Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
nicsor
QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 10:45 AM) *
Ti-am trimis carticica.

elena, nu ti-am multumit inca pt carte, asa ca o fac acum!
am rasfoit-o putin si e f interesanta!
Elena M
QUOTE(nicsor @ Feb 11 2010, 11:10 AM) *
elena, nu ti-am multumit inca pt carte, asa ca o fac acum!
am rasfoit-o putin si e f interesanta!



Cu placere! tzuc.gif
bety_dumy
daca ati sti ce am patit noi ieri............bebelusul a plans vreo 3 ore incontinuu.,era si obosit dar nu adormea decat f putin si atunci suspina.........am sunat doctora care mi-a zis ca are ceva treaba si sa revin peste 10 minute,am revenit si atunci mi-a incis telefonul,am mai incercat o data si il avea inchis........si eu care credeam ca e o dr. buna ca la inceput mi-a zis sa o sun oricand ca nu este nici o problema.
in fine cand am vazut ca si-a inchis telefonul am sunat-o pe asistenta care a fost o draguta........
toata problema a fost din cauza ce de 2 nopti noi nu avem caldura ( sa spart o teava in oras si sunt afectate multe cartiere) iar ieri de pe la 5 a scazut temperatura brusc,aveam 19 grade ,unde pana atunci noi aveam cate 25-25........cand era cald afara si 28(prea cald dar aeriseam ff des).
asistenta mi-a zis ca bebele nu poate sa isi regleze temperatura si de aceea a plans , dupa aceea l-am bagat pe bebe intr-un scutec mai grosut.....si intr-o paturica pufoasa.......l-am tinut in brate pana a adormit ,nu l-am mai pus in patutul lui si a dormit cu noi in pat.
a dormit f bine azi-noapte si de azi dimineata a stat f putin treaz cat am ''vb'' si am ras putin ,apoi am mancat si acum doarme iar.
noroc ca a adus sotul o aeroterma si am incalzit cu ea ( nu mai spun ca de dimineata sa oprit si curentul ptr vreo 30 de minute). dar nu am lasat-o toata noaptea sa mearga ,asa ca m-am tot trezit sa o opresc......apoi sa-i dau drumul iar.......dar ptr bebele meu fac orice.
sper ca azi sa ne dea drumul ca sa se incalzeasca bine.....deja au trecut 2 nopti si o zi....asta ar fi a doua zi fara caldura......
nicsor
fetelor, la noi e o vreme asa urata, dupa atata zapada a mai si plouat si este asa de multa apa pe strada ca nu iti vine sa iesi deloc afara! sper sa nu inghete la noapte si sa nu se transforme totul intr-un patinuar imens!

looloo, nu iti mai face atatea probleme, usor, usor ne revenim noi si ajungem la greutatea initiala. Stiu, toate ne dorim sa aratam cat mai bine la botez......uite sa-ti povestesc cum a fost la mine.....
deoarece nu aveam timp sa colind prin magazine, i-am spus sorei mele ce vreau (ea are nunta in aprilie si era in cautare de haine pt acest eveniment) si ea mi-a zis unde gasesc. am incercat sa probez si altceva dar mi se parea ca imi vin asa urat ca am renuntat si am mers pe varianta aleasa initial, adica o rochita, eu le spun mai degraba plovere gen rochita, larg in talie si stramt pe picioare, un colant si cizma. nu am fost f eleganta dar m-am simtit bine....
si eu m-am tuns cu o zii inainte de botez si mi-am intins parul cu placa, nu pot spune ca am fost foarte multumita deoarece cea care ma tundea a fost ocupata si a tr sa merg la altcineva care dupa pererea mea era incepatoare.......
manichiura am zis ca o fac acasa, insa bebe a fost f agitat in perioada aceea, mai fa si o curetenie si ceva mancare ca sa am pt cei care au venit acasa......si uite asa am plecat si fara manichiura facuta, drept urmare in masina, in drum spre biserica am avut grija si de acest aspect, macar aparent.......
cand am ajuns la biserica, parca nimic din toate astea nu a mai contat!
ai sa vezi ca si la tine o sa fie la fel!

miosa, ai folosit batistuta? esti multumita?
roxana_marius
QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 11:12 AM) *
Cu placere! tzuc.gif



Vreau si eu carticica....te rog frumos!
roxanamunteanu084@yahoo.com

Multumesc anticipat
Elena M
QUOTE(bety_dumy @ Feb 11 2010, 11:43 AM) *
daca ati sti ce am patit noi ieri............bebelusul a plans vreo 3 ore incontinuu.,era si obosit dar nu adormea decat f putin si atunci suspina.........am sunat doctora care mi-a zis ca are ceva treaba si sa revin peste 10 minute,am revenit si atunci mi-a incis telefonul,am mai incercat o data si il avea inchis........si eu care credeam ca e o dr. buna ca la inceput mi-a zis sa o sun oricand ca nu este nici o problema.
in fine cand am vazut ca si-a inchis telefonul am sunat-o pe asistenta care a fost o draguta........
toata problema a fost din cauza ce de 2 nopti noi nu avem caldura ( sa spart o teava in oras si sunt afectate multe cartiere) iar ieri de pe la 5 a scazut temperatura brusc,aveam 19 grade ,unde pana atunci noi aveam cate 25-25........cand era cald afara si 28(prea cald dar aeriseam ff des).
asistenta mi-a zis ca bebele nu poate sa isi regleze temperatura si de aceea a plans , dupa aceea l-am bagat pe bebe intr-un scutec mai grosut.....si intr-o paturica pufoasa.......l-am tinut in brate pana a adormit ,nu l-am mai pus in patutul lui si a dormit cu noi in pat.
a dormit f bine azi-noapte si de azi dimineata a stat f putin treaz cat am ''vb'' si am ras putin ,apoi am mancat si acum doarme iar.
noroc ca a adus sotul o aeroterma si am incalzit cu ea ( nu mai spun ca de dimineata sa oprit si curentul ptr vreo 30 de minute). dar nu am lasat-o toata noaptea sa mearga ,asa ca m-am tot trezit sa o opresc......apoi sa-i dau drumul iar.......dar ptr bebele meu fac orice.
sper ca azi sa ne dea drumul ca sa se incalzeasca bine.....deja au trecut 2 nopti si o zi....asta ar fi a doua zi fara caldura......



Vai bety, imi pare tare rau. Bine ca ati depasit situatia. Am auzit ca la Pitesti s-a intamplat sa va opreasca caldura si apa cal
da... Si noi am patit ceva asemanator intr-o noapte, s-a opric curentul si noi avem centrala si iti imaginezi, si la fel am procedat di eu am imbracat-o mai bine pe Maya si am invelit-o cu o paturica mai groasa.
In ceea ce priveste doctorita, ce sa mai zic...Nici noi nu suntem prea multumiti de doctorii nostri(doctorita de familie si doctorul pediatru). Am auzit ca la Pitesti la Dr. Luca este un domn doctor ffff bune, Hotaran se numeste. Au fost niste prieteni de ai nostri cu baietelul si au fost ffff multumiti. Costa 60 Ron consultatia si le-a spus fff multe lucruri, abia au putut sa retina tot. O sa-mi fac si eu programare si o sa merg.
Pupici si aveti grija de voi


Elena M
QUOTE(roxana_marius @ Feb 11 2010, 11:53 AM) *
Vreau si eu carticica....te rog frumos!
roxanamunteanu084@yahoo.com

Multumesc anticipat



Ti-am trimis carticica.
Cu multa placere!
Pupici tzuc.gif




Katrin
Buna fetelor !!! Haideti la un ceiut

soricica tareee dragut bebelutul !!!! tzuc.gif

Elena expediaza-mi si mie te rog carticica . Multumesc !!!!
Elena M
QUOTE(Katrin @ Feb 11 2010, 01:17 PM) *
Buna fetelor !!! Haideti la un ceiut

soricica tareee dragut bebelutul !!!! tzuc.gif

Elena expediaza-mi si mie te rog carticica . Multumesc !!!!



Pai mi-ai lasat adresa de mail?
Ca nu mai stiu...
bety_dumy
QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 02:03 PM) *
Vai bety, imi pare tare rau. Bine ca ati depasit situatia. Am auzit ca la Pitesti s-a intamplat sa va opreasca caldura si apa cal
da... Si noi am patit ceva asemanator intr-o noapte, s-a opric curentul si noi avem centrala si iti imaginezi, si la fel am procedat di eu am imbracat-o mai bine pe Maya si am invelit-o cu o paturica mai groasa.
In ceea ce priveste doctorita, ce sa mai zic...Nici noi nu suntem prea multumiti de doctorii nostri(doctorita de familie si doctorul pediatru). Am auzit ca la Pitesti la Dr. Luca este un domn doctor ffff bune, Hotaran se numeste. Au fost niste prieteni de ai nostri cu baietelul si au fost ffff multumiti. Costa 60 Ron consultatia si le-a spus fff multe lucruri, abia au putut sa retina tot. O sa-mi fac si eu programare si o sa merg.
Pupici si aveti grija de voi

merita banii daca este un doctor bun.
presupun ca este pediatru ,nu? m-as duce si eu la o consultatie........sa-l consulte pe bebe mai amanuntit......dar asta poate dupa vaccin,adica spre sfarsitul lunii.daca te duci pana atunci sa imi spui ce va zis.
pupici
raluca4p
QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 09:45 AM) *
Ti-am trimis carticica.




pot sa te rog si eu sa-mi trimit carticica ?? adresa mea de mail este: raluca.dedu@yahoo.com

multam
Elena M
QUOTE(raluca4p @ Feb 11 2010, 03:05 PM) *
pot sa te rog si eu sa-mi trimit carticica ?? adresa mea de mail este: raluca.dedu@yahoo.com

multam



Ti-am trimis carticica.
Pupici
Katrin
QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 03:48 PM) *
Pai mi-ai lasat adresa de mail?
Ca nu mai stiu...


ckatrin17@yahoo.com

tzuc.gif multumim
MIOSA
ola ,

am revenit si noi
am folosit batistuta dar nu a iesit mare lucru..............trebuie astupata o nara si aspirata cealalta?
bety tine aeroterma in priza ............si controleaza-i temperatura mereu.............daca are nasul, mainile reci inseamna ca-i este frig bebeului
nicsor si eu tot cu placa ma fac la botez si sper ca maine sa-mi fac manechiura singura
tot maine merg sa-mi cumpar o bluza pt botez
sper sa si gasesc
pitica mea s-a ingrasat bine ...........o vad eu............nu stiu cat dare este mai grea cand o tin in brate, are pulpe mai grasune etc
despre umflatura de la sanii copiilor va zic ca este asa zisa criza genitala...........poate tine si o luna umflatura.........doar daca se inroseste trebuie mers la doctor...........asa mi-a zis pediatra

luci nu te enerva ca-ti fuge laptele,............ce daca nu ai slabit cat vrei tu........mare lucru..........si ce filat iti trebuie tie la par????/...........baga o placa si gata coafura........despre rochie ce sa zic............nu te stresa.........tu sa fi sanatoasa si bebe la fel
eu una in pantaloni ma imbrac la botez..........asa ma simt cel mai bine
pitica face zilnic kaka o data...........cam chinuit dar merge...........eu ii dau ceai babi calm inainte de fiecare masa cate 10 inghitituri........si o ajy7uta sa aiba scaun
nu ii mai dau nici un medicament...........dale-n branza.........ceaiuri si naturiste.......

fetele mai este un pic si vine luna cadourilor pt femei...........o sa primim martisoare
( oare de la cine in afara de soti ca sttam acasa)............si cadouri de 8 martie..........suntem mamici si meritam

luci daca maine nu mai am timp sa intru iti urez petrecere frumoasa la botez, sa-ti traiasca baiatul si sa fie sanatos, bucuros si norocos

la fel si celorlalte fete care au botezul

si sa va distrati la maxim

pupici



Elena M
QUOTE(Katrin @ Feb 11 2010, 03:39 PM) *
ckatrin17@yahoo.com

tzuc.gif multumim



Am trimis

pupi
zamorica
buna!!
in sfarsit reusesc si eu sa scriu.. de obicei ziua baiatul meu nu doarme adanc din cauza durerilor de buritca si trebuie sa stau mai mereu langa el.

noi suntem raciti amandoi , zilele astea am stat numai cu termometrul dupa mine, dar am avut noroc ca nu a facut febra, acum am inceput sa ne refacem, m-am mai linistit!!

si luca are sanii umflati, chiar am observat din greseala ca ii tasneste si un lichid daca este strans dar am mers la pediatru si ne-a zis ca este normal, o sa treaca de la sine! bety cred ca toti pediatrii sunt asa, noi am dat de mama nebunilor, imi venea sa o bat dupa ce l-a consultat, dar m-am bucurat ca pana la urma totul a fost ok, luca a pus 1 kg 300 in 3 sapt si cica a crescut 10 cm... parca nu imi venea mie sa cred cand mi-a zis cat a crescut dar l-am masurat si acasa, are si cui semana, tati are 1.90 biggrin.gif

fetelor numai copii frumosi pe forumul asta!!

a si chiar asa, nu va mai faceti griji pt botez, oricum nu mai suntem noi in centrul atentiei plus ca e de inteles daca avem kilograme in plus... sau mai multe unsure.gif biggrin.gif















looloo
QUOTE(Katrin @ Feb 11 2010, 12:17 AM) *
looloo nu ii dau mar Gloriei !!! Eu maninc mar liwlol.gif liwlol.gif Pana la jumatate de an nici un fel de nimic in afara de san smile.gif

eu asa am inteles, ca ii dai gloriei. nu m-am gandit ca mananci tu, pentru ca eu mananc mere de cand am nascut. nu mai mult de unul pe zi, e adevarat, dar mananc. ca si bananele. tot una pe zi. cica mai sunt foarte bune kiwi.

QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 12:38 PM) *
Aceleasi sentimente le-am avut si eu inainte de botez. Sa nu mai zic ca am umblat prin tot orasul sa-mi gasesc si eu o rochie, toate vanzatoarele se uitau asa ciudat la mine, de parca as fi fost cea mai grasa femeie din lume si-mi spuneau cu o mutra acra: "Vai dar nu avem masuri asa de mari!" Si sa nu mai spun ca unele vanzatoare erau de 3 ori cat mine...
Pana intr-un final am ajuns intr-un magazi de oameni normali si nu numai de femei anorexice si mi-am luat si eu o rochita. Si eu m-am simtit mare in ea dar asta a fost nu aveam ce sa fac...am incercat sa ma bucur de botezul iubitei mele.
Aaaaaa.... si sa nu mai zic de par , ca m-a coafat o doamna de parca as fi avut 1000 de ani, mi-am mai aranjat eu parul acasa si pana la urma a fost ok.
Asa ca looloo draga mea nu te mai stresa ca eu sunt sigura ca vei fi o mamica ffff frumoasa. Incearca sa te bucuri de crestinarea lui Teo si de petrecere. Nu in fiecare zi iti crestinezi copilul!
Pupici

eu am facut rochi la croitoreasa si ca sa nu vad acriturile alea de vanzatoare care se uita la tine de parca tu n-ai sti cat esti tongue.gif . sunt nesimtite, mai ales alea care, vorba ta, sunt de 3 ori cat tine.
nu ma mai stresez. acum abia astept sa scap, sincera sa fiu. vreau sa se linisteasca iarasi toate treburile, ca parca si bebe este un pic dat peste cap d ecand cu zapaceala asta.

QUOTE(nicsor @ Feb 11 2010, 01:46 PM) *
fetelor, la noi e o vreme asa urata, dupa atata zapada a mai si plouat si este asa de multa apa pe strada ca nu iti vine sa iesi deloc afara! sper sa nu inghete la noapte si sa nu se transforme totul intr-un patinuar imens!

looloo, nu iti mai face atatea probleme, usor, usor ne revenim noi si ajungem la greutatea initiala. Stiu, toate ne dorim sa aratam cat mai bine la botez......uite sa-ti povestesc cum a fost la mine.....
deoarece nu aveam timp sa colind prin magazine, i-am spus sorei mele ce vreau (ea are nunta in aprilie si era in cautare de haine pt acest eveniment) si ea mi-a zis unde gasesc. am incercat sa probez si altceva dar mi se parea ca imi vin asa urat ca am renuntat si am mers pe varianta aleasa initial, adica o rochita, eu le spun mai degraba plovere gen rochita, larg in talie si stramt pe picioare, un colant si cizma. nu am fost f eleganta dar m-am simtit bine....
si eu m-am tuns cu o zii inainte de botez si mi-am intins parul cu placa, nu pot spune ca am fost foarte multumita deoarece cea care ma tundea a fost ocupata si a tr sa merg la altcineva care dupa pererea mea era incepatoare.......
manichiura am zis ca o fac acasa, insa bebe a fost f agitat in perioada aceea, mai fa si o curetenie si ceva mancare ca sa am pt cei care au venit acasa......si uite asa am plecat si fara manichiura facuta, drept urmare in masina, in drum spre biserica am avut grija si de acest aspect, macar aparent.......
cand am ajuns la biserica, parca nimic din toate astea nu a mai contat!
ai sa vezi ca si la tine o sa fie la fel!

oricum, nicsor, mie niciodata nu imi place ce am eu, nici daca imi cumpar singura. sunt ciudata rau de tot. adik mai complexata de fel. de cand ma stiu, de fapt...
si la noi a fost super nashpa astazi.

gabi, maine cred ca intru si eu. macar un pic, noaptea cat mi se usuca oja pe unghii, asa ca iti spun maine distractie placuta, crestinare fericita si toata sanatatea si fericirea din lume pntru toti 4.
danna2009
QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 11:12 AM) *
Cu placere! tzuc.gif

Elena,imi poti trimite si mie carticica,te rog?Adresa mea de email este danaodorheianu@yahoo.com...
Am rezolvat cu constipatia bebelinei cu ajutorul unui supozitor cu glicerina...Sper sa nu ne folosim de el si de acum inainte,ptr ca nu vreau sa se creeze dependenta...Spre seara eu parca nu mai am lapte cat ar avea nevoie bebelusa,asa ca am comandat si eu Galactogil...sper sa fie bun...Am sa incerc sa ii dau ceai de fenicul in seara asta daca nu strang destul lapte in 3 ore...Ma doare inima cand o vad ca vrea laptic si eu nu mai am:(...imi vine sa ii dau supliment ...mi-a zis insa medicul sa nu ii dau,ca e ok..ea "cere"lapte mai des decat are intr-adevar nevoie...Cele care alaptati,bebeii vostri de cate ori fac caca pe zi?
Am auzit de "ursitoare"la botez...cine a avut poate sa-mi zica si mie daca se merita sa dai banii ptr spectacolul respectiv?
danna2009
QUOTE(Elena M @ Feb 11 2010, 10:21 AM) *
Eu ii dadeam ceai(baby drink) cand avea colici, cam 60ml intr-o zi(asa mi-a spus doctorul) si ii mai dau cateodata cand este agitata si plange mult. Ceiutul o calmeaza. In rest eu nu ii dau ceai am inceput cu suculet, i-am dat de morcovi, de mere, de portocale si de clementine, in fiecare saptamana cate un fel de suc. Am inceput cu cate o lingurita si am ajuns acum la 40-50ml. Sucul nu a inlocuit o masa!!! I l-am dat inainte de masa de la 9-10 depinde de situatie. Fetita mea l-a acceptat fff bine si nu am avut probleme.



I-ai dat suc?!!Si e ok?!Bravo!Cat avea cand ai inceput cu sucul?
Elena M
Neata fetele!
Ce faceti?Bebelusii?
Eu sunt tare fericita super.gif ....ne-a fost aprobat creditul pentru casa(prima casa) si peste o jumatate de ora ne ducem sa semnam pre contractul cu proprietara apartamentului. Am gasit un apartament cu 4 camere si arata super. Stiu ca o sa mai dureze pana o sa ne mutam dar nu-i nimic, nu mai conteaza.




Elena M
QUOTE(danna2009 @ Feb 11 2010, 08:43 PM) *
Elena,imi poti trimite si mie carticica,te rog?Adresa mea de email este danaodorheianu@yahoo.com...
Am rezolvat cu constipatia bebelinei cu ajutorul unui supozitor cu glicerina...Sper sa nu ne folosim de el si de acum inainte,ptr ca nu vreau sa se creeze dependenta...Spre seara eu parca nu mai am lapte cat ar avea nevoie bebelusa,asa ca am comandat si eu Galactogil...sper sa fie bun...Am sa incerc sa ii dau ceai de fenicul in seara asta daca nu strang destul lapte in 3 ore...Ma doare inima cand o vad ca vrea laptic si eu nu mai am:(...imi vine sa ii dau supliment ...mi-a zis insa medicul sa nu ii dau,ca e ok..ea "cere"lapte mai des decat are intr-adevar nevoie...Cele care alaptati,bebeii vostri de cate ori fac caca pe zi?
Am auzit de "ursitoare"la botez...cine a avut poate sa-mi zica si mie daca se merita sa dai banii ptr spectacolul respectiv?



Ti-am trimis carticica.
Pupici
Elena M
QUOTE(MIOSA @ Feb 11 2010, 04:19 PM) *
ola ,

am revenit si noi
am folosit batistuta dar nu a iesit mare lucru..............trebuie astupata o nara si aspirata cealalta?
bety tine aeroterma in priza ............si controleaza-i temperatura mereu.............daca are nasul, mainile reci inseamna ca-i este frig bebeului
nicsor si eu tot cu placa ma fac la botez si sper ca maine sa-mi fac manechiura singura
tot maine merg sa-mi cumpar o bluza pt botez
sper sa si gasesc
pitica mea s-a ingrasat bine ...........o vad eu............nu stiu cat dare este mai grea cand o tin in brate, are pulpe mai grasune etc
despre umflatura de la sanii copiilor va zic ca este asa zisa criza genitala...........poate tine si o luna umflatura.........doar daca se inroseste trebuie mers la doctor...........asa mi-a zis pediatra

luci nu te enerva ca-ti fuge laptele,............ce daca nu ai slabit cat vrei tu........mare lucru..........si ce filat iti trebuie tie la par????/...........baga o placa si gata coafura........despre rochie ce sa zic............nu te stresa.........tu sa fi sanatoasa si bebe la fel
eu una in pantaloni ma imbrac la botez..........asa ma simt cel mai bine
pitica face zilnic kaka o data...........cam chinuit dar merge...........eu ii dau ceai babi calm inainte de fiecare masa cate 10 inghitituri........si o ajy7uta sa aiba scaun
nu ii mai dau nici un medicament...........dale-n branza.........ceaiuri si naturiste.......

fetele mai este un pic si vine luna cadourilor pt femei...........o sa primim martisoare
( oare de la cine in afara de soti ca sttam acasa)............si cadouri de 8 martie..........suntem mamici si meritam

luci daca maine nu mai am timp sa intru iti urez petrecere frumoasa la botez, sa-ti traiasca baiatul si sa fie sanatos, bucuros si norocos

la fel si celorlalte fete care au botezul

si sa va distrati la maxim

pupici



MIOSA eu inainte sa folosesc batistuta ii pun fetitei putin ser fiziologic in nasuc, mai stau 5-10 minute si apoi folosesc batistuta si scot destul
Pupici
nicsor
QUOTE(danna2009 @ Feb 11 2010, 08:43 PM) *
Elena,imi poti trimite si mie carticica,te rog?Adresa mea de email este danaodorheianu@yahoo.com...
Am rezolvat cu constipatia bebelinei cu ajutorul unui supozitor cu glicerina...Sper sa nu ne folosim de el si de acum inainte,ptr ca nu vreau sa se creeze dependenta...Spre seara eu parca nu mai am lapte cat ar avea nevoie bebelusa,asa ca am comandat si eu Galactogil...sper sa fie bun...Am sa incerc sa ii dau ceai de fenicul in seara asta daca nu strang destul lapte in 3 ore...Ma doare inima cand o vad ca vrea laptic si eu nu mai am:(...imi vine sa ii dau supliment ...mi-a zis insa medicul sa nu ii dau,ca e ok..ea "cere"lapte mai des decat are intr-adevar nevoie...Cele care alaptati,bebeii vostri de cate ori fac caca pe zi?
Am auzit de "ursitoare"la botez...cine a avut poate sa-mi zica si mie daca se merita sa dai banii ptr spectacolul respectiv?

buna!
Mihnea face de 3-4 ori pe zii dar mai are zile si cand face 1-2 ori. cred ca depinde si de ce mananc eu.
oricum sunt f fericita ca nu seamana cu mine la capitolul asta, mi se intampla sa fiu constipatacate 2-3 zile.
nicsor
QUOTE(Elena M @ Feb 12 2010, 09:22 AM) *
Neata fetele!
Ce faceti?Bebelusii?
Eu sunt tare fericita super.gif ....ne-a fost aprobat creditul pentru casa(prima casa) si peste o jumatate de ora ne ducem sa semnam pre contractul cu proprietara apartamentului. Am gasit un apartament cu 4 camere si arata super. Stiu ca o sa mai dureze pana o sa ne mutam dar nu-i nimic, nu mai conteaza.



felicitari, elena!
e un pas mare! eu stiu ce inseamna sa ai propria ta casa, chiar daca in cazul nostru este o garsoniera......
bety_dumy
QUOTE(Elena M @ Feb 12 2010, 11:22 AM) *
Neata fetele!
Ce faceti?Bebelusii?
Eu sunt tare fericita super.gif ....ne-a fost aprobat creditul pentru casa(prima casa) si peste o jumatate de ora ne ducem sa semnam pre contractul cu proprietara apartamentului. Am gasit un apartament cu 4 camere si arata super. Stiu ca o sa mai dureze pana o sa ne mutam dar nu-i nimic, nu mai conteaza.





FELICITARI,ma bucur mult ptr voi. sa dea DD sa aveti numai bucurii in noua casa.unde va cumparati aparatamentul?tot in Mioveni?
Katrin
Buna mamici, bebici !!! Ce faceti ? Cum ati dormit ? Eu aseara toata noaptea am visat. Cred ca din cauza ca Gloria ma lasa sa dorm t-a noaptea biggrin.gif

Elena mc mult de carticica !!!! Si sa va ajute Dumnezeu sa va mutati cat mai repede la noul cuibusor !! smile.gif
Katrin
[
Elena M
QUOTE(nicsor @ Feb 12 2010, 10:58 AM) *
felicitari, elena!
e un pas mare! eu stiu ce inseamna sa ai propria ta casa, chiar daca in cazul nostru este o garsoniera......



Multumim! Stiu ca e un pas mare si abia astept sa se termine toate formalitatile si sa ne mutam chiar daca nu avem tot ce ne trebuie dar usor usor..
Si ce daca e garsoniera, important e ca stati singuri si nu va streseaza nimeni, e casa voastra si faceti ce vreti. wink.gif
Elena M
QUOTE(bety_dumy @ Feb 12 2010, 01:23 PM) *
FELICITARI,ma bucur mult ptr voi. sa dea DD sa aveti numai bucurii in noua casa.unde va cumparati aparatamentul?tot in Mioveni?

Multumim!Da bety tot in Mioveni ca sunt mai ieftine si aici avem si serviciu si nu are rost sa ne mutam la Pitesti, aici ne-am obisnuit smile.gif
Elena M
QUOTE(Katrin @ Feb 12 2010, 02:02 PM) *
Buna mamici, bebici !!! Ce faceti ? Cum ati dormit ? Eu aseara toata noaptea am visat. Cred ca din cauza ca Gloria ma lasa sa dorm t-a noaptea biggrin.gif

Elena mc mult de carticica !!!! Si sa va ajute Dumnezeu sa va mutati cat mai repede la noul cuibusor !! smile.gif



E mare lucru sa poti dormi noaptea, sa te lase bebe.
Cu mare placere si alta data! Sa dea Dumnezeu sa ne mutam repede in casa noastra! smile.gif
Elena M
QUOTE(danna2009 @ Feb 11 2010, 08:46 PM) *
I-ai dat suc?!!Si e ok?!Bravo!Cat avea cand ai inceput cu sucul?



Maya avea 2 luni cand am inceput sa-i dau suc, asa mi-a spus doctorul ca pot sa-i dau. L a inceput jumatate de lingurita apoi 1 lingurita, 2 si tot asa , acum ii dau45-50ml. I-am dat suc de morcovi, de portocale, de clementine de mere, in fiecare saptamana cate un fel de suc. Din cate am citit eu trebuie sa se tina cont de greutate, de inaltime de cat de bine s-a dezvoltat copilul atunci cand se incepe diversificarea sau cand se incepe administrarea sucului.
Pupici si sanatate multa
bety_dumy
QUOTE(Elena M @ Feb 12 2010, 05:23 PM) *
Multumim!Da bety tot in Mioveni ca sunt mai ieftine si aici avem si serviciu si nu are rost sa ne mutam la Pitesti, aici ne-am obisnuit smile.gif

ai dreptate,stiu ca sunt mai ieftine.iar daca si lucrati in mioveni e de inteles ca nu are rost sa stati in pitesti ca sa faceti naveta.
danna2009
CINE A LUAT GALACTOGIL?CAT TIMP TE TINE O CUTIE?SE IAU 2 LINGURITE DE 3 ORI PE ZI ?
ingerul_alb
Buna fetelor...ce va fac bb?eu a fost azi la dr cu fata pt ochisorul ala si totul a fost ok mi-a dat niste picaturi antibiotic si mi-a zis sa-i pun cam de 6-7 ori pe zi cate o picatura timp de 7-10 si sa o masez pe nasuc in jos cand ii pun ca sa se duca pe canalul acela picaturica...i-am pus de vro 5 ori de azi dim pana acum si e mai bine deja,a dormit si nu s-a mai trezit cu urdori asa multe si asa galbene si nici cu ochisori lipiti si asa ma bucur.....voi cu curatati bb in urechi?eu o curatam cu betisoare dar azi cand am fost la oftalmologie tipa de acolo mi-a dat trimitere si la ORL,tot acolo doar ca era un pic mai in fata cabinetul si aia de la orl a zis sa nu o mai curat curat cu betisoare si cu compresii sterile,sa le fac sul si sa le bag in urechiusa si sa o curat pana in fund si mi-a dat si apa oxigenata sa-i pun inainte de baie si dupa sa o curat bine,cica are ceara inauntru pt ca eu o curatam doar la suprafata cu betisoarele si inauntru sa format ceara....va poop si mai vb ca plange
bety_dumy
mamicilor,voi ce ceai mai dati bebelusilor sa bea in afara de cel ptr colici?
ingerul_alb
De tei Bety....pooop
laura07
dana, eu am luat galactogil, il puneam in ceai de lactatie, nu-mi placea sa-l mananc cu lingurita, cam o saptamana ma tinut o cutie, nu am avut lapte si am incercat orice, pana la urma tot la lapte praf am ramas
felicitari elena pt casa!
masada
[quote name='bety_dumy' date='Feb 12 2010, 10:02 PM' post='1209566']
mamicilor,voi ce ceai mai dati bebelusilor sa bea in afara de cel ptr colici?
buna fetelor!
scuze k intru asa de rar insa copiii kiar nu-mi lasa timp si pt altceva...insa cat de cat va citesc. bebeloiul meu e bine,
are 6500 g, a pus 3300g in 2 luniinsa are hernie ombilicala si ...pe la medici , eh...va imaginati.
atentie cu ceaiul pe care il folositi...cel de colici se da cel mult 5 zile pt k acesta contine musetel si luat o perioada indelungata duce la constipatie...adica exact efectul invers...asa mi-a zis pediatra. si sa stiti k atunci cand ii dadeam ceaiul de colici mai
tare plangea, mai tare il borfaia in burtica...laptele matern tine si de foame si de sete. incercati ceai de mar. fierbeti marul taiat felii si-i dati cate 1-2 lingurite. sucul de mar e f bun...dar mere din piata, romanesti.
inca ceva, orice folositi pt colici administrati doar la nevoie nu faceti din asta o activitate zilnica pt k organismul se obisnuieste si nu mai raspunde...nu depasiti 5 zile.
va pup
masada
atentie mamicile de baietei..cred k stiti k nu se da ceai de tei la baieti.
o rectificare..bebele meu a pus 3500g intr-o luna...un grasun bananab.gif
masada
QUOTE(masada @ Feb 13 2010, 12:36 PM) *
atentie mamicile de baietei..cred k stiti k nu se da ceai de tei la baieti.
o rectificare..bebele meu a pus 3500g intr-o luna...un grasun bananab.gif

is nedormita...3500 in 2 luni..mama ce zapacita-s
Katrin
Salut fetelor !!!
Looloo si celelalte mamici care au azi botezul celor mici distractie placuta la petrecere si "scufundare" placuta a bebeilor !!! smile.gif

Noi azi iata am dormit mai putin, bebelina mea ieri ziua a dormit si p-u azi smile.gif
danna2009

Eu ii dau Sab simplex dupa fiecare masa sau in timpul mesei...Sa nu-i mai dau daca nu mai are colici?Ma gandeam ca ajuta la eliminarea spumei laptelui supt care provoaca colici...Nu mai are colici,am vazut...
Fetelor,am o inima tare grea acum.Ieri la ora 17 a decedat tatal meu,la doar 69 de ani...sad.gif..."ucis",as putea spune de incompetenta medicilor de la spitalul din Alexandria!A asteptat 2 ore sa il ia salvarea sa il aduca la Bucuresti la Fundeni...Am intervenit cu un medic de aici care a sunat si a zis ca ii reclama la colegiul medicilor daca nu ii dau drumul sa vina la Bucuresti si ptr medicatie gresita...avea ciroza decompensata si ei l-au umflat mai mult cu perfuzii..au refuzat sa i-l dea fratelui meu sa il aduca la Bucuresti..ziceau ca nu il pot transfera la alt spital decat daca suna medicul de acolo sa spuna ca il primeste...in conditiile in care el trebuia trimis de urgenta sa i se scoata lichid...A sunat la spital un prieten medic si a reusit sa obtina acordul ptr transfer(in conditiile in care un bolnav grav e trimis de spital cu salvarea ,nu il tin acolo sa moara...si medicul care l-a "ingrijit" a primit si bani de 2 ori in cele 2 zile ,esuand lamentabil in "incercarea" de a scoate lichid cu un ac prea mic...a zis ca nu au in dotare ac mai mare,deci nu ii poate scoate lichidul acolo,dar a refuzat sa-l trimita la alt spital.Cand au trimis salvare cu medic era insa prea tarziu pentru tati al meu:(.Nici nu-mi vine sa cred si nu stiu ce sa fac sa imi eliberez inima ...Va scriu aici pentru ca sunteti grupul de prietene virtuale care ma sustin de cateva luni bune in clipele grele cu sfaturile si cu relatari din experientele lor de viata de mamica.Imi cer scuze daca gestul meu de a scrie asa ceva e nepotrivit cu tema generala"despre bebelusii nostri" si cu ziua speciala de azi...Imi stavilesc plansul de dragul Dariei,dar am sufletul sfasiat in bucati si parca nu gasesc putere sa il cos la loc...Am mers de la Bucuresti cu bebelina in masina pana la tara aseara,la Plosca,in Teleorman.A fost cuminte ingerasul nostru si m-a ajutat cu zambetul ei sa ii aduc o raza de lumina mamei mele,care e distrusa.Ne-am intors la miezul noptii.I-am facut baie ingerasului,a baut laptic si pe la 1 a adormit.Am inteles ca imi afecteaza laptele tristetea mea si ii pot transmite hormoni de stres...Sa incerc sa-i dau zilele acestea lapte praf la o masa Dariei,ca s-o obisnuiesc cu el ptr ziua cand voi lipsi ptr inmormantare?Ea nu a baut decat lapte matern,ceai o singura data si s-a constipat.:(Am rezolvat cu supozitor cu glicerina(a facut fff muuult cand i-am bagat supozitorul)Mi se rupe sufletul la gandul ca nu pot fi fizic alaturi de mama mea si fratele meu,dar stiu ca bebelusa noastra ar fi perturbata de agitatia de acolo si de lumea multa si trebuie ferita de multime de oameni..este si iarna...Nu stiu cum sa fac...as vrea sa fiu si eu acolo...au ajutoare ,vor fi multi..tatal meu a fost profesor de matematica si l-au vizitat ieri in jur de 25 de persoane,mi-a zis fratele meu..nu stia cum se dusese vestea ca e internat acolo...stiu ca vor veni multi din fostii elevi si numerosii prieteni si cunoascuti...scriu randurile acestea si parca e vorba de o poveste in care personajele nu suntem noi..nu e vorba de tati...Nu mai am somn...Am sa ma strecor in bratele sotului care doarme si voi incerca sa ma linistesc si sa adorm...Nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asta...Azi e Ziua indragostitilor...planeaza iubirea deasupra lumii...va doresc s-aveti parte de iubire de la cei pe care ii iubiti si sa fiti fericite azi si mereu!Voi incerca pentru sotul meu si bebelina noastra sa nu intunec aceasta zi inundata de iubire pe toate posturile si pe toate lungimile de unda...Mami si tati sunt un model de iubire ptr orice om...niciodata nu s-au certat in cei 40 de ani de casatorie impliniti in ianuarie anul acesta...am invatat ce inseamna respectul pentru celalalt si iubirea fara limite...Iubiti-va mult si bucurati-va de fiecare clipa alaturi de cei dragi,ca si cand ar fi ultima..pentru ca viata e ciudata si nu stii cand este ultima cu adevarat...
bety_dumy
offff, DANNA, cred ca iti este atat de greu.........imi dau seama prin ce treci,anul trecut si eu am avut probleme cu mama mea..........nu a murit ''doamne fereste'' dar i sa spart un vas de sange la cap si putea sa moara am avut noroc cu doctorul noi,ne-a trimis imediat la bucuresti sa-i faca niste analize si tratament,daca nu ne trimitea cine stie ce se intampla.............am fost si eu ff speriata si am plans mult.......toti imi ziceau sa ma calmez ptr bebele din burtica.
tu acum gandeste-te la bebelina ta.........ea este importanta ptr tine,si poti incerca sa-i dai si lapte praf,daca esti stresata si alaptezi o sa-i transmiti ei toate starile tale.
iti transmit condoleante si ai grija de tine si de bebelina.
sa stii ca aici ne poti spune orice,eu le-am spus fetelor atunci si m-au incurajat........ma simteam bine ca stiam ca chiar daca nu ne cunoastem ,erau alaturi de mine,aveam cui sa povestesc......si avea cine sa ma asculte.imi descarcam sufletul ..........asa sa faci si tu,ai sa vezi ca ai sa te simti mai bine.
MIOSA


dana sincer imi pare rau...............Dumnezeu sa-i ierte pacatele si sa se odihneasca in pace.............iar tie iti doresc tarie si curaj sa poti trece peste aceste momente dificile............nu vei putea sa nu stai trista si stresata dar stai linistita ca nu o sa influentezi copilul pe termen lung.............asa ca daca iti vine sa plangi...........plangi si elibereaza-ti durerea ............poti sa incerci sa te mulgi si sa faci un stoc de lapte in frigider pt perioada cat vei lipsi.............laptele matern se tine in frigider 24 ore

elena felicitari pt noua casuta...........sa aveti parte numai de bucurii in ea

la noi la botez a fost totul ok.............pitica a luat un pic de apa pe nas si gura si a plans...........dar apoi s-a linistit.........am avut ieri lapovita, ploaie, ninsoare si soare cand am ajuns la biserica
cu siguranta am avut toate anotimpurile sa zic asa.............dar acest lucru va fi cu noroc pt ea

cand o sa am timp va mai dau detalii si pun si poze..............
acum ma apuc de treaba ca or sa vina nasii si bunicii pt baita

Dana inca odata regret sincer ca treci prin asa ceva............si daca poti reclama doctorii aceia pt ca o sa-ti racoresti sufletul si in felul asta pedepsesti niste oameni incopententi...........si poate cu alti oameni nu vor mai gresi asa iar in felul acesta salvezi cateva vieti ............chiar daca vor fi anonimi pt voi si nu vei stii cu siguranta cati au fost ......
Anca1985
buna dimineata mamici trandafir.gif

vroiam sa ii spun in primul rand dannei2009 ca imi pare rau pt necazul din familie...foarte urat ce s'a intamplat...din pacate din nesimtirea si incompetenta multora se "duc" vieti...imi pare rau tzuc.gif

petrecere frumoasa celor care au botezul tzuc.gif oFloare.gif
ingerul_alb
Danna sincere condoleante si regrete pt ce sa intmplat stiu ca nu este usor dar asa e viata si nu poti face nimik din pacate sa poti evita aceste neplaceri,ai grija de tine si de pitica ta pt ca ea e viata ta si pt ea tre sa treci peste orice....Elena felicitari pt casa...va poop si poate vb mai tarziu ca acum m-am intristat un pic si chiar nu stiu ce sa mai zic.
laura07
dana, dumnezeu sa-l odihneasca, stiu prin ce treci, tatal meu a murit cand aveam 20 de ani ,trebuie sa fii tare acum, mai ales pt fetita ta
roxa82
Dana condoleante!Imi pare rau!!!Imi dau seama in ce stare esti....si e foarte greu ku aia mik,k tre sa te inchizi in tine!Conteaza foarte mult k ai scris aici si sunt sigura k te-ai simtit cat de cat usurata!Fii tare si incearca sa plangi sa te eliberezi k dak tii in tine e mult mai rau.Offf asta e ce sa facem....
Katrin
Dana imi pare foarte rau !!! Sincere condoleante ! Noi iti sintem alaturi !!!
looloo
Dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal tau in pace, Dana, sunt sigura ca a fost un om bun daca atatia oameni au venit sa il viziteze, deci sigur va ajunge la sanul lui Dumnezeu. nu stiu ce sa iti spun ca sa te simti mai bine si nici nu stiu ce te-ar putea ajuta, dar ma gandesc ca numai tu singura te poti ajuta sa treci mai usor peste aceasta tragedie. tu, cu familia ta si mai ales cu ingerasul tau.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.