Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
dodo80
un filmulet de azi, dupa sosirea de la medic:

https://picasaweb.google.com/10733018242730...450608480055842

surioara deja dormea..
dodo80
Carmen,

Mirunica se simte mai bine? mai tuseste asa mult? pupici!!! oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(nicoll @ Jan 3 2012, 05:53 PM) *
Simi, va tinem pumnii, sa va reveniti repede, sa nu mai fie necesara internarea.Sanatate multa lui Serban!



QUOTE(andreea_g @ Jan 3 2012, 06:03 PM) *
buna fetele !
[
noi suntem bine acum ,a revenit la programul de se culca seara la 22 si se trezeste a-2-a zi la 11,dar se mai misca in somn noaptea de ii dau sa pape
de revelion--a fost cel mai urat din viata mea--ma cam certasem cu sotul,s-a culcat,bebe dormea,asa ca am stat singura in fata calculatorului fara sa simt ca a trecut anul 2011,nici pe strada nu a fost nici macar o artificie...va imaginati ce revelion am avut....stateam si ma uitam la sticla de sampanie ca nu aveam cu cine sa ciocnesc si eu,asa ca a ramas nedesfacuta pana a-2-a zi cand ne am impacat....

as vrea si eu sa incep cu diversificarea,sa ii dau macar suculete..dar nu stiu ce si cum sad.gif iar cu saculetii si aici sunt si eu vreau sa ii iau dar nu stiu de la cat pot sa ii dau portocala.la cate luni?! sa nu ii fac rau,sa nu il doara burtica...

v am pupat



multumim fetele, sa speram ca nu va fi nevoie de spitalizare......i-am dat acum prima doza de antibiotic,,....acum astept.... pray.gif

andreea....imi pare rau sa aud ca v-ati certat....important e ca v-ati impacat si sper ca ati rezolvat problema
ilona_darius
buna fetelor....am revenit si eu din concediul prelungit....si din pacate e cam trist ce am gasit pe aici...sanatate multa va doresc si insanatosire rapida si de durata..pupacesc toti bebeii si le ofer toata sanatatea mea

Am avut si noi o seara de mucusori multi multi..siroaie la nasucul lui, dar a doua zi era ca nou....eu nu am folosit niciodata batista bebelusului..pt mine e prea dura...nu suport sa o pun lui darius....ca metoda alternativa, ii pun ser si dupa un minut 2 il pun pe burtica si ii ies toti mucusorii

Alondra sunteti foarte frumoase in poza de la revelion

Adina si Rares e barbat mare in poze....ultima oara ziceai ca se duce spre 8 kg??? 7600 parca?? scz..e mai greu cu memoria la mine:)

Simina multa sanatate lui Serban..si pupici multi multi de la noi, plini cu sanatate

Dodo nici nu stiu ce sa mai zic...nu imi gasesc cuvintele pt situatia in care te afli cu micutii....putere multa, insanatosire rapida lyui Sasha, si Marei pupici multi ca e o scumpica cu nu va mai tipati...abia astept sa zica si darius liwlol.gif ca la noi e ca la nebuni ..de fapt a fost tot in perioada craciunului...cred ca in perioada asta sta mai mult pe acasa si pana ma obisnuiesc eu cu el in aceasta postura ne ciondanim biggrin.gif...in rest_ dupa ce m'am mai obisnuit eu cu sotul mai mult prin casa), am fost in concediu aproape total..el a gatit pt revelion, zilele astea a sgtat numai el cu darius...noaptea eram eu de tura...am reusit sa ,ma odihnesc si eu cat de cat...

In rest fetele..nu mai stiu ce sa mai zic..tre sa ma mai uit in urma ca am avut multe pg de recuperat


Andreea La multi ani iti zic si tie ca nu am apucat sa zic aici...pupam flacaul..si legat de rev..nu fi suparata....rev viitor te distrezi dublu smile.gif

Pffff aveam atatea de zis..dar asa e cand hibernezi prea mult si pierzi firul..

Carmen pe tine nu te-am uitat...pupici mirunei...curand se face 11 ianuarie si vin pozele..abia le astept biggrin.gif

Dodo, Simina, Carmen, sanatate multa puilor din nou...sper sa treaca cat mai repede si sa ii mai ocoleasca o perioada mai lunga.


revin mai tarziu


aaaa maine plec acasa la parinti pt o perioada ca au nevoie de un mic ajutor de la mine....net nu au, cu semnalul mai prost ca sunt la periferie...oricum ne mai auzim pana maine...


simina_ana
QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 06:39 PM) *
incredibil.. sad.gif imi pare rau sau aud.. vezi.. ce chestie.. probabil in alte circumstante s-ar fi crezut ca e vb de o simpla raceala si la o examinare ulterioara a medicului este bronsiolita.. sau inceput de pneumo.. dar cum se manifesta.. adica tuseste urar.. respira greu.. daca aveti si Ventolin.. pare ff ok aparatul acela.. eu de fiecare data am folosit Bioptronul si poate si de asta ii trecea foarte repede.. lui Sasha nu i l-am putut pune pt ca aveam scandal cu Mara care considera ca e numai al ei.. sad.gif notworthy.gif
da, ar tb sa se observe efectul dupa cateva doze.. nu inteleg de ce vomita.. micutul de el sad.gif
eu nu am putut iesi sa i iau reteta...astept sa ajunga sotul si apoi vedem ce si cum.. dar neaparat tb sa incep din seara asta, pt linistea mea a lui, in special..
sanatate va dorim!! oFloare1.gif pupa-l pe Serbanel!



are tuse productiva, de asta vomita ca se ineaca pt ca nu stie sa scuipe...cel putin inante de fiecare tura tusea bine si apoi se auzea un ragait prelung si o data cu el iesea si jetul.......face febra 38-38,5, nasucul e infundat si cand respira se aude un suierat.... nervi.gif nervi.gif
alexxalili
QUOTE(simina_ana @ Jan 3 2012, 12:40 PM) *
Salutare dragele.....intru pe fuga sa va spun si eu LA MULTI ANI pt 2012...sa fie un an mai bun si mai prosper pentru toata lumea.....si mai ales sanatate ca e cea mai importanta....

AM citit pe fuga si am vazut ca multi puiuti sunt bolnaviori ( le urez insanatosire grabnica si putere la mamici sa aiba grija de ei ).....ne inscriem si noi la categoria aceasta....de 3 zile si 3 nopti stau numai in brate cu Serban ca altfel se inneaca cu secretiile din gat. Noaptea stau cu el pe scaun ca sa nu adorm si eu si sa-l pazesc sa nu se innece .....sunt varza dar ce mai conteaza...el sa fie bine....azi noapte am plans intr-una...macar m-am mai eliberat si eu ca altfel imi vine sa urlu.....Acum a venit si pediatrul la noi....nu-si da seama daca e bronsiolita sau inceput de pneumonie....cert e ca am primit antibiotic si o lista lunga de medicamente....
SPer sa nu faca si Iancu ceva ca as innebuni sa fie amandoi bolnavi rau....
am fugit sa-i fac aerosoli la pitic ca a adormit ....revin cand pot...


si voi.....? cred ca e groaznic. va doresc multa sanatate iar tie mami ,multa putere sa poti avea grija de el. te strang o data in brate , tare-tare, asa cum ti-am tot promis.

QUOTE(adinuta @ Jan 3 2012, 12:41 PM) *
Eu tot poza aia deformata o vad la avatar, nu stiu de ce!

eu aveam impresia ca sunt dusa cu pluta. de cand ai schimbat poza mie imi aparea clara, frumoasa, totul ca la carte. dar cum tu ziceai in continuare ca e diforma m-am gandit ca nu vorbim despre acelasi lucru.

QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 05:44 PM) *
Lili si fetele ai caror bebelusi au fornaitul acela..
am intrebat azi medicul de la cam de garda si mi-a zis ca e ceva normal in primele luni pana se obisnuiesc ei cu agentii externi carora tb sa le faca fata..


dodo, in curand o sa ma obisnuiesc cu haraitul asta. si au am primit acelasi raspund peste tot pe unde am intrebat. asta e, bine ca nu e cava rau...

QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 07:07 PM) *
un filmulet de azi, dupa sosirea de la medic:

https://picasaweb.google.com/10733018242730...450608480055842

surioara deja dormea..



doamne cat de scump e. sa o vezi pe Sasha mea ce conversatie facea cu el , chiraia si dadea din picioruse. va dores si voua multa sanatate. cred ca iti este foarte greu cu amandoi, cu mutatul, etc.va pup.


pupici si multa sanatatte si pentru Miruna ,MayEvy si Eliza.
Alondra
Buna seara mamici!
Imi pare rau sa citesc despre atatia bebei bolnaviori..ce trist ca am pasit in noul an asa.. oFloare1.gif
Dodo, sanatate , sa aflati care e problema cu kk al lui Sasha, sa tratati repede si sa scapati de problema !
Simina, sanatate, sa va faceti repede bine! Cred ca esti chiauna de somn ... oFloare1.gif

Cu diversificarea..da..poate ca pe de o parte ne grabim sa mai dam si altceva la bebei, s-or fi saturat si ei numai de laptic, pe de alta parte, cred ca stam bine asa cum stam acum, pe urma cand vine diversificarea vorba lui Nicoll, o sa stam mult pe la bucatarie ..doh.gif

Mamici , voi le mai dati ceva de colici la bebei?Sau ati intrerupt..banuiesc.. oFloare1.gif
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Jan 3 2012, 05:30 PM) *
am revenit si eu...serban nu sta sub nici o forma la aerosoli asa ca mi-a imprumutat pediatrul o chestie pentru pufuri sa-i fac si mi-a schimbat tratamentul....mi-a zis ca daca pana sambata nu-i trece ne interneaza .....tampesc de cap.....
am o durere de cap de nu pot sa-mi tin ochii deschisi....as fi vrut sa dorm cu Serban putin dar nu a vrut Iancu sa doarma....imi vine pur si simpu sa urlu de oboseala....

DOdo....am vazut ca tu esti cu homeopatele....da-i lui Sasha Veratrum album 2 granule dupa fiecare scaun si poate isi mai revine....

Carmen...vreau si eu schema aia cu puseurile de crestere.....poti s o postezi aici, te rog?

Revin ca trebuie sa fac si ceva de papa ....

sanatate multa, sper sa nu ajungeti in spital!!!!


QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 05:33 PM) *
destul pe scurt, daca pot, Sasha de ceva vreme avea scaune cu mucus si sange sau una din ele.. acum o luna jum a avut o saptamana in care scaunele erau verzi cu mucus, destul de dese, si-a revenit un timp cu ce v-am zis, insa de 2-3 ori pe sapt eu vedeam striuri de sange la el in scutec.. am pus pe seama leziunilor locale, i-am mai dat de 2 ori cinnabaris.. insa aseara ff tarziu a avut un scaun cu un mucus roz spre alb, parca era o parte din intestin sad.gif si sange.. am innebunit.. abia am asteptat dimineata; medicul lui mi-a zis sa merg cu scutecul de aseara la gastro-enterolog.. eu am luat si un scutec proaspat.. sotul mi-a zis sa asteptam un alt scaun cu sange dry.gif sleep.gif ohmy.gif am ras in sinea mea, am sunat la spital Gomoiu, am imbracat copiii, am luat un taxi si am ajuns in 2-3 minute.. la camera de garda nu stiau exact ce sa scrie, au pus diagnostic BDA dizenteriforma - DESI el nu a avut NICIODATA FEBRA, varsaturi, etc etc.. si ne-au trimis la Boli INfectioase Victor Babes; iar taxi, iar cam de garda si am dat de o doctora fff draguta; a durat cam o ora, Sasha se trezise, radea, gangurea, se intorcea de pe spate pe burtica..Mara se juca cu el, el radea la Mara..exact ca acasa; mi-a zis ca nu ne interneaza pt ca el e in forma maxima, mi-au pus zeci de intrebari pt ca nu stiau ce diagnostic sa i puna; au luat proba din scutec, a scris istoria scutecelor lui in ultimele luni.. mi-a dat: Hidrasec, Debridat, Gentamicina si Protectis.. le iau diseara ca nu am avut bani de ajuns.. diagnostic: enterocolita acuta, virala si bacterilogica (rotavirus si e.coli) insa asteptam rezultatul copropazaritologic de vineri..

in camera de garda una i-a facut Marei observatie ca scoate limba si ca nu0i frumos desi la ea e ceva psihologic.. cand nu cunoaste persoana, asa face.. deocamdata nu o pot face sa renunte pt ca i-am zis de multe ori, i-am explicat dar e involuntar..
pe strada se lua dupa catei si ii certa (de ce te duci, vino-coace!! - catelul mergea pe zebra).. apoi a intrat intr-o cabina telefonica, s-a sprijinit cu mainile de unul din geamuri CARE NU AVEA GEAM si ca in fimele cu destepti, s-a prabusit!! doh.gif doh.gif , a plans ff mult, mergea si plangea, ii era foame, somn.. am luat appi un troleu si in statie la noi nu a vrut sa coboare, asa ca am mers o statie in plus si la intoarcere una pe jos.. circ biggrin.gif .. am vrut sa i iau o pizza si cand am deschis restaurantul, era in demolare biggrin.gif doh.gif

a dormit doar o ora..

mi-a mai zis medicul de la Babes ca daca se inrautateste, imi va da trimitere la pediatrie; mi-a dat trimitere si la chirurg, sa nu cumva sa aiba leziuni locale (fisuri anale)...
e cu semnul intrebarii pt ca nu stiu de la ce are asemenea scaune.. sad.gif .. asteptam..

nu am cuvinte! sanatate, pui mic, Mara, sa fii puternica sa nu iei si tu ceva, iar mami, tie multa forta, rabdare, nervi de otel!!!! va imbratisez.

QUOTE(nicoll @ Jan 3 2012, 05:43 PM) *
Ana, si mie mi-a zis dr ca teoretic ar tb sa incep diversificarea la 6 luni, dar daca astept pana atunci sar putea sa-mi refuze mancarea, asa ca putem incepe sa le dam cate ceva. Totusi diferenta dintre noi este ca Alex mananca doar san.
Eu azi i-am facut pt prima data supica, i-am pus 30 ml in biberon dar el se juca cu tetina, o plimba pe la maselute, isi masa gingiutele cu ea, nici pomeneala sa suga supica. Asa ca am fost nevoita sa ii dau supa cu lingurita.
Eu cred ca puiul meu a uitat cum sa suga la biberon. Si calciul gluconic tot cu lingurita il dau.

Oricum pana sa ajunga bebeii nostri sa manance o masa intreaga, mai avem de asteptat!!!!!!!

eu numai cu lingurita ii voi da fructele si supica, niciodata in biberon, sa se invete cu lingurita.

QUOTE(andreea_g @ Jan 3 2012, 06:03 PM) *
buna fetele !

noi suntem bine acum ,a revenit la programul de se culca seara la 22 si se trezeste a-2-a zi la 11,dar se mai misca in somn noaptea de ii dau sa pape
de revelion--a fost cel mai urat din viata mea--ma cam certasem cu sotul,s-a culcat,bebe dormea,asa ca am stat singura in fata calculatorului fara sa simt ca a trecut anul 2011,nici pe strada nu a fost nici macar o artificie...va imaginati ce revelion am avut....stateam si ma uitam la sticla de sampanie ca nu aveam cu cine sa ciocnesc si eu,asa ca a ramas nedesfacuta pana a-2-a zi cand ne am impacat....

as vrea si eu sa incep cu diversificarea,sa ii dau macar suculete..dar nu stiu ce si cum sad.gif iar cu saculetii si aici sunt si eu vreau sa ii iau dar nu stiu de la cat pot sa ii dau portocala.la cate luni?! sa nu ii fac rau,sa nu il doara burtica...

v am pupat

portocala dupa 6 luni, e acida, dura pt ei.
imi pare rau pt noaptea de Rev. bine ca v-ati impacat. trec toate in final.




QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 07:07 PM) *
un filmulet de azi, dupa sosirea de la medic:

https://picasaweb.google.com/10733018242730...450608480055842

surioara deja dormea..

e supeeeeeeeeerb! dar Mara poate dormi cu el in camera, nu il aude sa se trezeasca?


adinuta
QUOTE(ilona_darius @ Jan 3 2012, 07:42 PM) *
Adina si Rares e barbat mare in poze....ultima oara ziceai ca se duce spre 8 kg??? 7600 parca?? scz..e mai greu cu memoria la mine:)



revin mai tarziu
aaaa maine plec acasa la parinti pt o perioada ca au nevoie de un mic ajutor de la mine....net nu au, cu semnalul mai prost ca sunt la periferie...oricum ne mai auzim pana maine...

da, 7600, pe acolo. bine ai revenit, dar vad ca iar pleci:)) va pupam si asteptam sa reveniti.

QUOTE(Alondra @ Jan 3 2012, 09:18 PM) *
Buna seara mamici!


Mamici , voi le mai dati ceva de colici la bebei?Sau ati intrerupt..banuiesc.. oFloare1.gif

da, eu ii mai dau Espumisan, dar tot urla si tot scoate gaze, nu mai stiu ce sa fac...
angel
la multi ani fetelor si de la mine un an nou cat mai bun va doresc alaturi de familie!!!!!
eu aici intru mai rar ii e mai usor p Fb biggrin.gif recunosc plus ca mi se conecteaza greu la forum.Acum incerc si eu sa va citesc cat de cat
angel
Noi maine facem 6luni de papat papam doar fructele cu branzica si piure de cartof cu galbenus si unt altcva nu prea ne place:( dar asta e ma bucur ca le papa si p astea.
dodo80
QUOTE(alexxalili @ Jan 3 2012, 09:07 PM) *
si voi.....? cred ca e groaznic. va doresc multa sanatate iar tie mami ,multa putere sa poti avea grija de el. te strang o data in brate , tare-tare, asa cum ti-am tot promis.
eu aveam impresia ca sunt dusa cu pluta. de cand ai schimbat poza mie imi aparea clara, frumoasa, totul ca la carte. dar cum tu ziceai in continuare ca e diforma m-am gandit ca nu vorbim despre acelasi lucru.
dodo, in curand o sa ma obisnuiesc cu haraitul asta. si au am primit acelasi raspund peste tot pe unde am intrebat. asta e, bine ca nu e cava rau...
doamne cat de scump e. sa o vezi pe Sasha mea ce conversatie facea cu el , chiraia si dadea din picioruse. va dores si voua multa sanatate. cred ca iti este foarte greu cu amandoi, cu mutatul, etc.va pup.

pupici si multa sanatatte si pentru Miruna ,MayEvy si Eliza.

buna Lili!!
multumim frumos!da, asa e..bine ca nu e ceva nasol, ca asta mai lipsea biggrin.gif.. si-asa numai fornaitul asta inofensiv mi-a dat luni de neliniste.. acum sper sa i treaca, desi eu sunt sigura ca nu toti bebelusii au, Mara nu a avut, dar primele 6 luni jumate le-am petrecut in Zimn..
ai filmulet cu Sasha a ta..? aaaa, v-ati uitat impreuna la Sashica al meu??? Doamne... ce dragut!! biggrin.gif biggrin.gif .. nu intelesesem!! biggrin.gif .. multumim!! ei, se intelegeau pe limba lor..draga de ea! trandafir.gif

QUOTE(Alondra @ Jan 3 2012, 09:18 PM) *
Buna seara mamici!
Imi pare rau sa citesc despre atatia bebei bolnaviori..ce trist ca am pasit in noul an asa.. oFloare1.gif
Dodo, sanatate , sa aflati care e problema cu kk al lui Sasha, sa tratati repede si sa scapati de problema !
Simina, sanatate, sa va faceti repede bine! Cred ca esti chiauna de somn ... oFloare1.gif

Cu diversificarea..da..poate ca pe de o parte ne grabim sa mai dam si altceva la bebei, s-or fi saturat si ei numai de laptic, pe de alta parte, cred ca stam bine asa cum stam acum, pe urma cand vine diversificarea vorba lui Nicoll, o sa stam mult pe la bucatarie ..doh.gif

Mamici , voi le mai dati ceva de colici la bebei?Sau ati intrerupt..banuiesc.. oFloare1.gif

multumim cu drag, Ramo!!
eu i as da iar Bonnisan desi nu cred ca ar fi cazul, mai ales ca acum are probleme de burtica, stomac sau cum s-or numi...
da, o sa stam la bucatarie mult.. pe mine ma streseaza gandul ca nu stiu cum voi iesi cu ei in parc.. va tb sa am 2 sufertase cu mancare pt amandoi.. ca probabil si ea va cere ce mananca el.. doamne, o iau de la capat si cu Mara??? notworthy.gif
pupam! oFloare1.gif


QUOTE(adinuta @ Jan 3 2012, 10:17 PM) *
sanatate multa, sper sa nu ajungeti in spital!!!!
nu am cuvinte! sanatate, pui mic, Mara, sa fii puternica sa nu iei si tu ceva, iar mami, tie multa forta, rabdare, nervi de otel!!!! va imbratisez.
eu numai cu lingurita ii voi da fructele si supica, niciodata in biberon, sa se invete cu lingurita.
portocala dupa 6 luni, e acida, dura pt ei.
imi pare rau pt noaptea de Rev. bine ca v-ati impacat. trec toate in final.
e supeeeeeeeeerb! dar Mara poate dormi cu el in camera, nu il aude sa se trezeasca?

multumiiiim, Adinuta!! oFloare1.gif Mara de mica a fost asa... si acum nu aude nimic, nu simte.. daca e in aceeasi camera..de asta nici noaptea nu am probleme cu ea cand se trezeste el..
dar azi nu l-am lasat la ea, l-am schimbat si gata.. nu ma risc.. biggrin.gif biggrin.gif.. am observat, insa, ca daca suntem in sufragerie si el e treaz si chiraie, ea nu doarme mult smile.gif .. cred ca datorita ei am rezistat noi un an in garsoniera. Daca era un copil care la primul zgomot se trezea (cum e Sasha), o incurcam.. dar adevarul e ca am bagat stres la greu pt ca numai cand dormea ea dupa amiaza puteam gati si face curatenie.. ma miscam ca furnica.. domol, fara zgomot.. mi-era frica sa dau si cu mopul.. biggrin.gif ..

QUOTE(angel @ Jan 3 2012, 10:55 PM) *
Noi maine facem 6luni de papat papam doar fructele cu branzica si piure de cartof cu galbenus si unt altcva nu prea ne place:( dar asta e ma bucur ca le papa si p astea.

la multe lunite!! cu anticipatie.. noi abia 5 peste 2 zile biggrin.gif ..
deja i-ai bagat cartofior? nu ii provoaca gaze?.. si unt.. wow.. ce curajosi!! smile.gif bravo!!! trandafir.gif
dodo80
Andreea,
cum il faci, mamico, sa nu se mai trezeasca daca il culci la 22?? al meu s-a culcat la 22.15 si la 22.45 era treaz. acum e in scoica langa mine, se joaca.. probabil se mai culca dupa 12.. sad.gif ..

Ilona,
multumim tare mult!! e ok cu imunitatea Dariusica smile.gif bravo!! sa stii ca am observat ca si la noi merge metoda aia.. dar nici batista nu-i rea, sotul zice ca-i cea mai buna inventie pt bebelusi de pana acum liwlol.gif .. desi era sceptic la inceput..
noi am inceput tratamentul, am umblat pe la 3 farmacii, in final la Sensiblu am aruncat banutii.. imi pare rau ca erau banutii lui pt salteluta de joaca..acum iar tb sa asteptam..

sa aveti o vacanta frumoasa, fara peripetii!! mergeti la Iasi, sa inteleg ?.. nu e nimic rau, nu? sper!! oFloare1.gif

Mara a adormit la 22.30.. a plans ff mult ca a suparat-o taica-sau.. el nu intelege ca atunci cand ea spune NU, pai e NU si asa sunt ei incapand cu 2 ani... de cateva zile nu vrea sa se mai spele pe dinti.. mor de ciuda, dar ce sa i fac.. tb sa caut metode .. sad.gif

o noapte linistita sa aveti! oFloare1.gif
dodo80
Adina,

cum se mai simte mama ta?? stiam ca ultima oara o doborase boala.. dar, sincer, e foarte puternica.. cred ca e mana ta dreapta si adorata Dariei.. ma bucur mult!!! .. oFloare1.gif
ilona_darius
QUOTE(Alondra @ Jan 3 2012, 09:18 PM) *
Buna seara mamici!
Imi pare rau sa citesc despre atatia bebei bolnaviori..ce trist ca am pasit in noul an asa.. oFloare1.gif
Dodo, sanatate , sa aflati care e problema cu kk al lui Sasha, sa tratati repede si sa scapati de problema !
Simina, sanatate, sa va faceti repede bine! Cred ca esti chiauna de somn ... oFloare1.gif

Cu diversificarea..da..poate ca pe de o parte ne grabim sa mai dam si altceva la bebei, s-or fi saturat si ei numai de laptic, pe de alta parte, cred ca stam bine asa cum stam acum, pe urma cand vine diversificarea vorba lui Nicoll, o sa stam mult pe la bucatarie ..doh.gif

Mamici , voi le mai dati ceva de colici la bebei?Sau ati intrerupt..banuiesc.. oFloare1.gif


Alondra eu de colici nu i'am mai dat de multisor si au trecut de la sine....sincer mie imi dadea impresia ca se inrautateau crizele cu fiecare sirop, ceai anticolici si am renuntat sa ii mai dau....la vreo 2 saptamani dupa asta au trecut de la sine..dar nu stiu ce sa zic..daca din cauza asta sau a laptelui asta nou cu lc-pufa


cu diversificarea e bine sa o mai asteptati....eu de cand am inceput cu diversificarea imi cam blestem zilele...cateodata urla pana se raceste....uneori nu-mi primeste daca e mofturos, iritat.....asa usor era cu laptele...mamicile care mai au experienta...se poate pastra la frigider mancarea ..sa zic ca o fac dimineata si ii au la 10, si alta la 14????..mie dr a zis strict pe loc facuta...da ma iau toti nemtii cand vad ca mie inca imi fierb legumele si fomila face scandal
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 07:07 PM) *
un filmulet de azi, dupa sosirea de la medic:

https://picasaweb.google.com/10733018242730...450608480055842

surioara deja dormea..



wub.gif wub.gif wub.gif ❤ ❤ ❤
ilona_darius
QUOTE(adinuta @ Jan 3 2012, 10:20 PM) *
da, 7600, pe acolo. bine ai revenit, dar vad ca iar pleci:)) va pupam si asteptam sa reveniti.
da, eu ii mai dau Espumisan, dar tot urla si tot scoate gaze, nu mai stiu ce sa fac...

daaa..si eu sper sa revin mai repejor....nu prea ma lasa inima sa ma duc acasa la parinti fiindca eu cu mama nu prea ne suportam....ne iubim prima zi si dupa asta pe cat mai mult posibil sa ne ocolim..si asa ma suna cand are nevoie..un necaz...cum e si acum...eu cand va aud pe voi cu mamele voastre raman masca...eu de asa ceva nu am parte...ajutor..nuuuu...imi amintesc cand am venit acasa cu darius din maternitate....am stat cu el nespalat aproape doua saptamani..imi era frica sa ii fac baie..doar il tamponam cu vata si apa si cu servetele umede....m-am rugat de ea mult si bine sa vina sa imi arate...pana la urma i'am facut prima baie singura cu mari emotii si de frica nu mai zic:D....noi mai mult cu tata tragem...el ne'a crescut..mama era ocupata cu comertul liwlol.gif
Carmen Livia
QUOTE(angel @ Jan 3 2012, 10:55 PM) *
Noi maine facem 6luni de papat papam doar fructele cu branzica si piure de cartof cu galbenus si unt altcva nu prea ne place:( dar asta e ma bucur ca le papa si p astea.


La cat mai multe luniteeee tzuc.gif Si ai dreptate! Daca-i plac astea (si le-a acceptat ok), macar stii cu ce mergi la sigur wink.gif Bravo voua! Multi pupici lui Faby tzuc.gif
ilona_darius
QUOTE(angel @ Jan 3 2012, 10:55 PM) *
Noi maine facem 6luni de papat papam doar fructele cu branzica si piure de cartof cu galbenus si unt altcva nu prea ne place:( dar asta e ma bucur ca le papa si p astea.


La multe lunite ..ai barbat mare..noi abia ne indreptam spre 5 luni smile.gif .....al meu papa acum piure de mar cu morcovel si piure din cartoof si morcov plus zeama in care au fiert mai multe legume (ceapa, cartof, morcov, ardei, patrunjel, si inca doua albituri...nu mai stiu)...asa a zis dr sa ii fac si nu cate unu testat si toate deodata si ii place la nebunie...si sincer supica aia are o aroma..mai ca i'as mancao eu liwlol.gif
ilona_darius
QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 11:12 PM) *
Andreea,
cum il faci, mamico, sa nu se mai trezeasca daca il culci la 22?? al meu s-a culcat la 22.15 si la 22.45 era treaz. acum e in scoica langa mine, se joaca.. probabil se mai culca dupa 12.. sad.gif ..

Ilona,
multumim tare mult!! e ok cu imunitatea Dariusica smile.gif bravo!! sa stii ca am observat ca si la noi merge metoda aia.. dar nici batista nu-i rea, sotul zice ca-i cea mai buna inventie pt bebelusi de pana acum liwlol.gif .. desi era sceptic la inceput..
noi am inceput tratamentul, am umblat pe la 3 farmacii, in final la Sensiblu am aruncat banutii.. imi pare rau ca erau banutii lui pt salteluta de joaca..acum iar tb sa asteptam..

sa aveti o vacanta frumoasa, fara peripetii!! mergeti la Iasi, sa inteleg ?.. nu e nimic rau, nu? sper!! oFloare1.gif

Mara a adormit la 22.30.. a plans ff mult ca a suparat-o taica-sau.. el nu intelege ca atunci cand ea spune NU, pai e NU si asa sunt ei incapand cu 2 ani... de cateva zile nu vrea sa se mai spele pe dinti.. mor de ciuda, dar ce sa i fac.. tb sa caut metode .. sad.gif

o noapte linistita sa aveti! oFloare1.gif


dodo parintii mei sunt din vaslui...de acolo ma trag eu...in iasi ne-am mutat cu facultatea, masterul si am tot ramas liwlol.gif

de la sensiblu eu le cumpar pe toate lui darius ca am reducere marisoara..13% cu cardul pt copii....imi inchipui cat te saraceste tratamentul..mai ales acum dupa sarbatori....sper sa fi avut carduletul lor..daca nu..e bine de facut...sanatate multa din nou..si pupici multi la falcute si bulanase

Am facut in seara asta poze special pt voi..si filmulet la baita..care are loc in cada ca in baliuta lui nu mai ramane apa de atat dat din picioare si din maine...dar..exista un dar liwlol.gif ...nu imi recunoaste laptopul telefonul si nu le pot descarca...oare de ce???
ilona_darius
hello Carmen...prezenta la apel??
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 07:09 PM) *
Carmen,

Mirunica se simte mai bine? mai tuseste asa mult? pupici!!! oFloare1.gif


Multumim de intrebare, dodo tzuc.gif Ea merge spre bine. Eu (dupa cum ti-am mai zis) fac concurenta acerba nasului lui Rudolf liwlol.gif

Acum citeam simptomele de la Serban al Siminei si vroiam sa-i spun ca si Mirunica, la inceputul virozei, dadea afara papa mult si asta din cauza faptului ca secretia aia din gat o impiedica sa inghita cum trebuie lapticul; daca reuseste s-o elimine, l-ar ajuta mult. Ca o paranteza, Miruna a eliminat prima oara, fix dupa 00.00, in noaptea de revelion liwlol.gif in fata oglinzii, dupa ce ne-am zbenguit bine (ca incercam s-o facem macar sa zambeasca in zilele alea horror, daca nici nu prea papa). Iar ca sa elimine si mai mult (+ mucusorii din nas, ca nu prea sta nici ea la aerosoli), o lasam pe patul mare sa se intoarca pe burtica (cum ii place ei) si de la efort, in cateva minute ...colectam muuuuult cu batista bebelusului (despre care am avut si eu dubii la inceput, ca si sotul tau, dodo liwlol.gif, insa e o inventie foooarte buna, chiar daca plange Miruna cand vede).
Carmen Livia
QUOTE(ilona_darius @ Jan 4 2012, 12:25 AM) *
hello Carmen...prezenta la apel??



Uite cine intreaba tongue.gifliwlol.gif Bine-ai revenit pe-aici tzuc.gif Astept ultima masa de la orele 02.00, care mai mereu e tzeapa liwlol.gif
ilona_darius
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 12:37 AM) *
Uite cine intreaba tongue.gifliwlol.gif Bine-ai revenit pe-aici tzuc.gif Astept ultima masa de la orele 02.00, care mai mereu e tzeapa liwlol.gif


liwlol.gif e tare faza cu teapa...pateam si eu din astea..dar...acum mai nou se culca pe la 12..chiar 11 pm uneori si se trezeste intre 3 jum 4 biggrin.gif ....si dimineata pe la 8 maxim...inainte aveam program lejer..acum creste
dodo80
QUOTE(ilona_darius @ Jan 4 2012, 12:08 AM) *
Alondra eu de colici nu i'am mai dat de multisor si au trecut de la sine....sincer mie imi dadea impresia ca se inrautateau crizele cu fiecare sirop, ceai anticolici si am renuntat sa ii mai dau....la vreo 2 saptamani dupa asta au trecut de la sine..dar nu stiu ce sa zic..daca din cauza asta sau a laptelui asta nou cu lc-pufa
cu diversificarea e bine sa o mai asteptati....eu de cand am inceput cu diversificarea imi cam blestem zilele...cateodata urla pana se raceste....uneori nu-mi primeste daca e mofturos, iritat.....asa usor era cu laptele...mamicile care mai au experienta...se poate pastra la frigider mancarea ..sa zic ca o fac dimineata si ii au la 10, si alta la 14????..mie dr a zis strict pe loc facuta...da ma iau toti nemtii cand vad ca mie inca imi fierb legumele si fomila face scandal


smile.gif wow, dar te muncesti, nu gluma..felicitari! si ati inceput in forta diversificarea.. dupa supa nu ii dai si lapte?adica eu asa faceam..dupa fiecare masa lapte pana ii inlocuiesti una din mese. cred ca o poti pastra in frigider. eu faceam si ii luam in parc unde se cam racea biggrin.gif dar in fiecare zi tb sa fie proaspata. ce bine..banuiesc ca de la piata iei legumele
QUOTE(ilona_darius @ Jan 4 2012, 12:13 AM) *
daaa..si eu sper sa revin mai repejor....nu prea ma lasa inima sa ma duc acasa la parinti fiindca eu cu mama nu prea ne suportam....ne iubim prima zi si dupa asta pe cat mai mult posibil sa ne ocolim..si asa ma suna cand are nevoie..un necaz...cum e si acum...eu cand va aud pe voi cu mamele voastre raman masca...eu de asa ceva nu am parte...ajutor..nuuuu...imi amintesc cand am venit acasa cu darius din maternitate....am stat cu el nespalat aproape doua saptamani..imi era frica sa ii fac baie..doar il tamponam cu vata si apa si cu servetele umede....m-am rugat de ea mult si bine sa vina sa imi arate...pana la urma i'am facut prima baie singura cu mari emotii si de frica nu mai zic:D....noi mai mult cu tata tragem...el ne'a crescut..mama era ocupata cu comertul liwlol.gif

incredibil!!!!! doamne..deci exista si astfel de mame. daca eram in oras cu tine, veneam cu mare drag sa te ajut smile.gif cum sa te rogi si sa nu vrea??? in fine..scuza ma, n am niciun drept sa pun vreo intrebare dar e iesit sin comun. ti am mai zis, ce tata norocos aveti. bNuiesc ca este foarte iubit de voi.
dodo80
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 12:34 AM) *
Multumim de intrebare, dodo tzuc.gif Ea merge spre bine. Eu (dupa cum ti-am mai zis) fac concurenta acerba nasului lui Rudolf liwlol.gif

Acum citeam simptomele de la Serban al Siminei si vroiam sa-i spun ca si Mirunica, la inceputul virozei, dadea afara papa mult si asta din cauza faptului ca secretia aia din gat o impiedica sa inghita cum trebuie lapticul; daca reuseste s-o elimine, l-ar ajuta mult. Ca o paranteza, Miruna a eliminat prima oara, fix dupa 00.00, in noaptea de revelion liwlol.gif in fata oglinzii, dupa ce ne-am zbenguit bine (ca incercam s-o facem macar sa zambeasca in zilele alea horror, daca nici nu prea papa). Iar ca sa elimine si mai mult (+ mucusorii din nas, ca nu prea sta nici ea la aerosoli), o lasam pe patul mare sa se intoarca pe burtica (cum ii place ei) si de la efort, in cateva minute ...colectam muuuuult cu batista bebelusului (despre care am avut si eu dubii la inceput, ca si sotul tau, dodo liwlol.gif, insa e o inventie foooarte buna, chiar daca plange Miruna cand vede).


da...Simina..ms mult de raspuns.cred k nu am apucat sa i multumesc. eu o bagam rau pe maneca sa fi trecut prin asa ceva, adica ma speriam ruau, fetelor.. sad.gif ce virusi..doamne
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 12:37 AM) *
Uite cine intreaba tongue.gifliwlol.gif Bine-ai revenit pe-aici tzuc.gif Astept ultima masa de la orele 02.00, care mai mereu e tzeapa liwlol.gif

e teapa:)) ? adik nu se trezeste sa pape si tu te astepti la asta?? liwlol.gif
dodo80
v am zis sau nu..nu ne mai mutam, adica nu ne mai dau casuta mult asteptata... atatea sperante. o sa ne mutam definitiv din oras insa nu am hotarat cand. atat imi pare rau ca sotul s a chinuit ff mult pt asta si a fost tradat...fff urat din partea lor..
Carmen Livia
QUOTE(simina_ana @ Jan 3 2012, 07:43 PM) *
are tuse productiva, de asta vomita ca se ineaca pt ca nu stie sa scuipe...cel putin inante de fiecare tura tusea bine si apoi se auzea un ragait prelung si o data cu el iesea si jetul.......face febra 38-38,5, nasucul e infundat si cand respira se aude un suierat.... nervi.gif nervi.gif


acum am vazut ca ai scris si tu despre motivul lui cu datul afara al lapticului tongue.gif De la antibiotic o sa-si revina in cel muuuult doua zile. Eu ii dau antibioticul dupa masa si mereu tuseste la el. Tu cum il folosesti? Cum ti s-a zis?
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 4 2012, 12:48 AM) *
da...Simina..ms mult de raspuns.cred k nu am apucat sa i multumesc. eu o bagam rau pe maneca sa fi trecut prin asa ceva, adica ma speriam ruau, fetelor.. sad.gif ce virusi..doamne

e teapa:)) ? adik nu se trezeste sa pape si tu te astepti la asta?? liwlol.gif


ooo.. daaaaaa. Se mai intampla sa ma culc si eu mai repede zicandu-mi ca n-o sa se mai trezeasca pana dimineata... ei, atunci incepe show-ul de la 01-02.00 noaptea nervi.gif Are un "miros" foarte fin liwlol.gif Chiar si asa, o iubesc enorm; nu mi-am imaginat ca o sa iubesc asa tare bebele si ca o sa am atata rabdare cu ea ❤ Ma gandeam ca o s-o iubesc, da' nu in halul asta liwlol.gif
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 4 2012, 12:52 AM) *
v am zis sau nu..nu ne mai mutam, adica nu ne mai dau casuta mult asteptata... atatea sperante. o sa ne mutam definitiv din oras insa nu am hotarat cand. atat imi pare rau ca sotul s a chinuit ff mult pt asta si a fost tradat...fff urat din partea lor..



dodo!!!! viata ta e ca un carusel!!! liwlol.gif Cum adica va mutati de tot din oras? wacko.gif Cand? Cum? De ce? etc. Definitiv??? Mai am intrebari unsure.gif liwlol.gif
Carmen Livia
QUOTE(alexxalili @ Jan 3 2012, 09:07 PM) *
pupici si multa sanatatte si pentru Miruna ,MayEvy si Eliza.


tzuc.gif multumim
dodo80
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 01:08 AM) *
ooo.. daaaaaa. Se mai intampla sa ma culc si eu mai repede zicandu-mi ca n-o sa se mai trezeasca pana dimineata... ei, atunci incepe show-ul de la 01-02.00 noaptea nervi.gif Are un "miros" foarte fin liwlol.gif Chiar si asa, o iubesc enorm; nu mi-am imaginat ca o sa iubesc asa tare bebele si ca o sa am atata rabdare cu ea ❤ Ma gandeam ca o s-o iubesc, da' nu in halul asta liwlol.gif

liwlol.gif super declaratie de dragoste pt Mirunica ..felicitari trandafir.gif
da..e supeerb!!! suntem asa egoiste cand vine vorba de puii nostri.. am vrea ca nimeni sa nu i iubeasca mai mult decat noi sau nu stiu cum.sa spun..sa fie num trandafir.gif ai ai nostri.. sa pro trandafir.gif fitam numai noi de dragostea lor..ei oricum au parte si de iubirea altora dar a noastra e pe veci... trandafir.gif
dodo80
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 01:10 AM) *
dodo!!!! viata ta e ca un carusel!!! liwlol.gif Cum adica va mutati de tot din oras? wacko.gif Cand? Cum? De ce? etc. Definitiv??? Mai am intrebari unsure.gif liwlol.gif

inca nu stim mare lucru..ne tot gandim ce si cum sa facem. pana la vara mai stam siguri dar am fi stat inca cel putin zece ani daca aveam locuinta de serviciu...altfel e f greu cu chiria.. sunt bani aruncati. practic, noi pt copii am vrea sa ramanem dar fiind asa mici e greu..nu stim cum va fi cu cresa, cu gradinita..mi e jale candma gandesc ptca nu avem pe nimeni care sa ne ajute aici..sa stea cu ei, sa i duca sau sa i aduca... si ttusi.. nici acasa nu ne am intoarce.. probBil in alexandria pt ca sotul ar putea lucra acolo..i se tot fac oferte.. pt mine va fi mai greu ca va tb sa mi schimb job ul dar nu stiu..
ufff
ma retrag.. puiul mic doarme de muuult. la5 ii dau antibioticul

pup
Carmen Livia
QUOTE(Alondra @ Jan 3 2012, 09:18 PM) *
Buna seara mamici!
Imi pare rau sa citesc despre atatia bebei bolnaviori..ce trist ca am pasit in noul an asa.. oFloare1.gif
Mamici , voi le mai dati ceva de colici la bebei?Sau ati intrerupt..banuiesc.. oFloare1.gif



Pentru colici am avut asa: colief (zero rezultate), espumisan (zero rezultate), debridat (a mers ok, cat am avut voie sa luam), infacol (a facut mai mult rau decat bine), gripe (a fost bun o perioada), ceai de fenicul de la humana cu ceai de anason de la plafar si un pic de ceai de musetel de la plafar (combinata asta a fost cea mai reusita). Voi mai sunteti la colici? Wow... trebuie sa fie "minunat" si la tine hug.gif
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 4 2012, 01:31 AM) *
inca nu stim mare lucru..ne tot gandim ce si cum sa facem. pana la vara mai stam siguri dar am fi stat inca cel putin zece ani daca aveam locuinta de serviciu...altfel e f greu cu chiria.. sunt bani aruncati. practic, noi pt copii am vrea sa ramanem dar fiind asa mici e greu..nu stim cum va fi cu cresa, cu gradinita..mi e jale candma gandesc ptca nu avem pe nimeni care sa ne ajute aici..sa stea cu ei, sa i duca sau sa i aduca... si ttusi.. nici acasa nu ne am intoarce.. probBil in alexandria pt ca sotul ar putea lucra acolo..i se tot fac oferte.. pt mine va fi mai greu ca va tb sa mi schimb job ul dar nu stiu..
ufff
ma retrag.. puiul mic doarme de muuult. la5 ii dau antibioticul

pup


dodo.. lasa job-ul si scrie o carte cu ceea ce ti se intampla de cand esti mamica liwlol.gif Sigur o sa faci banuti asa.

Nb tzuc.gif si somn cat mai usor
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 4 2012, 01:23 AM) *
liwlol.gif super declaratie de dragoste pt Mirunica ..felicitari trandafir.gif
da..e supeerb!!! suntem asa egoiste cand vine vorba de puii nostri.. am vrea ca nimeni sa nu i iubeasca mai mult decat noi sau nu stiu cum.sa spun..sa fie num trandafir.gif ai ai nostri.. sa profitam numai noi de dragostea lor..ei oricum au parte si de iubirea altora dar a noastra e pe veci... trandafir.gif



daaaaaaaaaaaaaa... ai spus exact asa cum simt si eu si cred ca mai toate mamicile tzuc.gif
Carmen Livia
QUOTE(andreea_g @ Jan 3 2012, 06:03 PM) *
buna fetele !
dodo doooooooamne prin cate treci,nu ai pe nimeni aproape sa te ajute macar cu fata?!sper sa fiti bine,nici al meu nu mananca mult la san,tot pe o parte in pat ii place sa pape,seara dupa baie ce papa mai mult...
adinuta desi nu am scris ,am citit zilnic si mie imi apare poza de la semnatura ,la avatarul tau,de cand ai intrebat-o pe alondra cum sa faci,si mie la mes imi schimba poza zilnic,nu stiu ce se intampla cu internetul,a luat-o razna
alondra sunteti 2 frumoase

simina_ana si toate fetele care aveti bebeii bolnaviori le doresc insanatosire grabnica si imi pare rau pt ce se intampla

noi suntem bine acum ,a revenit la programul de se culca seara la 22 si se trezeste a-2-a zi la 11,dar se mai misca in somn noaptea de ii dau sa pape
de revelion--a fost cel mai urat din viata mea--ma cam certasem cu sotul,s-a culcat,bebe dormea,asa ca am stat singura in fata calculatorului fara sa simt ca a trecut anul 2011,nici pe strada nu a fost nici macar o artificie...va imaginati ce revelion am avut....stateam si ma uitam la sticla de sampanie ca nu aveam cu cine sa ciocnesc si eu,asa ca a ramas nedesfacuta pana a-2-a zi cand ne am impacat....

as vrea si eu sa incep cu diversificarea,sa ii dau macar suculete..dar nu stiu ce si cum sad.gif iar cu saculetii si aici sunt si eu vreau sa ii iau dar nu stiu de la cat pot sa ii dau portocala.la cate luni?! sa nu ii fac rau,sa nu il doara burtica...

v am pupat



Buna si tie tzuc.gif Multumim pentru grija si incurajari si ma bucur ca sunteti (pana la urma) bine toti 3 tzuc.gif Te mai asteptam pe-aici smile.gif
Carmen Livia
Noapte buna si de la noi si daca n-am raspuns la toata lumea, nu ma supar daca ma trageti de maneca wink.gif

Nu va pup, ca sunt racita liwlol.gif
adinuta
QUOTE(angel @ Jan 3 2012, 10:54 PM) *
la multi ani fetelor si de la mine un an nou cat mai bun va doresc alaturi de familie!!!!!
eu aici intru mai rar ii e mai usor p Fb biggrin.gif recunosc plus ca mi se conecteaza greu la forum.Acum incerc si eu sa va citesc cat de cat

la multi ani, sunteti mari deja! va mai asteptam!



QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 11:12 PM) *
sa aveti o vacanta frumoasa, fara peripetii!! mergeti la Iasi, sa inteleg ?.. nu e nimic rau, nu? sper!! oFloare1.gif

Mara a adormit la 22.30.. a plans ff mult ca a suparat-o taica-sau.. el nu intelege ca atunci cand ea spune NU, pai e NU si asa sunt ei incapand cu 2 ani... de cateva zile nu vrea sa se mai spele pe dinti.. mor de ciuda, dar ce sa i fac.. tb sa caut metode .. sad.gif

o noapte linistita sa aveti! oFloare1.gif

Si noi suntem in perioada de NU si e cumplit! Va dura mult, asa am auzit de la JUs:)) Mi se face rau!!!!!!!!!
Multumesc de intrebarea legata de mama. E mai bine, ne-am revenit cu totii. Insa, eu ma tem tare mult sa nu cedeze mama, e f obosita. Va dati seama ca ea doarme la noi de 4 luni, de cand e Rares? Cu Daria doarme, in camera ei, ca sa nu se trezeasca si ea si eu sa nu stiu pe unde s-o apuc si pe ce sa pun mana. Am crezut ca o pot elibera sa doarma jos la ea ca a avut si Rares o perioada mai buna, insa acum, de o saptamana, cu foiala non-stop noaptea si cu urletele care se aud pana la stadionul de peste drum, nu am putut s-o las sa plece. Ea nu spune, saraca, insa va dati seama ce viata duce? Sotul s-a exilat la mansarda ca a fost f racit si tusea des si tare, iar Rares doarme iepureste, deci se trezea mereu urland. Oricum, el nu il aude, nici pe Daria n-o auzea, deci nu ma pot baza deloc pe el. Doamne, ce ma fac? Mi-e jena de mama, e o situatie nasoala pt toti. Cumva e de ajutor ca sta cu Daria, insa ea nu mai are viata ei si nici noi. Practic, soacra sotului meu e mereu la noi in casa. Oare ce-o fi crezand si el? Cred ca din astea n-ati mai vazut, sigur nu, asa-i?
Daria nu poate fara mama, s-a invata cu ea din prima clipa, plange dupa ea, o cauta jos daca nu e la noi...ce ma fac?
Chiar ca viata ta e un carusel, eu as innebuni, eu sunt tare fixista si statornica, as muri sa ma tot mut si mai ales cu copiii mici dupa mine. Iti doresc multa putere, sa gasiti varianta cea mai buna pt toti! Va pupam.


QUOTE(ilona_darius @ Jan 4 2012, 12:08 AM) *
Alondra eu de colici nu i'am mai dat de multisor si au trecut de la sine....sincer mie imi dadea impresia ca se inrautateau crizele cu fiecare sirop, ceai anticolici si am renuntat sa ii mai dau....la vreo 2 saptamani dupa asta au trecut de la sine..dar nu stiu ce sa zic..daca din cauza asta sau a laptelui asta nou cu lc-pufa
cu diversificarea e bine sa o mai asteptati....eu de cand am inceput cu diversificarea imi cam blestem zilele...cateodata urla pana se raceste....uneori nu-mi primeste daca e mofturos, iritat.....asa usor era cu laptele...mamicile care mai au experienta...se poate pastra la frigider mancarea ..sa zic ca o fac dimineata si ii au la 10, si alta la 14????..mie dr a zis strict pe loc facuta...da ma iau toti nemtii cand vad ca mie inca imi fierb legumele si fomila face scandal

eu nu ii dadeam decat atunci ca ma stresam. Asta la inceput. Dar dupa 8 luni ii mai dadeam si mancarea care a stat in frigider putin timp.
imi pare rau sa aud de relatia cu mama ta. e mai rar, intr-adevar, dar am mai auzit totusi. felicitari tatalui tau!






QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 01:08 AM) *
ooo.. daaaaaa. Se mai intampla sa ma culc si eu mai repede zicandu-mi ca n-o sa se mai trezeasca pana dimineata... ei, atunci incepe show-ul de la 01-02.00 noaptea nervi.gif Are un "miros" foarte fin liwlol.gif Chiar si asa, o iubesc enorm; nu mi-am imaginat ca o sa iubesc asa tare bebele si ca o sa am atata rabdare cu ea ❤ Ma gandeam ca o s-o iubesc, da' nu in halul asta liwlol.gif

Carmen, si eu ii iubesc enorm, nu am cuvinte sa exprim ce simt, insa, cand vad ca se prelungeste perioada de nesomn, imi vine sa o iau razna. Sunt f obosita si nu mai fac fata. Uneori zic ca acum cedez. Dar apoi vine o perioada mai linistita si o iau de la capat. E greu tare cu 2 copii mici. Ma gandesc acum ca poate era mai bine sa astept sa fie Daria mai mare macar pe ea s-o stiu scapata de necaz. Adica sa pape si ea normal, sa fi ajuns sa ma inteleg cu ea...asa, pe la vreo 5 ani...Pfaaaaaai, dar m-am gandit ca am o varsta, ca pt ei va fi frumos, ca vor creste impreuna! Sper sa fie asa de acum incolo, sa stea si rares in fund si sa mearga singurel si apoi sper sa am parte de putina liniste si de momentele alea superbe la care visez.
simina_ana
BUna dimineata de la noi.....ca e buna azi si la mine. AM reusit de a dormit 2 ore azi noapte. SI asta pentru ca Serban a dormit atatd e linistit ca m-am trezit de frica sa nu se fi intamplat ceva.....tu nu suierat, nu tu fornaiala, nu tu foiala...incredibil...cred ca de asta am adormit de prea multa liniste...

Acum doarme in balansoar si ma uit la el si pare linistit...cand se trezete ii dau papa si apoi ii fac pufurile ( a avut dreptate pediatrul ca cu pufurile astea se linisteste mai repede decat cu aerosolii)

Profit acum sa citesc si eu din urma...
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Jan 4 2012, 10:25 AM) *
la multi ani, sunteti mari deja! va mai asteptam!
Si noi suntem in perioada de NU si e cumplit! Va dura mult, asa am auzit de la JUs:)) Mi se face rau!!!!!!!!!
Multumesc de intrebarea legata de mama. E mai bine, ne-am revenit cu totii. Insa, eu ma tem tare mult sa nu cedeze mama, e f obosita. Va dati seama ca ea doarme la noi de 4 luni, de cand e Rares? Cu Daria doarme, in camera ei, ca sa nu se trezeasca si ea si eu sa nu stiu pe unde s-o apuc si pe ce sa pun mana. Am crezut ca o pot elibera sa doarma jos la ea ca a avut si Rares o perioada mai buna, insa acum, de o saptamana, cu foiala non-stop noaptea si cu urletele care se aud pana la stadionul de peste drum, nu am putut s-o las sa plece. Ea nu spune, saraca, insa va dati seama ce viata duce? Sotul s-a exilat la mansarda ca a fost f racit si tusea des si tare, iar Rares doarme iepureste, deci se trezea mereu urland. Oricum, el nu il aude, nici pe Daria n-o auzea, deci nu ma pot baza deloc pe el. Doamne, ce ma fac? Mi-e jena de mama, e o situatie nasoala pt toti. Cumva e de ajutor ca sta cu Daria, insa ea nu mai are viata ei si nici noi. Practic, soacra sotului meu e mereu la noi in casa. Oare ce-o fi crezand si el? Cred ca din astea n-ati mai vazut, sigur nu, asa-i?
Daria nu poate fara mama, s-a invata cu ea din prima clipa, plange dupa ea, o cauta jos daca nu e la noi...ce ma fac?
Chiar ca viata ta e un carusel, eu as innebuni, eu sunt tare fixista si statornica, as muri sa ma tot mut si mai ales cu copiii mici dupa mine. Iti doresc multa putere, sa gasiti varianta cea mai buna pt toti! Va pupam.
eu nu ii dadeam decat atunci ca ma stresam. Asta la inceput. Dar dupa 8 luni ii mai dadeam si mancarea care a stat in frigider putin timp.



Macar tu o ai pe mama ta aproape oricand .....si la mien trebuia sa vina mama azi si ma bucuram enorm ca as mai avea si eu putina liniste( as fi dormit ) mai ales acum cand suntem bolnaviori, dar din pacate nu mai vine ca nici tata nu e pe roze si am hotarat ca e mai bine sa stea cu el ....ma descurc eu cumva...inca o saptamana jumate si incepe si Iancu gradinita si va fi mai bine ca o sa incerc sa recuperez cu somnul...
O sa vina totusi saptamana viitoare cu tata cand are programare la medic si vor sta cateva zile....si abia astept ca mi-e un dor nebun de ei....
simina_ana
QUOTE(dodo80 @ Jan 4 2012, 01:31 AM) *
inca nu stim mare lucru..ne tot gandim ce si cum sa facem. pana la vara mai stam siguri dar am fi stat inca cel putin zece ani daca aveam locuinta de serviciu...altfel e f greu cu chiria.. sunt bani aruncati. practic, noi pt copii am vrea sa ramanem dar fiind asa mici e greu..nu stim cum va fi cu cresa, cu gradinita..mi e jale candma gandesc ptca nu avem pe nimeni care sa ne ajute aici..sa stea cu ei, sa i duca sau sa i aduca... si ttusi.. nici acasa nu ne am intoarce.. probBil in alexandria pt ca sotul ar putea lucra acolo..i se tot fac oferte.. pt mine va fi mai greu ca va tb sa mi schimb job ul dar nu stiu..
ufff
ma retrag.. puiul mic doarme de muuult. la5 ii dau antibioticul

pup



Problema asta cu mutatul in alt oras am avut-o si eu cand am ramas insarcinatat cu Iancu...daca sa ramanem in Bucuresti sau sa plecam....EU as fi vrut sa raman in Bucuresti. Eram acolo de 10 ani si nu concepeam sa plec in alt oras. Dar totusi cand sotul a pus problema sa venim in SIbiu, desi initial nu am vrut si am avut discutii interminabile pe tema asta, am realizat ca e mai bine sa-mi cresc copilul in alt oras....SI eu mi-am lasat un super job acolo , am lasat prietenii de 10 ani si am venit aici unde abia dupa ce-am nascut mi-a fost f greu ( pana sa nasc m-am ocupat cu amenajarea apartamentului si am avut ocupatie) ....imi suna telefonul de 2 ori pe zi....o data era mama si o data sotul....groaznic...Imi venea sa urlu la pereti...inauntrul meu urlam cat puteam de atata liniste ....imi era ciuda pe Iancu la un moment dat....dar incet incet lucrurile s-au schimbat in bine...inca nu stiu orasul bine...dar incet incet ma integrez...
Eu sper pt voi sa luati decizia cea mai buna...atat pentru voi cat si pentru copii mai ales....sau cine stie....pana in vara se pot schimba multe....
simina_ana
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 12:34 AM) *
Multumim de intrebare, dodo tzuc.gif Ea merge spre bine. Eu (dupa cum ti-am mai zis) fac concurenta acerba nasului lui Rudolf liwlol.gif

Acum citeam simptomele de la Serban al Siminei si vroiam sa-i spun ca si Mirunica, la inceputul virozei, dadea afara papa mult si asta din cauza faptului ca secretia aia din gat o impiedica sa inghita cum trebuie lapticul; daca reuseste s-o elimine, l-ar ajuta mult. Ca o paranteza, Miruna a eliminat prima oara, fix dupa 00.00, in noaptea de revelion liwlol.gif in fata oglinzii, dupa ce ne-am zbenguit bine (ca incercam s-o facem macar sa zambeasca in zilele alea horror, daca nici nu prea papa). Iar ca sa elimine si mai mult (+ mucusorii din nas, ca nu prea sta nici ea la aerosoli), o lasam pe patul mare sa se intoarca pe burtica (cum ii place ei) si de la efort, in cateva minute ...colectam muuuuult cu batista bebelusului (despre care am avut si eu dubii la inceput, ca si sotul tau, dodo liwlol.gif, insa e o inventie foooarte buna, chiar daca plange Miruna cand vede).



Serban saracul nici putere sa mai planga nu are...s-a resemnat si sta cuminte deja....dar din privire se vede ca nu-i place si parca ne roaga sa-l lasam in pace....dar pe de o parte stand asa linistit cred ca si-a dat seama ca e spre binele lui sa poata respira mai bine...
simina_ana
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 4 2012, 12:58 AM) *
acum am vazut ca ai scris si tu despre motivul lui cu datul afara al lapticului tongue.gif De la antibiotic o sa-si revina in cel muuuult doua zile. Eu ii dau antibioticul dupa masa si mereu tuseste la el. Tu cum il folosesti? Cum ti s-a zis?


AI dreptate...deja se vede o imbunatire parca...a dormit azi noapt 2 ore linistit ca a picat si eu de la atat liniste....
Si eu ii dau antibioticul dupa masa....cam la o jumatate de ora de frica sa nu-l vomite.....Daca nu e prea fomist incerc sa-i dau in lapte ( praf sau ma mulg putin) si jumatate de plic de Probiotics ca sa nu-i distrug flora....altfel il daau dupa antibiotic la cateva minute....Si serban tuseste dar il dau putin cate putin...uneori dureaza si 5 minute.....I-l dau incet ca sa nu vomite si il las in ritmul lui ca sa nu se agite....ca altfel face uratd e tot....cel putin la Eurespal si Humex da din maini si picioare intr-una si plange.....si stau minute in sir ...practic ii dau cu picatura biggrin.gif....ii pun repede apoi suzeta in gurita...
Sau daca e foarte agitat si scuipa siropul ii las suzeta in gurita si ii bag in coltul gurii seringa ( cea pt injectii ) si ii dau putin cate putin...asa trage din suzi si nu scuipa siropul...
simina_ana
QUOTE(angel @ Jan 3 2012, 10:55 PM) *
Noi maine facem 6luni de papat papam doar fructele cu branzica si piure de cartof cu galbenus si unt altcva nu prea ne place:( dar asta e ma bucur ca le papa si p astea.




La multe lunite Faby.....ai deja jumatate de anisor.....esti flacau mare!!!! occasion.gif
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Jan 4 2012, 10:50 AM) *
BUna dimineata de la noi.....ca e buna azi si la mine. AM reusit de a dormit 2 ore azi noapte. SI asta pentru ca Serban a dormit atatd e linistit ca m-am trezit de frica sa nu se fi intamplat ceva.....tu nu suierat, nu tu fornaiala, nu tu foiala...incredibil...cred ca de asta am adormit de prea multa liniste...

Acum doarme in balansoar si ma uit la el si pare linistit...cand se trezete ii dau papa si apoi ii fac pufurile ( a avut dreptate pediatrul ca cu pufurile astea se linisteste mai repede decat cu aerosolii)

Profit acum sa citesc si eu din urma...

Ce bine ca e mai bine acum! Sanatate multa! Se pare ca sunt miraculoase pufurile alea! E bine de stiut!
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jan 3 2012, 09:18 PM) *
Buna seara mamici!
Imi pare rau sa citesc despre atatia bebei bolnaviori..ce trist ca am pasit in noul an asa.. oFloare1.gif
Dodo, sanatate , sa aflati care e problema cu kk al lui Sasha, sa tratati repede si sa scapati de problema !
Simina, sanatate, sa va faceti repede bine! Cred ca esti chiauna de somn ... oFloare1.gif

Cu diversificarea..da..poate ca pe de o parte ne grabim sa mai dam si altceva la bebei, s-or fi saturat si ei numai de laptic, pe de alta parte, cred ca stam bine asa cum stam acum, pe urma cand vine diversificarea vorba lui Nicoll, o sa stam mult pe la bucatarie ..doh.gif

Mamici , voi le mai dati ceva de colici la bebei?Sau ati intrerupt..banuiesc.. oFloare1.gif



Multumim Ramo....
Nici eu nu ma grabesc cu diversificarea.....in maternitate mi-au spus alaptare exclusiva la san pana la 6 luni asa ca nu ma grabesc.....are timp toata viata sa experimenteze gusturi noi....in plus eu stiu ca nu au sistemul digestiv bine format pt altceva in afara de lapte pana la 6 luni....Din ce vad tot mai multi pediatri recomanda inceperea diversificarii tot mai devreme mai ales la bebeii hraniti cu LP.....eu una nu sunt de acord.....asa cum am mai spus au timp toata viata sa guste din toate....
Faptul ca refuza anumite tipuri de mancare eu tind sa cred ca tine si de genetica nu doar ca nu le place....si mai consider ca e si vina noastra ca ar trebui sa incercam sa-i facem acelasi aliment in mai multe feuri pt a se convinge copilul intradevar ca nu-i place acel ceva....nu dati cu pietre...asta e parere mea doar....

Eu ii dau Alinan .....e bun si pt constipatie, pt tranzit, pt colici....de cand il ia vad ca se partie una-ntr-una.....se partie intro zi cat nu a facut-o in 3 luni.....si e mai linistit cu burtica.....nu stiu daca mai are colici...dar eu o sa il mai dau o perioada....
simina_ana
fug sa ma imbrac ca il duc pe Iancu sai tund bretonul...revin
ilona_darius
QUOTE(dodo80 @ Jan 4 2012, 12:40 AM) *
smile.gif wow, dar te muncesti, nu gluma..felicitari! si ati inceput in forta diversificarea.. dupa supa nu ii dai si lapte?adica eu asa faceam..dupa fiecare masa lapte pana ii inlocuiesti una din mese. cred ca o poti pastra in frigider. eu faceam si ii luam in parc unde se cam racea biggrin.gif dar in fiecare zi tb sa fie proaspata. ce bine..banuiesc ca de la piata iei legumele

incredibil!!!!! doamne..deci exista si astfel de mame. daca eram in oras cu tine, veneam cu mare drag sa te ajut smile.gif cum sa te rogi si sa nu vrea??? in fine..scuza ma, n am niciun drept sa pun vreo intrebare dar e iesit sin comun. ti am mai zis, ce tata norocos aveti. bNuiesc ca este foarte iubit de voi.


dodo mie dr mi'a zis sa ii dau supa direct, nu treptat...cum am citit peste tot ca se da treptat, cate putin si introdus cate un aliment, i'am dat initial putin....tre sa precizez ca piureul care il cau nu e tocmai piure....e mai lichid ca il dau in biberon cu tetina pt cereale cu gaurica mai marita de mine....deci e un piure intre lichid si solid biggrin.gif ...am incercat cu lingurita piure normal dar ma prindea cealalta masa pana manca el, ba imi lua lingurita si o punea in cap, incercand sa o duca el la gurita...nu am avut rabdare suficienta si am apelat la biberon cu piureul usor diluat cu zeama in care a fiert....si ajungand la subiectul principal biggrin.gif ...la inceput ii dadeam cateva linguri plus lapte completare cat vroia el..acum am renuntat la lapte la indicatia medicului bineinteles, si ii adaug in piure o lg, 2 de cereale...sincer am fost putin sceptica la metodele ei de diversificare - a dr - dar intreband mamicile care mai asteptau la cabinet, au declarat ca sunt foarte multumite de ea, si nu au avut probleme cu micutii deloc cu mancarica si burtica...si nu respecta un tipar anume cand iti recomanda cum sa incepi diversificarea..se ia dupa mai multe, frecventa scaunelor si consistenta, greutate, evolutia lui pana acum, istoric medical..mai multe

Legat de mama...ca imi amintisem aseara si ma luase cu dureri de cap....in decembrie 2010 ne'am vandut apartamentul care il aveam in vs cu gandul sa luam ceva in iasi ca sa nu mai platim chirie...mai faceam un credit de nevoi personale si tot ieseam mai bine decat cu chiria...si ramanea al nostru...mama..ca o mama extraordinara ce e, cum a auzit ne'a si sunat ca are nevoie de bani urgent ca o dau furnizorii in judeccata daca nu le plateste restanntele.....la banci rate pe firma, ca ii pune sechestru....banii care ii aveam eu nici nu se comparau cu miliardele care le avea ea de dat....eu i'am zis ca am gasit un apartament cu o camera destul de marisor 48 mp in care se putea usor face cu ci modificari si un mic dormitor..aveam un prieten care se ocupa cu licitatii si ne combinasem la ap asta luat de banca si scos la licitatie super ieftin....ea atunci a zis bine mama, ma bucur pt voi..din astea..dupa nici 1 minut de la inchidere, ma suna iar...ca sa ii dau banii ca a facut ea niste calcule si in trei luni ii da inapoi si inca mai mult ca sa nu mai apelam la banca....ceva imposibil de realizat, ca ea se chinuie din 2007 sa scape de datorii de cand a amendato destul de serios fiscul...din cauza contabilei ce o avea pe atunci....eu vazand ca e capabila sa fabuleze si sa ma minta in fata..am zis ca probabil e destul de serioasa treaba si chiar are nevoie neaparat...nici sufletul nu ma lasa sa ii las sa ramana fara casa, magazine si ce mai aau...munca lor de'o viata....si i'am dat cu plecaciuni in fata lui sergiu pt ca era ap lui....desi am avut nevoie de multe ori de bani...mai ales in sarcina cand toti banii se duceau pe ecografe, analize, chirie, facturi...nu i'am cerut nici 10 bani...acum cand m'am mutat de la iasi...am dus toata mobila acasa la ei ca ap din pn e complet mobilat, nu i'am platit motorina, tata nu a cerut nimic dar am zis ca le dau eu cand o sa imi intre indemnizatia ca cu salarul lui sergiu acum daca raman 100lei la sf de luna e bine biggrin.gif ...ei si zilele trecute m'a sunat sa imi zica sa ii dau 200 lei pe motorina ca i s-a stricat lucrarea la dinti si tre sa o refaca si ii mai trebuie bani liwlol.gif ....si acum cand imi amintesc stau si ma gandesc..se merita sa ma duc eu oare pe drumuri cu copilul dupa mine???...deocamdata nu a venit nimeni sa ma ia..sau macar sa ma sune...dar sper sa nu mai vina biggrin.gif


fetelor ma scuzati de ce a iesit..sper sa se inteleaga ca asa m-am mai incurcat in toate


Principala idee e ca mamici ca astea sunt ..si multe....mamici ca a voastre sunt si ele...dar nu destul apreciate...un exemplu...fata are 25 ani, mama care de fapt e bunica ca mama ei o abandonase...ea e o femeie de nota 10..o intretine la varsta asta..ii face toate mofturile..si fata o ia in ras, o judeca, o critica....probabil femeia aia s-a invatat ca nu ii zice nimic...eu sa fi fost in locul ei era de mult trimisa la munca si pusa la treaba prin casa biggrin.gif
ilona_darius
QUOTE(dodo80 @ Jan 4 2012, 01:31 AM) *
inca nu stim mare lucru..ne tot gandim ce si cum sa facem. pana la vara mai stam siguri dar am fi stat inca cel putin zece ani daca aveam locuinta de serviciu...altfel e f greu cu chiria.. sunt bani aruncati. practic, noi pt copii am vrea sa ramanem dar fiind asa mici e greu..nu stim cum va fi cu cresa, cu gradinita..mi e jale candma gandesc ptca nu avem pe nimeni care sa ne ajute aici..sa stea cu ei, sa i duca sau sa i aduca... si ttusi.. nici acasa nu ne am intoarce.. probBil in alexandria pt ca sotul ar putea lucra acolo..i se tot fac oferte.. pt mine va fi mai greu ca va tb sa mi schimb job ul dar nu stiu..
ufff
ma retrag.. puiul mic doarme de muuult. la5 ii dau antibioticul

pup


nu e de stat pe interent cand faci mncarica la puiut..ca se ardee...tre sa fac alta acum...bine ca mai are 2 ore pana la masa:D


vroiam sa zic de mutare...iti spun cum as face eu...acum cat e mic m'as duce unde e mai bine financiar ca sa aiba el de toate si poate mai si reusesc sa strang un ban...dupa asta cand creste mai mare da..m'as muta intr-un oras mai mare unde ar avea el mai multe posibilitati sociale..dar nu in bucuresti smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.