Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
adinuta
La multi ani tuturor!
dodo80
la multi ani si de la noi! sa intampinam noul an cu bucurie, speranta si optimism!

la capitolul pregatiri suntem aproape zero. deloc nu mi pot gestiona.timpul..dar sa speram ca pana la noapte termin biggrin.gif

ca o paranteza, va recomand filmul Babies, o productie 2010. este senzational. din vara ma tot uit cu Mara la el. l am vazut de cel putin 8 ori. dupa ce l vizionati, poate veti remarca, printre altele, ce bebelus are parte de mai multa afectiune din partea mamei..
alexxalili
La multi ani fetelor! sa dea Dumnezeu sa pasim in noul an cu bine, sa fim sanatosi si voiosi si sa multumim bunului Dumnezeu ca ne-a ajutat sa incheiem anul cu bine, multumim bebelusilor ca ne-au creat o punte de legatura. sanatatte si numai bucurii va doresc.
nicoll
La multi ani, mamici, bebei, tatici!!!!!
Lasam in urma acest 2011 care ne-a adus cel mai frumos dar din viata noastra si pasim in noul an cu speranta, plini de incredere, optimisti pentru zile fericite si frumoase alaturi de cei dragi noua.
Va doresc un an nou plin de realizari, sa vi se indeplineasca toate dorintele pe care le aveti in gand!!!


LA MULTI ANI 2012!!!!!!
gheghe
La multi ani si fie ca 2012 sa va aduca ceea ce v-a lipsit in 2011. Va doresc un an plin de sanatate, fericire si multa bucurie alaturi de cei dragi
jus_ro
QUOTE(adinuta @ Dec 30 2011, 02:39 PM) *
si de cand a inceput?liwlol.gif
ei, la multi ani, te pupam! si eu am patit de cateva ori asa.

offff nici nu mai stiu notworthy.gif

QUOTE(adinuta @ Dec 30 2011, 08:45 PM) *
Poze proaspete!








frumosi oFloare1.gif
jus_ro
Dragi mamici va doresc ca anul care vine sa va aduca multa sanatate si numai bucurii alaturi de cei dragi oFloare1.gif ....am avut un an cu o mare realizare- au venit pe lume minunile pe care ni le-a trimis Dumnezeu si care ne-au legat prietenia pe acest forum jucaus.gif .....va pupacim si LA MULTI ANI! 2012 tzuc.gif
adinuta
La multi ani 2012!!!!!!!!!!!
Eu imi doresc sa ramanem prietene si sa reusim sa facem marea intalnire cu numarul 1, care sa dea startul unei lungi serii de astfel de evenimente, asa cum se intampla si cu mamicile de iunie 2009.

Va pupam!
nicoll
LA MULTI ANI 2012!!!!!![/colorM

[color="#4B0082"]Ma alatur si eu Adinei, in ceea ce priveste prietenia noastra, a mamicilor . Si poate ca vom reusi sa facem anul acesta marea intalnire!

La multi ani sarbatoritilor cu numele!!!
emilia 22
LA MULTI ANI!!!!
Carmen Livia
Dragi mamici, va doresc la cat mai multi ani, asa cum vi-i doriti fiecare in parte tzuc.gif

Cum ati petrecut? smile.gif La multi ani si tuturor celor ce poarta numele de Vasile (sau derivatele lui).

La noi a fost cu ...mici defectiuni (sa le zicem asa, ca "suna" mai frumos) si pentru asta, va rog sa ma ajutati cu niste pareri.
Miruna are viroza respiratorie cu tuse productiva. A fost si medicul la noi (da, a fost asa urat incat am chemat zilele astea medicul la noi sad.gif ) si avem asa in meniu: ospamox (3x/zi), humex (3x/zi), mucosolvan (2x/zi), vibrocin (2x/zi) si aerosoli (3x/zi). Am inceput cu stodal. Tusea este foarte urata: se ineaca de zici ca-si da afara plamanii. Ati trecut cu bebeii prin asa-ceva? Nu are pofta de mancare si ia atatea medicamente! Ce ati facut voi pt pofta de mancare? Ca deja am 3 zile de cand "papa" ceai (mai mult decat laptic: 300-400ml/zi). Plange la batista bebelusului, desi nu o fortam (incerc sa fiu cat mai blanda cu ea, sa o pacalesc cu jucarii... fara succes). Plange, mai nou si la aerosoli, la care folosim: ser fiziologic (de baza), dexametazona si adrenalina.

Nu ma intrebati de unde ce si cum s-a pricopsit cu acesti virusi, ca nu va puteti imagina cat am urlat de nervi zilele astea si daca aveam cum, impuscam pe cineva din casa asta, cineva care n-are pic de respect pntru cei din jur.


ps. stiu ca am niste restante (raspunsuri de dat) de anul trecut; n-am avut rabdare sa raspund. Am stat si-am rascolit internetul pentru Miruna. Va rog sa ma scuzati.
dodo80
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 1 2012, 08:14 PM) *
Dragi mamici, va doresc la cat mai multi ani, asa cum vi-i doriti fiecare in parte tzuc.gif

Cum ati petrecut? smile.gif La multi ani si tuturor celor ce poarta numele de Vasile (sau derivatele lui).

La noi a fost cu ...mici defectiuni (sa le zicem asa, ca "suna" mai frumos) si pentru asta, va rog sa ma ajutati cu niste pareri.
Miruna are viroza respiratorie cu tuse productiva. A fost si medicul la noi (da, a fost asa urat incat am chemat zilele astea medicul la noi sad.gif ) si avem asa in meniu: ospamox (3x/zi), humex (3x/zi), mucosolvan (2x/zi), vibrocin (2x/zi) si aerosoli (3x/zi). Am inceput cu stodal. Tusea este foarte urata: se ineaca de zici ca-si da afara plamanii. Ati trecut cu bebeii prin asa-ceva? Nu are pofta de mancare si ia atatea medicamente! Ce ati facut voi pt pofta de mancare? Ca deja am 3 zile de cand "papa" ceai (mai mult decat laptic: 300-400ml/zi). Plange la batista bebelusului, desi nu o fortam (incerc sa fiu cat mai blanda cu ea, sa o pacalesc cu jucarii... fara succes). Plange, mai nou si la aerosoli, la care folosim: ser fiziologic (de baza), dexametazona si adrenalina.

Nu ma intrebati de unde ce si cum s-a pricopsit cu acesti virusi, ca nu va puteti imagina cat am urlat de nervi zilele astea si daca aveam cum, impuscam pe cineva din casa asta, cineva care n-are pic de respect pntru cei din jur.
ps. stiu ca am niste restante (raspunsuri de dat) de anul trecut; n-am avut rabdare sa raspund. Am stat si-am rascolit internetul pentru Miruna. Va rog sa ma scuzati.


Buna Carmen (doamne, am scris "buna Miruna liwlol.gif ) ..
La multi ani pe anul acesta!!

daca nu aveam telefonul asta pe care l am acum, nici ca deschideam sa citesc biggrin.gif ..

nu stiu daca se spune ca am petrecut, dar a fost frumos.. am privit artificiile minute n sir cu Mara in brate. puiul cel mic dormea asa frumos.. am ciocnit un pahar micut de sampanie, am pregatit pt ea tarta cu faina din porumb si stafide (adica ceva nou) si putine mancaruri smile.gif

dar sa lasam asta..
Imi pare rau pt Miruna.. e destul de greu sa ai un copil bolnav si in jur atatea voci, pareri, presupuneri, etc, etc..
Nu am patit cu niciunul in felul acesta, insa consider ca esential este sa se odihneasca pe langa tratamentul care tb luat. E perfect ca ii faci aerosoli, practic, altceva in afara de sirop de tuse si aerosoli nu ar mai fi de dat.. adica astea 2 ar tb -si faca treaba ff bine.. micuta de ea, cat tb sa sufere.. dar cum a luat virus.. de afara, din casa.. (desi nu mai are pic de importanta) .. sad.gif ..
Poti intreba medicul daca ii poti da Mirunei Arsenicum Album? Eu nu mai am in casa asa ceva insa cand avea Mara un an si din raceala a dat in bronsita, tusea productiva nu i-a trecut cu niciun tip de sirop (Humex sau Stodal).. i-a trecut la mare insa i-a revenit dupa putin timp si medicul de acum al Sashei i-a prescris Marei un tratament excelent.. in nici 5 zile i-au trecut secretiile .. deci tuse zero.. si asta datorita granulelor de Arsenicum.. nu cred ca poti gasi pe google ceva despre ce scriu eu, am incercat si eu atunci..

apoi.. ori de cate ori Mara avea tuse dupa raceala, ii dadeam 5 granule timp de 5 -7 zile si gata .. poimaine merg sa i iau iar (in Help Net gasesti) pt ca iar are tuse..
Sasha inca mai are mucusori pe care-i aspir o data sau de doua ori pe zi.. .. aseara dupa baita am uitat sa i pun pe cap o caciulita cateva minute si a stat chiar si dezbracat vreo 10 min.. (si-a scos prosopul de pe el cand s-a rasucit) .. asa ca i-au revenit..

Iti doresc zile linistite, ii doresac Mirunei insanatosire grabnica.. e bine ca bea ceai, o ajuta, dar era bine si daca bea laptic mai mult. E normal sa nu aiba pofta de mancare, parerea mea...
rabdare sa ai, Carmen!! oFloare1.gif oFloare1.gif trandafir.gif
Va pupam!! sunt aici mai mereu, imi verific mailul de cate ori imi aduc aminte acum, fara sa conectez laptop-ul biggrin.gif .. dar cand e de scris mult, ca acum, intru pe pc ..
dodo80
nu recomand Vibrocil ul.. l-am folosit si eu la Mara cand nu putea respira (cand era bebe) si, practic, nu face decat sa influenteze reaparitia secretiilor.. Apa de mare sau ser...
Daca e prea infundata, ok, ii poti da.... insa din experienta stiu ca usuca mucoasa si favorizeaza aparitia mucusului.. sad.gif
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 1 2012, 08:39 PM) *
nu recomand Vibrocil ul.. l-am folosit si eu la Mara cand nu putea respira (cand era bebe) si, practic, nu face decat sa influenteze reaparitia secretiilor.. Apa de mare sau ser...
Daca e prea infundata, ok, ii poti da.... insa din experienta stiu ca usuca mucoasa si favorizeaza aparitia mucusului.. sad.gif



dodo tzuc.gif Ma bucur ca ai avut parte de o atmosfera placuta de revelion.
Iti multumesc mult pentru raspuns; nu ma asteptam sa raspunda cineva asa repede si asta pentru ca mi-am dat seama dupa ce-am postat textul, ca e inca 1 ianuarie si multi inca mai petrec cu familia, musafirii, etc. doh.gif
Referitor la vibrocil, mi s-a parut ca nu se intampla nimic dupa ce-l folosesc, iar despre arsenicum album am sa intreb medicul, negresit. Multumesc pentru recomandari! tzuc.gif

ehee.. deci ai pastrat telefonul si-ti prinde bine happy.gif Sa-l folosesti cu placere! smile.gif Si sa-mi dai si mie nr. (daca vrei, pe fb, ca tot te-am ...prins si-acolo wink.gif cu ajutoare de la Ilona - o "parasc" si-i multumesc tongue.gif oFloare1.gif ).

Cum e tarta asta cu faina de porumb si stafide? Ale mele doua maini stangi din bucatarie, n-au mai auzit pana acum de asa-ceva si m-ai fct curioasa. Eu am incercat pentru a "n"-a oara ciocolata de casa si... n-a iesit nici de data asta liwlol.gif da' nici nu renunt.


Daca ai pozeeee.. noi abia asteptam sa va (re)vedem happy.gif



adinuta
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 1 2012, 08:14 PM) *
Dragi mamici, va doresc la cat mai multi ani, asa cum vi-i doriti fiecare in parte tzuc.gif

Cum ati petrecut? smile.gif La multi ani si tuturor celor ce poarta numele de Vasile (sau derivatele lui).

La noi a fost cu ...mici defectiuni (sa le zicem asa, ca "suna" mai frumos) si pentru asta, va rog sa ma ajutati cu niste pareri.
Miruna are viroza respiratorie cu tuse productiva. A fost si medicul la noi (da, a fost asa urat incat am chemat zilele astea medicul la noi sad.gif ) si avem asa in meniu: ospamox (3x/zi), humex (3x/zi), mucosolvan (2x/zi), vibrocin (2x/zi) si aerosoli (3x/zi). Am inceput cu stodal. Tusea este foarte urata: se ineaca de zici ca-si da afara plamanii. Ati trecut cu bebeii prin asa-ceva? Nu are pofta de mancare si ia atatea medicamente! Ce ati facut voi pt pofta de mancare? Ca deja am 3 zile de cand "papa" ceai (mai mult decat laptic: 300-400ml/zi). Plange la batista bebelusului, desi nu o fortam (incerc sa fiu cat mai blanda cu ea, sa o pacalesc cu jucarii... fara succes). Plange, mai nou si la aerosoli, la care folosim: ser fiziologic (de baza), dexametazona si adrenalina.

Nu ma intrebati de unde ce si cum s-a pricopsit cu acesti virusi, ca nu va puteti imagina cat am urlat de nervi zilele astea si daca aveam cum, impuscam pe cineva din casa asta, cineva care n-are pic de respect pntru cei din jur.
ps. stiu ca am niste restante (raspunsuri de dat) de anul trecut; n-am avut rabdare sa raspund. Am stat si-am rascolit internetul pentru Miruna. Va rog sa ma scuzati.

Santate, Miruna scumpa! Carmen, Rares tusea urat atunci la 5 sapt, a luat si el Ospamox (Amoxicilina), dar a fost f bine, el era in forma maxima si papa ca lupul, asta l-a ajutat mult. Mai lua supoz cu Paracetamol 3X/zi desi nu avea febra, dar preventiv, iar in nasuc doar ser. I-a mers ff bine. Aerosolii numai bine ii pot face, serul iar, antibioticul sa-l ia daca tuseste urat ca nu e de joaca la astia mici. Altceva nu stiu ce sa-ti spun, doar ca te inteleg f bine si stiu ca ai murit deja de cateva ori si o sa invii dupa ce se face bine Miruna. Multa, multa putere si sanatate! Va pupam cu drag! Suna-ma daca simti nevoia.

Dodo, pupici multi, sa stii ca eu tot astept nr tau de tel pe FB:))
Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Jan 1 2012, 09:24 PM) *
Santate, Miruna scumpa! Carmen, Rares tusea urat atunci la 5 sapt, a luat si el Ospamox (Amoxicilina), dar a fost f bine, el era in forma maxima si papa ca lupul, asta l-a ajutat mult. Mai lua supoz cu Paracetamol 3X/zi desi nu avea febra, dar preventiv, iar in nasuc doar ser. I-a mers ff bine. Aerosolii numai bine ii pot face, serul iar, antibioticul sa-l ia daca tuseste urat ca nu e de joaca la astia mici. Altceva nu stiu ce sa-ti spun, doar ca te inteleg f bine si stiu ca ai murit deja de cateva ori si o sa invii dupa ce se face bine Miruna. Multa, multa putere si sanatate! Va pupam cu drag! Suna-ma daca simti nevoia.

Dodo, pupici multi, sa stii ca eu tot astept nr tau de tel pe FB:))


Multumesc mult mult Adinuta tzuc.gif Paracetamol n-am luat inca, nici nu ne-a zis medicul si temperatura n-a ajuns si nici n-a trecut de 38 grade. Sper sa se faca bine, ca e oribil sad.gif s-o vad asa. Voi cum mai sunteti cu burtica Dariei? Si-a revenit de tot? E bine? smile.gif Cum ati petrecut? V-am vazut pozele si am zabovit ceva la winnie the pooh - Rares wub.gif , ca e foarte haios si fain costumasul. Multi pupici si voua tzuc.gif

adinuta
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 1 2012, 09:42 PM) *
Multumesc mult mult Adinuta tzuc.gif Paracetamol n-am luat inca, nici nu ne-a zis medicul si temperatura n-a ajuns si nici n-a trecut de 38 grade. Sper sa se faca bine, ca e oribil sad.gif s-o vad asa. Voi cum mai sunteti cu burtica Dariei? Si-a revenit de tot? E bine? smile.gif Cum ati petrecut? V-am vazut pozele si am zabovit ceva la winnie the pooh - Rares wub.gif , ca e foarte haios si fain costumasul. Multi pupici si voua tzuc.gif

Daria e bine, a revenit la forma ei, adica aia in care e urcata pe pereti, pe gratiile de la patut, alearga pe scari in sus si-n jos, coboara la mama de 50 de ori pe zi. E bine, caca e ok, chiar tarisor acum, dar papa mai bine ca nu ii mai dau budinca celebra si uite ca se poate. Eu sper sa uite de ea. Mai papa biscuiti si cereale, plus pufuleti, mai mult pt surpriza din ei:)) si lipeste si dezlipeste sute de abtibilduri pe zi, ne-am facut stoc, am golit Clujul:)) Daca e fericita, sanatoasa si vesela, nu mai conteaza nimic. Tratamentul s-a incheiat, insa laptele i-l dau tot de ala fara lactoza ca inca ma tem, o mai tin asa o sapt, apoi incep sa i-l combin cu cel de dinainte normal, putin cate putin. Azi a baut primul suc de fructe de dupa boala, nu s-a intamplat nimic, Doamne ajuta.
Ce ma ingrijoreaza putin e Rares, care de o sapt e tare nelinistit, se agita, plange mult iar, nu stie adormi, se fatziae toata noaptea, isi intoarce capul de pe o parte pe alta, nu stiu ce are. Burtica, dintii...astia ultimii nu cred ca Darieie abia la 8 luni jumate i-a iesit primul si nici noua, parintilor, nu ne-au iesit spectaculos de repede, deci nu cred. Oricum, ce conteaza e ca a scapat de bacteria nenorocita de la Daria si de viroza adusa din spital, ceea ce inseamna ca e baiat puternic. Azi a baut prima sticla de lapte cu o masura de cereale pe baza de orez si a fost f incantat. Continuam maine cu 2 masuri, apoi le tot crestem, iar sapt viit ajungem la fructe, marul sa traiasca!

Sanatate maxima!!!!!!

PS: Ma bucur ca iti place de Winnie al meu:))
jus_ro
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 1 2012, 08:14 PM) *
Dragi mamici, va doresc la cat mai multi ani, asa cum vi-i doriti fiecare in parte tzuc.gif

Cum ati petrecut? smile.gif La multi ani si tuturor celor ce poarta numele de Vasile (sau derivatele lui).

La noi a fost cu ...mici defectiuni (sa le zicem asa, ca "suna" mai frumos) si pentru asta, va rog sa ma ajutati cu niste pareri.
Miruna are viroza respiratorie cu tuse productiva. A fost si medicul la noi (da, a fost asa urat incat am chemat zilele astea medicul la noi sad.gif ) si avem asa in meniu: ospamox (3x/zi), humex (3x/zi), mucosolvan (2x/zi), vibrocin (2x/zi) si aerosoli (3x/zi). Am inceput cu stodal. Tusea este foarte urata: se ineaca de zici ca-si da afara plamanii. Ati trecut cu bebeii prin asa-ceva? Nu are pofta de mancare si ia atatea medicamente! Ce ati facut voi pt pofta de mancare? Ca deja am 3 zile de cand "papa" ceai (mai mult decat laptic: 300-400ml/zi). Plange la batista bebelusului, desi nu o fortam (incerc sa fiu cat mai blanda cu ea, sa o pacalesc cu jucarii... fara succes). Plange, mai nou si la aerosoli, la care folosim: ser fiziologic (de baza), dexametazona si adrenalina.

Nu ma intrebati de unde ce si cum s-a pricopsit cu acesti virusi, ca nu va puteti imagina cat am urlat de nervi zilele astea si daca aveam cum, impuscam pe cineva din casa asta, cineva care n-are pic de respect pntru cei din jur.
ps. stiu ca am niste restante (raspunsuri de dat) de anul trecut; n-am avut rabdare sa raspund. Am stat si-am rascolit internetul pentru Miruna. Va rog sa ma scuzati.

imi pare rau de Miruna.....sanatate multa.....si Eliza e racita cobza si a luat-o de la Daria.....la noi s-a declansat sambata dimineata si la mine nu a putut veni doctorita deci sunt pe tratament fara antibiotic.....antitermice(nurofen altenativ cu Panadol)...pentru nas ser fiziologic cu nazomer....pentru tuse Eurespal (nu teseste foarte rau, dar se ineaca cu secretiile si atunci tuseste).....zace, e maraita si dormiteaza de doua zile si nici ea nu prea a mancat azi mai nimic, un pic de dimineata si acum la 7 ....deja doarme si nu a mancat nimic.....si ii mai dau ceiut cald din cand in cand(am pus si lamaie).....pot zice ca am avut cea mai urata noapte de revelion.....cred ca o doare si gatul de nu prea mananca (ii mai dau cu tantum verde).....sanatate multa si sa ne auzim cu puiutii bine oFloare1.gif
Alondra
Buna seara mamici si La multi ani pe anul 2012!
Ce se intampla de sunt multi puiuti bolnaviori? sad.gif
Carmen Livia, sper sa se faca bine Miruna repede, cred ca e oribil sa-i dai atatea medicamente, off..sanatate multa!
Jus , imi pare rau sa aud ca a luat si Eliza raceala, dar acum acum nu poti suna pe medicul vostru?Oricum , tu ai experienta si stiu ca ai grija de ea si o sa se faca repede bine! Sanatate multa! oFloare1.gif

Si noi am petrecut acasica, unde e cel mai bine, MayEvy a fost incantata de artificii laugh.gif
Din fericire bebe a mea e mai bine cu mucisorii, din pacate insa am luat si eu raceala acum, ca toti din casa de altfel, imi curge nasul ca la robinet wacko.gif , dar ma tratez si sper sa-mi treaca repede...doh.gif , sa vad cum trec de noaptea asta..



Va dorim un an mai bun si multe bucurii alaturi de bebelusii vostri!
Carmen Livia
QUOTE(jus_ro @ Jan 1 2012, 10:05 PM) *
imi pare rau de Miruna.....sanatate multa.....si Eliza e racita cobza si a luat-o de la Daria.....la noi s-a declansat sambata dimineata si la mine nu a putut veni doctorita deci sunt pe tratament fara antibiotic.....antitermice(nurofen altenativ cu Panadol)...pentru nas ser fiziologic cu nazomer....pentru tuse Eurespal (nu teseste foarte rau, dar se ineaca cu secretiile si atunci tuseste).....zace, e maraita si dormiteaza de doua zile si nici ea nu prea a mancat azi mai nimic, un pic de dimineata si acum la 7 ....deja doarme si nu a mancat nimic.....si ii mai dau ceiut cald din cand in cand(am pus si lamaie).....pot zice ca am avut cea mai urata noapte de revelion.....cred ca o doare si gatul de nu prea mananca (ii mai dau cu tantum verde).....sanatate multa si sa ne auzim cu puiutii bine oFloare1.gif



Jus ... hug.gif tzuc.gif imi pare rau sa aud ca si la voi sunt mucuti si fara pofta de papa. Pe mine m-a ingrijorat tare faptul ca n-a mancat; o prietena si-a petrecut revelionul in spital cu fetita: viroza respiratorie sad.gif iar fetita ei a dormit intr-una 3 zile. Papa ar ajuta-o sa-si revina mai ok, dar... stau si ma rog, maimutaresc, cand, descant, etc. in fata biberonului si.. mai nimic. Mie mi-a zis doctora (cum a zis si Adinuta, ca nu e de gluma cu astia micuti) ca daca nu-i dau antibiotic, secretia poate urca la urechi ft usor. La lamaie nu m-am bagat. Faceam haz de necaz ieri si-mi ziceam ca noi am inceput diversificarea cu... siropuri liwlol.gif

Muuuuulta sanatate si voua! hug.gif
dodo80
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 1 2012, 09:14 PM) *
dodo tzuc.gif Ma bucur ca ai avut parte de o atmosfera placuta de revelion.
Iti multumesc mult pentru raspuns; nu ma asteptam sa raspunda cineva asa repede si asta pentru ca mi-am dat seama dupa ce-am postat textul, ca e inca 1 ianuarie si multi inca mai petrec cu familia, musafirii, etc. doh.gif
Referitor la vibrocil, mi s-a parut ca nu se intampla nimic dupa ce-l folosesc, iar despre arsenicum album am sa intreb medicul, negresit. Multumesc pentru recomandari! tzuc.gif

ehee.. deci ai pastrat telefonul si-ti prinde bine happy.gif Sa-l folosesti cu placere! smile.gif Si sa-mi dai si mie nr. (daca vrei, pe fb, ca tot te-am ...prins si-acolo wink.gif cu ajutoare de la Ilona - o "parasc" si-i multumesc tongue.gif oFloare1.gif ).

Cum e tarta asta cu faina de porumb si stafide? Ale mele doua maini stangi din bucatarie, n-au mai auzit pana acum de asa-ceva si m-ai fct curioasa. Eu am incercat pentru a "n"-a oara ciocolata de casa si... n-a iesit nici de data asta liwlol.gif da' nici nu renunt.
Daca ai pozeeee.. noi abia asteptam sa va (re)vedem happy.gif


ufff smile.gif
raspund numai la mesajul asta, nici nu citesc ce urmeaza, ca ma tenteaza si nu pot sta deloc.. tb sa i fac baita lui Sasha.. Marei i-am facut deja, tb sa -i si culc..
multumim!! poze nu am putut face aseara ca nu am avut bateriile incarcate.. sad.gif

reteta pt tarte:

150 gr faina alba
70 gr faina din porumb (malai)
2 oua
70 gr zahar brun
50 gr stafide
100 ml ulei porumb (cred ca sunt ok si cu unt)
1 pliculet drojdie

pt decor: zahar pudra

se amesteca cele 2 tipuri de faina, adaugam ouale, uleiul, zaharul, stafidele inmuiate in apa calduta si stoarse. amestecam usor ingredientele. adaugam drojdia, turnam compoz in forme de tarte si le coacem 40 min in cuptor incalzit la 180 gr C; le scoatem din forme si cand s-au racorit putin, presaram zahar pudra

ps eu nu am avut forme, insa am pus compozitia in forma de chec.. smile.gif mi-a placut mult ce a iesit.. tb respectat gramajul (eu nu cred ca am reusit), altfel iese putin tare .. smile.gif spor

multa sanatate!! revin! va pup!!

va las pe fb nr meu oFloare1.gif imi cer scuze!!
alexxalili
La multi ani! imi pare tare rau ca unii bebelusi au inceput anul bolnaviori, Miruna, Eliza, va doresc din tot sufletul multa sanatate. din pacate nu va prea pot ajuta nici macar cu un sfat pentru ca nu am trecut prin asta si nu stiu cum e. iar de cand era Anisia mica nu mai tin minte doh.gif ( varsta, ce sa-i faci...). Carmen ai fost hazlie cu faza cu diversificarea yes.gif , ma bucur ca simtul umorului nu l-ai pierdut in ciuda problemelor.
si noi am petrecut revelionul acasa, au venit vecinii si socrii pe la noi dupa miezul noptii. Anisia a rezistat si ea pana pe la 1-1.30 dar nu se dadea dusa la culcare nici in ruptul capului.cand a auzit ca vor fi artificii atata s-a rugat de noi si pana la urma a dus-o sotul in centru sa le vada, cu Sasha nu am avut nicio sansa sa merg ca ea saracuta la 22.30 e in lumea viselor si oricum imi era teama ca se va speria de bubuitturi, a dormit saraca linistita, a durut-o in pampers de revelion si artificii.
va las acum caci vreau si eu sa caut ceva despre aparatele astea de aerosoli. ma tot bate gandul sa-mi iau unul si mai citesc pareri, voi care aveti deja sunteti multumite?( de aparat in sine nu de efect pt. ca stiu ca aerosolii sunt buni). farmacista mi/a recomandat unul JoyCare, foarte silentios si l-a laudat tare mult, acum vreau sa citesc si eu pareri ( am mai vazut si cel care vine in oferta la real dar nu stiu ce e de capul lui).
Carmen Livia
QUOTE(Alondra @ Jan 1 2012, 10:30 PM) *
Buna seara mamici si La multi ani pe anul 2012!
Ce se intampla de sunt multi puiuti bolnaviori? sad.gif
Carmen Livia, sper sa se faca bine Miruna repede, cred ca e oribil sa-i dai atatea medicamente, off..sanatate multa!
Jus , imi pare rau sa aud ca a luat si Eliza raceala, dar acum acum nu poti suna pe medicul vostru?Oricum , tu ai experienta si stiu ca ai grija de ea si o sa se faca repede bine! Sanatate multa! oFloare1.gif

Si noi am petrecut acasica, unde e cel mai bine, MayEvy a fost incantata de artificii laugh.gif
Din fericire bebe a mea e mai bine cu mucisorii, din pacate insa am luat si eu raceala acum, ca toti din casa de altfel, imi curge nasul ca la robinet wacko.gif , dar ma tratez si sper sa-mi treaca repede...doh.gif , sa vad cum trec de noaptea asta..



Va dorim un an mai bun si multe bucurii alaturi de bebelusii vostri!



tzuc.gif Multumesc Alondra! Virozele astea sunt un must-have de sezon liwlol.gif Glumesc, insa Miruna a luat (cu siguranta) de la cineva din casa, pentru ca am avut grija sa ne ferim de vremea urata de-afara care ar fi favorizat vreo viroza: ceata, vant, etc. si la noi au fost raciti toti, unii chiar de doua ori. Eu si cu ea reusisem sa scapam, insa... cineva nu se poate abtine sa n-o vada si chiar daca i-am cumparat masca de la farmacie, n-a prea binevoit s-o poarte. Deh, mai sunt si persoane de astea care "anima" sarbatorile tongue.gif Sper sa treaca fara urmari, sa se faca bine toti bebelusii, ca e chinuitor (atat pentru ei, cat si pentru noi... mamicile).

Si la mine au venit niste microbi si-mi curge nasu', insa echinaceea, ghimbirul, mierea si lamaia ma ajuta mai mereu. Sau aspirina efervescenta de la bayer. Iti doresc la cat mai putini mucusori atat tie cat si fetitei tale tzuc.gif Ft faina poza wink.gif si mai ales voi doua.
Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Jan 1 2012, 10:03 PM) *
Daria e bine, a revenit la forma ei, adica aia in care e urcata pe pereti, pe gratiile de la patut, alearga pe scari in sus si-n jos, coboara la mama de 50 de ori pe zi. E bine, caca e ok, chiar tarisor acum, dar papa mai bine ca nu ii mai dau budinca celebra si uite ca se poate. Eu sper sa uite de ea. Mai papa biscuiti si cereale, plus pufuleti, mai mult pt surpriza din ei:)) si lipeste si dezlipeste sute de abtibilduri pe zi, ne-am facut stoc, am golit Clujul:)) Daca e fericita, sanatoasa si vesela, nu mai conteaza nimic. Tratamentul s-a incheiat, insa laptele i-l dau tot de ala fara lactoza ca inca ma tem, o mai tin asa o sapt, apoi incep sa i-l combin cu cel de dinainte normal, putin cate putin. Azi a baut primul suc de fructe de dupa boala, nu s-a intamplat nimic, Doamne ajuta.
Ce ma ingrijoreaza putin e Rares, care de o sapt e tare nelinistit, se agita, plange mult iar, nu stie adormi, se fatziae toata noaptea, isi intoarce capul de pe o parte pe alta, nu stiu ce are. Burtica, dintii...astia ultimii nu cred ca Darieie abia la 8 luni jumate i-a iesit primul si nici noua, parintilor, nu ne-au iesit spectaculos de repede, deci nu cred. Oricum, ce conteaza e ca a scapat de bacteria nenorocita de la Daria si de viroza adusa din spital, ceea ce inseamna ca e baiat puternic. Azi a baut prima sticla de lapte cu o masura de cereale pe baza de orez si a fost f incantat. Continuam maine cu 2 masuri, apoi le tot crestem, iar sapt viit ajungem la fructe, marul sa traiasca!

Sanatate maxima!!!!!!

PS: Ma bucur ca iti place de Winnie al meu:))


Ei.. ce de vesti faine de la voi! tzuc.gif Ce ma bucur!!! Rares poate s-a saturat de stat pe spate? Vrea ...miscare? Sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav, ci doar inceputul unui urmator level din descoperirea lumii asteia... mari si nebune tongue.gif Voi de ce ati inceput cu cerealele? Asa ai facut si la Daria, sau de ce? Intreb pentru ca noi avem o schema, insa nu o vad prea ok. Si de ce adaugi in laptic (la cati ml?) si nu prepari o portie (micuta) normala? Am atatea enigme despre diversificareeee... si nu stiu de ce, dar "simt" ca pana la urma, e ceva (oarecum) simplu daca respecti "ierarhia" alimentelor introduse si timpul de acomodare. Cred ca ce va fi intr-adevar greu... infruntarea mofturilor copiilor tongue.gif liwlol.gif Oricum, sa-i fie de bine tot ce o sa pape happy.gif ..si e imposibil sa nu-l placi pe winnie-rares wub.gif
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 1 2012, 10:58 PM) *
ufff smile.gif
raspund numai la mesajul asta, nici nu citesc ce urmeaza, ca ma tenteaza si nu pot sta deloc.. tb sa i fac baita lui Sasha.. Marei i-am facut deja, tb sa -i si culc..
multumim!! poze nu am putut face aseara ca nu am avut bateriile incarcate.. sad.gif

reteta pt tarte:

150 gr faina alba
70 gr faina din porumb (malai)
2 oua
70 gr zahar brun
50 gr stafide
100 ml ulei porumb (cred ca sunt ok si cu unt)
1 pliculet drojdie

pt decor: zahar pudra

se amesteca cele 2 tipuri de faina, adaugam ouale, uleiul, zaharul, stafidele inmuiate in apa calduta si stoarse. amestecam usor ingredientele. adaugam drojdia, turnam compoz in forme de tarte si le coacem 40 min in cuptor incalzit la 180 gr C; le scoatem din forme si cand s-au racorit putin, presaram zahar pudra

ps eu nu am avut forme, insa am pus compozitia in forma de chec.. smile.gif mi-a placut mult ce a iesit.. tb respectat gramajul (eu nu cred ca am reusit), altfel iese putin tare .. smile.gif spor

multa sanatate!! revin! va pup!!

va las pe fb nr meu oFloare1.gif imi cer scuze!!


Merci tzuc.gif Pare ceva simplu de fct! Hihi.. cand termina sotul ciocolata de casa... testam si reteta asta liwlol.gif
Carmen Livia
QUOTE(alexxalili @ Jan 1 2012, 11:53 PM) *
La multi ani! imi pare tare rau ca unii bebelusi au inceput anul bolnaviori, Miruna, Eliza, va doresc din tot sufletul multa sanatate. din pacate nu va prea pot ajuta nici macar cu un sfat pentru ca nu am trecut prin asta si nu stiu cum e. iar de cand era Anisia mica nu mai tin minte doh.gif ( varsta, ce sa-i faci...). Carmen ai fost hazlie cu faza cu diversificarea yes.gif , ma bucur ca simtul umorului nu l-ai pierdut in ciuda problemelor.
si noi am petrecut revelionul acasa, au venit vecinii si socrii pe la noi dupa miezul noptii. Anisia a rezistat si ea pana pe la 1-1.30 dar nu se dadea dusa la culcare nici in ruptul capului.cand a auzit ca vor fi artificii atata s-a rugat de noi si pana la urma a dus-o sotul in centru sa le vada, cu Sasha nu am avut nicio sansa sa merg ca ea saracuta la 22.30 e in lumea viselor si oricum imi era teama ca se va speria de bubuitturi, a dormit saraca linistita, a durut-o in pampers de revelion si artificii.
va las acum caci vreau si eu sa caut ceva despre aparatele astea de aerosoli. ma tot bate gandul sa-mi iau unul si mai citesc pareri, voi care aveti deja sunteti multumite?( de aparat in sine nu de efect pt. ca stiu ca aerosolii sunt buni). farmacista mi/a recomandat unul JoyCare, foarte silentios si l-a laudat tare mult, acum vreau sa citesc si eu pareri ( am mai vazut si cel care vine in oferta la real dar nu stiu ce e de capul lui).


La multi ani si tie Lili tzuc.gif si multumim pentru incurajari. Ma bucur nespus ca ati avut un revelion placut.
Referitor la aerosoli, noi am luat pe primul pe care l-am gasit (am nimerit aiurea cu programul scurt de sarbatori + ca eram destul de panicati ca parca nu ajuta nimic sa desfundam nasucul si se tot auzeau "horcaieli", se ineca de la secretie, etc.): Norditalia (de la HelpNet). Eu il gasesc destul de zgomotos, mai zgomotos decat aspiratorul (suna funny, da' e singura comparatie pe care pot s-o fac) si ...urat tongue.gif , iar mastile sunt cam rigide sad.gif
Alondra
Buna dimineata tuturor!
Carmen, multumim, sper ca Miruna se simte mai bine azi , cum e?
Si eu vroiam sa va intreb de aerosoli, cred ca va trebui sa achizitionam unul si noi ..doh.gif desi sper sa-l folosim cat mai putin..
Adinuta, deja ati inceput cu papa ? Si cand ii dai cerealele ? Dimineata sau seara ? unsure.gif
Si eu ma gandesc sa -i dau suc de morcov dar dupa 11 cand face si ea 4 luni...
Restul mamicilor nu ati inceput inca? !
Carmen Livia
QUOTE(Alondra @ Jan 2 2012, 09:34 AM) *
Buna dimineata tuturor!
Carmen, multumim, sper ca Miruna se simte mai bine azi , cum e?
Si eu vroiam sa va intreb de aerosoli, cred ca va trebui sa achizitionam unul si noi ..doh.gif desi sper sa-l folosim cat mai putin..
Adinuta, deja ati inceput cu papa ? Si cand ii dai cerealele ? Dimineata sau seara ? unsure.gif
Si eu ma gandesc sa -i dau suc de morcov dar dupa 11 cand face si ea 4 luni...
Restul mamicilor nu ati inceput inca? !


'neata Alondra smile.gif

acesta http://www.aparat-aerosoli.ro/aparate-aero...CFQsf3godnRmE9Q este modelul de care vorbeam. La HelpNet e mai scump cu vreo 50 lei.
Multumesc de intrebare; Miruna pare mai bine azi, nu mai avea ochisorii rosii si umezi de dimineata, nici nucusori n-a prea avut, a papat un pic mai bine (insa o sa vedem ce se intampla si peste zi). Sper sa fie semne ca-si revine, mai ales ca am reusit si-am luat si eu raceala doh.gif . Stau cu masca si se uita ciudat la mine liwlol.gif

A.. sa va fac o recomandare faina: http://www.amazon.co.uk/Vital-Baby-Weaning...2433&sr=8-2 Bebe "a primit" de la mos craciun tongue.gif E foarte practic la diversificare.
nicoll
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 1 2012, 08:14 PM) *
Dragi mamici, va doresc la cat mai multi ani, asa cum vi-i doriti fiecare in parte tzuc.gif

Cum ati petrecut? smile.gif La multi ani si tuturor celor ce poarta numele de Vasile (sau derivatele lui).

La noi a fost cu ...mici defectiuni (sa le zicem asa, ca "suna" mai frumos) si pentru asta, va rog sa ma ajutati cu niste pareri.
Miruna are viroza respiratorie cu tuse productiva. A fost si medicul la noi (da, a fost asa urat incat am chemat zilele astea medicul la noi sad.gif ) si avem asa in meniu: ospamox (3x/zi), humex (3x/zi), mucosolvan (2x/zi), vibrocin (2x/zi) si aerosoli (3x/zi). Am inceput cu stodal. Tusea este foarte urata: se ineaca de zici ca-si da afara plamanii. Ati trecut cu bebeii prin asa-ceva? Nu are pofta de mancare si ia atatea medicamente! Ce ati facut voi pt pofta de mancare? Ca deja am 3 zile de cand "papa" ceai (mai mult decat laptic: 300-400ml/zi). Plange la batista bebelusului, desi nu o fortam (incerc sa fiu cat mai blanda cu ea, sa o pacalesc cu jucarii... fara succes). Plange, mai nou si la aerosoli, la care folosim: ser fiziologic (de baza), dexametazona si adrenalina.

Nu ma intrebati de unde ce si cum s-a pricopsit cu acesti virusi, ca nu va puteti imagina cat am urlat de nervi zilele astea si daca aveam cum, impuscam pe cineva din casa asta, cineva care n-are pic de respect pntru cei din jur.
ps. stiu ca am niste restante (raspunsuri de dat) de anul trecut; n-am avut rabdare sa raspund. Am stat si-am rascolit internetul pentru Miruna. Va rog sa ma scuzati.

Multa sanatate Mirunei!!! Uau, cate medicamente are de luat, nici un om mare parca nu ia atatea medicamente. Noi nu am fost niciodata asa de raciti astfel incat sa necesite un asa volum mare de medicamente. Asa ca sfaturi sau pareri nu iti putem da din pacate.
Ii doresc Mirunei sa se faca sanatoasa repede, sa nu mai sufere atat, sufletel micut de copil!!!
Iar tie mami iti doresc multa rabdare si calm, sa poti face fata perioadei asteia grele.


QUOTE(Alondra @ Jan 1 2012, 10:30 PM) *
Si noi am petrecut acasica, unde e cel mai bine, MayEvy a fost incantata de artificii laugh.gif
Din fericire bebe a mea e mai bine cu mucisorii, din pacate insa am luat si eu raceala acum, ca toti din casa de altfel, imi curge nasul ca la robinet wacko.gif , dar ma tratez si sper sa-mi treaca repede...doh.gif , sa vad cum trec de noaptea asta..



Va dorim un an mai bun si multe bucurii alaturi de bebelusii vostri!

Ramo, multa sanatate, sa te faci bine in timp foarte scurt!!!

nicoll
QUOTE(Alondra @ Jan 2 2012, 09:34 AM) *
Buna dimineata tuturor!
Adinuta, deja ati inceput cu papa ? Si cand ii dai cerealele ? Dimineata sau seara ? unsure.gif
Si eu ma gandesc sa -i dau suc de morcov dar dupa 11 cand face si ea 4 luni...
Restul mamicilor nu ati inceput inca? !


Mie mi-a spus dr. sa incep cu supa de legume strecurata, dar cu atata munca de sarbatori (ma refer la mancare) nu am putut sa incep diversificarea, dar de acum ma linistesc si incep sa-i fac supica.
Mi-e urat ca tb sa fierb zilnic legumele alea, ca sa ii dau supa proaspata. Pt inceput 20-30 ml.
Mai apoi incep sa-i pasez legumele.
Mamicile au inceput cu orez, dar daca noi alaptam, sarim deocamdata peste asta.


nicoll
Voi ati inceput sa le dati ceai bebeilor?
Eu i-am dat ceai cu fenicul de la Humana dar acum il refuza, as lua altceva dar nu stiu care este mai placut la gust pt bebei.
Nici ceai de tei nu i-as da...
Aveti voi vreo idee?

Azi sunt singura acasa cu baietii mei, sotul este la servici pana maine la ora 16. Sper sa fac fata, cu toate ca nu-mi prea surade ideea.
Dupa ce ii dau tzitzi lui Alex, o sa ies cu ei la o plimbare prin mall. Dupa amiaza mai vedem noi.
adinuta
QUOTE(jus_ro @ Jan 1 2012, 10:05 PM) *
imi pare rau de Miruna.....sanatate multa.....si Eliza e racita cobza si a luat-o de la Daria.....la noi s-a declansat sambata dimineata si la mine nu a putut veni doctorita deci sunt pe tratament fara antibiotic.....antitermice(nurofen altenativ cu Panadol)...pentru nas ser fiziologic cu nazomer....pentru tuse Eurespal (nu teseste foarte rau, dar se ineaca cu secretiile si atunci tuseste).....zace, e maraita si dormiteaza de doua zile si nici ea nu prea a mancat azi mai nimic, un pic de dimineata si acum la 7 ....deja doarme si nu a mancat nimic.....si ii mai dau ceiut cald din cand in cand(am pus si lamaie).....pot zice ca am avut cea mai urata noapte de revelion.....cred ca o doare si gatul de nu prea mananca (ii mai dau cu tantum verde).....sanatate multa si sa ne auzim cu puiutii bine oFloare1.gif

sanatate multa si voua!!!!!!asta va lipsea de Revelion! Sa va faceti bine!


QUOTE(Alondra @ Jan 1 2012, 10:30 PM) *
Buna seara mamici si La multi ani pe anul 2012!
Ce se intampla de sunt multi puiuti bolnaviori? sad.gif
Carmen Livia, sper sa se faca bine Miruna repede, cred ca e oribil sa-i dai atatea medicamente, off..sanatate multa!


Si noi am petrecut acasica, unde e cel mai bine, MayEvy a fost incantata de artificii laugh.gif
Din fericire bebe a mea e mai bine cu mucisorii, din pacate insa am luat si eu raceala acum, ca toti din casa de altfel, imi curge nasul ca la robinet wacko.gif , dar ma tratez si sper sa-mi treaca repede...doh.gif , sa vad cum trec de noaptea asta..


Va dorim un an mai bun si multe bucurii alaturi de bebelusii vostri!

sanatate si voua! sunteti superbe!

QUOTE(alexxalili @ Jan 1 2012, 11:53 PM) *
La multi ani! imi pare tare rau ca unii bebelusi au inceput anul bolnaviori, Miruna, Eliza, va doresc din tot sufletul multa sanatate. din pacate nu va prea pot ajuta nici macar cu un sfat pentru ca nu am trecut prin asta si nu stiu cum e. iar de cand era Anisia mica nu mai tin minte doh.gif ( varsta, ce sa-i faci...). Carmen ai fost hazlie cu faza cu diversificarea yes.gif , ma bucur ca simtul umorului nu l-ai pierdut in ciuda problemelor.
si noi am petrecut revelionul acasa, au venit vecinii si socrii pe la noi dupa miezul noptii. Anisia a rezistat si ea pana pe la 1-1.30 dar nu se dadea dusa la culcare nici in ruptul capului.cand a auzit ca vor fi artificii atata s-a rugat de noi si pana la urma a dus-o sotul in centru sa le vada, cu Sasha nu am avut nicio sansa sa merg ca ea saracuta la 22.30 e in lumea viselor si oricum imi era teama ca se va speria de bubuitturi, a dormit saraca linistita, a durut-o in pampers de revelion si artificii.
va las acum caci vreau si eu sa caut ceva despre aparatele astea de aerosoli. ma tot bate gandul sa-mi iau unul si mai citesc pareri, voi care aveti deja sunteti multumite?( de aparat in sine nu de efect pt. ca stiu ca aerosolii sunt buni). farmacista mi/a recomandat unul JoyCare, foarte silentios si l-a laudat tare mult, acum vreau sa citesc si eu pareri ( am mai vazut si cel care vine in oferta la real dar nu stiu ce e de capul lui).

noi avem un Omron micut, de buzunar, l-am luat din Anglia de la o farmacie de pe net, e fff silentios, dar si f scump, ceva de genul 8 mil a fost acum 3 ani.


QUOTE(Carmen Livia @ Jan 2 2012, 12:36 AM) *
tzuc.gif Multumesc Alondra! Virozele astea sunt un must-have de sezon liwlol.gif Glumesc, insa Miruna a luat (cu siguranta) de la cineva din casa, pentru ca am avut grija sa ne ferim de vremea urata de-afara care ar fi favorizat vreo viroza: ceata, vant, etc. si la noi au fost raciti toti, unii chiar de doua ori. Eu si cu ea reusisem sa scapam, insa... cineva nu se poate abtine sa n-o vada si chiar daca i-am cumparat masca de la farmacie, n-a prea binevoit s-o poarte. Deh, mai sunt si persoane de astea care "anima" sarbatorile tongue.gif Sper sa treaca fara urmari, sa se faca bine toti bebelusii, ca e chinuitor (atat pentru ei, cat si pentru noi... mamicile).

Si la mine au venit niste microbi si-mi curge nasu', insa echinaceea, ghimbirul, mierea si lamaia ma ajuta mai mereu. Sau aspirina efervescenta de la bayer. Iti doresc la cat mai putini mucusori atat tie cat si fetitei tale tzuc.gif Ft faina poza wink.gif si mai ales voi doua.

banuiam eu cine v-a dat raceala, dar n-ai facut scandal?

adinuta

QUOTE(Carmen Livia @ Jan 2 2012, 01:28 AM) *
Ei.. ce de vesti faine de la voi! tzuc.gif Ce ma bucur!!! Rares poate s-a saturat de stat pe spate? Vrea ...miscare? Sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav, ci doar inceputul unui urmator level din descoperirea lumii asteia... mari si nebune tongue.gif Voi de ce ati inceput cu cerealele? Asa ai facut si la Daria, sau de ce? Intreb pentru ca noi avem o schema, insa nu o vad prea ok. Si de ce adaugi in laptic (la cati ml?) si nu prepari o portie (micuta) normala? Am atatea enigme despre diversificareeee... si nu stiu de ce, dar "simt" ca pana la urma, e ceva (oarecum) simplu daca respecti "ierarhia" alimentelor introduse si timpul de acomodare. Cred ca ce va fi intr-adevar greu... infruntarea mofturilor copiilor tongue.gif liwlol.gif Oricum, sa-i fie de bine tot ce o sa pape happy.gif ..si e imposibil sa nu-l placi pe winnie-rares wub.gif

da, e schema pe care ne-a dat-o si la Daria, asa incepe dr noastra. mi-a spus ca si la Rares abordam la fel chiar daca e mai plinut. se incepe usor, cu cate o cupa din aia de la laptele praf in laptele de la ora 18, apoi cu 2 cupe pana ajung la 5-6 cupe, dar e tot un lichid, insa mai gros, il bea cu tetina cu flux variabil de la Avent. pot sa-i dau si terciul ala cand ajungem la 6 cupe, o sa vad, Dariei i-a placut mult.
apoi continuam cu pulpa de fructe direct, fara sucuri, mar, para, caisa, piersica, pruna, apoi amestecuri. ;a inceput 1-2 lingurite pana ajung la 100 ml. asta e la masa de la 10 dimineata. pana la 6 luni nu scot laptele de la nicio masa, adica dupa fruct, bag lapte in continuare, cat bea el. dupa aia supa de legume la masa de la 14, la fel, cate 1-2 lgte pana la 100 ml, plus lapte. cartoful si banana abia dupa 6 luni, la fel citricele si sucurile efective de fructe. atunci bag si biscuite sau piscot in fruct si iaurt seara la 18, alternez cu cereale. carne de pui, curcan sau vita dupa 5 luni in supica, mixata. dupa 6 luni galbenus de ou si ficat de pui.


QUOTE(Alondra @ Jan 2 2012, 09:34 AM) *
Buna dimineata tuturor!
Carmen, multumim, sper ca Miruna se simte mai bine azi , cum e?
Si eu vroiam sa va intreb de aerosoli, cred ca va trebui sa achizitionam unul si noi ..doh.gif desi sper sa-l folosim cat mai putin..
Adinuta, deja ati inceput cu papa ? Si cand ii dai cerealele ? Dimineata sau seara ? unsure.gif
Si eu ma gandesc sa -i dau suc de morcov dar dupa 11 cand face si ea 4 luni...
Restul mamicilor nu ati inceput inca? !

am scris mai sus tot, mai intrebati daca am uitat ceva. la 4 luni jum se incepe la cei cu LP, more or less.


QUOTE(nicoll @ Jan 2 2012, 12:27 PM) *
Voi ati inceput sa le dati ceai bebeilor?
Eu i-am dat ceai cu fenicul de la Humana dar acum il refuza, as lua altceva dar nu stiu care este mai placut la gust pt bebei.
Nici ceai de tei nu i-as da...
Aveti voi vreo idee?

Azi sunt singura acasa cu baietii mei, sotul este la servici pana maine la ora 16. Sper sa fac fata, cu toate ca nu-mi prea surade ideea.
Dupa ce ii dau tzitzi lui Alex, o sa ies cu ei la o plimbare prin mall. Dupa amiaza mai vedem noi.

eu ii dau ceai de fenicul de la humana, plus de fenicul, anason si chimen facut de mine, neindulcit.
adinuta
Fetelor, Rares iar a inceput urlete, rau de tot. Ce are??????Dinti nu, colici credeam ca nu, dar totusi, ce e cu foiala asta toata noaptea de o sapt incoace? Nu doarme decat pe sarite, putin, chinuit, il plimb prin camera, nu-i convine nimic, nici cu mine in pat nu se linisteste. Febra nu are, ziua e si vesele, deci nu cred ca e bolnav.Dar nu mai pot de oboseala, mor! Si daca ati sti cum urla!!!!!Incredibil de tare! Nu am mai vazut asa ceva! Pai Daria nu a plans atata pana la 2 ani jumate cum a plans el in 4 luni jumate! nervi.gif
adinuta
QUOTE(nicoll @ Jan 2 2012, 12:27 PM) *
Voi ati inceput sa le dati ceai bebeilor?
Eu i-am dat ceai cu fenicul de la Humana dar acum il refuza, as lua altceva dar nu stiu care este mai placut la gust pt bebei.
Nici ceai de tei nu i-as da...
Aveti voi vreo idee?

Azi sunt singura acasa cu baietii mei, sotul este la servici pana maine la ora 16. Sper sa fac fata, cu toate ca nu-mi prea surade ideea.
Dupa ce ii dau tzitzi lui Alex, o sa ies cu ei la o plimbare prin mall. Dupa amiaza mai vedem noi.

Nicoll, vad ca tu ti-ai schimbat poza de la avatar. Cum ai facut si cat a durat? Ca eu nu reusesc decat sa am poza asta diforma veche:))
Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Jan 2 2012, 12:45 PM) *
da, e schema pe care ne-a dat-o si la Daria, asa incepe dr noastra. mi-a spus ca si la Rares abordam la fel chiar daca e mai plinut. se incepe usor, cu cate o cupa din aia de la laptele praf in laptele de la ora 18, apoi cu 2 cupe pana ajung la 5-6 cupe, dar e tot un lichid, insa mai gros, il bea cu tetina cu flux variabil de la Avent. pot sa-i dau si terciul ala cand ajungem la 6 cupe, o sa vad, Dariei i-a placut mult.
apoi continuam cu pulpa de fructe direct, fara sucuri, mar, para, caisa, piersica, pruna, apoi amestecuri. ;a inceput 1-2 lingurite pana ajung la 100 ml. asta e la masa de la 10 dimineata. pana la 6 luni nu scot laptele de la nicio masa, adica dupa fruct, bag lapte in continuare, cat bea el. dupa aia supa de legume la masa de la 14, la fel, cate 1-2 lgte pana la 100 ml, plus lapte. cartoful si banana abia dupa 6 luni, la fel citricele si sucurile efective de fructe. atunci bag si biscuite sau piscot in fruct si iaurt seara la 18, alternez cu cereale. carne de pui, curcan sau vita dupa 5 luni in supica, mixata. dupa 6 luni galbenus de ou si ficat de pui.


Merci mult Adinuta pentru info tzuc.gif E complet diferit de ceea ce am primit eu si pare mai ok cum procedati voi. Ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca... papa fructe si dup-aia laptic? Pai ce razboi se porneste la mine in burta numai daca aud astaaaaa.. Cum a fost la Daria? Noi incepem cu suc sad.gif si tarziu ajungem la cereale, care vor fi din orez, de la milupa (cica-s the best). Horror, da' o sa-mi iau inima-n dinti si incepem si noi.

Am rascolit netul referitor la ceea ce i se intampla lui Rares si am gasit doar asta (ceea ce, mai mult ca sigur, stii si tu) si pare mai complet/ok:

12 reasons babies cry and how to soothe them:
1. Hunger
2. A dirty diaper
3. Needs sleep
4. Wants to be held
5. Tummy troubles (gas, colic, and more)
6. Needs to burp
7. Too cold or too hot
8. Something small
9. Teething
10. Wants less stimulation
11. Wants more stimulation
12. Not feeling well
What to do if your baby's still crying

1. Hunger

This is probably the first thing you think of when your baby cries.

Learning to recognize the signs of hunger will help you start your baby's feedings before the crying stage. Some signs to watch for in newborns: fussing, smacking of lips, rooting (a newborn reflex that causes babies to turn their head toward your hand when you stroke their cheek), and putting their hands to their mouth.

2. A dirty diaper

Some babies let you know right away when they need to be changed. Others can tolerate a dirty diaper for quite a while.
Either way, this one is easy to check and simple to remedy.

3. Needs sleep

Aren't babies lucky? When they're tired they can simply go to sleep – anytime, anywhere. Or so adults like to think.
In reality, it's harder for them than you might think. Instead of nodding off, babies may fuss and cry, especially if they're overly tired.
"I've noticed that if my baby starts crying after being played with, fed, and changed, and she's been up for a while, she is overtired! I just hold her close, talk to her in a soft voice, and let her cry. She doesn't cry hard when I hold her like that. She makes funny fussy noises with her eyes closed. Before long, she's sound asleep.
— Stefanie"

4. Wants to be held

Babies need a lot of cuddling. They like to see their parents' faces, hear their voices, and listen to their heartbeats, and can even detect their unique smell. Crying can be their way of asking to be held close.
You may wonder if you'll spoil your baby by holding him so much, but during the first few months of life that isn't possible. To give your arms some relief, try wearing your baby in a front carrier or sling.

5. Tummy troubles (gas, colic, and more)

Tummy troubles associated with gas or colic can lead to lots of crying. In fact, the rather mysterious condition called colic is defined as inconsolable crying for at least three hours a day, at least three days a week, at least three weeks in a row.

If your baby often fusses and cries right after being fed, he may be feeling some sort of tummy pain. Many parents swear by over-the-counter anti-gas drops for babies or gripe water (made from herbs and sodium bicarbonate). Get your doctor's okay before using either of these.

For more help, discover more than 20 strategies for soothing a colicky baby.
Even if your baby isn't colicky and has never been fussy after eating, an occasional bout of gas pain can make him miserable until he works it out. If you suspect gas, try something simple to eliminate it such as putting him on his back, holding his feet, and moving his legs in a gentle bicycling motion.

Discover other possible causes of babies abdominal pain, including reflux, stomach flu, milk allergy, lactose intolerance, constipation, and intestinal blockage.

"If your baby is wearing any kind of pants, especially with a somewhat snug elastic waist, try pulling the waistband away from the belly to see if it helps. Sometimes that little bit of pressure hurts their tummy.
— Mom of 2"

6. Needs to burp

Burping isn't mandatory. But if your baby cries after a feeding, a good burp may be all he needs.
Babies swallow air when they breastfeed or suck from a bottle, and if the air isn't released it may cause some discomfort. Some babies are intensely bothered by having air in their tummy, while others don't seem to burp or need to be burped much at all.

7. Too cold or too hot

When your baby feels chilly, such as when you remove his clothes to change a diaper or clean his bottom with a cold wipe, he may protest by crying.

Newborns like to be bundled up and kept warm — but not too warm. As a rule, they’re comfortable wearing one more layer than you need to be comfortable. Babies are less likely to complain about being too warm than about being too cold, and they won't cry about it as vigorously.

8. Something small

Babies can be troubled by something as hard to spot as a hair wrapped tightly around a tiny toe or finger, cutting off circulation. (Doctors call this painful situation a "hair tourniquet," and it's one of the first things they look for if a baby seems to be crying for no reason.)

Some babies are extra sensitive to things like scratchy clothing tags or fabric.And they can be very picky (understandably) about subtleties ranging from the position they're held in to the bottle you offer.

9. Teething

Teething can be painful as each new tooth pushes through tender young gums. Some babies suffer more than others, but all are likely to be fussy and tearful at some point along the way.

If your baby seems to be in pain and you're not sure why, try feeling his gums with your finger. You may be surprised to discover the hard nub of a baby tooth on its way in.

On average, the first tooth breaks through between 4 and 7 months, but it can happen earlier. Find out more about teething and how to ease the pain

10. Wants less stimulation

Babies learn from the stimulation of the world around them, but sometimes they have a hard time processing it all — the lights, the noise, being passed from hand to hand. Crying can be a baby's way of saying, "I've had enough."

Many newborns enjoy being swaddled. It seems to make them feel more secure when the world gets overwhelming. If your baby's too old for swaddling or doesn't like it, try retreating to a serene spot and letting your baby vent for a while to manage a meltdown.

11. Wants more stimulation

A "demanding" baby may be outgoing and eager to see the world. And often the only way to stop the crying and fussing is to stay active. This can be exhausting for you!

Try "wearing" your baby in a sling, front carrier, or backpack. (Watch our video on baby carriers.) Plan plenty of activities. Hang out with other parents with babies. Go on regular outings to kid-friendly places, whether that's your local playground, a children's museum, or the zoo.

12. Not feeling well

If you've met your baby's basic needs and comforted him and he's still crying, he could be coming down with something. You may want to check his temperature to rule out a fever and be alert for other signs of illness.

The cry of a sick baby tends to be distinct from one caused by hunger or frustration. If your baby's crying "just doesn't sound right," trust your instincts and call or see a doctor.
What to do if your baby's still crying

Full tummy? Check. Clean diaper? Check. Fever-free? Check.

So why is your baby crying? Babies have their own good reasons. But even the wisest parents can't read their babies' mind – and babies don't have the words to tell us what's wrong.

Fortunately, you can offer comfort without knowing the cause of distress. You'll find lots of tried-and-true methods in our article on what to do when your baby cries for "no reason."

Highlights

Something to suck on
Snuggling and swaddling
Music & rhythm
White noise
Fresh air
Warm water
Motion
Massage
More ideas
Give yourself a break


Full tummy? Check. Clean diaper? Check. Fever-free? Check.

So why is your baby crying? Babies have their own good reasons. But even the wisest parents can't read their babies' mind – and babies don't have the words to tell us what's wrong.

If you haven't already looked at 12 reasons babies cry and how to soothe them, you may want to start there. If you still need strategies, read on. Fortunately, you can offer comfort without knowing the cause of distress.

Here are some tried and true methods:
Something to suck on

Sucking can steady a baby's heart rate, relax his stomach, and calm flailing limbs. Offer a pacifier or a finger to clamp onto and let your baby go to town.
Snuggling and swaddling

Newborns like to feel as warm and secure as they did in the womb: Try swaddling your baby in a blanket, wearing your baby, or holding him against your shoulder to re-create that feeling. Some babies find swaddling or cuddling too constrictive and respond better to other forms of comfort such as rhythmic movement or sucking a pacifier.
My daughter loves to be swaddled . . . TIGHTLY. The tighter the swaddle, the bigger her smile. She also has a favorite fleece blanket that I warm up in the dryer for a few minutes before wrapping her in it.
— Anon
Music & rhythm

Try playing music, singing a lullaby or your favorite song, and dancing around the room. Experiment with different kinds of music to see what your baby responds to.
We’ve found the best way to soothe our little one is to put on some music and dance with him. His body relaxes after about two songs and he even falls asleep sometimes. The rhythm and movement seem to do the trick.
– Tracee
White noise

The growl of a vacuum cleaner might not seem very soothing, but many babies are calmed by a steady flow of "white noise" that blocks out other noises – much like the constant whoosh of bodily sounds they heard in the womb.

One thing that soothes my baby is the sound of water. I stand with him cradled in my arms with the tap running and humming his favorite song close to his ear. Within a few minutes he has calmed down!
— Melissa

The white noise of the bathroom fan works great. I carry my daughter into the bathroom and run the fan in there. It usually just takes a few seconds and she is calm again.
— Anon

My two boys love the sound of the vacuum. Several times, when my now-5-year-old was a baby, we just let the vacuum run outside his bedroom door.
— Anon

I had read about white noise as a soother for babies. So I recorded a few minutes of the fountain in front of the pediatrician's office. Now whenever my son gets a bit fussy, I play it on the home stereo and BAM! Within seconds he calms right down. The sound of my guitar works too, as I used to play a lot while he was in utero.
— Dave
Fresh air

Sometimes simply opening the front or back door and stepping outside with your baby stops the crying instantly. If it works, savor the moment: Look around, look up at the sky, talk to your baby about the world around your home – whether it's a quiet cul-de-sac or a busy city street.
Warm water
Like fresh air, warm water can soothe and put a stop to your baby's tears.

For a change from a bath, try holding your baby in your arms under a gently running shower. Don't push it if your baby doesn't like the noise or splashing water, but some babies really take to it. Just make sure your shower is slip-proof.
Motion

The movement involved in being carried in your arms or a carrier may be enough. Other ways to get your baby in motion: a rocking chair, swing, or bouncy seat; setting your baby in a car seat on the dryer while it's on (don't walk away, though – the dryer's vibrations can cause the seat to move and fall off!); a ride in the stroller or car.
When my baby has her "evening fussiness" I hold her and bounce on an exercise ball. This soothes her to sleep and I get in some exercise and cuddling at the same time.
— Emmezmommy
Massage

Most babies love to be touched, so a massage might be just the thing. Don't worry about not knowing the perfect movements — as long as they're gentle and slow, they should bring comfort.
More ideas

For more tips on soothing a fussy baby, see our article on coping with colic. Even if your baby doesn't have colic, take a look. You'll find strategies that work for all sorts of fussy babies.
If I've tried everything and my son is still crying, I just start over. I take off all his clothes, change his diaper, rub him down with a bit of calming lotion, get him dressed, hold him close, and if he's still crying, feed him. It always seems to work.
— Anon
Give yourself a break

A crying baby who can't easily be soothed puts a lot of stress on parents. Thankfully, as your baby gets older, he'll be better able to soothe himself and much of the crying will stop.

In the meantime, don't feel guilty about taking care of yourself as well as your baby. It'll make you a more patient and loving parent. When you're reaching your limit, try these tips:

Put your baby down in a safe place and let him cry for a while.
Call a friend or relative and ask for advice
Let someone you trust take over for a while.
Put on quiet music to distract yourself.
Take deep breaths.
Remind yourself that crying in itself won't hurt your baby – and he may just need the release.
Repeat to yourself, "My baby will outgrow this phase."
Whatever you do, don't express your frustration by shaking your baby.

I'm a first-time mother. I can handle the sleepless nights and dirty diapers, but the crying can be a bit overwhelming. I've cried with the baby. Sometimes when it gets to be too much, I just step back, take a deep breath, hand the baby over to my husband and tell him it's "me time."
— Anonymous

When my son cries for no reason, I try reading books and showing him the pictures. Sometimes he is just gassy and I let him lie on his tummy and it helps. Other times he just needs to cry so I let him cry for five minutes or so and then try soothing him.
— pnk_da_z

I always try to remember what someone once told me: "Sometimes everyone just needs a good cry. How would you feel if you needed to cry and someone wouldn't let you but tried everything to stop your crying." Now I just hold my baby and let him cry. He knows I'm there and he'll stop when he feels better.
— Anonymous

It took me a while to learn that it was okay to put my baby in his crib for a break during crying fits. Sometimes just a five-minute break from the crying is enough to refresh a weary and frustrated parent and give you the energy to continue your comforting and investigating.
— luke & max


E de pe babycenter.com Pe mine m-a ajutat in nenumarate randuri, ceea ce scrie pe site-ul asta si-mi pare ca multe de le noi, copiaza acest site. tongue.gif Sper sa descoperi cat mai curand cauza si sa nu mai planga.

Stiu! Am umplut o pagina tongue.gif Sorry...

Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Jan 2 2012, 12:35 PM) *
banuiam eu cine v-a dat raceala, dar n-ai facut scandal?


Eh.. as fi vrut, insa nu ajung nicaieri ok daca ii atrag atentia. In mare, daca nu e ca ea.. nu e bine deloc! liwlol.gif Tot eu pic aiurea: ca-s rea, ca exagerez, ca nu-i iubesc si chiar mai urat: eu vreau raul familiei. Sper sa nu ajung asa dupa menopauza, ca imi iau un "concediu" prelungit la... cuminti. liwlol.gif

M-am uitat de modelul de aerosoli pe care-l ai tu; e 14mil la noi. Ohooo doh.gif ... m-am cumintit brusc liwlol.gif

Nicoll si noi tot fenicul de la humana folosim + fenucul de la plafar + anason de la plafar. Totul indulcit doar de ceaiul de fenicul de la humana. Mirunei ii place mult. Nici eu nu stiu ce alt ceiut sa-i dau (ii mai dadeam si ft putin musetel pt burtica, tot neindulcit); acum cu raceala.. tot fenicul i-am dat.
Carmen Livia
Tot imi aduc aminte sa-i raspund Dorinei (dodo), tarziu/dupa ce nu mai pot scrie, referitor la filmul pe care l-a recomandat: "Babies"; e suuuuuuper! Eu n-am ajuns la performanta de a-l vedea de 8 ori, insa de 3 tot l-am vizionat liwlol.gif Si eu vi-l recomand cu cea mai mare placere.

ps. m-am indragostit de Bayar din Mongolia liwlol.gif
adinuta
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 2 2012, 08:54 PM) *
Merci mult Adinuta pentru info tzuc.gif E complet diferit de ceea ce am primit eu si pare mai ok cum procedati voi. Ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca... papa fructe si dup-aia laptic? Pai ce razboi se porneste la mine in burta numai daca aud astaaaaa.. Cum a fost la Daria? Noi incepem cu suc sad.gif si tarziu ajungem la cereale, care vor fi din orez, de la milupa (cica-s the best). Horror, da' o sa-mi iau inima-n dinti si incepem si noi.

prima mea intrebare as fost: cum, lapte dupa fructe? Da, fara pb, ei nu sunt ca noi, accepta chestia asta f usor, ba Daria s-a mai si constipat dupa diversificare deci no problem. Abordarea este diferita in fct de medic, dar e ok, in final toti ajung sa pape de toate. Azi i-am bagat 2 cupe de cereale de orez de la Nestle (noi cu alea mergem) si i-a placut, ar mai fi vrut. Hmmm, dar noaptea tot nu doarme:((

Merci de tips cu plansul, ma apuc de citit remedies.

QUOTE(Carmen Livia @ Jan 2 2012, 09:01 PM) *
Eh.. as fi vrut, insa nu ajung nicaieri ok daca ii atrag atentia. In mare, daca nu e ca ea.. nu e bine deloc! liwlol.gif Tot eu pic aiurea: ca-s rea, ca exagerez, ca nu-i iubesc si chiar mai urat: eu vreau raul familiei. Sper sa nu ajung asa dupa menopauza, ca imi iau un "concediu" prelungit la... cuminti. liwlol.gif

M-am uitat de modelul de aerosoli pe care-l ai tu; e 14mil la noi. Ohooo doh.gif ... m-am cumintit brusc liwlol.gif

pfai, acuma ma enervez de numa'. Cum adica sa-ti zica asa???????/ A mea ar fi zburt direct de la balcon:)) Dar eu stau cu mama:))
Cum mai e scumpica de Miruna?
adinuta
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 2 2012, 09:07 PM) *
Tot imi aduc aminte sa-i raspund Dorinei (dodo), tarziu/dupa ce nu mai pot scrie, referitor la filmul pe care l-a recomandat: "Babies"; e suuuuuuper! Eu n-am ajuns la performanta de a-l vedea de 8 ori, insa de 3 tot l-am vizionat liwlol.gif Si eu vi-l recomand cu cea mai mare placere.

ps. m-am indragostit de Bayar din Mongolia liwlol.gif

pe net este sau de unde il iei? dar eu nu am timp veci, ce ma fac?
Carmen Livia
QUOTE(adinuta @ Jan 2 2012, 10:23 PM) *
prima mea intrebare as fost: cum, lapte dupa fructe? Da, fara pb, ei nu sunt ca noi, accepta chestia asta f usor, ba Daria s-a mai si constipat dupa diversificare deci no problem. Abordarea este diferita in fct de medic, dar e ok, in final toti ajung sa pape de toate. Azi i-am bagat 2 cupe de cereale de orez de la Nestle (noi cu alea mergem) si i-a placut, ar mai fi vrut. Hmmm, dar noaptea tot nu doarme:((

Merci de tips cu plansul, ma apuc de citit remedies.
pfai, acuma ma enervez de numa'. Cum adica sa-ti zica asa???????/ A mea ar fi zburt direct de la balcon:)) Dar eu stau cu mama:))
Cum mai e scumpica de Miruna?


Hmm.. poate nu e suficient de obosit, totusi? Poate el se abate de la "traditiile" din familie tongue.gif

Adina, tu ai vazut drac mort? liwlol.gif Eu nu! liwlol.gif Balconul nu ar fi fost solutia salvatoare pentru mine liwlol.gif Astept sa se muste singura tongue.gif Glumesc. Cred ca pana nu o sa plecam de-aici, nici ca se va rezolva ceva; sau sa isi gasesca o procupare mai interesanta/palpitanta.

Merci de intrebare tzuc.gif Miruna, incet incet da semne ca redevine duracell; de data asta ma bucur ca e asa liwlol.gif

Filmul l-am dat jos de pe torrent. http://thepiratebay.org/torrent/5802545/Ba...ip.XviD-AMIABLE Daca nu stii care sunt pasii, te ajut cu drag. Eu i-am invatat de curand tongue.gif si de-atunci nu ma mai opresc liwlol.gif Am vzt in avans "The Good Wife" (my fav) si "Enlightened" + alte o gramada de filme la care tanjeam (bine, lista inca e maaaaare tongue.gif). Acum, astept cu mare interes sa mai filmeze astia episoade liwlol.gif liwlol.gif Cu toate astea, sunt nerabdatoare sa creasca Miruna un pic, sa se faca mai cald afara... sa iesim din casaaaaaa si "minunatul" Bucuresti, ca rau e sa stai ca leguma, sa nu vezi un om, doi, trei, un copac, mai multi (decat pe cei din parc pe care sunt aproape sigura ca i-am invatat pe de rost liwlol.gif ), o apa, nisip, etc.
Alondra


QUOTE(Carmen Livia @ Jan 2 2012, 10:11 AM) *
'neata Alondra smile.gif

acesta http://www.aparat-aerosoli.ro/aparate-aero...CFQsf3godnRmE9Q este modelul de care vorbeam. La HelpNet e mai scump cu vreo 50 lei.
Multumesc de intrebare; Miruna pare mai bine azi, nu mai avea ochisorii rosii si umezi de dimineata, nici nucusori n-a prea avut, a papat un pic mai bine (insa o sa vedem ce se intampla si peste zi). Sper sa fie semne ca-si revine, mai ales ca am reusit si-am luat si eu raceala doh.gif . Stau cu masca si se uita ciudat la mine liwlol.gif

A.. sa va fac o recomandare faina: http://www.amazon.co.uk/Vital-Baby-Weaning...2433&sr=8-2 Bebe "a primit" de la mos craciun tongue.gif E foarte practic la diversificare.

Ma bucur ca Duracell e mai bine eusa_clap.gif
Foarte fain setul, cred ca le cuprinde pe toate , nu ?

QUOTE(nicoll @ Jan 2 2012, 11:01 AM) *
Multa sanatate Mirunei!!! Uau, cate medicamente are de luat, nici un om mare parca nu ia atatea medicamente. Noi nu am fost niciodata asa de raciti astfel incat sa necesite un asa volum mare de medicamente. Asa ca sfaturi sau pareri nu iti putem da din pacate.
Ii doresc Mirunei sa se faca sanatoasa repede, sa nu mai sufere atat, sufletel micut de copil!!!
Iar tie mami iti doresc multa rabdare si calm, sa poti face fata perioadei asteia grele.

Ramo, multa sanatate, sa te faci bine in timp foarte scurt!!!

Multumim Nicoll!



QUOTE(nicoll @ Jan 2 2012, 12:22 PM) *
Mie mi-a spus dr. sa incep cu supa de legume strecurata, dar cu atata munca de sarbatori (ma refer la mancare) nu am putut sa incep diversificarea, dar de acum ma linistesc si incep sa-i fac supica.
Mi-e urat ca tb sa fierb zilnic legumele alea, ca sa ii dau supa proaspata. Pt inceput 20-30 ml.
Mai apoi incep sa-i pasez legumele.
Mamicile au inceput cu orez, dar daca noi alaptam, sarim deocamdata peste asta.


Interesant cum fiecare pediatru recomanda altceva doh.gif
Alondra
QUOTE(nicoll @ Jan 2 2012, 12:27 PM) *
Voi ati inceput sa le dati ceai bebeilor?
Eu i-am dat ceai cu fenicul de la Humana dar acum il refuza, as lua altceva dar nu stiu care este mai placut la gust pt bebei.
Nici ceai de tei nu i-as da...
Aveti voi vreo idee?

Azi sunt singura acasa cu baietii mei, sotul este la servici pana maine la ora 16. Sper sa fac fata, cu toate ca nu-mi prea surade ideea.
Dupa ce ii dau tzitzi lui Alex, o sa ies cu ei la o plimbare prin mall. Dupa amiaza mai vedem noi.


Si eu i-am dat ceai de fenicul, chimen si anason, combinat si ceai de musetel, pt constipatie ni s-a recomandat cel din urma..
QUOTE(adinuta @ Jan 2 2012, 12:35 PM) *
sanatate multa si voua!!!!!!asta va lipsea de Revelion! Sa va faceti bine!
sanatate si voua! sunteti superbe!
noi avem un Omron micut, de buzunar, l-am luat din Anglia de la o farmacie de pe net, e fff silentios, dar si f scump, ceva de genul 8 mil a fost acum 3 ani.
banuiam eu cine v-a dat raceala, dar n-ai facut scandal?

Multumim Adinuta!

QUOTE(adinuta @ Jan 2 2012, 12:50 PM) *
Fetelor, Rares iar a inceput urlete, rau de tot. Ce are??????Dinti nu, colici credeam ca nu, dar totusi, ce e cu foiala asta toata noaptea de o sapt incoace? Nu doarme decat pe sarite, putin, chinuit, il plimb prin camera, nu-i convine nimic, nici cu mine in pat nu se linisteste. Febra nu are, ziua e si vesele, deci nu cred ca e bolnav.Dar nu mai pot de oboseala, mor! Si daca ati sti cum urla!!!!!Incredibil de tare! Nu am mai vazut asa ceva! Pai Daria nu a plans atata pana la 2 ani jumate cum a plans el in 4 luni jumate! nervi.gif

Off ce nasol...Dar cum doarme noaptea?Cam care e programul?

QUOTE(adinuta @ Jan 2 2012, 03:09 PM) *
Nicoll, vad ca tu ti-ai schimbat poza de la avatar. Cum ai facut si cat a durat? Ca eu nu reusesc decat sa am poza asta diforma veche:))

Adinuta, ieri la avatarul tau se vedea poza cu cei 2 copii , de la semnatura...azi iar se vede cea veche , diforma smile.gif
dodo80
seara buna
la noi nu doarme nimeni..fii'mea se.joaca, rade la sasha..el la ea..si tot asa. s a dus incercarea mea de a i culca devreme. reusisem sa adorm puiul mic si taica sau a iesit de la baie cu ditamai zgomotul d usa.. mara era aproape pe somn dar a inviat cand a auzit ca e tacsu pe apoape.. axm a chemat o la poveste. nu stiu cand adorm azi.. as fi avut raspunsuri..le las pe maine
sanatate Mirunei si Elizei!
dodo80
Carmen,
si.mie mi place mult mongolezul. micutul de el, e cel mai napastuit..experimenteaza tor de unul singur, pana si mersul in picioruse..
Carmen Livia
QUOTE(nicoll @ Jan 2 2012, 11:01 AM) *
Multa sanatate Mirunei!!! Uau, cate medicamente are de luat, nici un om mare parca nu ia atatea medicamente. Noi nu am fost niciodata asa de raciti astfel incat sa necesite un asa volum mare de medicamente. Asa ca sfaturi sau pareri nu iti putem da din pacate.
Ii doresc Mirunei sa se faca sanatoasa repede, sa nu mai sufere atat, sufletel micut de copil!!!
Iar tie mami iti doresc multa rabdare si calm, sa poti face fata perioadei asteia grele.


Multumesc mult Nicoll tzuc.gif Cautam sa mai raspund din urma si acum am observat ca nu mi s-a publicat raspunsul catre tine sad.gif Mi s-a mai intamplat, da' de data asta n-am bagat de seama. Intr-adevar, sunt multe de luat, da' si viroza a fost puternica (din ce-a zis doctora); si eu am ramas mirata, insa fiecare are ...rolul lui. Toate par sa ii faca bine. Unele sunt pentru ca sa poata dizolva mucusul ala pe care ei nu-l pt elimina pe nasuc si li se duce in gat. E.. a fost urat, fiind si pentru prima oara.. si cand stiu ca nu am facut eu nicio miscare gresita (doar am incercat sa nu supar pe cineva..)... vreau doar sa se faca bine si sa uit tongue.gif sa ramana doar ceea ce a fost de invatat din experienta asta "minunata".

Multumesc inca o data de incurajari tzuc.gif Si tu cred ca ai avut/ai nevoie de rabdare, daca sotul tau nu e acasa hug.gif Sper sa treaca timpul repede si sa revina ajutorul lui tzuc.gif
Carmen Livia
QUOTE(dodo80 @ Jan 3 2012, 12:54 AM) *
Carmen,
si.mie mi place mult mongolezul. micutul de el, e cel mai napastuit..experimenteaza tor de unul singur, pana si mersul in picioruse..



Vaaai dodo, e petrecerea in toi la tine in ograda? saraca de tine! hug.gif Trebuia sa ceri de la mos un set nou de baterii. Uof! Sper sa oboseasca rpd prichindeii tai si sa faca nani.

Mongolezul ala o sa fie sanatos tun + e ft ft dragalaaaaas wub.gif liwlol.gif
Carmen Livia
QUOTE(Alondra @ Jan 3 2012, 12:27 AM) *
Ma bucur ca Duracell e mai bine eusa_clap.gif
Foarte fain setul, cred ca le cuprinde pe toate , nu ?
Interesant cum fiecare pediatru recomanda altceva doh.gif


Da; da semne de insanatosire.
Setul e ft practic, mai ales ca are niste recipiente de 30ml (pentru portiile lor micute) pentru congelare, iar la decongelare te ajuta mult ..fundul lor, ca e din silicon moale. Mai sunt unele mai marisoare un pic. Sunt foarte usor de folosit. Are si multe lingurite din silicon. Pentru inceput, e exact ce trebuie + are si un recipient pentru papa de la 6+ . Cred ca pot sa povestesc foarte multe despre el liwlol.gif dar sa vedem cum o sa le folosim si ce-o sa iasa din diversificarea asta pentru care am emotii tongue.gif si despre care, fiecare medic are alta "reteta" ... cum ziceai si tu.
nicoll
QUOTE(Carmen Livia @ Jan 3 2012, 01:20 AM) *
Multumesc mult Nicoll tzuc.gif Cautam sa mai raspund din urma si acum am observat ca nu mi s-a publicat raspunsul catre tine sad.gif Mi s-a mai intamplat, da' de data asta n-am bagat de seama. Intr-adevar, sunt multe de luat, da' si viroza a fost puternica (din ce-a zis doctora); si eu am ramas mirata, insa fiecare are ...rolul lui. Toate par sa ii faca bine. Unele sunt pentru ca sa poata dizolva mucusul ala pe care ei nu-l pt elimina pe nasuc si li se duce in gat. E.. a fost urat, fiind si pentru prima oara.. si cand stiu ca nu am facut eu nicio miscare gresita (doar am incercat sa nu supar pe cineva..)... vreau doar sa se faca bine si sa uit tongue.gif sa ramana doar ceea ce a fost de invatat din experienta asta "minunata".

Multumesc inca o data de incurajari tzuc.gif Si tu cred ca ai avut/ai nevoie de rabdare, daca sotul tau nu e acasa hug.gif Sper sa treaca timpul repede si sa revina ajutorul lui tzuc.gif


Ma bucur mult ca Duracell isi revine, pana la urma vorba ta fiecare medicament e cu rostul lui, se duce direct la tinta. Si intr-adevar, din toate episoadele acestea urate, noi ramanem cu partea buna, aceea ca am invatat pt mai tarziu. Si eu stiu destul de multe de la primul copil, acum sunt mult mai relaxata si mai lejera si le pun in practica la Alex, cu toate ca el este un copil bun care nu a avut pana acum probleme de sanatate .
Imi era frica sa nu ia raceala de la mine, dar se pare ca el e bine iar eu mi-am revenit repede, dupa 3 bai cu sare, 3 frectii cu carmol si 6 paracetamol. In 3 zile...gata.

Uite ca m-am descurcat cu brio ieri, I-am scos la o scurta plimbare in aer liber, apoi am fost in mall unde era full de lume, am stat vreo ora dupa care am ajuns acasa. I-am dat tzitzi lui Alex, am facut un gratar pt mine si Razvan, apoi am facut si niste clatite pt ca vroia Razvan, iar la 8.30 ne-am uitat la "Nasa" pe Pro tv.
Mai am astazi pana la ora 16 si gata, scap!!! yes.gif

nicoll
QUOTE(adinuta @ Jan 2 2012, 03:09 PM) *
Nicoll, vad ca tu ti-ai schimbat poza de la avatar. Cum ai facut si cat a durat? Ca eu nu reusesc decat sa am poza asta diforma veche:))


Eu as fi vrut sa pun o poza cu Alex, dar ma chinui de o saptamana si nu reusesc. Cea veche cu cei 2 copii mi s-a sters fara nici un motiv, iar acum ca sa pun poza la avatar imi cere una cu dimensiunile 90x60, altfel imi da eroare. Am incercat sa descarc poze pe Imageshack dar si acolo cea mai mica dimensiune pt poze avatar este 110x90 deci nu se potriveste cu avatarul de pe utile copii.
Cateva zile nu am avut nimic la avatar, iar acum am descatcat o poza de pe net, de dimensiuni mici si am pus-o simplu in My controls > Edit avatar setting >incarc poza din calculator si gata operatiunea.

Daca afli tu secretul pana la urma sa imi spui si mie, ca as vrea totusi sa pun o poza cu Alex, doar e protagonistul principal, nu?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.