Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
nickmona
QUOTE(andy2011 @ Mar 13 2012, 12:18 PM) *
si eu ii dau de la humana cu banane sau de la nesttle cu piersica, caisa sau vanilie si ii plac foarte tare, de cate va ori a mancat 1 si jumatate si in general 1 intreg si inca repede ca nu apuc sa merg cu lingurita si el deja asteapta cu gurita cascata e tare haios smile.gif numai ca eu am in continuare probleme cu supica sau alte legume ca nu le vrea oricat as incerca, 8-9 lingurite si alea cu cantec si gata strange buzele

incearca sa ii faci piure doar din 2 maxim 3 legume si schimba-le, in fiecare zi alte 2,3 eu asa fac
ex ziua 1-cartof,dovlecel,carnita
2-morcov,pastarnac,ardei rosu
3-telina,rosii cherry,dovlecel
4-broccoli,cartof,carnta
5-....................sau cate 2
la inceput i-am pus cate un pic din fiecare si nu-i placeau deloc.la fel 4,5 lingurite si apoi inchidea gurita si incepea sa urle.
dupa care m-am mai documentat si concluzia a fost sa nu-i pun prea multe legume
la mine functioneaza.
cat despre pepene chiar aseara i-am dat pt prima data pepene galben,o lingurita pt inceput si nu mai scapam de el mai voia si i-am dat in continuare .pana acum nu are nimic

Andreea_q,al meu de cateva zile de cand ii dau completare la ora 22 (ca nu se satura la san),nu se mai trezeste decat la 6 dimineata.nu stiu daca sa ma bucur sau nu mai ales ca i-am bagat lp ,eu vroiam sa-i dau numai san.In concluzie-in cazul meu-mititelu' nu se satura de aia se trezea de 3 ori pe noapte
andy2011
QUOTE(andreea_g @ Mar 13 2012, 12:30 PM) *
liwlol.gif nici al meu nu papa legume fierte in casa,ii dau cumparate cu pui si vita,astea ii plac.
fetele stiti de la varsta poate papa bebele pepene?am luat pepene rosu si nu stiu daca are voie.
si inca o intrebare cand ar trebuii sa termine cu trezitul noaptea,s.au macar sa se trezeasca doar 1-2 ori pe noapte.normal de cand se incepe cu papa,nu?! eu nu mai fac fata cu somnul,iar de la 1jum la 8jum s.a trezit din ora in ora...


cred ca putin pepne poti s ii dai mie mi-a spus pediatrul ca orice fructe si am intrebat de cele exotice etc si mi-a mai accentuat o data ca ORICE fructe
cu somnul nici eu nu mai rezist si al meu de vreo 2 luni se trezeste din ora in ora si el dormea toata noapte, ultimele nopti au fost de groaza s-a trezit si mai des si direct urland nu plangand, azi iar cu febra si plans una intr-una nu mai rezist nici eu de oboseala si imi e mila si de el cat plange, pediatra cica e de la dinti sper sa fie asa si sa ii iasa o data
QUOTE(andreea_g @ Mar 13 2012, 01:35 PM) *
mooooor am ajuns la concluzia ca nu ii mai ajunge laptele meu,ca nu ii tine de foame si am vrut sa ii dau 90ml lp,i.am cumparat sambata biberon nou,are gaura deasupra,este de la 6+ ,si dupa ce a papat ,cand aproape sa termine a dat ditamai jetul de voma....innebunesc,ce ma fac?! ca vroiam sa ii dau si la noapte lp ca sa ii tina de foame,dar se pare ca nu am sanse....

eu cand mai vroia ca acum nu vrea absolut deloc LP desi mi-as dori denuma ii dadeam inainte de tzitzi ca altfel voma rau si mai poate fi de la tetina daca ii vine tare si inghite mult aer iar vomita. e bine d etine ca macar il accepta mai incearca cu mai putin si apoi cresti cantitatea daca e nevoie
andy2011
QUOTE(hanuk26 @ Mar 13 2012, 01:29 PM) *
buna ziua si de la noi.........am reusit sa recuperez....dar am uitat aproape tot ce vroiam sa zic liwlol.gif

mi-au placut toate pozele cu bebeii puse....dar si cele cu mamicutele din Saray...imi pare rau ca nu am fost si eu acolo...

adinuta...nervi de otel sa ai...ca sacul e fara fund se pare....si sora mea a patit la fel cu baietelul ei acum 16 ani..fimoza si hidrocel..si l-a operat...apoi a fost ok...offf..rau de fapt greu e sa ai baiat....desi imi doresc si eu unul sa am pereche ma apuca groaza cu gandul la problemele astea ale lor cu putza....

neoficial pot sa anunt ca am ramas 90% fara lapte...cum fata nu mai vrea sa suga delok...acum nici noaptea nu o mai pot obliga...plange de cum o pun la san.....azi m-am muls si abia am scos 15 ml din amandoi....cu toate pastilultele luate vad ca nu mai am productie normala..nu-si mai fac efectul...si mor de ciuda...

de cand a fost bolnavioara nu mai vrea delok sa pape supica si pireul de legume cu carnita...isi face greata din prima si vomita...insa...acum 3 zile am facut o ciorbica cu bors pt noi...si vazandu-ne mancand i-am dat si ei sa guste...asa de mult i-a placut ca plescaia si se lingea pe buze..statea cu gurita cascata sa-i mai dau si i-am dat cateva lingurite bune in care i-am inmuiat putin miez de paine..a papat tot....in concluzie fata vrea GUST...nici vorba de "beahhh"..cum facea la pireu...oricum eu fac mancare cam nesarata de fel asa ca nu m-am stresat asa tare....apoi acum 2 zile am facut o tocanita de cartofi si i-am dat sa pape putin din zeama aia cu un cartofior zdrobit..a papat tot si inca tinea gurita cascata....ce sa mai zic...am zis ca o iau incet sa nu-i stric stomacul sau rinichii pana la 1 an..insa cunosc atatia copii care nu vor mancare delok...doar prostii mananca si nu vreau asa bebe..si decat sa-i dau numai cereale zi de zi...o sa-i dau cate putin din mancarica noastra....

i-am cumparat aseara o olita noua..ca primisem una dar e cam pe la 2 ani buna...si de maine incepem aventura cu facutul de pishu in olita...sa speram ca ii va placea...

noaptea trecuta am facut-o alba toti 3..tati a plecat varza la munca..atata a plans de nu mai stiam ce sa-i facem...insa nu i-a puscat nici un dintisor...acum doarme de un ceas...sper sa se odihneasca mai bine...

avem si noi 2 zile de cand a inceput sa se ridice de pe spate direct in fundulet...si de cand se intoarce de pe spate pe burta si invers..in sfarsit am intrat si noi in rand cu lumea tongue.gif liwlol.gif .....am inceput sa o pun zilnic cate 10 minute in rotobil ca sa-si formeze instinctul de a merge si a sta in picioare ca nu avea nici o intentie cand o ridicam si vad deja progrese...a inceput sa ajunga cu picioarele pe covor si se impinge in spate... a invatat sa faca tai-tai cand pleaca cineva si sa-si faca cu manuta la gurita in timp ce face aaaaa...e tare incantata de sunetele scoase...

nu mai stiu ce vroiam sa mai zic despre noi..incep iar sa frunzaresc ultimele pagini sa -mi amintesc ce vroiam sa va zic...

felicitari, progresati rapid. si al meu a invatat sa faca PA duce degetelul la gurita dar il baga in gurita si uita sa il mai scoata liwlol.gif
dodo80
buna ziua si de la noi..

se pare ca e o zi muult mai buna, poate chiar normala.. si-au revenit ambii pui din oboseala.. Sasha azi noaptea chiar a dormit 4 ore legate.. apoi iar de la 9-10 si de la 12-14.20 afara..
ma bucur ca am reusit cat de cat sa le mentin si program de masa si de somn.. el mananca ceva mai bine, nu refuza nimic, doar ca mananca putin si asta nu-i problema.

am vazut poze fff dragute cu Adrian, cu Maya ieri, am citit de Hanuk - vesti bune si rele; felicitari pt Roxi!!! si imi pare rau ca ai pierdut laptele (poate mai sunt sanse, totusi..) - dar cum s-a intamplat? banuiesc ca totul s-a produs treptat..

Andreea,
citisem mai devreme ce ai scris, voiam sa ti spun ca e f posibil sa nu se sature daca se trezeste la o ora si mananca; tu tb sa mananci f bine ziua (bine, eu de la o vreme nu stiu ce am, as manca si frunze ..)..

azi in parc un bunic m-a intrebat daca ma mai ajuta cineva cu copiii .. notworthy.gif i-am spus ca "nu" si-mi zice: "doamne... deci chiar exista un Dumnezeu; aveti copii tare buni (Sasha dormea, Mara se juca frumos peste tot).. apoi iar: "Exista un Dzeu, doamna, sa stiti... " biggrin.gif .. asa e, nici eu nu stiu ce m-as fi facutvfara el si fara copiii acestia extraordinari smile.gif

vreau sa spun ca pe aici parcurile sunt pline cu bunici si nepoti.. mda, eu inca visez... notworthy.gif

Mona,
ma bucur ca puiul tau mananca bine supa.. eu ii pun de toate acum, inclusiv broccoli, cartof, sfecla rosie.. inainte ii puneam si cateva picaturi de lamaie, insa acum ii place si nu mai e cazul. pofta mare in continuare!! biggrin.gif
O zi frumoasa sa aveti ! oFloare1.gif
dodo80
[quote name='nickmona' date='Mar 13 2012, 03:36 PM' post='1746077']
incearca sa ii faci piure doar din 2 maxim 3 legume si schimba-le, in fiecare zi alte 2,3 eu asa fac
ex ziua 1-cartof,dovlecel,carnita
2-morcov,pastarnac,ardei rosu
3-telina,rosii cherry,dovlecel
4-broccoli,cartof,carnta
5-....................sau cate 2
la inceput i-am pus cate un pic din fiecare si nu-i placeau deloc.la fel 4,5 lingurite si apoi inchidea gurita si incepea sa urle.
dupa care m-am mai documentat si concluzia a fost sa nu-i pun prea multe legume
la mine functioneaza.
cat despre pepene chiar aseara i-am dat pt prima data pepene galben,o lingurita pt inceput si nu mai scapam de el mai voia si i-am dat in continuare .pana acum nu are nimic

Andreea_q,al meu de cateva zile de cand ii dau completare la ora 22 (ca nu se satura la san),nu se mai trezeste decat la 6 dimineata.nu stiu daca sa ma bucur sau nu mai ales ca i-am bagat lp ,eu vroiam sa-i dau numai san.In concluzie-in cazul meu-mititelu' nu se satura de aia se trezea de 3 ori pe noapte
[/quote ]
eusa_clap.gif eusa_clap.gif
dodo80
Adinuta,

Imi pare rau sa aud de Rares sad.gif ... eu v-am zis de multe ori ca nu mai inteleg medicii.. cum oare, unii spun un lucru, altii contrariul? Eu sper sa nu fie cazul de operatie si sa fie totul ok in urma ecografiei..
Am citit si ce a scris Nicoll.. mai, mai, ca -mi vine sa las totul in voia naturii sad.gif .. nu stiu, no comment..

este f posibil ca noi sa provocam fimoza.. doamne.... notworthy.gif
Iti doresc sa te linistesti in curand si sa reintre totul pe un fagas normal oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
andreea_g
QUOTE(dodo80 @ Mar 13 2012, 03:10 PM) *
buna ziua si de la noi..

se pare ca e o zi muult mai buna, poate chiar normala.. si-au revenit ambii pui din oboseala.. Sasha azi noaptea chiar a dormit 4 ore legate.. apoi iar de la 9-10 si de la 12-14.20 afara..
ma bucur ca am reusit cat de cat sa le mentin si program de masa si de somn.. el mananca ceva mai bine, nu refuza nimic, doar ca mananca putin si asta nu-i problema.

am vazut poze fff dragute cu Adrian, cu Maya ieri, am citit de Hanuk - vesti bune si rele; felicitari pt Roxi!!! si imi pare rau ca ai pierdut laptele (poate mai sunt sanse, totusi..) - dar cum s-a intamplat? banuiesc ca totul s-a produs treptat..

Andreea,
citisem mai devreme ce ai scris, voiam sa ti spun ca e f posibil sa nu se sature daca se trezeste la o ora si mananca; tu tb sa mananci f bine ziua (bine, eu de la o vreme nu stiu ce am, as manca si frunze ..)..

azi in parc un bunic m-a intrebat daca ma mai ajuta cineva cu copiii .. notworthy.gif i-am spus ca "nu" si-mi zice: "doamne... deci chiar exista un Dumnezeu; aveti copii tare buni (Sasha dormea, Mara se juca frumos peste tot).. apoi iar: "Exista un Dzeu, doamna, sa stiti... " biggrin.gif .. asa e, nici eu nu stiu ce m-as fi facutvfara el si fara copiii acestia extraordinari smile.gif

vreau sa spun ca pe aici parcurile sunt pline cu bunici si nepoti.. mda, eu inca visez... notworthy.gif

Mona,
ma bucur ca puiul tau mananca bine supa.. eu ii pun de toate acum, inclusiv broccoli, cartof, sfecla rosie.. inainte ii puneam si cateva picaturi de lamaie, insa acum ii place si nu mai e cazul. pofta mare in continuare!! biggrin.gif
O zi frumoasa sa aveti ! oFloare1.gif



nu pot manca...mananc ca innainte,nu am schimbat nimic,ziua cereale,iaurt,fructe,cornuri..seara mancare gatita..

ma bucur ca e mai bine la voi smile.gif
adinuta
Fetelor, cred ca iau o pauza...nu-mi gasesc locul, nu sunt linistita, sunt stresata, suparata, obosita, nervoasa...sper sa revin cu vesti bune si cu un moral mai bun. Mi se pare ca toata viata mea s-a transformat intr-un stres permanent legat de bolile copiilor, devin paranoica rau, fac scenarii, nu mai pot sa-mi gasesc linistea...nu vreau sa mai creez agitatie si pe aici.
loredana03
QUOTE(adinuta @ Mar 13 2012, 06:16 PM) *
Fetelor, cred ca iau o pauza...nu-mi gasesc locul, nu sunt linistita, sunt stresata, suparata, obosita, nervoasa...sper sa revin cu vesti bune si cu un moral mai bun. Mi se pare ca toata viata mea s-a transformat intr-un stres permanent legat de bolile copiilor, devin paranoica rau, fac scenarii, nu mai pot sa-mi gasesc linistea...nu vreau sa mai creez agitatie si pe aici.

adinuta imi pare rau ca sunt si probleme in viatza voastra. afla ca si denis al meu nu a avut testicolul stang coborat si a necesitat operatie(sper la voi sa nu fie cazul), insa acum e bine. indiferent de situatie cineva sus poarta de grija smile.gif. dc vrei sa mai vb ma gesesti pe facebook aici intru fff rar.
andreea_g
QUOTE(adinuta @ Mar 13 2012, 05:16 PM) *
Fetelor, cred ca iau o pauza...nu-mi gasesc locul, nu sunt linistita, sunt stresata, suparata, obosita, nervoasa...sper sa revin cu vesti bune si cu un moral mai bun. Mi se pare ca toata viata mea s-a transformat intr-un stres permanent legat de bolile copiilor, devin paranoica rau, fac scenarii, nu mai pot sa-mi gasesc linistea...nu vreau sa mai creez agitatie si pe aici.



offfffff...daca poti ia legatura cu un pshiholog,sau o persoana in care ai incredere si incearca sa te descarci,cel mai bine cred ca ar fi sa vb chiar cu sotul,si o mica cearta poate te ajuta ..imi pare rau..anul acesta e nasol si pt noi..
Alondra
QUOTE(nicoll @ Mar 13 2012, 12:30 PM) *
Buna dimineata si de la noi!!!
Am avut o noapte naspa, afara este o zi naspa.....imi transmite o stare tare naspa, mai ales ca nu putem iesi macar putin afara...

De cateva zile, daca Alex sta in fundulet si il prind de manute, se ridica in picioruse si sta asa secunde bune, nu mai vrea sa se aseze decat atunci cand oboseste. si sta foarte bine in picioruse, in pozitie de drepti.
Pe burtica tot nu ii place sa stea.
O zi buna sa aveti!!!


Bravo pt progrese Alex!
MayEvy se taraste in pat mai nou merge cu spatele, ca o rama...de la pozitia verticala in mijlocul patului iajunge in marginea cealalta pe orizontala,...amurmarit-o si cam in 10 min e pe jos , cade din pat..a prins-o sotul ca am lasat-o expres sa vedem cat dureaza..offf, nu mai poti fi nesupravegheati deloc..
QUOTE(nicoll @ Mar 13 2012, 12:39 PM) *
Eu i-am dat un sfert de galbenus in piure saptamana trecuta, la varsta de 6 luni si 3 saptamani. I-am dat o singura data, azi urmand sa-i dau galbenus a doua oara, azi continuam cu jumatate din el. Si eu tot oua proaspete de tara am.

Eu zic ca poti sa-i dai si tu, mai ales ca fetita ta este bine dezvoltata si cred ca este pregatita, ea tolereaza bine ceea ce-i dai. Si faptul ca ii dai la inceput o data pe saptamana nu are ce sa-i faca rau.
Succes in continuare la diversificare!!!!

Da, i-am dat ieri pana la urma biggrin.gif la 6 luni si 1 zi ! biggrin.gif Intr-adevar ea e dezvoltata ca un bebe mai mare si pana la urma am zis sa profit de ouale de tara ca nu o sa putem avea mereu in casa ..din pacate!


QUOTE(nickmona @ Mar 13 2012, 01:09 PM) *
si eu i-am dat saptamana trecuta jumatate de galbenus tot in piure,cu toate ca am inteles ca de la 7 luni se da.noi facem 7 abia saptamana viitoare deci i-am dat la 6 luni jumae.nu am avut probleme.
voi le dati iaurt?si de care?.cand ma vede pe mine ca mananc vrea si el (activia)i-am dat un varf de lingurita si i-a placut mult,mai voia asa ca am incercat sa-i fac in casa cu lapte de la dozator din care ii fac si branzica dar nu mi-a iesit,asa ca m-am hotarat sa-i cumpar dar nu stiu de care.


Eu ii dau iaurt facut de mine 1 lt de lapte pus la fiert si racit pana poti baga degetul in el si apoi pun 1 iaurt de 200 de g si amestec si las pana a doua zi pe calorifer si se face...
Branza de vaci nu mi-a iesit nici mie biggrin.gif dar nu ma las...o sa mai incerc..cica se poate face si simplu tot asa fara sa bagi nimic in ea..calciu lactic sau lamaie ma refer..
QUOTE(andreea_g @ Mar 13 2012, 02:30 PM) *
liwlol.gif nici al meu nu papa legume fierte in casa,ii dau cumparate cu pui si vita,astea ii plac.
fetele stiti de la varsta poate papa bebele pepene?am luat pepene rosu si nu stiu daca are voie.
si inca o intrebare cand ar trebuii sa termine cu trezitul noaptea,s.au macar sa se trezeasca doar 1-2 ori pe noapte.normal de cand se incepe cu papa,nu?! eu nu mai fac fata cu somnul,iar de la 1jum la 8jum s.a trezit din ora in ora...

Nici a mea nu le manca...dar gresisem cum le faceam cred...acum amestec tot asa legume care stiu ca-i plac..cartof, dovlecel si morcov..cel mai adesea..si de cand am pus carnita si le fac la blenderul de mana sa vezi ce papa Maya mea...rolleyes.gif Pun zeama si de la carne si de la legume si putin ulei de masline yami.gif

QUOTE(hanuk26 @ Mar 13 2012, 03:29 PM) *
buna ziua si de la noi.........am reusit sa recuperez....dar am uitat aproape tot ce vroiam sa zic liwlol.gif

mi-au placut toate pozele cu bebeii puse....dar si cele cu mamicutele din Saray...imi pare rau ca nu am fost si eu acolo...

adinuta...nervi de otel sa ai...ca sacul e fara fund se pare....si sora mea a patit la fel cu baietelul ei acum 16 ani..fimoza si hidrocel..si l-a operat...apoi a fost ok...offf..rau de fapt greu e sa ai baiat....desi imi doresc si eu unul sa am pereche ma apuca groaza cu gandul la problemele astea ale lor cu putza....

neoficial pot sa anunt ca am ramas 90% fara lapte...cum fata nu mai vrea sa suga delok...acum nici noaptea nu o mai pot obliga...plange de cum o pun la san.....azi m-am muls si abia am scos 15 ml din amandoi....cu toate pastilultele luate vad ca nu mai am productie normala..nu-si mai fac efectul...si mor de ciuda...

de cand a fost bolnavioara nu mai vrea delok sa pape supica si pireul de legume cu carnita...isi face greata din prima si vomita...insa...acum 3 zile am facut o ciorbica cu bors pt noi...si vazandu-ne mancand i-am dat si ei sa guste...asa de mult i-a placut ca plescaia si se lingea pe buze..statea cu gurita cascata sa-i mai dau si i-am dat cateva lingurite bune in care i-am inmuiat putin miez de paine..a papat tot....in concluzie fata vrea GUST...nici vorba de "beahhh"..cum facea la pireu...oricum eu fac mancare cam nesarata de fel asa ca nu m-am stresat asa tare....apoi acum 2 zile am facut o tocanita de cartofi si i-am dat sa pape putin din zeama aia cu un cartofior zdrobit..a papat tot si inca tinea gurita cascata....ce sa mai zic...am zis ca o iau incet sa nu-i stric stomacul sau rinichii pana la 1 an..insa cunosc atatia copii care nu vor mancare delok...doar prostii mananca si nu vreau asa bebe..si decat sa-i dau numai cereale zi de zi...o sa-i dau cate putin din mancarica noastra....

i-am cumparat aseara o olita noua..ca primisem una dar e cam pe la 2 ani buna...si de maine incepem aventura cu facutul de pishu in olita...sa speram ca ii va placea...

noaptea trecuta am facut-o alba toti 3..tati a plecat varza la munca..atata a plans de nu mai stiam ce sa-i facem...insa nu i-a puscat nici un dintisor...acum doarme de un ceas...sper sa se odihneasca mai bine...

avem si noi 2 zile de cand a inceput sa se ridice de pe spate direct in fundulet...si de cand se intoarce de pe spate pe burta si invers..in sfarsit am intrat si noi in rand cu lumea tongue.gif liwlol.gif .....am inceput sa o pun zilnic cate 10 minute in rotobil ca sa-si formeze instinctul de a merge si a sta in picioare ca nu avea nici o intentie cand o ridicam si vad deja progrese...a inceput sa ajunga cu picioarele pe covor si se impinge in spate... a invatat sa faca tai-tai cand pleaca cineva si sa-si faca cu manuta la gurita in timp ce face aaaaa...e tare incantata de sunetele scoase...

nu mai stiu ce vroiam sa mai zic despre noi..incep iar sa frunzaresc ultimele pagini sa -mi amintesc ce vroiam sa va zic...


Imi pare rau sa aud de laptic...si eu am cosmarul asta mai mereu doh.gif ca raman fara..
Poate nu e totul pierdut, incearca sa o pui la san mai des.....lasa mulsul, sincer eu n-am avut succes cu el mai rau imi faceam!
Alondra
QUOTE(andreea_g @ Mar 13 2012, 03:35 PM) *
mooooor am ajuns la concluzia ca nu ii mai ajunge laptele meu,ca nu ii tine de foame si am vrut sa ii dau 90ml lp,i.am cumparat sambata biberon nou,are gaura deasupra,este de la 6+ ,si dupa ce a papat ,cand aproape sa termine a dat ditamai jetul de voma....innebunesc,ce ma fac?! ca vroiam sa ii dau si la noapte lp ca sa ii tina de foame,dar se pare ca nu am sanse....

Off, dar nu poti intreba dr de fam sau pediatrul acolo de ce vomita?Totusi ceva nu-i prieste..ce lp ii dai?

QUOTE(dodo80 @ Mar 13 2012, 04:10 PM) *
buna ziua si de la noi..

se pare ca e o zi muult mai buna, poate chiar normala.. si-au revenit ambii pui din oboseala.. Sasha azi noaptea chiar a dormit 4 ore legate.. apoi iar de la 9-10 si de la 12-14.20 afara..
ma bucur ca am reusit cat de cat sa le mentin si program de masa si de somn.. el mananca ceva mai bine, nu refuza nimic, doar ca mananca putin si asta nu-i problema.

am vazut poze fff dragute cu Adrian, cu Maya ieri, am citit de Hanuk - vesti bune si rele; felicitari pt Roxi!!! si imi pare rau ca ai pierdut laptele (poate mai sunt sanse, totusi..) - dar cum s-a intamplat? banuiesc ca totul s-a produs treptat..

Andreea,
citisem mai devreme ce ai scris, voiam sa ti spun ca e f posibil sa nu se sature daca se trezeste la o ora si mananca; tu tb sa mananci f bine ziua (bine, eu de la o vreme nu stiu ce am, as manca si frunze ..)..

azi in parc un bunic m-a intrebat daca ma mai ajuta cineva cu copiii .. notworthy.gif i-am spus ca "nu" si-mi zice: "doamne... deci chiar exista un Dumnezeu; aveti copii tare buni (Sasha dormea, Mara se juca frumos peste tot).. apoi iar: "Exista un Dzeu, doamna, sa stiti... " biggrin.gif .. asa e, nici eu nu stiu ce m-as fi facutvfara el si fara copiii acestia extraordinari smile.gif

vreau sa spun ca pe aici parcurile sunt pline cu bunici si nepoti.. mda, eu inca visez... notworthy.gif

Mona,
ma bucur ca puiul tau mananca bine supa.. eu ii pun de toate acum, inclusiv broccoli, cartof, sfecla rosie.. inainte ii puneam si cateva picaturi de lamaie, insa acum ii place si nu mai e cazul. pofta mare in continuare!! biggrin.gif
O zi frumoasa sa aveti ! oFloare1.gif

Ma bucur ca ati avut o zi buna!

QUOTE(adinuta @ Mar 13 2012, 06:16 PM) *
Fetelor, cred ca iau o pauza...nu-mi gasesc locul, nu sunt linistita, sunt stresata, suparata, obosita, nervoasa...sper sa revin cu vesti bune si cu un moral mai bun. Mi se pare ca toata viata mea s-a transformat intr-un stres permanent legat de bolile copiilor, devin paranoica rau, fac scenarii, nu mai pot sa-mi gasesc linistea...nu vreau sa mai creez agitatie si pe aici.

Ei, aici poti sa te descarci oricand!
E nasol ca te urmareste ghinionul astacu bolile, ca si pe Simina_ana, off, sper sa se termine curand cosmarul vostru!
adina0885
QUOTE(Alondra @ Mar 13 2012, 02:05 PM) *
Imi pare rau sa aud de laptic...si eu am cosmarul asta mai mereu doh.gif ca raman fara..
Poate nu e totul pierdut, incearca sa o pui la san mai des.....lasa mulsul, sincer eu n-am avut succes cu el mai rau imi faceam!

Alondra, sincer acum nici nu ma mai intereseaza daca pierd lapticul avand in vedere ca 6 luni a fost exclusiv la san (mici exceptii in primele 2 luni ca nu stiam ca sa i fac)/....acume pe mancarica biggrin.gif
Fetelor ce sufla vantul pe aici...se vede ca e frumos afara smile.gif
adina0885
QUOTE(adinuta @ Mar 13 2012, 01:16 PM) *
Fetelor, cred ca iau o pauza...nu-mi gasesc locul, nu sunt linistita, sunt stresata, suparata, obosita, nervoasa...sper sa revin cu vesti bune si cu un moral mai bun. Mi se pare ca toata viata mea s-a transformat intr-un stres permanent legat de bolile copiilor, devin paranoica rau, fac scenarii, nu mai pot sa-mi gasesc linistea...nu vreau sa mai creez agitatie si pe aici.

Imi pare asa rau sa aud ca nu sunteti bine sad.gif daca te pot ajuta cu ceva ma gasesti pe mess la adina0885 si vb...cel mai bine e sa te descarci unui "strain" care nu te poate influenta cu nmk ca nu are niciun interes...Sper sa fie totul ok in scurt timp! Te pupam oFloare1.gif
andy2011
QUOTE(adinuta @ Mar 13 2012, 04:16 PM) *
Fetelor, cred ca iau o pauza...nu-mi gasesc locul, nu sunt linistita, sunt stresata, suparata, obosita, nervoasa...sper sa revin cu vesti bune si cu un moral mai bun. Mi se pare ca toata viata mea s-a transformat intr-un stres permanent legat de bolile copiilor, devin paranoica rau, fac scenarii, nu mai pot sa-mi gasesc linistea...nu vreau sa mai creez agitatie si pe aici.

nu stiu daca te ajuta cu ceva dar vreau sa iti spun ca si eu am momente dinastea si inca 3 prietene de-ale mele care au nascut cam in aceiasi perioada, ma gandesc mereu ca e o etapa si ca va trece . Acum ca si al meu e cu diaree si temperatura te inteleg si mai bine prin ce tece o mamica cu puiul bolnavior, dar nu uita .....toate trec. sa nu te gandesti ca doar tu esti asa ca si noi majoritatea ne simtim depasite uneori de situatie dar ne uitam la bebei cand rad sau fac o scema noua, mai intram pe forum sa ne mai sfatuim si induram mai usor.
ai grija de tine oFloare.gif tzuc.gif
nicoll
QUOTE(Alondra @ Mar 13 2012, 07:05 PM) *
Bravo pt progrese Alex!
MayEvy se taraste in pat mai nou merge cu spatele, ca o rama...de la pozitia verticala in mijlocul patului iajunge in marginea cealalta pe orizontala,...amurmarit-o si cam in 10 min e pe jos , cade din pat..a prins-o sotul ca am lasat-o expres sa vedem cat dureaza..offf, nu mai poti fi nesupravegheati deloc..

Eu ii dau iaurt facut de mine 1 lt de lapte pus la fiert si racit pana poti baga degetul in el si apoi pun 1 iaurt de 200 de g si amestec si las pana a doua zi pe calorifer si se face...
Branza de vaci nu mi-a iesit nici mie biggrin.gif dar nu ma las...o sa mai incerc..cica se poate face si simplu tot asa fara sa bagi nimic in ea..calciu lactic sau lamaie ma refer..

Ramona, iti dau o idee: il loc de 1 iaurt de 200 gr, incearca sa pui intr-un borcan de 800 ml lapte, 2 linguri de smantana. Intai pune smantana , apoi tapeteaza cu ea peretii borcanului, apoi toarna laptele fiert si racit, pune capacul la borcan si amesteca bine sa se omogenizeze. Din cand in cand mai agita borcanul. O sa vezi ce dulcel si bun va fi iaurtul. Sa nu-l lasi prea mult sa se acreasca. Este delicios iar lui Alex ii place la nebunie!!!

am facut si eu cu iaurt din comert dar nu stiu ce se intampla, se intinde ca un cascaval topit, si nu prea-mi place.

In legatura cu branzica, pui laptele intr-o craticioara pe aragaz, dupa ce se infierbanta pui pastilutele de calciu lactic, zdrobite bine in prealabil. Amesteci in continuare cu lingura apoi vei observa cum se formeaza branzica. Daca nu ramane zerul ala galben transparent, poti sa mai adaugi o picatura de zeama de lamaie. De-abia acum opresti focul la aragaz.
O sa vezi ca vaiesi foarte bine.

Sa-mi spui cum ti-au iesit ambele.
andy2011
QUOTE(nicoll @ Mar 13 2012, 05:52 PM) *
Ramona, iti dau o idee: il loc de 1 iaurt de 200 gr, incearca sa pui intr-un borcan de 800 ml lapte, 2 linguri de smantana. Intai pune smantana , apoi tapeteaza cu ea peretii borcanului, apoi toarna laptele fiert si racit, pune capacul la borcan si amesteca bine sa se omogenizeze. Din cand in cand mai agita borcanul. O sa vezi ce dulcel si bun va fi iaurtul. Sa nu-l lasi prea mult sa se acreasca. Este delicios iar lui Alex ii place la nebunie!!!

am facut si eu cu iaurt din comert dar nu stiu ce se intampla, se intinde ca un cascaval topit, si nu prea-mi place.

In legatura cu branzica, pui laptele intr-o craticioara pe aragaz, dupa ce se infierbanta pui pastilutele de calciu lactic, zdrobite bine in prealabil. Amesteci in continuare cu lingura apoi vei observa cum se formeaza branzica. Daca nu ramane zerul ala galben transparent, poti sa mai adaugi o picatura de zeama de lamaie. De-abia acum opresti focul la aragaz.
O sa vezi ca vaiesi foarte bine.

Sa-mi spui cum ti-au iesit ambele.

ma bucur ca ai scris reteta cu iaurtul chiar o sa incerc si eu ca nu stiam cum sa ii fac sa fie mai bun.
branzica asa o fac si eu si imi iese si e buna
nickmona
QUOTE(nicoll @ Mar 13 2012, 05:52 PM) *
Ramona, iti dau o idee: il loc de 1 iaurt de 200 gr, incearca sa pui intr-un borcan de 800 ml lapte, 2 linguri de smantana. Intai pune smantana , apoi tapeteaza cu ea peretii borcanului, apoi toarna laptele fiert si racit, pune capacul la borcan si amesteca bine sa se omogenizeze. Din cand in cand mai agita borcanul. O sa vezi ce dulcel si bun va fi iaurtul. Sa nu-l lasi prea mult sa se acreasca. Este delicios iar lui Alex ii place la nebunie!!!

am facut si eu cu iaurt din comert dar nu stiu ce se intampla, se intinde ca un cascaval topit, si nu prea-mi place.

In legatura cu branzica, pui laptele intr-o craticioara pe aragaz, dupa ce se infierbanta pui pastilutele de calciu lactic, zdrobite bine in prealabil. Amesteci in continuare cu lingura apoi vei observa cum se formeaza branzica. Daca nu ramane zerul ala galben transparent, poti sa mai adaugi o picatura de zeama de lamaie. De-abia acum opresti focul la aragaz.
O sa vezi ca vaiesi foarte bine.

Sa-mi spui cum ti-au iesit ambele.


eu am fiert laptele si l-am pus la prins.pana si zerul de la branzica este mai bun decat iaurtul meu doh.gif am sa incerc si cu smantana si cu iaurt sa vad daca-mi iese,daca nu, am inteles ca e special pt copii de la milupa.
branzica o fac cu lamaie si iese super,cu calciu nu am incercat
Alondra
QUOTE(nicoll @ Mar 13 2012, 07:52 PM) *
Ramona, iti dau o idee: il loc de 1 iaurt de 200 gr, incearca sa pui intr-un borcan de 800 ml lapte, 2 linguri de smantana. Intai pune smantana , apoi tapeteaza cu ea peretii borcanului, apoi toarna laptele fiert si racit, pune capacul la borcan si amesteca bine sa se omogenizeze. Din cand in cand mai agita borcanul. O sa vezi ce dulcel si bun va fi iaurtul. Sa nu-l lasi prea mult sa se acreasca. Este delicios iar lui Alex ii place la nebunie!!!

am facut si eu cu iaurt din comert dar nu stiu ce se intampla, se intinde ca un cascaval topit, si nu prea-mi place.

In legatura cu branzica, pui laptele intr-o craticioara pe aragaz, dupa ce se infierbanta pui pastilutele de calciu lactic, zdrobite bine in prealabil. Amesteci in continuare cu lingura apoi vei observa cum se formeaza branzica. Daca nu ramane zerul ala galben transparent, poti sa mai adaugi o picatura de zeama de lamaie. De-abia acum opresti focul la aragaz.
O sa vezi ca vaiesi foarte bine.

Sa-mi spui cum ti-au iesit ambele.

Nicoll, multumesc pt retete!Chiar o sa incerc si o sa-ti spun!Mai auzisem de retete de iaurt cu smantana si ma gandeam sa probez, ca eu as vrea sa fie mai cremos si poate smantana il face asa?! huh.gif unsure.gif Oricum suna tare bine reteta si o sa fac cu siguranta, sa mi se termine iaurtul care il am acum yes.gif

tzuc.gif notworthy.gif
nicoll
QUOTE(nickmona @ Mar 13 2012, 10:19 PM) *
eu am fiert laptele si l-am pus la prins.pana si zerul de la branzica este mai bun decat iaurtul meu doh.gif am sa incerc si cu smantana si cu iaurt sa vad daca-mi iese,daca nu, am inteles ca e special pt copii de la milupa.
branzica o fac cu lamaie si iese super,cu calciu nu am incercat

Hai ca m-ai facut sa rad cu pofta, auzi: "pana si zerul de la branzica este mai bun decat iaurtul meu doh.gif " super.gif
Laptele trebuie sa fie racit cand il pui la prins, eu de ex fac cu lapte pasteurizat si nu mai e nevoie sa il fierb, il scot din frigider si il pun in borcan peste smantana. Apoi pun borcanul langa calorifer pe o masuta, sau chiar pe calorifer, dar il asez peste un prosopel, nu direct pe caloriferul gol. Si din cand in cand il mai agit.
Daca il fac seara si il las pe calorifer, dimineata este super, dar aveti grija sa nu porneasca centrala ca nebuna ca altfel se face mai repede iaurtul.


QUOTE(Alondra @ Mar 13 2012, 10:55 PM) *
Nicoll, multumesc pt retete!Chiar o sa incerc si o sa-ti spun!Mai auzisem de retete de iaurt cu smantana si ma gandeam sa probez, ca eu as vrea sa fie mai cremos si poate smantana il face asa?! huh.gif unsure.gif Oricum suna tare bine reteta si o sa fac cu siguranta, sa mi se termine iaurtul care il am acum yes.gif
tzuc.gif notworthy.gif

Sigur smantana il face mai cremos. Si cu cat il iei mai repede, cu atat nu are timp sa se acreasca, ramane dulcel si bun...de te lingi pe degete...
Alondra
Buna ziua mamici!
Ce pustiu pe aici ...e vreme buna la voi, ati iesit la plimbare deja?
Nicoll, super sfaturi, multumim tzuc.gif

Urez la multe lunite sarbatoritilor de azi occasion.gif
La multe lunite Alex pui de Nicoll! occasion.gif
La multe lunite Eliza, fetita de Jus ! occasion.gif
La multe lunite si pt Darius pui de _maia_ ! occasion.gif
La multe lunite Alessia, pui de Cory27! occasion.gif
La multe lunite Petru pui de anngellika ! occasion.gif
nicoll
Uauu, cati sarbatoriti avem azi!!!!!!

LA MULTE LUNITE, PUIUTILOR!!!!!!! Sa ne traiti!


occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif
nicoll
Va pun cateva poze cu Alex, baiat mare de 7 lunite!!!


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
andreea_g
QUOTE(nicoll @ Mar 14 2012, 11:09 AM) *
Va pun cateva poze cu Alex, baiat mare de 7 lunite!!!


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


wooow ce baietel mare avem aici ! doamne ce trece timpul fetelor...nu imi vine sa cred ce copilasi mari avem ,au deja 6-7-8 luni...nu imi vine sa cred..acum fac anul...

tzuc.gif
andreea_g
QUOTE(Alondra @ Mar 14 2012, 10:35 AM) *
Buna ziua mamici!
Ce pustiu pe aici ...e vreme buna la voi, ati iesit la plimbare deja?
Nicoll, super sfaturi, multumim tzuc.gif

Urez la multe lunite sarbatoritilor de azi occasion.gif
La multe lunite Alex pui de Nicoll! occasion.gif
La multe lunite Eliza, fetita de Jus ! occasion.gif
La multe lunite si pt Darius pui de _maia_ ! occasion.gif
La multe lunite Alessia, pui de Cory27! occasion.gif
La multe lunite Petru pui de anngellika ! occasion.gif



felicitari pentru lunite la toti sarbatoritii !!!

occasion.gif

la noi sunt 32 de grade ,cred ca la soare,dupa ce se trezeste il scot afara !
Alondra
QUOTE(nicoll @ Mar 14 2012, 12:09 PM) *
Va pun cateva poze cu Alex, baiat mare de 7 lunite!!!

Wowww mami dar ce baietel maaaare! S-a lungit mult si mi se pare mie doar din poza asta dar parca a mai slabit la corp biggrin.gif
La falcute e la fel in schimb biggrin.gif
hanuk26
buna dimineatza! biggrin.gif

am avut o noapte mai ok..adica nu a mai plans asa de tare insa tot s-a foit si a marait ca o durea burtica..ieri nu a avut scaun delok si doar se chinuia sa faca...nici pana la ora asta nimik..cred ca apelez iar la termometru...de o saptamana buna e tare constipata..numai cu termometrul face si de 2 ori a trebuit sa-i pun supozitor ca urla de durere....

va multumim tuturor pt felicitari...incet progresam si noi....

dodo si ramo....la mine problema e ca nu mai vrea ea sa suga...de aceea mi-a tot scazut laptele....pot sa o tin 5 ore sa flamanzeasca si tot nu vrea sa mai suga..cu forta o fac sa prinda dar incepe sa se zbata si sa planga si se intoarce cu capul in cealalta directie....imi vine sa ma bat cu capul de pereti ca pe ea nu pot sa o bat biggrin.gif ....mi-e asa ciuda pe ea ca nu mai vrea....beau ceaiuri..ma mulg cu greu cativa ml..dar asta parca nu e viata...sa ma chinui asa si sa-i dau din biberon....
oricum soacra ma face cu nervii ca da vina pe mine..ca eu nu vreau sa-i dau san..ca de cate ori vine la noi nu ma vede dandu-i...de parca asa vreau eu.... mad.gif spada.gif

urez si aici tuturor sarbatoritilor de azi La cat mai multe lunite inainte....si multa sanatate... occasion.gif

ieri nu am mai apucat sa refrunzaresc paginile ca m-am apucat de facut mancare...si nici nu stiu daca voi mai apuca vreodata ca mi se scoala fata imediat....

a...ce idee buna cu iaurtul de casa..o sa-l incerc si eu....ms nicoll...
andreea_g
alondra ma intrebai ce lapte ii dau,milupa,este singurul care mi l.a acceptat,am incercat blemil,hero si ii venea sa vomite de la aman2 ,imediat se stramba si nu mai deschidea gurita,o perioada a papat milupa,90-100ml pe zi,ii dadeam pe langa san si un biberon de lp pe zi,apoi ii dadeam seara ,ii faceam cereale cu lapte,acum ii dau cereale cu fructe ,dar cu apa....cred ca o sa incerc cu nestle,voi de care folositi ?!foloseste careva lp nestle?!
nicoll
QUOTE(andreea_g @ Mar 14 2012, 01:14 PM) *
felicitari pentru lunite la toti sarbatoritii !!!

occasion.gif

la noi sunt 32 de grade ,cred ca la soare,dupa ce se trezeste il scot afara !

Andreea sa stii ca te invidiez pt gradele de acolo. Aici este asa de frig incat atunci cand da putin soarele la pranz iesim toate mamicile cu puii la plimbare, asa ca ciupercile dupa soareee!!!

QUOTE(Alondra @ Mar 14 2012, 01:28 PM) *
Wowww mami dar ce baietel maaaare! S-a lungit mult si mi se pare mie doar din poza asta dar parca a mai slabit la corp biggrin.gif
La falcute e la fel in schimb biggrin.gif

Da, a mai slabit la corp, s-a mai lungit si el. Eu astept sa mai labeasca atunci cand va incepe sa mearga in picioruse.
andreea_g
QUOTE(nicoll @ Mar 14 2012, 04:47 PM) *
Andreea sa stii ca te invidiez pt gradele de acolo. Aici este asa de frig incat atunci cand da putin soarele la pranz iesim toate mamicile cu puii la plimbare, asa ca ciupercile dupa soareee!!!
Da, a mai slabit la corp, s-a mai lungit si el. Eu astept sa mai labeasca atunci cand va incepe sa mearga in picioruse.



dar exista legea compensatiei...bate vantul groaznic,nu l.am scos nici azi afara..doar pe balcon..

mi a mancat peste 150ml lp nestle nidina...mai manca dar nu i.am mai dat de frica sa nu vomite.innainte mi a plans f mult,dadea din ras in plans,dar plans groaznic,acum a papat si l.am pus la carut,i.am dat si cu gel pe gingiute sper sa se linisteasca si sa doarma...
gheghe
QUOTE(Alondra @ Mar 14 2012, 09:35 AM) *
Buna ziua mamici!
Ce pustiu pe aici ...e vreme buna la voi, ati iesit la plimbare deja?
Nicoll, super sfaturi, multumim tzuc.gif

Urez la multe lunite sarbatoritilor de azi occasion.gif
La multe lunite Alex pui de Nicoll! occasion.gif
La multe lunite Eliza, fetita de Jus ! occasion.gif
La multe lunite si pt Darius pui de _maia_ ! occasion.gif
La multe lunite Alessia, pui de Cory27! occasion.gif
La multe lunite Petru pui de anngellika ! occasion.gif


la multe lunite puiutilor sarbatoriti occasion.gif
nicoll
QUOTE(andreea_g @ Mar 14 2012, 06:04 PM) *
dar exista legea compensatiei...bate vantul groaznic,nu l.am scos nici azi afara..doar pe balcon..

mi a mancat peste 150ml lp nestle nidina...mai manca dar nu i.am mai dat de frica sa nu vomite.innainte mi a plans f mult,dadea din ras in plans,dar plans groaznic,acum a papat si l.am pus la carut,i.am dat si cu gel pe gingiute sper sa se linisteasca si sa doarma...


Uite vezi, eu am luat doar partea buna a lucrurilor, nici nu m-am gandit ca poate bate vantul, in asa fel incat sa nu-l poti coate afara. Nimeni nu le are pe toate...

Lapte praf Nestle am vazut peste tot dar Nestle Nidina nu am vazut pana acum. Totusi poate scrie pe cutie si nu am observat eu, nu stiu ce sa zic.

Si Alex are niste gingiute beton, dintisorii stau gata gata sa iasa... iar el musca tot ce prinde, saracutul ce dureri trebuie sa aibe...
dodo80
Buna seara..
Am puiul la san..spee sa apuc sa scriu ceva ca are o viteza la mancat ..biggrin.gif

Nicoll

occasion.gif la multe lunite lui Alex!! Doamne, cat de gingas e!!! Sa va traiasca!!
Super retetele.. Nu am stiut nici eu de smantana.. smile.gif

Jus.. occasion.gif
La multe lunite Elizei frumoasa cu ochisori albastri!!

La multe lunite si celorlalti sarbatoriti!! occasion.gif
dodo80
Hanuk,

Nu te mai.gandi si nu te invinovati! Nu e singurul caz cand copilul a renuntat la san.. Si las o ncolo.de femeie..doamne! Ce or avea astea, domne?? Sunt toate pe acelasi tipar!! Urasc specia asta, sincer!! Au impresia ca le stiu pe toate, dar desi nu ar tb, eu nu ezit sa i arat ca nu dau doua parale pe sfaturile ei legate de CIC biggrin.gif

ma gandeam ca ai scris de Roxy ca se ridica n fundulet.. De aseara si Sasha se ridica singur..si azi noapte cand s a trezit, era in sezut biggrin.gif m am gandit c vrea sa exerseze,dar de ce plangea ??
De vreo saptamana se taraste spre orice lucru, tinta ..isi foloseste toti muschiuletii sa ajunga acolo liwlol.gif
dodo80
Vreau sa va spun ca de cand iesim afara cu orele, Sasha doarme asa bine (afara, evident biggrin.gif ); azi la 10.30 eram cu ei spre piata, apoi parc si a dormit in reprize.. pe seara la 17.40 iar pana la 20.40 am stat si a dormit 2 ore jum in total.. cand am intrat in casa, inca dormea, nu l-a trezit nici liftul si in cele din urma l-a verificat sotul, nu-i venea sa creada ca are un somn asa profund liwlol.gif ..
Mara e innebunita sa se joace cu copiii (de asta imi pare rau ca plecam de aici ca, incet, incet, si-a facut prieteni )prin selectie) .. si evident ca intr un parc nou o luam de la capat sad.gif ... ea doarme deja de la 22.30 ... asa obosita a venit .. smile.gif nici mancare nu a vrut, doar laptele.. notworthy.gif

acum stau cu Sashica, probabbil pana in 1 adoarme si el .. smile.gif
am inceput sa i dau cereale de cateva seri, ii dau de la Hipp acelea care se fac cu apa .. ii plac, dar lui ii place sa si vorbeasca in gura biberonului (cu tetina nu vrea) si cand isi aude vocea acolo, rade intr-una biggrin.gif biggrin.gif .. super.gif anima1.gif doh.gif bouncy.gif am zis ca nu-i adevarat si insista minute-n sir ..

v-am pupat! o noapte linistita sa aveti.. oFloare1.gif
de ceva timp din cauza oboselii imi curge sange din nas.. altceva nu cred sa fie,,. vi s-a intamplat?
Alondra
Buna dimineata mamici!
La multe lunite pt Maya pui de relaxata! occasion.gif
Zi cu soare va dorim!
andy2011
buna dimineata mamici
a venit primavara la toate? la noi in sfarsit e soare si frumos doar ca bate vantul nu stiu daca sa il scot pe Andreas.
in rest suntem bine nu mai avem febra nici diaree dar... nici dinti sad.gif . i-am dat panadol de si de 2 ori ceai de menta si biotics si am scapat nu stiu ce o fi fost dar m-am speriat vazandu-l pe pui bolnavior si molesit cand el e activ din cale'afara in general. pediatra zice ca e de la dinti si daca nu i-au iesit e posibil sa mai faca episoade dinastea pana ii ies, eu sper ca nu ca e groaznic pt toti

o zi insorita din toate punctele de vedere va doresc
andreea_g
QUOTE(dodo80 @ Mar 14 2012, 10:30 PM) *
Vreau sa va spun ca de cand iesim afara cu orele, Sasha doarme asa bine (afara, evident biggrin.gif ); azi la 10.30 eram cu ei spre piata, apoi parc si a dormit in reprize.. pe seara la 17.40 iar pana la 20.40 am stat si a dormit 2 ore jum in total.. cand am intrat in casa, inca dormea, nu l-a trezit nici liftul si in cele din urma l-a verificat sotul, nu-i venea sa creada ca are un somn asa profund liwlol.gif ..
Mara e innebunita sa se joace cu copiii (de asta imi pare rau ca plecam de aici ca, incet, incet, si-a facut prieteni )prin selectie) .. si evident ca intr un parc nou o luam de la capat sad.gif ... ea doarme deja de la 22.30 ... asa obosita a venit .. smile.gif nici mancare nu a vrut, doar laptele.. notworthy.gif

acum stau cu Sashica, probabbil pana in 1 adoarme si el .. smile.gif
am inceput sa i dau cereale de cateva seri, ii dau de la Hipp acelea care se fac cu apa .. ii plac, dar lui ii place sa si vorbeasca in gura biberonului (cu tetina nu vrea) si cand isi aude vocea acolo, rade intr-una biggrin.gif biggrin.gif .. super.gif anima1.gif doh.gif bouncy.gif am zis ca nu-i adevarat si insista minute-n sir ..

v-am pupat! o noapte linistita sa aveti.. oFloare1.gif
de ceva timp din cauza oboselii imi curge sange din nas.. altceva nu cred sa fie,,. vi s-a intamplat?


liwlol.gif mie imi curgea cand il aveam pe bebe in burta tongue.gif cand incepea greu se mai termina,umpleam un pachet de servetele,ma lua si noaptea in somn,simteam ca innebunesc..ce metode folosesti ?!:P poate te trezesti cu 3 tongue.gif
andreea_g
QUOTE(nicoll @ Mar 14 2012, 07:47 PM) *
Uite vezi, eu am luat doar partea buna a lucrurilor, nici nu m-am gandit ca poate bate vantul, in asa fel incat sa nu-l poti coate afara. Nimeni nu le are pe toate...

Lapte praf Nestle am vazut peste tot dar Nestle Nidina nu am vazut pana acum. Totusi poate scrie pe cutie si nu am observat eu, nu stiu ce sa zic.

Si Alex are niste gingiute beton, dintisorii stau gata gata sa iasa... iar el musca tot ce prinde, saracutul ce dureri trebuie sa aibe...



nestle nidina 2 premium 13vitamine + fier asta scrie pe cutie !

maya 2 occasion.gif
dodo80
QUOTE(andreea_g @ Mar 15 2012, 11:22 AM) *
liwlol.gif mie imi curgea cand il aveam pe bebe in burta tongue.gif cand incepea greu se mai termina,umpleam un pachet de servetele,ma lua si noaptea in somn,simteam ca innebunesc..ce metode folosesti ?!:P poate te trezesti cu 3 tongue.gif


neata!

merci de raspuns, Andreea

ha!! cu 3 liwlol.gif da, n-ar fi rau!! mor dupa copii, in special cand sunt bebelusi, dar la noi nu merge cu "NE TREZIM" cu bebe sau mai stiu eu... de fiecare data ni i-am planificat... si pe Mara si pe Sasha, astfel incat, am stiut a doua sau a treia zi ca sunt insarcinata.. la Sasha nu am facut niciun test de sarcina.. O singura data in luna aceea am lasat sa se intample, pentru ca era ultima zi fertila din luna (25 noiembrie 2010) ,..sotul chiar a zis : "da, DD, sa fie baietel (desi acum pe Mara nu ar da-o pe 100 de baieti) .. si uite ca asa a fost.. rolleyes.gif
metode .. sa vedem,... anticonceptionale nu mai iau de cel putin 6 ani... uneori prezervativ.. si de cele mai multe ori nimic.. oFloare1.gif

Niciodata nu mi-a curs mult, in sarcina aproape deloc, dar mi s-a intamplat de cateva ori pe an, dar numai cat sa simt, nu a trebuit sa stau intinsa sau mai stiu eu ce... f putin,dar totusi.. de oboseala mai mult..
azi desi am dormit iepureste, sunt fresh, am atelier de gatit in bucatarie, copiii peste tot .. distractie maxima ... notworthy.gif
bine macar ca puii s-au odihnit bine.. sper sa reusim sa iesim, ma rog sa fie gata supa..de celelalte feluri nu ma mai apuc, doar am taiat legumele..

O zi faina sa aveti!

Ah, ma bucur mult ca accepta Nestle Nidina.. nici eu nu am auzit, dar poate e nou sau poate doar la voi se gaseste.. v-am pupat..
suntem in cautare de casa, ni s-a pus sa ne mutam in cateva zile notworthy.gif
andreea_g
QUOTE(dodo80 @ Mar 15 2012, 11:00 AM) *
neata!

merci de raspuns, Andreea

ha!! cu 3 liwlol.gif da, n-ar fi rau!! mor dupa copii, in special cand sunt bebelusi, dar la noi nu merge cu "NE TREZIM" cu bebe sau mai stiu eu... de fiecare data ni i-am planificat... si pe Mara si pe Sasha, astfel incat, am stiut a doua sau a treia zi ca sunt insarcinata.. la Sasha nu am facut niciun test de sarcina.. O singura data in luna aceea am lasat sa se intample, pentru ca era ultima zi fertila din luna (25 noiembrie 2010) ,..sotul chiar a zis : "da, DD, sa fie baietel (desi acum pe Mara nu ar da-o pe 100 de baieti) .. si uite ca asa a fost.. rolleyes.gif
metode .. sa vedem,... anticonceptionale nu mai iau de cel putin 6 ani... uneori prezervativ.. si de cele mai multe ori nimic.. oFloare1.gif

Niciodata nu mi-a curs mult, in sarcina aproape deloc, dar mi s-a intamplat de cateva ori pe an, dar numai cat sa simt, nu a trebuit sa stau intinsa sau mai stiu eu ce... f putin,dar totusi.. de oboseala mai mult..
azi desi am dormit iepureste, sunt fresh, am atelier de gatit in bucatarie, copiii peste tot .. distractie maxima ... notworthy.gif
bine macar ca puii s-au odihnit bine.. sper sa reusim sa iesim, ma rog sa fie gata supa..de celelalte feluri nu ma mai apuc, doar am taiat legumele..

O zi faina sa aveti!

Ah, ma bucur mult ca accepta Nestle Nidina.. nici eu nu am auzit, dar poate e nou sau poate doar la voi se gaseste.. v-am pupat..
suntem in cautare de casa, ni s-a pus sa ne mutam in cateva zile notworthy.gif



smile.gif atunci este de la oboseala.stiu cum este cu mutatul,dar nu mi se pare normal sa va spuna ca trebuie sa va mutati in cateva zile,sa astepte macar pana la sfarsit de luna...normal si noi trebuie sa ne mutam luna asta..dar pt ca asa vrem noi,cer prea mult pe chirie si nu v,or sa scada...si daca nu ne mutam luna asta,mai stam 2-3 luni aici,luna viitoare pastele,la sfarsitul lunii venim in tara...si uite asa,aici te poti muta pe 15 sau 1...
andreea_g
adinuta,simina-ana sunteti bine?!
andy2011
QUOTE(andreea_g @ Mar 15 2012, 10:51 AM) *
adinuta,simina-ana sunteti bine?!

buna intrebare chiar ma gandeam si eu la ele
adinuta
QUOTE(andreea_g @ Mar 15 2012, 12:51 PM) *
adinuta,simina-ana sunteti bine?!

Fetelor, va citesc, insa nu mai gasesc puterea sa scriu pana se mai linistesc apele. Suntem bine cu laringita, s-a terminat cu bine, la fel si diareea. Saptamana viitoare probabil mergem la ecograf pt Rares si la chirugie sa il consulte si sa imi spuna daca am motiv real de stres si, daca da, sa stiu ce si cand trebuie facut pt ambele afectiuni.

Andreea, Nestle Nidina asa se numeste in strainatate Nestle Nan-ul nostru:)) Am testat eu pe Daria in Italia, era sa mor ca nu stiam de care e si ea era pe HA si mi-au comandat aia draguti de la depozit si era Nidina:)) Deci e asta al nostru, e bun, da-i inainte:))

andy2011
QUOTE(adinuta @ Mar 15 2012, 11:44 AM) *
Fetelor, va citesc, insa nu mai gasesc puterea sa scriu pana se mai linistesc apele. Suntem bine cu laringita, s-a terminat cu bine, la fel si diareea. Saptamana viitoare probabil mergem la ecograf pt Rares si la chirugie sa il consulte si sa imi spuna daca am motiv real de stres si, daca da, sa stiu ce si cand trebuie facut pt ambele afectiuni.

Andreea, Nestle Nidina asa se numeste in strainatate Nestle Nan-ul nostru:)) Am testat eu pe Daria in Italia, era sa mor ca nu stiam de care e si ea era pe HA si mi-au comandat aia draguti de la depozit si era Nidina:)) Deci e asta al nostru, e bun, da-i inainte:))

ma bucur ca sunteti bine adinuta, la capitolul putza nici noi nu stam bine in sensul ca numai putin i se vede capul nu detot si o sa merg si eu saptamanile viitoare la medic ca ma ingrijoreaza mai ales dupa ce am auzit la voi
o zi frumoasa tzuc.gif
nickmona
Nicoll
Merci pt retete de iaurt.In sfsrsit mi-a iesit,este foarte bun si se face si repede
voi adaugati ceva fructe?sau i-l dati simplu?eu ma gandeam sa i-l dau cu banana desi nu i-am dat banana pana acum de frica constipatiei cu care am avut probleme la inceput,dar ma gandesc ca in combinatie cu iaurt....merge.Ce parere aveti?
andreea_g
QUOTE(adinuta @ Mar 15 2012, 12:44 PM) *
Fetelor, va citesc, insa nu mai gasesc puterea sa scriu pana se mai linistesc apele. Suntem bine cu laringita, s-a terminat cu bine, la fel si diareea. Saptamana viitoare probabil mergem la ecograf pt Rares si la chirugie sa il consulte si sa imi spuna daca am motiv real de stres si, daca da, sa stiu ce si cand trebuie facut pt ambele afectiuni.

Andreea, Nestle Nidina asa se numeste in strainatate Nestle Nan-ul nostru:)) Am testat eu pe Daria in Italia, era sa mor ca nu stiam de care e si ea era pe HA si mi-au comandat aia draguti de la depozit si era Nidina:)) Deci e asta al nostru, e bun, da-i inainte:))



ma bucur ca sunt mai bine,tie iti doresc muuulta putere si sa fi optimista!

cat despre lp multumesc de raspuns,chiar nu intelegeam de ce in romania nu se stie de nidina smile.gif
andreea_g
QUOTE(nickmona @ Mar 15 2012, 01:34 PM) *
Nicoll
Merci pt retete de iaurt.In sfsrsit mi-a iesit,este foarte bun si se face si repede
voi adaugati ceva fructe?sau i-l dati simplu?eu ma gandeam sa i-l dau cu banana desi nu i-am dat banana pana acum de frica constipatiei cu care am avut probleme la inceput,dar ma gandesc ca in combinatie cu iaurt....merge.Ce parere aveti?


da,eu cred ca este bine sa ii dai cu banana,parerea mea !
andreea_g
QUOTE(adinuta @ Mar 15 2012, 12:44 PM) *
Fetelor, va citesc, insa nu mai gasesc puterea sa scriu pana se mai linistesc apele. Suntem bine cu laringita, s-a terminat cu bine, la fel si diareea. Saptamana viitoare probabil mergem la ecograf pt Rares si la chirugie sa il consulte si sa imi spuna daca am motiv real de stres si, daca da, sa stiu ce si cand trebuie facut pt ambele afectiuni.

Andreea, Nestle Nidina asa se numeste in strainatate Nestle Nan-ul nostru:)) Am testat eu pe Daria in Italia, era sa mor ca nu stiam de care e si ea era pe HA si mi-au comandat aia draguti de la depozit si era Nidina:)) Deci e asta al nostru, e bun, da-i inainte:))


adinuta dar tu i.ai cautat ousorul?pipaie cu mana si poate il gasesti si te mai linistesti.la al meu se simt aman2.
dodo80
QUOTE(andreea_g @ Mar 15 2012, 12:16 PM) *
smile.gif atunci este de la oboseala.stiu cum este cu mutatul,dar nu mi se pare normal sa va spuna ca trebuie sa va mutati in cateva zile,sa astepte macar pana la sfarsit de luna...normal si noi trebuie sa ne mutam luna asta..dar pt ca asa vrem noi,cer prea mult pe chirie si nu v,or sa scada...si daca nu ne mutam luna asta,mai stam 2-3 luni aici,luna viitoare pastele,la sfarsitul lunii venim in tara...si uite asa,aici te poti muta pe 15 sau 1...

Ufff..da,Andreea

proprietarul ne a anuntat cu o luna si o sapt inainte.. Mai putem sta pana pe15 aprilie dar voiam.noi ca deja sa gasim alta casa, sa nu ramanem de Paste fara niciun ban cand tb sa platim alta chiie, alta garantie .. Pana la urma mai platim 280 aici si mai stam pana in sapt mare.. Cat dati voi acum? Aveti doua camere?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.