Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
masha
hai ca neam pozat si noi...

eu chiar scriu pe forum, nu numai privesc:P





diana45

Roxana, vrem si noi la balaceala--superbi sunteti
diana45

Ce de pozeee! ne plac toti bebeii
MihaelaD
Doamne ce copilasi frumosi si deja mari... fiecare are cate o activitate serioasa. liwlol.gif
teea
masha, nr 5 la pampers??? cum e posibil?Vlad e la nr.4 de vreo 2 luni jumate, iar pe punga de pampersi nr 4 scrie 7-18 kg.cum sunteti la 5??

punem si noi cateva poze ca nu ne-ati mai vazut de ceva vreme










pupam dulce fetitele si salutam voios baietii!
cristina254
QUOTE(masha @ Mar 9 2011, 11:41 AM) *
hai ca neam pozat si noi...

eu chiar scriu pe forum, nu numai privesc:P






Foarte frumoasa.....tare drag imi e cum stange din buzite in ultima poza smile.gif
cristina254
QUOTE(teea @ Mar 9 2011, 02:05 PM) *
masha, nr 5 la pampers??? cum e posibil?Vlad e la nr.4 de vreo 2 luni jumate, iar pe punga de pampersi nr 4 scrie 7-18 kg.cum sunteti la 5??

punem si noi cateva poze ca nu ne-ati mai vazut de ceva vreme








pupam dulce fetitele si salutam voios baietii!

Teea, e grozav "fratiorul nostru".....nu stiu daca doar eu....dar zic ca e un baietel tare puternic....pare sa aiba asa o siguranta....si incredere in el. Ne-a fost dor de el!!!!!
masha
QUOTE(teea @ Mar 9 2011, 02:35 AM) *
masha, nr 5 la pampers??? cum e posibil?Vlad e la nr.4 de vreo 2 luni jumate, iar pe punga de pampersi nr 4 scrie 7-18 kg.cum sunteti la 5??

punem si noi cateva poze ca nu ne-ati mai vazut de ceva vreme




teea noi aveam la ultima cantarire(5 luni jumatate) 9 kg. acum sigur am sarit de 9kg iar nr.4 ne strangea tare incat ramaneam cu urme la burtica asa cam luat 4+ dar si cu acesta la fel. si acum am trecut la 5.acesta este lejer si nu mai facem urme . noi nu suntem super grase dar toata grasimea o avem in zona funduletului si la pulpe sus si astfel ne strag toate hainele ca suntem nevoite sa luat stranpei si bady-uri de peste 9 sau 12 luni paote si mai mari uneori!
salexandre
Buna fetele,

Am venit de la mamici si am bagat o tura de calcat rufe.
Roxana foarte frumos si noi avem de gand sa mergem in curand cu amandoi la piscina Catarina adora apa si Andre la fel plange mereu cand il scot din baie, ii place sa se balaceasca.
Diana e un scump Luca tzuc.gif
Teea si Vladut a crescut mult smile.gif
Masha foarte frumoasa Daria ca de obicei smile.gif


teea
masha, deci asa sta treaba!!
mie mi s-a parut imposibil nr 5, avand in vedere ca 4 e pana la 18 kg.nu m-am gandit ca o strange la burtica. biggrin.gif
deci daria ne-a intrecut demult.noi la 6 luni aveam 8800 de grame.
masha
QUOTE(teea @ Mar 9 2011, 03:48 AM) *
masha, deci asa sta treaba!!
mie mi s-a parut imposibil nr 5, avand in vedere ca 4 e pana la 18 kg.nu m-am gandit ca o strange la burtica. biggrin.gif
deci daria ne-a intrecut demult.noi la 6 luni aveam 8800 de grame.

daaa, tre sa fim si noi primele intrun clasament nu ?!:P
diana45
Neata fetelor,

Haideti la cafea.gif
roua
neata mamici
cafea.gif
iar avem nevoie de cafeluta , dupa o noapte cu treziri multe ne-am trezit si de dimineata la 7 liwlol.gif
masha voi faceti parte cam din multe topuri liwlol.gif
teea vai ce mare e vlad smile.gif, sa mai intri sa ne pui poze ca e un scump, si cum zicea cristina are asa o privire de om sigur si puternic, nu ca al meu care e un plangacios liwlol.gif, vai din orice plange(ca nu poate ajunge la o jucarie, ca nu i convine ceva ...din orice...smile.gif )
roxana foarte frumos la piscina smile.gif, sa ne mai aduci poze
vali e mare mare flacaul tau smile.gif , ce mai cresc (vb aia "ca din apa")
diana si luca e tare frumusel
daria cred ca a deschis un forum in care sa vb bebei noastrii liwlol.gif....si noi cred ca avem catre 9 kg wink.gif...si ma mai intreb oare de ce nu se intoarce?sau de ce nu umbla in 4 labe sau de ce nu se ridica in picioare ? vreau eu sa cred ca ii este greu fundu', se intoarce numai cand vrea el, cand se motiveaza singur..dc nu se apuca de plans liwlol.gif
cristina tu iar ne-ai terminat cu pozele, floare2.gif e cea mai frumoasa floare dintre flori.
mai trebuia sa apara irina si eram terminata...sunt asa de frumoase fetitele astea a noastre tzuc.gif
diana45

Roua, cand vin Cristina, Anna si tati ei la Cluj, poate veniti si voi, sa ne vedem.
salexandre
Neata,

Am avut o noapte cu 5 treziri de la 20-23. Restul nu mi le mai amintesc au fost prea multe.

cafea.gif la toata lumea smile.gif
Aditza85
Salut toate mamicile si toti piticii,
Sunt toti foarte frumosi si fetele cum ma asteptam foarte precoce. Am vazut ca puii vostrii deja au dintisori Mario inca nu are niciunul dar de cateva zile e foarte marait si nu-i mai intru cu nimic in voie, i-am luat un gel Dologel dar mi se pare apa de ploaie, voi ce folositi pentru dureri?
Si colac peste pupaza a si racit sad.gif
Am vazut ca Roxana l-a dus pe Matei la piscina si mie mi-ar placea foarte mult mai ales ca lui Mario ii place apa la nebunie. Stiti in Bucuresti vreo piscina unde putem sa ne ducem cu bebeii?
Monik, e foarte tare Irina cred ca are baterii Duracell wink.gif
Va pup si va doresc o zi frumoasa

roua
diana cum stati cu dermatita? eu am constatat de cateva zile ca ii sunt uscati obrajorii, si are o parte in spatele piciorului (cat o unghie) care este fff uscata , dar nu ca obrajorii sad.gif, o altfel de uscaciune, voi ce crema folositi?
diana45
QUOTE(salexandre @ Mar 10 2011, 09:38 AM) *
Neata,

Am avut o noapte cu 5 treziri de la 20-23. Restul nu mi le mai amintesc au fost prea multe.

cafea.gif la toata lumea smile.gif


Greu!!
Am intrat pe blogul tau. M-am amuzat copios de perlele Catarinei. Sa ne mai pui foto cu voi!
cristina254
QUOTE(diana45 @ Mar 10 2011, 09:37 AM) *
Roua, cand vin Cristina, Anna si tati ei la Cluj, poate veniti si voi, sa ne vedem.

Neata!!!!
Eu asa mi-as dori .....sa ne vedem toate trei....si sunt asa curioasa cum o sa reactioneze Tudor, Luca si Anna. smile.gif.
Roua, exact la asta ma gandeam.....n-am mai vazut-o pe Irina de ceva vreme.
Voi stati in Turda....sau altundeva.....ca vb de autostrada?
Trebuia sa vb la fostul meu loc de munca de gradinita pentru baietelul unei prietene......n-am avut ce face si am luat-o pe Anna cu mine. M-am dus in timpul orei....dar nu stiu de unde au aparut atatia copii.....a indurat Anna cu stoicism dar pe la 150- lea copil a inceput sa planga....erau toti calare pe carucior si pe mine. Avea Anna o mutrisoara asa serioasa. Acum am prins curaj daca a rezistat acolo, cred ca e cuminte oriunde o duc liwlol.gif
Salexander, cum a fost la intalnire?
Ne pregatim si noi de papa si de plimbare.....e tot soare la noi....si nu mai intram in casa.smile.gif
cristina254
QUOTE(roua @ Mar 10 2011, 09:43 AM) *
diana cum stati cu dermatita? eu am constatat de cateva zile ca ii sunt uscati obrajorii, si are o parte in spatele piciorului (cat o unghie) care este fff uscata , dar nu ca obrajorii sad.gif, o altfel de uscaciune, voi ce crema folositi?

Trixera de la Avene...poate i se usuca obrajori si de la jucarii sau saliva...cum o deranjeaza pe Anna gingia de sus tot timpul e cu o jucarie in gurita si am observat ca atunci ii este si mai uscata pielea pe obrajori.
diana45
QUOTE(roua @ Mar 10 2011, 09:43 AM) *
diana cum stati cu dermatita? eu am constatat de cateva zile ca ii sunt uscati obrajorii, si are o parte in spatele piciorului (cat o unghie) care este fff uscata , dar nu ca obrajorii sad.gif, o altfel de uscaciune, voi ce crema folositi?


Pe obrajori avem si noi probleme. Il dau zilnic cu apa termala+ Trixera.
Am primit de la o mamica o reteta de crema pentru iritatii, dermatita. Inca nu am testat-o. Situatia e sub control acum. Daca vrei, ti-o trimit prin e-mail. Cauta pe google zicolorata si gasesti blogul tipei de la care o am. Are o sectiune speciala pentru dermatita. Mie mi s-a parut util.
cristina254
QUOTE(diana45 @ Mar 10 2011, 09:52 AM) *
Pe obrajori avem si noi probleme. Il dau zilnic cu apa termala+ Trixera.
Am primit de la o mamica o reteta de crema pentru iritatii, dermatita. Inca nu am testat-o. Situatia e sub control acum. Daca vrei, ti-o trimit prin e-mail. Cauta pe google zicolorata si gasesti blogul tipei de la care o am. Are o sectiune speciala pentru dermatita. Mie mi s-a parut util.

Esti multumita de apa termala? Ma gandeam sa iau si eu...
roua
QUOTE(salexandre @ Mar 10 2011, 09:38 AM) *
Neata,

Am avut o noapte cu 5 treziri de la 20-23. Restul nu mi le mai amintesc au fost prea multe.

cafea.gif la toata lumea smile.gif

salexandre liwlol.gif, pe cuvant ca asa patesc si eu ....nu mai stiu cate treziri , nu mai mi le amintesc ..am crezut ca 's eu dusa si poate prea obosita , dar ce bine ca e ceva normal liwlol.gif.ma mai intreaba sotul :"cum ati dormit azi noapte?" si eu ii zic ca nu mai tin minte smile.gif, doar ca s-a terminat sticluta de ceai , asta e semn ca s-a trezit de muuuulte ori !
diana45
QUOTE(cristina254 @ Mar 10 2011, 09:56 AM) *
Esti multumita de apa termala? Ma gandeam sa iau si eu...


da, e ok. Cris, daca vrei reteta de crema, da-mi de stire! E valabil pentru toate mamicile ai caror bebei sunt incercati de dermatita. Tare as vrea sa nu fi existat "clubul" asta
Mi-ar placea si mie sa ne vedem cu totii. Roua, ce zici?

Luca doarme asa frumos. Sper ca la trezire, sa vrea marul copt. Dupa ce a facut figuri la fructe, de cateva zile nu mai vrea legume nervi.gif
cristina254
QUOTE(diana45 @ Mar 10 2011, 10:03 AM) *
da, e ok. Cris, daca vrei reteta de crema, da-mi de stire! E valabil pentru toate mamicile ai caror bebei sunt incercati de dermatita. Tare as vrea sa nu fi existat "clubul" asta
Mi-ar placea si mie sa ne vedem cu totii. Roua, ce zici?

Luca doarme asa frumos. Sper ca la trezire, sa vrea marul copt. Dupa ce a facut figuri la fructe, de cateva zile nu mai vrea legume nervi.gif

Pentru orice eventualitate vreau reteta.....momentan e sub control dar cine stie...mailul meu este rocris254 pe yahoo.
Vai, cand imi amintesc ce sperietura am tras prima oara cand s-a umplut de jubrite...
La noi se si vede pe obrajori ca e diferita pielea....arata un pic altcumva....si luceste. Bine ca nu e altceva mai grav.
Asa imi face si Anna....sunt zile cand ma termina cu mancarea si a doua zi mi-ar linge castronelul.
Fetelor, voi cum stati cu schimbatul scutecului? Eu innebunesc.....nu mai sta nicicum sa-l prind...deja imi e groaza cand trebuie sa o schimb...
salexandre
QUOTE(roua @ Mar 10 2011, 09:01 AM) *
salexandre liwlol.gif, pe cuvant ca asa patesc si eu ....nu mai stiu cate treziri , nu mai mi le amintesc ..am crezut ca 's eu dusa si poate prea obosita , dar ce bine ca e ceva normal liwlol.gif.ma mai intreaba sotul :"cum ati dormit azi noapte?" si eu ii zic ca nu mai tin minte smile.gif, doar ca s-a terminat sticluta de ceai , asta e semn ca s-a trezit de muuuulte ori !


Ma trezesc cateodata la mine in pat si nu stiu cum am ajuns acolo. Sau ma trezesc ca ii dau sanul si nu imi aduc aminte cand m-am ridicat din pat.

Oricum de la 8 luni ii tai craca si nu ii mai dau san noaptea. Va fi greu cateva zile pt ca el nu foloseste suzeta dar trebuie sa invete sa adoarma fara tzatza in gura. daca aveti sfaturi, sugestii astept.

roua
diana ne vedem cu siguranta liwlol.gif asa sper de fapt,
cristina noi stam langa turda, in campia turzii...ca acum s-a lungit autostrada pana la noi liwlol.gif...si chiar mie dor si vreau sa vin la Polus(vb lui sor'mea ca de cand nu am mai fost ,oare nu s-a mutat?).
Cristina tu la gradi. lucrezi?si de ce fostul loc ?
aditzaaaaaaaaa ce mai faceti?i-a treci la tabla cu niste poze liwlol.gif.
apa termala si sor'mea a folosit , trebuie sa o intreb mai multe , ca nu mai tin minte. acum foloseste ceva crema EMOLIUM data tot de dermatoloaga si scrie pe ea ca e pt piele atopica .
cristina254
QUOTE(roua @ Mar 10 2011, 10:12 AM) *
diana ne vedem cu siguranta liwlol.gif asa sper de fapt,
cristina noi stam langa turda, in campia turzii...ca acum s-a lungit autostrada pana la noi liwlol.gif...si chiar mie dor si vreau sa vin la Polus(vb lui sor'mea ca de cand nu am mai fost ,oare nu s-a mutat?).
Cristina tu la gradi. lucrezi?si de ce fostul loc ?
aditzaaaaaaaaa ce mai faceti?i-a treci la tabla cu niste poze liwlol.gif.
apa termala si sor'mea a folosit , trebuie sa o intreb mai multe , ca nu mai tin minte. acum foloseste ceva crema EMOLIUM data tot de dermatoloaga si scrie pe ea ca e pt piele atopica .

Fostul ca stau 2 ani acasa.....dar tot acolo ma intorc liwlol.gif. Psiholog la un liceul....si au si gradi si de toate pe acolo....si cum toti se trezesc sa isi inscrie copii tarziu...
Am intrebat ca pe acolo veneam noi dinspre Deva....pe langa Turda intram pe autostrada. Stau rau de tot cu orientarea...
roua
salexandre nici o idee nu am, noi dormim impreuna si cand se trezeste cand ii bag ceaiul si asta il linisteste si adoarme la loc, cateodata intorce capul ca nu i trebuie si adoarme , dar ceva durere il trezeste, cateodata nu adorme deloc, si il iau si il intorc intr-o parte, ca nu se intoarce numai cand vrea, si adoarme, din fericire inca nu am leganat la el noaptea pe picioare...
asteptam idei de la alte mamici mai norocoase...sau astept sa treaca timpul sa isi ia singur sticluta si sa bea si sa ma lase pe mine sa dormmmmmmmmm liwlol.gif
roua
QUOTE(cristina254 @ Mar 10 2011, 10:19 AM) *
Fostul ca stau 2 ani acasa.....dar tot acolo ma intorc liwlol.gif. Psiholog la un liceul....si au si gradi si de toate pe acolo....si cum toti se trezesc sa isi inscrie copii tarziu...
Am intrebat ca pe acolo veneam noi dinspre Deva....pe langa Turda intram pe autostrada. Stau rau de tot cu orientarea...

da pe acolo mergeam si noi la cluj, si nu aveai cum sa treci prin campia ca e in partea astalalta...nu ajungi incoace, de la turda iti vezi de drum spre cluj liwlol.gif, hai ca nu cred ca mai intelegi ceva smile.gif
cristina254
QUOTE(roua @ Mar 10 2011, 10:23 AM) *
da pe acolo mergeam si noi la cluj, si nu aveai cum sa treci prin campia ca e in partea astalalta...nu ajungi incoace, de la turda iti vezi de drum spre cluj liwlol.gif, hai ca nu cred ca mai intelegi ceva smile.gif

M-am pierdut mai rau liwlol.gif.....daca conduc eu stiu pe unde merg ca sunt atenta.....daca conduce altcineva , habar nu am cum am ajuns acolo... smile.gif.....important e sa ajungem sa ne vedem.
diana45
[quote name='cristina254' date='Mar 10 2011, 10:19 AM' post='1630370']
Fostul ca stau 2 ani acasa.....dar tot acolo ma intorc liwlol.gif. Psiholog la un liceul....si au si gradi si de toate pe acolo....si cum toti se trezesc sa isi inscrie copii tarziu...
]

si eu am terminat psihologia, dar acum activez in relatii publice
cristina254
QUOTE(diana45 @ Mar 10 2011, 10:52 AM) *
si eu am terminat psihologia, dar acum activez in relatii publice

Eu initial am terminat sociologia cu master in managementul resurselor umane.....asta mi-ar fi placut sa fac....dar cum orasul e mic si nu prea sunt joburi in domeniu....m-am reorientat un pic......mi-am completat studiile....si am ajuns acolo. Dintr-un punct de vedere e ok.....am primit licenta pentru multe teste.........am invatat multe.....vacanta e vacanta.....la ora 13-14 sunt acasa....dar sunt si mult nemultumiri ca simt ca as putea mult mai mult. Am investit prea mult aici....ca altfel pe al meu sot l-ar bate gandul sa plecam prin alta tara.....mai ales ca el a terminat pe IT si si-ar gasi usor de lucru. Pentru mine ar fi mai greu. Incepem sa ne gandim ca poate ar fi mai bine pentru Anna, dar mie imi e o frica de mor. Momentan sunt doar discutii.....om vedea noi mai incolo.
Foarte fain si domeniul tau, desi un pic dificil... cred ca ai parte de destul de multe provocari!
diana45
QUOTE(cristina254 @ Mar 10 2011, 11:02 AM) *
Eu initial am terminat sociologia cu master in managementul resurselor umane.....asta mi-ar fi placut sa fac....dar cum orasul e mic si nu prea sunt joburi in domeniu....m-am reorientat un pic......mi-am completat studiile....si am ajuns acolo. Dintr-un punct de vedere e ok.....am primit licenta pentru multe teste.........am invatat multe.....vacanta e vacanta.....la ora 13-14 sunt acasa....dar sunt si mult nemultumiri ca simt ca as putea mult mai mult. Am investit prea mult aici....ca altfel pe al meu sot l-ar bate gandul sa plecam prin alta tara.....mai ales ca el a terminat pe IT si si-ar gasi usor de lucru. Pentru mine ar fi mai greu. Incepem sa ne gandim ca poate ar fi mai bine pentru Anna, dar mie imi e o frica de mor. Momentan sunt doar discutii.....om vedea noi mai incolo.
Foarte fain si domeniul tau, desi un pic dificil... cred ca ai parte de destul de multe provocari!


La noi e invers. Eu vreau sa plecam.
Intr-adevar e greu in relatii publice cand sunt situatii de criza. Si e misto ca fiecare zi e altfel, nu te plictisesti.
salexandre
Diana tu ai mai multe sanse sa lucrezi in resurse umane in strainatate decat in Romania.
MihaelaD
Hello!

vad ca vb de job... mi-ati redeschis apetitul pt a munci.
Cris, si eu tot sociologia am termina si lucez in banca liwlol.gif... Ma tot gandesc cand trec cei 2 ani sa ma bag in invatatmant ( asta doar pt programul si pt vacanta si timpul liber care il am la dispozitie sa ma ocup de maria), dar tinand cont de cat de prost e platit acest domeniu o sa pun in balanta avantajele si dezavantajele...

cristina254
QUOTE(MihaelaD @ Mar 10 2011, 12:27 PM) *
Hello!

vad ca vb de job... mi-ati redeschis apetitul pt a munci.
Cris, si eu tot sociologia am termina si lucez in banca liwlol.gif... Ma tot gandesc cand trec cei 2 ani sa ma bag in invatatmant ( asta doar pt programul si pt vacanta si timpul liber care il am la dispozitie sa ma ocup de maria), dar tinand cont de cat de prost e platit acest domeniu o sa pun in balanta avantajele si dezavantajele...

Ce fain....mie mi-a placut tare mult si studentia si facultatea!!!!
Asta-i mare dezavantaj.....ca in rest e super....sunt 72 de zile de concediu pe an.....cand Anna merge la gradinita lucrez si eu de la 8 la 12.....si pe urma ma pot ocupa de ea in liniste. Plus ca acum pentru mine conteaza un pic siguranta.....pot sta 2 ani fara nicio problema....sa imi fie frica de post. Eu lucrez si la un liceu bun si copii sunt foarte cuminti...nu-s problemele care le vezi prin alte locuri.
De plecatul prin alte tari imi e groaza de cat trebuie sa muncesc la echivalatul studiilor....imi pare tare greu. Imi admir toti prieteni care au reusit sa plece.....felicitari si tie Salexander ca ai reusit sa iti construiesti o viata asa frumoasa acolo.

Am fost pe afara.....cald si frumos.....am ramas cu sechele de cand a fost bolnava ca atata o infofolesc....sper sa imi treaca odata smile.gif. Cred ca mai iesim si diseara.
masha
buna fetele! notworthy.gif
ieri a fost ziua de poze, azi e ziua de vorbit... liwlol.gif
noi am avut o noapte asemanatoare cu toate celelalte...adica nu stiu numarul trezirilor, si trezire matinala...
dermatita noastra a revenit, avea doar la gatulet, la subrat si acuma a facut si in spatele urechiusilor...tre sa mergem la dermatolog, ca navem de ales...
si toata nopatea se intoarce peo parte pe alta cu ochii inchisi, se scarpina prin cap, pe la urechi, zici cai titirez...astept si eu o metoda de dormit noaptea fara sisi', ca mia distrus spatele...si apoi nu stiu cum la voi bebelusii au program de kk sau de masa, ca noi suntem dezordonate, cica tre sa aiba 5 mese pe zi, noi avem n' mese pe zi, manaca acuma o gura se mai joaca isi aminteste ca manca, ma cauta iar, si acuma ma trage de tricou, se da cu capu de piept, numai nu zice... liwlol.gif, iar kk face cand vrea ea, numai nu la aceeasi ora...
in legatura cu munca, eu sunt chiar unsure.gif , profesor, nu am titularizare,adica nam post stabil, daca prinzi bine, dar de obicei nu mai prinzi nimic, si in al doilea rand, o fi programul super, dar dupa un an de predat la liceu, ma ingrozeste posibilitatea de e reveni in acel mediu...
azi am incercat iar suc de morcov, iar un esec total, nu ne place...ce idei mai aveti pt noi?1
cristina254
QUOTE(masha @ Mar 10 2011, 02:30 PM) *
buna fetele! notworthy.gif
ieri a fost ziua de poze, azi e ziua de vorbit... liwlol.gif
noi am avut o noapte asemanatoare cu toate celelalte...adica nu stiu numarul trezirilor, si trezire matinala...
dermatita noastra a revenit, avea doar la gatulet, la subrat si acuma a facut si in spatele urechiusilor...tre sa mergem la dermatolog, ca navem de ales...
si toata nopatea se intoarce peo parte pe alta cu ochii inchisi, se scarpina prin cap, pe la urechi, zici cai titirez...astept si eu o metoda de dormit noaptea fara sisi', ca mia distrus spatele...si apoi nu stiu cum la voi bebelusii au program de kk sau de masa, ca noi suntem dezordonate, cica tre sa aiba 5 mese pe zi, noi avem n' mese pe zi, manaca acuma o gura se mai joaca isi aminteste ca manca, ma cauta iar, si acuma ma trage de tricou, se da cu capu de piept, numai nu zice... liwlol.gif, iar kk face cand vrea ea, numai nu la aceeasi ora...
in legatura cu munca, eu sunt chiar unsure.gif , profesor, nu am titularizare,adica nam post stabil, daca prinzi bine, dar de obicei nu mai prinzi nimic, si in al doilea rand, o fi programul super, dar dupa un an de predat la liceu, ma ingrozeste posibilitatea de e reveni in acel mediu...
azi am incercat iar suc de morcov, iar un esec total, nu ne place...ce idei mai aveti pt noi?1

Masha, ce predai? Eu socio-umanele.
Am zis si eu ca depinde de liceu. La noi elevi sunt foarte cuminti si respectuosi....e foarte ok. Eu la catedra am obligativitate doar 2 ore....in rest sunt la biroul meu cu calculator, net si tot ce am nevoie. Anul trecut am avut si dirigentie la liceu si au fost tare dulci elevii....au venit sa o vada pe Anna acasa cu cadouri.....mi-au facut tot felul de surprize.....si un tort de la revedere smile.gif. Mie mi-a placut in invatamant.
Para sau piersica ai incercat?
masha
QUOTE(cristina254 @ Mar 10 2011, 03:21 AM) *
Masha, ce predai? Eu socio-umanele.
Am zis si eu ca depinde de liceu. La noi elevi sunt foarte cuminti si respectuosi....e foarte ok. Eu la catedra am obligativitate doar 2 ore....in rest sunt la biroul meu cu calculator, net si tot ce am nevoie. Anul trecut am avut si dirigentie la liceu si au fost tare dulci elevii....au venit sa o vada pe Anna acasa cu cadouri.....mi-au facut tot felul de surprize.....si un tort de la revedere smile.gif. Mie mi-a placut in invatamant.
Para sau piersica ai incercat?

adevarul asta e...depinde de liceu, eu am fost la un liceu de cartier sai zic asa, si aveam ore peste norma, na ca voiam si bani multi, doar ei mau tinut in viata' liwlol.gif, si cand esti primul an, te trimite la cuca macaii, si iti da si cele mai bune' clase, mai ales, cand predai romana...asa ca acuma nici pt bani nas mai faceo...mam ingrasat 13 kg intrun an, nici in timpul sarcinii nam luat atata:))
am incercat para, piersica nam gasit:(
MihaelaD
noi am fost pe afara am stat 2 ore.. e frumos ca e soare smile.gif
cristina254
Mihaela, si eu vreau sa o mai scot un pic dupa masa de 6.....chiar daca e mai frig.....vreau sa incep sa o scot de 2 ori pe zi.
Roua, m-am gandit azi la tine.....m-am intalnit afara cu o prietena care are o fetita un pic mai mare decat Anna.....si legat de pireul de prune....mi-a zis ca cumpara si prune si caise uscate.....le pune un pic in apa calduta sa se inmoie si le face pireu cu blenderul....cica iese tare bun. Eu vreau sa incerc cu caise....dar sa vad de care gasesc sa nu fie foarte dulci ca stiu ca sunt mai multe feluri. Ma gandeam ca poate merge la Tudor ca pireu de prune.....poate le amesteci cu inca ceva.
MihaelaD
Si eu am scos-o pe Maria de 2 ori astazi. pe la 11.30 dar era nor si mi s-a parut f rece asa ca nu am stat decat 20 min... iar dupa masa de pranz am profitat de soare si am stat destul de multicel..

Eu am pus la fiert dovleac ca sa il pregatesc pt masa de la 17.30.

Eu inca nu i-am dat mariei peste... stiu ca Roxana incercase sa-i de lui Matei. voi cum pregatiti peste pe cei mici?
masha
abia astept si eu sa se faca cald si sa iesim de 2 ori pe zi afara...
am incercat suc de portocala, esec total wacko.gif , da iam pus o feliuta in chestia aia de mancat fructe' si a mozolito, deci nu pot sa inteleg, dc asa ii place si suc nu
salexandre
Noi doar ce am papat salmon cu piure de cartof, dovlecel si morcov. A ras tot smile.gif

Salmonul l-am facut la gratar smile.gif
karen
QUOTE(cristina254 @ Mar 11 2011, 01:14 AM) *
Ce fain....mie mi-a placut tare mult si studentia si facultatea!!!!
Asta-i mare dezavantaj.....ca in rest e super....sunt 72 de zile de concediu pe an.....cand Anna merge la gradinita lucrez si eu de la 8 la 12.....si pe urma ma pot ocupa de ea in liniste. Plus ca acum pentru mine conteaza un pic siguranta.....pot sta 2 ani fara nicio problema....sa imi fie frica de post. Eu lucrez si la un liceu bun si copii sunt foarte cuminti...nu-s problemele care le vezi prin alte locuri.
De plecatul prin alte tari imi e groaza de cat trebuie sa muncesc la echivalatul studiilor....imi pare tare greu. Imi admir toti prieteni care au reusit sa plece.....felicitari si tie Salexander ca ai reusit sa iti construiesti o viata asa frumoasa acolo.

Am fost pe afara.....cald si frumos.....am ramas cu sechele de cand a fost bolnava ca atata o infofolesc....sper sa imi treaca odata smile.gif. Cred ca mai iesim si diseara.


Ai mare dreptate cu munca la echivalarea studiilor in strainatate!! dupa 15 ani de invatamant in ro,daca vreau aici acelasi lucru e ca si cum as incepe de la 0.Despre munca in inv. pot supune ca a fost cel mai frumos lucru pe care l-am putut face...pana n-a aparut David smile.gif Din placere am facut si psihologia dar nu am profesat ,m-a ajutat totusi in ,,munca de lamurire,, cu parintii
Mi-e tare dor de scoala(elevi) si vacante smile.gif

Masha-legumele si fructele care incep cu litera P sunt usor laxative ... La David ii face bine sucul de mar(crud) Ajuta mult si masajul pe burtica in partea stanga

Cand gatiti mancarea pt bebe? o puneti imediat in frigider sau ii dati doar atunci cand o gatiti?Eu ma chinui zilnic sa-i pregatesc totul inainte de a papa,nu i-am dat nimic gatit nici cu 30 min.mai devreme.Le putem da si ce e gatit cu putin timp mai devreme?? puneti in frigider pt a doua zi??
David nu vrea decat piure fin,daca simte o bucatica(asa cat jumatate de bob de orez)vomita tot

Salexandre-cat somon ii dai, 1-2 linguri ?sa nu imi spui in grame ca nu am cantar
m-am mai chinuit sa aproximez carnea parca trebuie 30 gr,nu?
masha
neata mamici! notworthy.gif
noi facem apelul...o noapte buna, zic eu, cu doar 3 treziri, de la 23 pana la 7...am umplto de ceai aseara, si a dormit si ea 3 ore legate, dar nici sa nu vada ceaiul noaptea, face ca si la fructe, intoarce capul in toate directiile, deci tot sisi' a mancat toata noaptea...
azi se anunta o zi frumoasa, sper sa stam mai mult pe afara...ne intalnim cu vecina de salon de la maternitate smile.gif...
vreau sai cumpar cereale din orez, ca din astea nea dat voie, dar putine, doar ca am vazut ca sunt: orez simplu, orez si 3 fructe, si orez si roscove, din care imi recomndati sai iau?daca tot nu ne intelegem cu fructele, sper sa mearga cu cerealele...
si nu in ultimul rand: occasion.gif occasion.gif occasion.gif sa cresti mare, Maria!!!
diana45
Neata,

Masha, matinala ca de obicei. De fapt, si eu sunt la fel biggrin.gif. S-ar putea ca bubitele Dariei sa fie de la portocala- are potential alergen. Nu au aparut dupa ce i-ai dat? Daca mergeti la dermatog, intreaba si de alimente cu risc . Eu nu l-am dus pe Luca pt ca stiu ca au tendinta sa prescrie creme cu cortizon si nu vreau sa il dau cu asa ceva.

Salexandre, ce bebe cuminte e Andre. Cum papa el tot! Al meu e un figurant. Sper sa ii treaca.
teea
hello fetelor,
masha...noi am papat cu succes orez cu roscove de la nestle...dar nu ii maui dau pentru ca se cam constipa si orezul constipa si el...asa ca....
vlad a mancat peste- pastrav la gratar cu cartof si dovlecel.a papat toata canita....in general el mananca foarte bine...cam o cana de papa la masa..orice ar fi.
are zile in care nu papa asa ...nu stiu exact de ce, dar daca nu vrea nu insist prea mult....e clar ca nu-i trebuie.
de 2 zile m-a terminat cu somnul noaptea.cred ca se trezeste de 10 ori cel putin...isi pierde suzeta si plange...(nu stiu exact de ce..ca pana acum nu avea problema asta, iar ziua doarme fara suzeta)...se tot intoarce pe burta si se smiorcaie....ma gandesc ca l-or durea gingiile-noi nu avem nici un dintisor inca....sau poate s-o trezi din alte motive, dar nu imi dau seama! pana acum se trezea o singura data noaptea, la 1 sau la 3 ca sa manance un biberon cu lapte...
in fine, asta e! sper sa treaca repede perioada asta!
noi de duminica ramanem home alone...sotul meu pleaca in austria pentru 3 luni(pentru un proiect cu firma)...o sa mai vina de pasti probabil-cateva zile! asta e!\
pupici multi si o zi usoara va doresc
cristina254
Neatza'!!!!
Strangem prin casa, ne imbracam si ......AFARA....la plimbare!!!!!
Va pupam si va dorim o zi frumoasa!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.