Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
teea
fetelor, de acum o sa scriu mai rar...de maine ma intorc la munca biggrin.gif sper ca va fi totul ok...momentan merg "de proba" sa vad daca pot sta fara vlad atatea ore...si daca e ok si ne descurcam ma intorc biggrin.gif
va pupic pe toate si va doresc o seara placuta
cristina254
Teea, super repede....imi place exprimarea...daca poti tu sa stai fara Vlad atatea ore. smile.gif La inceput cu siguranta iti va fi foarte greu. Il lasati cu bunicii?
MihaelaD
La multi ani!
Noi am petrecut de revelion acasa cu prietenii nostri de la brasov. Maria a dormit bustean conform programului.

cateva poze
http://picasaweb.google.com/mihaelatache04/Revelion2011#
masha
QUOTE(cristina254 @ Jan 2 2011, 06:05 AM) *
Bravo!!!! O sa vezi ca dupa ce mai prinzi curaj, iesiti si daca e mai frig. Oricum lor le este mult mai bine decat noua:))
Teea, mersi!


yes.gif


teea, ai inceput anul cu siguranta, bv pt curaj si multa rabdare!
masha
QUOTE(cristina254 @ Jan 2 2011, 06:05 AM) *
Bravo!!!! O sa vezi ca dupa ce mai prinzi curaj, iesiti si daca e mai frig. Oricum lor le este mult mai bine decat noua:))
Teea, mersi!


yes.gif

mihaela, Maria iti seamana leit, e asa hazlie cu rochita!
teea
QUOTE(cristina254 @ Jan 2 2011, 05:51 PM) *
Teea, super repede....imi place exprimarea...daca poti tu sa stai fara Vlad atatea ore. smile.gif La inceput cu siguranta iti va fi foarte greu. Il lasati cu bunicii?


da, va sta cu soacra mea...initial sta cu tati si cu soacra-mea..pentru ca sotul meu este in concediu toata luna ianuarie.adineauri vorbeam cu el si cand ii spuneam ca trebuie sa-i faca supica la pranz si sa-i dea sa pape..dar sa ii dea numa cat vrea el etc si m-a "busit" plansul....se uita saracul sotul meu la mine cu o fatza..si-mi zicea ca nu tre sa ma duc daca nu sunt convinsa ca vreau.de vrut vreau, dar o sa-mi fie cumplit de greu fara vladutzul 8 ore...va povestesc maine seara cum a fost biggrin.gif.
i-am zis sotului ca poate se pomenesc maine cu mine acasa in pauza de pranz ...ca vin sa-l smotocesc un pic pe asta mic...
eh ...vom vedea biggrin.gif
va pupic pe toate! somn usor bebeilor si voua
salexandre
Buna fetele,

Teea multa bafta la munca maine. Iti va fi greu dar gandeste-te ca ea acasa cu buni si cu tati,persoanele care il iubesc cel mai mult in afara de tine. Mie mi-a fost greu ca am lasat-o pe Catarina la cresa, cu straini. A inceput la cresa la 10 luni cum va incepe si Andre. Din fericire a fost totul foarte bine. Te inteleg perfect ca o parte din tine vrea la munca, sa mai iesi sa schimbi o vorba, afli ceva nou, ai contact cu adulti insa pe de alta parte nu te induri sa il lasi sa nu pierzi un zambet, o expresie. tzuc.gif va fi totul bine.

Noi am facut 5 luni azi si am inceput usurel cu diversificarea. Morcov cu cartof cateva lingurite smile.gif se stramba dar ii placea.

Maine ne intoarcem la viata de zi cu zi, Catarina la gradinita, sotul la munca si eu acasa la curatenie sad.gif

Noapte buna fetele
alina2
Buna fetele,

La multi si un an nou fericit va doresc!

Legat de cereale: se pot face ori cu lapte, ori cu apa? Ca eu asa intelesesem, ca i le pun in lapte. Sau nu am inteles bine ??!

Si alta intrebare: Eric de ceva vreme asa de tare plange seara inainte sa adoarma. Aproape la fel ca atunci cand avea colici. Doar ca nu asa mult timp. Dar in fiecare seara acelasi lucru: facem baitza, mancam si cand sa adormim, incepe plansul. Urla, nu alta. Il leganam, il plimbam...degeaba. Plange asa vreo 10 min si apoi se linisteste si adoarme. Nu inteleg de ce....Eu am zis ca e foarte obosit si nu reuseste sa adoarma si de-asta face asa...dar parca totusi, chiar sa planga asa tare de oboseala.... Mai pateste cineva asa?

Va pup, noapte buna!

PS. Teea, succes cu noua provocare smile.gif
MihaelaD
Teea, bafta o sa vezi ca o sa fie bine.
MAsha, cam toata lumea zice ca Maria imi semana... ideea e ca eu cand eram mica eram asa de blonda ( la propriu liwlol.gif )

Alina sunt cereale care se fac si cu apa si cu lapte si cereale care se fac numai cu lapte. trebuie sa scrie pe cutie. eu ii pun 2-3 cupe in biberonul de seara - nu i-am facut niciodata cu apa. Eric poate plange de prea multa oboseala - incearca sa-l bagi la somn mai devreme, sau poate il doare burtica dc papa prea mult si nu poate adormi...
masha
QUOTE(salexandre @ Jan 2 2011, 10:49 AM) *
Buna fetele,

Teea multa bafta la munca maine. Iti va fi greu dar gandeste-te ca ea acasa cu buni si cu tati,persoanele care il iubesc cel mai mult in afara de tine. Mie mi-a fost greu ca am lasat-o pe Catarina la cresa, cu straini. A inceput la cresa la 10 luni cum va incepe si Andre. Din fericire a fost totul foarte bine. Te inteleg perfect ca o parte din tine vrea la munca, sa mai iesi sa schimbi o vorba, afli ceva nou, ai contact cu adulti insa pe de alta parte nu te induri sa il lasi sa nu pierzi un zambet, o expresie. tzuc.gif va fi totul bine.

Noi am facut 5 luni azi si am inceput usurel cu diversificarea. Morcov cu cartof cateva lingurite smile.gif se stramba dar ii placea.

Maine ne intoarcem la viata de zi cu zi, Catarina la gradinita, sotul la munca si eu acasa la curatenie sad.gif

Noapte buna fetele


salexandre, occasion.gif lui Andre!
si eu initial am zis ca trag linie cand face Daria 6 luni, dar se pare ca tre sa incep diversificarea de pe la 5... smile.gif
masha
QUOTE(MihaelaD @ Jan 2 2011, 12:24 PM) *
Teea, bafta o sa vezi ca o sa fie bine.
MAsha, cam toata lumea zice ca Maria imi semana... ideea e ca eu cand eram mica eram asa de blonda ( la propriu liwlol.gif )

Alina sunt cereale care se fac si cu apa si cu lapte si cereale care se fac numai cu lapte. trebuie sa scrie pe cutie. eu ii pun 2-3 cupe in biberonul de seara - nu i-am facut niciodata cu apa. Eric poate plange de prea multa oboseala - incearca sa-l bagi la somn mai devreme, sau poate il doare burtica dc papa prea mult si nu poate adormi...



Mihaela, si eu si sotul am fost blonzi cand eam mici, daria e satena...nu stiu cui ii seamana, si avem si ambii parul ondulat, dk daria ramane cu parul drept, inseamna ca seamana cu vreun stramos... doh.gif

Alina
, Daria cand e foarte obosita sii somn, se agita, plange un pic nu tare, si face aaaaaaa, cauta so adormi, pana adorme tot asa o tine, si daca ii somn inainte de baie, nu pot so spal, o las sasi faca somnul de frumusete juma' de ora si apoi la baie, dc no las sa doarma nu a inteleg cu ea, de altfel e foarte cuminte.
salexandre
Masha eu incep pt ca el e pregatit, ma urmareste cand mananc, imi trage de mancarea din mana si daca vede ca mananc deschidfe si el gura. Oricum luna asta va avea o masa sau 2 cel mult. Una de legume vreo 2 saptamani si apoi una de cereale daca totul merge bine.
Alina cerealele de la Nestle au lapte inclus ca si majoritatea dar cum a zis Mihaela, scrie pe cutie. Iar plansul poate fi din cauza oboselii, dintilor, poate il doare burta. Cate mese diversificate are pe zi?

cafea.gif si o zi buna smile.gif
moni_k
neatza fetele! sa avem un an buuun si sa ne bucuram de minunile mici! vad ca din ce in ce mai multi bebelusi incep diversificarea, asa ca va citesc cu atentie si de-abia astept sa incepem si noi peste 2 saptamani. diseara vine pediatrul sa ii faca irinei vaccinul crybaby.gif ca fix azi face 4 luni si ne face o si o schema de diversificare. de fapt, irina de 2 luni mananca humana AR, care are faina de roscove... deci se poate spune ca mananca cereale deja biggrin.gif.
mihaela, maria e o papusica scumpa! ce mai sta ea cu ursuletul in brate, mai, mai! sa stii ca si noi am fost amandoi blonzi si aproape cheliosi cand am fost mici, si acum avem o maimutica (aproape) brunetica si paroasa liwlol.gif. eu tot astept sa cada parul asta si sa apara cel nou... dar nici gand. din cand in cand mi se pare ca parul nou de pe dedesubt e blondutz... dar imi trece repede.
teea, o fi petrecut vladut revelionul in pijama, dar tot mutrica de smecheros are biggrin.gif. iti tin pumnii cu serviciul... sa fie cum te simti tu mai bine.
alina, si eu cred ca eric plange de oboseala. am vazut si la irina ca e maraita rau cand ii e somnic. dar daca o pun la nani imediat dupa masa de la 8.30 mai moshmondeste o vreme pe la manute destul de bine dispusa si apoi adoarme singurica. oricum, am constatat o chestie foarte interesanta... cand e foarte agitata si nu pot s-o linistesc in brate, daca o pun in patut se linisteste imediat. chiar daca nu ii e somn... pur si simplu, patutul e locul in care se simte "la ea acasa".
cristina254
Alina, scrie si pe ele cum se prepara si scrie si la ingrediente daca contin lapte de continuare. Eu aseara i-am dat cu lingurita cerealele desi pana acum le-am pus in biberon. A papat foarte bine....i-am facut doar jumatate de portie si pe urma a mai vrut si 100 ml de lapte. Diseara ii dau un pic mai mult. Noua ne plac cele cu banane si piersici.smile.gif
Ieri am mancat un mar langa ea si se uita cu atat pofta la noi ca i-am taiat si ei o feliuta si i-am dat-o sa o linga....cat sa-i simta gustul. I-am placut atat de tare ca ne impingea mana cu manutele ei nu cumva sa-i luat marul. Azi i-am pus un pic de suc de mar amestecat cu suc de morcov. I-a placut.
Daria, noi am inceput cu cerealele ca Anna nu prea mamanca si e slabuta. Din cate am inteles cerealele strang la burtica iar sucul o ajuta sa aiba scaun normal. Initial o saptamana i-am dat doar cereale in biberon seara si de abia apoi am inceput cu sucul de morcov. Nici eu nu sunt tare incantata dar realmente era satula de lapte. Oricum sper ca e ok si nu ne-am grabit prea tare.
Mihaela, are niste ochii superbi fetita ta:)
Anna a inceput sa-si suga degetele de la picioare. Cand o schimb nu pot sa i le scot din gurita:)
Si Alina, si noi patim la fel.....cu cat e mai obosita cu atat e mai maraita si adoarme mai greu. Poate fi o cauza dar cum a zis si Salexander ar putea fi si altceva.
moni_k
occasion.gif occasion.gif occasion.gif ANDRE!
MihaelaD
Monik, multumim de complimente.. nu e cazul sa-ti spun ca am vazut clipul cu voi 3 si mi s-a parut bestial...

astept sa ne povestesti ce a zis pediatrul, sunt curioasa ce schema adopta si medicul Irinei...
cristina254
Irina si Andre occasion.gif
masha
QUOTE(salexandre @ Jan 2 2011, 10:33 PM) *
Masha eu incep pt ca el e pregatit, ma urmareste cand mananc, imi trage de mancarea din mana si daca vede ca mananc deschidfe si el gura. Oricum luna asta va avea o masa sau 2 cel mult. Una de legume vreo 2 saptamani si apoi una de cereale daca totul merge bine.
Alina cerealele de la Nestle au lapte inclus ca si majoritatea dar cum a zis Mihaela, scrie pe cutie. Iar plansul poate fi din cauza oboselii, dintilor, poate il doare burta. Cate mese diversificate are pe zi?

cafea.gif si o zi buna smile.gif

salexandre, Daria se uita asa cu jind cand mananci langa ea, cu ochii aia de pisica blanda wacko.gif , uneori mie mila sa mananc langa ea, da se uita asa de pe la 3 luni, acuma ii mai lipesc de buzite ce mananc, da nu stie sasi linga si ea buzele yami.gif
masha
QUOTE(moni_k @ Jan 2 2011, 11:32 PM) *
occasion.gif occasion.gif occasion.gif ANDRE!

IRINA occasion.gif
cristina254
E mai bun decat suzeta:)))



masha
cristina, oFloare1.gif felicitari! ai o fata bv! Daria abia se apuca de varfurile degetelor dl picioare, mai are pana a le duce in gurita...
cristina254
Masha, multumim! In penultimul meu post am vrut sa iti scriu ceva de diversificare si am scris numele fetitei tale....cred ca ma gandeam la ea.....sau doar sunt eu tare cascata....off. Scuze!!!
In poza de la ticker cum ii se intrevede un pic limbuta la Daria zici ca are 2 dintisorii...e super simpatica! wink.gif
MihaelaD
Fetelor, si MAria a resusit aseara pt prima data sa-mi bage degetele de la picioare in gurita. Am imortalizat momentul

masha
QUOTE(cristina254 @ Jan 3 2011, 03:19 AM) *
Masha, multumim! In penultimul meu post am vrut sa iti scriu ceva de diversificare si am scris numele fetitei tale....cred ca ma gandeam la ea.....sau doar sunt eu tare cascata....off. Scuze!!!
In poza de la ticker cum ii se intrevede un pic limbuta la Daria zici ca are 2 dintisorii...e super simpatica! wink.gif

da am inteles...da aia cu dintisorii e tare, am observat si noi


mihaela si Maria e bv! abia astept sa sile manance si Daria
moni_k
phiii, ce gimnaste avem aici! in vine sa le mananc pe amandoua tzuc.gif
alina2
salexandre, inca nu are nicio masa diversificata Eric. Incepem la 5 luni, adica peste vreo saptamana. De mancat nu mananca prea mult seara, mananca normal. Si nu prea imi vine sa cred ca e de la dinti....ca doar seara face asa. In timpul zilei, adoarme mult mai usor.

Si eu cred ca e de la oboseala, dar nu stiu ce sa ii fac sa adoarma mai repede. Mai devreme nu vrea sa doarma, s-ar tot juca. Si oricum, nu se culca foarte tarziu, cel tarziu la 22. Bebeii vostri la ce ora adorm seara?

moni_k, si eu am observat asta. De multe ori se linisteste cand il pun pe pat si in brate nu. Dar nu mereu...
MihaelaD
Alina, incearca sa-i formezi un tabiet care sa-l ajute sa adoarma.
Pe Maria am invatat-o sa adorama singura punand-o in patut unde avea o jucarie din aia care canta o melodie specifica.

Acum are un soricel pe care il tine mereu in manuta si care si-l mai pune si pe ochisori... Incearca si tu cu o melodie de leagan vezi ce iese...

Maria la 22 face baie apoi biberon si somn... ora maxima e 23.

Si mai am o veste : A IESIT SI DINTISORUL 2 guitar.gif Nu a plans si nici nu a facut febra
masha
QUOTE(MihaelaD @ Jan 3 2011, 08:20 AM) *
Alina, incearca sa-i formezi un tabiet care sa-l ajute sa adoarma.
Pe Maria am invatat-o sa adorama singura punand-o in patut unde avea o jucarie din aia care canta o melodie specifica.

Acum are un soricel pe care il tine mereu in manuta si care si-l mai pune si pe ochisori... Incearca si tu cu o melodie de leagan vezi ce iese...

Maria la 22 face baie apoi biberon si somn... ora maxima e 23.

Si mai am o veste : A IESIT SI DINTISORUL 2 guitar.gif Nu a plans si nici nu a facut febra

mihaela, sunteti pline de surprize! wub.gif
salexandre




Poze noi de 5 luni smile.gif
moni_k
eeei, uite-l si pe bebe Andre, pe care nu l-am vazut deloc pana acum! sau am ratat eu pozele? este extraordinar de dulce!!! si ce mai seamana cu frumoasa de mami! tzuc.gif
cristina254
Tare frumusel e Andre....sa va aduca multe, multe bucurii!
Mai vroiam sa va intreb.....voi le faceti baita in fiecare seara? Eu am inceput o seara da, si urmatoarea un fel de "dus" la chiuveta, atat doar ca nu o spal pe caput. Si voi iesiti afara daca e ceata?
MihaelaD
Salexandre, f dragut Andre... asteptam poze cu amandoi sa vedem dc seamana intre ei.
Cristina, eu ii fac aproape in fiecare seara baita pt ca ii place f mult. dc e sa avem musafir isau sa intervina altceva adoptam dusul la chiuveta.

Afara noi cam iesim indiferent de conditiile meteo.
maryana86
buna mamici.un an nou fericit alaturi de micuti.noi de craciun am stat acasa iar de revelion au venit prieteni de-ai nostri la noi si am stat pana la 6 dimineata.matteo a stat cu mama si a fost linistit.am vazut poze cu puiutii si sunt minunati.felicitari mariei pt dintisor.am vazut ca maria si ana deja baga piciorusele in gurita.matteo nu reuseste inca dar vedem noi mai incolo.fetelor la voi puiutii scancesc cand va vad si sunt la altcineva in brate?matteo daca e cu mama si e linistit cand ma vede scanceste sa-l iau. face asa frumos parca i-mi spune sa-l iau in brate.am inceput si noi diversificarea cate putin dar e cam greu.el accepta tot ce i-am dat dar ori se constupa de la faina de orez pusa in zeama de la legume ori face de prea multe ori de la sucul de mar.ne descurcam noi pana la urma .o sa gasim noi ceva care sa-i faca bine.le luam pe rand si vedem cu ce se simte bie la burtik.acum o sa pun si eu poze cu matteo de craciun.poop
maryana86
moni_k
QUOTE(cristina254 @ Jan 4 2011, 11:46 AM) *
Tare frumusel e Andre....sa va aduca multe, multe bucurii!
Mai vroiam sa va intreb.....voi le faceti baita in fiecare seara? Eu am inceput o seara da, si urmatoarea un fel de "dus" la chiuveta, atat doar ca nu o spal pe caput. Si voi iesiti afara daca e ceata?

noi de vreo 2 luni ii cam facem in fiecare seara, fara exceptie. pana atunci mai dadeam cate un rateu in cate o seara, iar pe cap ii faceam baita o data la 2 zile. dar am vazut ca ii place la nebunie, daca se face ora 8 - 8.30 si nu ne-am apucat de baita incepe sa maraie si nu se linisteste decat cand ma apuc sa o dezbrac. si am inceput sa o spal si pe cap in fiecare seara, fiindca mi se pare ca miroase dubios de la cojitele alea. de care, apropos, n-am scapat. nici n-am dat-o eu cu prea multa consecventa cu crema, fiindca desi vedeam ca se mai curata din ele, parca se fac la loc sad.gif. iar in zonele cu mult par cred ca o sa aiba coji pana o sa inceapa scoala liwlol.gif
moni_k
maryana, tare dragalas e matteo!
maryana86
multumim moni-k.si irina e o scumpa.desi nu are prea mult par matteo are si el cojite de care nu reusim sa scapam.noi baita facem o zi da una nu.ii place mult la baita a inceput sa dea din picioruse de a facut numai apa in jur.vroiam sa intreb daca crema trixera de la avene e pentru cojitele din cap sau doar pt fata si bubite pe corp?
pupici
masha
salexandre, mariana, aveti niste baieti frumosi sa va traiasca!
in legatura cu baita...chiar zilele astea mami soacra imi zice hai sai facem baie odata la 2 zile, ca ea ii face baie, si eu zis, nuuuuuuuuu. in fiecare seara, desi habar nam cum e mai bn...Daria cu pielea ei sensibila, chiar necesita baie baie, cojitele din cap is tot mai putine, o dau la cateva zile cu ulei de masline, si in rest o spal p cap in fiecare seara cu gelul de dus dl tratament...
in rest, e maraita de cateva zile, aseara chiar a plans cu lacrimi, o doare burtica un pic, si noaptea ma termina, la 1,5ora se trezeste, se mai foieste...abia astept sa creasca...
cristina254
Maryana, super simpatic e Matteo....in pozele de la baita imi vine sa-l mananc:))))
Noi am inceput sa nu-i mai facem zilnic baita tot din cauza musafirilor sau mai plecam noi cu ea si uitam sa venim acasa, alteori dormea pana pe la 23 asa de bine si nu vroiam sa o trezesc.... Inca nu stiu daca sa pastrez programul asta sau nu ca si ei ii place tare la baita.
Noi pe caput am avut niste zone cu multe cojite, era pielea tare uscata si uneori se inroseau tare de tot....eu am dat-o cu Exomega de la A-Derma. E tot pentru piele uscata sau atopica...eu am luat ca sa le mai schimb sa nu i se obisnuiasca pielea prea tare cu o crema si sa apara din nou bubitele. Pe caput Trixera la noi nu a facut mare branza in schimb aproape i-au trecut cu cealalta crema. Dar noi avem putin parut asa ca imi este destul de usor sa o curat. Bineinteles si eu mai uit sa o dau cu crema.....destul de des.
teea
hello fetelor! am spus ca o sa scriu mai rar pentru ca ma intorc la munca...ei bine, m-am intors-am inceput de ieri...pareri???pai....de placut imi place...sunt super ocupata...am o multime de lucruri de facut..in schimb, imi este cumplit de dor de Vlad...am foarte putin timp liber(din fericire) ca altfel cred ca as plange non stop...
am mancat de pranz acum jumatate de ora si m-a apucat plansul cand ma gandeam ca de obicei la ora asta ma jucam cu puiul meu.nu ma intelegeti gresit,a fost alegerea mea sa ma intorc la munca si imi place, dar imi e si dor de vladutul.ieri seara cand am ajuns acasa taman adormise....dar nici nu va spun cat de fericita am fost ac s-a trezit dupa jumatate de ora...l-am smotocit si pupat incontinuu vreo ora biggrin.gif

altceva nu stiu ce sa va mai spun....va doresc un an asa cum va doriti voi si sa aveti parte de multa iubire si intelegere.
moni_k
QUOTE(masha @ Jan 4 2011, 01:19 PM) *
salexandre, mariana, aveti niste baieti frumosi sa va traiasca!
in legatura cu baita...chiar zilele astea mami soacra imi zice hai sai facem baie odata la 2 zile, ca ea ii face baie, si eu zis, nuuuuuuuuu. in fiecare seara, desi habar nam cum e mai bn...Daria cu pielea ei sensibila, chiar necesita baie baie, cojitele din cap is tot mai putine, o dau la cateva zile cu ulei de masline, si in rest o spal p cap in fiecare seara cu gelul de dus dl tratament...
in rest, e maraita de cateva zile, aseara chiar a plans cu lacrimi, o doare burtica un pic, si noaptea ma termina, la 1,5ora se trezeste, se mai foieste...abia astept sa creasca...

irina pare sa nu fie deloc sensibila la piele... nu stiu cu cine o semana, ca noi suntem care mai de care mai printesa pe un bob de mazare biggrin.gif. dar nu ma plang, n-a avut nici o problema cu pielea pana acum. cu toate astea, la fiecare baita constat ca are cate o mica iritatie. ba la un subrat, ba la cate o cuta de pe la un piciorus. deci si eu zic ca e bine cu baita in fiecare zi.

QUOTE(cristina254 @ Jan 4 2011, 01:24 PM) *
Maryana, super simpatic e Matteo....in pozele de la baita imi vine sa-l mananc:))))
Noi am inceput sa nu-i mai facem zilnic baita tot din cauza musafirilor sau mai plecam noi cu ea si uitam sa venim acasa, alteori dormea pana pe la 23 asa de bine si nu vroiam sa o trezesc.... Inca nu stiu daca sa pastrez programul asta sau nu ca si ei ii place tare la baita.
Noi pe caput am avut niste zone cu multe cojite, era pielea tare uscata si uneori se inroseau tare de tot....eu am dat-o cu Exomega de la A-Derma. E tot pentru piele uscata sau atopica...eu am luat ca sa le mai schimb sa nu i se obisnuiasca pielea prea tare cu o crema si sa apara din nou bubitele. Pe caput Trixera la noi nu a facut mare branza in schimb aproape i-au trecut cu cealalta crema. Dar noi avem putin parut asa ca imi este destul de usor sa o curat. Bineinteles si eu mai uit sa o dau cu crema.....destul de des.

noi nu ratam nici o baie fiindca suntem antisociali liwlol.gif. daca vrea cineva sa vina in vizita le punem in vedere sa se organizeze astfel incat pe la 7 sa se tireze, ca avem baita, iar daca mergem noi cu ea pe undeva la fel, la 7 o luam spre casa.
masha
QUOTE(moni_k @ Jan 4 2011, 05:49 AM) *
irina pare sa nu fie deloc sensibila la piele... nu stiu cu cine o semana, ca noi suntem care mai de care mai printesa pe un bob de mazare biggrin.gif. dar nu ma plang, n-a avut nici o problema cu pielea pana acum. cu toate astea, la fiecare baita constat ca are cate o mica iritatie. ba la un subrat, ba la cate o cuta de pe la un piciorus. deci si eu zic ca e bine cu baita in fiecare zi.
noi nu ratam nici o baie fiindca suntem antisociali liwlol.gif. daca vrea cineva sa vina in vizita le punem in vedere sa se organizeze astfel incat pe la 7 sa se tireze, ca avem baita, iar daca mergem noi cu ea pe undeva la fel, la 7 o luam spre casa.


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
cristina254
QUOTE(moni_k @ Jan 4 2011, 05:19 PM) *
irina pare sa nu fie deloc sensibila la piele... nu stiu cu cine o semana, ca noi suntem care mai de care mai printesa pe un bob de mazare biggrin.gif. dar nu ma plang, n-a avut nici o problema cu pielea pana acum. cu toate astea, la fiecare baita constat ca are cate o mica iritatie. ba la un subrat, ba la cate o cuta de pe la un piciorus. deci si eu zic ca e bine cu baita in fiecare zi.
noi nu ratam nici o baie fiindca suntem antisociali liwlol.gif. daca vrea cineva sa vina in vizita le punem in vedere sa se organizeze astfel incat pe la 7 sa se tireze, ca avem baita, iar daca mergem noi cu ea pe undeva la fel, la 7 o luam spre casa.


Noi intotdeauna am uitat de noi pe unde am umblat.....am crezut ca devenim mai responsabili acu' ca avem si copil......dar nicio sansa. O caram toata ziua dupa noi...si cand o face 16 ani o sa ne miram de ce nu sta pe acasa. crybaby.gif
cristina254
Roua, Enik, Mamemaki, Vali ce mai faceti? 9704.gif

E o alintata Anna....ieri ii dadeam de mancare si punea mana pe lingurita si ea....si am avut tupeul sa-i trag lingurita....nu de alta dar sa papa in continuare....a urlat ca din gura de sarpe.....a tipat, a plans cu niste lacrimi de crocodil, mi-a tras cateva cu piciorusele:).
Azi- noapte pe la 1 in loc sa doarma avea chef de ras....cum o punem in pat urla de numai, daca o luam in brate radea in hohote. Face de vrea din noi deja:)
cristina254
Mai da cineva suc de morcov si mar dimineata? Cati ml? Anna papa cum 50-60 ml si pe urma putin lapte. Azi i-am dat 80 ml....cred ca ar mai fi vrut dar mi-a fost frica sa-i mai dau. Nu stiu de ce retin ca pediatra mi-a zis sa-i dau doar 50 ml pana face 5 luni.
La noi a iesit un pic soarele asa ca plecam la plimbare. Ieri s-au luat 3 caini imensi dupa noi la plimbare....noroc ca plecase deja sotul de la lucru ca l-am pus sa vina sa ma ia de acolo. Daca ma opream, stateau si ei dupa mine, faceam un pas, top si ei. Plus ca mi-e imi este tare frica de caini. Sper sa nu patesc la fel si azi:)
diana45
Salexandre, Maryana, foarte dragalasi baieteii. Sa creasca mari si sanatosi si sa va aduca bucurii!

Teea, mult succes!
masha
QUOTE(cristina254 @ Jan 4 2011, 11:37 PM) *
Mai da cineva suc de morcov si mar dimineata? Cati ml? Anna papa cum 50-60 ml si pe urma putin lapte. Azi i-am dat 80 ml....cred ca ar mai fi vrut dar mi-a fost frica sa-i mai dau. Nu stiu de ce retin ca pediatra mi-a zis sa-i dau doar 50 ml pana face 5 luni.
La noi a iesit un pic soarele asa ca plecam la plimbare. Ieri s-au luat 3 caini imensi dupa noi la plimbare....noroc ca plecase deja sotul de la lucru ca l-am pus sa vina sa ma ia de acolo. Daca ma opream, stateau si ei dupa mine, faceam un pas, top si ei. Plus ca mi-e imi este tare frica de caini. Sper sa nu patesc la fel si azi:)

si mie mie frica de caini, dar trec pe langa ei, si nu ii bag in seama...
la noi -8C, e super frig, nu vedem degraba plimbare
ma durut o masea tratata pe cand aveam 5 luni de sarcina, am fost la dentist, nam nimic, dar dk ma mai doare, sa merg sa fac o radiografie, dar pana atunci...poate ma doare dl frig, asa mai dor masele tratate cateodata... sper sa fie asa, imi iese si cea de minte...
MihaelaD
Cristina eu am inceput la Maria cu suc de morcov si mar, dar de cand i-am introdus legumele nu a mai vrut nimic de genu fruct, suc de fruct, piure de fruct - refuz total... dc incerc sa -i dau tine buzele lipite si maraie la mine. am renuntat poate peste vreo luna am noroc cu alt fruct poate o sa-i placa banana.

Voi cand o sa incepeti sa le dati branzica facuta in casa?
mamemaki
teea, te inteleg foarte bine. eu nu lucrez dar uneori ma gandesc ca vreau si eu sa fac altceva dacat schimbat schuteci, joaca si legeanul... dar daca cineva sta cu laura si eu pot sa plec la cumparaturi pentru cateva ore.. deja m-este dor de ea! din pacate nu se poate avea pe toate sad.gif

din fericire noi nu avem mare probleme cu piele, nici pe cap. dar pe gatul este rosu si miroase de piele vech. le curati cu ulei in fiecare zi dar persista..

inainte noi nu am avut probleme cu dormitul dar de 3,4 zile numai adoarme usor dupa masa de noapte.stau cam 1 sau chiar 2 ore cu ea, supt pe sanul, in brate, le pun in pat - se trazeste - incepe jocul din inceput.. e foarte frustrant. de une ori se trezeste la 2 sau 3, alte ori la 5.
daca le punem trezit in pat tipa dupa cateva minute.. nici ritual de noaptea nu functioneaza bine la noi. ea adorme numai la san


noi facem baie cam o data pe spt. dar le spal in fiecare zi funduleti la rubinet si curatam fata si mani cu un prosop umed.

acuma trebuie sa plecam la posta ca a venit un colet pentru mine :-)
mamemaki
QUOTE(MihaelaD @ Jan 5 2011, 05:32 PM) *
Cristina eu am inceput la Maria cu suc de morcov si mar, dar de cand i-am introdus legumele nu a mai vrut nimic de genu fruct, suc de fruct, piure de fruct - refuz total... dc incerc sa -i dau tine buzele lipite si maraie la mine. am renuntat poate peste vreo luna am noroc cu alt fruct poate o sa-i placa banana.

Voi cand o sa incepeti sa le dati branzica facuta in casa?


ah, da. am si eu o intrebare respectiv branzica facuta in casa. am citit mult despre asta. de ce se face in casa? dece nu e buna branza cumparata?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.