Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
anabell
QUOTE(simonik19 @ Jun 29 2011, 03:49 PM) *
bine ai venit!!!si eu sunt tot din tm,tot la bega voi naste prin cezariana peste max 3 saptamani!!!cu ce doctor nasti??cezariana a fost optiunea ta??ce ascunde burtica ta???
Fetelor,dar despre faptul ca la mine unde nasc,pana si halatele lor de unica folosinta sunt cumparate de mamici ......ce ziceti de asta????si atunci ei mai au pretentii...."tariful lor"....


eu o sa nasc cu dr adrian gluhovschi daca nasc la termen daca nasc mai repede cu 4-5 zile ii plecat in concediu sper sa fie totul ok.
da cezariana a fost optiunea mea apoi a zic si dr meu ca e mai bine asa ca ma vede cam speriata de ceea ce mi se intampla eu am contractii din sapt 19 si sustin sarcina cu medicamente...multe!...
sper ca baietelul meu robert sa fie ok si sa stea pana in 17 august in burtica!
simonik19
QUOTE(anabell @ Jun 29 2011, 07:39 PM) *
eu o sa nasc cu dr adrian gluhovschi daca nasc la termen daca nasc mai repede cu 4-5 zile ii plecat in concediu sper sa fie totul ok.
da cezariana a fost optiunea mea apoi a zic si dr meu ca e mai bine asa ca ma vede cam speriata de ceea ce mi se intampla eu am contractii din sapt 19 si sustin sarcina cu medicamente...multe!...
sper ca baietelul meu robert sa fie ok si sa stea pana in 17 august in burtica!

si la mine tot alegerea mea a fost....biggrin.gif eu sunt cam dezamagita de medicul meu pana in momentul de fata....dar cred k voi merge pana la final cu el,asta e....strang din dinti si gata....!!!!cat iti cere pt ceza?
alexxalili
urraaa. merge si de pe calculator. tocmai cand eram gata sa imi fac un cont nou. am dat o reactualizare a datelor, am tot iesit din cont si surpriza.... merge.multumesc de ajutor. :trandafir
Alondra
QUOTE(nicoll @ Jun 29 2011, 06:23 PM) *
Bine ai vebit, Anabell!!! Iti doresc multa sanatate, liniste si nastere usoara...atunci cand va fi!!!!!

Am citit pe fuga si am ramas pur si simplu dezorientata: dar astia ce mai au prin spitale, daca strictul necesar nu il au? Si pentru ce dam noi lunar atatia bani din salariul nostru??? Ca sa mai cotizam si la nastere pentru consumabile? Asta-i chiar bataie de joc, halal de tara asta in care traim!!! crybaby.gif

Mie imi este rau de luni, am stari de voma, nu am putere sa stau in picioare, mi-e somn in permanenta, am fost la farmacie si mi-am luat cateva fiole de calciu, ceva cu magneziu, fier ca mi-a dat doctora de familie, ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa ma duc la spital sa-mi faca intravenos o perfuzie poate ma pune pe picioare, dar cu toata saracia asta lucie nici nu stiu ce sa fac. La gine merg lunea sau martea viitoare, sper sa imi fie bine pana atunci. Vad eu pana la urma ce o sa fac...
wacko.gif

Mai bine mergi la urgente, vezi ce-ti spune..nu sta asa daca si maine te simti la fel...sanatate maxima! oFloare1.gif

QUOTE(simina_ana @ Jun 29 2011, 06:33 PM) *
Aha....ai stat in fata mea atunci biggrin.gif
Bine ai venit. Ce ascunzi in burtica?
La noi nu scria pe usi nimic....dar aveau grija asistentele sa iti ceara cand iti recoltau probele....Dar pana nastem noi cine stie ce le mai trece prin minte....
Eu zic sa mergi la spital si acolo vor sti ei ce sa-ti faca.....de lasat asa nu te vor lasa.....

ohmy.gif Himm..deci numai cand esti acolo afli ce au si ce nu au ...wacko.gif

QUOTE(adinuta @ Jun 29 2011, 07:29 PM) *
Aoleu, pai la privat la noi cezariana la cerere e 75 milioane, nu am banii astia oricat ma sucesc. Habar n-am cat pot ajunge toate cele necesare, sa faca bine dr sa-mi faca o estimare sa vad si eu la ce ma bag.
Tinem pumnii, mai ai f putin!
Bine ai venit! Ce ascunde buritca ta? Ai ales tu cezariana?
Ata e pt cusutul operatiei:)) Da si aia o fi de N feluri, acu eu de care iau? Sa stiu sigur ca e buna si nu ma coase cu ceva chinezism:))
Sanatate, ai grija de voi.

blush.gif
Groaznic de mult si la voi la privat...
Dar ai dreptate, macar sa stii din timp cu ce sa te duci nu sa te ia pe nepregatite wacko.gif


QUOTE(simina_ana @ Jun 29 2011, 07:39 PM) *
La Mures la Nova vita e 25 de milioane....la pretul asta m-am raportat cand am spus de privat,,,In Bistrita e 16 mil....75 nici eu nu as da.....

Si Bistrita are clinica privata? ohmy.gif
Oare la noi nu-i da drumul pana in august? sad.gif In conditiile astea, mai bine mergi la privat, categoric...
QUOTE(alexxalili @ Jun 29 2011, 08:07 PM) *
urraaa. merge si de pe calculator. tocmai cand eram gata sa imi fac un cont nou. am dat o reactualizare a datelor, am tot iesit din cont si surpriza.... merge.multumesc de ajutor. :trandafir

Ma bucur ca-ti merge smile.gif
V-ati hotarat la nume pentru bebelina voastra?
alexxalili
simina, chiar am vrut sa te intreb daca ti-au spus ceva de costul spitalizarii. la externare mie mi-a spus doamna de la fisier ca daca sunt asigurata sa duc zilele urmatoare o adeverinta de la casa de sanatate. nu se pune problema pt. ca sunt angajata si am asigurare, dar a spus-o asa intr-o doara ca si cum este egal daca am sau nu asigurare. si cum nu mi-a dat niciun termen, a spus doar " zilele astea", am ramas surprinsa.
Iustina_27
QUOTE(andreea_g @ Jun 28 2011, 01:59 PM) *
Buna fetele,am fost la eco,bebele meu e bine,e cu capusorul jos si are 2019 gr,doctorul a zis ca e bine dar eu am citit pe net ca ar trebui sa aiba 1750-1800 in sapt 32,voi care ati trecut de sapt 32 va mai aduceti aminte cat aveau micutii vostrii?acum mi a dat de facut o multime de analize,la sange,la urina,la vagin,la anus,la inima-electrocardiograma,toate pana pe 17 august cand m-au chemat la ultima vizita si daca nu nasc pana atunci si e bebe gata sa iasa ma opreste la spital,dar eu cred ca iese mai devreme wink.gif


al meu avea 1400 la 29 de s+4 zile../deci e ok, poate are mai mult cu o sapt, dar e ok. in aceasta perioada cresc cu aprox 200 g pe sapt...si nu se stie exact, e greutatea aprox
simina_ana
QUOTE(alexxalili @ Jun 29 2011, 08:13 PM) *
simina, chiar am vrut sa te intreb daca ti-au spus ceva de costul spitalizarii. la externare mie mi-a spus doamna de la fisier ca daca sunt asigurata sa duc zilele urmatoare o adeverinta de la casa de sanatate. nu se pune problema pt. ca sunt angajata si am asigurare, dar a spus-o asa intr-o doara ca si cum este egal daca am sau nu asigurare. si cum nu mi-a dat niciun termen, a spus doar " zilele astea", am ramas surprinsa.



Mie la internare cand am ajuns pe sectie mi-au spus sa aduc adeverinta cum ca-s asigurata , avizata de la casa de sanatate.....Luni cand am plecat am lasat-o la externari cand mi-au dat foile.....
In orice caz, de curiozitate sa te uiti pe site-ul spitalului si sa vezi ce costuri de spitalizare au in caz ca nu suntem asigurate.....desi la sfarsitul carnetului de gravida scrie ca noi avem dreptul de gratuitate in caz de urgente medico-chirurgicale
alexxalili
QUOTE(Alondra @ Jun 29 2011, 08:08 PM) *
Mai bine mergi la urgente, vezi ce-ti spune..nu sta asa daca si maine te simti la fel...sanatate maxima! oFloare1.gif
ohmy.gif Himm..deci numai cand esti acolo afli ce au si ce nu au ...wacko.gif
blush.gif
Groaznic de mult si la voi la privat...
Dar ai dreptate, macar sa stii din timp cu ce sa te duci nu sa te ia pe nepregatite wacko.gif
Si Bistrita are clinica privata? ohmy.gif
Oare la noi nu-i da drumul pana in august? sad.gif In conditiile astea, mai bine mergi la privat, categoric...

Ma bucur ca-ti merge smile.gif
V-ati hotarat la nume pentru bebelina voastra?

ups! nu am spus pana acum? o sa se numeasca Sasha si inca un nume de sfant dar inca nu ne-am hotarat care. de la prietenii nostri din Rusia am aflat ca Sasha este echivalentul rusesc pentru Alexandra. oricum nu doream sa fie ceva comun si daca la primul am mers pe ceva slav Anisia , am zis sa continuam . deci va ramane Sasha.
\
simonik19
QUOTE(alexxalili @ Jun 29 2011, 08:29 PM) *
ups! nu am spus pana acum? o sa se numeasca Sasha si inca un nume de sfant dar inca nu ne-am hotarat care. de la prietenii nostri din Rusia am aflat ca Sasha este echivalentul rusesc pentru Alexandra. oricum nu doream sa fie ceva comun si daca la primul am mers pe ceva slav Anisia , am zis sa continuam . deci va ramane Sasha.
\

frumos nume,dar e un nume neutru????ca pana acum am auzit de sasha la baietei
alexxalili
dap, e neutru . se foloseste si la fete si la baieti
oFloare.gif
Alondra
QUOTE(alexxalili @ Jun 29 2011, 08:29 PM) *
ups! nu am spus pana acum? o sa se numeasca Sasha si inca un nume de sfant dar inca nu ne-am hotarat care. de la prietenii nostri din Rusia am aflat ca Sasha este echivalentul rusesc pentru Alexandra. oricum nu doream sa fie ceva comun si daca la primul am mers pe ceva slav Anisia , am zis sa continuam . deci va ramane Sasha.
\

Frumos nume smile.gif Am mai auzit si eu de Sasha la fetite yes.gif

Fetelor ma speriati cu costurile astea cu spitalul...pai deci nu inteleg....noi platim efectiv in bani spitalizarea pe cate zile stam sau cum? Sau daca ducem adeverinta de la CAS nu mai platim huh.gif wacko.gif Ce aiurea....
ninina
QUOTE(Alondra @ Jun 29 2011, 09:18 PM) *
Frumos nume smile.gif Am mai auzit si eu de Sasha la fetite yes.gif

Fetelor ma speriati cu costurile astea cu spitalul...pai deci nu inteleg....noi platim efectiv in bani spitalizarea pe cate zile stam sau cum? Sau daca ducem adeverinta de la CAS nu mai platim huh.gif wacko.gif Ce aiurea....

Alondra.....chiar recent am fost la maternitate....si scria mare pe usa....ca femeile gravide nu platesc nici analizele , nici nasterea ...nimic...chiar daca nu cotizeaza la sanatate.....
..la un spital de stat nu trebuie sa platesti nimic....doar daca tu vrei sa dai bani...si cum sunt cam cersetori cam toti...atunci trebuie sa le dai lor cate ceva...dar taxe nu sunt....
...pe mine nasterea nu ma costat mai mult de 100 lei...am dat doar 50 la o moasa...si restul la asistente....
..noi suntem vinovate...ca asa le/am invatat si pe moase si pe asistente...si pe medici....
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Jun 29 2011, 07:39 PM) *
La Mures la Nova vita e 25 de milioane....la pretul asta m-am raportat cand am spus de privat,,,In Bistrita e 16 mil....75 nici eu nu as da.....

De Mures stiam si eu ca e 25, de Bistrita habar nu aveam ca eu privat. oricum ar fi, eu nasc la Cluj, nu pot pleca de acasa atata vreme, asta e, vad ce imi spune dr. La noi e enorm la privat, dar si arata ca in Nekermann. Oricum ar fi, nu as 75 mil nici sa ma impusti, e exagerat!!!!!!!

QUOTE(alexxalili @ Jun 29 2011, 08:29 PM) *
ups! nu am spus pana acum? o sa se numeasca Sasha si inca un nume de sfant dar inca nu ne-am hotarat care. de la prietenii nostri din Rusia am aflat ca Sasha este echivalentul rusesc pentru Alexandra. oricum nu doream sa fie ceva comun si daca la primul am mers pe ceva slav Anisia , am zis sa continuam . deci va ramane Sasha.
\

Da, Sasha e nume neutru, si eu stiam asta. E frumos de tot.
Alondra
QUOTE(ninina @ Jun 29 2011, 09:23 PM) *
Alondra.....chiar recent am fost la maternitate....si scria mare pe usa....ca femeile gravide nu platesc nici analizele , nici nasterea ...nimic...chiar daca nu cotizeaza la sanatate.....
..la un spital de stat nu trebuie sa platesti nimic....doar daca tu vrei sa dai bani...si cum sunt cam cersetori cam toti...atunci trebuie sa le dai lor cate ceva...dar taxe nu sunt....
...pe mine nasterea nu ma costat mai mult de 100 lei...am dat doar 50 la o moasa...si restul la asistente....
..noi suntem vinovate...ca asa le/am invatat si pe moase si pe asistente...si pe medici....

Da mami tu ai avut noroc yes.gif
Teoretic si eu stiu la fel ca e gratis...dar , DAAAR....nu stiu poate depinde si de spital si de oras si de ....cine dai la ghiseu vorba aia ....wacko.gif nervi.gif
mada.angel
QUOTE(adinuta @ Jun 29 2011, 09:32 PM) *
De Mures stiam si eu ca e 25, de Bistrita habar nu aveam ca eu privat. oricum ar fi, eu nasc la Cluj, nu pot pleca de acasa atata vreme, asta e, vad ce imi spune dr. La noi e enorm la privat, dar si arata ca in Nekermann. Oricum ar fi, nu as 75 mil nici sa ma impusti, e exagerat!!!!!!!
Da, Sasha e nume neutru, si eu stiam asta. E frumos de tot.

SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA
simonik19
QUOTE(mada.angel @ Jun 29 2011, 09:50 PM) *
SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA

bine ai revenit!!!! te asteptam sa ne povesteti cum a fost si desigur deabea asteptam pozici cu printesa!!!! oFloare1.gif
simonik19
QUOTE(ninina @ Jun 29 2011, 09:23 PM) *
Alondra.....chiar recent am fost la maternitate....si scria mare pe usa....ca femeile gravide nu platesc nici analizele , nici nasterea ...nimic...chiar daca nu cotizeaza la sanatate.....
..la un spital de stat nu trebuie sa platesti nimic....doar daca tu vrei sa dai bani...si cum sunt cam cersetori cam toti...atunci trebuie sa le dai lor cate ceva...dar taxe nu sunt....
...pe mine nasterea nu ma costat mai mult de 100 lei...am dat doar 50 la o moasa...si restul la asistente....
..noi suntem vinovate...ca asa le/am invatat si pe moase si pe asistente...si pe medici....

atunci cred ca o sa ii spun si eu dr sa faca bine sa imi faca analizele la spital....mi-a dat trimitere iar catre cea mai scumpa clinica din oras....si am platit destul pana acum pe analize,macar acum in al 12-lea ceas sa beneficez si eu de ceva gratuit!
Alondra
QUOTE(mada.angel @ Jun 29 2011, 09:50 PM) *
SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA

Bravo mami, felicitari! eusa_clap.gif
Sa cresteti mari si sanatoase si sa aiba mami laptic ! Recuperare rapida Mada si asteptam poooooozeeeeeeee ! yes.gif
alexxalili
bine ai revenit printre noi, mami! trandafir.gif
adinuta
QUOTE(mada.angel @ Jun 29 2011, 09:50 PM) *
SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA

Bine ai revenit! Ce bine ca ai lapte si ca e cuminte! Asteptam vesti si poze! Pupici.
angel
QUOTE(mada.angel @ Jun 29 2011, 06:50 PM) *
SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA

bn ai revenit printre noi!!!!Abia astept pozici cu beblina!!
unde ai nascut pana la urma????
Iustina_27
QUOTE(mada.angel @ Jun 29 2011, 06:50 PM) *
SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA


felicitari pt bebita!!!bine ai revenit!!sa fie sanatoasa, mancaciosa si cuminte!iar tu sa iti revii repede!asteptam sa ne pov cum a fost!!
simonabireescu
Buna dimineata dragi burtici

Mada felicitari pentru bebelina, multa sanatate, recuperare soara si nopti linistite. Iar Melissei ii doresc mult noroc in viata si multe reusite pe toate planurile

Nu am intrat de ceva timp. Am fost la soacra si acolo nu este net, apoi am revenit la Timi si am incercat sa ma ocup de spalat, calcat hainute Maya. plus Alesia trece printr-o perioada de foarte multe nazbatii, incapatanare, comportamente mai dificile si ma solicita la maxim. Ma plangeam fetelor de la iunie ca simt ca sunt la capatul puterilor si am multe momente in care imi vine sa plang. Stiu ca va trece aceasta perioada, ca vor mai venii si altele si ca trebuie sa incerc sa tin capul sus.
Am citit asha pe fuga, am vazut ca unele din fete s-au confruntat cu probleme de sanatate, cu incercari cu sarcina. Multa sanatate si putere va doresc dragi burtici....sa ajungem cu toate la final bine si sa avem copilasi sanatosi.
Simonik imi pare rau de situatia cu medicul tau. Eu nu inteleg de ce te trimite intr-un anumit loc sa iti faci analizele, sunt mai multe laboratoare si macar sa poti alege unul mai ok ca pret. Eu am facut o data analizele la spital si recunosc ca apoi am renuntat sa mai merg sa le repet acolo. A fost optiunea mea din motive obiective (dureaza destul de mult procedura pentru ca se face internare de o zi, stai si astepti, unele analize oricum se platesc, adeverinta de asigurata tot trebuie sa duc, mergi apoi dupa analize si te mai plimba sa iti faci singura copii sa le duci inapoi, iar eu fiind cu Alesia dupa mine nu am avut nervi de toate astea). Iti doresc sa treaca timpul mai repede si sa fie totul ok la nastere.
Am vazut ca discutati despre spitale, despre faptul ca trebuie duse lucruri....pe mine nu ma mira nimic. La noi se aplica legea oricum diferit si fiind vorba de copii nostrii preferam sa luam tot ce e nevoie doar sa stim ca totul va fi bine (uneori ma gandesc ca pe asta si mizeaza astia, ca omul nu vrea sa se joace cu sanatatea). Eu cand am nascut-o pe Alesia mi-a cerut adeverinta de asigurata de la angajator pentru a imi face externarea. Mi s-a cerut si acum la medicul de familie pentru prenatal si ceea ce a fost aberant a fost ca in prima faza a refuzat-o si a trebuit sa duc alta pentru ca trebuia neaparat trecut pe ea care au fost concediile medicale din ultimele 12 luni, asta in conditiile in care eu am fost in maternitate....aberant insa a trebuit trecut acolo de angajator ca cica altfel risca medicii de familie 5000 amenda. Sigur o sa imi ceara astia adeverinta iar la spital. Si cand am stat la spital inainte de a o naste pe Alesia a fost la un moment dat nevoie de ceva injectii si nu aveau pe moment si le-am zis ca daca e nevoie pot sa le iau insa asistenta a zis ca nu, ca vor trimite sa cumpere si o vor trece pe condica medicului ca asha a zis el. Acum eu stiu ce sa zic....cert e ca in momentul in care ajungem acolo vrem sa fie bine si vrem doar sa ajungem acasa cu bebe bine.
Eu ma indrept serios spre momentul nasterii....sa vedem cat va mai dura. Pe Alesia am nascut-o la 38 saptamani si 2 zile, acum sa vedem. Imi e tot mai greu, fizic sunt destul de obosita, incerc sa ma menajez cat pot insa Alesia nu intelege tot timpul. Am facut si ultima tura de analize, hemoglobina e tot putin mai mica, insa ma bucur ca nu au iesit anticorpi rh. Burta mea s-a lasat destul de mult, contractii nedureroase am destule, presiune simt si eu jos, de dormit dorm destul de ok doar ca ma trezesc des. Bagajul e 95 % complet, trebuie doar sa pun efectiv in geanta mare si cea mica lucrurile. Mai trebuie sa mutam patutul cu noi in camera pentru prima perioada ceea ce va fi diferit de Alesia care a stat la ea in camera din start, insa acum nu putem pana nu vedem care este ritmul Mayei, cat de des se trezeste si daca va fi plangacioasa. Marti merg la ultimul control la cabinet...vor fi 38 de saptamani atunci si e posibil sa ma cheme si la spital joi daca e vreo modificare. Cum am spus medicul meu pleaca in concediu in 13 iulie....ma nelinisteste putin asta insa nu am ce face. Mi-a dat oricum 2 nume si daca e cazul voi naste cu unul din ceilalti 2 doctori.
O zi buna va doresc si sper sa reusesc sa intru curand. va pup

simina_ana
Neata burtici....la noi e o vreme doh.gif ....ploua si e mohorat de zici ca-i toamna nicidecum toiul verii.....nu e bine nici cu caldurile alea....dar nici asa ploaie, ploaie si iar ploaie.....m-am saturat

QUOTE(Alondra @ Jun 29 2011, 08:08 PM) *
Si Bistrita are clinica privata? ohmy.gif
Oare la noi nu-i da drumul pana in august? sad.gif In conditiile astea, mai bine mergi la privat, categoric...


Cica in noiembrie se deschide sigur.....dar asteapta Serban si Maya pana atunci ? biggrin.gif.....Uff....sa o vad si pe asta....ca de 2 ani tot spun ca se deschide si degeaba.....si aici au fost tot felul de interese....Am inteles ca se va renova si maternitatea cu cele 2 sectii ...dar cand? Ca e groaznic....Fata de alte spitale arata ok. Dar cand vezi asternuturile alea ale lor, mobilierul de pe vremea stabunicii strabunicii....te apuca depresiile....Eu una am azis ca-mi iau 2 asternuturi pe care le voi lasa acolo...

QUOTE(alexxalili @ Jun 29 2011, 08:29 PM) *
ups! nu am spus pana acum? o sa se numeasca Sasha si inca un nume de sfant dar inca nu ne-am hotarat care. de la prietenii nostri din Rusia am aflat ca Sasha este echivalentul rusesc pentru Alexandra. oricum nu doream sa fie ceva comun si daca la primul am mers pe ceva slav Anisia , am zis sa continuam . deci va ramane Sasha.
\


Asa imi spuneau mie cand eram mica....Bunicii de pe mama sunt din Rusia si am foarte multe rude acolo.....de cate ori veneau cei de acolo sau mergeam noi la ei toti ma strigau asa....Si multi ani si tata mi-a spus asa pentru ca ii placea....Mi-a si spus o data ca ii pare rau ca nu m-a trecut Sasha in certificat

QUOTE(mada.angel @ Jun 29 2011, 09:50 PM) *
SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA


Bine ai revenit Mada....recuperare rapida si abia asteptam poze si detalii despre printesa....Sa fie sanatoasa si cuminte si sa aiba parte de tot ce-i mai frumos!!!
Alondra
Buna dimineata burtici! gravida.gif

Si eu m-am saturat de ploaie...ieri parcaa fost mai ok macar ai mai vazut o raza dar azi ii toarna rau cu galeata....offf, pana duminica mai e...cica atunci se indreapta...

QUOTE(simonabireescu @ Jun 30 2011, 08:55 AM) *
Mi-a dat oricum 2 nume si daca e cazul voi naste cu unul din ceilalti 2 doctori.
O zi buna va doresc si sper sa reusesc sa intru curand. va pup

Offf mami, te citisem la Iunie...cred ca iti e tare greu, dar nu te lasa....of mai ai putin, cred ca data viitoare cand intrii ne dai vestea cea mare...Eu iti urez nastere usoara si sa vina bebe cu bine pe lume! tzuc.gif

QUOTE(simina_ana @ Jun 30 2011, 09:01 AM) *
Neata burtici....la noi e o vreme doh.gif ....ploua si e mohorat de zici ca-i toamna nicidecum toiul verii.....nu e bine nici cu caldurile alea....dar nici asa ploaie, ploaie si iar ploaie.....m-am saturat
Cica in noiembrie se deschide sigur.....dar asteapta Serban si Maya pana atunci ? biggrin.gif.....Uff....sa o vad si pe asta....ca de 2 ani tot spun ca se deschide si degeaba.....si aici au fost tot felul de interese....Am inteles ca se va renova si maternitatea cu cele 2 sectii ...dar cand? Ca e groaznic....Fata de alte spitale arata ok. Dar cand vezi asternuturile alea ale lor, mobilierul de pe vremea stabunicii strabunicii....te apuca depresiile....Eu una am azis ca-mi iau 2 asternuturi pe care le voi lasa acolo...

Off, abia nov. ? Mda...deci nicio sansa....sad.gif
Nasol cu spitalul...l-am intrebat pe Deutsch ultima data cand am fost ce conditii sunt prin spital biggrin.gif ca eu n-am fost niciodata...a zis ca s-au renovat niste saloane acum 2 ani...unsure.gif Dar ce inseamna renovare la ei ...daca zici ca si mobilierul e vechi ..nervi.gif
Tu ai mai vb cu el, cand faci cezariana pana la urma?
Ma ia friiiica deja................biggrin.gif
angel
neata!!!!
fetelor eu am avut o noapte de.a dreptul de cosmar toata noaptea am vomitat si mi.a fost asa cald in casa era chiar frig pot sa sp si de p me curgeau apele la un moment dat nu mai puteam sa respir...si sa nu mai sp ca bebe facea in ultimul hal am crezut ca iese prin piele...pufff ce rau mi.a fost.....
haideti mai fetelor cand ne vaitam de prea mult soare si prea multa caldura cand ca ne prea frig......da asa st si eu m.am cam saturat de vremea asta.
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jun 30 2011, 09:25 AM) *
Buna dimineata burtici! gravida.gif

Si eu m-am saturat de ploaie...ieri parcaa fost mai ok macar ai mai vazut o raza dar azi ii toarna rau cu galeata....offf, pana duminica mai e...cica atunci se indreapta...


Offf mami, te citisem la Iunie...cred ca iti e tare greu, dar nu te lasa....of mai ai putin, cred ca data viitoare cand intrii ne dai vestea cea mare...Eu iti urez nastere usoara si sa vina bebe cu bine pe lume! tzuc.gif
Off, abia nov. ? Mda...deci nicio sansa....sad.gif
Nasol cu spitalul...l-am intrebat pe Deutsch ultima data cand am fost ce conditii sunt prin spital biggrin.gif ca eu n-am fost niciodata...a zis ca s-au renovat niste saloane acum 2 ani...unsure.gif Dar ce inseamna renovare la ei ...daca zici ca si mobilierul e vechi ..nervi.gif
Tu ai mai vb cu el, cand faci cezariana pana la urma?
Ma ia friiiica deja................biggrin.gif


Zoe fii barbata biggrin.gif.....Pe sectia unde stau mamicile cu bebeii e mai bien decat la patologie unde am stat eu....nu am fost la baie....dar cred ca mare diferenta nu e.....Era renovat si cand am stat eu cu Iancu si acum cand am fost la Yoyo era la fel....in salon e ok...dar la bai e jale....
Inca nu am vorbit...bine ca mi-ai amintit sa sun acum sa-mi fac programare pentru azi.....
simina_ana
QUOTE(angel @ Jun 30 2011, 09:42 AM) *
neata!!!!
fetelor eu am avut o noapte de.a dreptul de cosmar toata noaptea am vomitat si mi.a fost asa cald in casa era chiar frig pot sa sp si de p me curgeau apele la un moment dat nu mai puteam sa respir...si sa nu mai sp ca bebe facea in ultimul hal am crezut ca iese prin piele...pufff ce rau mi.a fost.....
haideti mai fetelor cand ne vaitam de prea mult soare si prea multa caldura cand ca ne prea frig......da asa st si eu m.am cam saturat de vremea asta.



Eu cred ca bebe "te trage de maneca" si iti spune....mami, in curand ma tii in brate!!! smile.gif
Alondra
QUOTE(angel @ Jun 30 2011, 09:42 AM) *
neata!!!!
fetelor eu am avut o noapte de.a dreptul de cosmar toata noaptea am vomitat si mi.a fost asa cald in casa era chiar frig pot sa sp si de p me curgeau apele la un moment dat nu mai puteam sa respir...si sa nu mai sp ca bebe facea in ultimul hal am crezut ca iese prin piele...pufff ce rau mi.a fost.....
haideti mai fetelor cand ne vaitam de prea mult soare si prea multa caldura cand ca ne prea frig......da asa st si eu m.am cam saturat de vremea asta.


Wwowww, vine bebe Angel, tinem pumnii sa vina cu bine ! :bb gravida.gif
Sanatate si stai cumintica in asteptarea lui !
QUOTE(simina_ana @ Jun 30 2011, 09:51 AM) *
Zoe fii barbata biggrin.gif.....Pe sectia unde stau mamicile cu bebeii e mai bien decat la patologie unde am stat eu....nu am fost la baie....dar cred ca mare diferenta nu e.....Era renovat si cand am stat eu cu Iancu si acum cand am fost la Yoyo era la fel....in salon e ok...dar la bai e jale....
Inca nu am vorbit...bine ca mi-ai amintit sa sun acum sa-mi fac programare pentru azi.....

doh.gif daaa.....sunt taaare curioasa cum o sa fie...dar nu astept momentul biggrin.gif
M-am delectat cu pozele tale la Bebelusi......super faine! love1.gif wub.gif
adinuta
QUOTE(angel @ Jun 30 2011, 09:42 AM) *
neata!!!!
fetelor eu am avut o noapte de.a dreptul de cosmar toata noaptea am vomitat si mi.a fost asa cald in casa era chiar frig pot sa sp si de p me curgeau apele la un moment dat nu mai puteam sa respir...si sa nu mai sp ca bebe facea in ultimul hal am crezut ca iese prin piele...pufff ce rau mi.a fost.....
haideti mai fetelor cand ne vaitam de prea mult soare si prea multa caldura cand ca ne prea frig......da asa st si eu m.am cam saturat de vremea asta.

Vine bebe, mai e putin, asteptam vestea cea mare!
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jun 30 2011, 10:05 AM) *
doh.gif daaa.....sunt taaare curioasa cum o sa fie...dar nu astept momentul biggrin.gif
M-am delectat cu pozele tale la Bebelusi......super faine! love1.gif wub.gif


merci....merci.....m-au certat fetele ca nu le-am pus poze.....a mai venit si Ninina chiar ca am intrat in pamant de rusine ca le-am dus cu fofarlica biggrin.gif
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Jun 30 2011, 10:31 AM) *
merci....merci.....m-au certat fetele ca nu le-am pus poze.....a mai venit si Ninina chiar ca am intrat in pamant de rusine ca le-am dus cu fofarlica biggrin.gif

Am vazut ca te-a apostrofat liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
jus_ro
QUOTE(mada.angel @ Jun 29 2011, 09:50 PM) *
SALUTARE GRAVIDUTE SI MAMICI, NOI DE AZI SUNTM ACASA AM NASCUT PE 25 LA ORA 12.50 PRIN CEZARIANA O FETITA DE 3400 SI 52 CM , SCOR APGAR 9 SUNTEM BINE SANATOASE AM F MULT LAPTE SI MELISSA E F CUMINTE REVIN CU POZE SI POVESTEA NASTERII PRINTESEI MELE, VA MULTUMESC TUTUROR PT URARI SA VA DORESC SI VOUA NASTERE USOARA

bine ai revenit! sa ai o printesa sanatoasa si cuminte occasion.gif ...asteptam poze oFloare1.gif

QUOTE(simonabireescu @ Jun 30 2011, 08:55 AM) *
Buna dimineata dragi burtici


daca nu mai apuci sa intrii nastere usoara si bebe sanatos floare2.gif


Angel nastere usoara daca zici ca bebe iti da semne deja si bebe sanatos floare2.gif


eu am avut mai multe quote-uri, dar le-am pierdut anima1.gif



noi suntem bine....vad ca de sambata stam bine, desi simt cum mi s-a mai lasat burtica si cum ma apasa jos rolleyes.gif

si la Bv ploua si iar ploua si stau in casa si profit de ultimile zile de relaxare totala bananab.gif

o zi buna tuturor jucaus.gif
Alondra
QUOTE(jus_ro @ Jun 30 2011, 12:22 PM) *
bine ai revenit! sa ai o printesa sanatoasa si cuminte occasion.gif ...asteptam poze oFloare1.gif
daca nu mai apuci sa intrii nastere usoara si bebe sanatos floare2.gif
Angel nastere usoara daca zici ca bebe iti da semne deja si bebe sanatos floare2.gif
eu am avut mai multe quote-uri, dar le-am pierdut anima1.gif
noi suntem bine....vad ca de sambata stam bine, desi simt cum mi s-a mai lasat burtica si cum ma apasa jos rolleyes.gif

si la Bv ploua si iar ploua si stau in casa si profit de ultimile zile de relaxare totala bananab.gif

o zi buna tuturor jucaus.gif

Jus pai si tu esti pe ultima suta de metri...guitar.gif bb.gif asa ca iti urez si tie nastere usoara ca da bebe semne deja ! Dne ajuta si ...sper sa auzim repede de tine ca ai nascut cu bine! partners.gif
mada.angel
QUOTE(Alondra @ Jun 30 2011, 01:42 PM) *
Jus pai si tu esti pe ultima suta de metri...guitar.gif bb.gif asa ca iti urez si tie nastere usoara ca da bebe semne deja ! Dne ajuta si ...sper sa auzim repede de tine ca ai nascut cu bine! partners.gif

buna dragelor pentru inceput povestea nasterii micutei Melissa si daca mai avem timp azi atasam pozici
VINERI SPRE SAMBATA NOAPTEA ERA O CALDURA SUFOCANTA IN CASA DREPT PT CARE AM STAT CU AERUL CONDITIONAT PE 28GRADE, LA ORA 4 DIMINEATA AM FOST LA TOALETA SI CAND AM REVENIT IN PAT AM SIMTIT CUM SE SCURGE LICHID , S-AU FISURAT MEMBRANELE, ERAM TARE LINISTITA AM TREZIT PE SOT AM FACUT UN DUS LICHIDUL SE TOT SCURGEA AM SCHIMBAT LENJERIA AM BAGAT LA SPALAT SI AM ASTEPTAT SA CURGA MAI MULT, IN JUR DE ORA 6 AM SUNAT DOCTORA NU AVEAM NICI O DURERE, DOCTORA MEA M-A EXPEDIAT LA MATERNITATEA BUCUR FARA SA IMI RECOMANDE PE NIMENI , AM LUAT BAGAJUL AM LUAT PE SOT SI AM PLECAT ACOLO AM DAT DE O DOCTORITA REZIDENTA CARE M-A CONSULTAT , M-A INTERNAT ERA ORA 6.30 IA DE GARDA ERA DOCTORUL BADEA DE LA FOSTUL SPITAL CARITAS INSA ERA INTR-O OPERATIE, M-AM DUS IN SALA DE TRAVALIU AU VENIT 2 MOASE SI O ASISTENTA F DRAGUTE CARE AU ''TABARAT PE MINE'' SA MONITORIZEZE COPILUL, SA PORNEASCA TRAVALIUL, MI-A FACUT VREO 3 INJECTII CU CALCIU SI NU MAI STIU CE ALTCEVA MI-AU PUS O BRANULA IN MANA SI NIMIK NICI O CONTRACTIE LICHID TOT CURGEA, APOI S-AU GANDIT SA IMI FACA O CLISMA CREZAND CA IMI PORNESTE CONTRACTIILE , INTRE TIMP S-A FACUT ORA 9 SI S-A SCHIMBAT TURA , ASTA A FOST NOROCUL MEU, A INTRAT DE SERVICIU DOCTORITA IGNAT CRISTINA CARE ESTE O MINUNE DE DOCTOR, DUPA CE A FACUT O CEZRIANA DE URGENTA A VENIT SA MA VADA AM DISCUTAT CU EA JUMA DE ORA I-AM ARATAT ANALIZELE APOI MI-A ZIS SA ASTEPT ERA ORA 11, CAND A PLECAT DE LANGA MINE LE-A ZIS MOASELOR SA NU MAI IMI PROVOACE TRAVALIUL SA MA LASE IN PACE, ERAM SPERIATA SI NU STIAM CE SA FAC LANGA MINE SE AFLA SALA DE NASTERI UNDE ''URLA'' O FEMEIE CA IN GURA DE SARPE, BRRRRRR, LA ORA 12 DOCTORITA IGNAT A VENIT LA MINE SI A ZIS HAI SA MERGEM IN SALA DE OPERATIE FACEM CEZARIANA, TREMURAM TOATA, AM AJUNS ACOLO ERA O ARMATA DE ASISTENTE SI UN MEDIC ANESTEZIST DOCTORUL TOMA CARE A VENIT LA MINE M-A LUAT DE MANA SI M-A INTREBAT DE CE TREMUR, M-A INTREBAT DK SUNT ALERGICA LA CEVA SI DK VREAU RAHI I-AM ZIS K NU SI A ZIS OK FACEM GENERALA, ERAM CU CAMASA PE MINE M-AM DEZBRACAT M-AM URCAT PE MASA TREMURAND CA O PIFTIE , M-AU LEGAT DE MAINI SI PICIOARE ANESTEZISTUL VB CU MINE SI APOI MI-A ZIS SA INSPIR ADANC DIN MASCA PE CARE MI-A PUS-O PE FATA DIN MOMENTUL ALA AM AUZIT SOMN USOR SI M-A CUPRINS UN SOMN F DULCE, NU DUPA MULT TIMP MEDICUL TIPA LA MINE SI IMI DADEA PALME PE FATA ''MADALINA, MADALINA SCUIPA , SCUIPA MA AUZI?'' ERAM INTUBATA SI ATUNCI MI-AU SCOS TUBUL VEDEAM DUBLU NU PUTEAM VORBI CLAR , PRIMELE CUVINTE AU FOST '' E BINE FATA ?'' EL A ZIS E BINE E BINE, APOI AM SIMTIT CUM MA MUTA 2 BRANCARDIERI PE PAT SA MA DUCA A TERAPIE INTENSIVA M-AU ACOPERIT CU UN CEARSAT SI M-AU DUS LA TERAPIE, SOTUL ERA LA USA II LUCEAU OCHII DAR EU IL VEDEAM DUBLU , L-AM INTREBAT ''CUM E FATA E BINE?''VB F GREU A ZIS E F BINE FATA SEAMANA CU MINE, PRIMA ZI A FOST OK AM FOST AMORTITA, AM RUGAT PE CINEVA LA 9 SEAA SA IMI ADUCA FATA SA O VAD CAND AM VAZUT-O M-A LUAT PLANSUL, A DOUA ZI A FOST GREA LA RIDICAREA DIN PAT , APOI LUNI M-A MUTAT IN REZERVA CU INCA O FATA DE LUNI DE LA ORA 12 PANA MIERCURI LA ORA 12 CAND AM IESIT DIN SPITAL AM AVUT PRINTESA LANGA MINE, MITITICA A FACUT ICTER LA CATEVA ORE DUPA NASTERE DAR I-A TRECUT REPEDE A STAT 24 ORE LA FOTOTERAPIE, FETELOR AM AVUT CELE MAI PUTERNICE TRAIRI PE CARE LE POATE AVEA CINEVA INTR-O VIATA, RECUPERAREA A FOST OK LUNI IMI SCOATE FIRERE, MAI AM DURERI DAR NU-I BAI, REVIN CU POZEEEEEEEEEE, VA PUP PE TOATE SI VA MULTUMESC PENTRU URARI SI INCURAJARI.
Alondra
QUOTE(mada.angel @ Jun 30 2011, 02:19 PM) *
buna dragelor pentru inceput povestea nasterii micutei Melissa si daca mai avem timp azi atasam pozici
.

Doaaamne Mada, bravo pt curaj ! eusa_clap.gif
M-a luat cu crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Tare ma emotioneaza cand aud /citesc povesti de nastere....
Bine ca ai nimerit pe maini bune, cate probleme iti faceai si s-a rezolvat cu bine totul pana la urma...smile.gif
Cand ai scris de "Somn usor" ,...parca eram acolo si vedeam scena ....ufffaaa....foarte mult conteaza oamenii care te opereaza, pe mainile carora te lasi, viata ta, viata bebelusului...offf...bine ca sunteti bine!

Asteptam pooooozeeee! smile.gif
simina_ana
QUOTE(jus_ro @ Jun 30 2011, 12:22 PM) *
bs:

si la Bv ploua si iar ploua si stau in casa si profit de ultimile zile de relaxare totala bananab.gif

o zi buna tuturor jucaus.gif


Ioi...si tu numeri zilele pana la marea intalnire.....ma iau si pe mine emotiile cand vad cate zile au mai ramas.....

QUOTE(mada.angel @ Jun 30 2011, 02:19 PM) *
buna dragelor pentru inceput povestea nasterii micutei Melissa si daca mai avem timp azi atasam pozici


SI pe mine m-a luat cu crybaby.gif ca si pe Ramo....se vede ca suntem amandoua 2 sensibiloase liwlol.gif
Foarte frumos ai povestit......si asteptam pozici ..
jus_ro
QUOTE(Alondra @ Jun 30 2011, 01:42 PM) *
Jus pai si tu esti pe ultima suta de metri...guitar.gif bb.gif asa ca iti urez si tie nastere usoara ca da bebe semne deja ! Dne ajuta si ...sper sa auzim repede de tine ca ai nascut cu bine! partners.gif

multumesc Ramo si Simina pentru urari floare2.gif

QUOTE(mada.angel @ Jun 30 2011, 02:19 PM) *
buna dragelor pentru inceput povestea nasterii micutei Melissa si daca mai avem timp azi atasam pozici


minunata poveste crybaby.gif ....important este ca ati trecut cu bine de nastere.....recuperare rapida si pupicei Melissei tzuc.gif
anabell
QUOTE(simonik19 @ Jun 29 2011, 04:46 PM) *
si la mine tot alegerea mea a fost....biggrin.gif eu sunt cam dezamagita de medicul meu pana in momentul de fata....dar cred k voi merge pana la final cu el,asta e....strang din dinti si gata....!!!!cat iti cere pt ceza?


si pe mine cateodata m-a inervat dr meu da mi-o trecut mai ales ca eu si i-am zis ce nu imi convine si el s-o cam strambat dar acuma e ok pun tot felu de intrebari care il lasa uimit de ce pot sa debitez :)dar rade si imi raspunde chiar ne intelegem bine acuma eu merg de 3 ori pe luna la control ca am avut ceva probleme cu bebele dar acuma o trecut...imi place ca nu ii avar dupa bani mie imi face tot timpul 4d si nu ii i-a bani pt el platesc consultatie normala .
in legatura cu cezariana nu stiu nu am intrebat inca dar eu m-am candit la 300 e lui ,50 anestezistul,50 neonatologul plus asistente moase etc etc plus! 500 lei salonul pe 5 zile vreau sa merg la ala renovat sper sa prin loc liber.
tu cat dai? cat ti-o cerut?
adinuta
QUOTE(mada.angel @ Jun 30 2011, 02:19 PM) *
buna dragelor pentru inceput povestea nasterii micutei Melissa si daca mai avem timp azi atasam pozici
VINERI SPRE SAMBATA NOAPTEA ERA O CALDURA SUFOCANTA IN CASA DREPT PT CARE AM STAT CU AERUL CONDITIONAT PE 28GRADE, LA ORA 4 DIMINEATA AM FOST LA TOALETA SI CAND AM REVENIT IN PAT AM SIMTIT CUM SE SCURGE LICHID , S-AU FISURAT MEMBRANELE, ERAM TARE LINISTITA AM TREZIT PE SOT AM FACUT UN DUS LICHIDUL SE TOT SCURGEA AM SCHIMBAT LENJERIA AM BAGAT LA SPALAT SI AM ASTEPTAT SA CURGA MAI MULT, IN JUR DE ORA 6 AM SUNAT DOCTORA NU AVEAM NICI O DURERE, DOCTORA MEA M-A EXPEDIAT LA MATERNITATEA BUCUR FARA SA IMI RECOMANDE PE NIMENI , AM LUAT BAGAJUL AM LUAT PE SOT SI AM PLECAT ACOLO AM DAT DE O DOCTORITA REZIDENTA CARE M-A CONSULTAT , M-A INTERNAT ERA ORA 6.30 IA DE GARDA ERA DOCTORUL BADEA DE LA FOSTUL SPITAL CARITAS INSA ERA INTR-O OPERATIE, M-AM DUS IN SALA DE TRAVALIU AU VENIT 2 MOASE SI O ASISTENTA F DRAGUTE CARE AU ''TABARAT PE MINE'' SA MONITORIZEZE COPILUL, SA PORNEASCA TRAVALIUL, MI-A FACUT VREO 3 INJECTII CU CALCIU SI NU MAI STIU CE ALTCEVA MI-AU PUS O BRANULA IN MANA SI NIMIK NICI O CONTRACTIE LICHID TOT CURGEA, APOI S-AU GANDIT SA IMI FACA O CLISMA CREZAND CA IMI PORNESTE CONTRACTIILE , INTRE TIMP S-A FACUT ORA 9 SI S-A SCHIMBAT TURA , ASTA A FOST NOROCUL MEU, A INTRAT DE SERVICIU DOCTORITA IGNAT CRISTINA CARE ESTE O MINUNE DE DOCTOR, DUPA CE A FACUT O CEZRIANA DE URGENTA A VENIT SA MA VADA AM DISCUTAT CU EA JUMA DE ORA I-AM ARATAT ANALIZELE APOI MI-A ZIS SA ASTEPT ERA ORA 11, CAND A PLECAT DE LANGA MINE LE-A ZIS MOASELOR SA NU MAI IMI PROVOACE TRAVALIUL SA MA LASE IN PACE, ERAM SPERIATA SI NU STIAM CE SA FAC LANGA MINE SE AFLA SALA DE NASTERI UNDE ''URLA'' O FEMEIE CA IN GURA DE SARPE, BRRRRRR, LA ORA 12 DOCTORITA IGNAT A VENIT LA MINE SI A ZIS HAI SA MERGEM IN SALA DE OPERATIE FACEM CEZARIANA, TREMURAM TOATA, AM AJUNS ACOLO ERA O ARMATA DE ASISTENTE SI UN MEDIC ANESTEZIST DOCTORUL TOMA CARE A VENIT LA MINE M-A LUAT DE MANA SI M-A INTREBAT DE CE TREMUR, M-A INTREBAT DK SUNT ALERGICA LA CEVA SI DK VREAU RAHI I-AM ZIS K NU SI A ZIS OK FACEM GENERALA, ERAM CU CAMASA PE MINE M-AM DEZBRACAT M-AM URCAT PE MASA TREMURAND CA O PIFTIE , M-AU LEGAT DE MAINI SI PICIOARE ANESTEZISTUL VB CU MINE SI APOI MI-A ZIS SA INSPIR ADANC DIN MASCA PE CARE MI-A PUS-O PE FATA DIN MOMENTUL ALA AM AUZIT SOMN USOR SI M-A CUPRINS UN SOMN F DULCE, NU DUPA MULT TIMP MEDICUL TIPA LA MINE SI IMI DADEA PALME PE FATA ''MADALINA, MADALINA SCUIPA , SCUIPA MA AUZI?'' ERAM INTUBATA SI ATUNCI MI-AU SCOS TUBUL VEDEAM DUBLU NU PUTEAM VORBI CLAR , PRIMELE CUVINTE AU FOST '' E BINE FATA ?'' EL A ZIS E BINE E BINE, APOI AM SIMTIT CUM MA MUTA 2 BRANCARDIERI PE PAT SA MA DUCA A TERAPIE INTENSIVA M-AU ACOPERIT CU UN CEARSAT SI M-AU DUS LA TERAPIE, SOTUL ERA LA USA II LUCEAU OCHII DAR EU IL VEDEAM DUBLU , L-AM INTREBAT ''CUM E FATA E BINE?''VB F GREU A ZIS E F BINE FATA SEAMANA CU MINE, PRIMA ZI A FOST OK AM FOST AMORTITA, AM RUGAT PE CINEVA LA 9 SEAA SA IMI ADUCA FATA SA O VAD CAND AM VAZUT-O M-A LUAT PLANSUL, A DOUA ZI A FOST GREA LA RIDICAREA DIN PAT , APOI LUNI M-A MUTAT IN REZERVA CU INCA O FATA DE LUNI DE LA ORA 12 PANA MIERCURI LA ORA 12 CAND AM IESIT DIN SPITAL AM AVUT PRINTESA LANGA MINE, MITITICA A FACUT ICTER LA CATEVA ORE DUPA NASTERE DAR I-A TRECUT REPEDE A STAT 24 ORE LA FOTOTERAPIE, FETELOR AM AVUT CELE MAI PUTERNICE TRAIRI PE CARE LE POATE AVEA CINEVA INTR-O VIATA, RECUPERAREA A FOST OK LUNI IMI SCOATE FIRERE, MAI AM DURERI DAR NU-I BAI, REVIN CU POZEEEEEEEEEE, VA PUP PE TOATE SI VA MULTUMESC PENTRU URARI SI INCURAJARI.

Mada, minunata povestea ta! Mi-au dat lacrimile, m-am emotionat rau de tot! Mai ales la prima ta intrebare dupa trezire: e bine fata? Of, Doamne! Sa fiti sanataose si sa va refaceti repede. Pupam.
simonik19
QUOTE(anabell @ Jun 30 2011, 03:35 PM) *
si pe mine cateodata m-a inervat dr meu da mi-o trecut mai ales ca eu si i-am zis ce nu imi convine si el s-o cam strambat dar acuma e ok pun tot felu de intrebari care il lasa uimit de ce pot sa debitez :)dar rade si imi raspunde chiar ne intelegem bine acuma eu merg de 3 ori pe luna la control ca am avut ceva probleme cu bebele dar acuma o trecut...imi place ca nu ii avar dupa bani mie imi face tot timpul 4d si nu ii i-a bani pt el platesc consultatie normala .
in legatura cu cezariana nu stiu nu am intrebat inca dar eu m-am candit la 300 e lui ,50 anestezistul,50 neonatologul plus asistente moase etc etc plus! 500 lei salonul pe 5 zile vreau sa merg la ala renovat sper sa prin loc liber.
tu cat dai? cat ti-o cerut?

am inteles ca saloanele private nu mai exista la bega,ca cica s-au renovat toate si le-au desfintat,dar marti cand merg la eco o sa intreb sa fiu sigura,daca mai exista si eu vreau tot acolo!!
si la mine se uita cateodata ca la extraterestrii cand il intreb cate ceva....acum ce sa mai fac,sa ma inec ca tiganul la mal?mi-a cerut 200 partea lui,50 anestezistul,de neonatolog nu a spus nimic,dar o sa ii dau cred 1,5 mil......si la asistente ca e musai!!!
cati ani ai???
simonik19
simonabireescu multumesc pentru raspuns,deci pana la urma ma duc imi fac analizele unde mi-a dat trimitere si gata,daca nu am fost desteapta de la inceput asta e......data viitoare o sa tin minte....bine k sunt la sfarsit si se termina odata tot....ca m-am saturat de doctorii.....de ecografii.......unde is drepturiile noastre de femei gravide???cu ce ne sprijina statul natalitatea????
in alta ordine de ideei....si eu simt presiune jos......cateodata se impinge atat de tare si il simt atat de jos.....pana la os...chiar ma gandesc ca daca as naste normal probabil nu mi-ar fi asa greu la cat de coborat il simt eu.......greturi am de cateva zile.....arsuri nici nu mai zic.....mai vomit si eu ....dar nu f des,asteptarea asta parca e din ce in mai grea...parca nu mai trece timpul
simonik19
fetelorrrrrrrrr am intrat in casuta a 9a......vaiiii nu imi vine sa cred...mi s-a ridicat parul pe mine jur:D:D:D:D:D:
alexxalili
pupici tuturor! doamne, citind povestioara ta , mada, m-au apucat nostalgiile. am retrait si eu ziua nasterii buburuzei. recuperare rapida, sanatate si tie si bebitei si toate cele bune. trandafir.gif
nicoll
Oau, MADA, mi-au dat lacrimile cand ti-am citit povestea si in acelasi timp parca am retrait nasterea primului meu copil: tot cezariana, tot speriata eram pt ca eram pregatita sufleteste sa nasc normal, era si teama de necunoscut...

Peste putin timp iar mi se va repeta scenariul: deja ma cuprind emotiile cand ma gandesc ce voi simti cand imi voi privi al doilea baiat....Inca nu pot sa-mi imaginez cum va fi intalnirea cu el!!! Stiu sigur ca va fi foarte emotionanta!!!
adinuta
QUOTE(simonik19 @ Jun 30 2011, 05:31 PM) *
fetelorrrrrrrrr am intrat in casuta a 9a......vaiiii nu imi vine sa cred...mi s-a ridicat parul pe mine jur:D:D:D:D:D:

Felicitari! Mai e putin!
Iustina_27
QUOTE(mada.angel @ Jun 30 2011, 11:19 AM) *
buna dragelor pentru inceput povestea nasterii micutei Melissa si daca mai avem timp azi atasam pozici


fff emotionanta povestea ta!!sa fiti sanatoase amandoua!!asteptam poizici!
multumim ca ti-ai facut timp si ne-ai povestit! oFloare.gif trandafir.gif
mariannka
Salutare Mamici!!!
Am ajuns si eu cam pe ultima suta de metri aici. Am citit povestile voastre si am ramas incantata sa descopar diferite povesti si situatii...
Sa fac si eu o mica descriere a sarcinei noastre...
Am 24 ani si locuiesc in Spania, inainte de Revelion cu cateva zile, surpriza cea mare a fost ca 2 teste au aratat clar II liniute, deci Pozitive!!! Ceea ce la facut pe sot sa planga de fericire ca o sa devina tatic, in schimb, pentru mine surpriza nu a fost atat de mare, fiindca parca simteam ceva inca de la Craciun... Confirmarea ca sunt insarcinata.... m-a dat oarecum peste cap... nici nu mai stiam daca imi doresc un copil sau nu... eram confuza... nici macar nu stiam ce-mi doresc de fapt... numai sigur nu vroiam sa am pe constiinta propriul meu copil, facand un avort... dupa cum... majoritatea din familie si din prieteni ziceau:"pe criza asta, numai copii sa faci!!!" In fine... sotul meu era cel mai fericit barbat de pe pamant, deja isi imagina si copilul jucandu-se cu Rambo si Ciky prin curte (Rambo si Ciky sunt cainii nostri pe care-i iubim foarte mult).
Intre timp, vazandu-l asa fericit... ma inviora parca si pe mine... asa ca am decis sa mergem inainte , chiar si pe timp de criza... Pentru el de l-a bun inceput nu a contat ce spune lumea, ca doar nu lumea o sa ne creasca copilul.... dreptate pe care i-am acordat-o tot timpul... Desi cam nehotarata la-nceput.... totul revenise la normal.... si deja ma si vedeam si eu mamica... smile.gif
Din nefericire.... a trebuit sa trec si eu printr-o perioada de "cosmar" as putea spune.... 3 luni de toxicoza severa, a fost foarte greu.... niciodata nu mi-am putut imagina ca in timpul sarcinii poti trece prin asa ceva, aveam si cate 3 zile la rand in care nu puteam sa tin nici macar o inghitura de apa in mine, si noroc de soacra-mea care m-a ajutat foarte mult in acele luni, ea se ocupa de toate si sarmana tot cauta tot felul de remedii pentru a mai ameliora din acele stari insuportabile de greata si vome si nk nu ajuta... Dar... ii multumesc lui D-zeu ca s-a sfarsit pe la 4 luni jumate... ca nici pastilele pe care mi le prescria doctorita nu isi faceau nici un efect... Sincer... uneori aveam impresia ca nu se mai termina si tot insistam sa merg la medic sa vad daca copilul se dezvolta bine. Din fericire... in privinta copilului totul era bine..... se dezvolta normal... Asta e cel mai important!!!
Cat despre analize si ecografii: am facut atat in I trimestru cat si in al doilea cate o analiza la sange si urina (aia din al doilea trimestru incluzand si glucoza) acum, am programare pe 7 iulie pentru analizele din ultimul trimestru... Prima ecografie am facut-o la 12 saptamani, a doua la 20 saptamaniin care mi s-a confirmat si sexul copilului... O FETITA!!!, a treia la 32 saptamani, unde surpriza a fost ca copila noastra evoluase destul de mult si pare de 34 de saptamani, asa ca D-nul Doctor ne-a zis si cu aproximatie ziua nasterii (9 August), saptamana viitoare vom face 4D, ca s-o vedem mai clar pe Printesa noastra iar ultima ecografie o avem programata pe 2 august cu o saptamana inainte de nastere.... Am vazut ca in Ro, in pmajoritatea cazurilor, se achita atat pentru analize cat si pentru ecografii, eu nu am platit nk pana acum, ne costa doar 4D ...dar se merita, cred eu!!!
In rest, doctorii se comporta foarte bine... Apropo, nu toti... mai sunt si din astia mai cu putina carte, care poarta halat alb si tin sa sperie oamenii, spun asta ca in primul trimestru cand facusem analizele Doctorita mea de familie....care ... cred ca merge la servici numai ca sa fie prezenta, ma speriase de moarte....sad.gif s-a uitat ce s-a uitat peste rezultatele primelor analize si la un moment dat imi zice ca trebuie sa repet analizele ca e foarte grav..... analizele ar arata ca am Hepatita B.... Am crezut ca cad de pe picoare cand am auzit-o si eu si sotul la fel.... intrebarea mea era: De unde? De cand? Daca in mod normal odata la jumate de an faceam toate analizele.... de rutina... si niciodata nu mi-ar fi aparut nimic.... Asa... ca speriati am facut analizele repetate.... eu fiind foarte speriata de faptul ca as fi infectata cu acest virus am asteptat analizele desfasurate si am inceput sa scriu la toti doctorii heptologi pe care i-am gasit si le-am trimis rezultatele analizelor.... la care mi-au raspuns cativa si mi-au spus sa nu-mi fac nici un fel de griji ca am primit imunitate in urma vaccinului... adica am fost vaccinata impotriva acestui virus si de aia ii arata anti HBc pozitiv... apoi am mers si la alti doctori de pe aici ca sa ma conving... ca nu mai stiam cate vaccinuri am si pentru ce erau.... care l-a randul lor mi-au confirmat acelasi lucru.... Ce sperietura!!! Imi venea sa merg s-o bat pe Proasta aia de femeie...dar nu mai avea rost... faptul era deja consumat.... asa ca.... am decis sa-mi schimb medicul de familie.... ca aia alta data imi spunea ca am cancer sau sida, Doamne fereste!!! Asta e!!! "Padure fara uscaturi nu exista", este asa o vorba... nu poti sa da-i numai peste oameni buni si destepti tot timpul... Important e ca totul e Ok si ca a trecut!!!
Acum incercam sa facem fata picioarelor umflate si durerilor de spate... care pana acum 2 saptamani nu le-am prea simtit desi fac plimari zilnice, masaje si gimnastica....si crestem tot mai mari... pana-n prezent am luat 16 kg in plus... dintre care cred ca 2 sant numai edemele.... sant curioasa voi cam in cate kg v-ati incadrat?
Imi pare rau cu nu am dat de aceasta pagina mai devreme.... dar... mai bine mai traziu decat niciodata!!!
Va doresc o sarcina usoara la toate... Si bebei sanatosi!!!


andreea_g
QUOTE(mariannka @ Jun 30 2011, 10:44 PM) *
Salutare Mamici!!!
Am ajuns si eu cam pe ultima suta de metri aici. Am citit povestile voastre si am ramas incantata sa descopar diferite povesti si situatii...
Sa fac si eu o mica descriere a sarcinei noastre...
Am 24 ani si locuiesc in Spania, inainte de Revelion cu cateva zile, surpriza cea mare a fost ca 2 teste au aratat clar II liniute, deci Pozitive!!! Ceea ce la facut pe sot sa planga de fericire ca o sa devina tatic, in schimb, pentru mine surpriza nu a fost atat de mare, fiindca parca simteam ceva inca de la Craciun... Confirmarea ca sunt insarcinata.... m-a dat oarecum peste cap... nici nu mai stiam daca imi doresc un copil sau nu... eram confuza... nici macar nu stiam ce-mi doresc de fapt... numai sigur nu vroiam sa am pe constiinta propriul meu copil, facand un avort... dupa cum... majoritatea din familie si din prieteni ziceau:"pe criza asta, numai copii sa faci!!!" In fine... sotul meu era cel mai fericit barbat de pe pamant, deja isi imagina si copilul jucandu-se cu Rambo si Ciky prin curte (Rambo si Ciky sunt cainii nostri pe care-i iubim foarte mult).
Intre timp, vazandu-l asa fericit... ma inviora parca si pe mine... asa ca am decis sa mergem inainte , chiar si pe timp de criza... Pentru el de l-a bun inceput nu a contat ce spune lumea, ca doar nu lumea o sa ne creasca copilul.... dreptate pe care i-am acordat-o tot timpul... Desi cam nehotarata la-nceput.... totul revenise la normal.... si deja ma si vedeam si eu mamica... smile.gif
Din nefericire.... a trebuit sa trec si eu printr-o perioada de "cosmar" as putea spune.... 3 luni de toxicoza severa, a fost foarte greu.... niciodata nu mi-am putut imagina ca in timpul sarcinii poti trece prin asa ceva, aveam si cate 3 zile la rand in care nu puteam sa tin nici macar o inghitura de apa in mine, si noroc de soacra-mea care m-a ajutat foarte mult in acele luni, ea se ocupa de toate si sarmana tot cauta tot felul de remedii pentru a mai ameliora din acele stari insuportabile de greata si vome si nk nu ajuta... Dar... ii multumesc lui D-zeu ca s-a sfarsit pe la 4 luni jumate... ca nici pastilele pe care mi le prescria doctorita nu isi faceau nici un efect... Sincer... uneori aveam impresia ca nu se mai termina si tot insistam sa merg la medic sa vad daca copilul se dezvolta bine. Din fericire... in privinta copilului totul era bine..... se dezvolta normal... Asta e cel mai important!!!
Cat despre analize si ecografii: am facut atat in I trimestru cat si in al doilea cate o analiza la sange si urina (aia din al doilea trimestru incluzand si glucoza) acum, am programare pe 7 iulie pentru analizele din ultimul trimestru... Prima ecografie am facut-o la 12 saptamani, a doua la 20 saptamaniin care mi s-a confirmat si sexul copilului... O FETITA!!!, a treia la 32 saptamani, unde surpriza a fost ca copila noastra evoluase destul de mult si pare de 34 de saptamani, asa ca D-nul Doctor ne-a zis si cu aproximatie ziua nasterii (9 August), saptamana viitoare vom face 4D, ca s-o vedem mai clar pe Printesa noastra iar ultima ecografie o avem programata pe 2 august cu o saptamana inainte de nastere.... Am vazut ca in Ro, in pmajoritatea cazurilor, se achita atat pentru analize cat si pentru ecografii, eu nu am platit nk pana acum, ne costa doar 4D ...dar se merita, cred eu!!!
In rest, doctorii se comporta foarte bine... Apropo, nu toti... mai sunt si din astia mai cu putina carte, care poarta halat alb si tin sa sperie oamenii, spun asta ca in primul trimestru cand facusem analizele Doctorita mea de familie....care ... cred ca merge la servici numai ca sa fie prezenta, ma speriase de moarte....sad.gif s-a uitat ce s-a uitat peste rezultatele primelor analize si la un moment dat imi zice ca trebuie sa repet analizele ca e foarte grav..... analizele ar arata ca am Hepatita B.... Am crezut ca cad de pe picoare cand am auzit-o si eu si sotul la fel.... intrebarea mea era: De unde? De cand? Daca in mod normal odata la jumate de an faceam toate analizele.... de rutina... si niciodata nu mi-ar fi aparut nimic.... Asa... ca speriati am facut analizele repetate.... eu fiind foarte speriata de faptul ca as fi infectata cu acest virus am asteptat analizele desfasurate si am inceput sa scriu la toti doctorii heptologi pe care i-am gasit si le-am trimis rezultatele analizelor.... la care mi-au raspuns cativa si mi-au spus sa nu-mi fac nici un fel de griji ca am primit imunitate in urma vaccinului... adica am fost vaccinata impotriva acestui virus si de aia ii arata anti HBc pozitiv... apoi am mers si la alti doctori de pe aici ca sa ma conving... ca nu mai stiam cate vaccinuri am si pentru ce erau.... care l-a randul lor mi-au confirmat acelasi lucru.... Ce sperietura!!! Imi venea sa merg s-o bat pe Proasta aia de femeie...dar nu mai avea rost... faptul era deja consumat.... asa ca.... am decis sa-mi schimb medicul de familie.... ca aia alta data imi spunea ca am cancer sau sida, Doamne fereste!!! Asta e!!! "Padure fara uscaturi nu exista", este asa o vorba... nu poti sa da-i numai peste oameni buni si destepti tot timpul... Important e ca totul e Ok si ca a trecut!!!
Acum incercam sa facem fata picioarelor umflate si durerilor de spate... care pana acum 2 saptamani nu le-am prea simtit desi fac plimari zilnice, masaje si gimnastica....si crestem tot mai mari... pana-n prezent am luat 16 kg in plus... dintre care cred ca 2 sant numai edemele.... sant curioasa voi cam in cate kg v-ati incadrat?
Imi pare rau cu nu am dat de aceasta pagina mai devreme.... dar... mai bine mai traziu decat niciodata!!!
Va doresc o sarcina usoara la toate... Si bebei sanatosi!!!

buna mariannka,bine ai venit smile.gif din ce parte a spaniei esti?cu ecografiile si analizele la fel si eu,la 12,la 20 si la 32sapt.kg am luat 12 pana acum,dar ma enerveaza moasa la fiecare vizita,ca imi spune ca m-am ingrasat prea mult,mi-a zis acum o luna ca am luat peste 15 kg,asa stie ea sa calculeze,de la 64,5 la 76 pentru ea sunt peste 15k,cu cantar cu greutati e greu sa si dea seama cat ai exact,la ea acum o luna mi a zis ca am 76,5(desi eu acasa aveam 74) si marti cand am fost la eco,ginecologul ma cantarit si a zis ca am 76.ma bucur ca acum esti bine,mai e putin :)bafta !
adinuta
QUOTE(mariannka @ Jul 1 2011, 01:44 AM) *
Salutare Mamici!!!
Am ajuns si eu cam pe ultima suta de metri aici. Am citit povestile voastre si am ramas incantata sa descopar diferite povesti si situatii...
Sa fac si eu o mica descriere a sarcinei noastre...
Am 24 ani si locuiesc in Spania, inainte de Revelion cu cateva zile, surpriza cea mare a fost ca 2 teste au aratat clar II liniute, deci Pozitive!!! Ceea ce la facut pe sot sa planga de fericire ca o sa devina tatic, in schimb, pentru mine surpriza nu a fost atat de mare, fiindca parca simteam ceva inca de la Craciun... Confirmarea ca sunt insarcinata.... m-a dat oarecum peste cap... nici nu mai stiam daca imi doresc un copil sau nu... eram confuza... nici macar nu stiam ce-mi doresc de fapt... numai sigur nu vroiam sa am pe constiinta propriul meu copil, facand un avort... dupa cum... majoritatea din familie si din prieteni ziceau:"pe criza asta, numai copii sa faci!!!" In fine... sotul meu era cel mai fericit barbat de pe pamant, deja isi imagina si copilul jucandu-se cu Rambo si Ciky prin curte (Rambo si Ciky sunt cainii nostri pe care-i iubim foarte mult).
Intre timp, vazandu-l asa fericit... ma inviora parca si pe mine... asa ca am decis sa mergem inainte , chiar si pe timp de criza... Pentru el de l-a bun inceput nu a contat ce spune lumea, ca doar nu lumea o sa ne creasca copilul.... dreptate pe care i-am acordat-o tot timpul... Desi cam nehotarata la-nceput.... totul revenise la normal.... si deja ma si vedeam si eu mamica... smile.gif
Din nefericire.... a trebuit sa trec si eu printr-o perioada de "cosmar" as putea spune.... 3 luni de toxicoza severa, a fost foarte greu.... niciodata nu mi-am putut imagina ca in timpul sarcinii poti trece prin asa ceva, aveam si cate 3 zile la rand in care nu puteam sa tin nici macar o inghitura de apa in mine, si noroc de soacra-mea care m-a ajutat foarte mult in acele luni, ea se ocupa de toate si sarmana tot cauta tot felul de remedii pentru a mai ameliora din acele stari insuportabile de greata si vome si nk nu ajuta... Dar... ii multumesc lui D-zeu ca s-a sfarsit pe la 4 luni jumate... ca nici pastilele pe care mi le prescria doctorita nu isi faceau nici un efect... Sincer... uneori aveam impresia ca nu se mai termina si tot insistam sa merg la medic sa vad daca copilul se dezvolta bine. Din fericire... in privinta copilului totul era bine..... se dezvolta normal... Asta e cel mai important!!!
Cat despre analize si ecografii: am facut atat in I trimestru cat si in al doilea cate o analiza la sange si urina (aia din al doilea trimestru incluzand si glucoza) acum, am programare pe 7 iulie pentru analizele din ultimul trimestru... Prima ecografie am facut-o la 12 saptamani, a doua la 20 saptamaniin care mi s-a confirmat si sexul copilului... O FETITA!!!, a treia la 32 saptamani, unde surpriza a fost ca copila noastra evoluase destul de mult si pare de 34 de saptamani, asa ca D-nul Doctor ne-a zis si cu aproximatie ziua nasterii (9 August), saptamana viitoare vom face 4D, ca s-o vedem mai clar pe Printesa noastra iar ultima ecografie o avem programata pe 2 august cu o saptamana inainte de nastere.... Am vazut ca in Ro, in pmajoritatea cazurilor, se achita atat pentru analize cat si pentru ecografii, eu nu am platit nk pana acum, ne costa doar 4D ...dar se merita, cred eu!!!
In rest, doctorii se comporta foarte bine... Apropo, nu toti... mai sunt si din astia mai cu putina carte, care poarta halat alb si tin sa sperie oamenii, spun asta ca in primul trimestru cand facusem analizele Doctorita mea de familie....care ... cred ca merge la servici numai ca sa fie prezenta, ma speriase de moarte....sad.gif s-a uitat ce s-a uitat peste rezultatele primelor analize si la un moment dat imi zice ca trebuie sa repet analizele ca e foarte grav..... analizele ar arata ca am Hepatita B.... Am crezut ca cad de pe picoare cand am auzit-o si eu si sotul la fel.... intrebarea mea era: De unde? De cand? Daca in mod normal odata la jumate de an faceam toate analizele.... de rutina... si niciodata nu mi-ar fi aparut nimic.... Asa... ca speriati am facut analizele repetate.... eu fiind foarte speriata de faptul ca as fi infectata cu acest virus am asteptat analizele desfasurate si am inceput sa scriu la toti doctorii heptologi pe care i-am gasit si le-am trimis rezultatele analizelor.... la care mi-au raspuns cativa si mi-au spus sa nu-mi fac nici un fel de griji ca am primit imunitate in urma vaccinului... adica am fost vaccinata impotriva acestui virus si de aia ii arata anti HBc pozitiv... apoi am mers si la alti doctori de pe aici ca sa ma conving... ca nu mai stiam cate vaccinuri am si pentru ce erau.... care l-a randul lor mi-au confirmat acelasi lucru.... Ce sperietura!!! Imi venea sa merg s-o bat pe Proasta aia de femeie...dar nu mai avea rost... faptul era deja consumat.... asa ca.... am decis sa-mi schimb medicul de familie.... ca aia alta data imi spunea ca am cancer sau sida, Doamne fereste!!! Asta e!!! "Padure fara uscaturi nu exista", este asa o vorba... nu poti sa da-i numai peste oameni buni si destepti tot timpul... Important e ca totul e Ok si ca a trecut!!!
Acum incercam sa facem fata picioarelor umflate si durerilor de spate... care pana acum 2 saptamani nu le-am prea simtit desi fac plimari zilnice, masaje si gimnastica....si crestem tot mai mari... pana-n prezent am luat 16 kg in plus... dintre care cred ca 2 sant numai edemele.... sant curioasa voi cam in cate kg v-ati incadrat?
Imi pare rau cu nu am dat de aceasta pagina mai devreme.... dar... mai bine mai traziu decat niciodata!!!
Va doresc o sarcina usoara la toate... Si bebei sanatosi!!!

Bine ai venit la noi! Multumim de povestea pe care ne-ai impartasit-o. Sa dea DD sa duci cu bine sarcina la capat si sa-ti vezi fetita sanataosa!
Eu am luat 11 kg pana acum, am noroc ca nu ma umflu deloc. Am si burta destul de mica totusi fata de ce vad in jur. La fel mi-a fost si cu fetita, la prima sarcina. Insa eu fac copilasi mai mici, asa e la mine, in jur de 3000 g. Sanatosi sa fie!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.