Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
adina0885
QUOTE(andreea_g @ Feb 16 2012, 10:45 AM) *
nu ti face griji cu greutatea,daca este sanatoasa e bine.noi avem aproape 9cred,cam 5 luni jum avem,dar l.am nascut de 3960gr si natural ohmy.gif

de dormit dormim impreuna in pat,patutul nu il mai atrage decat ca loc de joaca ,si nu mereu....

super.gif uraa!!! deci nu sunt singura! Ohoo!!! A fost grasunel, si eu am nascut natural dar a fost mult mai micuta (3,100gr), dar la 3960gr cred ca ma auzea toata tara tzipand yes.gif
andreea_g
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 02:56 PM) *
super.gif uraa!!! deci nu sunt singura! Ohoo!!! A fost grasunel, si eu am nascut natural dar a fost mult mai micuta (3,100gr), dar la 3960gr cred ca ma auzea toata tara tzipand yes.gif


este o adevarata problema cu patutul la bebelusii de aici,de pe site,sunt cateva fetite care adorm de nu iti vine sa crezi ca se poate asa ceva si altii care impingem la caruturi,landouri...etc
adina0885
QUOTE(andreea_g @ Feb 16 2012, 11:18 AM) *
este o adevarata problema cu patutul la bebelusii de aici,de pe site,sunt cateva fetite care adorm de nu iti vine sa crezi ca se poate asa ceva si altii care impingem la caruturi,landouri...etc

eu am impins la carut pana l-am stricat si acum e in service de 1 saptamana, tare greu imi e fara el, noroc ca am picioare care dau in stanga-in dreapta liwlol.gif
Dar cum vine caruciorul cum terminam cu leganatul pe picioare ca ma rupeee biggrin.gif
andreea_g
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 03:42 PM) *
eu am impins la carut pana l-am stricat si acum e in service de 1 saptamana, tare greu imi e fara el, noroc ca am picioare care dau in stanga-in dreapta liwlol.gif
Dar cum vine caruciorul cum terminam cu leganatul pe picioare ca ma rupeee biggrin.gif



oooooo,e bine ca accepta,al meu nu a stat,nu sta si sigur nu va sta niciodata sa il adorm pe picioare,nu suporta,eu mai am norocul ca accepta sa adoarma cu mine in pat,fara plans ,fara nimic,dar ziua nu pot sa dorm cu el.
adina0885
QUOTE(andreea_g @ Feb 16 2012, 11:49 AM) *
oooooo,e bine ca accepta,al meu nu a stat,nu sta si sigur nu va sta niciodata sa il adorm pe picioare,nu suporta,eu mai am norocul ca accepta sa adoarma cu mine in pat,fara plans ,fara nimic,dar ziua nu pot sa dorm cu el.

Eu as dormi cu ea dupa-amiaza, dar ea nu adoarme neleganata, nezdruncinata, fara sa dansez cu ea, seara ii bag sanul in gura si cand se satura incepe sa se foiasca, intoarce capul in stanga si in dreapta si maraie, o iau o pun pe picioare dau de 2 ori si e lata. Dupa aceea o ridic cu perna cu tot si o pun langa mine, si de atunci depinde cum imi e norocul daca doarme 2-3 ore sau in 30min este cu ochii mari si o iau de la capat cu tzatzi si tot aasa.....acum doarme de 2 ore pe picioare si cum se misca cum dau din ele si adoarme la loc, daca o lasam jos era in picioare dupa 40 de minute.
andreea_g
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 04:02 PM) *
Eu as dormi cu ea dupa-amiaza, dar ea nu adoarme neleganata, nezdruncinata, fara sa dansez cu ea, seara ii bag sanul in gura si cand se satura incepe sa se foiasca, intoarce capul in stanga si in dreapta si maraie, o iau o pun pe picioare dau de 2 ori si e lata. Dupa aceea o ridic cu perna cu tot si o pun langa mine, si de atunci depinde cum imi e norocul daca doarme 2-3 ore sau in 30min este cu ochii mari si o iau de la capat cu tzatzi si tot aasa.....acum doarme de 2 ore pe picioare si cum se misca cum dau din ele si adoarme la loc, daca o lasam jos era in picioare dupa 40 de minute.


or sa creasca ei si atunci nu o sa mai fie astfel de probleme ..or sa fie altele liwlol.gif
adina0885
QUOTE(andreea_g @ Feb 16 2012, 12:30 PM) *
or sa creasca ei si atunci nu o sa mai fie astfel de probleme ..or sa fie altele liwlol.gif

Mi-a mai zis cineva : "copii mici, probleme mici, copii mari probleme mari!" unsure.gif
nicoll
QUOTE(andy2011 @ Feb 16 2012, 11:37 AM) *
al meu dupa cum v-am mai scris dupa ambele vaccinuri a stagnat cu greutatea cate 2-3 saptamani de eram cu disperarea la cote maxime cand am inceput divesificarea la 5 luni avea 5600 si azi l-am cantarit are 6580 deci a luat bine zic eu dar eu nu sunt un caz dupa care sa te iei pt ca e cel mai slabuti dintre toti bebei de aici sunt sigura> dar e si activ din cale'afara toata ziua nu sta locului o clipa, la un moment dat l-am dus la neonatolog ca nu mi se parea normal credeam ca are tendinte de ADHD liwlol.gif si mi-a spus ca copii sunt de 2 categorii blegutii care papa si dorm si cres si cei "pe sisitem turbo" chiar asa s-a exprimat care au energie mai ceva ca un om mare si al meu face parte dintre aceia s anu ma astept sa fie nu stiu cat de gras daca zilnic face sport smile.gif

Nu-si doreste nimeni un copil "papa-lapte" (cred) dar parca si Turbo e totusi prea mult!!!!! Nu s-ar putea sa fie undeva la jumatate?

QUOTE(adinuta @ Feb 16 2012, 12:28 PM) *
da, si Rares sta de cand mananca si altceva decat lapte...nu stiu de ce, dar chiar asa?
de faza cu parul se plange si prietena mea si a tuns-o pe fata de nu stiu cate ori deja...cu ai mei n-am treaba.

Nu mai bine de noi ca nu prea avem par? Eu chiar ma bucur ca stam bine la capitolul asta!!!
nicoll
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 03:28 PM) *
fetelor vi se pare mult 8 kg la 5 luni?? Dr mea zice sa nu incepem diversificarea acum pt ca e prea grasuta si sa incepem la 6 luni, dar nu mai am rabdare, vreau sa ii dau si altceva sa manance poate reusesc sa o fac sa doarma mai bine noaptea. Azi noapte ne=am culcat la 22 si s-a trezit la 4 sa suga si dupa aceea la 8 dimineata.dar pe timpul noptii mai mnaraia asa, si o intorceam intr-o parte si se linistea.
Voi dormiti cu bb in pat?Sau eu sunt singura care nu am reusit sa o fac sa doarma in patut la ea?sad.gif


Mie mi se pare buna greutatea, al meu a avut 9 kg la 5 luni. Lasa ca au ei timp sa slabeasca atunci cand vor incepe sa mearga.
Da, si eu dorm cu bebe in pat, de fapt dorm cu el de cand l-am adus de la maternitate, faptul ca papa tzitzi m-a determinat sa il tin in pat cu muine, ca e mult mai comod. Patutul lui e piesa de muzeu!!!

Daca astepti cu diversificarea pana la 6 luni s-ar putea sa risti sa refuze mancarea, ca se obisnuieste numai cu sanul. Acum fiecare dr e cu parerea lui, eu am inceput un pic dupa 5 luni sa-i dau supica prima data.
nicoll
Jus, pe printesa ta o faci fotomodel, nu ai treaba cum sta la pozat. Parca are in sange sedintele foto!!!!! E tare frumusica!!!
Alondra


Noi am fost la pediatra azi ...mandra mea are 7900 kg cu pampersul si 71 de cm ...cica 71, ca si luna trecuta ...eu nu stiu ori e idioata asistenta aia, ori nu vede bine, ori...ma gandesc ca n-are cum sa fie la fel ..cu cantarul sunt lamurita ca e electronic dar cu masuratul nu, mi se pare ca se si grabeste cand o intinde acolo ..habar n-am dar ori data trecuta nu a masurat bine, ori de data asta..nu stiu ca mi-a mai facut asa si la luna a 3 doh.gif ..in fine..Maya mea e bine, in general....are cica putin rosu in gat, i-am zis ca a fost/e racita dar ca am tratat-o eu cu Panadol biggrin.gif ..mi-a dat Oscilo sa vad de maine cum i-l dau ca e problema cu granulele astea, nu stiu, cica sa nu pui mana pe ele ..unsure.gif trebuie sa mai citesc biggrin.gif

In rest, cu mancarea e mai prost la noi ca nu voi putea sa-i dau branza, banana, chestii de-astea care constipa...si i-am zis ca nu vrea supa si a zis sa-i pun 1 cupa lapte praf si sa fac puree din legume...dar nu inteleg, pun pur si simplu laptele praf, sau il pregatesc in prealabil ca pt biberon, cu apa, etc..wacko.gif am uitat sa-ntreb..doh.gif ..

Eu trebuie sa mai lucrez la partea de program de mese...rolleyes.gif dimineata noi pe la 7-8 papam putzin san..dupa care eu deja la 9 incep sa-i fac fructele puree...pana la 10 reusim si noi sa mancam doh.gif dupa care vreo jum de ora mai stam si apoi vrem iar tzitzi doh.gif ca sa facem nani...apoi nu mai zic ca dupa nani, pe la 12 iar san, plus completare LP daca e nevoie , apoi normal pe la 1 sa pregatesc supa sau piureul..si pana in 14 sa mancam..doh.gif dupa care iar putzin san, iar completare daca e nevoie...doh.gif dezastru deci...apoi doar san si completare iar la 2h jumate cam asa..ar trebui aici sa-i dau ceva suc , fructe iar?!Apoi pe la 7 cerealele cu lingurita, dar numai din vreo 30 de ml LP, ca i-am facut din 60 si nu a mancat tot..dupa care sa facem baia si pe urma san iar si biberonul de seara..offf, complicat tare...pt ca ea deja la 8 e obosita...si atunci facem baia si pana la 21 ea deja doarme...nu stiu cum sa fac sa-i mut ora de baie sa fie 21! Ca sa doarma si noaptea mai mult..dar aici cred ca e problema cu somnul, daca se scoala la 8 , pe la 11 doarme, pe la 14:30 pe la 17 ..orele se mai decaleaza cam cu jum de ora..si uite asa la 20 ii e somn..
Off, m-am intins cam mult, scuze..dar zau ca nici eu nu stiu cum sa mai fac, mi se pare complicat cu mancarea asta ! anima1.gif

Voi cam ce program aveti cu mesele/somnul? oFloare1.gif
gheghe
QUOTE(adinuta @ Feb 16 2012, 12:01 PM) *
Cris si Alex, voi puteti iesi vreodata sa ne vedem la un suc? Chiar si acum, pe vremea asta? Ma gandesc sa facem o intalnire de cunoastere:)) Ce ziceti? Eu cam dimineata pana pe la ora 13 pot ca atat imi sta bona. Dupa-masa e mai greu, ca mama face cu nervii cand trebuie sa stea cu amandoi, dar cumva-cumva tot m-as descurca daca ati fi de acord sa ne vedem. Alex sta langa Real, iar Cris, in Gheorgheni ai zis? Eu in Gruia, deci suntem fix in 3 directii diferite:)) Dar merge un suc, ce ziceti?


da, am putea iesi la o poveste dar eu insist sa mai asteptam putin sa treaca macar zapada, am o problema cu condusul iarna, am avut un accident si imi e teama de atunci. deci as prefera sa treaca zapada. si pt mine ar fi convenabil dupa-masa sau in week end cand e acasa al meu asta inca 1 luna si apoi pot oricand dar cu karla k nu am cu cine sa o las.
dodo80
QUOTE(adina0885 @ Feb 16 2012, 03:28 PM) *
Buna ziua mamici,
jus_ro ai o fetita superba, da am facut niste poze a/n dar sunt facute acasa nu la studio biggrin.gif
o sa pun cateva si aici cand o sa am ceva timp, desi am dormit bine zi noapte, azi e maraita rau, nu vrea sa adoarma deloc si plange incontinuu...
Dodo, sa-ti traiasca baietelul, este simpatic foc:D
fetelor vi se pare mult 8 kg la 5 luni?? Dr mea zice sa nu incepem diversificarea acum pt ca e prea grasuta si sa incepem la 6 luni, dar nu mai am rabdare, vreau sa ii dau si altceva sa manance poate reusesc sa o fac sa doarma mai bine noaptea. Azi noapte ne=am culcat la 22 si s-a trezit la 4 sa suga si dupa aceea la 8 dimineata.dar pe timpul noptii mai mnaraia asa, si o intorceam intr-o parte si se linistea.
Voi dormiti cu bb in pat?Sau eu sunt singura care nu am reusit sa o fac sa doarma in patut la ea?sad.gif

multumesc, Adina0885 - ti se mai zice in alt fel, Adina.. nu de alta, dar sa nu incurcam vreodata biggrin.gif ..
am intrat sa ti zic de diversificare..
Poti face si cum a zis Nicoll sau poti astepta, asa cum am facut eu (dar nu din cauza greutatii- mi-e tot una ca are 7 sau 10 kg, sincer, pt mine nu conteaza ABSOLUT DELOC.. important e sa fie sanatos, vesel, sa aiba energie, sa manance - si pe toate le are.. Am asteptat pt ca stomacelul lor e mult mai pregatit pt altceva in afara de lapte la 6 luni si pt o luna in plus sau minus nu as vrea ca mai tarziu sa pateasca ceva.. la maturitate, ma refer.. La 5 luni si 3 sapt i-am dat suc de para, puree de para ca inevitabil rezulta de la razatoarea de sticla (si aproape ca nu reusea sa inghita puree ul..), apoi mar iar de 3 zile ii dau suc de portocala. O sa ii dau maine avocado .. Supa am inceput acum 3 zile, abia azi a baut cu pofta, altfel se stramba.. i-am dat 2 lingurite si cand i-am pus bolul la gurita, imediat l-a sorbit - la capitolul baut din pahar, cana, bol stam excelent, mai ales daca-i e sete biggrin.gif .. \nu mi se pare ca are multe kg.. Mara era identica cu Sasha si acum e slabuta; pare mai mare n poza, dar din pepenele de burtica nu a ramas absolut nimic..

si zicea cineva de cele doua categorii de bebelusi: bleguti care doar baga somn si papa si ceilalti f activi. Sasha nu e nici asa, nici asa.. cel putin Mara dormea ff mult si era domoala (de un an s-a nazdravanit) .. dar baietelul nici in brate nu e linistit, da din picioruse, din maini, chiuie:D .. (in comparatie cu Mara la varsta lui) plus ca nu sta deloc, din cadita vrea sa sara, in patut pe toate partile se intoarce, daca-l tin la verticala vrea doar in picioruse.. si nici nu pot spune ca doarme mult.. deci e intre si intre.. sunt bebelusi si copii care-si dezvolta mai mult partea fizica si altii care si dezvolta mai mult intelectul.. pt ca asimileaza mult, sunt atenti, etc..

QUOTE(nicoll @ Feb 16 2012, 08:40 PM) *
Mie mi se pare buna greutatea, al meu a avut 9 kg la 5 luni. Lasa ca au ei timp sa slabeasca atunci cand vor incepe sa mearga.
Da, si eu dorm cu bebe in pat, de fapt dorm cu el de cand l-am adus de la maternitate, faptul ca papa tzitzi m-a determinat sa il tin in pat cu muine, ca e mult mai comod. Patutul lui e piesa de muzeu!!!

Daca astepti cu diversificarea pana la 6 luni s-ar putea sa risti sa refuze mancarea, ca se obisnuieste numai cu sanul. Acum fiecare dr e cu parerea lui, eu am inceput un pic dupa 5 luni sa-i dau supica prima data.


smile.gif Nicoll, Razvanel unde doarme? cu tati? sau cu voi? ...
eu sunt cu Mara in sufragerie..se uita la un documentar cu furnici pe discovery, a plans putin ca era publicitate, ii parea rau dupa ele, apoi a luat-o somnul. Azi nu am lasat-o sa doarma decat o ora. Am trezit-o si i-am zis ca e Capsunica la tv biggrin.gif ..

Vor slabi puii vazand cu ochii. cel mai bine in jur de doi ani se va observa..se vor si inalta...

noapte buna sa aveti!!

P.S. de ce i-a placut mai mult supa de azi lui Sasha?
Am pus ff putin pastarnac - singura leguma care nu mi-a placut in sarcina - se pare ca nici el nu o suporta.. n-as fi crezut.. si am adaugatt 3 picaturi de lamaie dar data viitoare nu mai pun, ca tb sa se obisnuiasca cu adevaratul gust al supei...
andreea_g
QUOTE(Alondra @ Feb 16 2012, 08:24 PM) *
Noi am fost la pediatra azi ...mandra mea are 7900 kg cu pampersul si 71 de cm ...cica 71, ca si luna trecuta ...eu nu stiu ori e idioata asistenta aia, ori nu vede bine, ori...ma gandesc ca n-are cum sa fie la fel ..cu cantarul sunt lamurita ca e electronic dar cu masuratul nu, mi se pare ca se si grabeste cand o intinde acolo ..habar n-am dar ori data trecuta nu a masurat bine, ori de data asta..nu stiu ca mi-a mai facut asa si la luna a 3 doh.gif ..in fine..Maya mea e bine, in general....are cica putin rosu in gat, i-am zis ca a fost/e racita dar ca am tratat-o eu cu Panadol biggrin.gif ..mi-a dat Oscilo sa vad de maine cum i-l dau ca e problema cu granulele astea, nu stiu, cica sa nu pui mana pe ele ..unsure.gif trebuie sa mai citesc biggrin.gif

In rest, cu mancarea e mai prost la noi ca nu voi putea sa-i dau branza, banana, chestii de-astea care constipa...si i-am zis ca nu vrea supa si a zis sa-i pun 1 cupa lapte praf si sa fac puree din legume...dar nu inteleg, pun pur si simplu laptele praf, sau il pregatesc in prealabil ca pt biberon, cu apa, etc..wacko.gif am uitat sa-ntreb..doh.gif ..

Eu trebuie sa mai lucrez la partea de program de mese...rolleyes.gif dimineata noi pe la 7-8 papam putzin san..dupa care eu deja la 9 incep sa-i fac fructele puree...pana la 10 reusim si noi sa mancam doh.gif dupa care vreo jum de ora mai stam si apoi vrem iar tzitzi doh.gif ca sa facem nani...apoi nu mai zic ca dupa nani, pe la 12 iar san, plus completare LP daca e nevoie , apoi normal pe la 1 sa pregatesc supa sau piureul..si pana in 14 sa mancam..doh.gif dupa care iar putzin san, iar completare daca e nevoie...doh.gif dezastru deci...apoi doar san si completare iar la 2h jumate cam asa..ar trebui aici sa-i dau ceva suc , fructe iar?!Apoi pe la 7 cerealele cu lingurita, dar numai din vreo 30 de ml LP, ca i-am facut din 60 si nu a mancat tot..dupa care sa facem baia si pe urma san iar si biberonul de seara..offf, complicat tare...pt ca ea deja la 8 e obosita...si atunci facem baia si pana la 21 ea deja doarme...nu stiu cum sa fac sa-i mut ora de baie sa fie 21! Ca sa doarma si noaptea mai mult..dar aici cred ca e problema cu somnul, daca se scoala la 8 , pe la 11 doarme, pe la 14:30 pe la 17 ..orele se mai decaleaza cam cu jum de ora..si uite asa la 20 ii e somn..
Off, m-am intins cam mult, scuze..dar zau ca nici eu nu stiu cum sa mai fac, mi se pare complicat cu mancarea asta ! anima1.gif

Voi cam ce program aveti cu mesele/somnul? oFloare1.gif



stati bine,bvo,nici aici nu masoara bine...referitor la cupa de lapte cu siguranta,lapte facut cu apa,nu ai cum sa ii dai asa.de cand ii dau cereale la castron si puiul meu face caca tare,mai ales in seara asta..va pupam,nb
andy2011
QUOTE(andreea_g @ Feb 16 2012, 09:59 PM) *
stati bine,bvo,nici aici nu masoara bine...referitor la cupa de lapte cu siguranta,lapte facut cu apa,nu ai cum sa ii dai asa.de cand ii dau cereale la castron si puiul meu face caca tare,mai ales in seara asta..va pupam,nb

Offff si noi avem probleme cu asta desi am inceput sa ii pun para sau mar in cereale si scrie ca sunt cu probiotice tot gros si greu face kk mi tare mila de el , oare nu avem cu ce le inlocui?
nicoll
QUOTE(Alondra @ Feb 16 2012, 09:24 PM) *
Noi am fost la pediatra azi ...mandra mea are 7900 kg cu pampersul si 71 de cm ...cica 71, ca si luna trecuta ...eu nu stiu ori e idioata asistenta aia, ori nu vede bine, ori...ma gandesc ca n-are cum sa fie la fel ..cu cantarul sunt lamurita ca e electronic dar cu masuratul nu, mi se pare ca se si grabeste cand o intinde acolo ..habar n-am dar ori data trecuta nu a masurat bine, ori de data asta..nu stiu ca mi-a mai facut asa si la luna a 3 doh.gif ..in fine..Maya mea e bine, in general....are cica putin rosu in gat, i-am zis ca a fost/e racita dar ca am tratat-o eu cu Panadol biggrin.gif ..mi-a dat Oscilo sa vad de maine cum i-l dau ca e problema cu granulele astea, nu stiu, cica sa nu pui mana pe ele ..unsure.gif trebuie sa mai citesc biggrin.gif

Voi cam ce program aveti cu mesele/somnul? oFloare1.gif

Felicitari, stati bine; iar in ce priveste lungimea, niciodata nu poti fi sigura, depinde cum il intinde pe bebel. Ramane acolo un +- de 1-2 cm. E cineva mai lungut dintre voi, sau doar ea e singura inaltuta?

QUOTE(dodo80 @ Feb 16 2012, 10:52 PM) *
smile.gif Nicoll, Razvanel unde doarme? cu tati? sau cu voi? ...
eu sunt cu Mara in sufragerie..se uita la un documentar cu furnici pe discovery, a plans putin ca era publicitate, ii parea rau dupa ele, apoi a luat-o somnul. Azi nu am lasat-o sa doarma decat o ora. Am trezit-o si i-am zis ca e Capsunica la tv biggrin.gif ..
noapte buna sa aveti!!
P.S. de ce i-a placut mai mult supa de azi lui Sasha?
Am pus ff putin pastarnac - singura leguma care nu mi-a placut in sarcina - se pare ca nici el nu o suporta.. n-as fi crezut.. si am adaugatt 3 picaturi de lamaie dar data viitoare nu mai pun, ca tb sa se obisnuiasca cu adevaratul gust al supei...


Razvan doarme cu tati intr-un dormitor, iar eu cu Alex in celalalt dormitor. Acum Razvan vede doar partea frumoasa, ca stau eu numai cu bebe, dar daca l-as tine intr-o noapte cu mine si s-ar trezi de cate ori se foieste Alex, cu siguranta ar fugi la tati in secunda urmatoare!!!!!!!

Bravo pt Sasha, are personalitate baiatul: nu vrea pastarnac si gata, pai daca lui mami nu-i place eu de ce sa-l mananc?
Oricum patrunjelul e mai bun in supica, si mai cred ca si telina e cam aromata si poate fi refuzata de bebei.
nicoll
Buna dimineata tuturor, ca uitasem sa spun mai sus.
Azi Alex mi-a dat trezirea la 7.30, cauta joaca. Acum incepe sa se frece cu manuta pe la ochisori, poate i se face somn si mai doarme putin, sa mai pot face si eu ceva prin casa.

Ramona, intrebai despre programul de hrana. La noi e cam asa:
*ora 10- mar ras cu biscuite (fara gluten) + suc de clementine ii place la nebunie; apoi un pic de tzitzi
*ora 12- mai cauta putina tzitzi
*ora 14- supica -o fac mai grosuta adica pasez morcov + cartof, iar ieri am pus si un pic de unt; f putin. + tzitzi
*ora 17- pana la culcare tzitzi
noaptea se foieste pe la 2, 5, 7 si vrea papa.
Am luat de la farmacie calciu lactic ca sa-i fac branzica si as vrea sa incep sa-i dau si branzica cu piure de fructe. Cred ca o sa incep de azi.
Deci pe scurt cam asta e programul lui Alex!
andy2011
[quote name='nicoll' date='Feb 17 2012, 06:54 AM' post='1741656']
Felicitari, stati bine; iar in ce priveste lungimea, niciodata nu poti fi sigura, depinde cum il intinde pe bebel. Ramane acolo un +- de 1-2 cm. E cineva mai lungut dintre voi, sau doar ea e singura inaltuta?
Razvan doarme cu tati intr-un dormitor, iar eu cu Alex in celalalt dormitor. Acum Razvan vede doar partea frumoasa, ca stau eu numai cu bebe, dar daca l-as tine intr-o noapte cu mine si s-ar trezi de cate ori se foieste Alex, cu siguranta ar fugi la tati in secunda urmatoare!!!!!!!

72 cm avem si noi, si la noi il masoara tot aiurea parca nu ii intinde piciorusul ,cum il tine el indoit umpic asa il lasa si asa se pierd 1-2 cm exact cum spuneai
andy2011
QUOTE(Alondra @ Feb 16 2012, 07:24 PM) *
Noi am fost la pediatra azi ...mandra mea are 7900 kg cu pampersul si 71 de cm ...cica 71, ca si luna trecuta ...eu nu stiu ori e idioata asistenta aia, ori nu vede bine, ori...ma gandesc ca n-are cum sa fie la fel ..cu cantarul sunt lamurita ca e electronic dar cu masuratul nu, mi se pare ca se si grabeste cand o intinde acolo ..habar n-am dar ori data trecuta nu a masurat bine, ori de data asta..nu stiu ca mi-a mai facut asa si la luna a 3 doh.gif ..in fine..Maya mea e bine, in general....are cica putin rosu in gat, i-am zis ca a fost/e racita dar ca am tratat-o eu cu Panadol biggrin.gif ..mi-a dat Oscilo sa vad de maine cum i-l dau ca e problema cu granulele astea, nu stiu, cica sa nu pui mana pe ele ..unsure.gif trebuie sa mai citesc biggrin.gif

In rest, cu mancarea e mai prost la noi ca nu voi putea sa-i dau branza, banana, chestii de-astea care constipa...si i-am zis ca nu vrea supa si a zis sa-i pun 1 cupa lapte praf si sa fac puree din legume...dar nu inteleg, pun pur si simplu laptele praf, sau il pregatesc in prealabil ca pt biberon, cu apa, etc..wacko.gif am uitat sa-ntreb..doh.gif ..

Eu trebuie sa mai lucrez la partea de program de mese...rolleyes.gif dimineata noi pe la 7-8 papam putzin san..dupa care eu deja la 9 incep sa-i fac fructele puree...pana la 10 reusim si noi sa mancam doh.gif dupa care vreo jum de ora mai stam si apoi vrem iar tzitzi doh.gif ca sa facem nani...apoi nu mai zic ca dupa nani, pe la 12 iar san, plus completare LP daca e nevoie , apoi normal pe la 1 sa pregatesc supa sau piureul..si pana in 14 sa mancam..doh.gif dupa care iar putzin san, iar completare daca e nevoie...doh.gif dezastru deci...apoi doar san si completare iar la 2h jumate cam asa..ar trebui aici sa-i dau ceva suc , fructe iar?!Apoi pe la 7 cerealele cu lingurita, dar numai din vreo 30 de ml LP, ca i-am facut din 60 si nu a mancat tot..dupa care sa facem baia si pe urma san iar si biberonul de seara..offf, complicat tare...pt ca ea deja la 8 e obosita...si atunci facem baia si pana la 21 ea deja doarme...nu stiu cum sa fac sa-i mut ora de baie sa fie 21! Ca sa doarma si noaptea mai mult..dar aici cred ca e problema cu somnul, daca se scoala la 8 , pe la 11 doarme, pe la 14:30 pe la 17 ..orele se mai decaleaza cam cu jum de ora..si uite asa la 20 ii e somn..
Off, m-am intins cam mult, scuze..dar zau ca nici eu nu stiu cum sa mai fac, mi se pare complicat cu mancarea asta ! anima1.gif

Voi cam ce program aveti cu mesele/somnul? oFloare1.gif

la noi e asa
*8 trezirea si titi umpic de joaca si la 9.30 iar titi si somn o ora
*11 mar cu biscuite si suc de portocala/mandarina
*13 titi si somn maxim o ora
*15 supica/legumele (masa principala) umpic de titi si somn 1 ora 1.30
*17-18 fructe sau iaurt cu fructe si optional titi:)
*21 cereale -numai cu lingurita - baita , umpic de titi si somn
la masa principala pt ca nu prea ii plac legumele si manaca putin ii mai dau dupa si ceva fructe cu biscuit

cam asta e la noi si incercam sa ne tinem de program desi e cam greu uneori
Alondra
Neata mamici!

QUOTE(andreea_g @ Feb 16 2012, 11:59 PM) *
stati bine,bvo,nici aici nu masoara bine...referitor la cupa de lapte cu siguranta,lapte facut cu apa,nu ai cum sa ii dai asa.de cand ii dau cereale la castron si puiul meu face caca tare,mai ales in seara asta..va pupam,nb

Off, poate se regleaza inapoi..

QUOTE(andy2011 @ Feb 17 2012, 12:28 AM) *
Offff si noi avem probleme cu asta desi am inceput sa ii pun para sau mar in cereale si scrie ca sunt cu probiotice tot gros si greu face kk mi tare mila de el , oare nu avem cu ce le inlocui?


Pai poate ceva cereale cu fructe desi mai toate vad ca au porumb, orez, chestii care incheaga stiu eu..
QUOTE(nicoll @ Feb 17 2012, 08:54 AM) *
Felicitari, stati bine; iar in ce priveste lungimea, niciodata nu poti fi sigura, depinde cum il intinde pe bebel. Ramane acolo un +- de 1-2 cm. E cineva mai lungut dintre voi, sau doar ea e singura inaltuta?
Razvan doarme cu tati intr-un dormitor, iar eu cu Alex in celalalt dormitor. Acum Razvan vede doar partea frumoasa, ca stau eu numai cu bebe, dar daca l-as tine intr-o noapte cu mine si s-ar trezi de cate ori se foieste Alex, cu siguranta ar fugi la tati in secunda urmatoare!!!!!!!

Bravo pt Sasha, are personalitate baiatul: nu vrea pastarnac si gata, pai daca lui mami nu-i place eu de ce sa-l mananc?
Oricum patrunjelul e mai bun in supica, si mai cred ca si telina e cam aromata si poate fi refuzata de bebei.

Multumim Nicoll!Nu stiu daca mai e cineva asa lung ca nu au mai scris fetele cm de la controale..smile.gif POsibil sa mai fie dar sunt si mai mari cu o luna poate...Dar noi ne-am nascut lungi , asa ca ..doh.gif

QUOTE(nicoll @ Feb 17 2012, 09:05 AM) *
Buna dimineata tuturor, ca uitasem sa spun mai sus.
Azi Alex mi-a dat trezirea la 7.30, cauta joaca. Acum incepe sa se frece cu manuta pe la ochisori, poate i se face somn si mai doarme putin, sa mai pot face si eu ceva prin casa.

Ramona, intrebai despre programul de hrana. La noi e cam asa:
*ora 10- mar ras cu biscuite (fara gluten) + suc de clementine ii place la nebunie; apoi un pic de tzitzi
*ora 12- mai cauta putina tzitzi
*ora 14- supica -o fac mai grosuta adica pasez morcov + cartof, iar ieri am pus si un pic de unt; f putin. + tzitzi
*ora 17- pana la culcare tzitzi
noaptea se foieste pe la 2, 5, 7 si vrea papa.
Am luat de la farmacie calciu lactic ca sa-i fac branzica si as vrea sa incep sa-i dau si branzica cu piure de fructe. Cred ca o sa incep de azi.
Deci pe scurt cam asta e programul lui Alex!

Multumesc pt program, seamana biggrin.gif cu al nostru, doar ca trebuie sa bagam si noi supa iar rolleyes.gif
Alondra
Am uitat sa urez si aici ca si pe FB La multe lunite pt sarbatoritii nostri ! biggrin.gif occasion.gif
La multe lunite Adina, puiuta de Mariannka! occasion.gif
La multe lunite pentru Mario, pui de Simonik19! occasion.gif
La multe lunite Robert pui de Anabell! occasion.gif
La multe lunite si pt Serban , baietel de Simina_ana ! occasion.gif Unde esti mami, iar ai disparut?! unsure.gif smile.gif Sper ca sunteti bine!
alexxalili
QUOTE(jus_ro @ Feb 15 2012, 11:27 PM) *
va pupam Cristina si pe tine si pe Andreas......ma bucur ca ai reusit sa pui pozele ca sa va vedem oFloare1.gif
deci eu ii dau deja de 2 ori pe saptamana ousor pe care il fac tot cu zarzavat, de 2 ori pe saptamana pireu de zarvat cu carnita de pui si de 2 ori pe saptamana pireul de zarzavat cu carnita de vita (vita i-am bagat-o sapt trecuta) si am reusit sa-i dau pana acum de 2 ori ficatel cu pireu de cartofi.....dimineata mar ras cu biscuite si suc de fructe, la 17.30 ii dau branzica calcica cu iaurt ca numai asa o manaca (am incercat cu mar copt si cu banana si nu o vrea)(iaurt i-am luat din comert-am descoperit produsele Romfulda din Beclean Bistrita Nasaud (lapte, iaurt si alte lactate) si in jur de 20 ii dau cereale (Humana cu mar care se fac cu apa).....azi i-am bagat niste ardei rosu in pireul de zarzavat si l-a mancat....saptamana viitoare vreau sa-i pun dovlecel oFloare1.gif
asa suge si Eliza cu picioarele la mine in burta si cu ele pe sus....iar daca a bazait musca -vorba vine- la orice mic zgomot scoate titi din gura si se uita sa vada ce e si mai apoi suge iara rolleyes.gif


multumesc pentru lamuriri jus, esti o scumpa. notworthy.gif
si pe mine ma dispera faza cu lasatul sanului la cel mai mic zgomot, acum trebuie sa plece toata lumea din camera cat suge ea, noroc ca nu depasestte 5 minute de supt. doh.gif

QUOTE(dodo80 @ Feb 16 2012, 08:49 AM) *
buna dimineata!!

se pare ca puiul meu mai mic isi face un program asa, de "serviciu" liwlol.gif .. somn de la 21 la 7 .. cu vreo 2-3 treziri, nu mi mai amintesc ca doar il luam din patut in pat, laptic..apoi adormeam si eu.. il mutam si s-a facut ziua smile.gif

avem aici o poza de azi dimineata dupa trezire:



Uploaded with ImageShack.us
si una la vreo ora:

va pupam~~ ma apuc de gatit..de fapt, am inceput mai de mult, dar acum sunt la zarzavat .. Ieri fata a cerut supica si nu am avut sad.gif ..aveam doar legume cu pui si ea obisnuita cu supa la pranz ... notworthy.gif


doamne ca iti vine sa musti din el, atata e de scump wink.gif

alexxalili
QUOTE(nicoll @ Feb 16 2012, 08:55 AM) *
Da, intr-adevar, dar eu tind sa-i dau doar din cele fara fructe, prefer sa-i pun il el fructe proaspete. Si sa descopar un iaurtel care sa nu fie prea acrut.
Galbenusul se da de la 7 luni, asa mi-a spus mie. Carnita se da de la 6 luni.
Si ficatelul cred ca se da dupa galbenus, adica pe la 8 luni. Intrebai cum se prepara?
Eu il fierbeam in supa de legume, apoi il pasam si il puneam in piure, altfel nu-l manca pt ca e prea inecacios.
Si asa il manca f bine.


multumesc pentru raspuns Nicoll. hug.gif . nu mai stiu sigur daca tu ziceai de cerelale... sunt si de la 4 luni care se prepara cu apa si humanna si milupa si nestle.

QUOTE(adinuta @ Feb 16 2012, 10:51 AM) *
scumpa mea, iaurturile de la Humana sunt din alea care stau mult si bine, sunt tratate la temperaturi f mari, cred, ca laptele UHT si de aia nu stau la rece. dar, din cate stiu ei, nu au natur, ci numai cu fructe, asa ca eu prefer sa nu le dau de alea. de ce nu ii dai Napolact, Zuzu, Authentic Greek sau Brenac crema de iaurt? Ultimele sunt sunt natur si ele, dar mult mai cremoase si le plac mai mult, sunt ca smantana, mai tari, si nu atat de acrre. la prazn nu ai ce face decat sa combini legumele in diverse concentratii si retete. o zi mai mult morcov, o zi mai mult dovlecel, o zi broccoli, alta zi cartof. de la 6 luni deja pot papa cartof, galbenus de ou, carne de pui si vita, spanac, deci se mai sparge monotonia:))
e superba eliza, ti-am mai spus si pe Fb! Absolut fantastica cu ochisorii aia!
nicoll, iti spun eu sigut ca Nestle cu orez si roscove se face cu apa si este de la 4 luni, i le-am cumparat ieri lui Rares. Incearca-le cu incredere, lui i-au placut la nebunie!
dragul de el, ce frumos e! si cum sta de bine in fund!
Rares al meu, de unde facea rostogoliri la greu, acum nu mai face nimic decat sa-si analizeze picioarele cand le ridica in sus si sa le prinda cu mana. ce-o fi cu el? gata cu miscarile? se pregateste de mers?liwlol.gif in fund nu sta bine deloc, se rostogoleste mereu, nu are echilibru. in picioare sa nu mai vorbim, deloc, deloc.

ete nu ii dau de toanta ce sunt. caci aseara am plecatt la cumparaturi catita sa iau portocale, iaurt si branza de vaci ( printtre altele). si ghici cu ce m-am intors acasa? cu nimik din cele 3. de branza de vaci mi-am amintit dar nu am gasitt nici la real, nici la carefour nici la kaufland, de iaurt si portocale am uitat pur si simplu. asa e, daca ma incapattanez sa nu imi fac listutza( ca babetele).eu tot fac misto de mama cand o vad cu listtutta si spun"asa, asa, babeto, scrie pe listta ca ai capul doar ca sa nu te ploua in gat"( mama chiar nu se supara, radem si ne atacam una pe alta din mistouri ) si cand colo eu ce fac? uit mai ceva ca o baba liwlol.gif
si sa stii ca si nora-ta e cat e ziulica de lunga tot cu piciarele in sus. se enerveaza de numa-numa ca incearca sa le suga si cand e foarte aproape de gura ii scapa. si sa vezi atunci scandal ce face. de sttat in fund stta chiar bine, in piciare la fel dar la rostogolori e total pe langa, ea nici acum nu se rostogoleste complet pe burta si sa isi scoata mana de sub ea.
QUOTE(adinuta @ Feb 16 2012, 11:05 AM) *
spuneam si pe FB, azi noapte a fost ceva mai bine rares, papa la 20:30, apo somn la 22, apoi papa la 00, apoi la 4, apoi la 6:25 o completare ca nu terminase la 4, apoi trezirea la 8.
acum sa va spun ce stres am: rares, de cand cu diversificarea, nu mai pune in greutate decat fff putin. de exi, de vineri pana ieri (miercuri) a pus doar 10 g. are acum 8260 g...deci s-a incetinit procesul de ingrasare:)) nu e nicio pb atata timp cat il vad vesel si ca nu refuza mancarea, e normal ca la diversificare sa se intample asta, insa sper din suflet sa nu ajunga ca daria si sa fie la un moment dat slab sau sa nu manance...zic asta pt ca vad ca la ai vostri inca se merge in pasi de mars cu kilogramele. cat mai au ai vostri? mai pun asa bine dupa diversificare?


na stai linistitta cuscra draga ca si nora-ta se incapataneaza sa fie "silueta" ea se invarte pe la putin peste 7 kg. si mananca foarte bine eu suntt atatt de incanttata si cand o pun pe cantar nervi.gif ... pauza ingrasat.si la fel, se intampla de cand am inceput cu diversificarea.

QUOTE(andy2011 @ Feb 16 2012, 11:37 AM) *
al meu dupa cum v-am mai scris dupa ambele vaccinuri a stagnat cu greutatea cate 2-3 saptamani de eram cu disperarea la cote maxime cand am inceput divesificarea la 5 luni avea 5600 si azi l-am cantarit are 6580 deci a luat bine zic eu dar eu nu sunt un caz dupa care sa te iei pt ca e cel mai slabuti dintre toti bebei de aici sunt sigura> dar e si activ din cale'afara toata ziua nu sta locului o clipa, la un moment dat l-am dus la neonatolog ca nu mi se parea normal credeam ca are tendinte de ADHD liwlol.gif si mi-a spus ca copii sunt de 2 categorii blegutii care papa si dorm si cres si cei "pe sisitem turbo" chiar asa s-a exprimat care au energie mai ceva ca un om mare si al meu face parte dintre aceia s anu ma astept sa fie nu stiu cat de gras daca zilnic face sport smile.gif


ha-ha, tot la ADHD ma gandeam si eu. am inceputt sa citesc, vai de mine, prapad, ce are copilul. dar de unde, e hiperactiva chiar daca nu e si acrobata.

alexxalili
QUOTE(andy2011 @ Feb 16 2012, 01:17 PM) *
o mamica zicea ieri de iaurturile de la nestle si humana nu stiu cine si nu am timp sa caut ca sunt la capitolul pregatit supica :0, am vrut sa zic ca eu ii dau si ii plac enorm de tare are 100 gr unul si il mananca si se uita ca nu mai este? am citit undeva ca stau asa pe raft ca sunt facute si ambalate ca in aceleasi conditii ca si laptele UHT. I-am mai luat iaurt bio ii zice Andecheser si i-am pus eu fructe ii place la fel de mult sau tot de la marca asta au cu mango e foarte bun se gasesc la Auchan si la Carrefour> eu i-l dadeam printre mese si de 4 zile i-l dau dupa supica si surprinzator il papa tot, gen desert liwlol.gif


multumesc mult de raspuns Cris, azi sper sa reusesc si eu sa fac cumparaturile asa cum trebuie, desi cand ajung acasa mereu observ ca am uitatt cate ceva..

QUOTE(adinuta @ Feb 16 2012, 01:58 PM) *
vezi ce desteapta sunt? tocmai ce ii spuneam lui Lili ca eu cred ca sunt preparate ca si laptele UHT si de aia stau atat fara sa fie la rece:))
si eu i-am dat Dariei iaurturi si budinca de la Humana si Nestle, dar nu mai fac greseala si la Rares. Ajunsesem ca Daria sa vrea numai budinca aia nenorocita, acum, cand e mare, si altceva nu-mi mai papa. Asa ca nici Rares nu le vede pana cand sora-sa nu intra pe un fagas normal:(

la naiba cu uht=ul lor. nici lapte sau alte produse cat or fi ele preparate Uhtt nu am vazut sa nu fie la rece. in fine am hotarat sa incerc cu cele natur. La Anisia nu am avut sorti de izbanda cu nattur, doar cele cu fructe le manca si la fel procedeaza si acum.
andreea_g
QUOTE(Alondra @ Feb 17 2012, 11:14 AM) *
Am uitat sa urez si aici ca si pe FB La multe lunite pt sarbatoritii nostri ! biggrin.gif occasion.gif
La multe lunite Adina, puiuta de Mariannka! occasion.gif
La multe lunite pentru Mario, pui de Simonik19! occasion.gif
La multe lunite Robert pui de Anabell! occasion.gif
La multe lunite si pt Serban , baietel de Simina_ana ! occasion.gif Unde esti mami, iar ai disparut?! unsure.gif smile.gif Sper ca sunteti bine!




occasion.gif occasion.gif occasion.gif si din partea noastra pt toti sarbatoritii !!!

alexxalili
QUOTE(Alondra @ Feb 17 2012, 12:14 PM) *
Am uitat sa urez si aici ca si pe FB La multe lunite pt sarbatoritii nostri ! biggrin.gif occasion.gif
La multe lunite Adina, puiuta de Mariannka! occasion.gif
La multe lunite pentru Mario, pui de Simonik19! occasion.gif
La multe lunite Robert pui de Anabell! occasion.gif
La multe lunite si pt Serban , baietel de Simina_ana ! occasion.gif Unde esti mami, iar ai disparut?! unsure.gif smile.gif Sper ca sunteti bine!


uau, cati sarbatoriti avem noi aici...
La multe lunite Serban occasion.gif ,Mario occasion.gif , Adina occasion.gif si nu in ultimul rand Robert occasion.gif , sa cresteti mari si sanatosi si sa aduceti numai bucurii parintilor!
adina0885
QUOTE(nicoll @ Feb 16 2012, 03:40 PM) *
Mie mi se pare buna greutatea, al meu a avut 9 kg la 5 luni. Lasa ca au ei timp sa slabeasca atunci cand vor incepe sa mearga.
Da, si eu dorm cu bebe in pat, de fapt dorm cu el de cand l-am adus de la maternitate, faptul ca papa tzitzi m-a determinat sa il tin in pat cu muine, ca e mult mai comod. Patutul lui e piesa de muzeu!!!

Daca astepti cu diversificarea pana la 6 luni s-ar putea sa risti sa refuze mancarea, ca se obisnuieste numai cu sanul. Acum fiecare dr e cu parerea lui, eu am inceput un pic dupa 5 luni sa-i dau supica prima data.

Sapt viitoare mergem sa facem rotarixul si o sa vb cu dr ca vreau totusi pe la 5 luni si 2 sapt sa incepem si noi, avand in vedere ca incepem cu cate o lingurita de zeama, etc....oricum mi se pare cumplit de complicat diversificarea asta...si noi o sa incepem tot cu supica, am inteles ca daca ii fructe prima data o sa refuze legumele apoi...
adina0885
QUOTE(dodo80 @ Feb 16 2012, 05:52 PM) *
multumesc, Adina0885 - ti se mai zice in alt fel, Adina.. nu de alta, dar sa nu incurcam vreodata biggrin.gif ..
am intrat sa ti zic de diversificare..
Poti face si cum a zis Nicoll sau poti astepta, asa cum am facut eu (dar nu din cauza greutatii- mi-e tot una ca are 7 sau 10 kg, sincer, pt mine nu conteaza ABSOLUT DELOC.. important e sa fie sanatos, vesel, sa aiba energie, sa manance - si pe toate le are.. Am asteptat pt ca stomacelul lor e mult mai pregatit pt altceva in afara de lapte la 6 luni si pt o luna in plus sau minus nu as vrea ca mai tarziu sa pateasca ceva.. la maturitate, ma refer.. La 5 luni si 3 sapt i-am dat suc de para, puree de para ca inevitabil rezulta de la razatoarea de sticla (si aproape ca nu reusea sa inghita puree ul..), apoi mar iar de 3 zile ii dau suc de portocala. O sa ii dau maine avocado .. Supa am inceput acum 3 zile, abia azi a baut cu pofta, altfel se stramba.. i-am dat 2 lingurite si cand i-am pus bolul la gurita, imediat l-a sorbit - la capitolul baut din pahar, cana, bol stam excelent, mai ales daca-i e sete biggrin.gif .. \nu mi se pare ca are multe kg.. Mara era identica cu Sasha si acum e slabuta; pare mai mare n poza, dar din pepenele de burtica nu a ramas absolut nimic..

si zicea cineva de cele doua categorii de bebelusi: bleguti care doar baga somn si papa si ceilalti f activi. Sasha nu e nici asa, nici asa.. cel putin Mara dormea ff mult si era domoala (de un an s-a nazdravanit) .. dar baietelul nici in brate nu e linistit, da din picioruse, din maini, chiuie:D .. (in comparatie cu Mara la varsta lui) plus ca nu sta deloc, din cadita vrea sa sara, in patut pe toate partile se intoarce, daca-l tin la verticala vrea doar in picioruse.. si nici nu pot spune ca doarme mult.. deci e intre si intre.. sunt bebelusi si copii care-si dezvolta mai mult partea fizica si altii care si dezvolta mai mult intelectul.. pt ca asimileaza mult, sunt atenti, etc..
smile.gif Nicoll, Razvanel unde doarme? cu tati? sau cu voi? ...
eu sunt cu Mara in sufragerie..se uita la un documentar cu furnici pe discovery, a plans putin ca era publicitate, ii parea rau dupa ele, apoi a luat-o somnul. Azi nu am lasat-o sa doarma decat o ora. Am trezit-o si i-am zis ca e Capsunica la tv biggrin.gif ..

Vor slabi puii vazand cu ochii. cel mai bine in jur de doi ani se va observa..se vor si inalta...

noapte buna sa aveti!!

P.S. de ce i-a placut mai mult supa de azi lui Sasha?
Am pus ff putin pastarnac - singura leguma care nu mi-a placut in sarcina - se pare ca nici el nu o suporta.. n-as fi crezut.. si am adaugatt 3 picaturi de lamaie dar data viitoare nu mai pun, ca tb sa se obisnuiasca cu adevaratul gust al supei...

Din pacate nu...doar Adina, smile.gif
Am inteles, deci nu sunt singura care incepe la 6 luni, oricum cred ca tot asa o sa incepem si noi 5 luni si 2-3 saptamani, o sa mai vb cu pediatra sa vad ce mai zice....
Am incercat sapt trecuta si i-am dat o jumatate de lingurita de mar ras si mama ce se mai stramba de zici ca cine stie ce i-am dat liwlol.gif dar sper sa reusim atunci cand o sa incepem cu mancarica smile.gif

adina0885
occasion.gif occasion.gif occasion.gif din partea noastra pt toti bebeii care isi serbeaza azi lunitele !!!
andreea_g
QUOTE(adina0885 @ Feb 17 2012, 12:41 PM) *
Din pacate nu...doar Adina, smile.gif
Am inteles, deci nu sunt singura care incepe la 6 luni, oricum cred ca tot asa o sa incepem si noi 5 luni si 2-3 saptamani, o sa mai vb cu pediatra sa vad ce mai zice....
Am incercat sapt trecuta si i-am dat o jumatate de lingurita de mar ras si mama ce se mai stramba de zici ca cine stie ce i-am dat liwlol.gif dar sper sa reusim atunci cand o sa incepem cu mancarica smile.gif



da.i mai intai suc de mar,suc de morcov si apoi mar ras,suc ii poti da ,am inteles ca sucul se da de la 2-3 luni..incepi treptat,1 lingurita,a-2a zi 2,a 3 zi 4lingurite,dublezi ,al meu papa de ceva timp,are cel putin 1 luna de cand am inceput si mai are si acum momente cand se stramba la primele 2 lingurite de mar ras,para rasa,etc
andreea_g
QUOTE(alexxalili @ Feb 17 2012, 11:45 AM) *
multumesc pentru raspuns Nicoll. hug.gif . nu mai stiu sigur daca tu ziceai de cerelale... sunt si de la 4 luni care se prepara cu apa si humanna si milupa si nestle.
ete nu ii dau de toanta ce sunt. caci aseara am plecatt la cumparaturi catita sa iau portocale, iaurt si branza de vaci ( printtre altele). si ghici cu ce m-am intors acasa? cu nimik din cele 3. de branza de vaci mi-am amintit dar nu am gasitt nici la real, nici la carefour nici la kaufland, de iaurt si portocale am uitat pur si simplu. asa e, daca ma incapattanez sa nu imi fac listutza( ca babetele).eu tot fac misto de mama cand o vad cu listtutta si spun"asa, asa, babeto, scrie pe listta ca ai capul doar ca sa nu te ploua in gat"( mama chiar nu se supara, radem si ne atacam una pe alta din mistouri ) si cand colo eu ce fac? uit mai ceva ca o baba liwlol.gif
si sa stii ca si nora-ta e cat e ziulica de lunga tot cu piciarele in sus. se enerveaza de numa-numa ca incearca sa le suga si cand e foarte aproape de gura ii scapa. si sa vezi atunci scandal ce face. de sttat in fund stta chiar bine, in piciare la fel dar la rostogolori e total pe langa, ea nici acum nu se rostogoleste complet pe burta si sa isi scoata mana de sub ea.
na stai linistitta cuscra draga ca si nora-ta se incapataneaza sa fie "silueta" ea se invarte pe la putin peste 7 kg. si mananca foarte bine eu suntt atatt de incanttata si cand o pun pe cantar nervi.gif ... pauza ingrasat.si la fel, se intampla de cand am inceput cu diversificarea.
ha-ha, tot la ADHD ma gandeam si eu. am inceputt sa citesc, vai de mine, prapad, ce are copilul. dar de unde, e hiperactiva chiar daca nu e si acrobata.


si noua ni se intampla sa mergem la cumparaturi si sa ne intoarcem fara lucrurile importante dupa care plecam,si mi a luat barbatul o agenda mica de tot si scriem ce trebuie sa cumparam,la inceput am zis ca la 21 de ani inca mai am tinere de minte si ca nu mi trebuie ,dar sa stii ca este f bine asa,chiar acum am facut lista de cumparaturi si am de luat 10 produse pana acum,asa ca foarte posibil sa uit unele produse daca nu scriu..
adina0885
QUOTE(andreea_g @ Feb 17 2012, 09:15 AM) *
da.i mai intai suc de mar,suc de morcov si apoi mar ras,suc ii poti da ,am inteles ca sucul se da de la 2-3 luni..incepi treptat,1 lingurita,a-2a zi 2,a 3 zi 4lingurite,dublezi ,al meu papa de ceva timp,are cel putin 1 luna de cand am inceput si mai are si acum momente cand se stramba la primele 2 lingurite de mar ras,para rasa,etc

multumesc, tu cum ii faci sucul de morcov? dai morcovul pe razatoare de sticla si dupa il storci in tifon? sau cum?
andreea_g
QUOTE(adina0885 @ Feb 17 2012, 01:43 PM) *
multumesc, tu cum ii faci sucul de morcov? dai morcovul pe razatoare de sticla si dupa il storci in tifon? sau cum?



da,asa il faceam,ma faceam portocalie pe maini ,sa nu ii dai mult,stiu si eu de la fete,ca se poate face la piele portocaliu ,pana termini ci sucul de morcovi,o lingurita,apoi 2,apoi 4..cum am mai spus smile.gif
adina0885
QUOTE(andreea_g @ Feb 17 2012, 09:45 AM) *
da,asa il faceam,ma faceam portocalie pe maini ,sa nu ii dai mult,stiu si eu de la fete,ca se poate face la piele portocaliu ,pana termini ci sucul de morcovi,o lingurita,apoi 2,apoi 4..cum am mai spus smile.gif

da, stiu de la o cunostiinta ca i se pusese pata pe sucul de morcov si se facuse portocalie la fata liwlol.gif
andreea_g
QUOTE(adina0885 @ Feb 17 2012, 02:29 PM) *
da, stiu de la o cunostiinta ca i se pusese pata pe sucul de morcov si se facuse portocalie la fata liwlol.gif


=)) liwlol.gif
gheghe
QUOTE(Alondra @ Feb 17 2012, 10:14 AM) *
Am uitat sa urez si aici ca si pe FB La multe lunite pt sarbatoritii nostri ! biggrin.gif occasion.gif
La multe lunite Adina, puiuta de Mariannka! occasion.gif
La multe lunite pentru Mario, pui de Simonik19! occasion.gif
La multe lunite Robert pui de Anabell! occasion.gif
La multe lunite si pt Serban , baietel de Simina_ana ! occasion.gif Unde esti mami, iar ai disparut?! unsure.gif smile.gif Sper ca sunteti bine!


la multe lunite bebeilor sarbatoriti de astazi!!!!
andy2011
apropo de sucuri cum ii faceti pe bebeii vostri sa il bea ca al meu cu sticluta sau canita cu cioc nici sa nu auda si cu lingurita il ia se joaca cu el in gurita si il lasa sa-i curga jos pe la coltul guritei e si haios da ma si dispera ca nu il bea deloc!! la fel si cu ceaiul aceleasi probleme le am:(
andreea_g
QUOTE(andy2011 @ Feb 17 2012, 02:56 PM) *
apropo de sucuri cum ii faceti pe bebeii vostri sa il bea ca al meu cu sticluta sau canita cu cioc nici sa nu auda si cu lingurita il ia se joaca cu el in gurita si il lasa sa-i curga jos pe la coltul guritei e si haios da ma si dispera ca nu il bea deloc!! la fel si cu ceaiul aceleasi probleme le am:(


noi sucul cu lingurita,ceaiul cu biberonul,supa-biberon,cereale cu lingurita si apoi cu canita ..mai greu la inceput,dar apoi se invata
adinuta
Salutare de la noi. Sunt cam necajita cu Daria ca nu mananca si e slaba, luni mergem la pediatru si vedem de unde incepem, ii facem un set de analize complete apoi, daca e nevoie, mergem si la nutritionist su psiholog. Poate fi si o cauza emotionala dupa sosirea fratiorului, nu mai stiu nici eu ce sa cred. A slabit mult dupa spital si nu mai pune la loc pt ca nu mananca. Cand aude ca trebuie sa mancam, se apuca de plans...
Nici Rares nu e prea bine cu putza, mergem luni la vaccin si sa vad ce ne zice, apoi si la pediatru si cu el. Are rosu f mult sub putza, inspre corp, se vede ca o dunga rosie, ma tem sa nu fi facut aderente de la incercarea de decalotare...dar eu dupa cine sa ma iau? Unii spunea sa ii fac, altii nu, acum poate am facut ceva rau.
Azi noapte a dormit de la 22 la 02, apoi la 6:40, apoi la 8, deci e totusi mai ok. Dintele tot nu a iesit, deja sunt convinsa ca ii iese peste o luna ca la sora-sa.
Va tin la curent cu tot, va pup.
Alondra
Alexxalili, si eu plec cu lista la cumparaturi ca mergem 1 data pe sapt si la 5 pers se aduna..si mi s-a intamplat de multe ori sa uit sa iau multe, asa ca numai cu lista ...rolleyes.gif
Andreea, copiii nostri sigur nu sunt frati? ! liwlol.gif Ca si a mea face la fel se stramba la prima lingurita liwlol.gif
Off Adinuta, ce sa zic, succes si sa vii cu vesti bune oFloare1.gif
nicoll
QUOTE(adina0885 @ Feb 17 2012, 01:31 PM) *
Sapt viitoare mergem sa facem rotarixul si o sa vb cu dr ca vreau totusi pe la 5 luni si 2 sapt sa incepem si noi, avand in vedere ca incepem cu cate o lingurita de zeama, etc....oricum mi se pare cumplit de complicat diversificarea asta...si noi o sa incepem tot cu supica, am inteles ca daca ii fructe prima data o sa refuze legumele apoi...

Tocmai pe principiul acesta am mers si eu, mai bine am inceput cu supica, sa se obisnuiasca, cu gustul ei, caci gustul dulce il accepta oricum .

QUOTE(adina0885 @ Feb 17 2012, 01:41 PM) *
Din pacate nu...doar Adina, smile.gif
Am inteles, deci nu sunt singura care incepe la 6 luni, oricum cred ca tot asa o sa incepem si noi 5 luni si 2-3 saptamani, o sa mai vb cu pediatra sa vad ce mai zice....
Am incercat sapt trecuta si i-am dat o jumatate de lingurita de mar ras si mama ce se mai stramba de zici ca cine stie ce i-am dat liwlol.gif dar sper sa reusim atunci cand o sa incepem cu mancarica smile.gif

Cauta sa iei de la oameni din piata mere din alea mici si dulci, ionatane, caci sunt f bune; cu cat sunt mai aspectuoase, cu atat sunt mai fade la gust!!! Si sa vezi sa nu fie stropite.
Din cauza asta eu de ex inca nu vreau sa-i dau babane, caci le aduce de verzi, le gazeaza cu tot felul de substante ca sa tina cat mai mult ......si dupa aia le papa copiii de bune!
nicoll
QUOTE(adina0885 @ Feb 17 2012, 02:43 PM) *
multumesc, tu cum ii faci sucul de morcov? dai morcovul pe razatoare de sticla si dupa il storci in tifon? sau cum?

Cel mai bine se face la robot, ca are storcator special pt radacinoase. Stoarce f bine zeama, si se colecteaza toata; poti sa adaugi si putin mar, sau portocala, sau nectarina, ii faci un cocktail.
Si tot la robot ai si blender care e super de bun, ii pasezi supica f bine, nu mai ramane carnita fasii.
nicoll
QUOTE(andy2011 @ Feb 17 2012, 03:56 PM) *
apropo de sucuri cum ii faceti pe bebeii vostri sa il bea ca al meu cu sticluta sau canita cu cioc nici sa nu auda si cu lingurita il ia se joaca cu el in gurita si il lasa sa-i curga jos pe la coltul guritei e si haios da ma si dispera ca nu il bea deloc!! la fel si cu ceaiul aceleasi probleme le am:(

Alex nu suporta biberonul, asa ca ii dau cu lingurita, dar am observat ca ii place sa bea si cu canita.

Stiu un copil caruia i s-a pigmentat pielea cu galben, din cauza ca bea toata ziua numai Tedi cu morcov.
nicoll
QUOTE(adinuta @ Feb 17 2012, 04:49 PM) *
Salutare de la noi. Sunt cam necajita cu Daria ca nu mananca si e slaba, luni mergem la pediatru si vedem de unde incepem, ii facem un set de analize complete apoi, daca e nevoie, mergem si la nutritionist su psiholog. Poate fi si o cauza emotionala dupa sosirea fratiorului, nu mai stiu nici eu ce sa cred. A slabit mult dupa spital si nu mai pune la loc pt ca nu mananca. Cand aude ca trebuie sa mancam, se apuca de plans...
Nici Rares nu e prea bine cu putza, mergem luni la vaccin si sa vad ce ne zice, apoi si la pediatru si cu el. Are rosu f mult sub putza, inspre corp, se vede ca o dunga rosie, ma tem sa nu fi facut aderente de la incercarea de decalotare...dar eu dupa cine sa ma iau? Unii spunea sa ii fac, altii nu, acum poate am facut ceva rau.
Azi noapte a dormit de la 22 la 02, apoi la 6:40, apoi la 8, deci e totusi mai ok. Dintele tot nu a iesit, deja sunt convinsa ca ii iese peste o luna ca la sora-sa.
Va tin la curent cu tot, va pup.


Mult succes cu Dariuta, trebuie sa faceti tot ce credeti de cuviinta, ca sa isi revina. Daca slabeste vizibil, asta nu e bine; poate va da niste suplimente nutritive care sa-i faca pofta de mancare.

In ce priveste pe Rares, mie mi se pare o prostie mare decalotarea asta. Dar ce, sotii nostri nu au fost si ei copii? Si i-a
chinuit cineva? Si vad ca nu a patit nimeni nimic.
Dupa ce ca acolo la cuculet e o zona atat de sensibila, le mai produceti si voi durere . Mai citisem la Annabell ca lui Robert al iei i-a dat si sangele la cuculet cu frecarile alea; si ce usturimi avea micutul cand facea pipi.
Pe mine sa ma omoare cineva si eu nu-mi chinui copilul. Nici lui Razvan nu i-am facut nimic si e foarte bine.
Sper sa nu te superi pe mine, dar acesta este punctul meu de vedere.
adinuta
QUOTE(nicoll @ Feb 17 2012, 06:21 PM) *
Mult succes cu Dariuta, trebuie sa faceti tot ce credeti de cuviinta, ca sa isi revina. Daca slabeste vizibil, asta nu e bine; poate va da niste suplimente nutritive care sa-i faca pofta de mancare.

In ce priveste pe Rares, mie mi se pare o prostie mare decalotarea asta. Dar ce, sotii nostri nu au fost si ei copii? Si i-a
chinuit cineva? Si vad ca nu a patit nimeni nimic.
Dupa ce ca acolo la cuculet e o zona atat de sensibila, le mai produceti si voi durere . Mai citisem la Annabell ca lui Robert al iei i-a dat si sangele la cuculet cu frecarile alea; si ce usturimi avea micutul cand facea pipi.
Pe mine sa ma omoare cineva si eu nu-mi chinui copilul. Nici lui Razvan nu i-am facut nimic si e foarte bine.
Sper sa nu te superi pe mine, dar acesta este punctul meu de vedere.

nu ma supar, nicoll. eu doar am facut ce mi-a zis dr. si cum parerile lor sunt impartite asupra acestei chestiuni, am facut ce au facut si alte mame de baieti, prietene de-ale mele. din pacate, cred ca am ales gresit si va suferi si copilul, si eu. sper sa nu fie grav totusi si sa nu ajungem la operatie. da, stiu ca sotilor nostri nu le-a facut nimeni nimic. nici eu nu am facut mare lucru, doar am curatat putin, dar se pare ca s-au facut niste aderente. nu am fortat sau poate nu am simtit ca fortez si s-o fi intamplat...va spun luni cum stam.
adina0885
QUOTE(nicoll @ Feb 17 2012, 01:06 PM) *
Cel mai bine se face la robot, ca are storcator special pt radacinoase. Stoarce f bine zeama, si se colecteaza toata; poti sa adaugi si putin mar, sau portocala, sau nectarina, ii faci un cocktail.
Si tot la robot ai si blender care e super de bun, ii pasezi supica f bine, nu mai ramane carnita fasii.

o sa fac si eu cu robotul, dar intelesesm ca nu e bine pt ca are metaul acela si etc....ca trb dat pe razatoare de sticla, bla bla bla....mi-e mult mai usor la robot si la blender biggrin.gif multumesc ca mi-ai zis! oFloare1.gif
adina0885
QUOTE(adinuta @ Feb 17 2012, 11:49 AM) *
Salutare de la noi. Sunt cam necajita cu Daria ca nu mananca si e slaba, luni mergem la pediatru si vedem de unde incepem, ii facem un set de analize complete apoi, daca e nevoie, mergem si la nutritionist su psiholog. Poate fi si o cauza emotionala dupa sosirea fratiorului, nu mai stiu nici eu ce sa cred. A slabit mult dupa spital si nu mai pune la loc pt ca nu mananca. Cand aude ca trebuie sa mancam, se apuca de plans...
Nici Rares nu e prea bine cu putza, mergem luni la vaccin si sa vad ce ne zice, apoi si la pediatru si cu el. Are rosu f mult sub putza, inspre corp, se vede ca o dunga rosie, ma tem sa nu fi facut aderente de la incercarea de decalotare...dar eu dupa cine sa ma iau? Unii spunea sa ii fac, altii nu, acum poate am facut ceva rau.
Azi noapte a dormit de la 22 la 02, apoi la 6:40, apoi la 8, deci e totusi mai ok. Dintele tot nu a iesit, deja sunt convinsa ca ii iese peste o luna ca la sora-sa.
Va tin la curent cu tot, va pup.

offf, im i pare rau sa aud asta....ce de probleme mai intampinam si cu bb sad.gif cateodata chiar ma gandesc ce bine era in 2...nu aveam nicio grija majora, ne era chiar super!!! Dar si minunea asta mica ne aduce bucurii....se compenseaza de multe ori!
Sanatate multa si sa auzim de bine. trandafir.gif
alexxalili
QUOTE(adinuta @ Feb 17 2012, 04:49 PM) *
Salutare de la noi. Sunt cam necajita cu Daria ca nu mananca si e slaba, luni mergem la pediatru si vedem de unde incepem, ii facem un set de analize complete apoi, daca e nevoie, mergem si la nutritionist su psiholog. Poate fi si o cauza emotionala dupa sosirea fratiorului, nu mai stiu nici eu ce sa cred. A slabit mult dupa spital si nu mai pune la loc pt ca nu mananca. Cand aude ca trebuie sa mancam, se apuca de plans...
Nici Rares nu e prea bine cu putza, mergem luni la vaccin si sa vad ce ne zice, apoi si la pediatru si cu el. Are rosu f mult sub putza, inspre corp, se vede ca o dunga rosie, ma tem sa nu fi facut aderente de la incercarea de decalotare...dar eu dupa cine sa ma iau? Unii spunea sa ii fac, altii nu, acum poate am facut ceva rau.
Azi noapte a dormit de la 22 la 02, apoi la 6:40, apoi la 8, deci e totusi mai ok. Dintele tot nu a iesit, deja sunt convinsa ca ii iese peste o luna ca la sora-sa.
Va tin la curent cu tot, va pup.


vai mami, sa dea Domnul sa fie totul bine! pray.gif sa stii ca si Anisia a avut o perioada in care muream langa ea pana sa bage ceva in gura. si tot asa, cu plansete, cu rugaminti, uneori chiar si fortata( desi stiu ca e gresit total). dr. ne-a sfatuit s-o lasam in ritmul ei, sa nu o stresam cu mancarea ca va manca daca doamne fereste nu e si altceva. cand i-am spus de analize ne-a sfatuit ca prima data sa facem analize pentru viermi intestinali ca altceva nu i se pare ca ar avea si dupa aceea mai vedem. si intr-adevar avea giardia lamblia. a facut tratamentul, a fost ok , dupa cateva luni iar au aparut, iar tratament si acum are aproape 2 ani de cand nu mai face viermisori.

gata, am cumparat iaurt, portocale si branza de vaci, sau ca sa fiu sincera mi le0a cumparat mama blush.gif ( nu poarta degeaba capul pe umeri ca fiica-sa). anisia a plecat sa doarma la ai mei ca vrea sa mearga dimineata cu sania pe camp, sotul e la Medias la fotbal, Sasha s-a pus la somnul ei de frumusete de la 20.30 iar eu stau cu o bere in fata calculatorului.
adina0885, iti urez si eu "bun venit" printre noi si pupici multi printesei tale scumpe. floare2.gif
adinuta
QUOTE(alexxalili @ Feb 17 2012, 08:21 PM) *
vai mami, sa dea Domnul sa fie totul bine! pray.gif sa stii ca si Anisia a avut o perioada in care muream langa ea pana sa bage ceva in gura. si tot asa, cu plansete, cu rugaminti, uneori chiar si fortata( desi stiu ca e gresit total). dr. ne-a sfatuit s-o lasam in ritmul ei, sa nu o stresam cu mancarea ca va manca daca doamne fereste nu e si altceva. cand i-am spus de analize ne-a sfatuit ca prima data sa facem analize pentru viermi intestinali ca altceva nu i se pare ca ar avea si dupa aceea mai vedem. si intr-adevar avea giardia lamblia. a facut tratamentul, a fost ok , dupa cateva luni iar au aparut, iar tratament si acum are aproape 2 ani de cand nu mai face viermisori.

gata, am cumparat iaurt, portocale si branza de vaci, sau ca sa fiu sincera mi le0a cumparat mama blush.gif ( nu poarta degeaba capul pe umeri ca fiica-sa). anisia a plecat sa doarma la ai mei ca vrea sa mearga dimineata cu sania pe camp, sotul e la Medias la fotbal, Sasha s-a pus la somnul ei de frumusete de la 20.30 iar eu stau cu o bere in fata calculatorului.
adina0885, iti urez si eu "bun venit" printre noi si pupici multi printesei tale scumpe. floare2.gif

sa vedem ce va fi...sper sa fie bine. cate kg are anisia acum? papa acum?
bere, uau, dar te cinstesti, nu gluma!
alexxalili
QUOTE(adinuta @ Feb 17 2012, 08:36 PM) *
sa vedem ce va fi...sper sa fie bine. cate kg are anisia acum? papa acum?
bere, uau, dar te cinstesti, nu gluma!


de cand cu gradinita papa ceva mai bine. si la gradi mi-au spus ingijitoarele ca mananca bine. nu termina ea din farfurie dar mananca suficient. acum are 15.7ookg
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.