Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
cristina254
Din Deva. Au 2 laboratoare la noi in oras. Dar din cate am inteles mostra de sange au trimis-o la Timisora. Pentru o parte din analize recolteaza aici si trimit la Tm.
roxana.nicolau
Multumesc pentru info, teea, cristina254!Sunteti tare dragute!

vedem ce zice medicul maine!
si eu tot la bioclinica o sa merg!de fapt tot acolo imi fac analizele!
pai ti-a dat medicul o trimitere nu? ca sa stie fetele de acolo pentru ce sa recolteze.
teea - nu stiu in ce zona a orasului stai dar poate stii ca mai este un laborator bioclinica langa itc, si nu este deloc aglomerat.

iubi - Doamne doamne te-o fi incercat, sa vada daca il iubesti pe bebe si il pastrezi. Si poate de asta boala evolueaza asa repede. Cu siguranta e bine si bebe!


PUPICEI!
salexandre
Iubi ma bucur imens ca esti mai bine floare2.gif

Dumnezeu are un plan, Dumnezeu te iubeste pe tine si pe bebe smile.gif
teea
mersi roxana de informatie.
eu stau in tractoru'...asa ca mi-e la fel de "aproape" si itc-ul si strada lunga.va pupic pe toate.
roxana.nicolau
teea - inseamna ca suntem si vecine, aproape vecine, eu stau la faget!de asta ziceam ca itc este mai aproape pentru mine!

ziceai ca bebita al tau avea stomacelul gol?ce dragut!!!!!
sa dai la copilas sa pape............probabil era prea dimineata si nu apucase sa ia micul dejun!

abia astept si eu maine!

pupicei pe burtici!
teea
hehe.fain roxana.pai atunci sunt chiar vecine(aproape).eu stau pe octavian goga. rolleyes.gif
ok.pai imi explici si mie cum se ajunge la laboratorul de la itc?eventual iti las aici adresa mea de mess sa-mi explici...ca sa nu umplem forumul cu detalii despre strazile din brasov.
so: id-ul meu e andreea.codleanu@yahoo.com
pupici tuturor burticutelor
roza
http://www.youtube.com/watch?v=16hmsYVeUUM pentru voi
poate imi dati cele 5 stelute
mi-am gasit ocupatie acasa oFloare.gif
lia73
buna fetelor tzuc.gif sunt noua pe site
kity_82
Buna burticute!!!
Roxana ce ti-a zis doctorul??? Ce e bebele tau???
lia73
datele mele sunt
DN 19.10.1973
UM 25.10.2009
DPN 01.08.2010
SPERAM SA AVEM SARCINI USOARE SI LA TERMEN tzuc.gif
roza
QUOTE(lia73 @ Feb 9 2010, 03:27 PM) *
buna fetelor tzuc.gif sunt noua pe site



bine ai venit alaturi de noi
lia73
imi este mai greu pana ma obisnuiesc cu site-ul dar sper s-o fac cat mai repede.
am 15 sapt..si azi am fost cu rez de la bitest si sunt f bune...nu mai tre sa fac triplu sau amnio
sunt f bucuroasa
teea
ce fain! bine ai venit! felicitari pentru rezultate.
asa o sa zic si eu peste 1 saptamana(ca si tine..ca totul e perfect si ok)-SPER !!!
te asteptam la povesti
roza
http://www.youtube.com/watch?v=16hmsYVeUUM ce parere aveti? e pt sotul..o sa ii cant de Valentine's Day
lia73
vroiam sa va intreb ca idee..cu cati bani o sa va pregatiti ptr nastere??
yo o sa nasc la stat nu la privat
kity_82
Buna seara burtici!!!
Lia73 bine ai venit alturi de noi si sarcina usoara.
Roza foarte frumos. Pupici
iubi
QUOTE(cristina254 @ Feb 9 2010, 03:21 PM) *
Stiu ca boala devine tot mai dificila si mai agresiva odata cu varsta. La copii se manifesta cu o anumita intensitate....insa la adulti este alta poveste. Imi pare tare rau...mai ales ca ingrijorarea care o simti acum va disparea tare greu. Din cate stiu eu cea mai periculoasa este rubeola si in primul trimestru de sarcina. Eu cred ca Dumnezeu ti-a fost alaturi si o sa va protejeze in continuare.
Faza de uscare dureaza cam 5-6 zile, eu am avut la 15 ani asa ca imi amintesc destul de bine. Probleme o sa ai acum cu mancarimile dar cred ca o sa te lase sa folosesti pudra mentolata. Acum important este sa te odihnesti cand mai mult....sa se refaca organismul. Din cate am citit deja organele bebelusului sunt formate si nu este la fel de sensibil la infectii ca si in primul trimestru de sarcina....asa ca sunt sanse FOARTE mari sa nu fie afectat de boala.
Multa sanatate si insanatosire grabnica!
Faza de uscare incepe dupa ce a trecut febra si au aparut toate besicile. Spre final o sa vezi ca e suportabil.

este adevarat ca poate erupe in mai multe stadii? adica la diferenta si de o saptamana de prima eruptie?
am citit asta pe net undeva si nu prea pricep la ce se refera "mai multe eruptii?"
happy_ri
QUOTE(roxana.nicolau @ Feb 9 2010, 01:51 PM) *
Multumesc mult: alina, cristina, happy-ri pentru sfaturi![size="2"][/size][color="#FF0000"][/color]
Tare mult conteaza sfaturile primite de la persoane cu experienta!

Eu am mare incredere in medicul meu, si vad maine ce zice si el!
Daca considera ca trebuie facut testul il fac, daca nu nu! Important este sa fie bebe sanatos!

Pana acum parca avem 2baietei in listuta de mamici de august?
teea si parca si happy-ri FELICITARI!!!!
lista continua.........

PUPICI!


Da, la ecografia facuta la 12 sapt si 6 zile asa mi-a zis, ca este baietel. Vedem noi la morfofetala, desi am mare incredere in medicul care mi-a facut ecografia. El mi-a urmarit ecografic si prima sarcina.

Ce ma ingrijoreaza este ca a vazut si un chist de 67 mm la ovarul drept. Inca nu am ajuns la doctorita mea pentru lamuriri. Sper sa ajung maine.

Pupici si numai bine.
cristina254
QUOTE(iubi @ Feb 9 2010, 07:36 PM) *
este adevarat ca poate erupe in mai multe stadii? adica la diferenta si de o saptamana de prima eruptie?
am citit asta pe net undeva si nu prea pricep la ce se refera "mai multe eruptii?"



Nu stiam nimic de " mai multe eruptii" dar si in cazul meu, al fratelui meu si a celorlalte persoane pe care le-am imbolnavit a fost vorba de o singura eruptie. Oricum daca au inceput sa se usuce nu cred ca mai trebuie sa iti faci probleme. Tu cum te simti? Imi imaginez ca mult mai bine. Cea mai urata perioada este pana apar basicile.....cred ca pentru siguranta ai putea sa urmaresti sa vezi daca mai apar altele noi....dar nu una sau doua ci in numar mult mai mare.
Plus ca daca a trecut si febra nu cred sa mai apara alta eruptie. Probabil ce ai citit tu sunt exceptiile.
Sper sa te simti mult mai bine de acum inainte.

Si mie mi-a zis doctorita ca daca rezultatul la dublu este atat de bun din punctul ei de vedere nu este nevoie de triplu.Dar oricum la urmatorul control o sa merg deja la alt doctor.
salexandre
Neata fetele smile.gif

Va tratez cu o cafea sau un pahar de lapte si un corn smile.gif
salexandre
Lia73 bine ai venit, o sarcina usoara si un bebe sanatos smile.gif
adriana83
buna dimineata burticilor.
Eu nu am mai scris demult dar va citesc pe fiecare zi.
pana pe data de 22 cand am programare la ecograf stau cu sufletul la gura,am avut duminica o scurgere urata usor spre maro dar doar putin si doar duminica dar m-am speriat f tare,nu am fost la doctora inca ca am zis ca daca nu a mai fost poate nu este nimik,eu oricum am utrogestan de luat cate 4 pe zi asa ca nu stiu ce ar fi putut sa imi mai dea,oricum acum astept data de 22 sa vad ce face bebe si am nadejdea ca DD are grija de noi.
iubi
QUOTE(cristina254 @ Feb 9 2010, 10:01 PM) *
Nu stiam nimic de " mai multe eruptii" dar si in cazul meu, al fratelui meu si a celorlalte persoane pe care le-am imbolnavit a fost vorba de o singura eruptie. Oricum daca au inceput sa se usuce nu cred ca mai trebuie sa iti faci probleme. Tu cum te simti? Imi imaginez ca mult mai bine. Cea mai urata perioada este pana apar basicile.....cred ca pentru siguranta ai putea sa urmaresti sa vezi daca mai apar altele noi....dar nu una sau doua ci in numar mult mai mare.
Plus ca daca a trecut si febra nu cred sa mai apara alta eruptie. Probabil ce ai citit tu sunt exceptiile.
Sper sa te simti mult mai bine de acum inainte.

Si mie mi-a zis doctorita ca daca rezultatul la dublu este atat de bun din punctul ei de vedere nu este nevoie de triplu.Dar oricum la urmatorul control o sa merg deja la alt doctor.

Da, scumpa mea, ma simt mult mai bine. Fooooarte bine. Ma mir si eu cum e posibil ptr ca a fost foarte urata "explozia".Azi noapte am dormit in sfarsit. Ca un bebe am dormit. Si incep sa se vindece ranile.
Nu mi-au mai aparut bube. Ii multumesc lui Dumnezeu, cred ca am scapat.

Si cum am slabit tare mult zilele astea ( de felul meu sunt mai slaba. la ultimul control am cantarit 49kg si un pic) ....acum ca nu am putut manca, aproape ca si burta mi s-a supt. Mi se vedea doar uterul daca stateam pe spate. pe bune.
Ieri deja am mancat bine, si nu stiu dar parca l-am simtit pe pitzuri.Dar foarte putin, foarte finut.
Acum ca mi-a revenit burta, probabil ca il voi simti un pic mai incolo din nou. dar oricum e o senzatie super faina.

Si acum revin si eu incet la "problemele" de mamica. Asteptam rezultatele de la dublu test.
O voi trimite pe mama dupa rezultate, ca eu inca nu am voie sa ies.
Sper sa fie ok. Ca nu mai rezist la atatea "surprize"
teea
lia73, eu nu pot sa-mi dau cu parerea referitor la cati bani se dau la la stat la maternitate pt nastere.
la mine e destul de clara optiunea...si cred ca o sa nasc la privat.
deci o sa pregatesc 2000 de lei (pt nastere normala)...si sa mai am acolo 500 in plus , in cazul in care e nevoie de cezariana(cezariana costa 2500).in afara de cei 2000 de lei nu mai platesc nici un banut in plus...pt astia imi da chitanta.
la stat nu stiu....am auzit de "daruri" in total de la 500 de lei la 3500 de lei.eu una m-as panica...urasc sa dau bani pe sub mana...asa ca asta e marele motiv pt care am duc la privat.acolo platesc x suma cu chitanta si nu mai trebuie sa dau nimanui nimic....eu nici nu ma prea pricep la chestia asta si sincer cred ca m-as "confuza"....si cine stie ce prostie mai fac si nu dau cui trebuie si cat trebuie.
asa ca...privat scrie pe mine!
v-am pupat...o zi buna!
ps. mi-am luat sange pt dublu test.sambata am rezultatele.
iubi
QUOTE(adriana83 @ Feb 10 2010, 10:59 AM) *
buna dimineata burticilor.
Eu nu am mai scris demult dar va citesc pe fiecare zi.
pana pe data de 22 cand am programare la ecograf stau cu sufletul la gura,am avut duminica o scurgere urata usor spre maro dar doar putin si doar duminica dar m-am speriat f tare,nu am fost la doctora inca ca am zis ca daca nu a mai fost poate nu este nimik,eu oricum am utrogestan de luat cate 4 pe zi asa ca nu stiu ce ar fi putut sa imi mai dea,oricum acum astept data de 22 sa vad ce face bebe si am nadejdea ca DD are grija de noi.

Dar cate saptamani ai?
iubi
QUOTE(teea @ Feb 10 2010, 11:19 AM) *
lia73, eu nu pot sa-mi dau cu parerea referitor la cati bani se dau la la stat la maternitate pt nastere.
la mine e destul de clara optiunea...si cred ca o sa nasc la privat.
deci o sa pregatesc 2000 de lei (pt nastere normala)...si sa mai am acolo 500 in plus , in cazul in care e nevoie de cezariana(cezariana costa 2500).in afara de cei 2000 de lei nu mai platesc nici un banut in plus...pt astia imi da chitanta.
la stat nu stiu....am auzit de "daruri" in total de la 500 de lei la 3500 de lei.eu una m-as panica...urasc sa dau bani pe sub mana...asa ca asta e marele motiv pt care am duc la privat.acolo platesc x suma cu chitanta si nu mai trebuie sa dau nimanui nimic....eu nici nu ma prea pricep la chestia asta si sincer cred ca m-as "confuza"....si cine stie ce prostie mai fac si nu dau cui trebuie si cat trebuie.
asa ca...privat scrie pe mine!
v-am pupat...o zi buna!
ps. mi-am luat sange pt dublu test.sambata am rezultatele.

Teea, cum se poate face sa pun si eu un bebe asa pe o creanga frumoasa? smile.gif
adriana83
am 10 saptamani.
cristina254
QUOTE(iubi @ Feb 10 2010, 10:23 AM) *
Teea, cum se poate face sa pun si eu un bebe asa pe o creanga frumoasa? smile.gif


Da un click pe creanga. Te duce la un site, iti faci cont si poti sa alegi din mai multe modele. Apoi codul care parca il trimite pe mail il pui la BB Code. Cred ca odata ajunsa pe site o sa te descurci. Ma bucur ca te simti tot mai bine.

Eu sunt incantata ca ieri dupa 6 saptamani de rau non-stop am putut sa mananc si eu ceva mai consistent. M-am lacomit de am mancat ceafa la gratar cu usturoi....prima bucata de carne in aproape 2 luni. Cred ca incet, incet ma lasa in pace greturile si raul.

Teea si eu tot la privat nasc si cred ca e mult mai bine. Pe aceleasi considerente. Stiu de la bun inceput ce si cat ma costa. Eu vreau sa merg la Cluj....acolo preturile sunt mai mari dar cred ca merita.
teea
pai iubi, faci asa....
dai click pe bebelul meu de pe creanga apoi iti apare o pagina.alegi prima varianta dins tanga...cu maternity si
pregnancy ->click pe ea.apoi ai 2 variante(poti sa alegi bebelul pe stagii de dezvoltare...cum au alte fete, sua bebelul pe saptamani si zile cum am eu)...sa zicem ca alegi ca mine...deci te duci pe days and weeks-> click.apoi alegi un full size ticker(varianta din stanga)...pentru ca cel mic e prea mic.deci full size ticker-> next.
Apoi din partea stanga din lista iti alegi cum sa arate ......vezi ca sunt vreo trei pagini....iti iei de acolo varianta care iti place cel mai mult.dai click pe ea si apoi next in dreapta.apoi iti alegi sliderul, adica bebelul pe care il vrei sa apara pe crenguta, intre flori etc.dai click pe el si next in dreapta.
Apoi iti apare o chestie de completat.
In prima parte trebuie sa treci cand e dat preconizata la care vei naste.alegi tu ziua si luna.
Mai jos alegi ziua si luna ultimei menstruatii.si daca vrei culoare de fundal(cum e la mine) iti alegi de jos de tot...din toata casuta aia cu culori ce culoare de fundal vrei tu.apoi dai next din dreapta.
O sa-ti apara o multime de linkuri
te duci acolo unde scrie forum signatures si alegi ultima varianta de acolo.adica “pseudo html, UBB code and BB code”.dai click pe varianta asta.o sa-tia para un pic mai jos intr-un chenar cu bleu un link.selectezi linkul cu mouseul si dai copy(click dreapta, copy).
Apoi intri din nou pe forum(pe pagina normala).te duci in susul paginii unde scrie mai bolduit My Controls.click acolo.apoi in stanga ai meniul, la personal profile apare edit signature.click acolo.
Iti apare o casuta si acolo dai paste (click dreapta, paste) la link.o sa-ti apara linkul pe care l-ai copiat mai devreme...cu litere, cifre etc.te duci mai jos si apesi update my signature.
Apoi intri din nou pe pagina si atunci cand o sa ne scrii noua ceva iti apare tickerul.
iubi
mersi. voi incerca. smile.gif
darucu
QUOTE(cristina254 @ Feb 9 2010, 11:58 AM) *
Dublu test este o analiza ce se face in saptamana 11-13 si 6 zile, preferabil. Presupune o ecografie in care se masoara circumferinta cranio-caudala, lungimea bebelasului si translucenta nucala plus o analiza de sange. Ambele trebuiesc facute intr-un interval de 24 de ore. Indica riscul pentru trisomie 18 si trisomie 21. Pe mine m-a costat 220 de ron tot.

Nu exista "circumferinta cranio-caudala". La un fat se masoara 2 circumferinte: cea craniana si cea abdominala. Lungimea craniocaudala este o lungime cuprinsa de la crestetul fatului pana la funduletzul lui, pentru ca la aceasta varsta piciorusele nu pot fi masurate din cauza pozitie lor. Sanatate burticilor de august 2010.
iubi


bananab.gif Am reusit, in sfarsit, sa pun poza! Ingerasul lu' mama!
cristina254
QUOTE(darucu @ Feb 10 2010, 11:41 AM) *
Nu exista "circumferinta cranio-caudala". La un fat se masoara 2 circumferinte: cea craniana si cea abdominala. Lungimea craniocaudala este o lungime cuprinsa de la crestetul fatului pana la funduletzul lui, pentru ca la aceasta varsta piciorusele nu pot fi masurate din cauza pozitie lor. Sanatate burticilor de august 2010.

Gresala mea. Lungimea cranio-caudala este corect si stiu ce este.
Iubi , e reusita poza. Se vede tare bine.
iubi
QUOTE(adriana83 @ Feb 10 2010, 11:40 AM) *
am 10 saptamani.

Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi, atata timp cat nu este sange.
Pe la 10 saptamani si eu am avut, dar nu a tinut mult. Doar mici picaturi au fost. Cred ca e normal.
Cel mai bine e sa te consulti cu medicul.
roxana.nicolau
Salutare burtici!

Astazi mergem la control, la 20.30!!!!!!!!
Mai avem putin de asteptat!Nu vreau sa transmit emotiile mele bebelui!

Referitor la nastere, sunt de acord cu teea......dai un ban dar stai in fata!

cristina - se pare ca si eu am mai scapat de rau, dar nu mai zic nimic, ca asa am zis si data trecuta si iar m-au apucat!

iubi - sa-ti traiasca puiutul!si sa creasca mare mare!

pupici pe burtici!
kity_82
buna ziua burticute??
Cum va simtiti azi???
Roxana tu azi mergi la echo??? Parca pe 10 ziceai nu??? Nu stiu ce aq fost ieri cu mine dar aveam impresia ca ieri a fost 10, ma rog is derutata rau. te asteptam cu vesti.
Roza ,iubi cum va mai simtiti??? Sper ca sunteti mai bine.
Alina azi facem 16 saptamani, nu imi vine sa cred. tzuc.gif
Salexander multumim de cafeluta. Te pup
Va pup pe toate si asteptam vesti bune.
roxana.nicolau
QUOTE(kity_82 @ Feb 10 2010, 12:30 PM) *
buna ziua burticute??
Cum va simtiti azi???
Roxana tu azi mergi la echo??? Parca pe 10 ziceai nu??? Nu stiu ce aq fost ieri cu mine dar aveam impresia ca ieri a fost 10, ma rog is derutata rau. te asteptam cu vesti.
Roza ,iubi cum va mai simtiti??? Sper ca sunteti mai bine.
Alina azi facem 16 saptamani, nu imi vine sa cred. tzuc.gif
Salexander multumim de cafeluta. Te pup
Va pup pe toate si asteptam vesti bune.



Abia astept sa va aduc vesti proaspete!

Felicitari si voua pentru implinirea a 16sapt!Multe inainte!

PUPICI PE BURTICI!
maryana86
buna burticute ?cum va simtiti azi?eu mai am 8 zile pana la eco si timpul trece asa greu...abia astept sa-mi vad ingerasul.aveti grija de voi pooop
kity_82
Buna burticute!!!
Iubi ce minunatie de bebe aia, ce dulce e. Felicitari. Te pup
Roxana te asteptam draguta cat mai repede cu vesti, si cu o poza bineinteles, poate aflii si ce va fii azi.
Maryana te cred ca nu mai ai rabdare ca nici eu nu mai am, pe 16 am si eu programare si parca nu mai trece timpul. Dar ne vine si noua randul,, acum o asteptam pe roxana sa traim emotiile alaturi de ea.
Va pup pe toate
roxana.nicolau
QUOTE(kity_82 @ Feb 10 2010, 01:55 PM) *
Buna burticute!!!
Iubi ce minunatie de bebe aia, ce dulce e. Felicitari. Te pup
Roxana te asteptam draguta cat mai repede cu vesti, si cu o poza bineinteles, poate aflii si ce va fii azi.
Maryana te cred ca nu mai ai rabdare ca nici eu nu mai am, pe 16 am si eu programare si parca nu mai trece timpul. Dar ne vine si noua randul,, acum o asteptam pe roxana sa traim emotiile alaturi de ea.
Va pup pe toate



oFloare.gif
multumesc mult pentru incurajari!
recunosc ca deja am emotii! imi doresc sa fie totul bine.......daca si vedem ce este e si mai bine

va pupacesc!
lia73
QUOTE(iubi @ Feb 10 2010, 10:18 AM) *
Da, scumpa mea, ma simt mult mai bine. Fooooarte bine. Ma mir si eu cum e posibil ptr ca a fost foarte urata "explozia".Azi noapte am dormit in sfarsit. Ca un bebe am dormit. Si incep sa se vindece ranile.
Nu mi-au mai aparut bube. Ii multumesc lui Dumnezeu, cred ca am scapat.

Si cum am slabit tare mult zilele astea ( de felul meu sunt mai slaba. la ultimul control am cantarit 49kg si un pic) ....acum ca nu am putut manca, aproape ca si burta mi s-a supt. Mi se vedea doar uterul daca stateam pe spate. pe bune.
Ieri deja am mancat bine, si nu stiu dar parca l-am simtit pe pitzuri.Dar foarte putin, foarte finut.
Acum ca mi-a revenit burta, probabil ca il voi simti un pic mai incolo din nou. dar oricum e o senzatie super faina.

Si acum revin si eu incet la "problemele" de mamica. Asteptam rezultatele de la dublu test.
O voi trimite pe mama dupa rezultate, ca eu inca nu am voie sa ies.
Sper sa fie ok. Ca nu mai rezist la atatea "surprize"

in buc o nastere la o clinica particulara incepe de la 8000 ron...yo una nu-mi perimt
roxana.nicolau
QUOTE(lia73 @ Feb 10 2010, 02:18 PM) *
in buc o nastere la o clinica particulara incepe de la 8000 ron...yo una nu-mi perimt


scuza-ma lia dar nu cred ca e chiar asa la toate clinicile!
am o prietena care a nascut in bucuresti, la o clinica particulara (cu cezariana) anul trecut si a costat-o 3500lei.

nu cred ca s-a scumpit atat!
daca vrei o intreb si clinica, din cate imi amintesc zicea ca nasterea normala era undeva la 2500lei. Sa se mai fi scumpit, dar chiar asa!

pupici!
cristina254
La Cluj la Gynia este putin peste 1000 de euro fara TVA, nastere normala cu epidurala. Nu platesti nimic in plus, ei asigura scutece, hainute, creme, haine pentru tine, mancare timp de maxim o saptamana in banii astia. Conditiile sunt foarte bune. Nu ai nevoie de cat de hainutele cu care scoti copilasul din spital. La nastere am inteles ca sunt in jur de 3-4 doctori langa tine, moasa si asistente. Vin la nastere toti doctorii care sunt de garda si doctorul care te-a supravegheat pe timpul sarcinii. Au nascut mai multe prietene acolo si au fost foarte multumite.
In Timisoara la privat am inteles ca este chiar mai scump.
Oricum chiar daca pare mult, daca stau bine sa ma gandesc cam atat cheltuim intr-un concediu la ski in Austria. Asa ca meritam ....si eu si cel mic.

teea
fetelor, pai inseamna ca asta e motivul pentru care ma tot intalnesc eu la clinica din bv cu fete din bucuresti, tulcea, craiova etc.
la noi e 2000 de lei nasterea normala(coplata-adica da si casa de asigurari-de aceea se fac programari din timp).
mie personal mi se pare enorm de mult 8000 de lei.sincer.
si la brasov iti dau de toate si pentru tine si pentru bebe....tot ce trebuie sa aduci sunt hainutele cu care scoti bebele din clinica...nu stiu ce sa zic....dar chiar 8000 de lei nu cred ca as da pt o nastere.mi se pare enorm.adica sunt niste bani pe care mai degraba ii investesc in diverse lucruri pentru bebelut decat sa ii arunc "pe geam".paote sunt eu mai "zgarcanie".
la noi in bv toti medicii care lucreaza la clinica lucreaza si la maternitate...deci ai posibilitatea sa alegi...mergi si platesti doctorul pe chitanta sau mergi si ii dai banii in plic.
va pupic.
cristina254
Iti dai seama ca si mie mi-ar placea sa platesc cat e la Brasov....dar Clujul e mult mai aproape de mine.
roxana.nicolau
salutare burtici!

teea - nu e de zgarcenie dar e enorm
hai sa va zic cum ar fi trebuit procedat, mai ales in cazul in care sigur este nevoie de cezariana........iti faci o asigurare medicala pentru interventii chirurgicale, inainte de a ramane insarcinata, si apoi platesc ei tot.
am o prietena care a nascut la o clinica privata, cu cezariana si firma de asigurari a suportat 95%din costul operatiei.Pe ea a costat-o asigurarea medicala, dar platita trimestrial, si nu stiu daca a depasit 1000lei.

pupicci!
alina_lucaci
Buna fetelor!
hai ca am intrat sa vad ce ati mai scris si m-a luat plansul...in primul rand pt ca azi facem 16 saptamani Kity!! mi-am vazut tickerul si am inceput sa dau apa la soricei...nu-mi vine sa cred, ma bucur asa de mult de fiecare zi care trece, cateodata nu mai am rabdare...vreau sa vina mai repede iulie, august, sa ma vad cu bebe in brate, sa vad ca e bine...Si apoi am vazut si minunatzia aia de poza a lui iubi ...e o scumpete, ce sa zic, se vede foarte bine, e o dulceata de copil, o minune, sa dea Dumnezeu sa fie sanatos si sa va bucurati de el!!...azi am o stare mai proasta...sau mai melancolica poate...
kity_82
Buna fetele!!!
Alina am vazut ca nu prea esti in apele tale azi. Eu zic sa iti revii, azi e sarbatoare facem 16 saptamani. Cum de ai ajuns asa repede, azi fiind miercuri ma asteptam sa stai mai mult. Oricum te pup si hai sa fim fericite.
Am vazut subiectul de azi cu nasterea la clinici particulare. M-am gandit si eu sa merg la Brasov, dar nu stiu sunt 100 de km, daca nu am timp atunci sa ajung pana acolo. Pretul e foarte bun si merita, oricum cam atat o sa dau si eu e aici, avand in vedere ca tre sa imparti la fiecare, dar ma gandesc in legatura cu BV.
Va pup pe toate si aveti grija de voi.
moni_k
Salut, burtici! Vad ca si pe voi va preocupa acelasi lucru care ma preocupa pe mine de cateva zile... maternitatile. Eu sunt terorizata de ideea de spital de stat... n-as fi in stare sa bag ceva in buzunarul cuiva nici daca ar depinde viata mea de asta. Asa ca stateam foarte linistita cu gandul ca voi naste undeva la un spital privat pana aseara cand am aflat de la medicul meu ca nu prea am optiunea asta - cu el pot sa nasc fie la CF2 fie la Polizu, de care nu parea prea incantat. Mai e mult pana acolo, dar daca vreau maternitate privata ar trebui sa schimb medicul de-acum, si sa mor daca ma inspira vreunul. Voi cu ce medici votati prin Bucuresti?
lilibiholar
QUOTE(roxana.nicolau @ Feb 10 2010, 03:43 PM) *
scuza-ma lia dar nu cred ca e chiar asa la toate clinicile!
am o prietena care a nascut in bucuresti, la o clinica particulara (cu cezariana) anul trecut si a costat-o 3500lei.

nu cred ca s-a scumpit atat!
daca vrei o intreb si clinica, din cate imi amintesc zicea ca nasterea normala era undeva la 2500lei. Sa se mai fi scumpit, dar chiar asa!

pupici!



Intr-adevar,o cunostinta de-a mea din buc a nascut tot la o clinica particulara si nu va mint,exact 8000 de ron a dat,a zis ca urmatoarea nastere vine aici la suceava la particular ca e mai ieftin si merita cu tot cu drum,dar a costat-o pana si seringa,acul si tot ce s-a consumat pe ea...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.