Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255
bety_dumy
iar eu sunt nascuta de 1 iunie.......ziua copilului.....hyhyhyhy
tutulica
QUOTE(looloo @ Jul 23 2009, 06:25 PM) *
ah, si am uitat: si eu sunt fecioara, nascuta de ziua atentatului: 11 septembrie.
si ce stiti despre zodia capricornului? ca bebe al meu asta va fi: un capricorn tare iubit si dorit smile.gif

Nu te gandi prea mult la sexul copilului nu as vrea sa fi dezamagita si pe mine m-a pacalit ca v-a fi fetita si pana la urma i-a crescut cocosel acum ai mei rad de mine ca o sa fie trei baieti in echipa iar eu singura fetita.Le-am spus ca vor trebui sa-mi aduca toata ziua flori si cadouri.Iti dai seama cat o sa am de munca dupa trei feciori[il pun si pe taica-su la nr].Azi m-am simtit mai bine dupa masa dar de dimineata m-am trezit cu o durere de cap de toata frumusetea.In ultimile 2 saptamani nu am mai luat vitamine desi l-am mintit pe nenea dr ca iau in continuare oare din cauza asta am ameteli.Voi ce faceti luati vitamine?Nu stiu nimic despre capricorni nu am in familie dar soacra mea e si ea fecioara[in zodie].Al meu va fi sagetator am un cumnat sagetator,o putoare de om,sper sa nu semene cu el.
looloo
QUOTE(tutulica @ Jul 23 2009, 06:46 PM) *
Nu te gandi prea mult la sexul copilului nu as vrea sa fi dezamagita si pe mine m-a pacalit ca v-a fi fetita si pana la urma i-a crescut cocosel acum ai mei rad de mine ca o sa fie trei baieti in echipa iar eu singura fetita.Le-am spus ca vor trebui sa-mi aduca toata ziua flori si cadouri.Iti dai seama cat o sa am de munca dupa trei feciori[il pun si pe taica-su la nr].Azi m-am simtit mai bine dupa masa dar de dimineata m-am trezit cu o durere de cap de toata frumusetea.In ultimile 2 saptamani nu am mai luat vitamine desi l-am mintit pe nenea dr ca iau in continuare oare din cauza asta am ameteli.Voi ce faceti luati vitamine?Nu stiu nimic despre capricorni nu am in familie dar soacra mea e si ea fecioara[in zodie].Al meu va fi sagetator am un cumnat sagetator,o putoare de om,sper sa nu semene cu el.

biggrin.gif nu cred ca va semana cu el. iti spun cat se poate de sigur, ptr ca asa am invatat, ca zestrea ereditara se combate foarte usor prin educatie si puterea exemplului, plus un pic de psihologie (adik sa stii cum sa il iei, in functie de tipul de caracter pe care il are).
nu stiu cum ar fi cu 3 barbati in casa, dar daca ii inveti cum trebuie, vei fi cea mai iubita fata (femeie/ mamica/ sotie) din lume.
iar apropo de cum ai scris de soacra ta ca e fecioara (in zodie), pot spune si eu:
eu sunt fecioara, iar barbate-miu mi-e peste. voi intelegeti ce vreti biggrin.gif, dar ce trebuie.
bety, cred ca e super misto sa fii nascut de 1 iunie, cel putin cat ai fost copil.
tutulica
QUOTE(bety_dumy @ Jul 23 2009, 06:41 PM) *
iar eu sunt nascuta de 1 iunie.......ziua copilului.....hyhyhyhy

Te vad in poza asa de visatoare,esti si copilaroasa?si eu sunt in mintea lor mai tot timpul.Inainte sa-l am pe David asteptam si eu sa imi aduca sotul dulciuri cand venea de la munca si mamica mea venea tot timpul cu ceva dulce la mine ,acum a trebuit sa ma maturizez.Mai profit cat pot de faptul ca sunt insarcinata dupa aia adio rasfat.
ramona_z
QUOTE(looloo @ Jul 23 2009, 06:25 PM) *
ah, si am uitat: si eu sunt fecioara, nascuta de ziua atentatului: 11 septembrie.
si ce stiti despre zodia capricornului? ca bebe al meu asta va fi: un capricorn tare iubit si dorit smile.gif


si sotul meu e din 11 septembrie smile.gif , de multe ori ma distrez pe seama lui, ca si-a sarbatorit ziua in stil mare cu artificii multe ( mai ales ca e de origine araba, prinde si mai bine biggrin.gif )
bety_dumy
QUOTE(tutulica @ Jul 23 2009, 06:53 PM) *
Te vad in poza asa de visatoare,esti si copilaroasa?si eu sunt in mintea lor mai tot timpul.Inainte sa-l am pe David asteptam si eu sa imi aduca sotul dulciuri cand venea de la munca si mamica mea venea tot timpul cu ceva dulce la mine ,acum a trebuit sa ma maturizez.Mai profit cat pot de faptul ca sunt insarcinata dupa aia adio rasfat.

sunt copilaroasa.........am 3 nepoti pe care cum ii prindeam ii smotoceam......acum mai putin ca sunt mai mari si cica sunt si ei mai seriosi......
Katrin
QUOTE(ramona_z @ Jul 23 2009, 07:42 PM) *
si sotul meu e din 11 septembrie smile.gif , de multe ori ma distrez pe seama lui, ca si-a sarbatorit ziua in stil mare cu artificii multe ( mai ales ca e de origine araba, prinde si mai bine biggrin.gif )


ce dea fecioare sintem pe aici smile.gif , ziua mea e pe 7 septembrie.
Ieri bebelusa mea a dansat toata ziua, ieri a fost f-e activa, ca vreo citeva zile a lenevit tare, daca o simteam o data in zi si atunci slabut.
loryfel
Buna dimineata fetelor,si bebelusul meu aseara chiar cand m-am pus in pat sa dorm,a inceput si el sa se miste,asa placut era.Eu nu il simt in fiecare zi cam la 2-3 zile,bine noi inca suntem si mici.Sunteti cam multe fecioare,dar nici una in gemeni,eu sunt gemeni.
ramona_z
buna fetelor, si eu il simt pe bebe, cam toata ziua, uneori mai tare alteori mai fin, dar aseara pe la 10 a inceput cu acrobatiile jucaus.gif ( la un moment dat asa mi-a dat ca am crezut ca iese prin burtica biggrin.gif )si a tinut-o asa pana pe la 12, dar eu ma simt mult mai linistita cand il simt miscand.
Katrin
QUOTE(ramona_z @ Jul 24 2009, 10:56 AM) *
buna fetelor, si eu il simt pe bebe, cam toata ziua, uneori mai tare alteori mai fin, dar aseara pe la 10 a inceput cu acrobatiile jucaus.gif ( la un moment dat asa mi-a dat ca am crezut ca iese prin burtica biggrin.gif )si a tinut-o asa pana pe la 12, dar eu ma simt mult mai linistita cand il simt miscand.


smile.gif cred ca toate ne simtim mai linistite cind il simtim smile.gif , eu alaltaieri cind am fost la medic ma gindeam sa intreb ca de vreo 2 zile nu prea l-am simtit si cind eram la medic la consult. a miscat tocmai de 2 ori biggrin.gif , sau ca era deja tirziu si eram si obosita si flaminda si cred ca se enerva pe mami biggrin.gif
larysa_25
QUOTE(loryfel @ Jul 24 2009, 10:25 AM) *
Buna dimineata fetelor,si bebelusul meu aseara chiar cand m-am pus in pat sa dorm,a inceput si el sa se miste,asa placut era.Eu nu il simt in fiecare zi cam la 2-3 zile,bine noi inca suntem si mici.Sunteti cam multe fecioare,dar nici una in gemeni,eu sunt gemeni.


nici eu nu l-am simtit ieri si nici astazi pana la ora asta si tinand cont ca a miscat doua zile la rand deja m-a pus pe ganduri...........daca pana la sfarsirul zilei nu o sa miste cred ca o sa inebunesc. Am tot vb cu bebe sa ii arate lui mami ca e bine dar nici un semn crybaby.gif mai mult de dimineata a vorbit si tati cu el si degeaba...........
larysa_25
QUOTE(Katrin @ Jul 23 2009, 06:00 PM) *
da, exact asa simt si eu, de parca m-ar tine un muschi sau s-a intins un ligament. Drept ca m-a durut acum vreo 1,5 sapt. si astazi iar a inceput sa ma deranjeze, am simtit cind m-am ridicat brusc de pe scaun si mi-am zis ca gata cu miscarile bruste. La un moment dat ma gindeam ca poate sa fie ovarul ??? Poate oare sa fie ?? Doar ca medicul a zis ca e mai incordata partea data decit cea care nu ma doare, poate muschiul se contracta .... ca burtica nu ma doare si nici nu m-a durut vreodata ....


pe tine te doare doar in partea dreapta? ca pe mine ma doare doar in partea stanga nu e o durere uniforma. Am inteles ca daca era contractie trebuia sa ma doara uniform de fapt sa ma taie asa ca o sageata dintr-o parte in alta.................
mar59ro
neata fetelor
eu sunt in pesti iar in ce priveste zodia sagetator ptr baieti e o zodie super buna...toti sunt niste smecherasi rolleyes.gif
sunt gagicari si f bine adaptabili.eu sper ca fetita mea sa vina un pic mai repede de dpn 7 dec ca sa fie scorpion.la fete nu-mi pre place zodia sagetator.
tutulica esti cea mai norocoasa sa ai 3 flacai...sunt convinsa ca o sa te rasfete toti,la mine dupa ce vine micuta s-a dus rasfatul...stiu ca tatcii sunt f atenti cu fetitele...sper sa nu uite de mine biggrin.gif biggrin.gif
si eu am intepaturi abdominale darcred ca e normal la cat de mult s-a marit burtica in ultimele 2 sapt
azi mai adaug o sapt oFloare1.gif gravida.gif +20 sapt o sa sarbatoresc...
ieri am sarbatorit 4 ani de cas partners.gif
hai ca va plictisesc
o zi frumoasa la toate burticile
larysa_25
QUOTE(Katrin @ Jul 23 2009, 06:07 PM) *
iata ce am gasit eu despre aceste "intinderi" ale noastre

http://www.i-medic.ro/copilul/sarcina/sarc...19-a-de-sarcina


cam astea sunt si simptomele pe care le am si eu......hai ca m-am mai linistit un pic... biggrin.gif
Apropo fetelor mai am 4 ore si intru in concediu pentru 2 saptamani.... nanner.gif super.gif super.gif super.gif nanner.gif

a venit sefu doh.gif mai vorbim..... tzuc.gif
mar59ro
QUOTE(larysa_25 @ Jul 24 2009, 11:31 AM) *
nici eu nu l-am simtit ieri si nici astazi pana la ora asta si tinand cont ca a miscat doua zile la rand deja m-a pus pe ganduri...........daca pana la sfarsirul zilei nu o sa miste cred ca o sa inebunesc. Am tot vb cu bebe sa ii arate lui mami ca e bine dar nici un semn crybaby.gif mai mult de dimineata a vorbit si tati cu el si degeaba...........

lary mananca o bucatica mica de ciocolata si bea o gura de apa min rece si apoi intinde-te ptr cateva min
ar trebui sa rasp...eu asa fac
ramona_z
fetelor, ce parere aveti despre cumparaturile pentru bebe in timpul sarcinii, nu spun de hainute, sticlute, suzete ( ca banuiesc ca nici voi nu ati avut puterea sa treceti pe langa astea fara sa cumparati macar ceva ) . Ma refer la cumparaturile mari, patut, carucior. Cand planuiti sa le cumparati?


Katrin
QUOTE(ramona_z @ Jul 24 2009, 12:03 PM) *
fetelor, ce parere aveti despre cumparaturile pentru bebe in timpul sarcinii, nu spun de hainute, sticlute, suzete ( ca banuiesc ca nici voi nu ati avut puterea sa treceti pe langa astea fara sa cumparati macar ceva ) . Ma refer la cumparaturile mari, patut, carucior. Cand planuiti sa le cumparati?


smile.gif smile.gif personal nu voi cumpara nimic pana in ultima luna de sarcina, dar demult imi sticlesc ochii pe la hainute de fetite, inca nici nu stiam ce o sa avem ca eu ma opream prin magazin si ma uitam la rochite biggrin.gif Atunci in ajun o sa le procuram pe toate, si patut si carucior etc etc , principalul in primul rind sanatate sa fie si nu in ultimul rind Bani smile.gif
bety_dumy
QUOTE(loryfel @ Jul 24 2009, 10:25 AM) *
Buna dimineata fetelor,si bebelusul meu aseara chiar cand m-am pus in pat sa dorm,a inceput si el sa se miste,asa placut era.Eu nu il simt in fiecare zi cam la 2-3 zile,bine noi inca suntem si mici.Sunteti cam multe fecioare,dar nici una in gemeni,eu sunt gemeni.

eu sunt gemeni.....

QUOTE(ramona_z @ Jul 24 2009, 12:03 PM) *
fetelor, ce parere aveti despre cumparaturile pentru bebe in timpul sarcinii, nu spun de hainute, sticlute, suzete ( ca banuiesc ca nici voi nu ati avut puterea sa treceti pe langa astea fara sa cumparati macar ceva ) . Ma refer la cumparaturile mari, patut, carucior. Cand planuiti sa le cumparati?

eu nu cumpar nimic.......am sa iau dupa ce nasc,sunt mai superstitioasa in privinta asta..........de primit pot sa spun ca am primit o gramada de hainute de la cumnata mea care are o fetita de 8 luni........dar se zice ca daca sunt primite nu are nimic.
raly
QUOTE(looloo @ Jul 23 2009, 06:25 PM) *
ah, si am uitat: si eu sunt fecioara, nascuta de ziua atentatului: 11 septembrie.
si ce stiti despre zodia capricornului? ca bebe al meu asta va fi: un capricorn tare iubit si dorit smile.gif

si bebelina mea tot capricorn va fi! pe mine nu ma prea sperie zodiile, eu sunt scorpion si sotul meu berbec si toata lumea zicea ca o sa ne paruim si nu vom face casa buna! Si vad ca sunem casatoriti de 3 ani si am fost prieteni 8 ani inainte sa ne casatorim! deci se poate tzuc.gif
ramona_z
QUOTE(bety_dumy @ Jul 24 2009, 12:14 PM) *
eu sunt gemeni.....
eu nu cumpar nimic.......am sa iau dupa ce nasc,sunt mai superstitioasa in privinta asta..........de primit pot sa spun ca am primit o gramada de hainute de la cumnata mea care are o fetita de 8 luni........dar se zice ca daca sunt primite nu are nimic.


Eu am cumparat din timp si pentru baietelul meu de 11 ani, putin cate putin, iar la 7 luni de sarcina am luat si caruciorul si pe la 8 si patutul, si totul a fost bine. In definitiv tine de DD, ca totul sa fie bine...
raly
QUOTE(tutulica @ Jul 23 2009, 06:46 PM) *
Nu te gandi prea mult la sexul copilului nu as vrea sa fi dezamagita si pe mine m-a pacalit ca v-a fi fetita si pana la urma i-a crescut cocosel acum ai mei rad de mine ca o sa fie trei baieti in echipa iar eu singura fetita.Le-am spus ca vor trebui sa-mi aduca toata ziua flori si cadouri.Iti dai seama cat o sa am de munca dupa trei feciori[il pun si pe taica-su la nr].Azi m-am simtit mai bine dupa masa dar de dimineata m-am trezit cu o durere de cap de toata frumusetea.In ultimile 2 saptamani nu am mai luat vitamine desi l-am mintit pe nenea dr ca iau in continuare oare din cauza asta am ameteli.Voi ce faceti luati vitamine?Nu stiu nimic despre capricorni nu am in familie dar soacra mea e si ea fecioara[in zodie].Al meu va fi sagetator am un cumnat sagetator,o putoare de om,sper sa nu semene cu el.

O sa fii tare rasftata de trei flacai! In legatura cu vitaminele, mie doctorita nu mi-a dat. Mi-as zis ca atata timp cat analizele au iesit bine nu imi da vitamine, ca mai bine la iau natural din legume fructe etc (mai ales ca eu nu prea manac altceva decat legume si fructe laugh.gif si dc nu e nevoie mai bine nu iau (mai ales ca am intles ca si ingrasa destul de rau).
raly
QUOTE(ramona_z @ Jul 24 2009, 10:56 AM) *
buna fetelor, si eu il simt pe bebe, cam toata ziua, uneori mai tare alteori mai fin, dar aseara pe la 10 a inceput cu acrobatiile jucaus.gif ( la un moment dat asa mi-a dat ca am crezut ca iese prin burtica biggrin.gif )si a tinut-o asa pana pe la 12, dar eu ma simt mult mai linistita cand il simt miscand.

Cred ca este o senzatie deosebita! Eu nu am simtit inca nicio miscare da rin fiecare zi stau la panda si eu si sotul sa vedem, poate, poate...... laugh.gif
raly
QUOTE(Katrin @ Jul 24 2009, 10:00 AM) *
ce dea fecioare sintem pe aici smile.gif , ziua mea e pe 7 septembrie.
Ieri bebelusa mea a dansat toata ziua, ieri a fost f-e activa, ca vreo citeva zile a lenevit tare, daca o simteam o data in zi si atunci slabut.

Eu sunt scorpion, mai am surate?
rody_ms
QUOTE(ramona_z @ Jul 24 2009, 12:03 PM) *
fetelor, ce parere aveti despre cumparaturile pentru bebe in timpul sarcinii, nu spun de hainute, sticlute, suzete ( ca banuiesc ca nici voi nu ati avut puterea sa treceti pe langa astea fara sa cumparati macar ceva ) . Ma refer la cumparaturile mari, patut, carucior. Cand planuiti sa le cumparati?


eu una ma gandeam sa le las pt noiembrie-decembrie, pana atunci ba intr-un magazin ba in altul, ochesc ce si unde studiez, le admir si deocamandata majoritatea hainitelor sunt de vara, asa ca asteptam trecerea la sezonul rece. Patut si carucior tot atunci. daca stau sa ma gandesc bine carucior am wink.gif nepotelul meu are trei, asa ca pe unul il primim cadou
loryfel
Si eu m-am gandit ca tot prin perioada noiembrie-decembrie sa ne apucam serios de cumparaturi yes.gif ,acum e devreme inca si plus de asta superstitiile mamei mele ma tin in loc,hainute si eu am primit ,dar le-am primit inainte sa aflu ca am baietel si toate erau de fetite doh.gif ,dar i le-am dat cumnatei mele.De baietei nu am primit nimic,dar nu conteaza ca ii cumpara mama lui. tongue.gif
Katrin
QUOTE(rody_ms @ Jul 24 2009, 02:06 PM) *
eu una ma gandeam sa le las pt noiembrie-decembrie, pana atunci ba intr-un magazin ba in altul, ochesc ce si unde studiez, le admir si deocamandata majoritatea hainitelor sunt de vara, asa ca asteptam trecerea la sezonul rece. Patut si carucior tot atunci. daca stau sa ma gandesc bine carucior am wink.gif nepotelul meu are trei, asa ca pe unul il primim cadou


da, asa e rody, acum sint hainute de vara, dar noua ne trebuie de iarna smile.gif , cred ca in viata mea nu am asteptat atat de mult iarna ca acum yes.gif
larysa_25
QUOTE(ramona_z @ Jul 24 2009, 12:03 PM) *
fetelor, ce parere aveti despre cumparaturile pentru bebe in timpul sarcinii, nu spun de hainute, sticlute, suzete ( ca banuiesc ca nici voi nu ati avut puterea sa treceti pe langa astea fara sa cumparati macar ceva ) . Ma refer la cumparaturile mari, patut, carucior. Cand planuiti sa le cumparati?


noi planuima sa incepem de luna viitoare: incepem cu zugravitul camerei, apoi vonām cumpara mobila si spre sfarsit hainutele. Deabia astept sa fie totul gata super.gif Promit sa postez poze cand terminam wink.gif
larysa_25
QUOTE(mar59ro @ Jul 24 2009, 11:44 AM) *
lary mananca o bucatica mica de ciocolata si bea o gura de apa min rece si apoi intinde-te ptr cateva min
ar trebui sa rasp...eu asa fac


merci e bine de stiut dar sa zic ca ma simtit ceva aseara unsure.gif mai incet ca de obicei dar vreu sa cred ca era bebe pray.gif
rody_ms
QUOTE(larysa_25 @ Jul 25 2009, 10:09 AM) *
merci e bine de stiut dar sa zic ca ma simtit ceva aseara unsure.gif mai incet ca de obicei dar vreu sa cred ca era bebe pray.gif


Stai linistita Larysa, cu siguranta era bebe.Inca e mic si are loc de zbenguiala destul in burtica si fara sa il simti. Peste cateva saptamani o sa il vezi cum se misca. Nici eu nu mi-am simtit bebitza o zii intraga, dar ieri seara a inceput dansul nanner.gif
rody_ms
Lista mamici decembre 2009

laura07
Katrin - 18 dec
clauditza
Mami Irina
pisicul
irina m
liana
dumy 82
laurette
roxanna
larysa 25 – 25 dec
looloo – 31 dec
loryfel - 24 dec

aurassha
liaana
radu simona – 25 dec
bety dumy - 9 dec
ramona z - 5 dec

alex2009
tutulica – 14 dec - baiat
Mela74
little bebe
Inutza – 12 dec
Mar59ro - 7 dec - fetita
Soricica84 – 14 dec
Ioana31 – 15 dec
Adaadriana – 1 dec

Raly – 30 dec - fetita
Rody_ms – 1 ian - fetita
NikoletaB
QUOTE(tutulica @ Jul 22 2009, 02:33 PM) *
Am inteles ca numai de la 24 de saptamani trebuie sa-l simti in fiecare zi pana atunci nu este grav daca il simti miscandu-se mai putin Eu aseara nu am putut sa dorm atata m-am agitat in pat ca l-am enervat si a inceput sa faca scandal cred ca nu l-am simtit niciodata sa miste un timp asa de indelungat.Ieri am fost la maternitate mi-a luat dr-ul niste culturi din col iar de atunci am niste dureri mari de spate si in partea de jos.Am luat no spa dar tot degeaba.Azi am dus acele monstre la clinica si am facut si torch-ul mau costat 4.400,000 lei iar maine mai am titlu de anticorpi ptr ca avem inconpatibilitate la grupele de sange si luni fibronectina fetala care m-i s-a spus ca costa 870000lei.Luni trebuie sa merg la dr-ul de familie sa m-i le dea conpensate pe cele normale ptr ca ginecologul meu a insistat sa le fac din nou.M-am saturat de analize cred ca o sa dam faliment.Apropo am gasit in revista mami un articol despre constipatia la sugari si femei insarcinate.Se spune ca atat gravidele cat si sugari sufera de o constipatie falsa ,fara cauza patologica si nu se recomanda tratamentul medicamentos.In schimb face reclama la un produs care se gaseste in farmacii se numeste Humana Milchzucker -lactoza 100% naturala si se recomanda la gravide 4linguri pe zi administrat o singura data pe zi in ceai sau intr-un pahar cu lapte.Cred ca este un fel de lapte praf sau ceva asemanator ptr ca la bebelusi se administreaza in biberon.Este natural si spun ei ca intr-o saptamana regleaza tranzitul intestinal.

Fetelor, un mic sfat pentru constipatie, eu mancam in sarcina kiwi...si imediat cum mancam uitam de constipatie, imi aduc aminte ca pe mine pe la vreo 3 luni m`a apucat constipatia rau de tot...si am mancat kiwi si ananas si gata...Mancati acum kiwi, capsuni...ca dupa ce nasteti..adio fructele astea si o perioada adio orice fruct nefiert...
Asta va spun ca eu sufar...si am suferit dupa ce am nascut..pentru ca eu sunt un mare fan fructe...
Iar cat despre produsul de la Huaman, nu vreau sa fac anti`reclama, eu folosesc de la Humana, multe produse dar ca sa cumparati produsul pentru constipatie sunt bani aruncati aiurea...n`o sa va ajute la nici o constipatie...
Eu acum cu Bubu trec prin perioada de constipatie ...si am incercat tot felul de produse... asa ca eu va sfatuiesc mancati fructe...si o sa fie mult mai bine!!!
Va pup ! Sarcina usoara!!
ramona_z
QUOTE(NikoletaB @ Jul 25 2009, 04:41 PM) *
Fetelor, un mic sfat pentru constipatie, eu mancam in sarcina kiwi...si imediat cum mancam uitam de constipatie, imi aduc aminte ca pe mine pe la vreo 3 luni m`a apucat constipatia rau de tot...si am mancat kiwi si ananas si gata...Mancati acum kiwi, capsuni...ca dupa ce nasteti..adio fructele astea si o perioada adio orice fruct nefiert...
Asta va spun ca eu sufar...si am suferit dupa ce am nascut..pentru ca eu sunt un mare fan fructe...
Iar cat despre produsul de la Huaman, nu vreau sa fac anti`reclama, eu folosesc de la Humana, multe produse dar ca sa cumparati produsul pentru constipatie sunt bani aruncati aiurea...n`o sa va ajute la nici o constipatie...
Eu acum cu Bubu trec prin perioada de constipatie ...si am incercat tot felul de produse... asa ca eu va sfatuiesc mancati fructe...si o sa fie mult mai bine!!!
Va pup ! Sarcina usoara!!


Poti sa incerci pentru constipatie la bebe zeama de morcov crud ( a dat rezultate foarte bune la baietelul meu cand era bebe ). Acuma depinde cat timp are, daca are sub 3 luni mai bine intrebi dr. inainte de a-i da
NikoletaB
QUOTE(ramona_z @ Jul 25 2009, 04:56 PM) *
Poti sa incerci pentru constipatie la bebe zeama de morcov crud ( a dat rezultate foarte bune la baietelul meu cand era bebe ). Acuma depinde cat timp are, daca are sub 3 luni mai bine intrebi dr. inainte de a-i da

Bubu are o luna si 3 sapt...merci de sfat am sa intreb medicul...
looloo
in legatura cu haniutele si alte lucruri ptr bebe... ah ce as mai cumpara si eu! ma mananca si mainile, si ochii si buzunarul. dar am teama aceea tampita data de superstitii: daca iau de acum, ceva rau se va intampla. eu voi primi de la o verisoara de 2 anisori si patut, si carucior, si daca va fi fetita, si hainute. dar am avertizat-o pe matusa mea sa mi le dea cand o veni timpul sa nasc, cu cateva saptamani inainte, din cauza aceleiasi superstitii. stiti, dupa cat tratatment am facut, m-am rugat si am asteptat, prefer sa merg pe ideea "sufla si-n iaurt sa nu te frigi cu ciorba", cu toate ca imi dau seama ca sunt niste superstitii, si, asa cum ati zis si voi, doar Dumnezeu poate sa ne ajute, si doar el stie ce va fi. dar nu ma pot abtine tongue.gif
si cum rezistati la caldurile astea? eu am luat un pulverizator din ala de la geamuri, l-am spalat bine, l-am umplut cu apa si cand simt ca nu mai pot, dau cu un pic de apa pe tot corpul. sa stiti ca are ceva efect. e inviorator.
va pup, si week-end placut in continuare.
larysa_25
neata feltelor, eu nu mai pot sa dorm crybaby.gif de cateva zile ma tot trezesc pe la 5:30 si nu inteleg de ce ca ma culc devreme; ce e drept ma trezesc odihnita .........mai pateste cineva asa sad.gif inainte de sarcina daca ma lasai dormeam pana la 14:00 biggrin.gif

rody daca tot actualizezi tu lista poti trece si la mine baietel super.gif
larysa_25
QUOTE(NikoletaB @ Jul 25 2009, 04:41 PM) *
Fetelor, un mic sfat pentru constipatie, eu mancam in sarcina kiwi...si imediat cum mancam uitam de constipatie, imi aduc aminte ca pe mine pe la vreo 3 luni m`a apucat constipatia rau de tot...si am mancat kiwi si ananas si gata...Mancati acum kiwi, capsuni...ca dupa ce nasteti..adio fructele astea si o perioada adio orice fruct nefiert...
Asta va spun ca eu sufar...si am suferit dupa ce am nascut..pentru ca eu sunt un mare fan fructe...
Iar cat despre produsul de la Huaman, nu vreau sa fac anti`reclama, eu folosesc de la Humana, multe produse dar ca sa cumparati produsul pentru constipatie sunt bani aruncati aiurea...n`o sa va ajute la nici o constipatie...
Eu acum cu Bubu trec prin perioada de constipatie ...si am incercat tot felul de produse... asa ca eu va sfatuiesc mancati fructe...si o sa fie mult mai bine!!!
Va pup ! Sarcina usoara!!


eu cand am fost constipata am baut un iaurt si am mancat o felie de pepene in 20 min se rezolvase toata problema laugh.gif
bety_dumy
QUOTE(larysa_25 @ Jul 26 2009, 07:49 AM) *
neata feltelor, eu nu mai pot sa dorm crybaby.gif de cateva zile ma tot trezesc pe la 5:30 si nu inteleg de ce ca ma culc devreme; ce e drept ma trezesc odihnita .........mai pateste cineva asa sad.gif inainte de sarcina daca ma lasai dormeam pana la 14:00 biggrin.gif

rody daca tot actualizezi tu lista poti trece si la mine baietel super.gif

si eu patesc asa.........rar dorm mai mult
larysa_25
fetelor unde sunteti unsure.gif ati plecat toate sad.gif
Katrin
QUOTE(larysa_25 @ Jul 26 2009, 07:49 AM) *
neata feltelor, eu nu mai pot sa dorm crybaby.gif de cateva zile ma tot trezesc pe la 5:30 si nu inteleg de ce ca ma culc devreme; ce e drept ma trezesc odihnita .........mai pateste cineva asa sad.gif inainte de sarcina daca ma lasai dormeam pana la 14:00 biggrin.gif

rody daca tot actualizezi tu lista poti trece si la mine baietel super.gif


si la mine treceti fetita super.gif
loryfel
La mine baietel bananab.gif
looloo
la mine: necunoscut liwlol.gif (inca)
raly
QUOTE(larysa_25 @ Jul 26 2009, 07:49 AM) *
neata feltelor, eu nu mai pot sa dorm crybaby.gif de cateva zile ma tot trezesc pe la 5:30 si nu inteleg de ce ca ma culc devreme; ce e drept ma trezesc odihnita .........mai pateste cineva asa sad.gif inainte de sarcina daca ma lasai dormeam pana la 14:00 biggrin.gif

rody daca tot actualizezi tu lista poti trece si la mine baietel super.gif

eu dorm maxim 4 ore pe noapte, asta cam in ultima luna. dar saptamana asta ma duc la medic si o sa o intreb dc e ok! Din e am citit pe net, e normal in perioada asta de sarcina, deci nu-ti face probleme!
bety_dumy
si la mine tot necunoscut...........deocamdata floare2.gif
rody_ms

Lista mamici decembrie 2009

laura07
Katrin - 18 dec - fetita
clauditza
Mami Irina
pisicul
irina m
liana
dumy 82
laurette
roxanna
larysa 25 – 25 dec - baietel
looloo – 31 dec
loryfel - 24 dec - baietel
aurassha
liaana
radu simona – 25 dec
bety dumy - 9 dec
ramona z - 5 dec

alex2009
tutulica – 14 dec - baietel
Mela74
little bebe
Inutza – 12 dec
Mar59ro - 7 dec - fetita
Soricica84 – 14 dec
Ioana31 – 15 dec
Adaadriana – 1 dec

Raly – 30 dec - fetita
Rody_ms – 1 ian - fetita

[/quote]
mar59ro
buna fetelor va doresc la toate o saptamana usoara fara crampe,arsuri,contractii,insomnii ...etc
eu mi-am inceput sapt f bine,in sfarsit a vrut bebica sa miste si cand tinea tati mana pe burtica jucaus.gif jucaus.gif ca era tare dezamagit ca de cate ori punea mana nu mai facea nimic...
a si inca o veste i-am ales numele sper sa va placa MIRIAM AYLIN!!!asta in cazul in care nu ne razgandim in urm 4 luni...
pup
gravida.gif 20 sapt
Katrin
QUOTE(mar59ro @ Jul 27 2009, 12:11 PM) *
buna fetelor va doresc la toate o saptamana usoara fara crampe,arsuri,contractii,insomnii ...etc
eu mi-am inceput sapt f bine,in sfarsit a vrut bebica sa miste si cand tinea tati mana pe burtica jucaus.gif jucaus.gif ca era tare dezamagit ca de cate ori punea mana nu mai facea nimic...
a si inca o veste i-am ales numele sper sa va placa MIRIAM AYLIN!!!asta in cazul in care nu ne razgandim in urm 4 luni...
pup
gravida.gif 20 sapt


Buna Mamici / Burtici ! smile.gif
Mie imi place numele smile.gif, frumos.
Si la mine papadiuta din burtica danseaza de zor, astazi pe la ora 5.30 cerceta ceva pe acolo biggrin.gif , dupa care cred ca iar s-a dus la culcare si doarme pana acum biggrin.gif biggrin.gif
looloo
fetelor, am si eu o intrebare. aveti probleme cu lipsa de vitalitate? sau la mine e pur si simplu lene? nu stiu, dar parca as sta numai in pat s alancezesc, si cand ma ridic, m-as duce la plimbare la aer liber. si cam atat as face. nu stiu cum de nu ma da sotul afara, ca rar ma apuca si pe mine sa fac ceva treaba. imi vine sa imi dau palme singura, mai ales ca am o grmada de treaba, e adevarat, mai mult la calculator. si nici macar asta nu fac, ca doar altceva decat sa stau la calc si sa scriu, altceva nu as avea de facut. nu stiti niste chestii revitalizante, nu stiu, ceva sa ma trezeasca un pic din lancezeala?
crybaby.gif
OAna22
Buna,viitoarelor mamici si burticilor!Sunt si eu o viitoare mamik cu un baietel in burtik....!!Suntem super incantati!!Bebe bleu;) se va naste intre Craciun si Revelion..deci eu sunt o viitoare mamik intre dec si ian...dr zice ca cel arziu pe 1 ian2010...si cel mai devreme de Craciun!Oricand va veni bebe ...sarbatorile de iarna sunt dedicate lui;) L-am vazut a echo4 D ..facea o gramada de giumbuslucuri...VA doresc bebei frumosi,sanatosi si nasteri usoare!!Va pupam!:*:*
Katrin
QUOTE(OAna22 @ Jul 27 2009, 04:36 PM) *
Buna,viitoarelor mamici si burticilor!Sunt si eu o viitoare mamik cu un baietel in burtik....!!Suntem super incantati!!Bebe bleu;) se va naste intre Craciun si Revelion..deci eu sunt o viitoare mamik intre dec si ian...dr zice ca cel arziu pe 1 ian2010...si cel mai devreme de Craciun!Oricand va veni bebe ...sarbatorile de iarna sunt dedicate lui;) L-am vazut a echo4 D ..facea o gramada de giumbuslucuri...VA doresc bebei frumosi,sanatosi si nasteri usoare!!Va pupam!:*:*


Felicitari !!! Sa creasca mare si sanatos voinicelul vostru ! Speram ca sarbatorile din iarna asta sa fie cele mai fericite p-u noi, cei care sintem in asteptare .... caci tareee le mai asteptam ... smile.gif
OAna22
Multumim Katrin!!Ce sex are bebele vostru?Sotul meu isi dorea tare mult o fetitza...Acum incepe sa se obisnuiasca cu faptul ca e baietel si deja avem dispute legate de numele puiutzului nostru! [/url]
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.