Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
looloo
QUOTE(tutulica @ Aug 8 2009, 02:17 PM) *
N-ai cum sa ghicesti dupa forma burticii ptr ca la mine la primul am avut o burtica perfect rotunda si a fost baietel acum parca creste numai in fata si este tuguiata si se pare ca v-a fi tot baietel.Sarciniile au fost foarte diferite tocmai din cauza asta am crezut ca v-a fi fetita dar nu-i asa.Ce m-a uimit este ca inainte sa merg la eco am visat castraveti si i-am zis sotului [sa vezi ca la fetita ta i-a crescut cioculet]stiind ca atunci cand visezi castraveti vei naste un baietel.Mai citeam despre o mamica care zicea ca atunci cand ai baiat iti cresc fire de par pe burtica sau pe sani si uitandu-ma pe burtica am observat ca mi-au crescut foarte multe fire de par.Mai stiu ca mamiciile de fetite se pateaza pe fata sau le cresc buzele un pic mai mari.Stiu ca cumnatele mele amandoua au avut schimbari la nivelul fetei si intradevar au fetite,eu insa nu m-am schimbat la fata la nici una dintre sarcini.Bine toate lucrurile astea sunt auzite din batrani sau sunt concluzii trase de noi nu inseamna ca sunt adevarate %.

hehehe! mie mi-a crescut par pe burtica, rau de tot. maica-mea a zis ca ma fac urangutan, pe langa faptul ca voi fi balena liwlol.gif. si nu mi s-a schimbat nik la fata. ms, tutulica, mi-ai dat sperante ca bebe va juca fotbal jucaus.gif
tinkerbell
Este cineva din Bucuresti care este la domnul doctor Tutunaru? Are cabinetul lui..dar este si la Elias...? AS vrea sa vad ce parere aveti despre el.....biggrin.gif
rody_ms
QUOTE(tutulica @ Aug 8 2009, 02:01 PM) *
La multi ani baietelului tau daca nu ma insel nu ne-ai prea scris despre el,sau poate nu imi aduc eu aminte.Al meu cel mare v-a inplini 5 ani luna viitoare.Ma bucur ca este in zodie cu mine ptr ca si ziua mea v-a fi pe 12.Sa creasca mare si sanatos iar voi sa va bucurati de minuniile voastre.


multumesc pt urare. floare2.gif Baiatul meu s-a nascut in 4 august acum 14 ani. Am aflat ca e baiat doar cand s-a nascut. Pe atunci nu era ca acuma, o gramada de ecografii si analize. Am nascut normal si pot sa spun ca destul de repede. Mi-as dorii si acum sa fie la fel, dar asta depinde deja de cum o vrea DD
bety_dumy
QUOTE(looloo @ Aug 8 2009, 02:58 PM) *
hehehe! mie mi-a crescut par pe burtica, rau de tot. maica-mea a zis ca ma fac urangutan, pe langa faptul ca voi fi balena liwlol.gif. si nu mi s-a schimbat nik la fata. ms, tutulica, mi-ai dat sperante ca bebe va juca fotbal jucaus.gif

sa stii ca nici eu nu m-am schimbat la fata si o sa am baietel......
tutulica
QUOTE(rody_ms @ Aug 8 2009, 05:55 PM) *
multumesc pt urare. floare2.gif Baiatul meu s-a nascut in 4 august acum 14 ani. Am aflat ca e baiat doar cand s-a nascut. Pe atunci nu era ca acuma, o gramada de ecografii si analize. Am nascut normal si pot sa spun ca destul de repede. Mi-as dorii si acum sa fie la fel, dar asta depinde deja de cum o vrea DD

Sotul meu este nascut pe 4 august din pacate nu i-am sarbatorit ziua fiindca eram in spital atunci.Daca v-a avea acelasi caracter ca sotul meu inseamna ca n-o sa ai prea multe griji ptr ca este un sot si un tata extraordinar cum putini gasesti in ziua de azi.Are un suflet bun si isi iubeste familia la nebunie.
raly
QUOTE(TINA_MRVL @ Aug 7 2009, 03:44 PM) *
Si la noi vine Mosul cu un bebe....cu un baietel chiar rolleyes.gif partners.gif vreauBB.gif gravida.gif

Felicitari pentru bebe! trandafir.gif
raly
QUOTE(rody_ms @ Aug 8 2009, 12:24 PM) *
draga mea esti foarte indragostita, cu cateva pagini in urma va spuneam ca sambata am sa reactualizez lista.

Buna fetelor! Am avut o saptamana groaznica. M-am mutat. m-am certat cu doctorita mea, acum trebuie sa imi caut alt medic, unul pe care intradevar sa il intereseze bebeul meu. A fost si ziua de nastere a baiatului meu. Acum ii pregatesc un tort pt dupaamiaza si intre timp citesc si recuperez ce ati mai scris voi pe aici

Multumim mult de tot ca te ocupi mereu de reactualizarea listei. Am vazut ca la mine ai pus semnul intrebarii la data nasterii, DPN-ul meu (ultimul) este de 28 decembrie. Multumesc din nou! oFloare1.gif
raly
QUOTE(ruxy80 @ Aug 8 2009, 12:58 PM) *
Si eu sunt curioasa de nu mai pooot! Chiar astept sa vad ce zic si fetele de burticile lor...apoi sa dau fuga la oglinda sa vedem smile.gif Eu sunt mamica de ianuarie, dupa masuratori de 7 ian. am ajuns la DPN 4, si fac cezariana, deci probabil, mamica de decembrie, asa ca vin sa va vizitez mai des, daca ma primiti. Va pup, burtici dragute floare2.gif

sigur ca te primim, ba iti urma si bun venit! In legatura cu forma burtii eu nu prea te pot ajuta ca la mine nu se vede foarte tare desi am aproape 5 luni si va fi fetita! trandafir.gif
mar59ro
QUOTE(raly @ Aug 9 2009, 11:21 AM) *
sigur ca te primim, ba iti urma si bun venit! In legatura cu forma burtii eu nu prea te pot ajuta ca la mine nu se vede foarte tare desi am aproape 5 luni si va fi fetita! trandafir.gif

am si eu o intrebare care ma framanta.inteleg ca nici la tine nu se vede f tare ca esti gravida.eu am 22 sapt si am doar 3 kg care le-am pus de la inceputul sarcinii.mai e cineva in situatia asta?eu chiar sunt disperata ca nu ma ingras desi toata lumea zice caam timp...cnd am fost la eco 4d la 18 sapt fetita era in parametrii iar acum abea astept ecoul din sapt 23...ca mi-e tare frica ca nu a luat suficient in greutate.aveti vreo reteta de pofta de mancare?eu probabil ca din cauza repaosului la pat mi-am pierdut pofta...

tutulica vad ca si tu esti cu tratament de genipral.eu am 5 sapt de cand iau 1/2 la 8 ore nervi.gif si tie iti da palpitatii si te agita?ma gandesc ca si din cauza asta nu iau in greutate... nervi.gif
oricum bebicii nostri merita tot efortul...
va doresc o duminica frumoasa
tutulica
QUOTE(mar59ro @ Aug 9 2009, 02:02 PM) *
am si eu o intrebare care ma framanta.inteleg ca nici la tine nu se vede f tare ca esti gravida.eu am 22 sapt si am doar 3 kg care le-am pus de la inceputul sarcinii.mai e cineva in situatia asta?eu chiar sunt disperata ca nu ma ingras desi toata lumea zice caam timp...cnd am fost la eco 4d la 18 sapt fetita era in parametrii iar acum abea astept ecoul din sapt 23...ca mi-e tare frica ca nu a luat suficient in greutate.aveti vreo reteta de pofta de mancare?eu probabil ca din cauza repaosului la pat mi-am pierdut pofta...

tutulica vad ca si tu esti cu tratament de genipral.eu am 5 sapt de cand iau 1/2 la 8 ore nervi.gif si tie iti da palpitatii si te agita?ma gandesc ca si din cauza asta nu iau in greutate... nervi.gif
oricum bebicii nostri merita tot efortul...
va doresc o duminica frumoasa

Si mie imi da o stare de agitatie si pe langa asta mai este si bebe foarte miscator,nu sta o clipa si imi provoaca contractii.Eu iau cate 1/2 la 6 ore dar noaptea nu iau macar atunci sa dorm linistita nu ma trezesc sa iau pastile.Sa te bucuri ca ai burtica mica mai ales daca bebe este ok atunci de ce sa nu te bucuri.Eu am luat centrum si sunt sigura ca de la ele m-am ingrasat,dar sincer imi face rau ptr ca deja nu mai gasesc nici o pozitie confortabila si ma aplec deja destul de greu.Tocmai l-am pus pe sotul meu sa-mi faca pedichiura eu nu mai pot sa ma indoi prea mult.Nu stiu la prima sarcina totul a fost mai usor acum insa cateodata simt ca ma apuca nebunia.Mi-a prescris si magne b6 ca a vazut dr-ul ca sunt stresata.
bety_dumy
mar59ro stai linistita nici eu nu am luat f multe kg si am tot 22 de saptamani,dar bebele a crescut bine ,exact cat trebuie
Katrin
QUOTE(looloo @ Aug 8 2009, 12:48 PM) *
..... si mai asteptam mamici floare2.gif suntem pe lista 33 gravida.gif 6 fetita.gif si 7 barza.gif si multe barza2.gif

offf!!! dar-ar in el de ? liwlol.gif. vreau si io sa stiu ce e bebele meu!!! dar abia pe 25 ma duc la 4D.
voi cum aveti burtica? bombata, sau lata? joasa, sau mai sus?
ca stiam eu ca daca e baietel e bombata si mai sus, daca e fetita, burtica e otova, de colo pana colo, latita si mai jos. cele care stiti deja ce aveti, nu-mi spuneti si mie cum aveti burtica? macar mai imi fac si eu sperante tongue.gif.
pana una alta, bebe al meu nu prea are stare. sau mie asa mi se pare. da din picioare... il simt de vreo 2-3 ori pe zi. e adevarat, cate o lovitura - doua, nu mai mult, ca suntem mici si obosim. (sau cel putin sper sa fie bebe, ca prea e regulat: dimineata si seara, in fiecare zi) jucaus.gif
parca nu mai am rabdare pana il vad. nu mai poot.


si la mine burtica e tuguiata biggrin.gif , dar parca deja se mai incepe un pic a rotunji smile.gif , si mi se pare ca e sus rolleyes.gif
toate prietenele mele care m-au vazut mi-au zis ca nu voi avea burtica f-e mare, ele spuneau ca la termenul meu burtica era mai marisoara. Dar cum spuneati si voi nu marimea este importanta, principalul bebe sa se dezvolte normal, fiindca fiecare femeie are forma sa a uterului si evident toate aratam diferit.
Si mie mi-au aparut citeva firicele de par in plus pe burtica, oare dupa nastere o sa dispara ? unsure.gif
Iar la fata nu am observat nici o schimbare deosebita, doar parca un pic s-a facut mai ... luminoasa smile.gif

rody la multi ani flacaului !!! smile.gif
loryfel
Buna dimineata fetelor,am avut ceva de citit ati fost active weekendul asta,noi am fost plecati in acest weekend si ne-am mai distins de problemele cotidiene.M-am speriat putin ca bebe nu a miscat sambata deloc si ieri nu stiu sigur daca a fost el sau nu,cert e ca de dimineata m-a linistit si a inceput din nou sa se joace.Apropo de kg nici eu nu am luat decat 3 kg si am aproape 21 saptamani,dar nu cred ca e o problema atata timp cat bebe e bine dezvoltat,le urez bun venit noilor burtici. gravida.gif
bety_dumy
QUOTE(loryfel @ Aug 10 2009, 09:22 AM) *
Buna dimineata fetelor,am avut ceva de citit ati fost active weekendul asta,noi am fost plecati in acest weekend si ne-am mai distins de problemele cotidiene.M-am speriat putin ca bebe nu a miscat sambata deloc si ieri nu stiu sigur daca a fost el sau nu,cert e ca de dimineata m-a linistit si a inceput din nou sa se joace.Apropo de kg nici eu nu am luat decat 3 kg si am aproape 21 saptamani,dar nu cred ca e o problema atata timp cat bebe e bine dezvoltat,le urez bun venit noilor burtici. gravida.gif

ai dreptate,daca bebe este bine....totul e ok.
loryfel
Cam liniste astazi pe aici... somn.gif
looloo
QUOTE(loryfel @ Aug 10 2009, 06:14 PM) *
Cam liniste astazi pe aici... somn.gif

chiar foaaaarte liniste smile.gif
ete ca sa fac zgomot sa trezesc bebeii, dar nu sa-i sperii, vreau sa va intreb daca ati avut contractii brakston-hicks (nush daca asa se scrie, dar intelegeti voi ideea). am citit undeva ca se manifesta prin incordarea muschilor burticii, sa ma rog, simti ca si cum ti se intareste burtica si apoi, in cateva secunde se relaxeaza la loc. cand stau pe spate, chiar daca stau mai ridicata, sau cu picioarele in sus, mi se intareste burtica si simt de parca m-ar tine o cusatura, asa. nu pot sa exprim exact. voiam sa stiu daca despre acele contractii este vorba, sau este bebe care se misca cu totul prin burtica, ptr ca nu mi se intampla mereu. daca stau pe spate dar cu burtica parca atarnata intr-o parte, de parca a cazut, asa, ca nu stau exact pe o parte, nu mai simt nimic. numai cand stau in pozitie intinsa pe spate.
si daca sunt acele contractii, ar trebui sa fac ceva cu ele? am citit ca nu sunt periculoase, dar...
si fetelor, m-am saturat de dormit, de stat pe o parte. eu care am dormit numai pe burta.... m-a omorat bebe cu somnul in pozitiile alea, plus ca ma trezesc sa ma intorc, ca mi-e frica sa ma intorc pe burta, trebuie sa ma intorc cu tot corpul.. es poveste lunga
hai ca v-am plictisit destul. va pupacesc, bebeilor!!!! jucaus.gif
ruxy80
Buna mamicilor!

Multumesc ca ma primiti printre voi anima1.gif
Cum sunteti astazi?

Looloo, si eu sunt obisnuita sa dorm pe burta..si de cand nu mai pot (adica pot, na, dar nu vreau "sa-i transform apartamentul de 2 camere intr-o garsoniera" lui bebe...vorba cuiva..asa ca ma intorc ca pastravul pe gratar de pe-o parte pe alta) mi-e greu sa dorm...si cu toate astea ma trezesc cateodata dormind pe burta sad.gif i-am zis barbatelului meu daca ma vede ca dorm pe burta sa ma impinga..sa imi schimb pozitia.

Ce fac bebeii? Al meu e ff activ lunea dimineata..ma amuz....cum ajung la birou il astept sa dea din picioruse...cred ca-i place mai mult la serviciu de cat mie hehe.

Apropo...dragelor, voi ce stiti...de la cate sapt. putem sa intram in mult doritul/asteptatul prenatal? eu nu mai am rabdare ca astia de la mine de la birou scot 7 piei de pe mine...gravida sau nu..

pup floare2.gif si va doresc o seara relaxanta
Katrin
Buna fetelor si bebelushilor ! smile.gif
Am intrat si eu acum abia si chiar azi nu prea activitate ...
Looloo si eu simt ceia ce spuneai tu parca ar fi un fel de ghemulet care incet-incet se retrage. Si la fel cind stau pe spate relaxata. I-am aratat si sotului si el a zis ca asta e funduletul biggrin.gif biggrin.gif Eu nu stiu cum sint contractiile, dar astea sigur nu sint contractii, sigur este bebe wink.gif
looloo
atunci m-am linistit. chiar este ca un ghemulet, si cum a zis ruxy, am impresia ca lui bebe ii place mai inghesuit. eu l-am cam zapacit saptamanile astea, ca am avut de scris o lucrare la calculator, si am stat numai pe scaun. dar dadea din picioare cand stateam asa, iar cand ma lungeam, se facea ghemulet si simteam incordarea aceea de care v-am spus. sau l-oi fi obusnuit saracul cu garsoniera si cand vede 2 camere nu stie ce sa faca liwlol.gif. offff, parca nu mai am rabdare pana il vad. daca l-as fi vazut vreodata pana acum, as fi zis ca mi-e dor de el dar asa...
na ca am picat in butoiul cu melancolie.
bety_dumy
neatza fetelor..........ce va fac bebii?? al meu nu stiu dc dar nu a mai fost asa activ zilele astea.....ma cam ingrijoreaza.....o sa merg la ecograf saptamana asta ,sper sa fie bine bebe.pupici si o zi buna
Katrin
Looloo am gasit aici o discutie despre contractiile Braxton Hicks.

http://forum.reclama/forum/topic.a...;TOPIC_ID=61913

Iar aici ceva despre aceste contracii.

http://www.reclama/articol/Nastere/1701/Ce...xton-Hicks.html

Poate ne spun mamicile care deja au un bebe mai multe, ca noi sintem noi in "domeniu" unsure.gif
raly
QUOTE(mar59ro @ Aug 9 2009, 02:02 PM) *
am si eu o intrebare care ma framanta.inteleg ca nici la tine nu se vede f tare ca esti gravida.eu am 22 sapt si am doar 3 kg care le-am pus de la inceputul sarcinii.mai e cineva in situatia asta?eu chiar sunt disperata ca nu ma ingras desi toata lumea zice caam timp...cnd am fost la eco 4d la 18 sapt fetita era in parametrii iar acum abea astept ecoul din sapt 23...ca mi-e tare frica ca nu a luat suficient in greutate.aveti vreo reteta de pofta de mancare?eu probabil ca din cauza repaosului la pat mi-am pierdut pofta...

tutulica vad ca si tu esti cu tratament de genipral.eu am 5 sapt de cand iau 1/2 la 8 ore nervi.gif si tie iti da palpitatii si te agita?ma gandesc ca si din cauza asta nu iau in greutate... nervi.gif
oricum bebicii nostri merita tot efortul...
va doresc o duminica frumoasa


si eu am luat putin in greutate pana acum (cam 2 kg), si am 20 saptamani, dar asta nu ma supara dimpotriva chiar ma bucura, dar sincer nici nu prea pot manca, eu inca mai vomit, iar pofta de mancare am dar bebe e mai mofturos si nu suntem pe aceeasi lungime de unde. doctorita mi-a zis ca bebe e sanatos si bine dezvoltat dar m-a chemat mai repede la urmatorul control pt ca plecam si in concediu. deci nu cred ca avem de ce sa ne facem probleme, pe mine ma streseaza ca toata lumea ma intreaba de ce nu mi se vede burta crybaby.gif sper sa ni se vada si noua curand burticile rolleyes.gif probabil ca fetitele noastre sunt si mai timide si de aia se arata mai greu partners.gif. Mie la un moment dat mi s-a dat o alta explicatie de ce nu mi se vede burta si anume ca am uterul retrovers si sta bebe mai in spate.....ee cred ca ne facem noi prea multe probleme!
raly
Fetelor am si eu o problema, sunt constienta ca sunt paranoica dar totusi nebunul insista. Voua cam cat de mult va misca bebe? Ca la noi misca cam toata ziua si uneori si noaptea, ma bucura f mult acest lucru dar sper sa nu fie nicio problema ca e asa jucausa. Am uitat sa zic ca am 20 saptamani. Voi ce ziceti e ok si sunt eu nebuna, nu? jucaus.gif
Katrin
QUOTE(raly @ Aug 11 2009, 11:53 AM) *
Fetelor am si eu o problema, sunt constienta ca sunt paranoica dar totusi nebunul insista. Voua cam cat de mult va misca bebe? Ca la noi misca cam toata ziua si uneori si noaptea, ma bucura f mult acest lucru dar sper sa nu fie nicio problema ca e asa jucausa. Am uitat sa zic ca am 20 saptamani. Voi ce ziceti e ok si sunt eu nebuna, nu? jucaus.gif


raly cum adica misca toata ziua ? ca bebeii mai si dorm smile.gif
tu stai acasa toata ziua ?? daca stai acasa si stai intinsa in pat pe spate atunci DA il simti pe bebe tareee des fiindca anume pozitia aceasta este mai inconfortabila p-u bebe si el incepe a da din mainute si picioruse. Astfel se explica, fiindca si eu mi-am pus intrebarea de ce anume incepe sa fie "batausa" cind stau in pozitia culcata pe spate si nu demult am descoperit smile.gif
larysa_25
QUOTE(Katrin @ Aug 11 2009, 12:08 PM) *
raly cum adica misca toata ziua ? ca bebeii mai si dorm smile.gif
tu stai acasa toata ziua ?? daca stai acasa si stai intinsa in pat pe spate atunci DA il simti pe bebe tareee des fiindca anume pozitia aceasta este mai inconfortabila p-u bebe si el incepe a da din mainute si picioruse. Astfel se explica, fiindca si eu mi-am pus intrebarea de ce anume incepe sa fie "batausa" cind stau in pozitia culcata pe spate si nu demult am descoperit smile.gif


La mine este foarte activ la servici unde stau pe scaun.....in schimb cand sunt acasa si mai ales cand stau intinsa nu prea simt nimic.... unsure.gif
Katrin
QUOTE(larysa_25 @ Aug 11 2009, 12:45 PM) *
La mine este foarte activ la servici unde stau pe scaun.....in schimb cand sunt acasa si mai ales cand stau intinsa nu prea simt nimic.... unsure.gif


si eu o simt la servici unde stau pe scaun toata ziua, dar cel mai des miscarile cele mai puternice le simt anume cind stau culcata pe spate, atunci ii facem show si taticului biggrin.gif
looloo
QUOTE(raly @ Aug 11 2009, 11:53 AM) *
Fetelor am si eu o problema, sunt constienta ca sunt paranoica dar totusi nebunul insista. Voua cam cat de mult va misca bebe? Ca la noi misca cam toata ziua si uneori si noaptea, ma bucura f mult acest lucru dar sper sa nu fie nicio problema ca e asa jucausa. Am uitat sa zic ca am 20 saptamani. Voi ce ziceti e ok si sunt eu nebuna, nu? jucaus.gif

raly, m-am gandit si eu la asta. tot 20 de saptamani avem si noi, si bebe misca uneori si de cate 4-5 ori pe zi, intr-adevar mai mult cand stau in pat, nu neaparat pe spate, ci acum si cand stau pe o parte. si se joaca, nu gluma. deja mise pare ca, atunci cand misca si tin mana un pic mai apasat pe burtica pot sa il simt si la mana. am vrut sa i-l arat lui tati, dar lui i-e frica sa apese un pic cu mana pe burta smile.gif zice ca il deranjeaza pe bebe.
si eu m-am gandit daca o fi ceva in neregula ca misca atat de mult si de des, cam in toate pozitiile in care stau. mi s-a intamplat chiar si pe strada, cand treceam pe langa un magazin cu muzica si a dat din maini, din picioare si i-am zis sotului ca ii place melodia.
eu nici la consult nu ajung prea repede, ca doctorita mea e in concediu.
larysa_25
QUOTE(looloo @ Aug 8 2009, 12:48 PM) *
..... si mai asteptam mamici floare2.gif suntem pe lista 33 gravida.gif 6 fetita.gif si 7 barza.gif si multe barza2.gif

offf!!! dar-ar in el de ? liwlol.gif. vreau si io sa stiu ce e bebele meu!!! dar abia pe 25 ma duc la 4D.
voi cum aveti burtica? bombata, sau lata? joasa, sau mai sus?
ca stiam eu ca daca e baietel e bombata si mai sus, daca e fetita, burtica e otova, de colo pana colo, latita si mai jos. cele care stiti deja ce aveti, nu-mi spuneti si mie cum aveti burtica? macar mai imi fac si eu sperante tongue.gif.
pana una alta, bebe al meu nu prea are stare. sau mie asa mi se pare. da din picioare... il simt de vreo 2-3 ori pe zi. e adevarat, cate o lovitura - doua, nu mai mult, ca suntem mici si obosim. (sau cel putin sper sa fie bebe, ca prea e regulat: dimineata si seara, in fiecare zi) jucaus.gif
parca nu mai am rabdare pana il vad. nu mai poot.


Burtica mea e bombata si este sus si voi avea un baietel..... bananab.gif super.gif
raly
QUOTE(Katrin @ Aug 11 2009, 12:08 PM) *
raly cum adica misca toata ziua ? ca bebeii mai si dorm smile.gif
tu stai acasa toata ziua ?? daca stai acasa si stai intinsa in pat pe spate atunci DA il simti pe bebe tareee des fiindca anume pozitia aceasta este mai inconfortabila p-u bebe si el incepe a da din mainute si picioruse. Astfel se explica, fiindca si eu mi-am pus intrebarea de ce anume incepe sa fie "batausa" cind stau in pozitia culcata pe spate si nu demult am descoperit smile.gif

nu stau aks ma duc la scarbici. dar o simt si dc stau pe scaun la munca (e adevarat nu la fel de mult ca atunci cand stau acasa cu burtica-n sus), uneori o simt si noaptea, nu non-stop dar o simt, adica mie mi se pare ca o simt destul de des si ma bucura foarte tare dar sper sa fie ea bine. stiu sunt nitel paranoia, dar ...vroiam sa mai aud daca si voi patiti la fel.
multam fain de raspunsuri notworthy.gif
looloo
fetelor, va dau aici sa cititi si voi ce am gasit ca au spus alte mamici despre aceste contractii, ca eu tot nu m-am lamurit daca e bebe sau contractii, ptr ca pe mine nu ma doare spatele, nik. doar mi se intareste burtica intr-o anumita zona, apoi se relaxeaza. si nu sunt chiar regulate aceste manifestari, depinzand de pozitia mea.
*Eu am avut contractii Braxton Hicks cam tot asa, dupa 20 de saptamani pana la sfarsitul sarcinii. Ele se manifesta prin faptul ca ti se intareste brusc burtica ( o simti tare-tare cand pui mina pe ea si isi modifica oarecum si forma) si ti se relaxeaza dupa un timp (nu mai tin minte cat, parca pana la un minut); nu sunt dureroase doar inconfortabile...
*La inceput credeam ca e bb care impinge ,dar am aflat ca de fapt sint contractii.
Mi se intimpla destul de des de 4-5 ori pe zi, si , ca si tine, resimt durerea in spate.
Am citit ca ar fi nortmale, multe femei nu le simt ,dar altele le au toata sarcina.
Si pe mine ma cam sperie uneori ca se intareste asa de mult burta si ma doare nasol spatele.
La mine tin cam 1 min, poate chiar mai putin ,si am observat ca daca sint in pat si schimb pozitia ,contractia dureaza mai putin.
*ce sa spun nu ma doare, simt cand mi se contracta burtica, si o vad ca se strange ca o mingiuca si e tare, dar nu imi pot da seama care este pragul de disconfort,
*sunt insarcinata in 29 de saptamani.pana acum o saptamana nu stiam ce inseamna contractiile.observasem ca se intareste cateodata burtica dar credeam ca e bebelina care se incordeaza.am aflat in cele din urma ca sunt contractii. si eu am observat ca apar mai ales cand sunt obosita-seara dupa ce vin de la munca.dureroase nu sunt-simt doar o incordare a burticii si parca merg putin mai greu ca o ratusca.
*Contractiile Braxton-Hicks le poti resimti ca pe o senzație de strangere generalizată a uterului, ca ai cum ar vrea sa iasa de la locul lui, sau poți avea senzația ca fatul face tumbe in uter. De obicei, contracaiile acestea nu sunt dureroase si aproape intotdeauna se opresc dupa aproximativ o ora.
---mdaaa. am mai citit pe unde am mai gasit si s-ar parea ca sunt totusi contractii Braxton-Hicks nedureroase. sau cel putin asa cred. mai citit si voi si dati-va cu parerea. ma gandesc totusi ca n-ar fi bebe, ptr ca la inceput, pana sa ii simt miscarile, avea momente cand se strangea intr-o parte, se vedea cum se umfla burta acolo, dar nu se contracta locul respectiv. acum simt cum se strange burtica acolo, cum se contracta, dar nu se mai umfla, nu se mai formeaza guguloaia. nush ce sa cred
tutulica
Eu zic ca nu ar trebui sa ne facem griji ca misca bebei prea tare si al meu are o gramada de treaba.Sotul imi tot spune ca este asa din cauza ca sunt eu prea stresata dar si atunci cand dorm ma trezeste cateodata cu niste lovituri zdravene.Daca au atata forta si energie sa se miste intruna cred ca sunt si sanatosi si binecrescuti.Nu stiu de ce dar am impresia ca voi avea un bebe grasunel.In ce priveste contractiile si eu am inceput sa am contractii unele chiar dureroase dar este important sa nu ai mai mult de 4/h si sa se linisteasca la un moment dat.Asa am avut eu saptamana trecuta cand am fost in spital, au inceput de vineri de la pranz erau si foarte dureroase si nu s-au oprit nici cu pastilute asa ca sambata seara m-am dus la spital si m-a internat.Mi-a venit rezultatul de la fibronectina fetala si mi-a iesit un risc crescut de nastere prematura.Dr-ul mi-a spus ca la orice episod ca cel de data trecuta cu contractiile as avea sa merg de urgenta la spital.Contractii sunt si cele in care bebele se aseaza intr-o pozitie ciudata si simti ca nu te poti misca.Ei cresc foarte mult in aceasta perioada si o sa avem contractii pana la nastere trebuie doar sa facem deosebirea intre cele normale care nu sunt foarte dureroase ,sunt de scurta durata,nu se intampla foarte des si nu sunt insotite de durerii de spate sau de burta,de scurgerii abundente sau de sangerarii.Incercatii sa va odihniti atunci cand aveti contractii si sa va relaxati.
OAna22
QUOTE(tinkerbell @ Aug 8 2009, 04:14 PM) *
Este cineva din Bucuresti care este la domnul doctor Tutunaru? Are cabinetul lui..dar este si la Elias...? AS vrea sa vad ce parere aveti despre el.....biggrin.gif

Bunaaa!Tinkerbell...eu st la dr Tutunaru...o sa nasc intre Craciun si Revelion!Eu sunt multumita de dnealui...la mine,la inceput a fost sarcina gemelara si a fost singurul medic care si-a dat seama...Bebele cel mai mik s-a resorbit..si dr m-a prevenit..eu oricum am avut simptome de sarcina cat pt 2 bebei...pana a ramas un singur bebe!poate ne intalnim la cabinet!Si DA...dl dr are si cabinetul lui si este si la Elias..prefera nasterea naturala cu epidurala(trusa cumparata de tine-nu au cei de la spital)...Tu cand trebuie sa nasti,Tinkerbell?
loryfel
Ce faceti burtici?Cum e vremea la voi,la noi in Brasov e foarte urat,ploua incontinuu si ma simt foarte nasol,am o stare de somn ,imi vine sa pun capul pe birou sa dorm...pe deasupra am mai si racit,totul se trage de la vremea asta nasoala.
Tutulica vroiam sa te intreb daca ai auzit de doctorul Marius Moga de la maternitatea Brasov,am primit niste recomandari bune,dar inca o parere nu strica.
tutulica
QUOTE(loryfel @ Aug 12 2009, 11:43 AM) *
Ce faceti burtici?Cum e vremea la voi,la noi in Brasov e foarte urat,ploua incontinuu si ma simt foarte nasol,am o stare de somn ,imi vine sa pun capul pe birou sa dorm...pe deasupra am mai si racit,totul se trage de la vremea asta nasoala.
Tutulica vroiam sa te intreb daca ai auzit de doctorul Marius Moga de la maternitatea Brasov,am primit niste recomandari bune,dar inca o parere nu strica.

Am auzit de el si fiindca am fost de multe ori in spital l-am si vazut.Nu stiu pe plan profesional cat este de bun dar are un vocabular foarte urat ,ii place sa cam sictireasca lumea si in nici un caz nu mi-ar place sa fie dr-ul meu.Sincer si aspectul lui iti da impresia ca este un badaran.In cazul in care iti cauti un dr l-as recomanda bineanteles pe dr-ul Podascala care merg si eu pe langa calitatiile profesionale este si un om simplu si fara fite.Mai este un dr care am vazut ca este foarte,foarte dragut se poarta frumos cu pacientele si este interesat de cazuriile lui ,se numeste Dimasi.Am inteles ca este de origine araba,este tanar si foarte chipes si este mereu vesel si am vazut ca isi vizita pacientele in fiecare zi fara sa fi nevoita sa umbli tu de nebuna prin spital.Are cabinet la Eva si la Ginemedica.
tinkerbell
QUOTE(OAna22 @ Aug 11 2009, 02:50 PM) *
Bunaaa!Tinkerbell...eu st la dr Tutunaru...o sa nasc intre Craciun si Revelion!Eu sunt multumita de dnealui...la mine,la inceput a fost sarcina gemelara si a fost singurul medic care si-a dat seama...Bebele cel mai mik s-a resorbit..si dr m-a prevenit..eu oricum am avut simptome de sarcina cat pt 2 bebei...pana a ramas un singur bebe!poate ne intalnim la cabinet!Si DA...dl dr are si cabinetul lui si este si la Elias..prefera nasterea naturala cu epidurala(trusa cumparata de tine-nu au cei de la spital)...Tu cand trebuie sa nasti,Tinkerbell?



Mie mi-a dat data de 10 decembrie...akuma sa vedem..smile.gif eu astazi o sa ma duk la doctor iar...sa vedem ce ne mai spune si sa-l mai vad si eu pe bebe...smile.gif presupun ca ma v-a intreba si de nastere ...cum doresc...biggrin.gif Poate o sa ne vdm la cabinet daca imi spui cand te vei duce tu smile.gif
looloo
ce bine ca voi sunteti mai multe din oras. super misto. dupa ce nasteti, va puteti intalni la plimbare cu bebeii.
eu ist singurica, din cate am vazut sad.gif.
astazi l-am simtit pe bebe la mana. adik a fost asa de puternic, incat daca ar fi fost tati acasa, l-ar fi simtit si el. si am inceput sa vb cu el, si din ce vorbeam mai mult si ii dadeam mai multa atentie, din aia dadea si mai tare din picioare si manute. astazi e a doua oara cand am plans din cauza lui bebe. prima data a fost cand am vazut a doua liniuta pe testul de sarcina, pe care l-am pastrat si l-am si fotografiat. (nebuna, dar ptr mine ala a fost inceputul fericirii mele)
va pupam si aveti grija de bebei.
ruxy80
QUOTE(tinkerbell @ Aug 12 2009, 02:54 PM) *
Mie mi-a dat data de 10 decembrie...akuma sa vedem..smile.gif eu astazi o sa ma duk la doctor iar...sa vedem ce ne mai spune si sa-l mai vad si eu pe bebe...smile.gif presupun ca ma v-a intreba si de nastere ...cum doresc...biggrin.gif Poate o sa ne vdm la cabinet daca imi spui cand te vei duce tu smile.gif


multu succes la eco! trandafir.gif

eu mi-as dori, apropo de ce-ai spus tu, asa: ma duc la clinica, ma asez frumos pe un pat mooale si imbietor. vine asistenta si-mi face o injectie. Adorm. Cand ma trezesc, doctorul si asistenta imi prezinta zambitori odorul care este perfect, doarme deja. Eu il trezesc, il pun la san si el suge cu pofta. rolleyes.gif doh.gif pot sa visez si eu...
ruxy80
QUOTE(looloo @ Aug 12 2009, 10:09 PM) *
ce bine ca voi sunteti mai multe din oras. super misto. dupa ce nasteti, va puteti intalni la plimbare cu bebeii.
eu ist singurica, din cate am vazut sad.gif.
astazi l-am simtit pe bebe la mana. adik a fost asa de puternic, incat daca ar fi fost tati acasa, l-ar fi simtit si el. si am inceput sa vb cu el, si din ce vorbeam mai mult si ii dadeam mai multa atentie, din aia dadea si mai tare din picioare si manute. astazi e a doua oara cand am plans din cauza lui bebe. prima data a fost cand am vazut a doua liniuta pe testul de sarcina, pe care l-am pastrat si l-am si fotografiat. (nebuna, dar ptr mine ala a fost inceputul fericirii mele)
va pupam si aveti grija de bebei.


Looloo, chiar ca ai avut o zi speciala guitar.gif Doamne ce frumos e sa-ti simti bebele miscand...eu seara, in pat, il simt cel mai bine. Sincer, e cel mai frumos moment al zilei oFloare.gif
ruxy80
QUOTE(looloo @ Aug 12 2009, 10:09 PM) *
ce bine ca voi sunteti mai multe din oras. super misto. dupa ce nasteti, va puteti intalni la plimbare cu bebeii.
eu ist singurica, din cate am vazut sad.gif.
astazi l-am simtit pe bebe la mana. adik a fost asa de puternic, incat daca ar fi fost tati acasa, l-ar fi simtit si el. si am inceput sa vb cu el, si din ce vorbeam mai mult si ii dadeam mai multa atentie, din aia dadea si mai tare din picioare si manute. astazi e a doua oara cand am plans din cauza lui bebe. prima data a fost cand am vazut a doua liniuta pe testul de sarcina, pe care l-am pastrat si l-am si fotografiat. (nebuna, dar ptr mine ala a fost inceputul fericirii mele)
va pupam si aveti grija de bebei.


Looloo, chiar ca ai avut o zi speciala guitar.gif Doamne ce frumos e sa-ti simti bebele miscand...eu seara, in pat, il simt cel mai bine. Sincer, e cel mai frumos moment al zilei oFloare.gif
tutulica
Hello fetele pe unde sunteti somnoroaselor,treziti-va......Nu ati avut activitate in ultimul timp,faceti macar prezenta sau macar un semn cu mana sa stim si noi ca sunteti bine.Ce bine de voi dormiti asa-i ,nu aveti inca copii care sa strige...............mami mi-e foameeeeeeeeeeeeeeee
looloo
QUOTE(tutulica @ Aug 13 2009, 10:31 AM) *
Hello fetele pe unde sunteti somnoroaselor,treziti-va......Nu ati avut activitate in ultimul timp,faceti macar prezenta sau macar un semn cu mana sa stim si noi ca sunteti bine.Ce bine de voi dormiti asa-i ,nu aveti inca copii care sa strige...............mami mi-e foameeeeeeeeeeeeeeee

hehehe... da-mi-l mie pe david, si te lasam sa dormi. laugh.gif .
fetelor, am o mica problema. sau mare, sau nush cum este. ideea e ca mi-a dat cosmaruri toata noaptea si n-am putut sa dorm deloc de grija. mi-a aparut un herpes la o buza unde imi aparea de obicei. stiu ca este un virus, dar nu stiu ce efecte poate avea asupra lui bebe. ma dispera!!!
stiti ceva de chestia asta?
Katrin
Salutare la toata lumea !
Looloo si eu am avut la inceput de sarcina herpes la buza, cred ca e de la imunitatea mai scazuta sau ca ... mincam castraveti murati si seara imi era sete de apa biggrin.gif ; nu i-am facut nimic in afara de faptul ca l-am dat cu unguent care se permite si la gravide si atat. Intreaba-ti medicul sa vezi ce spune.

Iar cu simtitul celui mic din burtica intr-adevar e un sentiment unic !!! Cred ca cind mai creste o sa fie si mai interesant smile.gif

Ai zis de cosmaruri si mi-ai adus aminte de visul meu de alaltaieri smile.gif , am visat ca am nascut biggrin.gif , si a fost f-e repede in doar 2 ore si nu m-a durut deloc smile.gif ... vise de-a gravidelor biggrin.gif biggrin.gif
loryfel
Nu stiu fetelor la voi cat de des misca bebelusul,dar la mine ce-l putin de azi dimineata incontinuu misca,e mai sta vreo 5-10 minute apoi din nou,banuiesc ca e in ordine ca eu sunt fericita,iar ieri am simtit cea mai tare lovitura de pana acum,sunt bucuroasa ca il simt pe baietelul lu' mama super.gif
looloo
imi pare rau pentru tati ca nu i-l pot da si lui o ora sa il tina in burtica sa vada cum este sa ii dea un sut jucaus.gif . nu se compara cu nimic. laugh.gif
Katrin
QUOTE(looloo @ Aug 13 2009, 12:20 PM) *
imi pare rau pentru tati ca nu i-l pot da si lui o ora sa il tina in burtica sa vada cum este sa ii dea un sut jucaus.gif . nu se compara cu nimic. laugh.gif


liwlol.gif exact asa ii spuneam si eu sotului
mar59ro
buna fetelor am revenit am fost si eu o tura in spital cateva zile ptr ca dupa cum va spuneam nu am pofta de mancare si am mai si varsat duminica...mi-au facut ceva perfuzii cu vitamine si acum sunt mai bine.abea astept ecograful de luni sa-mi vad printesa daca e bine,,,eu asa cred dupa ce activitate e la mine in burtica jucaus.gif

acum stau mai linistita toata lumea a zis ca am timp sa pun kg...imp e sa mancam sanatos nu f mult

in leg cu contractiile trebuie sa avem mare grija.in spital era o fata in 31 de sapt cu contractii care nici dupa48 de ore de perfuzii cu genipral nu i se opreau.erau surprinsi si medicii ca parca ii dadea apa de ploaie ca nu isi faceau efectul.mai bine avem grija si ne odihnim de cate ori e nevoie sa nu ajungem pe la spital cu contractii puternice...

offf am obiceiul sa zic ca mai e mult...dar toata lumea zice sa ne obisnuim sa zicem ca mai e f putin si o sa treaca mai repede...niciodata nu am asteptat iarna ca acum notworthy.gif

asa ca hai fetelor ca nu mai avem mult si vin bb.gif bb.gif bb.gif
eu maine implinesc gravida.gif 23 sapt oFloare1.gif va doresc la toate sapt usoare in continuare
bety_dumy
QUOTE(tutulica @ Aug 13 2009, 10:31 AM) *
Hello fetele pe unde sunteti somnoroaselor,treziti-va......Nu ati avut activitate in ultimul timp,faceti macar prezenta sau macar un semn cu mana sa stim si noi ca sunteti bine.Ce bine de voi dormiti asa-i ,nu aveti inca copii care sa strige...............mami mi-e foameeeeeeeeeeeeeeee

o sa ne vina si noua randul...........

KATRIN stii ca si eu am avut un vis asemanator?....nascusem fara pic de durere.....dar era fetita....
tinkerbell
QUOTE(ruxy80 @ Aug 12 2009, 10:40 PM) *
multu succes la eco! trandafir.gif

eu mi-as dori, apropo de ce-ai spus tu, asa: ma duc la clinica, ma asez frumos pe un pat mooale si imbietor. vine asistenta si-mi face o injectie. Adorm. Cand ma trezesc, doctorul si asistenta imi prezinta zambitori odorul care este perfect, doarme deja. Eu il trezesc, il pun la san si el suge cu pofta. rolleyes.gif doh.gif pot sa visez si eu...




Ce bn ar fi daca s-ar putea cum spui u......biggrin.gif as face cat mai multi liwlol.gif) asa nu-mi doresc decat unul biggrin.gif
A fost bn la doctor...este totul bine ...am fost sa-i arat si aceea ecografie mai speciala pe care am dat 4 mil pentru 10 min liwlol.gif)) si mi-a dat sa fac triplu test ..pentru sindromul Down......:-?? a spus ca e mai bine sa fac toate analizele posibile...chiar daca e bine....dar stiam ca asta se face la femeile peste 35 de ani.....:-? u ai idee? sti ceva? biggrin.gif
OAna22
QUOTE(tinkerbell @ Aug 12 2009, 02:54 PM) *
Mie mi-a dat data de 10 decembrie...akuma sa vedem..smile.gif eu astazi o sa ma duk la doctor iar...sa vedem ce ne mai spune si sa-l mai vad si eu pe bebe...smile.gif presupun ca ma v-a intreba si de nastere ...cum doresc...biggrin.gif Poate o sa ne vdm la cabinet daca imi spui cand te vei duce tu smile.gif

Bunaaa!!Eu st programata pe 19 august la dr TUTUNARU si pe 17 sept la dr Iosup....Nu stiu daca te intreaba cum vrei sa nasti,iti spune el cum crede ca e mai bine!Eu am avut o matusa care a nascut anul trecut cu dr Tutunaru...Avand varsta mai inaintata si fiind sarcina cu probleme i-a recomandat cezariana...Oricum,nasti inaintea mea!Sper sa imi povestesti!Termenul cand se naste bebe la noi e 1 ian 2010 ,dar el fiind mai mare..se pare ca ma va interna inainte de craciun!Deja avem emotii...trece foarte repede timpul!Abia astept sa stiu sigur ca bebe e bine si sa il cunosc;) Eu prefer sa merg mai dupa amiaza la dr Tutunaru,pt ca nu e aglomerat...e mult mai lejer!Pe 19 august st programata la 17.30!Poate ne vedem!
lolitaa
Buna, sunt o proaspata mamica de 21 de saptamani gravida.gif si va salut pe toate, sarcina usoara si sa trecem cu bine peste toate.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.