Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
teea
fetelor, probabil ati incercat toate variantele pt iritatii.....din fericire Vlad nu se prea irita...decat pe gat..cum e dodolot , se irita intre "dungutele" de la gat.eu il dau cu unguent cu extract de galbenele.am cumparat una de la o farmacie naturista, dupa reteta Mariei Treben(scrie pe cutiuta).e produsa de Transvital cosmetics Cluj.la noi isi face efectul.rau nu cred ca are ce sa le faca bebeilor....costa in jur de 3-4 lei o cutiuta.
moni_k
QUOTE(MihaelaD @ Dec 15 2010, 03:06 PM) *
Monik, eu i-am pus Mariei cercei inca din maternitate... nu am asistat la acest proces din fericire. Irinei nu i-a mai picat parul? ca vad ca parul tot creste in curand o sa impletiti codite.

Daria, esti tare simpatica si iti cam place pe burtica...



QUOTE(cristina254 @ Dec 15 2010, 03:07 PM) *
Masha, eu nu vad nici o roseata la cat de frumoasa e Daria....si grasuta. O dulceata!!!
Din cate stiu eu cand e opareala simpla ar trebui sa fie si niste bubite mici....poate stiu mai bine celalate mamici.
Monik, si noi am pus cercei inca din maternitate dar am o cunostiinta care i-a pus cam la 2 luni, acolo unde fac gauri normal, cu capsatorul acela....initial cercei medicinali si apoi i-a schimbat ea. Cica nu a durut-o pe fetita deloc. Ma bucur ca mai postezi si pe la noi....am mai citit pe la mamici de septembrie:)

hi, hi, eu va citesc din umbra... si cand vreau sa postez apare ceva si plec de la calculator. si cand ma intorc deja e depasit momentul si nu mai e de actualitate ce voiam sa zic liwlol.gif.
as fi vrut si eu sa ii fac gauri in urechi la maternitate, fara sa particip la chestia asta. sunt cam sadica, nu? liwlol.gif in loc sa ma gandesc ca o doare pe ea ma gandesc ca n-as fi rezistat eu sa vad chinuiala. dar cand le-am spus celor de la euroclinic sa ii faca gauri, mi-au spus sa imi fac programare la chirurgie pediatrica wacko.gif si cand revin la controlul de o saptamana sa ii faca chirurgul gauri atunci. evident ca n-am putut s-o duc eu cu mana mea "la taiere". asa ca acum ma uit la fetele voastre cu cercelusi si mi-e un drag de eleee! sor'mea i-a facut lu' fii-sa gauri la 3 luni si mi-a zis ca a urlat groaznic, pana a vomitat. asa ca nu ma incumet... o sa-si faca ea cand o fi un pic mai mare. poate vede la mine tonele de cercei si vrea si ea...
parca - parca a inceput sa-i cada si irinei din par... mai vad cateva fire pe lenjeria de pat, dar slabuta miscarea. si intr-adevar, e lungut de tot si e din ce in ce mai caraghios, ca tot in sus sta. oricum, si daca o sa-i pice parul asta lung, pe dedesubt i-a crescut deja parutul nou, deci cheala n-o sa fie. nu stiu cu cine seamana asa maimutzica liwlol.gif
teea, pletosul tau mai are plete? facem coditze impreuna?
masha, scumpa foc daria!
vali84
masha, sincer nici eu nu prea vad roseata serioasa decat f putin ...la noi nu e asa, nu e pe corp deloc, numai pe obraji si manutze unde si le baga in gurita ( de la umezeala, saliva si flora bacteriana din guritza,  asa ne-a zis doctorita dermatolog) dar are ca o eczema cu bubitze mici  roseata iar pielea e aspra si f uscata ca se cojeste

m-am decis sa mai astept putin cateva zile pana sa trec la crema  aia preparat cu hidrocortizon care are si eritromicina doh.gif ...il dau cu celelalte care sunt mai mult hidratante si ajuta la refacerea pielii + ca eu nu mai pap alimente din categoria alergene pt el deja de aproape o sapt si sa vedem ce iese

masha
QUOTE(vali84 @ Dec 15 2010, 05:11 AM) *
masha, sincer nici eu nu prea vad roseata serioasa decat f putin ...la noi nu e asa, nu e pe corp deloc, numai pe obraji si manutze unde si le baga in gurita ( de la umezeala, saliva si flora bacteriana din guritza,  asa ne-a zis doctorita dermatolog) dar are ca o eczema cu bubitze mici  roseata iar pielea e aspra si f uscata ca se cojeste

m-am decis sa mai astept putin cateva zile pana sa trec la crema  aia preparat cu hidrocortizon care are si eritromicina doh.gif ...il dau cu celelalte care sunt mai mult hidratante si ajuta la refacerea pielii + ca eu nu mai pap alimente din categoria alergene pt el deja de aproape o sapt si sa vedem ce iese

asa ca sa ne bucure si pe noi Daria ia mai iesit azi niste bubite pe sub maina, pe sub picior, am vazut acuma la baie, sper sai treaca pana maine, daca nu mergem si noi saptamana asta la dermatolog. Sa stii ca roseala na iesit in poze bine, deci se vede foarte putin, eu o mai dau cu bicarbonat, imi place cum curata.
vali sami zici te rog cum se cheama solutia de pus in apa pt baita
cristina254
Masha, eu cand am auzit de apa cu bicarbonat, am zis ca e cea mai mare tampenie, dar cum eram disperata am incercat si a mers. Daca vrei sa-i hidratezi pielea, eu te-as sfatui sa fierbi o oala mare cu apa cu tarate, multe, pana devine colorata si sa-i faci baita in ea. Eu cand fierbeam concentrat si o dadeam pe Anna pe fata zici ca o dadeam cu crema hidratanta.....si e natural. Si pediatra mi-a zis sa-i pun in apa de baie tot timpul apa fiarta cu tarate, dar trebe sa recunosc ca uit sa fierb:(...spre rusinea mea. Atata doar ca ai mult de lucru ca trebuie strecurata foarte bine. Mai e o varianta sa pui taratele la inmuiat 12-24 de ore....se strecoara mai usor.
Si in plus, eu cred ca indiferent ce tratament incerci trebuie sa ai rabdare 3-4 zile, ca e crema ca e altceva.
Noapte buna!!!!
Uitam.... sau poti sa pui ulei de masline, cu asta nu am incercat asa ca nu stiu cat e de bun.
roua
noapte buna mamici:)
masha ai o fetita superba, e asa de scumpa in poza de la semnatura:)

cristina am fost la sanius si noi:)), chiar cum ai zis si tu, erau -3 grade, ne-am imbracat bine, si nici un alt carucior pe afara, doar noi:)), a adormit vreo juma de oara si apoi am plecat la sor'mea,
..si ..liwlol.gif apropo si bianca are manutele reci cateodata si ude parca, si si piciorusele...sor mea o mai spala pe manute cu apa calda sa ii se incalzeasca:)
roua
monik ,da, in sf da rezultate uleiul, dupa luni de zile in care mi-am cumparat si periuta si pieptanel si am incercat sa -l pieptan dupa ce ii se inmuiau, dar sincer tot lipite de cap erau si nu am insistat, deci doar ulei inainte de baita cu o ora,
cand a fost sor mea la derma a intrebat si de scoarta si ea a recomandat si ulei de bucatarie imbibay bine pe vata si pus pe cap apoi o caciulita si gata, sincer am facut si eu asa de vreo 4 ori de zicea sotul meu ca parca i mos craciun cu vata aiia iesita din caciulita liwlol.gif, dar in rest il tamponez bine si nu i mai pun caciulita, si mai uit si l pup pe cap si uecccc,,ulei...si acum ca am citit sa stiti ca a fost o perioada cand ii mirosea si lui urat capul, eu ziceam ca de la ulei, dar poate si de la scoarta, acum ca s-a mai imputinat nu mai e asa rau, oricum mai avem catava:)

noapte buna
teea
moni da, da...facem codite impreuna.eu ii mai prin lui vlad cate un motz ca ii intra parul in ochi



roua
QUOTE(teea @ Dec 16 2010, 10:08 AM) *
moni da, da...facem codite impreuna.eu ii mai prin lui vlad cate un motz ca ii intra parul in ochi





ce cuminte si linistit sta vlad liwlol.gif, si noi avem crema deaia de galbenele,
nu stiu cum este in alte parti, in bucuresti stiu doar ca pana la un an nu se tunde copilul(taierea motului), dau noi nu avem asa obicei , deci prin urmare eu i-am taiat la tudor parul din spate, ca era asa de mare,avea coada smile.gif,

raportam iarasi o noapte de pomina, trezire non stop, el acum doarme aproape de o ora, e obosit cred, imediat sigur este sus si se trezeste

appropo eu beau o cafea.gif poate imi mai revin, serviti si voi!
cristina254
Teea, sa iti traiasca flacaul!!!!....daca n-as stii, as baga mana in foc ca are spre 6 luni.....dupa privire si bineinteles dupa cat de mult par are:))))
Roua, si la noi e la fel....pana la 1 an nu se tunde copilul, dar eu am o cunostiinta care a respectat traditia si a prins vara, iar bebeul a tot transpirat pana a avut rana de a dreptul pe caput ( cum statea tot timpul sprijint cu ceafa de carut, in zona aceea). Intr-un final i-a parut rau ca nu l-a tuns mai devreme. Oricum la mine nu sunt probleme din astea:).
Imi pare rau de noaptea alba....cu siguranta este o perioada care v-a trece de la sine. Anna in schimb doarme 8-9 ore neintoarsa....dar au fost nopti cand ma trezea si de 10 ori. Eu ii puneam suzeta si de 5 ori in 10 minute dar intr-un final adormea. Ea s-a obisnuit sa doarma doar la ea in patut, si in landou...asa ca nu avea rost sa o iau cu mine in pat.
Noi acum am venit de afara, -5 grade, dar Anna a dormit foarte bine. Eu cred ca ii face foarte bine aerul asta rece. Ne-am plimbat o ora, pana mi-au inghetat mie mainile.
teea
da cristina, sa stii ca esti pe aproape..lui Vlad ii raman mici body-urile de 6 luni liwlol.gif
si in brasov e la fel.."traditia" cu netunsul pana la 1 an...acum nu stiu ce sa zic, vad ca lui Vlad ii tot creste parul-in lungime...si cred ca la un moment dat o sa ii tai un pic din el...nu de alta, dar ii intra in ochi...acum cat e iarna si poarta caciuli si glugutze ii mai fac eu cate un motz....dar la vara, cand o fi cald ce fac?ca nu pot iesi cu ditamai flacaul afara cu un motz prins cu elastic liwlol.gif...sau poate pot..eh, om vedea...cica totusi s-ar putea sa-i cada pleata asta =))
masha
roua , ms pt compliment

cristina, ms pt sfaturi, neam progrmat deseara la dermatolog, sa vedem ce ne mai zice, ca bubitele nau trecut....

va felicit pe fetele care au curaj sa iasa la plimbare, la noi au fost -10 grade azi, mia inghetat creierii cand am iesit in oras... bouncy.gif
cristina254
Atat de mult ne plac manutele...smile.gif
cristina254
teea
si voua va plac manutele???credeam ca numai vlad scotoceste prin gurita dupa dinti....efectiv isi tine degetele pe gingii...nu le suge sau cev ade genul asta, se tine cu degetul de gingie..e asa amuzant liwlol.gif
roua
QUOTE(cristina254 @ Dec 16 2010, 03:13 PM) *


vai minune pe lume:)

sper si eu sa treaca perioada de nesomn,... l-am luat cu mine in pat pt ca sotul nu a mai rezistat si s-a mutat in sufragerie:), el lucreaza in constructii cate 10 ore pe zi, se trezeste dimi la 5 30 si vine la 17 30, daca nu mai doarme si noapte in scurt timp il internez pe undeva liwlol.gif. azi noi nu am iesit inca, mergem pe la 18,00, dupa ce papa ,la cumnata mea la ziua si o sa stam atunci vreo 15-30 minute pe afara, e asa de frumos centru nostru cu luminite, si se uita la ele destul de curios, las ca o sa pun poze poate maine sa vedeti. tot maine mergem la ziua la copii nasilor, baietelul face 4 ani si fetita a facut 1 an-prin 5 dec., dar le tine ziua odata, asa ca noi chefuim.
azi am papat 5 lingurite de piure de cartof cu brocoli wink.gif, ca de obicei senzatia de: strambat -scuipat afara -eu iarasi ii bag in gura,... las ca ne-om obisnui noi cu gusturile:))
tzuc.gif
masha
QUOTE(cristina254 @ Dec 16 2010, 02:42 AM) *
Atat de mult ne plac manutele...smile.gif

cristina, ce scumpa e Ana, e foarte fotogenica!
mamemaki
monik, exact asa este si la mine: de obicei citesc totul si am mult de spus.. dar cand am terminat de citit se trezeste laura si trebuie sa plec.. rolleyes.gif
o sa vedem cum merge azi..

si laura are manutele rege, dar numai noaptea ca ea lasa manii totimpul afara.. nu am ce sa fac. daca le pun ceva pe mani le paga in gura si le ude... asa se receste si mai mult..
la piciore le pun pantaloni din tip intreg, adica care au ciorapi deja inclus - asa nu scapa de ele.

aiaia.. laura vrea sa pape...
vali84
buna seara mamici!

masha, emulsia asta care se pune in apa de la baitza se numeste Oilatum Emolient...am cautat azi in farmacii dar n-am gasit, poate esti tu mai norocoasa..sa ne spui si noua ce va zice dermatologul, tinem pumnii sa se faca bine Dariuca, al meu pitic nu mai e asa de roshu in obraji si parca si pielea e o idee mai catifelata, continuam tratamentul

vali84
si-al meu isi scoate ciorapii tot frecandu-si piciorusele...azi-noapte atata s-a foit in patut ca a iesit si din sacul de dormit l-am gasit complet dezvelit si cu caputul lipit de tablia patului offff tare agitat a dormit  si-l pusesem seara la mijlocul patutului, nu stiu daca are legatura dar azi dimineata am observat ca are gingia un pic umflata in dreptul unui canin de jos  plus ca saliveaza intr-o veselie .. se pregatesc dincutzii super.gif  
vali84
si la noi a fost f rece azi, dar tot am iesit o ora , numai o tura de centru si inapoi la caldurica, l-am imbracat bine, invelit intr-o patura calduroasa si a dormit aproape tot timpul cat am stat pe-afara... am facut si niste poze in parcul din centru plin de zapada, inca nu le-am descarcat pe calculator
masha
QUOTE(vali84 @ Dec 16 2010, 08:29 AM) *
buna seara mamici!

masha, emulsia asta care se pune in apa de la baitza se numeste Oilatum Emolient...am cautat azi in farmacii dar n-am gasit, poate esti tu mai norocoasa..sa ne spui si noua ce va zice dermatologul, tinem pumnii sa se faca bine Dariuca, al meu pitic nu mai e asa de roshu in obraji si parca si pielea e o idee mai catifelata, continuam tratamentul

vali, am fost la dermatolog, nea diagnosticat cu dermatita de contact, nea dat reteta, crema Cu-ZN, gel CU-ZN si lotiune CU-ZN de la Uriage, ne dam cu crema de 2 ori, gelul il folosim la baie in loc de sapun, lotiunea nu e obligatorie...2 saptamani tratament, si dc ne facem bn, ii spunem, nu mai maergem cu bebe, ca are program doar seara si e super frig, si dk se agraveaza venim mai devreme la control, si pe viitor sa folosim sapun de la mustela pt baita, dupa tratament, dupa vreo saptamana dk se usuca pielea tare, sa fierbem ulei de masline in baie marina, si sa o dam pe copr, sai hidratam pielea, in rest sper sa mearga, ca chiar sunt disperata, iau iesit si mai multe bubite...
Daria cand merge la Doctor are emotii, bineinteles ca a facut kk, de altfel tre sai dau ceai sa faca, da la doctor face imediat...facea si kand mergeam la ghipsulete, si cand mergem la vaccin, si acuma wacko.gif , este foarte emotiva...
in rest a facut scandal ca era infofolita, si nici nu prea putea respira la gerul de afara, dar cand sa vazut in masina si ca e in miscare a uitat de tot...
roua
la noi iarasi ninge asa de frumos, pacat ca nu se vede in poza asa de bine ca este noapte


noapte buna
MihaelaD
Fetelor, astazi a fost jale mare... am fost la vaccin! dar nu vaccinul a fost problema ci fatza doctoritei si stetoscopul ei cel rece. A urlat fii-mea pana i-a facut injectia de nu mai stia de capul ei si noi de-al nostru...

MAria are 6500 gr si este ok. Pediatrul a zis ca putem scoate copilul si pe gerul asta dar sa nu depasim o ora/repriza. deci putem iesi chiar mai multe reprize, si obligatoriu manusi in maini.

Maria are ganglioni la ceafa si m-am cam speriat , a zis ca sunt normali la varsta asta... stiu ca mai zicea cineva pe aici ca are bebe aceeasi problema.

Teea
, Valdut a f simpatic si a crescut f bine. cate kg are acum?

CRistina, Ana e o domnisoara , are si rochita....

Alina, voi ati mers la vaccin? Cum a suportat Eric intepatura?
masha
QUOTE(MihaelaD @ Dec 16 2010, 12:24 PM) *
Fetelor, astazi a fost jale mare... am fost la vaccin! dar nu vaccinul a fost problema ci fatza doctoritei si stetoscopul ei cel rece. A urlat fii-mea pana i-a facut injectia de nu mai stia de capul ei si noi de-al nostru...

MAria are 6500 gr si este ok. Pediatrul a zis ca putem scoate copilul si pe gerul asta dar sa nu depasim o ora/repriza. deci putem iesi chiar mai multe reprize, si obligatoriu manusi in maini.

Maria are ganglioni la ceafa si m-am cam speriat , a zis ca sunt normali la varsta asta... stiu ca mai zicea cineva pe aici ca are bebe aceeasi problema.

Teea
, Valdut a f simpatic si a crescut f bine. cate kg are acum?

CRistina, Ana e o domnisoara , are si rochita....

Alina, voi ati mers la vaccin? Cum a suportat Eric intepatura?

MihaelaD, Daria are ganglioni... noi la vaccin chiar am ras cu asistenta, iar doctorita la noi a pus stetoscopul peste bady, nul pune de piele.
masha
QUOTE(roua @ Dec 16 2010, 11:24 AM) *
la noi iarasi ninge asa de frumos, pacat ca nu se vede in poza asa de bine ca este noapte


noapte buna

roua, fosrte frumos! love1.gif
am iesit intro seara cu sotul sa ne plimbam si noi sa vedem instalatiile prin oras, asa can tinerete, ca anul trecut, pe vremea asta, a nins frumos intro seara, si eu voiam afara neaparat, si am iesit de neam bulgarit si plimbat pe afara, nu stiam ca eram insarcinata inca, dar bebe era deja acolo gravida.gif , si anul acesta am iesit asa sa ne amintim clipele de anul trecut...
cristina254
Neata! Haideti la o cafea.gif
Masha, Vali, ma bucur mult ca apar imbunatatiri! Si la Anna a inceput ieri sa i se aspreasca un pic obrajii, dar am dat-o cu crema si pielea si-a revenit. Cred ca e important sa fie hidratate zonele cu probleme.
Roua, tare frumos e ca-i zapada! La noi in spatele blocului se vede frumos ca nu prea trec masini....e totul alb.
Masha, tare simpatica Daria cu emotiile.....noi am fost la 4 doctori intr-o saptamana sa-i verifice soldul....si imi era tare groaza sa ne le faca vreo surpriza...mai ales ca toti i-au dat si scutecul jos. Si erau programariile tot la ora la care facea ea de obicei.
Mihaela, saracuta de ea....incep si ei sa reactioneze mai tare cand nu le convine ceva.....Bine ca a trecut, mai are o luna acum pana la urmatorul control. Si noi avem ganglioni, cica daca sunt mobili e ok. Noi de abia saptamana viitoare mergem...doctorita a fost in concediu....si Anna cu nasul infundat....si sunt tare curioasa cate kg are.
Fetelor, azi la mine e zi de curatenie....vine o tanti sa imi spele geamurile si sa bata covoarele si restul pica pe mine spalvase.gif
Mamemaki, cand ne arati cat a crescut Laura?
Vali,eu deja stiu daca Anna sta cuminte in patut....s-a trezit si nu tipa dupa mine.....inseamana ca face o prostie. Si daca ma apropii de ea si zambeste smechereste....cu siguranta si-a dat pantalonii jos de pe ea. Cand desfac sacul de dormit si ii vad piciorusele goale imi vine sa i le mananc:))
O zi faina!!!!
roua
servesc si eu o cafea , multu'
noi am dormit mai bine azi noapte, pe la 1 ne-0am foit putin , dar am adormit repede, apoi pana la 5 nu am mai avut treaba, a papat putin , ap0i la 6 apoi la 7 apoi la 8 si de atunci pana acum nu a mai dormit, acum la 11 a papat si somnic, sa vedem cat.
masha un adevarat ritual acum la voi cu baita, va fi momentul special din zi liwlol.gif, sa speram ca da si rezultate. ii faceti zilnic baita?
cristina ,cred ca in spatele blocului unde nu circula masini e mai multa zapada,smile.gif dar noi nu avem decat spre sosea geamuri, noroc ca s-a deschis autostrada si nu mai trec toate tirurile pe sub geam ca era dezastru, cateodata simteam \ca mi se scutura paharele in vitrina serios liwlol.gif, mai ales vara cand dormim cu geamurile deschise, acum bine ca au alt traseu wink.gif
salexandre cred ca esti destul de ocupata , nu mai dai nici un semn!
cristina _natalia, iarasi, se vede ca aveti cate 2 copilasi, cred ca e greu , uff, inca stau sa ma gandesc daca oi mai face vreunul, e ff frumos dar greuuu..........sincer va respect pentru curaj.
stiti de cine nu mai stim nimic?de kity?oare a migrat la alte mamici?de iulie de ex.(ca si alina _lucaci si karen). Si eu am scris vreo 4 mesaje acolo dar sincer nu m-am acomodat, mi-e mai bine cu voi-smile.gif va stiu de la inceput. tzuc.gif

cristina 254 si nu numai toate mamicile sa -si incerce norocul ,uite un link de concurs de la pufies, poate ai noroc si castigi si le incerci sa vezi cum sunt
http://www.prokid.ro/concurs/concurs_pufies-81/
alina2
Buna,

Da, am fost si noi la vaccin. A plans un pic cand l-a intepat, dar s-a potolit repede (l-a facut repede tati sa rada smile.gif ). Si la noi doctorita a pus stetoscopul pe body, nu direct pe piele. Si apoi l-a lasat pe masuta acolo langa Eric si pana noi am tot vorbit...Eric se juca cu el, tragea de el de zor in toate directiile:))

Eric are 6.030 g. E destul de ok, dar se putea si mai bine... Acum incepem sa luam fier si vitamina C si inca un complex de vitamine (Pikovit). Peste 2 saptamani mergem din nou la control sa vedem cum a luat in greutate si in fct de asta incepem diverisificarea...ori cu legume, ori cu cereale.

Cum sunt ganglionii astia, se simt la mana daca ii caut eu pe cap? Noua nu ne-a zis nimic doctorita despre ei...

Avem si noi zapada in Bucuresti de ieri, cred ca iesim si noi un pic azi sa o studiem tongue.gif

Va pup.
paulapor
Buna. Au mai ramas 3 zile de concurs … sunt foarte importante. Am sa va rog sa sustineti in continuare proiectul O sansa pentru copiii prematuri si sa acordati stelute. Pentru 1 punct steluta din stanga, pt 5 pucte steluta din dreapta. Cu cat adun mai multe puncte cu atat mai bine. De asemenea va rog sa trimiteti mai departe link-ul pe mail, mess, retele de socializare, la prieteni si cunostinte. Am sa va rog sa votati o singura data la 24 de ore si sa nu uitati ca si un singur vot poate face diferenta. Va multumesc din suflet pentru sprijinul vostru, increderea care mi-ai acordat-o, puterea care mi-ati insuflat-o … impreuna sa facem ceva pentru copiii premature. Link-ul il gasiti la semnatura.
masha
QUOTE(roua @ Dec 17 2010, 12:08 AM) *
servesc si eu o cafea , multu'
noi am dormit mai bine azi noapte, pe la 1 ne-0am foit putin , dar am adormit repede, apoi pana la 5 nu am mai avut treaba, a papat putin , ap0i la 6 apoi la 7 apoi la 8 si de atunci pana acum nu a mai dormit, acum la 11 a papat si somnic, sa vedem cat.
masha un adevarat ritual acum la voi cu baita, va fi momentul special din zi liwlol.gif, sa speram ca da si rezultate. ii faceti zilnic baita?
cristina ,cred ca in spatele blocului unde nu circula masini e mai multa zapada,smile.gif dar noi nu avem decat spre sosea geamuri, noroc ca s-a deschis autostrada si nu mai trec toate tirurile pe sub geam ca era dezastru, cateodata simteam \ca mi se scutura paharele in vitrina serios liwlol.gif, mai ales vara cand dormim cu geamurile deschise, acum bine ca au alt traseu wink.gif
salexandre cred ca esti destul de ocupata , nu mai dai nici un semn!
cristina _natalia, iarasi, se vede ca aveti cate 2 copilasi, cred ca e greu , uff, inca stau sa ma gandesc daca oi mai face vreunul, e ff frumos dar greuuu..........sincer va respect pentru curaj.
stiti de cine nu mai stim nimic?de kity?oare a migrat la alte mamici?de iulie de ex.(ca si alina _lucaci si karen). Si eu am scris vreo 4 mesaje acolo dar sincer nu m-am acomodat, mi-e mai bine cu voi-smile.gif va stiu de la inceput. tzuc.gif

cristina 254 si nu numai toate mamicile sa -si incerce norocul ,uite un link de concurs de la pufies, poate ai noroc si castigi si le incerci sa vezi cum sunt
http://www.prokid.ro/concurs/concurs_pufies-81/

roua, ii facem baita in fiecare zi, doar duminica pauza, desi mi se rupe inima o zi pauza, mamaia nu vrea sa ne faca...azi am umblat sai caut reteta si nam gasit decat gelul de dus, crema nam gasito, se vede cai buna, ca nam gasito nicaieri, tocmai marti vine comanda...
alina2, , se simt la mana ganglionii, sunt ca niste boabe de mazare, la ceafa...dar dk na observat doctorita, sar putea sa nu aiba...
salexandre
Neata fetele,

cafea.gif

Noi am avut niste zile foarte aglomerate saptamana asta.

André ma trezeste din ora in ora cateodata. i se infunda nasucul. Il curat si in 2 ore e la loc si sunt mucisori seci, nu ii curge nasul. Mi-a rupt sanii. Ieri am ajuns la disperare, ma dureau sanii si am vrut sa ii dau completare dar nu a vrut nici sa guste din biberon. Am reusit sa ii dau apa din cana si s-a ma potolit nitel.

La noi totul e alb si frumos cu vreo 10 cm de zapada smile.gif

o zi buna
cristina254
QUOTE(paulapor @ Dec 17 2010, 01:40 PM) *
Buna. Au mai ramas 3 zile de concurs ? sunt foarte importante. Am sa va rog sa sustineti in continuare proiectul O sansa pentru copiii prematuri si sa acordati stelute. Pentru 1 punct steluta din stanga, pt 5 pucte steluta din dreapta. Cu cat adun mai multe puncte cu atat mai bine. De asemenea va rog sa trimiteti mai departe link-ul pe mail, mess, retele de socializare, la prieteni si cunostinte. Am sa va rog sa votati o singura data la 24 de ore si sa nu uitati ca si un singur vot poate face diferenta. Va multumesc din suflet pentru sprijinul vostru, increderea care mi-ai acordat-o, puterea care mi-ati insuflat-o ? impreuna sa facem ceva pentru copiii premature. Link-ul il gasiti la semnatura.

Buna!
Am votat tot timpul proiectul tau pentru ca citesc destul de des la mamici de iulie. Vreau doar sa te felicit pentru initiativa ta si pentru puterea de care ai dat dovada in incercarea de a transforma durerea si suferinta intr-un proiect care sa ofere speranta copiilor nascuti prematuri. Sper din suflet proiectul tau sa fie castigator. Fetita ta cu siguranta este alaturi de tine, te sprijina si este foarte mandra.
mamemaki
poftiti, posa laurei, facuta aprox. acuma o luna:






mai am una mai recenta:

masha
QUOTE(mamemaki @ Dec 18 2010, 03:49 AM) *
poftiti, posa laurei, facuta aprox. acuma o luna:

mai am una mai recenta:


mamameki, foarte draguta Laura!!!
salexandre
Neata fetele

cafea.gif
Mamemaki foarte scumpa Laura. Are numele surorii mele. II sta bine cu bleu. Si eu il imbrac pe André cu rosu, roz, lila smile.gif

Teea l-am vazut si pe Vladut, are un aer asa de cuminte si scump. Intradevar are parul mare wink.gif

Nu stiu cine spunea ca fetitat ei nu are cercei, nici a mea nu are ca aici nu se pune si eu nu am vrut sa o traga nimeni de urechi pe la cresa, gradinita. Tot asa cand va fi mai maricica va cere ea si ii voi face.

O zi buna
salexandre
Neata fetele

cafea.gif
Mamemaki foarte scumpa Laura. Are numele surorii mele. II sta bine cu bleu. Si eu il imbrac pe André cu rosu, roz, lila smile.gif

Teea l-am vazut si pe Vladut, are un aer asa de cuminte si scump. Intradevar are parul mare wink.gif

Nu stiu cine spunea ca fetitat ei nu are cercei, nici a mea nu are ca aici nu se pune si eu nu am vrut sa o traga nimeni de urechi pe la cresa, gradinita. Tot asa cand va fi mai maricica va cere ea si ii voi face.

O zi buna
roua
QUOTE(mamemaki @ Dec 18 2010, 03:19 PM) *
poftiti, posa laurei, facuta aprox. acuma o luna:

mai am una mai recenta:



super frumoasa fetita ta mamemaki wink.gif
cred ca nu am mai vazut-o niciodata smile.gif, asa-i?nu stiu sa mai fi pus poze cu ea smile.gif.
salexandre ce face andre cand se trezeste noaptea? ii dai sa pape de fiecare data?azi noapte ne-am depasit recordul la treziri, sunt iarasi zombi, acum te inteleg perfect cand spui ca se trezeste dessssssssssss. noi aseara am adormit la 8 ,30 si ne-am trezit pana la 23 de vreo 5 ori, putin leganat si adormea la loc, apoiiiiiiiii de la 1,30 si pana la 7, 30 din ora in ora, acum doarme de juma de ora sper sa mai doarma putin.
multumesc de cafea, o sa beau si de la tine poate imi mai revin, deja am baut 2 smile.gif si cu a ta 3 wink.gif

va pup si sa aveti o duminica placuta.

aaa ... si nu v-am spus cum a fost la ziua de nastere a copiilor nasilor, ei bine a fost asa de multa lume si BALAMUc intr-un cuvant ca asa de tare s-a suparat tudor sad.gif, facea asa,,, cu buzitele lui si se apuca de plans, am stat doar o ora
salexandre
Roua Andre se trezeste des si 99% din dati vrea la san din nou. Su ge, suge si iar suge. Nu se trezeste sa se joace, cred ca s-a obisnuit cu sanul in gura in loc de suzeta. Intaii incerc sa il calmez in brate si sa il tin putin sau sa ii cant. Adoarme dar cand il pun in patut incepe sa maraie. Il intorc pe o parte si il mangai pe spate. Adoarme.dar problema e ca la 2-3 dimineata mor de somn si ca sa ma lase sa dorm ii bag sanul ingura si uite asa ne invatam prost unul pe altul sad.gif
roua
QUOTE(salexandre @ Dec 19 2010, 11:58 AM) *
Roua Andre se trezeste des si 99% din dati vrea la san din nou. Su ge, suge si iar suge. Nu se trezeste sa se joace, cred ca s-a obisnuit cu sanul in gura in loc de suzeta. Intaii incerc sa il calmez in brate si sa il tin putin sau sa ii cant. Adoarme dar cand il pun in patut incepe sa maraie. Il intorc pe o parte si il mangai pe spate. Adoarme.dar problema e ca la 2-3 dimineata mor de somn si ca sa ma lase sa dorm ii bag sanul ingura si uite asa ne invatam prost unul pe altul sad.gif

biggrin.gif
tudor nu i-a suzeta , deci nu-l pot prosti , liwlol.gif san nici atat nu am, asa ca i-am facut pe la 1,30 cam 90 ml de lapte si la papat, apoi azi dimi la 6,30 iar 120 ml, nu i-as umple stomacul cu praf si noapte, as vrea sa l las sa -i digere putin, apoi poate ne confruntam cu dureri de burta, la noapte imi pregatesc ceai smile.gif. Intr-o dimi de la 5 pana la 8 cand se trezea din ora in ora bea cate 30 lapte apoi adormea, deci nu manaca mult neaparat noaptea, cum are el chef smile.gif
salexandre
Nici Andre nu vrea suzeta. Am incercat vre0 6 modeledar degeaba
vali84
neatza mamici ! roua, salexandre, imi pare rau ca va treziti atat de des noaptea...sper sa fie numai o perioada si sa treaca repede, ca banuiesc ca in timpul zilei nu apucati sa va odihniti cu atatea de facut, mai ales salexandre care mai are pe Catarina ...noi va trimitem niste pupicei floare2.gif

mamemaki, foarte frumoasa Laura si deja e maaare! sa creasca mare si sanatoasa!

vali84
teea, tare simpatic Vladutz! si pe langa bogatia capilara, eu remarc si o culoare f frumoasa la parutz, un saten un pic roscat sau ma insel? e tare frumusel sa-ti creasca mare si sanatos!

cristina e tare dulce Anna in poza aia cu degetelul in guritza!, al meu isi baga tot pumnu in gura, uneori chiar amandoi pumnuletii, o singura data l-am prins sugandu-si un deget

va las ca ma duc sa mai atipesc un pic ca imediat se trezeste Andrei

teea
multumim pentru complimente...si trebuie sa spunem si noi ca Laura este o frumoasa si o scumpa biggrin.gif

noi vineri am fost la party liwlol.gif ...adica eu si sotul meu(mama a stat cu Vlad) am fost la petrecerea de la firma sotului.a fost tare fain, ne-am distrat, am dansat(a cantat Nicola vreo 2 ore)..pe scurt ne-a prins fooooarte bine iesirea asta.
astazi e petrecere la mine la firma, numai ca o sa merg singura, pentru ca nu avem cu cine sa-l lasam pe Vlad, asa ca o sa stea sotul meu cu el.eh, asta este.

duminica am facut si noi bradutul(nu am vrut sa ma aglomerez saptamana asta), cu rosu si auriu, a iesit tare dragut.

vali, ai dreptate cu privire la parul lui Vlad....e identic cu al meu...e saten, dar la lumina parca e un pic roscat. biggrin.gif

in rest, n-am facut mare lucru...ne pregatim de craciun, verificam lista cu cadouri ...e tare fain biggrin.gif
va pupam pe toate si va dorim o saptamana frumoasa si o zi usoara
cristina_natalia
QUOTE(roua @ Dec 19 2010, 12:53 PM) *
biggrin.gif
tudor nu i-a suzeta , deci nu-l pot prosti , liwlol.gif san nici atat nu am, asa ca i-am facut pe la 1,30 cam 90 ml de lapte si la papat, apoi azi dimi la 6,30 iar 120 ml, nu i-as umple stomacul cu praf si noapte, as vrea sa l las sa -i digere putin, apoi poate ne confruntam cu dureri de burta, la noapte imi pregatesc ceai smile.gif . Intr-o dimi de la 5 pana la 8 cand se trezea din ora in ora bea cate 30 lapte apoi adormea, deci nu manaca mult neaparat noaptea, cum are el chef smile.gif



Roua, Salexander, oare nu ii chinuie dintii si din cauza asta se trezesc noaptea? Sau, din cauza asta se trezesc atat de des?
Natalia se trezea anul trecut, la fel, de vreo doua ori pe noapte, dar ea nu vroia papa. Si noi nu stiam ca ii ies dintii. Asa ca o alinam cum puteam.
Teodora doarme de pe la 22-23 pana dimineata la 6-7.
De cateva ori am facut-o cu calgel si s-a potolit semn ca incep neplacerile cauzate de dinti. Salivatul dureaza de aproape o luna; gingia nu-mi pare umflata.
mamemaki
multumim pentru complimentele! smile.gif
da, este prima data ca pun pozele.
am primit toate hainele din nepotii mele.. si sunt de toate culoare dar mai ales bleu.. baby1.gif cand ma plimb oameni de pe strada me spune "ce baietel frumos" hihi.. numai culoarea conteaza.

nici laura nu vrea suzeta. si eu am incercat mai multe modele.. in ultimo timp nici biberoane mai vrea. cand sotul incerca sa da lapte (mea) cu biberonul refuza! si adoarme numai cu sanul. e foarte stresant (si de une ori dureros). din fericire, dupa ca a adormit seara (intre 21h si 23h de obicei) se trazeste numai o data noaptea. mai recent doarme si une ori in sir pana la 6, 7 dimineata.

alina, ce a spus doctorita respectiv diversificare?

ati vazut; "mamica de azi" are o serea "mamica de azi special cu ghid complet de diversificare". l-am cumparat si citit azi. nu are noitati extraordinare dar imi pare bine, mai ales pentru pretul aceasta (2,5 lei).

roua
QUOTE(cristina_natalia @ Dec 20 2010, 06:43 PM) *
Roua, Salexander, oare nu ii chinuie dintii si din cauza asta se trezesc noaptea? Sau, din cauza asta se trezesc atat de des?
Natalia se trezea anul trecut, la fel, de vreo doua ori pe noapte, dar ea nu vroia papa. Si noi nu stiam ca ii ies dintii. Asa ca o alinam cum puteam.
Teodora doarme de pe la 22-23 pana dimineata la 6-7.
De cateva ori am facut-o cu calgel si s-a potolit semn ca incep neplacerile cauzate de dinti. Salivatul dureaza de aproape o luna; gingia nu-mi pare umflata.


da cristina si eu m-am gandit ca s-ar putea sa fie dintii, si eu l-am facut cu un gel gingival, l-am cumparat de la o farmacie naturista, azi noapte s-a trezit din 2 in 2 ore smile.gif, e mai bine, Tudor de obicei si asta nu doar acum de cateva zile incoace ci dintotdeauna aproape, seara dupa ce doarme vreo ora se trezeste asa din senin si plange, il linistesc si poate am noroc si nu se mai trezeste, de ex in seara asta de 2 ori mmi-a facut figura pana acum:(. acum il inteleg hai ca poate sunt dintii , dar mai demult? voi patiti la fel?
mamemaki maine ma duc sa caut revista , mersi wink.gif.
teea poate esti prima si ne pui o poza cu bradutul tau wink.gif,
salexandre, catarina a avut serbare la gradi?la voi sunt asa ca la noi?l-a vazut pe mosu'?
fetelor , voi ce gatiti pentru craciun in afara de traditionalele sarmale, supa, chiftele , snitele ?ceva mai deosebit?
cristina 254 a-ti mai iesit pe afara, noi azi nu am iesit ca asa a fost de frig, -14.
masha cum este daria?
eu maine smotruiesc smile.gif, si-a luat sotul liber cica sa ma ajute , hahaha, ma ajuta de fapt, ca o sa stea cu tudor, pt ca eu sa mi termin curatenia.

noapte buna
masha
QUOTE(roua @ Dec 20 2010, 11:24 AM) *
da cristina si eu m-am gandit ca s-ar putea sa fie dintii, si eu l-am facut cu un gel gingival, l-am cumparat de la o farmacie naturista, azi noapte s-a trezit din 2 in 2 ore smile.gif, e mai bine, Tudor de obicei si asta nu doar acum de cateva zile incoace ci dintotdeauna aproape, seara dupa ce doarme vreo ora se trezeste asa din senin si plange, il linistesc si poate am noroc si nu se mai trezeste, de ex in seara asta de 2 ori mmi-a facut figura pana acum:(. acum il inteleg hai ca poate sunt dintii , dar mai demult? voi patiti la fel?
mamemaki maine ma duc sa caut revista , mersi wink.gif.
teea poate esti prima si ne pui o poza cu bradutul tau wink.gif,
salexandre, catarina a avut serbare la gradi?la voi sunt asa ca la noi?l-a vazut pe mosu'?
fetelor , voi ce gatiti pentru craciun in afara de traditionalele sarmale, supa, chiftele , snitele ?ceva mai deosebit?
cristina 254 a-ti mai iesit pe afara, noi azi nu am iesit ca asa a fost de frig, -14.
masha cum este daria?
eu maine smotruiesc smile.gif, si-a luat sotul liber cica sa ma ajute , hahaha, ma ajuta de fapt, ca o sa stea cu tudor, pt ca eu sa mi termin curatenia.

noapte buna

roua, Daria e la fel...nam gasit crema si am dat comanda, vine abia azi, nam gasit decat gelul, si il pun in apa, nu are miros, nu face spuma, deci numai baie nu se cheama.Merg azi la farmacie sa iau crema, sper ca au aduso, dk nu sun doctorita sami dea altceva. De la gel nu i sau mai extins cojitile de pe cap, are doar cateva de decoratie, in rest pielea tot rosie este pe la incheieturi, si incepe sa se deshidrateze, tre sa fierb ulei de masline in baie marina si sai hidratez pielea.
Noi ne trezim nopatea jucaus.gif tot la 2 ore, si nu adormim mai devreme de 12, chiar dk mai pune in cap...felicitari mamicilor la care dorm bine' bebelusii. Nici noi nu folosim suzeta, nici nu vreau tare, da nici nu face scandal, dar si daria o scuipa, nici nu stie so tina, ii da cate o limba... bouncy.gif
Vali, voi cum, cu tratamentul?
cristina_natalia
QUOTE(roua @ Dec 20 2010, 10:54 PM) *
da cristina si eu m-am gandit ca s-ar putea sa fie dintii, si eu l-am facut cu un gel gingival, l-am cumparat de la o farmacie naturista, azi noapte s-a trezit din 2 in 2 ore smile.gif , e mai bine, Tudor de obicei si asta nu doar acum de cateva zile incoace ci dintotdeauna aproape, seara dupa ce doarme vreo ora se trezeste asa din senin si plange, il linistesc si poate am noroc si nu se mai trezeste, de ex in seara asta de 2 ori mmi-a facut figura pana acum:(. acum il inteleg hai ca poate sunt dintii , dar mai demult? voi patiti la fel?
mamemaki maine ma duc sa caut revista , mersi wink.gif .
teea poate esti prima si ne pui o poza cu bradutul tau wink.gif ,
salexandre, catarina a avut serbare la gradi?la voi sunt asa ca la noi?l-a vazut pe mosu'?
fetelor , voi ce gatiti pentru craciun in afara de traditionalele sarmale, supa, chiftele , snitele ?ceva mai deosebit?
cristina 254 a-ti mai iesit pe afara, noi azi nu am iesit ca asa a fost de frig, -14.
masha cum este daria?
eu maine smotruiesc smile.gif , si-a luat sotul liber cica sa ma ajute , hahaha, ma ajuta de fapt, ca o sa stea cu tudor, pt ca eu sa mi termin curatenia.

noapte buna


Teodora doarme noaptea! n-avem treaba:0
Spor la lucru!
cristina_natalia
QUOTE(roua @ Dec 20 2010, 10:54 PM) *
da cristina si eu m-am gandit ca s-ar putea sa fie dintii, si eu l-am facut cu un gel gingival, l-am cumparat de la o farmacie naturista, azi noapte s-a trezit din 2 in 2 ore smile.gif , e mai bine, Tudor de obicei si asta nu doar acum de cateva zile incoace ci dintotdeauna aproape, seara dupa ce doarme vreo ora se trezeste asa din senin si plange, il linistesc si poate am noroc si nu se mai trezeste, de ex in seara asta de 2 ori mmi-a facut figura pana acum:(. acum il inteleg hai ca poate sunt dintii , dar mai demult? voi patiti la fel?
mamemaki maine ma duc sa caut revista , mersi wink.gif .
teea poate esti prima si ne pui o poza cu bradutul tau wink.gif ,
salexandre, catarina a avut serbare la gradi?la voi sunt asa ca la noi?l-a vazut pe mosu'?
fetelor , voi ce gatiti pentru craciun in afara de traditionalele sarmale, supa, chiftele , snitele ?ceva mai deosebit?
cristina 254 a-ti mai iesit pe afara, noi azi nu am iesit ca asa a fost de frig, -14.
masha cum este daria?
eu maine smotruiesc smile.gif , si-a luat sotul liber cica sa ma ajute , hahaha, ma ajuta de fapt, ca o sa stea cu tudor, pt ca eu sa mi termin curatenia.

noapte buna


Toata noaptea!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.