Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
alexxalili
QUOTE(nicoll @ Dec 21 2011, 07:17 PM) *
Va dorim sa nu aveti reactii postvaccinale!!! Sa stii ca uneori am si eu tendinta de a-i da suzeta, mai ales cand il vad cum isi suge degetelele. Mi-e mila de el. Dar am citit aici despre o mamica terorizata, nu dormea noaptea pt ca bebele scapa suzeta din gura din sfert in sfert de ora iar ea trebuia sa i-o bage din nou... Chestia asta imi da de gandit!



multumesc Nicoll. cred ca mamica aia eram chiar eu notworthy.gif . si acesta a fost motivul pentru care i-am luat-o. partea buna cu degetele era ca dupace sugea si o puneam in pat , ea isi baga degetele in gurita si se culca singura fara sa maraie. deocamdata nu i/am dat suzetta si seara. aseara a adormit la san si nu s-a trezit cand am pus/o in patutul ei. astazi, jumatatile de ora dormite in casa au fost fara suzeta. dar afara a miorlait pana i/am dat-o. si am observat ca daca i-o dau se linisteste si in 10 minute pot sa i-o scot chiar daca nu doarme.

QUOTE(andreea_g @ Dec 21 2011, 07:24 PM) *
aha,ms de raspuns,normal trebuie sa fie la fel ca sunt preoti din romania ,biserici romanesti,spaniolii sunt catolici

cu placere trandafir.gif
Alondra

Buna seara mamici!

QUOTE(alexxalili @ Dec 21 2011, 03:02 PM) *
salutare fetele. repede, repede ca am apucat si eu la calculator. pup toti ochisorii si bulanasele ce le/am vazut pe aici. nu stiu ce se intampla ca nu vad unele posturi, in schimb le vad cand altcineva le citeaza. dodo, ramo, anabell, andreeaq avetti niste ingerasi.i pup pe toti. sper ca nu am uitat pe nimeni dintre cele care ati pus poze zilele acestea. eu am fost tot pe foc automat cu treaba, curaenie, etc. dar am cam terminat. mai aspir o data vineri si gata. maine merg la mama sa prajiturim impreuna ca eu nu stiu sa fac decat placinta si clatite wacko.gif . am primit si eu mesaj de la adinuta. daria e mai bine dar ttot face scaune moi. sanatate Dariutei si lui Sasha si tuturor celorlalti pitici.. azi mergem si noi la vacciinnnn!!! sa vedem cum o sa fie dupa.

Succes!
Cum a fost? biggrin.gif

QUOTE(nicoll @ Dec 21 2011, 03:42 PM) *
Ne-am intors de la dr, pt bilantul de 4 luni. De fapt 4 luni si o saptamana are azi:
9 kg si 66 cm.
A zis ca putem incepe diversificarea, cu supa( zeama) mai intai apoi pasez si legumele, la 5,5 luni -galbenus de ou si la 6,5 luni carnita de pasare.
Pot sa-i dau mar cu biscuite usor usor, dar eu vreau sa renunt la fainoase pt ca deja e grasut.
In rest merge bine.
Va pup si numai bine.


Bravo, ce mari sunteti! eusa_clap.gif
QUOTE(alexxalili @ Dec 21 2011, 07:08 PM) *
eu ce sa mai spun ca prietena mea are 33ani(in marttie face 34) si cand se uita la televizor sau citeste isi suge degetul. daca mai e cineva ''strain'' se abtine dar daca e singura e cu degetul in gura. si spune ca nici macar nu realizeaza cand il baga, se trezeste numai ca suge degetul.
nu stiu la voi cum este, la Sibiu impartaseste duminica dupa liturghie. dar cum acum lumea se spovedeste pentru sarbatori preotul impartaseste si copii seara supa slujba si dimineata pana la ora 8. de la 8 e slujba dupa care iarasi spovedeste si impartaseste ( stiu pt. ca astazi am fost si eu ).

ohmy.gif Wowww, asa ceva chiar n-am auzit! La varsta asta?! huh.gif
jus_ro
Sanatate multa Dariutei oFloare1.gif

Felicitari Nicoll pentru bilant oFloare1.gif ....vineri mergem si noi

Noi suntem cu pregatirile pe ultima 100 de metri.....vineri plecam si trebuie sa le las pe toate in regula......azi nopate a nins in Brasov si sper sa mai ninga....am facut si noi bradutul si a venit Mosul sub bradut ca apoi Mos Craciun vine sambata la bunici.....va pupacim si va dorim de pe acum Craciun Fericit cu sananate si numai bucurii alaturi de cei dragi si ne mai auzim pana in Revelion oFloare1.gif
andreea_g
QUOTE(jus_ro @ Dec 21 2011, 11:22 PM) *
Sanatate multa Dariutei oFloare1.gif

Felicitari Nicoll pentru bilant oFloare1.gif ....vineri mergem si noi

Noi suntem cu pregatirile pe ultima 100 de metri.....vineri plecam si trebuie sa le las pe toate in regula......azi nopate a nins in Brasov si sper sa mai ninga....am facut si noi bradutul si a venit Mosul sub bradut ca apoi Mos Craciun vine sambata la bunici.....va pupacim si va dorim de pe acum Craciun Fericit cu sananate si numai bucurii alaturi de cei dragi si ne mai auzim pana in Revelion oFloare1.gif




Craciun fericit si voua !!!
nicoll
QUOTE(andreea_g @ Dec 21 2011, 07:56 PM) *
aha,eu stiam ceva de sambata,asta cand eram in romania..sper sa ajungem si noi sambata sau duminica,este cam la 40 km,dar nu asta conteaza,important este sa il impartasim.sper sa nu fie prea multa lume,sa fie acasa in romania de sarbatori...azi am stat la ´´taclale´´ la noapte doarme sigur cum trebuie,am facut si ceva cumparaturi si pt mancare si pt mos si surprinzator a fost fffff cuminte...e greu de una singura,bine ca vineri ia sotul vacanta 2 sapt ca pleaca pe intuneric - vine pe intuneric,acum m a sunat ca mai dureaza vreo 2 ore pana ajunge....
alexxalili voi ce ati facut la doctor?!

Atunci va doresc sa reusiti sa ajungeti la biserica, sa fie impartasit piticul.
Si sper ca a dormit bine azi noapte, ca nu te-a mai chinuit.
Stiu ca ti-e f greu de una singura, sa pleci la cumparaturi cu bebe, e un chin, dar n-ai ce sa faci. E greu sa nu ai pe nimeni care sa te ajute. Dar tu esti o luptatoare si te descurci bine. Si maine iti ajunge si sotul acasa, asa ca o sa va bucurati cu totii!


QUOTE(alexxalili @ Dec 21 2011, 08:06 PM) *
multumesc Nicoll. cred ca mamica aia eram chiar eu notworthy.gif . si acesta a fost motivul pentru care i-am luat-o. partea buna cu degetele era ca dupace sugea si o puneam in pat , ea isi baga degetele in gurita si se culca singura fara sa maraie. deocamdata nu i/am dat suzetta si seara. aseara a adormit la san si nu s-a trezit cand am pus/o in patutul ei. astazi, jumatatile de ora dormite in casa au fost fara suzeta. dar afara a miorlait pana i/am dat-o. si am observat ca daca i-o dau se linisteste si in 10 minute pot sa i-o scot chiar daca nu doarme.
cu placere trandafir.gif

Daca nu face urat cand i-o iei, atunci e bine. Se linisteste putin, probabil ca are dureri de gingiute si apoi sta cumintita.
Bravo ca iti doarme noaptea!


QUOTE(jus_ro @ Dec 22 2011, 12:22 AM) *
Felicitari Nicoll pentru bilant oFloare1.gif ....vineri mergem si noi

Noi suntem cu pregatirile pe ultima 100 de metri.....vineri plecam si trebuie sa le las pe toate in regula......azi nopate a nins in Brasov si sper sa mai ninga....am facut si noi bradutul si a venit Mosul sub bradut ca apoi Mos Craciun vine sambata la bunici.....va pupacim si va dorim de pe acum Craciun Fericit cu sananate si numai bucurii alaturi de cei dragi si ne mai auzim pana in Revelion oFloare1.gif

Oooo, voi v-ati bucurat de Mos si de daruri primii, bravo.
Drum bun, sa gasiti multa zapada, sa va bucurati de cei dragi.
Craciun fericit cu multe bucurii si sanatate, sa petreceti cu cei dragi sarbatorile, in liniste si pace. Craciun fericit!
Alondra
Buna dimineata mamici !
Ce fac bebeii azi?Cumintei? Pai doar trebuie sa vina Mosu' la ei , nu? biggrin.gif laugh.gif

Am o intrebare pt mamicile care dau LP , cat papa bebeii vostri la o masa? oFloare1.gif
Eu acum ii dau si completare cand si cand bebelusei ca tot am impresia ca nu se satura ca papa tot la 2 ore..ii dau san si apoi lp, nu are o regula cat bea, dar a luat intre 30 si 80 ml de obicei, cel mult 1 data 110 ml...Si si asa , cu LP cere tot la 2 ore tzitzi, care ramane marea ei iubire ..nu stiu cum sa o fac sa manance la 3 ore doh.gif Deci am impresia ca papa putin si des si ca asa e ea...asa mi-a zis si pediatra azi ..anima1.gif Poate daca incepem diversificarea o sa se mai regleze si ea..

Mamicile cu fetite, voi ati facut eco de sold?
Am fost si noi azi mai mult ca insistat sotul sa o facem si pe asta..si se pare ca avem o mica diferenta intre cele 2 solduri, dar suntem in limitele normale, deci e ok ...
jus_ro
Buna dimineata......am facut si noi bradutul, iata dovada





va dorim sarbatori fericite si un Craciun Binecuvantat floare2.gif

noi ne pregatim sa plecam maine la bunici la Orlat...asa ca nu stiu cand mai intru.....dar mai intru pana de anul nou.....va pupacim pe toti si multa sanatate tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
jus_ro
QUOTE(andreea_g @ Dec 22 2011, 12:50 AM) *
Craciun fericit si voua !!!



QUOTE(nicoll @ Dec 22 2011, 09:54 AM) *
Drum bun, sa gasiti multa zapada, sa va bucurati de cei dragi.
Craciun fericit cu multe bucurii si sanatate, sa petreceti cu cei dragi sarbatorile, in liniste si pace. Craciun fericit![/color]

multumim oFloare1.gif

QUOTE(Alondra @ Dec 22 2011, 10:07 AM) *
Buna dimineata mamici !

Mamicile cu fetite, voi ati facut eco de sold?
Am fost si noi azi mai mult ca insistat sotul sa o facem si pe asta..si se pare ca avem o mica diferenta intre cele 2 solduri, dar suntem in limitele normale, deci e ok ...

acum nu ne-a zis nimic...la Daria da oFloare1.gif
dodo80
QUOTE(nicoll @ Dec 21 2011, 07:17 PM) *
Va dorim sa nu aveti reactii postvaccinale!!! Sa stii ca uneori am si eu tendinta de a-i da suzeta, mai ales cand il vad cum isi suge degetelele. Mi-e mila de el. Dar am citit aici despre o mamica terorizata, nu dormea noaptea pt ca bebele scapa suzeta din gura din sfert in sfert de ora iar ea trebuia sa i-o bage din nou... Chestia asta imi da de gandit!
Da, parca sunt frati. Amandoi au niste falcute de toata frumusetea. O sa incerc maine sa mai pun cateva poze, dar ma enervez cand vad ca le selectez marimea si ele apar tot mici (pe Imageshacks le pun eu).
Cand ma gandesc la faptul ca toate legumele sunt fortate la crestere si au fost stropite cu tot felul de prostii, sau au folosit ingrasaminte periculoase, parca as mai intarzia putin momentul.
Dar pe de alta parte tot am auzit despre copii care s-au obisnuit cu sanul si au refuzat mancarea. A fost un chin pt mame sa-i invete sa accepte si altceva in afara de san. Cumatra mea este una dintre aceste mamici. Ea mi-a spus ca e mai bine sa incep de acum usor usor.


Neatza..
asa e, sunt doi pufosi frumosi smile.gif dragii de ei..

Te inteleg, Nicoll.. zilele trecute imi zicea mamica vecina de baietelul ei ca e agitat (adevarul e ca noaptea are 2 concerte, micutul).. ca il intarca pt ca nu prea mananca mancare.. sad.gif mi-era mila de el.. nu stiu daca intarcatul era solutia, dar mi s-a parut mic de intarcat.. cu Mara nu am patit-o, si acum e o pofticioasa.. biggrin.gif chiar daca nu mananca mult.. a fost si este un copil care mananca normal spre putin, dar absolut orice (permis) ..
tu sa faci cum consideri ca e mai bine pt bebe, decat sa te chinui mai tarziu...depinde de copil..
este si varianta sa primeasca absolut orice dupa 6 luni.. ai incercat sa i dai sa guste ceva?

QUOTE(nicoll @ Dec 21 2011, 07:24 PM) *
Mai bine ati sta la taclale ziua si ati dormi noaptea!!!
Ce bine ar fi, dar din pacate bebeii astia sunt imprevizibili. Trebuie sa ne conformam, ce sa facem?

La noi impartaseste duminica sau in orice zi de sarbatoare, cand e slujba la biserica.
Eu am preferat sa nu-l duc in perioada asta pt ca e foarte multa lume racita, tusesc in biserica, stranuta, harcaie, ii mai imbolnavesc si pe altii. Mai e cate o baba care tuseste atat de mult de zici ca-si da duhul pe loc!


liwlol.gif ce tare ai fost.. si mie tot de asta imi e.. eu nu l pot impartasi, oricum, ca nu e botezat sad.gif .. pe Mara poate reusesc, desi e cam siloasa, nu cred ca vrea vin .. daca imi amintesc bine, a mers sotul si a impartasit-o in octombrie.. se pune????
QUOTE(jus_ro @ Dec 22 2011, 12:22 AM) *
Sanatate multa Dariutei oFloare1.gif

Felicitari Nicoll pentru bilant oFloare1.gif ....vineri mergem si noi

Noi suntem cu pregatirile pe ultima 100 de metri.....vineri plecam si trebuie sa le las pe toate in regula......azi nopate a nins in Brasov si sper sa mai ninga....am facut si noi bradutul si a venit Mosul sub bradut ca apoi Mos Craciun vine sambata la bunici.....va pupacim si va dorim de pe acum Craciun Fericit cu sananate si numai bucurii alaturi de cei dragi si ne mai auzim pana in Revelion oFloare1.gif

cde frumos!!! va dorim si noi numai minunatii de Craciun!! oFloare1.gif
dodo80
Fetelor,

cum se mai simte Daria? .. eu va intreb pe voi pt ca deocamdata nu o pot suna pe Adinuta si imi e si jena.. daca trezesc pe cineva? huh.gif nu pot suna de pe mobil, dar am fix ul...
sa speram ca e mai bine si ca vor ajunge acasica oFloare1.gif

dodo80
Am facut si noi bradutul abia aseara.. smile.gif se agata de el doar sa-si ia bomboane, ca mai bine ii pun niste stafide in loc de dulciuri .. notworthy.gif

si alaltaieri si ieri Sasha s-a simtit rau, avea tampla dreapta, un ochisor, o parte din nasuc toate rosii si ura de durere, dar nu mi dau seama de ce..? de la curent? sau pt ca am intarziat cu siropul? .. oricum, doar in brate s-a linistit si pe la 20.30 i-am scos afara pe amandoi, am mers si la cumaraturi la un market de langa si a adormit micutul in marsupiu; afara iar a dormit putin ca am mers sa o plimb si pe Mara prin parc, sa mai oboseasca sa nu ne mai terorizeze pana adoarme (12-12.20) .. notworthy.gif

le doresc fetelor care se intalnesc la Sibiu pe 23 distractie placuta, momente frumoase, o zi minunata.. oFloare1.gif


dodo80
Andreea, nu ti-am multumim pt complim de la poze smile.gif mersi tare mult.. oFloare1.gif

sa stii ca am vb cu sora-mea care sta in Madrid si cand a mers sa puna si ea colet pt acasa, a asteptat 2 ore.. erau ff multi compatrioti acolo; tipul cu microbuzul a venit din Romania in Spania cu 3 microbuze de data asta, toate pline cu pachete pt romani smile.gif .. ti-am zis ca stiu ca si tu ai mers sa ridici de la ai tai pachet si parca ai zis ca te-au facut sa te deplasezi sad.gif ..
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Dec 22 2011, 10:49 AM) *
Fetelor,

cum se mai simte Daria? .. eu va intreb pe voi pt ca deocamdata nu o pot suna pe Adinuta si imi e si jena.. daca trezesc pe cineva? huh.gif nu pot suna de pe mobil, dar am fix ul...
sa speram ca e mai bine si ca vor ajunge acasica oFloare1.gif


Buna dimineata dodo tzuc.gif

aseara era mai bine, insa tot cu perfuzie si e posibil ca abia maine sa se externeze. Rares nu a luat nimic, e bine acasa smile.gif


Mai mult nu pot sa stau sad.gif
O zi faina si pupici la toate falcutele tzuc.gif
anabell
buna dimineata mamici!!!!
ieri am fost la control....nu e prea bine din pacate......
cum am intrat la spital si ne-a vazut a zis'' vai cat e de palid copilul!!! '' (am ramas .....mie nu mi se pare) si a zis ''de ce nu ii dai tratamentul cu fier!!!!!! (da nu mi la dat ....acum am inceput 1 luna sa luam fier) a zis ca dupa scorul....(nu stiu cum a zis) copilul ar trebui sa aiba cel putin nota 11!!!! si el are 9!!!! nu stiu ce ce vb ca nu am mai auzit la nimeni!!!!ii dam fier o luna la 4 luni si la 6 luni...

de fapt ne-am dus sa vedem ce e cu sunetul ala ce se aude din piept si mi-a zis ca nu a eliminat tot lichidul amniotic din plamani si aia se aude si ne-a dat tratament cu nurofen+ambroxol+vit.c+apa mare in nas ...5 zile sa vedem ce se mai intampla!
in alta ordine de idei vai!!!!!!! ...ce i-a rupt puta!!!!! oribil ce tare i-a facut si eu nu vroiam sa ma uit si striga la mine asa sa ii faci ca din cauza ta nu o sa fie bine cand o sa fie mare!!!!! (bine vb frumos dr cu mine ..dar mai in gluma mi-a zis-o)
cand am ajuns acasa l-a apucat niste dureri de burta...la fiecare besinica data urla cate 20 min!!!!!
o noapte oribila !!!!!!!
acum e bine a mancat in schimb toate medicamentele le-a tinut in gura si le-a scuipat!!!!
anabell
mamici voua v-a scris in carnetul de vaccin cand a facut vaccinul si a pus parafa?
mie nu ....!!!!
gata ma mut de la pediarta asta tampita si cu diagnosticile ei idioate si gresite!!!!!
am sunat la siptal si am vb cu alti doi dr pediatri(colegi de ai ei) si au zis ca e cea mai tamp tratament pt ce are copilul si ca nu are nici un lichid in plamani ca ala se absoarbe in timp ....
acum vreau sa merg la alt dr da acuma inainte de sarbatori nu cred ca ma primeste nimeni!
andreea_g
buna fetele !!!

nicoll
da a dormit de la 9jum aseara la 11 jum azi smile.gif nu l-am mai lasat aseara sa doarma,a dormit de la 5 la 6 smile.gif


dodo,da m-au chemat la 1 noaptea si ei au venit la 3 fara si e la 40km de casa,neseriosi..

anabell
nu cred ca e bine sa iei in calcul tot ce iti spune..nu stiu dar mi se par prea multe tampenii,la puta fa-i tu la fiecare baita,la noi ii face sotul si iese caputul din ce in ce mai mult.

jus_ro
superbe fetele tale,sa mi dai adresa ca ne facem neamuri liwlol.gif nu mai pot de pitica ta ,o vreau nora liwlol.gif


eu am casa cu susul in jos sad.gif( am bagat lenjerii la spalat,rufele lui bebe,ca zice ca maine nu e bine sa speli rufe..

nu stiu cand o sa termin,bebe vrea sa stau numai cu el...

daria
vino repede si sanatoasa acasa trandafir.gif
v-am pupat
dodo80
Va dorim si noi sarbatori ca_n povesti< zile linistite, frumoase< alaturi de minunile voastre!! sa le aduca Mosul numai bunatati!!!
ceva semnificativ biggrin.gif



Uploaded with ImageShack.us
andreea_g
QUOTE(dodo80 @ Dec 22 2011, 04:12 PM) *
Va dorim si noi sarbatori ca_n povesti< zile linistite, frumoase< alaturi de minunile voastre!! sa le aduca Mosul numai bunatati!!!
ceva semnificativ biggrin.gif



Uploaded with ImageShack.us



multumim la fel CRACIUN FERICIT si un nou an mai bun tuturor !!!
Carmen Livia
Dragi mamici smile.gif

Sunteti in vacanta, ati impodobit bradul, ati cumparat cadouri o multime si frigiderul e plin de bunatati. Copilul tau stie de ce Craciunul e o zi atat de speciala?

Craciunul e ziua in care ne bucuram de o intamplare minunata, petrecuta cu mult timp in urma. Explica-i ce lucruri neobisnuite s-au intamplat atunci. Pentru ca e neobisnuit ca cerul sa se intalneasca cu pamantul si ce e mic sa cuprinda ce e mare.

Dumnezeu, care trimite ploaie, traznete sau ninsoare, a tacut atunci si s-a facut un bebelus cum am fost si noi, mic si delicat.

Dumnezeu, care ne hraneste pe toti, S-a lasat hranit cu lapte de unul din oamenii facuti de El.

Dumnezeu, caruia nu-I este niciodata foame sau sete, a vrut sa bea apa si sa manance de dragul nostru.

Dumnezeu, care este o lumina mai puternica si mai calda decat ne putem inchipui, nu s-a simti jignit sa imprumute un corp lipsit de stralucire ca al nostru, pe care nu-l mai zaresti noaptea daca stingi lumina.

Dumnezeu, care este cel mai mare imparat, pentru ca a facut si cerul, si stelele, si pamantul, si oamenii, nu s-a suparat ca nu a fost primit cu onoruri, ci s-a nascut pe furis, ascuns intr-un grajd de vaci, nestiut decat de cativa ciobani si trei regi din Orient.

De aici intelegem ca lucrurile mari si frumoase nu sunt neaparat cele despre care vorbeste toata lumea sau care se vad la televizor.

Dumnezeu poate muta toate stelele din loc si poate rasturna cerul. Dar nu a facut decat o singura stea sa se miste in noaptea in care s-a nascut, pentru ca in delicatetea Lui, nu a vrut sa ne sperie si sa ne faca sa ingenunchem cuprinsi de frica.

Poate nu avem cuvinte care sa ne ajute sa ne aratam uimirea in fata unor astfel de lucruri minunate. Putem atunci rosti cuvinte simple si necautate, ca Jan Twardowski, un poet polonez din secolul trecut:

Doamne,
Iti multumesc pur si simplu
pentru ca existi,
pentru ca esti mai mare decat capul nostru – prea logic,
pentru ca esti mai subtil decat inima noastra – prea nervoasa,
pentru ca esti atat de aproape si atat de departe si in toate – altul,
pentru ca ai fost zamislit si esti inca necunoscut,
pentru ca fugind departe de Tine – noi fugim inspre Tine,
pentru ca nu facem nimic pentru Tine, ci facem totul prin Tine,
pentru ca lucrul pe care nu-l putem apuca nu este iluzie.
Iti multumesc, Doamne, ca esti tacut.
Numai noi – eruditii analfabeti –
fara incetare palavragim.
(traducere: Dan Verona)

De ce ne bucuram de Craciun
de Ileana Achim


Va imbratisez cu mare drag happy.gif si va doresc sarbatori pline de iubire tzuc.gif si sa le petreceti cat mai sanatoase impreuna cu cei dragi voua!
alexxalili
QUOTE(andreea_g @ Dec 21 2011, 07:56 PM) *
alexxalili voi ce ati facut la doctor?!


a fost ok. trompetica mea are 63cm (n-a stat la masurat ca dadea din picioare si voia sa sara de pe masa) si aproape 7 kg. (cantarul arata 7,1 dar ne/a spus sa luam o marja de eroare de 100-150 grame). a fost atat de vesela si pusa pe ras si gangurit incat nici nu si-a dat seama ca a fost intepata. nu a plans absolut deloc si nu a fost maraita nici ieri si nici azi. am observat azi ca i se inroseste piciorusul la vreo 2cm de intepatura si desi este mai tare acolo, ma lasa sa o pipai, sa fac masaj peste zona respectiva. sper sa treaca.

QUOTE(nicoll @ Dec 22 2011, 09:54 AM) *

[color="#4B0082"]Daca nu face urat cand i-o iei, atunci e bine. Se linisteste putin, probabil ca are dureri de gingiute si apoi sta cumintita.
Bravo ca iti doarme noaptea!


si eu cred ca are legatura cu gingiile. cu atata ura si putere trage de ea , mai mult o roade decat o suge. si cu degetele face la fel. la inceput le roade, se freaca pe gingii si abia dupa aceea incepe sa le suga. dar le suge cu o poftaaaa...
iar de dormit, vorba sotului trebuie sa-i multumesc lui Dumnezeu si in culcare si in sculare caci eu nu stiu ce e ala plans noaptea sau sa se trezeasca si sa stea asa noaptea.( o spun cu mana pe inima, nu ca sa o laud daca nu merita).
QUOTE(Alondra @ Dec 22 2011, 10:07 AM) *
Buna dimineata mamici !
Ce fac bebeii azi?Cumintei? Pai doar trebuie sa vina Mosu' la ei , nu? biggrin.gif laugh.gif

Am o intrebare pt mamicile care dau LP , cat papa bebeii vostri la o masa? oFloare1.gif
Eu acum ii dau si completare cand si cand bebelusei ca tot am impresia ca nu se satura ca papa tot la 2 ore..ii dau san si apoi lp, nu are o regula cat bea, dar a luat intre 30 si 80 ml de obicei, cel mult 1 data 110 ml...Si si asa , cu LP cere tot la 2 ore tzitzi, care ramane marea ei iubire ..nu stiu cum sa o fac sa manance la 3 ore doh.gif Deci am impresia ca papa putin si des si ca asa e ea...asa mi-a zis si pediatra azi ..anima1.gif Poate daca incepem diversificarea o sa se mai regleze si ea..

Mamicile cu fetite, voi ati facut eco de sold?
Am fost si noi azi mai mult ca insistat sotul sa o facem si pe asta..si se pare ca avem o mica diferenta intre cele 2 solduri, dar suntem in limitele normale, deci e ok ...

ramo, noi nu am facut. si chiar am intrebat daca nu ttrebuie( in gasca mai avem 2 mamici care au fost trimise sa faca , ambele avand baieti. si au fost tare ''indignate '' ca noi nu am facut). doctorita a controlat/o, i-a verificat simetria pliurilor, simetria in reflexe si a spus ca nu e nevoie. daca vrem s-o facem de moft, nu avem decat.


QUOTE(dodo80 @ Dec 22 2011, 10:51 AM) *
Am facut si noi bradutul abia aseara.. smile.gif se agata de el doar sa-si ia bomboane, ca mai bine ii pun niste stafide in loc de dulciuri .. notworthy.gif

si alaltaieri si ieri Sasha s-a simtit rau, avea tampla dreapta, un ochisor, o parte din nasuc toate rosii si ura de durere, dar nu mi dau seama de ce..? de la curent? sau pt ca am intarziat cu siropul? .. oricum, doar in brate s-a linistit si pe la 20.30 i-am scos afara pe amandoi, am mers si la cumaraturi la un market de langa si a adormit micutul in marsupiu; afara iar a dormit putin ca am mers sa o plimb si pe Mara prin parc, sa mai oboseasca sa nu ne mai terorizeze pana adoarme (12-12.20) .. notworthy.gif

le doresc fetelor care se intalnesc la Sibiu pe 23 distractie placuta, momente frumoase, o zi minunata.. oFloare1.gif


dragutul de el. ii dorim sanatate multa, sa se faca bine si un mos cat mai bogat.multumim si de urare, speram sa fie o zi minunata. imi vine sa inebunesc ca Anisia a inceput sa tuseasca, fara muci, fara febra( deocamdata). sper sa nu-mi faca figura.

QUOTE(anabell @ Dec 22 2011, 11:20 AM) *
buna dimineata mamici!!!!
ieri am fost la control....nu e prea bine din pacate......
cum am intrat la spital si ne-a vazut a zis'' vai cat e de palid copilul!!! '' (am ramas .....mie nu mi se pare) si a zis ''de ce nu ii dai tratamentul cu fier!!!!!! (da nu mi la dat ....acum am inceput 1 luna sa luam fier) a zis ca dupa scorul....(nu stiu cum a zis) copilul ar trebui sa aiba cel putin nota 11!!!! si el are 9!!!! nu stiu ce ce vb ca nu am mai auzit la nimeni!!!!ii dam fier o luna la 4 luni si la 6 luni...

de fapt ne-am dus sa vedem ce e cu sunetul ala ce se aude din piept si mi-a zis ca nu a eliminat tot lichidul amniotic din plamani si aia se aude si ne-a dat tratament cu nurofen+ambroxol+vit.c+apa mare in nas ...5 zile sa vedem ce se mai intampla!
in alta ordine de idei vai!!!!!!! ...ce i-a rupt puta!!!!! oribil ce tare i-a facut si eu nu vroiam sa ma uit si striga la mine asa sa ii faci ca din cauza ta nu o sa fie bine cand o sa fie mare!!!!! (bine vb frumos dr cu mine ..dar mai in gluma mi-a zis-o)
cand am ajuns acasa l-a apucat niste dureri de burta...la fiecare besinica data urla cate 20 min!!!!!
o noapte oribila !!!!!!!
acum e bine a mancat in schimb toate medicamentele le-a tinut in gura si le-a scuipat!!!!

valeuuu!! cred ca d'aia mi-am dorit eu fetita. sa stii ca si Sasha haraie cand respira, ai impresia ca mai tot timpul sforaie. si noua ne/a spus nurofen-rinonef/t- apa de mare.
andreea_g
QUOTE(alexxalili @ Dec 22 2011, 11:16 PM) *
a fost ok. trompetica mea are 63cm (n-a stat la masurat ca dadea din picioare si voia sa sara de pe masa) si aproape 7 kg. (cantarul arata 7,1 dar ne/a spus sa luam o marja de eroare de 100-150 grame). a fost atat de vesela si pusa pe ras si gangurit incat nici nu si-a dat seama ca a fost intepata. nu a plans absolut deloc si nu a fost maraita nici ieri si nici azi. am observat azi ca i se inroseste piciorusul la vreo 2cm de intepatura si desi este mai tare acolo, ma lasa sa o pipai, sa fac masaj peste zona respectiva. sper sa treaca.
si eu cred ca are legatura cu gingiile. cu atata ura si putere trage de ea , mai mult o roade decat o suge. si cu degetele face la fel. la inceput le roade, se freaca pe gingii si abia dupa aceea incepe sa le suga. dar le suge cu o poftaaaa...
iar de dormit, vorba sotului trebuie sa-i multumesc lui Dumnezeu si in culcare si in sculare caci eu nu stiu ce e ala plans noaptea sau sa se trezeasca si sa stea asa noaptea.( o spun cu mana pe inima, nu ca sa o laud daca nu merita).



ma bucur ca sunteti bine si ca nu a plans smile.gif

si eu ii multumesc lui dumnezeu pt asta ,nici eu nu stiu ce e ala plans noaptea si nici cu trezitul,se culca la 9jum se trezeste la 11jum a doua zi ´´dimineata´´ cand vrea tzatzi se misca,dar nu deschide ochisorii


noapte buna fetele ca vad ca e liniste deplina..

v am pupat
simina_ana
AM primit mesaj de la Adinutza.....Iata prima minune de Craciun.....azi vin fetele acasa super.gif super.gif super.gif ...Daria e mai bine dar o saptamana va sta sub regim.....

Sunt pe fuga ca am multe de facut...maine ne intalnim si cu Jus....sper ca a ramas valabil....dar va spun de pe acum CRACIUN FERICIT ALATURI DE OAMENI DRAGI!!!!

Am ramas datoare cu multe raspunsuri dar o voi face zilele astea.....pana atunci va pupam cu drag de la mic la mare....in special toti obrajorii, bulanasele, poponetzele ...doar celor mici ...sa fie clar!!! biggrin.gif


dodo80
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 22 2011, 07:30 PM) *
Dragi mamici smile.gif

Sunteti in vacanta, ati impodobit bradul, ati cumparat cadouri o multime si frigiderul e plin de bunatati. Copilul tau stie de ce Craciunul e o zi atat de speciala?

Craciunul e ziua in care ne bucuram de o intamplare minunata, petrecuta cu mult timp in urma. Explica-i ce lucruri neobisnuite s-au intamplat atunci. Pentru ca e neobisnuit ca cerul sa se intalneasca cu pamantul si ce e mic sa cuprinda ce e mare.

Dumnezeu, care trimite ploaie, traznete sau ninsoare, a tacut atunci si s-a facut un bebelus cum am fost si noi, mic si delicat.

Dumnezeu, care ne hraneste pe toti, S-a lasat hranit cu lapte de unul din oamenii facuti de El.

Dumnezeu, caruia nu-I este niciodata foame sau sete, a vrut sa bea apa si sa manance de dragul nostru.

Dumnezeu, care este o lumina mai puternica si mai calda decat ne putem inchipui, nu s-a simti jignit sa imprumute un corp lipsit de stralucire ca al nostru, pe care nu-l mai zaresti noaptea daca stingi lumina.

Dumnezeu, care este cel mai mare imparat, pentru ca a facut si cerul, si stelele, si pamantul, si oamenii, nu s-a suparat ca nu a fost primit cu onoruri, ci s-a nascut pe furis, ascuns intr-un grajd de vaci, nestiut decat de cativa ciobani si trei regi din Orient.

De aici intelegem ca lucrurile mari si frumoase nu sunt neaparat cele despre care vorbeste toata lumea sau care se vad la televizor.

Dumnezeu poate muta toate stelele din loc si poate rasturna cerul. Dar nu a facut decat o singura stea sa se miste in noaptea in care s-a nascut, pentru ca in delicatetea Lui, nu a vrut sa ne sperie si sa ne faca sa ingenunchem cuprinsi de frica.

Poate nu avem cuvinte care sa ne ajute sa ne aratam uimirea in fata unor astfel de lucruri minunate. Putem atunci rosti cuvinte simple si necautate, ca Jan Twardowski, un poet polonez din secolul trecut:

Doamne,
Iti multumesc pur si simplu
pentru ca existi,
pentru ca esti mai mare decat capul nostru – prea logic,
pentru ca esti mai subtil decat inima noastra – prea nervoasa,
pentru ca esti atat de aproape si atat de departe si in toate – altul,
pentru ca ai fost zamislit si esti inca necunoscut,
pentru ca fugind departe de Tine – noi fugim inspre Tine,
pentru ca nu facem nimic pentru Tine, ci facem totul prin Tine,
pentru ca lucrul pe care nu-l putem apuca nu este iluzie.
Iti multumesc, Doamne, ca esti tacut.
Numai noi – eruditii analfabeti –
fara incetare palavragim.
(traducere: Dan Verona)

De ce ne bucuram de Craciun
de Ileana Achim
Va imbratisez cu mare drag happy.gif si va doresc sarbatori pline de iubire tzuc.gif si sa le petreceti cat mai sanatoase impreuna cu cei dragi voua!

floare2.gif 9704.gif hug.gif
andreea_g
QUOTE(simina_ana @ Dec 23 2011, 10:02 AM) *
AM primit mesaj de la Adinutza.....Iata prima minune de Craciun.....azi vin fetele acasa super.gif super.gif super.gif ...Daria e mai bine dar o saptamana va sta sub regim.....

Sunt pe fuga ca am multe de facut...maine ne intalnim si cu Jus....sper ca a ramas valabil....dar va spun de pe acum CRACIUN FERICIT ALATURI DE OAMENI DRAGI!!!!

Am ramas datoare cu multe raspunsuri dar o voi face zilele astea.....pana atunci va pupam cu drag de la mic la mare....in special toti obrajorii, bulanasele, poponetzele ...doar celor mici ...sa fie clar!!! biggrin.gif



uraaaaaaaaaaaaaaaaaaa ce mult ma bucur pt daria

s-a inteles clar ca doar bebeilor liwlol.gifliwlol.gifliwlol.gif

CRACIUN FERICIT SI TIE !!!
alexxalili
bravo Daria! se vede ca toata lumea e prinsa cu treaba, nu e nimeni pe aici. Un Craciun fericit tuturor si din partea noastra!
dodo80
multa, multa sanatate DARIUTEI! ce veste frumoasa! oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif

Lili,
in genul ala mi-a vorbit si mie medicul lui Sasha cand i-a vazut "comoara" biggrin.gif . . . a zis: "tati! tu ce pazesti???, apoi spre mine: vreti sa ajungem la cutit? la bisturiu? tot in gluma, dar vorbea serios. a tras cu toata puterea in jos. ce sa mai . oricum, nu cred ca e cazul sa ne facem griji din moment ce avem grija ca la fiecare baita sa facem cum ne-a zis. asta e, pana la urma.

nici noua nu ne-a dat ceva pt fornait..voiam sa te intreb cum e tratamentul ala. eu doar apa de mare si cand nu am, pun ser fiziologic. isi vor reveni.
fetelor,
multumim de urari! vi le returnam!

Carmen,
oFloare1.gif oFloare1.gif multumesc tare mult ca mi-ai raspuns, ca ti-ai facut timp smile.gif Miruna e bine, da? pup o de la noi!

Alondra,
eu nu ma mai stresez cu alaptatul la program fix, la 3 sau chiar la 4 ore, acum ca sunt mai mari. la noi difera pt ca nu pot avea acelasi program in fiecare zi, adica uneori iesim la pranz, alteori nu si mai deviaza si programul lui. Mananca si la 3, 3 jumate si la 2 ore. De obice am grija sa manance suficient, il asez pe pat, pt ca in brate am vazut ca nu vrea f mult.

spor in toate tuturor. Noi il asteptam pe sot sa vina de acasa maine; cadourile copiilor inca nu sunt gata. salteluta lui Sasha nu va veni de Mos, ci sapt viitoare, la fel si o jucarie pt Mara...asta e, daca au o mamica nehotarata sau exigenta la cumparaturi sad.gif
numai bine!
ne auzim dupa!
Alondra
Buna seara mamici!
Ma bucur ca Daria este mai bine, Adinuta, te asteptam acasa cu vesti si mai bune!Multa sanatate!
Multumesc pentru raspuns Dodo, pai ...vezi si Sasha papa totusi la 3 ore in general, a mea abia la 2 ore jumate cel mult asta cand e treaza..daca doarme, poate dormi si 3 ore, de fapt seara de obicei..sau noaptea..Si cat sta la san Sasha, ii dai din amandoi la o masa?
Jus, si cum a fost la eco la Daria?Ok, nu? Oricum, ne vedem maine si imi spui tu biggrin.gif wink.gif laugh.gif

Va urez sarbatori fericite alaturi de cei dragi !
Craciun fericit si un An Nou cu multe impliniri pentru celor care nu mai intra pana dupa sarbatori! acute.gif
bye1.gif

dodo80
QUOTE(Alondra @ Dec 23 2011, 08:52 PM) *
Buna seara mamici!
Ma bucur ca Daria este mai bine, Adinuta, te asteptam acasa cu vesti si mai bune!Multa sanatate!
Multumesc pentru raspuns Dodo, pai ...vezi si Sasha papa totusi la 3 ore in general, a mea abia la 2 ore jumate cel mult asta cand e treaza..daca doarme, poate dormi si 3 ore, de fapt seara de obicei..sau noaptea..Si cat sta la san Sasha, ii dai din amandoi la o masa?
Jus, si cum a fost la eco la Daria?Ok, nu? Oricum, ne vedem maine si imi spui tu biggrin.gif wink.gif laugh.gif

Va urez sarbatori fericite alaturi de cei dragi !
Craciun fericit si un An Nou cu multe impliniri pentru celor care nu mai intra pana dupa sarbatori! acute.gif
bye1.gif


am zis ca nu mai intru pana sapt viit, insa daca tot m-ai intrebat smile.gif ... sa stii ca uneori, noaptea, daca il deranjeaza ceva, se trezeste si mananca si la 2 ore si mai putin, chiar.. noptile bune (in general se trezeste sa manance, nu sa stea treaz, insa daca il schimb pt ca a avut scaun, e clar ca pierdem o ora aproape) sunt cele in care doarme neintrerupt trei sau patru ore (iar nu am cifre) . da< eu insist sa ia din amandoi maxim douazeci min in total ziua iar noaptea din unul singur cateva minute> eu zic sa nu te ingrijorezi>. mananca mai des ca asa s_a obisnuit ea >> smile.gif pupici>. as mai scrie dar ma supara tare tastatura< tb reinstalat win
Alondra
QUOTE(dodo80 @ Dec 23 2011, 11:10 PM) *
am zis ca nu mai intru pana sapt viit, insa daca tot m-ai intrebat smile.gif ... sa stii ca uneori, noaptea, daca il deranjeaza ceva, se trezeste si mananca si la 2 ore si mai putin, chiar.. noptile bune (in general se trezeste sa manance, nu sa stea treaz, insa daca il schimb pt ca a avut scaun, e clar ca pierdem o ora aproape) sunt cele in care doarme neintrerupt trei sau patru ore (iar nu am cifre) . da< eu insist sa ia din amandoi maxim douazeci min in total ziua iar noaptea din unul singur cateva minute> eu zic sa nu te ingrijorezi>. mananca mai des ca asa s_a obisnuit ea >> smile.gif pupici>. as mai scrie dar ma supara tare tastatura< tb reinstalat win

Am inteles ! tzuc.gif Multumesc tare mult pt ca mi-ai impartasit experienta ta cu Sasha!
Nici eu n-o trezesc cu schimbatul, a mea nici nu are scaun doh.gif ziua apoi noaptea! doh.gif ..si la fel papa tot dintr-un san de cele mai multe ori si adoarme la loc, ea stand de fapt tot timpul cu ochii inchisi..Numai ca ziua parca e ceas , si azi la fel, tot la 2 ore -2 ore jumate si acum seara chiar la 1 ora jumate vroia nani si tztitzi implicit ca sa adoarma ..anima1.gif
adinuta
Suntem acasa de ieri, e grea revenirea, este la regim, face crize ca nu poate manca budinca ei de toate zilele, fara cereale, e greu de tot, ea nu e obisnuita sa i se refuze ceva, ia medicamentele f greu, asta e, mergem inainte.
Diagnostic final:" infectia bacteriana cu Campilobacter, nu se stie de unde, de pe maini, de pe jos, de oriunde, ghinion. NU stiu cum am reusit sa ajungem in spital de 2 ori in 2 ani jumate de cand e Daria. Poate si pt ca nu mananca, nu are imunitate, nu se poate apara organismul, habar nu am. Am trait ore, nopti, zile de cosmar, in care facea zeci de scaune apoase, cu sange, am crezut ca innebunesc, noptile gemea, se tot intorcea in patul ala nenorocit de spital, nu vrea sa-mi amintesc. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, niciodata! Lua antibitic pe vena, in prima seara si perfuzii ca era deshidratata.
Rares e bine, speram ca a scapat. E totusi agitat, doarme greu, dar el asa face, nu doarme mai mult de 30 min ziua legat.
Nu stiu ce e cu noi, dar e o tensiune in casa, toti suntem cu nervii intinsi, mama nu mai poate, plange cand o vede pe Daria ca urla, eu plang ca nu vrea sa ia tratamentul si numai cu chinuri mari il ia si cu amenintari, ma tot gandesc cum reusiti sa va descurcati cu 2 copii unele, singure, fara ajutor, eu o am pe mama si tot nu pot. Pe sot nu il pun la socoteala ca el face doar cumparaturile, atat. In rest, cam greu, cu Daria mai sta ca e mare, dar cu Rares nu prea. Asta e, sper sa-mi dea Dzeu forta sa ii pot creste, sa merg inainte, sa ma pot bucura de ei. Va spun sincer ca sunt momente in care am dubii daca ma voi descurca cu amandoi, daca sunt in stare sa-i cresc, daca viata mea va mai intra vreodata pe un fagas normal.
E Craciun, ar trebui sa simt sarbatoarea, dar nu simt nimic din toate astea, nici curatenia nu e gata ca nu am avut cand, mancare a reusit mama sa faca ceva, dar efectiv nu-mi vine sa fac nimic si nici sa plec de acasa ca stiu ca tot pe mine cade greul si ma agit cu copiii, unul incolo, unul incoace, si nu ma bucur de nimic.
Va multumesc din suflet pentru sustinere, pentru telefoane si sms-uri, va iubesc si sper sa revin cu ganduri mai bune, cu sanatate multa si veselie.

Craciun fericit si La multi ani!
dodo80
QUOTE(adinuta @ Dec 24 2011, 11:27 AM) *
Suntem acasa de ieri, e grea revenirea, este la regim, face crize ca nu poate manca budinca ei de toate zilele, fara cereale, e greu de tot, ea nu e obisnuita sa i se refuze ceva, ia medicamentele f greu, asta e, mergem inainte.
Diagnostic final:" infectia bacteriana cu Campilobacter, nu se stie de unde, de pe maini, de pe jos, de oriunde, ghinion. NU stiu cum am reusit sa ajungem in spital de 2 ori in 2 ani jumate de cand e Daria. Poate si pt ca nu mananca, nu are imunitate, nu se poate apara organismul, habar nu am. Am trait ore, nopti, zile de cosmar, in care facea zeci de scaune apoase, cu sange, am crezut ca innebunesc, noptile gemea, se tot intorcea in patul ala nenorocit de spital, nu vrea sa-mi amintesc. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, niciodata! Lua antibitic pe vena, in prima seara si perfuzii ca era deshidratata.
Rares e bine, speram ca a scapat. E totusi agitat, doarme greu, dar el asa face, nu doarme mai mult de 30 min ziua legat.
Nu stiu ce e cu noi, dar e o tensiune in casa, toti suntem cu nervii intinsi, mama nu mai poate, plange cand o vede pe Daria ca urla, eu plang ca nu vrea sa ia tratamentul si numai cu chinuri mari il ia si cu amenintari, ma tot gandesc cum reusiti sa va descurcati cu 2 copii unele, singure, fara ajutor, eu o am pe mama si tot nu pot. Pe sot nu il pun la socoteala ca el face doar cumparaturile, atat. In rest, cam greu, cu Daria mai sta ca e mare, dar cu Rares nu prea. Asta e, sper sa-mi dea Dzeu forta sa ii pot creste, sa merg inainte, sa ma pot bucura de ei. Va spun sincer ca sunt momente in care am dubii daca ma voi descurca cu amandoi, daca sunt in stare sa-i cresc, daca viata mea va mai intra vreodata pe un fagas normal.
E Craciun, ar trebui sa simt sarbatoarea, dar nu simt nimic din toate astea, nici curatenia nu e gata ca nu am avut cand, mancare a reusit mama sa faca ceva, dar efectiv nu-mi vine sa fac nimic si nici sa plec de acasa ca stiu ca tot pe mine cade greul si ma agit cu copiii, unul incolo, unul incoace, si nu ma bucur de nimic.
Va multumesc din suflet pentru sustinere, pentru telefoane si sms-uri, va iubesc si sper sa revin cu ganduri mai bune, cu sanatate multa si veselie.

Craciun fericit si La multi ani!

M-ai facut sa plang.. coincidenta sau nu, saptamana asta a fost f trista si pt mine, si eu imi pun semne de intrebare si ma uit la ei cat sunt de mici si cat mai este pana ii facem mari... Am citit fara sa respir tot ce ai scris.. parerile de rau nu-si au rostul acum. Ma gandesc numai la suferinta Dariei si a ta, ca mama... te inteleg in tot ce ai scris, mai ales in ultimele randuri..nimeni nu se chinuie cu ei ca noi, absolut nimeni si nimeni nu are trairile noastre legate de copii, bune, rele.. triste sau nu.. Va iubim si noi, desi va stim de asa putin timp.. ne-ati intrat in suflet si in ganduri.. Imi pare rau ca nu am sunat, sunt stangace in astfel de momente si sper sa ma ierti... astept si eu un telefon in firea lui.. ma chinui de luni de zile; cel putin in ultima luna nici mesaje nu am putut trimite ca nu am avut ecran, dar asta e un amanunt infim pe langa ce trebuie scris la comentariul tau..
MULTA PUTERE, ADINA!! Iti doresc si va doresc sa va reveniti cat mai curand, sa simtiti macar jumatate din bucuria Craciunului.. eu nu am putut gati nici macar mancarea de toate zilele, ce sa mai zic de cea de Craciun.. am slabit pt ca nu am putut manca in ultimele zile.. nervi la greu, plansete.. dar sper sa treaca.. ne trimit parintii ce au pregatit ei de Craciun.. tot parintii .. da.. oFloare1.gif Va pupam!!! stai linistita daca poti, nu te mai gandi la nimic rau.. veti reintra pe fagas normal.. este si a fost un an greu, presupun.. oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif

Un CRACIUN LINISTIT, frumos, va dorim!!..
Alondra
QUOTE(adinuta @ Dec 24 2011, 11:27 AM) *
Suntem acasa de ieri, e grea revenirea, este la regim, face crize ca nu poate manca budinca ei de toate zilele, fara cereale, e greu de tot, ea nu e obisnuita sa i se refuze ceva, ia medicamentele f greu, asta e, mergem inainte.
Diagnostic final:" infectia bacteriana cu Campilobacter, nu se stie de unde, de pe maini, de pe jos, de oriunde, ghinion. NU stiu cum am reusit sa ajungem in spital de 2 ori in 2 ani jumate de cand e Daria. Poate si pt ca nu mananca, nu are imunitate, nu se poate apara organismul, habar nu am. Am trait ore, nopti, zile de cosmar, in care facea zeci de scaune apoase, cu sange, am crezut ca innebunesc, noptile gemea, se tot intorcea in patul ala nenorocit de spital, nu vrea sa-mi amintesc. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, niciodata! Lua antibitic pe vena, in prima seara si perfuzii ca era deshidratata.
Rares e bine, speram ca a scapat. E totusi agitat, doarme greu, dar el asa face, nu doarme mai mult de 30 min ziua legat.
Nu stiu ce e cu noi, dar e o tensiune in casa, toti suntem cu nervii intinsi, mama nu mai poate, plange cand o vede pe Daria ca urla, eu plang ca nu vrea sa ia tratamentul si numai cu chinuri mari il ia si cu amenintari, ma tot gandesc cum reusiti sa va descurcati cu 2 copii unele, singure, fara ajutor, eu o am pe mama si tot nu pot. Pe sot nu il pun la socoteala ca el face doar cumparaturile, atat. In rest, cam greu, cu Daria mai sta ca e mare, dar cu Rares nu prea. Asta e, sper sa-mi dea Dzeu forta sa ii pot creste, sa merg inainte, sa ma pot bucura de ei. Va spun sincer ca sunt momente in care am dubii daca ma voi descurca cu amandoi, daca sunt in stare sa-i cresc, daca viata mea va mai intra vreodata pe un fagas normal.
E Craciun, ar trebui sa simt sarbatoarea, dar nu simt nimic din toate astea, nici curatenia nu e gata ca nu am avut cand, mancare a reusit mama sa faca ceva, dar efectiv nu-mi vine sa fac nimic si nici sa plec de acasa ca stiu ca tot pe mine cade greul si ma agit cu copiii, unul incolo, unul incoace, si nu ma bucur de nimic.
Va multumesc din suflet pentru sustinere, pentru telefoane si sms-uri, va iubesc si sper sa revin cu ganduri mai bune, cu sanatate multa si veselie.

Craciun fericit si La multi ani!

Ma bucur ca ati venit acasa!Multa sanatate pt Daria si tie multa putere! tzuc.gif
andreea_g
QUOTE(adinuta @ Dec 24 2011, 10:27 AM) *
Suntem acasa de ieri, e grea revenirea, este la regim, face crize ca nu poate manca budinca ei de toate zilele, fara cereale, e greu de tot, ea nu e obisnuita sa i se refuze ceva, ia medicamentele f greu, asta e, mergem inainte.
Diagnostic final:" infectia bacteriana cu Campilobacter, nu se stie de unde, de pe maini, de pe jos, de oriunde, ghinion. NU stiu cum am reusit sa ajungem in spital de 2 ori in 2 ani jumate de cand e Daria. Poate si pt ca nu mananca, nu are imunitate, nu se poate apara organismul, habar nu am. Am trait ore, nopti, zile de cosmar, in care facea zeci de scaune apoase, cu sange, am crezut ca innebunesc, noptile gemea, se tot intorcea in patul ala nenorocit de spital, nu vrea sa-mi amintesc. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, niciodata! Lua antibitic pe vena, in prima seara si perfuzii ca era deshidratata.
Rares e bine, speram ca a scapat. E totusi agitat, doarme greu, dar el asa face, nu doarme mai mult de 30 min ziua legat.

Craciun fericit si La multi ani!



ma bucur tare muuult ca sunteti acasa,o sa treaca tot,o sa vezi ca peste 1-2 sapt va fi bine smile.gif asta da veste buna in ajun(ca e mai bine daria),sincer iti spun ca m-am rugat si m-am gandit tot timpul la voi...mereu ..

craciun fericit si voua si putere multa tie smile.gif




Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us
hanuk26
CRACIUN FERICIT MAMICI SI BEBICI.....doar pt asta am intrat sa va spun....mai multe cand revin in Bv...
anku
Bucuria vine din lucruri marunte, linistea vine din suflet, caldura sarbatorilor vine din inimile noastre. Craciun fericit va doresc tuturor!!!
andreea_g


Craciun Fericit !!!
emilia 22
ADINA imi pare rau k ati trecut prin asa ceva ,stiu prin ce ai trecut
si edy saptamana trecuta a avut probl cu burtica a avut diaree si un scaun cu sange si a facut febra 40,acum este bine si-a revenit cu scaunele doar k de atunci face kk pe el spune dupa ce face nu pot sa imi dau seama de ce?
CRACIUN FERICIT VA DORESC
emilia 22
CRACIUN FERICIT!!!
ilona_darius
plina de nervi...scriu de jum de ora si imi sterge...dar nu-mi stric prima zi de craciun biggrin.gif

Buna dimineata mamici...sper ca mosul a fost darnic cu voi si a lasat tt ce v-ati dorit....printre care si multa sanatate bebelusilor=fericirea mamicilor
Adina sanatate multa Dariei...i tie multa putere si rabdare
Craciun fericit fetelor alaturi de cei mici si de restul familiei..si La multi ani!! in caz ca nu ne mai auzim..anul 2011 a fost un an special pentru noi....au venit pe lume bebelusii nostri...si tot acest an ne-a adus impreuna ...spe ca anul 2012 sa ne gaseasca sanatoase atat pe noi, cat si bebelusii - cei mai iportanti- si tot acest an si multi altii ce vor veni, sa ne pastreze alaturi.
Alondra
Craciun Fericit tuturor, va uram de la Sibiu!

Cu drag,

Alexxalili si Sasha, Simina_Ana si Serban, Jus_ro cu Daria si Eliza si Alondra cu Maya
Pupici!
acute.gif bye1.gif











Mamicile si bebeii au fost cuminti si a venit Mosu' cu cate o ciocolata si un body personalizat acute.gif Multumim Craciunitelor Jus si Simina ! tzuc.gif tzuc.gif







Sarbatori fericite tuturor!
bye1.gif
anabell
buna dimineata!!!! in primul rand CRACIUN FERICIT!!!!!!!
adina nu mai fi suparata te inteleg prin ce treci dar esti tare ai doi copii superbi si toate trec pana la urma!!!!!

fetelor ce fain ca v-ati intalnit !!!!! super asi fi vrut sa fiu si eu acolo cu bebe sad.gif dar drumul lung de la timi!!!

in rest noi suntem bine bebe i-a tratament pt hornaitul ala dar nu mi se pare nici o ameliorae pana acum doar ca parca tuseste mai tare acum ....abia astept sa merg din nou la control sa vad ce e de facut ...ma bate gandul sa imi cumpar un aerosol si sa ii fac cu dexametazona si acc dar bineinteles ca trebuie intrebat doctorul inainte!!!
nicoll
Craciun fericit in liniste si pace, alaturi de cei dragi!!!

Felicitari mamicilor participante la intalnirea de la Sibiu. Bravo. Am fi vrit si noi sa fim acolo, dar din pacate distanta a fost inamicul nostru. Cu toate astea am fost cu inima laturi ve voi.

Sper ca ati primit de la Mosul tot ce v-ati dorit pt voi si puiutii vostri!
Cu multitudinea de treburi de prin bucatarie nu am avut timp sa citesc ce ati scris, dar o sa incerc sa arunc un ochi printre pagini dupa postarea aceasta.

Va pup si sa aveti sarbatorile de vis!!!
Va pupa si Alex!!!
adinuta
QUOTE(Alondra @ Dec 25 2011, 09:00 AM) *
Cu drag,

Alexxalili si Sasha, Simina_Ana si Serban, Jus_ro cu Daria si Eliza si Alondra cu Maya
Pupici![/b][/color] acute.gif bye1.gif


Cu tot necazul meu nu pot sa nu va scriu ca sunteti superbe si ma bucur ca v-ati intalnit, ma rog la Dzeu sa fim sanatosi sa ne vedem toate la anul undeva. Si vad ca ati baut bere, nu v-ati incurcat cu prostii:)) Foarte tare!

Noi acum am racit, de fapt din spital am vazut eu ca incepe, era nasol, geamuri vechi, ceva curent o fi tras-o...acum iar ma rog sa nu ia Rares, dar ieri Daria l-a pupat pe gura, deci e cam clara treaba.
angel
CRACIUN FERICIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Multa sanatate,caldura in suflete fetelor,va pupam dulce!!!!
loredana03
QUOTE(adinuta @ Dec 24 2011, 11:27 AM) *
Suntem acasa de ieri, e grea revenirea, este la regim, face crize ca nu poate manca budinca ei de toate zilele, fara cereale, e greu de tot, ea nu e obisnuita sa i se refuze ceva, ia medicamentele f greu, asta e, mergem inainte.
Diagnostic final:" infectia bacteriana cu Campilobacter, nu se stie de unde, de pe maini, de pe jos, de oriunde, ghinion. NU stiu cum am reusit sa ajungem in spital de 2 ori in 2 ani jumate de cand e Daria. Poate si pt ca nu mananca, nu are imunitate, nu se poate apara organismul, habar nu am. Am trait ore, nopti, zile de cosmar, in care facea zeci de scaune apoase, cu sange, am crezut ca innebunesc, noptile gemea, se tot intorcea in patul ala nenorocit de spital, nu vrea sa-mi amintesc. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, niciodata! Lua antibitic pe vena, in prima seara si perfuzii ca era deshidratata.
Rares e bine, speram ca a scapat. E totusi agitat, doarme greu, dar el asa face, nu doarme mai mult de 30 min ziua legat.
Nu stiu ce e cu noi, dar e o tensiune in casa, toti suntem cu nervii intinsi, mama nu mai poate, plange cand o vede pe Daria ca urla, eu plang ca nu vrea sa ia tratamentul si numai cu chinuri mari il ia si cu amenintari, ma tot gandesc cum reusiti sa va descurcati cu 2 copii unele, singure, fara ajutor, eu o am pe mama si tot nu pot. Pe sot nu il pun la socoteala ca el face doar cumparaturile, atat. In rest, cam greu, cu Daria mai sta ca e mare, dar cu Rares nu prea. Asta e, sper sa-mi dea Dzeu forta sa ii pot creste, sa merg inainte, sa ma pot bucura de ei. Va spun sincer ca sunt momente in care am dubii daca ma voi descurca cu amandoi, daca sunt in stare sa-i cresc, daca viata mea va mai intra vreodata pe un fagas normal.
E Craciun, ar trebui sa simt sarbatoarea, dar nu simt nimic din toate astea, nici curatenia nu e gata ca nu am avut cand, mancare a reusit mama sa faca ceva, dar efectiv nu-mi vine sa fac nimic si nici sa plec de acasa ca stiu ca tot pe mine cade greul si ma agit cu copiii, unul incolo, unul incoace, si nu ma bucur de nimic.
Va multumesc din suflet pentru sustinere, pentru telefoane si sms-uri, va iubesc si sper sa revin cu ganduri mai bune, cu sanatate multa si veselie.

Craciun fericit si La multi ani!

of mami scump. usor nu e cu un copil daramite cu doi insa dc mai sunt si bolnavi ti se sfasie sufeltul si te simti neputincioasa. tot ce pot sa-ti urez e multe putere, rabdare si gandul ca totul va intra in normal si te vei bucura peste ani sa vezi ce copii minunati ai. esti o puternica si cei doi micuti sunt mandrii de tine fi sigura.
nicoll
QUOTE(adinuta @ Dec 25 2011, 01:43 PM) *
Noi acum am racit, de fapt din spital am vazut eu ca incepe, era nasol, geamuri vechi, ceva curent o fi tras-o...acum iar ma rog sa nu ia Rares, dar ieri Daria l-a pupat pe gura, deci e cam clara treaba.


Adina, multa sanatate Dariutei ii doresc, lui Rares- sa nu il doboare raceala iar tie multa rabdare, putere si sa fii tare, pe pozitie pt cei doi copii frumosi. E pacat cum niste sifletele atat de fragile si mici sa treaca prin atata durere!
Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Dec 24 2011, 11:27 AM) *
Suntem acasa de ieri, e grea revenirea, este la regim, face crize ca nu poate manca budinca ei de toate zilele, fara cereale, e greu de tot, ea nu e obisnuita sa i se refuze ceva, ia medicamentele f greu, asta e, mergem inainte.
Diagnostic final:" infectia bacteriana cu Campilobacter, nu se stie de unde, de pe maini, de pe jos, de oriunde, ghinion. NU stiu cum am reusit sa ajungem in spital de 2 ori in 2 ani jumate de cand e Daria. Poate si pt ca nu mananca, nu are imunitate, nu se poate apara organismul, habar nu am. Am trait ore, nopti, zile de cosmar, in care facea zeci de scaune apoase, cu sange, am crezut ca innebunesc, noptile gemea, se tot intorcea in patul ala nenorocit de spital, nu vrea sa-mi amintesc. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, niciodata! Lua antibitic pe vena, in prima seara si perfuzii ca era deshidratata.
Rares e bine, speram ca a scapat. E totusi agitat, doarme greu, dar el asa face, nu doarme mai mult de 30 min ziua legat.
Nu stiu ce e cu noi, dar e o tensiune in casa, toti suntem cu nervii intinsi, mama nu mai poate, plange cand o vede pe Daria ca urla, eu plang ca nu vrea sa ia tratamentul si numai cu chinuri mari il ia si cu amenintari, ma tot gandesc cum reusiti sa va descurcati cu 2 copii unele, singure, fara ajutor, eu o am pe mama si tot nu pot. Pe sot nu il pun la socoteala ca el face doar cumparaturile, atat. In rest, cam greu, cu Daria mai sta ca e mare, dar cu Rares nu prea. Asta e, sper sa-mi dea Dzeu forta sa ii pot creste, sa merg inainte, sa ma pot bucura de ei. Va spun sincer ca sunt momente in care am dubii daca ma voi descurca cu amandoi, daca sunt in stare sa-i cresc, daca viata mea va mai intra vreodata pe un fagas normal.
E Craciun, ar trebui sa simt sarbatoarea, dar nu simt nimic din toate astea, nici curatenia nu e gata ca nu am avut cand, mancare a reusit mama sa faca ceva, dar efectiv nu-mi vine sa fac nimic si nici sa plec de acasa ca stiu ca tot pe mine cade greul si ma agit cu copiii, unul incolo, unul incoace, si nu ma bucur de nimic.
Va multumesc din suflet pentru sustinere, pentru telefoane si sms-uri, va iubesc si sper sa revin cu ganduri mai bune, cu sanatate multa si veselie.

Craciun fericit si La multi ani!



Buna Adina smile.gif

Sper din tot sufletul ca intamplarea asta sa va fi facut mai puternici si sa ramaneti doar cu aceasta idee smile.gif Tensiunea, probabil, e si din cauza faptului ca fiecare ati avut alte asteptari de la sarbatorile astea si ceea ce i s-a intamplat Dariei v-a dat planurile peste cap foarte tare. A fost un Craciun cu o burtica in refacere si nasucuri infundate. Cel mai fain este ca le-ati putut petrece impreuna, cu totii si nu cu voi doua la spital (ar fi fost groaznic). Imi imaginez ce presiune este asupra ta (dupa cum zicea si dodo, doar mamicile cunosc toate trairile copiilor) si te inteleg perfect ca iti este foarte greu (desi, situatia din ograda mea e mai light si n-am trecut niciodata prin ceva asa grav); cu mine nu se mai poate discuta omeneste daca bebe plange si a fost in grija altcuiva, sau plange si nu gasesc cauza in max 10min liwlol.gif
In alta ordine de idei, parca ziceai ca Daria nu a luat niciodata suplimente, nu? La ultima vizita a medicului noi am "primit" o lista: calciu, fier si vitamina C. Bebeii incep sa piarda fier pana ajung sa pape si carnita si din cauza asta se suplimenteaza desi lapticul (dupa cum spuneai si tu) are multe vitamine, inclusiv fier. Vitamina C ajuta la asimilaea fierului, etc. Ce medicamente ia? Cum spuneai la tel, ca trebuie sa termine tratamentul cu antibiotice? Dupa tratamentul asta nu v-a dat ceva sa "treceti" peste faptul ca i s-a administrat antibiotic?

Referitor la sarbatori, gandeste-te ca maimicile de-aici sunt cu ganduri bune spre tine si dupa cum zicea dodo (o tot pomenesc, ca le zice tare bine tzuc.gif si e si ea o super super-mamica), chiar daca ne cunostem de putina vreme, tinem la tine/voi si gandurile noastre bune pleaca spre burtica Dariei, nasucurile voastre si armonia de la voi din familie tzuc.gif

Sper sa ne "auzim" cu bine tzuc.gif



Dodo,

eu ma bucur nespus ca te-am cunoscut aici (si asta, pentru tot ceea ce scrii/faci si pentru bebeii tai frumosi). Abia astept sa ne cunoastem si ...live smile.gif Nici nu stiu ce sa-ti mai doresc, pentru ca tu ai de toate: pe langa puterea de a trece peste situatiile dificile de la tine din.. ograda, ai putere sa sustii si moralul altora tzuc.gif

Andreea_g
Multumim pentru urare si din poze se vede clar ca al vostru a fost si este fericit tzuc.gif Niste frumosi wub.gif

Draga Ilona,
Ai scris tare frumos aici: "Craciun fericit fetelor alaturi de cei mici si de restul familiei...si La multi ani!! in caz ca nu ne mai auzim. Anul 2011 a fost un an special pentru noi: au venit pe lume bebelusii nostri si tot acest an ne-a adus impreuna. Sper ca anul 2012 sa ne gaseasca sanatoase atat pe noi, cat si bebelusi - cei mai importanti- si tot acest an si multi altii ce vor veni, sa ne pastreze alaturi." wub.gif Asa sa fie! tzuc.gif

Multumim emilia_22, alondra, anabell, nicoll, angel. Si voua va doresc la fel!
Carmen Livia
QUOTE(Alondra @ Dec 25 2011, 09:00 AM) *
Craciun Fericit tuturor, va uram de la Sibiu!

Cu drag,

Alexxalili si Sasha, Simina_Ana si Serban, Jus_ro cu Daria si Eliza si Alondra cu Maya
Pupici!
acute.gif bye1.gif











Mamicile si bebeii au fost cuminti si a venit Mosu' cu cate o ciocolata si un body personalizat acute.gif Multumim Craciunitelor Jus si Simina ! tzuc.gif tzuc.gif







Sarbatori fericite tuturor!
bye1.gif


V-am admirat si pe fb; o initiativa foarte faina cu niste falcute si mamici minunate wub.gif
Alondra
Multumim de aprecieri fetelor!

Maya va saluta si va ureaza Craciun fericit! bye1.gif
adinuta
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 26 2011, 05:08 PM) *
Buna Adina smile.gif

Sper din tot sufletul ca intamplarea asta sa va fi facut mai puternici si sa ramaneti doar cu aceasta idee smile.gif Tensiunea, probabil, e si din cauza faptului ca fiecare ati avut alte asteptari de la sarbatorile astea si ceea ce i s-a intamplat Dariei v-a dat planurile peste cap foarte tare. A fost un Craciun cu o burtica in refacere si nasucuri infundate. Cel mai fain este ca le-ati putut petrece impreuna, cu totii si nu cu voi doua la spital (ar fi fost groaznic). Imi imaginez ce presiune este asupra ta (dupa cum zicea si dodo, doar mamicile cunosc toate trairile copiilor) si te inteleg perfect ca iti este foarte greu (desi, situatia din ograda mea e mai light si n-am trecut niciodata prin ceva asa grav); cu mine nu se mai poate discuta omeneste daca bebe plange si a fost in grija altcuiva, sau plange si nu gasesc cauza in max 10min liwlol.gif
In alta ordine de idei, parca ziceai ca Daria nu a luat niciodata suplimente, nu? La ultima vizita a medicului noi am "primit" o lista: calciu, fier si vitamina C. Bebeii incep sa piarda fier pana ajung sa pape si carnita si din cauza asta se suplimenteaza desi lapticul (dupa cum spuneai si tu) are multe vitamine, inclusiv fier. Vitamina C ajuta la asimilaea fierului, etc. Ce medicamente ia? Cum spuneai la tel, ca trebuie sa termine tratamentul cu antibiotice? Dupa tratamentul asta nu v-a dat ceva sa "treceti" peste faptul ca i s-a administrat antibiotic?

Referitor la sarbatori, gandeste-te ca maimicile de-aici sunt cu ganduri bune spre tine si dupa cum zicea dodo (o tot pomenesc, ca le zice tare bine tzuc.gif si e si ea o super super-mamica), chiar daca ne cunostem de putina vreme, tinem la tine/voi si gandurile noastre bune pleaca spre burtica Dariei, nasucurile voastre si armonia de la voi din familie tzuc.gif

Sper sa ne "auzim" cu bine tzuc.gif

Multumesc pt gandurile bune si pt telefoane, au contat f mult. Sa stii ca nu ne-a dat nimic pt Daria. Ia doar Enterolactis pt refacerea florei intestinale afectate de antibiotic, dar poate ii voi face o cura de fier si vit C. Mai intreb dr.
Azi a inceput sa tuseasca, de cand a adormit a tot tusit, nu cred ca se poate odihni la noapte, deci va fi foarte frumos. Mama e rapusa de raceala, cu febra si frisoane, abia se poate misca. Biata, ea le indura pe toate si cand cade, e rau de tot. Sotul e si el cu gatul in pioneze. Eu sunt mai binisor. Au scapat deocamdata doar Rares si tata. Sa dea DD sa fie asa si sa scape micutul meu ca nu mai rezist sa-l vad si pe el cu ceva! In rest, Daria e mai bine, i-a revenit pofta de viata si papa mult mai bine desi e pe regim. Caca pare a reveni la normal, doar culoarea inca nu e finalizata si de fiecare data cand zice ca vine, stau cu inima cat un purice sa nu fie ceva rau, e cumplit! Ia medicamentele fara scandal decat sa ajungem iar la spital:((. Si e vorba de Erotromicina, care e nasoala rau, o ia sfarmata in putina apa pt ca siropuri nu are voie acum. Mai face cate o criza ca nu poate manca budinca si cereale, e tare greu, mi se rupe sufletul cand plange si-mi spune ca o tine doar in manuta numai sa i-o dau:))
Va pupam.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.