Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
Alondra
QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 06:28 PM) *
fetele multumim de raspunsuri dar am aflat care a fost ´´buba´´ DINTISORUL drept jos a adormit intr un final cu mine in pat,2 ore si cand ne am trezit l.am cautat si a spart gingia,a iesit smile.gif acum este foarte fericit

ohmy.gif Seeeeeerioooos????
Wowwwwwwww, ce chestie biggrin.gif Dintii astia ! Sa stiu la ce sa ma astept doh.gif Si acum cum e , s-a calmat?
andreea_g
QUOTE(andy2011 @ Feb 3 2012, 02:51 PM) *
nu vreau sa te sperii dar al meu a facut asa de la 5- la 6 luni eram absolut ingrozita si epuizata, peste zi nu dormea decat 40 minute maxim si urla fara oprire dar macar dormea toata noaptea. L-am dus in luna aceea la 4 medici diferiti si nimeni nu a stiut sa imi spuna sau sa ii faca ceva> au spus ca cel mai sigur de la dinti, sau ca urla ca e ceva nou si ii place sa se auda, sau ca de la diversificare il doare burtica cand venea dimineata deja imi era rau ca stiam ce urmeaza 12 ore si intr-o zi s-a intamplat minunea brusca avrut sa manace si sa doarma cate 3 somnuri de cate 1 ora 1 ora si 30 minute, nu imi venea sa cred il tot controlam sa nu aiba febra, nu avea si-a revenit pur si simplu smile.gif au zile si zile si pana o sa ne poata spune ce au trebuie sa acceptam asta



5-6 luni? pai cat are puiul tau?
andreea_g
QUOTE(Alondra @ Feb 3 2012, 06:06 PM) *
ohmy.gif Seeeeeerioooos????
Wowwwwwwww, ce chestie biggrin.gif Dintii astia ! Sa stiu la ce sa ma astept doh.gif Si acum cum e , s-a calmat?



da,acum se joaca ,este fericit smile.gif
Alondra
QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 07:08 PM) *
da,acum se joaca ,este fericit smile.gif

FELICITAARI pt primul dintisor! eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
andreea_g
QUOTE(Alondra @ Feb 3 2012, 06:09 PM) *
FELICITAARI pt primul dintisor! eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif



multumim mult smile.gif acum se joaca,rade ca innainte(acum vreo saptamana,cam atat a durat cu dintisorul,maraieli,dar nu mereu) super.gif
andy2011
QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 05:07 PM) *
5-6 luni? pai cat are puiul tau?

6 luni a facut la 1 februarie si din agitatia aceea exagerata s-a oprit joia trecuta
Alondra
QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 07:16 PM) *
multumim mult smile.gif acum se joaca,rade ca innainte(acum vreo saptamana,cam atat a durat cu dintisorul,maraieli,dar nu mereu) super.gif


Nu mi-ai zis daca l-ai dat cu ceva gel pe gingii..
QUOTE(andy2011 @ Feb 3 2012, 07:34 PM) *
6 luni a facut la 1 februarie si din agitatia aceea exagerata s-a oprit joia trecuta

Si i-a iesit vreun dintisor?
andreea_g
QUOTE(andy2011 @ Feb 3 2012, 06:34 PM) *
6 luni a facut la 1 februarie si din agitatia aceea exagerata s-a oprit joia trecuta



multe innainte,multi anisori !
andreea_g
QUOTE(Alondra @ Feb 3 2012, 06:43 PM) *
Nu mi-ai zis daca l-ai dat cu ceva gel pe gingii..

Si i-a iesit vreun dintisor?


nu,nu l am dat pt ca am fost marti la doctora pt 5 luni,si i-am zis ca eu cred ca ii ies dintisorii si ea a zis ca e posibil,desi la controlat nu mi a spus ca da ii da,si a urlat tot drumul (s,a speriat iar de ea) si am venit direct acasa nu am mai mers la farmacie,ca asa aveam de gand sa merg sa iau,apoi a fost frig si a nins si nu am mai ajuns la farmacie,maine sigur(pentru ceilalti dintisori) in schimb jucaria de se ingheata a rontait o mereu,dar am inghetat o decat de 2 .3 ori,asa cum e o rontaia
andreea_g
New ABC Song (ZED version) si asta se pare ca ne place,cred ca vocea smile.gif
dodo80
QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 08:06 PM) *
New ABC Song (ZED version) si asta se pare ca ne place,cred ca vocea smile.gif

Andreea,

am citit de dintisor!! felicitari!!!
abc song e printre preferatele Marei .. mai am o lista..inca vreo 10..daca imi storc creierii.. abc song r cantat in multe versiuni.ea il stie acum si il tot fredoneaza..

mai fetelor..
nu stiu ce a fost azi, dar Mara nu a dormit deloc si Sasha in 2 reprize de cate 40si 20 min.. acum dorm amandoi..el a adormit extrem d linistit in patut dupa baita... am deschis geamuk si poate si de la aer si Mara dupa lapticul preparat de tati, gata.. biggrin.gif ..

iesisem mai devreme si la intoarcere i am luat inca doua carti de povesti, ca suntem in verva cu povestile, acum...
daca ar fi asa mereu.. nu m ar deranja sa stea treji toata ziua si sa adoarma pana in 22 .. nu ma seranjeaza nici sa matrezesc devreme, ca asta ma asteapta maine.. sper, doar, sa pot adorm curand..

Nicoll,

bafta multa!! sa ti repet ca esti fff puternica, nu mai e cazul...
legat de vaccin, la Mara s a intamplat .parca..sa i ramana mult timp hematom, dar i am pus stimuven si s a retras.. vanat nu era, dar intarit..
pupici pt Alex...
andy2011
QUOTE(Alondra @ Feb 3 2012, 05:43 PM) *
Nu mi-ai zis daca l-ai dat cu ceva gel pe gingii..

Si i-a iesit vreun dintisor?

Inca nu dar I'll chinuie rau i-am luat dologel pt gingii dar nu are nici un efect maine ii iau calgel pt ca mai multe mamici au zis ca le-a ajutat

QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 05:48 PM) *
multe innainte,multi anisori !

Multumim la fel si voua
adinuta
QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 06:28 PM) *
fetele multumim de raspunsuri dar am aflat care a fost ´´buba´´ DINTISORUL drept jos a adormit intr un final cu mine in pat,2 ore si cand ne am trezit l.am cautat si a spart gingia,a iesit smile.gif acum este foarte fericit

Bravoooooooo pt primul dintisor de august 2011:)) Mai are Mario dinti, dar el e mai mare:))
angel
ioiii dintisori Felicitari si la urmatori fara dureri:****
Alondra
QUOTE(andreea_g @ Feb 3 2012, 08:06 PM) *
New ABC Song (ZED version) si asta se pare ca ne place,cred ca vocea smile.gif


L-am vazut si pe asta ca am urmat linkul celui cu sunetele cu animale...dar de asta nu pare prea incantata..maine o sa mai scotocesc prin ele sa vad care ii mai place...ca deja e satula tot de aceleasi vido, joculete, jucarii..off..
QUOTE(angel @ Feb 3 2012, 09:12 PM) *
ioiii dintisori Felicitari si la urmatori fara dureri:****

Voi aveti dinti? biggrin.gif
jus_ro
Buna seara si de la noi.....am pierdut quote-urile asa ca sa vad ce imi mai amintesc doh.gif

Felicitari Ionut Adrian (suntem tizi) pentru primul dintisor (la noi e un obicei- cand iese primul dintisor sa-i cumperi ceva alb ca sa aibe toti dintisorii albi...stiu ca la Daria am luat un body alb ca si asa aveam nevoie oFloare1.gif )

Nicoll bafta in continuare la examene.....si noi acum la vaccin de 6 luni i s-a intarit acolo locul si am tinut comprese cu apa la temperatuta camerei dar si azi dupa 5 zile e tare acolo.....Dodo ziceai deva de stimuven? spune-mi ce este o crema care o iau de la farmacie si la ce mai e buna?meci anticipat pentru raspuns oFloare1.gif

Dodo parca tu m-ai intrebat cum mancam asa de mult......eu i-am introdus destul de repede mancarica, adica tot ce i-am introdus nou in prima zi vreo 3 lingurite, apoi in a doua zi inca cateva in plus si a treia zi deja avea portia normala, deci noi mancam diversificat incepand cu 15 ianuarie.....bine suculete si ceva mar ras a mancat si intre 5 si 6 luni dar foarte putin ca ne-a prins raceala si ne-am oprit.....azi de ex i-am bagat in marul ras cu biscuite jumate de para si a fost ok deci continuam si cu para ca avem scaun in fiecare zi dar putin constipata si poate o mai ajuta para......maine vreau sa-i fac pireul de zarzavat cu carnita de vita si sapt viitoare vreau sa-i dau si peste oFloare1.gif

Noua ne-a dat doctorita sa luam fier preventiv.....stiu ca si la Daria mi-a dat ......si vigantolul mi l-a marit la 5 picaturi timp de 2 sapt oFloare1.gif

Azi am tras o sperietura zdravana.....dimineata ma duc si eu la toaleta....Eliza in patut si Daria in pat se uita la desene.....si numai ce o aud pe Eliza ca plange rau de tot....ma duc si ce credeti? Daria mea a incercat sa o ridice de manute ca a mai vazut la mine (bine eu o apuc de antebrate) si a reusit sa-i dizloace cotul si am fost cu Eliza la spital si in 2 secunde i l-a pus la loc.....dar ce a mai plans saraca ca o dures si nu putea indoi manute stanga de la cot.....si asa de suparata a fost ca zis si /mama/ clar, desi de vreo doua zile se chinuie si nu prea ii iesea......offffff bine ca suntem bine si nu a fost mai grav crybaby.gif
lili am vazut filmuletul cu Sasha cum adoarme singurica.....felicitari floare2.gif

Offf nu mai stiu ce vroiam sa zic......batranetea wacko.gif

o seara frumoasa somn.gif
dodo80
QUOTE(jus_ro @ Feb 3 2012, 11:09 PM) *
Buna seara si de la noi.....am pierdut quote-urile asa ca sa vad ce imi mai amintesc doh.gif

Felicitari Ionut Adrian (suntem tizi) pentru primul dintisor (la noi e un obicei- cand iese primul dintisor sa-i cumperi ceva alb ca sa aibe toti dintisorii albi...stiu ca la Daria am luat un body alb ca si asa aveam nevoie oFloare1.gif )

Nicoll bafta in continuare la examene.....si noi acum la vaccin de 6 luni i s-a intarit acolo locul si am tinut comprese cu apa la temperatuta camerei dar si azi dupa 5 zile e tare acolo.....Dodo ziceai deva de stimuven? spune-mi ce este o crema care o iau de la farmacie si la ce mai e buna?meci anticipat pentru raspuns oFloare1.gif

Dodo parca tu m-ai intrebat cum mancam asa de mult......eu i-am introdus destul de repede mancarica, adica tot ce i-am introdus nou in prima zi vreo 3 lingurite, apoi in a doua zi inca cateva in plus si a treia zi deja avea portia normala, deci noi mancam diversificat incepand cu 15 ianuarie.....bine suculete si ceva mar ras a mancat si intre 5 si 6 luni dar foarte putin ca ne-a prins raceala si ne-am oprit.....azi de ex i-am bagat in marul ras cu biscuite jumate de para si a fost ok deci continuam si cu para ca avem scaun in fiecare zi dar putin constipata si poate o mai ajuta para......maine vreau sa-i fac pireul de zarzavat cu carnita de vita si sapt viitoare vreau sa-i dau si peste oFloare1.gif

Noua ne-a dat doctorita sa luam fier preventiv.....stiu ca si la Daria mi-a dat ......si vigantolul mi l-a marit la 5 picaturi timp de 2 sapt oFloare1.gif

Azi am tras o sperietura zdravana.....dimineata ma duc si eu la toaleta....Eliza in patut si Daria in pat se uita la desene.....si numai ce o aud pe Eliza ca plange rau de tot....ma duc si ce credeti? Daria mea a incercat sa o ridice de manute ca a mai vazut la mine (bine eu o apuc de antebrate) si a reusit sa-i dizloace cotul si am fost cu Eliza la spital si in 2 secunde i l-a pus la loc.....dar ce a mai plans saraca ca o dures si nu putea indoi manute stanga de la cot.....si asa de suparata a fost ca zis si /mama/ clar, desi de vreo doua zile se chinuie si nu prea ii iesea......offffff bine ca suntem bine si nu a fost mai grav crybaby.gif
lili am vazut filmuletul cu Sasha cum adoarme singurica.....felicitari floare2.gif

Offf nu mai stiu ce vroiam sa zic......batranetea wacko.gif

o seara frumoasa somn.gif



Jus....
doamne..ce intamplare... si eu o mai las pe Mara cu el.. si nici macar in patut.. Adica e ceva normal sa lasi copilul in patut dar se intampla si lycruri mai putin dorite.. Azi chiar i am zis sa aiba grija de el cat fac eu baie .. (niciodata nu fac cand sunt treji, dar nu mi mai suportam parul..si am.avut noroc ca fata a fost cuminte..in toane bune..
Ma bucur mult c s a terminat cu bine!!!
Multumesc pt raspunsuri smile.gif
Scriu de pe tel.si greu pun emoticoane.. Am vrut sa pun floare pt tine..

Stimuven e pt mai multe dar eu l am folosit doar pt echimoze si.hematoame exact ce patesc ei... Echimoze in urma cazaturilor, loviturilor (cand au vanatai de la acestea).. si hematom in utma vaccinului...nu este o crema ( e si sub f de gel si e mult mai buun) BUNA, ci MINUNATA!!!

Pup

somn usor..

L am readormit pe Sashica... O sa incerc sa dorm.si eu ca la 5 se trezeste zuzica..
jus_ro
QUOTE(dodo80 @ Feb 3 2012, 11:31 PM) *
Jus....
doamne..ce intamplare... si eu o mai las pe Mara cu el.. si nici macar in patut.. Adica e ceva normal sa lasi copilul in patut dar se intampla si lycruri mai putin dorite.. Azi chiar i am zis sa aiba grija de el cat fac eu baie .. (niciodata nu fac cand sunt treji, dar nu mi mai suportam parul..si am.avut noroc ca fata a fost cuminte..in toane bune..
Ma bucur mult c s a terminat cu bine!!!
Multumesc pt raspunsuri smile.gif
Scriu de pe tel.si greu pun emoticoane.. Am vrut sa pun floare pt tine..

Stimuven e pt mai multe dar eu l am folosit doar pt echimoze si.hematoame exact ce patesc ei... Echimoze in urma cazaturilor, loviturilor (cand au vanatai de la acestea).. si hematom in utma vaccinului...nu este o crema ( e si sub f de gel si e mult mai buun) BUNA, ci MINUNATA!!!

Pup

somn usor..

L am readormit pe Sashica... O sa incerc sa dorm.si eu ca la 5 se trezeste zuzica..


merci de raspuns.....da sunt foarte imprevizibili copiii si nu constientizeaza.....pana acum nu am avut probleme am lasat-o pe Eliza de multe ori cu Daria pentru ca are grija de ea...dar face multe chestii si nu-si da seama ca nu e bine ( de ex ii da cu un catel de plus peste ea adfica peste tot corpul si peste fata si Eliza rade in hohote, dar cand am prins-o ca ii da peste fata i-am tot explicat ca nu e bine si tot mai face...offfff)
alexxalili
QUOTE(jus_ro @ Feb 3 2012, 11:09 PM) *
Buna seara si de la noi.....am pierdut quote-urile asa ca sa vad ce imi mai amintesc doh.gif

Felicitari Ionut Adrian (suntem tizi) pentru primul dintisor (la noi e un obicei- cand iese primul dintisor sa-i cumperi ceva alb ca sa aibe toti dintisorii albi...stiu ca la Daria am luat un body alb ca si asa aveam nevoie oFloare1.gif )

Nicoll bafta in continuare la examene.....si noi acum la vaccin de 6 luni i s-a intarit acolo locul si am tinut comprese cu apa la temperatuta camerei dar si azi dupa 5 zile e tare acolo.....Dodo ziceai deva de stimuven? spune-mi ce este o crema care o iau de la farmacie si la ce mai e buna?meci anticipat pentru raspuns oFloare1.gif

Dodo parca tu m-ai intrebat cum mancam asa de mult......eu i-am introdus destul de repede mancarica, adica tot ce i-am introdus nou in prima zi vreo 3 lingurite, apoi in a doua zi inca cateva in plus si a treia zi deja avea portia normala, deci noi mancam diversificat incepand cu 15 ianuarie.....bine suculete si ceva mar ras a mancat si intre 5 si 6 luni dar foarte putin ca ne-a prins raceala si ne-am oprit.....azi de ex i-am bagat in marul ras cu biscuite jumate de para si a fost ok deci continuam si cu para ca avem scaun in fiecare zi dar putin constipata si poate o mai ajuta para......maine vreau sa-i fac pireul de zarzavat cu carnita de vita si sapt viitoare vreau sa-i dau si peste oFloare1.gif

Noua ne-a dat doctorita sa luam fier preventiv.....stiu ca si la Daria mi-a dat ......si vigantolul mi l-a marit la 5 picaturi timp de 2 sapt oFloare1.gif

Azi am tras o sperietura zdravana.....dimineata ma duc si eu la toaleta....Eliza in patut si Daria in pat se uita la desene.....si numai ce o aud pe Eliza ca plange rau de tot....ma duc si ce credeti? Daria mea a incercat sa o ridice de manute ca a mai vazut la mine (bine eu o apuc de antebrate) si a reusit sa-i dizloace cotul si am fost cu Eliza la spital si in 2 secunde i l-a pus la loc.....dar ce a mai plans saraca ca o dures si nu putea indoi manute stanga de la cot.....si asa de suparata a fost ca zis si /mama/ clar, desi de vreo doua zile se chinuie si nu prea ii iesea......offffff bine ca suntem bine si nu a fost mai grav crybaby.gif
lili am vazut filmuletul cu Sasha cum adoarme singurica.....felicitari floare2.gif

Offf nu mai stiu ce vroiam sa zic......batranetea wacko.gif

o seara frumoasa somn.gif

aualeuuu ce sperietura cred ca ai tras!!!!!!! bine ca a fost doar atata, Doamne fereste de mai rau!
la mine a fost balamuc aseara cand le-am lasat pe amandoua pe pat sa se joace si eu m-am dus sa ii pregatesc mancarea sashikai. am auzit o bufnitura si instantaneu amandoua au inceput da urle, plangeau de numa, nici nu stiam pe care sa o iau, care ce a patit. anisia se juca si cum e tot cu capul in nori cazuse din pat si a dat cu capul de dulapior,sasha s-a speriat initial de bufnitura apoi de tipetele lui sora-sa. si si-a tras Anisia o mandrete de cucui doh.gif
alexxalili
dupa doza de ras de pe fb, ma pun si eu la somn, poate visez bunaciune aia. de tatic.... spre deosebire de voi care ina nu v-ati trezit din visare inca biggrin.gif
noapte buna! hug.gif
adinuta
QUOTE(jus_ro @ Feb 3 2012, 11:09 PM) *
Buna seara si de la noi.....am pierdut quote-urile asa ca sa vad ce imi mai amintesc doh.gif

Felicitari Ionut Adrian (suntem tizi) pentru primul dintisor (la noi e un obicei- cand iese primul dintisor sa-i cumperi ceva alb ca sa aibe toti dintisorii albi...stiu ca la Daria am luat un body alb ca si asa aveam nevoie oFloare1.gif )

Nicoll bafta in continuare la examene.....si noi acum la vaccin de 6 luni i s-a intarit acolo locul si am tinut comprese cu apa la temperatuta camerei dar si azi dupa 5 zile e tare acolo.....Dodo ziceai deva de stimuven? spune-mi ce este o crema care o iau de la farmacie si la ce mai e buna?meci anticipat pentru raspuns oFloare1.gif

Dodo parca tu m-ai intrebat cum mancam asa de mult......eu i-am introdus destul de repede mancarica, adica tot ce i-am introdus nou in prima zi vreo 3 lingurite, apoi in a doua zi inca cateva in plus si a treia zi deja avea portia normala, deci noi mancam diversificat incepand cu 15 ianuarie.....bine suculete si ceva mar ras a mancat si intre 5 si 6 luni dar foarte putin ca ne-a prins raceala si ne-am oprit.....azi de ex i-am bagat in marul ras cu biscuite jumate de para si a fost ok deci continuam si cu para ca avem scaun in fiecare zi dar putin constipata si poate o mai ajuta para......maine vreau sa-i fac pireul de zarzavat cu carnita de vita si sapt viitoare vreau sa-i dau si peste oFloare1.gif

Noua ne-a dat doctorita sa luam fier preventiv.....stiu ca si la Daria mi-a dat ......si vigantolul mi l-a marit la 5 picaturi timp de 2 sapt oFloare1.gif

Azi am tras o sperietura zdravana.....dimineata ma duc si eu la toaleta....Eliza in patut si Daria in pat se uita la desene.....si numai ce o aud pe Eliza ca plange rau de tot....ma duc si ce credeti? Daria mea a incercat sa o ridice de manute ca a mai vazut la mine (bine eu o apuc de antebrate) si a reusit sa-i dizloace cotul si am fost cu Eliza la spital si in 2 secunde i l-a pus la loc.....dar ce a mai plans saraca ca o dures si nu putea indoi manute stanga de la cot.....si asa de suparata a fost ca zis si /mama/ clar, desi de vreo doua zile se chinuie si nu prea ii iesea......offffff bine ca suntem bine si nu a fost mai grav crybaby.gif
lili am vazut filmuletul cu Sasha cum adoarme singurica.....felicitari floare2.gif

Offf nu mai stiu ce vroiam sa zic......batranetea wacko.gif

o seara frumoasa somn.gif

of, prin ce-ati trecut! Bine ca i l-a pus la loc si sa nu se mai intample.
Eu stau tot cu stres ca febra Dariei e la 37,5, sta acolo, e sub Nurofen, dar azi i-au inceput si niste stranuturi cu muculeti, deci e o raceala, sper ca usoara. Acum sa nu faca si Rares si uite asa. Doamne, prin cate mai trecem cu copiii!

QUOTE(alexxalili @ Feb 4 2012, 12:00 AM) *
aualeuuu ce sperietura cred ca ai tras!!!!!!! bine ca a fost doar atata, Doamne fereste de mai rau!
la mine a fost balamuc aseara cand le-am lasat pe amandoua pe pat sa se joace si eu m-am dus sa ii pregatesc mancarea sashikai. am auzit o bufnitura si instantaneu amandoua au inceput da urle, plangeau de numa, nici nu stiam pe care sa o iau, care ce a patit. anisia se juca si cum e tot cu capul in nori cazuse din pat si a dat cu capul de dulapior,sasha s-a speriat initial de bufnitura apoi de tipetele lui sora-sa. si si-a tras Anisia o mandrete de cucui doh.gif

Aoleu, pai si la voi distractie? Aveti grija! O pup pe nora-mea si pe sora-sa:)) Si pe cuscri ii imbratisez.
Alondra
Buna ziua mamici!
QUOTE(jus_ro @ Feb 3 2012, 11:09 PM) *
Buna seara si de la noi.....am pierdut quote-urile asa ca sa vad ce imi mai amintesc doh.gif

Felicitari Ionut Adrian (suntem tizi) pentru primul dintisor (la noi e un obicei- cand iese primul dintisor sa-i cumperi ceva alb ca sa aibe toti dintisorii albi...stiu ca la Daria am luat un body alb ca si asa aveam nevoie oFloare1.gif )

Nicoll bafta in continuare la examene.....si noi acum la vaccin de 6 luni i s-a intarit acolo locul si am tinut comprese cu apa la temperatuta camerei dar si azi dupa 5 zile e tare acolo.....Dodo ziceai deva de stimuven? spune-mi ce este o crema care o iau de la farmacie si la ce mai e buna?meci anticipat pentru raspuns oFloare1.gif

Dodo parca tu m-ai intrebat cum mancam asa de mult......eu i-am introdus destul de repede mancarica, adica tot ce i-am introdus nou in prima zi vreo 3 lingurite, apoi in a doua zi inca cateva in plus si a treia zi deja avea portia normala, deci noi mancam diversificat incepand cu 15 ianuarie.....bine suculete si ceva mar ras a mancat si intre 5 si 6 luni dar foarte putin ca ne-a prins raceala si ne-am oprit.....azi de ex i-am bagat in marul ras cu biscuite jumate de para si a fost ok deci continuam si cu para ca avem scaun in fiecare zi dar putin constipata si poate o mai ajuta para......maine vreau sa-i fac pireul de zarzavat cu carnita de vita si sapt viitoare vreau sa-i dau si peste oFloare1.gif

Noua ne-a dat doctorita sa luam fier preventiv.....stiu ca si la Daria mi-a dat ......si vigantolul mi l-a marit la 5 picaturi timp de 2 sapt oFloare1.gif

Azi am tras o sperietura zdravana.....dimineata ma duc si eu la toaleta....Eliza in patut si Daria in pat se uita la desene.....si numai ce o aud pe Eliza ca plange rau de tot....ma duc si ce credeti? Daria mea a incercat sa o ridice de manute ca a mai vazut la mine (bine eu o apuc de antebrate) si a reusit sa-i dizloace cotul si am fost cu Eliza la spital si in 2 secunde i l-a pus la loc.....dar ce a mai plans saraca ca o dures si nu putea indoi manute stanga de la cot.....si asa de suparata a fost ca zis si /mama/ clar, desi de vreo doua zile se chinuie si nu prea ii iesea......offffff bine ca suntem bine si nu a fost mai grav crybaby.gif
lili am vazut filmuletul cu Sasha cum adoarme singurica.....felicitari floare2.gif

Offf nu mai stiu ce vroiam sa zic......batranetea wacko.gif

o seara frumoasa somn.gif


Off Doamne, bine ca nu a fost mai grav si ati rezolvat in timp util ! Daria Daria, sa ai grija cu bebe mami smile.gif
QUOTE(alexxalili @ Feb 4 2012, 12:00 AM) *
aualeuuu ce sperietura cred ca ai tras!!!!!!! bine ca a fost doar atata, Doamne fereste de mai rau!
la mine a fost balamuc aseara cand le-am lasat pe amandoua pe pat sa se joace si eu m-am dus sa ii pregatesc mancarea sashikai. am auzit o bufnitura si instantaneu amandoua au inceput da urle, plangeau de numa, nici nu stiam pe care sa o iau, care ce a patit. anisia se juca si cum e tot cu capul in nori cazuse din pat si a dat cu capul de dulapior,sasha s-a speriat initial de bufnitura apoi de tipetele lui sora-sa. si si-a tras Anisia o mandrete de cucui doh.gif

Si la voi aventuri cu copiii mari? doh.gif Of of mai mai..
Ce sa le faci, sunt nazdravani si daca nu acum fac peripetii de-astea , atunci cand?! biggrin.gif
adinuta
cine e ioana cristina toma pe fb?
adinuta
andreea, azi rares face cum a facut ieri ionut. sper sa ii sparga odata gingia ca nu mai pot. tot jos dreapta se simte. nu ii intru in voie cu nimic, plus a cam varsat ca s-a tot agitat...
Alondra
QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 04:14 PM) *
andreea, azi rares face cum a facut ieri ionut. sper sa ii sparga odata gingia ca nu mai pot. tot jos dreapta se simte. nu ii intru in voie cu nimic, plus a cam varsat ca s-a tot agitat...

Sa fie al doilea dintisor de august? unsure.gif biggrin.gif

Mamici, voi cum ati dat cerealele la inceput, prima data? In ce cantitate sau cum se prepara? Le-ati 'diluat' sa zic asa? unsure.gif i-am luat azi cereale cu mar de la Humana ca noi tot lapte de-asta bem seara..dar n-am apucat sa citesc ce si cum..parca se bat in bol in lapte , pe urma le torn in biberon, sau ?! biggrin.gif Nu radeti dar habar n-am...
jus_ro
QUOTE(alexxalili @ Feb 4 2012, 12:00 AM) *
aualeuuu ce sperietura cred ca ai tras!!!!!!! bine ca a fost doar atata, Doamne fereste de mai rau!
la mine a fost balamuc aseara cand le-am lasat pe amandoua pe pat sa se joace si eu m-am dus sa ii pregatesc mancarea sashikai. am auzit o bufnitura si instantaneu amandoua au inceput da urle, plangeau de numa, nici nu stiam pe care sa o iau, care ce a patit. anisia se juca si cum e tot cu capul in nori cazuse din pat si a dat cu capul de dulapior,sasha s-a speriat initial de bufnitura apoi de tipetele lui sora-sa. si si-a tras Anisia o mandrete de cucui doh.gif

offfff.....nazdravane mai avem noi oFloare1.gif

QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 06:24 PM) *
Sa fie al doilea dintisor de august? unsure.gif biggrin.gif

Mamici, voi cum ati dat cerealele la inceput, prima data? In ce cantitate sau cum se prepara? Le-ati 'diluat' sa zic asa? unsure.gif i-am luat azi cereale cu mar de la Humana ca noi tot lapte de-asta bem seara..dar n-am apucat sa citesc ce si cum..parca se bat in bol in lapte , pe urma le torn in biberon, sau ?! biggrin.gif Nu radeti dar habar n-am...

eeee si noi tot cereale de la humana cu mar papam si ii plac la nebunie.....eu i-am facut prima portie de 40 ml de apa cu 2 masuri de cereale....acum mancam 80 ml de apa cu 4 masuri si vad ca ii e suficient.....nici nu vreau sa o imbuib.....si asa facute sunt mai consistente si i le dau cu lingurita....asa i le-am dat si Dariei de la 4 luni tot cu lingurita.....le-am incercat si pe cele cu banana, dar cu mar ii plac mai mult.....si ma tenteaza cele cu biscuiti pentru data viitoare jucaus.gif

Multumim pentru vorbele de incurajare.....intra-devar am tras spaima dar deja e istorie jucaus.gif
Alondra
QUOTE(jus_ro @ Feb 4 2012, 06:46 PM) *
offfff.....nazdravane mai avem noi oFloare1.gif
eeee si noi tot cereale de la humana cu mar papam si ii plac la nebunie.....eu i-am facut prima portie de 40 ml de apa cu 2 masuri de cereale....acum mancam 80 ml de apa cu 4 masuri si vad ca ii e suficient.....nici nu vreau sa o imbuib.....si asa facute sunt mai consistente si i le dau cu lingurita....asa i le-am dat si Dariei de la 4 luni tot cu lingurita.....le-am incercat si pe cele cu banana, dar cu mar ii plac mai mult.....si ma tenteaza cele cu biscuiti pentru data viitoare jucaus.gif

Multumim pentru vorbele de incurajare.....intra-devar am tras spaima dar deja e istorie jucaus.gif

Offf dar eu vreau sa i le dau seara si cu lingurita ar fi mai greu pt ca dupa baie ea sta la san vreo 10 min si apoi biberonul imediat...intre timp poate chiar adoarme si suge din biberon in somn...apoi la patut direct..cu lingurita ar fi greu , normal ar sta putin in fundulet si ar trebui sa fie atenta la lingurita ..biggrin.gif rolleyes.gif doh.gif Nu sti cum o sa fac..doh.gif
adinuta


QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 07:00 PM) *
Offf dar eu vreau sa i le dau seara si cu lingurita ar fi mai greu pt ca dupa baie ea sta la san vreo 10 min si apoi biberonul imediat...intre timp poate chiar adoarme si suge din biberon in somn...apoi la patut direct..cu lingurita ar fi greu , normal ar sta putin in fundulet si ar trebui sa fie atenta la lingurita ..biggrin.gif rolleyes.gif doh.gif Nu sti cum o sa fac..doh.gif

Deci, eu fac altfel. Cred ca asta ti-ar conveni:)) II bag cerealele in biberon, in laptele preparat. Adica 3 masuri de cereale, masuri de alea de la laptele praf. La Nan este masura si o iau si pun 3 din alea in biberonul cu 150 lapte. Il bea pe spate, curge.
Alondra
QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 07:32 PM) *
Deci, eu fac altfel. Cred ca asta ti-ar conveni:)) II bag cerealele in biberon, in laptele preparat. Adica 3 masuri de cereale, masuri de alea de la laptele praf. La Nan este masura si o iau si pun 3 din alea in biberonul cu 150 lapte. Il bea pe spate, curge.

yes.gif
Daaa, deci eu pun masurile de lapte pt cat vreau sa-i fac si sa pun peste cerealele, adica 2-3 masuri, in functie de cat de gros vreau sa i le fac?! Adica as vrea sa merg progresiv, nu stiu.. cu 1 masura de ex cat de schimbat / ingrosat e laptele...apoi 2, apoi 3...dar daca zici ca cu 3 masuri de cereale la 150 ml curge atunci poate asa sa fac si eu ...desi de obicei ii fac cam 100 sau 130 ml lapte seara..Si tu folosesti tetine speciale pt cereale?Eu trebuie sa iau din alea ca am inteles ca au gaura mai mare..unsure.gif
alexxalili
QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 11:37 AM) *
of, prin ce-ati trecut! Bine ca i l-a pus la loc si sa nu se mai intample.
Eu stau tot cu stres ca febra Dariei e la 37,5, sta acolo, e sub Nurofen, dar azi i-au inceput si niste stranuturi cu muculeti, deci e o raceala, sper ca usoara. Acum sa nu faca si Rares si uite asa. Doamne, prin cate mai trecem cu copiii!
Aoleu, pai si la voi distractie? Aveti grija! O pup pe nora-mea si pe sora-sa:)) Si pe cuscri ii imbratisez.


vai de capul meu!!!!! daca porneste unul cu raceala , pornim si noi , restul ( cam asa s-a intamplat pana acum). sanatate multa vrabiutei, pupam ochisorii ei frumosi.
cat despre "distractie", sa ne fereasca D-zeu daca si nora-ta va fii ca sora=sa ( un baietoi pus pe fapte mari).
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 12:07 PM) *
Buna ziua mamici!
Off Doamne, bine ca nu a fost mai grav si ati rezolvat in timp util ! Daria Daria, sa ai grija cu bebe mami smile.gif

Si la voi aventuri cu copiii mari? doh.gif Of of mai mai..
Ce sa le faci, sunt nazdravani si daca nu acum fac peripetii de-astea , atunci cand?! biggrin.gif

pai cu cine sa semene cuminte? ar fi suspect caci si eu si ttat-so suntem dati dracului! yes.gif

QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 04:14 PM) *
andreea, azi rares face cum a facut ieri ionut. sper sa ii sparga odata gingia ca nu mai pot. tot jos dreapta se simte. nu ii intru in voie cu nimic, plus a cam varsat ca s-a tot agitat...


pupam si pe Rares si sa dea D-zeu sa se sparga o,data gingiutza!
Alondra
La multe lunite pt sarbatoritul zilei, Faby, brotacel de angel! occasion.gif
Sa cresti mare si cuminte!

Mamici, da cineva la bebei branza de vaci ? Daca da, cum o preparati , din Ca - branzica calcica? Cu ce o combinati si cand o dati? oFloare1.gif Sau de la cate luni se da?
adinuta
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 07:38 PM) *
yes.gif
Daaa, deci eu pun masurile de lapte pt cat vreau sa-i fac si sa pun peste cerealele, adica 2-3 masuri, in functie de cat de gros vreau sa i le fac?! Adica as vrea sa merg progresiv, nu stiu.. cu 1 masura de ex cat de schimbat / ingrosat e laptele...apoi 2, apoi 3...dar daca zici ca cu 3 masuri de cereale la 150 ml curge atunci poate asa sa fac si eu ...desi de obicei ii fac cam 100 sau 130 ml lapte seara..Si tu folosesti tetine speciale pt cereale?Eu trebuie sa iau din alea ca am inteles ca au gaura mai mare..unsure.gif

incepi in prima seara cu doar o masura in aia 100 sau 130, apoi a doua seara cu 2 masuri, a treia cu 3 si tot asa. Eu i-am pus maxim 5, dar am vazut ca nu i-a placut prea mult, asa ca am revenit la 3. E lichid destul cu 3 la 150 lapte. Oricum, trece prin tetina Avent cu flux variabil (aia cu 1 liniuta, 2 sau 3 in relief). Nu am avut niciodata probleme sa nu treaca.

QUOTE(alexxalili @ Feb 4 2012, 07:53 PM) *
vai de capul meu!!!!! daca porneste unul cu raceala , pornim si noi , restul ( cam asa s-a intamplat pana acum). sanatate multa vrabiutei, pupam ochisorii ei frumosi.
cat despre "distractie", sa ne fereasca D-zeu daca si nora-ta va fii ca sora=sa ( un baietoi pus pe fapte mari).

pai cu cine sa semene cuminte? ar fi suspect caci si eu si ttat-so suntem dati dracului! yes.gif
pupam si pe Rares si sa dea D-zeu sa se sparga o,data gingiutza!

Deci raceala e pe capul nostru. A adus-o tati de la serviciu. El sta in apt, eu singura cu copiii ca mama e plecata la ziua surorii ei. Am innebunit azi cu ei bolnaviori, adica Rares e destul de ok, doar a stranutat, insa el a plans f mult de la dinti (inca nu a spart gingia), iar Daria e tot cu febra aia si cu Nurofen, insa m-am inteles binisor cu ea, am tot facut puzzle-uri.
Cat despre nora-mea, mie imi place sa fie 'data dracului' ca parintii si sora ei:)) Si eu sunt asa. Sa vad care din copii ma mosteneste ca tati al nostru e linsitit tare.
adinuta
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 09:00 PM) *
La multe lunite pt sarbatoritul zilei, Faby, brotacel de angel! occasion.gif
Sa cresti mare si cuminte!

Mamici, da cineva la bebei branza de vaci ? Daca da, cum o preparati , din Ca - branzica calcica? Cu ce o combinati si cand o dati? oFloare1.gif Sau de la cate luni se da?

Se da de la 6 luni, facuta din Ca, cred ca 2 pastile la 250 ml lapte pe foc pana se branzeste. Se poate pune in fructele de la ora 10. Altundeva nu stiu unde ca nu merge cu legume sau cereale:))
angel
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 09:00 PM) *
La multe lunite pt sarbatoritul zilei, Faby, brotacel de angel! occasion.gif
Sa cresti mare si cuminte!

Mamici, da cineva la bebei branza de vaci ? Daca da, cum o preparati , din Ca - branzica calcica? Cu ce o combinati si cand o dati? oFloare1.gif Sau de la cate luni se da?

ms Frumos si voi sa cresteti mari:*:*:*:*:*
angel
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 09:00 PM) *
La multe lunite pt sarbatoritul zilei, Faby, brotacel de angel! occasion.gif
Sa cresti mare si cuminte!

Mamici, da cineva la bebei branza de vaci ? Daca da, cum o preparati , din Ca - branzica calcica? Cu ce o combinati si cand o dati? oFloare1.gif Sau de la cate luni se da?

si eu ii dau branzica de p la 5 luni jum.o fac cu lamaie si CA.la 250ml laptic 2 pastilute de Ca,125ml 1 pastiluta le pun il lapte rece api il pun p foc pana se branzeste.Le pun in fructe,mamaliguta,si i.am mai pus in dovelac copt si parca cu avocado mai merge
Alondra
QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 09:08 PM) *
incepi in prima seara cu doar o masura in aia 100 sau 130, apoi a doua seara cu 2 masuri, a treia cu 3 si tot asa. Eu i-am pus maxim 5, dar am vazut ca nu i-a placut prea mult, asa ca am revenit la 3. E lichid destul cu 3 la 150 lapte. Oricum, trece prin tetina Avent cu flux variabil (aia cu 1 liniuta, 2 sau 3 in relief). Nu am avut niciodata probleme sa nu treaca.
Deci raceala e pe capul nostru. A adus-o tati de la serviciu. El sta in apt, eu singura cu copiii ca mama e plecata la ziua surorii ei. Am innebunit azi cu ei bolnaviori, adica Rares e destul de ok, doar a stranutat, insa el a plans f mult de la dinti (inca nu a spart gingia), iar Daria e tot cu febra aia si cu Nurofen, insa m-am inteles binisor cu ea, am tot facut puzzle-uri.
Cat despre nora-mea, mie imi place sa fie 'data dracului' ca parintii si sora ei:)) Si eu sunt asa. Sa vad care din copii ma mosteneste ca tati al nostru e linsitit tare.

Mersi de lamuriri Adina, ahh ce bine prinde smile.gif
Sanatate Dariutei si sa nu luati toti!

QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 09:14 PM) *
Se da de la 6 luni, facuta din Ca, cred ca 2 pastile la 250 ml lapte pe foc pana se branzeste. Se poate pune in fructele de la ora 10. Altundeva nu stiu unde ca nu merge cu legume sau cereale:))


Am inteles, deci mai avem pana acolo biggrin.gif
QUOTE(angel @ Feb 4 2012, 10:08 PM) *
si eu ii dau branzica de p la 5 luni jum.o fac cu lamaie si CA.la 250ml laptic 2 pastilute de Ca,125ml 1 pastiluta le pun il lapte rece api il pun p foc pana se branzeste.Le pun in fructe,mamaliguta,si i.am mai pus in dovelac copt si parca cu avocado mai merge

Oo, multumesc Angel..vezi voi cum sunteti mai maricei va pricepeti mai bine! smile.gif
andy2011
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 07:00 PM) *
La multe lunite pt sarbatoritul zilei, Faby, brotacel de angel! occasion.gif
Sa cresti mare si cuminte!

Mamici, da cineva la bebei branza de vaci ? Daca da, cum o preparati , din Ca - branzica calcica? Cu ce o combinati si cand o dati? oFloare1.gif Sau de la cate luni se da?

eu inainte sa incep diversificarea am fost la neonatolog inarmata cu o agenda sa notez tot sa imi spuna exact ce si cum pt ca habar nu aveam fiind primul bebe si de branzica calcica mi-a spus sa o introduc dupa ce am introdus supica si biscuitele cu mar inlocuind cu ea o masa (masa principala) si ca o combin cu biscuit> apoi dupa ce treci la inlocuirea a 2 sau trei mese de lapte cu papaica o poti da oricand
alexxalili
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 09:00 PM) *
Mamici, da cineva la bebei branza de vaci ? Daca da, cum o preparati , din Ca - branzica calcica? Cu ce o combinati si cand o dati? oFloare1.gif Sau de la cate luni se da?



QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 09:14 PM) *
Se da de la 6 luni, facuta din Ca, cred ca 2 pastile la 250 ml lapte pe foc pana se branzeste. Se poate pune in fructele de la ora 10. Altundeva nu stiu unde ca nu merge cu legume sau cereale:))


vai de capul meu!!!!! eu de varianta asta nu am stiut si nici ca am auzit vreodat! eu ii dau la masa de dimineata branza de vaci (dar cumparata din magazin) cu mar copt.un mar copt si o lingurita de branza, le amestec pana se face un piure. ii place tare mult, spre deosebire de sora-sa care nici in ruptul capului nu a vrut sa manance.
jus_ro
deci ma enervez ca am scris ceva si nu mi-a postat nervi.gif

Ramo vroiam sa-ti zic ca eu cerealele i le dau cu lingurita pe la ora 19,30 si apoi titi la 21,30 si vad ca e bine asa oFloare1.gif

QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 09:00 PM) *
La multe lunite pt sarbatoritul zilei, Faby, brotacel de angel! occasion.gif
Sa cresti mare si cuminte!

Mamici, da cineva la bebei branza de vaci ? Daca da, cum o preparati , din Ca - branzica calcica? Cu ce o combinati si cand o dati? oFloare1.gif Sau de la cate luni se da?

La multe lunite Faby occasion.gif

Da eu o sa incep maine .....eu la Daria am facut asa: fierbeam 250 ml de lapte si apoi dizolvam 2 pastile de calciu lactic si apoi strecuram branzica .....i-o amestecam cu banana si i-o dadeam la ora 17 oFloare1.gif

QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 09:08 PM) *
incepi in prima seara cu doar o masura in aia 100 sau 130, apoi a doua seara cu 2 masuri, a treia cu 3 si tot asa. Eu i-am pus maxim 5, dar am vazut ca nu i-a placut prea mult, asa ca am revenit la 3. E lichid destul cu 3 la 150 lapte. Oricum, trece prin tetina Avent cu flux variabil (aia cu 1 liniuta, 2 sau 3 in relief). Nu am avut niciodata probleme sa nu treaca.
Deci raceala e pe capul nostru. A adus-o tati de la serviciu. El sta in apt, eu singura cu copiii ca mama e plecata la ziua surorii ei. Am innebunit azi cu ei bolnaviori, adica Rares e destul de ok, doar a stranutat, insa el a plans f mult de la dinti (inca nu a spart gingia), iar Daria e tot cu febra aia si cu Nurofen, insa m-am inteles binisor cu ea, am tot facut puzzle-uri.
Cat despre nora-mea, mie imi place sa fie 'data dracului' ca parintii si sora ei:)) Si eu sunt asa. Sa vad care din copii ma mosteneste ca tati al nostru e linsitit tare.

offff sanatate multa Dariei oFloare1.gif


QUOTE(adinuta @ Feb 4 2012, 09:14 PM) *
Se da de la 6 luni, facuta din Ca, cred ca 2 pastile la 250 ml lapte pe foc pana se branzeste. Se poate pune in fructele de la ora 10. Altundeva nu stiu unde ca nu merge cu legume sau cereale:))

Alondra
QUOTE(andy2011 @ Feb 4 2012, 10:59 PM) *
eu inainte sa incep diversificarea am fost la neonatolog inarmata cu o agenda sa notez tot sa imi spuna exact ce si cum pt ca habar nu aveam fiind primul bebe si de branzica calcica mi-a spus sa o introduc dupa ce am introdus supica si biscuitele cu mar inlocuind cu ea o masa (masa principala) si ca o combin cu biscuit> apoi dupa ce treci la inlocuirea a 2 sau trei mese de lapte cu papaica o poti da oricand

Bine de stiut yes.gif Multumesc!

QUOTE(alexxalili @ Feb 4 2012, 11:17 PM) *
vai de capul meu!!!!! eu de varianta asta nu am stiut si nici ca am auzit vreodat! eu ii dau la masa de dimineata branza de vaci (dar cumparata din magazin) cu mar copt.un mar copt si o lingurita de branza, le amestec pana se face un piure. ii place tare mult, spre deosebire de sora-sa care nici in ruptul capului nu a vrut sa manance.

Off, e mult mai usor asa cu branza cumparata ,dar nu stiu de ce se zice ca la bebei se da calcica, oare ce scrie pe ingredientele de la branza din magazin? Nu am in casa acum ca m-as uita..
andreea_g
buna mamici.

multumim,acum ne mandrim cu 2 dintisorii,aseara a spart si cel de al2lea smile.gif
Alondra
QUOTE(andreea_g @ Feb 4 2012, 11:44 PM) *
buna mamici.

multumim,acum ne mandrim cu 2 dintisorii,aseara a spart si cel de al2lea smile.gif

Vaaaaleeeu mai mami dar ce harnici sunteti voi liwlol.gif Bravo, felicitari!Ai baiat mare, ce mai ! biggrin.gif
SI poze cu dintiisorii cand vedem? biggrin.gif

p.s. tot asa rau a plans? unsure.gif
andreea_g
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 10:54 PM) *
Vaaaaleeeu mai mami dar ce harnici sunteti voi liwlol.gif Bravo, felicitari!Ai baiat mare, ce mai ! biggrin.gif
SI poze cu dintiisorii cand vedem? biggrin.gif

p.s. tot asa rau a plans? unsure.gif



da,ma mandresc cu puiul meu ,mi se pare ca s a mai maturizat,se uita altfel,rade altfel,se comporta altfel..nu stiu daca doar mi se pare dar il ador si mai mult...cand mai cresc putin punem si poze cu dintisorii,acum sint micuti


nu a mai facut chiar asa urat,il lasasem cu tati sa fac si eu mancare si tot plangea ,noi credeam nu vroia sa stea cu el dar era marait din cauza dintisorului,asa ca la 5luni 1saptamana si 1 zi ne am facut cu primii 2 dintisori smile.gif

jus_ro parca a spus de cadou : i.am luat mai multe cadouri ,nu unu tongue.gif in carrefour super oferte,mai ales la imbracamintea copii,i-am luat pantalonasi,3body,2perechi manusi,si inca un body si cu manecute si cu picioruse si am dat pe toate 10 € ,iar innainte erau 32 €,pantalonasii de la 13€ la 3 € si muuuuulte...si scrie pe ele importator si distribuitor carrefour romania smile.gif si i-am luat si alt scaunel de masina,44 € (la oferta) dar este f frumos si este de pus cu fata spre mers,de la 0 la 18kg

jus_ro imi pare rau de fetita,sper ca acum este bine si sa nu o mai doara


adinuta iese si la voi?! sper sa aiba parte de cat mai putina durere
andreea_g
QUOTE(angel @ Feb 4 2012, 09:07 PM) *
ms Frumos si voi sa cresteti mari:*:*:*:*:*



occasion.gif tzuc.gif
andreea_g
adinuta muuuulta sanatate dariei,si la toata familia
jus_ro
QUOTE(andreea_g @ Feb 4 2012, 11:44 PM) *
buna mamici.

multumim,acum ne mandrim cu 2 dintisorii,aseara a spart si cel de al2lea smile.gif

felicitari si la cati mai multi sanataosi si fara carii tzuc.gif

QUOTE(andreea_g @ Feb 5 2012, 01:01 AM) *
da,ma mandresc cu puiul meu ,mi se pare ca s a mai maturizat,se uita altfel,rade altfel,se comporta altfel..nu stiu daca doar mi se pare dar il ador si mai mult...cand mai cresc putin punem si poze cu dintisorii,acum sint micuti
nu a mai facut chiar asa urat,il lasasem cu tati sa fac si eu mancare si tot plangea ,noi credeam nu vroia sa stea cu el dar era marait din cauza dintisorului,asa ca la 5luni 1saptamana si 1 zi ne am facut cu primii 2 dintisori smile.gif

jus_ro parca a spus de cadou : i.am luat mai multe cadouri ,nu unu tongue.gif in carrefour super oferte,mai ales la imbracamintea copii,i-am luat pantalonasi,3body,2perechi manusi,si inca un body si cu manecute si cu picioruse si am dat pe toate 10 ? ,iar innainte erau 32 ?,pantalonasii de la 13? la 3 ? si muuuuulte...si scrie pe ele importator si distribuitor carrefour romania smile.gif si i-am luat si alt scaunel de masina,44 ? (la oferta) dar este f frumos si este de pus cu fata spre mers,de la 0 la 18kg

jus_ro imi pare rau de fetita,sper ca acum este bine si sa nu o mai doara
adinuta iese si la voi?! sper sa aiba parte de cat mai putina durere

sa porti sanatos tot ce ti-a luat mami yes.gif
pai Eliza e bine de atunci de cand am plecat de la doctor.....toata ziua zice mama de atunci yes.gif .....si va rog nu imi mai spuneti jus_ro doar jus ca doar sunt singura pe aici cu numele acesta biggrin.gif
jus_ro
Buna dimineata si de la noi.....dimineata a fulguit titmid la Bv...dar am vazut la televizor cam ce e prin tara sad.gif
Alondra
Buna dimineata mamici!
Si la noi a fulguit azi dimineata, dar vantul de ieri a cam topit zapada...asa ca e lejer la noi biggrin.gif

Va mai punem si noi niste filmulete cu noi biggrin.gif


Azi am papat si noi mar ras , ni l-a dat tata liwlol.gif ....cand m-a vazut cu camera , ea avea chef de povesti liwlol.gif doh.gif

Ma uit la Rene Mignon Mignon liwlol.gif



Navighez pe Internet liwlol.gif



Sa aveti o duminica placuta!
alexxalili
QUOTE(Alondra @ Feb 4 2012, 11:43 PM) *
Bine de stiut yes.gif Multumesc!
Off, e mult mai usor asa cu branza cumparata ,dar nu stiu de ce se zice ca la bebei se da calcica, oare ce scrie pe ingredientele de la branza din magazin? Nu am in casa acum ca m-as uita..

pai scrie asa:lapte de vaca pasteurizat, semidegresat 1,5%grasime, cheag, culturi lactice selectionate.
Alondra
QUOTE(alexxalili @ Feb 5 2012, 02:18 PM) *
pai scrie asa:lapte de vaca pasteurizat, semidegresat 1,5%grasime, cheag, culturi lactice selectionate.

smile.gif Din lapte de vaca deci...pai si nu se zice ca bebeii nu au voie lapte de vaca? unsure.gif Si de fapt laptele praf din ce o fi ?! doh.gif Offf...nici nu vreau sa ma gandesc cate prostii mancam de fapt noi oamenii...


La multe lunite sarbatoritului de azi, Sasha, puiut de Dodo! occasion.gif Sa cresti mare sanatos! smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.