Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
alina_lucaci
QUOTE(maryana86 @ Apr 8 2010, 08:17 AM) *
buna dimineata burtici.am revenit.am fost plecata la socri si nu aveam net acolo.cum am ajuns am vrut repete sa citesc ce ati mai scris.ma bucur pt toate vestile bune.eu merg la eco morfologica pe 12 aprilie.din pacate duminica dim plec din nou in italia,am terminat concediu aici si a trecut asa repede.e asa de bine la parinti.dar pe o parte ma gandesc ca ajung duminica si luni mergem sa-l vedem pe mateo,ingerasul meu.am inceput sa-l simt mult mai bine dar cred ca vrea sa stea numai pe partea stanga,mereu il simt in stanga .a patit vreo una din voi asa?vroiam sa intreb fetele care sunt la prima sarcina la cate saptamani au simtit sotii bebele ca sotul meu e nerabdator sa-l simta si el .in legatura cu kg si eu cam am probleme .nu stiu de ce ma ingras asa repede.nu mananc mai mult de 3 mese pe zi ,paine foarte rar ,dulciuri f rar .chiar nu stiu de la ce ,probabil asimileaza mult mai repede organismul meu.dar asta e o sa dau eu jos dupa .puiul sa fie bine .
ALINA VROIAM SA TE INTREB DACA ECO MORFOLOGICA IN ITALIA SE FACE 3D ?SAU TOT 2D?AM UITAT SA O INTREB PE DOCTORITA .
va pup burtici si bebiti.

ma bucur ca esti bine in primul rand!! bine ai revenit printre noi! cand te intorci in Italia poate o sa fii mai activa nu??
oooff, concediul mereu trece repede, asa este! si mie mi-a trecut saptamana asta in zbor, pt ca am fost acasa...
matteo ii pui numele lui bebe? foarte frumos! eu pe bebele meu l-am simtit prima data(si acum il simt) mai mult in dreapta...acum da peste tot, aseara chiar sotul meu a pupat burtica de cateva ori si a pus obrazul si urechea asa sprijinite de burtica, sa vada daca aude ceva...si surpriza!!! cand i-a dat o scatoalca!!!!!! daca n-am ras vreo juma' de ora....a zis ca deja ii da palme...exact in obraz i-a dat si tare...ieri dimineata a pus si Andrei al meu manutza si a dat de 2 ori sub manutza lui...se si vede cand da, eu cateodata urmaresc...asa ca de acum poti sa te astepti in orice moment ca tati sa stea cu mana pe burtica si bebe sa il loveasca...
eco morfologica din cate stiu eu se face 2d, eu asa am facut si la prima si la a 2a sarcina...daca ai vazut pozicile pe care le-am pus acum vreo 2 zile, alea sunt in 4d facute la o ecografie cu plata la particular, am avut eu asa un moft sa il vad pe bebe mai bine...
te pup si te mai asteptam!!!
alina_lucaci
in legatura cu somnul eu deocamdata dorm binisor sa spunem...adica am tendinta mereu sa ma intorc pe burta dar cum fac o miscare cum ma ghionteste bebe sub burta , asa ca inteleg ca trebuie sa stau altfel...ceea ce ma mira e faptul ca bebele meu e fff activ noaptea, adica la 12 noaptea da niste suturi cum nu a dat toata ziua...si eu ma trezesc de obicei pe la 3 sa fac pipi, si iar da suturi pana ajung la baie si inapoi...apoi se potoleste, sau nu mai simt eu pt ca ma ia somnul la loc...
maryana86
multumesc pt raspunsuri burtici.abia astept sa vad ce i-mi zice la eco.sper din suflet sa fie totul bine.si asa e de sapt viit o sa fiu mult mai activa.poop
alina_lucaci
salexandre ma bucur ca ai trecut cu bine toate testele la doctor...si bebe e bine dupa cate se vede...merg si eu maine...mie nu imi masoara astia niciodata burtica, desi am inteles ca asa e normal sa faca, adica asa isi dau seama si cat e bebe de mare...in schimb imi umbla mereu acolo....stii tu...ceea ce ma enerveaza la culme...adica chiar e necesar la fiecare 6 sapt?? controleaza colul zic ei...apoi greutate, tensiune si trimitere la analize, urina de obicei, sangele se face la inceput si apoi pana in luna a 7a nu se mai face...
maryana86
eu dorm f bine .doar la 5 dim ma trezesc sa merg la baie dar in rest e k .dorm peambele parti desi stiu ca e mai bine pe stanga .pupici
alina_lucaci
QUOTE(maryana86 @ Apr 8 2010, 01:04 PM) *
multumesc pt raspunsuri burtici.abia astept sa vad ce i-mi zice la eco.sper din suflet sa fie totul bine.si asa e de sapt viit o sa fiu mult mai activa.poop

si eu aveam asa niste emotii....parca in ziua respectiva nici nu mai voiam sa mai merg, mi-era frica asa ...si bebe a fost bine, multumesc lui Dumnezeu...ai sa vezi ca asa o sa fie si la tine!!!
salexandre
QUOTE(alina_lucaci @ Apr 8 2010, 02:06 PM) *
salexandre ma bucur ca ai trecut cu bine toate testele la doctor...si bebe e bine dupa cate se vede...merg si eu maine...mie nu imi masoara astia niciodata burtica, desi am inteles ca asa e normal sa faca, adica asa isi dau seama si cat e bebe de mare...in schimb imi umbla mereu acolo....stii tu...ceea ce ma enerveaza la culme...adica chiar e necesar la fiecare 6 sapt?? controleaza colul zic ei...apoi greutate, tensiune si trimitere la analize, urina de obicei, sangele se face la inceput si apoi pana in luna a 7a nu se mai face...

Alina m-ai facut sa rad. Eu ma intrebam la prima sarcina unde e colul ca nimeni, dar nimeni nu verifica colul aici. Nimeni nu te atinge acolo pe toata durata sarcinii. Doar la spital sa vada daca esti dilatata in rest nimeni nu se uita sa vada ce si cum cu colul. smile.gif
cristina_natalia
QUOTE(alina_lucaci @ Apr 8 2010, 03:06 PM) *
salexandre ma bucur ca ai trecut cu bine toate testele la doctor...si bebe e bine dupa cate se vede...merg si eu maine...mie nu imi masoara astia niciodata burtica, desi am inteles ca asa e normal sa faca, adica asa isi dau seama si cat e bebe de mare...in schimb imi umbla mereu acolo....stii tu...ceea ce ma enerveaza la culme...adica chiar e necesar la fiecare 6 sapt?? controleaza colul zic ei...apoi greutate, tensiune si trimitere la analize, urina de obicei, sangele se face la inceput si apoi pana in luna a 7a nu se mai face...



Alina, fierul constipa. N-am probleme, ca apa si legumele regleaza ce e de reglat:)

Pe mine ma controleaza doar ecografic , asa imi masoara si colul. La prima sarcina am pus 17, am ramas cu 8, am scapat in 6 luni - alaptat si multa, multa apa (mancat orice si la cele mai ciudate ore - orele libere de noaptea:))) Eu vreau sa ma controlez , caci m-au durut incheieturile foarte tare si abia paseam; kilogramele se duc , e drept, dar durerea de la fiecare pas era foarte mare - nu mai vreau asa ceva.
alina_lucaci
QUOTE(salexandre @ Apr 8 2010, 01:18 PM) *
Alina m-ai facut sa rad. Eu ma intrebam la prima sarcina unde e colul ca nimeni, dar nimeni nu verifica colul aici. Nimeni nu te atinge acolo pe toata durata sarcinii. Doar la spital sa vada daca esti dilatata in rest nimeni nu se uita sa vada ce si cum cu colul. smile.gif

pai d-asta te si intrebam, ca nu imi amintesc sa ne fi zis tu vreodata ca ti-ar face cineva luna de luna control ginecologic, pt ca nici nu ti se face de altfel...la o adica nici nu stii cum e mai bine: adica e normal sa si masoare colul dupa parerea mea, pt ca sunt femei care au colul scurt...dar chiar la fiecare 6 saptamani sa il masoare e cam exagerat...adica nu mi-ar parea rau daca maine de ex mi s-ar spune: azi nu va facem control ginecologic! aaaaaaa si am uitat, de fiecare data ii asculta inima lui bebe, asta de pe la 13-14 saptamani incoace, ...asta imi face placere!
p.s.: la prima sarcina nici eu habar nu aveam ce e ala col uterin...daca iti spun ce credeam de fapt ca e...te apuca rasul mai tare...ei, ce sa-i faci, eram tinerica...
alina_lucaci
QUOTE(cristina_natalia @ Apr 8 2010, 01:32 PM) *
Alina, fierul constipa. N-am probleme, ca apa si legumele regleaza ce e de reglat:)

Pe mine ma controleaza doar ecografic , asa imi masoara si colul. La prima sarcina am pus 17, am ramas cu 8, am scapat in 6 luni - alaptat si multa, multa apa (mancat orice si la cele mai ciudate ore - orele libere de noaptea:))) Eu vreau sa ma controlez , caci m-au durut incheieturile foarte tare si abia paseam; kilogramele se duc , e drept, dar durerea de la fiecare pas era foarte mare - nu mai vreau asa ceva.

mie imi masoara colul manual pt ca ecografiile aici sunt 2 maxim 3 pe toata durata sarcinii...ca am facut eu altele la privat asta e treaba mea...
si eu la prima sarcina am avut retentie de apa, dar acum nu am, cel putin pana acum nu...mai vedem la vara...
salexandre
Neata smile.gif

Va invit la cafea.gif fetelor.
teea
alina si mie imi face control ginecologic in fiecare luna.mie mi se pare o chestie normala...mai ales in cazul meu ..pentru ca am colul foarte scurt.logic, ca isi poate da seama si la echo d emarimea colului, dar am inteles ca este important sa stie si daca este moale sau nu.
plus de asta, la mine verifica secretia de fiecare data, ma intreaba daca s-a modificat ceva cu privire la secretie, daca e ceva ciudat etc.
nu stiu..pe mine nu ma deranjeaza controalele de genul asta...poate sunt eu obisnuita (eu si inainte de sarcina mergeam la ginecolog destul de des...nu pentru ca aveam o problema, ci pentru ca o analiza a secretiei la 6 luni mi se parea o chestie logica....nu stii ce poate aparea...plus ca m-am "luptat" cu o candida vreun an)...
va pupic pe toate.
mersic salexander pentru cafea biggrin.gif
kity_82
Buna ziua burticute!!!!
Am ajuns si eu acasa, azi am avut mult de lucru si nu am avut timp sa intru pe forum.
Salexander ma bucur ca totul e bine. tzuc.gif
Alina ce mult ai scris ieri, eu nu prea te prin pe forum tongue.gif Treaba cu retentia de apa e nasoala, dar nu stiu ce s afac, si mai am o problema cu care ma confrunt de la inceputul sarcinii, constipatia, sincer m-am cam saturat, e destul de nasol. Sa sti ca si Stefi al meu se zbenguie noaptea. Te pup si ai grija de tine.
Burticute cum va smtiti azi, la noi a fost frumos afara cat am fost la servici, acum e cam innorat, sper sa nu ploua ca vreau sa ies la plimbare.
Va pup pe toate.
Pupici pe burtici si aveti grija de voi si de bebe.
salexandre
Fetele va las am plecat acasa. weekend placut tzuc.gif
alina_lucaci
Buna fetelor!
Azi am fost la doctor, am trecut proba cu tensiunea dar pe aia cu cantarul nu prea dupa parerea doctorului...adica am plecat de la 60 kg si acum am 67, iar cantarul doctorului arata chiar 66, dar a zis ca e prea mult...?!?!...eu nu mai inteleg...deci mi-a dat de facut testul ala de glicemie, sa imi ia sange si apoi sa beau ceva dulce tare si apoi peste o ora sa imi ia iar sange...adica vezi Doamne sunt suspecta de diabet gestational pt ca m-am ingrasat prea mult...si mi-a dat trimitere si sa fac analize de urina iar...dar n-a putut sa imi dea trimitere la eco!!!!! a spus ca nu mai fac nici o eco pana nasc, ca la morfologica e totul bine....deci salexandre suntem in aceeasi oala...a zis ca statul italian ofera 2 ecografii gratis in timpul sarcinii daca e totul bine...deci gata, am facut 2...a zis ca greutatea lui bebe la 7 luni si daca e cu capul in jos imi va spune el dupa pipaite...
aaa si i-am zis ca ma doare iar o amigdalita si mi-a facut imediat reteta de augumentin fara sa ma controleze in gat (oricum s-ar fi uitat degeaba pt ca e ginecolog...) , si i-am zis ca am mai luat de 2 ori antibiotice in sarcina asta dar a zis ca nu face rau....
a mai zis ca bacteriologicul facut e bun...si mi-a facut si control ginecologic si colul e inchis...si am ascultat inimioara lui bebe...si a mai zis ca ne vedem in mai, pe 20 daca nu ma insel...
Kity si eu sunt constipata din pacate...si cristina a zis ca fierul constipa deci eu cred ca de la asta mi se trage...
Teea asa este, ajung la vorba ta, poate chiar e necesar sa faca control sa vada colul mai ales la femeile care au colul scurt...dar mie sincer nu e ca imi place prea tare...adica nu stiu...nu e ceva placut ...
teea
alina nu-ti imagina ca eu zic ca e ok controlul pe masa in fiecare luna pt ca imi place liwlol.gif nici mie nu mi se pare o chestie placuta, dar asta e...o iau ca atare si merg mai departe.mie imi convine intr-un fel...pt ca eu in fiecare luna sunt in "dubii"...oare s-a mai micsorat colul..s-o fi deschis..o fi totul ok etc....
vorba doctoritei mele "la ginecolog oricum nu vii de placere, nu are nimeni pretentia sa ti se para ok...vii ca trebuie sau de nevoie" drept urmare asta e....eu in ultima vreme (de cand cu sarcina, am trecut mult mai "usor" peste controlul la masa)...adica intai imi face controlul si apoi stiu ca urmeaza echo....si sunt atat de fericita ca o sa-l vad pe bebe si o sa-l aud si o sa-mi mai zica cate ceva despre el, incat parca nu mai simt nimic la controlul pe masa liwlol.gif .
bine...eu sunt un pic mai "dusa" de felul meu.... biggrin.gif
va pupic pe toate si va urez un week-end fain...in brasov au inceput sa apara norii...si s-a cam innegrit cerul..eu zic ca sta sa ploua..si la cum se vede o sa ploua si maine..asa ca o sa am program de stat prin casa..eventual ceva cumparaturi.
pupici burtici !

p.s. alina, mie 6 kg in 6 luni nu mi se pare mult deloc.e absolut normal....1 kg/luna.de la 28 de saptamani incolo sunt cate 2 kg/luna.
si asta iti zic sigur...ca doctorita mea e obsedata de kilograme...eu m-am ingrasat 5 kilogramne jumate in 5 luni..la ultimul control aveam cu aproape 2 in plus fata de cu o luna inainte...si mi-a atras atentia ca "inca nu am intrat in perioada in care sunt la moda 2 kilograme/luna...acum se poarta inca 1/luna...de la 28 de saptamani incolo trecem la 2"
happy_ri
Buna seara dragelor,


Nu am mai scris de mult desi va citesc zilnic. Nu prea am timp .
Azi am fost si eu la doctor si am aceeasi problema:s-a scurtat colul. La 12 sapt era 39 mm, la 21 sapt 32 mm, iar azi mi-a zis ca e foarte scut, sarcina este foarte jos si ca ar trebui sa stau in pat.
Din pacate nu pot sa-mi iau concediu pana in saptamana 30 (asa am promis sefilor mei si inca nu au adus o persoana care sa ma inlocuiasca)
Mi-a dat No Spa 80 cate 3 pe zi si Utrogestan 2 capsule seara.

Mai merg la control in saptamana 28 (peste 4 saptamani). Si nici eu nu scap de urcatul pe masa. Doctorita spune ca altfel se vede colul asa decat ecografic.
Eu, inafara de ecografiile facute la 12 respectiv 21 saptamani facute la un cabinet particular, toate celelelte controale si ecografii le fac la Spitalul Universitar si nu ma cost nimic. Azi, mi s-a facut internare de o zi si pe langa controlul standard si cel ecografic mi s-a recoltat sange si proba de urina. Am scapat de mers pe la medicul de familie sa-mi dea trimitere si apoi sa merg la recoltata sange.
Cat despre constipatie, pe mine ma ajuta o lingurita de miere de albine si o cana cu apa dimineata pe stomacul gol.
Ma mai ajuta si cafeaua.

Cu kg nici eu nu stau prea bine. Daca la prima sarcina am luat doar 12 kg acum.....am deja 7 luate. doctorita spune ca nu am luat mult mai ales ca eu sunt si inalta. Am 1.80 si 72 kg. Incerc sa nu mai mananc multa paine si pentru ca a venit primavara ma indop cu salata verde si ridichi. In schimb de la ingetata chiar nu ma pot abtine. As manac cu tona.

Hai ca m-am cam intins cu scrisul ......Va pup pe toate si aveti grija de burtici.


teea
moamaaaaa......happy..pai daca la colul tau de 32 de mm isi face doctorita probleme si ti-a dat si tratament eu ce sa mai zic liwlol.gif .la mine colul are 16 mm, e inchis, dar sarcina este tot foarte jos.si mie mi-a zis sa stau mai mult in pat..si incerc....
abia astept sa vina ziua de marti ca sa ma duc la celalalt medic sa imi zica si el parerea lui.
va pupic pe toate!
roza
dragelor eu abia astept ziua de 21 aprilie ca sunt programata la 4D poate asa reusesc sa va dau de veste ce surpriza am in burtica si sa incept sa ma gandesc la nume, am luat 5 Kg in plus

http://www.facebook.com/#!/album.php?a...100000405215206 - poze de la Pasti

in schimb ma mai doare sub burta simt asa ca niste cutite uneori si spatele ma doare
happy_ri
QUOTE(teea @ Apr 10 2010, 09:00 PM) *
moamaaaaa......happy..pai daca la colul tau de 32 de mm isi face doctorita probleme si ti-a dat si tratament eu ce sa mai zic liwlol.gif .la mine colul are 16 mm, e inchis, dar sarcina este tot foarte jos.si mie mi-a zis sa stau mai mult in pat..si incerc....
abia astept sa vina ziua de marti ca sa ma duc la celalalt medic sa imi zica si el parerea lui.
va pupic pe toate!

Pai aia e...ca nu mai are 32 mm. A zis ca e foarte scurt. Si mi-a mai zis ca ecografic se masoara intr-un fel dar ca la controlul standard (pe masa) se vede altfel....
Ideea e ca eu il simt pe bebe foarte, foarte jos .
Am facut o pacatoasa de candida si initial a zis ca-mi da niste ovule, dar cand a vazut cat de jos e sarcina ....s-a razgandit.
Ma rog, vad eu peste 4 saptamani.
Incerc sa nu ma panichez.

Pupici,

kity_82
Buna seara burticute!!!
Ce faceti???
Eu m-am simtit cam rau weekendul acesta, ma doare tare stomacul, ma simt f balonata desi nu prea am mancat si nu prea am dormit. Nu stiu motivul dar........ sper s afie mai bine. la noi a plouat tot weekendul asa ca am stat mai mult in casa, si eu mai mult in pat din cauza starilor mele.
Burticute si la mine la controlul lunar este inclus controlul ginecologic si apoi echo, inainte nu prea mergeam cu placere la ginecolog, dar acu cand stiu ca tre sa il vad pe bebe uit de controlul ginecologic si ma gandesc doar la echo.
Alina doctorita aia a ta pare un pic exagerata, cel putin asa cred eu. smile.gif Te pup
Va doresc noapte buna si somnic usor. Sper sa reusesc si eu sa dorm ca maine ......... servici si nici nu vreau sa ma gandesc.
alina2
Buna mamici,

Vreau sa ma alatur voua, sunt o viitoare mamica cu DPN 17 august 2010. Ma bucur ca v-am gasit si va doresc multa sanatate tuturor.
Noi o sa avem un baietel si suntem f bucurosi. Inca negociem la nume, sper sa ajungem la un numitor comun;)
alina_lucaci
QUOTE(alina2 @ Apr 11 2010, 08:37 PM) *
Buna mamici,

Vreau sa ma alatur voua, sunt o viitoare mamica cu DPN 17 august 2010. Ma bucur ca v-am gasit si va doresc multa sanatate tuturor.
Noi o sa avem un baietel si suntem f bucurosi. Inca negociem la nume, sper sa ajungem la un numitor comun;)

bine ai venit!! de unde esti, esti la prima sarcina, cum te simti, si am mai avea multe intrebari sa iti punem dar deocamdata raspunde-ne la stea...te pupam!
alina_lucaci
QUOTE(kity_82 @ Apr 11 2010, 08:00 PM) *
Buna seara burticute!!!
Ce faceti???
Eu m-am simtit cam rau weekendul acesta, ma doare tare stomacul, ma simt f balonata desi nu prea am mancat si nu prea am dormit. Nu stiu motivul dar........ sper s afie mai bine. la noi a plouat tot weekendul asa ca am stat mai mult in casa, si eu mai mult in pat din cauza starilor mele.
Burticute si la mine la controlul lunar este inclus controlul ginecologic si apoi echo, inainte nu prea mergeam cu placere la ginecolog, dar acu cand stiu ca tre sa il vad pe bebe uit de controlul ginecologic si ma gandesc doar la echo.
Alina doctorita aia a ta pare un pic exagerata, cel putin asa cred eu. smile.gif Te pup
Va doresc noapte buna si somnic usor. Sper sa reusesc si eu sa dorm ca maine ......... servici si nici nu vreau sa ma gandesc.

Buna kity, eiii daca l-as vedea si eu luna de luna pe bebe ce bine ar fi!! as fi in stare sa fac control ginecologic zi de zi doar ca sa il vad pe bebe in fiecare luna!! glumesc sigur, dar eu pe bebe pana nasc nu il mai vad...adica daca dau bani il vad...la particular...
oare ce ai mancat tu zilele trecute de te simti asa?? incearca si fa-ti un ceai si incearca sa te odihnesti, poate trece...te pup si ai grija de tine!!
roxana.nicolau
Buna dimineata burticute!

alina - si mie mi se pare ca e destul de exagerata doctorita ta!
mie medicul mi-a zis ca este absolut normal sa ei pana la 1kg pe luna in primele 7luni, apoi 2 kg pe luna.....
in nici un caz in cazul tau nu e vorba de diabet gestational......ce mult difera opiniile medicilor!

zilele astea pun si eu pozici, puneam in week-end dar nu am stat pe acasa!

ce cantitate de fier luati fetele?

mie mi-a recomandat vit c+e!

eu la ultimul control l-am intrebat pe medic in legatura cu colul.......daca s-a modificat, si mi-a zis ca am un col foarte sanatos! nu mi-a mai facut examen ginecologic din februarie, pentru ca a zis ca nu m-a modificat marimea lui.

in legatura cu somnul - si eu ma mai trezesc noaptea pentru a merge la baie, mai ales daca beau apa inainte de nani!

pe bebe il simteam si eu cel mai mult in partea stanga, acum de cand a mai crescut il simt peste tot!

cand am mers la control bebe statea in fund, cu spatele paralel cu spatele meu, era ca si cum il tineam in brate.
medicul zicea ca e cu nasul pe sus, si bea lichid, ca ii tot vedeam gurita cascata!

la eco de data asta ne-a facut si poze 4d, din alea galbene, dar mie imi plac cele 2d mai mult!

alina2 - bun venit in randul mamicilor de august! inca un baietel in listuta!


Multi pupici si o zi frumoasa!




salexandre
Neata fetele,

cafea.gif la toata lumea ca sa ne trezim sa incepem saptamana cu bine smile.gif

Kity imi pare rau ca nu ai fost in forma in weekend tzuc.gif esti o norocoasa cu eco dupa fiecare control ginecologic. La noi e ca la Alina 2eco toata sarcina dar fara control ginecologic.Nimeni nu te atinge pe jos smile.gif

Alina2 bine ai venit smile.gif Sa iti traiasca baietelul si sa se nasca cu bine trandafir.gif

Roxana
ce pozitie frumoasa a lui bebe, aproape de inima ta smile.gif

Alina doctorita ta nu m-a intalnit pe mine wink.gif cred ca facea infart la cate kg am luat eu. Eu zic ca stai foarte bine cu kg. Dra mea nici prin cam nu i-ar trece sa imi faca astfel de remarci cu privire la greutate, sa ma faca sa ma simt prost sau sa imi dea preocupari extra. Nu poti schimba dra?

Noi am avut un weekend frumos, linistit si plin de soare. Am stat acasa si am facut putina ordine, sotul m-a ajutat si eu m-am dus la plimbare cu bicicleta cu pitica. Avem si o gradinita in apropiere si putem sa ne jucam in incinta ei. Are o padurice mica, leagane, topogan si groapa cu nisip. Asa ca am petrecut putin timp pe acolo.

In rest am spalar si am calcat o groaza de rufe. Azi din nou la munca smile.gif mai sunt 10 saptamani si gata.

O zi buna trandafir.gif

roxana.nicolau
QUOTE(salexandre @ Apr 12 2010, 08:46 AM) *
Neata fetele,

cafea.gif la toata lumea ca sa ne trezim sa incepem saptamana cu bine smile.gif

Kity imi pare rau ca nu ai fost in forma in weekend tzuc.gif esti o norocoasa cu eco dupa fiecare control ginecologic. La noi e ca la Alina 2eco toata sarcina dar fara control ginecologic.Nimeni nu te atinge pe jos smile.gif

Alina2 bine ai venit smile.gif Sa iti traiasca baietelul si sa se nasca cu bine trandafir.gif

Roxana
ce pozitie frumoasa a lui bebe, aproape de inima ta smile.gif

Alina doctorita ta nu m-a intalnit pe mine wink.gif cred ca facea infart la cate kg am luat eu. Eu zic ca stai foarte bine cu kg. Dra mea nici prin cam nu i-ar trece sa imi faca astfel de remarci cu privire la greutate, sa ma faca sa ma simt prost sau sa imi dea preocupari extra. Nu poti schimba dra?

Noi am avut un weekend frumos, linistit si plin de soare. Am stat acasa si am facut putina ordine, sotul m-a ajutat si eu m-am dus la plimbare cu bicicleta cu pitica. Avem si o gradinita in apropiere si putem sa ne jucam in incinta ei. Are o padurice mica, leagane, topogan si groapa cu nisip. Asa ca am petrecut putin timp pe acolo.

In rest am spalar si am calcat o groaza de rufe. Azi din nou la munca smile.gif mai sunt 10 saptamani si gata.

O zi buna trandafir.gif


Neata'! multumim de cafeluta!
O sapt frumoasa si tie!

Te-ai ocupat de gradinita ta? eu am fost gradinareasa in week-end, am plantat narcise in gradina si muscate in jardiniere!
Cred ca si baietelului o sa ii placa florile, ca vreo 4h nu m-am plictisit de treaba!

pupici!
salexandre
Votati-ne si e noi daca aveti chef smile.gif http://www.utilecopii.ro/poze-gravide/vizualizare/5831

Roxana nu m-am apucat de gradinarit inca. Narcisele mele sunt pe cale de a inflori la fel ca si zambilele. Trebuie sa ma ocup de capsuni daca vreau sa papa ceva anul asta smile.gif
kity_82
Buna dimineatza burticute!!!!
Alina da sunt norocoasa in leg cu echo, la noi asa se face, platesc lunar 100 Ron atat e aici, la voi e scump tare echo, si ma gandesc ca ti-e greu ca nu poti sa il vezi pe bebe mereu. Nu stiu ce am mancat ca nu am mancat nimic care sa imi cada greu, ma gandesc ca sta bebe in asa fel incat ma apasa rau de tot, nu stiu ce sa zic. Te pup dulce si pe tine si pe micutza ta, si pe Andrei bineinteles.
Alina2 bine ai enit, ne bucuram ca te avem alaturi, si sa iti traiasca baietelul.
Salexander aceeasi poveste ca si in cazul Alinei in ceea ce privetse echo, din pacate asa e la voi, trebuia sa veniti in Romania pe timpul sarcinii. Glumesc, te pup.
Burticute cum va simtiti azi??? la noi dim a batut soarele si acum s-a innorat din nou.
Pupici
twety
Neata viitoare mamici, puteti sa ne dati si noua un vot?
http://www.utilecopii.ro/poze-gravide/vizualizare/5835
Multumim! hug.gif
cristina254
Salut!
Pe mine de joi ma doare gatul si tusesc intr-o veselie. Mi-a dat doctrita o saptamana de concediu medical pe care planui sa-l parcurg din pat. E bine ca nu am facut febra deloc....asa ca sper sa ma fac bine cat mai repede.
Joi am fost la doctor si la eco.....cel mai probabil e in continuare fetita dar nu se poate pronunta sigur. Are 380 de grame si 17,2 cm lungime. La final nu a vrut nicicum sa stea la poze...adica s-a intors cu spatele la noi si cu asta basta.
O zi cat mai frumoasa in continuare!!!!
maryana86
buna burtici am fost azi la eco .bebe e bine i-a facut toate masuratorie am intrat de 3 ori in cabinet.nu vroia sa se mute ca sa vada doctorita inimioara si coloana toata.nu statea locului se misca intruna .dar sunt f fericita ca e sanatos .a zis doctorita ca are cam 400 si ceva de grame si e totul bine .va pupic burtici .
alina2
QUOTE(alina_lucaci @ Apr 11 2010, 11:25 PM) *
bine ai venit!! de unde esti, esti la prima sarcina, cum te simti, si am mai avea multe intrebari sa iti punem dar deocamdata raspunde-ne la stea...te pupam!



Bine v-am gasit! Locuiesc in Bucuresti si am 30 ani. Sunt la prima sarcina (desi am mai avut acum 1 an o sarcina oprita in evolutie la 7 saptamani). Acum ma simt bine, dar primele 3 luni au fost destul de grele, cu multa greata si dat la ratze:), cred ca am si slabit putin. Intre timp nu am luat f mult in greutate, max 3 kg, doar burtica a crescut:)
Bebe se misca foarte mult, cred ca o sa vrea sa fie fotbalist;) Il simt mult in partea de jos a burtii, nu stiu sigur daca asa e normal sau nu...Vineri mergem la 4D, sa ne vedem:)

In rest, am facut cele 2 teste, bi si triplu test, si au iesit amandoua ok. Si desi la morfologia de 12 sapt ne-a iesit o translucenta nucala cam mare, de 3,6 (e grosimea pielii de la ceafa, pt cele care nu stiu, si care se spune ca ar putea fi semn de sindrom Down) si doctorul ar fi vrut sa imi faca amniocenteza, eu am refuzat. Nu am vrut sa risc. Mai ales ca testele a iesit bine, plus ca mai departe totul a fost ok, pana acum. Asa ca, cu Dumnezeu inainte!

Incerc sa citesc si eu tot ce ati scris pe aici, dar nu am apucat inca atatea pagini:)

Pupici tuturor si sanatate!
kity_82
Buna seara burticutze!!!!
Cristina, maryana ma bucur ca bebeii vostri sunt ok, astea sunt vesti bune si sa dea Dumnezeu sa fie tot asa.
Alina2 asteptam poze de la 4D , speram ca va fii bine si de acu inainte si sarcina usoara in continuare.
Va pup pe toate si somnic usor.
roxana.nicolau
Buna dimineata burticute! cafea.gif

Maryana, cristina, alina2 sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi!

teea - succes la medic azi!
si pe mine tot 300lei m-a costat eco morfo! asta este, important este ca e bebe bine!

salexandre - mmmmmmmmm capsuneleeeee din gradina .......fffff bun!

kity - cum te mai simti?

sa aveti o zi frumoasa! smile.gif

kity_82
Buna dimineatza burticute!!!! Haideti la cafea.gif
Teea succes la doctor azi tzuc.gif
Roxana nicolau ce sa zic, azi noapte am crezut ca innebunesc, am avut un acid cum n-am avut in viatza mea, efectiv ma ardea tot gatul, am si vomat, nu stiu ce sa zic. Burta nu ma mai doare asa de rau, ca mananc destul de putin si nu ma mai apasa asa de tare, mai ales ca ieri am mers vreo 5 km pe jos ca sa pot dormi noaptea, dar n-am avut succes.
Va pup pe toate fetele si pe bb.gif , mai vb, azi nu sunt asa aglomerata la servici.
cristina_natalia
QUOTE(kity_82 @ Apr 13 2010, 09:17 AM) *
Buna dimineatza burticute!!!! Haideti la cafea.gif
Teea succes la doctor azi tzuc.gif
Roxana nicolau ce sa zic, azi noapte am crezut ca innebunesc, am avut un acid cum n-am avut in viatza mea, efectiv ma ardea tot gatul, am si vomat, nu stiu ce sa zic. Burta nu ma mai doare asa de rau, ca mananc destul de putin si nu ma mai apasa asa de tare, mai ales ca ieri am mers vreo 5 km pe jos ca sa pot dormi noaptea, dar n-am avut succes.
Va pup pe toate fetele si pe bb.gif , mai vb, azi nu sunt asa aglomerata la servici.



Buna dimineata!

Sper ca sunteti bine:) voi si bebeii.
Eu sunt in sapt 23, iar la medic merg abia sambata - la 4 D.

Kity, cand am acid eu dorm pe mai multe perne, aproape in fund. Incerc sa nu mananc seara, atunci cand banuiesc ce urmeaza:)

Voi ati inceput sa produceti colostru, lapte (nu am strans sa vad ce este)? Ce trebuie sa facem? Sa ingnoram sau sa mulgem? Mi-e teama sa nu fac mastita pana sambata cand ajung la control.
salexandre
Neata fetele,

Maryana ma bucur ca bebe e bine, sanatos smile.gif

Teea te astept cu noutati smile.gif bune bineinteles.

Kity si eu am multe arsuri independent de ce mananc. La Catarina am avut doar in ultima luna acum au inceput devreme. Ma ajuta un pahar de pepsi Max sau ceva acidulat care sa ma faca sa ragai. Dupa ce ragai ma simt mult mai bine smile.gif. Si stiu ca mai functioneaza si migdalele.

Multumim de cafea smile.gif Eu sunt la munca, imi beau cafeaua inainte sa adorm complet. Ma pregatesc de vizite din Portugalia in 2 saptamani si ma bucur mult pt ca e prietena mea foarte buna ca o sora pt mine.

In rest bebe aseara avea meci de fotbal in burtica.



Va pup si o zi buna la toate
teea
mersi fetelor pentru urari! am programare la ora 16:00.
abia astept sa merg!deja nu mai am stare....si abia am ajuns la birou.
pupici !!!
despre colostru nu stiu ce sa zic...la mine nu a aparut inca asa ceva.deci nu stiu.
alina 2 bine ai venit!
cu privire la faptul ca-l simti pe bebe jos in burtica....si eu il simt la fel! dar asta e pentru ca sarcina e situata jos...si nu sus.deci...e normal, avand in vedere ca si la tine bebele sta jos probabil.
bine ca ai trecut peste perioada grea (cu varsaturi si rau)...eu am fost o norocoasa si nu am trecut prin chestiile astea.
multa sanatate si tie si lui bebe si "spor" la crescut burtica.
pupici!
p.s. pe mine contra arsurilor-care nu sunt dobandite de curand ci le am de cand ma stiu aproape....doar ca acum au devenit aproape insuportabile- ma ajuta o cana cu kefir sau sana(dar cu kefir imi trece mai repede).incercati si voi....cine stie.
am inteles ca si laptele ar fi ok...
cristina254
Si eu m-am trezit azi noapte tot din cauza arsurilor.....plus ca mai e si tusea asta care nu se mai opreste. Eu dupa ce ma ridic din pat si fac cateva ture de casa si ragai un pic imi revin. Bineinteles nu pot sta decat pe partea stanga....daca ma intorc pe dreapta iar ma iau arsurile.
Eco morfologica surprinzator la Cluj la Gynia m-a costat doar 120 de lei.....nu mi-a venit sa cred.... ma asteptam macar la vreo 200-250.
Ieri am primt un carucior.....foarte frumos.....clasic....cu un landou sanatos....ceea ce e super pentru ca mi-as dori sa o pot scoate afara cat mai des si cum prindem mult din lunile de iarna. Nu imi vine sa cred cand il tot vad in casa.

Alina 2. si noi am avut pliul nucal de 3 mm la 12 saptamani si testele in regula. Mie nu mi-a recomandat amnio ci din contra m-au sfaui sa stau linistita ca problemele sunt in general la un pliu nucal de 5 sau chiar 6 mm. La Cluj doctorul s-a uitat foarte atent la inimioara copilasului, dat fiindca exista ceva studii care indica un procent foarte mic de vreo 2 max 5% de situatii in care pliul nucal ingrosat poate indica probleme cardiace ale fatului.

Eu tusesc destul de mult......credeti ca ii face tare rau bebe-ului?
Ce inseamna sa simtiti copilasul jos? Eu cand il simt jos e cam la 4 degete dedesubt de buric. In rest il simt in jurul buricului. Nici mie nu imi face doctorul control ci doar ecografie. Acum cand am fost l-am rugat sa masoare si colul si mi-a zis ca este ok, adica 3 cm parca.
kity_82
Multumesc de sfaturi burticutze!!!
Cristina natalia succes sambata la 4D, cred ca de abia astepti, eu nu stiu daca sa fac sau nu 4D, doctorita nu mi-a spus nimic, din cate am inteles il vezi pe bebe mult mai bine. Am sa incerc treaba cu pernele.
Salexander ai o burticutza fumoasa tare, sa fiti sanatosi. Eu am luat dicarbocalm si un pic m-a ajutat.
teea asteptam vesti tzuc.gif
Cristina au m-am plimbat toata noaptea si nu a avut efect. In leg cu tusea ai vb cu dorctorul tau??? Ma bucur ca ai primit caruciorul chiar ma uitam acum pe net si sunt foarte scumpe.Si mie mi-a spus o prietena ca mi-l imprumuta.
Apropo burticutze v-ati apucat de aprovizionat cu lucrusoare pentru bebe. Eu de vreo 2 zile ma uit dupa patuturi si nu reusesc sa ma hotarasc. Eu as opta pentru unul patut pliabil, fiind f util si cand ne deplasam.
Va pup si astept opinii sa vedem poate mai uitam cate ceva, si impreuna sa ne facem liste.
teea
pai.....eu am luat cateva chestii-putine..hainute ma refer...pur si simplu nu m-am putut abtine...
am luat
-1 puloveras(e asa mic si dragut)
-2 salopetele (fara botosei-aia tre sa-i iau separat...bine sunt un pic maricele..adica cam pt 3 luni...dar nu conteaza..sunt dragute)
-1 body cu maneca scurta
-2 pijamalute(cu tricou si pantaloni scurti)----bine...pana la urma nu le-am platit eu...eu le-am ales si mi le-a platit mami.ca asa a vrut ea
de primit o sa primesc o chestie din aia in care tii bebelutzul si care se leagana si canta (e ca un mini cosulet/leagan cu cadru)...aia mi-a promis-o cineva.
in rest le luam pe rand...dar nu chiar acum
si eu as vrea un pat din ala care se strange....desi toata lumea imi zice ca un pat de lemn e mai ok..nu prea inteleg de ce, dar in fine.
la carut nu am nici cea mai vaga idee......nici nu as vrea sa dau o avere pe el, dar nici sa iau unul prost...nu stiu daca imi trebuie un landou sau unul mai sport-care se strange(eu l-as prefera pe cel din urma...fiind mai usor, altfel ma gandesc ca trebuie sa car ditamai carutoiul dupa mine si nu cred ca e foarte comod)...pe de alta parte..avand in vedere ca nastem in august, bebe o sa fie micut cand vine iarna si ma gandesc ca un carucior landou ar fi mai potrivit.habar nu am.astept niste idei si sa ne sfatuim.
salexandre
Kity eu am ales un patut pt Catarina reglabil de lemn care se putea folosi pana la 3 ani. Are 2 inaltimi, cand bebe e mic un pic mai inalt, cand creste bebe si se poate ridica in fund se lasa in jos iar cand bebe merge se da o parte la o parte si bebe poate cobora singurel din pat. L-am cumparat de la Ikea si mi s-a parut ieftin.

cristina254
Kity 82 , Da....am vb cu medicul.....sunt in concediu mdical si cu tratament....ceva pastile homeopate si un sirop. In rest mi-a zis sa stau in casa ca e foarte bine ca nu am facut deloc febra. Ma gandesc doar ca poate o stresez tot tusind atat.

Intr-adevar carucioarele sunt scumpe. Acesta pe care l-am primit e foarte fain...a fost si destul de scump dar e foarte greu si nu se pliaza ca si astealalte mai sport. Norocul meu e ca avem garaj chiar lipit de intrarea in bloc si o sa pot lasa cadrul acolo si sa demontez doar landou-ul. In rest are tot ce ii trebuie....amortizoare pe fiecare roata, rotile se pot umfla, etc.
Eu dupa ce nasc o sa am un drum de vreo 3 ore de la Cluj pana acasa asa ca trebuia sa stiu cum il aduc pe bebe in masina. Landoul de la carut are si centura speciala sa il prinzi in spate asa ca e rezolvata si problema asta. Are si parte sport pentru peste 6 luni.

De patuturi m-am uitat si eu foarte mult...insa desi initial eram hotarata pe unul pliabil cand am fost la chicco am descoperit ca e foarte ciudata salteluta din ele. Am inteles ca trebuie sa fie tare, dar parca nici asa firava si subtire cum e in cele tip tarc. Intr-un final cred ca o sa iau unul de lemn si o saltea din aceea din nuca de cocos. Am inteles ca hotelurile deja asigura ele patut pentru copil daca o sa vrem sa plecam pe vreundeva. De la prietenele care au copii am intels ca daca vrei sa pui saltea normala suplimentar in patuturile tip tarc trebuie sa se potriveasca dimensiunile caci nu toate au 60x120 cm, se intampla sa aiba cativa cm in plus sau in minus.
Salexandre, super patutul.......am vazut si eu ceva asemanator la ikea....poate chiar acelasi.....asa ceva vreau si eu. Adorabila fetita ta. Nu prea stiu unde sa gasesc protectie frumoasa pentru cele de lemn....cred ca o sa le fac la o croitoreasa.

Eu in schimb am cumparat destul de multe: vreo 12 body-uri, dar erau in set pentru luni diferite, o paturica, pantalonasi cu sosetuta, sosetute, sotul meu a luat un costumas frumos de la kiabi pentru 3 luni, am luat un prosopel, 2 cerceafuri pentru patut de la real care au partea de jos impermeabila, sterilizator, etc. Le cumpar din timp pentru ca toate adunate sunt destul de scumpe si e greu in ultima luna cand sunt si alte cheluieli.
salexandre
cristina protectia la patut tot de ila Ikea o poti cumpara. Au mai multe modele. Eu am si un patut care se pliaza insa il folosesc cu salteaua de la cel de lemn. E prea subtire salteaua patutului pliabil. Noi il folosim doar cand calatorim. Sau cand avem vizite cu bebelusi. E bine sa il ai dar eu l-am cumparat dupa un an si ceva. In rest cel de lemn a fost perfect si il voi folosi si acum.
cristina_natalia
QUOTE(teea @ Apr 13 2010, 10:51 AM) *
pai.....eu am luat cateva chestii-putine..hainute ma refer...pur si simplu nu m-am putut abtine...
am luat
-1 puloveras(e asa mic si dragut)
-2 salopetele (fara botosei-aia tre sa-i iau separat...bine sunt un pic maricele..adica cam pt 3 luni...dar nu conteaza..sunt dragute)
-1 body cu maneca scurta
-2 pijamalute(cu tricou si pantaloni scurti)----bine...pana la urma nu le-am platit eu...eu le-am ales si mi le-a platit mami.ca asa a vrut ea
de primit o sa primesc o chestie din aia in care tii bebelutzul si care se leagana si canta (e ca un mini cosulet/leagan cu cadru)...aia mi-a promis-o cineva.
in rest le luam pe rand...dar nu chiar acum
si eu as vrea un pat din ala care se strange....desi toata lumea imi zice ca un pat de lemn e mai ok..nu prea inteleg de ce, dar in fine.
la carut nu am nici cea mai vaga idee......nici nu as vrea sa dau o avere pe el, dar nici sa iau unul prost...nu stiu daca imi trebuie un landou sau unul mai sport-care se strange(eu l-as prefera pe cel din urma...fiind mai usor, altfel ma gandesc ca trebuie sa car ditamai carutoiul dupa mine si nu cred ca e foarte comod)...pe de alta parte..avand in vedere ca nastem in august, bebe o sa fie micut cand vine iarna si ma gandesc ca un carucior landou ar fi mai potrivit.habar nu am.astept niste idei si sa ne sfatuim.



Patutul de plastic l-am folosit pana pe la 6 luni, cat timp a stat pe spate. Apoi, l-am schimbat cu unul de lemn, cu gratii pe toate partile : este stabil, se poate sprijini pe margini, ne vede prin camera. In cel din plastic nu putea face lucrurile astea (se cam legana)

Landoul e bun pana pe la 3 luni - asa l-am folosit noi; e drept ca Natalia a crescut foarte mult in timpul acesta si i-a ramas mic. Apoi am folosit o luna scoica, montata in carucior si apoi caruciorul rdicat putin. Pentru la iarna, e buna caruciorul , caci deja stau in fundic (sau aproape) si vor sa vada ce se intampla:) Caruciorul nostru (mai tine si la bebe 2) este unul 3 in 1, cu landou, scoica si carucior care se strange umbrela. E de la hauck, am prins anul trecut oferta la mini blue. Parca e o oferta si acum.
enik83
buna fetelor si de la mine...
am reusit sa va citesc din urma.. noi sapt trecuta am fost plecati la sibiu, la bucuresti..apoi in week-end am avut musafiri.. si noi pe 20 mergem la eco morfologica... aia astept..ca nu l-am mai vazut pe bebe de 6 saptamani..
noi patut tip tarc o sa luam..pt ca o sa ne plimbam pe week-enduri la sibiu si sa ne fie mai usor cu el..
ne-am uitat prin magazine un pic la preturi...destul de piperate..dar nu avem ce face.. anima1.gif
salexandre
Cam asa o duc si o aduc eu pe mandra mea de la gradinita. E loc pt 2 copii smile.gif





Asa ceva va avea bebe al nostru. Londou in toata regula cu lift, sacosica aia mai mica a carutului si are deja scaun de masina de la 0-18 kg. Pt Catarina am cumparat deja altul smile.gif Poza e de la cresa de la catarina.Toti bebeii dorm afara in londouri la pranz wink.gif
kity_82
Teea e frumos ai cumparat cate ceva deja, eu nu am luat inca nimik, dupa ceplec in prenatal ma gandesc sa iau hainute.
Salexander superb patutul si Catrina bineinteles.
Cristina e bine ca etsi in medical poate medicamentele astea homeopate te pun repede pe picioare. La fel e si caruciorul care o sa il primesc, e de la Chicco si e 3in 1, adevarul ca preturile sunt destul de piperate.
Eu m-am hotart la un patut pliabil, intradevar salteluta e f subtire care intra in dotarea patutului, dar am gasit pe net cu 450 Ron patutul cu salteaua si transportul inclus, salteaua fiind din fibra de cocos 100%. Adevarul e ca noi stam intr-o garsoniera si e destul de greu cu spatiul, dar no asta e, in timp ne-om lua si altceva. smile.gif
Enik ce ma bucur ca esti bine, chiar nu ai mai intrat demult si am gandeam ce o fii cu tine, asteptam poze de la echo ok???
Pupici pe burtici.
alina_lucaci
MOoooama am ramas gura-casca-jur!! Salexander , aparte tu si fetita care sunteti 2 frumoase, e minunat si locul unde traiti!! e de vis, ce sa mai...privelistea aia din poza cu bicicleta, starzile, casele tot...explica ff bine ca esti in Danemarca...frumos! si bicicleta e super tare! eu nu stiu sa merg...si carutul e misto si solid asa, adica mi se pare trainic...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.