Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
Alondra
Buna ziua mamici!
La multi ani Mihaelelor si Gabrielelor, sa fiti sanatosi!
adinuta
La multi ani si de la noi!!!!
anabell
LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!!! tuturor!!!!!!!!!!!!! sarbatoritilor!!!!!!!!
astept-am si noi sf andrei ...smile.gif
nu am mai intrat de vreo 2-3 zile asta micu are iar colici de nu mai stiu ce sa ii fac de fapt nu stiu daca sunt oclici atata stiu ca plange de la 15.00 pana la 22.00!!!!!!! de inebunesc!!!!!!!!!!imi vine sa plange .....acuma doarme smile.gif ma mir!!!!!!!!!!!!
sunt in toiul pregatirilor pt botez care are loc sambata
acuma am terminat de a ma certa cu dj care vine sa puna muzica ....ne-am inteles la 100 euro si acuma dupa dupa 2 luni imi zice 250euro!!!!!!!!! pe bune!!!!!!!!!!!
vai de capul lui ca nu ii dau nimic tre sa vb cu altul !!!!!!!!!!!!!sper sa mai gasesc!!!!!!!!
asa nervoara sunt .... ma si doare capu de mor is nemancata de dimineata !!!!!
aranjamentele florale sunt si alea scumpe !!!!! vai abia astept sa treaca si sper ........sa nu raman cu o gauraaaaaaaa mare in buget!!!!!!!!!!!!!!

adinuta
QUOTE(anabell @ Nov 8 2011, 02:18 PM) *
LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!!! tuturor!!!!!!!!!!!!! sarbatoritilor!!!!!!!!
astept-am si noi sf andrei ...smile.gif
nu am mai intrat de vreo 2-3 zile asta micu are iar colici de nu mai stiu ce sa ii fac de fapt nu stiu daca sunt oclici atata stiu ca plange de la 15.00 pana la 22.00!!!!!!! de inebunesc!!!!!!!!!!imi vine sa plange .....acuma doarme smile.gif ma mir!!!!!!!!!!!!
sunt in toiul pregatirilor pt botez care are loc sambata
acuma am terminat de a ma certa cu dj care vine sa puna muzica ....ne-am inteles la 100 euro si acuma dupa dupa 2 luni imi zice 250euro!!!!!!!!! pe bune!!!!!!!!!!!
vai de capul lui ca nu ii dau nimic tre sa vb cu altul !!!!!!!!!!!!!sper sa mai gasesc!!!!!!!!
asa nervoara sunt .... ma si doare capu de mor is nemancata de dimineata !!!!!
aranjamentele florale sunt si alea scumpe !!!!! vai abia astept sa treaca si sper ........sa nu raman cu o gauraaaaaaaa mare in buget!!!!!!!!!!!!!!

hello, ana, calmeaza-te, va iesi bine. noi nu am afcut la niciunul din copii botezul la restaurant pt ca am vrut sa evitam toate aceste aspecte. ne-am rezumat la ceva mic, simplu,l in familie, dar avem norc mare ca stam la acsa si avem o gradina superba si un chiosc in care se pot face chefuri. va fi bine, important e sa fie Robert sanatos si sa nu mai plange. La noi e muult mai bine cu Espumisan, e alt copil, asa DA!
anabell
QUOTE(adinuta @ Nov 8 2011, 04:03 PM) *
hello, ana, calmeaza-te, va iesi bine. noi nu am afcut la niciunul din copii botezul la restaurant pt ca am vrut sa evitam toate aceste aspecte. ne-am rezumat la ceva mic, simplu,l in familie, dar avem norc mare ca stam la acsa si avem o gradina superba si un chiosc in care se pot face chefuri. va fi bine, important e sa fie Robert sanatos si sa nu mai plange. La noi e muult mai bine cu Espumisan, e alt copil, asa DA!



da sper sa treaca bine botezu.... si sa treaca si colici!!!!
adina noua ne-a trecut colici o saptamana nu a plans de loc!!!!!! acuma de 3-4 zile se pare ca au revenit!!!!!
eu ii dau infacol dar am si espumisa o sa incerc din nou!!!!!!!
si eu vreau la casa!!!!!!!!!!! trebuie sa mai am rabdare 2-3 ani si o sa stau la casa!!!!
adinuta
QUOTE(anabell @ Nov 8 2011, 04:14 PM) *
da sper sa treaca bine botezu.... si sa treaca si colici!!!!
adina noua ne-a trecut colici o saptamana nu a plans de loc!!!!!! acuma de 3-4 zile se pare ca au revenit!!!!!
eu ii dau infacol dar am si espumisa o sa incerc din nou!!!!!!!
si eu vreau la casa!!!!!!!!!!! trebuie sa mai am rabdare 2-3 ani si o sa stau la casa!!!!

Doamne ajuta sa va mutati la casa!
Da-i Espumisan, incearca, noua deocamdata ne merge bine cu el.
dodo80
Buna seara mamici, beblelusi!!

am revenit.. deocamdata postez urarea pt toti cei ce poarta numele de Mihail, Gavril si derivatii lor smile.gif/


si inca ceva.. cand au parut colicile la noi, pe la 3 sapt (si au trecut la o luna jumate - doua) - o mamica mi-a spus ca ea a luat pastilite de Espumisan pt ea si sirop pt bebe si nimic nu a avut bebelusa, a fost perfect smile.gif
am incercat si noi fara a lua eu pastile, dar a fost apa de ploaie .. am folosit in total vreo 4 flacoane de Infacol si unul de Espumisan!
sanatate tuturor bebeilor si nopti si zile linistite micilor plangaciosi! oFloare1.gif
Alondra
QUOTE(anabell @ Nov 8 2011, 02:18 PM) *
LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!!! tuturor!!!!!!!!!!!!! sarbatoritilor!!!!!!!!
astept-am si noi sf andrei ...smile.gif
nu am mai intrat de vreo 2-3 zile asta micu are iar colici de nu mai stiu ce sa ii fac de fapt nu stiu daca sunt oclici atata stiu ca plange de la 15.00 pana la 22.00!!!!!!! de inebunesc!!!!!!!!!!imi vine sa plange .....acuma doarme smile.gif ma mir!!!!!!!!!!!!
sunt in toiul pregatirilor pt botez care are loc sambata
acuma am terminat de a ma certa cu dj care vine sa puna muzica ....ne-am inteles la 100 euro si acuma dupa dupa 2 luni imi zice 250euro!!!!!!!!! pe bune!!!!!!!!!!!
vai de capul lui ca nu ii dau nimic tre sa vb cu altul !!!!!!!!!!!!!sper sa mai gasesc!!!!!!!!
asa nervoara sunt .... ma si doare capu de mor is nemancata de dimineata !!!!!
aranjamentele florale sunt si alea scumpe !!!!! vai abia astept sa treaca si sper ........sa nu raman cu o gauraaaaaaaa mare in buget!!!!!!!!!!!!!!

Woww, chiar nasol...si noi tot sambata avem , sper sa n-am vreo surpriza tot asa..inca mai avem unele detalii de pus la punct..cel mai enervant e cu rudele dinafara orasului, adu-i, cazeaza-i....wacko.gif O sa fie stresant,abia astept sa scap si eu...

QUOTE(adinuta @ Nov 8 2011, 04:03 PM) *
hello, ana, calmeaza-te, va iesi bine. noi nu am afcut la niciunul din copii botezul la restaurant pt ca am vrut sa evitam toate aceste aspecte. ne-am rezumat la ceva mic, simplu,l in familie, dar avem norc mare ca stam la acsa si avem o gradina superba si un chiosc in care se pot face chefuri. va fi bine, important e sa fie Robert sanatos si sa nu mai plange. La noi e muult mai bine cu Espumisan, e alt copil, asa DA!

Si eu ii dau de vreo 3 zile Espumisan,dar nu pare sa facca mari miracole...In plus, nu-i place nici la gust, chiar daca i-l dau in ceai, Sab Simplex ii dadeam cu pipeta si o devora...la asta se stramba rau..e comica tare laugh.gif

Apropo, mamici, bebelusii vostri sughita ?A mea are program, de cel putin 2 ori pe zi, cateodata si de 3 ori si face taaare rau de tot si nu se calmeaza decat cu tzitzi ..problema e ca uneori sughite cum o iau de la tzitzi, asa ca nu pot sa-i dau imediat din nou ..asa ca recunosc ca i-am mai dat cate o picatura de lamaie si asa se stramba de la ea, si parca i se opreste respiratia, cateodata ma sperie sa i-o dau , dar numai de la ea inceteaza sughitatul wacko.gif doh.gif
coca83ro
Buna fetelor!
La multi ani tuturor sarbatoritilor de astazi!
QUOTE(Alondra @ Nov 8 2011, 10:12 PM) *
Woww, chiar nasol...si noi tot sambata avem , sper sa n-am vreo surpriza tot asa..inca mai avem unele detalii de pus la punct..cel mai enervant e cu rudele dinafara orasului, adu-i, cazeaza-i....wacko.gif O sa fie stresant,abia astept sa scap si eu...
Si eu ii dau de vreo 3 zile Espumisan,dar nu pare sa facca mari miracole...In plus, nu-i place nici la gust, chiar daca i-l dau in ceai, Sab Simplex ii dadeam cu pipeta si o devora...la asta se stramba rau..e comica tare laugh.gif

Apropo, mamici, bebelusii vostri sughita ?A mea are program, de cel putin 2 ori pe zi, cateodata si de 3 ori si face taaare rau de tot si nu se calmeaza decat cu tzitzi ..problema e ca uneori sughite cum o iau de la tzitzi, asa ca nu pot sa-i dau imediat din nou ..asa ca recunosc ca i-am mai dat cate o picatura de lamaie si asa se stramba de la ea, si parca i se opreste respiratia, cateodata ma sperie sa i-o dau , dar numai de la ea inceteaza sughitatul wacko.gif doh.gif

Alondra si al meu sughite tot cam asa uneori ii dau si ii trece si imediat incepe din nou, dar ii dau cateva picaturi de lamaie chiar daca se stramba, mi-e mila de el dar nu il pot lasa sa sughita prea mult.
gheghe
QUOTE(coca83ro @ Nov 8 2011, 08:29 PM) *
Buna fetelor!
La multi ani tuturor sarbatoritilor de astazi!

Alondra si al meu sughite tot cam asa uneori ii dau si ii trece si imediat incepe din nou, dar ii dau cateva picaturi de lamaie chiar daca se stramba, mi-e mila de el dar nu il pot lasa sa sughita prea mult.


aproape toti bb sughit si o fac din cauza ca papa cu pofta, nu trebuie sa te ingrijorezi. a mea sughita dupa fiecare masa pt k e o haplea si am intrebat pediatrul siacesta a fost raspunsul. ca si solutie mi s-a spus sa o pun la san sa suga putin ca ii trece si asa a fost.
cat despre colici noi stm fff bine, ii dau baby calm si nu avem probleme cu burtica deloc,, e fff eficient si fiind natural am toata increderea.
vali1084
fetele, voi aveti cont pe facebook? eu am, sunt valentina godja , mi-ar placea sa va am in lista de prieteni
vali1084
QUOTE(vali1084 @ Nov 9 2011, 07:28 AM) *
fetele, voi aveti cont pe facebook? eu am, sunt valentina godja , mi-ar placea sa va am in lista de prieteni

ooff scuzati, am vrut sa p[ostez la mamici de august 2010...am gresit adresa
adinuta
QUOTE(Alondra @ Nov 8 2011, 10:12 PM) *
Woww, chiar nasol...si noi tot sambata avem , sper sa n-am vreo surpriza tot asa..inca mai avem unele detalii de pus la punct..cel mai enervant e cu rudele dinafara orasului, adu-i, cazeaza-i....wacko.gif O sa fie stresant,abia astept sa scap si eu...
Si eu ii dau de vreo 3 zile Espumisan,dar nu pare sa facca mari miracole...In plus, nu-i place nici la gust, chiar daca i-l dau in ceai, Sab Simplex ii dadeam cu pipeta si o devora...la asta se stramba rau..e comica tare laugh.gif

Apropo, mamici, bebelusii vostri sughita ?A mea are program, de cel putin 2 ori pe zi, cateodata si de 3 ori si face taaare rau de tot si nu se calmeaza decat cu tzitzi ..problema e ca uneori sughite cum o iau de la tzitzi, asa ca nu pot sa-i dau imediat din nou ..asa ca recunosc ca i-am mai dat cate o picatura de lamaie si asa se stramba de la ea, si parca i se opreste respiratia, cateodata ma sperie sa i-o dau , dar numai de la ea inceteaza sughitatul wacko.gif doh.gif

Al meu mananca orice, in sfarsit am si eu un copil care mananca! Nu conteaza ce ii dau, ia tot, sper sa ia si mancarea si sa nu am veci probleme ca nu mai pot cat fug dupa Daria cu mancarea prin casa, nu sta nicaieri sa pape, ia 3-4 lingurite din ceva si gata.
In leg cu sughitul, Rares sughite mult si tare, dupa ce papa. Nu ii dau decat ceai. San nu am, lamaie i-am dat la inceput, dar nu ii mai dau, se stramba si el la ea.
adinuta
Sa va mai spun de Rares: de cand cu Espumisanul e foarte bine, vesel, fericit, adoarme si singur in landou, uneori mai vrea scuturat, dar mai rar si pe perioade mult mai scurte. Mai nou, seara papa la ora 18 si apoi adoarme pe la 20 si nu se mai trezeste sa pape decat la 23-00 si apoi nani la loc pana la 3-4 si apoi iar pana la 7, deci doarme cam 12 ore cu 2 treziri scurte de supt. Intre mese adoarme in landou fara scuturat, fara brate. In patut nu stiu cand ajunge ca mi-e mult mai comod sa-l pun intre noi cu landoul si sa il tot vad cand se agita. Dar problema e ca nu mai incape:))
geo_tuns
http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp/idc=23428/ un vot pentru minunea din viata noastra. Multumim anticipat smile.gif
Alondra
Buna seara mamici!
Multumesc de raspunsuri..deci e normal sughitul...eu cum ziceam cateodata o pun iar la san, dar uneori sughite prea repede dupa ce a supt wacko.gif ee, asta e se fac ei mari ..
Adinuta nici a mea nu mai intra in landou, de fapt eu am un cosulet gen sacosa nu landou, numai daca se aduna de picioruse mai are loc laugh.gif ..dar pana la 3 luni nu o pun in scoica ca am una destul de abrupta , mie asa mi se pare..
Espumisan ii dau si eu acum dar noroc ca e sticla mica ca nu-i merge deloc, si ieri si azi a avut niste crize de plans scurte, pe care eu nu le-am vazut pana acum, plange din senin cateodata..i-am luat Bonnisan azi, sa vedem cu asta cum va fi..daca nu, trec iar pe Gripe Water ca Sab Simplex se pare ca nu se mai gaseste..

Fetele voi ati facut vaccinul de 2 luni la bebei deja...va rog spuneti-mi pt care ati optat, de stat sau cu plata, si daca la cele cu plata, care anume? Eu am facut rost de un card la o firma de vaccinuri si se face economie de vreo 40% la plata pana la 1 an..adica vreo 1500 RON platesc ei , vaccinul de la 2 luni fiind vreo 5 mil ...Asa mult ati platit si voi? Oare sunt variante mai ieftine, dar care sa le cuprinda pe toate ? Vreau si eu prea multe biggrin.gif wacko.gif
anabell
buna seara!!!!
eu am optat pt vaccinul de stat mie mi se par mai sigure ...sunt de cand lumea facute la atatea copii si nu au patit nimic pt ce sa dau o gramada de bani pe astealante
acuma fiecare cu parerea ei smile.gif
adinuta
QUOTE(Alondra @ Nov 9 2011, 06:50 PM) *
Buna seara mamici!
Multumesc de raspunsuri..deci e normal sughitul...eu cum ziceam cateodata o pun iar la san, dar uneori sughite prea repede dupa ce a supt wacko.gif ee, asta e se fac ei mari ..
Adinuta nici a mea nu mai intra in landou, de fapt eu am un cosulet gen sacosa nu landou, numai daca se aduna de picioruse mai are loc laugh.gif ..dar pana la 3 luni nu o pun in scoica ca am una destul de abrupta , mie asa mi se pare..
Espumisan ii dau si eu acum dar noroc ca e sticla mica ca nu-i merge deloc, si ieri si azi a avut niste crize de plans scurte, pe care eu nu le-am vazut pana acum, plange din senin cateodata..i-am luat Bonnisan azi, sa vedem cu asta cum va fi..daca nu, trec iar pe Gripe Water ca Sab Simplex se pare ca nu se mai gaseste..

Fetele voi ati facut vaccinul de 2 luni la bebei deja...va rog spuneti-mi pt care ati optat, de stat sau cu plata, si daca la cele cu plata, care anume? Eu am facut rost de un card la o firma de vaccinuri si se face economie de vreo 40% la plata pana la 1 an..adica vreo 1500 RON platesc ei , vaccinul de la 2 luni fiind vreo 5 mil ...Asa mult ati platit si voi? Oare sunt variante mai ieftine, dar care sa le cuprinda pe toate ? Vreau si eu prea multe biggrin.gif wacko.gif

eu cred ca am mai scris ce le-am facut copiilor. INfanrix (la 2 luni hexa, la 4 luni cu doar 5 valente) de la Glaxo, tolerate f bine de copii. Nu vreau sa ii intep de 2 ori cu alea de la stat. Tot ce am facut afost de la Glaxo, fara probleme la copii. Am platit 260 lei. 5 mil e f mult, doar daca nu iti da si Rotarix si Sinflorix, mai sunt niste chestii optionale de care am auzit la fetele de iunie.
Alondra
Neata mamici!
E o vreme asa urata la noi.....ploua ..

Adinuta, da, acum ma uit mai bine pe schema ce mi-a dat-o si zice asa la 2 luni:
INFANRIX hexa - aprox 250 RON
ROTARIX - aprox 300 RON
SYNFLORIX - 1 doza gratuita,
deci daca ii fac pachetul asta , asta e gratis..

Nu stiu insa daca din pachetul asta pot face doar Infarinx..unsure.gif cred ca nu.. Tot de la Glaxosmithkline sunt si astea...
nicoll
Buna dimineata!

QUOTE(Alondra @ Nov 9 2011, 06:50 PM) *
Buna seara mamici!
Multumesc de raspunsuri..deci e normal sughitul...eu cum ziceam cateodata o pun iar la san, dar uneori sughite prea repede dupa ce a supt wacko.gif ee, asta e se fac ei mari ..
Adinuta nici a mea nu mai intra in landou, de fapt eu am un cosulet gen sacosa nu landou, numai daca se aduna de picioruse mai are loc laugh.gif ..dar pana la 3 luni nu o pun in scoica ca am una destul de abrupta , mie asa mi se pare..
Espumisan ii dau si eu acum dar noroc ca e sticla mica ca nu-i merge deloc, si ieri si azi a avut niste crize de plans scurte, pe care eu nu le-am vazut pana acum, plange din senin cateodata..i-am luat Bonnisan azi, sa vedem cu asta cum va fi..daca nu, trec iar pe Gripe Water ca Sab Simplex se pare ca nu se mai gaseste..

Fetele voi ati facut vaccinul de 2 luni la bebei deja...va rog spuneti-mi pt care ati optat, de stat sau cu plata, si daca la cele cu plata, care anume? Eu am facut rost de un card la o firma de vaccinuri si se face economie de vreo 40% la plata pana la 1 an..adica vreo 1500 RON platesc ei , vaccinul de la 2 luni fiind vreo 5 mil ...Asa mult ati platit si voi? Oare sunt variante mai ieftine, dar care sa le cuprinda pe toate ? Vreau si eu prea multe biggrin.gif wacko.gif


Eu am optat tot pt schema de vaccinare de la Glaxo: Infanrix, Synflorix, Rotarix, La 2 luni m-a costat 530 lei, in total tot vaccinul pana la 1 an costa 1500 lei, exact cum ai aflat si tu.
Acum fiecare e liber sa opteze pt varianta pe care o doreste.

Alex nu cred ca mai are colic, nu se mai strange, nu mai plange, eu ii mai dau preventiv seara la culcare, in rest in cursul zilei nu-i mai dau. Si am inteles din farmacii ca nu se mai gaseste Sab Simplex, trebuie sa modifice ceva la prospect, de aceea se pare ca l-au retras momentan.
Oricum bebe doarme bine, se foieste cand i se face foame si pt ca doarme langa mine in pat, cum il aud imediat i-am plasat tzatzica in gurita si gata, papa si dupa aceea somn. Mananca noaptea in jur de ora 2 si ora 5-6. Nu a renuntat la masa de la 2 noaptea~ de cand astept eu!!~ probabil ca mananca doar san, nu am intervenit cu lapte praf.
adinuta
QUOTE(Alondra @ Nov 10 2011, 08:19 AM) *
Neata mamici!
E o vreme asa urata la noi.....ploua ..

Adinuta, da, acum ma uit mai bine pe schema ce mi-a dat-o si zice asa la 2 luni:
INFANRIX hexa - aprox 250 RON
ROTARIX - aprox 300 RON
SYNFLORIX - 1 doza gratuita,
deci daca ii fac pachetul asta , asta e gratis..

Nu stiu insa daca din pachetul asta pot face doar Infarinx..unsure.gif cred ca nu.. Tot de la Glaxosmithkline sunt si astea...

Eu nu am facut nimic pe langa Infanrix. Nu i-am dat de rotavirus ca sunt 100 de tulpini la virusii digestivi, la fel si la aia respiratori. Deci am zis ca nu bag in ei vaccinuri. Vezi tu ce alegi, cum simti tu, asa sa faci.

QUOTE(nicoll @ Nov 10 2011, 08:26 AM) *
Buna dimineata!
Eu am optat tot pt schema de vaccinare de la Glaxo: Infanrix, Synflorix, Rotarix, La 2 luni m-a costat 530 lei, in total tot vaccinul pana la 1 an costa 1500 lei, exact cum ai aflat si tu.
Acum fiecare e liber sa opteze pt varianta pe care o doreste.

Alex nu cred ca mai are colic, nu se mai strange, nu mai plange, eu ii mai dau preventiv seara la culcare, in rest in cursul zilei nu-i mai dau. Si am inteles din farmacii ca nu se mai gaseste Sab Simplex, trebuie sa modifice ceva la prospect, de aceea se pare ca l-au retras momentan.
Oricum bebe doarme bine, se foieste cand i se face foame si pt ca doarme langa mine in pat, cum il aud imediat i-am plasat tzatzica in gurita si gata, papa si dupa aceea somn. Mananca noaptea in jur de ora 2 si ora 5-6. Nu a renuntat la masa de la 2 noaptea~ de cand astept eu!!~ probabil ca mananca doar san, nu am intervenit cu lapte praf.

Nicoll, nu-ti fa pb ca nu renunta la masa de noapte. Sunt copii care nu vor sa renunte, cum e Daria, care si acum mai mananca uneori noaptea. Si e pe lapte praf, la fel si Rares, se presupune ca le tine mai mult de foame, dar daca ei asa si-au format obiceiul, n-am ce le face. Daca e sa renunte Alex, va renunta.
simina_ana
Salutare mamici....am luat si noi cateva zile de pauza....avand in vedere ca Iancu mi-a stat acasa pana ieri....Sunt chiauna de cap dupa doua saptamani singura cu piticii....mai urmeaza una si sper sa ne revenim la normal...
Multumim de urari ca si noi ne-am sarbatorit ziua de nume marti ...si cu intarziere le uram si noi La multi ani celor ce poarta numele de Mihai si Gavril si derivate din acestea....

Noi suntem bine....doar ca de o saptamana avem concert de la 7 la 9...ne trece doar cu aspiratorul.....eu in continuare ma chinui cu lapticul...bem un biberon pe zi de lapte praf totusi......nu-l las mai mult de 2 ore fara sa pape, chiar daca pre satul...si de o saptamana de cand fac asta parca vad o imbunatatire.....sper sa reusesc sa-i scot lp de tot...

Vad ca vorbeati de vaccin...eu am optat si la Iancu si la Serban pt schema de la stat, dar le-am facut si ceva suplimentar. Lui Iancu i-am facut Synflorixul anul trecut, iar ieri i-a facut si Prevenar 13. Iancu fiind maricel a primit doar o doza. Iar lui Serban ii fac suplimentar Prevenar 13 o data cu cele de la stat pana la 1 an.
simina_ana
Si cateva poze cu Serban...ca sa vedeti ce-am crescut....avem 6,7 kg si 63 de cm...

Toata ziua e cu ochii dupa Iancu....


uneori, cand ii este foame mare isi tine singur sticla cu laptic..cred ca ii este frica sa nu i-o iau biggrin.gif


l-a apucata cum un obicei...sa-si suga degetul mare de la manuta dreapta wacko.gif


auchhh...m-ai prins biggrin.gif


dar pana la urma tot asa il prind, desi ii scot manuta de n ori si ii pun suzi


cu prietena mea Irina....


poza de grup...
simina_ana
SI pentru ca ieri Iancu a fost cuminte la vaccin am facut biscuiti impreuna...

El punea formele eu le finasam....

Bucataria mea arata ca dupa razboi dupa ce se scutura bucatarul...

Dupa munca bucatarului ii era foame liwlol.gif


De sfatul Mihail si Gavri, l-am sarbatorit pe Gabitu nostru cu castane....Serban se uita la noi...iar noi infulecam biggrin.gif...la anul il bagam si pe el in gasca biggrin.gif


Cretulinul meu drag...care cere sa fie pozat mereu....


Si o discutie serioasa ca intre frati biggrin.gif
simina_ana
Sper ca nu v-m plictisit cu atatea poze....fug sa fac putina treaba ...o zi frumoasa...
simina_ana
Am uitat sa intreb....Serban primeste un bibi cu lp pe zi...e cazul sa ii dau ceai de sete? Sau faptul ca sanul primeaza ii tine si de sete? Ca nu stiu ce sa fac....
hanuk26
buna ziua mamici...si bebei...

noi am avut cateva zile naspa....eu am racit apoi fetita...am crezut ca o iau razna...inca e pe tratament..sper sa-i treaca repede....
Ramo..mie pediatra mi-a spus ca vaccinurile sunt la fel de bune si nu are rost sa dau banii pe altele..si oricum sunt atatia copii care le-au facut degeaba si cele cumparate...( cu toate compresele puse vad ca la un piciorus are un mic nodul de la el..oare cand ii dispare? sau pot sa o dau cu ceva ? )
aici e asa de urat afara...noaptea trecuta a plouat acum e innorat si frig...nu stiu cand mai iesim afara...
vestea buna totusi e ca incep sa ne lase colicii...doar putin ne mai supara burtica..dar dormim bine dupa baita..ultima masa e la 2 apoi abia la 6..peste una am sarit de cateva zile...
ne-am reglat si cu kk...facem de 2-3 ori /zi singurele nu mai e nevoie de linex sau termometru...si eu sunt foarte fericita...
aseara am cantarit-o si are deja 4,140 kg...peste vreo 2 sapt mergem la dr sa ne si masoare sa vedem cum stam...
de 4 zile incoace ii dau o masa /zi cu lp ( 60 ml ) la 10 sau 12 noaptea..sa doarma linistita...am avut cateva zile si eu cand nu am avut parca suficient sa se sature.(de la stresul racelii sigur ).iar ea ma sugea tot la ora si ceva...acum sa vedem...termin doar cutia asta si gata...sper sa ne revenim ...am reusit sa-i bag si 2 mese cu ceiut pe zi...cate 50-60 ml...ca inainte nici nu-l gusta..

of.topic: astazi o sa primesc formularele tip pt dosarul de indemnizatie si alocatie..am inteles ca sunt cam greu de completat...asa e? daca gresesc ceva o sa ma poarte zile intregi?
andreea_g
buna fetele!!!
noi suntem bine,crestem smile.gif
nu am mai intrat de mult ,dar vad ca nici nu au aparut multe pagini...sper ca sunteti bine toti-toate

simina_ana fenomenale poze liwlol.gif asa face si al meu,ii dau suzeta si el tot manutele le baga in gurita smile.gif ai 2 copii superbi

adinuta ma bucur tare mult ca e bebe bine,nicoll si pt bebele tau ma bucur mult
bebele meu o singura data ,acum 2 nopti, a trecut peste papa de la 2-3,s-a trezit direct la 5 smile.gif

v-am pupat trebuie sa ies s.a trezit si vrea tzatzi
coca83ro
BUNA FETELOR!
SI LA NOI E URAT AFARA, DAR PE LA 13 AM IESIT CU EI AFARA, EU L-AM PLIMBAT PE STEFAN, IAR MARIA SI-A PLIMBAT BEBELE EI MARE CU CARUCIORUL LUI, NE PLIMBAM AMANDOUA BEBEII, ERAM ASA DE COMICE, TREBUIE SA NE FACA TATI O POZA.
QUOTE(gheghe @ Nov 9 2011, 04:50 AM) *
aproape toti bb sughit si o fac din cauza ca papa cu pofta, nu trebuie sa te ingrijorezi. a mea sughita dupa fiecare masa pt k e o haplea si am intrebat pediatrul siacesta a fost raspunsul. ca si solutie mi s-a spus sa o pun la san sa suga putin ca ii trece si asa a fost.
cat despre colici noi stm fff bine, ii dau baby calm si nu avem probleme cu burtica deloc,, e fff eficient si fiind natural am toata increderea.

CU SUGHITUL NU IMI FAC PROBLEME STIU CA E LACOM, ASA ERA SI FETITA, DAR NU E BINE PENTRU INIMIOARA LOR CA TOT SUGHITE ATATA, II BATE ASA DE TARE IN MOMENTELE ALEA SI ATUNCI II DAU SAN, IAR DACA NU VREA APELAM LA LAMAIE.

[quote name='simina_ana' date='Nov 10 2011, 12:13 PM' post='1720471']
Si cateva poze cu Serban...ca sa vedeti ce-am crescut....avem 6,7 kg si 63 de cm...

/quote]
SUPERBI COPII, AI NISTE MINUNATII DE COPII, DACA NU STIAM CA E BAIAT ZICEAM CA IANCU E FETITA, CE BUCALAT E EL SA-L PUP, EXACT ASA E SI BUCALATA MEA. NU AI FETITA, DAR VAD CA IANCU E UN BUCATAR SEF ISCUSIT, BUCATARIA IMI INCHIPUI CUM ARATA DUPA CE A INTRAT EL PRIN FAINA SI LA MINE E LA FE CU MARIA. ARE O PLACERE DEOSEBITA SA MA AJUTE CAND FAC MANCARE SI IN DEOSEBI PRAJITURI.
coca83ro
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 12:18 PM) *
Am uitat sa intreb....Serban primeste un bibi cu lp pe zi...e cazul sa ii dau ceai de sete? Sau faptul ca sanul primeaza ii tine si de sete? Ca nu stiu ce sa fac....

SIMINA AL MEU PAPA DOAR SAN, NU PRIMESTE DELOC CEAI, PANA LA SASE LUNI O SA PAPE DOAR SAN LA CERERE, CA II E FOAME, CA II E SETE. OBSERV UNEORI CA VREA SA PAPE, SI CAND IL PUN TRAGE DE 2-3 ORI SI GATA, INSEAMNA CA IA FOST SETE SI PE URMA CAND E ORA DE MASA MANANCA.
dodo80
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 12:14 PM) *
SI pentru ca ieri Iancu a fost cuminte la vaccin am facut biscuiti impreuna...

El punea formele eu le finasam....

Bucataria mea arata ca dupa razboi dupa ce se scutura bucatarul...

Dupa munca bucatarului ii era foame liwlol.gif


De sfatul Mihail si Gavri, l-am sarbatorit pe Gabitu nostru cu castane....Serban se uita la noi...iar noi infulecam biggrin.gif...la anul il bagam si pe el in gasca biggrin.gif


Cretulinul meu drag...care cere sa fie pozat mereu....


Si o discutie serioasa ca intre frati biggrin.gif

sunt asa scumpi!! asa tare imi p;ace cretulinul tau!! sa stii ca si eu am facut clatite a marocane cu Mara azi... ea voia sa puna formele de la plastelina, numai ca nu e coca pt asa ceva, e fff moale..altfel nu ies clatitele; in curand le punem in tigaie! iti admir copiii!

Adinuta,
ma bucur ca si-a revenit Rares!! dar eu de ce am avut impresia ca il alaptezi la san? poate din cauza ca am citit cum se supara Daria cand el era la san.. era la inceputuri? frumoase pozele cu voi!!


QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 12:18 PM) *
Am uitat sa intreb....Serban primeste un bibi cu lp pe zi...e cazul sa ii dau ceai de sete? Sau faptul ca sanul primeaza ii tine si de sete? Ca nu stiu ce sa fac....

nici eu nu i dau ceai de sete; i-am dat ieri cateva lingurite, dar cum a zis si Coca, eu cred ca atunci cand ii e sete, suge 2 minute si gata.. eu deja sa zicem ca i-am aranjat mai rar mesele,adicanu sub 2 ore..

preferi suzeta degetului, asa-i? am inteles ca si una si alta au repercursiuni mai tarziu; Sasha isi baga manuta in gura, dar inca nu a ales un deget smile.gif vrea sa -mi arate ca i e fomica sau sete! biggrin.gif ..

va pupam!

ah! vis-a vis de vaccin, noi tot pe cele de la stat le-am ales.. de fapt, ne-am ales anumiti medici pt fiecare din ei si am facut ce ne-au recomandat.. prefer sa le iau altceva de banii aceia..
simina_ana
QUOTE(andreea_g @ Nov 10 2011, 04:38 PM) *
buna fetele!!!
noi suntem bine,crestem smile.gif
nu am mai intrat de mult ,dar vad ca nici nu au aparut multe pagini...sper ca sunteti bine toti-toate

simina_ana fenomenale poze liwlol.gif asa face si al meu,ii dau suzeta si el tot manutele le baga in gurita smile.gif ai 2 copii superbi

adinuta ma bucur tare mult ca e bebe bine,nicoll si pt bebele tau ma bucur mult
bebele meu o singura data ,acum 2 nopti, a trecut peste papa de la 2-3,s-a trezit direct la 5 smile.gif

v-am pupat trebuie sa ies s.a trezit si vrea tzatzi



Multumim de aprecieri....
Hm...deci si voi tot cu degetelele aveti treaba..cred ca e si perioada..al meu cred ttusi ca a facut o mare pasiune pt degetul cu pricina....ca imediat se linisteste daca il baga in gurita....sa speram ca nu vor ramane totusi cu acest obicei...
simina_ana


QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 12:13 PM) *
Si cateva poze cu Serban...ca sa vedeti ce-am crescut....avem 6,7 kg si 63 de cm...

/quote]
SUPERBI COPII, AI NISTE MINUNATII DE COPII, DACA NU STIAM CA E BAIAT ZICEAM CA IANCU E FETITA, CE BUCALAT E EL SA-L PUP, EXACT ASA E SI BUCALATA MEA. NU AI FETITA, DAR VAD CA IANCU E UN BUCATAR SEF ISCUSIT, BUCATARIA IMI INCHIPUI CUM ARATA DUPA CE A INTRAT EL PRIN FAINA SI LA MINE E LA FE CU MARIA. ARE O PLACERE DEOSEBITA SA MA AJUTE CAND FAC MANCARE SI IN DEOSEBI PRAJITURI.


Multumim de aprecieri Coca....asa e ...Iancu e uneori fetita ce mi-am dorit-o si mi-o doresc....E atat de harnicut si de mare ajutor....ma pot baza pe el mereu cand e vorba de treaba.....Tin minte ca nu avea nici macar un an, mergea tinandu-se de toti peretii dar el ma imita si daca prindea vreo haina repede se ducea la masina de spalat si o punea in masina....
Sa "faca de mancare"...e pasiunea lui.....o data pe saptamana ii arunc un tub de plastilina din aia care nu se lipeste....o face toata bucati si isi face de mancare la el in camera si hraneste jucariile..

Sunt asa de scumpi cand sunt la varsta asta....imita tot si vor sa ajute la toate....


QUOTE(coca83ro @ Nov 10 2011, 06:55 PM) *
SIMINA AL MEU PAPA DOAR SAN, NU PRIMESTE DELOC CEAI, PANA LA SASE LUNI O SA PAPE DOAR SAN LA CERERE, CA II E FOAME, CA II E SETE. OBSERV UNEORI CA VREA SA PAPE, SI CAND IL PUN TRAGE DE 2-3 ORI SI GATA, INSEAMNA CA IA FOST SETE SI PE URMA CAND E ORA DE MASA MANANCA.



Asta vad si eu la Serban ca suge de 2 - 3 ori si gata...isi potoleste setea....
Deci nu-i trebuie ceai chiar daca primeste un bibi pe zi......
simina_ana
QUOTE(dodo80 @ Nov 10 2011, 08:16 PM) *
sunt asa scumpi!! asa tare imi p;ace cretulinul tau!! sa stii ca si eu am facut clatite a marocane cu Mara azi... ea voia sa puna formele de la plastelina, numai ca nu e coca pt asa ceva, e fff moale..altfel nu ies clatitele; in curand le punem in tigaie! iti admir copiii!


nici eu nu i dau ceai de sete; i-am dat ieri cateva lingurite, dar cum a zis si Coca, eu cred ca atunci cand ii e sete, suge 2 minute si gata.. eu deja sa zicem ca i-am aranjat mai rar mesele,adicanu sub 2 ore..

preferi suzeta degetului, asa-i? am inteles ca si una si alta au repercursiuni mai tarziu; Sasha isi baga manuta in gura, dar inca nu a ales un deget smile.gif vrea sa -mi arate ca i e fomica sau sete! biggrin.gif ..



Multumim Dodo de cuvintele frumoase!!!.....

Are mama o fetita harnicuta foc....parca asa era cantecul nu?....ai ajutor cu Mara nu gluma...bravo ei, draga de ea!!!
Clatite marocane?.....waw...cum sunt alea?...eu pana acum am facut clatitele noastre si clatite americane..... ma intereseza si reteta pentru cele marocane

Prefer suzeta...da....pentru ca mi se pare mai usor sa-l dezvat de ea, decat de deget....STiu ca ambele pot avea efecte urate in timp...dar asta doar daca se face abuz de ele....si consider ca totusi suzeta nu e asa periculoasa pe termen lung ca degetul.
referitor la suzeta, am intrebat medic stomatolog si mi-a spus ca atata vreme cat e folosita doar pt a adormi nu e problema cu purtarea ei de catre un copil de peste 2 ani....Iancu avea 2, 5 ani si nu vroia sa renunte la ea si de asta am intrebat.....din fericire dupa o luna i-am luat-o si gata.....a plans 2 zile...a mai intrebat de ea inca 2 saptamani , apoi a uitat-o definitiv....din iunie a renuntat la "iubirea" lui....
Sara1
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 03:15 AM) *
Sper ca nu v-m plictisit cu atatea poze....fug sa fac putina treaba ...o zi frumoasa...

Siminica, nuuu cred ca s-a plictisit nimeni de atitea poze cu asa niste copiii frumosi! SUnt adorabili, bebe e un bebe de revista, iar Iancu e un inger buclat!! Ziceai ca ai vrut fetita....ai schimba vreunul din superbii tai pe o fetita? Asa eram si eu, unde e fetita mea.... dar acum ma uit la ei ca la soare si cind ii vad cit de frumos se joaca sau se lupta ii multumesc soartei, ca stie ea ce face-in felul asta au multe in comun, le plac aceleasi activitati si sunt cei mai buni prieteni.
Am vazut ca intreba-i de obiceiul cu degetul versus suzeta, se pare ca d deget se dezobisnuiec mai greu, caci e mereu acolo, nu poti sa-l arunci orice ai face! Suzeta poate creea dependenta si ea, dar cam pe la 2-2ani jumate scapi de ea!
Pupici cu lipici !!! love1.gif
simina_ana
QUOTE(Sara1 @ Nov 10 2011, 09:21 PM) *
Siminica, nuuu cred ca s-a plictisit nimeni de atitea poze cu asa niste copiii frumosi! SUnt adorabili, bebe e un bebe de revista, iar Iancu e un inger buclat!! Ziceai ca ai vrut fetita....ai schimba vreunul din superbii tai pe o fetita? Asa eram si eu, unde e fetita mea.... dar acum ma uit la ei ca la soare si cind ii vad cit de frumos se joaca sau se lupta ii multumesc soartei, ca stie ea ce face-in felul asta au multe in comun, le plac aceleasi activitati si sunt cei mai buni prieteni.
Am vazut ca intreba-i de obiceiul cu degetul versus suzeta, se pare ca d deget se dezobisnuiec mai greu, caci e mereu acolo, nu poti sa-l arunci orice ai face! Suzeta poate creea dependenta si ea, dar cam pe la 2-2ani jumate scapi de ea!
Pupici cu lipici !!! love1.gif



Scumpa mea draga....tocmai te citeam pe un alt topic.....si mi s-a facut un dor nebun de tine...am admirat pe fuga puiii pe FB....si cand vin aici...te gasesc....o surpriza....minunata e putin spus....Iti multumesc pentru aprecieri si pentru caldura din suflet....
Citindu-te mi-ai facut totodata o pofta nebuna de Craciun,,,,asa ca mi-am scos cd-urie cu colinde....in weekend ma duc la colindat de magazine sa vad daca au bagat decoratiunile pt Craciun....ca vreau sa ma provizionez .....anul acesta e primul Craciun e care il serbam doar noi....iar pentru Iancu , ca e mai marisor voi "fura" ideea SImonei si ii voi pregati cadouri pentru fiecare zi din 1 dec pana la Craciun....deja am inceput sa mesteresc wink.gif

Acum revenind....ai mare dreptate cu degetul....ai punctat foarte bine...de asta mi-e frica cel mai tare....ca suzi pot sa o arunc....dar degetelul e mereu la purtator....si eu am supt degetul pana la 4 ani...dar trebuia sa am cu mine o paturica pe care o tineam in mana....altfel nu bagam degetul in gura biggrin.gif

Cat despre fete....nu mi-as da baietii nici pentru un milion de fete de fiecare...dar tot nu ma las si mai incerc o data pentru o fetita....poate a 3 a oara e cu noroc biggrin.gif...daca nu...tot norocoasa o sa fiu....ca voi fi soacra cu 3 nurori liwlol.gif
nicoll
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 12:15 PM) *
Sper ca nu v-m plictisit cu atatea poze....fug sa fac putina treaba ...o zi frumoasa...



Superbi! eusa_clap.gif
gheghe
QUOTE(hanuk26 @ Nov 10 2011, 12:22 PM) *
buna ziua mamici...si bebei...

noi am avut cateva zile naspa....eu am racit apoi fetita...am crezut ca o iau razna...inca e pe tratament..sper sa-i treaca repede....
Ramo..mie pediatra mi-a spus ca vaccinurile sunt la fel de bune si nu are rost sa dau banii pe altele..si oricum sunt atatia copii care le-au facut degeaba si cele cumparate...( cu toate compresele puse vad ca la un piciorus are un mic nodul de la el..oare cand ii dispare? sau pot sa o dau cu ceva ? )
aici e asa de urat afara...noaptea trecuta a plouat acum e innorat si frig...nu stiu cand mai iesim afara...
vestea buna totusi e ca incep sa ne lase colicii...doar putin ne mai supara burtica..dar dormim bine dupa baita..ultima masa e la 2 apoi abia la 6..peste una am sarit de cateva zile...
ne-am reglat si cu kk...facem de 2-3 ori /zi singurele nu mai e nevoie de linex sau termometru...si eu sunt foarte fericita...
aseara am cantarit-o si are deja 4,140 kg...peste vreo 2 sapt mergem la dr sa ne si masoare sa vedem cum stam...
de 4 zile incoace ii dau o masa /zi cu lp ( 60 ml ) la 10 sau 12 noaptea..sa doarma linistita...am avut cateva zile si eu cand nu am avut parca suficient sa se sature.(de la stresul racelii sigur ).iar ea ma sugea tot la ora si ceva...acum sa vedem...termin doar cutia asta si gata...sper sa ne revenim ...am reusit sa-i bag si 2 mese cu ceiut pe zi...cate 50-60 ml...ca inainte nici nu-l gusta..

of.topic: astazi o sa primesc formularele tip pt dosarul de indemnizatie si alocatie..am inteles ca sunt cam greu de completat...asa e? daca gresesc ceva o sa ma poarte zile intregi?


eu am depus dosarul saptamana trecuta dupa 3 intalniri cu doamnele dragute de la ghiseu. nu sunt greu de completat formularele dar te sfatuiesc sa o rogi sa se uite pe el sa fie ok completat inainte sa pleci pentru a te scuti de drum si stres suplimentar.
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 12:13 PM) *

Sunt amandoi superbi!!!!!!!Va pupam.

QUOTE(hanuk26 @ Nov 10 2011, 02:22 PM) *
buna ziua mamici...si bebei...

noi am avut cateva zile naspa....eu am racit apoi fetita...am crezut ca o iau razna...inca e pe tratament..sper sa-i treaca repede....
Ramo..mie pediatra mi-a spus ca vaccinurile sunt la fel de bune si nu are rost sa dau banii pe altele..si oricum sunt atatia copii care le-au facut degeaba si cele cumparate...( cu toate compresele puse vad ca la un piciorus are un mic nodul de la el..oare cand ii dispare? sau pot sa o dau cu ceva ? )
aici e asa de urat afara...noaptea trecuta a plouat acum e innorat si frig...nu stiu cand mai iesim afara...
vestea buna totusi e ca incep sa ne lase colicii...doar putin ne mai supara burtica..dar dormim bine dupa baita..ultima masa e la 2 apoi abia la 6..peste una am sarit de cateva zile...
ne-am reglat si cu kk...facem de 2-3 ori /zi singurele nu mai e nevoie de linex sau termometru...si eu sunt foarte fericita...
aseara am cantarit-o si are deja 4,140 kg...peste vreo 2 sapt mergem la dr sa ne si masoare sa vedem cum stam...
de 4 zile incoace ii dau o masa /zi cu lp ( 60 ml ) la 10 sau 12 noaptea..sa doarma linistita...am avut cateva zile si eu cand nu am avut parca suficient sa se sature.(de la stresul racelii sigur ).iar ea ma sugea tot la ora si ceva...acum sa vedem...termin doar cutia asta si gata...sper sa ne revenim ...am reusit sa-i bag si 2 mese cu ceiut pe zi...cate 50-60 ml...ca inainte nici nu-l gusta..

of.topic: astazi o sa primesc formularele tip pt dosarul de indemnizatie si alocatie..am inteles ca sunt cam greu de completat...asa e? daca gresesc ceva o sa ma poarte zile intregi?

Sanatate multa.

QUOTE(dodo80 @ Nov 10 2011, 06:16 PM) *
sunt asa scumpi!! asa tare imi p;ace cretulinul tau!! sa stii ca si eu am facut clatite a marocane cu Mara azi... ea voia sa puna formele de la plastelina, numai ca nu e coca pt asa ceva, e fff moale..altfel nu ies clatitele; in curand le punem in tigaie! iti admir copiii!

Adinuta,
ma bucur ca si-a revenit Rares!! dar eu de ce am avut impresia ca il alaptezi la san? poate din cauza ca am citit cum se supara Daria cand el era la san.. era la inceputuri? frumoase pozele cu voi!!
nici eu nu i dau ceai de sete; i-am dat ieri cateva lingurite, dar cum a zis si Coca, eu cred ca atunci cand ii e sete, suge 2 minute si gata.. eu deja sa zicem ca i-am aranjat mai rar mesele,adicanu sub 2 ore..

preferi suzeta degetului, asa-i? am inteles ca si una si alta au repercursiuni mai tarziu; Sasha isi baga manuta in gura, dar inca nu a ales un deget smile.gif vrea sa -mi arate ca i e fomica sau sete! biggrin.gif ..

va pupam!

ah! vis-a vis de vaccin, noi tot pe cele de la stat le-am ales.. de fapt, ne-am ales anumiti medici pt fiecare din ei si am facut ce ne-au recomandat.. prefer sa le iau altceva de banii aceia..

Nu, dod, nu mai alaptez, era la inceput faza cu gelozia Dariei. La 5 saptamani am incheiat cu alaptatul.

QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 07:16 PM) *
Multumim Dodo de cuvintele frumoase!!!.....

Are mama o fetita harnicuta foc....parca asa era cantecul nu?....ai ajutor cu Mara nu gluma...bravo ei, draga de ea!!!
Clatite marocane?.....waw...cum sunt alea?...eu pana acum am facut clatitele noastre si clatite americane..... ma intereseza si reteta pentru cele marocane

Prefer suzeta...da....pentru ca mi se pare mai usor sa-l dezvat de ea, decat de deget....STiu ca ambele pot avea efecte urate in timp...dar asta doar daca se face abuz de ele....si consider ca totusi suzeta nu e asa periculoasa pe termen lung ca degetul.
referitor la suzeta, am intrebat medic stomatolog si mi-a spus ca atata vreme cat e folosita doar pt a adormi nu e problema cu purtarea ei de catre un copil de peste 2 ani....Iancu avea 2, 5 ani si nu vroia sa renunte la ea si de asta am intrebat.....din fericire dupa o luna i-am luat-o si gata.....a plans 2 zile...a mai intrebat de ea inca 2 saptamani , apoi a uitat-o definitiv....din iunie a renuntat la "iubirea" lui....

Tine-mi pumnii ca Daria are 2 ani si 5 luni si inca are 4 suzete, nu stiu ce ma fac ca nu am puterea sa i-o scot ca sunt rupta de oboseala si stiu ca vor urma nopti de plans daca nu o gaseste...
Ai mare curaj sa mai incerci o data pt fetita. Eu, cand ma gandesc prin cate am tercut in sarcina cu Rares, ma linistesc si nu-mi mai vin idei din astea:)) ca stiti voi ca voiam 2 fete:))

Alondra
Multumesc fetelor pt parerile si raspunsurile voastre.
Noi va trebui sa facem vaccinul sapt. viitoare, sa vedem cand, trebuie sa vorbesc cu pediatra si bineinteles, pana atunci va trebui sa ma hotarasc si care anume il fac..pt cele cu plata sunt bani destui wacko.gif Pt cele gratis, e incertitudine..asa ca e cam grea alegerea..unsure.gif
Simina e demential Iancu cu parul lui, gospodinu' lu' mama ..si Serban s-a schimbat asa de mult love1.gif
Si eu am dat bibi cum zici tu la fata azi , de 2 ori...a supt in seara asta 100 de ml din bibi pe nerasuflate, apoi s-a alintat si la tzitzi pana a adormit..Din pacate nu cred ca ea se satura numai de la sanul meu sad.gif ..si vad si eu si aud ca lapte ii tzashneshte dor vreo 5 min,poate cateodata nici atat...sad.gif Ma intristeaza chestia asta, ea fiind si mai maricica poate cere mai mult, chiar nu stiu ..tot la 1h jumate -2 maxim se cere la tzitzi cand e treaza ...nu are niciun fel de program, stiu doar ca seara dupa baita de la 8 doarme neintoarsa cateva ore bune, in rest ziua ma 'freaca' de multe ori cu somnul si tzitzi, numai afara in carucior doarme bine legat 1h sau 2.. Nu stiu ce sa-i fac si cum sa mai fac ..
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Nov 11 2011, 12:57 AM) *
Multumesc fetelor pt parerile si raspunsurile voastre.
Noi va trebui sa facem vaccinul sapt. viitoare, sa vedem cand, trebuie sa vorbesc cu pediatra si bineinteles, pana atunci va trebui sa ma hotarasc si care anume il fac..pt cele cu plata sunt bani destui wacko.gif Pt cele gratis, e incertitudine..asa ca e cam grea alegerea..unsure.gif
Simina e demential Iancu cu parul lui, gospodinu' lu' mama ..si Serban s-a schimbat asa de mult love1.gif
Si eu am dat bibi cum zici tu la fata azi , de 2 ori...a supt in seara asta 100 de ml din bibi pe nerasuflate, apoi s-a alintat si la tzitzi pana a adormit..Din pacate nu cred ca ea se satura numai de la sanul meu sad.gif ..si vad si eu si aud ca lapte ii tzashneshte dor vreo 5 min,poate cateodata nici atat...sad.gif Ma intristeaza chestia asta, ea fiind si mai maricica poate cere mai mult, chiar nu stiu ..tot la 1h jumate -2 maxim se cere la tzitzi cand e treaza ...nu are niciun fel de program, stiu doar ca seara dupa baita de la 8 doarme neintoarsa cateva ore bune, in rest ziua ma 'freaca' de multe ori cu somnul si tzitzi, numai afara in carucior doarme bine legat 1h sau 2.. Nu stiu ce sa-i fac si cum sa mai fac ..



Ramo...intai da-i san si apoi bibi, pt ca in timp o sa se prinda ca de la bibi vine lapticul repede si apoi o sa refuze sanul....Stiu ca e greu...eu una ma chinui extrem de tare acum....si abia cand vad ca nu-l mai pot linisti cu nimic, abia atunci ii dau bibi...dar inainte de asta sa ma vezi cum il trec de la un san la altul ...si asta de o mie de ori, pana ma asigur ca nu mai e nici o picatura....cand incepe sa se agite atunci stiu ca e cazul sa-i dau bibi...multumesc lui Dumnezeu ca deocamdata ii dau doar un bibi, dar si ala completare....
Sa stii ca si Serban e la tiztzi din ora in ora...maxim la 2 ore....oricum dupa 2 ore il pun eu la san...sa suga cat mai des ca sa stimuleze productia....

Si ca sa nu uit..multumim de aprecieri!! hug.gif
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Nov 11 2011, 12:47 AM) *
Tine-mi pumnii ca Daria are 2 ani si 5 luni si inca are 4 suzete, nu stiu ce ma fac ca nu am puterea sa i-o scot ca sunt rupta de oboseala si stiu ca vor urma nopti de plans daca nu o gaseste...
Ai mare curaj sa mai incerci o data pt fetita. Eu, cand ma gandesc prin cate am tercut in sarcina cu Rares, ma linistesc si nu-mi mai vin idei din astea:)) ca stiti voi ca voiam 2 fete:))



Of mai Adina...iti doresc sa ai putere sa reusesti ce iti propui,,,,stiu ca e greu...dar trebuie "rupta pisica'n doua"...altfrl nu vei reusi.....Poate cel mai bine e sa te ajute sotul sau mama ta intr-o zi cand esti plecata tu ...cum ai fost la Satu Mare.....sa indure ei prima noapte de nebunie....ca prima e cea mai grea...apoi cu vorba buna, cu rabdare poate te tii si tu tare ....
Sa stii ca si pe mine sarcina cu Serban m-a terminat psihic....dar tot imi fac curaj peste 3 ani...
simina_ana
QUOTE(nicoll @ Nov 10 2011, 10:28 PM) *
Superbi! eusa_clap.gif



Multumim.....multumim.... floare2.gif
Sara1
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 11:17 AM) *
Scumpa mea draga....tocmai te citeam pe un alt topic.....si mi s-a facut un dor nebun de tine...am admirat pe fuga puiii pe FB....si cand vin aici...te gasesc....o surpriza....minunata e putin spus....Iti multumesc pentru aprecieri si pentru caldura din suflet....
Citindu-te mi-ai facut totodata o pofta nebuna de Craciun,,,,asa ca mi-am scos cd-urie cu colinde....in weekend ma duc la colindat de magazine sa vad daca au bagat decoratiunile pt Craciun....ca vreau sa ma provizionez .....anul acesta e primul Craciun e care il serbam doar noi....iar pentru Iancu , ca e mai marisor voi "fura" ideea SImonei si ii voi pregati cadouri pentru fiecare zi din 1 dec pana la Craciun....deja am inceput sa mesteresc wink.gif

Acum revenind....ai mare dreptate cu degetul....ai punctat foarte bine...de asta mi-e frica cel mai tare....ca suzi pot sa o arunc....dar degetelul e mereu la purtator....si eu am supt degetul pana la 4 ani...dar trebuia sa am cu mine o paturica pe care o tineam in mana....altfel nu bagam degetul in gura biggrin.gif

Cat despre fete....nu mi-as da baietii nici pentru un milion de fete de fiecare...dar tot nu ma las si mai incerc o data pentru o fetita....poate a 3 a oara e cu noroc biggrin.gif...daca nu...tot norocoasa o sa fiu....ca voi fi soacra cu 3 nurori liwlol.gif


Draga mea draga, pai la caldura, cum sa raspunzi altcumva decit tot cu caldura??? love1.gif Mi-aduc aminte cind am inceput noi sa vorbim, tu erai pe receptie la ore tirzii si Iancu mi-a furat inima! Si furata a ramas! yes.gif
E minunat sa ai stare pentru sarbatori, mai ales in formatia asta noua, minunata si asa sa faci sa profiti la maximum de anii astia magici in care ei cred cu tarie in Mosu, caci sunt anii cei mai frumosi din viata noastra. Eu nu ma bag la cite un cadou pe zi incepind de pe 1Dec caci mi-e teama ca as creea neincredere cu privire la existenta Mosului si apoi probabil ca as iesii la pepeni cu banii, cu cadouri pentru 2! Asa ca o sa incep sa fac aprovizionarea din timp cu citeva cadouri selectate din lista lor interminabila! yes.gif Tom mi-a pus pe lista iPad wacko.gif , iphone touch impreuna cu un set de construit de $5.00-nu l-am intrebat inca daca si le doreste in egala masura pe toate! biggrin.gif Iar David vrea cite una din toate jucariile pe care le vede in reclamele de la tv -si nu sunt putine deloc! Pentru mine va fii un an ciudat de sarbatori si mai si, pentru ca va fii primul an in care nu o voi avea pe mama linga mine! Dar cu ajutorul lui DD si a celor mici, merg mai departe si reusesc chiar sa ma bucur!
Ma bucur ca esti bine si vioaie, sunt convinsa ca esti obosita zob, dar trasmiti o fericire si cumva o energie in posturile tale! Ce face dragostea de mama, te ridica si te poarta pe bratele ei! Cit despre incercarea pt fetita, te sustin cu toata inima. Si eu daca eram mai tinara, dupa ce am vazut ce exemplare minunate am putut sa fac, as mai fii facut citeva. yes.gif biggrin.gif Fetite, baieti, nu conteaza ai nostrii sa fie ca ne umplu vietile cu dulceata!
Te pupic si pe tine si pe pufosii tai si te citesc sa stii! love1.gif
andreea_g
buna seara mamici si pitici !
m-am gandit sa va pun si eu cateva poze facute in aceasta seara innainte de baita(care ii place muuuult).noi suntem bine doar ca este ffff rasfatat si s-a invatat sa ma prosteasca....de multe ori se forteaza sa planga si cand si uita la mine si vede ca eu rad de el,se pune si el pe ras liwlol.gif in ultima poza si-a dat seama ca nu are nici un motiv de ¨plans¨...isi tot cauta motive.. liwlol.gif



Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

v.am pupat! nb ! :*
simina_ana
QUOTE(andreea_g @ Nov 11 2011, 01:54 AM) *
buna seara mamici si pitici !
m-am gandit sa va pun si eu cateva poze facute in aceasta seara innainte de baita(care ii place muuuult).noi suntem bine doar ca este ffff rasfatat si s-a invatat sa ma prosteasca....de multe ori se forteaza sa planga si cand si uita la mine si vede ca eu rad de el,se pune si el pe ras liwlol.gif in ultima poza si-a dat seama ca nu are nici un motiv de ¨plans¨...isi tot cauta motive.. liwlol.gif



Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

v.am pupat! nb ! :*



In a 3 a poza....chiar ca arata cat e de smecher....te atentioneaza din priviri....e un scump.....sa-i pupi falcutele de la noi..
simina_ana
QUOTE(Sara1 @ Nov 11 2011, 01:39 AM) *
Draga mea draga, pai la caldura, cum sa raspunzi altcumva decit tot cu caldura??? love1.gif Mi-aduc aminte cind am inceput noi sa vorbim, tu erai pe receptie la ore tirzii si Iancu mi-a furat inima! Si furata a ramas! yes.gif
E minunat sa ai stare pentru sarbatori, mai ales in formatia asta noua, minunata si asa sa faci sa profiti la maximum de anii astia magici in care ei cred cu tarie in Mosu, caci sunt anii cei mai frumosi din viata noastra. Eu nu ma bag la cite un cadou pe zi incepind de pe 1Dec caci mi-e teama ca as creea neincredere cu privire la existenta Mosului si apoi probabil ca as iesii la pepeni cu banii, cu cadouri pentru 2! Asa ca o sa incep sa fac aprovizionarea din timp cu citeva cadouri selectate din lista lor interminabila! yes.gif Tom mi-a pus pe lista iPad wacko.gif , iphone touch impreuna cu un set de construit de $5.00-nu l-am intrebat inca daca si le doreste in egala masura pe toate! biggrin.gif Iar David vrea cite una din toate jucariile pe care le vede in reclamele de la tv -si nu sunt putine deloc! Pentru mine va fii un an ciudat de sarbatori si mai si, pentru ca va fii primul an in care nu o voi avea pe mama linga mine! Dar cu ajutorul lui DD si a celor mici, merg mai departe si reusesc chiar sa ma bucur!
Ma bucur ca esti bine si vioaie, sunt convinsa ca esti obosita zob, dar trasmiti o fericire si cumva o energie in posturile tale! Ce face dragostea de mama, te ridica si te poarta pe bratele ei! Cit despre incercarea pt fetita, te sustin cu toata inima. Si eu daca eram mai tinara, dupa ce am vazut ce exemplare minunate am putut sa fac, as mai fii facut citeva. yes.gif biggrin.gif Fetite, baieti, nu conteaza ai nostrii sa fie ca ne umplu vietile cu dulceata!
Te pupic si pe tine si pe pufosii tai si te citesc sa stii! love1.gif



Tu azi chiar vrei sa devin nostalgica....mi-ai mai adus aminte si de "concurentza" de la jocuri biggrin.gif.....

La Tom nu ma bag....e deja mare..stie baiatul ce vrea....e hotarat nu gluma....dar praslea zici ca-i Iancu liwlol.gif... si al meu cand vede ceva la tv imi spune...."mami pumpi ( cumperi) si mie de asta? "..liwlol.gif liwlol.gif...si face diferenta intre jucariile de baieti si cele fete....si daca nu sunt atenta imi spune ca alea sunt de fete sau baieti....nu cumva sa gresesc eu liwlol.gif liwlol.gif
Si la noi lista pt Mosu e luuuunga raaaauuuuu....vrea de toate ...iar eu in decembrie pot spune ca dau faliment....la noi, numai pt Iancu imi trebuie 4 cadouri : sf Nicolae, ziua lui, Mosu', Sf Stefan....deci la el e complicat....dar faza cu cadouri zilnice o fac neaparat...mai ales ca il simt putin trist ....din cauza lui Serban, ca a inceput gradi, ca a ramas fara pampers si suzi.....anul acesta a fost pt el un an hotarator.....si nu cred ca i-a fost usor sa le duca pe toate pe umerii lui.....E un copil extrem de cuminte si vreau sa-i rasplatesc intelegerea de care a dat dovada si iubirea pe care ne-o daruieste....
in plus...sa fie ceva doar pentru el...ceva ce nu e la indigo si pentru ceilalti ai casei...sa se simta el unic de data asta... mai ales ca e tare bucuros cand facem anumite activitati doar noi 2 sau noi si cu tati....desi in acele momente se gandeste la fratiorul lui...dar am simtit ca e important pt el sa fie doar cu noi uneori asa cum eram inainte....asa se simte mult mai in siguranta....sid e cand facem asta...e mult mai linistit sufleteste....
Si pana la urma banii ii facenm noi pe ei si nu invers..asa ca desi pasesc in anul nou cu buzunarele mai ciufulite....ne bucuram ca suntem sanatosi si ca sutem impreuna.....
Pana acum am avut un brad artificial....pt ca nu prea stateam pe-acasa.....dar anul acesta am decis...va fi un bradut nu f inalt, dar cu siguranta va fi bogat....si il vom impodobi impreuna....voi lua ornamente noi pt el, pt casa si masa....vom face masa traditionala ...adica voi gati pentru prima data sarmale liwlol.gif liwlol.gif...si vorba sotului...o sa ne iubim la lumina beculetelor din brad...( nu doar noi biggrin.gif)
Craciunul ....pt mine e o adevarata perioada de liniste si pace....ma face sa zbor sa visez....si ma las dusa de val si spun ca inca mai cred in Mos Craciun.......
intotdeauna de Craciun voi fi alaturi de cei dragi.....nu voi putea fi alaturi de ai mei atunci , asa ca vom merge mai devreme la ei si va fi un fel de "avans" biggrin.gif...Imi pare rau sa aud de mama ta.....si totusi in adancul sufletului nu vreau sa ma gandesc ca vorbesti ce de-i mai rau...
Probabil nu am fost prea coerenta....dar am spus....Perioada asta ma face sa visez...sa zbor....si abia astept weekendul sa incep sa-mi caut cele necesare .....iar de maine casa va rasuna a colinde....

De la noi Sara pentru voi....multi pupici si calde imbratisari...si sa stii ca ma bucur de fiecare data cand scrii...aici sau la dec 2008.....
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 11:13 PM) *
Ramo...intai da-i san si apoi bibi, pt ca in timp o sa se prinda ca de la bibi vine lapticul repede si apoi o sa refuze sanul....Stiu ca e greu...eu una ma chinui extrem de tare acum....si abia cand vad ca nu-l mai pot linisti cu nimic, abia atunci ii dau bibi...dar inainte de asta sa ma vezi cum il trec de la un san la altul ...si asta de o mie de ori, pana ma asigur ca nu mai e nici o picatura....cand incepe sa se agite atunci stiu ca e cazul sa-i dau bibi...multumesc lui Dumnezeu ca deocamdata ii dau doar un bibi, dar si ala completare....
Sa stii ca si Serban e la tiztzi din ora in ora...maxim la 2 ore....oricum dupa 2 ore il pun eu la san...sa suga cat mai des ca sa stimuleze productia....

Si ca sa nu uit..multumim de aprecieri!! hug.gif

Vai, cand citesc ce scrii aici, nici nu stiu ce sa zic. eu as fi innebunit de mult sa tin copilul la san din ora in ora cu daria urland si lovindu-l in cap sa nu manance. Doamne, mi se pare imposibil! Te admir pentru puterea de care dai dovada, e mare lucru! Mai ales ca nici tu nu il ai doar pe Serban si mai trebuie sa te imparti si pt Iancu. nono.gif
Pentru mine, oricat de egoista as parea, a fost mult mai usor cu LP. La Daria eram terminata cu moralul, la pamant, plangeam toata ziua si ea langa mine. Nu am avut puterea sa merg mai departe, dare a nici nu lua sanul.

QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 11:17 PM) *
Of mai Adina...iti doresc sa ai putere sa reusesti ce iti propui,,,,stiu ca e greu...dar trebuie "rupta pisica'n doua"...altfrl nu vei reusi.....Poate cel mai bine e sa te ajute sotul sau mama ta intr-o zi cand esti plecata tu ...cum ai fost la Satu Mare.....sa indure ei prima noapte de nebunie....ca prima e cea mai grea...apoi cu vorba buna, cu rabdare poate te tii si tu tare ....
Sa stii ca si pe mine sarcina cu Serban m-a terminat psihic....dar tot imi fac curaj peste 3 ani...

Vai, nu stiu cum sa afc pt ca eu nu plec noaptea de acasa deocamdata. La Satu Mare am fost si m-am intors in aceeasi zi. Oricum, va fi si mama acasa ca nu au activitate la firma pe timpul iernii si incercam atunci.

QUOTE(andreea_g @ Nov 10 2011, 11:54 PM) *
buna seara mamici si pitici !
m-am gandit sa va pun si eu cateva poze facute in aceasta seara innainte de baita(care ii place muuuult).noi suntem bine doar ca este ffff rasfatat si s-a invatat sa ma prosteasca....de multe ori se forteaza sa planga si cand si uita la mine si vede ca eu rad de el,se pune si el pe ras liwlol.gif in ultima poza si-a dat seama ca nu are nici un motiv de ¨plans¨...isi tot cauta motive.. liwlol.gif

E un scumpic si smecheras tare!
dodo80
QUOTE(jus_ro @ Nov 4 2011, 12:03 PM) *
La multe lunite occasion.gif
week-end placut oFloare1.gif
ai grija mami ca trebuie sa fii frumoasa la botez....eu de abia astept poze cu rochia ta oFloare1.gif
multumim la fel tzuc.gif
multumim la fel tzuc.gif
Buna ziua si de la noi.....azi e zi faina soare si senin tocmai buna de facut treaba,ptr ca tocmai au dat astia jos schela de la izolatie si ar trebui sterse niste geamuri, dar cine are chef? rolleyes.gif

Neatza de la noi!

Justina, ms mult de urari!! nu a fost un weekend tocmai placut, a fost tare frumoasa revederea parintilor, a unor prieteni, insa a fost extrem de obositor pt copii si pt mine / am schimbat mediul, casa (desi avem si noi casa noastra acolo, dar nu avem caldura), am dormit ff prost, aveam tarcul langa pat insa Sasha nici nu a vrut sa auda de el asa ca am dormit intre ei doi noaptea si ce te faci cu Mara care se rasuceste in somn in tot patul si Sasha care doarme cu manutelle intinse? ne trebuia un pat de 260 cu 300 . biggrin.gif .. in mare, a fost fain, dar trist ca am stat prea putin si tocmai incepusem sa ne acomodam.. voiam sa stam numai pe afara, Sasha a dormit destul de mult in carut la aer, Mara nu se mai satura de joaca cu varul ei...

QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 07:16 PM) *
Multumim Dodo de cuvintele frumoase!!!.....

Are mama o fetita harnicuta foc....parca asa era cantecul nu?....ai ajutor cu Mara nu gluma...bravo ei, draga de ea!!!
Clatite marocane?.....waw...cum sunt alea?...eu pana acum am facut clatitele noastre si clatite americane..... ma intereseza si reteta pentru cele marocane

Prefer suzeta...da....pentru ca mi se pare mai usor sa-l dezvat de ea, decat de deget....STiu ca ambele pot avea efecte urate in timp...dar asta doar daca se face abuz de ele....si consider ca totusi suzeta nu e asa periculoasa pe termen lung ca degetul.
referitor la suzeta, am intrebat medic stomatolog si mi-a spus ca atata vreme cat e folosita doar pt a adormi nu e problema cu purtarea ei de catre un copil de peste 2 ani....Iancu avea 2, 5 ani si nu vroia sa renunte la ea si de asta am intrebat.....din fericire dupa o luna i-am luat-o si gata.....a plans 2 zile...a mai intrebat de ea inca 2 saptamani , apoi a uitat-o definitiv....din iunie a renuntat la "iubirea" lui....


merci, Adriana! smile.gif da, harnicuta, doamne, ce-i mai placea sa ma ajute, era ceva ff nou;am hotarat sa o antrenez in astfel de activitati cum pot; ieri am adus cele necesare pt clatite pe masuta din sufra ca este joasa.. se face dezastru, insa e normal, nu le putem avea pe toate biggrin.gif .. adica mi-as putea vedea de treaba in bucatarie si s-o las sa faca ce vrea, dar m-am gandit ca sigur ii va placea..
eu am facut numai clatite marocane sau beghrir; Marei ii plac la nebunie - nu sunt adepta dulciurilor, dar prefer sa i le fac eu; si sotului ii plac..

iti dau aici reteta:

Ingrediente:
350 gr. faina
150 gr. gris fin( sau gris obisnuit)
3 oua
1/2 litru lapte caldut
35gr. drojdie uscata sau 15-20gr drojdie proaspata
1/2 litru apa caldut
1 lingurita de sare
5 linguri de miere
50 gr. unt
ulei pentru uns tigaia ( daca este nevoie)


puneti apa si laptele intr-un castron si adugati sarea. bateti ouale si adaugati-le si pe ele in compozitie. varsati jumatate din compozitie intr-un alt castron sau in recipientul robotului si adauati grisul, faina si drojdia inmuiata in apa calduta. amestecati bine compozitia pentru a elimina cocoloasele ( daca puneti compozitia la robot nu veti avea probleme). adaugati si cealalta jumatate de lapte+lapte. amestecati si lasati compozitia sa se odihneasca 1 ora.
luati apoi cate un polonic din compozitie si turnati-o intr-o tigaie speciala pentru clatite sau una din teflon. coaceti clatita la foc mic. in timpul coacerii in clatita o sa apara gauri ( nu va speriati asta este si ideea) cand ati vazut ca aluatul catitei nu mai este lichid si gaurile sunt toate formate, luati clatita de pe foc. repetati operatiunea pana se termina aluatul. pentru umplutura topiti untul, adaugati mierea si lasati doar putin cat se dizolva mierea ( nu fiergeti untul cu mierea pentru ca prin fierbere mierea devine toxica). ungeti clatitele cu acest amestec si impachetati-le in functie de preferinte. clatitele se pot umple si cu gem ciocalata sau crema de branza. sunt absolut delicioase si foarte pufoase. N.B: nu puneti caltitele unele peste altele cat sunt fierbinti pentru ca le distrugeti aspectul.


sau mai este reteta asta pe care o incercam data viitoare (doar cu gris):
500 g gris fin

1 l lapte dulce, caldut

150 ml apa

3 galbenusuri de ou

40 g drojdie


Modul de preparare este urmatorul:

Ingredientele de mai sus se pun la un loc intr-un vas adanc.

Se amesteca bine, pana se obtine o pasta putin fluida si cu consistenta grasa.

Se lasa apoi coca sa se odihneasca timp de 30 de minute.

Dupa acest timp, se trece la prajit.

Cu un polonic mic se toarna aluatul in tigaie de teflon, neunsa si incalzita in prealabil.

Se lasa clatita sa se coaca la foc mediu.

Se lasa doar pe o singura parte, pana cand aluatul incepe sa formeze multe gauri.

Cand este gata, se ia de pe foc.

Se pune pe o farfurie.

Se unge cu unt.

Clatitele marocane se pot servi cu zahar sau cu dulceata.

De asemenea, le puteti servi si impreuna cu un ceai de menta foarte dulce.


eu am reteta din cartea de la Adevarul : Retete trad din Africa si Orientul Mijlociut, dar am uitat-o acasa sad.gif


QUOTE(adinuta @ Nov 10 2011, 10:47 PM) *
Sanatate multa.
Nu, dod, nu mai alaptez, era la inceput faza cu gelozia Dariei. La 5 saptamani am incheiat cu alaptatul.
Tine-mi pumnii ca Daria are 2 ani si 5 luni si inca are 4 suzete, nu stiu ce ma fac ca nu am puterea sa i-o scot ca sunt rupta de oboseala si stiu ca vor urma nopti de plans daca nu o gaseste...
Ai mare curaj sa mai incerci o data pt fetita. Eu, cand ma gandesc prin cate am tercut in sarcina cu Rares, ma linistesc si nu-mi mai vin idei din astea:)) ca stiti voi ca voiam 2 fete:))

Adina,
incearca treptat .. nu e problema ca are varsta asta, e clar ca e dependenta de suzi acum, dar asteapta pana intelege ca tb sa renunte la ea.. noi o mai pierdem din cand in cand, intreaba de cateva ori, intarzie cu somnul, dar asta e.. . la noi e si problema ca eu alaptez si il vede ff des pe Sasha la san, pt ca desi am hotarat sa i dau la nu mai putin de 2 ore, el sta destul la san (il tin eu); uneori ia 5 minute si se satura, dar apoi cere ff repede; ca sa il fac sa manance mai rar tb sa ma plimb cu el prin casa in brate, sa vb mult cu el.. si uneori ma uit ca Mara isi face de lucru singurica...e bine si nu e bine.. as vrea sa mai am timp numai pt ea, dar nu se poate.. sad.gif si mie imi e dor de perioada dinainte, dar nu as schimba nimic daca as da timpul inapoi..
sotul isi dorea mult baietel, dar dupa ce am avut-o pe Mara a zis ca nici pe 50 de baieti nu o da;acum la fel zice... ca nu ar vrea sa schimbe nimic daca ar da timpul inapoi; e sufletul lui, al nostru, alaturi de fratior..

QUOTE(Alondra @ Nov 10 2011, 10:57 PM) *
Multumesc fetelor pt parerile si raspunsurile voastre.
Noi va trebui sa facem vaccinul sapt. viitoare, sa vedem cand, trebuie sa vorbesc cu pediatra si bineinteles, pana atunci va trebui sa ma hotarasc si care anume il fac..pt cele cu plata sunt bani destui wacko.gif Pt cele gratis, e incertitudine..asa ca e cam grea alegerea..unsure.gif
Simina e demential Iancu cu parul lui, gospodinu' lu' mama ..si Serban s-a schimbat asa de mult love1.gif
Si eu am dat bibi cum zici tu la fata azi , de 2 ori...a supt in seara asta 100 de ml din bibi pe nerasuflate, apoi s-a alintat si la tzitzi pana a adormit..Din pacate nu cred ca ea se satura numai de la sanul meu sad.gif ..si vad si eu si aud ca lapte ii tzashneshte dor vreo 5 min,poate cateodata nici atat...sad.gif Ma intristeaza chestia asta, ea fiind si mai maricica poate cere mai mult, chiar nu stiu ..tot la 1h jumate -2 maxim se cere la tzitzi cand e treaza ...nu are niciun fel de program, stiu doar ca seara dupa baita de la 8 doarme neintoarsa cateva ore bune, in rest ziua ma 'freaca' de multe ori cu somnul si tzitzi, numai afara in carucior doarme bine legat 1h sau 2.. Nu stiu ce sa-i fac si cum sa mai fac ..

Alondra,
eu uneori ziua ii dau culcat ca mananca mai mult asa; noaptea se trezeste fix la 3 ore si mananca fix 5 minute (ma uit la ceas); Inainte sa plecam la Zimnicea se trezea la 4-5 ore - si-a dat programul peste cap acolo; ziua e mai aiurea pt ca uneori doarme mult, alteori f putin si ma mai pacaleste sa-l adorm la san.. as vrea totusi un program pt el ca sa ma pot ocupa si de Mara mai bine.. oricum ce facem, facem impreuna cu el (cu exceptia cazurilor cand doarme).. smile.gif asteptam sa creasca, atunci va fi mai frumos..
dodo80
QUOTE(andreea_g @ Nov 10 2011, 11:54 PM) *
buna seara mamici si pitici !
m-am gandit sa va pun si eu cateva poze facute in aceasta seara innainte de baita(care ii place muuuult).noi suntem bine doar ca este ffff rasfatat si s-a invatat sa ma prosteasca....de multe ori se forteaza sa planga si cand si uita la mine si vede ca eu rad de el,se pune si el pe ras liwlol.gif in ultima poza si-a dat seama ca nu are nici un motiv de ¨plans¨...isi tot cauta motive.. liwlol.gif



Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

v.am pupat! nb ! :*


bucalat dragalas!! oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.