Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
MihaelaD
QUOTE(pink_blue @ Jun 16 2010, 03:58 PM) *
Ce fain ca a-ti scris lista !!!
Am o intrebare, cum se fac tampoanele din vata si tifon? stiu ca am citit demult undeva cum se fac, dar nu mai stiu, stie careva?
De unde pot lua scutece de finet?
O zi faina, la noi ploua si mie mi tot cald, dar e bine !!! Burta e mare, o tin cu mana:)


Pink_blue eu am luat finet la metraj din obor ( cred ca am luat vreo 3- 4 metrii). este f dragut colorat si am sa rog pe cineva sa-mi faca scutecele de 0.75m/0.75m
Anne_Marie1323
QUOTE(MihaelaD @ Jun 16 2010, 04:26 PM) *
Hi ce simpatic e bebe cand se misca ... imi e asa de drag si la mine are miscarile atat de puternice... dar dc pune mana pe burtica cineva strain imediat se intimideaza si se potoleste.



si la mine,cand spun lui tati sa puna mana ca misca .. gata nu mai misca liwlol.gif
Abia astept sa vad cum este dupa ce se naste. M`am mai uitat la bebelusi pe strada si arata atat de mici.. cat ursuletul meu de plush liwlol.gif

iar despre concediu nici nu stiu cand sa il iau, eu ma plictisesc acasa. Am nevoie mereu de ceva nou. Probabil o sa imi iau sa lucrez de acasa.

MihaelaD
QUOTE(Anne_Marie1323 @ Jun 16 2010, 04:33 PM) *
si la mine,cand spun lui tati sa puna mana ca misca .. gata nu mai misca liwlol.gif
Abia astept sa vad cum este dupa ce se naste. M`am mai uitat la bebelusi pe strada si arata atat de mici.. cat ursuletul meu de plush liwlol.gif

iar despre concediu nici nu stiu cand sa il iau, eu ma plictisesc acasa. Am nevoie mereu de ceva nou. Probabil o sa imi iau sa lucrez de acasa.




da asta e si la mine ma gandesc sa nu ma plictisesc aks. din pacate mie jobul nu-mi permite sa muncesc de aks... mi-ar place sa pot sta aks si sa am din cand in cand si activitate de birou, din cand in cand sa ma intind in pat...
acum sunt in mare dilema nu stiu cand sa intru in concediu, ca asa rau eu nu ma simt dar se revolta bebelina cand o tot presez din cauza pozitiei de la birou.
mihnea mic
QUOTE(MihaelaD @ Jun 15 2010, 03:07 PM) *
fetelor voi ce suplimente sau vitamine luati?

mie mi-a recomandat doctorita vitamine.se numesc NEW LIFE de la calivita(poti gasi pe net despre produsele astea).sunt un complex de vitamine si calciu.sunt 57.00lei,120 de pastile.eu sunt f multumita de ele.am luat si cand am fost insarcinata cu baiatul si cat am alaptat si m-am simtit bine.nu m-am ingrasat de la ele.ti le recomand,sunt naturiste.
Anne_Marie1323
QUOTE(MihaelaD @ Jun 16 2010, 04:37 PM) *
da asta e si la mine ma gandesc sa nu ma plictisesc aks. din pacate mie jobul nu-mi permite sa muncesc de aks... mi-ar place sa pot sta aks si sa am din cand in cand si activitate de birou, din cand in cand sa ma intind in pat...
acum sunt in mare dilema nu stiu cand sa intru in concediu, ca asa rau eu nu ma simt dar se revolta bebelina cand o tot presez din cauza pozitiei de la birou.


Eu am primit o instintare de la Medicina Muncii, ca trebuie sa ma ridic la fiekare ora cate 5-10 minute. Bine cateodata nu ma pot tine.. dar in marea majoritate ma ridic .Ma gandesc ca poate de aceea bebe al meu se rasuceste non stop.. nu`i place ca stau asa mult jos.

cateodata ma loveste asa tare.. am impresia ca vrea sa iasa afara.. e temperamental baietelul liwlol.gif

alina2
Buna fetelor,

Azi a fost ultima zi de munca, yuppiii, tare bucuroasa sunt ca de maine stau acasa. A fost si emotionant, pt ca am colegi draguti si mi-au facut un cadou frumos: o carte, un ghid pt parinti, cum sa ai grija de un bebe intre 0-3 ani (cred ca o sa-mi fie de folos), un set de luat amprenta piciorusului lui bebe si un CD cu muzica pt copii. A fost frumos.
Mihaela, si eu am 31 de sapt si am intrat in concediu. In mod normal, se poate intra de la 28 de sapt. Intr-adevar, o sa mai muncesc si eu de acasa. Dar e mai bine asa, deja mi-era tot mai greu, mai ales cu caldura. Si cu pozitia pe scaun. Eu primesc mereu picioruse in ficat, dar cu atat mai mult cand stateam pe scaun la birou:))

Am vazut si eu ca fetele de iulie incep sa nasca. Nu stiu, se pare ca multe dintre ele (si aici si pe alt forum am vazut la fel) nasc prin sapt 36-37. Oare nu e prea devreme? Oare de ce nasc asa repede?
Eu am auzit ca la maternitatile private (cel putin in Bucuresti) nu ai nevoie de nimic, doar de hainute de iesit din spital, si pt mama si pt bebe. Dar parca nu imi vine sa ma duc asa, fara nimic...nici nu stiu..

Spuneti-mi si mie, la ce folosesc scutecele de finet? Ca nu ma pricep:(

Am crezut ca doar bebe meu e timid, dar vad ca si altii. Si el se opreste imediat cand pune cineva mana pe burtica. Se misca doar cand vrea el si cum vrea el...eu spun mereu ca e incapatanat ca maica-sa si taica-su la un loc:)

Pupici!
MihaelaD
Alina ce sa-ti zic sa te odihnesti, sa citesti carticica de la colegi si sa-i faci cumparaturi lu bebe.

scutecele de finet au o utilitate diversa. din cate stiu eu inainte se infasau bebelusii cu ele ( absorb f bine), noi probabil le vom folosi pe post de cearceaf, le putem pune in locul unde il schimbam pe bebe, pe masa de infasat sau in carucior, sau cred ca si pe post de invelitoare subtire.

roxana.nicolau
QUOTE(pink_blue @ Jun 16 2010, 03:58 PM) *
Ce fain ca a-ti scris lista !!!
Am o intrebare, cum se fac tampoanele din vata si tifon? stiu ca am citit demult undeva cum se fac, dar nu mai stiu, stie careva?
De unde pot lua scutece de finet?
O zi faina, la noi ploua si mie mi tot cald, dar e bine !!! Burta e mare, o tin cu mana:)


Draga mea, referitor la tampoanele din vata si tifon nu e complicat: pur si simplu invelesti o bucata destul de mare de vata in tifon si o folossesti.
Se foloseste mai ales in prima zi de la nastere cand esti sub supraveghere medicala pentru a vedea cantitatea de lohii (cheaguri de sange) eliminata..........in urma aceste eliminari se curata uterul.
Iar daca ai folosi absorbante, lohiile s-ar absorbi si nu si-ar mai da seama de cantitate!

kity_82
Buna seara burticutze!!!
Alina2 bine ai venit in randul celor care deja sunt in concediu, o sa vezi ca e bine si acasa, mai ales daca nu reusesti sa dormi noapte. In leg cu mamicile de iulie care au inceput sa nasca, nu e devreme la 36-37 sapt, se considera la termen daca nasti dupa 36 de saptamani.
Burtici eu de abia am ajuns de pe sadion, m-a prins ploaia, dar m-am mai racorit un pic. Sper la noapte sa fie mai racoare.

Va pup si somnic dulce.
roxana.nicolau
salutare burtici!

alina2 - bun venit in clubul burticilor aflate in prenatal!
Nu stiu cum esti tu, dar eu de cand am intrat in concediu (01.06) nu m-am plictisit deloc!
Poti sa te odihnesti mai mult, sa te plimbi, sa vizitezi magazinele de bebei....si multe multe altele. Asa ziceam si eu ca o sa ma plictisesc, dar nici nu stiu cand au trecut deja 16zile.

Nu ma gandesc cand o veni bebe cum or trece!

Bebe al meu s-a obisnuit si cu taticul lui.........nu am crezut, dar m-am convins!Intr-o seara a venit mai tarziu de la munca, eu eram deja in pat, pregatita de nani, bebe nu mai misca de ceva timp, probabil facea nani.
Ei in schimb cand l-a auzit pe tatal lui ca ii zice ''ce face baietelul meu?" - a miscat imediat.
Desi sunt tare mici, sunt deja f destepti!


Sa aveti o seara frumoasa!
Somnic usor!
pink_blue
Mersi Roxana, cred ca ma apuc sa fac cateva sa am.
Desi a plouat si e racoare eu nu mai pot de cald, dar vad ca toate va plingeti de calduri, asta e....
kity_82
Neatza fetele!!!
Cred ca e prea devreme sa va dau cafelutza, eu inca nu am reusit sa adorm deloc, mie o ciuda de mor, ce sa mai fac numai sa dorm un pic.
Roxana nicolau, ce frumos, adevarul e ca bebelusii nostri sunt niste minuni, nu imi vine nici mie sa cred ca reactioneaza deja din burtica.
La noi s-a mai racorit avand in vedere ca a plouat, si acum pare detsul de innorat, deci ma gandesc ca va ploua si azi.
Burticutze va pup si ma duc sa mai incerc sa dorm un pic.
MihaelaD
Neata!!
kity_82 va dau eu cafea.gif , inclusiv tie dc nu ai adormit intre timp. La noi a fost o furtuna uriasa am reusit sda adorm pe la 1 asa de tare a tunat, fulgerat....

De asemenea eu sunt lesinata de somn, bebelina nu s-a trezit inca in burtica nu e deloc matinala cred ca ii palce somnul ca si mie.

pupici si o zi buna!
salexandre
Neata fetele,

Ce bine ca maine e vineri. Mi-e un somn de nu mai pot. As dormi pe birou.

Mihaela chiar am nevoie de o cafea.

Abia astept weekendul. Am vazut ieri ca am capsuni gradina sunt inca verzi dar aratau bine. A pluat mult si s-au facut, la fel si buruienile bineinteles sad.gif

Sincer chiar ma bucur ca mai am doar cateva zile de munca ca parca obosesc sa tot fug dintr-o parte in alta.

O zi buna fetele smile.gif
teea
neata fetelor!
roxana, ceva vesti de la medic?parca ieri aveai programare...sau iar confund????
ne vedem azi la curs biggrin.gif .sotul meu nu o sa vina pentru ca suntem in plin proces de mutare...si azi o sa care o multime de chestii dincolol.
in alta ordine de idei, te-am visat azi noapte....imi spuneai ca bebele tau are 3200 de grame si e micut de inaltime liwlol.gif avea 48 de cm...si eu iti ziceam sa nu-ti faci griji ca o sa se lungeasca liwlol.gif ...ce de treaba am si eu...visez bebelusii altora!

pupici fetelor si va doresc o zi usoara!
salexandre


Iaca si o poza cu burtica la munca smile.gif

MihaelaD
Hihi salexandre ce burtica frumoasa ai ( perfect rotunda)!!! de abia asteptam cu toatele sa vedem ce surpriza frumoasa avem ascunsa in burticile astea mari...

Fetelor e careva dintre voi care naste la Giulesti?

roxana.nicolau
SALUTARE BURTICI!

Mihaela d - multumim pentru cafe!

Salexandre - ce burtica frumusica, si mamica la fel!
Hai ca mai ai si tu putin si intri in concediu! Numai gandul ca te poti odihni mai mult sa iti dea putere pe ultima suta de metri!

Kity si eu ma minunez, sunt atat de mici si pricep atatea!
Eu acum ca s-a mai racorit, pot sa spun ca am dormit mai bine decat noptile trecute!
Ce rau e sa nu poti sa te odihnesti!

Teea- luni mergem la medic, pentru ca a aparut o problema, medicul trebuia sa asiste niste nasteri!
Oricum nu e baietelul asa mare inca de acum, ar insemna ca pana la nastere ar face 5kg!
Important e sa fie sanatos, mic, mare, lung, scund cum o fi!Are timp sa creasca!

Pink-blue - alea le poti face pe loc la spital, ca nu cred ca e bine sa desfaci pansamentul de pe acum ca nu mai ramane steril!
pink_blue
Mersi, azi mi-am luat camasa de halat pt spital.

Salexandre...ce faina e burtica si mamica oFloare.gif
kity_82
Buna fetele!!!
Ce faceti???
Eu sunt zombie, nu mai pot, azi dim am adormit pe la 7 si la 10 m-am trezit, acum ma luat somnul, dar am de gand sa ies pe stadion si cand vin fac o baie si poate reusesc sa dorm toata noaptea.
Voi ce faceti??? S-a mai racorit la voi????
Salexander ce burtica frumoasa, ma uitam ca si burtica ta e destul de sus, ca si a mea. Toata lumea cu care ma intalnesc imi spune, ca parca am inghitit un balon. Te pup si sa fiti sanatosi. Mai ai o sapt de munca nu????
Va pup burticutze si o zi frumoasa in continuare.
salexandre
Multumesc de complimente fetele tzuc.gif sunteti niste dragute mai ales ca ma simt ca un elefant. Obosesc fosrte repede si ma doare pelvisul cand ma ridic dupa scaun.

Kity ciudat ca zici ca e sus ca mie mi se pare coborata. La catarina era si mai ridicata. Saptama viitoare ma duc sa fac analiza la urina si urmatoarea ma duc la moasa. Abia astept sa imi zica cam cate kg are bebe.

O seara buna
karen
occasion.gif Enik-eu ca de obicei ...intarziata ca nu am mai intrat pe aici.Sanatate multa si bebe sanatos si mancacios smile.gif
Salexandre-frumoasa bucrica si mamica,sa fie intr-un ceas bun.Tu inca lucrezi...bine ca mai poti.vad ca ai o sapt mai mult decat mine in sarcina ,deci pot sa nu nasc prima wink.gif de parca ne intreaba cineva... liwlol.gif
Kity-dar tu ce faci pe stadion???ca doar nu te pui sa alergi sau asa mult te plimbi anima1.gif ?
eu nu ma odihnesc asa bine noaptea,adorm greu si ma misc ca nu melc..bebele nu se mai misca asa mult ca inainte,mai mult doarme... Am incercat sa iau si eu Elevit si nu m-am simtit tocmai bine,asa ca am renuntat ,incerc sa mananc cat de cat sanatos.M-am suparat putin si cu moasa mea ca acum mi-a pus vizita dupa 3 sapt. cand stiu ca trebuia saptamanal sa ma vada... sad.gif Nu vrea sa imi dea trimitere la eco, analize nici vb. si imi fac griji ca nu stiu greutatea bebelui, cum e colul,bazinul meu si ce ar mai trebui acum in ultima luna.... Nici macar planul de nastere nu l-am discutat.acum imi pare rau ca nu am ales o alta moasa... Sper sa nu vina bebele inca pana nu mai lamuresc si eu lucruril.
Pupici la toate si zile placute
alina2
Neatza si cafelutza astazi de la mine, pt prima data:)
Ieri a fost prima zi de concediu, am reusit sa dorm mai mult. Dar azi la 8 am fost in picioare, asa ca...
Ma chinuie mancarimile de piele, pe burtica, piept, acum au inceput si pe maini. Si ma trezesc scarpinandu-ma. Am probl si cu sinusurile (am o sinuzita mai veche, care acum cred ca se activeaza si mai mult), ba imi curge nasul, ba mi se infunda si nu mai pot sa respir...Imi mai pun picaturi din cand in cand, ca nu rezist..

Enik, mai bine mai tarziu decat deloc, deci La Multi Ani, sa fi sanatoasa si sa te bucuri de un bebe sanatos!

Karen, dar nu poti sa schimbi acum moasa? E prea tarziu? ca sa fi tu mai linistita.

Astazi mergem la eco sa il vedem pe bebe, sper sa revin diseara cu vesti bune!

Pupici la toata lumea si o zi frumoasa!
MihaelaD
Neata!! sa va dau cafea.gif in diminiata asta...
eu sunt deja la birou somnoroasa ca de obicei. ce bine ca vine weekend-ul si plec pe la Campina si imi iau si luni liber sa ma mai odihnesc, s amai citesc si sa mai fac cateva cumparaturi.

Ce bine ca s-a mai racorit si ca dormim si noi normal.
O zi frumoasa si odihnitoare !!!
MihaelaD
Alina, ne-am trezit aproape in acelasi timp liwlol.gif. ce-i drept ai fost mai matianala cu 2 min decat mine... te pup!
karen
Voi la cafea ,eu la laptic ca e seara si merg la somn,vb vine ...ca mai intai cred ca ne uitam la un film pt ca e vineri seara smile.gif si nu merge maine la serv sotul.
Alina-concediu placut si nastere usoara.Din pacate cred ca e prea tarziu ca sa schimb moasa,dar incerc sa discut cu ea mai mult sa-i spun cateva lucruri asa mai ,,pe larg,, Azi mi-am facut lista cu ce o intreb,ca sa nu uit.
Mihaela-serv usor si odihna placuta in weekend
Sa aveti un weekend placut si fara calduri prea mari,mai trimiteti si la mine daca va e prea cald... wink.gif
pupici la toate si weekend placut
salexandre
Neata fetele,

cafea.gif, laptic si paine cu unt si gem:)
salexandre
Acum am vazut ca mai avem o cafea de baut. Multumim Mihaela smile.gif
teea
neata fetelor!...
eu am din nou o "problema"....voua vi s-a intamplat sa scadeti in greutate pe parcursul sarcinii?
saptamana trecuta aveam 85.3 kg...azi dimineata 84.6...mentionez ca ma cantaresc in aceeasi zi a saptamanii...pe stomacul gol si dupa ce am mers la toaleta.
nu stiu ce sa zic....oare am de ce sa-mi fac griji?
pupici multi!
MihaelaD
QUOTE(teea @ Jun 18 2010, 10:21 AM) *
neata fetelor!...
eu am din nou o "problema"....voua vi s-a intamplat sa scadeti in greutate pe parcursul sarcinii?
saptamana trecuta aveam 85.3 kg...azi dimineata 84.6...mentionez ca ma cantaresc in aceeasi zi a saptamanii...pe stomacul gol si dupa ce am mers la toaleta.
nu stiu ce sa zic....oare am de ce sa-mi fac griji?
pupici multi!


Teea sa stii ca si mie mi s-a intamplat, nu e neaparat scadere in greutate poate cand ai avut 84.6 orgnismul tau retinuse mai multa apa... deci nu cred ca i de ce sa-ti faci griji. eu am avut oscilatii in decursul unei saptamani si de 1kg si cam asta a fost explicatia retinerea de apa.
MihaelaD
Teea m-am exprimat gresit vroiam sa zic cand ai avut 85.3 si retinut mai multa apa ( dar sigur ai inteles tu)
teea
am inteles! multumesc!

l-am sunat pe doctor
si mi-a spus ca nu este o chestie normala..scaderea in greutate , dar nu este nici ceva patologic...cica sa ma mai cantaresc...si daca mai scad sa-l sun !
apai....ma mai cantaresc...incerc sa obtin totusi o programare la el saptaman viitoare...in mod normal am pe 30..sa vad daca resuesc sa merg mai repede.
pupici si multumesc mult!

o sa intru mai tarziu sa va povestesc ce am invatat la cursul de mamici.
roxana.nicolau
Salutare burtici!

Ce de cafeluta astazi!!!!!!
Multumim tuturor!

Teea - si eu zic, ca si mihaela ca motivul a fost retentie de apa, pentru ca daca era altceva apareau si alte simptome (Lipsa apetitului, greturi sau alte simptome).

Karen
- si eu zic sa discuti deschis cu moasa, sa vada ca te intereseaza, si mai ales sa te linisteasca!
Sigur o sa fie bine!

Salexandre - nici mie nu mi se pare ca ai prea sus burtica! Cam asa este si a mea, doar ca e putin mai micuta, este si normal daca ne luam dupa nr de sapt de sarcina! E frumusica asa cum e! oFloare.gif

Referitor la cursul de mamici, sapt asta o las pe teea sa povesteasca, pentru ca eu am povestit sapt trecuta!
Oricum a fost tare dragut si folositor!Urmatorul se anunta si mai si, pentru ca va fi un curs practic!

Multi pupici tuturor si o zi frumoasa! trandafir.gif
roxana.nicolau
oFloare.gif
teea
eu am uitat carnetelul cu notitele acasa sad.gif( .......sper sa scriu diseara biggrin.gif
enik83
buna fetele.. am intrat sa va salut..
si va citesc din urma..
enik83
fetelor.. se zice ca-i ok cu 3 zile inainte si 3 zile dupa..asa ca se accepta si azi la multi an-uri.. liwlol.gif

salexandre..ce burtica faina ai... rolleyes.gif
rotunda toata si sus de tot...
teea
ok! am recuperat carnetelul....deci sa va povestesc ec ni s-a povestit noua ieri la curs.
in primul rand trebuie sa spun ca ieri, cursul a fost tinut de dr.Oprea, neonatolog/pediatru la terapie intensiva la maternitate/clinica particulara
printre chestiunile pe care care le-am notat eu se numara urmatoarele:
-bebele se naste cu o anumita greutate...in primele zile dupa nastere greutatea lui scade, insa este foarte important ca dupa 10-12 zile dupa ce ajungem acasa bebele sa revina la greutatea cu care s-a nascut ...daca nu, sunam pediatrul!!
-in ziua 2-3 de la nastere poate aparea la bebe icterul fiziologic--se trateaza in maternitate, nu e motiv foarte mare de ingrijorare.icterul fiziologic apare la 70% din nou nascuti."predispusi" la icter sunt bebelusii ai caror parinti au diferenta de RH(mama are -) si cei ai caror parinti au grupa O respectiv A-acestia sunt monitorizati mai atent de catre medici
-externarea mamicilor impreuna cu bebelusii se face la 2-3 zile de la nastere in cazul nasterii pe cale joasa(vaginala) si 3-4 zile in cazul nasterii pe cale inalta(cezariana)
-cand ajungem acasa avem nevoie de :cantar pentru bebe, patut cu grilaj, cadita, termometru pentru camera, termometru pentru copil, supozitoare cu paracetamol-pt copii de 125 mg, sipozitoare cu glicerina pentru copii, ser fiziologic,Gentacol(picaturi pentru ochi) sau unguent oftalmic cu kanamicina(tot pentru ochi)
-temperatura optima pentru un nou nascut-in camera este de 23 de grade
-apa in care i se face baita bebelusului-38 de grade....iar temperatura in camera dupa ce scoatem bebelusul din baita trebuie sa fie de aproximativ 26 de grade...ca sa nu fie "socul" prea mare.
-temperatura normala a unui nou nascut este de 36.5-37.5 grade
-daca temeperatura lui bebe depaseste 37.8 grade se pune in fundulet un sup. cu paracetamol de 125 mg
-daca bebe nu are scaun 48 de ore se pune in fundulet un sup. cu glicerina pentru copii
-daca bebe are nasul infundat -pana la 2 luni-se pune cu o pipeta in nari ser fiziologic si se apasa un pic pe fiecare nara in parte.nu e tocmai indicat sa folosim pompite pentru ca putem "deranja" tesutul foarte fin din nasuc.
-daca ii lacrimeaza mult ochisorii lui bebe sau se inrosesc ii punem picaturi de gentacol-de 3 ori pe zi sau ii ungem zona cu unguent oftalmic cu kanamicina de 2-3 ori pe zi
-daca bebe are pete albe pe limba-care ar putea indica o stomatita(care nu se "duc"-deci nu provin de la mancare) ii dam in gurita cu degetul spalat bine in prealabil sau cu o bucata de tifon imbibata in solutie de glicerina cu stamicin.NU se foloseste glicerina boraxata pentru ca "arde"
-taote lotiunile, uleiurile si sampoanele pe care le folosim pentru bebe in primele luni trebuie sa fie incolore...nu galbene, nu roz...nu colorate!!
-EXTREM !!!! in cazul in care-doamne fereste-bebe face temeperatura de 39 de grade-si nu avem posibilitatea de a ajunge cu el urgent la medic....i se pune in fundulet un supozitor cu paracetamol de 125 mg si se zdrobeste o pastila de FENOBARBITAL de 15mg!!!! atentie! nu mai mult de 15 mg! care se pune in ceai/lapte si i se da lui bebe pentru a evita convulsiile cauzate de febra.
-prima baie generala a lui bebe se face la 36-48 de ore de la caderea buricului
-bebele trebuie alimentat doar la cerere(nu trebuie sa-l trezim sa ii dam de mancare)
-la externarea din maternitate primim p fisa de urmarire a copilului-care trebuie sa ajunga la medicul de familie in urmatoarele 48 de ore(fisa)
Crestere bebe
-in greutate:
-in primele 4 luni creste aproimativ 750 grame/luna
-luna 5.6.7.8- creste aproximativ 500 grame/luna
-luna 9.10.11.12-creste aproximativ 250 grame/luna
-in lungime:
-in prima luna bebe creste aprox 4 cm
-luna 2.3-cate 3 cm pe luna
-luna 4-creste 2cm
-luna 5-12-creste 1 cm/luna
valorile nu sunt "standard", bebelusii difera, uneori au puseuri de crestere.

daca bebe vomita ocazional-o data la 3-4 zile, dar exista o crestere in greutate , nu trebuie sa ne panicam
-daca bebe vomita zilnic-la 1 sau 2 mese, la 1 ora, 1 1/2 ora dupa ce a mancat trebuie sa mergem cu el la medic
-atentie la baietei!!! in jurul varstei de 3 saptamani daca vomita zilnic...este o urgenta si trebuie mers la medic

-bebelusii au 1 pana la 6 scaune pe zi, uneori chiar 1 scauun la 2 zile(mai ales la cei alaptati artificial sau in combinatie)
-scaunul-la bebe alaptati la san are o culoare galbena aurie
-scaunul la bebe alaptati artificial sau cu completare are o culoare verzuie, nu trebuei s ane panicam
-in jurul varstei de 1.5 luni bebelusilor li se prescrie fier-scaunul va deveni maroniu la culoare, nu trebuie sa ne agitam

mergem la medic daca bebe are scaunul:
-apos-fara substranta solida
-foarte urat mirositor
-cu mucozitati
-cu sange in masa scaunului
-la unii copii scaunul fiind tare este acoperit cu sange proaspat-inseamna ca s-a spart un vas de sange in anus din cauza scremutului-nu trebuie s ane panicam foaret tare, dare ebine s amergem la medic

daca temeperatura lui bebe depaseste 38.5 grade mergem urgent la medic !!!!

daca bebele se inneaca cu lapte, la supt, il intoarcem, il batem pe spate, il piscam...ca sa il facem sa planga-daca plange primeste oxigen

Colicii:
apar pana la 3 luni jumate...se manifesta de obicei seara -dupa ora 18.
bebe se ghemuieste si se strange din cauza durerii de la burtica
-produse care se pot folosi-o multime la farmacii-printre care
-debridat si sab simplex.
putem cumpara un pliculet de smecta -praf pe care il vom imparti in 5 parti egale..ii vom da lui bebe o cincime dimineata si o cincime seara cu ceai de fincen
-cand are colici ii putem face o baita calda-se vor ameliora sau il putem "masa" pe burtica sa se incalseasca

vaccin:
-in maternitate i se adimnistreaza lui bebe prima doza de vaccin contra hepatitei B si in mod normal BCG(care momentan nu este pe piata)
-la 2 luni se fac urmatoarele vaccinuri: pt difterie, tetanos, tise convulsiva,polimelita+ doza doi din vaccinul antihepatita B---tot acum se poate face (si e recomandat INFANRIX hexa-costa cam 400 ron)
-la 4 luni se fac aceleasi vaccinuri ca la doua luni, fara cel pentru hepatita - si se poate face infanrix penta
-la 6 luni se fac exact aceleasi vaccinuri ca la 2 luni
-pana la varsta de 6 luni se poate face ROTARIXUL-prima doza se poate adiministra la 2 luni si doza 2 la 4 luni

bebelusii mananca in mod normal cam la 2.5-3 ore

cat timp alaptam-de evitat-in primele 2 luni)
-salata de castraveti verzi
-rosii, varza, otet, fasole, conopida
-smantana+iaurt
-ciuperci
-branza fermentata
-pere
-piersic---depinde de bebe
-capsuni, fragi, mure, struguri-foarte putini
-fara cola,fara pepsi, fara cofeina, fara cafea
-fara mezeluri condimentate
-nu mancam picant
-fara pepene galben
-putem manca pepene rosu dupa 3 sapatamani

in primele 3- 4 saptamani mancam-mamicile care alapteaza
-supa cu orice carne
-aprox 2 litri lapte gras(3.5 grasime) fiert, chiar daca e pasteurizat
-ciroba-fara otet, cu bors de casa e ok
-gratar-orice carne
-ou-cu moderatie-mai mult galbenusul
-mere si banane(daca nu ne constipam)
dupa 3 sapatamani orice introducem verificam daca il deranjeaza pe bebe( sa nu se "auda" burtica)

in camera lui bebe nu tinem plante-consuma oxigenul noaptea
daca avem animale avem grija sa nu bage par in gura
la maternitate mamicile se duc cu crema garmanstan-pt sfarcuri...ne vom da seama daca avem nevoie de pompa pt sani dupa prima saptamana.
nu-i dam lui bebe antibiotice de capul nostru
nu-i dam vitamine aiurea


daca mai stie roxana ceva ce am omis o rog sa scrie.
pupici
salexandre
teea am citit in mare ce ai scris tu si vroiam sa zic ca temperatura la camera 23 grade e mult pt bebe. Se recomanda intre 16-19 grade C in dormitor si 20 in sufragerie. E important sa nu doarma intr-o camera prea calda din cauza sindromului mortii infantile. Stiu ca ti se va prea frig dar crede-ma ca e cel mai bine pt bebe.

Si la inceput bebe va avea mereu manutele si picioarele reci din cauza ca la inceput e greu pentru ei sa reguleze temperatura corpului. Nu inseamana ca ii este frig. Se verifica la ceafa si daca e caldut la ceafa inseamna ca e bine, nu trebuie sa transpire ca poate raci mai repede daca transpira.

In legatura cu voma stiu de la asistenta medicala ca daca e cu jet si doar regurgitare trebuie vorbit cu dr.

In primele luni aici se recomanda sa nu folosim produse cosmetice la baita. Doar apa calduta si masaj cu lei fara parfum si chimicale.

Cantarul cumparat acasa poate fi un stres in plus. Vine cineva acasa la copil in Romania sau va duceti voi la pediatru? Eu am cantarit-o doar cand a venit asistenta acasa. La inceput vine des. Stresul vine din faptul ca nu toti copilasii iau in greutate la fel si nu trebuie sa te stresezi daca ia mai putin cu 50 gr sau sa cantaresti bebe dupa fiecare masa. Stresul dauneaza alaptarii.

Nu iesiti din spital pana nu va invata sa alaptati. Cand e vorba de primul copil trebuie sa aveti multa incredere in voi si sa nu lasati pe nimeni sa va demoralizeze. Lapte o sa aveti dupa 2-3 zile, bebe intre timp trebuie pus la san des si daca sunteti in situatia in care ii trebuie completare cu formula nu se da cu biberonul. Se da cu seringa sau cu o lingurita. Alaptarea e mai grea daca bebe prinde gustul biberonului.

Cam asta am avut de zis. Nu trebuie sa faceti ce zic eu doar sa stiti ca exista si alte opinii smile.gif.

Ceea ce pot sa va spun e citind invatam si putem aplica ceea ce se potriveste cu noi, cu mentalitatea si felul in care noi vedem si intelegem lucrurile.
MihaelaD
Foarte utile sfaturile voastre....
masha
QUOTE(MihaelaD @ Jun 18 2010, 03:57 AM) *
Foarte utile sfaturile voastre....

buna fetelor si ma scuzati ca intru iar asa peste voi... am 29 de saptamani si mia iesit o bacterie la cultura de col uterin si doctorita mia dat sa iau augumentin de 1g timp de 7 zile la 12 ore... acuma tensiunea mea si asa era oscilanta, am stat cateva zile in pat si miam mai revenit, dar acuma de cand am inceput tratamentul iar am tensiunea 13 dimineata si dupa ce iau antibiotic fac 15 cu 10, si o tine asa toata ziua cand 14 cand 15..., pe doctorita no pot suna decat luni, acum e wekeend... astept sfaturile voastre...
Aditza85
Buna, va citesc de foarte mult timp insa abia astazi mi-am facut curaj sa-mi creez cont si sa postez.
Ma numesc Aditza si sunt insarcinata in 32 de saptamani, am o minune de baietel.
Sper sa ma acceptati printre voi desi am intrat pe ultima suta de metri. tzuc.gif
kity_82
Buna seara burticutze!!!
Teea, salexander intradevar f utile sfaturile voastre, adevarul e ca cele care suntem la prima sarcina suntem destul de nestiutoare, nu mai zic de practica tongue.gif, dar am incredere ca ne invatam noi.
Burtici si eu in mare am terminat bagajul, mai am mici chestii, dar sapt viitoare va scriu cam ce am pus.
Aseara au venit nasii care il vor boteza pe bebe al noastru, si ne-au adus caruciorul, fetita lor are deja 1 an si 4 luni si i-au luat unul sport, asta care ni l-au adus este de la chicco si e foarte frumusel, de abia astept sa vina bebe si sa il plimbam cu el. Am mai primit si un sterilizator si e f fain.
Aditza85 bine ai venit printre noi, ne bucuram tare mult ca ai intrat in clubul nostru.
Va pup burticutze si vorbim.
pink_blue
Aditza85 bine ai venit !!
Teea mersi mult de sfaturi, dupa ce mi-am notat tot mi-a venit ideea sa scot la imprimanta liwlol.gif mersi si te rog sa ne mai scrii, eu nu merg la curs, ca e departe de mine si e obositor, dar ma bucur ca aeti bunavointa sa impartasiti cu noi.

Eu am senzatia ca explodeaza burta !!! si m-am saturat ca toata lumea sa zica ce burta mare am !!!
pysi
Buna...Eu sunt o mamica de fetita superba de mai 2009....si avem si noi de vanzare un carucior....nu l-am scos la plimbare decat de vreo 10 ori...ca am primit altul.....e ca nou...daca va intereseaza.....va pun link-ul....

http://www.---/catalog/42146132/CARU...-2in1-2009.html

http://www.universultau.ro/products/552

ah.... si mai avem tot de vanzare si un balansoar cu blanita sweet peace....foarte dragut....pe acesta l-am folosit pana pe la 4 luni....cred...arata bine oricum....o sa revin eu cu link-ul site-ul unde l-am pus in vanzare...... daca va intereseaza....Sarcina usoara in continuare si o nastere calda!
kity_82
Buna seara burticuzte!!!
Ce mai faceti??? Cam liniste in weekend smile.gif
Pink blue te cred refritor la burta, ca si mie la fel imi spune lumea, Cand ma intalnesc cu cineva, nu ma intreaba ce fac, prima oara imi spune "vai da ce burta mare ai". Chiar m-am saturat de unele persoane care vin cu niste sfaturi de te dau pe spate, chiar ii ziceam sotului ca de cand sunt insarcinta toata lumea s-a facut ginecolog, care mai de care cu diverse povesti. Asta e, lasa ca trecem noi si peste astea cand o sa ne vedem minunatia din burtica.
Salexander incepe ultima sapt de servici nu??? Cred ca de abia astepti concediul.
Va pup burticutze si aveti grija de voi.
karen
occasion.gif celor care au mai crescut ,sanatate si nastere la termen
Bun venit,Aditza! sarcina usoara si te asteptam sa ne mai spui despre tine, cum a decurs sarcina,de unde esti?
Fetelor multumim pt ca ne impartasiti de la cursuri si sfaturi, toate sunt utile floare2.gif
Masha intra si povesteste de cate ori vrei ,aici povestim si bune si rele.Cele care stiu raspund sau macar primesti o incurajare...Vad ca din pacate, in weekend intram putine si sper sa fii bine si sa nu te fi suparat ca nu ai primit un sfat. Augumentinul eu stiam ca e permis in sarcina dar nu stiu ce sa zic despre tensiunea ta, o faci si pe baza nervoasa? Cred ca azi ai lamurit cu dr problemele... poate iti da ceva mai tolerabil pt tine(ovule sau altceva)Asteptam sa ne dai vesti bune
va pup si sa aveti o saptamana fumoasa floare2.gif
moni_k
neatza! cafea.gif cu laptic de la mine... poate imi mai trece si mie ciufutzenia, ieri am bocit toata ziua. dar am asa un feeling ca stiti cum e...
salexandre
Neata fetele,

Monik multam de cafea smile.gif

Kity mai am si saptamana viitoare 2 zile iar saptamana asta 3 zile. Mie mi-a zis una odata vai ce burta mica ai, o sa ai un bebe mic de tot. Imi venea sa ii lipesc una dar m-am abtinut ca altef vai de capul ei.

Noi am avut un weekend linistit. Ieri am fost la gradina zoologia cu mandra dar nu am putut sta prea mult pt ca a inceput ploaia. A fost frumos. Am facut un picnic sub umbrela smile.gif

O zi buna fetele
Aditza85
Buna dimineata fetelor, cafeaua servita alaturi de voi este delicioasa yami.gif
Eu locuiesc in apropiere de Bucuresti la aprox. 10 km, am 25 de ani, sarcina a decurs bine pana acum si sper sa fie bine pana la sfarsit notworthy.gif
Singurele probleme au fost o infectie urinara incapatanata care nu vroia sa cedeze la antibiotic ( la ultima analiza a iesit ok) si kilogramele care au venit ca un potop pe capul meu pana acum am luat 17 Kg.
Voi cum stati la acest capitol?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.