Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
anka28
QUOTE(teuta10 @ Feb 20 2011, 11:27 AM) *
Am dus-o in patut, si tot i-am facut o poza..are o fatzuca de om tare obosit..hihihi
Eu hainutele care nu-i mai vin Teodorei le dau prietenei mele, ca le-am cumparat cu mare drag, si mi-e drag sa o vad imbracata pe cea mica in ele. Cu mentiunea ca i le cer inapoi la urmatorul bebe.

http://s1210.photobucket.com/albums/cc409/teuta10/

Voi cum faceti de va apar pozele in postarea de pe forum?


da cu mouse-ul pe poza...si vezi ca iti apare in jos o lista....da clic unde scrie IMG Code si dai paste aici ca se copie automat tongue.gif
anka28
teuta e scumpica foc love1.gif
cristina254
QUOTE
mai stiti ceva de salexandre?

Chiar acum vroiam sa intreb si eu ce mai face.......sper ca sunt bine smile.gif
Anka, tare frumusel Alex.....si serios nevoie mare in poze smile.gif

Eu hainutele le tin pentru nepotica mea....draga de ea urmeaza sa vina pe lume in aprilie....cu atat drag i le pregatesc deja...ii cumpar la Anna fara stresul ca nu prea ajunge sa le poarte ca stiu ca stiu ca ajung la cineva pe care o sa o iubesc mult, mult de tot.

Roua, mobila asta o cumpar acum si mai completez in functie de nevoi....vreau in camera sa aiba mult spatiu de joaca de asta nu vreau sa o incarc....intotdeauna mi-am dorit sa aiba Anna mobila din lemn si alba...nu stiu de ce......si eu vrea sa-i pictez pe pereti ceva.....ma gandeam la niste flururasi si flori. Luni imi vine patutul si comoda....o sa pun poze cand le montam....si apoi comand dulapul si cufarul.


QUOTE
Am dus-o in patut, si tot i-am facut o poza..are o fatzuca de om tare obosit..hihihi
Eu hainutele care nu-i mai vin Teodorei le dau prietenei mele, ca le-am cumparat cu mare drag, si mi-e drag sa o vad imbracata pe cea mica in ele. Cu mentiunea ca i le cer inapoi la urmatorul bebe.

http://s1210.photobucket.com/albums/cc409/teuta10/

Voi cum faceti de va apar pozele in postarea de pe forum?


Foarte frumoasa Teo.....si obosita tare smile.gif Sper sa iti faci timp sa si scrii mai des noutati despre voi.

Monik, am vazut-o pe Irina in scaun la septembrie....am ras de numai ca si pe Anna trebuie sa o prind in hamuri si cu toate astea tot isi urca picioarele pe masuta.....am vazut o tona de alti copilasi care stau doar cu masuta si cu ridicatura aceea intre picioruse....dar nu si Anna.....vad ca si la voi e la fel smile.gif
cristina254
Si in cazul in care v-a fost dor de noi.....

masha
azi se pare ca stam mult pe forum:D

QUOTE(teuta10 @ Feb 20 2011, 01:57 AM) *
Am dus-o in patut, si tot i-am facut o poza..are o fatzuca de om tare obosit..hihihi
Eu hainutele care nu-i mai vin Teodorei le dau prietenei mele, ca le-am cumparat cu mare drag, si mi-e drag sa o vad imbracata pe cea mica in ele. Cu mentiunea ca i le cer inapoi la urmatorul bebe.

http://s1210.photobucket.com/albums/cc409/teuta10/

Voi cum faceti de va apar pozele in postarea de pe forum?

teuta, ce fata supi avea, murea de somn liwlol.gif
QUOTE(cristina254 @ Feb 20 2011, 02:23 AM) *
Chiar acum vroiam sa intreb si eu ce mai face.......sper ca sunt bine smile.gif
Anka, tare frumusel Alex.....si serios nevoie mare in poze smile.gif

Eu hainutele le tin pentru nepotica mea....draga de ea urmeaza sa vina pe lume in aprilie....cu atat drag i le pregatesc deja...ii cumpar la Anna fara stresul ca nu prea ajunge sa le poarte ca stiu ca stiu ca ajung la cineva pe care o sa o iubesc mult, mult de tot.

Roua, mobila asta o cumpar acum si mai completez in functie de nevoi....vreau in camera sa aiba mult spatiu de joaca de asta nu vreau sa o incarc....intotdeauna mi-am dorit sa aiba Anna mobila din lemn si alba...nu stiu de ce......si eu vrea sa-i pictez pe pereti ceva.....ma gandeam la niste flururasi si flori. Luni imi vine patutul si comoda....o sa pun poze cand le montam....si apoi comand dulapul si cufarul.

Foarte frumoasa Teo.....si obosita tare smile.gif Sper sa iti faci timp sa si scrii mai des noutati despre voi.

Monik, am vazut-o pe Irina in scaun la septembrie....am ras de numai ca si pe Anna trebuie sa o prind in hamuri si cu toate astea tot isi urca picioarele pe masuta.....am vazut o tona de alti copilasi care stau doar cu masuta si cu ridicatura aceea intre picioruse....dar nu si Anna.....vad ca si la voi e la fel smile.gif

cristina, frumoasa alegere biggrin.gif

QUOTE(cristina254 @ Feb 20 2011, 02:27 AM) *
Si in cazul in care v-a fost dor de noi.....



liwlol.gif ha ha ha, ce ras tongue.gif, numai ca atunci cand puneai paturica pe ea facea niste ochi mari...asa face Daria ochii cand sting lumina si ramanem cu veioza, i se maresc pupilele.
anka28
QUOTE(cristina254 @ Feb 20 2011, 11:57 AM) *
Si in cazul in care v-a fost dor de noi.....



super camera dar mai super e Anna trandafir.gif love1.gif
da Alex e fff serios rar zambeste la poze doar daca il fac eu sa rada....de fulmat nici gand...daca dau sa il filmez imediat devine super serios si gata filmuletul sad.gif
moni_k
anka, ce scump e alex asa serios! la noi e exact invers, irina daca vede aparatul e toata un zambet si numai cu ochii acolo, indiferent ce facea inainte.
teuta, e dulce foc teo! tzuc.gif
cristina, imi place foarte mult mobila! desi de felul meu sunt departe de a fi un fan al mobilei albe, asta mi-a inspirat atata liniste!
si vaaaai, e mortala anna! acum mi-ai dat de lucru sa-i pun si eu irinei patura in cap sa vad ce face. parca vad ca sta sub ea pana incepe sa urle liwlol.gif
romina pop
buna ziua fetelor.uuffff dintisorul asta al 4-lea deranjeaza rau de tot.cu papatul nu avem probleme doar cu somnicul.dormim in reprize scurte si vrem mai tot timpul in brate. nu reusesc nici cum (sunt eu mai incuiata la minte) nu pot atasa poze comentariului sad.gif .mai incerc poate reusesc intr-un final.va pup si va doresc o seara frumoasa
cristina254
Romina, pentru inceput ai cont pe photobucket? Daca nu da un search pe google si fa un cont folosind adresa de mail. Ai optiunea upload si selectezi cu browse poza pe care vrei sa o incarci. Dupa in dreptul pozei apar mai multe optiuni si coduri pentru direct link sau img cod, de exemplu Copiezi codul de la img si dai paste in continuarea postului tau.
Daca nu te descurci mai poti sa iti faci cont pe picassa sa incarci acolo pozele si sa scrii link-ul. Vom intra noi sa iti vedem odorul. E intr-adevar greu cu dintisorii smile.gif
moni_k
QUOTE(romina pop @ Feb 20 2011, 04:30 PM) *
buna ziua fetelor.uuffff dintisorul asta al 4-lea deranjeaza rau de tot.cu papatul nu avem probleme doar cu somnicul.dormim in reprize scurte si vrem mai tot timpul in brate. nu reusesc nici cum (sunt eu mai incuiata la minte) nu pot atasa poze comentariului sad.gif .mai incerc poate reusesc intr-un final.va pup si va doresc o seara frumoasa

trebuie sa-ti faci cont pe photobucket, faci acolo upload la poze, selectezi poza pe care o vrei si faci un click pe codul IMG care apare in dreapta langa poza. apoi dai paste aici pe forum. succes!
cristina254
Monik, nici eu nu sunt un fan al mobilei albe.....dar in cazul camerelor de bebei am un fix.....sper sa reusesc sa o inveselesc cu zugraveala si restul detaliilor.
moni_k
QUOTE(cristina254 @ Feb 20 2011, 04:41 PM) *
Monik, nici eu nu sunt un fan al mobilei albe.....dar in cazul camerelor de bebei am un fix.....sper sa reusesc sa o inveselesc cu zugraveala si restul detaliilor.

chiar mi-a placut... poate ar trebui sa-mi revizuiesc atitudinea fata de mobila clasica alba biggrin.gif. si sigur o sa-ti iasa bine pentru ca e luminoasa si optimista.
romina pop
multumesc mult fetelor.oare am reusit?
romina pop
bananab.gif am reusit. sunt eu cu ingerasul meu andreas. va pup si va multumesc inca o data.poate va deranjaza deoarece este cam mare.poate reusesc sa o fac si mai mica dar acum ma bucur ca ne puteti cunoaste.
anka28
QUOTE(romina pop @ Feb 20 2011, 05:57 PM) *
bananab.gif am reusit. sunt eu cu ingerasul meu andreas. va pup si va multumesc inca o data.poate va deranjaza deoarece este cam mare.poate reusesc sa o fac si mai mica dar acum ma bucur ca ne puteti cunoaste.


ai o frumusete de baiat sa iti traiasca
romina pop
cristina eu ador mobila alba.alegerea pe care ai facut-o mi se pare deosebita
romina pop
QUOTE(alina2 @ Feb 20 2011, 11:11 AM) *
Sa traiti, am inteles cu carnitza. O sa ma conformez. Mie nu mi-a venit ideea asta nervi.gif

Si alta intrebare: cum pasati para si marul? Eu nu stiu ce le fac ca nu reusesc nicicum sa le fac asa moi cum fac piersica, de ex. Mereu raman bucatele. Fierte, crude, cu blenderul, pe razatoare...tot nu-mi ies. Cred ca si din cauza asta nu prea vrea...
Oricum, piersica e de baza la noi. Trebuie sa mancam piersica zilnic:D
Azi i-am facut mar cu para cu cereale...bleaxxx...Cum am adaugat niste piersica....cum a devenit yammiiii! biggrin.gif

alina si mie imi mai raman uneori bucatele mici si dau piureul prin sita de la ceai si se rezolva problema.
MihaelaD
hello! am deschis si eu un topic nou... va rog dc puteti sa-l promovati pe unde mai activati si voi
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=12943

Cristina
mie imi place maxim mobila. de unde o comanzi?
Romina Andreas e frumos si tu esti f tanara. Vad ca locuiesti in Austria... noi mari fani Austria asa ca te intrebam unde anume? Apropo de Austria... Mamemaki nu prea ne-a mai vizitat speram ca e bine...

Alex esti un dulce iar Teo este f frumusica...

Anna iti cam place sa te ditrezi cu mami - frumoasa mica ce esti.
romina pop
QUOTE(vali84 @ Feb 19 2011, 08:11 PM) *
aaa bine-ai venit, romina! hai cu poze si mai multe detalii despre puiul tau, n-am retinut baietel sau fetita? cum il/o cheama? si ce nazbatii face? ce papa?

buna vali puiul meu este baietel de 6 luni si o saptamana.este nascut pe 11 august.se numeste andreas. nazbatii: pot sa spun ca sunt o mamica norocoasa este tare cumincior.cam cu toate suntem pe aproape.aproape stam nesprijinit in fundic,aproape mergem in 4 labute,de pe o parte pe alta ne intoarcem demult.povestim toata ziua si ne place sa tipam.bagam tot ce apucam in gurita si adoram sa lovim cu piciorasele.avem deja 3 dintisori care au venit fara dureri inschimb cel de-al 4-lea vine cu dureri mari.de la 2 luni doarme toata noaptea si papa in somnic. papam 4-5 mese de laptic si 2 de papica solica.piururi din morcov,dovlece,cartof dulce,cereale de orez,mar si piersica combinate cand cum.oricum le-as combina papa bine.pfiuuuuuuuuu ce m-am lungit.sper ca nu v-am plictisit.
romina pop
anka multumesc frumos.si bebelul tau este scump tare.sa iti creasca mare si sanatos.
mihaela noi locuim in baden.
cristina254
Mihaela, mobila o comand de la cineva de pe okazii si zic eu nu e scumpa deloc tinand cont ca e lemn masiv.....fratele meu a comandat patutul si de acolo a aflat ca are si restul pieselor de mobilier....si suntem multumiti de cum sunt lucrate. Mobila a venit cu instructiuni de asamblare de le Parisot....un fel de Ikea.
Romina, te asteptam la povesti si pe mai departe.....foarte dragalas baietelul tau........si eu ador Austria....noi in Utendorf, langa Kaprun mergem des la ski si bineinteles Viena la shopping smile.gif
Noi ne-am sarbatorit azi....au venit la noi nasii Annei cu fetita lor de un an si un pic....sunt rupta de oboseala....acuma stau cu un pahar de vin disperata gandindu-ma cum o sa ma alerge Anna mai incolo.....am impresia ca nu fac fata.....dupa 2 ore zici ca m-a batut cineva..... si eu si sotul suntem terminati....
Fetelor care aveti 2 copilasi nu stiu zau cum va descurcati.....smile.gif
romina pop
QUOTE(cristina254 @ Feb 20 2011, 09:31 PM) *
Mihaela, mobila o comand de la cineva de pe okazii si zic eu nu e scumpa deloc tinand cont ca e lemn masiv.....fratele meu a comandat patutul si de acolo a aflat ca are si restul pieselor de mobilier....si suntem multumiti de cum sunt lucrate. Mobila a venit cu instructiuni de asamblare de le Parisot....un fel de Ikea.
Romina, te asteptam la povesti si pe mai departe.....foarte dragalas baietelul tau........si eu ador Austria....noi in Utendorf, langa Kaprun mergem des la ski si bineinteles Viena la shopping smile.gif
Noi ne-am sarbatorit azi....au venit la noi nasii Annei cu fetita lor de un an si un pic....sunt rupta de oboseala....acuma stau cu un pahar de vin disperata gandindu-ma cum o sa ma alerge Anna mai incolo.....am impresia ca nu fac fata.....dupa 2 ore zici ca m-a batut cineva..... si eu si sotul suntem terminati....
Fetelor care aveti 2 copilasi nu stiu zau cum va descurcati.....smile.gif

cristina eu ieri am simtit prima data ce inseamna sa ai un copil marait si azi a continuat sa fie la fel.dar imi e asa mila de el ca il doare gingiuca.azi noapte pana la ora 2 s-a trezit din 2 in 2 ore plangand el culcandu-se la 9.cand mai veniti in austria poate ne intalnim.
cristina254
Romina, noi la primul dintisor am avut o saptamana de tinut in brate si plansete si acum la al doilea cam 5 zile....dar am impresia ca a durut-o mai tare. Cei de sus am inteles iarasi ca dor mai tare....norocul e ca nu a facut febra. Si mie imi pare asa rau de ea cand o vad ca roade tot .... Imi imaginez ca o doare tare, saracutii de ei...
Vai, de abia asteptam sa venim in Austria....vrem la vara cu Anna sa stam o saptamana....ca e munte si aer curat:)
moni_k
romina, ai un bebe scump de tot! si pare omuletz mare smile.gif sa-ti traiasca!
cristina, ca tot vorbesti de concediu... eu vreau la mareeee! abia astept sa vad ce face irina cand o bagam la apa. in seara asta a primit baita dupa 3 zile de pauza si de bucurie a inceput sa faca plici cu manutzele... a improscat totul in jur iar noi parca facusem dus imbracati smile.gif
a, si i-am pus si eu o bluza in cap irinei, sa vad ce face. si ce a facut? nimic! statea cuminte sub ea, cred ca daca o mai lasam adormea ca gainile la intuneric liwlol.gif
MihaelaD
Hello!
Romina si MAria mea este nascuta tot pe 11 aug la ora 20.15. Noi cand mergem la shoping in Vienna ne cazam la un hotel din Traskirshen, care este langa Baden - prin Baden am mai maers sa mancam smile.gif este minunat unde locuiesti tu si te invidiez maxim.

Cristina, imi doresc f mult sa merg in Austria poate cine stie facem o tura cu piticele la vara... oo c dor imi e!!!

Romina cum invidia mea se rasfrange acum asupra ta vreau sa-mi spui cum ai reusit sa te stabilesti in Austria? Sigur te vom vizita dc venim anul asta...
romina pop
fetelor mai sunteti careva?
multumesc mult monik.toti bebelasi sunt frumosi.si ai vostrii sunt minunati.
cristina si eu sunt bucuroasa ca nu afacut febra.el nu a fost pana acum deloc bolnav,asa ca nu stiu cum as reactiona.
mihaela eu mi-am urmat sotul in austria.el locuieste aici de la varsta de 3 ani deci de 21 de ani.avand amandoi bunici in acelasi sat(el vedea des in ro) soarta a facut sa se indragosteasca de mine bananab.gif (nu de o austriaca cum vroia soacra)si eu de el.locuiesc aici din 03.05.2009.
MihaelaD
Romina, eu mai sunt. smile.gif

Sunt curioasa cam care este planul de diversificare care se adopta la voi. Ce mancarica papa baietelul tau?
romina pop
QUOTE(MihaelaD @ Feb 20 2011, 10:56 PM) *
Romina, eu mai sunt. smile.gif

Sunt curioasa cam care este planul de diversificare care se adopta la voi. Ce mancarica papa baietelul tau?

la 7-8 laptic 10-11 laptic 13-14 piure legume sau fructe 16-17 laptic 19 cereale simple sau cu fruct(proaspat pus de mine) 22 laptic 02-03 laptic.aol vostru?
scuza ca am ras aca tarziu
MihaelaD
Oho Andreas papa dstul de mult... Ce greutate are?

Maria are urm ore de masa: 7.30 - 8 lapte, 10.30 fructe ( adaug o cupa de cereale ca altfel nu le vrea), 14.00 castron mare de piure de legume+ carnitza+100 ml de supa. la 18.00 lapte ( azi i-am dat si putin iaurt) , la 22.00 -22.30 biberon ffff mare de lapte cu cereale ( cam 250 ml).
romina pop
QUOTE(MihaelaD @ Feb 20 2011, 11:22 PM) *
Oho Andreas papa dstul de mult... Ce greutate are?

Maria are urm ore de masa: 7.30 - 8 lapte, 10.30 fructe ( adaug o cupa de cereale ca altfel nu le vrea), 14.00 castron mare de piure de legume+ carnitza+100 ml de supa. la 18.00 lapte ( azi i-am dat si putin iaurt) , la 22.00 -22.30 biberon ffff mare de lapte cu cereale ( cam 250 ml).

el papa mai des deoarece mai mult de 170 ml lapte nu bea la o masa iar piure cam un castronel mic
greutate acum nu stiu exact dar la 5 luni is 3 saptamani avea 7400 si 73 cm. voi?
romina pop
QUOTE(romina pop @ Feb 20 2011, 11:26 PM) *
el papa mai des deoarece mai mult de 170 ml lapte nu bea la o masa iar piure cam un castronel mic
greutate acum nu stiu exact dar la 5 luni is 3 saptamani avea 7400 si 73 cm. voi?

rectific 7300 si 74 cm.oboseala
romina pop
se pare ca am ramas singura.merg la somn si eu atunci.o noapte buna si odinitoare va doresc si somn de aur bebeilor.
salexandre
Neata fetele,

Nu am disparut dar ne-am plimbat in weekendul asta.

Va dau prima cafea.gif

Vroiam numai sa va spun ca bebe pana la 1 an nu are nevoie de perna. Poate fi periculos daca se intoare cu fata in perna si oasele spatelui sunt inca in formare. Nu se foloseste perna pana la 1 an. Puteti sa ii leganati dar daca vor dormi singuri in camera sau in patut nu va recomand perna. Cand sunt raciti si au nevoie ca , capul sa fie mai ridicat se pun carti sub saltea sau sub patut
roxana.nicolau
Neata fetele!

Salexandre multumim de cafea!

Am reusit si eu intr-un final sa va citesc din urma!

Nici noi nu dormim pe perna!asa stiam si eu ca pana la un an nu e bine, sotul meu nici acum nu doarme pe perna!

Bun venit rominei!ce baietel dragut ai!

cristina - super alegerea cu mobila!e simpla si cocheta!

Si eu am ramas mirata in legatura cu telenovelele de pe forumul de sept, ce-i drept rar intram pe al forum, dar sa ajungi in asa hal incat sa furi identitatea altor oameni, doar sa arati ce mama buna esti tu........urat!

Si noi papam tot carnita de curcan, am pirmit tot asa pungute portionate de la cineva care are bebe si care are bunici la tara care mai cresc pasari..........si tot asa o fierbem separat de legume........cam o lingura de carne in supica punem!

In ziua in care nu papam carne papam jumatate de galbenus si tot asa1

Eu la supa initital puneam doar ceapa, morcov, cartof...............acum papam pe langa astea o bucatica de telina, putin patrunjel, putin dovlecel, putin brocoli, putin ardei, una doua frunze de spanac, o frunzulita de patrunjel verde.........+ carne sau ou! nu e deloc rau la gust!
Special am lasat in blender si cateva bucatele ceva mai mari, si nu mai le scuipa ca inainte, le molfaie ca un mosulet!


In schimb pentru masa de seara nu stiu ce sa fac?i-am dat intr-o zi o bucatica de pastrav cu carofior si morcov........a papat, dar nu s-a saturat cum se satura de la cereale si i-am mai facut laptic!

A incercat cineva sa dea ficatel de pui? sau o fi prea devreme?

De iaurtel am inteles ca dupa 8luni!

Am cumparat acum faina de orez, care cica se face ca si laptele cu orez. si nu are gluten.......sa vedem cum o iesi!



Iar am scris o gramada!...........................pupici!
masha
neata mamici!:notworthy:
romina, bine ai venit, frumos ingeras ai! tzuc.gif
avem pe aici numai baietei draguti pt fetitele noastre biggrin.gif
azi mergem la vaccin, sper sa fim cuminti!
cristina254
Neata!!!!
Salexander
, bine ai revenit!!!!! Deci te admir mult cum de descurci si cu Catarina, asa micuta...incep sa cred ca e destul de greu cu ei marisori!!!!
Roxana, pediatra noua ne-a zis la 8 luni ficatelul....dar am auzit de multe mamici care dau mai devreme. Ne e dor de Matei, nu-l mai tine ascuns.....smile.gif
Romina, papa bine baietelul tau.....si Maria bineinteles. Anna manaca asa.....la 6-7 maxim 170 de lapte, la 10-11 echivalentul unui borcanel mic de fructe.... la 2 echivalentul unui borcanel mare de pireu de legume, la 6 o portie de cereale ( cam 180-190) si la 10 inca un biberon cu lapte....atat, doar ca e cand papa 100-120 ml de lapte.
Mihaela, unde mergem noi in Austria e un satuc mic si linistit, apartamentul are o terasa mare cu flori .....muntii in fata....mortal.....la cine mergem are 4 apartamente de inchiriat in casa, la pret foarte ok....asa ca te anunt cand ne hotaram... Mai vroiam sa zic....are cum noi nu era bine sa manacam din conserva cand eram gravide....nu-i mai ok porumbul congelat pentru Maria.....zic si eu smile.gif
Monik, am ras cu gaina ta pe intuneric.... liwlol.gif Anna e obisnuita cu cucu-bau de cand ii trag body-ul peste cap.....la bau trebuie sa se faca lumina....dar ca mama denaturata ce sunt cand am filmat-o nu stiam cum sa o linistesc ca nu se terminase inca serialul. Am inteles ca Irina e mai bine....ne bucuram!!!!!
Alina, oare bagi la bender legumele fierbiti?......daca sunt reci poate de asta mai raman bucati....
Revin.....ma pun sa-mi hranesc odorul....liwlol.gif
vali84
neatza fetele!

cristina, e super mobila pt camera Annei imi place tare mult cum e decorata camera din poza pe care-ai pus-o, sigur va iesi f dragutza camera micutzei!

nici eu nu-l pun pe perna pe Andrei, ii puneam intr-un timp o pernutza fff subtire (set cu lenjeria de patut, nu-l legan) nici 1 cm grosime, dar si-o tot tragea de colturi  pe fata si o lingea astfel incat se uda si devenea rece si nu i-am mai pus-o sub cap, si parca-mi era si frica sa nu mai poata respira cum isi tot tragea peste fata, deci am renuntat

romina, f frumushel scumpul tau mic ce bineeee de voi ca locuiti in Austria si eu va invidiez in sensul bun al cuvantului! si nuuu nu ne plictisesti mai povesteste-ne

teuta tare frumushica Teo! asa are si Andrei o suvitza luuunga pe care i-o dau pe-o parte sa nu-i intre in ochi iar in crestetul capului are un parut nou asa scurt, in curand il radem cheliutza!

roua
buna mamici
mortala anna cu cucu bau liwlol.gif, tudor isi trage tot ce apuca peste fata haine , sac de dormit, paturica etc- si noi facem cucu bau-
frumoasa mobila , si iar ma faceti curioasa sa merg la septembrie liwlol.gif si pana o gasesc pe irina , iar caut juma de ora ca acolo sunt la pagini-.....
romina frumosi amandoi, si maricel bine flacaul tau
anka -reusite poze si asa serios ....si e un frumossssssssssssssss alex
masha va dorim un vaccin fara plansete
teo ff frumoasa mai asteptam poze smile.gif- si zine de unde sunteti?
vali84
masha, bafta la vaccin tinem pumnii sa reziste eroic Daria sa nu planga tzuc.gif

roxana, ce bine papa Matei, pe la mamici de iulie citeam ca dau la bebei ficatel de pui pe la 6 luni si 3 sapt cat are si Matei, iaurt si branzica si eu stiu ca dupa 7-8 luni

aaa ma laudam ca i-am dat un pic de branzica f rau am facut ..e prea devreme desi a fost de casa facuta, i-au si aparut bubite a doua zi dimineata ( si abia cu chiu cu vai scapasem de ele nervi.gif i-am dat cu crema si azi nu mai are), si alceva nou nu-i introdusesem, mai asteptam deci

roua
QUOTE(vali84 @ Feb 21 2011, 11:12 AM) *
masha, bafta la vaccin tinem pumnii sa reziste eroic Daria sa nu planga tzuc.gif

roxana, ce bine papa Matei, pe la mamici de iulie citeam ca dau la bebei ficatel de pui pe la 6 luni si 3 sapt cat are si Matei, iaurt si branzica si eu stiu ca dupa 7-8 luni

aaa ma laudam ca i-am dat un pic de branzica f rau am facut ..e prea devreme desi a fost de casa facuta, i-au si aparut bubite a doua zi dimineata ( si abia cu chiu cu vai scapasem de ele nervi.gif i-am dat cu crema si azi nu mai are), si alceva nou nu-i introdusesem, mai asteptam deci


ooo vali asa e cu alimentele noi sad.gif
cristina254
Vali, eu i-am dat si caisa si cereale cu banane.....i-au aparut si Annei ceva bubite dar nu stiu de la ce ......trebe sa identific.....banuiesc ca de la cerealele cu banana.
romina pop
neata la amiaza mamici.multumesc inca o data pentru primire si complimente.
noi inca nu papam carnita dar saptamana sigur o introducem.ficatul am inteles ca se da dupa 8 luni.cu banana eu nu prea sunt de acord asa devreme.in primul rand este alergena , coaja contine substante chimice care trec in fruct si mai ales este un fruct exoctic si dupa cum stiti fructele exotice sunt transportate nu tocmai in conditii potrivite pentru bebei.sper sa nu va suparati pe mine vroiam sa va spun si parerea mea.
cu privire la adaugarea noilor alimente le introduceam la o diferenta de 5 zile o sapatama sa stiu la ce face alergie in cazul in care face(nu am avut parte de asa ceva pana acum).pupici si o zii frumoasa
romina pop
QUOTE(masha @ Feb 21 2011, 09:40 AM) *
neata mamici!:notworthy:
romina, bine ai venit, frumos ingeras ai! tzuc.gif
avem pe aici numai baietei draguti pt fetitele noastre biggrin.gif
azi mergem la vaccin, sper sa fim cuminti!

mascha poate ne incuscrim biggrin.gif .bafta la vaccin.
cristina254
Va chemam si pe voi la tort......smile.gif


romina pop
QUOTE(cristina254 @ Feb 21 2011, 11:24 AM) *
Va chemam si pe voi la tort......smile.gif



sa cresti mare scumpa anna si sa fii sanatoasa.esti o scumpete de fetita iar tortul este pe masura.mmmmm ce pofta am primim si noi o feliuta?
MihaelaD
Hello!

Cristina, chiar ma intereseaza locatia pe care o aveti voi pt Kaprun, ca noi cand am mers am luat hotel in salzburg si in statiune mergeam cu masina.
Ce-i drept la porumb congelat nu m-am gandit sau am zis sa ii iau din conserva k prin congelare se pierd proprietatile. am sa intreb si pediatra.
Ce tortulet frumoas are Anna.

Vali, mie pediatra mi-a zis sa-i dau branzica de la 6 luni, iar iaurtul este de la humana si scrie ca se da tot de la 6 luni. acum eu stiuc e sa mai zic???

Eu nu am introdus oul inca pt ca nu am din astea de casa asa ca mai astept o sapt pana cand sper ca voi face rost...

Roxana, Matei papa f bine... uite eu nu m-am gandit la pastrav, poate o sa incercam si noi
anka28
QUOTE(cristina254 @ Feb 20 2011, 08:31 PM) *
Mihaela, mobila o comand de la cineva de pe okazii si zic eu nu e scumpa deloc tinand cont ca e lemn masiv.....fratele meu a comandat patutul si de acolo a aflat ca are si restul pieselor de mobilier....si suntem multumiti de cum sunt lucrate. Mobila a venit cu instructiuni de asamblare de le Parisot....un fel de Ikea.
Romina, te asteptam la povesti si pe mai departe.....foarte dragalas baietelul tau........si eu ador Austria....noi in Utendorf, langa Kaprun mergem des la ski si bineinteles Viena la shopping smile.gif
Noi ne-am sarbatorit azi....au venit la noi nasii Annei cu fetita lor de un an si un pic....sunt rupta de oboseala....acuma stau cu un pahar de vin disperata gandindu-ma cum o sa ma alerge Anna mai incolo.....am impresia ca nu fac fata.....dupa 2 ore zici ca m-a batut cineva..... si eu si sotul suntem terminati....
Fetelor care aveti 2 copilasi nu stiu zau cum va descurcati.....smile.gif



cristina la asta ma gandeam si eu cum o sa fac fata....am vazut tortuletul pe facebook super frumos...cred ca a fost si super bun eating.gif yami.gif
anka28
QUOTE(romina pop @ Feb 20 2011, 08:39 PM) *
cristina eu ieri am simtit prima data ce inseamna sa ai un copil marait si azi a continuat sa fie la fel.dar imi e asa mila de el ca il doare gingiuca.azi noapte pana la ora 2 s-a trezit din 2 in 2 ore plangand el culcandu-se la 9.cand mai veniti in austria poate ne intalnim.


si la mine Alex a fost marait ieri...si azi vad ca e la fel....nu stiu de ce...dar cand vede copii e vesel ca au fost nasii lui pe la noi ieri si au o fetita de 2 ani jumatate si ce s-au mai jucat ....dupa iar a fost marait
anka28
QUOTE(romina pop @ Feb 20 2011, 10:26 PM) *
el papa mai des deoarece mai mult de 170 ml lapte nu bea la o masa iar piure cam un castronel mic
greutate acum nu stiu exact dar la 5 luni is 3 saptamani avea 7400 si 73 cm. voi?


la 5 luni Alex avea 7.900kg cm nu stiu nu l-am masurat...vad maine ca mergem la vaccin ne-a sunat azi
anka28
QUOTE(salexandre @ Feb 21 2011, 07:03 AM) *
Neata fetele,

Nu am disparut dar ne-am plimbat in weekendul asta.

Va dau prima cafea.gif

Vroiam numai sa va spun ca bebe pana la 1 an nu are nevoie de perna. Poate fi periculos daca se intoare cu fata in perna si oasele spatelui sunt inca in formare. Nu se foloseste perna pana la 1 an. Puteti sa ii leganati dar daca vor dormi singuri in camera sau in patut nu va recomand perna. Cand sunt raciti si au nevoie ca , capul sa fie mai ridicat se pun carti sub saltea sau sub patut

bine ai revenit! stiu ca nu e bine cu perna dar daca altfel nu doarme? ce sa fac? nu mai am idei.....astept sfaturi
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.