ni s-a facut de voi hug.gif tzuc.gif La noi sotul a instalat o alta sistema mai veche ca a trebuit sa scaneze ceva si nu putea recunoaste cu sistema care era si nu stiu de ce nu puteam intra cu parola care o aveam , imi spunea ca ceva era incompatibil cu internet explorer-ul, iar altceva inca nu instalase sotul. Asa ca l-am batut la cap vreo cateva zile sa-mi instaleze la loc tot cum era nono.gif

Inca nu am reusit sa citesc ce ati mai discutat, dar o s-o fac numaidecat.
Noi santem bine .... cadem de pe pat wacko.gif Azi a fost a doua cazatura sad.gif Si de data asta s-a ales Gloria cu un cucui de toata frumusetea. Am pus-o ca pana acum pe dormitor si l-am baricadat cu perne insa ea a zburat cu tot cu perna jos. M-am speriat ingrozitor si eu si fetita, tare greu s-a linistit micuta. Iar intr-o zi nu am idee cum s-a bagat intre spatiul dintre perete si dormitor anima1.gif si o aud de la bucatarie ca ea tzipa asa straniu, cind ma uit ea statea in picioruse intre perete si dormitor si doar capusorul era afara ..... si nu am lipsit din camera dacat 2-3 minute, cat mi-am pus un ceai si mi-am uns niste paine cu unt. UUUUfffffff si asta e abia inceputul wacko.gif
Deja sta pe fundulet foarte bine, mai cade cateodata cind se intinde sa ia ceva, si baita tot pe stand pe fundulet facem smile.gif
Iar cand o apuc de manute s-o ridic pe fundulet ea sare direct in picioruse biggrin.gif

Deja papam si supita-crema din legume, si terci din hrisca cu lapte si mar, si mar ras cu lingurita, si azi a baut suc din mar cu struguri, iar zilele trecute piureu din mar+para. Intr-o zi i-am facut fulgisori de ovaz si i-am adaugat si o bucatica de mar si le-am fiert impreuna, i-a placut a papat foarte bine.

Revin mai tarziu.... mi-a venit sotul de la servici si sa luam masa ....
soricica84
Buna fetelor. Noi o sa lipsim cateva zile de pe forum pentru ca zugravim si mai intram din cand in cand de la mama de acasa.
Otilia eu ii dau lui Raul lapte Nan si cereale cu orez tot de la Nestle. Am zis sa folosesc aceeasi gama si mai ales ca din prima i-au placut aceste cereale si deocamdata nu am incercat altele. Pe acestea le mananca bine si le amestec cu lapte.
De marti trecem si noi la Nan2 si joi mergem la vaccinul de 6 luni. Ce repede zboara timpul...

Spuneti-mi si mie daca bebeii vostri stau pe picioruse cand ii puneti pe pat sau pe jos si ii tineti bineinteles?
Lui Raul nu prea ii stau picioarele tepene cand il pun putin pe jos si ma gandesc sa nu fie vreo problema sau aiurez eu.

V-am pupat tzuc.gif si mai intram cand putem de la mamaie de acasa.
Week-end placut!!!
nicsor
QUOTE(zamorica @ Jun 4 2010, 04:31 PM) *
La multi ani Maya, fetita frumoasa!! occasion.gif mai ce trece timpul... parca acum iti ziceam la multi ani de 6 luni

Moooama Nicsor ce program... nici nu vreau sa ma gandesc, de luni incep si eu cu supa!!

Fetelor am o rugaminte: spuneti-mi si mie ce marci de cereale folositi si cu ce marci de lapte le faceti?

Miosa voi cum va mai simtiti? Sper ca nu a racit micuta Ancuta?

Rody, Looloo, Elena, Katrin Inger alb, voi unde sunteti?

tr sa folosesti cereale din aceeasi gama cu laptele.
eu ii dau milupa dar numai seara cu cereale. cereala i-am dat de morcov cu mar, orez cu porumb, banane, acum am de portocale. am incercat si din cele fara lapte, cele cu 7 cereale dar nu i-au placut asa ca mergem pe cele cu fructe.
sfatul meu este sa le incerci mai intai pe cele fara fructe ca sa nu patesti ca mine.

merg sa ii dau banana cu branzica!
noi azi mergem in Herastrau impreuna cu sora mea, tati este in sesiune asa ca este la scoala.
wekend placut!
Katrin
FELICITARI tuturor copiilor cu lunitele recent implinite !!!! %5b/URL%5d" target="_blank">
Deja vad ca toata a lumea a trecut la papita solida smile.gif Avem bebici mari rolleyes.gif



looloo
fetelor, n-am timp sa citesc ce ati scris, dar promit ca o sa o fac. am citit pe sarite si asa ca apuc un pic sa raspund:

luca este o frumusete. mi-e un drag de el!!!1 chiar ca un puisor cu puisor de gaina. oty, nu te stresa cu lenea lui luca. cand o incepe sa faca ca toate alea, ai sa vezi ce o sa regreti perioada asta. uneori imi doresc ca teo sa mai ia si el o pauza, ca m-a terminat. nu mai poci.

danna, ii scumpa rau daria cu ciresele la urechi.

cat despre supa, sa stiti ca eu i-am dat direct piure de legume luuung. ca o supa crema mai apoasa. si i-am pasat in supa dovlecel, morcov, ardei si telina. din prima. dar noi papam diversificat de 3 saptamnani, ca eu am inceput cu sucul de mar, apoi i-am bagat si morcov iin el, si acum bea morcov, mar si portocala. din cauza ca nu imi manca marul dimineata, acum ii dau para si anu are nik. mananca para aia de zici ca cine stie ce bunatate este.

eu nu ii pun sare in supica si mi-o mananca asa. nu stiu daca m-am repetat, ca ma grabesc rau. in schimb mai bine ii puneti lamaie decat sare. eu asa zic. am zis ca atunci cand mi-o refuza supa din cauza gustului, o sa i-o acresc cu lamaie si abia dupa vreo 7-8 luni ii pun si sare.
zamorica
buna fetelor!!

multumesc pt sfaturi!!

Lavinia sa stii ca Luca de ex sta in picioare daca il tin dar nu te ingrijora, el de ex nu s-a intors deloc si chiar nu ma mai stresez! se vede ca e sanatos, numai ca nu s-a prins de faza cu intorsul... in schimb sta in fundulet cateva secunde, oricum nu prea il pun iar cand il ridic de manute sare direct sus!! oricum cand o sa mergi la controlul de 6 luni poti intreba, ca sa fii sigura!

Looloo ce bine ca ai intrat, chiar imi era dor de tine.. poate ne mai pui poze si cu Teo biggrin.gif mc pt complimente floare2.gif

Katrin merge bine diversificarea? imi pare rau ca a cazut Gloria! oFloare1.gif

fetelor cat mai dorm copiii vostri? Luca doarme cam de 5 ori pe zi, dar reprize scurte!! ier la amiaza a dormit 2 ore, nu imi venea sa cred, dupa o ora si ceva am mers sa verific daca e totul in regula:))

va pupam!!
zamorica
fetelor ma gandeam eu asa... acum ca m-a intreabat o fosta colega.... sotii vostri au stat cu voi in sala de nastere?
MIOSA
neata fetele,

ieri am avut o groaza de treaba si nu am intrat
vad ca si voi ati fost cam ocupate

eu ii pun sare in supa circa un varfisor de cutit
in supa ii pun asa: morcov, telina, ardei gras, dovlecel, albitura si este ok .........ieri i-am si pasat cateva legume

azi incerc cu o lingurita doua de mar ca supa a papat 3 zile si este ok

zamorica, sotul meu nu a stat in sala de nasteri ..........in schimb a stat pe hol ( era maternitatea in carantina) de la 7 dimineata de cand m-am internat pana la 15:30 cand i-au dat voie sa intre sa ma vada......
pitica mea nu doarme mai mult de 3-5 ore pe zi si s-a smecherit .......doarme cate 20-30 minute si are o singura repriza de o ora sau o ora jumate........in schimb vrea toata atentia

soricica fiecare copil are propia lui evolutie..........nu-l grabi sa stea in picioruse.......se va ridica el cand este pregatit fizic sa zic asa.......Ancuta la 5 luni si o saptamana nu se intoarce , nu sta in picioruse .....doar in fundulet cateva secunde sta singurica........cand se plictiseste in carut sau patut de stat intinsa incerca sa se ridice in fund dar nu poate si dupa cateva incercari nereusite incepe sa faca scandal..........iar pe burta sta maxim 10 minute dar numai cand are ea chef

unii vor merge singurei la 10 luni , altii la 1 an altii poate la 1 anu si 2-3 luni........stati linistite ca inca sunt micuti.......dupa 7-8 luni daca nu se ridica trebuie sa-ti faci probleme
acum ma apuc de facut mancare: mancare de rosii cu pui pt mine si tati, pilaf cu pui pt calin si supita de legume pt Ancuta ( carnea am sa io bag peste vreo 2 saptamani).......vroiam sa fac si ceva dulce dar nu cred ca o sa mai am chef dupa atata gatit

Luci ce dor imi era de tine, cand ai timp mai scrie cate ceva chiar daca nu ai timp sa citesti

oare unde or fi celelalte fete? in afara de masada care este " invoita" celelalte mamici si bebei ce-or face???
tutulica, cuscra mea rally, rody, inger alb, laura, elena etc

hai ca va pupic ca trebuie sa ma mobilizez sa fac de haleala ca acusica vine ora mesei si eu am frigiderul gol

o duminica placuta
Elena M
buna fetele mele drage!!
in sfarsit am si eu un pic de timp sa va scriu
in primul rand multumim de urari, nici nu stiu cand au trecut 7 luni, parca nu-mi vine sa cred ca fiica-mea are 7 luni!!!e fata mare domne'!!!! smile.gif
nu stiu ce mi se intampla sincer, parca nu mai am timp deloc...offf...si inainte intram asa des pe net, pe forum...
acum stam mult pe afara
weekend-ul asta adica ieri am fost pe la mosi, undeva la tara si a fost super, maya a fost ffff cumintica, o dulcica
miosa parca tu ma intrebai, biletele la mare au fost 750 ron, 7 zile in saturn+ bonuri de masa
zamorica imi pare tare rau ca luca este racit, sper sa se faca bine repede, pupicei de la maya tzuc.gif ...si super sunt pozele in scaunel cred, nu?!are domnisorul tau niste ochi....
danna ce dulce e daria cu ciresele la urechiuse, o scumpica si ce rade, vesela mereu nu?
inger alb, la multe lunite inainte!!!!! pentru denise
nu mai am timp, tre sa mergem la socri dar promit ca intru curand cu pozici si mai povestim
va pupicesc pe toate si va doresc o duminica placuta tzuc.gif
bety_dumy
si eu ii pun sare in ciorbita...........si ca legume ii pun pastarnac , telina,patrunjel ( radacina )cartof,morcov , dovlecel si ardei gras de vreo 2 zile.
uneori poate nu gasesc mereu sa le pun pe toate....asa ca mai lipseste ori pastranac.......ori patrunjelul......
i-am dat si ou fiert ( un sfert ) ieri in legume ( le-am facut piure ) si dooooooooamne ce a mai mancat.........
am inceput si i-am dat si iaurt..........banana ........iar azi branza dulce cu mar ......si pot sa va spun ca sunt tare incantata de el , ii plac toate....nu face deloc mofturi ,sper sa fie mereu asa.......
va pupicim
Katrin
QUOTE(zamorica @ Jun 5 2010, 04:52 PM) *
Katrin merge bine diversificarea? imi pare rau ca a cazut Gloria! oFloare1.gif

fetelor cat mai dorm copiii vostri? Luca doarme cam de 5 ori pe zi, dar reprize scurte!! ier la amiaza a dormit 2 ore, nu imi venea sa cred, dupa o ora si ceva am mers sa verific daca e totul in regula:))

va pupam!!


Buna mamici si bebici !
Noi azi am fost la o zi de nastere la padure si a fost nemaipomenit de bine, mai intai papadia a dormit vreo 2 ore si ceva si la fel ca si tie zamorica nu imi venea sa cred ca doarme atata mai ales la ce galagie era, fiindca in ultimul timp nu mai doarme deloc cind ies cu ea la plimbare in timpul zilei, doarme doar cind iesim pe seara, iar apoi ne-am jucaaaaattt, ne-am plimbat cu bicicleta unei finute, ne-am pozat smile.gif , intr-un cuvant a fost bravo cocolina ca ne-am distrat toti trei biggrin.gif

diversificarea merge foarte bine, chiar nu ma asteptam ca poate manca in halul asta fata mea liwlol.gif liwlol.gif Azi a mancat 3 biscuiti anima1.gif Ii plac nespus, mai ales sa-l pape singura, insa ii place si cu mar ras, dar na sa muste ea singura e altceva. In rest papam si noi supita de legume unde ii pun : ceeapa, dovlecel, telina, morcov si intr-o zi i-am pus si o farama de cartof. Pana cind nu i-am facut cu sare. Si terci de la Nestle tot papam si ne place mai mult ca supita.
Eu ii dau biscuti Petite Beurre; voi de care le dati ???

Sa va pun si niste foto ...

Aici sa va arat cum merge diversificarea biggrin.gif parca a dat foametea liwlol.gif



vedeti ca pot merge pe bicicleta ? smile.gif


aici cu tati, deja ma ridic in picioruse daca ma ajuta un pic cineva si mai pot si pasi smile.gif


iata asa stau in picioruse ... desigur cate citeva secunde, dar totusi stau


primul cucuies


mi-a pus mami compresa la cucui






family portret smile.gif
nicsor
neata!
looloo, bety, elena ce bine ca v-ati facut timp sa mai scrieti un pic, va simteam lipsa.

eu in supita i-am pus telina, morcov, pastarnac, patrunjel, cartofi, fasole, conopida, dovlecel, ardei carnita de pui si galbenus. zilele astea vreau sa cumpar si brocoli. nu toate odata ca sa mai diversificam meniul.

nici Mihnea nu s-a intors, in fundulet sta destul de mult si in general in carut dar nu se ridica singur daca este pe spate doar daca este ridicat la 45-50 de grade. in picioare nu sta singur, sta doar dc il tin cateva secunde. ma gandeam ca nici nu are cum sa se ridice singur fiinca el nu prea sta in patut ca se se poata sprijini de el sta doar in pat in timpul zilei.

cu somnul ce sa zic.....doarme in jur de 3 ore pe zii si nu mai mult de 40 de minute odata si in general afara.

katrin, e tare dulcica Gloria, s-a facut fata mare! ce bine ca ii place mancarica se si vede de altfel. nu se ineaca cu biscuitele? ieri i-am dat si noi lui Mihnea dar l-am sfaramitat inainte si se pare ca ii place.
noi am fost si ieri si alalteieri in herestrau, am mai schimbat parcul ca parca de Moghioros s-a plictisit. vad ca a inceput sa se uite dupa copii, ieri a dat noroc cu un baietel.......este mult mai activ, vorbeste mai mult, se joaca, mai nou musca f rau si ii place nasul nostru in mod special.....

merg sa mai fac ceva pe la bucatarie si sa ii pregatesc marul..
va pup si mai vb...
Katrin
buna dimineata !
nicsor ce harnicuti sinteti voi deja papati marul smile.gif , fata mea inca doarmeeee biggrin.gif vad ca nici nu are de gand sa se trezeasca. Asa nici nu ii pot face un regim ca lumea, ba doarme, ba a papat la san. Nu se ineaca cu biscuit, fiindca ei sint p-u copii si se topesc foarte repede in gurita.
azi o sa-i cumpar si eu conopida si o sa-i pun in supita. Dar de cind se poate de dat galbenus de ou ? dupa 6 lunite ? voi sinteti mai marisori ca noi mancati mai multe smile.gif Ii place fasolea ?

va dorim o zi frumoasa cu mult soare ! tzuc.gif
nicsor
QUOTE(Katrin @ Jun 7 2010, 09:19 AM) *
buna dimineata !
nicsor ce harnicuti sinteti voi deja papati marul smile.gif , fata mea inca doarmeeee biggrin.gif vad ca nici nu are de gand sa se trezeasca. Asa nici nu ii pot face un regim ca lumea, ba doarme, ba a papat la san. Nu se ineaca cu biscuit, fiindca ei sint p-u copii si se topesc foarte repede in gurita.
azi o sa-i cumpar si eu conopida si o sa-i pun in supita. Dar de cind se poate de dat galbenus de ou ? dupa 6 lunite ? voi sinteti mai marisori ca noi mancati mai multe smile.gif Ii place fasolea ?

va dorim o zi frumoasa cu mult soare ! tzuc.gif

gata am mancat.
da, s-a trezit pe la 7, azi noapte nu prea am avut eu lapte si ii era fomita......
eu galbenusul i l-am dat de vreo saptamana. da ii place si fasolea verde nu boabe.
mie imi este inca teama sa ii dau biscuiti sa manance singurel, imi este teama sa nu se inece.
sa mai creasca inca putin dintisorii, ca a inceput si al doilea sa dea semne ca iese si ii da mami sa pape si singur
nicsor
QUOTE(bety_dumy @ Jun 6 2010, 08:33 PM) *
si eu ii pun sare in ciorbita...........si ca legume ii pun pastarnac , telina,patrunjel ( radacina )cartof,morcov , dovlecel si ardei gras de vreo 2 zile.
uneori poate nu gasesc mereu sa le pun pe toate....asa ca mai lipseste ori pastranac.......ori patrunjelul......
i-am dat si ou fiert ( un sfert ) ieri in legume ( le-am facut piure ) si dooooooooamne ce a mai mancat.........
am inceput si i-am dat si iaurt..........banana ........iar azi branza dulce cu mar ......si pot sa va spun ca sunt tare incantata de el , ii plac toate....nu face deloc mofturi ,sper sa fie mereu asa.......
va pupicim

bety, occasion.gif pt cele 6 lunite! Sa cresti mare si sanatos, Silviu!

ce fel de iaurt i-ai dat? vreau sa ii dau si eu si nu prea stiu ce.
Katrin
QUOTE(nicsor @ Jun 7 2010, 10:34 AM) *
gata am mancat.
da, s-a trezit pe la 7, azi noapte nu prea am avut eu lapte si ii era fomita......
eu galbenusul i l-am dat de vreo saptamana. da ii place si fasolea verde nu boabe.
mie imi este inca teama sa ii dau biscuiti sa manance singurel, imi este teama sa nu se inece.
sa mai creasca inca putin dintisorii, ca a inceput si al doilea sa dea semne ca iese si ii da mami sa pape si singur


nicsor acestia sint biscuti special p-u copii mici si Gloria inca nu are nici un dintisor, iar cat papa din biscuit eu stau cu ochii numai pe ea ca nu cumva sa muste vreo bucatica mai mare. Eu ii fac si biscuit cu mar ras, insa ei mult ii place sa muste ea singura din el.
raly
QUOTE(roxana_marius @ Jun 4 2010, 12:43 PM) *
Buna
am inceput si noi diversificarea de la 1, ...nu vrea nimic...am inceput cu supica...2 zile nic nici nu vrea sa inghita...am zis sa o mai las si ieri am incercat un pic de mar...dar nici asta nu-i place...sper cat de repede sa-i dea de gust...ca eu cica la 9 luni vroiam sa termin cu alaptatu dar in ritmu asta ma prin 2 ani!!
La multi ani copii de 1 iunie ca noi chiar nu am mai intrat de mult...noi am serbat...cu o rochita si bady /noi iar ca amintire o carte cu povesti...a stat chiar linistita cand i-am si citit prima poveste: alba ca zapada
cartea arate foarte bine/ am sa pun o poza sper cat de curand....dar eu inteleg ca trebue sa fie scurta....dar nici chiar asa nu sunt trecute nici macar numele la pitici,,,nustiu cum e posibil...asta e...dar e din carton gros lucios....si arata foarte bine....deci ca sa nu patiti ca noi....cititi repede macar un pic de prin carte....si apoi da-ti banii!!
In rest suntem bine...astazi iar am avut o zi foarte grea..acu bebe doarme....am fost la spital cu trimitere sa facem o eco transfontanelara...si niste analize...asa ca m-am trezit internata pana cel putin luni.....ca .....nu stiau nici ei.....conform legii internarea e de minim 3 zile...asa argumentau....eu le povesteam ca am mai facut eco cu internare de zi...a durat maxim o ora si gata!
Binenteles nu aveam cu cine sa vb. nu erau de cat asistente care imi verificau starea mea de nervi...mai era un pic si faceam o criza de nervi.....aaa cel mai tare ma inerveaza " dumneavoastra domnisoara cate clase aveti?"...doctoru stabileste ca doar nu a invetat de geaba.....aa si am subliniat la un moment ca sunt din iasi si cum nu-i nici o urgenta nu stau in spital.....ca eu decid........cica sa semnez ca plec pe propria raspundere......dar ca ma interneaza am semnat?.....bine pana la urma
sistem tampit
si personal pe masura
chiar daca ma duc si la prasit asta inseamna ca nu merit respect?? (vai asa ma-u inervat!!! offtopic.gif
aa analizele oricum trebuia sa le platesc...si chiar nu intelegeam de ce sa stau in spital???
dupa ce tensiunea-mi ajunse la apogeu vine si un medic
ii povestesc.....binenteles un doctor batran/ jos palaria.....o consulta si el....imi vorbeste frumos......ma indruma coboara el la eco si vb cu dr.....si in max 20 min rezolv partea asta.....aaa si-mi da numele la cabinetu particular cu care lucreaza spitalu sa ma duc personal ........
aaa si tot nu am semnat ca plec, ca revuz internarea....au anulat ei ...

iti inteleg nervii si supararea, dar crede-ma nu merita, sunt niste scarbe marea majoritate si vb din experienta! am intalnit si ceva exceptii, dar prea putine!
Am vazut ca ai intrebat de supa, cum sa o faci, eu pun morcov (vreo 3-4 potriviti ca marime) o felie 2 de telina si un pastarnac sau radacina de patrunjel le fierb impreuna si apoi le pasez. Nici zuza nu vrea sa manance supa asa de fapt eu i-o dau pasata, asa ca un piureu mai moale nitel si ca sa o conving sa o pape ii dau si un mar ras si ii pun cateva lingurite in el, si asa il papa piureul. Iar la sfarsitul mesei, ca bonus ii dau restul de mar (ras prin razatoare). si ii mai dau in timpul zilei suc de portocala, pentru ca morcovul constipa si am avut probleme cu ea din cauza asta. dc mai ai nevoie de ceva info aici sunt.
pup
zamorica
QUOTE(Katrin @ Jun 6 2010, 09:06 PM) *
family portret smile.gif


sunteti foarte frumosi Katrin, am vrut sa iti zic si la pozele de la botez... esti o mamica super sexy!! GLoria e superba, imi place poza cu plasturele pe frunte, mititica tzuc.gif trebuie sa fii foarte mandra cu asa o fetita, e frumusica, face de toate, bv Gloria!!
raly
buna fetili,
am vazut o Gloria superba si tare precoce! Ce frumos sta ea in picioaruse si ea asa dulce cu pansamentul ala la capsor (imi pare rau ca s-a lovit asa micuta)! Iar Luca este splendid, e asa dulcic si are o fatzuca de bebe cuminte de il vine sa il mananci! Fetelor mie mi se pare ca Gloria si Luca s-ar potrivi bine de tot....ce ziceti fac pe intermediara si o cer pe Gloria pt Luca, va incumetati sa va incuscriti? Sper ca nu va suparati pe mine ca va dau idei din astea... partners.gif
Bilinca e tare suparata ca nu prea ii mai dau lapte si incerc sa ii scot o masa de lapte sa o inlocuim cu piure de legume, si am si reusit, dar cam maraie...eh o sa-i treaca! Nimeni nu ne crede ca are doar 5 luni jumate, toata lumea imi zice ca-i copil de 7-8 luni cel putin bananab.gif !
Fetelor vroiam sa va intreb, ce lapte le dati la bebei? Noi ii dam Milumil si mise pare cam grasutza, mai e cineva cu problema asta? Ca m-ar bate gandul sa ii schimb laptele cu Aptamil...voi ce ziceti?
Si vroiam sa stiu dc putem ca la acel piure de legume (care are asa un gust nasol, saraci bebei ce tb sa indure, noroc ca nu stiu alte gusturi) am putea sa punem si ceva verdeata (patrunjel, marar) ca poate mai are ceva gust?
va pup si va astept........ca vorba cuscrei mele (Gabi) ne apuca batranetile pana facem si noi 1000 pg.......rusinica love1.gif
zamorica
ELena multumim de grija, nu e chiar racit, dar are nasucul infundat, se cam chinuie sa suga saracul..

Katrin si eu ii mai dau biscuite asa, dar trebuie sa i-l tin eu , el nu e in stare liwlol.gif de asta zic ca trebuie sa fii mandra de Gloria!! eu ii dau biscuiti Plasmon, nu stiu daca se gasesc si acasa, sunt foarte buni si sunt pentru 4, 6, si 12 luni

azi ii dau si eu supica, aici e pasta miiica mica pt copii. o sa ii pun si putina pasta, e la fel, pentru 4 si 6 luni sau crema de orez, care se poate face si cu zeama de la supa, cei care nu vor supica, poate o vor combinata cu cereale, eu zic ca merita sa incercati!!

fetelor mai vomita copiii vostri? luca mai da afara cateodata, nu mult... e normal?

va pupam!! floare2.gif
zamorica
QUOTE(raly @ Jun 7 2010, 02:18 PM) *
buna fetili,
am vazut o Gloria superba si tare precoce! Ce frumos sta ea in picioaruse si ea asa dulce cu pansamentul ala la capsor (imi pare rau ca s-a lovit asa micuta)! Iar Luca este splendid, e asa dulcic si are o fatzuca de bebe cuminte de il vine sa il mananci! Fetelor mie mi se pare ca Gloria si Luca s-ar potrivi bine de tot....ce ziceti fac pe intermediara si o cer pe Gloria pt Luca, va incumetati sa va incuscriti? Sper ca nu va suparati pe mine ca va dau idei din astea... partners.gif
Bilinca e tare suparata ca nu prea ii mai dau lapte si incerc sa ii scot o masa de lapte sa o inlocuim cu piure de legume, si am si reusit, dar cam maraie...eh o sa-i treaca! Nimeni nu ne crede ca are doar 5 luni jumate, toata lumea imi zice ca-i copil de 7-8 luni cel putin bananab.gif !
Fetelor vroiam sa va intreb, ce lapte le dati la bebei? Noi ii dam Milumil si mise pare cam grasutza, mai e cineva cu problema asta? Ca m-ar bate gandul sa ii schimb laptele cu Aptamil...voi ce ziceti?
Si vroiam sa stiu dc putem ca la acel piure de legume (care are asa un gust nasol, saraci bebei ce tb sa indure, noroc ca nu stiu alte gusturi) am putea sa punem si ceva verdeata (patrunjel, marar) ca poate mai are ceva gust?
va pup si va astept........ca vorba cuscrei mele (Gabi) ne apuca batranetile pana facem si noi 1000 pg.......rusinica love1.gif


stai ca acum am vazut liwlol.gif pai Luca o place pe Gloria, da eu stiu daca GLoria ar vrea un baietel mai mic si care nu stie sa faca mai nimic? liwlol.gif
raly
QUOTE(zamorica @ Jun 7 2010, 02:41 PM) *
stai ca acum am vazut liwlol.gif pai Luca o place pe Gloria, da eu stiu daca GLoria ar vrea un baietel mai mic si care nu stie sa faca mai nimic? liwlol.gif

eu cred ca da, ca la cat e de frumusel Luca nici o fetita nu l-ar refuza! In legatura cu vomitatul si bianca o mai face si la lapte si la ceai si mai da destul de mult afara, pt ca se agita muuult dupa masa, nu cred ca - i vreo problema!
Katrin asteptam verdictul.....o dai pe Gloria, sau e promisa? biggrin.gif
raly
Deci dupa indelungi "chinuri" am reusit s apun si eu cateva poze cu zana noastra. Sa nu va speriati ca printre pozele ei gasiti si 2 cu mine, asa ca sa va amuzati. Asa imi sta mie parul dimineata cand ma trezesc din pat, sunt stilul afro vorba sotului meu.. liwlol.gif Sa imi ziceti parerea voastra

http://s788.photobucket.com/albums/yy166/s...0la%205%20luni/
Katrin
QUOTE(raly @ Jun 7 2010, 04:18 PM) *
buna fetili,
am vazut o Gloria superba si tare precoce! Ce frumos sta ea in picioaruse si ea asa dulce cu pansamentul ala la capsor (imi pare rau ca s-a lovit asa micuta)! Iar Luca este splendid, e asa dulcic si are o fatzuca de bebe cuminte de il vine sa il mananci! Fetelor mie mi se pare ca Gloria si Luca s-ar potrivi bine de tot....ce ziceti fac pe intermediara si o cer pe Gloria pt Luca, va incumetati sa va incuscriti? Sper ca nu va suparati pe mine ca va dau idei din astea... partners.gif


raly tu vrei sa zici pețitoare liwlol.gif liwlol.gif Măi sa stii ca mie imi e tare drag de Luca , el ii seamana taticului care din cate am vazut eu in poze e sexos rau liwlol.gif asa ca eu cred ca Gloria este doar PENTRU biggrin.gif
Katrin
QUOTE(zamorica @ Jun 7 2010, 04:41 PM) *
stai ca acum am vazut liwlol.gif pai Luca o place pe Gloria, da eu stiu daca GLoria ar vrea un baietel mai mic si care nu stie sa faca mai nimic? liwlol.gif


Cuscra, draga, (de azi inainte cica asa o sa ne spunem biggrin.gif ) las' ca il dai pe maini bune biggrin.gif, ti-l invata Gloria de toate cat ai zice pește biggrin.gif Azi a mancat biscuit si si-a bagat manutele in gurita si s-a murdarit toata, dupa care si le-a inceput a linge ca eu nu am mai avut ce sterge/spala liwlol.gif Iar acum pe seara sotul manca un mar si cind l-a scapat in mana ei nu i-l puteam lua, musca din el de parca nu mancase de-o saptamana biggrin.gif Iar afara la plimbare un baietel care are 10,5 luni nici nu s-a atins de biscuit, in schimb ea l-a infulecat pe loc eating.gif N-are cui semana papa bine ca mama'sa si tat'su liwlol.gif Pai, ce cuscra, iti convine asa o mancacioasa la casa ? biggrin.gif biggrin.gif Eu ma rog ca ea sa-mi semene in neamul meu nu a sotului, ca la ei toti sint grasi, iar la noi majoritatea sint slabuti rolleyes.gif
Katrin
QUOTE(raly @ Jun 7 2010, 08:25 PM) *
Deci dupa indelungi "chinuri" am reusit s apun si eu cateva poze cu zana noastra. Sa nu va speriati ca printre pozele ei gasiti si 2 cu mine, asa ca sa va amuzati. Asa imi sta mie parul dimineata cand ma trezesc din pat, sunt stilul afro vorba sotului meu.. liwlol.gif Sa imi ziceti parerea voastra

http://s788.photobucket.com/albums/yy166/s...0la%205%20luni/


Ilinca s-a facut si mai frumoasa tzuc.gif si e asa pufosica smile.gif Cate kg are ? Ce bine ii sta in rochita rosie si cu bentita, e superba !!!!!
soricica84
Buna seara tuturor. Am reusit si eu sa intru putin pe forum de la mama, pentru ca v-am zis ca noi zugravim si nu mai avem pc-ul pentru cateva zile.
Noi ne plimbam aproape toata ziua( nu in orele de varf cand este foarte cald) si ii place mult lui Raul. Mai nou vrea in brate sa priveasca imprejur de la inaltime, iar cand mergem pe drum vrea sa-l iau in brate si sa merg si cu caruciorul.
Cateodata il mai iau, ne oprim pe drum si priveste pomii, verdeata, masinile, copiii, la care ii place sa se uite mult. si bineinteles ca atunci cand il pun in carucior incepe sa se smiorcaie ca vrea inapoi in brate.
Noi joi mergem la vaccinul de 6 luni. Sper sa fie ok dupa ca si pana acum.
De maine incepem sa mancam si iaurt si ma gandeam sa il dau pe la ora 18. O fi bine atunci?
Nici Raul nu doarme mult ziua, cam 2-3 ore cumulate cu reprize de jumatate de ora sau 45 de minute. Mai mult nu ca nu e frumos! Dar noaptea se culca o data cu gainile la 20.30 maxim 21 pana dimineata la , 8 sau 9 depinde.

Katrin, frumoasa poza de familie, se citeste fericirea pe fetele voastre, iar Gloria e o dragalasa mai ales pe bicicleta!
In sfarsit ai reusit raly sa ne-o mai arati si noua pe Bilinca. O cam tineai ascunsa si nu vroiai sa vedem si noi ce mare si frumoasa a crescut!
Vad ca pe aici s-au format deja perechi, iar piticii s-au combinat.
Cu Raul cine vrea sa formeze pereche si sa ne incuscrim? Asteptam pretendente.... wink.gif biggrin.gif

Acum v-am pupat si o seara buna!!! tzuc.gif
Katrin
bine ca ati adus vorba de regurcitat/vomitat ca tot ma tineam sa va intreb si uitam .... la noi the same problem wacko.gif oare cind o sa se termine odata, ca m-am saturat eu deja, dar cred ca fetita si mai tare .... Si am observat ca daca sta asa mai linistita e mai bine, insa daca incepe a zburda gataaaaa se incepe. Mai ales zilele astea s-a invatat si se apuca de mine, de perne, de patut, de tot ce gaseste si se poate de apucat si se ridica in picioruse si se incepe zbantzuiala, - ceva de genu bananab.gif bananab.gif fiindca inca nu se poate tinea bine pe picioruse si mai scapa genunchii jos biggrin.gif
raly
QUOTE(Katrin @ Jun 7 2010, 08:22 PM) *
Ilinca s-a facut si mai frumoasa tzuc.gif si e asa pufosica smile.gif Cate kg are ? Ce bine ii sta in rochita rosie si cu bentita, e superba !!!!!

saru mana de complimente, are cam multicel dupa aprerea mea, cam 8900 g si 72 cm. doctora zice ca-i bine dar pe mine ma bate gandul sa ii schimb laptele! Gloria cate kg are?
YUPIIIIIIIII bananab.gif bananab.gif bananab.gif avem o noua pereche Gloria si Luca!! Sa ne traiasca sa fie sanatosi! Eu ii nasesc, ca-s petitoare, da? anima1.gif
nicsor
QUOTE(raly @ Jun 7 2010, 07:25 PM) *
Deci dupa indelungi "chinuri" am reusit s apun si eu cateva poze cu zana noastra. Sa nu va speriati ca printre pozele ei gasiti si 2 cu mine, asa ca sa va amuzati. Asa imi sta mie parul dimineata cand ma trezesc din pat, sunt stilul afro vorba sotului meu.. liwlol.gif Sa imi ziceti parerea voastra

http://s788.photobucket.com/albums/yy166/s...0la%205%20luni/

Raly, e foarte frumusica Bianca. Sa sti ca si mie imi spune lumea ca Mihnea pare mai mare, ieri m-a intrebat o doamna daca are 1 an? cand i-am spus ca nu are decat 6 luni si jumatate s-a mirat f tare.......
sanatosi sa fie copii nostrii....

intre noi fie vb, mie imi spune barbatumi-o leone liwlol.gif dupa ce imi fac baie pe cap fiinca parul meu capata foarte mult volum.
raly
QUOTE(soricica84 @ Jun 7 2010, 08:26 PM) *
Buna seara tuturor. Am reusit si eu sa intru putin pe forum de la mama, pentru ca v-am zis ca noi zugravim si nu mai avem pc-ul pentru cateva zile.
Noi ne plimbam aproape toata ziua( nu in orele de varf cand este foarte cald) si ii place mult lui Raul. Mai nou vrea in brate sa priveasca imprejur de la inaltime, iar cand mergem pe drum vrea sa-l iau in brate si sa merg si cu caruciorul.
Cateodata il mai iau, ne oprim pe drum si priveste pomii, verdeata, masinile, copiii, la care ii place sa se uite mult. si bineinteles ca atunci cand il pun in carucior incepe sa se smiorcaie ca vrea inapoi in brate.
Noi joi mergem la vaccinul de 6 luni. Sper sa fie ok dupa ca si pana acum.
De maine incepem sa mancam si iaurt si ma gandeam sa il dau pe la ora 18. O fi bine atunci?
Nici Raul nu doarme mult ziua, cam 2-3 ore cumulate cu reprize de jumatate de ora sau 45 de minute. Mai mult nu ca nu e frumos! Dar noaptea se culca o data cu gainile la 20.30 maxim 21 pana dimineata la , 8 sau 9 depinde.

Katrin, frumoasa poza de familie, se citeste fericirea pe fetele voastre, iar Gloria e o dragalasa mai ales pe bicicleta!
In sfarsit ai reusit raly sa ne-o mai arati si noua pe Bilinca. O cam tineai ascunsa si nu vroiai sa vedem si noi ce mare si frumoasa a crescut!
Vad ca pe aici s-au format deja perechi, iar piticii s-au combinat.
Cu Raul cine vrea sa formeze pereche si sa ne incuscrim? Asteptam pretendente.... wink.gif biggrin.gif

Acum v-am pupat si o seara buna!!! tzuc.gif

Deci eu imi iau in serios rolul de petitoare, Raul s-ar potrivi cu Adelina.......ce ziceti mamici? Sau Adelina e promisa la mamici de ianuarie?
Pup
nicsor
[quote name='soricica84' date='Jun 7 2010, 09:26 PM' post='1364730']
Buna seara tuturor. Am reusit si eu sa intru putin pe forum de la mama, pentru ca v-am zis ca noi zugravim si nu mai avem pc-ul pentru cateva zile.
Noi ne plimbam aproape toata ziua( nu in orele de varf cand este foarte cald) si ii place mult lui Raul. Mai nou vrea in brate sa priveasca imprejur de la inaltime, iar cand mergem pe drum vrea sa-l iau in brate si sa merg si cu caruciorul.
Cateodata il mai iau, ne oprim pe drum si priveste pomii, verdeata, masinile, copiii, la care ii place sa se uite mult. si bineinteles ca atunci cand il pun in carucior incepe sa se smiorcaie ca vrea inapoi in brate.
Noi joi mergem la vaccinul de 6 luni. Sper sa fie ok dupa ca si pana acum.
De maine incepem sa mancam si iaurt si ma gandeam sa il dau pe la ora 18. O fi bine atunci?
Nici Raul nu doarme mult ziua, cam 2-3 ore cumulate cu reprize de jumatate de ora sau 45 de minute. Mai mult nu ca nu e frumos! Dar noaptea se culca o data cu gainile la 20.30 maxim 21 pana dimineata la , 8 sau 9 depinde.



si noi ne plimbam destul de mult pe afara, mai nou Mihnea sta numai in fundulet si priveste tot ce misca, vad ca au inceput sa ii placa copii, si animalele.......
cand ii este somn sau se plictiseste incepe sa planga si pana nu il iei in brate nu tace, acum se si foieste, ieri mai mai sa cada din carut. de multe ori cum il iei in brate adoarme....

ieri a dormit si in casa aproape 2 ore si jumatate cu mine langa el binenteles......iar azi noapte a adormit pe la 10.30 si s-a mai trezit la 5....ce bine este sa mai dormi si tu toata noaptea....... l-am luat langa mine si i-am dat sa pape si am mai dormit pana la 7.........acum este marait fiinca a mancat banana cu branzica si cere titzi.....of nu vrea deloc sa renunte la san oricat ar manca mancarica chiar dc suge f putin.
hai ca merg sa il alaptez iar dupa isim un pic pana nu vine caldura mare.

pupici.
raly
QUOTE(nicsor @ Jun 8 2010, 08:05 AM) *
Raly, e foarte frumusica Bianca. Sa sti ca si mie imi spune lumea ca Mihnea pare mai mare, ieri m-a intrebat o doamna daca are 1 an? cand i-am spus ca nu are decat 6 luni si jumatate s-a mirat f tare.......
sanatosi sa fie copii nostrii....

intre noi fie vb, mie imi spune barbatumi-o leone liwlol.gif dupa ce imi fac baie pe cap fiinca parul meu capata foarte mult volum.

eu sper ca v-ati amuzat de freza mea smechera! e bine ca nu sunt singura super.gif
Katrin
QUOTE(raly @ Jun 8 2010, 10:04 AM) *
saru mana de complimente, are cam multicel dupa aprerea mea, cam 8900 g si 72 cm. doctora zice ca-i bine dar pe mine ma bate gandul sa ii schimb laptele! Gloria cate kg are?
YUPIIIIIIIII bananab.gif bananab.gif bananab.gif avem o noua pereche Gloria si Luca!! Sa ne traiasca sa fie sanatosi! Eu ii nasesc, ca-s petitoare, da? anima1.gif


Buna la toata lumea !

Gloria avea la 5 luni 8,400 si 67 cm, cam micuta de statura in comparatie cu bebeii vostri care au cate 72 cm ..... offfff poate nu mi-a semana mie la inaltime ca eu am doar 1,60 .
de-acum, da, te rugam sa iti ei rolul in serios biggrin.gif
Katrin
Nicsor dar tu vrei sa nu-i mai dai san ?? este foarte bine ca el dupa ce a papat sa mai vrea si lapticul tau, fetita mea la fel face chiar daca a papat bine , insa sanul nu il refuza niciodata. Pentru ei sanul nu inseamna doar papita ci si linistire, relaxare, somnic, potolirea setei.
danna2009
Buna!Am fost plecate pe la tara si apoi la o petrecere aniversara..a aurmat program administrativ prin casa si abia acum fur cateva min sa va arat niste foto ca sa va faceti idee ce-a mai facut Daria in ultimul timp:).Am vazut foto cu alti bebelusi si trag concluzia ca bebelushii noastri cresc atat de repede cat nu ne dam noi seama si trebuie sa ne concentram sa ne bucuram de zilele acestea cat sunt asa papusele ,ptr ca au un farmec special!Evident ca fiecare etapa are farmecul ei,dar cu zilele astea nu ne mai intalmim!:)
DARIA CU MAMI PE CAMPUL CU MACI

IN LEAGAN PTR PRIMA OARA!

TATI MI-A LUAT MINGI MULTEEEEE!

CU MAMI LA ANIVERSAREA CORINEI

HANNA MONTANA PE SCENA SI DARIA PRIN ZONA!

UN PUI?!CE MIC ESTEEEE!!!DECI EU SUNT MARE!!!!

DARIA SI MAMAIA

DOAMNA ACEASTA CRED CA ARE SI EA LAPTE PE-AICI!VREAU SI EUUUUUUU!!!:)

UN PIC DE TORT SI PTR PRIETENII MEI !

E DISTRACTIV IN LEAGAN!
MIOSA
salutari dragelor,

ce mai faceti?
noi suntem ok doar ca nu am mai avut timp sa intru'
cuscra draga ce freza haioasa ai.........esti super tare zau asa iar nora mea draga..........frumoasa si bucalata ........
imi place ca ai mai format o pereche si poate iti oese pasenta si cu Raul cu Adelina si daca Adelina nu vrea sau este deja data eu cred ca Maya i se potriveste lui Raul
noi am stat mult zilele astea pe afara, am mai avut treaba si in curte, am jumulit o roaba de iarba din gradina ca daca a plouat saptamana trecuta a crescut ca la nebuni
maine calin are serbarea la gradi........vom merge si noi chiar daca a piuerdut anul acesta cam mult...........are si el un rol pe care l-am invatat impreuna acasa
Daria este o frumoasa , cu macii, cu puiul
Nicsor ma bucur ca Mihnea a inceput sa doarma noaptea..........acum o sa te simti si tu mai odihnita
fetelor cred ca la iarna rupem netul in doua......pe cand acum........stam pe afara cu bebeii si cand sunten i n casa facem curatenie, mancare etc
zamorica nu stiu daca ti-am zis dar am facut reteta de spaghete de la tine si au iesit super bune........au halit ai mei tot
si vreau sa le mai fac zilele astea ca sunt rapide si gustoase

va pupic acum si mai intram cand avem timp'

nicsor
QUOTE(Katrin @ Jun 8 2010, 01:37 PM) *
Nicsor dar tu vrei sa nu-i mai dai san ?? este foarte bine ca el dupa ce a papat sa mai vrea si lapticul tau, fetita mea la fel face chiar daca a papat bine , insa sanul nu il refuza niciodata. Pentru ei sanul nu inseamna doar papita ci si linistire, relaxare, somnic, potolirea setei.

neata!
slaba activitate, fetelor ce ati patit?

ba da, vreau sa ii dau in continuare cat o sa mai am dar ma gandeam ca incepand cu diversificarea si cu cresterea o sa mai inlocuiasca din mesele la san cu mancarea consistenta. eu ma plang de fapt ca pana nu il pun la san nu adoarme si c-am asta este singura metoda de al adormi in casa (si le-am incercat pe toate). el asa adoarme iar dc il pun jos se trezeste, asta in timpul zilei cand sunt atatea de facut si el ma tine langa el. noaptea adoarme pe la 10- 10.30 si doarme in patutul lui, iar dimineata la 7 este deja treaz. de vreo 2 nopti se trezeste o data pe noapte, pe la 4-5 sa manance.

de ieri a inceput sa se intoarca de pe spate pe burta si tr sa fiu f atenta caci il las in pat intr-o pozitie si il gasesc in alta.
ieri l-am lasat in pic si am mers la bucatarie sa spal vreo 2 farfurii, ii pusesem langa el scoica cu care se mai joaca, trage de sistemul de prindere, si am auzit o cazatura...a facut ce a facut si a dat cu el jos......
raly
QUOTE(MIOSA @ Jun 8 2010, 08:40 PM) *
salutari dragelor,

ce mai faceti?
noi suntem ok doar ca nu am mai avut timp sa intru'
cuscra draga ce freza haioasa ai.........esti super tare zau asa iar nora mea draga..........frumoasa si bucalata ........
imi place ca ai mai format o pereche si poate iti oese pasenta si cu Raul cu Adelina si daca Adelina nu vrea sau este deja data eu cred ca Maya i se potriveste lui Raul
noi am stat mult zilele astea pe afara, am mai avut treaba si in curte, am jumulit o roaba de iarba din gradina ca daca a plouat saptamana trecuta a crescut ca la nebuni
maine calin are serbarea la gradi........vom merge si noi chiar daca a piuerdut anul acesta cam mult...........are si el un rol pe care l-am invatat impreuna acasa
Daria este o frumoasa , cu macii, cu puiul
Nicsor ma bucur ca Mihnea a inceput sa doarma noaptea..........acum o sa te simti si tu mai odihnita
fetelor cred ca la iarna rupem netul in doua......pe cand acum........stam pe afara cu bebeii si cand sunten i n casa facem curatenie, mancare etc
zamorica nu stiu daca ti-am zis dar am facut reteta de spaghete de la tine si au iesit super bune........au halit ai mei tot
si vreau sa le mai fac zilele astea ca sunt rapide si gustoase

va pupic acum si mai intram cand avem timp'

multam fain de complimente! ma bucur ca ti-a palcut freza mea.....asa sunt in fiecare dimineata, deci va dati seama chin pe mine sa arat onorabil biggrin.gif
bafta multa la serbare pt Calin si te rooog mult sa ne pui poze cu baiatul de la serbare. am fost si eu de cateva ori la serbarea verisorului meu, in cls I si a II a si era asa dragut si emotionat!
pup
raly
QUOTE(nicsor @ Jun 9 2010, 07:10 AM) *
neata!
slaba activitate, fetelor ce ati patit?

ba da, vreau sa ii dau in continuare cat o sa mai am dar ma gandeam ca incepand cu diversificarea si cu cresterea o sa mai inlocuiasca din mesele la san cu mancarea consistenta. eu ma plang de fapt ca pana nu il pun la san nu adoarme si c-am asta este singura metoda de al adormi in casa (si le-am incercat pe toate). el asa adoarme iar dc il pun jos se trezeste, asta in timpul zilei cand sunt atatea de facut si el ma tine langa el. noaptea adoarme pe la 10- 10.30 si doarme in patutul lui, iar dimineata la 7 este deja treaz. de vreo 2 nopti se trezeste o data pe noapte, pe la 4-5 sa manance.

de ieri a inceput sa se intoarca de pe spate pe burta si tr sa fiu f atenta caci il las in pat intr-o pozitie si il gasesc in alta.
ieri l-am lasat in pic si am mers la bucatarie sa spal vreo 2 farfurii, ii pusesem langa el scoica cu care se mai joaca, trage de sistemul de prindere, si am auzit o cazatura...a facut ce a facut si a dat cu el jos......

si s-a lovit? sau doar s-a speriat putin? eu ca sa o linistesc pe Ilinca i-am dat Calma Baby sau Colic baby e mai scump adik in jur de 40 ron. Sincer nu stiu dc a avut asta efect sau a renuntat ea din proprie initiativa la masa de noapte, dar macar incerci, zic si eu.
nicsor
mai Daria, mai, tare frumos te imbraca mami, esti o dulce........imi place f mult poza cu mami in lanul cu grau sau maci

si noua ne-a promis tataie ca ne face leagan, abia asteptam. pana una alta am primit o piscina pe care am de gand sa o incerc cand mergem la tara, sper sa ii placa

merg sa imi epilez si celalalt picior ca aseara nu am reusit sa termin

pupici si mai vb
raly
[quote name='danna2009' date='Jun 8 2010, 02:36 PM' post='1365421']
Buna!Am fost plecate pe la tara si apoi la o petrecere aniversara..a aurmat program administrativ prin casa si abia acum fur cateva min sa va arat niste foto ca sa va faceti idee ce-a mai facut Daria in ultimul timp:).Am vazut foto cu alti bebelusi si trag concluzia ca bebelushii noastri cresc atat de repede cat nu ne dam noi seama si trebuie sa ne concentram sa ne bucuram de zilele acestea cat sunt asa papusele ,ptr ca au un farmec special!Evident ca fiecare etapa are farmecul ei,dar cu zilele astea nu ne mai intalmim!:)
doamnee e asa dulce Daria!!!!!! are niste rochite superbe, de unde i le cumperi? spune-mi si mie te rooooooooooog ca vreau si eu sa-i cumpar zuzei.
pup o fetita frumoasa si o mamica pe masura
nicsor
QUOTE(raly @ Jun 9 2010, 08:26 AM) *
si s-a lovit? sau doar s-a speriat putin? eu ca sa o linistesc pe Ilinca i-am dat Calma Baby sau Colic baby e mai scump adik in jur de 40 ron. Sincer nu stiu dc a avut asta efect sau a renuntat ea din proprie initiativa la masa de noapte, dar macar incerci, zic si eu.

nu s-a lovit, scoica a ajuns cumva de langa el la picioarele lui asa ca e impins-o si jos cu ea.
ieri, nici pe zi nu a vrut sa imi bea ceaiul, alalteri de ex a baut 130 ml iar ieri daca a baut 30.
am incercat si noaptea dar se joaca ce biberonul.......usor, usor renunta el.
raly
QUOTE(nicsor @ Jun 9 2010, 07:33 AM) *
nu s-a lovit, scoica a ajuns cumva de langa el la picioarele lui asa ca e impins-o si jos cu ea.
ieri, nici pe zi nu a vrut sa imi bea ceaiul, alalteri de ex a baut 130 ml iar ieri daca a baut 30.
am incercat si noaptea dar se joaca ce biberonul.......usor, usor renunta el.

asa e, dar era bine dc puteai sa te odihnesti si tu noaptea ca asa cred ca esti zombi. oricum am inteles ca e posibil sa renunte acum la masa de noapte si apoi sa inceapa iar sa se trezeasca, cand incep dintisorii si apoi caldurile astea care se tot anunta.
raly
rody, luci, otilia unde sunteti fetelor?
hai repede faceti prezenta, ca ne ingrijorati
pup
MIOSA
ola,

ce faceti?
eu ii fac Ancutei supica..........de legume deocamdata........cred ca in 2-3 zile ii pun si carnita
voi la cate zile i-ati pus carnita dupa ce s-a obisnuit cu cea de legume?
noi avem o saptam,ana de cand papam supita si mar ras
azi cred ca-i voi pune si un biscuite in mar
si Ancuta regurgiteaza inca...........nu asa des cum facea cand era mai mica dar zilnic da laptic afara dupa anumite mese........in special daca o tin in fundulet dupa ce manaca ........si acum ii iese si cu mar sau morcov........numai bine sa patam toate body-urile
cuscra cu siguranta ca pun poze cu Calin dar........merg la serbare eu cu el si cu Ancuta in brate deci sper sa pot face cateva poze
si sper ca sotul meu sa ajunga si el ( nu stie daca il lasa sa plece de la munca), pentru ca dupa serbare intentionez sa-l duc pe Calin in parc si apoi la o cofetarie sa mancam o prajitura cu ocazia terminarii anului scolar si daca voi fi singura cu amandoii copii cam greu sa-mi indeplinesc planul
o sa vina si soacra-mea ( bunica de zile de nastere si de serbari doar), dar o sa plece imediat ca o cunosc deja bine......nu va accepta sa merga cu noi in parc ca are treaba precis sau o asteapta socrul meu acasa

acum ne pregatim sa iesim la plimbare........eu cu carutul si Ancuta nea Calin cu bicla
azi sper sa mai fac niste poze si sa am timp diseara sa le pun
dar nu promit ca stau prost cu timpul liber

MIOSA
QUOTE(raly @ Jun 7 2010, 03:18 PM) *
buna fetili,
am vazut o Gloria superba si tare precoce! Ce frumos sta ea in picioaruse si ea asa dulce cu pansamentul ala la capsor (imi pare rau ca s-a lovit asa micuta)! Iar Luca este splendid, e asa dulcic si are o fatzuca de bebe cuminte de il vine sa il mananci! Fetelor mie mi se pare ca Gloria si Luca s-ar potrivi bine de tot....ce ziceti fac pe intermediara si o cer pe Gloria pt Luca, va incumetati sa va incuscriti? Sper ca nu va suparati pe mine ca va dau idei din astea... partners.gif
Bilinca e tare suparata ca nu prea ii mai dau lapte si incerc sa ii scot o masa de lapte sa o inlocuim cu piure de legume, si am si reusit, dar cam maraie...eh o sa-i treaca! Nimeni nu ne crede ca are doar 5 luni jumate, toata lumea imi zice ca-i copil de 7-8 luni cel putin bananab.gif !
Fetelor vroiam sa va intreb, ce lapte le dati la bebei? Noi ii dam Milumil si mise pare cam grasutza, mai e cineva cu problema asta? Ca m-ar bate gandul sa ii schimb laptele cu Aptamil...voi ce ziceti?
Si vroiam sa stiu dc putem ca la acel piure de legume (care are asa un gust nasol, saraci bebei ce tb sa indure, noroc ca nu stiu alte gusturi) am putea sa punem si ceva verdeata (patrunjel, marar) ca poate mai are ceva gust?
va pup si va astept........ca vorba cuscrei mele (Gabi) ne apuca batranetile pana facem si noi 1000 pg.......rusinica love1.gif



eu tot milumil ii dau si nu mi-a luat foarte mult in greutate.......acum are 6200 kg la 62 cm..........este foarte bine cum a luat in greutate deci nu s-a ingrasat excesiv de la milumil ( dimpotriva inainte ii dadeam Nan si mi-a luat mai bine cu el decat cu milumilul) ..........asa ca eu cred ca nu-i cazul sa ii schimbi lapticul .........
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.