Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
jus_ro
QUOTE(Karmin @ Aug 9 2011, 07:15 PM) *
Buna ziua! Jus, felicitari pt cele doua papusele, si DA, si tu esti frumoasa, oricat de obosita ai fi acum....



QUOTE(anku @ Aug 9 2011, 07:40 PM) *
felicitari mamico..... floare2.gif
sa-ti aduca numai bucurii si sa fie sanatoase si fericite!!!!
2 papusici de fetite..... wub.gif



QUOTE(nicoll @ Aug 9 2011, 08:00 PM) *
Sa iti traiasca printesele!!!! Sunt doua frumoase. Trebuie sa fii tare mandra cu ele!!!!! Ai si cu ce!


va multumesc floare2.gif pentru aprecieri
Alondra
QUOTE(jus_ro @ Aug 9 2011, 04:06 PM) *

]

Sunt superbe printelesele tale si mami arata tare bine, nu-ti mai griji, esti o mamica implinita! yes.gif

QUOTE(nicoll @ Aug 9 2011, 08:00 PM) *
Alondra , daca mai ai lista cu bagajul pt spital, vrei sa o mai pui o data??? Te rog, nu mai am putere sa caut in toate paginile pana o gasesc!

Da sigur, eu mi-am modificat-o complet...de fapt am mai completat..biggrin.gif dar ti-o pun pe cea initiala...doar lista pt spital? oFloare1.gif

BAGAJUL GRAVIDEI
AUGUST-SEPTEMBRIE 2011


Lista pentru spital pentru tine:


- tampoane sâni (4 buc.)
- prosop moale pentru sâni (1 buc.-sânii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare!)
- unguent Garmastan (1 buc.-ca sa te ungi pe sâni sa preintampini ranile!)
- sutien de alaptat (2 buc.)
- feșe sterile (multe)
- burtiera sau brau (1 buc.)
- camasi de noapte (3-4 buc.)
- halat (1 buc.)
- chiloti/chiloti de unica folosinta (multi)
- vata (3 pachete mari)
- tampoane normale (1 pachet)
- servetele nas/batistute (2-3 pachete)
- sapun solid sau sapun lichid (1 buc.)
- periuta de dinti (1 buc.)
- pasta de dinti (1 buc.)
- piaptan/perie par (1 buc.)
- crema de fata si de ochi (1 buc.)
- lapte demachiant (1 buc.)
- dischete de demachiat (1 saculet)
- strugurel de buze/ruj (1 buc.)
- elastice de prins parul, clame
- supozitoare cu glicerina (1 cutie-pt cezariana sunt utile)
- gel anitbacterian pt maini (1 sticluta-e f. util in cazul cand se opreste apa in spital sau cand vrei sa te dezinfectezi)
- hartie igienica (multa)
- sosete (3-4 perechi)
- papuci de guma/slapi (1 pereche-la spital in toalete mai e ud pe jos si cu papuci din aceia plusati te uzi)
- prosop de fata, de corp (cate 1 buc.)
- aparat foto, acumulatori, incarcator (o sa vrei poze in fiecare secunda!)
- eventual carte de citit BEBE
- telefon mobil, incarcator
- apa plata in sticle de 0,5 l+pai de baut
- prosop bucatarie sau prosop de hartie, cana, castronel, farfurie, lingura, furculita, cutit, pahar, termos pt ceai
- termoplonjon, ceai lactatie
- gel de dus, sampon, balsam, burete (cate 1 buc.)
- gel igiena intima, un aparat de ras (cate 1 buc.)
- parfum, deodorant antiprespirant
-pila, unghiera
-rand de haine pt iesirea din spital

Lista pentru spital pentru bebelus:

- 2-3 body-uri cu maneca lunga
- 2-3 pantalonasi cu piciorus
- 1 costumas de zi
- 2 caciulite
- 1 salopetica
- 2 perechi sosetele
- 1 paturica
- 3-4 scutece de finet mari
- pampersi (masura 1/2 marca Pampers)
- 1 prosopel moale
-1 pachet servetele umede de sters bebe la fundulet (Sanosan sau Nivea)
- 1sapun de bebe (Sanosan sau Nivea)
- 1 unguent Bephanten pentru uns bebe la fundulet
- cosulet pt. cand il scoateti din spital (cu asta poate sa vina tati la externare!)


Acte de avut la tine la spital:


- buletin (copie si original)
- adeverinta de salariat (tu sau sotul)
- dosar de analize din perioada sarcinii
- bani (ex. moasa, pentru asistente, anestezist, dr….etc)
Alondra
...si buna seara din nou! smile.gif

oFloare1.gifSimina , cum a fost la eco?


Am fost si eu la eco azi , bebe e bine, are 3000 g wacko.gif deci posibil sa fie peste 3 kg la mine ..la fel m-a asigurat si pe mine dr. ..ca l-am cam innebunit wacko.gif doh.gif ca mie mi-e frica ca nasc mai repede...dar mi-a facut si control pe masa si a zis ca e inchis colul, beton, totul arata ok...wacko.gif doh.gif anima1.gif ....bebe e tot cu capul in jos, destul de jos a zis, deci mie clar mi s-a lasat burta, ca si eu vad asa cand ma uit la ea...
In rest...mai vedem, asteptam ...anima1.gif

Doamne, dar chiar am devenit nervoase pe ultima suta, o fi o caracteristica a gravidelor ...!? wacko.gif doh.gif
simina_ana
Salutare si de la noi.....
Lucrurile la mine stau cam asa....daca saptamana aceasta nu se intampla nimic....martea viitoare ma prezint inainte de ora 8 la spital si mi se face internarea. Apoi in functie de starea mea hotaram.....miercuri - joi facem cezariana.

Super de treaba dr Badescu.....am discutat cu el de toate cele intamplate in sarcina....m -a pus la ecograf ....a zis ca e ok totul, inclusiv stomacel ok si LA in cantitate normala ( chiar daca la inceput mi-a zis ca am burta mare )...dar ca cel mai bun sa-si dea cu parerea e neonatologul...asa ca cu stomacelul vom vedea daca e cazul sa ne alarmam dupa nastere...in rest ficat, rinichi, vezica, tot ce tine de capusor e ok....nu mi-a spus ce greutate are, dar banuiesc ca tot pe la 3,3 kg cum avea joi +/- cateva grame....
Mi-a facut si control pe masa , colul e inchis, capul bebelusului e pozitionat sus , el crede ca saptamana asta nu se intampla nimic....presiunea din zona inghinala e data de varice si hernia ce o am.....Durerile ce le-am simtit acum 2 nopti au fost contractii false....a zis doar sa nu ajung sa mi se contracte burta...
Mi-a lasat si numarul lui de telefon de acasa sa-l sun in caz de ceva....ma simt mai in siguranta acum, pt ca desi tot nu stiu o data exacta macar stiu ca se va ocupa cum trebuie,...
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:53 PM) *
...si buna seara din nou! smile.gif

oFloare1.gifSimina , cum a fost la eco?
Am fost si eu la eco azi , bebe e bine, are 3000 g wacko.gif deci posibil sa fie peste 3 kg la mine ..la fel m-a asigurat si pe mine dr. ..ca l-am cam innebunit wacko.gif doh.gif ca mie mi-e frica ca nasc mai repede...dar mi-a facut si control pe masa si a zis ca e inchis colul, beton, totul arata ok...wacko.gif doh.gif anima1.gif ....bebe e tot cu capul in jos, destul de jos a zis, deci mie clar mi s-a lasat burta, ca si eu vad asa cand ma uit la ea...
In rest...mai vedem, asteptam ...anima1.gif

Doamne, dar chiar am devenit nervoase pe ultima suta, o fi o caracteristica a gravidelor ...!? wacko.gif doh.gif



Bravo.....ma bucur sa aud ca e totul ok.....din cate vad nu ne ramane decat sa asteptam....
Te mai duci la el pana e termenul in caz ca nu vine bebluska?
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:52 PM) *
Sunt superbe printelesele tale si mami arata tare bine, nu-ti mai griji, esti o mamica implinita! yes.gif
Da sigur, eu mi-am modificat-o complet...de fapt am mai completat..biggrin.gif dar ti-o pun pe cea initiala...doar lista pt spital? oFloare1.gif

BAGAJUL GRAVIDEI
AUGUST-SEPTEMBRIE 2011




Lista pentru spital pentru bebelus:

- 2-3 body-uri cu maneca lunga
- 2-3 pantalonasi cu piciorus
- 1 costumas de zi
- 2 caciulite
- 1 salopetica
- 2 perechi sosetele
- 1 paturica
- 3-4 scutece de finet mari
- pampersi (masura 1/2 marca Pampers)
- 1 prosopel moale
-1 pachet servetele umede de sters bebe la fundulet (Sanosan sau Nivea)
- 1sapun de bebe (Sanosan sau Nivea)
- 1 unguent Bephanten pentru uns bebe la fundulet
- cosulet pt. cand il scoateti din spital (cu asta poate sa vina tati la externare!)



[b]In bagajul lui bebe eu am mai pus si o paturica absorbanta de la Happy.....[/color]
....ma rog.... am de gand sa pun ca inca nu i-am facut bagajul piticului biggrin.gif
anka28
QUOTE(jus_ro @ Aug 9 2011, 01:06 PM) *
Poze cu printesele mele

sa iti traiasca love1.gif sa fie sanatoase si sa va aduca numai bucurii tzuc.gif
frumusele foc
adinuta
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:53 PM) *
...si buna seara din nou! smile.gif

oFloare1.gifSimina , cum a fost la eco?
Am fost si eu la eco azi , bebe e bine, are 3000 g wacko.gif deci posibil sa fie peste 3 kg la mine ..la fel m-a asigurat si pe mine dr. ..ca l-am cam innebunit wacko.gif doh.gif ca mie mi-e frica ca nasc mai repede...dar mi-a facut si control pe masa si a zis ca e inchis colul, beton, totul arata ok...wacko.gif doh.gif anima1.gif ....bebe e tot cu capul in jos, destul de jos a zis, deci mie clar mi s-a lasat burta, ca si eu vad asa cand ma uit la ea...
In rest...mai vedem, asteptam ...anima1.gif

Doamne, dar chiar am devenit nervoase pe ultima suta, o fi o caracteristica a gravidelor ...!? wacko.gif doh.gif

felicitari!

QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 09:23 PM) *
Salutare si de la noi.....
Lucrurile la mine stau cam asa....daca saptamana aceasta nu se intampla nimic....martea viitoare ma prezint inainte de ora 8 la spital si mi se face internarea. Apoi in functie de starea mea hotaram.....miercuri - joi facem cezariana.

Super de treaba dr Badescu.....am discutat cu el de toate cele intamplate in sarcina....m -a pus la ecograf ....a zis ca e ok totul, inclusiv stomacel ok si LA in cantitate normala ( chiar daca la inceput mi-a zis ca am burta mare )...dar ca cel mai bun sa-si dea cu parerea e neonatologul...asa ca cu stomacelul vom vedea daca e cazul sa ne alarmam dupa nastere...in rest ficat, rinichi, vezica, tot ce tine de capusor e ok....nu mi-a spus ce greutate are, dar banuiesc ca tot pe la 3,3 kg cum avea joi +/- cateva grame....
Mi-a facut si control pe masa , colul e inchis, capul bebelusului e pozitionat sus , el crede ca saptamana asta nu se intampla nimic....presiunea din zona inghinala e data de varice si hernia ce o am.....Durerile ce le-am simtit acum 2 nopti au fost contractii false....a zis doar sa nu ajung sa mi se contracte burta...
Mi-a lasat si numarul lui de telefon de acasa sa-l sun in caz de ceva....ma simt mai in siguranta acum, pt ca desi tot nu stiu o data exacta macar stiu ca se va ocupa cum trebuie,...

deci poate nastem deodata sapt viit, eu sunt programata joi:))
anka28
QUOTE(adinuta @ Aug 9 2011, 01:00 PM) *
Fetelor, sunt frustrata, nu stiu daca va inchipuiti cum e sa nu manance deloc un copil, nimic, orice i-ai face. Cu niciun fel de compromis. Asta se intampla la noi de 2 saptamani...imi vine sa mor, sa ma urc pe pereti..., ea cred ca simte venirea lui bebe si refuza tot, se incapataneaza si nu mai vrea nimic. Efectiv nu mai pot. Si eu mi-am propus sa ma ocup mai mult de ea decat de cel mic la inceput...si uite ce raspuns primesc.


nu cred ca e vorba ca simte ca se apropie venirea celui mic...si Alex vreo 3 saptamani a mancat numai lapte asa de-o data sa oprit de la hrana solida ...ce mai manca dar ff rar erau supele sau ciorbitele..si cate o bucatica de carne de pui fiarta,,,nu din mancare fiarta separat....lactatele si fructele nici sa nu le vada...mai manca pufuleti sau covrigi...eram disperata de ce nu mananca...am fost la doctor...a luat in greutate...era vioi....se juca...mi-a spus ca se mai intampla....face "greva" la mancare....mi-a dat sa ii dau Liv.52 un siropel pe paza de plante....ii dadeam de 2 ori pe zi pe la 10 si pe la 17 dupa o saptamana baiatul meu manca iar incetul cu incetul a inceput sa manance ca inainte....acum ori din cauza la sirop ori sa terminat "greva"....
atunci la doctor mi sa spus ca daca ia in greutate e vioi se joaca...sa nu imi fac griji....
adinuta
QUOTE(anka28 @ Aug 9 2011, 09:44 PM) *
nu cred ca e vorba ca simte ca se apropie venirea celui mic...si Alex vreo 3 saptamani a mancat numai lapte asa de-o data sa oprit de la hrana solida ...ce mai manca dar ff rar erau supele sau ciorbitele..si cate o bucatica de carne de pui fiarta,,,nu din mancare fiarta separat....lactatele si fructele nici sa nu le vada...mai manca pufuleti sau covrigi...eram disperata de ce nu mananca...am fost la doctor...a luat in greutate...era vioi....se juca...mi-a spus ca se mai intampla....face "greva" la mancare....mi-a dat sa ii dau Liv.52 un siropel pe paza de plante....ii dadeam de 2 ori pe zi pe la 10 si pe la 17 dupa o saptamana baiatul meu manca iar incetul cu incetul a inceput sa manance ca inainte....acum ori din cauza la sirop ori sa terminat "greva"....
atunci la doctor mi sa spus ca daca ia in greutate e vioi se joaca...sa nu imi fac griji....

am vb si eu azi cu pediatra si mi-a spus ca simte ca vine bebe, ca e o forma de protest, dar ii va trece. sa ii dau ce vrea ea o vreme, sa ii dau Cavit daca le ia, si sa incerc sa mai afc compromisuri de genul uitat la tv, citit carti, spus poezii si dat cate o lingurita daca pot intre timp. nu merge deloc asta la noi, asa ca astept. si mie mi-a spus ca, atata timp cat starea generala e buna si nu are scaune modificate, nu sunt probleme. ori, fata mea, slava Dlui, e vioaie si bagata in priza si nu doarme mai deloc atata energie are!
jus_ro
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:52 PM) *
Sunt superbe printelesele tale si mami arata tare bine, nu-ti mai griji, esti o mamica implinita! yes.gif

multumesc Alondra floare2.gif

QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:53 PM) *
...si buna seara din nou! smile.gif

oFloare1.gifSimina , cum a fost la eco?
Am fost si eu la eco azi , bebe e bine, are 3000 g wacko.gif deci posibil sa fie peste 3 kg la mine ..la fel m-a asigurat si pe mine dr. ..ca l-am cam innebunit wacko.gif doh.gif ca mie mi-e frica ca nasc mai repede...dar mi-a facut si control pe masa si a zis ca e inchis colul, beton, totul arata ok...wacko.gif doh.gif anima1.gif ....bebe e tot cu capul in jos, destul de jos a zis, deci mie clar mi s-a lasat burta, ca si eu vad asa cand ma uit la ea...
In rest...mai vedem, asteptam ...anima1.gif

Doamne, dar chiar am devenit nervoase pe ultima suta, o fi o caracteristica a gravidelor ...!? wacko.gif doh.gif

ma bucur ca vestile sunt bune.....deci relax nanner.gif

QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 09:23 PM) *
Salutare si de la noi.....
Lucrurile la mine stau cam asa....daca saptamana aceasta nu se intampla nimic....martea viitoare ma prezint inainte de ora 8 la spital si mi se face internarea. Apoi in functie de starea mea hotaram.....miercuri - joi facem cezariana.

Super de treaba dr Badescu.....am discutat cu el de toate cele intamplate in sarcina....m -a pus la ecograf ....a zis ca e ok totul, inclusiv stomacel ok si LA in cantitate normala ( chiar daca la inceput mi-a zis ca am burta mare )...dar ca cel mai bun sa-si dea cu parerea e neonatologul...asa ca cu stomacelul vom vedea daca e cazul sa ne alarmam dupa nastere...in rest ficat, rinichi, vezica, tot ce tine de capusor e ok....nu mi-a spus ce greutate are, dar banuiesc ca tot pe la 3,3 kg cum avea joi +/- cateva grame....
Mi-a facut si control pe masa , colul e inchis, capul bebelusului e pozitionat sus , el crede ca saptamana asta nu se intampla nimic....presiunea din zona inghinala e data de varice si hernia ce o am.....Durerile ce le-am simtit acum 2 nopti au fost contractii false....a zis doar sa nu ajung sa mi se contracte burta...
Mi-a lasat si numarul lui de telefon de acasa sa-l sun in caz de ceva....ma simt mai in siguranta acum, pt ca desi tot nu stiu o data exacta macar stiu ca se va ocupa cum trebuie,...

deci totul e bine.....termina bagajele si relaxare totala nanner.gif

QUOTE(anka28 @ Aug 9 2011, 09:32 PM) *
sa iti traiasca love1.gif sa fie sanatoase si sa va aduca numai bucurii tzuc.gif
frumusele foc

mulrumesc floare2.gif
anka28
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 05:53 PM) *
...si buna seara din nou! smile.gif

oFloare1.gifSimina , cum a fost la eco?
Am fost si eu la eco azi , bebe e bine, are 3000 g wacko.gif deci posibil sa fie peste 3 kg la mine ..la fel m-a asigurat si pe mine dr. ..ca l-am cam innebunit wacko.gif doh.gif ca mie mi-e frica ca nasc mai repede...dar mi-a facut si control pe masa si a zis ca e inchis colul, beton, totul arata ok...wacko.gif doh.gif anima1.gif ....bebe e tot cu capul in jos, destul de jos a zis, deci mie clar mi s-a lasat burta, ca si eu vad asa cand ma uit la ea...
In rest...mai vedem, asteptam ...anima1.gif

Doamne, dar chiar am devenit nervoase pe ultima suta, o fi o caracteristica a gravidelor ...!? wacko.gif doh.gif

mai mult ca sigur...asa eram si eu si colegele mele inainte de a naste...anul trecut am nascut 4 tongue.gif
simina_ana
QUOTE(anka28 @ Aug 9 2011, 09:44 PM) *
nu cred ca e vorba ca simte ca se apropie venirea celui mic...si Alex vreo 3 saptamani a mancat numai lapte asa de-o data sa oprit de la hrana solida ...ce mai manca dar ff rar erau supele sau ciorbitele..si cate o bucatica de carne de pui fiarta,,,nu din mancare fiarta separat....lactatele si fructele nici sa nu le vada...mai manca pufuleti sau covrigi...eram disperata de ce nu mananca...am fost la doctor...a luat in greutate...era vioi....se juca...mi-a spus ca se mai intampla....face "greva" la mancare....mi-a dat sa ii dau Liv.52 un siropel pe paza de plante....ii dadeam de 2 ori pe zi pe la 10 si pe la 17 dupa o saptamana baiatul meu manca iar incetul cu incetul a inceput sa manance ca inainte....acum ori din cauza la sirop ori sa terminat "greva"....
atunci la doctor mi sa spus ca daca ia in greutate e vioi se joaca...sa nu imi fac griji....



Liv 52 de la Himalaya l-am primit si noi de la dr de familie pentru ca la analize ii iesise o usoara incarcatura hepatica....I-am dat 2 sticlute de alea....dar sa stii ca nu am observat ca ar manca mai bine....adica aceleasi preferinte si mofturi ca inainte....
Eu cred ca au perioade cu astfel de "greve"....azi de exemplu Iancu a mancat un castron de mamaliguta cu branzica Cottage de la Tnuva.....pai el nu a mancat toata viata lui 3 linguri de mamaliga adunate....iar azi a bagat un castronel.... si a zis ca i-a placut.....Eu in ultima vreme l-am "convins" sa pape spunandu-i ca prinde putere sa faca multe lucruri pe care nu le putea face sau le face mai bien daca are putere si ca daca papa creste mare.....si e mandru de astea......si mereu imi spune si el ca papa pt putere smile.gif....si mai sper ca din toamna la gradi se va lua cu ceilalti copii si o sa pape si el mai multe feluri de mancare....
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 09:23 PM) *
Salutare si de la noi.....
Lucrurile la mine stau cam asa....daca saptamana aceasta nu se intampla nimic....martea viitoare ma prezint inainte de ora 8 la spital si mi se face internarea. Apoi in functie de starea mea hotaram.....miercuri - joi facem cezariana.


Super! smile.gif Vine bebe ! biggrin.gif
Si martea viitoare el va fi la spital?
QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 09:26 PM) *
Bravo.....ma bucur sa aud ca e totul ok.....din cate vad nu ne ramane decat sa asteptam....
Te mai duci la el pana e termenul in caz ca nu vine bebluska?

El a zis ca nu mai e cazul, numai daca vreau sa ne mai vedem...wacko.gif ...adica daca se face septembrie si eu nu nasc laugh.gif biggrin.gif ..dar eu nevricoasa cum sunt wacko.gif , i-am zis ca s-ar putea sa ne mai vedem odata pana atunci...de fapt nu stiu nici eu ce si cum, ce sa fac....In functie de cum ma voi simti...eu tot cred ca daca va fi in ultima sapt. din august, atunci poate o sa mai merg 1 data la el peste 2 sapt. .. mi-a dat si mie nr. lui de tel. ...mi- a zis ca a facut un schimb de garda cu o colega si e la spital pe 22 ...Ce super ar fi sa se hotarasca Bebelushka sa vina atunci biggrin.gif ...dar care ar fi sansele...doh.gif Visez si eu...wub.gif
Eu chiar nu stiu cum va fi....cred ca atunci cand voi simti sa 'vine' ......ma infiintez la spital si de acolo cu Dumnezeu inainte ....anima1.gif Desi eu nici nu stiu pe unde se intra la maternitate ...nu stiu pe nimeni pe acolo ...liwlol.gif deci iti dai seama......
mariannka
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 05:53 PM) *
...si buna seara din nou! smile.gif

oFloare1.gifSimina , cum a fost la eco?
Am fost si eu la eco azi , bebe e bine, are 3000 g wacko.gif deci posibil sa fie peste 3 kg la mine ..la fel m-a asigurat si pe mine dr. ..ca l-am cam innebunit wacko.gif doh.gif ca mie mi-e frica ca nasc mai repede...dar mi-a facut si control pe masa si a zis ca e inchis colul, beton, totul arata ok...wacko.gif doh.gif anima1.gif ....bebe e tot cu capul in jos, destul de jos a zis, deci mie clar mi s-a lasat burta, ca si eu vad asa cand ma uit la ea...
In rest...mai vedem, asteptam ...anima1.gif

Doamne, dar chiar am devenit nervoase pe ultima suta, o fi o caracteristica a gravidelor ...!? wacko.gif doh.gif



Bravo!!! Ma bucur mult sa aud ca totul este bine... trandafir.gif tzuc.gif
Si eu azi am fost agitata toata ziua... Sigur e o caracteristica a gravidelor... altfel nu-mi explic...
mariannka
QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 06:23 PM) *
Salutare si de la noi.....
Lucrurile la mine stau cam asa....daca saptamana aceasta nu se intampla nimic....martea viitoare ma prezint inainte de ora 8 la spital si mi se face internarea. Apoi in functie de starea mea hotaram.....miercuri - joi facem cezariana.

Super de treaba dr Badescu.....am discutat cu el de toate cele intamplate in sarcina....m -a pus la ecograf ....a zis ca e ok totul, inclusiv stomacel ok si LA in cantitate normala ( chiar daca la inceput mi-a zis ca am burta mare )...dar ca cel mai bun sa-si dea cu parerea e neonatologul...asa ca cu stomacelul vom vedea daca e cazul sa ne alarmam dupa nastere...in rest ficat, rinichi, vezica, tot ce tine de capusor e ok....nu mi-a spus ce greutate are, dar banuiesc ca tot pe la 3,3 kg cum avea joi +/- cateva grame....
Mi-a facut si control pe masa , colul e inchis, capul bebelusului e pozitionat sus , el crede ca saptamana asta nu se intampla nimic....presiunea din zona inghinala e data de varice si hernia ce o am.....Durerile ce le-am simtit acum 2 nopti au fost contractii false....a zis doar sa nu ajung sa mi se contracte burta...
Mi-a lasat si numarul lui de telefon de acasa sa-l sun in caz de ceva....ma simt mai in siguranta acum, pt ca desi tot nu stiu o data exacta macar stiu ca se va ocupa cum trebuie,...

Ce bine ca se rezolva toate!!! In Romania, macar stii cine o sa-ti fie doctorul la nastere.... dar eu aici cum nu am mers la privat... nici idee nu am ce doctor o mai fi.... si asta ma streseaza foarte mult... Dar, sper sa iasa bine... si sa fie de garda o persoana intelegatoare...
mariannka
QUOTE(jus_ro @ Aug 9 2011, 01:06 PM) *
Poze cu printesele mele




Foarte frumoase toate 3
Sa-ti creasca Printesele mari si sa ai parte numai de momente placute alaturi de ele... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Alondra
QUOTE(mariannka @ Aug 9 2011, 11:13 PM) *
Ce bine ca se rezolva toate!!! In Romania, macar stii cine o sa-ti fie doctorul la nastere.... dar eu aici cum nu am mers la privat... nici idee nu am ce doctor o mai fi.... si asta ma streseaza foarte mult... Dar, sper sa iasa bine... si sa fie de garda o persoana intelegatoare...

Mariannka, eu daca o sa nasc normal, nu stiu cine o sa fie dr. meu la nastere, cine se nimereste de garda la spital...wacko.gif Tocmai de asta mi-e frica....doh.gif ..dar ce sa fac...

Tu ce simptome mai ai , acum pe ultima suta de m?
Iustina_27
neata, fetele
am si eu o zi in care m-am trezit dimineata, asta din cauza ca am fost la analize. am facut un sumar de urina si hemeleucograma. oare mai tb sa facem ceva analize inainte de nastere??

asa de greu am adormit azi noapte nervi.gif abia pe la 3!!plus ca vreo 2 ore, de pe la 5 am avut o galagie, vecinul meu are firma de plecari in strainatate si imi venea sa merg afara sa le arunc cu o oala de apa in cap!! doh.gif cred ca ma bag inapoi in pat, poate mai dorm putin, ca de nu, iar imi creste pulsul spada.gif

pap un pic cat recuperez ce ati mai scris si ma bag in pat. sper sa reusesc sa ajung si la dr ginecolog, si la medicul de fam pt concediu prenatal..
adinuta
neata, mai am azi si gata. maine e aici dr meu drag! de maine sa vina Rares cand vrea!
adinuta
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 10 2011, 09:31 AM) *
neata, fetele
am si eu o zi in care m-am trezit dimineata, asta din cauza ca am fost la analize. am facut un sumar de urina si hemeleucograma. oare mai tb sa facem ceva analize inainte de nastere??

asa de greu am adormit azi noapte nervi.gif abia pe la 3!!plus ca vreo 2 ore, de pe la 5 am avut o galagie, vecinul meu are firma de plecari in strainatate si imi venea sa merg afara sa le arunc cu o oala de apa in cap!! doh.gif cred ca ma bag inapoi in pat, poate mai dorm putin, ca de nu, iar imi creste pulsul spada.gif

pap un pic cat recuperez ce ati mai scris si ma bag in pat. sper sa reusesc sa ajung si la dr ginecolog, si la medicul de fam pt concediu prenatal..

nu mai trebuie analize, astea sunt ultimele.
Iustina_27
QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 10:16 PM) *
Liv 52 de la Himalaya l-am primit si noi de la dr de familie pentru ca la analize ii iesise o usoara incarcatura hepatica....I-am dat 2 sticlute de alea....dar sa stii ca nu am observat ca ar manca mai bine....adica aceleasi preferinte si mofturi ca inainte....
Eu cred ca au perioade cu astfel de "greve"....azi de exemplu Iancu a mancat un castron de mamaliguta cu branzica Cottage de la Tnuva.....pai el nu a mancat toata viata lui 3 linguri de mamaliga adunate....iar azi a bagat un castronel.... si a zis ca i-a placut.....Eu in ultima vreme l-am "convins" sa pape spunandu-i ca prinde putere sa faca multe lucruri pe care nu le putea face sau le face mai bien daca are putere si ca daca papa creste mare.....si e mandru de astea......si mereu imi spune si el ca papa pt putere smile.gif....si mai sper ca din toamna la gradi se va lua cu ceilalti copii si o sa pape si el mai multe feluri de mancare....


cat de scump poate fi!!! love1.gif

Alondra si Simina, felicitari pt vestile bune de la dr!!Simina, deci tu urmezi?? oFloare.gif sa ne spui cand sa incepem galeria
Iustina_27
QUOTE(adinuta @ Aug 9 2011, 09:43 PM) *
felicitari!
deci poate nastem deodata sapt viit, eu sunt programata joi:))


rolleyes.gif cred ca ai niste emotii!!deci, sapt viitoare avem ce sa sarbatorim love1.gif
Iustina_27
QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 05:34 PM) *
Mai mult ca sigur ca sunt de la robot.....si eu am patit cand i-am facut piure asa lui Iancu prima data si nu pricepeam de ce.....sunt soiuri care se fac guma .....ca si orezul de altfel....
Ai grija de tine.....de fapt toate ar trebui sa avem...vad ca devenim tot mai agitate/nervoase/frustate/ pe ultima suta de metri din te miri ce motive....unele mai mult sau mai putin intemeiate...in lco sa fim calme si sa asteptam momentul....dar cred ca lucreaza subconstientul doh.gif


sigur data viitoare nu mai pun la robot!! wife.gif am vrut sa scap mai repede si mai usor
sotului cica i-a placut doh.gif -ca sa nu ma supere ca eram nervoasa, eu nu am putut manca sub nicio forma, restul i-am dat catelului astazi, dar nu cred ca ii place doh.gif , desi am pus si lapte, si unt

cred ca e simptom de sarcina biggrin.gif , sa ne bucuram cat ne mai suporta cei din jur
adinuta
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 10 2011, 09:50 AM) *
sigur data viitoare nu mai pun la robot!! wife.gif am vrut sa scap mai repede si mai usor
sotului cica i-a placut doh.gif -ca sa nu ma supere ca eram nervoasa, eu nu am putut manca sub nicio forma, restul i-am dat catelului astazi, dar nu cred ca ii place doh.gif , desi am pus si lapte, si unt

cred ca e simptom de sarcina biggrin.gif , sa ne bucuram cat ne mai suporta cei din jur

liwlol.gif
adinuta
Daria va saluta!


anabell
Frumoasa foc Daria manechin o faci ..vai vai cand o fi mare ce o sa ai la poarta.... curtanti unul dupa altul smile.gif
anabell
astazi toata lumea e ok?
o zi mai buna?
eu am dormit mai bine... cat de cat dar ma trezesc noaptea ca ma doare stomacul de foame!!!!
adinuta
QUOTE(anabell @ Aug 10 2011, 10:27 AM) *
Frumoasa foc Daria manechin o faci ..vai vai cand o fi mare ce o sa ai la poarta.... curtanti unul dupa altul smile.gif

O sa o trimit la tine sa ii dai lectii:))

Si mie mi-a fost foame azi noapte, dar m-am abtinut. In schimb, am circulat la baie intr-o veselie.
anabell
da da smile.gif ii fac niste recomandari in domeniu..
dar poate vrea sa isi urmeze mamica in cariera... mai e pana acolo smile.gif
tare greu mi sa ma ridic noaptea din pat sa merg la baie parca sunt un pinguin asa merg smile.gif ca merg in ultima secunda si abia ma tin smile.gif
mariannka
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:47 PM) *
Mariannka, eu daca o sa nasc normal, nu stiu cine o sa fie dr. meu la nastere, cine se nimereste de garda la spital...wacko.gif Tocmai de asta mi-e frica....doh.gif ..dar ce sa fac...

Tu ce simptome mai ai , acum pe ultima suta de m?



Neatza...
ALONDRA...pe langa faptul ca elimin dopul gelatinos.... asa cred eu.... ca deja de 4 ori am avut mici scurgeri maronii uneori insotite de firicele rosii parca de sange... mai am si contractii false... sunt la fel ca alea de la c.m. dar de scurta durata si neregulate... altceva.... tensiunea oscilanta.... uneori ma cam sperie... ieri ziua aveam 16 cu 8... destul de ridicata, picioare din ce in ce mai unflate si mainile amortite...
Eu cred ca se apropie Evenimentul cel mare.... si sincer imi doresc sa vina cat mai repede... cu atat mai mult ca am burta destul de jos, iar Elisa acum o saptamana si o zi cantarea 3500g... la cum e maricica si puternica.... poate vrea sa ne cunoastem mai repede....
Azi,e ziua lui Soacra-mea... si toata lumea la noi asteapta cadoul mult asteptat biggrin.gif liwlol.gif ...Numai ca... asta nu depinde de mine biggrin.gif ... ci deeeee...........................cand o vrea Domnul...
mariannka
QUOTE(adinuta @ Aug 10 2011, 07:23 AM) *
Daria va saluta!





Adinuta, ai o Dulceata de Fetitza hi.gif E frumoasa foc... Sa-ti creasca mare si cumintica... tzuc.gif
adinuta
QUOTE(mariannka @ Aug 10 2011, 11:34 AM) *
Adinuta, ai o Dulceata de Fetitza hi.gif E frumoasa foc... Sa-ti creasca mare si cumintica... tzuc.gif

multumesc.
adinuta
QUOTE(mariannka @ Aug 10 2011, 11:31 AM) *
Neatza...
ALONDRA...pe langa faptul ca elimin dopul gelatinos.... asa cred eu.... ca deja de 4 ori am avut mici scurgeri maronii uneori insotite de firicele rosii parca de sange... mai am si contractii false... sunt la fel ca alea de la c.m. dar de scurta durata si neregulate... altceva.... tensiunea oscilanta.... uneori ma cam sperie... ieri ziua aveam 16 cu 8... destul de ridicata, picioare din ce in ce mai unflate si mainile amortite...
Eu cred ca se apropie Evenimentul cel mare.... si sincer imi doresc sa vina cat mai repede... cu atat mai mult ca am burta destul de jos, iar Elisa acum o saptamana si o zi cantarea 3500g... la cum e maricica si puternica.... poate vrea sa ne cunoastem mai repede....
Azi,e ziua lui Soacra-mea... si toata lumea la noi asteapta cadoul mult asteptat biggrin.gif liwlol.gif ...Numai ca... asta nu depinde de mine biggrin.gif ... ci deeeee...........................cand o vrea Domnul...

Eu zic sa ai grija la tensiunea asta. Mie mi-a spus dr ca de la 15 in sus sa merg la spital pt monitorizare, nu e bine sa stai cu ea asa mare.
tunderke
QUOTE(mariannka @ Aug 10 2011, 11:31 AM) *
Neatza...
ALONDRA...pe langa faptul ca elimin dopul gelatinos.... asa cred eu.... ca deja de 4 ori am avut mici scurgeri maronii uneori insotite de firicele rosii parca de sange... mai am si contractii false... sunt la fel ca alea de la c.m. dar de scurta durata si neregulate... altceva.... tensiunea oscilanta.... uneori ma cam sperie... ieri ziua aveam 16 cu 8... destul de ridicata, picioare din ce in ce mai unflate si mainile amortite...
Eu cred ca se apropie Evenimentul cel mare.... si sincer imi doresc sa vina cat mai repede... cu atat mai mult ca am burta destul de jos, iar Elisa acum o saptamana si o zi cantarea 3500g... la cum e maricica si puternica.... poate vrea sa ne cunoastem mai repede....
Azi,e ziua lui Soacra-mea... si toata lumea la noi asteapta cadoul mult asteptat biggrin.gif liwlol.gif ...Numai ca... asta nu depinde de mine biggrin.gif ... ci deeeee...........................cand o vrea Domnul...


pe youtube poti sa cauti cum arata dopul gelatinos, scrii la cautare si primul filmulet
asa iti poti da seama daca elimini sau nu dopul
si eu cand am inceput sa elimin dopul, stateam in dubii, nu stiam ce sa cred, dar dupa ce am vazut filmuletul, stiam sigur ca e dopul
dar de nascut am nascut dupa 2 saptamani si 3 zile

Adina ai o fetita foarte frumoasa, e o scumpica, sa va traiasca.
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 10:25 PM) *
Super! smile.gif Vine bebe ! biggrin.gif
Si martea viitoare el va fi la spital?

El a zis ca nu mai e cazul, numai daca vreau sa ne mai vedem...wacko.gif ...adica daca se face septembrie si eu nu nasc laugh.gif biggrin.gif ..dar eu nevricoasa cum sunt wacko.gif , i-am zis ca s-ar putea sa ne mai vedem odata pana atunci...de fapt nu stiu nici eu ce si cum, ce sa fac....In functie de cum ma voi simti...eu tot cred ca daca va fi in ultima sapt. din august, atunci poate o sa mai merg 1 data la el peste 2 sapt. .. mi-a dat si mie nr. lui de tel. ...mi- a zis ca a facut un schimb de garda cu o colega si e la spital pe 22 ...Ce super ar fi sa se hotarasca Bebelushka sa vina atunci biggrin.gif ...dar care ar fi sansele...doh.gif Visez si eu...wub.gif
Eu chiar nu stiu cum va fi....cred ca atunci cand voi simti sa 'vine' ......ma infiintez la spital si de acolo cu Dumnezeu inainte ....anima1.gif Desi eu nici nu stiu pe unde se intra la maternitate ...nu stiu pe nimeni pe acolo ...liwlol.gif deci iti dai seama......



Martea viitoare va fi Badescu in spital....de asta mi-a si spus sa vin inainte de 8 ca sa ma interneze si sa-mi prezinte cazul la raportul de garda.....
Sigur in 22 e Horatiu de garda? Ioi......poate vrea Serban sa astepte pana atunci pray.gif ....chit ca stau o saptamana internata pana atunci....Il sun azi....ca oricum mi-a zis sa-l sun sa-i spun ce discut cu Badescu si povstesc cu el si despre asta....
nicoll
Buna dimineata !!! Pot sa va spun ca e o zi buna pt mine deoarece, chiar daca nu prea am dormit azi noapte, am recuperat de la 6 la 11. Am dormit bustean. Acum da, ma simt altfel!!!!!!! bananab.gif

QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:52 PM) *
Da sigur, eu mi-am modificat-o complet...de fapt am mai completat..biggrin.gif dar ti-o pun pe cea initiala...doar lista pt spital? oFloare1.gif

DA, pe aceasta o doream, nu as vrea sa-mi scape ceva mai important. Multumesc mult.

QUOTE(Alondra @ Aug 9 2011, 08:53 PM) *
Am fost si eu la eco azi , bebe e bine, are 3000 g wacko.gif deci posibil sa fie peste 3 kg la mine ..la fel m-a asigurat si pe mine dr. ..ca l-am cam innebunit wacko.gif doh.gif ca mie mi-e frica ca nasc mai repede...dar mi-a facut si control pe masa si a zis ca e inchis colul, beton, totul arata ok...wacko.gif doh.gif anima1.gif ....bebe e tot cu capul in jos, destul de jos a zis, deci mie clar mi s-a lasat burta, ca si eu vad asa cand ma uit la ea...
In rest...mai vedem, asteptam ...anima1.gif
Doamne, dar chiar am devenit nervoase pe ultima suta, o fi o caracteristica a gravidelor ...!? wacko.gif doh.gif

Felicitari pt bebe, ma bucur ca e bine, iar daca este cinchis colul, poti sta linistita, nu se intampla nimic, medii au experienta.
In alta ordine de idei, vad ca si la tine se manifesta nervozitatea; da, cred ca e caracteristic gravidelor, din pacate...
wacko.gif

QUOTE(adinuta @ Aug 9 2011, 10:05 PM) *
am vb si eu azi cu pediatra si mi-a spus ca simte ca vine bebe, ca e o forma de protest, dar ii va trece. sa ii dau ce vrea ea o vreme,

Cata rabdare iti trebuie, cred ca eu m-as urca pe pereti de nervi. Eu am noroc, al meu e mare, merge seara si doarme la bunici, care stau in cartier cu mine, si mai vine a doua zi la pranz. Ma lasa sa dorm, stie ca noaptea stau de veghe si atipesc spre dimineata. Este intelegator, nu????

Ai o fetita superba, superba. Cred ca toata lumea ti-o admira!!!!!!!!


simina_ana
QUOTE(adinuta @ Aug 10 2011, 09:32 AM) *
neata, mai am azi si gata. maine e aici dr meu drag! de maine sa vina Rares cand vrea!



Asa si eu...azi am 38 de saptamani.....asa ca Serban poate veni oricand.....am trecut de pragul "ala".....acum sunt linistita.....Sa vedem ce hotaraste piticul....
simina_ana
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 10 2011, 09:39 AM) *
cat de scump poate fi!!! love1.gif

Alondra si Simina, felicitari pt vestile bune de la dr!!Simina, deci tu urmezi?? oFloare.gif sa ne spui cand sa incepem galeria


Apoi ce sa spun?? Ca tot nu stiu data exacta liwlol.gif liwlol.gif Poate facem galerie la alte fete....nu mai e nimeni inaintea mea?
simina_ana
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 10 2011, 09:50 AM) *
sigur data viitoare nu mai pun la robot!! wife.gif am vrut sa scap mai repede si mai usor
sotului cica i-a placut doh.gif -ca sa nu ma supere ca eram nervoasa, eu nu am putut manca sub nicio forma, restul i-am dat catelului astazi, dar nu cred ca ii place doh.gif , desi am pus si lapte, si unt

cred ca e simptom de sarcina biggrin.gif , sa ne bucuram cat ne mai suporta cei din jur



liwlol.gif liwlol.gif ...bine zis....
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Aug 10 2011, 10:23 AM) *
Daria va saluta!





Mai mami ..tu pentru bobocul asta frumos iti faci griji?....pai eu o vad vioaie si bine facuta...si vesela cat incape.....
Pup eu pe ea de frumoasa partners.gif
simina_ana
Avand in vedere ca nu ma puteam loga...si am zis sa raspund repede cat pot....am uitat sa va spun buna dimineata....sau buna ziua....dar intelegeti voi....neuronii amortiti biggrin.gif...

SI eu am inceput sa fac ture la baie intr-o veselie...azi noapte spre dimineata am parasit patul conjugal ca m-am mutat la fiu-miu in pat ca era mai aproape baia....si bine fiu-miu a venit la noi si m-a dat afara din pat....dormeam pe o bucatica...mai avem putin si ajungeam pe covor...
adinuta
QUOTE(tunderke @ Aug 10 2011, 12:11 PM) *
pe youtube poti sa cauti cum arata dopul gelatinos, scrii la cautare si primul filmulet
asa iti poti da seama daca elimini sau nu dopul
si eu cand am inceput sa elimin dopul, stateam in dubii, nu stiam ce sa cred, dar dupa ce am vazut filmuletul, stiam sigur ca e dopul
dar de nascut am nascut dupa 2 saptamani si 3 zile

Adina ai o fetita foarte frumoasa, e o scumpica, sa va traiasca.

multumesc.

QUOTE(nicoll @ Aug 10 2011, 12:14 PM) *
Buna dimineata !!! Pot sa va spun ca e o zi buna pt mine deoarece, chiar daca nu prea am dormit azi noapte, am recuperat de la 6 la 11. Am dormit bustean. Acum da, ma simt altfel!!!!!!! bananab.gif
DA, pe aceasta o doream, nu as vrea sa-mi scape ceva mai important. Multumesc mult.
Felicitari pt bebe, ma bucur ca e bine, iar daca este cinchis colul, poti sta linistita, nu se intampla nimic, medii au experienta.
In alta ordine de idei, vad ca si la tine se manifesta nervozitatea; da, cred ca e caracteristic gravidelor, din pacate...
wacko.gif
Cata rabdare iti trebuie, cred ca eu m-as urca pe pereti de nervi. Eu am noroc, al meu e mare, merge seara si doarme la bunici, care stau in cartier cu mine, si mai vine a doua zi la pranz. Ma lasa sa dorm, stie ca noaptea stau de veghe si atipesc spre dimineata. Este intelegator, nu????

Ai o fetita superba, superba. Cred ca toata lumea ti-o admira!!!!!!!!

da, asa e, toata lumea o admira, iar noi o adoram. de asta a ajuns asa de rasfatata si ne joaca cum vrea:))

QUOTE(simina_ana @ Aug 10 2011, 12:19 PM) *
Mai mami ..tu pentru bobocul asta frumos iti faci griji?....pai eu o vad vioaie si bine facuta...si vesela cat incape.....
Pup eu pe ea de frumoasa partners.gif

da...e veselia intruchipata si o figura de zile mari, e incredibil de vioaie si activa, are o energie cat 10 copii!
Iustina_27
QUOTE(adinuta @ Aug 10 2011, 10:23 AM) *
Daria va saluta!




ce fetita frumoasa ai!!! love1.gif love1.gif love1.gif tare scumpica mai e!!

m-am trezit si eu, am reusit sa mai dorm vreo 2 ore!! somn.gif vad ca si Iustinel al meu e cam somnoros, nu prea s-a miscat azi decat ff putin si incet. pana acum avea ceva program de fotbal, dadea si cu picioarele si cu capul smile.gif . sper sa se trezeasca, sa nu ma tina in stres
anka28
QUOTE(simina_ana @ Aug 9 2011, 07:16 PM) *
Liv 52 de la Himalaya l-am primit si noi de la dr de familie pentru ca la analize ii iesise o usoara incarcatura hepatica....I-am dat 2 sticlute de alea....dar sa stii ca nu am observat ca ar manca mai bine....adica aceleasi preferinte si mofturi ca inainte....
Eu cred ca au perioade cu astfel de "greve"....azi de exemplu Iancu a mancat un castron de mamaliguta cu branzica Cottage de la Tnuva.....pai el nu a mancat toata viata lui 3 linguri de mamaliga adunate....iar azi a bagat un castronel.... si a zis ca i-a placut.....Eu in ultima vreme l-am "convins" sa pape spunandu-i ca prinde putere sa faca multe lucruri pe care nu le putea face sau le face mai bien daca are putere si ca daca papa creste mare.....si e mandru de astea......si mereu imi spune si el ca papa pt putere smile.gif....si mai sper ca din toamna la gradi se va lua cu ceilalti copii si o sa pape si el mai multe feluri de mancare....

al tau e mai marisor intelege...Alex scuipa mai nou daca nu vrea sa manance ....deschide gurita ia din lingurita inchide gurita ..si in sec 2 scuipa...cand deja ma bucuram ca mananca in sfarsit
anka28
Adinuta ai o fetita super frumusica love1.gif sigur o sa franga multe inimi... anima1.gif
Alondra
Buna ziua burtici gravida.gif si mamici!

QUOTE(adinuta @ Aug 10 2011, 10:23 AM) *

Superba fetita asta, cum poti sa spui ca te necajeste? tongue.gif laugh.gif Pai numai cand te uiti la ea iti e draga ! biggrin.gif tzuc.gif hug.gif

QUOTE(simina_ana @ Aug 10 2011, 12:13 PM) *
Martea viitoare va fi Badescu in spital....de asta mi-a si spus sa vin inainte de 8 ca sa ma interneze si sa-mi prezinte cazul la raportul de garda.....
Sigur in 22 e Horatiu de garda? Ioi......poate vrea Serban sa astepte pana atunci pray.gif ....chit ca stau o saptamana internata pana atunci....Il sun azi....ca oricum mi-a zis sa-l sun sa-i spun ce discut cu Badescu si povstesc cu el si despre asta....

Da, asa mi-a spus ieri...ca e de garda de la 1 de la amiaz pana a doua zi..pe 22 pt ca a facut schimb cu o colega...

QUOTE(nicoll @ Aug 10 2011, 12:14 PM) *
Buna dimineata !!! Pot sa va spun ca e o zi buna pt mine deoarece, chiar daca nu prea am dormit azi noapte, am recuperat de la 6 la 11. Am dormit bustean. Acum da, ma simt altfel!!!!!!! bananab.gif
DA, pe aceasta o doream, nu as vrea sa-mi scape ceva mai important. Multumesc mult.
Felicitari pt bebe, ma bucur ca e bine, iar daca este cinchis colul, poti sta linistita, nu se intampla nimic, medii au experienta.
In alta ordine de idei, vad ca si la tine se manifesta nervozitatea; da, cred ca e caracteristic gravidelor, din pacate...
wacko.gif
Cata rabdare iti trebuie, cred ca eu m-as urca pe pereti de nervi. Eu am noroc, al meu e mare, merge seara si doarme la bunici, care stau in cartier cu mine, si mai vine a doua zi la pranz. Ma lasa sa dorm, stie ca noaptea stau de veghe si atipesc spre dimineata. Este intelegator, nu????

Ai o fetita superba, superba. Cred ca toata lumea ti-o admira!!!!!!!!

Cu placere, ma bucur ca ai reusit sa te odihnesti!Si eu sunt mai calma...am dormit mai bine, se pare ca am zile si zile...ori am fost si nervoasa ca mai aveam lucruri de facut...acum s-au aranjat ..vineri vine si dulapul pt bebe deci am cam terminat ...smile.gif
adinuta
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 10 2011, 12:48 PM) *
ce fetita frumoasa ai!!! love1.gif love1.gif love1.gif tare scumpica mai e!!

m-am trezit si eu, am reusit sa mai dorm vreo 2 ore!! somn.gif vad ca si Iustinel al meu e cam somnoros, nu prea s-a miscat azi decat ff putin si incet. pana acum avea ceva program de fotbal, dadea si cu picioarele si cu capul smile.gif . sper sa se trezeasca, sa nu ma tina in stres

multumim. si al meu misca incet si mai rar ca sa stau eu cu stres:))

QUOTE(anka28 @ Aug 10 2011, 01:05 PM) *
Adinuta ai o fetita super frumusica love1.gif sigur o sa franga multe inimi... anima1.gif

da, ne asteptam la asta:))
mariannka
QUOTE(tunderke @ Aug 10 2011, 09:11 AM) *
pe youtube poti sa cauti cum arata dopul gelatinos, scrii la cautare si primul filmulet
asa iti poti da seama daca elimini sau nu dopul
si eu cand am inceput sa elimin dopul, stateam in dubii, nu stiam ce sa cred, dar dupa ce am vazut filmuletul, stiam sigur ca e dopul
dar de nascut am nascut dupa 2 saptamani si 3 zile




Merci... m-am uitat pe you tube...
imi cam imaginam ca cam asa ar trebui sa arate daca-l elimi tot odata.... dar cum am citit pe net... se poate elimini in cantitati mici... Culoarea e la fel ca in filmulet, numai ca e in cantitati foarte mici... si nu pare a fi asa gelatinos... sant la fel ca eliminarile normale din timpul sarcinii... numai ca sant de culoare maronie... de dimineata pana acum am avut 2 contractii... anima1.gif
tunderke
QUOTE(mariannka @ Aug 10 2011, 02:17 PM) *
Merci... m-am uitat pe you tube...
imi cam imaginam ca cam asa ar trebui sa arate daca-l elimi tot odata.... dar cum am citit pe net... se poate elimini in cantitati mici... Culoarea e la fel ca in filmulet, numai ca e in cantitati foarte mici... si nu pare a fi asa gelatinos... sant la fel ca eliminarile normale din timpul sarcinii... numai ca sant de culoare maronie... de dimineata pana acum am avut 2 contractii... anima1.gif


Si eu l-am eliminat pe rand, tot cate un pic.
Nastere usoara.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.