Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
adinuta
QUOTE(angel @ Mar 10 2011, 09:15 PM) *
daca te referi la cea de la ticker e chiar a tickerului. Si asa de bn se vede la 4d sau asa stiu eu.Si curaj va fii totul bine.

Aha, deci e a ticker-ului:))

QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2011, 09:45 PM) *
Sper si eu sa-ti treaca raceala....ca e aiurea tare..... Eu una cand tuseam ma luau toate durerile ....aveam impresia ca se rupe ceva in mine....M-am tratat cu homeopate...si sper sa nu se mai prinda raceala de mine mult timp de-acum incolo....
Un pont nou aflat....cica iaurtul cu apa minerala face "minuni" in privinta asta....eu inca nu am incercat ....dar o sa incerc cand va fi cazul....Am citit undeva ca nu e bine sa stam mai mult de 3 zile fara sa "iesim" afara....
Felicitari si cat mai multe sanatoase si lipsite de neplaceri....
Bine ai venit...sarcina usoara iti dorim.....Si te aspteptam la povesti cat mai des....
Jumatate din treaba e rezolvata ...si ma bucur sa aud de bine..... pray.gif sa iasa si analizele bune...Cat dureaza pana primesti rezultatul?

Cam intr-o saptamana, Simina. Cred ca voi innebuni. Va spun maine cat dureaza ca imi vor spune exact de la laborator.

QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2011, 09:51 PM) *
Fetele....voi cum stati cu secretiile? Ca la mine a fost jale azi....am schimbat 5 tampoane zilnice in decurs de 3 ore....apoi s-a normalizat ca sa zic asa....dar in perioada asta devin mai abundente din cate am inteles?

Ma pun la nani ca vad ca iar s-a intors perioada aia in care as dormi din orice pozitie....si am dormit 3 ore la pranz.....Si cica ar trebui sa ma simt mai plina de energie acum biggrin.gif...da' de unde? doh.gif

Eu am secretii mari...schimb si eu des, dar e normal, sunt mai abundente in sarcina.
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Mar 11 2011, 12:01 AM) *
Aha, deci e a ticker-ului:))
Cam intr-o saptamana, Simina. Cred ca voi innebuni. Va spun maine cat dureaza ca imi vor spune exact de la laborator.
Eu am secretii mari...schimb si eu des, dar e normal, sunt mai abundente in sarcina.


Te cred ca asteptarea va fi grea....dar Dumnezeu e mare si sigur va fi alaturi de tine si o sa vezi ca va fi bine totul....
Iar noi suntem aici sa te sustinem si sa te ajutam cum putem sa treaca timpul mai repede...o poveste, o stire, o ceva biggrin.gif...
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2011, 10:07 PM) *
Te cred ca asteptarea va fi grea....dar Dumnezeu e mare si sigur va fi alaturi de tine si o sa vezi ca va fi bine totul....
Iar noi suntem aici sa te sustinem si sa te ajutam cum putem sa treaca timpul mai repede...o poveste, o stire, o ceva biggrin.gif...

tzuc.gif
angel
QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2011, 07:46 PM) *
Ai trecut de jumatatea drumului.....felicitari....si sa fie totul bine in continuare!!! trandafir.gif

ms mlt de tot si eu sper sa treaca raceala asta odata ca mi sa luat sa tot tusesc sa imi curga nasul si tot asa....
Si la me scretile st destul de abundente dar dr mi.a zis ca e ok sa nu imi fac griji.
simonik19
deci inseamna ca nu sunt singura care se plange de secretii...chiar ma intrebam ce am....ca rezultatele la lama mi-au iesit bune...
astrid_13
Buna! Si eu sunt o viitoare mamica de august 2011, mamica de gemeni bicoriali, biamniotici. Sunt foarte fericita, totdeauna mi-am dorit doi copilasi! Pana acum totul a decurs bine., Eu am aflat destul de tarziu de sarcina intrucat in afara de amenoree nu am avut alte simptome. Sunt in saptamana 14 si ma simt foarte bine. Sunt la fel de energica precum am fost si inainte, fara greturi, fara pofte, fara stari de somnolenta. Cu siguranta ca greul va incepe de putin mai incolo, avand in vedere constitutia mea fizica...mica si slaba, iar copilasii mei in numar de doi vor creste...si vor creste...si nu stiu daca voi mai putea sa ma laud atunci cu firea mea energica. Dar ma bucur pt momentul pe care il traiesc. Inca nu am aflat ce sunt, la finele lunii martie sunt programata pt control. Am o dilema mai mare decat cei doi bebei, anume faptul ca doctorul vrea sa imi faca cerclaj, in mod preventiv din cauza ca sarcina gemelara este considerata a fi sarcina cu risc. Precizez ca nu am colul deschis si nici prea scurt. Ma sperie gandul foarte tare. Pe forumuri am citit tot felul de lucruri despre ce va urma dupa cerclaj. Mi-i teama ca ma vor tintui la pat iar asta m-ar darama psihic si nu cred ca ar fi buna starea mea nici pt bebeii mei. Fetelor, care poate veti trece prin asta, sau poate ati trecut...spuneti-mi cum a fost! Va tin la curent si sunt alaturi de voi! Va doresc o sarcina usoara si sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem la termen toate dintre noi!
adinuta
QUOTE(astrid_13 @ Mar 11 2011, 02:34 AM) *
Buna! Si eu sunt o viitoare mamica de august 2011, mamica de gemeni bicoriali, biamniotici. Sunt foarte fericita, totdeauna mi-am dorit doi copilasi! Pana acum totul a decurs bine., Eu am aflat destul de tarziu de sarcina intrucat in afara de amenoree nu am avut alte simptome. Sunt in saptamana 14 si ma simt foarte bine. Sunt la fel de energica precum am fost si inainte, fara greturi, fara pofte, fara stari de somnolenta. Cu siguranta ca greul va incepe de putin mai incolo, avand in vedere constitutia mea fizica...mica si slaba, iar copilasii mei in numar de doi vor creste...si vor creste...si nu stiu daca voi mai putea sa ma laud atunci cu firea mea energica. Dar ma bucur pt momentul pe care il traiesc. Inca nu am aflat ce sunt, la finele lunii martie sunt programata pt control. Am o dilema mai mare decat cei doi bebei, anume faptul ca doctorul vrea sa imi faca cerclaj, in mod preventiv din cauza ca sarcina gemelara este considerata a fi sarcina cu risc. Precizez ca nu am colul deschis si nici prea scurt. Ma sperie gandul foarte tare. Pe forumuri am citit tot felul de lucruri despre ce va urma dupa cerclaj. Mi-i teama ca ma vor tintui la pat iar asta m-ar darama psihic si nu cred ca ar fi buna starea mea nici pt bebeii mei. Fetelor, care poate veti trece prin asta, sau poate ati trecut...spuneti-mi cum a fost! Va tin la curent si sunt alaturi de voi! Va doresc o sarcina usoara si sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem la termen toate dintre noi!

Bine ai venit! Te felicit pt gemeni, nu am mai avut mamici cu gemeni. Este o mamica care are o fetita si acum are sarcina gemelara cu 2 baietei, dar nu mai tin minte la ce topic. Cat despre cerclaj, cam da, se sta la pat....dar sa ti-l faca aiurea, fara sa fie colul deschis, e ciudat. Nu e neaparat doar pt ca e sarcina gemelara doar atatea femei au avut gemeni si nu au facut cerclaj. Mai intreaba de ce, vezi ce-ti spune.
De unde esti? Cand ai DPN?
simonabireescu
Buna dimineata fetele

Nu am intrat de ceva timp si acum am citit asha asha in graba si pe diagonala. Miercuri am fost la dr de familie, tensiunea a fost 130 cu 80 deci mai ok ca ultima oara....sper sa nu mai urce. Apoi am fost la un echografist bun ca sa ma linistesc eu cu lichidul. Fiind in saptamana 21 mi-a facut morfologia care a fost mult mai amanuntita ca la Alesia...asha e cu doctorii astia, fiecare cu procedurile lui. A masurat tot ce s-a putut masura si concluzia e ca stam foarte bine in momentul de fata. Lichidul este ok. In continuare se mentine parerea ca vo m avea tot fetita. Am fost acum si la laborator sa fac analize....am optat sa merg fara trimitere ca momentan nu sunt fonduri si la spital nu am nervis a merg cae greu cu asta mica. Voi merge la urmatoarele la spital. Deseara ies rezultatele.

Adinuta ma bucur ca a fost ieir OK la echo. Sper sa primesti repede rezultatele de la analize...la noi la spital se fac intr-o zi, doua. Eu am sentimentul ca totul va fi bine, ca bebe este foarte bine.

Astrid bine ai venit si sarcina ushoara. Emotionant sa ai gemeni...stiu ca nu va fi foarte ushor insa sunt convinsa ca merita din plin. As vrea sa te ajut cu intrebarile tale insa nu sunt ain cunostiinta de cauza. Tipa de care zicea Adinuta posteaza la topicul de iunie 2011 si parca mai des la cel de aprilie 2011.

Fetele va pup si incerc sa intru curand.
Saaveti o zi frumoasa asha cum sunteti voi.
nicoll
QUOTE(astrid_13 @ Mar 11 2011, 12:34 AM) *
Buna! Si eu sunt o viitoare mamica de august 2011, mamica de gemeni bicoriali, biamniotici. Sunt foarte fericita, totdeauna mi-am dorit doi copilasi! Pana acum totul a decurs bine., Eu am aflat destul de tarziu de sarcina intrucat in afara de amenoree nu am avut alte simptome. Sunt in saptamana 14 si ma simt foarte bine. Sunt la fel de energica precum am fost si inainte, fara greturi, fara pofte, fara stari de somnolenta. Cu siguranta ca greul va incepe de putin mai incolo, avand in vedere constitutia mea fizica...mica si slaba, iar copilasii mei in numar de doi vor creste...si vor creste...si nu stiu daca voi mai putea sa ma laud atunci cu firea mea energica. Dar ma bucur pt momentul pe care il traiesc. Inca nu am aflat ce sunt, la finele lunii martie sunt programata pt control. Am o dilema mai mare decat cei doi bebei, anume faptul ca doctorul vrea sa imi faca cerclaj, in mod preventiv din cauza ca sarcina gemelara este considerata a fi sarcina cu risc. Precizez ca nu am colul deschis si nici prea scurt. Ma sperie gandul foarte tare. Pe forumuri am citit tot felul de lucruri despre ce va urma dupa cerclaj. Mi-i teama ca ma vor tintui la pat iar asta m-ar darama psihic si nu cred ca ar fi buna starea mea nici pt bebeii mei. Fetelor, care poate veti trece prin asta, sau poate ati trecut...spuneti-mi cum a fost! Va tin la curent si sunt alaturi de voi! Va doresc o sarcina usoara si sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem la termen toate dintre noi!


Bine ai venit! Sa iti dea DD multa sanatate tie si la bebei! Trebuie sa fii tare mandra, este atat de frumos sa ai gemeni! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
adinuta
Am fost azi la alt laborator, mi-au recoltat din nou. Rezultatul e gata abia in 8 zile lucratoare, timp in care ma voi urca pe pereti. Sa speram ca va iesi bine.
tunderke
QUOTE(adinuta @ Mar 11 2011, 10:23 AM) *
Am fost azi la alt laborator, mi-au recoltat din nou. Rezultatul e gata abia in 8 zile lucratoare, timp in care ma voi urca pe pereti. Sa speram ca va iesi bine.


DD ajuta sa iasa bine.
astrid_13
QUOTE(adinuta @ Mar 11 2011, 06:21 AM) *
Bine ai venit! Te felicit pt gemeni, nu am mai avut mamici cu gemeni. Este o mamica care are o fetita si acum are sarcina gemelara cu 2 baietei, dar nu mai tin minte la ce topic. Cat despre cerclaj, cam da, se sta la pat....dar sa ti-l faca aiurea, fara sa fie colul deschis, e ciudat. Nu e neaparat doar pt ca e sarcina gemelara doar atatea femei au avut gemeni si nu au facut cerclaj. Mai intreaba de ce, vezi ce-ti spune.
De unde esti? Cand ai DPN?

Sunt din Timisoara. DPN=29 august. Doar ca, 100% voi ajunge la cezariana si din cate am inteles cezariana se face mai repede. Despre cerclaj...am intrebat, mi-a zis in felul urmator: ca sunt la prima nastere, uterul se va mari foarte mult si DOAR s-ar putea sa nu pot tine sarcina. Daca era o problema cu colul, m-ar fi programat cat de repede. Asa, facandu-mi doar in mod pereventiv, m-a programat la finele lunii martie. M-am gandit sa merg si la alt doctor sa ii cer parerea. Mi-i teama de statul la pat, sunt activa, merg la lucru, conduc, umblu pe jos de cate ori m-apuca, fac curatenie, mai o tura de cosmetica...nu am timp sa ma plictisesc. Ma ghidez dupa vorba "sarcina nu este o boala" si cat pot de mult vreau sa raman activa. Daca eu sunt bine, inseamna ca si copilasii mei sunt bine...de ce trebuie sa imi schimb stilul de viata...preventiv? Imi fac programare pe marti...
De copil fiind, din cauza hiperactivitatii mele spuneam: "am energie cat pentru 3" insa nu am stiut exact la ce ma refeream in mod inconstient....acuma stiu!
camitza82
QUOTE(adinuta @ Mar 11 2011, 08:23 AM) *
Am fost azi la alt laborator, mi-au recoltat din nou. Rezultatul e gata abia in 8 zile lucratoare, timp in care ma voi urca pe pereti. Sa speram ca va iesi bine.


Stiu ca iti este foarte greu sa stai linistita pentru ca inteleg perfect prin ce treci. Insa din ce stiu eu izi zic sa stai calma pentru ca triplu test are o eroare mai mare decat dublu test. In al doilea rand masuratorile de la ecografie sunt muult mai importante decat analiza de sange...si daca tie ti-au iesit ok masuratorile analizele de sange au o acuratete mai scazuta si iau in calcul si alti factori..cum ar fi varsta mamei, daca esti fumatoare...etc si dau adesea rezultate falc pozitive. Cat despre amniocenteza daca ti-o face un medic bun riscul este foarte mic. Daca rezultatul iese pozitiv eu zic sa faci si asta pentru linistea ta sufleteasca de pana la nastere. Sincer cred ca o sa fie totul bine in cazul tau...si sper din tot sufletul sa fie asa.
Alondra
Buna ziua burtici! gravida.gif
Ma bucut sa vad activitate pe aici , mai afli una alta..smile.gif


QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2011, 09:45 PM) *
Sper si eu sa-ti treaca raceala....ca e aiurea tare..... Eu una cand tuseam ma luau toate durerile ....aveam impresia ca se rupe ceva in mine....M-am tratat cu homeopate...si sper sa nu se mai prinda raceala de mine mult timp de-acum incolo....
Un pont nou aflat....cica iaurtul cu apa minerala face "minuni" in privinta asta....eu inca nu am incercat ....dar o sa incerc cand va fi cazul....Am citit undeva ca nu e bine sa stam mai mult de 3 zile fara sa "iesim" afara....
Felicitari si cat mai multe sanatoase si lipsite de neplaceri....
Bine ai venit...sarcina usoara iti dorim.....Si te aspteptam la povesti cat mai des....
Jumatate din treaba e rezolvata ...si ma bucur sa aud de bine..... pray.gif sa iasa si analizele bune...Cat dureaza pana primesti rezultatul?


Himm..da?Eu din pacate nu mai suport iaurtul , am mancat prea mult la inceput de sarcina si acum ma gandesc cu groaza la el, la fel si cu laptele doh.gif
QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2011, 09:51 PM) *
Fetele....voi cum stati cu secretiile? Ca la mine a fost jale azi....am schimbat 5 tampoane zilnice in decurs de 3 ore....apoi s-a normalizat ca sa zic asa....dar in perioada asta devin mai abundente din cate am inteles?

Ma pun la nani ca vad ca iar s-a intors perioada aia in care as dormi din orice pozitie....si am dormit 3 ore la pranz.....Si cica ar trebui sa ma simt mai plina de energie acum biggrin.gif...da' de unde? doh.gif

Himm, si eu ma gandeam ieri si ma tot uitam unsure.gif ce enervante sunt...am si eu mai muuult ca inainte insa nu chiar sa schimb atatea tampoane..si mai rau ca nu prea mi-am pus ca ma enerveaza, am impresia ca sunt la cm...doh.gif si mi-am nenorocit majoritatea chilotilor liwlol.gif prilej sa iau altii blush.gif
Apropo, sa te intreb : stii cumva prin Sb asta de unde se pot lua chiloti de unica folosinta? Tot aici pe forum am citit ca sunt buni la nastere...dar habar nu am cum arata ...doh.gif unsure.gif

QUOTE(angel @ Mar 10 2011, 11:21 PM) *
ms mlt de tot si eu sper sa treaca raceala asta odata ca mi sa luat sa tot tusesc sa imi curga nasul si tot asa....
Si la me scretile st destul de abundente dar dr mi.a zis ca e ok sa nu imi fac griji.

Sanatate multa, sa te faci bine repede! oFloare1.gif

QUOTE(astrid_13 @ Mar 11 2011, 02:34 AM) *
Buna! Si eu sunt o viitoare mamica de august 2011, mamica de gemeni bicoriali, biamniotici. Sunt foarte fericita, totdeauna mi-am dorit doi copilasi! Pana acum totul a decurs bine., Eu am aflat destul de tarziu de sarcina intrucat in afara de amenoree nu am avut alte simptome. Sunt in saptamana 14 si ma simt foarte bine. Sunt la fel de energica precum am fost si inainte, fara greturi, fara pofte, fara stari de somnolenta. Cu siguranta ca greul va incepe de putin mai incolo, avand in vedere constitutia mea fizica...mica si slaba, iar copilasii mei in numar de doi vor creste...si vor creste...si nu stiu daca voi mai putea sa ma laud atunci cu firea mea energica. Dar ma bucur pt momentul pe care il traiesc. Inca nu am aflat ce sunt, la finele lunii martie sunt programata pt control. Am o dilema mai mare decat cei doi bebei, anume faptul ca doctorul vrea sa imi faca cerclaj, in mod preventiv din cauza ca sarcina gemelara este considerata a fi sarcina cu risc. Precizez ca nu am colul deschis si nici prea scurt. Ma sperie gandul foarte tare. Pe forumuri am citit tot felul de lucruri despre ce va urma dupa cerclaj. Mi-i teama ca ma vor tintui la pat iar asta m-ar darama psihic si nu cred ca ar fi buna starea mea nici pt bebeii mei. Fetelor, care poate veti trece prin asta, sau poate ati trecut...spuneti-mi cum a fost! Va tin la curent si sunt alaturi de voi! Va doresc o sarcina usoara si sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem la termen toate dintre noi!

Bun venit! oFloare.gif si felicitari pt gemeni ! Ce noroc!Scapi cu 2 odata, desi va fi greu, dar va trece..yes.gif
Si eu sunt de parere sa mai incerci la un alt dr. intrebarile despre cerclaj, poate chiar la 3.....decat sa faci asa, 'preventiv' ..wacko.gif Succes si sarcina usoara!Te mai asteptam la discutii!
cristall23
QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2011, 09:51 PM) *
Fetele....voi cum stati cu secretiile? Ca la mine a fost jale azi....am schimbat 5 tampoane zilnice in decurs de 3 ore....apoi s-a normalizat ca sa zic asa....dar in perioada asta devin mai abundente din cate am inteles?



hello, gagici!


E mai abundenta acum..e normal sa fie asa..smile.gif
Noi azi am fost la gimnastica medicala k ma tot doare spatele si mi se lasa durerea si pe nervul sciatic..si m-am apucat si de acupunctura. Azi e prima zi dupa o saptamana cand nu simt dureri deloc.

Sa aveti o zi superba si insorita! floare2.gif

simonabireescu
Astrid mai suntem 3 burtici din Timisoara pe acest topic. Cine este doctorul tau? Eu zic ca inca o parere nu strica. Te inteleg ca esti o tipa activa si nu e rau insa poate nu strica sa incetinesti putin ritmul avand in vedere ca ai o sarcina gemelara. Intradevar sarcina nu este o boala si sunt sigura ca medicul tau iti va sugera ce este mai bine. Asteptam vesti si evolutia sarcinii.

Alondra am auzit si eu de acesti chiloti de unica folosinta, parca am si vazut la Auchan (stiu ca la voi nu este). Eu una m-am descurcatfoarte bine cu lenjerie normala.....si am folosit-o si dupa cateva luni. Eu am folosit la spital si paturici din alea ce se folosesc sa nu se murdareasca patul si totul a fost bine.

Alondra
QUOTE(simonabireescu @ Mar 11 2011, 02:47 PM) *
Astrid mai suntem 3 burtici din Timisoara pe acest topic. Cine este doctorul tau? Eu zic ca inca o parere nu strica. Te inteleg ca esti o tipa activa si nu e rau insa poate nu strica sa incetinesti putin ritmul avand in vedere ca ai o sarcina gemelara. Intradevar sarcina nu este o boala si sunt sigura ca medicul tau iti va sugera ce este mai bine. Asteptam vesti si evolutia sarcinii.

Alondra am auzit si eu de acesti chiloti de unica folosinta, parca am si vazut la Auchan (stiu ca la voi nu este). Eu una m-am descurcatfoarte bine cu lenjerie normala.....si am folosit-o si dupa cateva luni. Eu am folosit la spital si paturici din alea ce se folosesc sa nu se murdareasca patul si totul a fost bine.

Off, sunt ingrozita ca nu stiu cate trebuie la nastere, dar sper sa aflu de aici de la voi pe parcurs...am si eu o lista luuunga de tot tot de ep forum luata cu bagajul gravidei , dar parca tot in ceata sunt ...cate si mai cate trebuie doh.gif
Cu chilotii astia nu stiu daca e mai bine sau nu, iti dai seama daca nu am nascut , nu stiu cum e biggrin.gif
Da, Auchan nu avem doh.gif , dar citisem la Ari tot aici pe forum ca-i spusese cineva ca sunt la Carrefour...intrebarea mea e, unde anume ai vazut la ce raion, sa ma uit si eu pe la magazinele de pe aici , poate poate.. notworthy.gif

La fel v-as intreba si legat de sutiene si camasi de alaptat, de unde anume le-ati procurat si care sunt mai bun, cum trebuie sa fie, sa ne fie comode...nici din astea nu am vazut pe aici , ori nu stiu eu sa ma uit doh.gif
simonabireescu
QUOTE(Alondra @ Mar 11 2011, 05:10 PM) *
Off, sunt ingrozita ca nu stiu cate trebuie la nastere, dar sper sa aflu de aici de la voi pe parcurs...am si eu o lista luuunga de tot tot de ep forum luata cu bagajul gravidei , dar parca tot in ceata sunt ...cate si mai cate trebuie doh.gif
Cu chilotii astia nu stiu daca e mai bine sau nu, iti dai seama daca nu am nascut , nu stiu cum e biggrin.gif
Da, Auchan nu avem doh.gif , dar citisem la Ari tot aici pe forum ca-i spusese cineva ca sunt la Carrefour...intrebarea mea e, unde anume ai vazut la ce raion, sa ma uit si eu pe la magazinele de pe aici , poate poate.. notworthy.gif


In mod sigur se va aborda si subiectul bagajului de spital insa este devreme. Cand vom aborda subiectul bagajului cele care am mai nascut putem impartasii din experienta. Chilotii ar trebui sa se gaseascala raionul unde se gasesc produse de bebe, acolo sunt si tampoane de sani, sutiene de alaptat. Insa daca nu gasesti eu cred ca e ok si cu din aceia normali.
simina_ana
QUOTE(astrid_13 @ Mar 11 2011, 01:33 PM) *
Sunt din Timisoara. DPN=29 august. Doar ca, 100% voi ajunge la cezariana si din cate am inteles cezariana se face mai repede. Despre cerclaj...am intrebat, mi-a zis in felul urmator: ca sunt la prima nastere, uterul se va mari foarte mult si DOAR s-ar putea sa nu pot tine sarcina. Daca era o problema cu colul, m-ar fi programat cat de repede. Asa, facandu-mi doar in mod pereventiv, m-a programat la finele lunii martie. M-am gandit sa merg si la alt doctor sa ii cer parerea. Mi-i teama de statul la pat, sunt activa, merg la lucru, conduc, umblu pe jos de cate ori m-apuca, fac curatenie, mai o tura de cosmetica...nu am timp sa ma plictisesc. Ma ghidez dupa vorba "sarcina nu este o boala" si cat pot de mult vreau sa raman activa. Daca eu sunt bine, inseamna ca si copilasii mei sunt bine...de ce trebuie sa imi schimb stilul de viata...preventiv? Imi fac programare pe marti...
De copil fiind, din cauza hiperactivitatii mele spuneam: "am energie cat pentru 3" insa nu am stiut exact la ce ma refeream in mod inconstient....acuma stiu!



Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit ca ai gemeni....ce frumos!!!! Si eu mia-s fi dorit desi cred ca e tare greu...dar stiu sigur ca te vei descurca....
Felicitari si sarcina usoara si bine ai venit intre noi.
Cu cerclajul nu stiu ce sa spun...dar cel mai bine mai cere o parere asa cum au spus si fetele....Eu stiu doua mamici car au nascut gemeni, una natural si una cezariana , dar nu li s-a facut cerclal si nici nu li s-a impus un alt ritm de viata decat cel cu care erau obisnuite si se simteau ok....
simina_ana
[quote name='Alondra' date='Mar 11 2011, 02:49 PM' post='1631399']

Himm, si eu ma gandeam ieri si ma tot uitam unsure.gif ce enervante sunt...am si eu mai muuult ca inainte insa nu chiar sa schimb atatea tampoane..si mai rau ca nu prea mi-am pus ca ma enerveaza, am impresia ca sunt la cm...doh.gif si mi-am nenorocit majoritatea chilotilor liwlol.gif prilej sa iau altii blush.gif
Apropo, sa te intreb : stii cumva prin Sb asta de unde se pot lua chiloti de unica folosinta? Tot aici pe forum am citit ca sunt buni la nastere...dar habar nu am cum arata ...doh.gif unsure.gif


Nici eu nu stiu de unde sa luam de astia. O sa ma uit si e in Carrefour si Real data viitoare....macar asa de curiozitate. EU cand l-am nascut pe Iancu am avut normali si nu m-au deranjat. Adica nu tanga ce purtam in mod normal....si acum am trecut iar la chilotii de baba ca sunt mai lejeri biggrin.gif
Sutien de alaptat eu am avut 2 dar sa stii ca mai mult ma incurcau....Le-am purtat o perioada apoi am renuntat la ele si am revenit la ale mele...
In maternitate am avut camasa de noapte cu nasturi in fata....si nu pt comoditatea mea....ci mai mult a medicului care venea dimineata la vizita si vroia sa vada cum stam si cu laptatia...si atunci era mai simplu sa deschei nasturii la camasa decat sa-mi ridic tricoul....ca acasa numai in tricou am stat iti dai seama biggrin.gif....
Parerea mea e ca trebuie sa ne fie noua ok...practic si simplu....dar nu sa ne luam dupa toate nebuniile de pe net....Si eu am avut o lista cat China , dar am folosit doar jumate din ele.....Am si zis, de data asta imi fac bagajul cu cap....sa nu car dupa mine ca nebuna ca nu are sens....in plus daca am nevoie de ceva imi poate aduce Bebe de acasa:D
adinuta
QUOTE(astrid_13 @ Mar 11 2011, 11:33 AM) *
Sunt din Timisoara. DPN=29 august. Doar ca, 100% voi ajunge la cezariana si din cate am inteles cezariana se face mai repede. Despre cerclaj...am intrebat, mi-a zis in felul urmator: ca sunt la prima nastere, uterul se va mari foarte mult si DOAR s-ar putea sa nu pot tine sarcina. Daca era o problema cu colul, m-ar fi programat cat de repede. Asa, facandu-mi doar in mod pereventiv, m-a programat la finele lunii martie. M-am gandit sa merg si la alt doctor sa ii cer parerea. Mi-i teama de statul la pat, sunt activa, merg la lucru, conduc, umblu pe jos de cate ori m-apuca, fac curatenie, mai o tura de cosmetica...nu am timp sa ma plictisesc. Ma ghidez dupa vorba "sarcina nu este o boala" si cat pot de mult vreau sa raman activa. Daca eu sunt bine, inseamna ca si copilasii mei sunt bine...de ce trebuie sa imi schimb stilul de viata...preventiv? Imi fac programare pe marti...
De copil fiind, din cauza hiperactivitatii mele spuneam: "am energie cat pentru 3" insa nu am stiut exact la ce ma refeream in mod inconstient....acuma stiu!

Ce fain, vezi, fara sa stii, de pe atunci de simteai 3 in 1:))

QUOTE(camitza82 @ Mar 11 2011, 12:43 PM) *
Stiu ca iti este foarte greu sa stai linistita pentru ca inteleg perfect prin ce treci. Insa din ce stiu eu izi zic sa stai calma pentru ca triplu test are o eroare mai mare decat dublu test. In al doilea rand masuratorile de la ecografie sunt muult mai importante decat analiza de sange...si daca tie ti-au iesit ok masuratorile analizele de sange au o acuratete mai scazuta si iau in calcul si alti factori..cum ar fi varsta mamei, daca esti fumatoare...etc si dau adesea rezultate falc pozitive. Cat despre amniocenteza daca ti-o face un medic bun riscul este foarte mic. Daca rezultatul iese pozitiv eu zic sa faci si asta pentru linistea ta sufleteasca de pana la nastere. Sincer cred ca o sa fie totul bine in cazul tau...si sper din tot sufletul sa fie asa.

Multumesc ca esti alaturi de mine.

QUOTE(Alondra @ Mar 11 2011, 03:10 PM) *
Off, sunt ingrozita ca nu stiu cate trebuie la nastere, dar sper sa aflu de aici de la voi pe parcurs...am si eu o lista luuunga de tot tot de ep forum luata cu bagajul gravidei , dar parca tot in ceata sunt ...cate si mai cate trebuie doh.gif
Cu chilotii astia nu stiu daca e mai bine sau nu, iti dai seama daca nu am nascut , nu stiu cum e biggrin.gif
Da, Auchan nu avem doh.gif , dar citisem la Ari tot aici pe forum ca-i spusese cineva ca sunt la Carrefour...intrebarea mea e, unde anume ai vazut la ce raion, sa ma uit si eu pe la magazinele de pe aici , poate poate.. notworthy.gif

La fel v-as intreba si legat de sutiene si camasi de alaptat, de unde anume le-ati procurat si care sunt mai bun, cum trebuie sa fie, sa ne fie comode...nici din astea nu am vazut pe aici , ori nu stiu eu sa ma uit doh.gif

Chiloti din aia sunt la Carrefour la raionul de bebe, mi-am luat eu la prima sarcina, is ok, i-am folosit in spital peste tampoanele de vata. Nu sunt scumpi, vrei 15 lei parca, cred ca 3 perechi...

QUOTE(simina_ana @ Mar 11 2011, 05:07 PM) *
Himm, si eu ma gandeam ieri si ma tot uitam unsure.gif ce enervante sunt...am si eu mai muuult ca inainte insa nu chiar sa schimb atatea tampoane..si mai rau ca nu prea mi-am pus ca ma enerveaza, am impresia ca sunt la cm...doh.gif si mi-am nenorocit majoritatea chilotilor liwlol.gif prilej sa iau altii blush.gif
Apropo, sa te intreb : stii cumva prin Sb asta de unde se pot lua chiloti de unica folosinta? Tot aici pe forum am citit ca sunt buni la nastere...dar habar nu am cum arata ...doh.gif unsure.gif
Nici eu nu stiu de unde sa luam de astia. O sa ma uit si e in Carrefour si Real data viitoare....macar asa de curiozitate. EU cand l-am nascut pe Iancu am avut normali si nu m-au deranjat. Adica nu tanga ce purtam in mod normal....si acum am trecut iar la chilotii de baba ca sunt mai lejeri biggrin.gif
Sutien de alaptat eu am avut 2 dar sa stii ca mai mult ma incurcau....Le-am purtat o perioada apoi am renuntat la ele si am revenit la ale mele...
In maternitate am avut camasa de noapte cu nasturi in fata....si nu pt comoditatea mea....ci mai mult a medicului care venea dimineata la vizita si vroia sa vada cum stam si cu laptatia...si atunci era mai simplu sa deschei nasturii la camasa decat sa-mi ridic tricoul....ca acasa numai in tricou am stat iti dai seama biggrin.gif....
Parerea mea e ca trebuie sa ne fie noua ok...practic si simplu....dar nu sa ne luam dupa toate nebuniile de pe net....Si eu am avut o lista cat China , dar am folosit doar jumate din ele.....Am si zis, de data asta imi fac bagajul cu cap....sa nu car dupa mine ca nebuna ca nu are sens....in plus daca am nevoie de ceva imi poate aduce Bebe de acasa:D

Simina, imi vine sa rad si mie cand ma gandesc ce nebuna am fost, ce bagajoi am carat la spital, nu avea, loc sa il tin, si n-am folosit mai nimic din el. Acum gata, stiu tot, nu duc decat strictul necesar!:))
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Mar 11 2011, 07:39 PM) *
Ce fain, vezi, fara sa stii, de pe atunci de simteai 3 in 1:))
Multumesc ca esti alaturi de mine.
Chiloti din aia sunt la Carrefour la raionul de bebe, mi-am luat eu la prima sarcina, is ok, i-am folosit in spital peste tampoanele de vata. Nu sunt scumpi, vrei 15 lei parca, cred ca 3 perechi...
Simina, imi vine sa rad si mie cand ma gandesc ce nebuna am fost, ce bagajoi am carat la spital, nu avea, loc sa il tin, si n-am folosit mai nimic din el. Acum gata, stiu tot, nu duc decat strictul necesar!:))



Am uitat sa-ti spun.....ma urc cu tine pe pereti ca sa-ti treaca timpul mai repede.....facem noi cumva sa te veselim putin pana afli rezultatele.....si o rog eu din tot sufletul pe Daria sa faca tot felul de nebunii ca sa te faca sa razi....
Pupi
simonik19
hellou mamici...ce faceti???pe mn m-au apucat pandaliile si vreau alt carucior.....defapt sunt indragostita de chicco trio enjoy fun si il vreauuuuuuuuuu ......asa ca trebuie sa il pun pe cel care il am la vanzare....sper sa il vand repede si sa nu ma mai apuce piticii dupaia:))))) cum va simtiti????azi m-am cantarit si am 54.2 kg cu un treining subtirel pe mine....deci e bine am plecat de la 50 3 kg am puse pana acum.....nu e stralucit dar suntem la limita!!!!si burticile ce fac??a mea creste....si creste.....smile.gifsmile.gifsmile.gif cred ca de acum o sa se vada cel mai tare!!
angel
QUOTE(astrid_13 @ Mar 11 2011, 09:33 AM) *
Sunt din Timisoara. DPN=29 august. Doar ca, 100% voi ajunge la cezariana si din cate am inteles cezariana se face mai repede. Despre cerclaj...am intrebat, mi-a zis in felul urmator: ca sunt la prima nastere, uterul se va mari foarte mult si DOAR s-ar putea sa nu pot tine sarcina. Daca era o problema cu colul, m-ar fi programat cat de repede. Asa, facandu-mi doar in mod pereventiv, m-a programat la finele lunii martie. M-am gandit sa merg si la alt doctor sa ii cer parerea. Mi-i teama de statul la pat, sunt activa, merg la lucru, conduc, umblu pe jos de cate ori m-apuca, fac curatenie, mai o tura de cosmetica...nu am timp sa ma plictisesc. Ma ghidez dupa vorba "sarcina nu este o boala" si cat pot de mult vreau sa raman activa. Daca eu sunt bine, inseamna ca si copilasii mei sunt bine...de ce trebuie sa imi schimb stilul de viata...preventiv? Imi fac programare pe marti...
De copil fiind, din cauza hiperactivitatii mele spuneam: "am energie cat pentru 3" insa nu am stiut exact la ce ma refeream in mod inconstient....acuma stiu!

buna bine ai venit si felicitari pt gemenii.Mai este o mamica la aprilie care tot gemeni si eu parca imi aduc aminte nu stiu sg sg ca ei ia sp ca nu ii poate face cerglaj la gemeni.alina16carmen se numeste.pupicei si sarcina usoara!!
Roxxy87
Astrid_13 in primul rand felicitari pentru sarcina tzuc.gif
Daca te intereseaza parerea unei viitoare mamici de gemeni... iti pot da nr ei de tel... Este vb de fata de care vorbeau si celelalte fete Alina....nu cred ca s-ar supara daca ti-as da nr ei mai ales ca ai nevoie de unele sfaturi in sarcina mai ales ca e gemelara... si ea a avut probl cu sarcina si nu i s-a facut asa ceva....poti vb cu ea...poti cum au zis si celelate fete poti consulta si alte pareri
Iti doresc multa sanatae si bafta
angel
QUOTE(simonik19 @ Mar 11 2011, 05:50 PM) *
hellou mamici...ce faceti???pe mn m-au apucat pandaliile si vreau alt carucior.....defapt sunt indragostita de chicco trio enjoy fun si il vreauuuuuuuuuu ......asa ca trebuie sa il pun pe cel care il am la vanzare....sper sa il vand repede si sa nu ma mai apuce piticii dupaia:))))) cum va simtiti????azi m-am cantarit si am 54.2 kg cu un treining subtirel pe mine....deci e bine am plecat de la 50 3 kg am puse pana acum.....nu e stralucit dar suntem la limita!!!!si burticile ce fac??a mea creste....si creste.....smile.gifsmile.gifsmile.gif cred ca de acum o sa se vada cel mai tare!!

daca tie iti place caruciorul ala cine te poate oprii sa nu iti iei,desi au niste preturiiiiiiii ohmy.gif
stai linistita ca eu am aj abia la 51 de kg.
Alondra
Buna dimineata burtici!
Simina, la multi ani , tot ce-ti doresti occasion.gif
Simonik, cum e caruciorul pe care vrei sa-l iei ?Ne arati un link ceva?
Te inteleg sa stii, ieri am mai cumparat si eu cate ceva pt bb ,e oferta in Carrefour, 2 body la 10 RON ...ce, poti rezista tentatiei cand le vezi asa micute si dragute? doh.gif
angel
la multi ani siminel sa fii sanatoasa si tot ce iti doresti!!!!!!1 occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif
simonik19
QUOTE(Alondra @ Mar 12 2011, 09:07 AM) *
Buna dimineata burtici!
Simina, la multi ani , tot ce-ti doresti occasion.gif
Simonik, cum e caruciorul pe care vrei sa-l iei ?Ne arati un link ceva?
Te inteleg sa stii, ieri am mai cumparat si eu cate ceva pt bb ,e oferta in Carrefour, 2 body la 10 RON ...ce, poti rezista tentatiei cand le vezi asa micute si dragute? doh.gif

http://www.europrezzi.it/chicco-carrozzina...m_campaign=Trio
acesta este caruciorul ce il vreau,si il iau din italia pt ca la noi sunt extrem de scumpe pretul este dublu si e exact aceelasi lucru,sper sa reusesc sa il vand mai repede pe cel care il am....e mult prea greu pt mine asta e usor si micut si cum sunt eu slabuta .....merge perfect:)) si sper pana in luna a 8a sa il am acasa:)
occasion.gif occasion.gif occasion.gif SIMINA
la voi cum e vremea ??la noi e asa cald si frumos incat cu greu ma abtin sa stau in casa....dar trebuie sa fac mancare....
angel
QUOTE(simonik19 @ Mar 12 2011, 01:55 PM) *
http://www.europrezzi.it/chicco-carrozzina...m_campaign=Trio
acesta este caruciorul ce il vreau,si il iau din italia pt ca la noi sunt extrem de scumpe pretul este dublu si e exact aceelasi lucru,sper sa reusesc sa il vand mai repede pe cel care il am....e mult prea greu pt mine asta e usor si micut si cum sunt eu slabuta .....merge perfect:)) si sper pana in luna a 8a sa il am acasa:)
occasion.gif occasion.gif occasion.gif SIMINA
la voi cum e vremea ??la noi e asa cald si frumos incat cu greu ma abtin sa stau in casa....dar trebuie sa fac mancare....

Si la noi e cald si bine dar nici eu nu pot ssa ies p afara ca treb sa fac curat si altele suntem harnici azi.... tzuc.gif
e fain caruciorul si da ai dreptate la noi cel mai ieftin l.am vazut la 1700.bafta multa sa il vinzi p celalalt.
adinuta
La multi ani, Simina!!!!!!!!!!!Te pupam.
Alondra
Simonik, frumos caruciorul, intr-adevar, si mie imi plac astea 3 in 1 cel mai mult dar la noi ajunge si la 3000 de RON unul, cel putin pe net asa am vazut wacko.gif nebunie curata...Bafta, sa-l vinzi repede pe ala , si asta ti-l ia cineva din IT si ti-l trimite sau cum?

Vai, si la noi a fost asa de frumos afara si cald ca m-am plimbat toata ziua...am fost la aer curat la pastravarie, am mancat pastrav cu mamaliguta la restaurant, apoi am fost pe la bunici, apoi pe la un targ de haine, n-am gasit nimic pt gravida.gif , apoi am fost prin parc......nebunie curata!Cum am venit acasa, ma ia cu rau iar wacko.gif asa ceva n-am vazut.....maine iar se anunta cald si frumos asa ca ies in natura la un gratar.....
simonik19
QUOTE(Alondra @ Mar 12 2011, 08:10 PM) *
Simonik, frumos caruciorul, intr-adevar, si mie imi plac astea 3 in 1 cel mai mult dar la noi ajunge si la 3000 de RON unul, cel putin pe net asa am vazut wacko.gif nebunie curata...Bafta, sa-l vinzi repede pe ala , si asta ti-l ia cineva din IT si ti-l trimite sau cum?

Vai, si la noi a fost asa de frumos afara si cald ca m-am plimbat toata ziua...am fost la aer curat la pastravarie, am mancat pastrav cu mamaliguta la restaurant, apoi am fost pe la bunici, apoi pe la un targ de haine, n-am gasit nimic pt gravida.gif , apoi am fost prin parc......nebunie curata!Cum am venit acasa, ma ia cu rau iar wacko.gif asa ceva n-am vazut.....maine iar se anunta cald si frumos asa ca ies in natura la un gratar.....

da pai vorbesc cu cumnatul meu ca el e casatorit in italia sa il ia el si noi sa ii trimitem banii.....dar intai astept sa il dau pe asta ca nu prea excelez la capitolul banii ....apoi sper pana in luna a 8a sa il am acasa.....sunt nesimtiti astia cu adaosul lor...sincer e prea mare diferenta de pret intre noi si italia.....sad.gif
maine si eu merg la gratare....sa ma bucur de soaree k tare dor mi-a fost de el...
fetele aseara am avut acele contractii numite si braxton hicks sau ceva de genu.....voi ati avut??
astrid_13
QUOTE(simina_ana @ Mar 11 2011, 03:02 PM) *
Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit ca ai gemeni....ce frumos!!!! Si eu mia-s fi dorit desi cred ca e tare greu...dar stiu sigur ca te vei descurca....
Felicitari si sarcina usoara si bine ai venit intre noi.
Cu cerclajul nu stiu ce sa spun...dar cel mai bine mai cere o parere asa cum au spus si fetele....Eu stiu doua mamici car au nascut gemeni, una natural si una cezariana , dar nu li s-a facut cerclal si nici nu li s-a impus un alt ritm de viata decat cel cu care erau obisnuite si se simteau ok....

Multumesc din suflet si tie si la toate va doresc la fel, o sarcina usoara.
Ritmul de viata nu am de gand sa mi-l schimb, doar ca ma menajez ceva mai mult decat inainte, insa si eu sunt de parere ca sarcina poate fi dusa la termen...si fara cerclaj, dar si cu si fara, cred ca nu putem sa ne punem contra naturii. Cerclajul doar micsoreaza riscul de avort spontan, nu il scoate din ecuatie. Mi-i foarte somn azi, am avut o zi lunga...foarte lunga, am de recuperat ceva, imi promit ca maine dorm putin mai mult.
Va pup
astrid_13
QUOTE(Roxxy87 @ Mar 11 2011, 08:50 PM) *
Astrid_13 in primul rand felicitari pentru sarcina tzuc.gif
Daca te intereseaza parerea unei viitoare mamici de gemeni... iti pot da nr ei de tel... Este vb de fata de care vorbeau si celelalte fete Alina....nu cred ca s-ar supara daca ti-as da nr ei mai ales ca ai nevoie de unele sfaturi in sarcina mai ales ca e gemelara... si ea a avut probl cu sarcina si nu i s-a facut asa ceva....poti vb cu ea...poti cum au zis si celelate fete poti consulta si alte pareri
Iti doresc multa sanatae si bafta

Daaaaaaaaaaa, vreau! Din toata inima, chair nu am pe nimeni cunoscut care sa fi avut gemeni. M-ar ajuta mult parerea ei. Sunteti deosebite. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine. smile.gif
astrid_13
QUOTE(angel @ Mar 11 2011, 07:01 PM) *
buna bine ai venit si felicitari pt gemenii.Mai este o mamica la aprilie care tot gemeni si eu parca imi aduc aminte nu stiu sg sg ca ei ia sp ca nu ii poate face cerglaj la gemeni.alina16carmen se numeste.pupicei si sarcina usoara!!

Multumesc din suflet. Pupici si stam pe aproape...smile.gif
danutza75
La multi ani, Simina! Multi pupici cu lipici! occasion.gif
cory27
Neatza,fetelor va astept la o cafea,sunt asa bucuroasa ca am ajuns in saptamana 17 si deja il simt pe bebe de cateva ori pe zi,mergem cu tratamentul inainte si mi-au mai bagat fier (tothema),care e foarte scarbos dar trebuie luat,va poop
adinuta
'neata si de la mine. daria e la teatrul de papusi cu tati, eu am spalat pe jos.
Alondra
Buna ziua gravida.gif burtici!
Eu am fost la gratar pana acum, ce bine a fost la soare...love1.gif imi era dor de soare si de primavara!
In rest, acelasi program, dimineata si seara vomit....wacko.gif eu abia in sapt. 15 dar nu pot sa-mi dau seama daca misca bb.gif sau nu, sincer...nu stiu! doh.gif
Abia astept sa simt si eu! love1.gif

Va urez o duminica placuta in continuare!
jus_ro
Buna ziua la toata lumea....noi suntem bine.....s-a incalzit si la noi si am fost azi pe afara....... ce bine a fost!...va dorim o duminica frumoasa oFloare1.gif
Roxxy87
QUOTE(astrid_13 @ Mar 12 2011, 10:24 PM) *
Daaaaaaaaaaa, vreau! Din toata inima, chair nu am pe nimeni cunoscut care sa fi avut gemeni. M-ar ajuta mult parerea ei. Sunteti deosebite. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine. smile.gif

intra pe id meu: roxy_bluecik o sa ti-l dau acolo
Alondra
Buna dimineata burtici! gravida.gif
Cam liniste pe aici ....unsure.gif
Va doresc o zi excelenta si o saptamana frumoasa!
cristall23
QUOTE(Alondra @ Mar 14 2011, 10:54 AM) *
Buna dimineata burtici! gravida.gif
Cam liniste pe aici ....unsure.gif
Va doresc o zi excelenta si o saptamana frumoasa!



neata!
O saptamana calduroasa! partners.gif
alina16carmen
QUOTE(astrid_13 @ Mar 13 2011, 12:24 AM) *
Daaaaaaaaaaa, vreau! Din toata inima, chair nu am pe nimeni cunoscut care sa fi avut gemeni. M-ar ajuta mult parerea ei. Sunteti deosebite. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine. smile.gif

buna astrid! eu sunt viitoarea mamica de gemeni, de care ti-au vorbit fetele. imi pare bine ca mai sunt si alte mamici cu gemeni. din cate vad ai tai au placente diferite, asa ca ai toate sansele sa faci si fetita si baietel.eu la 22 de sapt aveam colul putin deschis, pt ca si eu gandeam ca tine ca nu sunt bolnava si pana atunci nu m-am ferit deloc de efort. o mai caram si pe cea mica in brate, desi are 11 kg. dr mea a zis ca la gemneni nu se face in niciun caz cerclaj.am facut o sapt tratament injectrabil si apoi mi-a dat tratament cu pastile si acume totul bine. bineinteles ca evit cat pot de mult efortul. e drept ca nici nu mai pot face prea mult ca deja e burtica mare si imi e mai greu.
mai exista si un topic "parinti de gemeni",deschis de o mamica care are o fetita si un baietel gemeni de 6 luni jumate. eu ii mai cer ei sfaturi.http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=12869&st=20&gopid=1632904&#entry1632904
daca doresti mai multe informatii poti sa ma suni, daca ai luat nr de la roxxy87. daca nu intra pe id-ul meu de mess alina16carmen, dar sa spui cine esti ca sa stiu sa-ti dau accept.
sarcina usoara in continuare!
nicoll
Buna, burtici! Va doresc o saptamana cat mai buna si sa va bucurati de soarele de afara!!!!! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif gravida.gif
simina_ana
Multumesc dragelor de urari si scuze ca nu am reusit sa va multumesc mai devreme!!! V-as servi cu o felie de tort....dar nu stiu unde am pus poza liwlol.gif....tare zapa sunt in ultima vreme.....se vede ca vine primavara si ma dezmortesc....si imi pierd capul liwlol.gif liwlol.gif

Noi am petrecut un weekend de poveste....cu prietenii, familia. Am facut plimbari lungi in aer liber de picam seara ca mustele de oboseala.....Cel mai fain ne-am distrat la zoo, unde daca era dupa Iancu intra in toate custile....asa de incantat era de fiecare animalut....si ce nu stia ma intreba ce-i de ma innebunea.....de 2 zile la toata lumea spuen ca a fost la zoo la "mute"-maimute si ca le-a dat "bana" - banane

Si acum mi-e somn de pic dupa ce toata ziua am umblat cu Iancu de nebuni haihui biggrin.gif....

Va pupic dulce pe toate....si asa-mi place primavara....maine iar o tulesc afara.....
Noapte buna!
simina_ana
Neata burtici! Ce faceti? Cum va simtiti?
Eu m-am trezit cu o greata urata....dar fac acum ceva de papa si sper sa treaca.
AM pus deja de o ciorbica a le grec...sper pana la 11 sa fie gata sa iesim afara ca avem de facut si ceva cumparaturi....
Va pupic si va doresc o zi insorita!
cristall23
Neata!
Fetelor, voua vi se umfla degetele de la maini noaptea? Eu nu pot scoate verigheta de pe deget noaptea, insa dimineata dupa ce ma trezesc si plec la birou nu mai am degetele umflate.
A mai patit cineva?
simina_ana
QUOTE(cristall23 @ Mar 15 2011, 12:10 PM) *
Neata!
Fetelor, voua vi se umfla degetele de la maini noaptea? Eu nu pot scoate verigheta de pe deget noaptea, insa dimineata dupa ce ma trezesc si plec la birou nu mai am degetele umflate.
A mai patit cineva?



Asta am patit eu la prima sarcina..... Facusem si niste bubite sub ea de la caldura cred si pt ca ma strangea. Nu mai stiu cand am dat-o jos...dar stiu ca mi s-a spus sa nu mai mananc sarat ...sau cat mai putina sare spre sfarsitul sarcinii am eliminat-o complet. Oricum e bine de vorbit cu medicul pentru ca e posibil sa tii apa si asta nu e prea bine in sarcina....Cu tensiunea cum stai?

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.