Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
salexandre
roua aici nu exista conceptul de sebare si nici de dat bani la gradinita cresa. Mosul vine acasa.

In schimb parintii si copiii sunt invitati de gradinita intr-o seara si se serveste orez cu lapte danez, clementine, prajiturele, cafea, ceai, etc. Copiii au adus cate un ornament de brad si au decorat bradul gradinitei. Au cantat 2 cantecele impreuna si cam asta a fost totul. Mie una imi place conceptul. Prefer sa ii iau eu cadourile si mi se pare frumos sa ne bucuram de Craciun impreuna fara mari expectative de la copiii nostri. smile.gif
masha
QUOTE(salexandre @ Dec 21 2010, 01:26 AM) *
roua aici nu exista conceptul de sebare si nici de dat bani la gradinita cresa. Mosul vine acasa.

In schimb parintii si copiii sunt invitati de gradinita intr-o seara si se serveste orez cu lapte danez, clementine, prajiturele, cafea, ceai, etc. Copiii au adus cate un ornament de brad si au decorat bradul gradinitei. Au cantat 2 cantecele impreuna si cam asta a fost totul. Mie una imi place conceptul. Prefer sa ii iau eu cadourile si mi se pare frumos sa ne bucuram de Craciun impreuna fara mari expectative de la copiii nostri. smile.gif

am iesit azi la plimbare, +1C, mie mia inghetat si nas si maini si tot oricum, Daria navea treaba, a dormit...am facut febra musculara la impins carutul pe zapada, ca desi stau in centru, trotuarele sunt inca cu zapada...am fost in mini oraselul copiilor, e prea mica Daria pt poze pe acolo, ea dormea oricum...am stat aprope o ora, mai iesim si maine ca sa anunta ca se incalzeste...
nau adus crema la farmacie, sa mai incerc, maine, poimane:( , iam luat sapun de la aceiasi frima, tot CU-ZN, macar so pot freca bn la spalat, dc o dau cu ulei de masline...
am facut si noi bradutul, dar nu neam pozat inca, cred ca maine...
maryana86
buna mamici.am reusit si eu sa recuperez de citit tot de pana acum .in legatura cu iritatiile la bebe si matteo are roseata la incheieturi care nu trece cu nimic.in special la subrat.cojite in cap are si matteo foarte multe.nu stiu cat timp o sa tina.eu il dau cu ulei de migdale il las vreo ora doua cu caciulita dupa care i le iau cu pieptanul.ii fac capusorul foarte curat dar la cateva zile apar la loc.dar la matteo cojitile se intind pana pe fruntica chiar si pe pleoape are cojite .in cap rezolv cu pieptanul dar pe frunte ma dispera rau.la el se vad asa pete rosii cu cojite .aici la pediatru a zis ca e normal si ca va dura pana la 8-9 luni.vad ca voua v-a zis sa-i dati cu atatea creme mie nu mi-a dat nimic.doar sa-l hidratez cu ulei si atat.acum de cateva zile am vazut si pe corp cate va pete rosii mici asa ca un banut mic dar nu bubite.daca nu trec cred ca o sa merg si la dermato desi pediatrul nu mi-a zis ca trebuie vizita dermatologica.in legatura cu somnul noaptea matteo inca se trezeste sa pape .dar saptamana trecuta aveam si eu problema cu trezitul la fiecare ora si nu pt papa.il culcam si pana la ora 1 noaptea se trezea de vreo 3 ori .il leganam pe picioare si adormea la loc .dupa se trezea pe la 3 sa pape si dim la 6 sau 7 din nou.vad ca sunt fete norocoase la care bebeii dorm cateva ore bune continuu dar matteo nu doarme in nici o noapte mai mult de 3ore fara sa se trezeasca.ziua el inca papa de 6 ori la 6 sau 7 dimineata,la 10 -11,2 sau 3 ,pe la 6 si seara inainte de culcare la 9 sau 10.am inceput sa-i dau cate putin piure de morcov,mar si zeama de clementina.ii place foarte mult cand ii dau cu linurita apuca si el lingurita.sambata am fost si noi la cantarit si are 6 kg.la voi cat iau in greutate pe luna?matteo a luat in ultimile 2 saptamani doar 200 de grame.pupici la bebici si mamici.am vazut pozele cu mititeii sunt niste scumpi au crescut mari.
masha
QUOTE(maryana86 @ Dec 21 2010, 02:41 AM) *
buna mamici.am reusit si eu sa recuperez de citit tot de pana acum .in legatura cu iritatiile la bebe si matteo are roseata la incheieturi care nu trece cu nimic.in special la subrat.cojite in cap are si matteo foarte multe.nu stiu cat timp o sa tina.eu il dau cu ulei de migdale il las vreo ora doua cu caciulita dupa care i le iau cu pieptanul.ii fac capusorul foarte curat dar la cateva zile apar la loc.dar la matteo cojitile se intind pana pe fruntica chiar si pe pleoape are cojite .in cap rezolv cu pieptanul dar pe frunte ma dispera rau.la el se vad asa pete rosii cu cojite .aici la pediatru a zis ca e normal si ca va dura pana la 8-9 luni.vad ca voua v-a zis sa-i dati cu atatea creme mie nu mi-a dat nimic.doar sa-l hidratez cu ulei si atat.acum de cateva zile am vazut si pe corp cate va pete rosii mici asa ca un banut mic dar nu bubite.daca nu trec cred ca o sa merg si la dermato desi pediatrul nu mi-a zis ca trebuie vizita dermatologica.in legatura cu somnul noaptea matteo inca se trezeste sa pape .dar saptamana trecuta aveam si eu problema cu trezitul la fiecare ora si nu pt papa.il culcam si pana la ora 1 noaptea se trezea de vreo 3 ori .il leganam pe picioare si adormea la loc .dupa se trezea pe la 3 sa pape si dim la 6 sau 7 din nou.vad ca sunt fete norocoase la care bebeii dorm cateva ore bune continuu dar matteo nu doarme in nici o noapte mai mult de 3ore fara sa se trezeasca.ziua el inca papa de 6 ori la 6 sau 7 dimineata,la 10 -11,2 sau 3 ,pe la 6 si seara inainte de culcare la 9 sau 10.am inceput sa-i dau cate putin piure de morcov,mar si zeama de clementina.ii place foarte mult cand ii dau cu linurita apuca si el lingurita.sambata am fost si noi la cantarit si are 6 kg.la voi cat iau in greutate pe luna?matteo a luat in ultimile 2 saptamani doar 200 de grame.pupici la bebici si mamici.am vazut pozele cu mititeii sunt niste scumpi au crescut mari.

buna mariana, nici noua nu nea recomandat doctorita de familie sa mergem la dermato, nea zis stomatoloaga, are si ea bebe si mai vb...noi luam pe luna 1200g..., si daria avea la inceput coji in sprncene, acuma iau mai trecut
MihaelaD
Hello!

am venit si noi de afara , ne-am papat piureul de morcov cu dovlecel si cartof si ne-am bagat la somn.

CUm stati cu diversificarea? ce aveti in meniu? Ati inceput sa dati si supa la copii sau numai piure?

MAria nu se omoara cu fructele, de mar cu biscuite nici sa nu auda... bea relativ bine suc de morcov cu mar; in schimb este innebunita dupa piureul de legume il mananca asa cu o pofta.

Noi am luat bradut , mergem sa mai luam cateva globulete si maine seara il decoram si noi.

MAriana , bine ai revenit. sa stii ca eu nu o cantaresc mai deloc pe MAria, la controlul de 4 luni avea 6500gr si s0a nascut cu 3400 gr . cred ca de acum copiii nu vor mai lua asa de mult in greutate cam 500 gr in medie/luna.. deci nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi prea tare.
maryana86
buna .am venit si noi de afara.e cam frigut dar ne-am imbracat bine si am stat vreo ora si ceva.mihaela al meu s-a nascut de 2,420.acum are 6.mie cand l-am cantarit mi s-a parut f putin dar la fel mi-au zis ca e bine cat a luat si cresterea e f buna.eu nu-i dau deloc lapte praf .dar desi are doar 4 luni si 10 zile am inceput sa-i dau piure de fructe facut moale.dar doar dimineata la 10 si seara in piure in pun si o lingurita de cereale.sa vedem cum o sa- mearga.eu vreau sa se obisnuiasca cu fructele si dupa ii voi da dim fructe si seara piure de legume.la voi cum ies afara cu kakuta?al meu iese in fiecare zi dar de cand papam si alteva decat laptik facem kaka mai tare decat de obicei.la voi e la fel?noi am impodobit bratutul asteptam craciunul sa facem poze la bradut .pupici.daca vor mai persista mult cojitele voi merge si eu la dermato.sper sa nu fie cazul.pupici
salexandre
Cristina. Natalia nu cred ca e de la dinti e prea devreme.
Maryana si Andre avea cojite pe la sprancene si frunte le-am curatat ulei pe un scutec si dat pe sprancene si frunte. An trecut. Luna trecuta am luat 500 gr nu vor mai lua la fel de mult ca pana acum si eu alaptez intyegral si mi s-a parut putin. Dar nu ma ingrijorez ca el arata bine si e mereu zambaret nu plange de foame. Eu am hotarat sa astept cu diversificarea pt ca mi se pare prea devreme si imi e comod cu sanul.

Noapte buna fetele smile.gif
cristina254
Buna!
Noi am fost azi la vaccinul de 4 luni....n-a plans deloc....mai degraba curioasa....a ras si gangurit inclusiv cand a vazut acul. Avem 69 cm si 6,200 kg, asa ca Mariana nici Anna nu ia cine stie ce in greutate. Am primit ok pentru cereale in laptele de seara si pentru suc de morcov sau mar dmineata, dar inca mai astept putin. Ne-a dat Fier, 6 picaturi pe zi ca sa prevenim anemia, cica face parte din programul national pentru sanatate. Luati si voi?
Roua, noi am mai iesit pe afara dar nu pe frig tare. Pediatra a zis azi ca desi in carti scrie ca o pot scoate pana la minus 10 grade sa ma limitez pe la minus 5 cam o ora maxim cand e frig tare. Acuma vad eu in functie de cum reactioneaza Anna.
Masha, ce pacat ca nu gasesti crema.....cred ca te enerveaza de numai? Poate o sa ajute sapunul care l-ai luat. Abia astept sa imi zici ca au trecut de tot. Si eu asa ma chinui cu carutul pe zapada........
Cristina_Natalia, suntem si noi norocoase ca Anna doarme toata noaptea.....sper sa o tina cat mai mult:)
Mamemaki, adorabila Laura.....o sa fie o frumoasa:) Noi avem carut albastru si toata lumea crede ca e baiat.Eu pe Anna o imbrac mult in galben si verde.....ma mai satur de atata roz:)
Salexander, frumos ca impodopesc copii bradul impreuna.....fiecare traditie are farmecul ei:)
vali84
neatza, fetelor! noi inca n-am fost la vaccinul de 4 luni , asteptam sa ne sune de la cabinet, ieri l-am masurat eu ..al nostru puiut are 67 cm si cam 7 kg...am fost ieri la control la dermatolog , e ceva mai bine, nu i-au trecut complet dar mai continuam cu cremuitul...cat de fascinat e Andrei de desene animate mama mama nici nu clipeste parca.. si mai sunt pe youtube niste clipuri cu bebe Lily uaaaau ii plac la nebunie ceva de genu gummy bear dar mult mai faine

la noi ploua in loc sa ninga, zapada s-a cam dus ooff ce craciun !!

ma duc sa mai smotruiesc un pic in bucatarie

va pup o zi frumoasa!

masha
cristina, iam facut aseara masaj cu ulei de masline,dupa vreo 10 minute ia intrat tot in piele, si isi lingea si mainile de mama'mama', la baita sapunul a facut spuma spre norocul nostru, si a fost chiar bine, asteptam rezultatul acuma...
vali, ma bucur ca mergeti spre bine, noua nea zic dermatoloaga dupa tratament so spalam cu sapun mustela, tu ai mai gasit solutia de pus in apa?
salexandre
QUOTE(cristina254 @ Dec 21 2010, 11:05 PM) *
Buna!
Noi am fost azi la vaccinul de 4 luni....n-a plans deloc....mai degraba curioasa....a ras si gangurit inclusiv cand a vazut acul. Avem 69 cm si 6,200 kg, asa ca Mariana nici Anna nu ia cine stie ce in greutate. Am primit ok pentru cereale in laptele de seara si pentru suc de morcov sau mar dmineata, dar inca mai astept putin. Ne-a dat Fier, 6 picaturi pe zi ca sa prevenim anemia, cica face parte din programul national pentru sanatate. Luati si voi?
Roua, noi am mai iesit pe afara dar nu pe frig tare. Pediatra a zis azi ca desi in carti scrie ca o pot scoate pana la minus 10 grade sa ma limitez pe la minus 5 cam o ora maxim cand e frig tare. Acuma vad eu in functie de cum reactioneaza Anna.
Masha, ce pacat ca nu gasesti crema.....cred ca te enerveaza de numai? Poate o sa ajute sapunul care l-ai luat. Abia astept sa imi zici ca au trecut de tot. Si eu asa ma chinui cu carutul pe zapada........
Cristina_Natalia, suntem si noi norocoase ca Anna doarme toata noaptea.....sper sa o tina cat mai mult:)
Mamemaki, adorabila Laura.....o sa fie o frumoasa:) Noi avem carut albastru si toata lumea crede ca e baiat.Eu pe Anna o imbrac mult in galben si verde.....ma mai satur de atata roz:)
Salexander, frumos ca impodopesc copii bradul impreuna.....fiecare traditie are farmecul ei:)


Aici se da fier de la 6 luni pt bebeii alaptati. Daca iaqu formula si beau 400 ml pe zi nu se da fier pt ca laptele praf are fier.
teea
hello fetelor,
ieri am fost si noi la vaccinat/masurat/cantarit
Vlad a plans un pic la vaccin...defapt a urlat, dar s-a potolit relativ repede.
are 8200 de grame si 70 de cm(deci a pus pe el 700 de grame intr-o luna si un pic).
in rest bine, sanatosi, voiosi....avem o problemutza cu un ochisor...in sensul ca i-am spus doctoritei ca mi se pare ca ochiul drept lacrimeaza mai mult si e mai micut(se vede doar cand e foarte obosit)...a zis ca mai asteptam vreo luna-2 si ne da trimitere la oftalmolog...cica s-ar putea sa fie un canal lacrimal infundat un pic sau ceva de genul asta.eh, vom vedea.
pupici multi tuturor
alina2
QUOTE(cristina254 @ Dec 22 2010, 01:05 AM) *
Ne-a dat Fier, 6 picaturi pe zi ca sa prevenim anemia, cica face parte din programul national pentru sanatate. Luati si voi?


Da, si noi luam fier, dar 12 picaturi pe zi. Adica am inceput treptat, cu 4 picaturi 2-3 zile, apoi 6 tot cateva zile...si tot asa pana ajungem la 12 pe zi. Mi-a zis ca pana la 1 an sa ii dau fier zilnic.
maryana86
buna mamici.noi mergem vineri la vaccin.speram sa fie k sa nu faca febra dupa cum a facut data trecuta.azi matteo cand s-a trezit avea toata fruntea f rosie .l-am dat cu crema de galbenele si acum e mai bine.offf el ori e rosu pe frunte ori are cojite.m-am saturat.nu trece cu nimik.vineri inainte de vaccin mergem la pediatru.sa vad ce i-mi mai zice.pupici
masha
buna fetelor!
la Daria a venit azi mosul,nam rezistat si iam luat si noi jucaria la fel ca si roua, punem mai pe seara poze, se uita incontinuu de cand am puso la ea, da din maini, din picioare, ii place tare... partners.gif
noi nu luam fier... unsure.gif , da am sa intreb dupa sarbatori cand mai ajungem la medic!
azi e ceata mare la noi, nu cred ca iesim la plimbare, nu vezi blocul alaturat... wacko.gif si oricum e o forfota prin oras ca nai loc de carut pe trotuar... yes.gif
moni_k
buna fetele! auuu, se apropie si la noi vaccinul de 4 luni sad.gif. mi se face rau cand imi amintesc ce plans a tras irina la 2 luni... si ce jale a fost pe ea ziua urmatoare.
pan' la urma i-am luat o crema de la mustella pentru cojile din cap. n-o dau decat o data la 2 zile, dar mi se pare ca s-au ameliorat. e si greu sa ajung la pielea capului cu atata par liwlol.gif. in curand tre' sa-i fac si eu un motz in frunte ca teea lui vladut, ca deja ii intra bretonul in ochi. dar mi-e frica sa nu reuseasca sa inghita elasticul de par ca acum baga in gura tot ce gaseste. am ajuns si noi la faza la care era anna parca... dupa ce mananca o apuca rostogolitull prin pat si da mancarea afara. dar pe loc nu pot s-o tin biggrin.gif. am impresia ca vin vremuri grele... pe masura ce cresc.
masha
si jucaria mea!!!
teea
de unde ati luat jucaria aia???vreau si eu
mamemaki
roua,
noi tot asa facem. sotul a luat concediu incepand cu maine. el trebuie sa sta cu laura si eu fac comparaturile si curatenia. chiar e nevoie la noi!!!! pe 24. decorez "bradul". ca noi nu avem brad dar o planta tip pom de camera care are cam 1,8 metri. nu stiu cum se numeste (ficus elastica in latina).
noi salbatorim pe 24. pe seara. nu avem o mancarea speciala pe care facem in fiecare an. in anul aceasta o sa mancam toast cu salmon afumat. dupaia kekserln adica fursecuri facut acasa (nu a casa mea.. am primit din prieteni si din soacra mea).
pe 25. si 26. o sa ne ducem la rude si sarbatorim acolo cu mancarea traditionala romaneasca.. mhmhmh...

si noi am fost la vaccin azi. laura a fost foarte cuminte. a tipat numai 10 secunde. are 5,5 kg si 60 de cm acuma. e foarte ok pentru ea.
eating.gif
am fost curioasa ce o sa ma spune domnul doctor respectiv diverisficarea.. ca ea am desa gandurile mele... dar chiar am fost surprisa. m-a spus ca o sa vorbim despre diversificare cand vin la vaccin de 6 luni. pana atunci numai sanul! asa imi pare bine si mie! perfect.

salexandre,
merci pentri informatie despre fierul. noi nu am primit nici fier nici vitamina c nici nimic. m-a spus ca trebuie sa continuo numai cu vigantol. deja m-am facut ganduri daca e bine fara fier suplementar.. daca toti celalti primesc ceva...

cu zapada a fost foarte obositor cu caruciorul. si intors acasa groaznic cu murdarie... bine ca e mai cald acuma si a disparut zapada. daca mai ninge o sa ies numai cu hamul!

daca nu ne mai auzim doresc


SARBATORI FERICITE!!!!


super.gif super.gif super.gif
mamemaki
QUOTE(teea @ Dec 22 2010, 03:56 PM) *
de unde ati luat jucaria aia???vreau si eu


teea,

uite, noi am luat pe aceasta jucaria. merita!!!! inainte nu a jucat deloc singura si eu totimpul cu ea in brate.. cu aceasta jucaria sta cat 10-15 minute de cateva ore pe zi singura! e si bine cand vrei sa mananci... si pare ca e distractiv si educativ pentru ea..




sa numeste fisher-price rainforest. poti sa le gasesti la amazon..

http://www.amazon.com/gp/product/B000FFL58...6Z6JRJEATYN22YQ


MihaelaD
salteluta de activitati mai ieftina gasiti si in cora. costa cam 120 ron este de la bertoni.

ii mai distrage atentia si o ajuta sa-si coordoneze mai bine manutele
mamemaki
QUOTE(MihaelaD @ Dec 22 2010, 05:20 PM) *
salteluta de activitati mai ieftina gasiti si in cora. costa cam 120 ron este de la bertoni.

ii mai distrage atentia si o ajuta sa-si coordoneze mai bine manutele


n-am uitat si noi de mai multe saltelute de activitati (si online de pagine de second hand etc.) dar chiar e cel mai buna. si este o diferenta. este foarte stabil, bine facut, cu mai multe atractie, si pe jos sie pe "copacii" de alaturi. are si musica si lumina. trei moduri: sunete din jungla, musica tot timpul sau musica numai daca atinge pe ceva.
masha
QUOTE(teea @ Dec 22 2010, 04:26 AM) *
de unde ati luat jucaria aia???vreau si eu
ile
teea, la noi sa deschis un magazin numai cu jucarii in carefour,am cautat pe toate rafturile pana am gasit, mam dus la ghici si am gasit intrun final, era la reducere din 179ron la 139ron...
masha
noi neam mai pozat

cristina254
Masha, zici ca-i o papusa:)....adorabila....si cu decor de sarbatori!!!
Noi avem ambele jucarii....si salteluta simpla de activitati si din acela de care a luat Masha( sistemul ca nu arata la fel). Daca salteluta e simpla eu zic ca se plictiseste destul de repede tinand cont ca sunt destul de maricei bebei nostri acum. Daca e cum are Mamemaki, cu muzica....atunci e super. Noi pe cea simpla nu o mai folosim....parca are nevoie deja de luminte si muzica, zgomote ca sa o tina ocupata mai mult.
Oricum eu sunt de parere ca jucarioarele sunt foarte importante acum pentru dezvoltarea lor si cu siguranta se vor bucura de ea, indiferent pe care o alegeti. Adevarul e ca salteluta noastra nu e prea grozava dar a fost tare folositoare cand a fost Anna mai mica.
Anna saliveaza non-stop, toate hainute sunt ude, ne scoate limba si ne scuipa mai nou.liwlol.gif))
Apropo, voi faceti baita zilnic?
Alina, si la voi treaba mare e mai inchisa la culoare de la fier?
Noapte buna!!!!
MihaelaD
MAsha, f draguta Daria.

Cristina, noi inca mai facem baita in fiecare seara pt ca ne place ffff mult.

App de activitati Maria a primit si o saltea de activitati cu jucarele agatate si un leganas cu jucarii agatate pe o bara... cel mai mult ii place leaganul pt ca o inclin cam la 30 grade pe saltea e obligata sa stea numai la orizontala si de acum nu prea ii mai place.

A inceput sa se impinga in coate si tot incearca sa se ridice.

Am intrebat ceva pagini in urma cine a mai inceput diversificarea si ce meniuri aveti...

Noapte buna!
MihaelaD
Mamemaki, f fain site-ul de unde ai comandat tu Laurei salteluta.

uite mie imi place f mult scaunul asta:
http://www.amazon.com/Fisher-Price-Infant-...ref=pd_sim_ba_5
vali84
fetelor, daca nu mai intru zilele astea, noi va dorim de pe-acum Sarbatori fericite alaturi de puiutzii vostri si de cei dragi, Craciun imbelsugat cu bucurii, sanatate si multe daruri sub bradul luminat! va pupam si aveti grija de voi  floare2.gif pt toate mamicile , bebei si bebele
vali84
masha, nu, n-am gasit emulsia aia care se pune in apa , avem o crema preparat cu care il dau o data pe zi ( mai avem numai 5 zile de dat cu asta) si inca o crema hidratanta cu care il dau de 2 ori pe zi dimineata si seara pe care o pot folosi pe termen lung...e mult mai bine, chiar se vad rezultate
masha
cristina, mihaela, ms de complimente!!! partners.gif
vali, sarbatori fericite si voua, in legatura cu tratamentul, noua poate azi nea adus crema, facem tratamentul de 2 zile, fara crema cei drept, dar sper sa se vada rezultate, ca ma doare sufletul so vad rosie asa....
la noi si azi e ceata panan gat...nu cred ca iesim la carut.gif
diana45
Salutare mamici si pitici,

Va dorim Sarbatori Fericite, cu multa sanatate, alaturi de cei dragi!

Am reusit cat de cat sa citesc si am vazut niste bebelusi superbi. Sa va traiasca si sa fie sanatosi!

Si noi avem probleme cu bubitele si pielea uscata pe fata. Deocamdata il dau pe Luca cu apa, in care am fiert tarate si cu ulei de migdale. L-a vazut pediatrul ieri si mi-a recomandat Topfer Babycare Sare de baie cu ulei de masline organic. Inca nu am luat.
Ma gandeam sa incerc si eu Trixera. Cristina, citeam ca ai folosit cu succes. De cate ori pe zi dadeai in perioada cu bubite si piele uscata? Acum, pentru intretinere, cum procedezi?

Pupici!
alina2
Mihaela, in Romania nu se poate comanda de pe amazon.com, suntem in lista de excluderi. Doar de pe amazon.co.uk se poate comanda...

Probabil mamemaki a comandat cu un cont de Austria. Presupun...

Noi nu am inceput inca diversificarea, sapt viitoare mergem din nou la control si atunci o sa ne spuna cum si cu ce sa incepem.
teea
noi ne-am diversificat un pic deja liwlol.gif
dimineata incercam sa mancam mere cu biscuiti sau mere simple- in unele zile vrea, in altele nu...asa ca inca nu ma agit, daca nu vrea nu vrea..nu-i problema...apoi lapte liwlol.gif

la pranz papam supa crema de legume cu morcovi, un pic de patrunjel, un pic pic de cartof, dovlecel si rosie fiarta...ii le pasez cu mixerul si ii pun un strop de ulei de masline.initial mananca vreo 10 lingurite asa, apoi ii pun un pic de lapte praf in ea si se indulceste un picut si mai papa vreo 10 lingurite.nu pot sa spun ca-i palce in mod special, dar o mananca.apoi bem laptic.

seara papam cereale de orez cu roscove(care ii plac la nebunie, dar nu ii dau foarte multe pt ca ingrasa, si mi-e teama, ca si asa Vlad e dodolotz).... si bineinteles lapte...
in rest, cand ii e foame papa lapte liwlol.gif
momentan cam atat...

asa e, amazon.com nu trimite in romania, dar cei din uk si cei de la ebay trimit biggrin.gif.puteti incerca acolo smile.gif

pupici
salexandre
Teea nu te supara ca iti spun dar un bebe asa de mic nu ar trebui sa aibe atatea mese solide. Si sper din suflet ca biscuitii sunt fara gluten.
Vali sarbatori fericite alaturi de familie si prieteni tzuc.gif
salexandre
Masha tu nu ai o fetita, ai o papusa de fetita, frumoasa foc cu niste ochi superbi. Vai de tati ce de pretendenti va avea la usa. Ar trebui sa ii cumper un par deja wink.gif
teea
salexandre, biscuitii sunt fara gluten, dar de cele mai multe ori nu vrea mere cu biscuiti asa ca mananca doar mere facute piure.(a mancat doar 2 biscuiti in total pana acum)
de suparat nu ma supar, nu am de ce, Doamne fereste...eu una nu consider ca mananca foarte mult la o masa...in nici un caz cat sa-i acopere necesarul...avand in vedere ca in mod normal manca un biberon de lapte de 210 ml si acum mananca ce-i dau eu +150 de ml de lapte....
cerealele de seara sunt putine...nu-i dua mult ca-mi este frica de ingrasat aiurea... eu ii fac un sfert de portie...din 40 ml apa +1 lingura jumate de cereale...din toata cantitatea asta mananca cam maxim jumatate(i-as face mai putin, dra nu pot masura mai putina apa liwlol.gif restul aruncam.
nu mi-am propus sa ii dau efectiv sa manance exclusiv mese solide...pur si simplu incerc sa-l obisnuiesc cat de cat cu gusturi noi smile.gif
salexandre
teea ma bucur ca nu sunt cu gluten. Cum face kk? Ce zice pediatru de 3 mese solide pe zi la 4 luni? Sunt curioasa ca aici se spune ca de ex daca introduci o masa de ex de dimineata ar trebui sa tii numai o masa timp de 2-3 saptamani sa se obisnuiasca stomacelul.

cristina254
Teea, si eu stiu la fel ca si Salexander.....se introduce o singura masa si un singur fruct, leguma....Mie pediatra mi-a zi doar un pic de cereale in laptele de seara si progresiv pana la 50 ml de suc de morcov dimineata.Incep cu cerealele seara si dupa o saptamana ii introduc si sucul de morcov....2 lingurite prima data....cu jumatate de ora inainte de laptele de 10.
Diana, cu crema am dat-o de 2 ori pe zi si au trecut in 4-7 zile si bubitele si uscaciunea. Acum o dau la nevoie, o data pe zi, cateodata si o data la 2-3 zile. Este de la Avene si apa termala cu care e bine sa o cureti daca vrei. Eu am folosit doar crema.
cristina254
Moni k, e intr-adevar mai greu cand incep cu rostogolitul, dar e si tare frumos. Acum Anna si ridica in genunchi si manute si se leagana inainte si inapoi....imi vine sa o mananc....deja mimeaza si miscarile de taras....indoaie genunchii...cred ca in curand pleaca la plimbare.....Sa ne-o arati si noua cand incep rostogoalele:)))
teea
kk face o data pe zi....deci presupun ca e ok.noi am inceput cu sucul de morcov pe la 3 luni si un pic-la sfatul pediatrei....i-am dat, a fost incantat..dupa care, la un moment dat nu i-a mai placut asa mult.
cu privire la restul meselor, i le-am introdus treptat...marul este in locul sucului de morcov; am inceput cu sucul de morcov, dupa ce nu i-a mai placut i-am dat de mere, apoi i-am dat mar facut pasta; apoi am adaugat biscuite la el...dar nu-i prea place, asa ca il mananca mai mult gol.ii dau cat vrea el..cand nu mai vrea nu mai e atent la lingurita si nu mai deschide gurita...sau scoate cu limba afara mancarea..asa ca atunci nu-i mai dau...apoi papa lapte.
cerealele le-am introdus dupa mar ..tot treptat...de la 2 lingurite la cat mananca acum...
si supa de legume e introdusa de pe la sfarsitul saptamanii trecute.
la mine oricum regula pe care o respect e ca atunci cand inchide gura, impinge cu limbuta afara etc nu-i mai dau si gata.bea lapte si asta e.uneori mananca mai mult, alteori mai putin...a avut zile in care a mancat mai multe lingurite de supa si zile in care a mancat numa 3.
totul e facut la sfatul medicului...nu am facut eu nimic dupa capul meu...
dar in nici un caz nu se satura cu o masa solida..oricum bea si lapte dupa ce papa.
MihaelaD
Teea, nici Maria nu vrea deloc mar cu biscuite il detesta... asa ca am renuntat in schimb dimineata bea cu placere suc de morcov cu mar si putina mandarina. Eu am mai incercat sa-i dau dimineata piure de mar cu para. mai intai fierb marul si para cam 1 h, dupa care le pasez bine si le pun in borcanas si am pt 2 zile.

La pranz ii dau piure de legume ii place maxim. astazi am pus legumele la fiert si am iesit la plimbare... cum vremea a fost asa frumoasa am pierdut notiunea timpului si am gasit legumele prajite bine liwlol.gif.

De cand am inceput sa-i dau papa Maria s-a reglat f bine cu kk, ea era f constipata acum este mult mai bine, face odta pe zi fara probleme.

MAria la Dus
alina2
Cristina, si eu stiu ca ar trebui sa fie scaunul mai inchis la culoare de la fier. La noi inca nu e, poate pt ca nu ii dau de multe zile, nu stiu ce sa zic...

Fetele care ati inceput diversificarea deja, cum faceti cu tacamurile lui bebe? Le sterilizati sau doar le spalati? Biberoanele le mai sterilizati?
MihaelaD
Eu am inceput sa o las mai usor cu sterilizatul , nu am renuntat de tot dar nici nu mai sterilizez fiecare biberon dupa masa.

eu am auzit mamici care le-au sterlizat pana au inceput diversificarea, deci cred ca in curand o sa renuntam si noi de tot.
masha
QUOTE(salexandre @ Dec 23 2010, 03:05 AM) *
Masha tu nu ai o fetita, ai o papusa de fetita, frumoasa foc cu niste ochi superbi. Vai de tati ce de pretendenti va avea la usa. Ar trebui sa ii cumper un par deja wink.gif

salexandre, esti foarte draguta!!! pretendentii o sa vb mai intai cu tati si apoi cu Daria... oFloare1.gif
cristina254
Mihaela, nu imi vine sa imi iau ochii de la Maria....la dus....ce draguta e!!!!:)
Si eu le mai sterilizez.
Alina, nici la noi nu e inca dar vedem mai incolo.
moni_k
QUOTE(cristina254 @ Dec 23 2010, 03:52 PM) *
Moni k, e intr-adevar mai greu cand incep cu rostogolitul, dar e si tare frumos. Acum Anna si ridica in genunchi si manute si se leagana inainte si inapoi....imi vine sa o mananc....deja mimeaza si miscarile de taras....indoaie genunchii...cred ca in curand pleaca la plimbare.....Sa ne-o arati si noua cand incep rostogoalele:)))

dar chiar imi da emotii cu rostogolitul asta! e primul lucru pe care il face cand se trezeste si ultimul inainte sa adoarma. a invatat o chestie si ar face-o la infinit! e perseverenta ca ta-su liwlol.gif. azi m-a speriat putin, eu n-am culcat-o niciodata pana acum pe burta, ca avem obsesia cu sufocatul biggrin.gif... fiecare cu piticii lui... am pus-o in patut dupa ce a papat, s-a intors pe burta si a adormit lemn. am zis sa nu deranjez fata, s-o las sa doarma asa daca ii place, ca stau eu si o pazesc. dupa 10 minute de nani s-a impins in manutze si si-a ridicat capul, dar fiindca era adormita n-a putut sa si-l tina si a cazut fix cu nasul in saltea si asa ar fi continuat sa doarma daca o lasam. mi-a fost frica, am intors-o pe spate si am iesit din camera. dupa juma' de ora cand am intrat la ea dormea pe burta... iar dupa inca juma' de ora cand s-a trezit am constatat ca avea tot parul de pe o parte ud fleasca... de bale!!! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
masha, ai o scumpete de fetita!
mihaela, maria e geniala la dus! nici eu nu-mi pot lua ochii de la ea!
moni_k
fetele care ati inceput diversificarea... cum ii tineti pe cei mici sa le dati cu lingurita? ca banuiesc ca sunt prea mici ca sa stea in scaun de-ala inalt.
eu inca sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire. nu mi-e clar de ce, dar nu ma pot abtine biggrin.gif. o sa incepem si noi diversificarea dupa 4 luni jumate, ca asa ne-a zis pediatrul. pana atunci citesc cu interes ce si cum faceti voi, sa ma pregatesc. i-am mai bagat in gurita degetul manjit de mar sau de alte fructe, sa vad ce moaca face. si hmmmm... cred ca o sa am probleme daca e sa ma iau dupa mutrele dezaprobatoare pe care le-a facut. aseara am vrut sa-i dau un pic de lapte cu lingurita, sa vad cum se impaca. incerca sa suga lingurita si era foarte multumita ca se si scarpina cu ea in gingii liwlol.gif
masha
QUOTE(moni_k @ Dec 23 2010, 09:41 AM) *
dar chiar imi da emotii cu rostogolitul asta! e primul lucru pe care il face cand se trezeste si ultimul inainte sa adoarma. a invatat o chestie si ar face-o la infinit! e perseverenta ca ta-su liwlol.gif. azi m-a speriat putin, eu n-am culcat-o niciodata pana acum pe burta, ca avem obsesia cu sufocatul biggrin.gif... fiecare cu piticii lui... am pus-o in patut dupa ce a papat, s-a intors pe burta si a adormit lemn. am zis sa nu deranjez fata, s-o las sa doarma asa daca ii place, ca stau eu si o pazesc. dupa 10 minute de nani s-a impins in manutze si si-a ridicat capul, dar fiindca era adormita n-a putut sa si-l tina si a cazut fix cu nasul in saltea si asa ar fi continuat sa doarma daca o lasam. mi-a fost frica, am intors-o pe spate si am iesit din camera. dupa juma' de ora cand am intrat la ea dormea pe burta... iar dupa inca juma' de ora cand s-a trezit am constatat ca avea tot parul de pe o parte ud fleasca... de bale!!! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
masha, ai o scumpete de fetita!
mihaela, maria e geniala la dus! nici eu nu-mi pot lua ochii de la ea!

ms partners.gif ms
salexandre
MihaelaD sunt foarte frumosi tati si fetita. Tati e curajos ca ii da baita si ea se vede ca ii place wub.gif o scumpete de fetita.
Monik noi incepem diversificarea odata cu anul nou, cand va face 5 luni. Am cumparat de toate acum ne trebuie rabdare si sa vedem daca Andre e pregatit.

Eu dupa diversificare nu am sterilizat nimic, nici castronul nici lingura, nimic. Le-am spalat normal in chiuveta. Iar linguritele aveti grija daca sunt de silicon daca dau semne de uzat inlocuitile imediat.

alina2
moni_k, stai linistita, si eu inca sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire. Pediatra mi-a zis ca pana la 6 luni e ok sa le mai sterilizez.
Dar nu mi-e clar ce o sa fac cu linguritele si farfurioarele. Saptamana viitoare incepem si noi, la 4 luni jumate.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.