Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
kity_82
Ce ziceti???
Va astept si pe voi de acum, voi urmati.
Alina tu urmezi pe 14 nu???? Salexander tu vineri nu???
Va multumecs inca o data ca sunteti alaturi de mine. Va pup dulce pe toate.
Kreola, felicitari si bine ai venit.
salexandre
Kity hai ca te asteptam cu rezultatul vizitei la medic smile.gif
Laura11
Buna fetelor! floare2.gif


QUOTE(salexandre @ Jan 12 2010, 12:22 PM) *
Alina eu sunt bine, la munca. Ma simt bine, dar la fel ca si Kity sunt paranoica cu fiecare mica durere, scurgere, etc. Azi am terminat tratamentul cu antibiotice pt infectia urinara si abia astept sa ma duc vineri la dr sa imi dea rezultatele la analize si sa vad daca infectia urinara a disparut.

Din cand in cand am greturi sau arsuri si pofte cat cuprine, nici nu pot sa miros sau sa ma uit la mancare ca imediat poftesc. Am la munca un bufet de salate dar cand il vad imi vine sa vomita utomat, nu stiu de ce ca acasa as manca intr-una. Cred ca e psicologic wink.gif

Tu? Ce simtome mai ai? Profita de ziua libera smile.gif


PSIHOLOGIC, clar ! eu pe toata perioada sarcinii nu am poftit la nimic, ma mai duceam pe la cate o vecina si ma tot stresa cu " ia gusta sa nu poftesti ", cateodata ma mai gandeam la ce mi sa oferit...nu aveam sau imi era lene sa ma duc sa cumpar, si imi ziceam ca e numai o toana pe care o amplific eu, si uite asa trecea "pofta " smile.gif


QUOTE(teea @ Jan 12 2010, 12:22 PM) *
neata!
felicitari !
eu elevit nu iau, doar acidul folic.
medicii au zis ca analizele au iesit foarte bine, drept urmare nu trebuie sa iau suplimente.



numai acid folic am luat si eu, nu am avut carente de vitamine

QUOTE(alina_lucaci @ Jan 12 2010, 04:13 PM) *
Eu tot ma chinui sa imi amintesc cand l-am simtit pe Andrei prima oara in burtica, si tot ma opresc la ideea ca l-am simtit undeva pe la 17 saptamani, deci cam 4 luni, sunt sigura ca nu era mai tarziu pt ca eu in anul ala am fost in tara cand aveam vreo 3 luni jumate de sarcina si cand m-am intors la vreo 2-3 zile l-am simtit, deci cam pe la 4 luni...De-abia astept...




la 17 saptamani mi sa spus ce voi avea , dar l-am simtit pe pitic foarte devreme wink.gif




Sanatate maxima fetelor si aveti grija de voi ! trandafir.gif
salexandre
Mie abia la 23 de saptamani mi-a spus ce va fi. La triplu test smile.gif Nu se risca mai devreme.
kity_82
QUOTE(salexandre @ Jan 12 2010, 04:19 PM) *
Kity hai ca te asteptam cu rezultatul vizitei la medic smile.gif

salexander, am ajuns de la medic poza e pe pagina 60, e deja pe forum.
azi mi-a prescris si mie vitamine, pregnavit.
kity_82
Ce faceti burtici??? Unde ati disparut???
alina_lucaci
QUOTE(kity_82 @ Jan 12 2010, 08:22 PM) *
Ce faceti burtici??? Unde ati disparut???

Eu acu am venit de la cumparaturi...E superb bebitza al tau, am ramas fara cuvinte....!!! E o minune mica si frumoasa, ai vazut ce vorbeam de profil? I-a prins doctorita ta o fatzuca frumoasa in poza de iti vine sa il mananci!! Te pup si ai grija de tine in continuare!! Ai vazut ca bebe e bine? Asa ca nu te mai stresa, de acum incolo sansele sa se mai intample ceva sunt practic inexistente , ce e mai greu e sa ajungem pana la 12-13 saptamani (pe de-o parte bineinteles...). Pupici multi si lui bebe cel pudic care nu s-a aratat daca e cu cuc sau nu...
stefyy
QUOTE(salexandre @ Jan 11 2010, 11:01 AM) *
Neata fetele,

Ma bucur sa vad ca ati fost atat de active smile.gif

Va dau o ciocolata calda ca sa incepeti bine saptamana smile.gif

Lili si Stefyy bine ati venit, sarcini usoare si bebelusi sanatosi.

Alina din cate stiu eu e mai rau sa te lasi de fumat complet si sa stresezi bebelusul cu stresul tau decat sa reduci numarul tigarilor. Asa ca ai facut ceea ce e mai bine. Dr. i-a explicat unei prietene ca lipsa de nicotina o va lasa foarte stresata si ca poate dauna lui bebe asa ca sa fumeze mai rar dar sa nu se opreasca dintr-o data.

Kity ce faci draguta? Cand ai dublu test?

Eu in weekend nu prea intru din lipsa de timp. Imi petrec aproape tot timpul cu buburuza mea si mai fac si curat, mancare etc cad lata seara.

O saptamana buna la toate burticile

multumesc mult,sarcina usoara si fara probleme va urez din suflet la toate burticutele trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
stefyy
QUOTE(alina_lucaci @ Jan 12 2010, 04:13 PM) *
Eu tot ma chinui sa imi amintesc cand l-am simtit pe Andrei prima oara in burtica, si tot ma opresc la ideea ca l-am simtit undeva pe la 17 saptamani, deci cam 4 luni, sunt sigura ca nu era mai tarziu pt ca eu in anul ala am fost in tara cand aveam vreo 3 luni jumate de sarcina si cand m-am intors la vreo 2-3 zile l-am simtit, deci cam pe la 4 luni...De-abia astept...

si eu l-am simtit cu se misca pe la 18 saptamani,pe 9 martie
salexandre
Neata fetele smile.gif

Kity l-am vazut pe bebe, o minune mica smile.gif Ma bucur ca e totul bine. Auzi am vazut ca pe eco scrie 12 saptamani si 5 zile iar tu ai 11 si 5 zile. E bebe mai mare sau nu am vazut eu bine?

Va dau o cafea sau o ciocolata calda ca sa incepem cu bine ziua smile.gif
kity_82
Buna dimineata burtici!!!!
Ce faceti???
Multumesc de urari, sa va traiasca si voua bebelusii si voi pe langa ei.
Salexander eu am 12 saptamani azi, si doctorita mi-a zis la fel nu stiu de ce scrie asa acolo. Tu vineri cand mergi iti face echo???
Am facut si eu azi dublu test, si sper ca e ok. La mine a costat 100 Ron sunt curioasa cat e pe la voi.
Va pup pe toate si stau pe aici, azi nu am asa mult de lucru.

salexandre
Kity Vinerea asta nu voi face eco, imi vor da rezultatele la analizele de sange si imi vor testa urina sa vada daca infectia urinara s-a vindecat.

Imi vor lua sange pt dublu test. Aici intai se ia sange pt dublu test si apoi la o saptamana se face ecografia in baza celor doua ti se da un rezultat cu privire la bolile genetice.
lilibiholar
Buna dimineata la toate...

Voi vorbiti aici de lucruri sf pentru mine, sunt la primul copil asa ca nu prea stiu la ce sa ma astept si cum decurg lucrurile, oricum o sa va tin la curent...

Kity, ti-am zis sa nu-ti faci griji, slava Domnului ca totul este bine si ca totul decurge bine...frumos bebe-ul, oare cu cine seamana? whistling.gif

salexandre, cred din toata inima ca si la tine totul va fi in regula si asteptam poza...
kity_82
QUOTE(salexandre @ Jan 13 2010, 09:33 AM) *
Kity Vinerea asta nu voi face eco, imi vor da rezultatele la analizele de sange si imi vor testa urina sa vada daca infectia urinara s-a vindecat.

Imi vor lua sange pt dublu test. Aici intai se ia sange pt dublu test si apoi la o saptamana se face ecografia in baza celor doua ti se da un rezultat cu privire la bolile genetice.

Aha, acum inteleg. Sper sa fie ok.
La mine la echo a zis ca toate membrele sunt ok si normale, acuma sper ca si la dublu test e la fel.
Ce diferit e la voi. Deci cam peste o sapt max 2 faci echo??? Cred ca de abia astepti.
De fapt depinde in cat timp e gata rezultatul la dublu test, la mine dureaza 6 zile.
Si cu infectia ai luat antibiotice din cate stiu nu???? Sa speram ca a trecut. Am avut si eu dar mie mi-a dat ceva naturist.
kity_82
QUOTE(lilibiholar @ Jan 13 2010, 09:47 AM) *
Buna dimineata la toate...

Voi vorbiti aici de lucruri sf pentru mine, sunt la primul copil asa ca nu prea stiu la ce sa ma astept si cum decurg lucrurile, oricum o sa va tin la curent...

Kity, ti-am zis sa nu-ti faci griji, slava Domnului ca totul este bine si ca totul decurge bine...frumos bebe-ul, oare cu cine seamana? whistling.gif

salexandre, cred din toata inima ca si la tine totul va fi in regula si asteptam poza...

Da draguta multumesc mult de incurajari, din pacate orice stare mai ciudata ne panicheaza inm perioada asta, dar cu voi langa mine ma imbarbatez intotdeauna.
Si eu sunt la prima sarcina si pentru mine e nou tot ceea ce se intampla cu mine, de aia ma sperie orice chestie. Lasa ca avem langa noi mamici cu experienta si o sa ne ajute ele sa trecem peste toate.
salexandre
Kity vinerea viitoare pe 22 e eco si atunci imi da rezultatul pe loc. Se combina rezultatul de la sange care ia cca 1 saptamana cu eco si raspunsul il ai pe loc.

Infectia urinara la mine e o boala veche aparuta in sarcina cu Catarina la vreo 28 de saptamani si apoi la sfarsitul sarcinii din nou. Deci de 2 ani de zile pleaca vine. De la antibiotice imi pare o infectie cu fungus daca nu sunt atenta si tot asa.

La avortul pe care l-am avut tot asa mi-a depistat infectie urinara si desi am luat tratament dupa cum vezi o luna si ceva mai tarziu a aparut din nou. De data asta mi-au dat alt antibiotic sulfamethizol. Nu sunt incantata si as fi preferat ceva naturist dar dra mi-a recomandat antibiotic de teama de complicatii.

Sunt sigura ca voi mai avea in aceasta sarcina si as vrea sa incerc ceva naturist mai mult de prevenire. Dar inca nu stiu ce. Am pus-o pe mama sa intrebe la plafar dar o sa ma duc si eu aici sa vad daca gasesc ceva.

Tu ce remediu naturist ai luat?
kity_82
QUOTE(salexandre @ Jan 13 2010, 10:04 AM) *
Kity vinerea viitoare pe 22 e eco si atunci imi da rezultatul pe loc. Se combina rezultatul de la sange care ia cca 1 saptamana cu eco si raspunsul il ai pe loc.

Infectia urinara la mine e o boala veche aparuta in sarcina cu Catarina la vreo 28 de saptamani si apoi la sfarsitul sarcinii din nou. Deci de 2 ani de zile pleaca vine. De la antibiotice imi pare o infectie cu fungus daca nu sunt atenta si tot asa.

La avortul pe care l-am avut tot asa mi-a depistat infectie urinara si desi am luat tratament dupa cum vezi o luna si ceva mai tarziu a aparut din nou. De data asta mi-au dat alt antibiotic sulfamethizol. Nu sunt incantata si as fi preferat ceva naturist dar dra mi-a recomandat antibiotic de teama de complicatii.

Sunt sigura ca voi mai avea in aceasta sarcina si as vrea sa incerc ceva naturist mai mult de prevenire. Dar inca nu stiu ce. Am pus-o pe mama sa intrebe la plafar dar o sa ma duc si eu aici sa vad daca gasesc ceva.

Tu ce remediu naturist ai luat?

Draguta si eu am problema asta, infectii urinare in fiecare luna, cel putin in ultimul an m-am saturat sa iau antibiotice. Cand E.coli cand streptococ cand stafilococ. Adevarul e ca e destul de rau, dar.......... Cand am avut E. coli am luat Urinal hot drink sunt niste pliculete de ceai si dupoa 12 plicuri mi-a trecut si acum de cand am ramas insarcinata am luat Urisan. Amandoua sunt bune, Urisan e ceva cu extract de afine si e foarte bun.
Te pup si sper sa fie bine, si astept sa vii cu vesti bune vinerea viitoare.
teea
buna dimineata!
ce bebe frumos! sa fie sanatos si el si mamica!
eu am fost ieri la gineco(la o vizita la o alta clinica, alt doctor, ca sa beneficiez de gratuitati pentru testele alea mai scumpute-torch si restul....)si daca tot era gratuita consultatia-datorita firmei am mai facut o echo...mi-a zis doctorita ca bebe e bine, ca-i bate inima ok etc.
mi-a dat trimitere si pt analizele respective, maine dimineata ma duc sa-mi ia sange.
sper ca pana marti sa am toate rezultatele ca sa ma duc marti dimineata cu ele la ginecoloaga mea.
pupici! si o zi faina va doresc

p.s. aveti vreun remediu naturist pentru dureri de cap?ca eu abia am adormit aseara din cauza unei migrene care m-a tinut vreo 4 ore.
salexandre
Am uitat sa va spun ca aici toate analizele, nasterea, etc sunt gratuite smile.gif

Eu am nascut in apa si tot la fel imi doresc si acum daca Doamne doamne ma ajuta smile.gif
kity_82
QUOTE(teea @ Jan 13 2010, 10:46 AM) *
buna dimineata!
ce bebe frumos! sa fie sanatos si el si mamica!
eu am fost ieri la gineco(la o vizita la o alta clinica, alt doctor, ca sa beneficiez de gratuitati pentru testele alea mai scumpute-torch si restul....)si daca tot era gratuita consultatia-datorita firmei am mai facut o echo...mi-a zis doctorita ca bebe e bine, ca-i bate inima ok etc.
mi-a dat trimitere si pt analizele respective, maine dimineata ma duc sa-mi ia sange.
sper ca pana marti sa am toate rezultatele ca sa ma duc marti dimineata cu ele la ginecoloaga mea.
pupici! si o zi faina va doresc

p.s. aveti vreun remediu naturist pentru dureri de cap?ca eu abia am adormit aseara din cauza unei migrene care m-a tinut vreo 4 ore.

multumesc mult teea, ce bine de tine, eu am dat o gramada de bani la analize, dar asta e ce sa fac. Tu de unde esti???
Iar pentru dureri de cap nu stiu nimic, eu am de vreo 3 zile niste migrene seara de nu mai pot si nu stiu ce sa iau. Asa ca daca stiti careva va rugam frumos sa ne ajutati.
kity_82
QUOTE(salexandre @ Jan 13 2010, 10:57 AM) *
Am uitat sa va spun ca aici toate analizele, nasterea, etc sunt gratuite smile.gif

Eu am nascut in apa si tot la fel imi doresc si acum daca Doamne doamne ma ajuta smile.gif

Ce bine de voi, eu sincer cheltui o gramada de bani, bine ca nu imi pare rau de ei, dar se pare ca se poate si altfel. Pana acum am avut 3 consultatii a cate 100 ron, analizele 500 ron si medicamentele vreo 200 ron. Si din cate stiu pe la luna a cincea sau a sasea se face echo 4D care e 250 ron numai echo. Dar asta e noi sa fim sanatosi ca in rest le facem.
Salexander poate reusesti sa ne arati si tu poza de la echo sapt viitoare, mi-ar placea tare mult sa iti vedem bebele.
teea
kity, eu sunt din brasov.
cu privire la durerile de cap nu stiu ce sa zic.mie toti medicii mi-au zis sa nu iau nimic...sa-mi pun o compresa etc...
ceea ce am si facut aseara. si am baut si un pic de cafea cu zeama de lamaie in ea(m-a ajutat un pic), mi-am pus o compresa cu apa rece pe frunte si mi-a facut sotul un masaj la picioare...dupa masaj parca mi-a mai trecut si am adormit in vreo 10 minute.
salexandre
Gata, am terminat munca ma duc acasa, sunt franta de oboseala. Dar trebuie sa ma duc sa o iau pe bubulina mea de la cresa mai intai smile.gif
kreola81
buna fetele,
am si eu o intrebare la voi....a iesit la cineva rezultatul la urocultura prost?....am sunat la laborator si mi-a spus ca a iesit prost...dar abia maine ma duc la medic .... imi poate spune cineva ceva....va multumesc....
teea
mie pana acum mi-au iesit toate analizele foarte bine....atat sangele, urina cat si secretia si pap la gineco.
mai am de facut torch, listeria si cel cu hepatita+ionograma. maien ma duc sa ma intep pt cele din urma.
eu zic sa nu te agiti inca, mai bine astepti parerea medicului.
lilibiholar
Buna seara burtici,am trecut sa va salut...eu abia luna viitoare trec la analize si fac cunostinta cu domnul doctor ginecolog si aflu in ce stare suntem....sper la toate sa va iasa cat mai bine analizele. trandafir.gif
kity_82
buna seara burtici!!!
Kreola, si mie mi-a iesit urocultura prost, asta indica o infectie urinara. Daca citesti pe forum chiar azi am vb cu salexander desprea asta. Oricum ideea e sa nu te alarmezi, mergi cu rezultatele la ginecolog si iti va prescrie ceva. Maine sa intri s aspui ce bacterie ti-a iesit si poate iti spun exact ce am luat, le-am avut pe majoritatea smile.gif din pacate.
alina maine mergi la ginecolog nu???
fetele vreau sa va rog ceva, aveti careva ceva filmulete cu exercitii pentru gravide???? Vreau sa fac si eu putina miscare, ca toata ziua stau la birou, dupaamiaza fac meditatii si nu mai fac nici o miscare, daca aveti asa ceva imi puteti trimite si mie va rog.
Va pup.
kreola81
buna
deci la urocultura mi-a iesit: E coli, cefoperazona - sensibil, ceftriaxona-sensibil, cefuroxim-sensibil, nitrofurantoina - intermediar, acid nalidixic-rezistent, ceftazidim-rezistent, cefaclor-rezistent,augmentin-rezistent,cefalexin-rezistent.....acesta este rezultatul....iar la sange au iesit foarte bune, maine merg cu rezultatele la medicul de familie.... multumesc de incurajare
kity_82
QUOTE(kreola81 @ Jan 13 2010, 08:11 PM) *
buna
deci la urocultura mi-a iesit: E coli, cefoperazona - sensibil, ceftriaxona-sensibil, cefuroxim-sensibil, nitrofurantoina - intermediar, acid nalidixic-rezistent, ceftazidim-rezistent, cefaclor-rezistent,augmentin-rezistent,cefalexin-rezistent.....acesta este rezultatul....iar la sange au iesit foarte bune, maine merg cu rezultatele la medicul de familie.... multumesc de incurajare

da draguta, eu pentru e-coli am luat URINAL HOT DRINK e foarte bun si nu e antibiotic si mie mi-a trecut dupa 12 pliculete de ceai asa ca mergi la doctorita si vezi ce zice. Te pup
alina_lucaci
Buna seara burticutze, in sfarsit am terminat si eu ....urasc miercurea!!!
Sunt franta si ma duc la somn, am intrat doar sa va salut.
Kity , eu maine merg la eco la spital, iar vineri merg la ginecolog pt vizita si ca sa imi citeasca analizele.
Analizele si ecografiile nici eu nu le platesc, nici nasterea, cand l-am nascut pe Andrei nu a luat doctorita nici un buchet de flori...Bine ca ma si lasase sa ma chinui destul...
Lili rabdare...si tutun as spune dar nu e voie 68.gif . Ai sa te saturi de atatea analize...
Kreola zi mersi ca e doar o infectie urinara, am inteles ca exista si tratamente naturiste asa ca trece..
Salexander pupici
O seara buna fetelor si mai vb maine, eu sper sa reusesc sa intru pe la pranz sa va scanez foto pe care o vom primi la eco! Doamne ajuta sa fie totul bine! smile.gif
Kity azi avem 12 saptamani bere.gif Hai sa ne imbatam!!
salexandre
Neata,

Haideti la cicolata calda fetele smile.gif
kreola81
neata! multumim de cioco...
adriana83
buna fetelor cum va mai simtiti?
Eu nu prea bine raceala asta nu prea mai pleaca de la mine si am o stare generala proasta sper ca macar bebe sa fie bine.
Eu am fost ieri la doctora dar nu mi-a zis prea multe ca e cam scumpa la vb,trebuie sa merg iar vinerea viitoare pt eco si dublu test.
Voi ati facut asa ceva cum este?
iubi
am si eu o nelamurire, fetelor: cum se calculeaza sarcina?

UM am avut pe 13.11.2009.
Conform ultimei mesntr., azi am 8 saptamani si 6 zile.

dar cand am fost la doctorita si mi-a facut poza la eco, pe data de 05.01.2010, cand conform UM am avut 7 sapt si 5 zile, pe eco arata 8 saptamani si 2 zile.
mai ales ca bebica avea atunci 1.71 cm si se misca. iar doctorita mi-a spus ca avand in vedere ca se misca deja, posibil sa aiba peste 8 saptamani. ceea ce este imposibil dupa UM.

sincer, eu nu mai inteleg nimic!

cate saptamani am acum?
kity_82
buna ziua fetele!!! Ce faceti??? Cum va simtiti????
Eu in afara de intepaturile in burtica pe care le simt totul e ok smile.gif
Alina te asteptam cu vesti si asteptam poza sa iti vedem minunea. Pup
Salexander cum te mai simti.
Iubi exact oricum nu poti sti cat ai. Calculeaza de la ultima menstruatie si data nasterii o s ao vedem cu toate, ca exact oricum nu putem calcula.
Adriana bea mult ceai cu almaie si ai grija de tine. In legatura cu dublu test am facut ieri, se face ca s ase vada eventualele malformatii (Doamne fereste), si la echo o sa masoare absolut toate membrele bebelusului sa vada daca se incadreaza in dimensiuni normale.
Teea, Kreola, lili, roza va pup si pe voi si aveti grija de voi.
lilibiholar
Si eu am trecut sa va salut,sa va urez o zi minunata,sa va simtiti bine ca in rest Doamne Doamne are grija de bebe si de voi,sa nu va ingrijorati.Eu deocamdata nu am nici o senzatie de greata dar cine stie mai incolo.... trandafir.gif
kreola81
http://lbdm.lilypie.com/SDz9p2.png?TP8fd1iQ
alina_lucaci
Buna fetelor.
Eu sunt un sac de nervi pt ca am fost sa fac eco si am dat iar peste cine credeti...peste doctorul care m-a luat in primire de la urgente atunci cand am fost acum un an cu sarcina aceea oprita din evolutie, un animal de doctor!! Atunci isi batea joc de mine, zicea ca nu sunt insarcinata, si eu aveam 7 saptamani si ceva de la ultimul ciclu. Intr-un final gasise un punctulet si a zis ca e ff mic deci sa nu ma necajesc degeaba ca nu e sarcina...Imi facusem 1000000 de nevi din cauza lui, si acum am dat iar peste el...
Ce credeti fetelor: intr-un minut a si terminat ecografia...A masurat abdomenul, circumferinta craniana si femurul...Si gata...Si eu am zis ca nu am vazut nimic. Si mi-a zis ca ce as vrea sa vad, ca e prea mic...zic: fatzuca, inimioara...zice fatzuca acuma??? e mititel, doamna, nu avem ce sa vedem!!!!! Spuneti si voi ce tampit....Normaòl ca m-am luat la cearta cu el si i-am zis ca sunt convinsa ca are fatza...si nici inimioara macar nu mi-o aratase si cand l-am intrebat a zis ca se misca deci e viu...!!! I-am zis ca stiu ca e viu, ca simt eu asta si atunci a zis: atunci asta e tot! Asa ca am preferat sa plec ca cred ca izbucneam in plans daca mai stateam un pic...
Deci: noroc ca asta nu e de fapt prima eco pe care o fac ci a treia, pt ca la ei figureaza ca prima eco, dar eu am facut una la privat si una in Romania deci e a treia, noroc ca l-am vazut pe bebe deja in alte eco in mai multe ipostaze chiar daca era mititel, ca altfel cred ca ramaneam dezamagita rau...Fetelor, in prima sarcina la 10 sapt+4 zile la primul eco mi-au spus ca are 33 mm si cateva grame, deci pana si greutatea, azi insa idiotul asta de doctor nu mi-a spus nici macar cat e de lung bebe....Oricum la spitalul ala nu ma mai duc NICIODATA in viata mea, intentionam oricum sa nasc la alt spital.

Va pup ...
lilibiholar
Nici nu-ti vine sa crezi ca astia se numesc doctori....
teea
azi dimineata am fost sa-mi ia sange pt torch, ionograma, antilisteria , hepatita si uree.doar astea ramasesera de facut.
nu le-am platit pentru ca le am gratuite-de la firma sotului meu(am platit numai 20% din antilisteria).
DAR dureaza 5 zile sa imi dea rezultatele, asa mult a durat si la voi?.....si eu care speram ca martea care vine sa merg la ginecoloaga cu rezultatele...
eh, o sa merg saptamana urmatoare.
pupici
salexandre
Alina calmeaza-te ca ii faci rau lui bebe nu lui dr ala aiurit.

Ma intreb eu nu poti sa spui de la inceput ce dr vrei?

Bine macar ca se misca si ca l-a masurat si e bine ca pana la urma asta conteaza tzuc.gif

Imi pare rau ca ti-a stricat aceasta ocazie de a il cunoste mai bine pe bebe.
kity_82
Buna seara!!!
Alina m-am enervat rau cand am citit, stiind ca erai asa entuziasmata. Dar da-l in masa, medici care nu isi au locul acolo. E bine ca sti ca e bine. Tu nu poti sa iti alegi un singur doctor si sa mergi numai la el???? Ar fi mult mai bine asa, ai sti la ce doctor s amergi si ar fi altfel.
Nu te descuraja, bebita al tau e bine si nu te enerva pentru ca lumea e plina de uscaturi de astea, bine ca ai facut echo cand ai fost in Romania. Te pup si linistestete, te rog eu mult.
Teea la mine torch a durat 2 sapt asa ca e foarte bine in 5 zile.
Va pup pe toate si aveti grija d evoi si de burtici.
alina_lucaci
Mutumesc fetele de incurajari...Kity si salexander
Acum m-am linistit, mi-a trecut, noroc ca l-am vazut macar ca misca deci stiu sigur ca e bine deocamdata, si masuratorile sunt normale pt perioada asta, tampitul ala nici macar nu a pus ecograful sa calculeze data nasterii dupa masuratori, a trect-o doar pe aia care rezulta dupa ultima menstruatie...
Oricum, am vorbit si cu mama si cu sotul meu si am sa ma duc sa imi caut un doctor particular zilele astea , care sa ma urmareasca indeaproape pana la nastere si care sa fie la nastere cu mine acolo la spital...Deci peste cretinul ala sigur nu mai dau pt ca nu am sa mai pun niciodata piciorul in spitalul in care "profeseaza" el...
Maine trebuie sa ma duc si la ginecolog, care e la o clinica tot de stat mana in mana cu doctorul asta de azi, deci sigur ginecoloaga il cunoaste, sunt convinsa de asta. Si am sa ii spun ce am patit azi, sa vedem de curiozitate ce spune, daca e normal sa trateze femeile asa...
Va pup burtici si imi pare rau ca nu am poze importante, ce sa pun circumferinta craniana sau femurul?? Nu are rost asa ca ramane pe data viitoare..(.I-a dat si barbata-miu de mancare la doctoru asta, sa ii ajunga pe vreo 3 ani, ca era nervos si el ca ma vazuse pe mine suparata...)
kity_82
QUOTE(alina_lucaci @ Jan 14 2010, 08:40 PM) *
Mutumesc fetele de incurajari...Kity si salexander
Acum m-am linistit, mi-a trecut, noroc ca l-am vazut macar ca misca deci stiu sigur ca e bine deocamdata, si masuratorile sunt normale pt perioada asta, tampitul ala nici macar nu a pus ecograful sa calculeze data nasterii dupa masuratori, a trect-o doar pe aia care rezulta dupa ultima menstruatie...
Oricum, am vorbit si cu mama si cu sotul meu si am sa ma duc sa imi caut un doctor particular zilele astea , care sa ma urmareasca indeaproape pana la nastere si care sa fie la nastere cu mine acolo la spital...Deci peste cretinul ala sigur nu mai dau pt ca nu am sa mai pun niciodata piciorul in spitalul in care "profeseaza" el...
Maine trebuie sa ma duc si la ginecolog, care e la o clinica tot de stat mana in mana cu doctorul asta de azi, deci sigur ginecoloaga il cunoaste, sunt convinsa de asta. Si am sa ii spun ce am patit azi, sa vedem de curiozitate ce spune, daca e normal sa trateze femeile asa...
Va pup burtici si imi pare rau ca nu am poze importante, ce sa pun circumferinta craniana sau femurul?? Nu are rost asa ca ramane pe data viitoare..(.I-a dat si barbata-miu de mancare la doctoru asta, sa ii ajunga pe vreo 3 ani, ca era nervos si el ca ma vazuse pe mine suparata...)

Draguta sa sti ca i-am dat si eu de mancare ca sa fie asigurat tot anul, nesimtitul. Alina dar la ginecoloaga la care mergi maine nu poti face echograf sau nu are acolo???
Oricum cel mai bine este sa iti cauti un doctor particular, nu stiu cum sunt preturile pe acolo dar macar cand vii de la el esti impacata si linistita, nu ca de la magrul asta. Te pup si somn usor
Va pup si pe voi restu de burtici si ne auzim maine la cafeluta, care intotdeauna o face salexander, ca ea e mai harnicuta. smile.gif
alina_lucaci
QUOTE(kity_82 @ Jan 14 2010, 09:21 PM) *
Draguta sa sti ca i-am dat si eu de mancare ca sa fie asigurat tot anul, nesimtitul. Alina dar la ginecoloaga la care mergi maine nu poti face echograf sau nu are acolo???
Oricum cel mai bine este sa iti cauti un doctor particular, nu stiu cum sunt preturile pe acolo dar macar cand vii de la el esti impacata si linistita, nu ca de la magrul asta. Te pup si somn usor
Va pup si pe voi restu de burtici si ne auzim maine la cafeluta, care intotdeauna o face salexander, ca ea e mai harnicuta. smile.gif

Maine merg la ginecolog dar nu pot face si eco ca nu are...face doar vizita, ma cantareste ca sa ma certe din nou ca am mai pus un kg in ultima luna si SPER ca ii asculta inima lui bebe, ca deja se poate si sunt sigura ca chiar daca nu face eco are un aparat Doppler in cabinet, adica ala cu care ii asculta inimioara. Am sa caut un privat, ma costa cam 100 pe luna dar asta e...mai bine asa...pupici si tie si noapte buna!
lilibiholar
buna dimineata mamici si viitoare mamici...

si eu am ales un spital particular unde o sa nasc. luni cred ca o sa ma duc sa ma vada ginecologul si sa vedem ce este de facut, cat o sa ma coste si restul lucrurilor...
oricum, sotul s-a pus pe luat desene animate din belsug lol-craciun.gif a inceput pregatirile...
giuly83
neata fetelor!ma primiti si pe mine in clubul vostru?
kity_82
buna ziua fetele!!!!
Eu am ajuns acasa, la servici se fac ceva reparatii la curent si nu putem lucra, asa ca am un weekend mai lung un pic.
Alina e scump dar merita macar sa fii tu impacata.
Gyuli bine ai venit, cum sa nu te primim, ba chioar ne bucuram ca vii alaturi de noi. Te pup si sarcina usoara.
Lili cam cat o sa te coste la privat cu totul??? De unde esti???
Salexander hai la cafeluta. Cum te simti azi??? Azi tre sa faci analizele nu??? Ai grija de tine. Pupici
alina_lucaci
Buna fetele!
Am fost la ginecolog azi, a zis ca e totul bine, analizele sunt bune, nu a reusit sa auda inima lui bebe cu aparatul ala pt ca a zis ca se aude din saptamana 13, deci data viitoare...Ma bag sa calc cateva lucrusoare de4-ale lui Andrei ca nu mai am schimburi calcate. va pup
lilibiholar
QUOTE(kity_82 @ Jan 15 2010, 01:05 PM) *
buna ziua fetele!!!!
Eu am ajuns acasa, la servici se fac ceva reparatii la curent si nu putem lucra, asa ca am un weekend mai lung un pic.
Alina e scump dar merita macar sa fii tu impacata.
Gyuli bine ai venit, cum sa nu te primim, ba chioar ne bucuram ca vii alaturi de noi. Te pup si sarcina usoara.
Lili cam cat o sa te coste la privat cu totul??? De unde esti???
Salexander hai la cafeluta. Cum te simti azi??? Azi tre sa faci analizele nu??? Ai grija de tine. Pupici



Nu stiu exact cat costa ,eu sunt din Suceava si merg la spitalu Betezda din Suceava,foarte bine dotat,acolo a nascut si cumnata mea si vreau tot acolo sa nasc.Marti merg pana la urma si aflu tot si va spun ce si cum,pana atunci aveti grija de voi si de burtici trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.