Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
ilona_darius
QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 11:46 AM) *


se urca cu picioarele peste tot,nu mai are stare deloc smile.gif

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/33/img0756qo.jpg/][/URL

ti am vazut si eu puiul tau frumos


off doamne..asa ma face bebelul tau cand il vad....ma molesesc toata si imi vine sa intru in pc sa il pup tot tot...fiecare milimetru oFloare.gif love1.gif

andreea_g
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 09:51 AM) *
off doamne..asa ma face bebelul tau cand il vad....ma molesesc toata si imi vine sa intru in pc sa il pup tot tot...fiecare milimetru oFloare.gif love1.gif



smile.gif)multumim muuult,app de pupat : am vbt cu socrii duminica,au fost la cineva la calculator si socrul a pupat calculatorul intr-una liwlol.gif i a zis sotul sa ii stearga calculatorul femeii cand o pleca liwlol.gif
ilona_darius
QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 11:54 AM) *
smile.gif)multumim muuult,app de pupat : am vbt cu socrii duminica,au fost la cineva la calculator si socrul a pupat calculatorul intr-una liwlol.gif i a zis sotul sa ii stearga calculatorul femeii cand o pleca liwlol.gif


asta e tare...nici nu ai cum....cred ca daca ii punea poza pe ceva pe care nu ai pupa..nu poti sa te abtii:)
andreea_g
atunci nici nu ma mai duc,la ate ma controlat moasa,chiar mi a luat ea ultima ata si infectii ceva daca am ,am facut papa nicolau si daca e ceva se vede acolo...ca oricum nu mi vor face mai devreme de 2 luni programare...daca e ceva grav ma vor suna ei...
andreea_g
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 09:56 AM) *
asta e tare...nici nu ai cum....cred ca daca ii punea poza pe ceva pe care nu ai pupa..nu poti sa te abtii:)



smile.gif i-am trimis 6poze acasa si doarme cu ele sub perna,mama e geloasa pe socru si socru pe mama,ca ambii zic ca de paste cand venim acasa nu ne mai da bebelul innapoi,i.am zis ca nu as putea sta jum de ora fara el-si nici el fara mine..socrul mai are o nepoata de 6 ani din partea cumnatului,o cresc mai mult ei,o iubesc muuuult,dar isi dorea muult un baietel sa ii duca numele mai departe si i-am pus si prenumele si e ff fericit,el e ion si bebe ioan smile.gif
ilona_darius
QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 12:04 PM) *
smile.gif i-am trimis 6poze acasa si doarme cu ele sub perna,mama e geloasa pe socru si socru pe mama,ca ambii zic ca de paste cand venim acasa nu ne mai da bebelul innapoi,i.am zis ca nu as putea sta jum de ora fara el-si nici el fara mine..socrul mai are o nepoata de 6 ani din partea cumnatului,o cresc mai mult ei,o iubesc muuuult,dar isi dorea muult un baietel sa ii duca numele mai departe si i-am pus si prenumele si e ff fericit,el e ion si bebe ioan smile.gif

asa e cu bunicii.....la mine tata nu a zis nimic..la sora mea - are doia baieti - socrul ei a vrut neaparat sa ii puna ionut, dupa el, bineinteles ca tata s-a suparat, la al doilea a trebuit neaparat sa ii puna george si tot nu a fost multumit ca pe el il cheama gheorghe:))...dar nu ii putea pune copilului gheorghe:D...eu nu am socri, ambii au decedat cand avea sergiu 17 ani
ilona_darius
carmen tu de unde ai luat jumper-ul si cat ai dat pe el? e pe listuta lui mos craciun:D
ilona_darius
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 12:18 PM) *
carmen tu de unde ai luat jumper-ul si cat ai dat pe el? e pe listuta lui mos craciun:D

am facut aseara un grup pe yahoo ca sa facem schimb de carti, articole,etc....dar nu suporta decat 100 mb..stiti alte variante?
andreea_g
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 10:17 AM) *
asa e cu bunicii.....la mine tata nu a zis nimic..la sora mea - are doia baieti - socrul ei a vrut neaparat sa ii puna ionut, dupa el, bineinteles ca tata s-a suparat, la al doilea a trebuit neaparat sa ii puna george si tot nu a fost multumit ca pe el il cheama gheorghe:))...dar nu ii putea pune copilului gheorghe:D...eu nu am socri, ambii au decedat cand avea sergiu 17 ani



e bucuria lor ,nepotii,ieri ma gandeam si eu la ai mei liwlol.gif ma gandeam la copii copiilor mei smile.gif)lipsa de preocupatie liwlol.gif
adinuta
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 09:59 AM) *
Buna dimineata Ilona tzuc.gif

calciu nu-i dau, desi cei de la maternitate mi-au prescris asta, insa medicul meu mi-a zis: si-asa are probleme cu burtica (colici), daca-i mai dam si calciu o sa agravam starea asta (ca provoaca dureri de burtica). Oricum, intreb si asta joi, la vaccin.

Azi o sa iau o cutie din farmacii de la noi si o sa fac o comparatie cu asta, ca deja nu mai vrea mai deloc sa manance, chiar daca cere biberonul si se vede ca-l vrea: in momentul in care da de gustul lapticului il impinge afata cu limbuta, intoarce capul, da din picioruse, etc. Tot tambalaul nervi.gif Pana la ora asta ea manca 200ml, azi abia a mancat 30ml. Diferenta dintre astea din farmacii si cele de la familiavesela este ca primul e cu probiotice si cel de-al doilea e cu LC-PUFA (o formula imbunatatita). Ambele au semnul acela cu plus.

Colicii? Pai imi dau doctoratul in potiuni liwlol.gif Noi am fost un pic mai norocosi decat tine, insa doar un pic si anume... au mers o perioada (cele care au mers) si daca reveneam la ele (dupa doua zile-trei), faceau rau (deci nu ca nu mai faceau nimic, erau horror). Cam asta a fost ...norocul nostru cu siropurile. Si de incercat, am luat asa: espumisan, colief, debridat (i-a mers perfect o perioada), gripe, ceai de anason cu fenicul si putin musetel, infacol (asta a fost cel mai nasol), sab simplex (care i-a facut bine intr-un timp ft scurt), babydrink, masaj pe burtica, burtica pe burtica, plimbat cu masina/ carut, etc. nervi.gif

pfai, lasa-ma ca si eu mor cu colicii, nu mai suport! sa fie chiar Rares printre cei care urla pana la 7 luni? nervi.gif


QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 11:30 AM) *
Nu stiu daca are vreo legatura dar, la mine a inceput sa manance mai mult de cand ii dau protectis-probiotice...odata cu noul lapte:)....pe care le'am terminat de ieri...la tine manca mai mult cu humana cu probiotice....inca o intrebare pt dr pe listuta ta:D
De calciu...sora mea, ambilor copii le'a dat lapte praf si cu ambii a avut unele probleme pt care a necesitat internare, unde i'a facut analize mai amanuntite....lipsa de calciu=anemie= lipsa pofta de mancare....lp nu acopera necesarul de calciu si tre dat supliment...cel putin asa au zis dr de la spitalul de copii, si le'a mai dat si fier..dr mea nu a zis nik de fier, doar de calciu

ai mei amandoi sunt pe lapte praf si nimeni nu mi-a spus de nimic suplimentar, LP contine de toate, si fier, si calciu. Analizele Dariei au iesit mereu bune, nu are lipsa de nimic. Dar asa e ea, nu mananca si gata. Asa sunt unii copii. Noi i-am facut investigatii multe de tot la un spital mare din Cj, la o doamna profesor, dr in medicina, care a fost sefa clinicii ani de zile. Deci sunt sigura ca nu din lipsa de ceva nu mananaca fata mea.





QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 11:46 AM) *


se urca cu picioarele peste tot,nu mai are stare deloc smile.gif

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/33/img0756qo.jpg/][/URL

ti am vazut si eu puiul tau frumos

E tare dragut! Bine ca sta in patut! Ca al meu mai greu, doar seara sta.

QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 12:21 PM) *
am facut aseara un grup pe yahoo ca sa facem schimb de carti, articole,etc....dar nu suporta decat 100 mb..stiti alte variante?

care e adresa grupului? ne dai invite?
ilona_darius
QUOTE(adinuta @ Dec 13 2011, 01:01 PM) *
pfai, lasa-ma ca si eu mor cu colicii, nu mai suport! sa fie chiar Rares printre cei care urla pana la 7 luni? nervi.gif
ai mei amandoi sunt pe lapte praf si nimeni nu mi-a spus de nimic suplimentar, LP contine de toate, si fier, si calciu. Analizele Dariei au iesit mereu bune, nu are lipsa de nimic. Dar asa e ea, nu mananca si gata. Asa sunt unii copii. Noi i-am facut investigatii multe de tot la un spital mare din Cj, la o doamna profesor, dr in medicina, care a fost sefa clinicii ani de zile. Deci sunt sigura ca nu din lipsa de ceva nu mananaca fata mea.
E tare dragut! Bine ca sta in patut! Ca al meu mai greu, doar seara sta.
care e adresa grupului? ne dai invite?

http://uk.groups.yahoo.com/group/Mamiciaugust2011/
andreea_g
QUOTE(adinuta @ Dec 13 2011, 11:01 AM) *
pfai, lasa-ma ca si eu mor cu colicii, nu mai suport! sa fie chiar Rares printre cei care urla pana la 7 luni? nervi.gif
ai mei amandoi sunt pe lapte praf si nimeni nu mi-a spus de nimic suplimentar, LP contine de toate, si fier, si calciu. Analizele Dariei au iesit mereu bune, nu are lipsa de nimic. Dar asa e ea, nu mananca si gata. Asa sunt unii copii. Noi i-am facut investigatii multe de tot la un spital mare din Cj, la o doamna profesor, dr in medicina, care a fost sefa clinicii ani de zile. Deci sunt sigura ca nu din lipsa de ceva nu mananaca fata mea.
E tare dragut! Bine ca sta in patut! Ca al meu mai greu, doar seara sta.
care e adresa grupului? ne dai invite?



al meu sta pana il ia somnul,nu se poata sa doarma el in patut,sta cam juma de ora vorbeste,mai nou chiuie,se aude de afara,stam la 1..si la etajul 3 se aude,dar se distreaza smile.gif
ilona_darius
QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 01:09 PM) *
al meu sta pana il ia somnul,nu se poata sa doarma el in patut,sta cam juma de ora vorbeste,mai nou chiuie,se aude de afara,stam la 1..si la etajul 3 se aude,dar se distreaza smile.gif


si are un timp de cand tipa...are o placere

eu cred ca e stangaci ca imi ia lingurita numai cu stanga...oare pot sa il dezvat sau ramane asa???
andreea_g
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 11:51 AM) *
si are un timp de cand tipa...are o placere

eu cred ca e stangaci ca imi ia lingurita numai cu stanga...oare pot sa il dezvat sau ramane asa???



ai timp,dar ce e rau in asta?! fratelui meu in cls 1 i a legat stanga la spate si tot nu a pùtut scrie cu dreapta,e stangaci...al meu cred ca e dreptaci ca o foloseste prima la prins jucaria,la tot


fetele milupa e bun?!!!??? HUMANA nu am gasit si ma gandesc la milupa si mai sunt multe de la nestle ..
ilona_darius
[quote name='andreea_g' date='Dec 13 2011, 02:24 PM' post='1728237']
ai timp,dar ce e rau in asta?! fratelui meu in cls 1 i a legat stanga la spate si tot nu a pùtut scrie cu dreapta,e stangaci...al meu cred ca e dreptaci ca o foloseste prima la prins jucaria,la tot
fetele milupa e bun?!!!??? HUMANA nu am gasit si ma gandesc la milupa si mai sunt multe de la nestle ..
[stiu mamici care dau milupa si zic ca e bun..tot ai probleme cu sfarcul?
andreea_g
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 12:58 PM) *



nu,nu se mai vede nimic acolo dar ma mai doare ,dar nu din cauza asta vreau sa ii dau lp,nu mi se pare ca se satura,nu mananc prea variat,mananc cereale multe putin iaurt supa si la 2 zile,nu mi mai place mancarea...si automat e si laptele mai slab..
adinuta
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 01:05 PM) *

gata, am intrat, le asteptam si pe fete:))

QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 01:09 PM) *
al meu sta pana il ia somnul,nu se poata sa doarma el in patut,sta cam juma de ora vorbeste,mai nou chiuie,se aude de afara,stam la 1..si la etajul 3 se aude,dar se distreaza smile.gif

aha, deci asa si la voi:))
andreea_g
QUOTE(adinuta @ Dec 13 2011, 01:29 PM) *
gata, am intrat, le asteptam si pe fete:))
aha, deci asa si la voi:))



tu de care lp ii dai?
dodo80
salut!

nu pot intra ca trage Mara de mine sa o las la Sasha-n patut... sta langa patut si ii zice: "haide, te loooog! vei sa dom cu tine???" mami, pune-ma a Sasa!! " .. deja mi-a lovit de cateva ori tastatura... apoi ii zice" nu e-a ta pat!! " nervi.gif spada.gif exact asa face, e rautacioasa rau de la o vreme.. tb sa "umblam" la dovezile de iubire .. smile.gif
au dormit amandoi o ora doar (ma refer la ea cand zic "doar") si pana diseara se joaca rau de tot cu nervii mei, ca si ieri.. mi-e jale sad.gif .. I-am luat azi telefon vorbitor si practic, lui bebe ii place mai mult.. biggrin.gif .. doamne, daca s-ar clona patutul asta!!! notworthy.gif notworthy.gif

va pup! nici nu am apucat sa citesc.. oFloare1.gif
Carmen Livia
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 12:18 PM) *
carmen tu de unde ai luat jumper-ul si cat ai dat pe el? e pe listuta lui mos craciun:D


A fost BabyExpo in weekend, da' il gasesti si aici http://www.bebelusulfericit.ro/products/Ba...sher-Price.html , sau, acum sunt multe sh (nu pot sa pun link, insa site-urile cred ca le stii oricum: okazii, g a r b o, etc.), ca am observat ca cele din magazinele on-line au cam disparut; probabil o sa aduca modelul nou, da' sa nu te uiti cat costa pe site-ul oficial si care e pretul de la noi, ca plangi sigur vreo cateva zile liwlol.gif

Daca va fi stangaci, sa stii ca nu-i un handicap. hug.gif Sa nu incerci sa-l dezveti, ca-l chinui (atat fizic cat si psihic). Daca o sa-l fortezi, lucrul asta o sa aiba urmari la nivel mental mai tarziu. Am vazut mai demult un documentar pe tema asta si am ramas cu ideea ca nu e nimic rau in a fi stangaci. Eu n-am stat sa observ asta la Miruna si nici nu-mi fac griji cum nu-mi fac nici pentru ca-si baga manutele in gurita (socrii mei i le scot mereu si imi zic ca nu e bine, ca isi strica dantura, ca o s-o dezvat greu din a sta cu degetul in gura, etc.). Stiu cativa copii care au facut asta si n-au absolut nicio problema la dintisori, nici nu stau cu degetul in gurita acum mai mari (3-5ani).

Referitor la yahoo si alta varianta, nu stiu sad.gif Tot ce am de transferat la dimensiuni mai mari, trimit ori prin transfer.ro , ori urc la mine pe server (sau n-am inteles eu bine?).
Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Dec 13 2011, 01:01 PM) *
pfai, lasa-ma ca si eu mor cu colicii, nu mai suport! sa fie chiar Rares printre cei care urla pana la 7 luni? nervi.gif
ai mei amandoi sunt pe lapte praf si nimeni nu mi-a spus de nimic suplimentar, LP contine de toate, si fier, si calciu. Analizele Dariei au iesit mereu bune, nu are lipsa de nimic. Dar asa e ea, nu mananca si gata. Asa sunt unii copii. Noi i-am facut investigatii multe de tot la un spital mare din Cj, la o doamna profesor, dr in medicina, care a fost sefa clinicii ani de zile. Deci sunt sigura ca nu din lipsa de ceva nu mananaca fata mea.


Daca n-ar fi avut perioade in care mananca asa bine si cu pofta, nu mi-as face griji, ca mai stiu o fetita de 6 luni si.. 6kg cu investigatii peste investigatii si... nimic; asa e ea.
E ora 16.00 si ea a mancat pana la ora asta aproape 300ml; pana acum avea in mod normal mult mai mult. Sper sa fie doar panica mea si sa revin peste cateva zile mult mai relaxata pe subiectul asta; sa nu fi fost decat o indispozitie a Mirunei. Astept ziua de joi/vaccin ca ziua de salariu liwlol.gif


Referitor la dulce, iar n-am halit niciun strop pana la ora asta, insa nu pot sa zic ca nu mi-e pofta; la mine se apropie perioada aia "fericita" a lunii si inainte mereu am o pofta turbata de dulce liwlol.gif O sa ma bag 5min la bicicleta sa vad daca trece, daca nu, nu garantez pana diseara ca o sa ma pot abtine liwlol.gif

Carmen Livia
QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 11:46 AM) *


se urca cu picioarele peste tot,nu mai are stare deloc smile.gif

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/33/img0756qo.jpg/][/URL

ti am vazut si eu puiul tau frumos


Bine-ai facut ca ai ascultat de rugamintea Ilonei, ca va mai vedem un pic (cum il strigi: ionut? adi?) si chiar e pacat sa nu cu asa o comoara de baietel vesel si activ wub.gif A doua poza e suuuuuuuuuuper!

Daca ai cum, nu strica niciodata un control ginecologic, insa daca zici ca esti ok cu asta... macar nu-ti mai faci griji ca trebuia sa ajungi urgent si n-ai facut-o. wink.gif happy.gif
andreea_g
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 02:15 PM) *
Bine-ai facut ca ai ascultat de rugamintea Ilonei, ca va mai vedem un pic (cum il strigi: ionut? adi?) si chiar e pacat sa nu cu asa o comoara de baietel vesel si activ wub.gif A doua poza e suuuuuuuuuuper!

Daca ai cum, nu strica niciodata un control ginecologic, insa daca zici ca esti ok cu asta... macar nu-ti mai faci griji ca trebuia sa ajungi urgent si n-ai facut-o. wink.gif happy.gif


:)multumim normal ionut ca adi nu-mi vine,dar nici ionut biggrin.gif puiu lui mama,sufletel,ingeras liwlol.gif
sper sa ajung anul asta la doctora de familie pt analize de sange si sa vad ce zice si ea...
adinuta
QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 03:40 PM) *
tu de care lp ii dai?

Eu Nestle, Nan 1.

QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 04:09 PM) *
Daca n-ar fi avut perioade in care mananca asa bine si cu pofta, nu mi-as face griji, ca mai stiu o fetita de 6 luni si.. 6kg cu investigatii peste investigatii si... nimic; asa e ea.
E ora 16.00 si ea a mancat pana la ora asta aproape 300ml; pana acum avea in mod normal mult mai mult. Sper sa fie doar panica mea si sa revin peste cateva zile mult mai relaxata pe subiectul asta; sa nu fi fost decat o indispozitie a Mirunei. Astept ziua de joi/vaccin ca ziua de salariu liwlol.gif
Referitor la dulce, iar n-am halit niciun strop pana la ora asta, insa nu pot sa zic ca nu mi-e pofta; la mine se apropie perioada aia "fericita" a lunii si inainte mereu am o pofta turbata de dulce liwlol.gif O sa ma bag 5min la bicicleta sa vad daca trece, daca nu, nu garantez pana diseara ca o sa ma pot abtine liwlol.gif

Aha,m lasa ca si eu eram stresata rau cu Daria de ii descopeream tot felul de boli:)). Poate fi pur si simplu asa, da-i pace. Vezi tu mai incolo, oricum, e bine ca mergi joi la vaccin si mai intrebi.
Am bagat 3 bucatele de Toblerone azi. Ma duc la aerobic de la 19
Eu is in perioada 'fericita' a lunii de 9 zile deja si ma stresezx ca e abundent rau si nu se mai termina, am syunat dr ieri ca ma stresez de sterilet, dar cica sa nu ma agit ca sunt abia la inceoput si dupa vreo 4 luni se mai regleaza treaba...uff, ma cam dispera!
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Dec 13 2011, 03:46 PM) *
salut!

nu pot intra ca trage Mara de mine sa o las la Sasha-n patut... sta langa patut si ii zice: "haide, te loooog! vei sa dom cu tine???" mami, pune-ma a Sasa!! " .. deja mi-a lovit de cateva ori tastatura... apoi ii zice" nu e-a ta pat!! " nervi.gif spada.gif exact asa face, e rautacioasa rau de la o vreme.. tb sa "umblam" la dovezile de iubire .. smile.gif
au dormit amandoi o ora doar (ma refer la ea cand zic "doar") si pana diseara se joaca rau de tot cu nervii mei, ca si ieri.. mi-e jale sad.gif .. I-am luat azi telefon vorbitor si practic, lui bebe ii place mai mult.. biggrin.gif .. doamne, daca s-ar clona patutul asta!!! notworthy.gif notworthy.gif

va pup! nici nu am apucat sa citesc.. oFloare1.gif



liwlol.gif e si funny ce e la tine, insa imi imaginez ca e si stresant hug.gif Si noi avem showuri pe-aici si.. nu mai zic nimic, ca nu se compara ce e la tine tzuc.gif

Rabdare si putere iti doresc oFloare1.gif
Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Dec 13 2011, 04:39 PM) *
Eu Nestle, Nan 1.
Aha,m lasa ca si eu eram stresata rau cu Daria de ii descopeream tot felul de boli:)). Poate fi pur si simplu asa, da-i pace. Vezi tu mai incolo, oricum, e bine ca mergi joi la vaccin si mai intrebi.
Am bagat 3 bucatele de Toblerone azi. Ma duc la aerobic de la 19
Eu is in perioada 'fericita' a lunii de 9 zile deja si ma stresezx ca e abundent rau si nu se mai termina, am syunat dr ieri ca ma stresez de sterilet, dar cica sa nu ma agit ca sunt abia la inceoput si dupa vreo 4 luni se mai regleaza treaba...uff, ma cam dispera!


Uof.. stiu ca mai discutai cu angel, parca, despre asta hug.gif Daca asa trebuie... insa 4 luni? Wow!!!
Ii prezentasem ilonei 3 posibile variante pentru dereglarea asta de la burtica, insa, acum ma gandesc la inca una (despre care am mai discutat cu ea): ca am schimbat brusc lapticul chiar daca e de la aceeasi firma, numar, etc. asta de la familavesela e clar imbunatatit fata de cel din farmaciile noastre, deci e o schimbare si poate d-aia nu-l accepta. Adineaori a fct iar felu' 2 pe ziua asta si a fost cam apos-cu mucus si urme de laptic nedigerat.
ilona_darius
[quote name='Carmen Livia' date='Dec 13 2011, 03:51 PM' post='1728269']
A fost BabyExpo in weekend, da' il gasesti si aici http://www.bebelusulfericit.ro/products/Ba...sher-Price.html , sau, acum sunt multe sh (nu pot sa pun link, insa site-urile cred ca le stii oricum: okazii, g a r b o, etc.), ca am observat ca cele din magazinele on-line au cam disparut; probabil o sa aduca modelul nou, da' sa nu te uiti cat costa pe site-ul oficial si care e pretul de la noi, ca plangi sigur vreo cateva zile liwlol.gif

Daca va fi stangaci, sa stii ca nu-i un handicap. hug.gif Sa nu incerci sa-l dezveti, ca-l chinui (atat fizic cat si psihic). Daca o sa-l fortezi, lucrul asta o sa aiba urmari la nivel mental mai tarziu. Am vazut mai demult un documentar pe tema asta si am ramas cu ideea ca nu e nimic rau in a fi stangaci. Eu n-am stat sa observ asta la Miruna si nici nu-mi fac griji cum nu-mi fac nici pentru ca-si baga manutele in gurita (socrii mei i le scot mereu si imi zic ca nu e bine, ca isi strica dantura, ca o s-o dezvat greu din a sta cu degetul in gura, etc.). Stiu cativa copii care au facut asta si n-au absolut nicio problema la dintisori, nici nu stau cu degetul in gurita acum mai mari (3-5ani).

Referitor la yahoo si alta varianta, nu stiu sad.gif Tot ce am de transferat la dimensiuni mai mari, trimit ori prin transfer.ro , ori urc la mine pe server (sau n-am inteles eu bine?).
[/quote

uff iar a inebunit atsatura...mi'a venit comanda cu cadou gel de dush ombia liwlol.gif. i'am luat si o cutie de cereale-pireu de fructe de la 4 luni....mamici care a'ti mai diversificat ce parere aveti de de cerealele la cutie?

Carmen nu il vad ca pe un handicap...nici eu nu vad nik rau, chiaraprrremee mai deosebit...

Super scump jumperu...l..eu ma cobor mai jos la ixamm 400 lei:d
ilona_darius
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 04:48 PM) *
Uof.. stiu ca mai discutai cu angel, parca, despre asta hug.gif Daca asa trebuie... insa 4 luni? Wow!!!
Ii prezentasem ilonei 3 posibile variante pentru dereglarea asta de la burtica, insa, acum ma gandesc la inca una (despre care am mai discutat cu ea): ca am schimbat brusc lapticul chiar daca e de la aceeasi firma, numar, etc. asta de la familavesela e clar imbunatatit fata de cel din farmaciile noastre, deci e o schimbare si poate d-aia nu-l accepta. Adineaori a fct iar felu' 2 pe ziua asta si a fost cam apos-cu mucus si urme de laptic nedigerat.

urme de laptic nedigerat? poti sa detaliezi? stiu k e aiurea dar nu stiu emuc:D
ilona_darius
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 04:58 PM) *
urme de laptic nedigerat? poti sa detaliezi? stiu k e aiurea dar nu stiu emuc:D

ma dispera tastaturaa...scree cuvantul invers...tr ssa scriu la viteza melcului k sa fie ok
ilona_darius
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 04:48 PM) *
Uof.. stiu ca mai discutai cu angel, parca, despre asta hug.gif Daca asa trebuie... insa 4 luni? Wow!!!
Ii prezentasem ilonei 3 posibile variante pentru dereglarea asta de la burtica, insa, acum ma gandesc la inca una (despre care am mai discutat cu ea): ca am schimbat brusc lapticul chiar daca e de la aceeasi firma, numar, etc. asta de la familavesela e clar imbunatatit fata de cel din farmaciile noastre, deci e o schimbare si poate d-aia nu-l accepta. Adineaori a fct iar felu' 2 pe ziua asta si a fost cam apos-cu mucus si urme de laptic nedigerat.


carmen darius il bea cu drag...e suficient sa ii arat biberonul si e in stare sa zboare pana la el, dupa masa e cel mai fericit si gangureste, sta cuminte pana se plictiseste, gesturi pe care nu le facea inainte....nu tuturor bebelusilor e ripelste acelasi lapte...prieste...daca iti pare a fi contrafacut nu ii mai da
Carmen Livia
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 05:07 PM) *
carmen darius il bea cu drag...e suficient sa ii arat biberonul si e in stare sa zboare pana la el, dupa masa e cel mai fericit si gangureste, sta cuminte pana se plictiseste, gesturi pe care nu le facea inainte....nu tuturor bebelusilor e ripelste acelasi lapte...prieste...daca iti pare a fi contrafacut nu ii mai da


a.. n-am vrut sa se inteleaga ca e contrafacut, ci doar ca nu ii merge asta, pentru ca a coincis starea ei cu schimbarea asta de laptic (s-a nimerit sa fie de la familia vesela; daca asta-i cauza pentru disconfortul ei, se putea intampla si cand ajungeau cutii cu LC-PUFA si la noi in farmacii). Nici nu stiu sigur daca e de la laptic, insa tind sa cred din ce in ce mai mult ca asta e pentru ca pur si simplu plange, vrea papa, dar nu asta. sad.gif

Si cum il descrii pe Darius ca face cand vede lapticul, asa facea si ea acum cateva zile.
ilona_darius
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 04:15 PM) *
Bine-ai facut ca ai ascultat de rugamintea Ilonei, ca va mai vedem un pic (cum il strigi: ionut? adi?) si chiar e pacat sa nu cu asa o comoara de baietel vesel si activ wub.gif A doua poza e suuuuuuuuuuper!

Daca ai cum, nu strica niciodata un control ginecologic, insa daca zici ca esti ok cu asta... macar nu-ti mai faci griji ca trebuia sa ajungi urgent si n-ai facut-o. wink.gif happy.gif


super super.ie e ncnunasuc, obrajori, gurita....frumos tot
ilona_darius
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 05:15 PM) *
a.. n-am vrut sa se inteleaga ca e contrafacut, ci doar ca nu ii merge asta, pentru ca a coincis starea ei cu schimbarea asta de laptic (s-a nimerit sa fie de la familia vesela; daca asta-i cauza pentru disconfortul ei, se putea intampla si cand ajungeau cutii cu LC-PUFA si la noi in farmacii). Nici nu stiu sigur daca e de la laptic, insa tind sa cred din ce in ce mai mult ca asta e pentru ca pur si simplu plange, vrea papa, dar nu asta. sad.gif

Si cum il descrii pe Darius ca face cand vede lapticul, asa facea si ea acum cateva zile.


pai ai indd nou pe ala ccuv probiotice

eu din cate citisem despre probi sunt bacterii bune....poate o avea prea multe rele in burtica si are nevoie de mai multe bune...cum ii dai cu biberonul nu cred ca se sterilizeaza chiar 100%...plus manutele in gurita si pana se obisnuieste ...presupuneri ar fi ele sir...nu putem face experimente pe copil....si mai stiu k colicii dupa 3,5 luni fluctueaza...cateva zile bune, cateva rele...pana dispar ed tot
Alondra
Buna seara mamici!
Ilona, si eu patesc asa cu tastatura , nu stiu ce are de cand am reinstalat windowsul, pur si simplu sare cursorul, de trebuie sa ma uit sa verific ce-am scris wacko.gif Daca gasesti remediul sa-mi zici si mie..biggrin.gif
Andreea, e dulce tare puiul tau, cum rade el..
Carmen Livia, raportez..tocmai halesc ciocolata Shoeggeten, nu ma pot abtine, dupa masa de amiaz pur si simplu simt nevoia sad.gif yami.gif doh.gif
Cum ii place Mirunei jumperul? E frumos tare ..!
adinuta
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 04:48 PM) *
Uof.. stiu ca mai discutai cu angel, parca, despre asta hug.gif Daca asa trebuie... insa 4 luni? Wow!!!
Ii prezentasem ilonei 3 posibile variante pentru dereglarea asta de la burtica, insa, acum ma gandesc la inca una (despre care am mai discutat cu ea): ca am schimbat brusc lapticul chiar daca e de la aceeasi firma, numar, etc. asta de la familavesela e clar imbunatatit fata de cel din farmaciile noastre, deci e o schimbare si poate d-aia nu-l accepta. Adineaori a fct iar felu' 2 pe ziua asta si a fost cam apos-cu mucus si urme de laptic nedigerat.


nu stiu, dar nu mai pot cu atata sangerare, 9 zile deja, ma dispera!
imi pare rau de Miruna, poate fi de la lapte, cine stie? mie mereu mi-a zis dr ca schimbarea laptelui e ultima solutie, nu se schimba decat in cazuri rare, grave, de intoleranta, de voma, de din astea...acum, eu stiu? Eu nu le-am schimbat laptele la ai mei, desi la Daria am avut o tentativa ca nu manca nimic si ma dispera, i-am dat Aptamil o sapt si am revenit la Nan de la care nu am mai dat inapoi. Si azi bea Nestle JUnior 2+ si ii merge f bine cu el.

QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 04:56 PM) *

Sunt ok cerealele la cutie, eu incep cu Nestle pe baza de orez, asa am facut si la Daria.
ilona_darius
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 05:15 PM) *
a.. n-am vrut sa se inteleaga ca e contrafacut, ci doar ca nu ii merge asta, pentru ca a coincis starea ei cu schimbarea asta de laptic (s-a nimerit sa fie de la familia vesela; daca asta-i cauza pentru disconfortul ei, se putea intampla si cand ajungeau cutii cu LC-PUFA si la noi in farmacii). Nici nu stiu sigur daca e de la laptic, insa tind sa cred din ce in ce mai mult ca asta e pentru ca pur si simplu plange, vrea papa, dar nu asta. sad.gif

Si cum il descrii pe Darius ca face cand vede lapticul, asa facea si ea acum cateva zile.

12.10.2007 8:30
rhoneea
Locatie: Lebanon-Bikfaya
Si al meu bebitza face kk verde.Mai mereu,de fapt de fiecare data.Am intrebat pediatru si ne-a spus ca este absolut normal.Mi-a zis ceva,cum ar fi niste bacterii in stomacelul lor.Si in special din cauza laptelui praf!
Asa ca nu iti fa griji atat timp cat i-a in greutate,si daca papa bine,indiferent de mirosul de kk verde!

uite ce am gasit pe orfouum legat de kk verde si abcterii
Carmen Livia
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 04:59 PM) *
ma dispera tastaturaa...scree cuvantul invers...tr ssa scriu la viteza melcului k sa fie ok



liwlol.gif liwlol.gif de multe ori ma amuza ce iese liwlol.gif
ilona_darius
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 05:41 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif de multe ori ma amuza ce iese liwlol.gif

acum face figuri si server'ul k am scris ceva si nu a apartt....mc adina...mai era ceva da e greu cu scrisul
ilona_darius
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 05:46 PM) *
acum face figuri si server'ul k am scris ceva si nu a apartt....mc adina...mai era ceva da e greu cu scrisul

la ce e descifrabi nu mai revin...e ie kkk te amuza
ilona_darius
QUOTE(Alondra @ Dec 13 2011, 05:37 PM) *
Buna seara mamici!
Ilona, si eu patesc asa cu tastatura , nu stiu ce are de cand am reinstalat windowsul, pur si simplu sare cursorul, de trebuie sa ma uit sa verific ce-am scris wacko.gif Daca gasesti remediul sa-mi zici si mie..biggrin.gif
Andreea, e dulce tare puiul tau, cum rade el..
Carmen Livia, raportez..tocmai halesc ciocolata Shoeggeten, nu ma pot abtine, dupa masa de amiaz pur si simplu simt nevoia sad.gif yami.gif doh.gif
Cum ii place Mirunei jumperul? E frumos tare ..!

la mine nu sare cursorul...e ca si cum s'ar bloca scrisul daca scriu prea repede si cand isi revine amesecat toate literele
Carmen Livia
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 05:40 PM) *
12.10.2007 8:30
rhoneea
Locatie: Lebanon-Bikfaya
Si al meu bebitza face kk verde.Mai mereu,de fapt de fiecare data.Am intrebat pediatru si ne-a spus ca este absolut normal.Mi-a zis ceva,cum ar fi niste bacterii in stomacelul lor.Si in special din cauza laptelui praf!
Asa ca nu iti fa griji atat timp cat i-a in greutate,si daca papa bine,indiferent de mirosul de kk verde!

uite ce am gasit pe orfouum legat de kk verde si abcterii



Merci mult mult ca te-ai interesat tzuc.gif Asa imi zice si doctorita mea, ca nu-i bai ca e felu' 2 mai verde atata timp cat ia in greutate insa scaunele astea mai inchise la culoare apar odata cu durerile de burtica si lipsa poftei de macare. sad.gif Altfel nu m-as fi stresat deloc.

Urme de lapte = ca un laptic branzit; mucus = ca un fel de... gelatina mai apoasa.
andreea_g
QUOTE(Carmen Livia @ Dec 13 2011, 03:57 PM) *
Merci mult mult ca te-ai interesat tzuc.gif Asa imi zice si doctorita mea, ca nu-i bai ca e felu' 2 mai verde atata timp cat ia in greutate insa scaunele astea mai inchise la culoare apar odata cu durerile de burtica si lipsa poftei de macare. sad.gif Altfel nu m-as fi stresat deloc.

Urme de lapte = ca un laptic branzit; mucus = ca un fel de... gelatina mai apoasa.



si al meu face cateodata verde,si i-am dat numai san si ceai,ieri a facut ´´mustar´´ ,azi verde...i-am luat acum milupa aptamil 11.95€ cand se trezeste ii dau sa vedem,cand am venit a adormit instant si nu am avut timp sa ii dau...
Carmen Livia
QUOTE(Alondra @ Dec 13 2011, 05:37 PM) *
Buna seara mamici!
Carmen Livia, raportez..tocmai halesc ciocolata Shoeggeten, nu ma pot abtine, dupa masa de amiaz pur si simplu simt nevoia sad.gif yami.gif doh.gif
Cum ii place Mirunei jumperul? E frumos tare ..!


Buna seara si tie! tzuc.gif

Pai, din ce-am vzt in poze, la cum arati dupa ciocolata aproape zi de zi, poti hali dulce... si tot ok esti wink.gif Mie mi se face pofta nebuna de dulce dupa ce dorm la pranz; nu-mi explic de ce, da' nici nu mai dorm ziua liwlol.gif Azi, ii spuneam si Adinei, m-a lovit o pofta asa din senin, da' am pus-o pe Miruna in jumper, am sarit, i-am dansat, ce mai.. m-am maimutarit pe lamnga ea de curgeau apele de pe mine si.. vad ca a trecut; deci pana acum, inca sunt fara dulce.

Da, asa-i. Desi o las sa stea foarte putin, se simte ok in jumper: scurt si cuprinzator liwlol.gif E fericita, sare fara sa o fi invatat noi. happy.gif




Carmen Livia
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 05:51 PM) *
la mine nu sare cursorul...e ca si cum s'ar bloca scrisul daca scriu prea repede si cand isi revine amesecat toate literele


Ilona, da un scan la tot computerul cu antivirusu' pe care-l ai. E foarte posibil sa-ti fi facut un nou "prieten" fara voia ta: un virusel, etc. happy.gif
Carmen Livia
QUOTE(ilona_darius @ Dec 13 2011, 05:46 PM) *
acum face figuri si server'ul k am scris ceva si nu a apartt....mc adina...mai era ceva da e greu cu scrisul



Mi se intampla foarte des, aici pe forum sad.gif si tre' sa scriu iar, tot. nervi.gif
andreea_g
iupyyyyyyy ii place,dar a papat de la150 ml apa la 115...
vrea sa ii dau in cele mai ciudate pozitii,plus ca mai tine si el de biberon,mai isi baga manutele in gurita ,in nas,in ochi...nu se stamba la el ,papa cu placere
alondra si tu ai o printesa smile.gif
ilona_darius
QUOTE(andreea_g @ Dec 13 2011, 07:36 PM) *
iupyyyyyyy ii place,dar a papat de la150 ml apa la 115...
vrea sa ii dau in cele mai ciudate pozitii,plus ca mai tine si el de biberon,mai isi baga manutele in gurita ,in nas,in ochi...nu se stamba la el ,papa cu placere
alondra si tu ai o printesa smile.gif

e bine k l'a primit....sa nu ii dai mai devreme de .25h-3h ill doare burtica
ilona_darius
[quote name='Carmen Livia' date='Dec 13 2011, 07:07 PM' post='1728332']
Mi se intampla foarte des, aici pe forum sad.gif si tre' sa scriu iar, tot. nervi.gif
[/
l-am scanat si nu are
andreea_g
aha ,multumi pt sfaturi,nu vreau sa ii dau decat 1-2 mese pe zi,in rest san..sa va spun ce am patit sap trecuta liwlol.gif era pag 816 si nu se scrisese 6 si cand ce sa vezi?! ohmy.gif simonik19 cu burtica de 12 sapt,nu mi venea sa cred ca face asa repede un alt mario liwlol.gif si dupa ce m-am minunat eu-am vazut ca era pag 81 liwlol.gif
alexxalili
buna seara fetelor! in sfarsit am si eu loc la calculator ( sotul e la fotbal, altfel.... pa_pa calculator). aseara am culcat repede piticotul( Sasha) si ma gandeam ca ma bag sub plapuma cu calculiciul in brate si stam la povestti. si cand colo... sotul mi/a pregatit o '' seara sexy" liwlol.gif . asa ca am lipsit mottivat wub.gif .
adinuta, eu deja nu mai dorm la gandul ca poimaine se intampla in sfarsitt si la mine( stii tu ce...) si cand ciesc si de "problema"ta, zau ca imi vine sa anulez iarasi programarea. doh.gif . mie inca nu mi/au venit piticii, sper ca steriletul sa nu "imi porneasca fericirea".
pup toti bebelusii superbi pe care i/am vazut si aici si pe facebook.
si sa nu uit, la capitolul dulciuri raportez azi: 1 knopers, 1 eugenia( nu am avut mai mult). dar cine a fost si si/a cumparat 13 eugenii yami.gif .ooo, am uittat ca am fost si la socrii si acolo am infulecat niste fursecuri cu ciocolata ( fara numar). hmmmm,.... si eu ma gandeam ca am papat putin doh.gif . ,mai nou eu mi/am pus dulciurile in fructiera si de cate ori ma ispitestte ceva imi mai infig mana intr/un fruct in loc de ceva dulce.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.