Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Jan 14 2011, 09:56 AM) *
Foarte bine faci....sa recuperezi....Si eu dorm de multe ori cu piticul la pranz.....imi si place...dar de cele mai multe ori ma adoarme el liwlol.gif liwlol.gif
Cand primesti rezultatul analizelor?

Nu stiu inca pt ca nu am dus si urina pt urocultura, credeam ca imi dau ei si recoltez pe loc, insa au zis ca trebuie prima urina de dimineata. Acum eu am vrut sa le zic ca eu merg f des la baie noaptea, cam la fiecare ora, si nu prea am urina adunata dimineata. asa ca maine duc urina si intreb cand sunt gata restul.


QUOTE(alegra @ Jan 14 2011, 11:15 AM) *
Fetele, n-o sa va vina sa credeti!
Analizele Beta HcG au iesit bine!!! Care este explicatia lor? Au spus ca este posibil sa fi avut o ovulatie foarte tarzie si sarcina sa fie mai mica decat ar fi trebuit in mod normal si sa nu se vada la ecografie, sau ar fi posibil ca toate celelalte in afara de embrion sa se dezvolte corespunzator, astfel incat sa imi iasa analiza asta bine.
Deocamdata mi-au anulat programarea de astazi de la chiuretaj si mi-au facut programare luni seara pt o ecografie in care sa se stabileasca daca este sau nu oprita in evolutie, avand in vedere ca a mai trecut o saptamana de la ultima ecografie.
Dar eu m-am programat deja in alta parte astazi l apranz pt o ecografie. Nu rezist pana luni.
Este incredibil!!
Eu nici nu mai stiu ce sa cred...sotul meu este sigur ca sarcina este acolo si ca e bine, insa eu nu am mari sperante....
Socotesc ca data conceptiei a fost cam pe 15 decembrie si ma gandesc eu ca ar fi trebuit sa se vada la ecografie data trecuta...
Va tin la curent astazi dupa ce vin de la cealalta clinica nu noua ecografie.

Doamne ajuta sa fie bine! ne scrii azi!!!!!!

mai fetelor, cum saracie ne-am gasit noi toate pe aici cu ovulatie tarzie? N-am mai pomenit asa ceva!!!!!!!!!! Simina, alegra, eu, cred ca mai e careva, scuze ca nu-mi amintesc...e ciudat, dar frumos. Si sunt sigura ca va fi bine la toate, vom avea bebei sanatosi si scumpi. Si la mine diferenta este cam de o saptamana fata de DUM. Insa eu nu stiu chiar sigur cand s-a intamplat, eu nici nu credeam sa fie ceva. A fost prima luna de incercari si ne-a si iseti. Nu am lucrat prea mult, numai cand am vrut si am simtit noi si uite ca s-a prins. Au fost zilele 11, 14, 16 si apoi ziua 25. Sa fi ramas in ziua 25? Ca altfel s-ar fi vazut la prima eco embrionul...
camitza82
QUOTE(alegra @ Jan 14 2011, 09:15 AM) *
Fetele, n-o sa va vina sa credeti!
Analizele Beta HcG au iesit bine!!! Care este explicatia lor? Au spus ca este posibil sa fi avut o ovulatie foarte tarzie si sarcina sa fie mai mica decat ar fi trebuit in mod normal si sa nu se vada la ecografie, sau ar fi posibil ca toate celelalte in afara de embrion sa se dezvolte corespunzator, astfel incat sa imi iasa analiza asta bine.
Deocamdata mi-au anulat programarea de astazi de la chiuretaj si mi-au facut programare luni seara pt o ecografie in care sa se stabileasca daca este sau nu oprita in evolutie, avand in vedere ca a mai trecut o saptamana de la ultima ecografie.
Dar eu m-am programat deja in alta parte astazi l apranz pt o ecografie. Nu rezist pana luni.
Este incredibil!!
Eu nici nu mai stiu ce sa cred...sotul meu este sigur ca sarcina este acolo si ca e bine, insa eu nu am mari sperante....
Socotesc ca data conceptiei a fost cam pe 15 decembrie si ma gandesc eu ca ar fi trebuit sa se vada la ecografie data trecuta...
Va tin la curent astazi dupa ce vin de la cealalta clinica nu noua ecografie.

Alegra si eu ma rog pentru tine sa fie bine. Poate DD te ajuta si o sa ai o sarcina din care va rezulta un BB frumos si sanatos.
Te pup si asteptam vesti bune in continuare.
danutza75

Buna, fetelor ! Eu am intrat sa va salut si intru la somnic langa Razvan, ca de la 9 de cand ne-am trezit dorm pe mine, nu mai pot de somn.


QUOTE(Alondra @ Jan 14 2011, 10:07 AM) *
Neata burtici gravida.gif
Ma bucur de vesti bune pe topic, sa dea DD sa o tinem tot asa..
Cum va mai simtiti azi?
Eu vad ca sunt putin mai bine, ieri nu am dat la rate, sper ca nici azi nici zilele care vor veni pray.gif ca sper sa ma duc intreaga la eco marti...



Ramona, ma bucur ca te simti mai bine! Sa vezi cum te vei simti dupa ce iti vei vedea puiutul marti la eco !


QUOTE(alegra @ Jan 14 2011, 11:15 AM) *
Fetele, n-o sa va vina sa credeti!
Analizele Beta HcG au iesit bine!!! Care este explicatia lor? Au spus ca este posibil sa fi avut o ovulatie foarte tarzie si sarcina sa fie mai mica decat ar fi trebuit in mod normal si sa nu se vada la ecografie, sau ar fi posibil ca toate celelalte in afara de embrion sa se dezvolte corespunzator, astfel incat sa imi iasa analiza asta bine.
Deocamdata mi-au anulat programarea de astazi de la chiuretaj si mi-au facut programare luni seara pt o ecografie in care sa se stabileasca daca este sau nu oprita in evolutie, avand in vedere ca a mai trecut o saptamana de la ultima ecografie.
Dar eu m-am programat deja in alta parte astazi l apranz pt o ecografie. Nu rezist pana luni.
Este incredibil!!
Eu nici nu mai stiu ce sa cred...sotul meu este sigur ca sarcina este acolo si ca e bine, insa eu nu am mari sperante....
Socotesc ca data conceptiei a fost cam pe 15 decembrie si ma gandesc eu ca ar fi trebuit sa se vada la ecografie data trecuta...
Va tin la curent astazi dupa ce vin de la cealalta clinica nu noua ecografie.


Din nou vesti bune ! Minunat ! Ce bine este cand medicii se mai si inseala uneori ... spre binele nostru !
Bafta si sa vii din nou cu vesti bune !
Alondra
QUOTE(danutza75 @ Jan 14 2011, 02:23 PM) *
Buna, fetelor ! Eu am intrat sa va salut si intru la somnic langa Razvan, ca de la 9 de cand ne-am trezit dorm pe mine, nu mai pot de somn.
Ramona, ma bucur ca te simti mai bine! Sa vezi cum te vei simti dupa ce iti vei vedea puiutul marti la eco !
Din nou vesti bune ! Minunat ! Ce bine este cand medicii se mai si inseala uneori ... spre binele nostru !
Bafta si sa vii din nou cu vesti bune !

Asa e , ce bine e cand te simti mai bine! yes.gif
Somnic usor! floare2.gif
alina16carmen
fetelor nu va speriati de ovulatia tarzie. la prima sarcina aveam o diferenta de 25 de zile intre varsta ecografica si cea menstruala. um era pe 21 sept 2009 si ovulatia s-ar fi produs undeva pe 16 oct 2009. si am o fetita sanatoasa si vioaie. si acum s-a reptat povestea um pe 17 iulie 2010 si ovulatia uneva pe 24 august 2010, adica vreo 38 de zile diferenta. si ami sunt si doi bebei. dar deocamdata totul e bine. medicul meu nu sa- speriat de diferentele astea. a mai intalnit cazuri. ce-i drept eu am menstruatia tare decalata la 3-4 luni si poate de aia.
va urez bafta si sa va treaca greturile!
si adinutza, tie in mod special iti urez sa te poti odihni! stiu si eu cum e sa ai o "Daria" pe langa tine si sa nu ai timp de nimic, mai ales cand esti cu burtica. asa ca te inteleg f bine! ma bucur ca ai vorbit cu ai tai. si ca totul e bine! tzuc.gif
adinuta
QUOTE(alina16carmen @ Jan 14 2011, 02:58 PM) *
fetelor nu va speriati de ovulatia tarzie. la prima sarcina aveam o diferenta de 25 de zile intre varsta ecografica si cea menstruala. um era pe 21 sept 2009 si ovulatia s-ar fi produs undeva pe 16 oct 2009. si am o fetita sanatoasa si vioaie. si acum s-a reptat povestea um pe 17 iulie 2010 si ovulatia uneva pe 24 august 2010, adica vreo 38 de zile diferenta. si ami sunt si doi bebei. dar deocamdata totul e bine. medicul meu nu sa- speriat de diferentele astea. a mai intalnit cazuri. ce-i drept eu am menstruatia tare decalata la 3-4 luni si poate de aia.
va urez bafta si sa va treaca greturile!
si adinutza, tie in mod special iti urez sa te poti odihni! stiu si eu cum e sa ai o "Daria" pe langa tine si sa nu ai timp de nimic, mai ales cand esti cu burtica. asa ca te inteleg f bine! ma bucur ca ai vorbit cu ai tai. si ca totul e bine! tzuc.gif

Te pup, Alina! Da, sunt obosita...tare de tot, azi totusi am dormit la pranz, a fost bine.
Eu ma mir de ovulatiatarzie pt ca eu am avut mereu ca ceasul menstruatia si de aia. la Daria a fost totul ca la carte, insa am observat ca dupa nastere ciclul s-a prelungit cam la 30 zile in loc de 28, insa tot nu se explica diferenta atat de mare!
alina16carmen
QUOTE(adinuta @ Jan 14 2011, 07:16 PM) *
Te pup, Alina! Da, sunt obosita...tare de tot, azi totusi am dormit la pranz, a fost bine.
Eu ma mir de ovulatiatarzie pt ca eu am avut mereu ca ceasul menstruatia si de aia. la Daria a fost totul ca la carte, insa am observat ca dupa nastere ciclul s-a prelungit cam la 30 zile in loc de 28, insa tot nu se explica diferenta atat de mare!

daca era ca ceasul nu stiu ce sa mai zic. oricum nu cred ca ar trebui sa te stresezi din cauza asta.
ma bucur ca ai reusit sa te odihnesti. sa nu ratezi nicio ocazie!
Alondra
Ce mai ziceti burtici? gravida.gif
Cum v-ati simtit azi?
Eu se pare ca am scapat si azi de dat la rate..desi stau cu 'frica-n san' mereu...mi-e groaza ca se poate intampla oricand!
Am inceput sa mananc alimente care inainte nu le suportam nervi.gif gen lamaie, grefe si iaurt natural! doh.gif Ce pofte mai are si bb.gif asta al meu! rolleyes.gif

Mai am o intrebare: cele care aveti sarcina mai inaintata si ati facut analize...dupa primul set de analize de sange si urina, cele cu RH..etc....ati facut si urmatorul , cele TORCH ? Daca da, la cate saptamani si pana la cate sapt. se poate face? oFloare1.gif
adinuta
QUOTE(Alondra @ Jan 14 2011, 08:06 PM) *
Ce mai ziceti burtici? gravida.gif
Cum v-ati simtit azi?
Eu se pare ca am scapat si azi de dat la rate..desi stau cu 'frica-n san' mereu...mi-e groaza ca se poate intampla oricand!
Am inceput sa mananc alimente care inainte nu le suportam nervi.gif gen lamaie, grefe si iaurt natural! doh.gif Ce pofte mai are si bb.gif asta al meu! rolleyes.gif

Mai am o intrebare: cele care aveti sarcina mai inaintata si ati facut analize...dupa primul set de analize de sange si urina, cele cu RH..etc....ati facut si urmatorul , cele TORCH ? Daca da, la cate saptamani si pana la cate sapt. se poate face? oFloare1.gif

Eu azi am varsat, a fost naspa rau. Dar mi-e si foame, e tare ciudata senzatia.
Eu azi am facut analizele normale si miercuri fac TORCH-ul. Se pot face pana pe la 12 sapt, cred.
hanuk26
dar pe al meu cine sa-l inteleaga???? dupa ce am mancat atatea sapt clementine si portocale..acum am vomat si de la mirosul lor...nu le mai suport.........am incercat sa iau lamaie..si pe aia........nimik nu mai maerge.......am ramas sa manc mere...singurele care-mi pica bine deocamdata....

legat de analize...eu daca le-am facut acum 2 ani...si testul torch ....si restul ..mai are rost sa le refac...?????? sunt imunizata la toate...apoi cate analize am tot facut eu si tratamente...sunt perfect sanatoasa acum...liwlol.gif
Alondra
QUOTE(adinuta @ Jan 14 2011, 10:02 PM) *
Eu azi am varsat, a fost naspa rau. Dar mi-e si foame, e tare ciudata senzatia.
Eu azi am facut analizele normale si miercuri fac TORCH-ul. Se pot face pana pe la 12 sapt, cred.

Offf....vad ca voi abia acum incepeti sa vomitati.... oFloare1.gif

QUOTE(hanuk26 @ Jan 14 2011, 10:08 PM) *
dar pe al meu cine sa-l inteleaga???? dupa ce am mancat atatea sapt clementine si portocale..acum am vomat si de la mirosul lor...nu le mai suport.........am incercat sa iau lamaie..si pe aia........nimik nu mai maerge.......am ramas sa manc mere...singurele care-mi pica bine deocamdata....

legat de analize...eu daca le-am facut acum 2 ani...si testul torch ....si restul ..mai are rost sa le refac...?????? sunt imunizata la toate...apoi cate analize am tot facut eu si tratamente...sunt perfect sanatoasa acum...liwlol.gif

oFloare1.gif : Of Hanuk, e nasol...nici eu nu suport mirosul de portocale curatate, in schimb pot manca grefe ce altadata nu mancam...huh.gif E tare ciudat...
simonik19
ce faceti fetelor??pe mine cred ca ma asteapta o racela serioasa........am inceput sa tusesc si se simte si pe voce......am stat toata ziua in pat....mi-e frica sa nu racesc mai tare!!oare am voie sa iau nurofen pt copii???
danutza75
QUOTE(simonik19 @ Jan 14 2011, 10:54 PM) *
ce faceti fetelor??pe mine cred ca ma asteapta o racela serioasa........am inceput sa tusesc si se simte si pe voce......am stat toata ziua in pat....mi-e frica sa nu racesc mai tare!!oare am voie sa iau nurofen pt copii???


NU lua nurofen nici macar pentru copii ( este recomandat copiilor peste trei luni, deci nu e bun pentru cei din burtica).
Bea ceai cald, lamaie, miere si am vazut ca fetele au luat si oscilococcinum. Sanatate multa!
simonik19
QUOTE(danutza75 @ Jan 14 2011, 11:00 PM) *
NU lua nurofen nici macar pentru copii ( este recomandat copiilor peste trei luni, deci nu e bun pentru cei din burtica).
Bea ceai cald, lamaie, miere si am vazut ca fetele au luat si oscilococcinum. Sanatate multa!

multumesc o sa imi fac chiar acum un ceai cu lamaie si miere........!!!habar nu am cand am putut raci,de fapt am tot fost la o prietena la spital ca e internat cu al mic,poate oi fi luat un virus ceva de pe acolo...... doh.gif asa ca mai bine nu mai ies din casa pana nu imi trece!!
danutza75
QUOTE(hanuk26 @ Jan 14 2011, 10:08 PM) *
dar pe al meu cine sa-l inteleaga???? dupa ce am mancat atatea sapt clementine si portocale..acum am vomat si de la mirosul lor...nu le mai suport.........am incercat sa iau lamaie..si pe aia........nimik nu mai maerge.......am ramas sa manc mere...singurele care-mi pica bine deocamdata....

legat de analize...eu daca le-am facut acum 2 ani...si testul torch ....si restul ..mai are rost sa le refac...?????? sunt imunizata la toate...apoi cate analize am tot facut eu si tratamente...sunt perfect sanatoasa acum...liwlol.gif


Nasol daca nu mai vrea bebe clementine ... la mine inca sunt in top ! Bune si merele, daca din alea vrea.

De setul TORCH vreau si eu sa intreb maine, ca tot asa le am facute acum doi ani pentru Razvan - imunizata total si eu, poate nu le mai repet.
Primul set de analize le-am primit astazi, sunt ok, doua valori sunt putin marite, restul in grafic.
danutza75
Sa va spun, sa nu va spun ... hai ca va spun
Tocmai am papat o pizza (din aia congelata ) , ca nu l-am putut lasa singur pe sot, care se vaita de foame si cum nu prea avea ce si nici paine nu aveam, i-am amintit ca luase doua pizze. Le-a bagat repede la cuptor si tocmai ce am terminat de mancat. Si imi promisesem ca nu mai mananc seara tarziu, iar am gresit.

Eu va spun noapte buna! Cred totusi ca toata lumea doarme. Eu am amotii, ca maine dimineata merg la control.
Doamne ajuta si noapte buna !
alina_lucaci
QUOTE(simonik19 @ Jan 14 2011, 06:18 AM) *
neata mamici!!!!! alina multumesc din suflet pentru urariile de bine,si tuturor mamiciilor care ne-au urat sanatate!!!ai niste copii f frumosi,esti o norocoasa ai si baietel si fetita!!!sa iti creasca mari,sanatosi si sa te asculte sa iti aduca doar bucurii......ps:esti f frumoasa in poza de la avatar! oFloare.gif va pup mamici si o zi buna,eu m-am trezit sa pap...probabil ca ma pun inapoi la somn!

multumim de complimente! si de urari! sa dea Dumnezeu la toate mamicile copii sanatosi! si cuminti ca Andrei al meu! ca la cat de rau a fost cand era mic pe atat e de cuminte acum...poza de la avatar e facuta cand aveam burtica, si aveam si un blond frunooooos in cap, mie una imi placea tare... si de obicei gravidutele radiaza , o femeie in perioada sarcinii e si mai frumoasa...te pup si am vazut ca te ia o raceala, deci ai grija!!! miere, lamaie, ceai cald, oscillo, si paracetamol eventual, eu asta luam cand eram gravida, mai ales daca e viral , exista si antibiotice care sunt permise in sarcina dar doar daca isi au rostul, nu in cazuri virale, si oricum doar cu prescriptia medicului...probabil ai luat de prin spital, multa lume se duce sanatoasa sanatoasa la spital si vine acasa bolnava, sau se duce cu o boala si se intoarce cu alta....si tu cu burtica acum esti si mai sensibila , mai predispusa, deci fereste-te cat poti! multa sanatate!
alina_lucaci
QUOTE(simina_ana @ Jan 14 2011, 06:27 AM) *
Vreau sa-ti pupacesc si eu puii mici.....care sunt ca doua perlute stralucitoare....Iar pe tine te asteptam la povesti si aici la noi in casuta... hug.gif

multumim! si mie imi e drag Iancu tau, e frumos foc! eu sunt prin zona, mai trag cu ochiul si pe aici pe la voi, mai scriu 2 randuri si pe la mine la iulie, mai legan din picioare (ca de'...cate fete are mama??)...doar ca eu sunt mai huhurez asa, apar cand voi dormiti deja...ziua nu prea imi permite "sefa"...
presupun ca trebuie sa incepi sa iti faci analizele...si urmatoarea eco pe cand? Iancu s-a facut bine? pupici!!!
Alondra
Neata fetelor!
Eu am trecut cu bine si de noaptea trecuta, fara sa dau la rate...doh.gif Sper sa-mi revin, ca azi vreau sa ies din casa..sunt reduceri la hypermarketuri asa ca poate gasesc ceva bun !

Simonik, ai grija de tine si fa-te bine cu ce au zis fetele, sigur te ajuta! Sanatate multa!
Danutza, wow, pizza, e bine ca poti manca ! Mult succes la analize, sa vii cu vesti bune!
alegra
Buna, fetele!
Scuze ca nu am intrat aseara , dar am avut niste invitati ai firmei si a trebuit sa-i plimbam..
Tot in ceata am ramas de la ecografia asta.
Mi-a spus si acest Dr ca ar fi oprita in evolutie insa, el vedea ceva mic, de fapt doua corpuri mici, care inainte nu se vedeau in sacul ovular. Spune ca e ciudat ca HcG mi-a iesit bine si sa mai astept, sa nu fac chiuretaj, ca poate am o ovulatie foarte tarzie si de asta nu se vede nimic in sacul ovular. Ar fi foarte frumos ca acele doua mici chestii sa fie vezica vitelina si embrionul si sa fie foarte mici....
Noi nu ne pierdem speranta....mai vedem ce se vede si luni seara la ecografie.
Si o sa vb cu Dr meu sa imi dea trimitere pt marti sa repet HcG, sa vedem daca de joi-sapt asta si pana martea viitoare a crescut corespunzator. Hormonul asta ar trebui sa creasca cu 50% in fiecare zi fata de ziua anterioara.
alegra
Va pup, va multumesc pt incurajari si sustinere si o tai sa fac curatenie prin casa ca este dezastru la mine...
Apoi vreau sa fac sarmale si ciorba de cocos a la grec ca imi trimite mama pachet astazi cu de toate ...
Merci in ca o data si o zi minunata va doresc!
simina_ana
Neata fetelor Aseara nu am mai fost in stare sa stau dupa drumul la Mures....Nu stiu dece a fost oositor pt mine....la 7.30 am intrat in casa, la 9 eram deja in pat....si am dormit pana dmineata la 6 apoi iar pana la 10 biggrin.gif
SI bineintelec ca mi-e somn inca....recuperez la pranz cu Iancu

QUOTE(alina_lucaci @ Jan 15 2011, 02:55 AM) *
multumim! si mie imi e drag Iancu tau, e frumos foc! eu sunt prin zona, mai trag cu ochiul si pe aici pe la voi, mai scriu 2 randuri si pe la mine la iulie, mai legan din picioare (ca de'...cate fete are mama??)...doar ca eu sunt mai huhurez asa, apar cand voi dormiti deja...ziua nu prea imi permite "sefa"...
presupun ca trebuie sa incepi sa iti faci analizele...si urmatoarea eco pe cand? Iancu s-a facut bine? pupici!!!


Da...ar trebui sa-mi fac analizele.....desi medicul a zis ca nu. La sarcina cu Iancu mi-au iesit bune si a zis ca nu are rost sa le mai repet...adica CMV< Rubeoa, Toxo , listeria....cica am imunitate la ele.....Cele de sange si urina le-am facut inaine de ramane insarcina ....chiar in luna aia....si ele au iesit ok....cu o usoara anemie, dar deocamdata nu mi-a dat vitamine
Iancu e ok...dar inca tuseste....O sun luni pe homeopata ca oricum vreau sa merg si eu la ea. Ca am vb data trecuta cu ea si a zis ca ar fi f bine sa iau ceva remedii homeopate pt o sarcina sanatoasa.....Ramo.....Ti-o recomand....daca vrei spune-mi si iti dau nr ei de telefon ....Si prietena mea insarcinata in 15 sapt vrea sa mearga, deoarece are probleme cu constipatia....


QUOTE(Alondra @ Jan 15 2011, 12:02 PM) *
Neata fetelor!
Eu am trecut cu bine si de noaptea trecuta, fara sa dau la rate...doh.gif Sper sa-mi revin, ca azi vreau sa ies din casa..sunt reduceri la hypermarketuri asa ca poate gasesc ceva bun !

Simonik, ai grija de tine si fa-te bine cu ce au zis fetele, sigur te ajuta! Sanatate multa!
Danutza, wow, pizza, e bine ca poti manca ! Mult succes la analize, sa vii cu vesti bune!



Unde mergi Ramo? Poate ne vedem....ca si noi trebuie sa mai luam una alta...maine leaca Bebe in Germania pt catav zile si vrea sa ne lase cu camara plina liwlol.gif liwlol.gif cica sa aiba puii ce papa liwlol.gif liwlol.gif ...de parca nu am fost miercuri la cumparaturi....dar na....sa fie el sigur cica:))
simina_ana
QUOTE(alegra @ Jan 15 2011, 12:21 PM) *
Buna, fetele!
Scuze ca nu am intrat aseara , dar am avut niste invitati ai firmei si a trebuit sa-i plimbam..
Tot in ceata am ramas de la ecografia asta.
Mi-a spus si acest Dr ca ar fi oprita in evolutie insa, el vedea ceva mic, de fapt doua corpuri mici, care inainte nu se vedeau in sacul ovular. Spune ca e ciudat ca HcG mi-a iesit bine si sa mai astept, sa nu fac chiuretaj, ca poate am o ovulatie foarte tarzie si de asta nu se vede nimic in sacul ovular. Ar fi foarte frumos ca acele doua mici chestii sa fie vezica vitelina si embrionul si sa fie foarte mici....
Noi nu ne pierdem speranta....mai vedem ce se vede si luni seara la ecografie.
Si o sa vb cu Dr meu sa imi dea trimitere pt marti sa repet HcG, sa vedem daca de joi-sapt asta si pana martea viitoare a crescut corespunzator. Hormonul asta ar trebui sa creasca cu 50% in fiecare zi fata de ziua anterioara.



Multu succes Alegra.....suntem alaturi de tine si ne pray.gif pentru tine si pentru bulinuta din burtica....
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Jan 14 2011, 07:16 PM) *
Te pup, Alina! Da, sunt obosita...tare de tot, azi totusi am dormit la pranz, a fost bine.
Eu ma mir de ovulatiatarzie pt ca eu am avut mereu ca ceasul menstruatia si de aia. la Daria a fost totul ca la carte, insa am observat ca dupa nastere ciclul s-a prelungit cam la 30 zile in loc de 28, insa tot nu se explica diferenta atat de mare!


Si eu am avut M ca ceasul ..la 28 de zile...doar in ultima luna a venit la 27...poate de de asta.....nici eu nu mai stiu....important e ca suntem bine....

QUOTE(Alondra @ Jan 14 2011, 10:06 PM) *
Ce mai ziceti burtici? gravida.gif
Cum v-ati simtit azi?
Eu se pare ca am scapat si azi de dat la rate..desi stau cu 'frica-n san' mereu...mi-e groaza ca se poate intampla oricand!
Am inceput sa mananc alimente care inainte nu le suportam nervi.gif gen lamaie, grefe si iaurt natural! doh.gif Ce pofte mai are si bb.gif asta al meu! rolleyes.gif

Mai am o intrebare: cele care aveti sarcina mai inaintata si ati facut analize...dupa primul set de analize de sange si urina, cele cu RH..etc....ati facut si urmatorul , cele TORCH ? Daca da, la cate saptamani si pana la cate sapt. se poate face? oFloare1.gif


Ieri am ingrasat si eu o rata....si chiar m-am enervat ca tocmai ma uscasem la par si m-am murdarit putin de a trebuit sa o iau de la capat cu portiunea aia doh.gif ...si eram si pe picior de plecare....apoi pe drum...maaaaammaaaa...Imi venea sa-mi bat sotul.....am simtit fiecare curba....nici nu ma mir ca am ajuns acasa atat de obosita....
Marti la echo sa intrebi de analizeleastea....oricum o sa-ti spuna...pe mine m-a intrebat de fiecare data....

QUOTE(hanuk26 @ Jan 15 2011, 12:08 AM) *
dar pe al meu cine sa-l inteleaga???? dupa ce am mancat atatea sapt clementine si portocale..acum am vomat si de la mirosul lor...nu le mai suport.........am incercat sa iau lamaie..si pe aia........nimik nu mai maerge.......am ramas sa manc mere...singurele care-mi pica bine deocamdata....

legat de analize...eu daca le-am facut acum 2 ani...si testul torch ....si restul ..mai are rost sa le refac...?????? sunt imunizata la toate...apoi cate analize am tot facut eu si tratamente...sunt perfect sanatoasa acum...liwlol.gif


Si eu am facut TORCHul si mi-a spus ca acum nu e nevoie sa-l mai repet...

QUOTE(simonik19 @ Jan 15 2011, 12:54 AM) *
ce faceti fetelor??pe mine cred ca ma asteapta o racela serioasa........am inceput sa tusesc si se simte si pe voce......am stat toata ziua in pat....mi-e frica sa nu racesc mai tare!!oare am voie sa iau nurofen pt copii???


Poti lua oscilo....mie mia facut bine....nu mi-e trecut de tot...dar sunt mult mai bine fata de acum 3 zile....poti lua si paracetamol 2 pe zi, ceaiuri calde , lamie si miere....AI grija de tine si sanatate

QUOTE(danutza75 @ Jan 15 2011, 02:18 AM) *
Sa va spun, sa nu va spun ... hai ca va spun
Tocmai am papat o pizza (din aia congelata ) , ca nu l-am putut lasa singur pe sot, care se vaita de foame si cum nu prea avea ce si nici paine nu aveam, i-am amintit ca luase doua pizze. Le-a bagat repede la cuptor si tocmai ce am terminat de mancat. Si imi promisesem ca nu mai mananc seara tarziu, iar am gresit.

Eu va spun noapte buna! Cred totusi ca toata lumea doarme. Eu am amotii, ca maine dimineata merg la control.
Doamne ajuta si noapte buna !


Bafta azi la control....sa vii cu vesti bune....Ne pray.gif pentru tine...
De 2 zile tot spun ca mi-e pofat de pizza si nu apouc sa-mi fac sau sa ma duc sa-mi iau....dar cred ma mobilizez...ca deja imi ploua in gura
simina_ana
Va las acum....ca vad ca am pus monopol pe topic...ma duc si eu sa fac ceva treaba si sa-mi pregatesc sotul de plecare.....Apoi sa stam sa lenevim diseara ..
Pupici....si o zi buna....si mai intru din cand in cand sa va verific biggrin.gif
adinuta
Buna dimineata, va pup, am reusit si eu sa dorm bine azi noapte.
Succes la echo fetelor care merg! Asteptam vesti bune!
Alondra
QUOTE(alegra @ Jan 15 2011, 10:21 AM) *
. Hormonul asta ar trebui sa creasca cu 50% in fiecare zi fata de ziua anterioara.

Doamne ajuta sa creasca si sa fie bb.gif :bine acolo gravida.gif pray.gif

QUOTE(simina_ana @ Jan 15 2011, 10:26 AM) *
Iancu e ok...dar inca tuseste....O sun luni pe homeopata ca oricum vreau sa merg si eu la ea. Ca am vb data trecuta cu ea si a zis ca ar fi f bine sa iau ceva remedii homeopate pt o sarcina sanatoasa.....Ramo.....Ti-o recomand....daca vrei spune-mi si iti dau nr ei de telefon ....Si prietena mea insarcinata in 15 sapt vrea sa mearga, deoarece are probleme cu constipatia....
Unde mergi Ramo? Poate ne vedem....ca si noi trebuie sa mai luam una alta...maine leaca Bebe in Germania pt catav zile si vrea sa ne lase cu camara plina liwlol.gif liwlol.gif cica sa aiba puii ce papa liwlol.gif liwlol.gif ...de parca nu am fost miercuri la cumparaturi....dar na....sa fie el sigur cica:))


Ce inseamna homeopatele astea, adica daca nu am probleme chiar musai sa iau ...de ex. maica mea ma innebuneste sa iau laptisor de matca acum, ca cica ma vede prea obosita, plus ca imi da ea magneziu si zinc...Deutsch mi-a dat doar acid folic...Eu sincer nu vreau sa bag medicamente in mine aiurea ca parca si alea imi vine greu sa le iau ! doh.gif
Am vazut pe net reduceri la Real si Carrefour si am vazut niste body de bebe la Real cu maneca lunga ..oare cum arata in realitate ?! wub.gif Cica sunt 5 lei ...scump, ieftin, nu stiu ..unsure.gif Dar ma bate gandul sa iau si asa numai sa am ceva de bebe tangibil in casa , am I crazy or not?! doh.gif
Oricum, obosesc ffff repede si nu ma mai duc la cumparaturi, am trimis-o pe sora-mea!
QUOTE(simina_ana @ Jan 15 2011, 10:40 AM) *
...nici nu ma mir ca am ajuns acasa atat de obosita....
Marti la echo sa intrebi de analizeleastea....oricum o sa-ti spuna...pe mine m-a intrebat de fiecare data....

Pai mie mi-a zis deja de analizele astea, TORCH , mi-a scris pe un bilet acolo, si setul intai cel cu RH, alea le-am si facut atunci a doua zi , dar astea TORCH am inteles ca mai incolo,d ar nu a precizat cand...oricum o sa intreb marti iti dai seama...sper numai sa nu-mi fie prea rau si sa uit doh.gif
Tu cand mai mergi la el? partners.gif
marce
Nu va suparati ca ma bag si eu in discutie.... notworthy.gif
QUOTE(hanuk26 @ Jan 15 2011, 12:08 AM) *
dar pe al meu cine sa-l inteleaga???? dupa ce am mancat atatea sapt clementine si portocale..acum am vomat si de la mirosul lor...nu le mai suport.........am incercat sa iau lamaie..si pe aia........nimik nu mai maerge.......am ramas sa manc mere...singurele care-mi pica bine deocamdata....

legat de analize...eu daca le-am facut acum 2 ani...si testul torch ....si restul ..mai are rost sa le refac...?????? sunt imunizata la toate...apoi cate analize am tot facut eu si tratamente...sunt perfect sanatoasa acum...liwlol.gif

Eu stiu ca unele analize se repeta, indiferent daca esti imunizata sau nu, caci in unele situatii boala se poate reacutiza. Eu, de ex, am Ig G la toxoplasma pozitiv deci sunt imunizata si, pt. ca la prima sarcina valoarea ig era usor crescuta, mi-am repetat analiza lunar. Si virusul citomegalic (CMV) poate da probleme. Dar sigur, daca ai facut rubeola, n-are sens sa mai faci analiza.


QUOTE(simonik19 @ Jan 15 2011, 12:54 AM) *
ce faceti fetelor??pe mine cred ca ma asteapta o racela serioasa........am inceput sa tusesc si se simte si pe voce......am stat toata ziua in pat....mi-e frica sa nu racesc mai tare!!oare am voie sa iau nurofen pt copii???

Eu stiu ca ai voie sa iei Paracetamol.

Alondra- acidul folic nu e de fapt un medicament. E o vitamina din complexul B, esentiala pentru copil ( in caz de deficit in organismul mamei, copiii se pot naste cu Spina bifida). In plus, vitaminele din compexul B sunt hidrosolubile, adica nu se stocheaza in organism, in caz de exces se elimina. Nici eu nu sunt adepta medicamentelor, nici macar a suplimentelor alimentare in sarcina, totusi, acidul folic cred ca ar fi bine sa-l iei. oFloare1.gif


Alondra
QUOTE(marce @ Jan 15 2011, 01:39 PM) *
Alondra- acidul folic nu e de fapt un medicament. E o vitamina din complexul B, esentiala pentru copil ( in caz de deficit in organismul mamei, copiii se pot naste cu Spina bifida). In plus, vitaminele din compexul B sunt hidrosolubile, adica nu se stocheaza in organism, in caz de exces se elimina. Nici eu nu sunt adepta medicamentelor, nici macar a suplimentelor alimentare in sarcina, totusi, acidul folic cred ca ar fi bine sa-l iei. oFloare1.gif

Stiu ca e doar o vitamina si e bun acidul folic pt bb.gif , am inceput sa iau acum aproape 3 ani de zile, inainte sa raman gravida.gif ...chiar daca in ultima vreme l-am stopat...de ăsta spuneam doar ca mi l-a dat dr. , nu mi-a dat alt complex de vitamine gen Elevit, cum se mai da la gravide, poate o sa-mi dea mai incolo, cine stie.. oFloare1.gif
tunderke
QUOTE(Alondra @ Jan 15 2011, 01:54 PM) *
Stiu ca e doar o vitamina si e bun acidul folic pt bb.gif , am inceput sa iau acum aproape 3 ani de zile, inainte sa raman gravida.gif ...chiar daca in ultima vreme l-am stopat...de ăsta spuneam doar ca mi l-a dat dr. , nu mi-a dat alt complex de vitamine gen Elevit, cum se mai da la gravide, poate o sa-mi dea mai incolo, cine stie.. oFloare1.gif


Si mie cand am fost prima luna si aveam 5 saptamani mi-a dat numai acid folic, mi-a zis sa-mi fac analizele.
A doua luna cand am mers aveam 9 saptamani si am dus si rezultatele analizele si abia atunci mi-a dat multivitamine sa iau 2 luni, dupa aceea nimic. Acum mi-a dat numai calciu si magneziu.

Alondra
QUOTE(tunderke @ Jan 15 2011, 02:55 PM) *
Si mie cand am fost prima luna si aveam 5 saptamani mi-a dat numai acid folic, mi-a zis sa-mi fac analizele.
A doua luna cand am mers aveam 9 saptamani si am dus si rezultatele analizele si abia atunci mi-a dat multivitamine sa iau 2 luni, dupa aceea nimic. Acum mi-a dat numai calciu si magneziu.

Da Tunde, asa gandesc si eu ca a gandit medicul biggrin.gif Voi vedea si eu sapt. viitoare ce mai zice, ce-mi mai da...mai ales daca o sa-i spun cum m-am simtit de rau sapt. astea ...wacko.gif
marce
QUOTE(Alondra @ Jan 15 2011, 03:54 PM) *
Stiu ca e doar o vitamina si e bun acidul folic pt bb.gif , am inceput sa iau acum aproape 3 ani de zile, inainte sa raman gravida.gif ...chiar daca in ultima vreme l-am stopat...de ăsta spuneam doar ca mi l-a dat dr. , nu mi-a dat alt complex de vitamine gen Elevit, cum se mai da la gravide, poate o sa-mi dea mai incolo, cine stie.. oFloare1.gif

Mie acelasi medic, la prima sarcina nu mi-a dat elevit (sau ceva de genul asta) a zis ca am luat destul in greutate, bb era mare la eco. In schimb la a doua mi-a recomandat.
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jan 15 2011, 01:55 PM) *
Doamne ajuta sa creasca si sa fie bb.gif :bine acolo gravida.gif pray.gif
Ce inseamna homeopatele astea, adica daca nu am probleme chiar musai sa iau ...de ex. maica mea ma innebuneste sa iau laptisor de matca acum, ca cica ma vede prea obosita, plus ca imi da ea magneziu si zinc...Deutsch mi-a dat doar acid folic...Eu sincer nu vreau sa bag medicamente in mine aiurea ca parca si alea imi vine greu sa le iau ! doh.gif
Am vazut pe net reduceri la Real si Carrefour si am vazut niste body de bebe la Real cu maneca lunga ..oare cum arata in realitate ?! wub.gif Cica sunt 5 lei ...scump, ieftin, nu stiu ..unsure.gif Dar ma bate gandul sa iau si asa numai sa am ceva de bebe tangibil in casa , am I crazy or not?! doh.gif
Oricum, obosesc ffff repede si nu ma mai duc la cumparaturi, am trimis-o pe sora-mea!

Pai mie mi-a zis deja de analizele astea, TORCH , mi-a scris pe un bilet acolo, si setul intai cel cu RH, alea le-am si facut atunci a doua zi , dar astea TORCH am inteles ca mai incolo,d ar nu a precizat cand...oricum o sa intreb marti iti dai seama...sper numai sa nu-mi fie prea rau si sa uit doh.gif
Tu cand mai mergi la el? partners.gif



In decembrie cand am fost la homeopata cu Iancu i-am spus ca am devenit destul de agitata in ultima perioada.....avand in vedere nebunia de care am avut parte in ultimele luni....Mi-a recomandat niste granule pe care sa le iau 3 zile...I-am spus ca incerc sa fac un bebe si daca nu cumva il afecteaza. Mi-a spus din contra , e foarte bine daca as lua homeopate pentru o sarcina sanatoasa....
Acum...de ce homeopate ? Eu una am incredere. O tuse care lui Iancu nu a i-a trecut 2 luni de zile cu 4 tratamente diferite, inclusiv 2 antibiotice....I-a disparut in 2 zile....SI apoi din septembrie 2010 pana in ianuarie acum, Iancu nu a mai avut nici macar o problema. Suntem si pe o schema de imunizare....Acum in ianuarie a luat raceala de la copilasii unde am fost, in conditiile in care a stat 3 zile in casa cu ei, si-au suflat unii altora microbii. s-au jucat cu aceleasi jucarii etc....era inevitabil...dar pe perioada sept- ian...cand l-am scos afara in parc, pe temperaturi mai mici nu s-a prins nimic de el....
Tratamentul pe care il da ea nu il da dupa ureche....iti face o fisa unde are tot felul de intrebari....de la ce iti place sa mananci pana la pozitia pe care o adopti cand dormi, ce boli ai avut, etc....In functie de toate iti prescrie tratam...
Eu una vreau sa ma duc....ca sa evit neplaceri gen greata, constipatie ( cu care la Iancu am avut mult de furca) , inclusiv faza de a nu lua mult in greutate....poate fac ceva cu retentia de apa, tensiunea...etc...
De asta ti-am recomandat-o ca stiu ca te simti si tu rau si ai probleme cu constipatia....acum ...tu decizi daca vrei sa faci o schema de asta sau nu....Poate e bine ce iti da mama ta, dar poate e si mai bine sa intrebi un medic avizat inainte de a lua ceva...chiar daca e produs homeopat....si nu neaparat tipa asta....
Deuts mi-a dat si mie acid folic pana undeva spre saptamana 14. Vitamine nu mi-a dat, deocamdata nefiind necesar, analizele fiind bune. Tin minte ca nici la Iancu nu am luat Elevit mai devreme de 15 sapt.
Eu mai merg la el peste 3-4 saptamani daca e totul ok...adica sa nu-mi fie rau prea tare si sa nu pierd sange...
Alondra
QUOTE(simina_ana @ Jan 15 2011, 08:46 PM) *
In decembrie cand am fost la homeopata cu Iancu i-am spus ca am devenit destul de agitata in ultima perioada.....avand in vedere nebunia de care am avut parte in ultimele luni....Mi-a recomandat niste granule pe care sa le iau 3 zile...I-am spus ca incerc sa fac un bebe si daca nu cumva il afecteaza. Mi-a spus din contra , e foarte bine daca as lua homeopate pentru o sarcina sanatoasa....
Acum...de ce homeopate ? Eu una am incredere. O tuse care lui Iancu nu a i-a trecut 2 luni de zile cu 4 tratamente diferite, inclusiv 2 antibiotice....I-a disparut in 2 zile....SI apoi din septembrie 2010 pana in ianuarie acum, Iancu nu a mai avut nici macar o problema. Suntem si pe o schema de imunizare....Acum in ianuarie a luat raceala de la copilasii unde am fost, in conditiile in care a stat 3 zile in casa cu ei, si-au suflat unii altora microbii. s-au jucat cu aceleasi jucarii etc....era inevitabil...dar pe perioada sept- ian...cand l-am scos afara in parc, pe temperaturi mai mici nu s-a prins nimic de el....
Tratamentul pe care il da ea nu il da dupa ureche....iti face o fisa unde are tot felul de intrebari....de la ce iti place sa mananci pana la pozitia pe care o adopti cand dormi, ce boli ai avut, etc....In functie de toate iti prescrie tratam...
Eu una vreau sa ma duc....ca sa evit neplaceri gen greata, constipatie ( cu care la Iancu am avut mult de furca) , inclusiv faza de a nu lua mult in greutate....poate fac ceva cu retentia de apa, tensiunea...etc...
De asta ti-am recomandat-o ca stiu ca te simti si tu rau si ai probleme cu constipatia....acum ...tu decizi daca vrei sa faci o schema de asta sau nu....Poate e bine ce iti da mama ta, dar poate e si mai bine sa intrebi un medic avizat inainte de a lua ceva...chiar daca e produs homeopat....si nu neaparat tipa asta....
Deuts mi-a dat si mie acid folic pana undeva spre saptamana 14. Vitamine nu mi-a dat, deocamdata nefiind necesar, analizele fiind bune. Tin minte ca nici la Iancu nu am luat Elevit mai devreme de 15 sapt.
Eu mai merg la el peste 3-4 saptamani daca e totul ok...adica sa nu-mi fie rau prea tare si sa nu pierd sange...

Aha, mersi de lamuriri!
Daca o sa ma hotarasc, iti spun! oFloare1.gif partners.gif
Tu ai mai hranit ratuste?
simina_ana
QUOTE(Alondra @ Jan 15 2011, 11:19 PM) *
Aha, mersi de lamuriri!
Daca o sa ma hotarasc, iti spun! oFloare1.gif partners.gif
Tu ai mai hranit ratuste?



Ok...cand vrei dai un semnd e viata....

Azi nu....doar ieri....cred ca e razletz la mine in functie de ce mananc si de stres si oboseala, ca atunci cu ziua lui Iancu. Ieri ma perpeleam cu piciorusele lui Iancu...Cum am primit vesti bune si ieri...azi am fost relaxata....asa ca am scapat:D...In schimb mi se accentueaza greata vad....si daca fac vreo aplecare mai brusca imi vine un gust amar in gura.
Vad ca si tu esti mai bine...asa-i?
Ce mai papi?
adinuta
Pupici, sunt in zona, azi am fost la cumparaturi, luat diverse la Daria, noua nimic:))
simina_ana
Danutza....ce faci? Sper ca ai vesti bune....
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Jan 16 2011, 12:21 AM) *
Pupici, sunt in zona, azi am fost la cumparaturi, luat diverse la Daria, noua nimic:))



Asa facem si noi.....luam lui Iancu ...si la noi se termina banii:D... sau nu mai are rabdare piticul....a inceput sa faca tot mai mult fitze deja prin magazine...se tanguie si se plange ...se uita lumea la noi de zici ca l-am furat liwlol.gif liwlol.gif

Ma duc si eu la nani...sunt obo ca nu am reusit sa dorm la pranz..Ma trezesc si maine dimi la 5 ca pleaca tati in Germania....asa ca trebuie sa am mintea clara in urmatoarele zile ca nu am pe cine ma baza...sper sa ne descurcam....ca e prima data cand ne lasa tati atata vreme singurei ....

Va pupam si va dorim o noapte linistita si somnic pufos!!!
Alondra
Neata burtici!
QUOTE(simina_ana @ Jan 15 2011, 09:52 PM) *
Ok...cand vrei dai un semnd e viata....

Azi nu....doar ieri....cred ca e razletz la mine in functie de ce mananc si de stres si oboseala, ca atunci cu ziua lui Iancu. Ieri ma perpeleam cu piciorusele lui Iancu...Cum am primit vesti bune si ieri...azi am fost relaxata....asa ca am scapat:D...In schimb mi se accentueaza greata vad....si daca fac vreo aplecare mai brusca imi vine un gust amar in gura.
Vad ca si tu esti mai bine...asa-i?
Ce mai papi?

Oooo, la mine e prezenta greata to timpul...mai accentuat sau nu...
De mancat...tot cam aceleasi...iaurturi natur, grefe, lamaie, covrigei, fierturi (legume), salata de varza (sunt innebunita eating.gif doh.gif ) piure, cartofi copti....nu tu carne, sa n-o vad...nu tu dulciuri...eu care mancam cu placere ceva dulce in fiecare zi! ohmy.gif doh.gif ...offf offf...
Dar ma bucur ca n-am mai dat la rate in ultimele 3 zile...
simina_ana
Neata fetele.....eu plictisita si fara chef....a plecat si tati si cred ca de aceea.....
Ne punem sa papam si sa vedem poate iesim pe undeva....poate un zoo ceva...doar sa fie vreme ca inca nu am scos nasul afara si vad ca e intunecat....


QUOTE(Alondra @ Jan 16 2011, 11:17 AM) *
Neata burtici!

Oooo, la mine e prezenta greata to timpul...mai accentuat sau nu...
De mancat...tot cam aceleasi...iaurturi natur, grefe, lamaie, covrigei, fierturi (legume), salata de varza (sunt innebunita eating.gif doh.gif ) piure, cartofi copti....nu tu carne, sa n-o vad...nu tu dulciuri...eu care mancam cu placere ceva dulce in fiecare zi! ohmy.gif doh.gif ...offf offf...
Dar ma bucur ca n-am mai dat la rate in ultimele 3 zile...


Aaaaaaaa...cu salata devarza sunt si eu prietena buna....sa aiba cat mai mult otet liwlol.gif Am innebunit cu acriturile....abia astept sa se faca in gradina la socru-miu agrisele si corcodusele verzi liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ..Si la Iancu i-am "chelit" gradina de astea
Si eu vreau sa fac cartoti copti azi si o supa ...de galuste bineitneles liwlol.gif liwlol.gif...sau poate un borsulica:)) liwlol.gif ca e acru biggrin.gif

AM fugit sa papam micul dejun....si sa ma pun pe treaba
Pupici si o zi buna va doresc !!!
sorryna
buna fetelor, am revenit dar cu o durere mare in suflet............nu credeam ca o sa imi fie asa greu. va multumesc la toate ca m-ati incurajat si ca v-ati rugat la DUMNEZEU pt mine. multumita lui dumnezeu ce am fc pana acum a decurs bine dar vedem peste 2 sapt la control si in continuere la urmatoarele investigatii pe care o sa le fc ca sa aflu cauza sigura c o sa mi se mai spuna.VA PPPPPUUUUUPPPPPPP si DUMNEZEU sa va ajute sa duceti sarcinile cu bine pana la capat......................
tunderke
QUOTE(sorryna @ Jan 16 2011, 11:26 AM) *
buna fetelor, am revenit dar cu o durere mare in suflet............nu credeam ca o sa imi fie asa greu. va multumesc la toate ca m-ati incurajat si ca v-ati rugat la DUMNEZEU pt mine. multumita lui dumnezeu ce am fc pana acum a decurs bine dar vedem peste 2 sapt la control si in continuere la urmatoarele investigatii pe care o sa le fc ca sa aflu cauza sigura c o sa mi se mai spuna.VA PPPPPUUUUUPPPPPPP si DUMNEZEU sa va ajute sa duceti sarcinile cu bine pana la capat......................


DD sa te ajute si sa fie langa tine.
hug.gif hug.gif hug.gif
sorryna
QUOTE(alegra @ Jan 14 2011, 09:32 AM) *
Sorryna, imi pare foarte ,foarte rau....
Nu-ti pierde speranta!!! Eu o sa mai incerc sa raman insarcinata daca aceasta sarcina nu va fi bine si o sa incerc de o suta de ori!! O sa incerc pana fac 35 de ani. Sunt sigura.
Da, ai citit, bine, mi s-a mai oprit o sarcina in 2009.. La mom resp Dr a spus ca nu este nevoie sa fac mai multe investigatii si sa arunc cu banii aiurea, decat daca o sa mai patesc inca o data acelasi lucru.
Din cate mi-au spus mie, cea mai frecvanta cauza ar fi probleme ale mamei cu coagularea sangelui, apoi ar fi factori genetici. Pt factorii genetici se pot face analize genetice si poate rezulta o problema permanenta sau , se pot analiza resturile extrase din urma chiuretajului, din embrionul oprit in evolutie si se poate constata o problema care s-a intamplat doar in sarcina respectiva. Ceva de genul: la cate milioane de ovule are o femeie si/sau la cate milioane de spermatozoizi are un barbat , sa se intample nenorocul de a cadea unul rau exact la sarcina respectiva.
Daca vrei opinia mea, eu mi-as face pt inceput doar analizele de coagulare a sangelui si daca sunt OK as incerca sa raman iarasi insarcinata. Analizele genetice sunt destul de scumpe, cele pt ambii parteneri, undeva in jur de 2-3000 lei. Daca dispui de banii astia fara nici o problema, poti sa le faci.

Alondra
Sorryna imi pare rau.. oFloare1.gif e o mare durere pt o femeie...DD sa te ajute sa-ti revii repede si sa speri din nou candva!
sorryna
QUOTE(alegra @ Jan 14 2011, 09:32 AM) *
Sorryna, imi pare foarte ,foarte rau....
Nu-ti pierde speranta!!! Eu o sa mai incerc sa raman insarcinata daca aceasta sarcina nu va fi bine si o sa incerc de o suta de ori!! O sa incerc pana fac 35 de ani. Sunt sigura.
Da, ai citit, bine, mi s-a mai oprit o sarcina in 2009.. La mom resp Dr a spus ca nu este nevoie sa fac mai multe investigatii si sa arunc cu banii aiurea, decat daca o sa mai patesc inca o data acelasi lucru.
Din cate mi-au spus mie, cea mai frecvanta cauza ar fi probleme ale mamei cu coagularea sangelui, apoi ar fi factori genetici. Pt factorii genetici se pot face analize genetice si poate rezulta o problema permanenta sau , se pot analiza resturile extrase din urma chiuretajului, din embrionul oprit in evolutie si se poate constata o problema care s-a intamplat doar in sarcina respectiva. Ceva de genul: la cate milioane de ovule are o femeie si/sau la cate milioane de spermatozoizi are un barbat , sa se intample nenorocul de a cadea unul rau exact la sarcina respectiva.
Daca vrei opinia mea, eu mi-as face pt inceput doar analizele de coagulare a sangelui si daca sunt OK as incerca sa raman iarasi insarcinata. Analizele genetice sunt destul de scumpe, cele pt ambii parteneri, undeva in jur de 2-3000 lei. Daca dispui de banii astia fara nici o problema, poti sa le faci.

Ma bucur mult pt tine alegra si te ajute Dumnezeu sa iesi cu bine din problema astasi sa se fi inselat dr. de data asta.si mie mi-a zis la fel, ca nu trebuie sa fc mari investigatii ca oricum in ultimul timp se intampla des si ca sa mai astept cateva luni si apoi sa incerc iarasi dar atunci sa ma duc imediat cum imi dau seama ca sunt insarcinata..................oricum pt linistea mea o sa fc si analizele inainte de a mai incerca odata, dar mai tarziu ca acum nu prea mai am curaj sa ma gan ca as mai putea ramane
adevarul este ca m-am ingrozit ce am vazut in maternitate 2 zile,multa lume necajita si cu probleme, sa il tii in pantece 4-5 luni si apoi sa moara sau chestii de genul asta, este groaznic. ma impac cu ideia ca macar la mine a fost mic ca daca ar fi fost mai mare nu stiu cum as fi putut trece..................cu Dummnezeu inainte. sper sa viii cu vesti bune
sorryna
QUOTE(tunderke @ Jan 16 2011, 09:32 AM) *
DD sa te ajute si sa fie langa tine.
hug.gif hug.gif hug.gif

multumesc mult........................
sorryna
QUOTE(Alondra @ Jan 16 2011, 02:02 PM) *
Sorryna imi pare rau.. oFloare1.gif e o mare durere pt o femeie...DD sa te ajute sa-ti revii repede si sa speri din nou candva!

o foarte mare durere mai ales cand ti-l doresti cu adevarat..............altele ii fc și ii abandoneaza iar noi care ne dorim nu putem sa ii tinem....................sper cu ajutorul lui DD sa am putere sa i-au de la capat.
Alondra
QUOTE(sorryna @ Jan 16 2011, 04:10 PM) *
o foarte mare durere mai ales cand ti-l doresti cu adevarat..............altele ii fc și ii abandoneaza iar noi care ne dorim nu putem sa ii tinem....................sper cu ajutorul lui DD sa am putere sa i-au de la capat.

Da, asa e, ai dreptate...lumea asta e asa de intoarsa pe dos...nici nu ne imaginam cateodata..
Sa dea Dumnezeu prunci cui vrea sa-i aiba , asa ca tie, DD sa -ti ajute! oFloare1.gif
simonik19
hellooou ce faceti burticiile mele????eu acum mi-am facut o portie de clatite ca tareeee pofta imi era........am dormit iar tooata ziua doh.gif deabea ast sa treaca perioada asta cand ma simt obosita.........ca m-am saturat de atata somn
simina_ana
QUOTE(simonik19 @ Jan 17 2011, 02:20 AM) *
hellooou ce faceti burticiile mele????eu acum mi-am facut o portie de clatite ca tareeee pofta imi era........am dormit iar tooata ziua doh.gif deabea ast sa treaca perioada asta cand ma simt obosita.........ca m-am saturat de atata somn



SI eu ma simt atat de obosita si nu-mi place...ca am ff multa treaba...
Tu mananci noaptea clatite....eu cu dimineata in cap mi-am pus un castron de ciorba a la grec...nu mai stiu cu ce sa o acresc...asa tare simt nevoia de acritura liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ....dja am stors 2 lamai si degeaba liwlol.gif liwlol.gif

O zi placuta va doresc burtici!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.