Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Aug 30 2011, 06:24 PM) *
SI nu refuza sanul apoi?....ca mie de asta mi-e frica....

AM fost la medic ca am ceva dureri in partea dreapta...si mi-a zis ca mai am acumulari de lichid in uter...asa ca urmeaza 5 zile de ergomet....sa nu se infecteze.....sper sa nu ajung la chiuretaj....ca asta imi mai trebuie dupa cate am tras pana acum doh.gif

Nu refuza sanul, il ia deocamdata.

Of, cate mai patimesti si tu! Sa speram ca va fi bine!

Eu azi am innebunit, nu stiu ce are Rares, dar de pe la ora 15 pana seara se tot foieste, nu se poate odihni, isi mananca pumnii, nu ii dau lapte numai la 3 ore sa nu fie prea mult, dar totusi nu inteleg care e problema. Atetea ore sa nu se linisteasca? Sa aiba colici 6 ore???????????? Mi-e o mila de el de nu mai pot, in plus ma trec tote gandurile, sa nu aiba intoleranta la lactoza sau alte prostii, dar ma gandesc ca ar varsa su ar avea diaree, ori la el nu se intampla asta. Uneori, se mai ineaca la biberon sau imediat dupa, dar asta nu cred ca are legatura. Nu mai stiu ce sa fac, o sa ii schimb Bonnisan-ul cu Espumisan sau Infacol.
Alondra
QUOTE(anku @ Aug 30 2011, 03:33 PM) *
eram curioasa dc ai nascut.....
sanatoasa sa fie....
va poop...si nastere usoara!!!! floare2.gif

Mnuu...tot 2 in 1 inca...wacko.gif
Mai asteptam .......doh.gif
angel
buna
eu nu am avut timp sa mai intru bebelinul meu nu mai doarme ziua decat o ora si aia legata puffff e un terori mic ziua dar macar doarme nopatea de la 23-00 pana la 7-8.
alondra iustina nastre usoara va doresc si bb sanatosi si frumosi!!!
angel
fetelor eu de colici ii dau ceiut de la humana de noapte si de zi si Gripe Water Baby si vreau sa sp ca de cand am inceput sa il le dau p astea nu a mai facut il mai doare dar st doar crampe usoare.
aaaa si noi am incercat tot ce se poate de colici dar Water Baby ia mers cel mai bn.
Alondra
QUOTE(angel @ Aug 31 2011, 01:26 AM) *
buna
eu nu am avut timp sa mai intru bebelinul meu nu mai doarme ziua decat o ora si aia legata puffff e un terori mic ziua dar macar doarme nopatea de la 23-00 pana la 7-8.
alondra iustina nastre usoara va doresc si bb sanatosi si frumosi!!!

Multumesc Angel, sa fie, sa fie pray.gif

Simina, sanatate multa! Sper sa nu fie cazul de ce zici tu.... oFloare1.gif
adinuta
QUOTE(angel @ Aug 31 2011, 01:26 AM) *
buna
eu nu am avut timp sa mai intru bebelinul meu nu mai doarme ziua decat o ora si aia legata puffff e un terori mic ziua dar macar doarme nopatea de la 23-00 pana la 7-8.
alondra iustina nastre usoara va doresc si bb sanatosi si frumosi!!!

angel, sunt terminata, si al meu plange tot timpul, nu se poate odihni, nu stiu ce sa mai fac! sunt disperata, am sunat dr, sa vad daca imi schimba picaturile de colici ca nu mai rezist. oricum, cred ca o sa imi iau de toate in casa.
iubita_tiana
QUOTE(adinuta @ Aug 31 2011, 08:31 AM) *
angel, sunt terminata, si al meu plange tot timpul, nu se poate odihni, nu stiu ce sa mai fac! sunt disperata, am sunat dr, sa vad daca imi schimba picaturile de colici ca nu mai rezist. oricum, cred ca o sa imi iau de toate in casa.

adinuta, dar esti sigura ca de la colici plange> nu are nimik in gurita gen afta sau mai stiu eu ce>>>
sofia pe la 2 luni avea o afta si tot as aplangea toata ziua ca nu sugea destul sa se sature si ii era foame....
adinuta
QUOTE(iubita_tiana @ Aug 31 2011, 09:05 AM) *
adinuta, dar esti sigura ca de la colici plange> nu are nimik in gurita gen afta sau mai stiu eu ce>>>
sofia pe la 2 luni avea o afta si tot as aplangea toata ziua ca nu sugea destul sa se sature si ii era foame....

nu sunt sigura, n-am cumsa stiu, si eu ma tem sa nu aiba altceva, dar dr spune ca nu, ca pot fi copii cu astfel de colici imposibile, care dureaza 7 ore, mi-a dat Espumisan acum, sa vad daca se intampla ceva. o sa ma uit si in gurita daca pot. pe limba nu are nimic, nu are nici ciuperca inca, Daria tin minte ca a facut de la lapte.
iubita_tiana
QUOTE(adinuta @ Aug 31 2011, 09:30 AM) *
nu sunt sigura, n-am cumsa stiu, si eu ma tem sa nu aiba altceva, dar dr spune ca nu, ca pot fi copii cu astfel de colici imposibile, care dureaza 7 ore, mi-a dat Espumisan acum, sa vad daca se intampla ceva. o sa ma uit si in gurita daca pot. pe limba nu are nimic, nu are nici ciuperca inca, Daria tin minte ca a facut de la lapte.

AOELOOO 7 ore colici?

pai ajungem la nebuni asa....
incearca sa te linistesti si tu....eu am observar totmai mult....daca eu sunt agitata si suparata si,.....si sofia e asa....nu reusesc sa o adorm,...sa doarme doar 10 min si tot asa.....poate ii transmiti agitatia ta si de fapt el nu are nimik.....
Iustina_27
QUOTE(angel @ Aug 31 2011, 01:26 AM) *
buna
eu nu am avut timp sa mai intru bebelinul meu nu mai doarme ziua decat o ora si aia legata puffff e un terori mic ziua dar macar doarme nopatea de la 23-00 pana la 7-8.
alondra iustina nastre usoara va doresc si bb sanatosi si frumosi!!!


multumim!!tot nehotarat este puiul meu!!tu la cate sapt ai nascut?ai avut si tu intarziere?
Iustina_27
QUOTE(Alondra @ Aug 30 2011, 12:39 PM) *
ohmy.gif Crezi?
Pai cum?Ca tu ai DPN inaintea mea...biggrin.gif
Ceva simptome ai? Dop eliminat, apa , contractii? unsure.gif
Eu vad ca daca stau calma si nu fac mai nimic , nu mai am nici contractii unsure.gif doh.gif


nu prea am simptome...doar ceva presiune jos, se intareste burtica,dar parca mai mult timp, din cand in cand dureri de burtica si spate, dar mai lungi, de dormit dormim ff bine, de dop si apa nici nu se pune problema, doar secretia obisnuita pe care o am de mult, nu s-a schimbat nimic. merg zilele astea la dr. sper sa imi spuna sa imi iau bagajul si sa merg la spital!!

adinuta, sigur ca o sa te anunt, dc nasc noaptea, o sa te anunt dimineata!! carut.gif sper sa se intample cat mai repede si sa fie totul bine!!nu-mi place ca stau peste termen!!sotul si-a luat deja concediu, e tot timpul cu mine!!sunt activa toata ziua, iar seara cad de oboseala!!
imi pare rau ca ai si acum atatea probl. trebuie sa se gaseasca o solutie sa fie bine!ai iesit cu bb la plimbare?poate acum cat e vreme buna ii va face bine sa doarma un pic afara!!incearca alt siropel pt colici. undeva am auzit ca e bine dc bea si mama care alapteaza, acum nu stiu cat de ok e...sper sa aud vesti bune in curand!!incearca sa fii mai calma, poate ii transmiti starea asta copilului si de asta e si el nervos!!
Iustina_27
QUOTE(nicoll @ Aug 30 2011, 12:41 PM) *
Pe tine si pe Iustina parca va stiu de o viata pe forum, noi am venit, am nascut iar voi...inca nimic; tot in formula 2&1. Sa fiti amandoua sanatoase, si vor veni si bebeii...atunci cand vor ei!!!


abia astept sa nasc, sa fie bb sanatos, sa fiu cu el acasa!! hug.gif sper sa nu mai dureze mult!!

Alondra, tu ai ceva simptome?contractii dureroase?
Alondra
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 31 2011, 11:19 AM) *
nu prea am simptome...doar ceva presiune jos, se intareste burtica,dar parca mai mult timp, din cand in cand dureri de burtica si spate, dar mai lungi, de dormit dormim ff bine, de dop si apa nici nu se pune problema, doar secretia obisnuita pe care o am de mult, nu s-a schimbat nimic. merg zilele astea la dr. sper sa imi spuna sa imi iau bagajul si sa merg la spital!!

QUOTE(Iustina_27 @ Aug 31 2011, 11:21 AM) *
abia astept sa nasc, sa fie bb sanatos, sa fiu cu el acasa!! hug.gif sper sa nu mai dureze mult!!

Alondra, tu ai ceva simptome?contractii dureroase?

Pai cam ce ai descris tu mai sus....presiune jos, intepaturi cateodata daca ma misc prea mult sau stau in picioare de zici ca acum scap pe bebe....daca stau jos nu ma mai doare...wacko.gif
In rest, nu am dureri de spate, dar tot asa bebe se misca fff des, se impinge si ma gadila si jos cateodata....stramba burta intr-un hal fara de hal de o deformeaza efectiv....wacko.gif Ciudat...
Nici eu n-am pierdut apa, dop, nimic unsure.gif ...burta e tot mai mare, nu-mi pare lasata, s-a intins pielea , acum zici ca o sa crap !
La mine prima data mi-a zis DPN 4sept. deci.........posibil sa mai stea! doh.gif
adinuta
QUOTE(Edenevysh @ Aug 31 2011, 10:18 AM) *
Buna.Asa am patit eu cu fetita mea,a plans 4 zile in maternitate atata timp cat era treaza plangea dar un planset din ala isteric.Am chemat toate asistentele,medici,mai ales ca era primul copil si habar nu aveam ce e cu mine sau cu ea si concluzia a fost ca are colici puternice..si se pare ca asa a fost,vreo 4 luni m-a terminat psihic si fizic cu etapele de plans din cauza colicilor,apoi s-a linistit.

vai, sper sa nu il tina 4 luni ca si mor! multumesc ca mi-ai scris din experienta ta!

QUOTE(Iustina_27 @ Aug 31 2011, 11:19 AM) *
nu prea am simptome...doar ceva presiune jos, se intareste burtica,dar parca mai mult timp, din cand in cand dureri de burtica si spate, dar mai lungi, de dormit dormim ff bine, de dop si apa nici nu se pune problema, doar secretia obisnuita pe care o am de mult, nu s-a schimbat nimic. merg zilele astea la dr. sper sa imi spuna sa imi iau bagajul si sa merg la spital!!

adinuta, sigur ca o sa te anunt, dc nasc noaptea, o sa te anunt dimineata!! carut.gif sper sa se intample cat mai repede si sa fie totul bine!!nu-mi place ca stau peste termen!!sotul si-a luat deja concediu, e tot timpul cu mine!!sunt activa toata ziua, iar seara cad de oboseala!!
imi pare rau ca ai si acum atatea probl. trebuie sa se gaseasca o solutie sa fie bine!ai iesit cu bb la plimbare?poate acum cat e vreme buna ii va face bine sa doarma un pic afara!!incearca alt siropel pt colici. undeva am auzit ca e bine dc bea si mama care alapteaza, acum nu stiu cat de ok e...sper sa aud vesti bune in curand!!incearca sa fii mai calma, poate ii transmiti starea asta copilului si de asta e si el nervos!!

poti sa-mi dai sms si noaptea ca eu si asa nu dorm si sunt cu tel langa mine sa vad cat e ceasul. afara l-am scos deocamdata in gradina, dar am sa il scot si pe strada cu caruciorul ca poate il zdruncina si mai uita de colici. de azi ii dau Espumisan si vedem daca se schimba ceva. acum, bietul, s-a linistit, suspina enorm in somn, a depasit ora de masa, dar nu il trezesc ca abia s-a culcat si el. Doamne, ca ajung la nebuni! Am slabit 11 kg!!!!!!! Imediat ajung la loc si chiar sub.
anabell
heloo!!!!!!!
acum am apucat sa citesc din spate ceva ...ceva
adina ce rau imi pare de tine....cred ca iti este tare greu....al meu nu are inca colici dar ma pregatesc sa inceapa .... ce bine ar fi sa nu faca colici smile.gif
azi am fost pana la real i-am dat sa manance si dupa aceea la drum pe jos nu e departe de casa pe drum a dormit cand am ajuns acolo l-a apucat plansul prin magazin ...noroc ca am mai avut un pic de lapte in sticluta si l-am luat cu mine si s-a linistit....
acuma dormim linistit ....
andreea_g
buna fetele ! cum mai sunteti ?! noi suntem bine,ne am trezit la 5 am papat,la 12 si acum cred ca il trezesc eu ca nu mai pot de el smile.gif
fetele daca vreti sa mi vedeti ingerasul am pus poze pe hi5 in albumul Ioan Adrian pe hi5 deea si julian grecescu

bebele meu a luat 9-10 apgar smile.gif

v-am pupat !
hanuk26
buna mamicutelor...revin dupa o lungaa pauza pe acest topic...vad ca si la voi e la moda " criza colicilor" ...eu am fost terminata psihic ieri...sapt trecuta cat inca era mama la mine am facut 2 nopti albe..adik delok somn de la 10 seara pana la 6 dimineata.doar plans...de cand am iesit din spital ..de la 14 zile si pana ieri i-am dat sab simplex...care o perioada a fost bun dar de 3 zile iarasi au inceput crizele de durere si plans....iar ieri dr pediatra mi-a recomandat infacol ..care intr-adevar e o minune..cel putin la ea isi face efectul...imediat face part si kk...iar azi-noapte s-a trezit o singura data sa pape...iar azi la fel toata ziua a dormit....
insa la noi a mai aparut inca o problema care m-a facut sa plang cu ea in brate....i-am pus cerceii din maternitate dar de vreo sapt au inceput sa-i coaca urechiusele..a facut puroi cu tot tratamentul indicat de asistenta..adik spirt zilnic si miscat ..a mai plans si din cauza durerii asteia de ramanea fara aer...tot pediatra ne-a recomandat sa-i dam cu baneocin..si vad ca peste noapte si-a facut efectul..ca i s-a mai retras roseata...sper in 2-3 zile sa i se vindece ca-l mananc cu fulgi cu tot pe tac'su ca a vrut sa-i punem cercei de acum..( eu am zis ca daca o vrea sa-si puna singura cand e mare...)
asaa...iesitul afara la plimbare cu carutul e iarasi un buun antidot...cu toate durerile adormea....si iesim dimineata si seara cate 1-2 ore printre blocuri...e pansamentul cel mai bun aerul curat si zdruncinatul carutului...acum e afara cu taticul..eu cica ar trebui sa dorm putin dar vecinul da cateva gauri...de vreo 2 luni si nu pot......
la noi buricul a cazut in spital..nu stiu cand...doar acasa am vazut ca e vindecat....ii fac baita zilnic...asa cum ne-a recomandat si pediatra din spital...a zis ca si daca nu e cazut sa-i facem baita....acu nu stiu ....
o sa mai revin....pana atunci nastere usoara celor care mai asteapta marele eveniment ...Ramonel..ce faci??nu mai ai de gand sa nasti ?? liwlol.gif tongue.gif
Alondra
QUOTE(hanuk26 @ Aug 31 2011, 05:56 PM) *
buna mamicutelor...revin dupa o lungaa pauza pe acest topic..
o sa mai revin....pana atunci nastere usoara celor care mai asteapta marele eveniment ...Ramonel..ce faci??nu mai ai de gand sa nasti ?? liwlol.gif tongue.gif

Da Hanuk, pana la urma se pare ca voi fi mamica de septembrie asa cum era prognozat...rolleyes.gif Dar de aici nu plec ca am multe de invatat de la mamici smile.gif
Bine-ai revenit si tu pe topic! oFloare.gif
ninina
Hello fetelor!!
Buna HAnuk.....iar ma bag si eu in seama....vreau sa iti spun din experintza...conteaza fff mult ce manaci...Fabi doar in doua seri a plans o jumate de ora maxim...el nu a avut colici...dar am avut o dieta stricta....acum depinde de fiecare mamica...sunt maamici care zic ca nule intereseaza...mai bine manaca orice...asta e...se obinuieste bebe si cu asta...dar pana atunci au de treas multe nopti.....in afara de supe.....si cartofi..si unele legume...fierte...nu am mancat mai nimic...gura mea nu a vazut prajituri, cicocalata,,unele fructe....sa nu mai zic de prajeli..sau altele mancaruri condimentate....dar....am fost si linsitita....puiul meu se trezea doar sa maance si gata.....am baut multe ceaiuri, lapte....asta ca sa am lapte...
..sper sa scaapti si voi rapid de colici..si sa va puteti odihni noaptea... trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(hanuk26 @ Aug 31 2011, 05:56 PM) *
buna mamicutelor...revin dupa o lungaa pauza pe acest topic...vad ca si la voi e la moda " criza colicilor" ...eu am fost terminata psihic ieri...sapt trecuta cat inca era mama la mine am facut 2 nopti albe..adik delok somn de la 10 seara pana la 6 dimineata.doar plans...de cand am iesit din spital ..de la 14 zile si pana ieri i-am dat sab simplex...care o perioada a fost bun dar de 3 zile iarasi au inceput crizele de durere si plans....iar ieri dr pediatra mi-a recomandat infacol ..care intr-adevar e o minune..cel putin la ea isi face efectul...imediat face part si kk...iar azi-noapte s-a trezit o singura data sa pape...iar azi la fel toata ziua a dormit....
insa la noi a mai aparut inca o problema care m-a facut sa plang cu ea in brate....i-am pus cerceii din maternitate dar de vreo sapt au inceput sa-i coaca urechiusele..a facut puroi cu tot tratamentul indicat de asistenta..adik spirt zilnic si miscat ..a mai plans si din cauza durerii asteia de ramanea fara aer...tot pediatra ne-a recomandat sa-i dam cu baneocin..si vad ca peste noapte si-a facut efectul..ca i s-a mai retras roseata...sper in 2-3 zile sa i se vindece ca-l mananc cu fulgi cu tot pe tac'su ca a vrut sa-i punem cercei de acum..( eu am zis ca daca o vrea sa-si puna singura cand e mare...)
asaa...iesitul afara la plimbare cu carutul e iarasi un buun antidot...cu toate durerile adormea....si iesim dimineata si seara cate 1-2 ore printre blocuri...e pansamentul cel mai bun aerul curat si zdruncinatul carutului...acum e afara cu taticul..eu cica ar trebui sa dorm putin dar vecinul da cateva gauri...de vreo 2 luni si nu pot......
la noi buricul a cazut in spital..nu stiu cand...doar acasa am vazut ca e vindecat....ii fac baita zilnic...asa cum ne-a recomandat si pediatra din spital...a zis ca si daca nu e cazut sa-i facem baita....acu nu stiu ....
o sa mai revin....pana atunci nastere usoara celor care mai asteapta marele eveniment ...Ramonel..ce faci??nu mai ai de gand sa nasti ?? liwlol.gif tongue.gif


draga de ea....sa traga si cu colicii si cu urechiusele.....
Noua inca nu ne-a cazut buricul....si medicul de familie mi-a recomandat ca daca dupa 2 saptamani nu-i cade sa-i fac baita generala....ar trebui de azi...dar mi-e frica...
Vad ca ai zis ca i-ai dat cu baneocin...am vrut si noi sa-i dam preventiv la buric ( la sfatul medicului) dar farmacista nu ne-a dat .....a zis ca are efecte secundare care pot aparea peste ani....gen surzenie, paralizie.....cica la copii sub 2 ani nu se recomanda...asa ca sotului i-a fost frica sa mai ia....in concluzie asteptam sa-i pice buricul si apoi vedem...
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Aug 31 2011, 06:22 PM) *
Da Hanuk, pana la urma se pare ca voi fi mamica de septembrie asa cum era prognozat...rolleyes.gif Dar de aici nu plec ca am multe de invatat de la mamici smile.gif
Bine-ai revenit si tu pe topic! oFloare.gif



Ramo.....Horatiu e luni de garda.....poate ai noroc si nasti cu el...daca tot a zis ca 4 sept a fost primul DPN......poate vrea pitica ta sa vina pe 5 biggrin.gif
simina_ana
QUOTE(ninina @ Aug 31 2011, 06:46 PM) *
Hello fetelor!!
Buna HAnuk.....iar ma bag si eu in seama....vreau sa iti spun din experintza...conteaza fff mult ce manaci...Fabi doar in doua seri a plans o jumate de ora maxim...el nu a avut colici...dar am avut o dieta stricta....acum depinde de fiecare mamica...sunt maamici care zic ca nule intereseaza...mai bine manaca orice...asta e...se obinuieste bebe si cu asta...dar pana atunci au de treas multe nopti.....in afara de supe.....si cartofi..si unele legume...fierte...nu am mancat mai nimic...gura mea nu a vazut prajituri, cicocalata,,unele fructe....sa nu mai zic de prajeli..sau altele mancaruri condimentate....dar....am fost si linsitita....puiul meu se trezea doar sa maance si gata.....am baut multe ceaiuri, lapte....asta ca sa am lapte...
..sper sa scaapti si voi rapid de colici..si sa va puteti odihni noaptea... trandafir.gif



Mie mi-au spus in spital sa nu beau lapte ...ca cica da colici.... doh.gif .....pe bune de mai stiu ce sa mananc.....
Eu sunt happy ca azi a fost mai bine cu laptele......daca ieri a papat intr-o ora 60 de ml de la ambii sani...si apoi dupa o ora am reusit abia sa mulg 8 ml de la ambii sani...acum pe seara mi-a mancat 100ml doar de la unul....deci ne revenim....sper din tot sufletul sa fie la fel de mult ca la Iancu....
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Aug 31 2011, 08:11 PM) *
Ramo.....Horatiu e luni de garda.....poate ai noroc si nasti cu el...daca tot a zis ca 4 sept a fost primul DPN......poate vrea pitica ta sa vina pe 5 biggrin.gif

Daaaaa????? biggrin.gif Ce chestie...himmmm.....eu stiu ce vrea Bebelushka mea....vorba ta, poate vrea atunci cu el...oricum, daca nu nasc sapt. asta , sapt.viitoare ma infiintam la el biggrin.gif dar daca zici ca e de garda luni,daca tot nu vrea bebe sa vina, o sa vb cu el pt luni , ar insemna depasirea termenului , deci.......provocare ma asteapta! anima1.gif doh.gif
Mersi ca mi-ai spus!
Cum mai e acomodarea cu Serban? E greu cu alaptatul asta vad ca la toate mamicile....doh.gif Succes si sa auzim de Serban papacios de la mami cu laptic mult biberon.gif bb.gif
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Aug 31 2011, 08:56 PM) *
Daaaaa????? biggrin.gif Ce chestie...himmmm.....eu stiu ce vrea Bebelushka mea....vorba ta, poate vrea atunci cu el...oricum, daca nu nasc sapt. asta , sapt.viitoare ma infiintam la el biggrin.gif dar daca zici ca e de garda luni,daca tot nu vrea bebe sa vina, o sa vb cu el pt luni , ar insemna depasirea termenului , deci.......provocare ma asteapta! anima1.gif doh.gif
Mersi ca mi-ai spus!
Cum mai e acomodarea cu Serban? E greu cu alaptatul asta vad ca la toate mamicile....doh.gif Succes si sa auzim de Serban papacios de la mami cu laptic mult biberon.gif bb.gif


Nu ai pentru ce!
Poate ne vedem luni pe acolo.....ca ma duc la control dupa tratamentul cu ergomet. Am primit azi si un tratament de la homeopata....asa ca sper sa-si faca efectul...si sa nu ajung la chiuretaj....numai cand pronunt acest cuvant ma trece cu fiori crybaby.gif

Azi a fost mai bine....adica a papat la 2- 3 ore....a dormit bine....si a papat doar san....e mai greu la inceput....totul e sa nu ma dau batuta si sa insist , oricat ar fi de greu...

Iustina_27
QUOTE(adinuta @ Aug 31 2011, 11:51 AM) *
vai, sper sa nu il tina 4 luni ca si mor! multumesc ca mi-ai scris din experienta ta!
poti sa-mi dai sms si noaptea ca eu si asa nu dorm si sunt cu tel langa mine sa vad cat e ceasul. afara l-am scos deocamdata in gradina, dar am sa il scot si pe strada cu caruciorul ca poate il zdruncina si mai uita de colici. de azi ii dau Espumisan si vedem daca se schimba ceva. acum, bietul, s-a linistit, suspina enorm in somn, a depasit ora de masa, dar nu il trezesc ca abia s-a culcat si el. Doamne, ca ajung la nebuni! Am slabit 11 kg!!!!!!! Imediat ajung la loc si chiar sub.


Draga de tine!!ma gandeam ca dupa nastere, o sa fie totul bine, ai tras si in sarcina, tragi si acum!!sper ca in curand sa isi revina bb, sa ai si tu parte de liniste si odihna!!sper sa isi faca efectul Espumisan sa se linisteasca si el, mititelul, cred ca ti se rupe inima cand il vezi asa!!ai grija de tine si mananca, ca sa poti avea grija de copii!!
Iustina_27
Noi am fost azi la dr. bebe e coborat, insa colul e lung, tare!!cat credeti ca mai poate sa dureze??
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Aug 31 2011, 09:23 PM) *
Nu ai pentru ce!
Poate ne vedem luni pe acolo.....ca ma duc la control dupa tratamentul cu ergomet. Am primit azi si un tratament de la homeopata....asa ca sper sa-si faca efectul...si sa nu ajung la chiuretaj....numai cand pronunt acest cuvant ma trece cu fiori crybaby.gif

Azi a fost mai bine....adica a papat la 2- 3 ore....a dormit bine....si a papat doar san....e mai greu la inceput....totul e sa nu ma dau batuta si sa insist , oricat ar fi de greu...


Pai deci tu mergi la spital? unsure.gif Ca la clinica nu e decat martea si joia, nu?
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 31 2011, 09:51 PM) *
Noi am fost azi la dr. bebe e coborat, insa colul e lung, tare!!cat credeti ca mai poate sa dureze??

anima1.gif Ce bebei incapatanati avem noi doua smile.gif Himmm....si eu ma intreb cat, practic si tu ai depasit termenul, nu?
Pai si pe dr. nu ai intrebat cat poate sa mai stea bebe ? Tu o sa nasti cu dr. tau la maternitate?
angel
alondra eu la fix 40 de sapt am nascut exact la cat a iesit dpn la prima eco.
adinuta fii calma ca ii transmiti si lui starea de agitatie si eu le stransaem pe toate picaturile de colici in casa ca nu stiam cu care ii merge de la unle vomita,altele le scipa si uite asa.
eu nu am timp sa intru decat noaptea dupa ce se culca el ca ziua trebuie sa stau dupa fundul lui.
ninina p bebelusi nostri ii cheama la fel liwlol.gif liwlol.gif
angel
sa va pun cateva pozici.



angel
astea cu ianis si bb nu st chiar asa de reusite ca se miscau rau.
angel
fetelor o sa ziceti ca st nebuna dar p menie ma dispera burta nu reusesc sa o dau jos si nici sa mai slabesc desi de mancat nu prea mananc de dormit nu prea mult dar in schimb m.am reapucat de tigari si de pepsi....sad.gif
alexxalili
salutare fetelor, remember me? wink.gif vad ca s-a scris mult pe net, nu am avut timp sa citesc sa vad tot ce s-a mai intamplat, am cititt doar ultimele doua pagini. vad ca nenorocitii de colici dau batai de cap multor mamici. sa va spun ce am patit si eu: bebelina mea era extrem de cumintica, chiar imi faceam probleme ca e prea cuminte, ceva nu e in regula. dar de saptamana trecuta a inceput sa planga cand sugea de se invinetea. si kk ei, desi vorba doctoritei" are coloratura buna" era cam moale. asa ca i-am facut niste analize si i-a iesit" tulpina izolata e-coli". acum ia tratament si este linistita, speram sa treaca o data si problema asta . de iesit afara iesim in fiecare zi, o tura dimineata ( vreo 3-4 ore) si una seara ( cam 1-2 ore). seara la 10 cel tarziu e gata cu baita si papa dupa care doarme pana la 4- 4.30 cand incepe artileria de parturi si apoi kk. poti sa-ti reglezi ceasul dupa ea, atat de punctuala este liwlol.gif . o schimb, ii dau sa suga si iarasi somn. de cand nu mai face crizele de burtica pot spune ca sunt tare linistita si eu. vreau sa va spun ca eu nu o trezesc la ore fixe sa manance, o las pe ea sa-si faca programul desi uneori mi-e foarte greu ca trebuie sa fac in asa fel incat sa o impac si pe zuzika cu iesitul afara, cu joaca, etc.
adinuta, si eu sunt de parere sa incerci cat de mult poti sa te calmezi, nervii tai si agitatia sunt transmise si micutului.
simina, ai iesit la plimbare cu piticul?, anisia intreaba de " baietelul rusinos de la zoo" biggrin.gif
alondra, am fost surprinsa sa vad ca inca nu s-a intamplat nimik, ... si tu care iti faceai probleme sa nu cumva sa se intample prea repede.
va pup pe toate, merg sa pregatesc papicul pentru cea mare si ne povestim mai tarziu.
simina_ana
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 31 2011, 09:51 PM) *
Noi am fost azi la dr. bebe e coborat, insa colul e lung, tare!!cat credeti ca mai poate sa dureze??



Neata fetele.....

Iustina...si o saptamana mai poti sta asa.....cel putin eu asta am patit la Iancu.....si am ajuns la provocare
Dar eu sper ca bebe sa vina singurel totusi si cat mai repede....
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Aug 31 2011, 10:15 PM) *
Pai deci tu mergi la spital? unsure.gif Ca la clinica nu e decat martea si joia, nu?


Pentru luni da...la spital m-a chemat... ca sa fie imediat dupa tratament .......il sun pe la 1 si imi spune el cand sa ma duc...

QUOTE(angel @ Sep 1 2011, 01:05 AM) *
sa va pun cateva pozici.



Mor dupa pozitia asta de somn.....il tin si eu cat pot de des asa.....
Sunteti niste scumpi..... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(alexxalili @ Sep 1 2011, 08:52 AM) *
salutare fetelor, remember me? wink.gif vad ca s-a scris mult pe net, nu am avut timp sa citesc sa vad tot ce s-a mai intamplat, am cititt doar ultimele doua pagini. vad ca nenorocitii de colici dau batai de cap multor mamici. sa va spun ce am patit si eu: bebelina mea era extrem de cumintica, chiar imi faceam probleme ca e prea cuminte, ceva nu e in regula. dar de saptamana trecuta a inceput sa planga cand sugea de se invinetea. si kk ei, desi vorba doctoritei" are coloratura buna" era cam moale. asa ca i-am facut niste analize si i-a iesit" tulpina izolata e-coli". acum ia tratament si este linistita, speram sa treaca o data si problema asta . de iesit afara iesim in fiecare zi, o tura dimineata ( vreo 3-4 ore) si una seara ( cam 1-2 ore). seara la 10 cel tarziu e gata cu baita si papa dupa care doarme pana la 4- 4.30 cand incepe artileria de parturi si apoi kk. poti sa-ti reglezi ceasul dupa ea, atat de punctuala este liwlol.gif . o schimb, ii dau sa suga si iarasi somn. de cand nu mai face crizele de burtica pot spune ca sunt tare linistita si eu. vreau sa va spun ca eu nu o trezesc la ore fixe sa manance, o las pe ea sa-si faca programul desi uneori mi-e foarte greu ca trebuie sa fac in asa fel incat sa o impac si pe zuzika cu iesitul afara, cu joaca, etc.
adinuta, si eu sunt de parere sa incerci cat de mult poti sa te calmezi, nervii tai si agitatia sunt transmise si micutului.
simina, ai iesit la plimbare cu piticul?, anisia intreaba de " baietelul rusinos de la zoo" biggrin.gif
alondra, am fost surprinsa sa vad ca inca nu s-a intamplat nimik, ... si tu care iti faceai probleme sa nu cumva sa se intample prea repede.
va pup pe toate, merg sa pregatesc papicul pentru cea mare si ne povestim mai tarziu.



Daaaa...am iesit de sambata.....dar inca nu am ajuns in parc sau pe centru....speram in seara asta sa mergem si noi putin pe centru...
Dar poate organizam o iesire....pana incepe gradinita....ce zici?
Si totusi de unde tulpina aia?
adinuta
QUOTE(Iustina_27 @ Aug 31 2011, 09:51 PM) *
Draga de tine!!ma gandeam ca dupa nastere, o sa fie totul bine, ai tras si in sarcina, tragi si acum!!sper ca in curand sa isi revina bb, sa ai si tu parte de liniste si odihna!!sper sa isi faca efectul Espumisan sa se linisteasca si el, mititelul, cred ca ti se rupe inima cand il vezi asa!!ai grija de tine si mananca, ca sa poti avea grija de copii!!

sa stii ca a mers mai bine cu Espumisan, azi noapte a dormit 5 ore, apoi papa, si apoi alte 3 ore, boierie, ce mai! Azi si Daria l-a prinvit mai bine, i-a bagat un deget in ochi, dar totusi a zambit catre el.

QUOTE(Iustina_27 @ Aug 31 2011, 09:51 PM) *
Noi am fost azi la dr. bebe e coborat, insa colul e lung, tare!!cat credeti ca mai poate sa dureze??

Mai poate dura si o sapt-2, dar iti va provoca daca treci de 41 sapt.

QUOTE(angel @ Sep 1 2011, 01:05 AM) *
sa va pun cateva pozici.




Superbi, v-am vazut si pe FB!

QUOTE(alexxalili @ Sep 1 2011, 08:52 AM) *
salutare fetelor, remember me? wink.gif vad ca s-a scris mult pe net, nu am avut timp sa citesc sa vad tot ce s-a mai intamplat, am cititt doar ultimele doua pagini. vad ca nenorocitii de colici dau batai de cap multor mamici. sa va spun ce am patit si eu: bebelina mea era extrem de cumintica, chiar imi faceam probleme ca e prea cuminte, ceva nu e in regula. dar de saptamana trecuta a inceput sa planga cand sugea de se invinetea. si kk ei, desi vorba doctoritei" are coloratura buna" era cam moale. asa ca i-am facut niste analize si i-a iesit" tulpina izolata e-coli". acum ia tratament si este linistita, speram sa treaca o data si problema asta . de iesit afara iesim in fiecare zi, o tura dimineata ( vreo 3-4 ore) si una seara ( cam 1-2 ore). seara la 10 cel tarziu e gata cu baita si papa dupa care doarme pana la 4- 4.30 cand incepe artileria de parturi si apoi kk. poti sa-ti reglezi ceasul dupa ea, atat de punctuala este liwlol.gif . o schimb, ii dau sa suga si iarasi somn. de cand nu mai face crizele de burtica pot spune ca sunt tare linistita si eu. vreau sa va spun ca eu nu o trezesc la ore fixe sa manance, o las pe ea sa-si faca programul desi uneori mi-e foarte greu ca trebuie sa fac in asa fel incat sa o impac si pe zuzika cu iesitul afara, cu joaca, etc.
adinuta, si eu sunt de parere sa incerci cat de mult poti sa te calmezi, nervii tai si agitatia sunt transmise si micutului.
simina, ai iesit la plimbare cu piticul?, anisia intreaba de " baietelul rusinos de la zoo" biggrin.gif
alondra, am fost surprinsa sa vad ca inca nu s-a intamplat nimik, ... si tu care iti faceai probleme sa nu cumva sa se intample prea repede.
va pup pe toate, merg sa pregatesc papicul pentru cea mare si ne povestim mai tarziu.

Ce relaxata pari din ce scrii! Doamne, ce fain~! Si eu vreau! Poate la tine e un pic diferita situatia ca Zuziza e mai mare si o fi intelegand ea altceva cu bebe. Imi pare rau sa aud de E Coli, sa va faceti bine. Va pupam.
adinuta
Fetelor, nu am apucat sa va zic ca dragul meu de doctor nu a luat niciun leu, am incercat de 4 ori sa ii dau. Va dati seama??? Am dat doar la anestezist, asistente si moasa. E un DOMN!
anabell
buna fetele!!!!!!!!!!
citesc pe aici ca ,cam dormiti noaptea dry.gif eu inca nu dorm....de la 5 dimi nu am mai putut dormi acuma din cauza vecinului de deasupra care asculta muzica populara la 4 dimi la maxim!!!!!!!!!! sa vad deseara daca face la fel chem din nou politia sa ii dea o amenda ca vad ca nu se potoleste!!! nu destul ca nu dorm cu cel mic...mai il am si pe asta pe cap!!!!!!!!!!!!
am observat daca ii dau la bebe de la san noaptea nu se satura si nu vrea completare asa ca nu imi ramane altceva de facut doar sa ma mulg toata ziua!!!!!!!!!!!imi pun provizi in frigider si asta e doar ca nu stiu daca o sa pot sa fac asta 6 luni!!!!!!!!!!!! imi este groaza cand vad pompa!!!!!!!!! smile.gif
vreau si eu sa dorm 6 ore legate ....si cand ma gandesc ca mai e mult pana doarme mogaldeata 6 ore neintrerupt!!!
Iustina_27
QUOTE(simina_ana @ Sep 1 2011, 08:59 AM) *
Neata fetele.....

Iustina...si o saptamana mai poti sta asa.....cel putin eu asta am patit la Iancu.....si am ajuns la provocare
Dar eu sper ca bebe sa vina singurel totusi si cat mai repede....


asa mi-a zis si dr.-o sapt mai putem astepta!!nici nu ma asteptam la asa ceva... sad.gif
e mai nasol cu provocarea, nu?
Iustina_27
QUOTE(Alondra @ Aug 31 2011, 10:15 PM) *
anima1.gif Ce bebei incapatanati avem noi doua smile.gif Himmm....si eu ma intreb cat, practic si tu ai depasit termenul, nu?
Pai si pe dr. nu ai intrebat cat poate sa mai stea bebe ? Tu o sa nasti cu dr. tau la maternitate?


pana acum am fost calma, dar de acum incep sa imi fac ganduri nu prea pozitive....
cum ziceam, dr a spus ca mai asteptam o sapt....la un moment dat m-a intrebat: ,,asteptam pana ajunge la 4 kg?,,, am ramas masca, nu stiam ce sa zic...el ar vrea sa fac ceza, desi inca nu sunt motive medicale...off, parca vad ca ajung la ceza. am vrut macar ca prima nastere sa fie naturala sad.gif
tu cand ai avut ultimul cm?ca eu nu am inteles cum ti-ai pus tickerul...cred ca dupa eco..parca ov ai avut-o pe 10 dec, nuca eu tot asa...
Iustina_27
QUOTE(angel @ Sep 1 2011, 01:05 AM) *
sa va pun cateva pozici.


ce scumpi sunt amandoi!! love1.gif
v-am admirat si pe FB!!
anka28
QUOTE(angel @ Aug 31 2011, 10:05 PM) *
sa va pun cateva pozici.




sa iti taiasca super scumpei amandoi love1.gif
anka28
QUOTE(anabell @ Sep 1 2011, 09:10 AM) *
buna fetele!!!!!!!!!!
citesc pe aici ca ,cam dormiti noaptea dry.gif eu inca nu dorm....de la 5 dimi nu am mai putut dormi acuma din cauza vecinului de deasupra care asculta muzica populara la 4 dimi la maxim!!!!!!!!!! sa vad deseara daca face la fel chem din nou politia sa ii dea o amenda ca vad ca nu se potoleste!!! nu destul ca nu dorm cu cel mic...mai il am si pe asta pe cap!!!!!!!!!!!!
am observat daca ii dau la bebe de la san noaptea nu se satura si nu vrea completare asa ca nu imi ramane altceva de facut doar sa ma mulg toata ziua!!!!!!!!!!!imi pun provizi in frigider si asta e doar ca nu stiu daca o sa pot sa fac asta 6 luni!!!!!!!!!!!! imi este groaza cand vad pompa!!!!!!!!! smile.gif
vreau si eu sa dorm 6 ore legate ....si cand ma gandesc ca mai e mult pana doarme mogaldeata 6 ore neintrerupt!!!

ai sa te obisnuiesti...la fel am patit si eu crybaby.gif ...m-am muls 5 luni si o saptamana...am ascuns pompa pupa ce am terminat .nici nu stiu pe unde e acum...dupa un timp devine obisnuinta..ca trezitul dimineata fara ceas
anka28
QUOTE(Iustina_27 @ Sep 1 2011, 09:32 AM) *
asa mi-a zis si dr.-o sapt mai putem astepta!!nici nu ma asteptam la asa ceva... sad.gif
e mai nasol cu provocarea, nu?

nu e mai nasol e cam aceeasi chestie doar ca iti rup ei membranele(apa) nu asteapta sa le rupa bb
Iustina_27
QUOTE(anka28 @ Sep 1 2011, 01:21 PM) *
nu e mai nasol e cam aceeasi chestie doar ca iti rup ei membranele(apa) nu asteapta sa le rupa bb


si e posibil la un col tare, inchis?
anka28
QUOTE(Iustina_27 @ Sep 1 2011, 10:53 AM) *
si e posibil la un col tare, inchis?

din cate stiu da...iti da pastila sau face o injectie pentru declansarea travaliului...cand incep contractiile iti rup membrele sa nu te chinui foarte mult...stiu ca asa ia facut la o prietena...poate depinde la doctor la doctor...ei ia facut injectie...
nicoll
QUOTE(adinuta @ Sep 1 2011, 10:23 AM) *
Fetelor, nu am apucat sa va zic ca dragul meu de doctor nu a luat niciun leu, am incercat de 4 ori sa ii dau. Va dati seama??? Am dat doar la anestezist, asistente si moasa. E un DOMN!


ESTI CEA MAI TARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bananab.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
emilia 22
QUOTE(Iustina_27 @ Sep 1 2011, 01:53 PM) *
si e posibil la un col tare, inchis?

da e posibil
asa am avut eu si mi-a provocat nasterea la 40 de sapt dar pot sa spun k a fost dureros mai ales k eu nu ma diltam deloc cu tot felul de injectii si sopoz
m-am internat dimi la 8 si la 8 jumate a venit dr la mine de mi-a provocat nasterea
la ora 13 au inceput contractiile usoare si dilatatia 2 cm,
la ora 15 am pierdut lichidul verde si din aceasta cauza la monitorizat pe bebe tot timpul
la ora 21 aveam dilatatie 3 cm si eu nu mai puteam de durere
si uite asa am nascut abia a doua zi la ora 05:20
acum sincer nu as mai naste natural pt nimic in lume
de aceea acum vreau cezariana
aaaa era o fata care era la a 2 nastere si acum tot provocat care a nascut fff usor
au luat-o contractiile si in 20 min cred k a nascut
chiar ea a strigat la moasa "iese copilul" deci am ramas surprinsa
emilia 22
sa va traiasca bebei
abia astept si eu sa imi tin bebelina in brate
adina chiar este un DOMN dr taumai rar k dansul
adinuta
QUOTE(emilia 22 @ Sep 1 2011, 03:37 PM) *
sa va traiasca bebei
abia astept si eu sa imi tin bebelina in brate
adina chiar este un DOMN dr taumai rar k dansul

da, emi, mai rar asa ceva. acum incerc sa ma revansez altfel, sa aflu cumva cand e iua lui si sa ii pregatesc ceva sau cand merg la controlul de 6 sapt sa ma duc cu ceva. oricum, il voi recomanda cu caldura la toata lumea. e un medic si un om minunat!
Fetelor, e mai liniste la noi de cand cu Espumisan-ul, am dormit si azi noapte si azi la pranz, va vine sa credeti?

Anabell, bine ca ai lapte. Cat iti iese cand te mulgi? Mie abia 30-40, maxim 50. Eu san ii dau numai dimineata si seara de acum ca altfel nu papa suficient si ii tot combin la fiecare masa si ajung la nebuni. asa macar stiu o treaba. atunci ii ajunge de la mine de 2 mese complete, iar restul praf.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.