Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Aug 24 2011, 11:31 AM) *
Salutare fetele....am revenit si noi.

In primul rand felicitari si celorlalte fete care au nascut. Le urez nastere usoara celor ce urmeaza.....

Noi am venit acasa de ieri. Suntem bine. Deja avem greutatea de la nastere. Am laptic din abundenta asa ca Serban e un mic haplea ....Acum ne adaptam la viata de familie in 4. Serban doarme bine, se trezeste la 2 ore , 2 ore jumate ...Iancu il iubeste la nebunie si ma ajuta enorm.
Eu sunt bine , azi mi-au scos si firele....

O sa revin cu povestea nasterii...si a primelor zile din viata noastra, care nu au fost tocmai usoare....dar multumesc lui Dumnezeu ca a fost alaturi in fiecare clipa de noi si a avut grija sa ne revenim.

Va pupam!

Bravo mami, eusa_clap.gif Bine-ati revenit!
Adaptare usoara si ...laptic mult! biberon.gif bb.gif

QUOTE(andreea_g @ Aug 24 2011, 12:06 PM) *
FELICITARI !!! recuperare usoara !

eu am fost aseara la urgente,aveam contractii la fiecare 10 min,dar nu m-au oprit,au zis ca pana nu am la 3-4 min sa nu revin...contractii am in continuare,m-am trezit si azi noapte de durere dar nu sunt la 3-4 minute,au zis ca pot naste in orice moment ca acum se pregateste corpul de nastere...
v-am pupat !!!

Doamne, nu potsa cred, tu esti practic in travaliu dupa cate pricep eu, si ei nu te opresc la spital! doh.gif ohmy.gif

QUOTE(adinuta @ Aug 24 2011, 01:02 PM) *
Felicitari, asteptam povestea!
ca sa te linistesti, cheam-o.
Simina, Doamne, ce ma bucur sa aud ca sunteti bine! Va pupam cu drag!

Ramo, Rares al meu e cel mai lung copil de pe aici, il facem baschetbalist:))


smile.gif Claaaar! Sanatos sa fie Adinuta si cuminte, asta iti doresc! tzuc.gif
QUOTE(nicoll @ Aug 24 2011, 01:05 PM) *
Multe salutari din partea mea. De scris nici nu credeam ca nu mai apuc.
Acum stau cu Alex in brate, il cam doare burtica,si se linisteste in bratele mele.
E un copil atat de bun si linistit,cumintel, doarme bine si mananca doar san.
Dupa nastere i-au dat 2 zile biberon, dar in a 3-a zi mi-a venit lapticul si de atunci cu asta se ocupa Alex.
In spital a facut icter si din aceasta cauza ne-a prelungit sederea in spital la 8 zile. Dar la final chiar ma saturasem, daca nu ne dadea doctora drumul, ceream sa plec la cerere, dar spre bucuria noastra, ne-au lasat sa plecam acasa.
Acasa ne asteptau nerabdatori, nu mai puteau de dorul lui alex. Razvan sta numai langa bebe, nu il scapa nici o secunda din priviri.
Eu ma simt potrivit, am dureri de spate si ma cam ustura operatia, dar toate sunt trecatoare, bebe sa fie sanatos.
Incerc sa va pun cateva poze cu Alex, sa vedem daca reusesc...

Eram datoare cu nota pe care a primit-o la nastere: 10


Eram sigura ca nu reusesc. HELP!!!! Cum pun pozele?????????


Incarci foto pe photobucket.com daca ai cont acolo daca nu imageshack.us si copiezi aici codul cu IMG in fata...poza apare dupa ce postezi ...succes, si asteptam sa-l vedem pe bebe!
Ce bine ca e cuminte! eusa_clap.gif
QUOTE(adinuta @ Aug 24 2011, 01:06 PM) *
Sa va zic si de bine nu numai de rau:)) Azi Rares a papat o masa numai de la san si s-a culcat linistit. M-am mai reparat cu crema ieri si m-am muls, am facut o pauza. Azi a fost mai bine. Dar cel mai important e ce am simtit cand mi l-a aratat moasa: era foarte frumos, curat, l-am pupat, mi-a disparut orice urma de regret ca nu e fetita, l-am iubit si placut din prima clipa la nebunie!

crybaby.gif Mami, tu ma aduci de la agonie la extaz si invers...Offf.....mult succes cu alaptatul iti doresc si adaptare usoara in 4! bb.gif
simonik19
va pun si eu 3 pozici cu noi 2.......ca sa nu ne uitati:D:D sau daca ne-ati uitat sa va amintiti de noi

simonik19
vreau si eu sa va felicit pe cele care ati mai nascut,eu nu prea am mai avut timp sa intru.....acum ne intram la normal...si ma mai lasa si pe mn sa fac una alta prin casa.Avem colicii....si mi-e asa mila de el,saracutul.....
simonik19
spun si eu din proprie experienta,copii papa atat cat le trebuie lor,cand le este foame....nu va speriati...nici al meu nu manca la inceput ma chinuiam cu 30 de ml cate o ora,acum papa f bine,cate 100 chiar 120....si la interval de 2 ore...niciodata mai tarziu...in schimb daca s-ar putea mai repede ar fi bine:))) dar nu ii dau!!!mai ii dau ceai de fenicul de la hipp si apa cate 10-20 de ml pe zi......si e ok!!!mi acceptat apa din prima.....am inteles de la mamici ca e bn sa ii invatam de acum,ca mai tarziu o accepta mult mai greu
Alondra
QUOTE(simonik19 @ Aug 24 2011, 02:43 PM) *

Vai mami, pai cum sa uitam asa frumuseti! smile.gif
Sa cresteti mari si papaciosi! biberon.gif
Iustina_27
QUOTE(Iulianabb2 @ Aug 24 2011, 10:16 AM) *
Fetelor va anunt ca in urma cu doua ore am nascut,acum incerc sa alaptez...nu am nascut cu epiddurala ca a fost rapid si groanzic.Sunt inca ametita,revin cu povestea.Va pup dulce.


felcitari, mami!!!recuperare usoara si mult laptic!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Iustina_27
QUOTE(andreea_g @ Aug 24 2011, 12:06 PM) *
FELICITARI !!! recuperare usoara !

eu am fost aseara la urgente,aveam contractii la fiecare 10 min,dar nu m-au oprit,au zis ca pana nu am la 3-4 min sa nu revin...contractii am in continuare,m-am trezit si azi noapte de durere dar nu sunt la 3-4 minute,au zis ca pot naste in orice moment ca acum se pregateste corpul de nastere...
v-am pupat !!!


off!!si de ce nu te-au oprit sa te monitorizeze sau sa-ti faca injectie de dilatare??
cum te lasa asa?sa nasti acasa? ohmy.gif
Iustina_27
QUOTE(nicoll @ Aug 24 2011, 01:05 PM) *
Multe salutari din partea mea. De scris nici nu credeam ca nu mai apuc.
Acum stau cu Alex in brate, il cam doare burtica,si se linisteste in bratele mele.
E un copil atat de bun si linistit,cumintel, doarme bine si mananca doar san.
Dupa nastere i-au dat 2 zile biberon, dar in a 3-a zi mi-a venit lapticul si de atunci cu asta se ocupa Alex.
In spital a facut icter si din aceasta cauza ne-a prelungit sederea in spital la 8 zile. Dar la final chiar ma saturasem, daca nu ne dadea doctora drumul, ceream sa plec la cerere, dar spre bucuria noastra, ne-au lasat sa plecam acasa.
Acasa ne asteptau nerabdatori, nu mai puteau de dorul lui alex. Razvan sta numai langa bebe, nu il scapa nici o secunda din priviri.
Eu ma simt potrivit, am dureri de spate si ma cam ustura operatia, dar toate sunt trecatoare, bebe sa fie sanatos.
Incerc sa va pun cateva poze cu Alex, sa vedem daca reusesc...

Eram datoare cu nota pe care a primit-o la nastere: 10


Eram sigura ca nu reusesc. HELP!!!! Cum pun pozele?????????


felicitari pt asa copil cuminte!! love1.gif
Iustina_27
QUOTE(adinuta @ Aug 24 2011, 01:06 PM) *
Sa va zic si de bine nu numai de rau:)) Azi Rares a papat o masa numai de la san si s-a culcat linistit. M-am mai reparat cu crema ieri si m-am muls, am facut o pauza. Azi a fost mai bine. Dar cel mai important e ce am simtit cand mi l-a aratat moasa: era foarte frumos, curat, l-am pupat, mi-a disparut orice urma de regret ca nu e fetita, l-am iubit si placut din prima clipa la nebunie!


asa vrem sa te auzim!!!nu mai fi suparata/trista/nervoasa ca se transmite si la Rares!! hug.gif
Iustina_27
QUOTE(simonik19 @ Aug 24 2011, 02:43 PM) *
va pun si eu 3 pozici cu noi 2.......ca sa nu ne uitati:D:D sau daca ne-ati uitat sa va amintiti de noi



ce frumosi sunteti amandoi!! love1.gif
dar Mario nu avea carucior rosu? smile.gif
alexxalili
in sfarsit mai apuc si eu pe net. nu am net acasa de vineri asa ca nu prea stiu ce s-a mai intamplat. am vazut doar in lista alondrei ca au mai aparut bebelusi. felicitatri mamicilor si bebeii sa creasca mari si sanatosi. eu sunt in piata mare cu pitica si cu tati la plimbare si tati a avut inspiratia sa ia laptopul cu el asa ca reusesc si eu sa va salut. simina , ma bucur tare mult ca sunteti bine, chiar mi-am propus azi sa te sun sa vad ce mai faceti. incerc acum sa mai citesc cate ceva din urma, daca mai vrea pisicuta sa doarma. pupici tuturor si sper ca zilele acestrea sa rezolvam problema cu netul si acasa, daca nu.... voi fi mamica cu un copil zurliu, inca unul in carucior si cu laptopul prin oras.
adinuta
QUOTE(simonik19 @ Aug 24 2011, 02:43 PM) *
va pun si eu 3 pozici cu noi 2.......ca sa nu ne uitati:D:D sau daca ne-ati uitat sa va amintiti de noi


Sunteti superbi, simonik!

QUOTE(alexxalili @ Aug 24 2011, 07:24 PM) *
in sfarsit mai apuc si eu pe net. nu am net acasa de vineri asa ca nu prea stiu ce s-a mai intamplat. am vazut doar in lista alondrei ca au mai aparut bebelusi. felicitatri mamicilor si bebeii sa creasca mari si sanatosi. eu sunt in piata mare cu pitica si cu tati la plimbare si tati a avut inspiratia sa ia laptopul cu el asa ca reusesc si eu sa va salut. simina , ma bucur tare mult ca sunteti bine, chiar mi-am propus azi sa te sun sa vad ce mai faceti. incerc acum sa mai citesc cate ceva din urma, daca mai vrea pisicuta sa doarma. pupici tuturor si sper ca zilele acestrea sa rezolvam problema cu netul si acasa, daca nu.... voi fi mamica cu un copil zurliu, inca unul in carucior si cu laptopul prin oras.

ne bucuram sa auzim vesti de la voi.
mariannka
QUOTE(Iulianabb2 @ Aug 24 2011, 07:16 AM) *
Fetelor va anunt ca in urma cu doua ore am nascut,acum incerc sa alaptez...nu am nascut cu epiddurala ca a fost rapid si groanzic.Sunt inca ametita,revin cu povestea.Va pup dulce.


FELICITARI... Mami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Recuperare usoara si Bebe sanatos, cuminte si mancacios... occasion.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Ma bucur mult ca macar a fost repede.... La mine a fost foarte incet... si Groaznic... Dar in fine... ii multumesc lui D-zeu ca acum santem bine si eu si fetita... asta e cel mai important...... de fiecare data imi dau lacrimile cand imi amintesc prin ce-am trecut... a fost foarte... dar foarte greu...dar... sa stii ca MERITA!!!
mariannka
Nici nu-mi vine sa cred ca Comoara mea, azi a implinit o saptamana.... "deja sant fata mare la mami si la tati) smile.gif occasion.gif
Alondra
QUOTE(mariannka @ Aug 24 2011, 11:50 PM) *
Nici nu-mi vine sa cred ca Comoara mea, azi a implinit o saptamana.... "deja sant fata mare la mami si la tati) smile.gif occasion.gif

Vai mami ce dulcica e !Ca o bombonica!Sa va traiasca!Cred ca a meritat tot efortul ! yes.gif bb.gif eusa_clap.gif La multe saptamani sanatoase si de acum inainte! occasion.gif
Iulianabb2
Neata fetelor,hai sa va spun povestea mea pana plecam din spital,azi ne da drumul,ca odata ajunsi acasa nu mai garantez ca voi putea intra asa des.Marti seara dupa cu va scrisesem am inceput sa am contractii,cu toate astea nu ma impacientam prea tare pt ca vb aia- contractii am avut toata sarcina,erau la 10 min-7
min dar gen braxton hicks,pe la 12 am plecat nepasatoare la culcare,in timpul noptii mai simtram cate ceva...dar totusi ok,pana la 5:30 cand m-am trezit sa le mai monitorizez, erau la 5 min dar suportabile,cert e ca am decis sa trezesc sotul, ne-am dusat,ne-am aranjat si fuguta la spital.Mama dupa noi sa ne faca poze,numai de asta nu ne ardea:).Revin ca vine dr sa-l vada pe bb.
Iulianabb2
QUOTE(Iulianabb2 @ Aug 25 2011, 04:50 AM) *
Neata fetelor,hai sa va spun povestea mea pana plecam din spital,azi ne da drumul,ca odata ajunsi acasa nu mai garantez ca voi putea intra asa des.Marti seara dupa cu va scrisesem am inceput sa am contractii,cu toate astea nu ma impacientam prea tare pt ca vb aia- contractii am avut toata sarcina,erau la 10 min-7
min dar gen braxton hicks,pe la 12 am plecat nepasatoare la culcare,in timpul noptii mai simtram cate ceva...dar totusi ok,pana la 5:30 cand m-am trezit sa le mai monitorizez, erau la 5 min dar suportabile,cert e ca am decis sa trezesc sotul, ne-am dusat,ne-am aranjat si fuguta la spital.Mama dupa noi sa ne faca poze,numai de asta nu ne ardea:).Revin ca vine dr sa-l vada pe bb.


Bun,odata ajunsi la spital m-au bagat la monitorizare,contractii la 3-4 min care ajungeau pina la 60 intensita.De cand am intrat in spital tot le ziceam de epidurala,si toata lumea incerca sa ma linisteasca, nu-i problema facem epidurala sun in camera de travaliu.Ok.La 7:00 mi-au facut primul control vaginal 4 cm,DOAR???Pai cum ca statusem cu 3 cm o saptamana,eram deja dezamagita ma gandeam eu ca teoretic o sa ma dilat 1 cm pe ora,deci aveam de asteptat... si durerile erau nasoale deja.La 7:30 m-au bagat in camera de travaliu si nastere si bineinteles ca iar am inceput cu epidurala mea,mi-au luat sange si mi-au zis ca in 30 min rezultatul e gata si vine dr sa-mi faca epidurala.Intre-timp durerile devedeau nasoale rau,i-am zis sotului sa iasa,a venit o prietena sa stea cu mine care lucreaza in spital (asistena in lactatie) si se facuse 8:15 cand asistenta mi-a zis ca a iesit testul de sange si mai imi face un tuseu vaginal si il chiama pe Dr sa facem epidurala.In timp ce ma examina o vad ca se schimba la fata "Iuliaba ai 10 cm..." mi s-a facut rau, nu se poate si epidurala??? pai mai vrei? Pai ce sa mai vreau ca nu-mi mai face nimeni ...
Durerile erau nasoale rau,faceam in toate felurile , moasa mi-a zis ca mai asteptam sa se rupa apa si dupa bb-le iese imediat,am rugat-o sa imi rupa ea apa si asta a si facut si dupa a inceput senzatia de impins,bebele se apropia si nimik nu se intampla,i-am zis sa-mi faca si epiziotomie..si dupa ce m-a taiat am mai impins si asta a fost.Nici lacrimi nu mai aveam,ii uram ca nu mi-a iesit chestia cu epiziotomia dar in acelasi timp o pupam pe moasa si pe prietena mea si le ziceam ca realizaz ca am puiul mult visat.Nimik nu mai conta,m- a ajutat D-zeu si a fost extrem de repede,n-as fi crezut.Diferenta dintre nasteri imensa,la Matei travaliul a fost de 12 ore si nu am simtit deloc expulzia pe cand acum travaliu extrem de rapid dar expulzia groaznica credeam ca-mi trage coloana vertebrala dupa el...Revin
Iulianabb2
Sper ca nu v-am plictisit,dar dupa cum ziceam nu cred ca voi mai putea intra curand.Ne-au transferat in salon unde am incercat sa-l alaptez,eu avand problema cu sfarcurile invertite (cred ca asa se zice si-n romana,sper sa nu par snoaba),mi-au adus pompa si pune-te pe muls si vad ca merge,15-20 ml pe care ii dau cu seringa momentan,ceea ce mi se pare super asa am facut si la Matei in primele 3 zile;bineinteles ca intre timp mai incer si la san,trebuie sa ma descurc pana la urma.Eu sunt bine,am mancat ieri de vre- o trei ori,am baut vre-o 3 l de apa,toate bune.Azi au venit Sa ne vada doctorii pe amandoi si la 3 plecam acasa...ura.
Va multumesc pt tot suportul si va doresc multa sanatate,nasteri usoare si copii sanatosi.Va pup dulce.
Alondra
Neata mamici bb.gif si burtici! gravida.gif

QUOTE(Iulianabb2 @ Aug 25 2011, 08:42 AM) *
"Iuliaba ai 10 cm..." mi s-a facut rau, nu se poate si epidurala??? pai mai vrei? Pai ce sa mai vreau ca nu-mi mai face nimeni .

ohmy.gif Wowww mami asa repede pana la urma a crescut dilatatia?! anima1.gif Ce chestie...
Nu conteaza, important e ca a fost destul de repede si te-a ajutat DD! Of offf bine ca ai scapat!

QUOTE(Iulianabb2 @ Aug 25 2011, 09:01 AM) *
Sper ca nu v-am plictisit,dar dupa cum ziceam nu cred ca voi mai putea intra curand.Ne-au transferat in salon unde am incercat sa-l alaptez,eu avand problema cu sfarcurile invertite (cred ca asa se zice si-n romana,sper sa nu par snoaba),mi-au adus pompa si pune-te pe muls si vad ca merge,15-20 ml pe care ii dau cu seringa momentan,ceea ce mi se pare super asa am facut si la Matei in primele 3 zile;bineinteles ca intre timp mai incer si la san,trebuie sa ma descurc pana la urma.Eu sunt bine,am mancat ieri de vre- o trei ori,am baut vre-o 3 l de apa,toate bune.Azi au venit Sa ne vada doctorii pe amandoi si la 3 plecam acasa...ura.
Va multumesc pt tot suportul si va doresc multa sanatate,nasteri usoare si copii sanatosi.Va pup dulce.

Vai mami, cum sa ne plictisesti,d oar de-aia suntem aici....yes.gif
Ce scor Apgar a avut bebe?
Felicitari inca odata si ...sa ai succes cu alaptatul!
eusa_clap.gif biberon.gif bb.gif
anabell
QUOTE(simonik19 @ Aug 24 2011, 01:43 PM) *
va pun si eu 3 pozici cu noi 2.......ca sa nu ne uitati:D:D sau daca ne-ati uitat sa va amintiti de noi




ce bine arati parca nici nu ai nascut!!!!!!!!!
mario e un scump!!!!!!!!!
sa v-a traiasca!!!!!!!!!!!
anabell
fetele noi am facut 8 zile deja....si nu stiu cam cand sa il scot afara ....dar cred ca mai teama mi sa nu planga si sa trebuiasca sa il alaptez prin parcuri biberon.gif wacko.gif
adinuta
QUOTE(anabell @ Aug 25 2011, 09:55 AM) *
fetele noi am facut 8 zile deja....si nu stiu cam cand sa il scot afara ....dar cred ca mai teama mi sa nu planga si sa trebuiasca sa il alaptez prin parcuri biberon.gif wacko.gif

mie mi-a zis ieri dr de fam ca la 10 zile sa il scot 15 min, apoi a doua zi 20, 30 si tot asa.
adinuta
Pozeeeeee!
La nastere cu moasa

Tot atunci

Spalat si apretat

Prima zi acasa
Alondra
QUOTE(adinuta @ Aug 25 2011, 11:03 AM) *

Ce scumpel! smile.gif Seamana cu Daria! biggrin.gif
adinuta
QUOTE(Alondra @ Aug 25 2011, 11:08 AM) *
Ce scumpel! smile.gif Seamana cu Daria! biggrin.gif

Da, f mult! Exact asa era si Daria la nastere.
Alondra
Fetelor, voi stiti ceva daca ai candida in timpul nasterii naturale, e periculos?
Se pare ca iar mi-a iesit candida asta la analizele de secretie...o sa iau ovule 3 zile....dar daca nu scap de ea?! sad.gif sad.gif sad.gif nervi.gif
Iustina_27
QUOTE(adinuta @ Aug 25 2011, 11:03 AM) *
Pozeeeeee!
La nastere cu moasa

Tot atunci


ce scump e printisorul mamei!!sa fie sanatos si cuminte, sa o iubeasca mult pe mami si sa nu o supere!
Iustina_27
QUOTE(Iulianabb2 @ Aug 25 2011, 09:01 AM) *
Sper ca nu v-am plictisit,dar dupa cum ziceam nu cred ca voi mai putea intra curand.Ne-au transferat in salon unde am incercat sa-l alaptez,eu avand problema cu sfarcurile invertite (cred ca asa se zice si-n romana,sper sa nu par snoaba),mi-au adus pompa si pune-te pe muls si vad ca merge,15-20 ml pe care ii dau cu seringa momentan,ceea ce mi se pare super asa am facut si la Matei in primele 3 zile;bineinteles ca intre timp mai incer si la san,trebuie sa ma descurc pana la urma.Eu sunt bine,am mancat ieri de vre- o trei ori,am baut vre-o 3 l de apa,toate bune.Azi au venit Sa ne vada doctorii pe amandoi si la 3 plecam acasa...ura.
Va multumesc pt tot suportul si va doresc multa sanatate,nasteri usoare si copii sanatosi.Va pup dulce.


multumim ca ne-ai povestit!!uite asa mai prindem si noi curaj!imi pare rau ca ai avut dureri insuportabile, dar bine ca a trecut repede!!ma bucur ca sunteti bine amandoua. va doresc sanatate, sa ai mult laptic si sa aveti parte numai de momente frumoase!! tzuc.gif hug.gif
anabell
QUOTE(Alondra @ Aug 25 2011, 11:19 AM) *
Fetelor, voi stiti ceva daca ai candida in timpul nasterii naturale, e periculos?
Se pare ca iar mi-a iesit candida asta la analizele de secretie...o sa iau ovule 3 zile....dar daca nu scap de ea?! sad.gif sad.gif sad.gif nervi.gif



eu stiu ca nu e chiar periculos dar fa tratament pt atunci cand iese se poate sa ia si el asas mi-a zis dr meu si eu am avut dar nu mi-a trecut nici cu 2 tratamnente!!!!!
anabell
QUOTE(adinuta @ Aug 25 2011, 10:03 AM) *
Pozeeeeee!
La nastere cu moasa

Tot atunci

Spalat si apretat

Prima zi acasa



ce seamana cu daria!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
e un dulci!!!!!!!!!!
anabell
vreau sa pun si eu poze dar nu stiu cum, daca imi zice cineva......
nicoll
Adinuta, ai o scumpete de baiat!!!! Sa va traiasca!!!!

Vreau sa va intreb pe voi, mamicile cu bebei, ce lotiune de corp folositi dupa baita si daca faceti baie zilnic la bebe. La mine in oras apa este atat de dura incat imi este teama sa nu i se usuce pielea . Mi-a spus o asistenta in spital sa folosesc ulei de masline extravirgin fier in baie de abur.???????
anka28
QUOTE(Alondra @ Aug 25 2011, 09:19 AM) *
Fetelor, voi stiti ceva daca ai candida in timpul nasterii naturale, e periculos?
Se pare ca iar mi-a iesit candida asta la analizele de secretie...o sa iau ovule 3 zile....dar daca nu scap de ea?! sad.gif sad.gif sad.gif nervi.gif


si eu am avut toata sarcina cu tot cu tratamente..si inainte si dupa ce am ramas si am nascut natural...
anka28
simonik19 si adinuta aveti 2 printisori scumpi foc... sa va traiasca floare2.gif
anka28
QUOTE(anabell @ Aug 25 2011, 09:44 AM) *
vreau sa pun si eu poze dar nu stiu cum, daca imi zice cineva......


intri pe www.photobucket.com si te poti loga si cu contul de pe facebook sau twitter dai click la upload now si selectezi din pc/laptop ce poze vrei...poti sa selectezi mai multe odata dupa ce sa incarcat treci cu sageata de la mouse pe poza si selectezi ultima pozitie si dai paste in casuta unde scrii la forum...
anka28
QUOTE(nicoll @ Aug 25 2011, 10:11 AM) *
Adinuta, ai o scumpete de baiat!!!! Sa va traiasca!!!!

Vreau sa va intreb pe voi, mamicile cu bebei, ce lotiune de corp folositi dupa baita si daca faceti baie zilnic la bebe. La mine in oras apa este atat de dura incat imi este teama sa nu i se usuce pielea . Mi-a spus o asistenta in spital sa folosesc ulei de masline extravirgin fier in baie de abur.???????


e bun si mie mi sa recomandat la fel...ca sa nu faca alergie sau sa se invete cu un anumit fel de lotiune...
am pus uleiul intro craticioara mai mica si pus deasupra la o craticioara mai mare cu apa in ea...e mai bun si ca uleiul pentru copii si ca lotiunea de corp
Alondra
QUOTE(anabell @ Aug 25 2011, 12:42 PM) *
eu stiu ca nu e chiar periculos dar fa tratament pt atunci cand iese se poate sa ia si el asas mi-a zis dr meu si eu am avut dar nu mi-a trecut nici cu 2 tratamnente!!!!!

Himmm...da, vad ca patismasa rau candida asta ca si eu am avut inainte sa raman gravida.gif si apoi mi-a iesit la secretie in primul trim. ...desi in exterior nu se manifesta, ca si acum de altfel....

QUOTE(anabell @ Aug 25 2011, 12:44 PM) *
vreau sa pun si eu poze dar nu stiu cum, daca imi zice cineva......

Faci cont pe photobucket.com si incarci acolo pozele, dupa ce s-au incarcat, copiezi codul al 4 lea cel cu IMG in fata si ii dai paste aici ..

QUOTE(nicoll @ Aug 25 2011, 01:11 PM) *
Adinuta, ai o scumpete de baiat!!!! Sa va traiasca!!!!

Vreau sa va intreb pe voi, mamicile cu bebei, ce lotiune de corp folositi dupa baita si daca faceti baie zilnic la bebe. La mine in oras apa este atat de dura incat imi este teama sa nu i se usuce pielea . Mi-a spus o asistenta in spital sa folosesc ulei de masline extravirgin fier in baie de abur.???????


Nu sunt mamica inca rolleyes.gif dar din cate am inteles, pe langa uleiul de masline fiert si racit, se mai poate cumpara tarate de la plafar, pe care sa o pui intr-un ciorap de dama si sa o pui apoi la fiert cu mai multa apa. Apoi se arunca taratea din ciorap si apa care a ramas se toarna in cadita de baie. Ajuta foarte mult la eliminarea cojitelor pe care le fac nou-nascutii (descuamare)....dar asta eu cred doar in cazul in care face bb tau coji...


QUOTE(anka28 @ Aug 25 2011, 02:42 PM) *
si eu am avut toata sarcina cu tot cu tratamente..si inainte si dupa ce am ramas si am nascut natural...

Pacatoasa rau! nervi.gif doh.gif E bine ca nu a patit puiul nimic....
Apropo, la multi anisori, sa-ti ttraiasca sanatos! occasion.gif
anka28
QUOTE(Alondra @ Aug 25 2011, 12:03 PM) *
Himmm...da, vad ca patismasa rau candida asta ca si eu am avut inainte sa raman gravida.gif si apoi mi-a iesit la secretie in primul trim. ...desi in exterior nu se manifesta, ca si acum de altfel....
Faci cont pe photobucket.com si incarci acolo pozele, dupa ce s-au incarcat, copiezi codul al 4 lea cel cu IMG in fata si ii dai paste aici ..
Nu sunt mamica inca rolleyes.gif dar din cate am inteles, pe langa uleiul de masline fiert si racit, se mai poate cumpara tarate de la plafar, pe care sa o pui intr-un ciorap de dama si sa o pui apoi la fiert cu mai multa apa. Apoi se arunca taratea din ciorap si apa care a ramas se toarna in cadita de baie. Ajuta foarte mult la eliminarea cojitelor pe care le fac nou-nascutii (descuamare)....dar asta eu cred doar in cazul in care face bb tau coji...
Pacatoasa rau! nervi.gif doh.gif E bine ca nu a patit puiul nimic....
Apropo, la multi anisori, sa-ti ttraiasca sanatos! occasion.gif


multumesc frumos...
cojite fac deobicei de la sampoane....la inceput am folosit de la jhonson si a facut auzisem mai multe mamici ca s-au plans de el da na pana nu patesti...dupa am luat de la nivea 2 in 1 sensitive si nu mai am nici o problema...folosesc si pt cap si pt corp
multumim frumos tzuc.gif
nicoll
QUOTE(anka28 @ Aug 25 2011, 02:51 PM) *
e bun si mie mi sa recomandat la fel...ca sa nu faca alergie sau sa se invete cu un anumit fel de lotiune...
am pus uleiul intro craticioara mai mica si pus deasupra la o craticioara mai mare cu apa in ea...e mai bun si ca uleiul pentru copii si ca lotiunea de corp



QUOTE(Alondra @ Aug 25 2011, 03:03 PM) *
Nu sunt mamica inca rolleyes.gif dar din cate am inteles, pe langa uleiul de masline fiert si racit, se mai poate cumpara tarate de la plafar, pe care sa o pui intr-un ciorap de dama si sa o pui apoi la fiert cu mai multa apa. Apoi se arunca taratea din ciorap si apa care a ramas se toarna in cadita de baie. Ajuta foarte mult la eliminarea cojitelor pe care le fac nou-nascutii (descuamare)....dar asta eu cred doar in cazul in care face bb tau coji...
Pacatoasa rau! nervi.gif doh.gif E bine ca nu a patit puiul nimic....
Apropo, la multi anisori, sa-ti ttraiasca sanatos! occasion.gif


Bebele meu nu are cojite, dar preventiv, trebuie sa am grija de el de la inceput. Am sa-i fac baite cu plante medicinale:musetel, coada soricelului etc. si cred ca pana la urma o sa-i iau lotiunea de corp de la Klorane, cea cu musetel, si o sa vad eu cum o sa mearga lucrurile.
adinuta
QUOTE(nicoll @ Aug 25 2011, 01:11 PM) *
Adinuta, ai o scumpete de baiat!!!! Sa va traiasca!!!!
Multumim tutror pt complimente!

Vreau sa va intreb pe voi, mamicile cu bebei, ce lotiune de corp folositi dupa baita si daca faceti baie zilnic la bebe. La mine in oras apa este atat de dura incat imi este teama sa nu i se usuce pielea . Mi-a spus o asistenta in spital sa folosesc ulei de masline extravirgin fier in baie de abur.???????

E f bun uleiul de masline. Eu folosesc Mustela Stelatopia, hidratanta si pt piele uscata.
angel
anka la multi ani pt printisorul tau sa iti traiasca sa fie sanatos!!!!
Adinuta este superb flacaul tau!!!!sa iti traiasca.
simo sunteti niste frumosi.
Ananbell fiecare copil e diferit si ia in gerutate mai mult sau mai putin nu te impacienta.
iiuliana felicitari sa fiti sanatosi.
angel
fetelor lu bublinu meu i.au aparut asa bubute rosi p tot corpul acum nu pot sa imi dau sema daca st de la caldura sau de la uleiul de bb......nici nu stiu
mariannka
QUOTE(anabell @ Aug 25 2011, 06:55 AM) *
fetele noi am facut 8 zile deja....si nu stiu cam cand sa il scot afara ....dar cred ca mai teama mi sa nu planga si sa trebuiasca sa il alaptez prin parcuri biberon.gif wacko.gif



Anabell.... Ingerasii nostri sant nascuti in aceesi zi... deci si Printesa mea are azi 8 zile... eu am scos-o afara in fiecare zi de cand am iesit din spital... adica de vineri...... si e foarte bine... numai cu grija de fiecare data... nu cumva sa stea in curent sau in vant...
anka28
QUOTE(angel @ Aug 25 2011, 04:36 PM) *
fetelor lu bublinu meu i.au aparut asa bubute rosi p tot corpul acum nu pot sa imi dau sema daca st de la caldura sau de la uleiul de bb......nici nu stiu

cel mai bine e sa mergi la doctor cat sunt mici pot face de la orice alergie
Iustina_27
am pus si eu ultimile pozici cu mine graviduta(pe facebook) gravida.gif
am acumulat 11 kg, dar am slabit la inceput 4, pe astea din urma nu le-am mai pus la socoteala, am socotit de la cate am pornit si la cate am ajuns!!
mai am inca 3 zile(teoretic). deocamdata nici un semn, doar niste sagetari scurte de la burtica in picior, in partea din fata....
simonik19
noi folosim nivea 2 n 1 ,baita da in fiecare seara ii fac si eu,iar ca si lotiune tot de la nivea lapte de corp.
Adinuta ai un printisor,cred ca esti tare mandra cu 2 copii frumosi....imi inaginez cat de fericita poti fi..cata fericire aduce unul,dar mai 2.....biggrin.gif
Anabell in ce zona stai???si tu ai un copil superb....biggrin.gif:D sa va traiasca fetelor puiutii.....biggrin.gif:D:D
al meu e tare marait.....de cand e caldura asta infernala nu mai doarme ziua decat 2-3 ore si alea cu pauza....si e plange.....nu stiu ce sa ii fac,transpira f tare...e rau de caldura si mi-e frica de mor sa nu imi raceasca.....deabea din 1 sept o sa se schimbe vremea...pana atunci:(sad.gif suferim de cald
Alondra
Neata mamici bb.gif si burtici gravida.gif
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 26 2011, 12:15 AM) *
am pus si eu ultimile pozici cu mine graviduta(pe facebook) gravida.gif
am acumulat 11 kg, dar am slabit la inceput 4, pe astea din urma nu le-am mai pus la socoteala, am socotit de la cate am pornit si la cate am ajuns!!
mai am inca 3 zile(teoretic). deocamdata nici un semn, doar niste sagetari scurte de la burtica in picior, in partea din fata....

Offf....Am vazut pozele ce graviduta draguta esti, a mai crescut gravida.gif yes.gif
Si eu am avut o 'criza' aseara...se impingea rau de tot bebe si se tuguia burta in fata si se intarea....si apoi dureri si intepaturi jos, de parca trebuia sa stau la baie tot timpul, sau in sezut wacko.gif
Mvaaai, ca ma ia cu frica tot mai rau..... oFloare1.gif
Astazi face Bebelushka mea 39 de sapt. ...........
anka28
QUOTE(Alondra @ Aug 26 2011, 04:47 AM) *
Neata mamici bb.gif si burtici gravida.gif

Offf....Am vazut pozele ce graviduta draguta esti, a mai crescut gravida.gif yes.gif
Si eu am avut o 'criza' aseara...se impingea rau de tot bebe si se tuguia burta in fata si se intarea....si apoi dureri si intepaturi jos, de parca trebuia sa stau la baie tot timpul, sau in sezut wacko.gif
Mvaaai, ca ma ia cu frica tot mai rau..... oFloare1.gif
Astazi face Bebelushka mea 39 de sapt. ...........


alea erau contractii...nu mai ai mult si nasti...eu am nascut la 2 zile dupa ce mi sa intamplat ca la tine...nastere usoara tzuc.gif
anka28
QUOTE(angel @ Aug 25 2011, 04:35 PM) *
anka la multi ani pt printisorul tau sa iti traiasca sa fie sanatos!!!!

multumesc la fel tzuc.gif
Alondra
QUOTE(anka28 @ Aug 26 2011, 11:45 AM) *
alea erau contractii...nu mai ai mult si nasti...eu am nascut la 2 zile dupa ce mi sa intamplat ca la tine...nastere usoara tzuc.gif

wacko.gif Nu stiu ca nu -mi inchipuiam asa contractiile ..wacko.gif
Astazi e linistita Bebelushka, cred ca ieri am si abuzat cu treaba, de-aia ..
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.