Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
roxana.nicolau
buna ziua burticute!

eram si eu pe aici si citeam cu mare interes despre cum decurg lucrurile la voi.
nici nu ma gandeam ca in strainatate sunt doctori care sa te trateze asa.....ca in cazul alinei.....sa le fie rusine

eu sunt din brasov......si nici despre maternitatea de aici nu am auzit lucruri foarte bune, de aceea inca de pe acum ma gandesc la o clinica privata unde sa fii tratat cu respect.

am cateva colege care au nascut la clinica privata, dai un ban dar esti tratat altfel!



va pup pe burtici si multa sanatate!
teea
servus roxana.si eu sunt tot din brasov...
sa stii ca si eu m-am gandit act se poate de serios sa nasc la "eva"-pt fetele care nu sunt de pe aici , asa se numeste clinica privata de la noi.informativ, o nastere normala la clinica asta costa 2000 de lei(nu mai dai nici un ban in plus pentru absolut nimic, iti dau ei absolut tot ce ai nevoie, tu trebuie sa aduci numai hainutele cu care sa scoti copilul din clinica si chestii personale pentru tine, desi iti dau de la halat pana la tampoane si prosoape, tot). o nastere in apa e tot 2000 de lei, iar o cezariana 2500.
cam astea sunt preturile pe care le stiu eu momentan.
roxana, tu la ce medic esti?
alina_lucaci
QUOTE(roxana.nicolau @ Jan 15 2010, 01:23 PM) *
buna ziua burticute!

eram si eu pe aici si citeam cu mare interes despre cum decurg lucrurile la voi.
nici nu ma gandeam ca in strainatate sunt doctori care sa te trateze asa.....ca in cazul alinei.....sa le fie rusine

eu sunt din brasov......si nici despre maternitatea de aici nu am auzit lucruri foarte bune, de aceea inca de pe acum ma gandesc la o clinica privata unde sa fii tratat cu respect.

am cateva colege care au nascut la clinica privata, dai un ban dar esti tratat altfel!
va pup pe burtici si multa sanatate!

da draga mea, nici eu nu credeam ca sunt doctori asa si in alte parti in afara de Romania, dar uite ca sunt din pacate...Sistemul lor sanitar de fapt (al italienilor) are destule lacune dupa parerea mea, eu de multe ori s-a nimerit sa fiu tratata asa, chiar si cand am ajuns cu copilul la urgente cateodata, sunt foarte superficiali, si cand am nascut a fost la fel...Ei merg mult pe natural, fara pastile daca te imbolnavesti si deci fara ajutoare la nastere, asa ca chinuie-te si taci!! Atata timp cat bebe este bine si tu esti bine, adica nu ai altceva decat durere (fie ea si insuportabila) te lasa sa stai asa...De asta am hotarat sa imi caut un doctor privat la care sa merg o data pe luna pt eco si control etc iar pt analize la spital, la privat dau 100€ pe luna dar stiu ca e disponibil la orice ora il chem si la nastere bineinteles...Pt ca aici ai 100 de doctori care te vad pana nasti, la fiecare control e altul, la fiecare eco e altul etc, deci nu ai doctorul tau care sa iti stie sarcina...fiecare citeste fisa de fiecare data si face controlul si gata si mie nu imi place asa...te pup si e mai bine ca ai ales sa nasti asa dupa parerea mea, adica la o clinica privata, mai ales daca iti permiti, pt ca acolo esti sigur tratata cum se cuvine!
roxana.nicolau
Buna burticute!



Medicul meu este dr.Podasca, de care pana acum sunt tare multumita.......singurul inconvenient este ca e tare ocupat.
La eva ma gandeam si eu sa nasc, sunt conditii bune, aici merg la control mereu.

Sper sa decurga lucrurile bine pana atunci si o sa facem cea mai buna alegere in legatura cu venirea pe lume a micutilor.

Alina .... e destul de scump 100euro lunar , dar macar stii ca la orice ora ai probleme are cine sa te ajute.

Multa sanatate!
teea
E dragut dr.Podasca, eu am "renuntat" sa mai merg la el din cauza faptului ca era mai tot timpul extrem de ocupat(am fost doar de vreo 2 ori la el).
si eu merg la consultatii tot la Eva, dar la Antonya Livia.
roxana.nicolau
si e ok doctorita ta teea?

asta ma gandeam si eu la podasca, de ce s-o fi aglomerand asa, ca din cate mi-am dat seama e pasionat de meserie mai mult decat de bani!

intelesesem la un momentdat la sfarsitul anului trecut ca nu mai vroia sa ia paciente noi, dar inca nu a pus ideea in aplicare.
eu pana acum nu am stat mult pana sa intru la consultatie, dar auzeam pacinete care asteptau cate 3ore pentru ca se creea decalaj mare.


sper sa fie bine@
cum te simti?
teea
roxana, da, doctorita mea e ok.e tinerica(are in jur de 40 de ani cred) si e tare draguta.mi-a explicat de fiecare data ce si cum, mi-a aratat la echo toate "minunatiile" etc.de asteptat am asteptat la ea o singura data(in jur de 30 de minute)pentru ca avea o cezariana.
singura ei "hiba" este ca nu lucreaza si in maternitate( a lucrat si in maternitate, dar acum are cabinetul ei personal si e si la eva).
in alta ordine de idei eu ma simt bine, chiar foarte bine as putea spune.nu am greturi, nu mi-e rau in schimb mi-e foame aproape mereu.
salexandre
Buna fetele,

M-am intors de la medic si va raportez ca sunt sanatoasa tun smile.gif, nu am sifilis, nu am HIV, toate analizele bune si am avut si bolile copilariei periculoase in sarcina.

Alina dra mea a incercayt sa auda inima dar nu a auzit pt ca a zis ca e prea devreme. nu s-a auzit decat inima mea. Aparatul se pare ca nu e suficient de performant sa auda inimioara acum. Asa ca va trebui sa astept pana saptamana viitoare la eco, atunci o voi pute auzi smile.gif

Pupici si ma duc sa citesc din urma
teea
nu a auzit inimioara la 12 saptamani????
atunci mie ce mi-au pus sa ascult la 8 saptamani?ca mi-a zis doctorita ca e bataia inimii lui bebe..
sunt in "ceata".
salexandre
Nu era ecograf, era un aparat micut.
teea
aaaahhh! lol-craciun.gif
eu deja ma intrebam ce casete mi-au pus mie sa ascult, daca tu in danemarca, la 12 saptamani nu auzi inima lui bebe.asta avand in vedere ca danezii, ca dealtfel majoritatea tarilor europene sau nu, sunt mult mai "evoluati" decat noi romanii.
kity_82
buna burticute!!!
Ce faceti??? Ce mult ati scris smile.gif Imi face deosebita placere sa discut cu voi.
In ceea ce priveste nasterea la un spital privat ma incanta si pe mine. Eu sunt din Miercurea-Ciuc, la noi nu este asa ceva, sau cel putin nu am auzit. In schimb in spital esti tratat destul de bine , mai ales la maternitate. Cel putin asa mi-eu zis prietenele mele care au mai nascut. O sa vb si eu cu sotul si poate venim si noi la Eva, mi se pare foarte ok pretul.
Alina ma bucur ca esti bine si te-ai mai linistit un pic.
salexander foarte bine ca esti sanatoasa tun, asa e un lucru extraordinar.
Fetele si la mine la 6 saptamani s-a auzit inimioara, depinde de performanta echografului.
Va pup pe toate si aveti grija de voi si de burtici
alina_lucaci
Hai ca acu m-ati bagat voi in ceata pe mine!
Voi la eco ati auzit inimioara sau ati vazut-o ca pulseaza?? Ca eu nu mai inteleg nmk! Eu la 8 saptamani am vazut-o doar ca pulseaza si specific ca era un ecograf performant dintr-o clinica privata, am platit 100 € doar pt eco...Acum azi la ginecolog nu am reusit sa o aud , ca si la salexandre s-a auzit doar inima mea, pt ca au spus ca cu aparatul ala mic se aude doar de la 13 saptamani incolo...dar la 8 cand am facut si la 10 la fel doar am vazut-o ca palpaia, pulsa, nu pot spune ca am auzit-o
salexandre
Alina nici eu nu am auzit inima la 7 saptamani, am vazut-o doar pulsand. Nu era mult de vazut, doar un saculet cu puls. Mi-a spus ca nu se aude inca.
teea
neata fetelor.
eu la 8 saptamani am vazut cum pulseaza inima lui bebe(exista chiar si un grafic pe ecografia de atunci cu pulsatiile inimii lui bebe) si am si auzit-o.ecografia am facut-o la clinica asta particulara de la noi(eva-din cate am inteles eu ecograful lor este unul foarte performant)mentionez ca eco a fost facuta intravaginal.chiar am intrebat-o pe doctorita daca ceea ce se aude nu e inima mea...si facea "misto" de mine.. mi-a spus ca nu, ca daca inima mea batea atat de repede nu mai vorbeam cu ea.
va pup si pe voi si pe bebei.
kreola81
buna...
am fost la medicul de familie cu rezultatul la analize si mi-a spus ca nu imi poate da nici un fel de pastile si mi-a spus sa beau peste 3 l de lichide ca sa elimin infectia.
si eu am facut ecografie si am auzit cum bate inima la bebe...si mi-a dat acasa un dvd cu filmuletu la ecografie cam 10 min si se aude si pe dvd cum bate....
o zi buna in continuare, va pup pe toate
mitune
salut fetelor,sunt o mamica de iulie.dar va citesc si pe voi si cum am vazut ca sunteti nelamurite cu bataile inimii lui bebe,pot sa vazic ca in cazul meu la prima ecografie de exact 7 sapt,eco endovaginala,ginecologul m-a pus sa ascult inima.am auzit clar.depinde de aparatura.daca la unele doctorul a zis ca nu se aude pt ca nu putea la aparatura pe care o avea.asa cred
lilibiholar
Abia astept sa aud si eu inima la bebe.... gravida.gif
cristina_natalia
QUOTE(lilibiholar @ Jan 16 2010, 10:12 PM) *
Abia astept sa aud si eu inima la bebe.... gravida.gif



Se aude deja.

Se pare ca si eu voi naste in august.

Pana atunci , imi intarc buburuza care are 8 luni si jumatate!

Grija de voi!
sweet_yonutza
hello...sunt si eu o mamicutza de august 2010...sunt la al doilea bebe si abia astept sa mai vina un ingeras...acum sunt cam grabita dar o sa revin in curand cu detalii...pupici pt burtici
kity_82
Buna seara burtici!!!!
Ce mai faceti????? Eu nu am fost in weekend aici, si acum cand m-am intors am intrat repede sa vad ce faceti.
Mitune, Cristina, sweet_ yonutza bine ati venit si sarcina usoara.
Alina am vazut ca intrebai daca am auzit inimioara. Eu am si vazut-o pulsand, dar am si auzit-o pentru ca are boze si am auzit-o. Batea asa de repede. La sase sapt s-a intamplat asta prima oara, si am inceput sa plang instantaneu. Si saptamana trecuta s-a intamplat la fel.
Va pup pe toate si ne vedem maine la cafeluta.
alina_lucaci
Cristina bine ai venit si sarcina usoara! Zi-ne cate saptamani ai , cum te simti, suntem curioase...
Sweet_yonutza bine ai venit si tu "conazionala mea"!!! laugh.gif Ma bucur ca mai e cineva din Italia pe aici, chiar daca nu suntem in acelasi oras!! Am vazut ca ai deja o fetitza , acum vine al doilea. Felicitari mamica curajoasa, diferenta va fi mica intre copii tai, va fi greu la inceput pt tine adica gravida si cu inca un piticutz de crescut dar cu vointa le faci pe toate!!! Te pup si povesteste-ne despre tine!!
alina_lucaci
QUOTE(kity_82 @ Jan 17 2010, 06:23 PM) *
Buna seara burtici!!!!
Ce mai faceti????? Eu nu am fost in weekend aici, si acum cand m-am intors am intrat repede sa vad ce faceti.
Mitune, Cristina, sweet_ yonutza bine ati venit si sarcina usoara.
Alina am vazut ca intrebai daca am auzit inimioara. Eu am si vazut-o pulsand, dar am si auzit-o pentru ca are boze si am auzit-o. Batea asa de repede. La sase sapt s-a intamplat asta prima oara, si am inceput sa plang instantaneu. Si saptamana trecuta s-a intamplat la fel.
Va pup pe toate si ne vedem maine la cafeluta.

Buna kity, eu ma mir ca voi ati auzit inima lui bebe pt ca eu in 3 ecografii nu am auzit-o pana acum, 1 dintre ele facuta intravaginal, mi s-a spus la 8 saptamani ca nu se aude inca ci doar se vede...Eu nu ca va contrazic ca nu e posibil, atatea mamici ati zis ca e posibil si ca ati auzit inimioara si inca de la varste fragede ale lui bebe, dar mie asa mi s-a spus...In fine, nu mai conteaza...
alina_lucaci
Fetelor azi a fost prima zi cand m-a recunoscut cineva ca sunt insarcinata, adica eram la Carrefour si eram la casa pt femei insarcinate dar nu ma-m bagat in fata ci stateam la coada, iar casiera a intins gatul si m-a intrebat daca vreau sa trec in fata!! Ce bine m-am simtit, mai ales ca atunci cand m-am pus la coada respectiva mama imi zicea ca trebuie sa le arat pantalonii de gravida pe care ii aveam pe mine ca sa ma faca sa trec in fata, ca burta se cunoaste prea putin, desi nu e chiar asa, e o burtica frumoasa de 3 luni...
Apropo de pantaloni: ieri am fost la Kiabi si mi-am luat o pereche de blugi de graviduta la juma de pret, de la 35 la 17.50, sunt ffff frumosi si comozi!!
Fetelor si daca ati sti ce haine de bebelusi absolut superbe si pe deasupra si ieftine erau acolo la Kiabi!!! Si la preturi ffffffffffffff mici, cativa euro...saptamana asta ma mai duc o data sa vad...dar nu stiu inca daca e baietel sau fetitza...erau si paturici, saci de dormit, papucei , muuuuuuuuuuulte lucruri pt bebe si pt mami ....Am ramas placut impresionata...
salexandre
Neata smile.gif

Haideti la cafea smile.gif
adriana83
neata fetelor
azi am revenit si eu la servici am scapat de raceala in schimb de greata nu si daca nu bag ceva in gura dimineata ma apuca o tuse pana vomit.
sper ca in cateva saptamani sa scap
oricum la stare de rau care o am cred ca e fetita pt ca la baiat nu mi-a fost rau de loc parca nici nu am fost insarcinata.
roxana.nicolau
neata'

multumim de cafeluta!

cum am auzit eu inima lui bebe! eram la control, si mi-a facut o ecografie intravaginala.......la un momentdat pe un ecran maricel, asezat undeva in lateral, pe perete am vazut ceva micut care pulsa intruna (nu pot sa zic ca am auzit, mai mult am vazut)..........de cum am vazut am zis ca e bebe.......medicul se mirase ca l-am vazut pentru ca el se chinuia sa imi arate pe un ecranul ecografului, un ecran mic care era langa mine.
ce sentiment frumos!
roxana.nicolau
neata adriana!

si mie mi-e rau .....nu mi-a fost rau in primele 6sapt.......acum sunt si putin racita si parca starea de rau e mai pronuntata ......
mai ales ca tu ai deja experienta tind sa te cred pe tine ca simptomele sunt specifice unei fetite liwlol.gif
kity_82
buna ziua mamici!!!!
Salexander multumesc de cafeluta.
ce faceti??? Cum va simtiti azi??? Sper ca sunteti bine si voi si bebele.
Va pup
adriana83
da nu stiu daca e oregula asta cu greata la fetite dar asa imi doresc eu sa fie si asa simpt si cu baietelul am simtit inca de la inceput ca e baiat si asa a fost
si mai este inca ceva cica sa fiti atente in ce parte misca prima oara eu asa am facut cu baiatul si sa adeverit :in dreapta baiat,in stanga fata.
teea
neata fetelor! eu in week-end am fost pe la socri, pe la niste prieteni....deci in plimbari.
la noi in brasov a venit zapada iar(si nu-mi prea place) eu speram sa vina primavara ca m-am saturat de mocirla, dar na.
altceva nu stiu ce sa va povestesc....m-am cam ingrasat(mi-e frica sa ma cataresc whistling.gif ), dar am deja si un pic de burtica(eu tot zic ca e de la faptul ca am pus cateva kg pe mine), dar cei din jurul meu zic ca se vede ca e burta de gravida lol-craciun.gif .
vineri imi iau si eu rezultatele de la torch, listeria si hepatia....iar martea viitoare merg cu toate la ginecoloaga...sa-si dea si ea cu parerea(doar pt verificat analizele).
la o alta echo merg abia pe 9 februarie...desi trebuie sa recunosc ca as merge in fiecare saptamana daca ar fi dupa mintea mea.
roxana.nicolau
Mai e un lucru.......tu deja stii ce inseamna sa miste......eu cum n-am mai trecut prin asta...........
EEeeeeeeee acum ce o fi........sanatos sa fie...........parintii mei au aflat la nastere ce au.......asa ca pot sa mai am si eu rabdare pana s-o vedea la ecograf........dar asa e, ai tendinta sa asociezi simptomele ....sa tragi concluzii....

multumesc pentru sfat adriana!

roxana.nicolau
buna teea!

abia astept sa vad ce o sa zici tu de ecografie.....eu am pe 10februarie programare la dr...........si eu ca si tine mi-as face zilnic chiar filmulete sa vad ce face copilasul.....

si eu trebuie sa imi fac analizele sapt asta, ca am fost putin racita si am mai asteptat sa imi treaca!
au fost scumpe?
primele pe care mi le-am facut preconceptional m-au costat 700lei, ma gandesc de acum incolo cat or fi.

pupici pe burtici! gravida.gif
teea
roxana, nus tiu sa-ti spun daca au fost scumpe sau nu pentru ca eu le-am avut gratuite la o policlinica, datorita faptului ca sotul meu lucreaza la o firma care are contract de colaborare cu policlinica respectiva.eu am avut si torch si antihepatita si cele de sange uzuale gratuite toate.numai la listeria am platit ceva(un procent din total)...oricum putin.
deci., eu una nu as putea sa-ti spun cat costa, pentru ca la capitolul asta am fost norocoasa ca am beneficiat de gratuitati.
pupici!
adriana83
da roxi nici eu la primul nu stiam ce inseamna sa miste oricum pe la 4 luni si ceva am simtit prima oara ca o zvacnire in partea dreapta tin minte si acum era intr-o marti stateam pe pat si am simtit a fost o super senzatie ce imi invadase tot corpul e ceva unic si abia astept sa mai retraiesc acest sentiment.
Si vreau sa va zic ca mi-e mi se pare interesant si calendarul asta chinezesc de pe net in care pui data ultimei menstruatii data nasterii tale si iti zice ce o sa ai.
Eu am facut si mi-a zis fata si am pus si datele cand am fost cu baiatul si chiar baiat dadea si la ei asa ca ii cred un pic.asa ca acum nu stiu poate la unele nu sa nimerit.
roxana.nicolau
teea......esti tare norocoasa ca ai gratuit la analize,
si eu as putea sa le fac gratuite dar la alta clinica, dar podasca are incredere in bioclinica si nu am de ales
sunt scumpe dar trebuie facute.....


adriana....... abia astept si eu sa simt prima miscare a bebelui, cred ca e ceva unic (Ce bune sunt sfaturile de la cineva experimentat, macar stiu la ce sa astept)
si mie dupa calendarul chinezesc tot fetita mi-a iesit
om vedea noi cand o veni timpul.
salexandre
Eu sunt la munca si ma simt bine. Abia astept rezultatele de la urina sa vad daca am batut infectia urinara rolleyes.gif

Am avut un weekend incarcat si desi am avút liber vineri ma simt obosita. Abia astept weekendul viitor.

Bun venit burticutelor noi smile.gif
teea
ce calendar chinezesc.ia sa-mi ziceti si mie.
roxana, eu mi-am facut analizele la policlinica de diagnostic rapid de pe livada vulturului(ca acolo erau gratuite si am zis sa profit).ginecoloaga mea mi-a spus sa le fac ori la PDR ori la bioclinica si cum pe livada vulturului aveam gratuitate am ales sa merg acolo.
pupici.
salexandre
Fetelor v-ati gandit la nume ?

Ati ales deja numele?
teea
inca nu ne-am hotarat...avand in vedere ca inca nu stim pe ce fel de nume sa ne axam-de baieti sau de fete....dar, al meu sot, daca e fetita vrea sa ii spunem Isis( nu Iris)...dar lista e deschisa si suntem dispusi negocierilor(mai mult eu decat el...el vrea Isis si gata lol-craciun.gif ).
adriana83
eu daca e fetita vreau sa ii pun Flavia iar daca e baiat nu stiu ca nici nu vreau sa ma gandesc eu vreau fetita si gata,ca baiat am si il cheama David.
iar referitor la calendarul chinezesc cine vrea sa intre este pe reclama si intri la sarcina si vezi acolo iti calculeaza.
teea
am intrat si eu ! si cica o sa am baiat.deci cine liciteaza pentru numele Isis?????..... lol-craciun.gif whistling.gif
daca e baiat eu as vrea Tudor, dar nu am discutat cu sotul meu asa ca nu ma pronunt inca.
pupici tuturor.
onutza.mirela
buna, fetelor! scuzati pauza. am fost 2 sapt in concediu, dar nu prea mi-a ars de net si calculator, pt ca daca nu am dormit, mi-a fost rau (nu exagerat, dar orisicum, suficient cat sa ma faca sa am chef doar de zacut, de vegetat pe canapea sau in pat si uitat la tv), iar daca nu mi-a fost rau, a trebuit sa mai fac una alta prin casa si mancarica, ca doar nu vreau sa il neglijez pe tati. suficient o sa il neglijez dupa. asa ca nu va suparati pe mine.
azi am revenit din pacate la serviciu si e foarte grea reacomodarea, mai ales ca in concediu stateam si pana la 12 in pat. dar asta e. acum asteptam finalul lunii ianuarie, ca sa mergem la dr.
in ceea ce priveste numele, noi am avut deja o discutie, cu prilejul careia am stabilit ca daca va fi fetita o va chema natalia-maria, iar daca va fi baiat, matei andrei. iar sotul meu zice ca are senzatia ca va fi fata, pt ca la numele pt fetita ne-am hotarat imediat. la numele de baietel am negociat indelungat pana sa ajungem la matei andrei.
va pup pe toate.
mitune
e iubita.........sa fie ce vreti voi,dar numele de fata e logic ca l-ai ales mai repede.e mai usor.eu sunt sigura suta la suta ca am baiat si crede-ma ca nu gasesc nici un nume.imi storc creierii dar degeaba.nimic nu imi convine.iar pt fata am numele de inainte sa raman gravida.apropo de ceea ce spuneai Adriana.....eu am 15 sapt si 2 zile iar de la 14 sapt si ceva il simt pe bebe.in fiecare zi.ieri nu am simtit parca.stiu ca e devreme si mai ales pt primul,dar eu il simt.si in partea dreapta.e o senzatie placuta.parca ma gadila,se misca ceva ca un serpisor inauntru.eu nu cred in chestii gen;burta asa sau asa,vomiti nu vomiti ai fata sau ai baiat in functie de anumite chestii,dar asta cu simtitul in dreapta s-ar potrivi....pt ca sunt sigura ca e baiat.instinctul.....
onutza.mirela
am intrat si eu pe calendarul chinezesc. s-ar putea ca tati sa fi avut dreptate cand a zis ca o sa fie fetita. asa a iesit si la calculul din calendarul chinezesc.
pupici!
cristina_natalia
QUOTE(onutza.mirela @ Jan 18 2010, 04:57 PM) *
am intrat si eu pe calendarul chinezesc. s-ar putea ca tati sa fi avut dreptate cand a zis ca o sa fie fetita. asa a iesit si la calculul din calendarul chinezesc.
pupici!



As zice sa nu aveti prea mare incredere: dupa calendarul chinezesc, fiica-mea Natalia trebuia sa fie baiat.
Asa ca eu astept luna august ca sa vad ce iese.
kity_82
Buna seara burticute!!!!!
Mirela bine ai revenit, chiar ma intrebam ce e cu tine. Nici de roza nu mai stim nimic.
Ce mult imi place cand intru si vad ce mult ati scris.
Cand va aud ca vorbiti depre cum misca bebele ma cuprin emotiile, de abia astept. La mine e prima sarcina si din cate am inteles se simte mai tarziu, dar de abia astept.
Fetele eu nu stiu ce o sa fie, si indiferent de ce va fi, sanatos s afie. In schimb eu simt ca e fetita, acum nu stiu daca e asa sau nu dar asa simt. Noi ne-am hotarat la nume. Daca e fetita va fi Adelina-Maria, iar daca e baiat Mihai-Stefan.
Eu voi merge pe 12 februarie la doctor si de abia astept, si eu as merge zilnic sa il vad.
Pe mine ma inteapa jos destul de tare, parca ma doare ovarul stang, sper sa fie doar o senzatie. Pe voi va mai doare burtica????
Va pup pe toate.
salexandre
La fetite e mai usor de ales. Noi osci8lam intre Caroline, Stela si Eliza. La baieti Henrik sau Stefan dar ne place si Daniel.

Kity eu ma bucur ca nu sunt singura cu paranoia pt fiecare durere, junghi si nu numai tzuc.gif . Bebe e bine, ti se mareste uterul. Mai sunt cateva saptamani si il vezi pe bebe biggrin.gif

Teea
m-ai facut curioasa cu numele Isis ce inseamna, din ce limba vine?
alina_lucaci
Buna fetelor!
Eu sunt cam obosita azi, nici nu m-am simtit prea bine, m-a cam durut burtica si am fost de 100 de ori la baie sa fac pipi, oare de ce?? Cum beau ceva cum ma duc la wc...curios...ma simt si un pic umflata, balonata, am mancat ca sparta...
Mie la testul ala mi-a iesit baietel...dar eu zic ca kity ca e fetita...
Salexander, si eu ma sperii din orice, ma gandesc mereu daca bebe e bine, oare ce o face, daca creste sau nu...imi fac 1000 de idei...nu stiu de ce reactionez asa ca eu sunt optimista din fire...in prima sarcina nu eram deloc panicata, acum sunt taaaaaaare...oooooofff, macar sa il simt mai repede ca sa stiu ca e bine acolo...
roxana.nicolau
Neata Burticute!

Noi daca este fetita ne-am gandit la Maria Miruna, iar daca este baietel Matei.....
asta deocamdata....cine stie pana la sfarsitul celor 9luni ce nume va ramane
important este ca sotul meu zice ca este fetita si deja ii spune maria....

rolleyes.gif


Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.