Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
jus_ro
QUOTE(alexxalili @ Jul 27 2011, 11:20 PM) *
salutare fetelor!!!
pai da....... m-am vazut cu sacii in caruta ( adica am trecut de saptamanile critice) si acum ma apuca nabadaile. asa un elan m-a cuprins de cand a zis dr. ca nu mai e pericol daca se declanseaza nasterea..... si pe mine ma apuca teama cand ma gandesc ce urmeaza, sper doar sa apuc sa fac epidurala. pe de alta parte , citind atatea pareri pro si contra epiduralei , parca imi este frica si de ea..... tocmai am o contractie de imi vine sa urlu.....

eu am facut de doua ori epidurala si sunt ok si eu si fetele......ajuta mult la nastere oFloare1.gif

QUOTE(andreea_g @ Jul 28 2011, 07:05 AM) *
BLEVIT digest acesta este ceaiul prevenirii colicilor,sper sa fie si in romania pt ca nu este nici spaniol,am dat 8 euro si ceva pe el,este granulat pe baza de plante.pana acum am auzit doar pareri ff bune despre el,nici un copil caruia i s.a dat nu a avut colici.
Simina o fi ramas la nascut?!

multumim de informatie oFloare1.gif

QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 10:44 AM) *
Neata dragelor....

Am fost ieri la medic. Stomacelul era perfect ca si dimensiuni ieri. Mi-a masurat cantitatea de lichid de LA si a iesit 22 ceea ce a zis ca e bine ca limita era la 25. Mi-a mai facut o masuratoare la cea mai mare punga de LA si era de 6,4 ceea ce era iarasi bine ca trebuie sa fie sub 8. Deci per total mi-a zis sa nu a mai stresez cu asta. A zis totusi sa vedem dupa nastere daca bebelusul va vomita mai des pentru ca a iesit in mod constant cu stomacelul mai micut....dar ca asta nu e o problema si ca in timp se rezolva de la sine.....Ideea e ca nu are probleme de alimentatie si ca s-a dezvoltat normal pana acum.....
Nu va spun cat de linistita sunt acum....bine recunosc nu pe deplin 100%, pana nu nasc si-mi spun medicii ca e ok, dar macar sunt mult mai linistita.....
Drept urmare azi noapte am dormit neintoarsa.....

ce bine ca ai vesti bune...DD ajuta sa fie totul bine pana la sfarsit pray.gif

QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 11:05 AM) *
Neata burtici gravida.gif si mamici bb.gif

Heeei, ma bucur ca ai primit vesti suuuper bune...ai fost la Polisano la eco, nu? Nu la dr. Deutsch ...Mie mi-au amanat programarea de marti ca nu stiu ce probleme a avut el...
Azi sper sa nu mai intervina nimic si la 16:15 sa o vad pe Bebelushka! pray.gif

asteptam vesti cu bebelusa tzuc.gif
alexxalili
toata lumea cu vesti bune! ce bine e asa floare2.gif
jus, pe mine m-au apucat nebuniile cu epidurala asta si m-a pus dracu sa ma uit azinoapte pe youtube sa vad cum e procedura nervi.gif cand am vazut ditamai acul m-am inmuiat toata, noroc ca deja eram in pat. nu mi-e frica ( foarte tare)de ace sau de intervente dar nu-mi place sa vad ce se intampla. asa fac si la stomatolog, nu zic nici marrrr sisuport durere, etc dar sa nu vad instrumentele folosite. cat stau pe scaun stau cu ochii inchisi. din acelasi motiv eu nu pot merge la manichiura, pedichiura si nicimacar la pensat...... nu suport sa vina cineva cu chestii ascutite, taioase sau intepatoare catre mine oFloare1.gif .
si mai eram curioasa sa vadpozitia in timplul nasterii cu epidurala. vaszusem pe un alt site ce mama nu mai sta pe spate ci intr-o parte si mi se parea tare aiurea.
andreea_g
Fetele ma bucur tare mult ca bebeii sunt bine ! smile.gif
liwlol.gif Simina_ana am zis ca poate ai ramas la nascut ca nu ne ai scris ca ai venit de la eco..
ceaiul este de la ordesa are 150 de grame,este verde si are desenate flori de musetel si chimen sub denumire care este destul de mare scrisa BLEVIT DIGEST.imi pare rau ca nu pot pune poze sa vi-l arat.dar mie imi da eroare la pus poze pe acest site.
O zi buna tuturor !
Alondra
QUOTE(adinuta @ Jul 28 2011, 11:18 AM) *
Ce bine ca e totul ok, Doamne ajuta!

Vin si eu de la eco, totul ok, cantitatea de lichid buna, fluxul prin cordon bun, placenta nu e imbatranita tare, copilul ok la inimioara ca l-a monitorizat. M-a programat la cezariana abia in 18 august (DPN-ul meu), asta daca sta bebe pana atunci. A zis ca e cel mai bine pt el sa stea acolo pana la termen. Acum ica a mai crescut, adica chiar foarte mult, are 2960 pe eco asta, e altul, bineinteles, din clinica. Cine sa ii mai creada si pe astia cu ecografele lor? Dr e super, nu am cuvinte, m-a luat prima, a zis ca a vazut ca l-am sunat, deci sa inteleg ca mi-a inregistrat nr? love1.gif Colul e lung, asa ca nu m-a mai necajit sa ma vada si pe masa, a zis ca o sapt nu se intampla nimic la cum arata. Mai mult de atat nu pot prevedea. M-a prezentat celuilalt dr, la care ma lasa in grija in caz de orice, este seful clinicii, s-a aratat f de treaba pt ca este tare bun prieten cu al meu, adica al meu e asistentul lui la facultate, deci relatia e stransa. Doamne ajuta sa fie totul bine, sa stea bebe pana vine el, el a zis ca are speranta ca sta si il asteapta sa il scoata el:)) A zis ca daca se intampla sa nasc, sa ii dau sms sa stie si el:)). Merge in Croatia, i-am urat relaxare ca are nevoie, sa ii priasca concediul, sa ii dea Dzeu sanatate lui si familiei, are un copilas de 6 ani jumate, ca e tare de treaba. Asa ceva mai rar. Ce imi pare chiar rau e ca efectiv nu am avut cum sa ii strecor niste bani, desi nu cred ca ii astepta neaparat, dar simt eu ca trebuia sa ii dau la cum s-a comportat, insa unul intra, altul iesea, era dezastru in clinica.
Asa ca, stau si eu mai relaxata, mi-a zis ca durerile sunt normale acum, tensiunea la fel, inca nu intervenim cu nimic, doar o monitorizam sa nu creasca mai mult.
Va pup, sunt happy azi!

Numai vesti bune! Bravo!Sper ca te-a mai linistit dr . smile.gif
mariannka
QUOTE(alexxalili @ Jul 28 2011, 08:47 AM) *
toata lumea cu vesti bune! ce bine e asa floare2.gif
jus, pe mine m-au apucat nebuniile cu epidurala asta si m-a pus dracu sa ma uit azinoapte pe youtube sa vad cum e procedura nervi.gif cand am vazut ditamai acul m-am inmuiat toata, noroc ca deja eram in pat. nu mi-e frica ( foarte tare)de ace sau de intervente dar nu-mi place sa vad ce se intampla. asa fac si la stomatolog, nu zic nici marrrr sisuport durere, etc dar sa nu vad instrumentele folosite. cat stau pe scaun stau cu ochii inchisi. din acelasi motiv eu nu pot merge la manichiura, pedichiura si nicimacar la pensat...... nu suport sa vina cineva cu chestii ascutite, taioase sau intepatoare catre mine oFloare1.gif .
si mai eram curioasa sa vadpozitia in timplul nasterii cu epidurala. vaszusem pe un alt site ce mama nu mai sta pe spate ci intr-o parte si mi se parea tare aiurea.



neatza!!!
Privitor la epidurala... sunt la fel si eu.... parca as face-o... parca nu... cu atatea informatii atat bune cate si rele.. poti sa aiuresti mai bine sa nu stii nk... oricum incerc o nastere naturala fara nici un fel de nk.... ...La tine deja au inceput contractiile???... eu am avut acum doua zile asa ca un fel de crampe ca alea de la menstruatie.... eram in supermarket... si ma facusem alba la fata... zic: "oiii nu.... nu vreau azi, maine" Dar pana la urma nu e cand vrem noi.... cand o fi... valiza si la spital.... desi nu cred ca mai ajung pana-n 9 august.... ca ma tot trezesc cu tot felul de surprize... picioare din ce in ce mai umflate.... dureri de maini groaznice... iar azi dimineata ma mai trezesc si cu dreapta umflata... de parca nu mi-e destul cat ma doare... ca sotul ma si sperie.... imi zice: "asta stii ce inseamna??? ca se apropie momentul" anima1.gif
alexxalili
dap, la mine au inceput contractiile de mult. si sunt " acele" contractii, nu mai sunt BH. am avut si reprize de cateva ore cu contractii regulate dar care mai apoi s-au potolit, inainte sa- mi iau bocceluta sa plec la spital. si eu am feelingul ca nu apuc DPN-ul, de fapt aveam presimtirea ca nu ajung nici macar pana in luna august. dar uite ca sunt aproape sa ma insel si bebelusa a stat cuminte pana acum in ciuda contractiilor si a colului deschis . sotul tot zice ca o sa nasc pe 1 august, asa simte el, nasa care e nascute pe 3 august zice ca de ziua ei, prietenul nostru care e nascut si face si nunta pe 6 august zice ca nasc la nunta lui. daca e sa ajung pana acolo mai strang din piciare pana pe 12 august si nasc de ziua mea ( dpn-ul meu e pe 11 august dar in urma masuratorilor ecografice s-a mutat pe 9 august. la prima sarcina s-a adeverit chestia cu mutataul DPN-ului, sa vad daca se intampla si acum).
nicoll
Buna dimineata dragi burtici si mamici.
Ieri am fost la control, bebe tot cu capusorul intre þâþele lui mami, nici gand sa se intoarca. M-a vazut si la masa, colul lung si inchis, deci pot sta linistita ca nu se va intampla nimic neprevazut. Bele al meu cantareste ~2800 grame.

Mai merg la control lunea viitoare si..... data stabilita pentru cezariana: luni 15 august 2011. AMR=17 zile
Deja parca il vad in bratele mele................

Adinuta, observ ca dupa mine urmezi tu, sa dea DD sa se intample exact cum iti planifici tu, ca e cel mai bine. Dar ar cam trebui sa stai si tu putin mai linistita.......

Alexalili, pastreaza-te graviduta inca putin sa te poata vedea si sora ta, poate nu o sa mai fie o alta ocazie....cine stie??????

Simina, si tu esti pe ultima suta de metri... bafta multa!
jus_ro
QUOTE(adinuta @ Jul 28 2011, 11:18 AM) *
Ce bine ca e totul ok, Doamne ajuta!

Vin si eu de la eco, totul ok, cantitatea de lichid buna, fluxul prin cordon bun, placenta nu e imbatranita tare, copilul ok la inimioara ca l-a monitorizat. M-a programat la cezariana abia in 18 august (DPN-ul meu), asta daca sta bebe pana atunci. A zis ca e cel mai bine pt el sa stea acolo pana la termen. Acum ica a mai crescut, adica chiar foarte mult, are 2960 pe eco asta, e altul, bineinteles, din clinica. Cine sa ii mai creada si pe astia cu ecografele lor? Dr e super, nu am cuvinte, m-a luat prima, a zis ca a vazut ca l-am sunat, deci sa inteleg ca mi-a inregistrat nr? love1.gif Colul e lung, asa ca nu m-a mai necajit sa ma vada si pe masa, a zis ca o sapt nu se intampla nimic la cum arata. Mai mult de atat nu pot prevedea. M-a prezentat celuilalt dr, la care ma lasa in grija in caz de orice, este seful clinicii, s-a aratat f de treaba pt ca este tare bun prieten cu al meu, adica al meu e asistentul lui la facultate, deci relatia e stransa. Doamne ajuta sa fie totul bine, sa stea bebe pana vine el, el a zis ca are speranta ca sta si il asteapta sa il scoata el:)) A zis ca daca se intampla sa nasc, sa ii dau sms sa stie si el:)). Merge in Croatia, i-am urat relaxare ca are nevoie, sa ii priasca concediul, sa ii dea Dzeu sanatate lui si familiei, are un copilas de 6 ani jumate, ca e tare de treaba. Asa ceva mai rar. Ce imi pare chiar rau e ca efectiv nu am avut cum sa ii strecor niste bani, desi nu cred ca ii astepta neaparat, dar simt eu ca trebuia sa ii dau la cum s-a comportat, insa unul intra, altul iesea, era dezastru in clinica.
Asa ca, stau si eu mai relaxata, mi-a zis ca durerile sunt normale acum, tensiunea la fel, inca nu intervenim cu nimic, doar o monitorizam sa nu creasca mai mult.
Va pup, sunt happy azi!

ce vesti bune.....sa dea DD sa nasti asa cum iti doresti cu doctorul tau si sa stea bebe pana la termen ca sa mai creasca pray.gif

QUOTE(alexxalili @ Jul 28 2011, 11:47 AM) *
toata lumea cu vesti bune! ce bine e asa floare2.gif
jus, pe mine m-au apucat nebuniile cu epidurala asta si m-a pus dracu sa ma uit azinoapte pe youtube sa vad cum e procedura nervi.gif cand am vazut ditamai acul m-am inmuiat toata, noroc ca deja eram in pat. nu mi-e frica ( foarte tare)de ace sau de intervente dar nu-mi place sa vad ce se intampla. asa fac si la stomatolog, nu zic nici marrrr sisuport durere, etc dar sa nu vad instrumentele folosite. cat stau pe scaun stau cu ochii inchisi. din acelasi motiv eu nu pot merge la manichiura, pedichiura si nicimacar la pensat...... nu suport sa vina cineva cu chestii ascutite, taioase sau intepatoare catre mine oFloare1.gif .
si mai eram curioasa sa vadpozitia in timplul nasterii cu epidurala. vaszusem pe un alt site ce mama nu mai sta pe spate ci intr-o parte si mi se parea tare aiurea.

cand iti face epidurala stai ghebusita si apoi am stat pe spate cand am nascut.....sincer nici nu m-am uitat la ac ca nu am apucat, eram concentrata sa stau nemiscata si in timpul contractiilor (aici e un pic mai nasol...tin minte ca la Daria m-a prins o contractie exact in momentul optim si a fosat greu, dar m-a tinut moasa nemiscata) yes.gif
jus_ro
QUOTE(nicoll @ Jul 28 2011, 12:11 PM) *
[color="#4B0082"]Buna dimineata dragi burtici si mamici.
Ieri am fost la control, bebe tot cu capusorul intre þâþele lui mami, nici gand sa se intoarca. M-a vazut si la masa, colul lung si inchis, deci pot sta linistita ca nu se va intampla nimic neprevazut. Bele al meu cantareste ~2800 grame.

Mai merg la control lunea viitoare si..... data stabilita pentru cezariana: luni 15 august 2011. AMR=17 zile
Deja parca il vad in bratele mele................

ma bucur sa aud vesti bune...chiar nazdravan bebele tau sa nu se intoarca.....faceai cezariana oricum? oFloare1.gif
adinuta
QUOTE(nicoll @ Jul 28 2011, 12:11 PM) *
Buna dimineata dragi burtici si mamici.
Ieri am fost la control, bebe tot cu capusorul intre þâþele lui mami, nici gand sa se intoarca. M-a vazut si la masa, colul lung si inchis, deci pot sta linistita ca nu se va intampla nimic neprevazut. Bele al meu cantareste ~2800 grame.

Mai merg la control lunea viitoare si..... data stabilita pentru cezariana: luni 15 august 2011. AMR=17 zile
Deja parca il vad in bratele mele................

Adinuta, observ ca dupa mine urmezi tu, sa dea DD sa se intample exact cum iti planifici tu, ca e cel mai bine. Dar ar cam trebui sa stai si tu putin mai linistita.......

Alexalili, pastreaza-te graviduta inca putin sa te poata vedea si sora ta, poate nu o sa mai fie o alta ocazie....cine stie??????

Simina, si tu esti pe ultima suta de metri... bafta multa!

Ce bine ca sunteti si voi ok, ce ma bucur! Nazdravan sa nu se intoarca, lasa, va fi bine.
Eu ar cam trebui sa ma linistesc, incerc, promit, mai ales acum ca ma rog sa stea bebe pana vine dr.
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 11:05 AM) *
Neata burtici gravida.gif si mamici bb.gif

Heeei, ma bucur ca ai primit vesti suuuper bune...ai fost la Polisano la eco, nu? Nu la dr. Deutsch ...Mie mi-au amanat programarea de marti ca nu stiu ce probleme a avut el...
Azi sper sa nu mai intervina nimic si la 16:15 sa o vad pe Bebelushka! pray.gif



Da la Polisano m-a chemat....m-a luat si repede si a fost super de treaba.....ca intotdeauna de altfel....
STiu ca marti ti-a amanat programarea ca mi-a zis Adi cand am fost la prezentarea pt celulele stem...
Am vorbit de dimineata cu Horatiu si i-am povestit ce -am facut aseara sis-a bucurat si el pt mine....am stabilit sa merg saptamana viitoare la el sa ma vada si pe masa si sa satabilim cand facem cezariana. Desi cred ca voi ajunge pe mana altcuiva ca ultima garda pe august o are in 11 si el zicea sa mergem cat mai aproape de termen daca "ma tin balamalele" biggrin.gif
Bafta azi la echo.....merge si sotul tau cu tine nu? Sa ne povestesti ce reactie a avut....
simina_ana
QUOTE(andreea_g @ Jul 28 2011, 11:49 AM) *
Fetele ma bucur tare mult ca bebeii sunt bine ! smile.gif
liwlol.gif Simina_ana am zis ca poate ai ramas la nascut ca nu ne ai scris ca ai venit de la eco..
ceaiul este de la ordesa are 150 de grame,este verde si are desenate flori de musetel si chimen sub denumire care este destul de mare scrisa BLEVIT DIGEST.imi pare rau ca nu pot pune poze sa vi-l arat.dar mie imi da eroare la pus poze pe acest site.
O zi buna tuturor !


Multumesc frumos de informatii, sper sa-l gasim si pe aici....macar pe net. Tu esti in Spania? Ca sa stie daca vorbete si cu varul ei pt ceaiul acesta.
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Jul 28 2011, 11:18 AM) *
Ce bine ca e totul ok, Doamne ajuta!

Vin si eu de la eco, totul ok, cantitatea de lichid buna, fluxul prin cordon bun, placenta nu e imbatranita tare, copilul ok la inimioara ca l-a monitorizat. M-a programat la cezariana abia in 18 august (DPN-ul meu), asta daca sta bebe pana atunci. A zis ca e cel mai bine pt el sa stea acolo pana la termen. Acum ica a mai crescut, adica chiar foarte mult, are 2960 pe eco asta, e altul, bineinteles, din clinica. Cine sa ii mai creada si pe astia cu ecografele lor? Dr e super, nu am cuvinte, m-a luat prima, a zis ca a vazut ca l-am sunat, deci sa inteleg ca mi-a inregistrat nr? love1.gif Colul e lung, asa ca nu m-a mai necajit sa ma vada si pe masa, a zis ca o sapt nu se intampla nimic la cum arata. Mai mult de atat nu pot prevedea. M-a prezentat celuilalt dr, la care ma lasa in grija in caz de orice, este seful clinicii, s-a aratat f de treaba pt ca este tare bun prieten cu al meu, adica al meu e asistentul lui la facultate, deci relatia e stransa. Doamne ajuta sa fie totul bine, sa stea bebe pana vine el, el a zis ca are speranta ca sta si il asteapta sa il scoata el:)) A zis ca daca se intampla sa nasc, sa ii dau sms sa stie si el:)). Merge in Croatia, i-am urat relaxare ca are nevoie, sa ii priasca concediul, sa ii dea Dzeu sanatate lui si familiei, are un copilas de 6 ani jumate, ca e tare de treaba. Asa ceva mai rar. Ce imi pare chiar rau e ca efectiv nu am avut cum sa ii strecor niste bani, desi nu cred ca ii astepta neaparat, dar simt eu ca trebuia sa ii dau la cum s-a comportat, insa unul intra, altul iesea, era dezastru in clinica.
Asa ca, stau si eu mai relaxata, mi-a zis ca durerile sunt normale acum, tensiunea la fel, inca nu intervenim cu nimic, doar o monitorizam sa nu creasca mai mult.
Va pup, sunt happy azi!



Super totul la tine.....si ca bebe e ok, a crescut bine, si ca tensiunea o ai ok...si ca medicul e de treaba.....chair ca acum ai doar motive sa fii optimista......nici sa nu te mai prind ca te gandesti la prostii.....Suntem doar pe ultima suta de metri asa ca trebuie sa fim vesele, optimiste si increzatoare ca va fi totul bine....
simina_ana
QUOTE(alexxalili @ Jul 28 2011, 12:08 PM) *
dap, la mine au inceput contractiile de mult. si sunt " acele" contractii, nu mai sunt BH. am avut si reprize de cateva ore cu contractii regulate dar care mai apoi s-au potolit, inainte sa- mi iau bocceluta sa plec la spital. si eu am feelingul ca nu apuc DPN-ul, de fapt aveam presimtirea ca nu ajung nici macar pana in luna august. dar uite ca sunt aproape sa ma insel si bebelusa a stat cuminte pana acum in ciuda contractiilor si a colului deschis . sotul tot zice ca o sa nasc pe 1 august, asa simte el, nasa care e nascute pe 3 august zice ca de ziua ei, prietenul nostru care e nascut si face si nunta pe 6 august zice ca nasc la nunta lui. daca e sa ajung pana acolo mai strang din piciare pana pe 12 august si nasc de ziua mea ( dpn-ul meu e pe 11 august dar in urma masuratorilor ecografice s-a mutat pe 9 august. la prima sarcina s-a adeverit chestia cu mutataul DPN-ului, sa vad daca se intampla si acum).



APoi tu Marie.....las ca poate nasc eu de ziua ta biggrin.gif....daca nu-ti iese tie liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif....tot ce-i posibil la mine ca medicul meu are ultima garda in 11.....desi sper sa fie cat mai tarziu....Imi doresc sa fie de 20 august. E ziua bunicului meu din partea mamei si a fost un om de aur....asa ca mi-ar placea sa fie atunci. Acum....cum o vrea si DD....
simina_ana
QUOTE(nicoll @ Jul 28 2011, 12:11 PM) *
Buna dimineata dragi burtici si mamici.
Ieri am fost la control, bebe tot cu capusorul intre þâþele lui mami, nici gand sa se intoarca. M-a vazut si la masa, colul lung si inchis, deci pot sta linistita ca nu se va intampla nimic neprevazut. Bele al meu cantareste ~2800 grame.

Mai merg la control lunea viitoare si..... data stabilita pentru cezariana: luni 15 august 2011. AMR=17 zile
Deja parca il vad in bratele mele................

Adinuta, observ ca dupa mine urmezi tu, sa dea DD sa se intample exact cum iti planifici tu, ca e cel mai bine. Dar ar cam trebui sa stai si tu putin mai linistita.......

Alexalili, pastreaza-te graviduta inca putin sa te poata vedea si sora ta, poate nu o sa mai fie o alta ocazie....cine stie??????

Simina, si tu esti pe ultima suta de metri... bafta multa!


Chiar ca nazdravan tare puiul tau....sa nu se intoarca el....vezi ca poate iti face totusi o surpriza smile.gif.....am auzit de cazuri de astea....
anabell
QUOTE(simonik19 @ Jul 27 2011, 03:20 PM) *
sunt doi portari,o femeie care e foarte afurisita si in afara orelor de vizita nu lasa pe absolut nimeni sa intre,si nici banii nu vrea sa ia si un domn la care mai merge cu un 5-10 lei.....
nu o sa ai chef de f multe vizite ...mai ales in primele zile....eu in afara parintiilor,a sotului si a soacrei mele nu am vrut sa ma viziteze nimeni....dar tot s-au gasit intr-o zi sa vina vre-o 2 prietene....si m-au obosit psihic,una venea ,alta pleca...de am avut o stare dupa ce au plecat...am crezut k intru in depresie:)))) am plans vre-o 2 ore sa ma calmez....acum nu stiu tu cum o sa fi....din cate am citit eu pe tabel ,dr tau are acces la saloanele alea faine ...sunt cateva....deci probabil acolo o sa stai si tu

ce bine ar fi sa ai dreptate si sa am si eu un salon cat de cat ok nu sunt eu pre pretentioasa doar sa fie curat am eu o treaba cu bacterile sunt cam paranoia, pres sa nu vina toti in vizite ca sigur nu o sa am chef dar daca se invita o sa le zic frumos cum sta treaba asta e acuma nu vreau sa ajung sa imi fac draci din cauza altora vreau sa traiesc clipa de clipa timpul cu bebe meu si sotul(viitorul sot smile.gif )
acasa ai ajutoare sau te descurci singura?
in ce zona stai tu? eu stau in calea aradului ma gandeam ca poate te vad cu bebe prin parc pe aici smile.gif
simina_ana
Fetele am o intrebare.....exista creme depilatoare pentru zona "zero"...duap cum stiti m-am pricopsit cu varice pe-acolo asa ca nu se pune problema sa ma fac cu ceara, aparat sau lama......asa ca doar varianta cremei mi-a mai ramas....Aseara am fost la Real si m-am uitat de o crema, dar nu am gasit una care sa mearga pt zona respectiva....sau poate nu aveau...Voi stiti ceva de asa ceva si de unde as putea cumpara/ comanda?
anabell
QUOTE(adinuta @ Jul 28 2011, 08:18 AM) *
Ce bine ca e totul ok, Doamne ajuta!

Vin si eu de la eco, totul ok, cantitatea de lichid buna, fluxul prin cordon bun, placenta nu e imbatranita tare, copilul ok la inimioara ca l-a monitorizat. M-a programat la cezariana abia in 18 august (DPN-ul meu), asta daca sta bebe pana atunci. A zis ca e cel mai bine pt el sa stea acolo pana la termen. Acum ica a mai crescut, adica chiar foarte mult, are 2960 pe eco asta, e altul, bineinteles, din clinica. Cine sa ii mai creada si pe astia cu ecografele lor? Dr e super, nu am cuvinte, m-a luat prima, a zis ca a vazut ca l-am sunat, deci sa inteleg ca mi-a inregistrat nr? love1.gif Colul e lung, asa ca nu m-a mai necajit sa ma vada si pe masa, a zis ca o sapt nu se intampla nimic la cum arata. Mai mult de atat nu pot prevedea. M-a prezentat celuilalt dr, la care ma lasa in grija in caz de orice, este seful clinicii, s-a aratat f de treaba pt ca este tare bun prieten cu al meu, adica al meu e asistentul lui la facultate, deci relatia e stransa. Doamne ajuta sa fie totul bine, sa stea bebe pana vine el, el a zis ca are speranta ca sta si il asteapta sa il scoata el:)) A zis ca daca se intampla sa nasc, sa ii dau sms sa stie si el:)). Merge in Croatia, i-am urat relaxare ca are nevoie, sa ii priasca concediul, sa ii dea Dzeu sanatate lui si familiei, are un copilas de 6 ani jumate, ca e tare de treaba. Asa ceva mai rar. Ce imi pare chiar rau e ca efectiv nu am avut cum sa ii strecor niste bani, desi nu cred ca ii astepta neaparat, dar simt eu ca trebuia sa ii dau la cum s-a comportat, insa unul intra, altul iesea, era dezastru in clinica.
Asa ca, stau si eu mai relaxata, mi-a zis ca durerile sunt normale acum, tensiunea la fel, inca nu intervenim cu nimic, doar o monitorizam sa nu creasca mai mult.
Va pup, sunt happy azi!


ma bucur pentru tine draga ,
eu am programat cezariana in 17 si eu l-am prins pe dr meu in ultima zi de lucru ca in 18 deja e plecat in concediu si pe mine ma lasa la alt dr dar nici nu ma intereseaza ca important e sa fie la cezariana ca dupaia sper!!!!sa fie ok.
ce bebe mare ai!!! a crescut bine ce asi vrea sa aiba si al meu asa mult dar nu prea cred ca la 34 sap avea 1900 si eu nasc si mai repede la 38 fara 2 zile acuma tot ma chiama la controale in fiecate saptamana.
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 12:58 PM) *
Da la Polisano m-a chemat....m-a luat si repede si a fost super de treaba.....ca intotdeauna de altfel....
STiu ca marti ti-a amanat programarea ca mi-a zis Adi cand am fost la prezentarea pt celulele stem...
Am vorbit de dimineata cu Horatiu si i-am povestit ce -am facut aseara sis-a bucurat si el pt mine....am stabilit sa merg saptamana viitoare la el sa ma vada si pe masa si sa satabilim cand facem cezariana. Desi cred ca voi ajunge pe mana altcuiva ca ultima garda pe august o are in 11 si el zicea sa mergem cat mai aproape de termen daca "ma tin balamalele" biggrin.gif
Bafta azi la echo.....merge si sotul tau cu tine nu? Sa ne povestesti ce reactie a avut....


Da, o sa vada si el..
Ma bucur ca esti ok, daca stai cuminte, sigur il mai duci mult pe bebe yes.gif
QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 01:18 PM) *
Fetele am o intrebare.....exista creme depilatoare pentru zona "zero"...duap cum stiti m-am pricopsit cu varice pe-acolo asa ca nu se pune problema sa ma fac cu ceara, aparat sau lama......asa ca doar varianta cremei mi-a mai ramas....Aseara am fost la Real si m-am uitat de o crema, dar nu am gasit una care sa mearga pt zona respectiva....sau poate nu aveau...Voi stiti ceva de asa ceva si de unde as putea cumpara/ comanda?

Stiu ca face reclama la Veet pt zona inghinala, banuiesc ca se gaseste la orice farmacie..parca ii spune 'pt piele sensibila'...

anabell
stie cineva sa imi zica si mie ceva... mi-a zis dr meu ca la ultimul control trebuie sa ma vada si pe masa ... ce sa vada ?
habar nu am ce vede smile.gif ? ce cauta? liwlol.gif)) se vede ca sunt la prima sarcina !
simina_ana
QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 01:00 PM) *
Multumesc frumos de informatii, sper sa-l gasim si pe aici....macar pe net. Tu esti in Spania? Ca sa stie daca vorbete si cu varul ei pt ceaiul acesta.



Andreea...e vorba despre acest produs?
http://www.farmacia-internacional.net/tien...0gr-p-3381.html
Alondra
QUOTE(anabell @ Jul 28 2011, 01:34 PM) *
stie cineva sa imi zica si mie ceva... mi-a zis dr meu ca la ultimul control trebuie sa ma vada si pe masa ... ce sa vada ?
habar nu am ce vede smile.gif ? ce cauta? liwlol.gif)) se vede ca sunt la prima sarcina !

In principiu se verifica colul...daca e inchis, ok...de-astea...apoi poate sa-ti recolteze secretie sa-ti faca un Papa Nicolau ..
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 01:34 PM) *
Da, o sa vada si el..
Ma bucur ca esti ok, daca stai cuminte, sigur il mai duci mult pe bebe yes.gif

Stiu ca face reclama la Veet pt zona inghinala, banuiesc ca se gaseste la orice farmacie..parca ii spune 'pt piele sensibila'...



Mi-am luat de asta....dar scrie pe tub ( ca e crema spray) ca e pt linia bikinilor. A nu se folosi pt alte zone...de asta sunt nedumerita....pot folosi si mai jos? ...intelegi tu....
anabell
QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 10:36 AM) *
In principiu se verifica colul...daca e inchis, ok...de-astea...apoi poate sa-ti recolteze secretie sa-ti faca un Papa Nicolau ..


ma gandeam si eu la asa ceva dar nu eram sigura colul meu e inchis cred.... pt ca am si serclaj de la 19 saptamani sper sa nu aiba de gand sa mi-l scoata mai repede ca acolo nasc ca am contractii in continu!!!
simina_ana
QUOTE(anabell @ Jul 28 2011, 01:34 PM) *
stie cineva sa imi zica si mie ceva... mi-a zis dr meu ca la ultimul control trebuie sa ma vada si pe masa ... ce sa vada ?
habar nu am ce vede smile.gif ? ce cauta? liwlol.gif)) se vede ca sunt la prima sarcina !



Iti verifica starea colului, daca e inchis sau deschis...iti poate recolta secretii pt analize...
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 01:37 PM) *
Mi-am luat de asta....dar scrie pe tub ( ca e crema spray) ca e pt linia bikinilor. A nu se folosi pt alte zone...de asta sunt nedumerita....pot folosi si mai jos? ...intelegi tu....

Pe crema asta, nu stiu daca e spray cum zici tu, stiu ca scrie ca nu e pt zona genitala, perineala...deci atentie..nu stiu ce sa zic sa folosesti, decat sa ceri sfatul farmacistei.. oFloare1.gif
anabell
multumesc pentru raspunsuri sunteti niste dragute!! smile.gif
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 01:41 PM) *
Pe crema asta, nu stiu daca e spray cum zici tu, stiu ca scrie ca nu e pt zona genitala, perineala...deci atentie..nu stiu ce sa zic sa folosesti, decat sa ceri sfatul farmacistei.. oFloare1.gif



Uff....nu stiu ce sa zic....mai caut dar cred ca pana al urma ma risc cu lama...mai ales ca voi sti data nasterii....
andreea_g
QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 10:35 AM) *


da,eu sunt in spania,si da asta e produsul,parca e putin mai verde al meu,dar e la fel,scrie la fel si parca tot 8,20 am dat ei eu pe el,nu mai stiu sigur ca am luat mai multe.dar va recomand ceaiul asta,v-am zis eu am auzit de la parintii care l-au dat bebeilor ca nu au stiut ce sunt colicii si au bebeii,cel mai mare 1 anisor si ceva.scrie ca se pune cu 1lingurita de cafea(2,5g) dizolvat in 50ml de apa,asta pana la 2 luni,apoi se mareste doza.io am de gand sa ii dau din prima zi
andreea_g
fetele si eu am aceeasi problema cu controlul pe masa,ca maine tre sa merg la moasa pt acest control si mi-a zis ca tre sa vada ¨pasarica¨,fundul...si nu stiu la ce sa ma astept :)in ce consta mai exact ,ce instrumente foloseste?! sa nu ma trezesc ca mi infige ceva liwlol.gif si e normal sa sangerezi apoi?ca stiu ca simonik zicea ca a sangerat dupa acest control.e ceva dureros?ca sa stiu la ce sa ma astept
anabell
QUOTE(andreea_g @ Jul 28 2011, 11:14 AM) *
fetele si eu am aceeasi problema cu controlul pe masa,ca maine tre sa merg la moasa pt acest control si mi-a zis ca tre sa vada ¨pasarica¨,fundul...si nu stiu la ce sa ma astept :)in ce consta mai exact ,ce instrumente foloseste?! sa nu ma trezesc ca mi infige ceva liwlol.gif si e normal sa sangerezi apoi?ca stiu ca simonik zicea ca a sangerat dupa acest control.e ceva dureros?ca sa stiu la ce sa ma astept


da la utimul control mie mi-a zis ca data viitoare trebe sa ma vada si pe masa cu valvele(cred ca asa o zis) smile.gif
acuma astept sa imi zici tu maine cum a fost smile.gif
mariannka
QUOTE(andreea_g @ Jul 28 2011, 11:14 AM) *
fetele si eu am aceeasi problema cu controlul pe masa,ca maine tre sa merg la moasa pt acest control si mi-a zis ca tre sa vada ¨pasarica¨,fundul...si nu stiu la ce sa ma astept :)in ce consta mai exact ,ce instrumente foloseste?! sa nu ma trezesc ca mi infige ceva liwlol.gif si e normal sa sangerezi apoi?ca stiu ca simonik zicea ca a sangerat dupa acest control.e ceva dureros?ca sa stiu la ce sa ma astept



Andreea... si eu sant in Spania... Nustiu exact....- dar controlul asta prevede verficarea Bacteriei Streptococ (daca tu inca nu l-ai facut)... unde ti se ia pe un betisor de vata putin din secretia vaginala si pe altul din jurul rectului... Mie, moasa mi-a dat acasa doua betisore de vata cu cilindre.. in care trebuie introduse dupa ce ai luat din secretia vaginala si jurul rectului... Si mi-a zis ca procedura se face dimineata dupa ce mergi la WC inainte de a face dus si apoi tot in dimineata aia mergi cu analizele si le lasi la Ambulatoriu.... cand faci si analizele la sange pentru ultimul trimestru de sarcina... Eu nustiu... pe mine nu m-a urcat niciodata pe "masuta fermecata"pana acum ceea ce mi se pare ciudat, oarecum... desi sincer, ma bucur.... intotdeauna m-au controlat la ecograf si mi-au zis ca e totul perfect... acum vreo doua saptamani jumate am avut un pic de secretii maronii... dar foarte putine... si a doua zi am alergat la Centro Medico sa vad daca totul e normal..... eventual doctorul mi-a zis ca imi face un control... pe masa.... dar mai intai mi-a facut ecografia sa o vada pe bebelina daca e bine.... si a zis ca totul e perfect.. si nu am de ce sa ma mai urc pe masa...... si ca secretiile daca au fost doar un pic maronii si mici ca cantitate nu am de ce sa ma sperii ca e normal...
Eu cred ca asta e controlul pe care trebuie sa-l treci maine... nu e nici un instrument care sa te infinga... ca apoi sa sangerezi.... nu-ti face griji!!! Eu am facut exact cum mi-a explicat... si rezultatele au iesit perfecte. Asa ca.... Bafta!!! oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(andreea_g @ Jul 28 2011, 02:14 PM) *
fetele si eu am aceeasi problema cu controlul pe masa,ca maine tre sa merg la moasa pt acest control si mi-a zis ca tre sa vada ¨pasarica¨,fundul...si nu stiu la ce sa ma astept :)in ce consta mai exact ,ce instrumente foloseste?! sa nu ma trezesc ca mi infige ceva liwlol.gif si e normal sa sangerezi apoi?ca stiu ca simonik zicea ca a sangerat dupa acest control.e ceva dureros?ca sa stiu la ce sa ma astept



QUOTE(anabell @ Jul 28 2011, 02:57 PM) *
da la utimul control mie mi-a zis ca data viitoare trebe sa ma vada si pe masa cu valvele(cred ca asa o zis) smile.gif
acuma astept sa imi zici tu maine cum a fost smile.gif



Va folosi instrumentar ca sa vada mai bine colul....sa fii cat mai relaxata si sa lasi fundul moale, ca sa nu te doara.....isi foloseste degetul aratator si mijlociu pentru a palpa colul si cu cealalata mana te apasa pe burtica sa vada pozitia bebelusului, sa verifice starea uterului.....
E posibil sa sangerezi....e ceva normal....
Nu e prea placut dar asta e...nu avem ce face....

uite ce am gasit pe net ca procedura.....nu e tot valabil avand in vedere sarcina si cat de ianintata e sarcina....dar macar sa-ti faci o idee

"Mai intai, medicul observa daca sunt probleme la nivelul tegumentului (pielii) din zona genitala si verifica zona vaginala pentru a descoperi daca nu exista simptomele unor afectiuni - scurgeri neobisnuite, zone inflamate, ulceratii, iritatii, rani, etc. Daca in tot acest timp simti vreun fel de durere trebuie sa-i spui imediat medicului.

Dupa aceasta inspectie superficiala, se trece la examinarea amanuntita a vaginului si a colului uterin, cu valvele. Vei fi asezata pe o masa ginecologica, pe spate, cu genunchii indoiti si picioarele departate.

Medicul va folosi un dilatator (speculum) pentru a largi spatiul dintre peretii vaginului si a vedea cat mai bine aspectul peretilor vaginului si colul uterin care poate fi uneori sediul unor afectiuni asimptomatice. Cat timp dilatatorul se afla in vagin, medicul va lua o proba din mucoasa colului uterin (fii linistita, este vorba despre cateva celule) pentru a le trimite la laborator in scopul unui diagnostic cat mai corect a starii de sanatate a colului utern (test Papanicolau). Examenul cu valve nu este dureros.

Apoi urmeaza examinarea bimanuala, numita "tuseu vaginal" iar asta chiar ca s-ar putea sa ti se para neplacut. Acest examen este necesar pentru a scoate in evidenta eventualele probleme ale uterului si ale anexelor genitale (trompele uterine si ovarele), pentru a stabili pozitia organelor reproductive. Medicul va introduce in vagin unul sau doua degete pana atinge colul uterin. Cu cealalta mana medicul va apasa usor abdomenul. In acest fel medicul simte daca exista noduli sau excrescente anormale pe uter sau ovar.

S-ar putea sa fie vorba si despre un "tuseu rectal" - medicul va introduce un deget in rect pentru a verifica zona din spatele uterului. La sfarsitul examinarii se verifica si sensibilitatea vezicii urinare, pentru a avea informatii in legatura cu posibila existenta a unor procese inflamatorii la acest nivel.

In tot acest timp trebuie sa anunti orice senzatie fizica de neplacere sau durere."
anabell
QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 12:22 PM) *
Va folosi instrumentar ca sa vada mai bine colul....sa fii cat mai relaxata si sa lasi fundul moale, ca sa nu te doara.....isi foloseste degetul aratator si mijlociu pentru a palpa colul si cu cealalata mana te apasa pe burtica sa vada pozitia bebelusului, sa verifice starea uterului.....
E posibil sa sangerezi....e ceva normal....
Nu e prea placut dar asta e...nu avem ce face....

uite ce am gasit pe net ca procedura.....nu e tot valabil avand in vedere sarcina si cat de ianintata e sarcina....dar macar sa-ti faci o idee

"Mai intai, medicul observa daca sunt probleme la nivelul tegumentului (pielii) din zona genitala si verifica zona vaginala pentru a descoperi daca nu exista simptomele unor afectiuni - scurgeri neobisnuite, zone inflamate, ulceratii, iritatii, rani, etc. Daca in tot acest timp simti vreun fel de durere trebuie sa-i spui imediat medicului.

Dupa aceasta inspectie superficiala, se trece la examinarea amanuntita a vaginului si a colului uterin, cu valvele. Vei fi asezata pe o masa ginecologica, pe spate, cu genunchii indoiti si picioarele departate.

Medicul va folosi un dilatator (speculum) pentru a largi spatiul dintre peretii vaginului si a vedea cat mai bine aspectul peretilor vaginului si colul uterin care poate fi uneori sediul unor afectiuni asimptomatice. Cat timp dilatatorul se afla in vagin, medicul va lua o proba din mucoasa colului uterin (fii linistita, este vorba despre cateva celule) pentru a le trimite la laborator in scopul unui diagnostic cat mai corect a starii de sanatate a colului utern (test Papanicolau). Examenul cu valve nu este dureros.

Apoi urmeaza examinarea bimanuala, numita "tuseu vaginal" iar asta chiar ca s-ar putea sa ti se para neplacut. Acest examen este necesar pentru a scoate in evidenta eventualele probleme ale uterului si ale anexelor genitale (trompele uterine si ovarele), pentru a stabili pozitia organelor reproductive. Medicul va introduce in vagin unul sau doua degete pana atinge colul uterin. Cu cealalta mana medicul va apasa usor abdomenul. In acest fel medicul simte daca exista noduli sau excrescente anormale pe uter sau ovar.

S-ar putea sa fie vorba si despre un "tuseu rectal" - medicul va introduce un deget in rect pentru a verifica zona din spatele uterului. La sfarsitul examinarii se verifica si sensibilitatea vezicii urinare, pentru a avea informatii in legatura cu posibila existenta a unor procese inflamatorii la acest nivel.

In tot acest timp trebuie sa anunti orice senzatie fizica de neplacere sau durere."


m-am lamurit acuma smile.gif
nui asa rau o sa vad cand ajung pe masa nu cred ca e asa mare durere mai mult is speriata de tot ce urmeaza sa se intample dar.... trece si vad bebele!!!!!!!!!
mersi de informatii!
adinuta
QUOTE(anabell @ Jul 28 2011, 01:31 PM) *
ma bucur pentru tine draga ,
eu am programat cezariana in 17 si eu l-am prins pe dr meu in ultima zi de lucru ca in 18 deja e plecat in concediu si pe mine ma lasa la alt dr dar nici nu ma intereseaza ca important e sa fie la cezariana ca dupaia sper!!!!sa fie ok.
ce bebe mare ai!!! a crescut bine ce asi vrea sa aiba si al meu asa mult dar nu prea cred ca la 34 sap avea 1900 si eu nasc si mai repede la 38 fara 2 zile acuma tot ma chiama la controale in fiecate saptamana.

Nu stiu ce sa cred cu greutatea copilului. Acum 2 sapt, pe alt ecograf, mi-a zis ca e mic, abia 2100 si azi imi zice ca are 2960 si mi se pare f mare diferenta. In 2 sapt nu putea pune chiar 800 g!



QUOTE(andreea_g @ Jul 28 2011, 02:14 PM) *
fetele si eu am aceeasi problema cu controlul pe masa,ca maine tre sa merg la moasa pt acest control si mi-a zis ca tre sa vada ¨pasarica¨,fundul...si nu stiu la ce sa ma astept :)in ce consta mai exact ,ce instrumente foloseste?! sa nu ma trezesc ca mi infige ceva liwlol.gif si e normal sa sangerezi apoi?ca stiu ca simonik zicea ca a sangerat dupa acest control.e ceva dureros?ca sa stiu la ce sa ma astept

Mie mi-a zis azi ca la eco se vede colul lung si fara modificari, asa ca nu m-a mai stresat pe masa, sa nu ma doara cand imi face cu valvele.
anabell
QUOTE(adinuta @ Jul 28 2011, 01:18 PM) *
Nu stiu ce sa cred cu greutatea copilului. Acum 2 sapt, pe alt ecograf, mi-a zis ca e mic, abia 2100 si azi imi zice ca are 2960 si mi se pare f mare diferenta. In 2 sapt nu putea pune chiar 800 g!
Mie mi-a zis azi ca la eco se vede colul lung si fara modificari, asa ca nu m-a mai stresat pe masa, sa nu ma doara cand imi face cu valvele.


intradevar diferenta este foarte mare dar poate acuma la ultimul control a zis greutatea cea buna!
mie cand mi-a zis ca are 1900 la 34 sapt i-am zis doctorului ca mi se pare foarte putin si el zice ca nu ii putin ca e ok la 34 sapt ce sa mai cred acuma a zis ca de acuma o sa ia 50 g pe zi ceea ce mi se pare prea mult mai ales ca burtica mea e foarte mica!!!!!! acuma merg si eu marti iar la eco sa vad cat are , parca acuma cand merg la eco am o teama ca mi frica ca imi zice iar greutatea si e prea mic mai ales cand ma gandesc ce putin mai e cand sa mai creasca.... eu asa de multumita asi fi sa aiba la nastere 3000 kg!!!
acuma la cat timp mergi la eco?data viitoare daca zice tot asa greutatea inseamna ca asa este !!!nu te ingrijora!
andreea_g
fetele multumesc pt rapunsuri
pt papa nicolau mi a facut in aprilie si a zis ca trebuie repetat dupa sarcina ca a iesit o mica infectie dar care nu e grava daca este controlata,dar pana nu nasc nu au ce sa faca ca nu stiu daca este ceva iesit de la sarcina si care va disparea dupa nastere.
mariannka pana acum nici pe mine nu ma urcat pe masa decat pt papa nicolau,in rest totul la cele 3 ecografii,dasta nu stiu ce are de gand sa mi faca moasa.
setul 3 de analize l-am facut marti si decat mi au luat sange si le am dus urina.nu mi a dat nici betisoare,nu mi a spus nici sa nu ma spal innainte..nu mi a spus decat ca o sa facem un control.dar ma gandesc ca trebuie sa fie pt col(nu mi au spus niciodata nimic de col.de lichid..etc) pt ca pe mine nu m-au controlat pana acum deloc ca sa vada daca pot naste natural,daca este vreo problema...si nici nu mai am alta programare decat pt ekg miercuri,si apoi pe 17 daca nu nasc pana atunci,dar eu sunt sigura ca nasc pana pe 17
Alondra
Am revenit si eu de la eco....suntem bine smile.gif , Bebelushka mea pare sa aiba 2.640 kg...dar mie dr. mi-a zis ca 400 de g sunt plus minus eroarea de ecograf, deci....de-asta va ies voua diferentele de la un eco la altul smile.gif
Si eu o sa merg acum peste 2 sapt. sa-mi faca control si pe masa ...a zis sa stau cuminte , fara efort astea 2 sapt. ..ca e perioada critica, adica sa trecem de 37 de sapt. sa nu se nasca prematur...Pe mine sincer m-a laudat biggrin.gif ca totul a decurs bine pe parcursul sarcinii, nu m-am ingrasat, decat burta gravida.gif , nu am facut hernie sau altceva...nu am vergeturi....deci totul ok ...
O chestie care nu mi-a placut mie insa e ca a zis ca are un rinichi mai mic huh.gif anima1.gif dar ca e normal la bebelusi la inceput....unsure.gif deci nu stiu....mai vedem peste 2 sapt. ..smile.gif
jus_ro
QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 07:30 PM) *
Am revenit si eu de la eco....suntem bine smile.gif , Bebelushka mea pare sa aiba 2.640 kg...dar mie dr. mi-a zis ca 400 de g sunt plus minus eroarea de ecograf, deci....de-asta va ies voua diferentele de la un eco la altul smile.gif
Si eu o sa merg acum peste 2 sapt. sa-mi faca control si pe masa ...a zis sa stau cuminte , fara efort astea 2 sapt. ..ca e perioada critica, adica sa trecem de 37 de sapt. sa nu se nasca prematur...Pe mine sincer m-a laudat biggrin.gif ca totul a decurs bine pe parcursul sarcinii, nu m-am ingrasat, decat burta gravida.gif , nu am facut hernie sau altceva...nu am vergeturi....deci totul ok ...
O chestie care nu mi-a placut mie insa e ca a zis ca are un rinichi mai mic huh.gif anima1.gif dar ca e normal la bebelusi la inceput....unsure.gif deci nu stiu....mai vedem peste 2 sapt. ..smile.gif

ne buucram ca bebelusa e bine bouncy.gif
adinuta
QUOTE(anabell @ Jul 28 2011, 04:55 PM) *
intradevar diferenta este foarte mare dar poate acuma la ultimul control a zis greutatea cea buna!
mie cand mi-a zis ca are 1900 la 34 sapt i-am zis doctorului ca mi se pare foarte putin si el zice ca nu ii putin ca e ok la 34 sapt ce sa mai cred acuma a zis ca de acuma o sa ia 50 g pe zi ceea ce mi se pare prea mult mai ales ca burtica mea e foarte mica!!!!!! acuma merg si eu marti iar la eco sa vad cat are , parca acuma cand merg la eco am o teama ca mi frica ca imi zice iar greutatea si e prea mic mai ales cand ma gandesc ce putin mai e cand sa mai creasca.... eu asa de multumita asi fi sa aiba la nastere 3000 kg!!!
acuma la cat timp mergi la eco?data viitoare daca zice tot asa greutatea inseamna ca asa este !!!nu te ingrijora!

Nu mai merg la eco ca al meu dr e plecat, doar daca doresc eu voi merge la altcineva...sa vad, poate ma duc inca o data.

QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 07:30 PM) *
Am revenit si eu de la eco....suntem bine smile.gif , Bebelushka mea pare sa aiba 2.640 kg...dar mie dr. mi-a zis ca 400 de g sunt plus minus eroarea de ecograf, deci....de-asta va ies voua diferentele de la un eco la altul smile.gif
Si eu o sa merg acum peste 2 sapt. sa-mi faca control si pe masa ...a zis sa stau cuminte , fara efort astea 2 sapt. ..ca e perioada critica, adica sa trecem de 37 de sapt. sa nu se nasca prematur...Pe mine sincer m-a laudat biggrin.gif ca totul a decurs bine pe parcursul sarcinii, nu m-am ingrasat, decat burta gravida.gif , nu am facut hernie sau altceva...nu am vergeturi....deci totul ok ...
O chestie care nu mi-a placut mie insa e ca a zis ca are un rinichi mai mic huh.gif anima1.gif dar ca e normal la bebelusi la inceput....unsure.gif deci nu stiu....mai vedem peste 2 sapt. ..smile.gif

Felicitari!
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 07:30 PM) *
Am revenit si eu de la eco....suntem bine smile.gif , Bebelushka mea pare sa aiba 2.640 kg...dar mie dr. mi-a zis ca 400 de g sunt plus minus eroarea de ecograf, deci....de-asta va ies voua diferentele de la un eco la altul smile.gif
Si eu o sa merg acum peste 2 sapt. sa-mi faca control si pe masa ...a zis sa stau cuminte , fara efort astea 2 sapt. ..ca e perioada critica, adica sa trecem de 37 de sapt. sa nu se nasca prematur...Pe mine sincer m-a laudat biggrin.gif ca totul a decurs bine pe parcursul sarcinii, nu m-am ingrasat, decat burta gravida.gif , nu am facut hernie sau altceva...nu am vergeturi....deci totul ok ...
O chestie care nu mi-a placut mie insa e ca a zis ca are un rinichi mai mic huh.gif anima1.gif dar ca e normal la bebelusi la inceput....unsure.gif deci nu stiu....mai vedem peste 2 sapt. ..smile.gif



Deci tu "absolvi" perioada de graviduta cu brio....felicitari!!! Si tu te vedeai mare...Pai eu la ce categorie intru...."mare mare" biggrin.gif liwlol.gif...M-a dat pe mine exemplu cu hernia si varicele mele cumva? Ca zicea ca ma da exemplu la multe mamicic are se plang liwlol.gif liwlol.gif
Stai linistita cu rinichiul mai micut.....si la pitica lui Yoyo i-a zis asta inca de la morfologia de 23 de sapt....si a fost ok la nastere.....
simina_ana
Ramo....si care a fost reactia sotului tau? A avut emotii? A plans? A lesinat ? liwlol.gif liwlol.gif
Alondra
QUOTE(jus_ro @ Jul 28 2011, 08:16 PM) *
ne buucram ca bebelusa e bine bouncy.gif


Sarumana Jus! tzuc.gif
QUOTE(adinuta @ Jul 28 2011, 09:39 PM) *
Nu mai merg la eco ca al meu dr e plecat, doar daca doresc eu voi merge la altcineva...sa vad, poate ma duc inca o data.
Felicitari!


Multumesc Adinuta! tzuc.gif
QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 10:15 PM) *
Deci tu "absolvi" perioada de graviduta cu brio....felicitari!!! Si tu te vedeai mare...Pai eu la ce categorie intru...."mare mare" biggrin.gif liwlol.gif...M-a dat pe mine exemplu cu hernia si varicele mele cumva? Ca zicea ca ma da exemplu la multe mamicic are se plang liwlol.gif liwlol.gif
Stai linistita cu rinichiul mai micut.....si la pitica lui Yoyo i-a zis asta inca de la morfologia de 23 de sapt....si a fost ok la nastere.....

biggrin.gif smile.gif
Nu chiar, a fost ceva de genul , eu am intrebat de ce sunt asa vanata la buric, daca e normal si el a zis ca e normal si "Bine ca nu ati facut hernie ca alte gravide" si atunci eu am pomenit de tine...gandeam cu voce tare "...ca Adriana..." .....cam asa..smile.gif

QUOTE(simina_ana @ Jul 28 2011, 10:18 PM) *
Ramo....si care a fost reactia sotului tau? A avut emotii? A plans? A lesinat ? liwlol.gif liwlol.gif

Nuu smile.gif n-a plans, n-a lesinat...el mai degraba a zis ca nu se intelege nimic...pai bineinteles , daca e 2 D si bebe e mare, nu mai incape sa-l vezi ca la 4 luni wacko.gif ..poate daca era 3D deslusea si el mai bine, plus ca bebe ne-a tratat cu spatele/ceafa, deci nicicum nu vrea sa ne arate fatza wacko.gif Doar o manuta am vazut mai clar.. dadea din degetzele .. doh.gif
jus_ro
QUOTE(Alondra @ Jul 28 2011, 11:12 PM) *
Nuu smile.gif n-a plans, n-a lesinat...el mai degraba a zis ca nu se intelege nimic...pai bineinteles , daca e 2 D si bebe e mare, nu mai incape sa-l vezi ca la 4 luni wacko.gif ..poate daca era 3D deslusea si el mai bine, plus ca bebe ne-a tratat cu spatele/ceafa, deci nicicum nu vrea sa ne arate fatza wacko.gif Doar o manuta am vazut mai clar.. dadea din degetzele .. doh.gif

deci va saluta cumva...iar la fata o vedeti cand iese rolleyes.gif


Buna dimineata.....azi mergem la control la clinica unde am nascut, sper sa ne zica de bine cu Eliza jucaus.gif
Alondra
Neata mamici si burtici! gravida.gif
Ceva de groaza vremea asta...ploua ca toamna sad.gif

QUOTE(jus_ro @ Jul 29 2011, 09:12 AM) *
deci va saluta cumva...iar la fata o vedeti cand iese rolleyes.gif
Buna dimineata.....azi mergem la control la clinica unde am nascut, sper sa ne zica de bine cu Eliza jucaus.gif

Daa, asa e..ne apropiem si noi de marea intalnire...si mi-e tot mai friiiiicaa....wacko.gif doh.gif

Wow, deja la control, ce mare e Eliza! eusa_clap.gif Bafta, sa fie totul bine!
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jul 29 2011, 09:43 AM) *
Neata mamici si burtici! gravida.gif
Ceva de groaza vremea asta...ploua ca toamna sad.gif
Daa, asa e..ne apropiem si noi de marea intalnire...si mi-e tot mai friiiiicaa....wacko.gif doh.gif

Wow, deja la control, ce mare e Eliza! eusa_clap.gif Bafta, sa fie totul bine!



Neata !!!
Daaa...urata vreme....dar voi profita sa calc hainutele de papusa ale lui bebe biggrin.gif fara sa curga apele pe mine.....
simina_ana
QUOTE(jus_ro @ Jul 29 2011, 09:12 AM) *
deci va saluta cumva...iar la fata o vedeti cand iese rolleyes.gif
Buna dimineata.....azi mergem la control la clinica unde am nascut, sper sa ne zica de bine cu Eliza jucaus.gif


Bafta la control....asteptam vesti......
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Jul 29 2011, 09:50 AM) *
Neata !!!
Daaa...urata vreme....dar voi profita sa calc hainutele de papusa ale lui bebe biggrin.gif fara sa curga apele pe mine.....

Spor la treaba ! smile.gif
Eu mai am o tura de spalat...dar.....astept vremea mai buna sa le usuc..smile.gif
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jul 29 2011, 09:56 AM) *
Spor la treaba ! smile.gif
Eu mai am o tura de spalat...dar.....astept vremea mai buna sa le usuc..smile.gif



Si eu la fel mai am de spalat ceva de-ale lui bebe mic....asternuturi si inca o tura de hainute....le pun in balcon dar cu temperaturile astea se usuca in vreo 2 zile ca am balconul inchis.....

AI cumparat tot pt bebe? si pt tine? Eu azi si maine mai am de facut niste cumparaturi....
adinuta
QUOTE(jus_ro @ Jul 29 2011, 09:12 AM) *
deci va saluta cumva...iar la fata o vedeti cand iese rolleyes.gif
Buna dimineata.....azi mergem la control la clinica unde am nascut, sper sa ne zica de bine cu Eliza jucaus.gif

neata, bafta la control.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.