Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
ilona_darius
QUOTE(andreea_g @ Nov 17 2011, 03:05 PM) *




Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
din ce in ce mai greu cu manutele sad.gif

da..e greu cu manutele in gurita..tre sa il speli mereu pe manute..asa facea si al meu si nu'l lasam dar a ajuns sa isi suga buza inferioara acum si ma dispera ca am senzatia ca se irita si se inroseste sub buza....o molfaie..ce nu ii face...suzeta o scuipa..sa nu o vada...cresc ei repede si scapam de aceste obiceiuri..pana atunci facem carare la chiuveta:)))
ilona_darius
QUOTE(dodo80 @ Nov 17 2011, 10:29 AM) *
buna Ilona,

multumim de poze si filmulet.. nu te mai necaji, important e ca l-ati botezat, amintirile raman oricum in min tea noastra (mai ales cele frumoase), nu neaparat pe hartie, ! tare vioi si simpatic puiul tau! felictari pt cele 3 lunite! oFloare1.gif

multumim dodo...e forte vioi..in filmulet era cuminte fata de alte zile..de faza cu botezul am trecut ..eu imi petrec zi si noapte cu el, nu mai fac nimic prin casa, sotul le face pe toate -aproape-smile.gif
Azi a fost foarte frumos la noi, si cald....as fi vrut sa ies afara dar am avut o oarecare retinere....de fapt de cand m'am mutat aici nu am iesit deloc afara..numai pe la geamuri stam sa ne luam portia de aer....probabil pana ma acomodez eu mai bine cu locul..si cu mutatul de la casa la bloc...IMI VINE SA VA MANANC BEBEII..DIN FIECARE FALCUTA, BULANUT..PANA LA DEGETELE...FFFF FRUMOSI SI ALINTATI
anabell
buna gagici!!!
azi avem 3 luni!!!!!! azi e plin de nervi!!!!! nimic nu ii convine!!!!
am fost sa imi fac buletinul si sa imi scot de la casa de pensi ceva pt dosarul de indemnizatii si sa imi achit un credit.... cu bebe dupa mine si sotul....
am dat doar de oameni nesimtiti!!!!!!!si fara chef de lucru !!!!!! m-am enervat fff tare si m-am si certat cu una de la pensii ca am zis ca sar peste pult si o nenorocesc de nesimtita!!!!!
in fine mi-a trecut ...pur si simplu mi greata de ce se intampla in tara asta!!!!
acuma astept 10 zile buletinul si vad dupa ce rezolv sa imi bag si eu dosarul ...imi este frica sa tot aman sa nu fie prea tarziu!!!!
va pup!!!!!!
nicoll
QUOTE(andreea_g @ Nov 17 2011, 01:01 PM) *
buna fetele !
la voi s-a potrivit sexul bebelusui cu tabelul chinezesc?ca sa stim pe viitor cele care mai vrem bebei wink.gif
v-am pupat


Da, cu Alex s-a potrivit. Eu speram ca va fi fetita, dar nu, a fost baiat, iar in calendar tot baiat imi iesea.

QUOTE(anabell @ Nov 17 2011, 05:08 PM) *
buna gagici!!!
azi avem 3 luni!!!!!! azi e plin de nervi!!!!! nimic nu ii convine!!!!
am fost sa imi fac buletinul si sa imi scot de la casa de pensi ceva pt dosarul de indemnizatii si sa imi achit un credit.... cu bebe dupa mine si sotul....
am dat doar de oameni nesimtiti!!!!!!!si fara chef de lucru !!!!!! m-am enervat fff tare si m-am si certat cu una de la pensii ca am zis ca sar peste pult si o nenorocesc de nesimtita!!!!!
in fine mi-a trecut ...pur si simplu mi greata de ce se intampla in tara asta!!!!
acuma astept 10 zile buletinul si vad dupa ce rezolv sa imi bag si eu dosarul ...imi este frica sa tot aman sa nu fie prea tarziu!!!!
va pup!!!!!!


La multe lunite inainte!!!!! Sa fie sanatos! occasion.gif
Ana, tu ar trebui sa stai mai mult prin casa. Ma amuza faptul ca te iei la harta cu multa lume cand iesi pe strada! Eu stiu ca lumea s-a intors cu fundu-n sus, dar stai mai linistita ca o sa te imbolnavesti daca pui atatea la inima! Si oricum toti functionarii astia ar trebui schimbati plus ca ar trebui testati de psiholog la perioade destul de dese.
ilona_darius
QUOTE(anabell @ Nov 17 2011, 05:08 PM) *
buna gagici!!!
azi avem 3 luni!!!!!! azi e plin de nervi!!!!! nimic nu ii convine!!!!
am fost sa imi fac buletinul si sa imi scot de la casa de pensi ceva pt dosarul de indemnizatii si sa imi achit un credit.... cu bebe dupa mine si sotul....
am dat doar de oameni nesimtiti!!!!!!!si fara chef de lucru !!!!!! m-am enervat fff tare si m-am si certat cu una de la pensii ca am zis ca sar peste pult si o nenorocesc de nesimtita!!!!!
in fine mi-a trecut ...pur si simplu mi greata de ce se intampla in tara asta!!!!
acuma astept 10 zile buletinul si vad dupa ce rezolv sa imi bag si eu dosarul ...imi este frica sa tot aman sa nu fie prea tarziu!!!!
va pup!!!!!!

din cate am citit eu prin nu stiu ce cod ai timp 60 zile lucratoare de la nastere sa depui dosarul ca sa primesti banii din urma...

http://www.arr.ro/files/legislatie/nationala/8.pdf


si aici gasesti documentatia necesara pt dosare...si in rest mai ai nevoie de copie dupa cererea facuta de tine pt intrarea in concediu-suspendarea contractului pt doi ani, care sa fie semnata si stampilata de angajator si sa scrie aprobat pe ea, si cererea depusa de angajator la itm precum ca iti suspenda contractul pe 2 ani..cam atat parca..plus copii la certificat de nastere copil, de casatorie si buletinele voastre
anabell
QUOTE(nicoll @ Nov 17 2011, 05:23 PM) *
Da, cu Alex s-a potrivit. Eu speram ca va fi fetita, dar nu, a fost baiat, iar in calendar tot baiat imi iesea.



La multe lunite inainte!!!!! Sa fie sanatos! occasion.gif
Ana, tu ar trebui sa stai mai mult prin casa. Ma amuza faptul ca te iei la harta cu multa lume cand iesi pe strada! Eu stiu ca lumea s-a intors cu fundu-n sus, dar stai mai linistita ca o sa te imbolnavesti daca pui atatea la inima! Si oricum toti functionarii astia ar trebui schimbati plus ca ar trebui testati de psiholog la perioade destul de dese.


liwlol.gif
imediat o sa fiu plina de fire albe daca mai am drumuri la functionarii publici!!!!!
nu ma cert cu nimeni daca sunt'' oameni'' cu mine daca esti nesimtit si eu pot sa fiu cea mai nesimtita de te fac de cacao!!!!!

eu stiam ca pot depun dosarul de cand se termina concediul postnatal mai 60 zile nu de la nasterea copilului ....daca e asa e ok daca e de la nastere a cam trecut vremea
ma lamureste si pe mine cineva?????
dodo80
QUOTE(anabell @ Nov 17 2011, 05:36 PM) *
liwlol.gif
imediat o sa fiu plina de fire albe daca mai am drumuri la functionarii publici!!!!!
nu ma cert cu nimeni daca sunt'' oameni'' cu mine daca esti nesimtit si eu pot sa fiu cea mai nesimtita de te fac de cacao!!!!!

eu stiam ca pot depun dosarul de cand se termina concediul postnatal mai 60 zile nu de la nasterea copilului ....daca e asa e ok daca e de la nastere a cam trecut vremea
ma lamureste si pe mine cineva?????

hai ca ma bag eu in seama ca tot sunt pe aici ..
da, 60 zile de la incetarea concediului post natal.. asa e.. mai ai ceva timp, nu? mai ai nelamuriri, Ana? sa stii ca si eu fac aproape la fel.. vai de mine ce pateau functionarii din posta cu mine liwlol.gif.. ultima data o neismtita mi-a zis sa o scot pe Mara din posta ca face galagie (inca nu se nascuse Sasha).. deci eram in 8 luni, Mara in carut si tot cerea papusa sau voia jos.. ba radea, ba canta.. si pe aia, tampita, o deranjau chestiile astea! am poftit-o si pe ea afara sa o supravegheze pe Mara.. doar nu eram idioata sa-i fac pe plac.. vai cate am putut sa-i zic.. i-am inchis gura imediat..
anabell
QUOTE(dodo80 @ Nov 17 2011, 05:42 PM) *
hai ca ma bag eu in seama ca tot sunt pe aici ..
da, 60 zile de la incetarea concediului post natal.. asa e.. mai ai ceva timp, nu? mai ai nelamuriri, Ana? sa stii ca si eu fac aproape la fel.. vai de mine ce pateau functionarii din posta cu mine liwlol.gif .. ultima data o neismtita mi-a zis sa o scot pe Mara din posta ca face galagie (inca nu se nascuse Sasha).. deci eram in 8 luni, Mara in carut si tot cerea papusa sau voia jos.. ba radea, ba canta.. si pe aia, tampita, o deranjau chestiile astea! am poftit-o si pe ea afara sa o supravegheze pe Mara.. doar nu eram idioata sa-i fac pe plac.. vai cate am putut sa-i zic.. i-am inchis gura imediat..


da asa e eu la asta de azi i-am zis'' taci dracu o dat'' si a tacut liwlol.gif
de obicei sunt fff respectoasa nu vb urat dar daca ma calci pe nervi fara sa am vreo vina ......pe bune!!!!!
nu mai puteam de nervi
plus ca pana sa comenteze mi-am cerut si scuze ca a sunat tel acolo si a deranjat-o la timpan.... si ea tot continua!!!!!!! atat mi-a trebuit!!!!!

mersi de info m-am linistit chiar vreau sa primiesc bani aste is ei putini dar si fara ei nu e a'buna smile.gif
ilona_darius
QUOTE(dodo80 @ Nov 17 2011, 05:42 PM) *
hai ca ma bag eu in seama ca tot sunt pe aici ..
da, 60 zile de la incetarea concediului post natal.. asa e.. mai ai ceva timp, nu? mai ai nelamuriri, Ana? sa stii ca si eu fac aproape la fel.. vai de mine ce pateau functionarii din posta cu mine liwlol.gif.. ultima data o neismtita mi-a zis sa o scot pe Mara din posta ca face galagie (inca nu se nascuse Sasha).. deci eram in 8 luni, Mara in carut si tot cerea papusa sau voia jos.. ba radea, ba canta.. si pe aia, tampita, o deranjau chestiile astea! am poftit-o si pe ea afara sa o supravegheze pe Mara.. doar nu eram idioata sa-i fac pe plac.. vai cate am putut sa-i zic.. i-am inchis gura imediat..

mie mi'a explicat destul de clar functionara ca am pierdut banii pe 3 luni pt ca am depus dosarele dupa 60 de zile de la nasterea copilului..cele 60 de zile lucratoare se implineau undeva pe 5 noiembrie parca..orixum a fost o diferetnta de cateva zile intarziere.....a zis min 42 zile, max 60..o fi aia sucita..vedem cand primim banii:D
simonik19
ce faceti mamici???
multumim de urari fetelor,am terminat si eu mancarea,am spalat vre- 2 ture si tot e totul intors pe dos.................o iau razna!!!!
Mario e foarte marait azi........nu are stare nici in brate ,nici cum.....
adinuta
QUOTE(anabell @ Nov 17 2011, 05:08 PM) *
buna gagici!!!
azi avem 3 luni!!!!!! azi e plin de nervi!!!!! nimic nu ii convine!!!!
am fost sa imi fac buletinul si sa imi scot de la casa de pensi ceva pt dosarul de indemnizatii si sa imi achit un credit.... cu bebe dupa mine si sotul....
am dat doar de oameni nesimtiti!!!!!!!si fara chef de lucru !!!!!! m-am enervat fff tare si m-am si certat cu una de la pensii ca am zis ca sar peste pult si o nenorocesc de nesimtita!!!!!
in fine mi-a trecut ...pur si simplu mi greata de ce se intampla in tara asta!!!!
acuma astept 10 zile buletinul si vad dupa ce rezolv sa imi bag si eu dosarul ...imi este frica sa tot aman sa nu fie prea tarziu!!!!
va pup!!!!!!

te inteleg f bine, eu am fost mult in strainatate si am vazut cum se poarta acolo functionarii cu tine si de atunci imi vine sa ii omor pe toti. eu in general rezist destul de mult, sunt mai diplomata, asa, dar cand cedez, sa nu fie nimeni in calea ema ca nu mai scapa de gura mea:))

QUOTE(nicoll @ Nov 17 2011, 05:23 PM) *
Da, cu Alex s-a potrivit. Eu speram ca va fi fetita, dar nu, a fost baiat, iar in calendar tot baiat imi iesea.

La multe lunite inainte!!!!! Sa fie sanatos! occasion.gif
Ana, tu ar trebui sa stai mai mult prin casa. Ma amuza faptul ca te iei la harta cu multa lume cand iesi pe strada! Eu stiu ca lumea s-a intors cu fundu-n sus, dar stai mai linistita ca o sa te imbolnavesti daca pui atatea la inima! Si oricum toti functionarii astia ar trebui schimbati plus ca ar trebui testati de psiholog la perioade destul de dese.

Bine ai zis, chiar ca.

QUOTE(dodo80 @ Nov 17 2011, 05:42 PM) *
hai ca ma bag eu in seama ca tot sunt pe aici ..
da, 60 zile de la incetarea concediului post natal.. asa e.. mai ai ceva timp, nu? mai ai nelamuriri, Ana? sa stii ca si eu fac aproape la fel.. vai de mine ce pateau functionarii din posta cu mine liwlol.gif.. ultima data o neismtita mi-a zis sa o scot pe Mara din posta ca face galagie (inca nu se nascuse Sasha).. deci eram in 8 luni, Mara in carut si tot cerea papusa sau voia jos.. ba radea, ba canta.. si pe aia, tampita, o deranjau chestiile astea! am poftit-o si pe ea afara sa o supravegheze pe Mara.. doar nu eram idioata sa-i fac pe plac.. vai cate am putut sa-i zic.. i-am inchis gura imediat..

aoleu, ce o pofteam si eu sa ingrijeasca de copil, desteapta! Unii sunt idioti de tot, habar nu au ca un copil nu poate sta in loc.
a propos de poftit lumea sa faca ceea cene cer noua, eu sunt si interpret de conferinta pe langa asistent la universitate si merg des sa traduc. bun, si mereu sunt destepti multi care stiu engleza 'la perfectie'. cand aud asta, mi se ridica parul pe cap. niciun profesor de limba nu iti va spune vreodata ca stie limba respectiva la perfectie, asa ceva nu exista. nu ne cunoastem nici limba noastra la acel nivel, darmite una straina? bun, si se mai trezesc diversi organizatori de la conferinta, caresunt in domeniu, sa comenteze ca nu e bine sau ca cutare termen se traduce altfel. fara materiale date de dinainte nu avem cum sa fim profi in absolut orice domneiu, nu ai cum, de unde sa stiu eu cum functioneaza o amsina de cusut sau cum se pune o plomba sau cum se face o operatie? daca nu ni se dau discursurile de dinainte, facem ce putm,. si aunci, cand ii aud comentand si ca stiu ei limba la perfectie, dar ca nu sunt traducatori si nu stiu folosi aparatura de traducere simultana, ii poftesc in cabina sa incerce ei pe loc, sa vedem, le iese? liwlol.gif E o metode f buna, se linistesc pe loc cand isi dau seama ca e o munca titanica sa asculti si sa vorbesti in acelasi timp, in alta limba, sa fii si coerent, sa nu te poiuerzi, sa ai o voce placuta, sa stii ce faci.
adinuta
Ana si Simonik, si Rares e marait azi, numai in brate vrea, cu fata in exterior, altfel urla. In plus mananca si porst mai ales dimineata, nu stiu ce are, cred ca s-a saturat de lapte si el ca si Daria,. Noroc ca el a inceput acum, la 3 luni, ca Daria incepuse la 2 luni si nu a mai luat in greutate cum trebuie si e slabuta si acum. Hai ca mai avem o luna buna si incepem diversificarea si cu Rares si va fi bine, sper.
andreea_g
QUOTE(nicoll @ Nov 17 2011, 03:23 PM) *
Da, cu Alex s-a potrivit. Eu speram ca va fi fetita, dar nu, a fost baiat, iar in calendar tot baiat imi iesea.



ms pt raspuns.foarte probabil ca la anul pe timpul acesta sa ma pun pe treaba wink.gif ultimele 4 luni la 22 de ani ar fi fata
nicoll
Cred ca azi a fost ceva in atmosfera. Si Alex al meu a fost marait, nici nu a mancat cum trebuie, nici nu a putut sa doarma, are si nasucul putin infundat, are ceva mucei, pe scurt a fost o zi tare naspa. A vrut numai in brate. crybaby.gif

Ieri am primit pt prima data alocatia lui Alex pe doua luni: 400 lei. Asta a venit rtepede, indemnizatia sa vedem cand o veni.....
wacko.gif pray.gif
adinuta
QUOTE(nicoll @ Nov 17 2011, 08:09 PM) *
Cred ca azi a fost ceva in atmosfera. Si Alex al meu a fost marait, nici nu a mancat cum trebuie, nici nu a putut sa doarma, are si nasucul putin infundat, are ceva mucei, pe scurt a fost o zi tare naspa. A vrut numai in brate. crybaby.gif

Ieri am primit pt prima data alocatia lui Alex pe doua luni: 400 lei. Asta a venit rtepede, indemnizatia sa vedem cand o veni.....
wacko.gif pray.gif

Si noua ne-a venit alocatia pe 2 luni. Eu pt indemnizatie depun abia in 22 decembrie, atunci imi expira concediul de sarcina si lauzie.
Rares a luat doar 70 g de duminica pana azi, nu a mancat sapt asta decat f putin, dar e bine ca a luat mult pana acum si are un surplus. Daria avea greutatea asta la 6 luni oricum, deci el e f bine.
anka28
QUOTE(anabell @ Nov 17 2011, 03:36 PM) *
liwlol.gif
imediat o sa fiu plina de fire albe daca mai am drumuri la functionarii publici!!!!!
nu ma cert cu nimeni daca sunt'' oameni'' cu mine daca esti nesimtit si eu pot sa fiu cea mai nesimtita de te fac de cacao!!!!!

eu stiam ca pot depun dosarul de cand se termina concediul postnatal mai 60 zile nu de la nasterea copilului ....daca e asa e ok daca e de la nastere a cam trecut vremea
ma lamureste si pe mine cineva?????

buna poate te ajuta:
De cand se efectueaza plata indemnizatie crestere copil /stimulent?

1. Din ziua incetarii acordarii concediului si indemnizatiei de maternitate.

Plata la acest termen este conditionata de depunerea dosarului de solicitare a dreptului prevazut de O.U.G. nr. 148/2005 in termen de cel mult 60 de zile lucratoare.

2. Cu data nasterii copilului, daca nu sunt indeplinite conditiile pentru acordarea concediului de maternitate.

Si in acest caz dreptul se acorda incepand cu data nasterii copilului, in masura in care cererea se depune in termen de 60 de zile lucratoare de la acest moment.

Se asimileaza momentului nasterii copilului:

� data adoptiei;
� data instituirii tutelei;
� data plasamentului;
� data incredintarii.

3. De la data depunerii cererii, daca nu au fost respectate termenele de depunere de 60 de zile lucratoare.

Relatia dintre cele doua drepturi (indemnizatia pentru cresterea copilului si stimulent) este de excludere reciproca.

Astfel, plata indemnizatiei de crestere copil se suspenda de la data realizarii veniturilor de natura profesionala impozabile potrivit Codului fiscal, nascandu-se vocatia la stimulent.
anka28
QUOTE(nicoll @ Nov 17 2011, 06:09 PM) *
Cred ca azi a fost ceva in atmosfera. Si Alex al meu a fost marait, nici nu a mancat cum trebuie, nici nu a putut sa doarma, are si nasucul putin infundat, are ceva mucei, pe scurt a fost o zi tare naspa. A vrut numai in brate. crybaby.gif

Ieri am primit pt prima data alocatia lui Alex pe doua luni: 400 lei. Asta a venit rtepede, indemnizatia sa vedem cand o veni.....
wacko.gif pray.gif

eu am depus actele pt amandoua odata cand am facut 42 de zile de cand am nascut si am primit in decembrie toti banii...3 luni alocatia si 2 luni si ceva pt indemnizatie
anka28
QUOTE(andreea_g @ Nov 17 2011, 05:51 PM) *
ms pt raspuns.foarte probabil ca la anul pe timpul acesta sa ma pun pe treaba wink.gif ultimele 4 luni la 22 de ani ar fi fata

si la mine sa potrivit
liwlol.gif la fel ca si tine ma uit sa fac fata tongue.gif abia de la sf anului viitor am mai multe luni pentru fata....deci mai am de asteptat tongue.gif acum sunt curioasa ca e insarcinata sora mea abia a aflat dupa calendarul chinezesc ar fi fata....chiar sunt curioasa...
dodo80
QUOTE(adinuta @ Nov 17 2011, 11:35 AM) *
Ce frumos ai scris!
Multa sanatate puiului!


merci frumos!! la fel!
QUOTE(ilona_darius @ Nov 17 2011, 05:52 PM) *
mie mi'a explicat destul de clar functionara ca am pierdut banii pe 3 luni pt ca am depus dosarele dupa 60 de zile de la nasterea copilului..cele 60 de zile lucratoare se implineau undeva pe 5 noiembrie parca..orixum a fost o diferetnta de cateva zile intarziere.....a zis min 42 zile, max 60..o fi aia sucita..vedem cand primim banii:D

smile.gif hai ca poate nu ai pierdut nimic.. de obicei astia nu fac astfel de gafe;a facut dl Boc destule biggrin.gif ..

QUOTE(adinuta @ Nov 17 2011, 08:42 PM) *
Si noua ne-a venit alocatia pe 2 luni. Eu pt indemnizatie depun abia in 22 decembrie, atunci imi expira concediul de sarcina si lauzie.
Rares a luat doar 70 g de duminica pana azi, nu a mancat sapt asta decat f putin, dar e bine ca a luat mult pana acum si are un surplus. Daria avea greutatea asta la 6 luni oricum, deci el e f bine.

cat are Rares acum, Adina? ma refer la kg.. eu sper sa nu ma impuste doctora la vaccinul de 4 luni cand o vedea greutatea lui.. dar parca arata mai slabut ca Mara la varsta lui.. parca biggrin.gif ..

ziceati de azi? Nici Sasha nu stiu ce a avut.. de fapt, stiu , a fost ff obosit, nici chef de joaca parca nu a avut. avem si noi un mic joc.. ma fac ca il manang pe gatisor si asa mult rade biggrin.gif.. nu stiu daca isi da seama, dar coincidenta nu e..
uff../ am iesit cu ei pe la 7 jum si de cand am iesit pana acum, Sasha tot doarme... am constatat ca daca il scot afara, asa bine doarme apoi... ce sa fac acum, tb zilnic sa ma chinui sa-i scot.. azi nu a mers liftul si am stat in casa pana mai devreme.. noi stam la 9...
dodo80
QUOTE(adinuta @ Nov 17 2011, 05:55 PM) *
te inteleg f bine, eu am fost mult in strainatate si am vazut cum se poarta acolo functionarii cu tine si de atunci imi vine sa ii omor pe toti. eu in general rezist destul de mult, sunt mai diplomata, asa, dar cand cedez, sa nu fie nimeni in calea ema ca nu mai scapa de gura mea:))
Bine ai zis, chiar ca.
aoleu, ce o pofteam si eu sa ingrijeasca de copil, desteapta! Unii sunt idioti de tot, habar nu au ca un copil nu poate sta in loc.
a propos de poftit lumea sa faca ceea cene cer noua, eu sunt si interpret de conferinta pe langa asistent la universitate si merg des sa traduc. bun, si mereu sunt destepti multi care stiu engleza 'la perfectie'. cand aud asta, mi se ridica parul pe cap. niciun profesor de limba nu iti va spune vreodata ca stie limba respectiva la perfectie, asa ceva nu exista. nu ne cunoastem nici limba noastra la acel nivel, darmite una straina? bun, si se mai trezesc diversi organizatori de la conferinta, caresunt in domeniu, sa comenteze ca nu e bine sau ca cutare termen se traduce altfel. fara materiale date de dinainte nu avem cum sa fim profi in absolut orice domneiu, nu ai cum, de unde sa stiu eu cum functioneaza o amsina de cusut sau cum se pune o plomba sau cum se face o operatie? daca nu ni se dau discursurile de dinainte, facem ce putm,. si aunci, cand ii aud comentand si ca stiu ei limba la perfectie, dar ca nu sunt traducatori si nu stiu folosi aparatura de traducere simultana, ii poftesc in cabina sa incerce ei pe loc, sa vedem, le iese? liwlol.gif E o metode f buna, se linistesc pe loc cand isi dau seama ca e o munca titanica sa asculti si sa vorbesti in acelasi timp, in alta limba, sa fii si coerent, sa nu te poiuerzi, sa ai o voce placuta, sa stii ce faci.

ce meserie faina ai!!! super! bv tie! stiu si eu expresia : la perfectie".. mda biggrin.gif .. doamne.. asa sunt unii.. evit astfel de oameni. evident ca perfect nu o stie nimeni.. exista o ierrarhie, o clasificare pe niveluri, dar sa fim seriosi.. poti sti ff bine, de nota 8,9 sau 9,5 .. biggrin.gif ... perfect e mult spus.. traducerile imi plac si mie, doamne.. am lucrat si ca traducator cand o aveam pe Mara in burtica (lucram suplimentar pana noaptea uneori la 3-4 sau 6 dimi cand aveam un dean line) si apoi, dupa ce am nascut, chiar nu am mai putut decat ff rar. Asa e, nu ai cum sa stii termenii din orice domeniu cu exceptia cazului in care domeniul resp iti e familiar. .. cred ca iti place tare mult ce faci, nu? oFloare1.gif
simina_ana
Salutare fetele...nu am mai intrat de ceva vreme....dar pur si simplu nu am avut timp si nici nu am vrut sa vad calculatorul la fata....
In plus sunt suparata tare de luni , pt ca a murit Tofy, motanul alor mei...dupa cateva luni de citostatice si pastile l-au operat, dar nu s-a mai trezit din anestezie. Am plans 3 zile....ai mei sunt distrusi ca dupa 10 ani au ramas fara el...mai ales tata...pt el Tofy era baiatul lui tata.....
Maine plecam la ai mei asa pe fuga ...sa-l vada si tata pe Serban ca au a putut veni la botez ca in perioada aia Tofy facea citostatice...,mergem si in avans de Craciun pt ca anul acesta am hotarat sa ramanem de Craciun acasa si sa-l petrecem doar noi 4....in plus...simt ca nu o sa mai sufar asa tare dupa Tofy daca merg acum acasa

Piticii sunt bine. Serban are 7 kg si e tot ai activ si curios....si el vrea doar in brate sus .....i se pare mai interesanta lumea de sus....e un zambaret si vorbaret....toata ziua rade la toata lumea care -l baga in seama si povesteste ca batraniii.....nu-i tace gura o clipa biggrin.gif
Iancu parca da semne ca se acomodeaza cu gradi...pentru prima data azi nu vroia sa vina acasa....el vroia sa mai ramana.....

Nu am reusit sa citesc din urma...dar sper ca sunteti bine cu totii....si sper de marti incolo sa revin in forta pe aici..
Va pupam si in caz ca maine dimineata nu mai apuc sa scriu nimic...va doresc in avans un weekend placut...
adinuta
QUOTE(dodo80 @ Nov 17 2011, 10:06 PM) *
merci frumos!! la fel!

smile.gif hai ca poate nu ai pierdut nimic.. de obicei astia nu fac astfel de gafe;a facut dl Boc destule biggrin.gif ..
cat are Rares acum, Adina? ma refer la kg.. eu sper sa nu ma impuste doctora la vaccinul de 4 luni cand o vedea greutatea lui.. dar parca arata mai slabut ca Mara la varsta lui.. parca biggrin.gif ..

ziceati de azi? Nici Sasha nu stiu ce a avut.. de fapt, stiu , a fost ff obosit, nici chef de joaca parca nu a avut. avem si noi un mic joc.. ma fac ca il manang pe gatisor si asa mult rade biggrin.gif.. nu stiu daca isi da seama, dar coincidenta nu e..
uff../ am iesit cu ei pe la 7 jum si de cand am iesit pana acum, Sasha tot doarme... am constatat ca daca il scot afara, asa bine doarme apoi... ce sa fac acum, tb zilnic sa ma chinui sa-i scot.. azi nu a mers liftul si am stat in casa pana mai devreme.. noi stam la 9...

Rares are acum 6580 g.

QUOTE(dodo80 @ Nov 17 2011, 10:13 PM) *
ce meserie faina ai!!! super! bv tie! stiu si eu expresia : la perfectie".. mda biggrin.gif .. doamne.. asa sunt unii.. evit astfel de oameni. evident ca perfect nu o stie nimeni.. exista o ierrarhie, o clasificare pe niveluri, dar sa fim seriosi.. poti sti ff bine, de nota 8,9 sau 9,5 .. biggrin.gif ... perfect e mult spus.. traducerile imi plac si mie, doamne.. am lucrat si ca traducator cand o aveam pe Mara in burtica (lucram suplimentar pana noaptea uneori la 3-4 sau 6 dimi cand aveam un dean line) si apoi, dupa ce am nascut, chiar nu am mai putut decat ff rar. Asa e, nu ai cum sa stii termenii din orice domeniu cu exceptia cazului in care domeniul resp iti e familiar. .. cred ca iti place tare mult ce faci, nu? oFloare1.gif

Tu cum de traduci? Esti in domeniu si tu? Ce ai studiat? Uite, si eu am acum o traducere si stau noaptea ca alta sansa nu am, dar am nevoie de bani.
Imi place f mult, da, e foarte antrenant.

QUOTE(simina_ana @ Nov 17 2011, 10:45 PM) *
Salutare fetele...nu am mai intrat de ceva vreme....dar pur si simplu nu am avut timp si nici nu am vrut sa vad calculatorul la fata....
In plus sunt suparata tare de luni , pt ca a murit Tofy, motanul alor mei...dupa cateva luni de citostatice si pastile l-au operat, dar nu s-a mai trezit din anestezie. Am plans 3 zile....ai mei sunt distrusi ca dupa 10 ani au ramas fara el...mai ales tata...pt el Tofy era baiatul lui tata.....
Maine plecam la ai mei asa pe fuga ...sa-l vada si tata pe Serban ca au a putut veni la botez ca in perioada aia Tofy facea citostatice...,mergem si in avans de Craciun pt ca anul acesta am hotarat sa ramanem de Craciun acasa si sa-l petrecem doar noi 4....in plus...simt ca nu o sa mai sufar asa tare dupa Tofy daca merg acum acasa

Piticii sunt bine. Serban are 7 kg si e tot ai activ si curios....si el vrea doar in brate sus .....i se pare mai interesanta lumea de sus....e un zambaret si vorbaret....toata ziua rade la toata lumea care -l baga in seama si povesteste ca batraniii.....nu-i tace gura o clipa biggrin.gif
Iancu parca da semne ca se acomodeaza cu gradi...pentru prima data azi nu vroia sa vina acasa....el vroia sa mai ramana.....

Nu am reusit sa citesc din urma...dar sper ca sunteti bine cu totii....si sper de marti incolo sa revin in forta pe aici..
Va pupam si in caz ca maine dimineata nu mai apuc sa scriu nimic...va doresc in avans un weekend placut...

Salutare, bine ai revenit, va pupam.
dodo80
QUOTE(adinuta @ Nov 17 2011, 11:21 PM) *
Rares are acum 6580 g.
Tu cum de traduci? Esti in domeniu si tu? Ce ai studiat? Uite, si eu am acum o traducere si stau noaptea ca alta sansa nu am, dar am nevoie de bani.
Imi place f mult, da, e foarte antrenant.
Salutare, bine ai revenit, va pupam.


smile.gif nu mai traduc, chiar nu as mai putea acum.. am terminat lb straine en-fr acum 3 ani, dar prima facult e geogr turismului la Univ Buc; am lucrat si la agentie de turism, era superb, dar bani putini.. am lucrat si in vanzari, abs tot ce inseamna dom comercial - nu stiu cum naiba, dar la fiecare loc de munca al meu am avut de tradus .. erau companii straine.. am tradus in paralel pt o tipa din Suceava, poate o stii - Alina Chiteala - eram printre cei mai buni colaboratori - mie imi dadea ce era mai greu, tot felul de grafice, tabele, trad in dom medical, industrial... pe viitor, daca mi-as gasi un loc de traducator la un birou pt mine ar fi ceva nesperat .. dar nu stiu, chiar nu stiu ce voi face dupa concediu.. As lua si acum traduceri, dar mi-e teama, nu cred ca as face fata, chiar nu..si decat sa incurc persoana... sad.gif
este antrenant, asa e.. si tot timpul inveti cate ceva nou sau aprofundezi.. oFloare1.gif
adinuta
QUOTE(dodo80 @ Nov 18 2011, 12:12 AM) *
smile.gif nu mai traduc, chiar nu as mai putea acum.. am terminat lb straine en-fr acum 3 ani, dar prima facult e geogr turismului la Univ Buc; am lucrat si la agentie de turism, era superb, dar bani putini.. am lucrat si in vanzari, abs tot ce inseamna dom comercial - nu stiu cum naiba, dar la fiecare loc de munca al meu am avut de tradus .. erau companii straine.. am tradus in paralel pt o tipa din Suceava, poate o stii - Alina Chiteala - eram printre cei mai buni colaboratori - mie imi dadea ce era mai greu, tot felul de grafice, tabele, trad in dom medical, industrial... pe viitor, daca mi-as gasi un loc de traducator la un birou pt mine ar fi ceva nesperat .. dar nu stiu, chiar nu stiu ce voi face dupa concediu.. As lua si acum traduceri, dar mi-e teama, nu cred ca as face fata, chiar nu..si decat sa incurc persoana... sad.gif
este antrenant, asa e.. si tot timpul inveti cate ceva nou sau aprofundezi.. oFloare1.gif

ce tare! Ma bucutr mult! Si eu am FR_EN in combinatie, eu am facut LMA la Cluj, am terminat in 2002, aoleu ce baba sunt:)) Mai am si IT ca limba a treia, de placere, e limba mea de suflet dupa franceza. Fac traduceri si conferinte si din IT in RO, dar nu si invers. Inspre IT nu ma bag ca nu e cazul. Bine, vorbesc ciursiv, am stat mult in Italia la doctorat. dar la nivel de conferinte/traduceri, chestii oficiale imi cunosc limitele si stau blanda:)) Fac doar FR si EN. La Facultate predau acolo unde am terminat, la LMA Cluj, sunt asistent. Am ambele limbi la predare. Sunt multumita si imi place, doar ca avem studenti tot mai slabi si salariul de mizerie. Dar, ca mama de familie, e foarte bine pt ca imi da o libertate de miscare foarte mare.
jus_ro
QUOTE(andreea_g @ Nov 17 2011, 03:05 PM) *

pupici oFloare1.gif

QUOTE(anabell @ Nov 17 2011, 05:08 PM) *
buna gagici!!!
azi avem 3 luni!!!!!! azi e plin de nervi!!!!! nimic nu ii convine!!!!
am fost sa imi fac buletinul si sa imi scot de la casa de pensi ceva pt dosarul de indemnizatii si sa imi achit un credit.... cu bebe dupa mine si sotul....
am dat doar de oameni nesimtiti!!!!!!!si fara chef de lucru !!!!!! m-am enervat fff tare si m-am si certat cu una de la pensii ca am zis ca sar peste pult si o nenorocesc de nesimtita!!!!!
in fine mi-a trecut ...pur si simplu mi greata de ce se intampla in tara asta!!!!
acuma astept 10 zile buletinul si vad dupa ce rezolv sa imi bag si eu dosarul ...imi este frica sa tot aman sa nu fie prea tarziu!!!!
va pup!!!!!!

la multe lunite occasion.gif


QUOTE(simina_ana @ Nov 17 2011, 10:45 PM) *
Salutare fetele...nu am mai intrat de ceva vreme....dar pur si simplu nu am avut timp si nici nu am vrut sa vad calculatorul la fata....

week-end placuta la parinti....si imi pare rau pentru motanul Tofy oFloare1.gif
jus_ro
sa va arat ce mare a crescut Eliza




iar aici printesele




o zi buna si un week-end fain
andreea_g
QUOTE(jus_ro @ Nov 18 2011, 07:53 AM) *
sa va arat ce mare a crescut Eliza




iar aici printesele




o zi buna si un week-end fain



wow ce scumpe suuuunt !!! :*:*:*
dodo80

buna ziua, in primul rand smile.gif .. am avut o noapte groaznica.. Sasha a dormit pana la 2.30 doar cu o pauza, apoi a stat treaz pana la 4, la 6 a trezit o si pe Mara, ea a stat treaza 2 ore,m-am rugat de ea sa adoarma, dar ce era dupa mine? .. mititica, statea cu capul pe perna si nu o lua somnul, eu eram vraiste sad.gif .. alteori ne jucam, dar acum nu puteam sa ma ridic din pat..

Adina,

nu pot da reply direct la citat, dar oricum vezi ce scriu.. ma bucur mult pt tine, pt voi.. e superb.. italiana e si pt mine ceva legat de suflet, franceza o ador .. engleza o stiu cel mai bine.. smile.gif tot in 2002 am terminat si eu prima fac.. in 98 liceul si uite asa.. oFloare1.gif

Justina,
superbe pozele!! trandafir.gif

Adriana,
imi pare rau pt motanel.. nici nu vreau sa mi imaginez.. si eu am fost bolnava cateva zile dupa ce a murit pisicuta noastram prima noastra pisica birmaneza.. de atunci am incercat sa ma atasez de altele, insa tot ea a fost sufletul nostru.. a murit de septicemie.. avea pui in burtica si veterinarul ii facuse injectie de raceala fara sa stie sad.gif.. in fine, putere mulkta! sa treci peste!

fetelor,
sa aveti un weekend fain.. sunt term de oboseala.. ne auzim sapt viit!
adinuta
QUOTE(jus_ro @ Nov 18 2011, 09:53 AM) *
sa va arat ce mare a crescut Eliza




iar aici printesele




o zi buna si un week-end fain

superbe, vad ca Eliza are ochii albastri? Care din voi ii are asa?

QUOTE(dodo80 @ Nov 18 2011, 12:43 PM) *
buna ziua, in primul rand smile.gif .. am avut o noapte groaznica.. Sasha a dormit pana la 2.30 doar cu o pauza, apoi a stat treaz pana la 4, la 6 a trezit o si pe Mara, ea a stat treaza 2 ore,m-am rugat de ea sa adoarma, dar ce era dupa mine? .. mititica, statea cu capul pe perna si nu o lua somnul, eu eram vraiste sad.gif .. alteori ne jucam, dar acum nu puteam sa ma ridic din pat..

Adina,

nu pot da reply direct la citat, dar oricum vezi ce scriu.. ma bucur mult pt tine, pt voi.. e superb.. italiana e si pt mine ceva legat de suflet, franceza o ador .. engleza o stiu cel mai bine.. smile.gif tot in 2002 am terminat si eu prima fac.. in 98 liceul si uite asa.. oFloare1.gif

Justina,
superbe pozele!! trandafir.gif

Adriana,
imi pare rau pt motanel.. nici nu vreau sa mi imaginez.. si eu am fost bolnava cateva zile dupa ce a murit pisicuta noastram prima noastra pisica birmaneza.. de atunci am incercat sa ma atasez de altele, insa tot ea a fost sufletul nostru.. a murit de septicemie.. avea pui in burtica si veterinarul ii facuse injectie de raceala fara sa stie sad.gif.. in fine, putere mulkta! sa treci peste!

fetelor,
sa aveti un weekend fain.. sunt term de oboseala.. ne auzim sapt viit!

Dodo, deci suntem de-o varsta:)) te pup, ma bucur ca am mai agsit pe cineva cu limbile straine, mai e si Ramo.
Ai grija de tine, sa te poti odihni. Ai mei acum dorm amandoi.

Si eu sunt mare iubitoare de aniamle, am pierdut o catelusa chiar inainte sa nasc si am fost distrusa.
Adriana, multa putere!

Fetelor, eu mi-am extras azi o masea de minte,urmeaza si cealalta, am crezut ca mor de frica. Nu a durut, dar senzatia era ca ma trage cu totul de pe scaun, vai de capul meu!
jus_ro
QUOTE(adinuta @ Nov 18 2011, 01:39 PM) *
superbe, vad ca Eliza are ochii albastri? Care din voi ii are asa?


eu ii am albastrii inchis rolleyes.gif ....daca i se onduleaza si parul ca al meu o sa fiu super fericita rolleyes.gif
adinuta
QUOTE(jus_ro @ Nov 18 2011, 06:33 PM) *
eu ii am albastrii inchis rolleyes.gif ....daca i se onduleaza si parul ca al meu o sa fiu super fericita rolleyes.gif

Te cred:)) Si eu ma umflu in pene cand o vad pe Daria cu ochii si parul meu:))
angel
hellooo!!
fetelor am fost sa vad cum mi.au iesit analizele sa vad dk imi pot pune sterilet si am candida si o inflamatie deci treb sa mai astept sad.gif sa le tratez si abia apoi:offf....
Faby meu e cumintel uneori dar uneori iau campi asta e ne facem noi mari..respectiv cu al doilea bb mi.as mai dori o fara dar nu mai am curaj sa o fac:D
Alondra
Buna seara mamici!

QUOTE(jus_ro @ Nov 18 2011, 09:53 AM) *
sa va arat ce mare a crescut Eliza



o zi buna si un week-end fain

Ce draguta e, chiar seamana cu tine, e fata mamii yes.gif

Simina, imi pare rau de motanel, sper sa-ti revii repede!
Adina, ce dodolotz e Rares, bravo! eusa_clap.gif
Dodo, Doamne, chinuitor cu 2 asa, nici nu vreau sa-mi inchipui cum iti sunt noptile !
Angel, sanatate maxima, sa te faci bine repede!


Am fost si noi la eco ieri si e bine bebe, s-au inchis gaurile si nu mai are nici suflu ...asa ma bucur, nu stiu daca e coincidenta sau nu, dar de la vaccin incoace doarme fata mea de ma sperie, e fff cuminte biggrin.gif Sper sa o tina tot asa!
gheghe
QUOTE(Alondra @ Nov 10 2011, 08:57 PM) *
Multumesc fetelor pt parerile si raspunsurile voastre.
Noi va trebui sa facem vaccinul sapt. viitoare, sa vedem cand, trebuie sa vorbesc cu pediatra si bineinteles, pana atunci va trebui sa ma hotarasc si care anume il fac..pt cele cu plata sunt bani destui wacko.gif Pt cele gratis, e incertitudine..asa ca e cam grea alegerea..unsure.gif
Simina e demential Iancu cu parul lui, gospodinu' lu' mama ..si Serban s-a schimbat asa de mult love1.gif
Si eu am dat bibi cum zici tu la fata azi , de 2 ori...a supt in seara asta 100 de ml din bibi pe nerasuflate, apoi s-a alintat si la tzitzi pana a adormit..Din pacate nu cred ca ea se satura numai de la sanul meu sad.gif ..si vad si eu si aud ca lapte ii tzashneshte dor vreo 5 min,poate cateodata nici atat...sad.gif Ma intristeaza chestia asta, ea fiind si mai maricica poate cere mai mult, chiar nu stiu ..tot la 1h jumate -2 maxim se cere la tzitzi cand e treaza ...nu are niciun fel de program, stiu doar ca seara dupa baita de la 8 doarme neintoarsa cateva ore bune, in rest ziua ma 'freaca' de multe ori cu somnul si tzitzi, numai afara in carucior doarme bine legat 1h sau 2.. Nu stiu ce sa-i fac si cum sa mai fac ..

citeste asta sa mai treaca grijile
http://blogulmeumediocru.---/2010...-cerebrala.html
Alondra
QUOTE(gheghe @ Nov 18 2011, 09:15 PM) *
citeste asta sa mai treaca grijile
http://blogulmeumediocru.---/2010...-cerebrala.html

Nu merge linkul dat de tine, e considerat reclama aici pe site..
anabell
gagici am pus poze pe fb!!!!!!!!!
de la botez!!!!!!!!!
cine nu ma are in lista sunt pirghie ana maria
astept pareri
v-a pup
jus_ro
QUOTE(angel @ Nov 18 2011, 08:12 PM) *
hellooo!!
fetelor am fost sa vad cum mi.au iesit analizele sa vad dk imi pot pune sterilet si am candida si o inflamatie deci treb sa mai astept sad.gif sa le tratez si abia apoi:offf....
Faby meu e cumintel uneori dar uneori iau campi asta e ne facem noi mari..respectiv cu al doilea bb mi.as mai dori o fara dar nu mai am curaj sa o fac:D

sanatate multa oFloare1.gif

QUOTE(Alondra @ Nov 18 2011, 08:58 PM) *
Buna seara mamici!
Ce draguta e, chiar seamana cu tine, e fata mamii yes.gif

Am fost si noi la eco ieri si e bine bebe, s-au inchis gaurile si nu mai are nici suflu ...asa ma bucur, nu stiu daca e coincidenta sau nu, dar de la vaccin incoace doarme fata mea de ma sperie, e fff cuminte biggrin.gif Sper sa o tina tot asa!

multumesc notworthy.gif ...ma bucur ca la eco a fost bine oFloare1.gif

QUOTE(anabell @ Nov 18 2011, 10:07 PM) *
gagici am pus poze pe fb!!!!!!!!!
de la botez!!!!!!!!!
cine nu ma are in lista sunt pirghie ana maria
astept pareri
v-a pup

Casa de piatra! si sa-i fie de bine botezul lui Robert!....mami arati foarte bine si frumoasa rochita ta, ma bucur ca ai incaput in ea...felicitari hi.gif
gheghe
QUOTE(Alondra @ Nov 18 2011, 07:31 PM) *
Nu merge linkul dat de tine, e considerat reclama aici pe site..

sunt informatii despre puseurile de crestere la bebelusi
adinuta
QUOTE(angel @ Nov 18 2011, 08:12 PM) *
hellooo!!
fetelor am fost sa vad cum mi.au iesit analizele sa vad dk imi pot pune sterilet si am candida si o inflamatie deci treb sa mai astept sad.gif sa le tratez si abia apoi:offf....
Faby meu e cumintel uneori dar uneori iau campi asta e ne facem noi mari..respectiv cu al doilea bb mi.as mai dori o fara dar nu mai am curaj sa o fac:D

si mie mi-a iesit la papa nicolau candidoza si inflamatie, am tratat si am pus steriletul.

QUOTE(Alondra @ Nov 18 2011, 08:58 PM) *
Buna seara mamici!
Ce draguta e, chiar seamana cu tine, e fata mamii yes.gif

Simina, imi pare rau de motanel, sper sa-ti revii repede!
Adina, ce dodolotz e Rares, bravo! eusa_clap.gif
Dodo, Doamne, chinuitor cu 2 asa, nici nu vreau sa-mi inchipui cum iti sunt noptile !
Angel, sanatate maxima, sa te faci bine repede!
Am fost si noi la eco ieri si e bine bebe, s-au inchis gaurile si nu mai are nici suflu ...asa ma bucur, nu stiu daca e coincidenta sau nu, dar de la vaccin incoace doarme fata mea de ma sperie, e fff cuminte biggrin.gif Sper sa o tina tot asa!

merci, ramo!
ce fericire poe tine sa doarma fata! al meu se fatzaie toata ziua, nu poate dormi linistit, dar noaptea e mai ok, slava Dlui!
Alondra
Adinuta, da, am adormit fetita dupa baita , asa ca ma duc si eu la nani somn.gif Somn usor mamici!
Ana, ai arat senzational, sa va fie de bine botezul!
Gheghe, poate gasesti alta metoda de a ne da adresa siteului, info despre orice prind bine wink.gif
angel
Ana ai fost super frumoasa la botez Casa de piatra si sa ii fie de bine botezul la pitic:*
fetelor multumesc tzuc.gif
Adina cat timp ai facut tratament pt asta???????mie mi.a dat ovule si niste pliculete pt spalaturi.
adinuta
QUOTE(angel @ Nov 19 2011, 01:18 AM) *
Ana ai fost super frumoasa la botez Casa de piatra si sa ii fie de bine botezul la pitic:*
fetelor multumesc tzuc.gif
Adina cat timp ai facut tratament pt asta???????mie mi.a dat ovule si niste pliculete pt spalaturi.

1 zi, mi-a dat o pastila in priza unica, apoi o crema intr-un tub cu aplicator, de pus seara la culcare, tot in ziua aia. a zis ca nu tb sa repetam analiza dupa tratam, asa ca am pus steriletul in a 3-a zi a ciclului, care mi-a venit imediat dupa tratam.
Mira
Neata mamici!!
Prima noapte cu somn 23-07!! Thuamneee nici in cel mai frumos vis nu-mi imaginam



Noi intram , cittim dar nu mai avem timp de scris.
Pupici tuturor
Ana casa de piatra oFloare1.gif
Carmen Livia
Buna dimineata mamici de august 2011! carut.gif

Nu ne-am mai vazut de multa vreme; cam de prin aprilie si atunci foarte putin. Intre timp s-au intamplat multe si aici si la mine.
Felicitari pentru bebei!!! Sa va traiasca, sa va aduca multe zambete pline de fericire, sa aiba parte de multa sanatate si mai ales noroc! tzuc.gif

Eu am nascut natural (cu epidurala) pe 11.08.11 (cu doua sapatamani jumatate inainte de termen), la orele 11.45, o fetita minunata de 2,950kg si 48cm - Miruna.

Cum va descurcati cu somnul? Observ ca si Mira a gasit reteta fericirii somnului tongue.gif Sfatuiti-ma si pe mine, desi stiu ca fiecare bebelus are ritmul lui pentru absolut orice. Noi folosim muzica linsititoare: Mozart for babies, insa tot ne trezim de vreo doua ori/noapte, chiar daca nu papam decat vreo 20ml laptic.

Colicii? Cum? Ce potiuni magice folositi, sau ati folosit? Noi, a trebuit sa trecem pe formula destul de repede: in spital, in cele 2-3 zile cat am stat acolo, a fost hranita cu biberonul = cand mergeam la 3h sa o alaptez, ea deja facea nani, satula. Asa ca in momentul in care a primit san si a vazut ca are ceva mai mult de muncaaaaa... nu i-a prea convenit. Ajunsesem sa stau la o masa si 4h si astfel nu lua in greutate = icterul fiziologic a fost destul de prelungit. Nesomnul/oboseala + stresul ca bebe nu crestea = laptic mai putin, la care am adaugat si o pompa de san nepotrivita si toate astea au dus foarte sigur si spre pierderea lapticului. Am facut aceasta paranteza, pentru ca am inteles de la alte mamici si site-uri de specialiatate, ca bebelusii alaptati exclusiv de la san fac colici mult mai putin sau slab ca intensitate fata de cei care sunt pe formula.
La voi cum a fost? Cu siguranta s-a vorbit deja despre asta; scuze ca acum m-am trezit si eu.

Nasterea? Cum a fost la nastere? Cu siguranta si despre asta s-a povestit pe-aici destul, asa ca, daca nu va deranjeaza, va rog sa-mi dati link (cu paginile unde ati scris despre) sa va citesc povestile. Oare numai eu am fost asa smiorcaita? doh.gif

Am observat ca ati ajuns deja la... Botez; noi am trecut de asta cand bebe avea 45 zile ( https://picasaweb.google.com/decu23/BotezMi...507648653187218 ). Ieri a implinit frumoasa varsta de 100 de zile liwlol.gif



Am o multime de subiecte de recuperat si o groaza de curiozitati.


Un weekend placut va doresc tuturor!
Carmen & Miruna


ps. Aici e soare; voi cat timp scoateti nasucurile afara de cand s-a racit vremea?
angel
adinuta mersi frumos pt rasp era bn sa fie asa si la me dar asta e acum.
nicoll felicitari pt bubu sa o tina tot asa:*
carmen bine ai venit si sa iti traisca fetita!!!!!!
adinuta
QUOTE(Mira @ Nov 19 2011, 10:05 AM) *
Neata mamici!!
Prima noapte cu somn 23-07!! Thuamneee nici in cel mai frumos vis nu-mi imaginam



Noi intram , cittim dar nu mai avem timp de scris.
Pupici tuturor
Ana casa de piatra oFloare1.gif

Bravo! Ce tare! Al meu s-a fatzait in noaptea asta...eu am mult de tradus si nu am cum sa termin...
nicoll
QUOTE(anabell @ Nov 18 2011, 10:07 PM) *
gagici am pus poze pe fb!!!!!!!!!
de la botez!!!!!!!!!
cine nu ma are in lista sunt pirghie ana maria
astept pareri
v-a pup

Frumoase poze, ......dar cam putine! Casa de piatra, sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult!

QUOTE(angel @ Nov 19 2011, 12:16 PM) *
nicoll felicitari pt bubu sa o tina tot asa:*

multumesc la fel.

anabell
seara'buna!!!!
ce faceti????
mersi tuturor pt complimentele!!!!
eu una nu sunt de loc multumita de cum au iesit pozele dar.. asta e!!!!
o sa mai pun cateva dar trebuie sa le mai selectez ca sunt multe

noi am avut o seara fffff aiurea s-a trezit la 2 la 4 la 7 dimi!!!!! am zis ca mor
azi a fost o zi fff naspa pt mine dar v-a povestesc luni ce mi s-a intamplat ....groaznic!!!!!
pe scurt s-a lovit bebe la cap!!!!! (eu l-am lovit din greseala) sper sa fie bine ....sunt distrusa!!!!!!
adinuta
QUOTE(anabell @ Nov 19 2011, 07:54 PM) *
seara'buna!!!!
ce faceti????
mersi tuturor pt complimentele!!!!
eu una nu sunt de loc multumita de cum au iesit pozele dar.. asta e!!!!
o sa mai pun cateva dar trebuie sa le mai selectez ca sunt multe

noi am avut o seara fffff aiurea s-a trezit la 2 la 4 la 7 dimi!!!!! am zis ca mor
azi a fost o zi fff naspa pt mine dar v-a povestesc luni ce mi s-a intamplat ....groaznic!!!!!
pe scurt s-a lovit bebe la cap!!!!! (eu l-am lovit din greseala) sper sa fie bine ....sunt distrusa!!!!!!

off, draga mea, aveti grija de voi! Te asteptam cu vesti bune pe luni!
gheghe
QUOTE(Alondra @ Nov 18 2011, 09:44 PM) *
Adinuta, da, am adormit fetita dupa baita , asa ca ma duc si eu la nani somn.gif Somn usor mamici!
Ana, ai arat senzational, sa va fie de bine botezul!
Gheghe, poate gasesti alta metoda de a ne da adresa siteului, info despre orice prind bine wink.gif

Puseuri de creștere fizică și cerebrală
Scris de zoozie at 23:01
Deja conceptul de puseuri de creștere este unul cunoscut pentru mămici. La o săptămână, la trei săptămâni, o lună, la trei, șase, nouă luni, sugarii înregistrează niște perioade destul de dificile atât pentru ei cât și pentru mamele lor, indiferent de modul în care sunt hrăniți. Pentru bebelușii alăptați, un puseu de creștere poate însemna plânsete, iritare, termenul englezesc de 'fussy" e foarte nimerit. În plus, cere să fie alăptat foarte des, iar nopțile sunt un coșmar de baby showers; Puseurile de creștere sunt problematice pentru o mamă mai puțin informată pentru că femeia are impresia ca nu mai face față alăptatului.


Puseul de trei luni este un adevărat baraj pentru mame. Majoritatea celor care nu ofereau completare acum încep să ofere copilului lapte la biberon, micșorând simțitor posibilitatea alăptării pe viitor. În timpul puseului de creștere, copilul suge mai mult pentru a determina sânul să producă o cantitate mai mare de lapte.

Un puseu de creștere poate dura între 3 și 7 zile, dar dacă este mai lung nu sunt motive de îngrijorare. Nu uitați că fiecare biberon oferit într-o asemenea perioadă critică are ca efect faptul ca organismul nu se mai mulează pe necesitățile copilului. Acesta, nemaisugând des, dă semnalul că este nevoie de mai mult lipsește cu desăvârșire.

Dacă totuși mama a cedat și a oferit alimentație mixtă, trebuie avut în vedere că înțărcarea de biberon nu e o procedură atât de dureroasă pentru copil și că în câteva zile (în general două sunt de ajuns) mama va avea râurile de lapte pe care le crede necesare pentru copilul său. Trebuie în schimb ca mama să aibă încredere în forțele proprii, să nu aibă presiuni din familie și ideal ar fi să discute și cu cineva calificat - un consultant în lactație.

Un puseu de creștere poate apărea mai devreme sau mai târziu; datele de mai sus sunt informative. Fetița mea, de exemplu, le-a avut intotdeauna cu 2 săptămâni mai devreme și nu au ținut mai puțin de 5 zile. Într-adevăr, cel de la 3 luni m-a stors de energie. Dar, așa cum se întâmplă cu toți bebelușii după o asemenea perioadă, a crescut vizibil.

După puseu, copilul iese cu ceva in plus, ceva vizibil. Fie a crescut, fie are o abilitate nouă: se întoarce, târăște... sau are obiceiuri de bebeluș mai mare.

La bebelușii nealăptați, simptomele din timpul unui puseu de creștere sunt aceleași dar își cresc cantitatea de lapte băuta la o masă sau numărul de mese.

Toate ca toate, dar pe lângă aceste pietre de încercare, bebelușii au și puseuri de creștere cerebrală. Tabelul de mai jos s-a potrivit perfect unui eșantion de bebeluși de vârsta fetiței mele. În mare, disconfortul bebelușilor este strâns legat de evoluția percepției lor despre lume. Orice nouă descoperire îl tulbură și are nevoie de timp, dragoste și de înțelegere din partea părinților pentru ca toți să le depășească mai ușor.


Mai cititi pe net despre asta si cel mai important, continuati sa alaptati bb.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.