Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2010
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2010
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191
teea
fetelor, m-am intors!
am fost la noul medic ! SUPEEEEEEEEER !!!!
doamne ce fericita sunt ca am luat decizia sa ma mut !
6 luni am fost crizata pe tema "colului scurt"....mi-a zis doctorul ca in cazul in care era atat de scurt pe cat zice doctorita mea trebuia sa am cerclaj facut si sa nu ma misc din pat.....ei bine...surpriza !!!!! am colul de 4.5 cm !!!!! a zis ca nu stie cine e doctorita mea si nici nu vrea sa stie , dar ca eu in nici un caz nu am avut vreodata colul de 1.6 cm si ca m-a panicat degeaba.
a zis ca sa merg linistita la munca pana in saptamana 30...apoi sa-mi iau prenatal...si sa nu ma mai stresez ca am colul absolut normal, bebele e perfect si totul este absolut normal.
puiul mic din burtica are 1 kilogram si un pic (asa mi-a zis) a zis ca e grasunel si ca e mai mare cu o saptamana decat ar trebui sa fie conform UM.
mi-a zis sa nu mai iau pastilele pentru tensiune...sa-mi iau tensiunea zilnic si daca e cumva mai mare decat 130/80(fara sa fac efort excesiv) sa-l sun de urgenta.
trebuie sa ma cantaresc saptamanal...i-am zis ca pana acum am in plus 10 kilograme si un pic a zis ca e foarte foarte bine si sa nu-mi fac probleme.

Doamne fetelor! sunt cea mai fericita viitoare mamica de pe pamant! nici nu pot sa va explic cat de incantata sunt ca nu am probleme cu colul si nu e nici o problema in general!
va pupic pe toate dulce dulce dulce! si burticile la fel!
salexandre
Teea ma bucur ca tottul e bine si grasunelul sanatos tzuc.gif
roua
teea cat ma bucur pentru tine sincerrrrrrrr !!!
cand va citesc pe toate burticile ca sunteti asa de entuziasmate asa ma bucur, eu nu prea sunt ...nu stiu de ce?dar imi vine si mie cheful de entuziasm...daca nu vb cu voi poate nu-mi venea ideea sa ma cantaresc saptamanal, si mai nou...inca nu am facut-o dar urmeaza de sambata ca doar facem 27 de sapt... sa imi masor burtica, e ceva frumos ..si eu nu m-am gandit niciodata. De sambata in fiecare saptamana imi voi nota greutatea, circumferinta burticii, tensiunea...
va pup
teea
mersi fetelor!
i-am zis si doctorului ca azi o sa anunt tot familionul ca e totul super ok defapt si ca nu au de ce sa-si faca griji.
sunt super mega extra incantata! inca nu-mi vine sa cred!
pupici multi!
mihnea mic
TEEA frumoasa bucurie ai avut azi.ma bucur pt tine si bebelu tau.acum mai uiti si tu de nesansa cu indemnizatia.felicitari si sarcina usoara in continuare.vezi ca e bine ca ai schimbat doctorita.paremise ca iti era cam jena sa o schimbi,dar uite ca ai luat o decizie buna.
enik83
buna fetelor...
teea...felicitari pt vestile bune..uneori este bine sa ceri si a doua parere..

fetelor..sotul meu a zis ca in momentul in care eu nasc el o sa fie cel putin la 2 km distanta.. doh.gif
ca el vine in salon cand sunt nascuta si bebele spalat... si sa nu ma supar ca el nu o sa participe..dar nu o sa ma poata vedea cum ma chinui..ca moare cu doctorul de gat biggrin.gif
roxana.nicolau
QUOTE(teea @ May 6 2010, 03:04 PM) *
mersi fetelor!
i-am zis si doctorului ca azi o sa anunt tot familionul ca e totul super ok defapt si ca nu au de ce sa-si faca griji.
sunt super mega extra incantata! inca nu-mi vine sa cred!
pupici multi!


Salutare BURTICI!

teea - Felicitari pentru alegerea facuta!
Ma gandeam eu ca daca era asa grava traba cum zicea doctorita ta trebuia de mult sa faci cerclaj!

Vezi cum ajungi sa te bucuri de lucruri simple, si cum ajungem de multe ori sa ne facem griji din cauza unor interpretari gresite1

Abia astept si eu sa merg sa il vad pe nazdravanul meu Matei!

Ai intrebat cumva si de vaccin?

Pupici!
kity_82
Buna burticutze!!!!
Teea felicitari pentru mititel,Doamne ce mult ma bucur ca esti ok si tu si bebe si ca esti incantata de noul doctor. Sa ne traiasca grasuneiiv:) Te pup si felicitari inca o data.
Salexander ai fost la moasa azi??? Deja bebe e intors, ce frumos. Te pup si ma bucur ca totul e ok.
Fetele va pup si mai vb.
teea
am si uitat sa postez ! deh! graba sa ma laud cu colul meu normal liwlol.gif
da.am intrebat de vaccin.
mi s-a spus asa " se face in jurul lunii a 8-a, e recomandat, dar nu obligatoriu si in cazul in care a mai fost facut in ultimii 10 ani nu se mai face".mie personal mi-a spus ca vom mai discuta pe aceasta tema in momentul in care vom ajunge "acolo"(adica in luna a-8a)
multumesc din suflet fetelor! va pupic pe toate toate! nici nu va puteti imagina cat de mult ma bucur ca-mi sunteti alaturi si mie si bebelutzului meu. biggrin.gif
noi mai mergem la control abia in 2 iunie biggrin.gif
ce muuult mai e pana atunci.sper sa fie totul ok si sa nu fie nevoie sa merg mai repede.

mihnea mic, ai dreptate...imi era oarecum "jena" sa o schimb si asta pentru ca nu a "gresit" cu nimic si s-a purtat frumos cu mine mereu.
se pare ca pana la urma instinctul nu m-a inselat si am luat decizia cea buna(unul dintre lucrurile le urasc cel mai mult este sa am dubii asupra unui lucru......ei bine, eu aveam dubii cu privire la doctorita mea si la deciziile pe care le-a luat ea, iar chestia asta ma face sa-mi pierd increderea in oamenii respectivi...tocmai de aceea m-am hotarat sa o schimb...vreau sa am incredere "oarba" in doctorul cu care nasc)

pupici multi multi si voua si burticutelor!
roza
felicitari pentru toate burticiile care au pasit pragul trimestrului al treilea occasion.gif

abia astept si eu

mi-a dat colostrul din sani, imi curge cate un pic

si cred ca.........am innebunit bouncy.gif stiti de ce?
mai vreau un bebe!!!!! vreau 3 copii!!
nu stiti cumva care ati mai fost in situatia data sa mai aveti o sarcina la cateva luni dupa nasterea lui bebe?
nu vreau sa ii am cu diferenta mare intre ei/ele...ca acum se pare ca am 2 fete Vanesa de 2 ani si 7 luni hug.gif si Melisa din burtica! gravida.gif
alina2
Buna fetelor,

Teea, felicitari, felicitari! :* Pt bebe grasunel (chiar ca e grasunel, la 1 kg si ceva la 25 de sapt) si pt doctorul cel nou. Tare bine e sa fi sigura de doctorul tau.
Sper sa ma hotarasc si eu repede, daca raman la doctorul de acum sau ma duc sa nasc la privata. La sf lui mai am programare la un doctor de acolo, sa vad ce impresie imi face...

Eu am luat pana acum 5 kg. Pare putin, dar cred ca e ok. Doctorul nu mi-a zis niciodata ca e prea putin...
Colostru nu am observat pana acum, era obligatoriu sa apara deja?
Si oare cand e normal sa fie deja bebe cu capul in jos? salexandre, e ok la tine ca e cu capul in jos, la 28 de saptamani...? Ca nu ma pricep...

Pupici tuturor!
mihnea mic
QUOTE(roza @ May 6 2010, 04:24 PM) *
felicitari pentru toate burticiile care au pasit pragul trimestrului al treilea occasion.gif

abia astept si eu

mi-a dat colostrul din sani, imi curge cate un pic

si cred ca.........am innebunit bouncy.gif stiti de ce?
mai vreau un bebe!!!!! vreau 3 copii!!
nu stiti cumva care ati mai fost in situatia data sa mai aveti o sarcina la cateva luni dupa nasterea lui bebe?
nu vreau sa ii am cu diferenta mare intre ei/ele...ca acum se pare ca am 2 fete Vanesa de 2 ani si 7 luni hug.gif si Melisa din burtica! gravida.gif

ce interesant nici nu ai nascuto pe Melisa si deja te gandesti la un al trei lea copil,frumos.bineinteles ca poti ramine dupa cateva luni insarcinata iarasi.mai ales dupa ce incepi sa ii diversifici mancarea bebelusului,asta pe la 6 luni,pt ca incepi sa o alaptezi mai putin.mie mi-a revenit menstruatia la un an de zile de la nasterea lui mihnea si la 1 an si 3 luni am ramas iarasi insarcinata,chiar daca inca l-am mai alaptat pe mihnea pina la 1 an si 7 luni.
kity_82
Buna seara burticutze!!!
Roza ce fain, mie nu mi-a dat inca colostrul, nici nu stiu prea multe despre chestia asta, daca sti tu mai multe te rog mai spune-mi si mie.
Teea ce mult ma bucur ca esti fericita, sa sti ca si eu pe 3 iunie merg la control deci mai este un pic.
Pupici pe burtici.
cristina_natalia
QUOTE(mihnea mic @ May 6 2010, 08:05 PM) *
ce interesant nici nu ai nascuto pe Melisa si deja te gandesti la un al trei lea copil,frumos.bineinteles ca poti ramine dupa cateva luni insarcinata iarasi.mai ales dupa ce incepi sa ii diversifici mancarea bebelusului,asta pe la 6 luni,pt ca incepi sa o alaptezi mai putin.mie mi-a revenit menstruatia la un an de zile de la nasterea lui mihnea si la 1 an si 3 luni am ramas iarasi insarcinata,chiar daca inca l-am mai alaptat pe mihnea pina la 1 an si 7 luni.



Eu alaptam intensiv cand am ramas insarcinata, la 6 luni de la nasterea Nataliei (avea doua mese exvlusiv de lapte si abia incepusem diversificarea - adica inca 3 suplimente de lapte matern consistente). Medicul mi-a zis la controlul de 6 saptamani de la nastere ca, dupa 8 saptamani de la nastere, indiferent daca alaptez sau nu, daca imi vine ciclul sau nu, pot ramane insarcinata.
Sarcina mea, acum, la un an de la nasterea Nataliei , zice medicul ca merge bine. Doar ca voi face cezariana probabil in saptamana 38 si nu 39.
cristina_natalia
QUOTE(alina2 @ May 6 2010, 07:37 PM) *
Buna fetelor,

Eu am luat pana acum 5 kg. Pare putin, dar cred ca e ok. Doctorul nu mi-a zis niciodata ca e prea putin...
Colostru nu am observat pana acum, era obligatoriu sa apara deja?
Si oare cand e normal sa fie deja bebe cu capul in jos?[b] salexandre
, e ok la tine ca e cu capul in jos, la 28 de saptamani...? Ca nu ma pricep...

Pupici tuturor!


Si eu sunt la 5,5 kg, desi de ieri am pofta de slanina:) vad eu cat ma tine. Dar mananc putin si fac miscareee.
karen
Teea -ma bucur nespus pt tine ,sa creasca mare si sanatos bebele si ce bine ca ai scapat de griji!! bine ca ti-ai schimbat dr.!!!!
salexandre-feliitari pt fecior!!! sa fie sanatos si sa creasca mareee Ce cumintel ... e deja in pozitia care trebuie smile.gif nu ma pricep nici eu cat de devreme trebuie sa se intoarca, important e ca sa vina asa cand o fi momentul...

Roza- multi bebei ininte smile.gif ,nu poate fi ceva mai frumos decat sa ai mai multi smile.gif Mie imi spunea sotul ca acum(insarcinata) i se pare ca e si mai frumos decat inainte,e ceva special pe langa ....si cand o sa vina bebe o sa fie si mai si ...L-am ,,incurajat,, si eu cu odihna liwlol.gif ca sa stie la ce sa se astepte daca bebe nu are somn
roxana.nicolau
Buna dimineata burtici!
Haideti la cafelute! cafea.gif

Fetele, din cate stiu eu dupa ce intrii in luna a 7a bebe poate sa se intoarca deja cu capul in jos!

Roza - felicitari pentru curaj! inseamna ca dupa 2fetite o sa vina si un baietel!


o zi frumoasa sa aveti!


roua
neata fetelor,

roxana mersi de cafeluta,
roza bravo pt curajul de a avea inca un copilas, eu nu stiu cum o sa ma descurc cu unul apoi...mai multi liwlol.gif , vom trai si vom vedea.

fetelor azi e vineri si este zi scurta wink.gif , tot azi am fost la sefu si mi-a semnat cererea de concediu...de marti 11 mai sunt in concediu anima1.gif abia astept.
va pupa si mai vb
salexandre
QUOTE(alina2 @ May 6 2010, 06:37 PM) *
Buna fetelor,

Si oare cand e normal sa fie deja bebe cu capul in jos? salexandre, e ok la tine ca e cu capul in jos, la 28 de saptamani...? Ca nu ma pricep...

Pupici tuturor!



Important nu e cum sta bebe acum ci pe la 36 de saptamani mi-a explicat moasa. Acum se intoarce cum vrea el, cum ii este mai comod. Daca la 36 de saptamani nu e intors mi-a spus ca fac manevre sa il intoarca. smile.gif
teea
neata fetelor!
si eu ma bucur ca mi-am schimbat medicul si ca mi-a zis ca totul e ok.
asa mi-a zis doctorul.ca bebe, la 26 de saptamani (cat are acum) are un kilogram si un pic..... grasunul lu' mama rolleyes.gif
la mine nu a aparut colostrul.....nu stiu daca e obligatoriu sa apara acum.
in schimb....voi va laudati cu 5-5.5 kg in plus...hai ca ma laud si eu liwlol.gif am depasit azi pragul psihologic de 80 de kilograme.cantarul arata dimineata 80.3 kg...deci m-am ingrasat 10 !!!!!!! na!!! v-am "batut" liwlol.gif bine, eu daca as putea as manca non stop....
l-am intrebat ieri pe doctor si mi-a zis ca e ok...sa nu-mi fac griji..ca totul e "in grafic".sa-mi monitorizez greutatea (saptamanal) si tensiunea-cat de des pot eu.
alina 2...bebele meu sta cu capul in jos de cand il stiu eu in burtica.....poate i-o place mai mult asa...nu stiu ce sa zic.chiar ieri l-am intrebat pe doctor"tot cu capul in jos e?" si mi-a zis "da...dar e bine.nu e nici o problema, daca asa ii place lui sa stea".plus ca din cate am inteles, daca acum e cu capul in jos sunt slabe sansele sa se mai intoarca ca sa se intoarca iar inapoi la 7 luni.asa ca din punctul meu de vedere, sa stea acolo linistit cum vrea el...si sa se nasca la termen.

altceva nu stiu ce sa va mai zic.va pup pe toate si burticutele.
roza
QUOTE(kity_82 @ May 6 2010, 06:28 PM) *
Buna seara burticutze!!!
Roza ce fain, mie nu mi-a dat inca colostrul, nici nu stiu prea multe despre chestia asta, daca sti tu mai multe te rog mai spune-mi si mie.
Teea ce mult ma bucur ca esti fericita, sa sti ca si eu pe 3 iunie merg la control deci mai este un pic.
Pupici pe burtici.



pai nu e necesar sa vina colostru, fiecare mamica e diferita, la unele le curge colostru de pe acum, la altele doar la nastere......cat despre bebe cu capul in jos e bine sa se intoarca cat mai curand asta insemnand intre 6 luni juma si 8 luni juma...deci are timp partners.gif mie la primul bebe mi sa intors la 7 luni iar acum sa vedem si sa speram ca se va intoarce in curand!! gravida.gif

multumesc mamicilor care m-au incurajat pt un al treilea bebe.....chiar am nevoie de curaj ca stiti voi timpul trece repede!!!!!!!! eating.gif
karen
Buna dimineata!
TEEA- ca sa nu fii in topul celor cu kg iti scriu eu cat am ca sa nu te mai simti cu asa multe liwlol.gif Eu saptamana trecuta depasisem 14kg, nu ma cantaresc decat martea ,adica atunci cand mai creste bebe o sapt.
Sa fim sanatoase si sa creasca bebele sanatos, avem lucruri muuuullltt mai importante decat kg smile.gif
pofta la cafea si serv.usor smile.gif O ZI FRUMOASA LA TOATE!!
roza
eu am plecat cu sarcina de la 40 kg si acum am 49 kg
cu vanesa am luat in total 20 kg, credeti-ma ca mergeam ca ratustele

ati vazut marea tampenie???? oFloare1.gif vor astia sa atie salariile, cu ce mai raman ca am minimul si e si sotul momentan crybaby.gif
teea
ai dreptate roza! zici ca sunt nebuni la cap! eu i-as impusca pe toti!
25% in minus la bugetari-ok, cu unele sunt de acord(salariile acelea mari..."nesimtite")...dar sunt atatia oameni care lucreaza la buget, in primarii, in invatamant etc...care au job-uri cu responsabilitai mari(invatatorii/educatorii etc) si care au salarii de mizerie.cunosc o invatatoare care are salariu de 1000 de lei....daca ii scade inca 25% cu ce ramane?750 de lei?cum sa traiesti cu banii astia?sa mai intretii si un copil/o casa?e groaznic.
de pensii nu mai vorbesc...ca sunt atatia pensionari care isi dau toti banii pe medicamente...
si cea mai "faina" faza e aia cu ajutorul de somaj....pai acum?cand e tara in plina criza? cand se dau oameni afara in mod constant?cum e posibil sa le scazi si porcaria aia de indemnizatie pt somaj...care nu stiu exact cat e...dar e mica.

unde Doamne iarta-ma se duc toate contributiile pe care noi le platim?

zau ca uneori ma apuca niste nervi pe ei de imi vine sa urlu! pai daca scad pensiile si ajutorul de somaj(care se presupune ca se platesc din banii cu care noi contribuim lunar) ...atunci....sa scada si contributiile noastre catre stat cu 15 % ..nu???
of ce porcarie!
lasa roza ca se rezolva toate pe rand! eu asa zic! am devenit o super mega ultra optimista!
pupici
roua
QUOTE(teea @ May 7 2010, 11:14 AM) *
ai dreptate roza! zici ca sunt nebuni la cap! eu i-as impusca pe toti!
25% in minus la bugetari-ok, cu unele sunt de acord(salariile acelea mari..."nesimtite")...dar sunt atatia oameni care lucreaza la buget, in primarii, in invatamant etc...care au job-uri cu responsabilitai mari(invatatorii/educatorii etc) si care au salarii de mizerie.cunosc o invatatoare care are salariu de 1000 de lei....daca ii scade inca 25% cu ce ramane?750 de lei?cum sa traiesti cu banii astia?sa mai intretii si un copil/o casa?e groaznic.
de pensii nu mai vorbesc...ca sunt atatia pensionari care isi dau toti banii pe medicamente...
si cea mai "faina" faza e aia cu ajutorul de somaj....pai acum?cand e tara in plina criza? cand se dau oameni afara in mod constant?cum e posibil sa le scazi si porcaria aia de indemnizatie pt somaj...care nu stiu exact cat e...dar e mica.

unde Doamne iarta-ma se duc toate contributiile pe care noi le platim?

zau ca uneori ma apuca niste nervi pe ei de imi vine sa urlu! pai daca scad pensiile si ajutorul de somaj(care se presupune ca se platesc din banii cu care noi contribuim lunar) ...atunci....sa scada si contributiile noastre catre stat cu 15 % ..nu???
of ce porcarie!
lasa roza ca se rezolva toate pe rand! eu asa zic! am devenit o super mega ultra optimista!
pupici


da teea bravo...da-mi si mie niste niste optimism te roggggggg...........nu stiu cum dar...
roza...intr-adevar e dezastruuuuuuu, astia nu sunt normali....după ce ne-au taiat si sporurile de 2 luni incoace, am un salar de 650...seriosss...da exact si ieri bomba mad.gif ce sa mai taie ?de unde?
asa ca draga teea te rugammmm da-ne reteta pentru optimism biggrin.gif , ala mega pt mine tzuc.gif
roua
exista o singura solutie EMIGRAMMMMMMM !!! Oriunde....dar bine la noi nu va mai fi degraba sad.gif

dar sa fim optimisti, nu teea? de marti intru in concediu, si cel mai imp este ca suntem sanatosi...sa ne rugam in continuare sa ne dea DD la toate bebei sanatosi.
va pup
kity_82
Buna burticutze!!!
Ce faceti??? Cum va simtiti azi???
Am vazut ca discutati despre micsorarea salriilor. Astia chiar ca sunt nebuni, vai de capul nostru cum o ducem si mai vor sa si taie din salrii, pensii si somaj. Tara asta e sub orice critica. Eu lucrez la stat, sunt inginera dar nu pot sa spun ca iau nu stiu ce salriu, si nici nu stau degeaba, dar ma rog, eu nu stiu de ce nu isi taie parlamentarii cate 25% din salar si probabil ar fii echivalent cu ceea ce ar catsiga pe spatele bugetarilor, pensionarilor si somerilor. O sa ajungem de rasul lumii.
Burticutze ce va fac bebeii??? Al meu s-a agitat toata noaptea, mititelu cred ca a chefuit smile.gif
Va pup pe toate.
teea
da! si eu sper sa emigram! desi imi iubesc tara acum as pleca oriunde as vedea cu ochii si unde ar fi mai bine.
dar le luam usor usor...pe rand

cu privire la optimism eu sunt de fel optimista...mai cad uneori in capcana tristetii cand patesc chestii cum a fost cea cu indemnizatia de crestere a bebelui.dar de fiecare data ma ajuta Dumnezeu sa-mi revin...de ex pana ieri eram ok ca si moral-chiar si dupa intamplarea cu banutii de mamici(m-a ajutat si sotul meu...m-a "tras de guler" afara din butoiul cu melancolie si ingrijorari)....dar ieri...cand mi-a zis doctorul ca al meu col e perfect, ca nu sunt probleme etc....parca mi-au trecut toate necazurile..sincer! nu mi-a mai pasat de indemnizatii...de probleme..de salarii...de nimic!cel mai important e ca suntem sanatoase si noi si bebelusii si sotii nostri, iar eu una, sunt ferm convinsa ca orice s-ar intampla Doamne Doamne nu "ne lasa".
la mine optimismul vine din bucuriile mici...toti cei din jurul meu imi spun "parca esti un copil" smile.gif)eu ma bucur din orice "prostie", am invatat sa apreciez gesturi pe care lumea le face si care pentru altii nu reprezinta nimic
de exemplu, mama mea vine in brasov aproape in fiecare week-end(ea sta la bucuresti inca) si aproape de fiecare data imi aduce cate ceva..pentru ca stie ca ma bucur.nu va imaginati ca-mi aduce cine stie ce...imi cumpara ba o bluzita, ba o rochita, ba flori(cu care se cara de la bucuresti pana in bv cu trenul liwlol.gif )sau daca nu mi-a luat nimic imi cumpara din gara o ciocolata sau imi aduce 2 bomboane sau un mar mai nu stiu cum.
noh...eu ma bucur din chestiile astea. mie un mar sau o bomboana imi pot "sterge" tristetea unei zile foarte nereusite sau problemele sau grijile...si asta pentru ca stiu ca cei care mi le "daruiesc" mi le-au dat pt ca tin la mine si pentru ca vor sa-mi faca o bucurie(cat de mica)
cei din jurul meu mai fac "misto" de mine uneori....ca eu ma bucur "aiurea" cica....dar na, asa sunt eu!
de asta sunt eu o mega optimista!! pentru ca stiu ca "lucruri mici" care sa ma faca fericita se vor intampla intotdeauna, pentru ca eu ma bucur din "orice" si pentru ca ma inconjoara oameni care ma iubesc mult mult si pe care ue ii iubesc la fel de mult(sau poate chiar mai mult biggrin.gif )

probabil ca n-ati inteles nimic ! liwlol.gif nu stiu cata logica are ce am scris eu aici...
poate ca eu "refuz " intr-un fel sa ma "maturizez"....asta pentru ca nu-mi prea place sa am probleme....iar oamenii maturi au probleme mai multe decat "copiii", asa ca prefer sa raman cat de mult timp pot eu copil (asa cum spun prietenii mei) liwlol.gif
va pupic!
alina_lucaci
Buna burtici!
scriu repede ceva teei si apoi citesc din urma si raspund: draga mea, eu una te apreciez sa stii, are logica tot ce ai scris tu acolo, nu fac misto deloc de tine ba chiar iti spun ca mi-as dori mult mult sa fiu la fel ca tine, sa pot vedea bucuriile vietii la fiecare pas, sa pot rade din orice, sa ma pot bucura si de mici realizari din tot sufletul , nu numai de alea mari....dar din pacate eu sunt mai pesimista...am zile destul de multe in care sunt prost dispusa...mereu imi spun ca trebuie sa iau partea buna a vietii, sa vad mereu jumatatea plina a paharului, sa fiu multumita de ceea ce am (desi sunt, deci sunt fericita in primul rand zi de zi de faptul ca suntem sanatosi, si eu si sotul si baiatul meu si bebe 2) dar cateodata mai clachez...oricum te pup si sa stii ca mi-a placut mult tare ce ai scris...sa ramai tot asa!!!
salexandre
Mai fetelor mie mi se umfla picioarele rau. Am ajuns sa port 40 si asa ma strange.

Am de gand sa raman acasa luni si marti sa ma odihnec si mai am liber joi, vineri saptamana viitoare. Nu mai pot de oboseala.

Teea bine ca tu esti asa, avem nevoie de mai multe persoane asa, sa stie sa dea valoare oricarui lucru primt oricat de mic ar fi. Aici de exemplu la aniersari se dau cadouri care se pot schimba, se pastreaza chitanta si te lasa sa schimbi daca nu iti place. Eu nu schimb niciodata nici un cadou nici al meu nici al Catarinei. Merg pe principiu ca cineva si- luat din timp si banuti si mi-a cumparat mie ceva. Trebuie apreciat.

teea
salexander..si mie mi se umfla picioarele...mai ales in cele 8-9 ore de stat la birou pe scaun...ma mai plimb eu prin birou cam la fiecare ora....dar tot am picioarele "pufoase".
seara imi mai face sotul meu masaj cu o crema din plante-relaxanta cica....si peste noapte se mai desumfla.dar nu de tot.eu nu am crescut f mult la nr de la picior..inainte purtam 38-39..acum mi-am luat balerini 39..dar sunt genul acela mai "larg" de la mama lor.si cu toate astea cand ajung acasa tot am "urme" de la ei.asta e!
m-au sfatuit mamicile de februarie sa-mi tin picioarele pe pereti seara ca mai ajuta..daca le tii mai sus.

alina, multumesc pentru apreciere...de schimbat nu cred ca o sa ma schimb ...ca asa sunt eu "defecta" de la natura liwlol.gif

salexander, si mie imi place sa primesc cadouri, dar si mai mult imi place sa ofer cadouri.daca am de cumparat un cadou sunt in stare sa cheltui si ultimii bani pe care ii am numa sa fiu eu multumita de ceea ce am cumparat.eu cumpar doar chestii care imi plac mult de tot..pe care le-as cumpara pentru mine dar nu ma indur sa dau atatia bani pe ele liwlol.gif pt altii cheltui mult mai usor decat pentru mine biggrin.gif
ahhh
ca mi-am adus aminte.intr-o zi o sa trebuiasca sa imi updatez blogul cu margelutze....si sa va dau si voua linkul si daca va place ceva sa va trimit biggrin.gif

azi am zi de cumparaturi!! abia astept sa se faca 6 si sa plec de la birou-desi sunt cumparaturi de alimente si din astea casnice, dar merg in carrefour si poate gasesc sa cumpar ceva si pt bebelutzul meu scump.

va pupic!
roza
ce mai ziceti de mine? ca primesc doar 350 lei acum cu concediul asta pana intru in prenatal cand voi lua cu 10% mai mult si sotul ia 860 lei in mana ca i-au taiat bonurile de 180 lei care le avea!!! chiar sunt necajita momentan si ma enerveaza chestia la culme offtopic.gif crybaby.gif crybaby.gif
ma abtin la strictul necesar la mancare si atat! dar ce voi face cele 5 luni in care voi astepta dupa indemnizatie??? din august pana in iarna? sau chiar ianuarie? ca asa am asteptat si la fetita mea! si imi trebuiau atatea!!! dar macar mai aveam venituri! dar acum? of of
teea
roza pai tu vrei sa zici ca in prenatal vei lua doar in jur de 400 de lei?
acum serios, cum e posibil?ca e 85% din media veniturilor BRUTE din ultimele 6 luni...deci ar trebui sa iei mai multi bani decat iei acum.
teea
v-am zis ca-s proasta si ca ma plang aiurea?daca nu v-am zis, va zic acuma!

doamne roza...imi pare atat de rau pt situatia ta!
daca te pot ajuta cu ceva te rog sa-mi zici!
roza
pe bune ca atata iau, nu are rost sa vorbesc aiurea!! pai daca salariul meu a fost mic ce sa ii fac!!!
karen
Buna fetelor!
Rosa-imi pare rau pt ca esti intr-o situatie mai dificila cu banii, dar fii optimista si gandeste-te ca sanatatea e cel mai de pret lucru si nu o poti cumpara oricati bani ai avea...sa fiti voi sanatosi ca o sa vezi ,te vei descurca si cu bani putini,capul sus!
Teea- BRAVO! tot asa sa o tii ... din bucuriile astea mici se naste marea fericire ,multi nu vad asta sau nu pot sa simta asa...
In legatura cu salariile nu stiu ce sa mai zic ... Cand am plecat din Romania am suferit enorm dupa copilasii mei (lucrasem 15 ani in invatamant) si nu am avut alta bucurie mai mare in toti anii acestia decat zambetele lor smile.gif Oricat ar fi fost de greu cu banii sau apareau alte probl., numai gandul ca merg maine zi la scoala ma facea sa uit de probleme. Acum cand mai vb cu foste colege,colegi.... parca imi vine sa ma bucur ca am plecat, doar dorul de copilasi ramane...
Uite ca am vrut si eu sa va mai scriu si trimit mesajul asa ca ma ia sotul la plimbarea de seara smile.gif si mai vrea sa prinda un magazin deschis.... offf
revin
pun poza cu patutul ca asa am promis smile.gif
roxana.nicolau
Buna dimineata burtici!

roza - imi pare rau pentru situatia ta!dar cu incredere in Doamne Doamne totul o sa fie bine!
pai daca stiu eu bine minimul in cazul concediului de crestere bebe nu e 600lei + 200lei alocatia lui bebe?


teea - super optimista!sa ramai tot asa! si mie mi-ar placea dar chiar nu pot!
dar poate ne molipsim de la tine!

karen - dragalas patutul bebelutului!
sa va bucurati de el si de puiutul care va dormi in el!

salexander - si mie mi se mai umfla picioarele, mai ales seara..........purtam 36, acum imi sunt buni uneori si 38!
si mai am in unele seri si arsuri!
dar important este ca bebeii sunt sanatosi, noi o sa uitam de dureri si de arsuri cand vin ei!

referitor la decizia astora de a micsora salariile .............SA LE FIE RUSINE!
adevarul e ca reducerea cu 25% la un amarat de prin institutiile publice e tot aia cu reducerea la unul din parlament!

dar sa fim optimiste nu?

multi pupici si sa aveti un week-end odihnitor! oFloare.gif
roua
buna dimineata fetelor !!!
ma bucur asa de mult cand va citesc....de astazi teea vreau sa-ti spun ca imi propun sa fiu cat pot de mult Optimista!!!
roza toate problemele vin de la bani...si la mine ..de alaltaieri si ieri numa am plans...apoi de azi vreau sa ma imbarbatez...stii ce zice mama? ca noi facem banii nu ei pe noi...oricat de greu ne-am descurca, trebuie sa apreciem faptul ca suntem sanatosiiiii. am scris si eu de salariu, din 650 dc imi mai taie 25% raman cu ..dar asta e ...si cheltuielile luna asta imi sunt multe multe...cu nunti cu asig de viata la sotu' cu rata la banca +multe altele...dar GATA nu ma mai gandesc, ii facem rau la bebe altceva nu rezov si ma sperie gandul asta ingrozitor mai tare decat lipsa banilor. ce sa va mai spun ca aseara de supare si putin depresiva dupa ce am plans aproape toata ziua m-am pus in pat si de pe la 6 30 am motait-o si am adormit pana azi draga dimineata la 8 30. Ce proasta sunt!!!
GATA de azi sunt optimista anima1.gif Deci Roza capul sus...sanatatea este cea mai imp
vreau sa ma laud ca azi facem 27 de saptamani, occasion.gif , in primul rand mie si apoi occasion.gif tuturor mamicilor care mai sarbatoresc azi. Tot de azi imi propun sa ma cantaresc, sa-mi masor burtica , tensiunea...imi fac un caietel wink.gif . sunt atatea lucruri marunte de care ne putem bucura...

va puup si pe voi si pe burticute...si ma bucur ca suntem impreuna!!!
sa aveti un week-end placut
teea
foarte bine fetelor!
HAi ! capul sus! vom deveni cele mai optimiste viitoare mamici de pe forum biggrin.gif

karen, asa e...din bucuriile mici vine fericirea! daca m-as bucura doar la lucruri majore care mi se intampla nu cred ca as putea sa zambesc zilnic sau sa rad cu gura pana la urechi.
sunt comstienta ca sunt multe probleme(nu va imaginati ca neg lucrul asta) sunt constienta ca pot aparea mai multe probleme..si noi avem rate pentru masina(care "magarita" tine cu "ursul" si se mai si strica destul de des..si alti bani pt reparatii, alte prostii, alti nervi etc)....dar incerc sa le iau "one at the time"...asa parca situatia nu mai e asa gri..iar la asta daca mai adaugi bucuria zilnica de a fi alaturi de persoana iubita, minunile din burticile noastre, faptul ca a venit primavara smile.gif , faptul ca suntem sanatoase si noi si cei din jurul nostru in mod sigur lucrurile devin mai roz.

roua, mama ta are dreptate...si eu zic la fel "sa fim noi sanatosi ca banii se fac! ".stiu ca uneori e mai uracioasa toata situatia in care suntem, am vrea poate mai multe, am vrea poate ce MERITAM !!!, am vrea ca viata sa fie mai "corecta", ne-am dori sa putem cumpara anumite lucruri pe care probabil nu ni le permitem...pe scurt ne-am dori sa avem mai multi bani, dar stiti ce fetelor, una peste alta avem foarte multe! nu ne dam seama cat de bogate suntem defapt si cat de mult ar trebui sa-i multumim celui de sus pentru tot ceea ce avem.problemele vin..si apoi trec(intr-un fel sau altul), poate ca de cele mai multe ori "rezolvarea" problemelor pe care le avem nu este tocmai cea mai "fericita", DAR in pofida muuuuultor lucruri, in vietie noastre se intampla zilnic minuni...ora de ora se intampla ceva ce ne poate face mai fericite.sunt lucruri mici, la care am "invatat" sa nu mai dam importanta din cauza problemelor "mari", dar ele exista. faptul ca sotul meu ma strange in brate in fiecare seara si-mi spune ca ma iubeste, faptul ca STIU ca asa este, faptul ca ma suna cei apropiati si ma intreaba ce mai fac, cum ma simt....stiu ca se gandesc la mine si imi sunt alaturi orice s-ar intampla, minunea din burtica mea(pentru care sper din tot sufletul sa fiu o mamica buna si pentru care ma rog zilnic sa fie sanatos)...toate astea si multe multe altele, pe care avem tendinta sa le "scapam" din vedere pe mine ma fac cea mai bogata persoana de pe pamant.seara cand sotul meu imi pune mana pe burtica, sau se joaca in parul meu uit de toate...uit de rate, de probleme, de tristeti, de tot! pentru ca stiu ca pentru el, eu si bebe suntem intregul univers, iar el stie ca reciproca e valabila.de ce sa-mi umbresc minunile din viata din cauza "problemelor" zilnice? e mai fain sa fii optimist si sa fii convins ca intr-un fel sau altul se vor rezolva toate...si serios ca daca gandim asa...toate, intr-un fel sau altul se vor rezolva.pesimismul doar atrage mai multe probleme.

va pupic si va doresc o zi buna! si la multi ani bebelutzilor!

p.s. sotul meu a plecat dimineata-la 4 la pescuit impreuna cu un prieten...deci azi sunt singurica(bine...sunt cu fratele meu si cu matusa mea acasa)...DAR sunt super ultra mega fericita pentru ca jumatatea mea mi-a lasat pe fotoliu(langa pat) o ciocolatica pe care am mancat-o imediat ce am deschis ochii. lucrurile mici si gesturile mici ne imbogatesc viata! si da, eu sunt una dintre cele mai bogate, norocoase si fericite femei de pe pamant..chiar daca inca nu am casa mea, am rate la banca si pana la primul milion de dolari mai am de strans.....hmmmm.....noua sute noua zeci si noua de mii noua sute noua zeci si...pffffff multi dolari !!!! liwlol.gif
fruntea sus! promit ca azi o sa fie mai bine!trebuie doar sa fim un pic atente!
pupici.
teea
o zi de mai frumoasa va doresc biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=kJY34oQI31w

pupici
karen
o zi frumoasa fetelor! occasion.gif Roua si celor care mai cresc azi, sanatate si bebei frumosi

Teea esti o scumpa floare2.gif daca si altii ar gandi macar pe jumatate ca tine ar fi fericiti si acel sentiment s-ar transmte si in jurul lor,Stiti ce am invatat eu aici (in NZ )primul lucru??? SA ZAMBESC
In Noua Zeelanda nu te priveste nimeni fara ca sa zambeasca indiferent unde mergi...magazin,banca,parc ,pe strada etc
nu am vazut inca pe nimeni care sa nu zambesca si daca tu nu zambesti si vb cu tine ,te intreaba daca ai avut o zi grea :)deci primul lucru la ei este zambetul si de aici pleaca restul...
maine aici este ziua mamei si sotul meu m-a plimbat putin in oras si mi-a cumparat un ghiveci cu flori de care m-am bucurat de parca era cine stie ce.si eu ma bucur din toate ,,maruntisurile,, mai ales cand stiu ca vin de la cei dragi si bine zici: dragostea pe care o primesti si pe care esti capabila sa o oferi nu se compara cu nimik.ce folos sa ai bani si sa fii trist?! mai bine sanatos si iubit smile.gif. tristetea nu rezolva problema banilor
Sa fiti optimiste si cand va este greu sa va ganditi la minunea din burtica smile.gif si treceti mai usor
La mine e tarziu si ma preg de culcare .sa aveti o zi frumoasa si cu mult soare,mai ales in suflet
karen
Multumim de melodie,am ascultat-o cu mare placere impreuna cu sotul smile.gif
teea
fetelor ia ghiciti ce nazdravanii am facut eu azi!
dupa cum spuneam, am ramas singurica acasa...
dupa ce am facut curat prin bucatarie si am facut aragazul "luna" (daca nu l-ati descoperit inca...incercati "sano forte"-in sticla neagra) am zis sa "mesteresc" o supa....am pus puiul, legumele etc...lasat la fiert.....am fiert apoi taitei...bla bla....
apoi m-am apucat de facut spanac(de ce nu l-am facut in acelsi timp cu supa nu ma intrebati....creierasul meu se odihneste in week-end)....deci am 2 feluri "noi" de mancare...
ia ghiciti ce am mancat eu la pranz!!!!! aproape o cutie de 600 ml de inghetata !(bine ca nu am luat inghetata la cutii din alea mari de 1000 de ml) liwlol.gif
sunt groazavnica! si ma mai si plang ca am pus 10 kile pe mine.sa vezi ciufuleala ce-mi iau eu cand imi vine sotul acasa si ma intreaba ce am mancat azi...si o sa-i zic ca m-am luptat cu o cutie de inghetata in loc sa mananc papa sanatoasa.
of!

alina2
Teea, nu stiu cum sunt celelalte fete, dar mie imi face atat de bine sa citesc randurile tale, si as vrea sa iti multumesc ca iti impartasesti aici cu noi sentimentele, bucuriile, tristetile, si mai ales optimismul. Cum mai zicea cineva, ma bucur ca suntem impreuna aici:)
Ar fi bine ca fiecare dintre noi sa ia macar o farama din optimismul tau! Poate reusim, tu mai insista;)
Si eu ma simt cateodata deprimata si ingrijorata, nu neaparat din cauza banilor, ca l-as supara pe Dumnezeu daca m-as plange de asta, mai ales cand vad ce situatii au alte viitoare mamici. Dar diverse alte griji zilnice, bebe din burtica, sanatatea lui, nasterea care va veni, cum ne vom descurca dupa aceea, faptul ca vrem apoi sa ne mutam in alt oras si cum vom reusi sa ne adaptam din nou acolo...si multe altele.
Astazi am aflat vestea ca un verisor de-al sotului meu a murit, era bolnav de cancer de mult. Avea doar 35 de ani si au ramas 3 copii singuri, dintre care unul de doar cateva luni. Sunt lucruri groaznice care se intampla, si totusi trebuie sa fim optimiste, indiferent ce e in jurul nostru. De dragul micului fotbalist din burtica, cum imi place mie sa ii spun:)
Azi am avut si noi o zi plina, am umblat prin diverse magazine, am studiat piata pt bebe. Si desi nu am cumparat inca lucruri majore, am simtit si eu bucuria unui lucru marunt. Am vazut undeva o pernita ffff frumoasa, pufoasa, in forma de floare, albastra si tare mi-a placut. Imediat m-am gandit la bebe cand am vazut-o. Si desi sotul meu ma mai opreste, pt ca eu am tendinta sa cumpar tot felul de prostii (ca femeile, de altfel:P), de data asta a zis: ok, hai sa o luam! (desi e clar ca numai de pernita nu aveam acum neaparata nevoie). Dar f tare m-am bucurat, si acum ma uit la ea si e asa simpatica si ma bucur de ea:)
Eu inca nu am probleme cu picioarele umflate, dar arsuri am si eu aproape in fiecare seara. Ma ajuta mult Rennie, dotorul mi-a zis ca pot sa iau si chiar e bun, imediat imi trec cu el.

pupici tuturor si un weekend frumos mai departe!

PS. Teea, mai baga acum seara si niste spanac (mult, daca se poate:P), si mai speli din pacate, hehe. Pupici.
teea
alina, pai mai stau vreo jumate de ora si apoi mananc o farfurie cu spanac.vorba ta...mai spal din pacate...
apoi imi astept jumatatea sa vina de la pescuit cu "prada".
l-am sunat pe la pranz sa-l intreb daca pap peste sau nu diseara si a zis ca a prins vreo 6...da-s un pic mai maricei decat o palma liwlol.gif ..... si i-am urat "spor la cules pesti" !!!ce minte mai am si eu!

oricum cand o sa vina ii zic ca am papat o farfurie de spanac si juma de kil de inghetata liwlol.gif

cu privire la impartasitul lucrurilor care imi trec mie prin minte sau pe care le simt...asa sunt eu..imi place sa vorbesc si sa vorbesc si iar sa vorbesc biggrin.gif
si mie mi se pare fain ca ne "intalnim" aici si discutam, am si eu atatea de invatat de la voi biggrin.gif

referitor la chestii "inutile" pe care le cumparam, ei bine, la capitolul asta in familia noastra sotul meu e campion liwlol.gif tot timpul ii trebuie cine stie ce nazdravanie..sau incearca sa ma convinga pe mine ca "NE TREBUIE".uneori mai cedez...ca deh..asta e!dar daca ne-ai vedea impreuna in carrefour ai rade de te-ai tavali....saracul mai vine cu cate cine stie ce chestie in mana( a se citi de ex un set de 12 baterii la care iti da "bonus" o jucarie Wall E sau o Eve-din filmul de desene animate) si incearca sa ma convinga ca ne trebuie-asta a facut acum cateva luni.....era asa amuzant....imi zice "uite! ce de baterii! si iti dau un Wall E sau o Eve.hai sa luam si noi ..astea cu Wall E! luam ?luam?" l-am intrebat ce facem cu bateriile alea...ca erau din alea normale...si toate telecomenzile noastre au baterii subtiri..deci nu ne trebuie la nimic.....in final am cedat! i-am zis ca poate sa-si ia bateriile cu jucaria Wall E sau care vrea el...care au mai costat si o "galagie" de bani...ca deh..mai erau si de nush ce firma(bateriile)....cand am ajuns acasa si-a desfacut cutia cu bateriile..a zis ca sa pun bateriile bine ca SIGUR ne trebuie noua la ceva..si si-a "aranjat" jucaria pe monitor.....
si urmatoarea data cand am fost in carrefour am cumparat-o si pe Eve(prietena lui Wall E) impreuna cu alte 12 baterii!
ei bine fetelor, acum am o carca de baterii(ca sa fiu mai exacta...24) liwlol.gif dar al meu sot are jucarii...pe monitor liwlol.gif
am zis ca o sa se duca vremea mea de glorie cand o sa inceapa si bebe sa vrea diverse....pentru ca atunci o sa fie 2 copii nu numai unul ca acum(sotul meu)...o sa dau faliment!!!! dar ma descurc eu cumva!
pupici!

cristina254
Teea, stai linistita ca si eu sunt la fel cu dulciurile....azi am incercat sa mananc doar fructe si salata cu carnita.....dar nu am rezistat pana nu am dat gata si niste prajitura, si cateva felii de chec, etc. Si eu am pus aproape 8 kg.....dar singurul lucru care conteaza e sa fim sanatosi. Pun pariu ca sotul tau va trece usor cu vederea jumatatea de kg de inghetata....la fel cum face si al meu...ca de' trebuie sa ne rasfete.
In ce priveste cumparaturile si noi suntem la fel...eu sunt cea cumpatata. Sotul meu a plecat fericit in Ungaria la cumparaturi pentru bebe....zic fericit pentru ca poate sa cumpere tot ce vede el pe acolo fara sa ma auda intreband: " Dar chiar avem nevoie si de asta? Oare o sa o folosim?" Asa ca sunt tare curioasa sa vad maine cu cate lucruri ajunge acasa.

roza
eating.gif in legatura cu prajiturile aceeasi chestie si la mine, de cand nu mai am greturi sunt maestra la prajituri eu aia care rarrrrrr gateam prajitura in casa, eram adepta doar mancarurilor si nu a deserturilor........
apropo alaltaieri zici ca mi se rupea burta in doua de la miscarile fetitei, oare sa mi se fi intors? sunt chiar curioasa
alina2
Buna dimineata fetelor,

M-am cantarit si eu azi de dimineata si am ajuns la aproape 7 kg puse. Ma plangeam pana acum ca nu prea am pus nimic:)
Cu dulciurile...idem, ce sa zic:) Ieri am fost la cumparaturi in Auchan si toata lumea (respectiv sotul si prietenii cu care eram) se uita la mine cum aduceam tot felul de ciocolatele, prajiturele, napolitane si umpleam cosul:))) Sotul meu incerca sa faca fatza si sa umple cosul cu fructe in acelasi ritm cu mine:))))) A fost haios.

In Bucuresti ploua si e f urat azi, asa ca probabil voi lenevi toata ziua in casa.

Pupici tuturor si o duminica frumoasa!
moni_k
neatza, fetele!
teea, stiu ca ti-au spus deja toate fetele ca esti o sursa nepretuita de optimism, dar trebuie s-o repet si eu! face al naibii de bine sa citesti randurile cuiva care stie sa vada lucruri bune peste tot in jur si sa se bucure de ele tzuc.gif
de exemplu, ca mostra de talent de a vedea partea plina a paharului pe ziua de azi, desi m-am trezit intr-o atmosfera intunecata, de toamna deprimanta, ma bucur ca ploua de rupe in bucuresti pentru ca nu mai trebuie sa mergem la branesti sa ne udam copaceii din viitoarea curte a viitoarei case liwlol.gif
karen, inteleg perfect ideea ta cu zambetul, am experimentat-o pe pielea mea! acum vreo 5 ani mi se parea ca zambetul e o chestie de marketing... comerciala... si ce, dom'ne, am chef sa ma uit urat, ma uit urat! eram prin germania si acolo toata lumea zambeste... intr-un fel neplauzibil, comercial cu adevarat. la un moment dat i-am zambit unui sofer de taxi (turc, ca toti soferii de taxi de-acolo liwlol.gif ) pentru ca l-am simtit de-al meu, aproape de mine si am descoperit cu acea ocazie atata caldura intr-un om pe care nu-l mai vazusem si nu aveam sa-l mai vad niciodata, incat de-atunci zambesc tot timpul, oricui vrea sa imi primeasca zambetul. surprinzator (sau nu), in general mi se zambeste inapoi. oamenii se simt bine cand li se zambeste! si atmosfera e alta, mai calda, mai aproape. incerc sa zambesc si atunci cand sunt trista, pentru ca zambetul cu care mi se raspunde imi mai dilueaza putin tristetea...
si ca sa ma intorc la treburi serioase, de gravidutza, vaaaai, ce ma distreaza ca toate am infuleca numai prajituri si inghetate daca am putea! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
salexandre
Buna fetele,

Vad ca vorbiti de kg in plus. Cred ca va bat pe toate, 12 kg pana acum smile.gif. Dulciuri si alte minuni wink.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.